[ gargoyle @ 09.01.2008. 18:32 ] @
Vezano za otvaranje preduzetničke radnje,
da li neko može konkretno da mi objasni razliku između (termina) sledećih dokumenata, i KADA se ona izdaju?

- profaktura
- faktura
- predračun
- račun

Ako sam ja dobro razumeo profaktura=predračun (pre plaćanja), faktura=račun (kada je plaćeno). Da li je tako, a ako nije, koja je razlika? Hvala.
[ misaj @ 09.01.2008. 19:43 ] @
Profakture i Fakture u poslednje vreme (u savremenom knjigovodstvu) zamenjene Predracunom i racunom. Dakle Predracun je dokument kojim se daju instrukcije za uplatu robe ili usluga dok se nakon uplate izdaje Racun. Sto se tice racuna postoji racun za avans i konacni racun racun za avans se daje pri uplati neke robe cija nabavka (samim tim i isporuka) tek sledi....
Zakon propisuje sadrzaj i formu predracuna i racuna a jednim delom (dizajnerskim) je to naravno stvar tvoje ili maste programera. Uglavnom dokumenti moraju da sadrze sve potrebne delove i budu sto jednostavniji i citljiviji bez preterane upotrebe detalja!

Poz.
[ npnetwork @ 09.01.2008. 20:32 ] @
razlika je ta sto profaktura nema nikakvu pravnu vrednost, da tako nazovem dok faktura ima.

Kada izdas fakturu na to placas pdv bez obzira da li ti je taj neko uplatio ili ne
doka ako das profakturu dok ti ne plate po njoj nemas nikakve obaveze, a kad ti plate po toj profakturi onda moras da izdas fakturu.

To je ukratko i na brzaka...

pozz
[ totovic @ 10.01.2008. 11:41 ] @
Citat:
misaj: ...Zakon propisuje sadrzaj i formu predracuna i racuna...

Zakon propisuje sadržaj računa, ali ne i predračuna koji nema nikakvu pravnu važnost. Profaktura je samo informativnog karaktera kojim upućujete potencijalnog kupca koliko da vam avansno uplati za neku robu. Ukoliko primiš takvu avansnu uplatu, a robu mu ne isporučiš do kraja meseca, u obavezi si da mu izdaš avansni račun na kome je iskazan iznos uplate, iznos PDV-a i osnovica PDV-a po svim stopama posebno. Ovaj PDV po avansnoj fakturi si u obavezi da platiš iako nisi otpremio robu i izdao račun.
[ devil-666 @ 10.01.2008. 14:09 ] @
A ako neko nije u sistemu PDV-a?

Jer ima neko neku formu fakture u acesu ili exelu
[ Davor Vlajkovic @ 10.01.2008. 14:25 ] @
Ako neko nije u sistemu PDV onda ne bi trebalo ni da iskazuje PDV na svojim (pred)računima, a ako ga kojim slučajem iskaže onda mora i da ga plati. Obavezna je i napomena kojom se kupcu stavlja do znanja da je firma sa kojom posluje van PDV jer onda zna da neće moći da uradi povraćaj PDV (ako je isti iskazan, je l').

Što se izgleda dokumenata tiče, ja ću moći tek večeras da ih okačim ovde. Ako neko u međuvremenu bude želeo da to uradi, dobrodošao je :)
[ devil-666 @ 10.01.2008. 14:56 ] @
ok Davor Vlajkovic

ja sam mislio da li neko ima gotov odkumenat u acesu ili exelu ili cemu vec,
[ Davor Vlajkovic @ 10.01.2008. 15:41 ] @
Da, razumeo sam šta treba, ali mi trenutno nisu pri ruci. Ja dokumente generišem u Excelu pa izvozim u PDF, jer kontam da je tako najpraktičnije i meni i mojim klijentima.

Btw, srodna tema: http://www.elitesecurity.org/t...treba-da-izgleda-jedna-faktura
[ Java Beograd @ 10.01.2008. 15:45 ] @
"Račun" je uobičajen termin kad se izdaje građanima, a "faktura" je termin kad se izdaje pravnom licu. Ipak, termin "račun" može da se koristi u oba slučaja. Sa pravne tačke gledišta to je isto.
Predračun je zapravo papir, dokument koji ne stvara dužničko poverilačke odnose, više kao informativni dokument za onog ko bi hteo nešto da kupi.
[ gargoyle @ 10.01.2008. 15:46 ] @
Hvala svima za objašnjenje.

A ovo za firme koje nisu u PDV sistemu ja sam našao da se stavlja npr. ovakva klauzula:
Napomena: Na osnovu zakona o PDV-u član 33, stav 1, i rešenja poreske uprave, agencija „--naziv--” nije PDV obveznik, i ne obračunava PDV na promet dobara i usluga.
[ goranvuc @ 10.01.2008. 15:53 ] @
Bilo je vec rasprave na ovu istu temu na http://www.elitesecurity.org/t...treba-da-izgleda-jedna-faktura
a ja sam tamo uploadovao primer racuna koji ja dajem svojim kupcima (vise ne izgleda tako) http://static.elitesecurity.or...s/1/3/1354690/PrimerRacuna.pdf
[ Davor Vlajkovic @ 10.01.2008. 17:40 ] @
Evo i mog dokumenta, izrađenog u minimalističkom stilu:

http://www.e-media.co.yu/primer_predracuna.pdf
[ McKracken @ 10.01.2008. 19:07 ] @
@goranvuc: Ukoliko je onaj primer iz realnog zivota, imaj na umu da ne smes da naplacujes u gotovini a da pri tome ne napravis promet kroz fiskalnu kasu i prilozis odsecak.
[ goranvuc @ 10.01.2008. 19:26 ] @
Gotovina je data kao primer. To sto kazes sam i ja vec vise puta iznosio ovde - naravno da si u pravu. Za razliku od vecine iz delatnosti 72200 ja imam fiskalnu kasu i sasvim sam dobro upoznat sa problematikom
[ McKracken @ 10.01.2008. 21:51 ] @
Better safe than sorry :)


Inace, za one koji ne znaju, na ovakvom racunu bi morao da se nadje i broj fiskalnog odsecka ukoliko je placeno gotovinom.
[ goranvuc @ 10.01.2008. 22:01 ] @
Na primerku koji se daje kupcu moze se "zaheftati" fiskalni isecak, tako da nema potrebe da pise BI (broj isecka) taj i taj. Na primerku racuna koji ostaje prodavcu moze se i rukom upisati BI: xxx.

Samo da se vratim na osnovno pitanje: faktura = racun, profaktura = predracun - to su sinonimi. Naravno, neki jos uvek nisu bas nacisto sa ovom terminologijom pa zbunjuju i sebe i druge, tako da i dan danas nailazim u praksi da neko insistira na terminu "faktura" kada se daje racun pravnom licu, a "racun" kada se daje fizickom licu - sto nema veze sa mozgom.
[ pctel @ 11.01.2008. 07:42 ] @
Citat:
ako das profakturu dok ti ne plate po njoj nemas nikakve obaveze, a kad ti plate po toj profakturi onda moras da izdas fakturu.

Da, i uz to ni oni nemaju ni najmanju obavezu da plate. Recimo, kad nabavljas racunar, mozes da trazis profakture (=predracune) od 10 firmi a da uplatis samo onoj koja ti ponudi najnizu cenu.



Sto se racuna tice, postoje obican racun, avansni racun i konacni racun. Avansni racun dajes onom ko ti uplati avans a usluga treba tek da bude izvrsena jednog dana. Sa njim u paru ide i konacni racun, on se izdaje kad se obavi promet robe ili usluga. Ako se promet robe/usluga obavlja istog meseca kad i uplata, ili je vec obavljen ranije ne bitno kad, onda preskacu sve te zavrzlame sa avansnim/konacnim racunom i odmah se izdaje obican racun.

Citat:
Ako sam ja dobro razumeo profaktura=predračun (pre plaćanja), faktura=račun (kada je plaćeno).

Ne. Racun izdajes kad izvrsis promet robe/usluga, nevezano za placanje. Avansni racun izdajes kad primis novac a promet robe/usluga jos nisi izvrsio i neces iyvrsiti tog meseca a predracun izdajes kad niti je promet robe/usluga izvrsen, niti je izvrseno placanje.
[ McKracken @ 11.01.2008. 14:25 ] @
Postroji jedna mala obavezica a to je da ako npr das profakturu za neku uslugu sa valutom od npr. 45 dana ti se obavezujes da ces onome kome si izdao profakturu (predracun) isporuciti robu/usluge pod uslovima koji su navedeni na predracunu iako se cene mozda promene u medjuvremenu ako se uplata izvrsi po predracunu.


(zato se u Srbiji retko izdaju profakture sa valutom duzom od 3-7 dana )
[ Davor Vlajkovic @ 11.01.2008. 15:16 ] @
Pa niko nije toliko lud, pogledaj koliko nam je 'stabilna' nacionalna valuta:

[att_img]
[ devil-666 @ 11.01.2008. 20:21 ] @
ja iz principa dajem valutu maksimalno 5 dana...
[ acatheking @ 12.11.2009. 22:34 ] @
Iskopah ovu temu, ne bih da pokrecem novu.
Izgled i podaci na racunu su mu poznati. Sta se desava kada racun ima mnogo stavki i ne moze da stane (pri stampanju) na jedan A4, pa neke stavke prelaze na drugi list?
Da li na oba lista treba da stoji polje sa imenom firme, adresom, pib-om i napomenom o poreskom oslobodjenju (kada se ne iskazuje PDV)? I da li treba staviti pecat na oba lista?
[ quality @ 13.11.2009. 05:20 ] @
ne, samo se nastavlja i na kraju stavljas pecat i napomenu ako je imas