[ Pharos @ 15.10.2007. 23:06 ] @
Recimo trebam da radim 7 dana nedeljno po 8 sati dnevno.
Zakonom je predviđeno puno radno vreme od 8 sati dnevno ili 40 sati nedeljno, plus neki dodatni sat usled više sile, povećanog obima posla, itd.. ali se zaposlenom garantuje nedeljni odmor u trajanju od 24 sata koji se obično koristi nedeljom, a može i drugačije u zavisnosti prirode posla.
E sad, za rad u vreme državnih praznika, poslodavac mora da isplati nadoknadu od min 110%.
Koliko je realno očekivati za rad nedeljom, tj. i za taj 7mi dan?
I da li ja mogu da se odreknem tog nedeljnog odmora ili se zakonski mora iskoristiti?
[ ventura @ 15.10.2007. 23:38 ] @
Mislim da se prekovremeno (sve preko 40 radnih sati u toku nedelje) plaća x2 ... Mada sam siguran da postoje neki zakonski minimumi za odmor, kao što postoji i zakonski minimum za godišnji odmor...
[ aleksandaraleksandar @ 16.10.2007. 00:30 ] @
oni koji traže da se radi 7 dana, obično ni onih 5 ne plate kako treba.
[ Pharos @ 16.10.2007. 00:41 ] @
Ma tih 5 će biti uredno plaćeno.
Ona 2 dana me brinu, da ne budu koliko i ovih 5 nego da se to plati više, a ne znam koliko realno mogu da tražim.
Čitao sam zakon o radu i ne piše ništa o tome sem da mogu raditi max. 6 dana nedeljno.
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 08:28 ] @
Takve stvari bi trebalo da ti pisu u ugovoru.

U EU zemljama za rad Nedeljom mozes ocekivati koeficijent od 1.5x i vise.
[ n-b-g @ 16.10.2007. 11:00 ] @
Postoje pojedina preduzeća,firme,javne državne ustanove.. koja moraju da rade nedeljom
Bolnice,Apoteke,Elektrane,EDB,Toplane,mega marketi..i svašta još..
Nemoguće da oni nerade svi po zakonu..jer kako reče...to nisi nigde pronašao...u zakonu o radu...

Što se tiče one fore kod poslodavaca...
"radi se samo po nekada" ..."roba stiže nedeljom"..."ostaje se malo duže"...i sl.
je fora kod većine...i zloupotreba zakona i odnosa prema zaposlenom.
-gde se knjiži prekovremen rad,
-Kolika je satnica/dnevnica za dane vikenda,praznika
-dali sve to prolazi kroz "knjige".....????
I svašta još..
To svako treba da pita i da se interesuje kod poslodavca..
ja verujem da je posao teško naći...ali teško je naći i dobrog radnika pa..
[ mischo @ 16.10.2007. 13:06 ] @
Iz neproverenih izvora. KOeficijent za prekovremeni rad, bilo nedeljom ili nekim drugim radnim danom bi trebao da bude 1.35, dok za noćni rad treba da bude 1.7. Državnim praznikom 2.1.
[ Pharos @ 16.10.2007. 15:29 ] @
Hvala!