[ kontroler @ 30.11.2007. 01:10 ] @
Imam jedno pitanje koje će nekom ili većini izgledati glupo,ali šta da radim.
Naime,zanima me dali administrator mreže npr.pod WidowsOS ili možda Linuxom mora pored pretpostavljam vrhunskog znanja
o administraciji imati isto ili barem približno znanje o hardveru umreženih računara,dali se to od njega zahteva i
podrazumeva ili sve te probleme tipa sklapanja,rasklapanja,pakovanja komponenti,detektovanja kvarova
trebe da rešavaju ljudi koji se time profesionalno bave u servisima.
Takodje,dali je nužno odgovarajuće znanje nekog programskog jezika.
Unapred zahvaljujem na odgovorima!
[ Milan Andjelkovic @ 30.11.2007. 08:05 ] @
Generalno, nije obavezno da poznaje hardver toliko da moze da ga servisira, niti je neophodno da zna programski jezik (mada bi skripting jezik najcesce bio obavezan). E sad, razlicite kompanije mogu da postavljaju razlicite uslove za razlicita radna mesta, tako da ce se programiranje ili servisiranje nekad mozda ocekivati od administratora. Naravno, kad sam rekao da admin ne mora da bude i serviser, nisam mislio da ne treba da ima poznavanje hardvera - on je taj koji treba da detektuje kvar, eventualno da ubaci/zameni neki deo i sl. ali to je i dalje daleko od servisiranja.
[ kontroler @ 01.12.2007. 18:05 ] @
Na koji skripting jezik misliš!
[ Shadowed @ 01.12.2007. 18:36 ] @
Pa, to zavisi sta administriras. Ako administriras neki unix-like OS onda bash/perl/... ako Win onda bat/vbs/powershell/...
[ kontroler @ 01.12.2007. 20:03 ] @
Sa Perl jezikom nemam nikakvog iskustva.Može li umesto njega C!
Inače,dali je Perl težak za učenje i koliko bi realno trebalo vremena da se barem donekle ovlada njime.
[ momsab @ 01.12.2007. 21:35 ] @
instaliraj Linux i igraj se sa Perl/bash/itd skriptama
c nije skript jezikm koliko znam

Perl je tezi od php-a, recimo
uglavnom, ima doqmentacije, prelistaj i proceni sam da li je tezak za ucenje i koliko vremena je potrebno
[ kontroler @ 16.12.2007. 19:59 ] @
Perl mi nekako ne odgovara.Kakav je Bash ili nesto slicno!