[ Spanta @ 03.11.2007. 17:21 ] @
Nadam se da naslov nije konfuzan. Elem, ako sam dobro razumeo, visina poreza za pausalce zavisi izmedju ostalog i delatnosti. Znam da zavisi i od opstine, ali neki odnos izmedju delatnosti je verovatno isti ili slican. Ima li neko iskustva, sta izbegavati? Cuo sam da poreznicima zacakle oci kad cuju rec "marketing" i da je odmah porez veci. Konkretno, meni firma treba za eventualnu naplatu oglasavanja na sajtu. Da li ce porez biti isti ako prijavim sifru 74402 (Ostale usluge reklame i propagande) ili 72100 (Pružanje saveta u vezi s kompjuterima) ili 72200 (Saveti i izrada kompjuterskih programa) ili 72600 (Ostali poslovi u vezi s kompjuterima).
Ako sam dobro razumeo, ta sifra treba da sto preciznije opisuje preteznu delatnost, ali nisam cuo da je neko imao problema zasto sto je upisao neku slicnu a ne bas onu pravu. Negde sam procitao (a sad ne mogu da nadjem) da postoji 6 kategorija delatnosti i da u zavisnosti od toga varira iznos porez.
Ima li neko informaciju iz prakse?
[ yaelo @ 03.11.2007. 19:08 ] @
Moj savet bi ti bio da za to nadješ nekog dobrog advokata ili ako imaš knjigovodju on bi trebao to da zna. Nemoj mnogo da računaš na tačnost forumskih odgovora, uz svo dužno poštovanje prema ES-u.
[ pctel @ 03.11.2007. 20:18 ] @
Polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda, određuje se u odnosu na prosečnu mesečnu zaradu iz člana 4. ove uredbe, po grupama delatnosti iz člana 3. ove uredbe u sledećim procentima:
1) prva grupa
25%
2) druga grupa
50%
3) treća grupa
75%
4) četvrta grupa
150%
5) peta grupa
105%
6) šesta grupa
85%

Sedma grupa ima stotinu nekih tarifa za razne prevoznike pa sam izostavio.

Mesto na kome se radnja nalazi od -20% do + 50% na gornju vrednost.
Opremljenost radnje od -20% do +30%
Po svakom dodatnom radniku i clanu porodice koji radi +10%
Za specijalne okolnosti dobija se od -50% do +300%


Evo i delatnosti po grupama:
1) nosači, čistači obuće, sakupljanje lekovitog bilja, šumskih plodova i slično, prodaja pečenih, kuvanih i na drugi način pripremljenih poljoprivrednih i drugih proizvoda na ulici i drugim slobodnim prostorima, u sportskim, bioskopskim i drugim dvoranama i prostorijama i druge srodne delatnosti koje se obavljaju bez stalnog poslovnog mesta, štopovanje tkanina, presvlačenje dugmadi, popravka kišobrana, popravka ortopedskih pomagala, popravka naliv pera i patent olovki, herihteri, drvomodelari, duboresci, popravka muzičkih instrumenata, plisiranje, oštrači, bačvari, jorgandžije, kolari, potkivači, vunovlačari, rukavičari, opančari, četkari, papudžije, domaća radinost, stari zanati i verski službenici

2) frizeri za muškarce, časovničari, optičari, fotokopiranje, obućari, krojači, prerađivači sekundarnih sirovina, bravari, firmopisci, pečatoresci, uzgajivači cveća, proizvodnja loznovoćnih i drugih sadnica i kalemova, iskorišćavanje zemljišta u nepoljoprivredne svrhe, inkubatorska proizvodnja živine, povremeno obavljanje poslova poljoprivrednim mašinama drugim licima, izvođači muzičkih i drugih programa koji nemaju status estradnih umetnika;

3) automehaničari, autolimari, autoelektričari, vulkanizeri i slično (autograna), moleri, tapetari, frizeri za žene, TV i elektro-mehaničari, precizni mehaničari, električari, vodoinstalateri, podučavanje umetničkim i sportskim veštinama (muzika, balet, slikanje, pevanje, sport i drugo), grafička delatnost, pranje i peglanje rublja, hemijsko čišćenje i bojenje, pedikirsko-manikirske i kozmetičarske usluge, fotografi sa stalnim poslovnim mestom, video klubovi, voskari, trgovinska delatnost koja se obavlja izvan poslovnih prostorija (na tezgama i sličnim objektima koji se koriste na pijacama, ulicama, trgovima i drugim javnim površinama).

4) zlatari, kamenoresci, plastičari, metalostrugari, pekari, proizvođači testenina, poslastičari, građevinska delatnost i druge slične delatnosti, uslužno rezanje građe, stolari, stakloresci, radnje za zabavne igre, modni krojači, trgovinska i ugostiteljska delatnost koja se obavlja u kiosku ili prikolici i sličnom montažnom ili pokretnom objektu, auto perionice;

5) lekari, stomatolozi, apotekari, veterinari, profesori, fizioterapeuti, zubni tehničari i druge slične profesionalne delatnost

6) advokati

Ja mislim da bi vi web dizajneri trebali da idu u trecu grupu, pod graficka delatnost, grafika i dizajn, to je uvek islo zajedno...
[ Spanta @ 03.11.2007. 23:01 ] @
Hvala pctel, to sam trazio. Da li je moguce da u jednoj opstini zanimanje upadne u jednu grupu, a u drugoj opstini u drugu? Ko to odredjuje i moze li se saznati pre registracije firme?
Postoji li neko pametno objasnjenje zasto je osnovica za stolara recimo duplo veca nego ona za molera ili elektricara (ako ja dobro tumacim te procente)?
[ pctel @ 04.11.2007. 21:06 ] @
Moguce je - sve sto nije precizno definisano podlozno je individualnom tumacenju. Dosta toga mozes i sam da uradis - pomenuo si stolare, kao sto vidis oni imaju 6x vecu osnovicu od drvomodelara, da se bavis obradom drveta trebao bi da razmotris mogucnost prijave drvomodelarske delatnosti... Ipak, kao sto i sam vidis, ovo je redak slucaj, najcesce ne mozes da nadjes slicnu delatnost u drugoj kategoriji.

Citat:
Spanta: Postoji li neko pametno objasnjenje zasto je osnovica za stolara recimo duplo veca nego ona za molera ili elektricara (ako ja dobro tumacim te procente)?

Recimo zato sto stolar radi u radionici pa mora da registruje delatnost a moleri i elektricari rade na terenu i briga ih za registraciju delatnosti, tako da drzava ide logikom bolje uzeti bilo sta nego nista.

Sto se tvoje delatnosti tice, savetujem ti da ponovo razmotris mogucnost graficke delatnosti, tu si 3. grupa pa ti je osnovica 85%. U suprotnom ti ostaju ove ove ostale profesionalne delatnosti pa je osnovica 105%. Ne vidim trecu mogucnost. Ali, to je sve polazna osnovica, imas gore nabrojane dodatne faktore koji mogu drasticno da ti izmene osnovicu.
[ Spanta @ 05.11.2007. 10:09 ] @
OK, hvala.