[ mischo @ 04.01.2008. 08:08 ] @
Pošto je bilo reči o platamu u Telekomu, bilo bi zanimljivo čuti kolike su plate inženjera (i ostalih) u Telenoru, Vipu i SBB-u.
[ sloba959 @ 18.09.2008. 23:59 ] @
Hoceli neko reci visine primanja u navedenim firmama...

Ne trazimo ime inzenjera nego visinu plate.
[ Mister Big Time @ 25.09.2008. 03:35 ] @
To je kanda poslovna tajna?

Jedino ako imate nekog poznanika koji tamo radi, pa da vam kaze na uvce, da niko ne cuje
[ Agent Smit @ 25.09.2008. 09:53 ] @
pošto svi zaposleni u pomenutim firmama neće da kažu,
(kako su lojalni čoveče..opšte je poznato da su zaposleni tamo prava ložana...)
a vidim oko 1400 pregleda, a niko da kaže, evo ja ću, koji nemam veze sa njima
plate u telenoru: call centar 35000, referent za bilo šta 50000, menadžer za bilo šta 80000, viši nivoi 1500€ pa naviše, a o top menadžmentu da ne govorim, to već boli...morao bi da vas ubijem ako vam kažem...
sad me demantujte!
[ Cileinteractiv @ 26.09.2008. 12:53 ] @
Pa nije loše. Još da čujemo kako je u VIP-u? S obzrim da je VIP po svojim uslugama znatno jeftiniji od Telenora, da li su i plate zaposlenima tamo niže, duplo niže?
[ eee @ 26.09.2008. 12:58 ] @
Jel vidis da je covek napisao da ne radi kod njih :) (odnosno da nema veze sa njima)

Cenim da je hteo da isprovocira nekog iz telenora da ga demantuje :)

Mozda i gresim :)
[ jesus alejandro @ 26.09.2008. 19:05 ] @
Ne radim u Telenoru i nisam "isprovociran" samo me interesuje sto je bitno koliku platu ima neko ?
[ Cileinteractiv @ 27.09.2008. 06:04 ] @
Nije bitan taj Neko. Hteli bi da zaključimo kakve su te kompanije ne samo u odnosu na svoje usluge i predstavljanje u medijima nego i u odnosu na plate i uslove koje daju svojim radnicima, i to spada u ugled i renome firme.
[ Agent Smit @ 28.09.2008. 16:45 ] @
a što ne bi znali kolika je gde plata. pa svi mi radimo za platu, ne radimo za slavu? (mada ima i toga)

a podaci su manje-više precizni, nisam hteo da me neko demantuje, na protiv, uostalom voleo bih da neko iz Telenora kaže kolika im je stvarno plata. ( a i ostali mob provajderi: Telekom i VIP)
mislim da su plate tamo iznad proseka, ali ništa specijalno i što da ne, nije to sramota, ima još firmi koji imaju visoke plate, zar ne?
mada kako je gledano na norveškog provajdera, mislim da su ljudi očekivali i veće plate.
[ zarek @ 29.09.2008. 03:45 ] @
plata?

ja racunam samo ustedu..

al verujem da ove od agenta Smita su priblizno tacne...
[ eee @ 29.09.2008. 09:04 ] @
@Agent Smit: Nisi me razumeo, ja sam na osnovu tvog posta pretpostavio da ne radis tamo i da odokativno iznosis podatke o platama tamo. Mozda su to te plate, mozda vise ili nize, ali kontam da je jedna stvar sigurna. Niko iz tih firmi nije se ovde oglasio i rekao plate su tolike i tolike. Za sad moze samo da se nagadja.

p.s.
Ako neko od njih hoce, nek postuje kolika im je plata, ja znam da ne bih (ne radim ni u jednoj od tih firmi) jer proslo je vreme kolektivnih ugovora kada se znalo u firmi koliko ko moze da ima na osnovu radnog mesta i godina sluzbe. Sad vecina od nas radi za platu koju je sam dogovorio sa poslodavcem.
[ Agent Smit @ 29.09.2008. 09:19 ] @
pošto je oživela tema, ja rekoh da doprinesem ova procena plata nije odokativna, znam od ljudi koji rade tamo....
[ marko37 @ 29.09.2008. 09:51 ] @
Citat:
jesus alejandro: Ne radim u Telenoru i nisam "isprovociran" samo me interesuje sto je bitno koliku platu ima neko ?

Zato što je rad nešto što ti kao radnik prodaješ na tržištu. I valjda je poželjno da znaš kako se kreću cene te "robe" koju ti nudiš na tržištu. Gledaj to iz drugog ugla, kad hoćeš da kupiš nešto, da li uzmeš na prvom mestu gde nađeš, ili se malo krećeš dok ne vidiš kakve su cene?

Što se VIPa tiče, meni su svojevremeno nudili platu za "mlađeg inženjera" od oko 650e neto.
[ buda01 @ 29.09.2008. 14:59 ] @
Rekao bi da su plate 20-30% vece nego u Telekomu, ali ti treba i toliko jaca veza da udjes...
[ Agent Smit @ 29.09.2008. 17:50 ] @
..kao u Telekomu ti ne treba veza?? problem je što svuda tamo treba veza, ali to je neka druga tema
[ Jagnjeca brigada @ 30.09.2008. 21:25 ] @
Citat:
jesus alejandro: samo me interesuje sto je bitno koliku platu ima neko ?


Veoma je bitno, mozda covek hoce da se zaposli u firmi koja daje svojim ljudima vecu platu. Telekom je zakon, tu se uvaliti i onda uzivati.

Plate od 35.000 u Telenoru su smesno male, Norvezane treba da je sramota.


[ marko37 @ 30.09.2008. 23:22 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada:Plate od 35.000 u Telenoru su smesno male, Norvezane treba da je sramota.


Da, i mene Norvežani plaćaju manje nego da sam u Norveškoj, stvarno je sramota... :)

Šta je bre sramota, pa to je posao za srednju stručnu spremu?! Ej, to je oko 450 evra, i to sve po PSu, prijavljen na pun iznos, sve preko računa, bolovanje, godišnji, itd...
Ljudi su se previše navikli na lagodan život na kredit. Pa bre pre 10 godina 200 maraka (100 evra) je bila pojam plata. Ovo ti je rast plata od 15% na godišnjem nivou, a koja grana industrije kod nas može da se pohvali tim rastom?!
[ zarek @ 01.10.2008. 04:31 ] @
Citat:
marko37: Da, i mene Norvežani plaćaju manje nego da sam u Norveškoj, stvarno je sramota... :)

Šta je bre sramota, pa to je posao za srednju stručnu spremu?! Ej, to je oko 450 evra, i to sve po PSu, prijavljen na pun iznos, sve preko računa, bolovanje, godišnji, itd...
Ljudi su se previše navikli na lagodan život na kredit. Pa bre pre 10 godina 200 maraka (100 evra) je bila pojam plata. Ovo ti je rast plata od 15% na godišnjem nivou, a koja grana industrije kod nas može da se pohvali tim rastom?!


satnica im je vise od 200din....a to nije malo, za srednju skolu...
ali je plata mala za uslove zivota...
[ Agent Smit @ 01.10.2008. 09:00 ] @
Citat:
Da, i mene Norvežani plaćaju manje nego da sam u Norveškoj, stvarno je sramota...


suludo je očekivati da plaćaju kao u Norveškoj..slažem se da je to ok plata, to niko ne spori..450€ sa srednjom školom je sasvim ok..samo što nas ubiše troškovi života, a to je opet posebna priča
[ Marko_L @ 01.10.2008. 09:58 ] @
Nečija plata je svuda u svetu poslovna tajna i totalno je bezveze tražiti od nekoga da ti otkrije kolika mu je plata. A i da saznaš taj podatak, to ti ne znači ništa, jer plata nije svima ista, čak i ako rade isti posao, a pored toga podložna je pregovorima. To možda važi u državnim firmama gde platu određuju isključivo stručna sprema i pozicija na kojoj ćeš da radiš. U privatnim firmama to ne važi, već ti platu određuje to koliko si zapravo potreban toj firmi, koliko iskustva imaš, koliko možeš da pružiš toj firmi, da li firma može lako da te zameni drugim radnikom, tj. kolika je potražnja za tim radnim mestom, pa na kraju krajeva i koliko si vešt pregovarač. Recimo, šta bi tebi značilo ako ti kažem da mi je tamo gde radim plata 1000 evra ? Šta ako si ti bolji od mene, imaš više iskustva i neke sjajne ideje kako da skrešeš troškove i povećaš profit firme, pa ti recimo ponude 1.500 evra platu ? Jel bi odbio i rekao "Ma ne mogu ja toliko da primim, mnogo je, ja sam čuo da je plata za tu poziciju oko 1000 evra". Ili šta ako je firma u lošijoj finansijskoj situaciji ili je viši menadžment rešio da skreše troškove ili intervjuer provali da si spreman da radiš za manje pare, pa ti ponude 500 evra ? Jel bi u tom slučaju rekao "Nemojte da me lažete i mažete ovde, ja sam čuo da je plata za tu poziciju duplo veća" ? Naravno da ne. Prema tome, koga interesuje neka firma, neka joj pošalje CV ili se prijavi na konkurs ako ga ima, i onda na razgovoru neka se raspita za platu i za sve što ga interesuje. Obično je ta plata i podložna pregovorima pa ako si dobar pregovarač, može da se desi da ta plata bude i značajno veća od ponuđene. Tako da podatak kolika je nečija plata, pa čak i koliki je raspon plate za neku poziciju ne znači ništa, jer uvek može da se desi da si ti bolji kadar od svih postojećih, pa uspeš da se izboriš za platu koja prevazilazi taj raspon.
Ono što zapravo hoću da kažem jeste da je izuzetno glupo i nepraktično na osnovu toga kolika je nečija plata u nekoj firmi odlučivati da li želiš da radiš u toj firmi ili ne. Šta ako taj neko i nije neki radnik (ali je igrom slučaja tu, jer se na konkurs nije javio niko bolji), pa su mu dalji manju platu nego što su spremni da daju ? Druga stvar, plata ne treba da bude jedini faktor, već treba gledati i na to kakve beneficije firma nudi, koliko traju godišnji odmori, 13. plata, kakav rast plate možeš da očekuješ, da li prijavljuje kompletne sume, kakve su mogućnosti za napredovanje, koliko možeš da naučiš na tom poslu... sve to možeš da saznaš jedino na intervjuu.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 01.10.2008. u 11:10 GMT+1]
[ buda01 @ 01.10.2008. 10:30 ] @
Zasto je problem ako neko hoce da zna prosecnu platu za neko radno mesto?

Mozda ima intervju za posao, pa da ne ispadne debil ako ga pitaju za koju platu hoce da radi.

Ili ako mu ponude neku malu platu da zna da je to mala plata za takav posao.
[ Agent Smit @ 01.10.2008. 10:45 ] @
Citat:
Mozda ima intervju za posao, pa da ne ispadne debil ako ga pitaju za koju platu hoce da radi.


Upravo je u tome stvar, ne interesuje me koliko je plata čisto da bi širio okolo, prvenstveno da bih znao kolika je aktuelna plata, pa moraš znati bar okvirno kolika je plata i odnos plata kad konkurišeš negde, kako bi inače znao na čemu si.
Bar da znaš šta možeš da tražiš i šta da očekuješ.
[ eee @ 01.10.2008. 11:48 ] @
Pa valjda trazis koliko mislis da vredis a ne koliko ocekujes da ce firma da ti da. Koja je onda svrha pregovora o plati?
[ Ivan Dimkovic @ 01.10.2008. 12:02 ] @
Citat:
Mister Big Time
To je kanda poslovna tajna?


Yep, plata je zesca poslovna tajna ;-) Tajna koju znaju: racunovodstvo firme u kojoj radis, tvoj sef, tvoja banka, poreska uprava drzave, firme koje su ti dale bilo kakav kredit i svako ko je radio upit za tvoju kreditnu sposobnost ;-)
[ buda01 @ 01.10.2008. 12:24 ] @
Citat:
eee: Pa valjda trazis koliko mislis da vredis a ne koliko ocekujes da ce firma da ti da. Koja je onda svrha pregovora o plati?

Recimo ja mislim da vredim 10.000 E, bez toga mi se ne isplati da dolazim na posao...
[ eee @ 01.10.2008. 12:42 ] @
Pa ti trazi toliko...
[ Marko_L @ 01.10.2008. 12:53 ] @
Pa ti onda tako reci na intervjuu za posao... a oni ako ne nađu nikoga drugog ko može da radi taj posao i ko traži manje para, a baš im treba neko za tu poziciju, verovatno će pristati.
[ buda01 @ 01.10.2008. 13:04 ] @
Cekaj ako ne mogu da nadju nikog drugog onda cu da trazim 100.000 E ili jos bolje 500.000 E...
[ eee @ 01.10.2008. 13:23 ] @
Pa da. To ti je odnos ponude i potraznje. Ako im bas trebas platice te.
[ Agent Smit @ 01.10.2008. 13:33 ] @
ma ne... ne mogu oni mene toliko malo da plate, koliko ja malo mogu da radim...
ali ako ce da plate, 2k€ je dosta mesečno...
[ Marko_L @ 01.10.2008. 13:45 ] @
Citat:
Cekaj ako ne mogu da nadju nikog drugog onda cu da trazim 100.000 E ili jos bolje 500.000 E...

Karikiranje sa ciframa ne vodi ničemu. Možeš ti da tražiš i 100.000.000$, tvoje pravo, ali to ne znači da ćeš i dobiti tu platu. Za svako radno mesto postoji gornja granica koju je neka firma spremna da plati i iznad koje se jednostavno ne isplati ni imati takvo radno mesto u firmi. Ali, do te granice mogu da idu samo vešti pregovarači i to samo ako na tom konkursu nije bilo ni približno dobrih kandidata koji bi radili za manju platu. Stvar je u tome što svaka firma, što je i normalno, gleda da dobije što kvalitetnijeg radnika za što manje para. Zato i postoje intervjui, da bi se utvrdilo koliko kandidat zna, koliko može i za koliko para je spreman da radi i tako se nalazi najbolji odnos cene i kvaliteta. Recimo da se na konkurs javiš ti sa 5 godina iskustva i neko sa 4 godine iskustva (pretpostavimo da su iskustva podjednako validna, tj. da su stečena u podjednako jakim firmama) i da slično uradite test, ali ti tražiš 1000 evra. a ovaj drugi je spreman da radi za 750. Budi siguran da će izabrati tog drugog. E, ali ako si na tom konkursu jedino ti imao neko validno iskustvo, a svi ostali bez iskustva, ti uradio dobro test, a svi ostali očajno... verovatno u pregovorima možeš da guraš i do 1500 evra za isto radno mesto. Naravno, zavisno od toga koliko to radno mesto vredi toj firmi.
[ buda01 @ 01.10.2008. 14:01 ] @
Opet stara prica, cim neko kaze neki statisticki podatak, odma se jave sa primerima da ga demantuju.

Jel znate vi sta je statistika. Ako npr kazem Japanci su vredniji od Crnogoraca, jel to istina?
Ili ce odmah da se javi neko da kaze kako u Niksic postoji Djetic koji radi 20 sati dnevno ko masina, a u Osaki ima jedan Japanac koji lencari po ceo dan, sto automatski znaci da tvrdnja nije tacna.
Jel shvatate poentu?

Covek je pitao za PROSECNE plate u konkretnoj firmi, znaci okvirno, otprilike, a ne za platu Pere Perica.
[ Java Beograd @ 01.10.2008. 14:29 ] @
I ja se, u principu, slažem sa Markom. Jer, onaj stari način razmišljanja "u dobroj firmi su visoke plate" odavno je pao u vodu.

Plata je onolika koliko košta radnik na tržištu rada. To što sam ja bogat (kamo sreće) i što mi je firma bogata ne znači da ću prodavačicu da platim 1k EUR na primer. Platiću je 300 - 400, ili već koliko košta na tržištu rada. Zna li neko kolika je prosečna plata u Delti ? Postoji li uopšte "prosečna plata" u Delti. Ako izuzmemo vlasnike, u zaposlene se računa i Milka Forcan a i obične prodavačice. Ne bih se iznenadio ako bih čuo da je raspon plata 1:100

A uopšte me ne čudi što neko iz prozvanih firmi ne govori o svojoj plati. Ne bih ni ja o svojoj.
[ jagger @ 01.10.2008. 14:40 ] @
Citat:
Agent Smit: call centar 35000, referent za bilo šta 50000, menadžer za bilo šta 80000, viši nivoi 1500€ pa naviše, a o top menadžmentu da ne govorim, to već boli...morao bi da vas ubijem ako vam kažem...
sad me demantujte!


Drugarica mi je radila u call centru Telenora i imala je oko 25k.. ne vise.. da je imala 35k ne bi posle 6 meseci dala otkaz!
[ plavigor @ 01.10.2008. 16:29 ] @
Kao što neko reče, visinu plate određuje i odnos potražnje i ponude radne snage.

Da li je ta drugarica posle šest meseci pričala sa šefovima o povećanju plate? Ako jeste, ili njen rad nije ništa bolji od njenih kolega i koleginica ili oni nemaju potrebu da njen izvrstan rad na toj poziciji plaćaju skuplje jer, na našu žalost, ima mnogo nezaposlenih koji će rado prihvatiti takvu ponudu. Za nezaposlenog 25.000 dinara je beskonačno veće od 0 dinara.

I još jedna stvar. Pozicije sa srednjom stručnom spremom i nisu baš podložne pregovorima baš iz razloga velike ponude srednjoškolske radne snage. Ne zavaravajmo se, posao sa srednjom spremom može gotovo bilo ko da obavlja iz te struke. Pa svi smo završili srednju školu. Pozicije sa visokom stručnom spremom su svakako podložne pregovorima, jer mostove baš i ne može svako da projektuje, a i na takvom konkursu se neće prijaviti 150 zainteresovanih kao u slučaju konkursa sa srednjom stručnom spremom. I konačno, visoke menadžerske pozicije se kao po pravilu ne popunjavaju na konkursima, već preduzeće samo juri zaista sposobne ljude koji su se dokazali u drugim preduzećima. Takvi top menadžeri su u sjajnoj poziciji, jer njih traži firma, a ne oni firmu, a pri tom nisu nezaposleni i verovatno i u sadašnjem preduzeću sasvim pristojno zarađuju. U takvim uslovima zainteresovani može izdejstvovati zaista visoku platu (pretpostavka je da ga je neko preduzeće ''cimnulo'' zato što je nekog posurnulog giganta izvadio iz *ovana). I nešto što mnogi zaboravljaju, tu visoku platu treba i opravdati svojim radom. Niko ne plaća 150.000 dinara, a da se to gazdi/preduzeću višestruko ne isplati. Ma neće niko ni 200 evra da da za nerad, a kamoli 2.000 evra.
[ buda01 @ 01.10.2008. 17:17 ] @
Joj ala vi filozofirate, ej zaboravili ste da pomenete krizu u USA i odnos EU/$...

Ovako, plata inzenjera sa par godina iskustva je 800-1.000 E. Znaci ako si prosecan ocekuj 800-900 E, ako si dobar, znaci iznad proseka ocekuj 1.000 E, ako si ekstra tj imas neko specificno znanje koje nemaju drugi onda mozes i vise. Za rukovodece pozicije je vise.

Jel mozete po ovom obrascu da odgovarate?
[ snake_master @ 01.10.2008. 20:28 ] @


Jedan drug radi u VIPu i njegova početna plata kao inžinjera je bila oko 700e. Proveren podatak, sad da li i drugi početnici imaju toliku platu to ne znam.
[ Cileinteractiv @ 01.10.2008. 20:35 ] @
Molim te možeš li napisati u kojoj struci je inženjer taj tvoj drug i koje inžinjersko mesto ima u VIP-u?
[ milo @ 01.10.2008. 23:06 ] @
Pravilo da su plate strogo cuvana poslovna tajna, izmislili su poslodavci kako bi lakse manipulisali radnicima, a sve sa ciljem da ih placaju sto manje. U Srbiji je ovo najizrazenije, zato sto su plate najbednije. Zato ovde lako mozes da izgubis posao ako prekrsis to pravilo. Na zapadu jeste nepristojno nekog pitati za platu, ali se to ne tretira kao tajna i uglavnom se otprilike zna koliko se koja pozicija placa. Uostalom, plate se cesto navode jos u oglasima za posao. Tamo se dobre firme se ponose platama koje daju radnicima. Naravno, za te pare trazi se kvalitet.
[ Buum @ 02.10.2008. 00:28 ] @
Citat:
milo: Pravilo da su plate strogo cuvana poslovna tajna, izmislili su poslodavci kako bi lakse manipulisali radnicima, a sve sa ciljem da ih placaju sto manje.

Tačno tako. Što je najgore, mnogi diskutanti ne samo da su se uhvatili na to bućkalo, već brane tu tezu kao ispravnu.


Citat:
milo: Uostalom, plate se cesto navode jos u oglasima za posao. Tamo se dobre firme se ponose platama koje daju radnicima. Naravno, za te pare trazi se kvalitet.

I ne samo to. Postoje sajtovi na kojima se može saznati očekivani opseg plate za određeno radno mesto, u zavisnosti od obrazovanja i radnog iskustva. Pošto tako nečeg kod nas još uvek nema, logično je što se ljudi raspituju ko koliko plaća.
[ Marko_L @ 02.10.2008. 07:52 ] @
Citat:
Pravilo da su plate strogo cuvana poslovna tajna, izmislili su poslodavci kako bi lakse manipulisali radnicima, a sve sa ciljem da ih placaju sto manje. U Srbiji je ovo najizrazenije, zato sto su plate najbednije. Zato ovde lako mozes da izgubis posao ako prekrsis to pravilo.

Niko nije rekao da su plate strogo čuvana poslovna tajna, ali da su poslovna tajna, jesu i obično se o njima ne priča. Čak i kada procuri neki podatak, u najvećem broju slučajeva to bude anonimno, pa samim tim se ne može smatrati proverenom činjenicom. Iskreno, meni se dopada ovo pravilo, jer šta ima neko da zna kolika je meni plata. Kad god sam radio u nekoj firmi gde se znalo kolika je čija plata, atmosfera je bila očajna, jer su ovi koji imaju manje plate još više otaljavali posao koji su inače otaljavali (zbog čega su i imali manju platu in the first place), pa čak i podmetali nogu ovima što imaju veću platu. Koliko sam samo puta čuo rečenicu "E uzmi ti odradi ovo, ionako imaš veću platu". Nisam imao prilike da diektno radim u zapadnom sistemu (samo indirektno) i ne znam kako je tamo, ali u Srbiji je ovako kao što sam opisao i bolje je kad ljudi ne znaju tačnu platu svojih kolega.
Citat:
Na zapadu jeste nepristojno nekog pitati za platu, ali se to ne tretira kao tajna i uglavnom se otprilike zna koliko se koja pozicija placa.

Pa ne znam baš... tačno je da postoje statistike i istraživanja, ali, ajde ti reci meni konkretno kolika je plata programera u Googlu ili MS-u i gde to mogu da pronađem. Evo, ja sam tražio i posle kopanja po statističkim sajtovima i foruma, došao sam do zaključka da je plata programera u Googlu između 60.000 i 250.000 dolara godišnje. Super, znači znam šta mogu da očekujem ako konkurišem za poziciju programera u Googl-u :) Tako mogu ja tebi odmah da kažem iza Telenor i za VIP. Dakle, prosečna plata inžinjera ti je između 400 i 1500 evra mesečno, za call centar ti je između 300 i 1000 evra. Eto, knock yourself out sa ovim korisnim podatkom :) Sada možemo da zatvorimo temu, jer znamo sve potrebne informacije.
Citat:
Uostalom, plate se cesto navode jos u oglasima za posao. Tamo se dobre firme se ponose platama koje daju radnicima. Naravno, za te pare trazi se kvalitet.

Tačno, navode se, ali u stilu, 60.000-90.000 dolara godišnje. Recimo, to je ono na šta sam naletao kada sam gledao oglase za VB programere u USA. I šta sad meni znači taj podatak kada sam i bez toga znao da je prosečna plata za tu poziciju u USA 50.000-100.000$. To je suviše veliki raspon da bi nekome taj podatak nešto značio. A na kraju krajeva, to ne znači da ako si dovoljno dobar, imaš jako puno iskustva i dobre preporuke, da ne možeš na pregovorima za platu da ideš i iznad te cifre. Svaka firma će da se isprsi još 10.000-20.000 dolara godišnje, ako proceni da ti tvojim znanjem i kvalifikacijama možeš da nadoknadiš te novce. Dakle, kao što rekoh, to je slično kao kada kažeš da je raspon plata inžinjera u Telenoru ili VIP-u 500-2000 evra mesečno. Pa to sam znao i bez da mi neko iz Telenora i VIP-a to kaže.
Citat:
Tačno tako. Što je najgore, mnogi diskutanti ne samo da su se uhvatili na to bućkalo, već brane tu tezu kao ispravnu.

Kakva manipulacija, kakvo bućkalo ? Pa valjda ti kao radnik trebaš da znaš koliko vrediš i koliko ti je novca dovoljno. Šta tebe treba da zanima koliko ostali imaju. Šta sad, spreman si da radiš za lupam 750 evra, i onda saznaš da neko u nekoj firmi ima 1.000 evra za taj posao i ti ćeš odmah da odeš i tražiš 1.000 evra platu ? Pa ne ide to tako. Nego lepo odeš na razgovor, imaš u glavu tu cifru za koju si spreman da radiš i to je to. Ako ti ponude više, normalno prihvatiš, ako ti ponude manje, probaš da doguraš barem do te cifre koju si zacrtao, ako ne može, onda vidiš sam sa sobom da li ti toliko treba posao da bi pristao i na tu cifru, i ako je odgovor da, nema tu šta da se razmišljaš i pitaš se koliko imaju ostali u toj firmi. Kakve to veze ima sa tobom kada možda nemate isto iskustvo, iste sposobnosti, ne radite istom brzinom... itd. Takođe, obično se ne zakazuje intervju u jednoj firmi, nego ako tražiš posao, zakažeš više njih, pa vidiš gde ti je najpovoljniji odnos uslovi - plata.
[ snake_master @ 02.10.2008. 08:16 ] @

Citat:
Cileinteractiv: Molim te možeš li napisati u kojoj struci je inženjer taj tvoj drug i koje inžinjersko mesto ima u VIP-u?


Završio je saobraćajni fakultet, mislim da je smer telekomunikacije, a koje mu je mesto u firmi to stvarno ne znam...
[ Miroslav Jeftić @ 02.10.2008. 08:24 ] @
Citat:
Tako mogu ja tebi odmah da kažem iza Telenor i za VIP. Dakle, prosečna plata inžinjera ti je između 400 i 1500 evra mesečno, za call centar ti je između 300 i 1000 evra. Eto, knock yourself out sa ovim korisnim podatkom Sada možemo da zatvorimo temu, jer znamo sve potrebne informacije.


Za nekog i može biti jako koristan. Npr. ako je neko početnik bez mnogo iskustva i konkuriše za Call centar, onda može prilično tačno da zna šta ga očekuje - 300 do plafon 400€.
[ Java Beograd @ 02.10.2008. 08:35 ] @
Ne mogu da poverujem da i posle mnogo, mnogo godina i dalje, čak i u mladim pokoljenjima, koji nikad nisu živeli u socijalizmu i dalje "provejavaju" velike ideje Edvarda Kardelja i Druga Tita !

Ajde, za mudrice, molim da odgovore na sledeća pitanja:

1. Kad kupuješ burek u pekari (dakle, na tržištu), pod uslovom da je kvalitet standardizovan, da li ga kupuješ tamo gde bi ga platio
a) Što više
b) Što manje

2. Da li ti je jasno da dobru, kvalitetnu, dugotrajnu i lepu garderobu moraš da platiš i do 10 puta više nego bofl kod kineza

3. Da li to što imaš 500 EUR u džepu utiče na to da jednu žvaku platiš 1.000,00 dinara ? Mislim, imaš, što ne bi platio ? Ili platiš 5 din, koliko i košta ?

4. Da li ti je jasno da je radna snaga roba na tržištu radne snage

5. Da si ti poslodavac, koliko bi platio prodavačicu, portira, kurira, vozača, tj. radnika na radnom mestu za koje se ne zahteva nikakva posebna veština i znanje ?

6. Da li bi se trudio da ga platiš:
a) Što više
b) Što manje

7. Da li ti je posle ovih pitanja sasvim jasno da je legitimno pravo i logična težnja da svaki poslodavac troškove svede na minimum, između ostalog i plaćanjem radne snage "što manje".

U vezi priče oko drugarice u call centru: imala je dakle platu 25.000 ili nešto više od 300 EUR ! Mašala ! Pre 10 godina, plata bi joj bila oko 100 DEM tj. 50 EUR. Dakle, možemo da primetimo da je cena radne snage skočla. Poslodavcu verovatno nije ni palo na pamet da za takvo radno mesto izdvoji 4.000,00 din jer za te pare niko ne bi radio. Jednostavno, cena radne snage je viša !
[ buda01 @ 02.10.2008. 09:43 ] @
Nego jeli, kad npr kupujes televizor jel udjes u prvu prodavnicu i odma bup istreses kesh i nosis. Ili zamislis koliko on vredi pa si toliko spreman da platis.

Ili se prvo raspitas kolike su prosecne cene na vise mesta pa tek onda kupujes, i ne moras da kupis na najjeftinijem mestu, npr ako je prodavnica na sred Terazija a jeftinije je 100 din, naravno da neces tamo da kupis i teglis do parkinga.

Ajde jos jednom: covek je pitao za PROSECNU platu za prosecnog radnika za odredjeno radno mesto, ne za konkretnu platu PERE PERICA, i onda odgovori prosecna plata je 500-2.000 E nemaju nikakve veze sa zivotom. To su to extremi a ne proseci za prosecnog radnika.

Sad ce neki pametnjakovici da kazu, pa sta on ima od podatka kolika je prosecna plata. Pa na osnovu toga moze da izracuna kolika bi njemu konkretno bila plata tj koliko moze da trazi, i koliko da prihvati a da ne bude potcenjen. Ako je neki pocetnik onda gadja donju granicu, ako je neki expert onda ide preko proseka itd.

I ovo nema veze sa konkretnom osobom, sto moze izazvati zavist i probleme u firmi...

Nego svi na google i search: statistics.
[ milo @ 02.10.2008. 10:27 ] @
Mozemo mi ovde jos kroz 1000 postova da se vrtimo u krug, ali:
Zelja da se zna (orijentaciono) kolika je plata negde, sasvim je LEGITIMNA !
Ako se takvi podaci brizljivo skrivaju, tu nesto SMRDI !
Dobar poslodavac se ne trudi da radnika plati sto manje, jer je dovoljno pametan da zna da je to stetno i za firmu i za radnika.
Dobar poslodavac radnika placa realno, pa su svi srecni (ako su pametni).
Naravno, ovakva praksa u Srbiji je retkost - zato nam tako i ide - siromasni strucnjaci i prebogati novopeceni biznismeni - lopuze.
U takvim uslovima , veoma je vazno da radnik ume dobro da pogodi posao, inace ga pojedu.
Zato je potrebno imati sto vise informacija.
Da ... I lepo se oblaciti :)
[ eee @ 02.10.2008. 10:46 ] @
Citat:
buda01: Nego jeli, kad npr kupujes televizor jel udjes u prvu prodavnicu i odma bup istreses kesh i nosis. Ili zamislis koliko on vredi pa si toliko spreman da platis.

Ili se prvo raspitas kolike su prosecne cene na vise mesta pa tek onda kupujes, i ne moras da kupis na najjeftinijem mestu, npr ako je prodavnica na sred Terazija a jeftinije je 100 din, naravno da neces tamo da kupis i teglis do parkinga.
...


U slucaju kad konkurises za posao ti nisi "kupac televizora" vec "prodavac televizora". Ti svoje znanje nudis na trzistu po odredjenoj ceni, ako neko proceni da mu se isplati da te plati po toj ceni on ce da kupi tvoj rad.

[ Miroslav Jeftić @ 02.10.2008. 11:02 ] @
Donekle bih se složio s tim, ali mislim da to pre važi za neke visoke pozicije. Tj. neki iskusan stručnjak s dugogodišnjim iskustvom može dobro da razmisli da li će ići negde za npr. 3k€, ili negde drugde za 1.5k + % ili nešto slično. Ako se govori o početnicima ili koji nisu previše daleko od početnika (kakvih je ipak više), u velikom broju slučajeva će dobiti ponudu tipa "mi nudimo toliko, uzmi ili ostavi". Teško da će se tu neko mnogo iscenjkati, možda za 50€.
[ Agent Smit @ 02.10.2008. 11:16 ] @
Slažem se, za većinu pozicija se i dodatno traži iskustvo koje nisi imao prilike ni da stekneš tako da otpadaš automatski..svaka čast natprosečnim inženjerima sa bogatim iskustvom, za njih ovo i nije priča
za nas početnike, surovo je burazeru
@milo: potrebne su informacije i lepo se obući i ispavati..sve si u pravu, tragedija je što ti novopečeni bogataši neće ništa da plaćaju, plaćaju minimalac, ubiješ se od posla nizašta...ali to je prvobitna akumulacija kapitala...e gde smo mi, na početku....
[ Buum @ 02.10.2008. 23:50 ] @
Citat:
Marko_L: Kakva manipulacija, kakvo bućkalo ? Pa valjda ti kao radnik trebaš da znaš koliko vrediš i koliko ti je novca dovoljno. Šta tebe treba da zanima koliko ostali imaju. Šta sad, spreman si da radiš za lupam 750 evra, i onda saznaš da neko u nekoj firmi ima 1.000 evra za taj posao i ti ćeš odmah da odeš i tražiš 1.000 evra platu ? Pa ne ide to tako. Nego lepo odeš na razgovor, imaš u glavu tu cifru za koju si spreman da radiš i to je to. Ako ti ponude više, normalno prihvatiš, ako ti ponude manje, probaš da doguraš barem do te cifre koju si zacrtao, ako ne može, onda vidiš sam sa sobom da li ti toliko treba posao da bi pristao i na tu cifru, i ako je odgovor da, nema tu šta da se razmišljaš i pitaš se koliko imaju ostali u toj firmi. Kakve to veze ima sa tobom kada možda nemate isto iskustvo, iste sposobnosti, ne radite istom brzinom... itd. Takođe, obično se ne zakazuje intervju u jednoj firmi, nego ako tražiš posao, zakažeš više njih, pa vidiš gde ti je najpovoljniji odnos uslovi - plata.

Evo jedne hipotetičke situacije na osnovu ovoga što si rekao: Ja mislim da vredim jako puno i da svaki poslodavac treba da me plati 5000 evra dnevno. Odem na intervju, prođem testove i intervjue, i pita me poslodavac koliku platu očekujem. Ja kažem 5000 evra dnevno tj. 150 000 evra mesečno, na šta potencijalni poslodavac umre od smeha.

Šta je ovde problem? Moraš imati makar orijentacionu predstavu o tržišnoj ceni rada za određenu poziciju, bez obzira koliko lepo mišljenje imao o sebi.

Ili zamisli sledeću situaciju – konkurišeš za poslove i u zemlji i u inostranstvu. Da li ćeš istu platu očekivati u Srbiji i u UK? Naravno da ne. Drugačija je tržišna cena rada u Srbiji i Ujedinjenom Kraljevstvu, što zbog različitih troškova života što zbog niza drugih faktora.

Zato je otići na intervju za posao koji uključuje pregovore o plati bez ikakvog, makar orijentacionog saznanja koliko se ta pozicija plaća, jednako otići bez ku*ca u svatove.
[ Nemanja @ 06.10.2008. 06:35 ] @
I od cele teme , niko ne reče ništa konkretno ...

Možda da se zaposleni prijave sa anonimnim nickovima,
ako se plaše da im šefovi pretražuju ES :)

Pa da ja pokušam. U VIP-u postoje tri platna (iskustvena)
razreda za programere, non-managment, pri čemu je najniži
razred 800 E. Ostali su veći, naravno :)

Inače, to ne znam iz prve ruke, dakle, ne radim tamo.

U SBB-u su plate prilično male, barem u mestima van Beograda...
Inženjer eletkrotehnike (viša škola), ima oko 35.000 sa noćnim
dežurstvima, skakanjima a i radi instalacije po kućama da bi
dopunio platu do tog nivoa. Instalateri su plaćeni po instalaciji,
i to prilično malo, uglavnom su to studenti kojima je to
džeparac.

Ne radim ni tamo, to mi je uz pivo ispričao
inženjer na instalaciji modema :)

U Telenoru su plate verovatno manje nego u VIPU, pošto je
početkom godine zabeležen trend selidbe desetak članova
menadžmenta iz Telenora u VIP. Ukoliko nisu u pitanju topliji
krajevi pošto je zgrada VIP-a 200 m južnije, onda je plata.

Ako neko ima dodatna pitanja i komentare na moj post ...

Zamolio bih ga da ih zadrži za sebe, jer sam pokušao biti
konkretan i iskren, a da li će mi neko verovati ili nastaviti
sa flejmovanjem teme, potpuno mi je svejedno.


[ marko37 @ 06.10.2008. 19:15 ] @
Citat:
Nemanja
U Telenoru su plate verovatno manje nego u VIPU, pošto je
početkom godine zabeležen trend selidbe desetak članova
menadžmenta iz Telenora u VIP. Ukoliko nisu u pitanju topliji
krajevi pošto je zgrada VIP-a 200 m južnije, onda je plata.


Plate menadžmenta i transferi na ovom nivou nisu nužno vezani za neki niži, tehnički nivo. Menadžeri imaju tu prednost da posao najčešće menjaju po pozivu iz druge firme, pa mogu da uslovljavaju prelazak sa većim parama. Npr. firma u problemima lako može da se odluči da angažuje nekog uspešnog menadžera iz uspešne firme. To što će taj menadžer da uzme još veće pare u problematičnoj firmi ne znači da je i Pera na strugu u problematičnoj firmi bolje plaćen od Mike u uspešnoj, naprotiv.

Koliko ja znam, plate su otprilike izjednačene. Prednost VIPa je (bila) to što si lakše mogao da napreduješ i da brže dođeš do veće plate.
[ Mister Big Time @ 07.10.2008. 09:48 ] @
www.neumann-compensation.com is the online salary database of Neumann International.

Idite na Free Tour.... inace 'upad' je 2500€ :S
[ white nigga @ 07.10.2008. 10:23 ] @
zelim da upisem menadzment tako da ne mogu da ne pratim ovu temu, jedna od zelja mi je da se zaposlim posle faxa u Telenoru :P
[ Agent Smit @ 07.10.2008. 10:37 ] @
Bolje upiši elektrotehniku, telekomunikacije, ili PMF..s tim ćeš lakše u Telenor, ili uopšte u neku telekomunikacionu firmu kod nas
[ Agent Smit @ 07.10.2008. 10:54 ] @
Citat:
Mister Big Timewww.neumann-compensation.com is the online salary database of Neumann International.

Idite na Free Tour.... inace 'upad' je 2500€ :S


2,5k€ samo da vidim očekivane plate????wow!!lolollll!!! koji ludaci...
[ Mister Big Time @ 07.10.2008. 19:18 ] @
Jbg, za kompaniju kalibra ovih o kojima se ovde prica to je smesna cifra, kao da ti i ja platimo 250 dinara za nesto sto nam bas znaci i gde mozemo da ustedimo... konsalting kosta

Citat:
white nigga: zelim da upisem menadzment tako da ne mogu da ne pratim ovu temu, jedna od zelja mi je da se zaposlim posle faxa u Telenoru :P

A sta, kad upises menadzment ne dozvoljavaju ti da pratis ovu temu ili sta? Samo napred, mozda za jedno 100 god stignes do menadzerskog mesta u nekoj omanjoj firmi ako mislis da ce bilo koja skola da te tome nauci.
[ Ivankak @ 11.06.2009. 17:16 ] @
Plate u SBB-u:
Call Centar 17000
Tehnicari za rad na terenu koordinatori salter radnici 25000
Menadzment 100.000 pa na vise
Ostalo su spoljni saradnici koji zaradjuju po ucinku i nemaju ni socijalno ni penziono, a oni cine vecinu radnika SBB
[ Cileinteractiv @ 12.06.2009. 23:53 ] @
Dole s' njima!!!!
[ STEFAN KRSMANOVIC @ 04.01.2010. 02:48 ] @
jel ima neko novi info o platama u navedenim firmama?
i kad bi mogli da napravimo neki top 10 spisak firmi po visini prosecnih zarada...
[ nosidam @ 28.09.2010. 18:35 ] @
Agent Smit je lepo napisao na prvoj strani ove teme a i mislim da se nije nista promenilo!!!
[ Lazy_boy @ 06.10.2010. 14:47 ] @
Pa ko hoces TOP 10 listu najboljih preduzeca mozes na svih 10 mesta da stavis drzavne firme jer: imaju fiksno radno vreme, subotom i nedeljom se NE RADI (ako radis ili dobijas duplu dnevnicu ili dan vise odmora/bolovanja), crveno slovo i drzavni praznici se NE RADE. Plata jes da nije neka ali kada efektivno radis 3 od 8 radnih sati plata je EXTRA jer: imas vremena da natenane procitas novine, kupis i pojedes cetvrt bureka (sir/meso) sa 1/2 litre yougurta + da iscackas zube i da jos skuvas i popijes kafu (u slobodno vreme se uracunavaju i pauze za duvan ali samo na svakih 10 minuta).

U odnosu na bilo koju privatnu firmu u Srbiji gde (pored bilo koje prethodno navedene plate): radis subotom pa i nedeljom, nosis posao kuci, pauza za jelo je max. pola sata sa sve kupovinom i kozumiranjem iste (o ostalome da ne pricamo), pauze za cigaru ako mozes da se uopste odvojis od posla su maksimalno na svakih sat vremena i to da te nekako ne visi sef (cisto zbog prigovora i opaski-- kresanje plate, otkaz, ostalo.). U privatnim firmama u Srbiji se EFEKTIVNO radi 8 sati od 8 radih sati, veoma cesto se radi i prekovremeno.

I za kraj o visinama plata u Telenoru, Vip-u i Sbb-u.

Visina plata u pomenutim firmama se direktno odrazava na kvalitet usluga i kvalitet tehnicke podrske, pa prema ovome slobodno formirajte misljenje o tome koliko su zadovoljni radnici u pomenutim firmama (*citaj. koliku platu imaju zaposleni)