[ seovic87 @ 08.01.2008. 20:19 ] @
Završio sam elektrotehničku školu: elektromehaničar za termičke i rashladne uređaje. Veoma je teško naći posao u ovoj oblasti ako nemaš iskustvo, već dve godine ne uspevam, mislio sam da volontiram u nekom servisu ali roditelji me nagovaraju da upišem višu školu. Dilema je dali višu mašinsku ii višu elektrotehničku na mašinskoj bi smer termotehnika jel ima veze sa mojom srednjom a na elektrotehničkoj bi smer energetika jel je to jedini neračunarski smer. Koliko su teške ove više? Veoma veliku želju imam da radim u servisu bele tehnike i solidne se pare mogu zaraditi u servisima a posle mogu otvoriti i svoj servis. Sa kojom višom se lakše mogu zaposliti, kakva je perspektiva po pitanju plate? Za šta se odlučiti viša el ,viša maš. , ili servis bele tehnike?
[ Stefano @ 09.01.2008. 00:28 ] @
Diploma je bitna. Ali je ipak najbitnije sta znas da radis. Koje su ti vestine. Sta sam umes da uradis. Za to je neophodno iskustvo i praksa. Volontiranje odnosno praksa u servisu ti ne gine, cudi me da nisi imao praksu u srednjoj skoli.
Mislim da za rad u servisu bele tehnike kao servisera, nije ti uopste potrebna diploma vise skole. Servisere koje ja znam u toj oblasti imaju srednju strucnu spremu. Za servisera ti je neophodna praksa i ime. Praksu ces steci u servisu, ali ime, to se gradi godinama.

Medjutim ako imas vise ambicije od toga da budes serviser celog zivota (ne mislim da te uvredim), onda nastavi da se skolujes.
[ losmi82 @ 09.01.2008. 08:46 ] @
Elektrotehnika, naravno ;) Uzmi programerski smer i neces pogresiti... Tako je najlakse naci posao. Retki su masinci koji mogu da nadju posao u struci.
[ Goran Mijailovic @ 09.01.2008. 09:46 ] @
Elektrotehnika, naravno ;)

ovo ti kaze jedan masinac ;)
[ seovic87 @ 09.01.2008. 12:35 ] @
imao sam praksu u srednjoj školi ali u servisima traže od godinu do tri godine iskustva. Mislim da je serviser sasvim lep posao, a viša elektrotehnička od smerova me zanimaju automatika i energetika. Da li sa ovim smerovima mogu naći posao i kakav?
[ Voodoo_master @ 05.02.2008. 22:41 ] @
Hoces li savet? Ima li servisa rashladne tehnike u Banovcima, koliko, 2-3, jedan? AKo ih nema ili ima 1-2, lepo trk za BG, pa na nekoliko vrata kuc-kuc. Gazda ja bi da volontiram jedno 3 meseca. Prihvatice nema da brines, cak i bez iskustva. Dzaba radnik je uvek dobrodosao tim dahijama. Lepo "doradis" praksu, opravku rashladne tehnike, ugradnju klima uredjaja... nakon toga ako nisi imao iskustva isto tako negde i za "krupnu" belu tehniku, sporeti, ves masine.
E kad to lepo zavrsis, taman bude jun, lepo uzmes 2-3k eura od "matoraca" i otvoris servis. Za 1.5k mozes uzeti stojdzu pick-up. Popravljas svu "krupnu" belu tehniku, sporete, ves masine, frizidere, zamrzivace, a mozes lepo da prodajes i klime i ugradjujes ih. Tu je extra zarada. Imam drugara koji tako bez pola brige, nervoze i slicnih stvari, sam svoj gazda, zaradi mesecno 40.000-50.000k
Na fax ces puci za 5 godina bar 10000eura, a za to vreme neces raditi, pa tu gubis jos toliko. Znam ovo je statistika, ali je nemilosrdna. Bices u gubitku 20000eura i bices 5 godina stariji, o izgubljenim zivcima sa zaguljenim profesorima da i ne govorimo.
Odluci sam, ja znam da bi izabrao ovo prvo, posle odstudiranog faxa. Opet plata ti je tu negde 40-50k (ako i toliko) i koji je onda cilj?