[ Spanta @ 27.11.2007. 22:42 ] @
| Znam da ima dosta kriterijuma. Ja sam izbor suzio na dve banke po blizini ekspozitura - Komercijalna i Vojvodjanska. Onda sam uzeo da uporedim finansijske uslove i natrcao na par nepoznatih termina:
1. Sta je kliring?
2. Sta je RTGS?
(procitao sam definicije ali moze li neko to prevesti na narodni jezik, sta je meni bitno, koje provizije da gledam?)
3. Da li se u svim bankama placa 0,5% za podizanje gotovine sa poslovnog racuna? Ako se ne varam za fizicka lica se to ne placa. Da li onda ja kao preduzetnik mogu pare da prebacim na svoj licni racun u istoj banci (nema provizije) i onda da podignem kes (bez provizije)?
Na sta jos treba obratiti paznju? |
[ cipservis @ 18.04.2014. 13:59 ] @
Kliring je sistem međusobnog obračuna poslovnih banaka putem posredovanja klirinške kuće. U našem sistem klirinška kuća je pri NBS. Svaka poslovna banka ima svoj otvoreni račun u klirinškoj kući i u toku svakog dana u kome se obavlja platni promet u tri navrata se vrši međusobni obračun, u 11, 13:30 i 16h.
Banke prema ovim terminima najčešće formiraju i svoj cenovnik usluga, obično je u prepodnevnim satima jevtinija tarifa.
RTGS je drugi sistem po kome se vrše trenutna plaćanja, u svega nekoliko minuta. Po njemu banka odmah šalje nalog u NBS da izvrši prebacivanje sredstava na račun druge banke i nakon što se to izvrši novac je dostupan onome kome je uplaćen, znači praktično odmah. Kada želite RTGS morate označiti na nalogu HITNO, označite to u kućici za to predviđenoj. Nisam siguran, ali mislim da svi nalozi preko 250000 dinara moraju ići na RTGS, ne mogu u kliring. I mislim da i RTGS ima svoje tarife, ali ne znam kako funkcionišu, mi mali to i ne koristimo.
Treća opcija je kada plaćate nekome ko ima račun u Vašoj poslovnoj banci. Tada je transakcija trenutna i naravno ne ide ni na kliring, ni na RTGS već se izvršava u okviru iste poslovne banke. To bi bio i najvažnji princip izbora poslovne banke, dakle izaberete onu banku u kojoj imate najviše svojih klijenata ili dobavljača kako bi minimizirali troškove platnog prometa. Obično je ova transakcija u okviru banke 50% jevtinija od kliringa.
Provizija za podizanje gotovine sa računa je različita od banke do banke, zavisno od njene poslovne politike.
Isto važi i za fizička lica, mada obično se banke u tim slučajevima odriču provizije.
Kao preduzetnik možete prebaciti novac na svoj lični tekući račun i zatim ga podići bez provizije, ali je ukoliko vodite knjige bitno pod kojim uslovima ga podižete i koje šifre plaćanja koristite.
Obratite pažnju prilikom izbora banke na ekspozituru u kojoj želite predavati pazar, znači kako radi, da li ima gužve, šta se obavlja na šalteru i slično. I obratite pažnju na uslove za elektronsko bankarstvo, jer ono u mnogo čemu olakšava život i svodi odlaženje u banku bukvalno na predaju pazara.
[ Predrag Supurovic @ 18.04.2014. 17:05 ] @
U Vojvođanskoj banci možeš da uzmeš VISA biznis karticu na tekući račun radnje. Ako si paušalac to praktično znači da više ne moraš ni da kročiš u banku jer sve možeš da plaćaš tom karticom ili da ppodižeš novac na bankomatu (bez provizije).
[ cipservis @ 18.04.2014. 17:19 ] @
Citat: Predrag Supurovic: U Vojvođanskoj banci možeš da uzmeš VISA biznis karticu na tekući račun radnje. Ako si paušalac to praktično znači da više ne moraš ni da kročiš u banku jer sve možeš da plaćaš tom karticom ili da ppodižeš novac na bankomatu (bez provizije).
Visa Business karticu možeš dobiti u svakoj banci, međutim svakako moraš dolaziti jednom u sedam dana da uplatiš pazar u gotovini prema Zakonu o platnom prometu.
[ cipservis @ 22.04.2014. 17:49 ] @
Pre svega banka koja razglaba o prilivima u smislu naplate naknade deluje neprofesionalno, jer naknada kod priliva se naplaćuje s druge ili od druge strane, dakle onome ko uplaćuje. To samo govori o neozbiljnosti i smešnom marketingu.
Druga stvar, tarife ove banke su visoke, dakle ima i nižih pa sami potražite gde i u kojoj ili kojim bankama.
To što izgleda ne naplaćuje uplate pazara ne znači ništa jer dere na primer po pitanju elektronskog bankarstva gde traži 57 evra samo za izdavanje kartice, i još naplaćuje mesečno korišćenje 300 dinara, pa još naplaćuje i 30 dinara slanje izvoda putem e pošte...
Imate i banke u kojima za 2000 dinara dobijete i karticu i čitač na korišćenje, aktiviran ebanking i ne plaćate mesečnu naknadu za korišćenje istog. Kada koristite ebanking Vaše odlaženje u banku se svede praktično samo na upate pazara, koje se vrše jednom u sedam dana. Uz to provizije ebankingom su niže, ali obratite pažnju da li Vaša poslovna banka primenjuje različite tarife za kliring i RTGS, jer u tom slučaju te tarife važe i za ebanking, pa je pametno uplatiti ili plaćanja vršiti u jutarnjim časovima osim ako nisu u okviru iste banke, onda možete i u toku noći prebaciti novac odnosno bilo kada u toku dana jer to nije ni kliring, ni RTGS, već interno plaćanje.
1.11.
Oduzeta kartica na šalteru druge banke ili na prodajnom mestu
Po cenovniku VISA Intl.
(USD 165,00)
[Ovu poruku je menjao pctel dana 24.04.2014. u 21:55 GMT+1]
[ milened @ 23.04.2014. 21:09 ] @
Mozes uzet Visu biznis u svakoj banci ali u nekima naplacuju proviziju i kada pare dizes sa njihovog bankomata.
Kada sam prebacivao racun iz Razvojne banke Vojvodine (tamo nisu naplacivali proviziju) malo sam obisao banke i bilo je ovako
Komercijalna 2%
Unikredit 2%
Credit Agricole 0,6%
Erste 0%
Intesa 0%
Meni je to bio glavni kriterijum za izbor plus bobro obavestavanje SMS-om
Izabrao sam Erste.
Sve zavrsavam karticom i placam i dizem gotovinu na bankomatu vec 10-ak godina. Nalogom samo platim poreze i doprinose.
[ Dexic @ 24.04.2014. 13:37 ] @
Intesa naplacuje podizanje Visa karticama i sa njihovih bankomata, firmama.
Pogledaj:
http://www.bancaintesa.rs/upload/documents/tarifa_2_14.pdf
1.2.2.3.
[ milened @ 25.04.2014. 19:10 ] @
Eto znaci pogresio sam a ubedjivali su me da je )%
Dobro sto sam se odlucio za Erste jer je tamo stvarno )%
[ Dexic @ 25.04.2014. 22:02 ] @
To vec jeste, barem na zadnjem tarifniku koji sam pogledao.
[ cipservis @ 27.04.2014. 13:38 ] @
Piše da u Erste banci naplaćuju za podizanje gotovine sa računa firme 0,5% od iznosa minimalno 30 dinara.
Verovatno naplatu svoje provizije vrše na kraju obračunskog perioda, recimo svakih deset dana, pa nisi primetio da ti uzmu novac po tom osnovu.
U Intezi je 0,5% minimalno 25 dinara (do iznosa od 5000rsd) podizanje gotovine sa računa firme.
Po meni najvažniji je ebanking, ali sve zavisi koliko imate uplata i isplata preko računa, ako je to minimalno onda vam i ne treba ebanking.
Erste koliko videh traži 7500rsd za ebanking što je nenormalno visoko.
Intesa traži jednokratno 2000rsd za ebanking.
[ Dexic @ 27.04.2014. 16:21 ] @
Podizanje sa racuna na bankomatu Visa karticom firme nije isto sto i podizanje gotovine sa racuna u kesu.
Postoje zasebne tarife. U Erste kad sam zadnji put gledao, stajalo je da se podizanje sa bankomata karticom ne naplacuje. Ali ima dnevni limit.
I da te pohvalim inace - najzad jedan kratak i sazet post si napisao na forumu:)
[ milened @ 05.05.2014. 10:30 ] @
U Erste postoji difolt ogranjcenje, ali nije dnevno vec po transakciji, tako da kada uzimam vise od 50000 napravim dve transakcije jednu za drugom
[ savkic @ 11.05.2014. 00:01 ] @
Tek sam sad video temu, postoji i AIK banka koja nudi u ovom trenutku najeftinije održavanje za preduzetnički račun, 50din mesečno. Ima eBanking + kartica bez provizije za podizanje na bankomatima. Moguće je da će ovih 50 din ići gore jer su krenuli u neke reorganizacije ali generalno je treba imati u vidu.
[ cipservis @ 11.05.2014. 00:28 ] @
Citat: savkic: Tek sam sad video temu, postoji i AIK banka koja nudi u ovom trenutku najeftinije održavanje za preduzetnički račun, 50din mesečno. Ima eBanking + kartica bez provizije za podizanje na bankomatima. Moguće je da će ovih 50 din ići gore jer su krenuli u neke reorganizacije ali generalno je treba imati u vidu.
Održavanje je 300 dinara, lepo piše u tarifniku na njihovom sajtu.
Uz to, ova banka naplaćuje čak i interne transakcije.
Poslovi sa stanovništvom imaju niža održavanja računa.
Aktivacija ebankinga 30e, mesečno održavanje bez naknade.
U svakom slučaju nije najpovoljnija.
[ mr. ako @ 11.05.2014. 18:04 ] @
Citat: savkic:
Tek sam sad video temu, postoji i AIK banka koja nudi u ovom trenutku najeftinije održavanje za preduzetnički račun, 50din mesečno. Ima eBanking + kartica bez provizije za podizanje na bankomatima. Moguće je da će ovih 50 din ići gore jer su krenuli u neke reorganizacije ali generalno je treba imati u vidu.
Pri kraju ove teme http://www.elitesecurity.org/t472684-Preporucite-banku imas detaljnije o tome zasto AIK vise nije povoljan izbor.
A proveri i na sajtu, od 8. maja vaze nove cene...
[ savkic @ 11.05.2014. 18:37 ] @
Koja je onda preporuka za račun za agenciju, kod AIKa je 300 + 30e za eBanking ali nema troškova za karticu. Postoji li negde nešto povoljnije, ispod 300din i sa besplatnim eBankingom?
[ cipservis @ 11.05.2014. 21:05 ] @
Citat: savkic: Koja je onda preporuka za račun za agenciju, kod AIKa je 300 + 30e za eBanking ali nema troškova za karticu. Postoji li negde nešto povoljnije, ispod 300din i sa besplatnim eBankingom?
Ne znam za preporuku tačnu, imaš na primer kod Inteze ebanking za 2000 dinara, a troškovi održavanja tekućeg računa zavise od broja transakcija u toku meseca. Prebacivanje na tekuće račune privatnih lica u Intezi je besplatno. Ali naplaćuje se provizija ako karticom firme podižeš novac na bankomatu. Opet ako kao fizičko lice podižeš novac mislim da do 1000 dinara nema provizije, ali proveri sve to na njihovom sajtu.
[ savkic @ 12.05.2014. 21:21 ] @
> Ne znam za preporuku tačnu, imaš na primer kod Inteze ebanking za 2000 dinara, a troškovi održavanja tekućeg računa zavise od broja transakcija u toku meseca.
> Prebacivanje na tekuće račune privatnih lica u Intezi je besplatno.
Ali zato moraš plaćati i tekući račun kao fizičko lice, zajedno sa održavanjem za firmin račun (min je 245, ali tek paket od 435 je primenljiv) ispada > 500din.
Nije jasno da li naplaćuju i karticu za pravno lice.
> Ali naplaćuje se provizija ako karticom firme podižeš novac na bankomatu. Opet ako kao fizičko lice podižeš novac mislim da do 1000 dinara nema provizije, ali proveri
> sve to na njihovom sajtu.
Sve ovo mi ne deluje primamljivo, po mom mišljenju AIK je tu još uvek povoljniji.
[ cipservis @ 13.05.2014. 02:29 ] @
Tekući račun je 125din mesečno, svako podizanje gotovine kod fizičkih lica je oslobođeno provizije. Znači isplatiš sebi platu na tekući račun i onda je podigneš u gotovini i sve je to bez provizije. Ovako u bilo kojoj banci kada dižeš gotovinu sa računa firme plaćaš proviziju bar 0,5% od iznosa.
[ savkic @ 15.05.2014. 00:54 ] @
Citat: Tekući račun je 125din mesečno, svako podizanje gotovine kod fizičkih lica je oslobođeno provizije. Znači isplatiš sebi platu na tekući račun i onda je podigneš u gotovini i
sve je to bez provizije. Ovako u bilo kojoj banci kada dižeš gotovinu sa računa firme plaćaš proviziju bar 0,5% od iznosa.
Lakse je da uzmes karticu i podignes na bankomatu, takodje bez provizije (naravno naci banku koja to nudi) a i ne treba dodatni tekuci racun.
[Ovu poruku je menjao pctel dana 16.05.2014. u 13:56 GMT+1]
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|