[ zorg @ 25.12.2007. 12:24 ] @
| Vrlo kratko: ugovor o dozivotnom izdrzavanju. Moze li osoba koja je izdrzavana, bez znanja osobe sa kojom je potpisala ugovor o izdrzavanju, da ponisti taj ugovor (iz bilo kog razloga) a da druga strana ne bude na neki nacin obavestena o raskidu ugovora ? Da li sud (ili neka institucija) obavestava drugu stranu da je taj ugovor raskinut ? I da li se taj ugovor moze raskinuti bez znanja/saglasnosti druge strane ? |
[ Java Beograd @ 25.12.2007. 13:22 ] @
Može, taman toliko, koliko i može biti potpisan "bez znanja ruge strane".
[ boban779 @ 25.12.2007. 13:40 ] @
Raskid ugovora zbog poremećenih odnosa
Član 201
Ako se međusobni odnosi ugovornika iz bilo kog uzroka toliko poremete da postanu nepodnošljivi, svako od njih može zahtevati da sud raskine ugovor.
Kad sud izrekne raskid, primalac izdržavanja je dužan dati naknadu za primljena davanja i usluge.
Ako je do raskida došlo zbog krivice jedne strane, druga strana ima pravo na pravičnu naknadu.
Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.
Raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti
Član 202
Ako se posle zaključenja ugovora okolnosti toliko promene da njegovo ispunjenje postane znatno otežano, sud može, na zahtev jedne ili druge ugovornice, njihove odnose iznova urediti ili raskinuti.
Sud može pravo primaoca izdržavanja preinačiti u doživotnu rentu ako se saglase ugovornice.
Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.
Pravo zakonskih naslednika primaoca izdržavanja
Član 203
Na zahtev zakonskih naslednika primaoca izdržavanja, sud može poništiti ugovor o doživotnom izdržavanju ako zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja.
Zakonski naslednici mogu poništaj ugovora zahtevati u roku od jedne godine od dana saznanja za ugovor, a najkasnije u roku od tri godine od dana smrti primaočeve.
Rok od jedne godine ne može početi da teče pre smrti primaočeve.
[ zorg @ 25.12.2007. 15:21 ] @
Ok, to sam i pretpostavljao, samo sam hteo da proverim. Konkretno, znaci da pri raskidu/preinacenju ugovora obe strane moraju biti prisutne, saglasne i obavestene?
Hvala!
[ dalibord5 @ 25.12.2007. 16:35 ] @
Pri formalnom raskidu ugovora-da.
Ali jedna strane moze prestati sa izvrsavanjem svojih obaveza,potpuno jednostrano i bez obavestenja o tome.
Nije lepo,ali se desava.
Narocito kod ugovora o izdrzavanju.
Nije sasvim jasna situacija na koje se tvoje pitanje odnosi.
Ako se radi o ustupanju neke nepokrentne imovine,u zamenu za dozivotno negovanje i izdrzavanje,moras traziti upis svog prava u teretni list u katastru nepokretnosti.
To se ubelezava kao predbelezba,zabelezba,ili tako nesto.
Ako izdrzavano lice zeli da jednostrano raskine ugovor,mora i da ispise zabelezbu,a za to je potrebna saglasnost drugog ugovaraca.
Zakon stiti oba ugovaraca,tebe tako sto je izdrzavano lice duzno da naknadi sve tvoje troskove koje si imao,izvrsavajuci obaveze iz ugovora,ocekujuci odredjenu imovinsko pravnu korist.
[ TZ73 @ 23.07.2010. 19:22 ] @
Ukoliko je ugovor o dozivotnom napravljen 2000 a stan bio u procesu otkupa pa otkupljen 3 mjeseca poslije da li ugovor o dozivotnom izdrzavanju ima pravnu osnovu ili ne odnosno da li stan mogao biti predmetom tog ugovora?
Ukoliko je ugovor potpisan i ovjerden od stane suda 2000 god ali u ugovoru ne stoji da ugovorne strane ne moraju da zive u zajednici vec samo da briga o korisniku izdrzavanja mora da bude adekvatna a u medjuvremenu se sestar/brat usele u taj stan i zive sa korisnikom ugovora 2 godine prije nego je preminuo kakva su njihova prava na taj stan i mogu li zahtjevati ponistenje ugovora kao nasljednici?
Kakva su prava supruznika u takvom ugovoru ako je napravljen dok je njihova zajednica trajala, a trajala je i nakon smrti korisnika izdrzavanja da li u slucaju razvoda ima supruznik pravo na dio u stanu ako moze da dokaze da je doprinosi tom izdrzavanju jer drugi supruznik cije je ime na ugovoru nije radio?
Da li se pod brigom ukoliko to nije posebno istaknuto u ugovoru smatra i prenosenje obaveze na trece lice ( placanje osobe koja je cistila i radila u stanu) da odrzava stan korisnika izdrzavanja? Moze li se ovo smatrati dokazom na sudu da je briga ipak postojala?
Ukoliko je nakon sklapanja ugovora ucestvovano u otkupu tog stana da li je i to dovoljan dokaz da je ispostovan ugovor druge strane prema korisniku izdrzavanja?
Ako se ugovor ne prikaze na sudu prilikom ostavinske te jedan brat koji je na ugovoru odrekne se stana u korist drugog brata ali se njegov supruznik o tome ne obavijesti da li supruznik ima pravo da trazi da se ugovor proglasi nevazecim jer je ucestvovao u brizi o korisniku izdrzavanja?
Zao mi je sve ovo preopsirno ali sam u postupku razvoda i podjele bracne imovine.
Zahvaljujem
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.