[ ivko5 @ 03.01.2008. 14:32 ] @
Interesuje me razlike u stepenu iskoriscenja goriva ako bih ugradio jedne ili druge radijatore, kao i mane tj. prednosti ovih radijatora medjusobno, posto njihove prednosti i mane u odnosu na livene tj.gusane radijatore uglavnom znam, a uglavnom majstori hvale jedne ili druge vise subjektivno nego realno pomocu nekih cifara ili proracuna pa bih molio za pomoc nekoga ko se malo vise bavio ovom problematikom, Unapred hvala.
[ pantic68 @ 03.01.2008. 14:54 ] @
Nema razlike sto se iskoriscenja tice. Razlike postoje u izgledu, gabaritima za odredjenu snagu, trajnosti i slicno.
[ Java Beograd @ 03.01.2008. 16:34 ] @
Mislim da su panelni malo jeftiniji.
[ pantic68 @ 03.01.2008. 20:18 ] @
Ma da uzmi najjeftinije a isprsi se za dobar kotao tu se mogu ostvariti ustede. Ne znam kakvi su sad panelni radijatori, ja imam neke iz '78 godine sa jako kvalitetnom pecenom farbom i ne pokazuju znake starenja.
[ pudar @ 03.01.2008. 22:28 ] @
Panelni su najjeftinija varijanta i kao glavna mana im se pripisuje kratak vek trajanja(10-15 god.) jer moze da ih nagrize korozija(naravno,u praksi traju duze). Prednost im je sto izmedju panela prirodno struji vazduh(hladan ide odozdo na gore i kroz panele se zagreva) i kad stavis ruku na radijator,stices utisak da radijator duva kao TA-pec. Slican utisak ostavlja i Al-radijator,koji je,prakticno,neunistiv i ima najvecu sposobnost odavanja toplote. Gusani radijator je najomiljeniji nasim ljudima,verovatno zato sto je dosad bio vrlo zastupljen u institucijama i objektima za masovno stanovanje. Oni manje izracuju toplotu i dug im je vek trajanja. Pravilo je: gusani se sporo greje,ali sporo i hladi(uvece kad iskljuce grejanje u stanovima,topao je jos 20-25 min),a aluminijumski suprotno(hladan je za 10-ak minuta,a isto toliko mu treba do usijanja). Gusani je poprilicno skup,jer za polovno rebro(ili uz sitnu doplatu) moze da se kupi novo Al-rebro. Glas za aluminijum!