[ br1 @ 17.01.2008. 01:59 ] @
Naišao sam na veoma interesantnu pojavu na sajtovima za traženje posla. Naime pojedini poslodavci posle isteka roka važenja oglasa odmah sutradan postavljaju oglas za isti taj posao. Naravno prijavljenim kandidatima ne javljaju ništa o rezultatima prethodnog konkursa. Meni to izgleda kao prilika za jeftino reklamiranje firme, a ne kao stvarna potreba za zapošljavanjem. Mislim nije valjda da od svih ponuđenih kandidata, a nekad ih ima i nekoliko stotina, ne mogu da odaberu pravog. Ima li neko kakvo saznanje o ovoj pojavi?
[ sallle @ 17.01.2008. 08:22 ] @
I ja sam to primetio za pojedine firme. Ne bas sutradan, al posle par nedelja oglasi se ponavljaju. to pored reklame moze i da znaci da osobe koje su eventualno primili u prethodnom konkursu nisu uspeli da zadrze zbog verovaton losih uslova ...

A ima i onih velikih fensi konkursa jacih firmi, koji su cini mi se samo to, reklama (a vec unapred imaju pikove na draftu).

Elem, koristiti oglase za posao, za reklamu mozda njima deluje kao dobra ideja, i ima neke kratkorocno pozitivne efekte. Ali dugorocno gledano to ce da im se obije o glavu. Jer obicno postoji n ljudi koji su potrosili svoje vreme da bi konkurisali za posao, a nisu ni najmanje ispostovani u smislu da im se da bilo kakav odgovor.
Od tih n ljudi sa negativnim iskustvom, dobar deo ce to svoje negativno iskustvo da forwarduje svojoj okolini, i bice nosioci crnog marketinga za tu firmu...

Ja licno sam u zadnje vreme konkurisao na solidan broj konkursa, i sve te firme od kojih ne dobijem nikakav odgovor (a narocito one koje ponove konkurs), stavljam na svoju blek listu, i ne ustrucavam se da iznesem misljenje o firmi kad imam za to priliku (naravno postoje i pozitivna iskustva koja takodje prenosim)...

[ Davor Vlajkovic @ 17.01.2008. 09:46 ] @
Odlična zapažanja.

Stvar je u tome da su klasični oglasi kao metod oglašavanja/nalaženja poslova prevaziđena kategorija. Po nekim statistikama, ispod 20-30% pozicija u firmama se danas popunjava na ovaj način, sa tendencijom daljeg opadanja. Pored znatno efikasnijih načina za nalaženje radnika, poput headhuntinga i sistema preporuka, to je očekivana posledica.

Na to se nadovezuje prava poplava yet another oglasnika koji iznova pokušavaju da proguraju jednu te istu, odavno bajatu priču kako se baš kod njih vredi oglašavati jer, eto, imaju šta ti ja znam koliko hiljada ili desetina ili čak stotina hiljada pretplatnika. To je dovelo do takvog srozavanja cena oglašavanja zapošljavanja da se svima, logično, više isplati da se posredno reklamiraju kroz oglašavanje zapošljavanja nego kroz klasične (poslovne) oglase. Etika je tu misaona imenica, nažalost :(

Međutim, postoji tu jedna kvaka koju je Saša spomenuo, a to je da ljudi koji 'provale' o čemu je tu reč aktivno učestvuju u narušavanju poslovanja kompanija koje se koriste tim metodama tako što bojkotuju njihove proizvode/usluge, šire generalno loš glas o njima, i/ili jednostavno prestanu da se interesuju za nalaženje posla pod njihovim okriljem. Na kraju krajeva, kompanija koja se kocka sa onim što bi trebalo da joj bude od najvećeg značaja, svojim kadrovima, apsolutno nije vredna pažnje - IMHO.
[ br1 @ 17.01.2008. 20:05 ] @
Misllim da nije loše da se navedu takvi negativni primeri. Evo ja ću da krenem sa jednim skorašnjim. Agencija Trevelmed iz Niša je imala oglas za web dizajnera koji je isticao 15.01.2008. Istog datuma je na istom sajtu gde su se oglasili izašao potpuno isti oglas iako se na predhodni prijavilo desetak kandidata. Znači nisu ni pružili priliku kandidatima da se pokažu.
[ Davor Vlajkovic @ 17.01.2008. 20:55 ] @
Može da znači i da niko od prijavljenih nije prošao preliminarnu selekciju, ili da je oglas služio za punjenje baze iz koje bi se naknadno izvlačili najpogodniji kandidati, a možda je kampanja namerno tako osmišljena da traje npr. mesec dana i da se oglas par puta obnavlja kako bi dobio veći exposure... Ne mora da znači da je svaka pojava slična toj rezultat želje za jeftinim oglašavanjem.

Btw, ne bih da ovde pominjemo imena konkretnih firmi, pre sam za to da kroz ovu temu edukujemo publiku na šta sve može da naiđe prilikom čitanja oglasa za posao tako što ćemo analizirati modele ponašanja poslodavaca i/ili onih koji traže posao na taj način. Ko hoće da čita/plasira optužbe na račun poslodavaca, a kojima je praktično nemoguće utvrditi osnovanost, neka pogleda npr. Infostu[pi]d. Mi ovde smo, verujem, kanda ozbiljniji od njih...
[ Skandy @ 17.01.2008. 23:45 ] @
Da, pored svega gore navedenog, postoje i firme koje imaju oglas za uposljavanje radne snage vec godinama u istom oglasniku koji izlazi jednom nedeljno. Oglasi su uglavnom za prostu radnu snagu, fizicki posao, ili za masovna i jednostavna zanimanja, gde se svake nedelje prijavljuje na desetine kandidata. Radi se o sledecem, probni rad traje mesec dana, naravno bez prijave i uz minimalnu zaradu. Po isteku probnog perioda uvodi se sledeca ekipa i tako u krug. Oni koji budu odabrani i pocnu da rade, za tih mesec dana prolaze kroz vojnicku torturu, tako da posle mesec i ne pozele da ostanu.
I da se vratim na pocetak i objasnim ono, na konkurs se ljudi javljaju nedeljno, a radnici se smenjuju mesecno. Prve nedelje se prijavis, druge nedelje ulazis u uzi krug, trece nedelje ides na razgovor i cetvrte pocinjes da radis. Ovo im sluzi i kao vrsta filtera, jer ako radnik posle mesec dana od prijavljivanja, nije uspeo da pronadje nista bolje, onda je stvarno ocajan i istinski ce se truditi da zadrzi posao.
Opisani i razradjeni sistem je iz jedne velike trgovinske firme, pratio sam njihov oglas, konstantno 4 godine. Znam i za slicne slucajeve firmi koje su zaposljavale web i graficke dizajnere.

Ako se u ovoj temi odlucimo za imenovanje ovih firmi i ja cu navesti ime.
[ sallle @ 18.01.2008. 10:15 ] @
Ima na poslovi.infostud diskusija o poslodavcima, pa nije lose tamo searchovati firmu koja je postavila oglas.

Ja obicno svaku firmu za koju prvi put cujem, a ima neko "zvucno" ime, i "sjajne uslove" pogledam na APR-u (agencija za privredne registre). Tamo moze da se vidi ko je vlasnik, podaci o direktoru, deo finansijskog izvestaja za prethodnu godinu (prihodi, dobit,...). a na sajtu nbs-a (bonitet i rejting) moze preko pib-a da se dodje i do podatka o broju zaposlenih...
[ br1 @ 19.01.2008. 01:05 ] @
Mislim da bi ipak trebalo navesti imena firmi jer bi tako ljudi znali šta da izbegavaju. Ne vidim razloga za skrivanje.Svaka manipulacija treba biti javno prozvana.
[ Davor Vlajkovic @ 19.01.2008. 01:17 ] @
Naročito od strane korisnika koji su ovde došli samo da bi, eto, prozvali nekoga - mo'š misliti koliko poverenja uliva takva prozivka, a koliko sa druge strane urušava kredibilitet foruma. Kao što rekoh, taj film ovde nećete gledati, Infostud polaže autorska prava na njega...
[ br1 @ 19.01.2008. 23:07 ] @
Nemam nameru da nekoga prozivam bez veze, govorim iz iskustva prijatelja koji je konkurisao kod navedene agencije. Ispunjava uslove koje su tražili na konkursu i to je naveo u svojoj prijavi. Ne vidim kako može poslodavac da vidi da mu kandidat ne odgovara bez direktnog razgovora, eventualno kroz uvid u njegove radove iz pređašnjeg iskustva. CV služi da prikaže osnovne podatke i na osnovu njega mogu biti eliminisani kandidati koji ne ispunjavaju osnovne uslove kao što je stručna sprema ili godine adekvatnog staža. Hoću da kažem da je novi konkurs objavljen poslednjeg dana isteka starog konkursa, a da nijedan kandidat nije pozvan na razgovor iako bar jedan ispunjava uslove koje su tražili na konkursu. To je po meni sumnjivo i to me je nateralo da pokrenem temu, a ne da nekoga prozivam jer mi se tako hoće.

Što se tiče ne pominjanja dotičnih firmi, mislim da nije ništa strašno da se nekome ko vara kaže da je prevarant. Ćutanje i prelaženje preko nekih stvari je i dovelo do toga da sajtovi za traženje posla budu među najposećenijim.

[ Davor Vlajkovic @ 20.01.2008. 23:29 ] @
Izvini, ali iskustva neimenovanog prijatelja koja dolaze posredstvom korisnika koji je takođe neimenovan i ima jednocifren broj poruka na ovom forumu se ne uklapaju u moju definiciju nečega što doprinosi ozbiljnoj diskusiji, baš naprotiv. Na to dodaj, kao što sam već napomenuo ranije, realnu nemogućnost da iko od nas koji bismo čitali takve teme proveri osnovanost takvih optužbi. E, to je prvi i osnovni razlog mog protivljenja tvom predlogu.

Dalje, ti si već naveo o kojoj firmi je reč, ja sam to video ali kao da nisam jer takva optužba na mene nema ama baš nikakav uticaj pošto nije kredibilna. Što naravno ne znači da se neće naći neko ko će to da uzme zdravo za gotovo, pa tako ni firmama koje na taj način budu ovde isprozivane neće biti svejedno. Naprotiv, mogu koliko sutra sa punim pravom da krenu sa slanjem ne-tako-prijatnih pisama meni i/ili vlasniku foruma zahtevajući da reagujemo i/ili tražeći odštetu za narušen poslovni ugled. Takvu poruku bih inače bez razmišljanja obrisao, ali sam je ovde namerno ostavio kao primer nečega što nije poželjno raditi na ovom forumu. To bi bio drugi razlog.

Inače, što se tiče traženja posla, ali i bilo koje druge socijalne aktivnosti, zlatno pravilo je da je opreznost majka mudrosti, ili kako ja obično volim da kažem: ako dozvoliš da budeš prevaren, bićeš prevaren. Odatle sledi da je potpuno suludo generalizovati stvari i deliti poslodavce na 'dobre' i 'loše' jer ponašanje istih nije konstantno već u velikoj meri zavisi od ponašanja druge strane, htela ta druga strana da to prizna ili ne...

Jasnije?

P.S. CV nikako ne služi 'samo da prikaže osnovne podatke' već kompletnu osobu, neretko na osnovu najsitnijih detalja kojih aplikanti najčešće nisu ni svesni. I dobro je da je tako, jer bi u suprotnom mahinacije s njihove strane bile češće...

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 21.01.2008. u 00:49 GMT+1]
[ br1 @ 21.01.2008. 15:49 ] @
OK Vi određujete pravila, nema ljutnje. Samo ne mislim da ime i prezime i broj poruka na forumu određuju nečiji kredibilitet. Forum posećujem kada mi nešto treba, a ne visim i ne pratim svakodnevno, jednostavno nemam vremena. A i ne vidim da ostali koji daju neka objašnjenja ili iznose svoja iskustva prilažu neki dokaz za to. Pokušao sam da primetim jednu pojavu koja mi se učinila sumnjivom, bez ikakve zle namere. Ne pljujem nikoga i nemam razloga za to, i to što pričam je istinito, ko hoće neka veruje, nema razloga da dokazujem svoju priču. A što se tiče straha da će vas neka prozvana firma juriti da reagujete na njeno negativno predstavljanje, ne mislite valjda da neko ozbiljan reaguje na takav način. Ovo je samo vid diskusije. I šta su to ne-tako-prijatna pisma? Mislio sam da imate dovoljno veliki ugled da bi ga narušavale tzv. uspešne firme, koje svoj uspeh uglavnom grade na modernom robovlasničkom sistemu.

P.S. Ja uvek govorim lično proverene stvari, ne lažem jer mi to ne dozvoljavaju moje moralne norme.I živim u ubeđenju da je to osobina većine ljudi. Ako to nije tako bilo kakva virtuelna komunikacija je samo bezvredna farsa i lažna socijalizacija likova sa nedostatkom "live" komunikacije.
[ Davor Vlajkovic @ 21.01.2008. 17:26 ] @
Nema ljutnje naravno. I nemoj molim te da mi persiraš, niti da shvataš lično ove moje razloge - ja tebe ne poznajem pa tako i ne mogu da sudim da li iznosiš istinite podatke ili ne, a zdrav razum mi nalaže da ne verujem svemu što pročitam po defaultu. A kroz učešće u forumima ljudi se upoznaju i vremenom uzgrađuju poverenje ili nepoverenje prema svakoj konkretnoj osobi.

Evo našao sam dve starije teme koje poprilično dobro dočaravaju kakav način diskusije nije poželjan ovde:

http://www.elitesecurity.org/t287656
http://www.elitesecurity.org/t240217

Elite je elite, Infostud je infostu[pi]d
[ adjals @ 10.02.2008. 10:50 ] @
Ja sam trenutno bez zaposlenja i posao upravo pokusavam da pronadjem preko raznih sajtova. Ocigledno je to da pojedini poslodavci koriste takve oglase za reklamiranje prijave. Kako sam dosla do takvog zakljucka upravo tako sto na sajtu BoljiPosao.com sam slala dosta prijava. Kao clan tog sajta mogu da proverim status moje prijave, verovali i ne od 33 prijave koje su poslate samo je jedna odbijena i jedan itervju a sve druge su nepregledane..Ako nekom stvarno treba radnik inace sam po struci diplomirani ekonomista sa iskustvom sigurno ce pregledati sve prijave i odabrati kandidate koje ce pozvati na razgovor. Ima li jos nekog ovakvog iskustva na tom sajtu? Inace svaka cast drugim sajtovima....
[ Davor Vlajkovic @ 11.02.2008. 15:17 ] @
Citat:
adjals: Ima li jos nekog ovakvog iskustva na tom sajtu? Inace svaka cast drugim sajtovima....

Khm... a kakve veze ima uredništvo sajta sa neodgovornošću poslodavaca koji se oglašavaju na istom?
[ NenadGerh @ 05.04.2008. 18:34 ] @
Imamo poznanike u Srbiji koji su poceli sa nekim poslovima treba mi oko 50 radnika plate su mislim oko 250e.Posle 4 meseca oni nisu nasli radnike imaju ih 20.
Ima firmi koje se tako reklamiraju ili jednostvano hoce da ima sto bolje radnika pa staln vrse neke selekcije otpustaju primaju nove ....
Dok ima i firmi koje daju ok uslove a problem je u radnicima.
Nemoze se reci da u jednoj zemlji su firme uzas radnici dobri sve je to u globalu isti.Pogotvo Srbija gde ima dosta mladih firmi osnovane sa sumljivim kapitalom i sumljivog poslovanja.

Tako da nije samo tesko naci radnika nego je tesko naci i firmu koja ce da radi neki posao licno iskustvo.

Posla uvek ima samo treba raditi moja firma pokusava da udje na Srpsko trziste ide lepo ali ni malo lako.

[ nstankovic @ 08.04.2008. 23:47 ] @
Ja sam primetio jos jedan fenomen kod nasih
poslodavaca. Prvo daju opsti oglas sto se tice
strucne spreme, ali kada se javi neko ko ima
fakultet ili visu, kazu mu da je overqualified.
Pa, koj moj onda zajebavaju ljude da se javljaju
bez veze. Nek lepo kazu treba nam srednjoskolac
da nam radi za dzabe i kraj.

Ili jos jedan primer kretenizma. Narocito izrazeno
u IT sektoru. Poslodavac je u potrebne kvalifikacije
coveka koga trazi popisao sve moguce Microsoftove
kurseve, Cisco kurseve, odlicno poznavanje svih
programskih jezija koji su ikada izmisljeni, rad sa svim
mogucim bazama, itd. Jednom recju, mislim da na
zemaljskoj kugli ne postoji takav covek, a uzgred
govori o tome da vlasnik firme ne zna sta hoce, sto
predstavlja jako veliki problem za bilo koga ko se
zaposli u toj firmi.
[ Laki024 @ 09.04.2008. 18:54 ] @
E sada da li je reklama ili ne da biste to saznali najbolje Vam je da pazljivo procitate ovaj moj post.

Do sada sam sumnjao da neke firme raspisuju oglase , a da pritom nemaju nikakvu nameru da prime nikoga, ali ja bih rekao ipak da ovo nije reklama , nego neka preduzeca ovako ispitivaju kakva je situacija na trzistu rada.

Naprimer preduzece u kojem sam pre radio i iz kog imam dobre informacije je raspisalo konkurse oko 10 i vise radnih mesta. I uglavnom ne znam da li su nekoga pozvali na razgovor ili ne , ali ugklavnom znam da su ta radna mesta ( znaci svih 10 razlicitih ) resili tako sto su sa jednog radnog mesta prebacivali na drugo radno mesto.

Toliko o ovoj temi , a ja kao sto sam rekao neki oglasi naprimer na sajtu infostud nisu besplatni tacnije poslodavci placaju za to sto preko sajta traze potencionalne kandidate. Znaci ovde bih ja pre rekao da preduzeca istrazuju i gledaju mnoge cak i permanentno ( pogledajte na infostudu apatinska pivara traze svugde na teritoriji srbije salas position - predajte molbu znate kad vce vas pozvati na razgovor , dobro mozda vas i pozovu da istraze jos vise kandidate , ali na posao nemojte ni da sanjate ) , a neke povremeno ispitivaju kakvo je stanje na trzistu rada , po njihovim procenama ukoliko se slucajno neki zaposleni iz ko zna koje g razloga napusti preduzecu koliko bi potencijalnih kvalitetnih kanmdidata bilo da ih zamene.

Mozda nisam bas napisao sa najboljim izrazima ali ovo je neka psihologija psihologa koji su u preduzecima zaposleni na pozicijama HRM.
[ Davor Vlajkovic @ 09.04.2008. 19:20 ] @
Ja ne sumnjam, ja sam odavno uveren da postoji ludački veliki broj poslodavaca koji to rade, i tu rabotu pravdaju tzv. employer brandingom/PR-om, a ne kontaju da tako zapravo generišu negativan imidž kompanija za koje rade. Eto šta se dešava kad ljudi koji bi trebalo da su zaduženi za nalaženje, regrutaciju i usavršavanje kadrova u kompaniji odluče da taj delikatan posao zamene za učestvovanje u kreiranju imidža kompanije (iliti vid'la žaba...). Još su podstaknuti od strane ljudi iz firmi tipa Infostud i sl., kojima je naravno u interesu da firme, pogotovo one najveće i najatraktivnije široj nezaposlenoj publici, ne silaze sa pozicija za oglašavanje na njihovim sajtovima. Evo, kod pomenute firme je upravo aktuelan popust od 50% za oglašavanje, tako da slobodno očekujte još veću navalu 'poslodavaca' tamo...

Ja bih vam najiskrenije savetovao da se okrenete efikasnijim metodama nalaženja posla - razvijajte kontakte, pretežno u svojoj branši ali i van nje (tzv. networking) i trudite se da kako znate i umete ponudite svoje sposobnosti u nekom novom, nesvakidašnjem pakovanju. Kakvi oglasi, kakvi bakrači...

Ponavljam ono što sam napisao prilikom prvog svog javljanja u ovoj temi: nalaženje posla preko oglasa je žešće prevaziđeno i, najiskrenije, želim vam svu sreću ovog sveta ako se ozbiljno uzdate u to da ćete na taj način doći do posla - trebaće vam.
[ buda01 @ 10.04.2008. 09:48 ] @
Sta je sa oglasima na EliteSecurity, jesu li oni ozbiljni?

I kakva je situacija sa poznatim stranim jobs sajtovima, kako se oni brane od ovakvih pojava i izivljavanja kompanija.
[ Laki024 @ 10.04.2008. 12:13 ] @
Buda01 poznate strane i domace jobs kompanije i sajtovi se nebrane od ovakvih pojava, naprotiv njima je i u interesu da imaju sto vise takvih kompanija posto se tamo svaki oglas za posao koji se objavi na njihovom sajtu placa. Znaci njima je u interesu da imaju sto vise oglasa za posao iz dva razloga , prvi da bi ostvarili sto vecu dobit, a drugi da bi raznovrsnoscu i obimom poslova koji se nudi na njihovaom sajtu privukli sto vise ljudi na njihov sajt , a posle toga i poslodavce
[ Davor Vlajkovic @ 10.04.2008. 22:07 ] @
Citat:
buda01: Sta je sa oglasima na EliteSecurity, jesu li oni ozbiljni?

Pa sad, zavisi, ne možemo generalizovati. Lepota ES-ITBP je u tome što su oglasi koji se postavljaju tamo:

- besplatni za sve;
- konkretni i uskostručni;
- obično postavljeni od strane nekoga ko već ima izgrađenu reputaciju na forumu, bilo pozitivno bilo negativnu, uz to ga je moguće vrlo lako kontaktirati, te je moguće lako utvrditi legitimnost objavljene ponude.

Ključna razlika između ES-a i drugih domaćih sajtova sa oglasima za posao je ta što je ES zajednica okupljena oko pretežno IT tema koja u svom sastavu ima job board, dok su ovi drugi uglavnom komercijalni job board-ovi bez ikakvih pratećih servisa, i kojima je, pogađate, jedini cilj što više prodatih pozicija za oglašavanje.
[ žutokljunac @ 11.04.2008. 08:04 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ja ne sumnjam, ja sam odavno uveren da postoji ludački veliki broj poslodavaca koji to rade, i tu rabotu pravdaju tzv. employer brandingom/PR-om, a ne kontaju da tako zapravo generišu negativan imidž kompanija za koje rade. Eto šta se dešava kad ljudi koji bi trebalo da su zaduženi za nalaženje, regrutaciju i usavršavanje kadrova u kompaniji odluče da taj delikatan posao zamene za učestvovanje u kreiranju imidža kompanije (iliti vid'la žaba...). Još su podstaknuti od strane ljudi iz firmi tipa Infostud i sl., kojima je naravno u interesu da firme, pogotovo one najveće i najatraktivnije široj nezaposlenoj publici, ne silaze sa pozicija za oglašavanje na njihovim sajtovima. Evo, kod pomenute firme je upravo aktuelan popust od 50% za oglašavanje, tako da slobodno očekujte još veću navalu 'poslodavaca' tamo...

Ja bih vam najiskrenije savetovao da se okrenete efikasnijim metodama nalaženja posla - razvijajte kontakte, pretežno u svojoj branši ali i van nje (tzv. networking) i trudite se da kako znate i umete ponudite svoje sposobnosti u nekom novom, nesvakidašnjem pakovanju. Kakvi oglasi, kakvi bakrači...

Ponavljam ono što sam napisao prilikom prvog svog javljanja u ovoj temi: nalaženje posla preko oglasa je žešće prevaziđeno i, najiskrenije, želim vam svu sreću ovog sveta ako se ozbiljno uzdate u to da ćete na taj način doći do posla - trebaće vam.


Svaka Vam čast na ovom postu. Konačno neko da napiše pravo stanje. Mora da niste tehničke stuke jer njima to nikako ne ulazi u glavu.
[ buda01 @ 11.04.2008. 11:41 ] @
Kad malo razmislim rekao bi da je situacija sledeca:

Sto je posao koji se oglasava strucniji i namenjen uzem krugu ljudi to je verodostojniji.
A ako se traze neki obicni poslovi, koje moze svako da radi onda je verovatno reklama, a i da nije primice one sa vezom.

Znaci ne treba potpuno odbacivati stare dobre oglase, pogotovo u IT-u.
[ momsab @ 11.04.2008. 13:09 ] @
oglasi u IT su prica za sebe
uglavnom se PRETERUJE sa zahtevima (pogledati vruc posao za IT administratora u Volvo-u na poslovi.infostud, npr)
ili se mase oblast (otkad graficki dizajn spada u IT?)

zbog ove teme sam obisao sajtove (svih) banaka u Srbiji i primetih da se na nekoliko nalaze oglasi za posao
cini mi se da je ovo sigurniji nacin nalazenja posla (preko sajta poslodavca)
[ Davor Vlajkovic @ 11.04.2008. 17:56 ] @
Citat:
momsab: oglasi u IT su prica za sebe
uglavnom se PRETERUJE sa zahtevima (pogledati vruc posao za IT administratora u Volvo-u na poslovi.infostud, npr)
ili se mase oblast (otkad graficki dizajn spada u IT?)

To je posledica nepoznavanja industrije od strane osobe koja je sastavljala oglas i/ili neznanja poslodavca kakav mu je radnik zapravo potreban. U oba slučaja je poželjan povećan oprez na strani kandidata, pošto će verovatno naići na nerazumevanje osobe koja je zadužena za selekciju i/ili budućeg poslodavca koji će očekivati 'radnika za sve'...

Citat:
momsab:zbog ove teme sam obisao sajtove (svih) banaka u Srbiji i primetih da se na nekoliko nalaze oglasi za posao
cini mi se da je ovo sigurniji nacin nalazenja posla (preko sajta poslodavca)

Istina, korporativni sajtovi su najbolji način za oglašavanje slobodnih pozicija za one poslodavce koji žele extra lojalne radnike - čim si došao na sajt neke kompanije u potrazi za poslom, to obično automatski znači da bi voleo da radiš u toj kompaniji.

Citat:
buda01: Kad malo razmislim rekao bi da je situacija sledeca:

Sto je posao koji se oglasava strucniji i namenjen uzem krugu ljudi to je verodostojniji.
A ako se traze neki obicni poslovi, koje moze svako da radi onda je verovatno reklama, a i da nije primice one sa vezom.

Znaci ne treba potpuno odbacivati stare dobre oglase, pogotovo u IT-u.

Ne treba odbacivati, tu se slažemo, ali se ne treba ni pouzdati mnogo u njih - iz već navedenih razloga.

Druga stvar, imam utisak da je 'veza' nešto što se ovde doživljava u vrlo negativnom kontekstu, bez nekog realnog razloga. Budite sigurni da će poslodavac uvek radije zaposliti nekoga po preporuci, pošto tako jednostavno smanjuje rizik i odgovornost na neki način deli sa osobom koja mu je preporučila određenog radnika. Zapošljavanje putem sistema preporuka (veza, kontakt - zovite to kako hoćete) je najmasovniji i najdelotvorniji način zapošljavanja na svetu do dana današnjeg - preko 60% ljudi je tako našlo posao/radnika. Putem oglasa se u Srbiji zaposli svega 20 i kusur % ljudi, sa stalnom tendencijom opadanja.

Citat:
žutokljunac: Svaka Vam čast na ovom postu. Konačno neko da napiše pravo stanje. Mora da niste tehničke stuke jer njima to nikako ne ulazi u glavu.

Hvala na komplimentu. Formalno jesam iz tehničke struke, ali se moja interesovanja za društvene nauke fino prepliću sa poznavanjem tehnike ;)
[ momsab @ 11.04.2008. 18:49 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Druga stvar, imam utisak da je 'veza' nešto što se ovde doživljava u vrlo negativnom kontekstu, bez nekog realnog razloga. Budite sigurni da će poslodavac uvek radije zaposliti nekoga po preporuci, pošto tako jednostavno smanjuje rizik i odgovornost na neki način deli sa osobom koja mu je preporučila određenog radnika. Zapošljavanje putem sistema preporuka (veza, kontakt - zovite to kako hoćete) je najmasovniji i najdelotvorniji način zapošljavanja na svetu do dana današnjeg - preko 60% ljudi je tako našlo posao/radnika.
da napravimo razliku izmedju PREPORUKE i VEZE
veza je kad neko preko nekoga dobije posao koji mu uopste nije odgovarajuci po pitanju struke, znanja, iskustva i slicno iako na trzistu radne snage ima odgovarajuce ponude
preporuka je kad neko ko ispunajva potrebne uslove po pitanju struke, znanja, iskustva dobije posao po necijoj preporuci

ukratko, ovako ja kapiram pojmove :)
[ Davor Vlajkovic @ 11.04.2008. 19:01 ] @
Pa sad, zajedničko za oba je to da postoji treća strana koja ih spaja iz nekog razloga, a to da li je radnik koji je došao preko preporuke/veze ispunio očekivanja je isključivo na poslodavcu da proceni ;)
[ kefaja @ 12.04.2008. 14:43 ] @
E sad ste me ovom temom skroz obeshrabrili da konkurisem za oglase... Bash da pitam za misljenje. B92 nesto cesto raspisuje konkurse za administratore i webmastere. Njima ne treba reklama, misim najpoznatiji su u svom poslu, sto bi onda to radili? Mozda ipak stvarno zaposljavaju? Ocekujem da na ovako nesto odgovori neki inside man sa foruma :)
[ sasa_vu @ 12.04.2008. 15:26 ] @
Citat:
Juče me je po ko zna koji put moj klijent iz USA pitao za neke nove programere, po zna koji put sam stavio oglase na DPT i ES, i po ko zna koji put sam dobio jednu lepu okruglu cifru CV-eva. Nula, nada, ništa. Inače, kada sam postavio oglas na DPT, moj prijatelj Bluesman mi je ironično rekao da “ako nađeš takvoga, ja mu plaćam pola plate”. Obavešten čovek, nema šta. Slično je prošao i b92.net u svom oglasu za administratora sajta, a detaljnije o tome piše Dejan Bizinger.

http://www.dinke.net/blog/category/programming/page/2/sr/
[ brzibg @ 12.04.2008. 19:41 ] @
Pozdrav svima,
ja bi samo da podelim svoje iskustvo sa ostalima. Moram da zamerim da ce neko ko trazi posao kad procita ovu temu zaista da se obeshrabri. A to definitivno ne treba da bude tako, jer to obara samopouzdanje, a na razgovoru za posao se to itekako primeti. Nije bas sve tako crno ali nije ni onako kako se cesto moze cuti od kojekakvih agencija i sluzbi za zaposljavanje.

Ja sam konkretno preko infostuda nasao posao. Naravno to nije bio posao iz mojih snova, bio je relativno slabo placen (prosecna plata u SRB) ali to je bilo moje prvo zvanicno zaposlenje, koje je i najteze naci (znate i sami kakvi su oglasi - osoba mladja od 30 god sa 30 godina radnog iskustva u struci ). Ne znaci da su svi poslovi tamo takvi, ali ja mislim da vecina jeste. Verovatno zato sto vecina firmi kod nas jeste takva da daje lose uslove, a traze nuklearne strucnjake i to da rade kao komercijalisti.

Nisam se naravno zaustavio vec sam po zaposljavanju nastavio da trazim posao po Davorovom receptu:
Citat:
Ja bih vam najiskrenije savetovao da se okrenete efikasnijim metodama nalaženja posla - razvijajte kontakte, pretežno u svojoj branši ali i van nje (tzv. networking) i trudite se da kako znate i umete ponudite svoje sposobnosti ...


I tako sam nasao pristojan posao na kojem radim i danas. Sada skupljam snagu za strucno usavrsavanje nakon cega cu verovatno da trazim bolje (ili vecu platu ).

Znam kako je tesko traziti posao, pogotovo prvi. Zato ne treba posustajati, ali ne treba ni gubiti snagu i volju na oglase firmi koje znate da su "prevaranti".

Sve sto ste "gore" rekli je tacno. Dodao bih jos samo da neke firme menjaju i radnike na mesec -2-3 dana. Tzv. probni rad. U probnom radu je plata po pravilu manja, potrebno je svakodnevno dokazivanje. Radnici tada po pravilu daju sve od sebe, ne smeta im da ostaju mnogo duze na poslu, cute i trpe a sve zarad nade da ce dobiti stalan posao. Sto se na kraju naravno ne desi ili sami odustanu. Na taj nacin se pored neprijavljene i jeftine radne snage, dobijaju i besplatne sveze ideje od mladih ljudi koji jos nisu usli u kolotecinu posla.
[ Markoleo @ 12.04.2008. 19:52 ] @
većina firmi hoće gotovog čovjeka.da ima x godina iskustva i određeno znanje.
recimo firma objavi oglas i pozovu dvadesetak kandidata na testiranje, ali je test za inženjera sa barem 2 godine iskustva, a tamo ljudi koji su friško diplomirali.za tjedan dana opet objave oglas, opet dođe dvadesetak kandidata. nakon toga opet traže, jer nitko nije zadovoljio i da bi sad opet produžili još dva tjedna.
nude iznad prosječnu lovu.umjesto da pruže čovjeku šansu pa da 2-3 mjeseca uči, da pohvata osnove pa onda dalje i odma se može vidjeti prvi mjesec dali je kandidat za to mjesto ili ne.
firma takvog čovjeka ne može dobiti, jer onaj koji radi i ima toliko iskustva i znanja sigurno neće mijenjati firmu, a i više traži.
a neki su vezani i ugovorom.

ne bi baš rekao da je reklama, jer se firme šire, dobivaju vieš posla, narudžbi itd...
jer večina firme su toliko zatrpane projektima da ne stignu jednostavno sve odraditi.
ja kažem na području bivše džave ima toliko posla, a bit će još i više za one koji hoće raditi.
također u ovo upadaju države bivšeg SSSR-a, pa onda turska i još neke.
a poslove tamo dobivat će vjerojatno države bivše države.
i šta mislite koliko će još trebati obrazovanih ljudi, jako puno.
pogledajte samo oglase za USA ili UK.
svakodnevno se traže informatičari, inženjeri, a nema ih.

www.jobserve.com
www.cwjobs.co.uk

i ne bi baš rekao da se reklamiraju.
firma koja radi kvalitetno, brzo i jeftinije imat će uvijek posla.


[ Ivica Vujović @ 13.04.2008. 13:22 ] @
Ne znam bas koliko je pojava o kojoj pisete zastupljena, ali sam primetio nesto drugaciju varijantu. Na primer, oglas(i) kompanije VIP mobile koji postoji vec nekih 7-8 meseci i na koji je konkurisao skoro svako koga poznajem, pa i ja. Nisu bili nekulturni i svima (meni jesu, verujem da su i ostalima) su uredno poslati mail-ovi sa sadrzinom da trenutno nisu u mogucnosti da nam ponude posao. E sad, sta tu meni nije jasno? Za tih pola godine i kusur su mogli da zaposle nekog ko je sveze zavrsio faks i da ga posalju na obuku i sad bi vec poceo da radi. Kontam da je mesto mozda malo specificno itd... ali zar im se nije isplatilo da kad vec ne mogu da nadju nekoga sa iskustvom, pribegnu nekim drugim metodama? Imam utisak da salju oglase cisto da bi ih slali... I da mole Boga da ne prime nikoga... Career days im je protekao tako sto je masa ljudi isla na njihov stand da ih napljuje, umesto da se raspituju o tome kako da se zaposle kod njih. Posle svega toga, ja pocnem da se zapitam kako da nadjem posao? Oglasi su definitivno bezvredni, kontakata imam, ali ocigledno da je nedovoljno.
[ Davor Vlajkovic @ 13.04.2008. 15:01 ] @
Ne kontam čime je HR tim Vipa zaslužio da bude popljuvan na Career Days ako je, kako sam kažeš, uredno obavestio sve kandidate o ishodu, uključujući i tebe (i mene ;). Mene su zvali na intervju, tako da mogu iz prve ruke da potvrdim da su bili vrlo ljubazni i profesionalni. Ljudi jednostavno prave predselekciju i pune bazu, čemu pljuvanje?

Neki ljudi očigledno imaju problem sa sopstvenim stavom prema traženju posla (ne mislim ovde na tebe, već na te koje si ti pomenuo), čim pokušaje recruitera da ispoštuju kandidate i udostoje ih odgovora bez obzira na ishod doživljavaju tako negativno. Time mogu samo sebi da naškode...


Korisni linkovi:

Pasivne i aktivne metode traženja posla

Networking kao metoda traženja posla
[ Ivica Vujović @ 13.04.2008. 16:48 ] @
Znas kako, masa ljudi je vrlo nezadovoljna nemanjem posla (i ja sam medju njima, samo sto me kucno vaspitanje sprecava da se istresam na ljudima sa tog standa koji mi nisu nista krivi). Kontam da im smeta cinjenica da radno mesto (vise njih) stoji prazno, a realno mogu da zaposle nekog pa makar taj neko bio bez iskustva. Ovako to neko moze da shvati kao da je podjebavanje u pitanju...

Btw. hvala puno na linkovima. Bilo bi lepo, ako ti nije problem, da malo ispricas kako je izgledao razgovor (i za koje mesto) nije lose cuti pricu o tome kako pricati sa buducim poslodavcem.
[ momsab @ 13.04.2008. 17:49 ] @
intervju u VIPu nije tema
mozda mogu da posluze sledece teme:
http://www.elitesecurity.org/t...ent-agencija-II-Role-Play-krug
http://www.elitesecurity.org/t...-odgovoriti-na-sledeca-pitanja
http://www.elitesecurity.org/t...riprema-za-intervju-mala-pomoc
http://www.elitesecurity.org/t...u-za-sistemskog-administratora
http://www.elitesecurity.org/t225250-Sta-ocekivati-od-HR-agencije
[ user999 @ 15.04.2008. 09:16 ] @
Citat:
Naišao sam na veoma interesantnu pojavu na sajtovima za traženje posla. Naime pojedini poslodavci posle isteka roka važenja oglasa odmah sutradan postavljaju oglas za isti taj posao. Naravno prijavljenim kandidatima ne javljaju ništa o rezultatima prethodnog konkursa. Meni to izgleda kao prilika za jeftino reklamiranje firme, a ne kao stvarna potreba za zapošljavanjem. Mislim nije valjda da od svih ponuđenih kandidata, a nekad ih ima i nekoliko stotina, ne mogu da odaberu pravog. Ima li neko kakvo saznanje o ovoj pojavi?

Ista stvar je i meni zapela za oko. Neko vrijeme sam intenzivno tražio posao servisera kompjutera u Zagrebu, često preko Moj-Posao.net.
Našao sam posao preko Moj-Posao.net, hvala bogu puno bolje nego kao serviser.
3-4 firme, među kojima Ve-Mil na prvom mjestu, imale su oglas za servisera konstantno, a po isteku bi ga obnavljale.
Nemoguće je da jedna tako velika i profitabilna firma nije bila u mogućnosti pronaći radnika u kratkom roku i zatvoriti natječaj.
Međutim, mislim da nije u pitanju samoreklama, nego nešto drugo.
[ rambo2004 @ 15.04.2008. 14:14 ] @
Citat:
Elite je elite, Infostud je infostu[pi]d


Kakav ego :)
[ Mister Big Time @ 17.04.2008. 02:39 ] @
Zanimljiva tacka gledista. Ne znam samo koja je motivacija kompanija za takav vid promocije? Placati npr. Infostudu oglasavanje za radna mesta, odnosno da li se moze tvrditi da je to samo zbog jeftinijeg oglasnog prostora, gde je ciljna grupa nezaposlena populacija (kojoj btw, nije previse stalo do nekakvog rejtinga ili slike o kompaniji po sistemu trazim posao ako ga nadjem super, ako ne idem dalje...).

Inace apsolutno podrzavam networking kao metodu trazenja posla. Sve strane dobijaju u tom procesu, samo sto ne moze bas uvek (cesto?) da se potrefi da osoba X zna potrebnu osobu Y koju ce da preporuci, za neku Z kompaniju/radnu poziciju.

Evo rezultata jedne ankete sa jednog od mojih sajtova.



P.S. Slazem se apsolutno sa stavom Davora Vlajkovica.
[ Davor Vlajkovic @ 17.04.2008. 18:09 ] @
Citat:
Mister Big Time: Zanimljiva tacka gledista. Ne znam samo koja je motivacija kompanija za takav vid promocije? Placati npr. Infostudu oglasavanje za radna mesta, odnosno da li se moze tvrditi da je to samo zbog jeftinijeg oglasnog prostora, gde je ciljna grupa nezaposlena populacija (kojoj btw, nije previse stalo do nekakvog rejtinga ili slike o kompaniji po sistemu trazim posao ako ga nadjem super, ako ne idem dalje...).

Interes u tome nalaze kompanije koje sebe smatraju 'protočnim bojlerima' po pitanju kadrovske politike - drže stalno otvorene konkurse i time na neki način 'plaše' svoje zaposlene nekakvim 'redovima' wannabe zaposlenih koji jedva čekaju da neko od postojećih radnika otpadne iz mašinarije ne bi li oni dobili priliku da se pokažu... Najveći broj pozicija koje se non-stop oglašavaju su iz domena prodaje i postprodajne podrške korisnicima, a to su poslovi koje maltene svako može da radi nakon neke kratke obuke.

Imali smo ranije sličnu diskusiju na čini mi se DPT forumu, i tamo sam napisao da je Infostud dobar jedino za low level / low pay poslove, poput ovih sales ili tech support pozicija. Ako u nespecijalizovanim oglasima tipa Infostud, Blic, Politika itd. kojim slučajem nađete oglas za ozbiljniju poziciju tipa direktor preduzeća / sektora / filijale, i uopšte bilo koju senior poziciju koja zahteva višegodišnje iskustvo u industriji, to može samo da znači da poslodavac ne poznaje dovoljno industriju čiji je deo niti da ume/želi da je upozna! Jer u suprotnom ne bi ni davao oglas na Infostudu, Politici ili gde već, nego bi:

- potegao svoje veze u industriji (angažovanjem prijatelja, poznanika, poslovnih partnera) i preko njih našao radnika koji mu je potreban;
- potegao tuđe veze u industriji (angažovanjem headhunt agencija) i preko njih našao radnika koji mu je potreban;
- zatvorio firmu i time bar bio iskren prema sebi i drugima i poslao signal 'koga ja zamajavam kad očigledno nisam za ovaj posao' ;)

Citat:
Inace apsolutno podrzavam networking kao metodu trazenja posla. Sve strane dobijaju u tom procesu, samo sto ne moze bas uvek (cesto?) da se potrefi da osoba X zna potrebnu osobu Y koju ce da preporuci, za neku Z kompaniju/radnu poziciju.

Naravno da ne, ali je gotovo uvek moguće naći nekog ko zna nekog ko zna nekog... To je tzv. small world fenomen, na kojem su inače nastali najveći biz-SN sajtovi danas - LinkedIn i XING:

http://en.wikipedia.org/wiki/Small_world_experiment

http://en.wikipedia.org/wiki/Six_degrees_of_separation

Citat:
Evo rezultata jedne ankete sa jednog od mojih sajtova.



P.S. Slazem se apsolutno sa stavom Davora Vlajkovica.

Hvala :) i hvala na rezultatima ankete. Više je nego očigledno da svi rezultati govore u korist networkinga i na štetu klasičnih 'oglasa' i 'konkursa'. Sličnu anketu i ja planiram da postavim negde i ponudim ljudima koji posećuju domaće forume, čisto da bismo imali svežije i realnije podatke na što većem uzorku. Bićete obavešteni kada do toga dođe.


Citat:
rambo2004: Kakav ego :)

Nema to nikakve veze sa egom, već čisto zdravorazumsko razmišljanje potkrepljeno konkretnim argumentima.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 17.04.2008. u 19:23 GMT+1]
[ tomislavcetkovic @ 23.04.2008. 08:17 ] @
Ćao,

evo i ja da se uključim u ovu vrlo interesantnu diskusiju.

Citat:
Sličnu anketu i ja planiram da postavim negde i ponudim ljudima koji posećuju domaće forume, čisto da bismo imali svežije i realnije podatke na što većem uzorku. Bićete obavešteni kada do toga dođe.


Možeš poslati anketu preko sajta poslovi Infostud, postoji formular na naslovnoj za predlaganje ankete.


takođe, evo još nekoliko korisnih linkova:

http://poslovi.infostud.com/saveti/nezaposlenost.php - Kako se nositi sa nezaposlenošću
http://znanje.infostud.com/sav..._susrecu_kandidati_za_posao/78 - Problemi sa kojima se susreću kandidati za posao
http://znanje.infostud.com/saveti/Koji_je_pravi_posao_za_mene/142 - Koji je pravi posao za mene?
http://znanje.infostud.com/saveti/Sumnjivi_oglasi_za_posao/76 - Sumnjivi oglasi za posao


Slažem se da je networking najefikasnija metoda za pronalaženje posla, ali nije lako ući u networking krug ljudi, tj. najteže je napraviti prvi korak


Citat:
Citat:
rambo2004: Kakav ego :)

Nema to nikakve veze sa egom, već čisto zdravorazumsko razmišljanje potkrepljeno konkretnim argumentima.


uz prstohvat ljubomore ili sujete:) bar sam ja stekao takav utisak...
[ Davor Vlajkovic @ 23.04.2008. 16:48 ] @
Zdravo, Tomislave, zahvaljujem se na uključenju.

Citat:
Možeš poslati anketu preko sajta poslovi Infostud, postoji formular na naslovnoj za predlaganje ankete.

Hvala na ponudi. Ipak, mislim da bi bilo merodavnije postaviti je na nezavisnom anketnom sistemu i linkovati sa svih za tu ciljnu grupu značajnijih lokacija, uključujući i Infostud.

Citat:
Slažem se da je networking najefikasnija metoda za pronalaženje posla, ali nije lako ući u networking krug ljudi, tj. najteže je napraviti prvi korak

Niko nije rekao da je nalaženje posla lak zadatak apriori. Razvijanje mreže poznanstava, targetovanje poslodavaca i uspostavljanje kontakata sa njima, pregovaranje - to je obično dug i naporan proces. Ali, složili smo se, najefikasniji. I, dodao bih, apsolutno vredan 'cimanja', jer ako je nagrada za uloženi napor direktno proporcionalna naporu, a reč je o nečemu što ima za cilj obezbeđivanje sopstvene egzistenciju i pružanje mogućnosti za napredovanje u svakom mogućem smislu.

Citat:
uz prstohvat ljubomore ili sujete:) bar sam ja stekao takav utisak...

Pogrešan utisak si stekao, mada te ne krivim jer ti je ovo prvo javljanje na forumu pa nismo imali prilike da ranije diskutujemo o ovome. Vidi, ja iskreno nemam ništa protiv vas koji stojite iza Infostuda - ne mešate mi se direktno u posao, te nemam razloga da budem 'ljubomoran' na vaš 'uspeh' ili nešto slično. Ne. Ono što meni jako smeta je suptilno izokretanje činjenica na temu zapošljavanja i davanje lažne nade ljudima koji se previše oslanjaju na traženje posla preko oglasa. Opasku sa nazivom Infostu[pi]d koristim isključivo da ukažem na stupidnost tj. neosnovanost takvog načina razmišljanja - da će me praćenje oglasa u kojima bude oglašeno tek 10-20% svih otvorenih pozicija na tržištu, i na koje aplicira u proseku 100-500 kandidata za istu poziciju, dovesti do posla...
[ Miroslav Mitrovic @ 24.04.2008. 21:31 ] @
Ranije je na infostudu postojala tema (na forumu) o poslodavcima.Vise tako nesto ne postoji.Cak postoji i obrazlozenej koje je vise nego glupo!Trebali su napisati mi zivimo od njihovih reklama pa ne mozemo da dozvolimo da ih iko kritikuje!
[ zderavko @ 24.04.2008. 23:44 ] @
Pozdrav svima,


Evo jedan mali primer o ozbiljnosti samog Infostuda, ali neka ga svako protumači kako mu drago.

Pre godinu dana Infostud je sproveo anketu o tome kako da poboljša sopstveni rad, kvalitet, korisnost i slično. Odgovorio sam na data pitanja, ne trošeći previše vremena, ali relativno objektivno. Ispostavilo se da je anketa bila nagradna i da su moji predlozi uvršteni među 10 najkorisnijih te da ćemo svih nas 10 biti nagrađeni poklonom od strane tima Infostuda. Informaciju o ovom sam dobio na kontakt mail, a na samom sajtu nije bilo spomenuto. Posle izvesnog vremena PostEkspresom mi je na kućnu adresu stigla poklon šolja za kafu sa natpisom Infostud.

Malo kasnije, Infostud organizuje drugi survey, ali za najbolji vic, na kojem nisam participirao. "Autor" najsmešnijeg vica dobio je poklon putovanje za 2 osobe, a nižerangirani robne, ali takođe vredne nagrade.


Ispade da sam ja njima bio od veće koristi nego oni meni.


Posao sam naravno, našao po preporuci odavno. S vremena na vreme prošetam po oglasima i vidim da se slične pozicije i slične firme oglašavaju i dalje. Naravoučenije, ko ima preporuku ili vezu neka ganja, ko nema nek traži. Od oglasa nema mnogo leba za onog ko traži posao.
[ mLAN @ 25.04.2008. 00:39 ] @
Ne mogu se složiti da od oglasa "nema leba", jer sam na taj način i pronašao svoj prvi posao.

Networking jeste jedan od najboljih načina da se dođe do posla, ali većina ljudi koji tek završe školu nemaju potrebna poznanstva, tako da su
za njih
oglasi najbolji, ako ne i jedini način, da dođu do posla koji isključuje mešalicu i kolica :)
[ zmau @ 25.04.2008. 12:38 ] @
I moje iskustvo kaže da od oglasa ima leba. Tako sam našao i prvi posao pre nekoliko godina, a i ovaj sad trenutni posao. Preko web sajta http://www.mojedelo.com/ sam za cca mesec dana našao 3 posla Sloveniji, bez znanja jezika i boravišne dozvole, samo sa CVjem iskusnog java programera.

Druga stvar : viđao sam situacije (konkretno sa oglasima za stanove) da novine u nekoliko brojeva uzastopno ispisuju iste oglase (iako je čovek već izdao stan, i nije ponovo ni uplatio oglas), samo da bi naizgled imali veću ponudu.
Možda vredi razmisliti i o hipotezi da sami veb sajtovi drže oglase duže nego što ima potrebe ?
[ Miroslav Mitrovic @ 25.04.2008. 20:43 ] @
Mislim da je Davor napisao bas to da je to samo dobro za pocetni posao.Za nesto ozbiljnije ide se preko poznanstva=veza=preporuka (nazovite kako to hocete).
[ Mister Big Time @ 26.04.2008. 03:26 ] @
Citat:
zmau: I moje iskustvo kaže da od oglasa ima leba. Tako sam našao i prvi posao pre nekoliko godina, a i ovaj sad trenutni posao. Preko web sajta http://www.mojedelo.com/ sam za cca mesec dana našao 3 posla Sloveniji, bez znanja jezika i boravišne dozvole, samo sa CVjem iskusnog java programera.

Pa to je Slovenija! A ovo Srbija... iliti boljiposao.com. I kakvog jezika za Sloveniju?! Pa svi oni znaju srpski...

Nego, ima li smisla da uporedjujemo trziste radne snage po razvijenim zemljama i ovde? Npr. kako to f-nise u Nemackoj, Francuskoj... tamo postoje radne agencije koje su ovde nepoznanica.
[ NenadSM @ 27.04.2008. 01:10 ] @
Da se i ja malo umesam u temu iznecu neka od mojih iskustava...
1. Dok sam radio u jednoj firmi u N.Sadu objavili smo na infostudu konkurs za komercijaliste za teren Novog Sada i cele Vojvodine. Javilo se oko 30 ljudi raznih strucnih sprema. Problem je bio sto su na razgovor za posao isli kod kolege koji je polupismen, glup, lazov i uopste receno prevarant, ali je nas tadasnji gazda u njega imao poverenja i nazalost mu prepustio taj deo posla. Neki od ljudi su i dosli da rade 2 do 3 dana ali kad su shvatili skim imaju posla pobegli su glavom bez obzira.Ostao je da radi samo jedan ali je tek taj napravio belaja u firmi...
- Zakljucak: oglas je bio OK ali je osoba koja je primala na posao bila promasaj.
2. Kad je u mom gradu otvaran Maxi diskont, prijavio sam se pismenim putem preko oglasa u novinama, pozvan na testiranje i nakon toga odbijen ( obavestili su me pismenim putem).
- Zakljucak: Sve je korektno
3. Kad je u mom gradu otvarana prodavnica bele tehnike neke firme iz BG, konkurisao sam i bio pozvan na testiranje u upravu firme na Senjaku. Bilo nas je 7 a 6 je trebalo. Ispunjavao sam sve potrebno iz konkursa a i vise, a od nas koji smo konkurisali primljene su zene - tesko da ce one vuci sporete i frizidere. Nisam obavesten da nisam primljen pa sam morao da licno zovem i proverim.
Zakljucak: Vrlo neprofesionalno od njih ali se to i pokazalo posle nekoliko meseci, svi iz te firme u BG su pohapseni i frima vise ne postoji.
4.Na posao na kom i dan danas radim sam se prijavio tako sto sam ostavio CV na prijavnici kod portira u firmi i zv1li su me nakon 10 dana i poceo sam da radim.
Zakljucak: Nikad lakse nisam nasao posao.
Da rezimiram... Moj savet je da prijave za posao saljete postom ili licnom dostavom u firmu, jer im izgleda prijava mailom izgleda neozbiljno, a pitaj boga dali taj mail uopste i radi. Ako vam ne odgovore da ste primljeni ili odbijeni, slobodno ih nazovite jer nemate sta da izgubite....
[ Davor Vlajkovic @ 27.04.2008. 13:13 ] @
Citat:
Miroslav Mitrovic: Mislim da je Davor napisao bas to da je to samo dobro za pocetni posao.Za nesto ozbiljnije ide se preko poznanstva=veza=preporuka (nazovite kako to hocete).

Upravo, do bilo čega ozbiljnijeg dolazi se preko preporuka.

Citat:
Mister Big Time: Pa to je Slovenija! A ovo Srbija... iliti boljiposao.com. I kakvog jezika za Sloveniju?! Pa svi oni znaju srpski...

Nego, ima li smisla da uporedjujemo trziste radne snage po razvijenim zemljama i ovde? Npr. kako to f-nise u Nemackoj, Francuskoj... tamo postoje radne agencije koje su ovde nepoznanica.

Hoćeš da kažeš da je procenat zapošljavanja preko oglasa veći u Sloveniji i drugim EU zemljama u odnosu na Srbiju? Naprotiv. Tamošnja recruitment advertising tržišta jesu mnogo veća, ali su problemi sa kojima se poslodavci i zaposleni suočavaju isti. I biznis model job board-ova je praktično isti, a ta tržišta su generalno ohoho napednija od našeg. Zaključak nije teško izvesti.

Citat:
NenadSM: Da rezimiram... Moj savet je da prijave za posao saljete postom ili licnom dostavom u firmu, jer im izgleda prijava mailom izgleda neozbiljno, a pitaj boga dali taj mail uopste i radi.

Razumeo sam sve sem ovog prvog dela rezimea, za koji smatram da je neutemeljen. Mail je najpraktičniji za obe strane, neozbiljno bi bilo upravo mlatiti se sa štampanjem, pakovanjem i skupim slanjem putem pošte.

Citat:
NenadSM: Ako vam ne odgovore da ste primljeni ili odbijeni, slobodno ih nazovite jer nemate sta da izgubite....

Pozitivan, proaktivan stav kandidata za posao ima jak uticaj na poslodavce pošto ga vide kao novu dozu energije koju mogu da primene u njihovim organizacijama. Ako ih, sa nekom merom naravno, 'presrećeš', 'vučeš za rukav', uporno daješ ponude (a šta je drugo CV do tvoja ponuda budućem poslodavcu), obično ćeš pridobiti njihovu pažnju, a na tebi je da tu pažnju pretvoriš u nešto konkretnije i korisnije...
[ Miroslav Mitrovic @ 27.04.2008. 22:12 ] @
uhvatih malo vremena da napisem nesto vise o ovoj temi.
Kao prvo dosta firmi stavi oglasi a vec imaju coveka za to mesto.Razlog? pa vrlo jednostavno mozda naleti neki dobar kandidat.
Sto se tice nekog vodeceg mesta u nekoj firmi to mesto je vec obezbedjeno za nekog ali dosta njih cak nije ni informisano da vise nisu u obavezi da daju oglas u nekim novinama.Tako nesto je ukinuto pre par godina.
E sada postoji razlika u preporuci i vezi!
kada imas preporuku to znaci da ti znas svoj posao da vec imas neko iskustvo u nekoj oblasti. O vezi necu komentarisati.
Ali da se ne bi suvise odaljio od teme , mislim da su ti oglasi samo jedan veliki marketinski potez.Pricam o nekim ozbiljnijim poslovima. Tamo gde je dobro tu svi jure i tu se ne prima preko oglasa. Tamo gde je hm ne mozes puno ocekivati ali takav je svaki ( ne zelim da me bukvalno shvatite) pocetni posao.
[ Mister Big Time @ 29.04.2008. 00:19 ] @
"Networking" i kako da vas zapamte

Citat:
Svima je već jasno da je ovo era usmerena na ljude - bez obzira na pomoć od strane softvera, i na ubrzavanje procesa rada, kontakt sa ljudima je od neprocenjive važnosti. Kako kada ste već zaposleni, tako i kada tražite posao - postoji celo jedno „skriveno" tržište rada koje se odvija po strani od oglasa i konkursa, i ide na preporuke i kroz stvaranje mreža kontakata (networking). Ovo je bukvalno druga strana novčića, jer oni koji traže posao, osim što se prijavljuju na raspisane oglase, trebalo bi da se aktiviraju i u svojoj društvenoj dimenziji, obnove stare i steknu neke nove kontakte. Nikad se ne zna da li možda osoba s kojom upravo razgovarate baš traži nekoga kao što ste vi za svoju firmu!

Obratite pažnju na imena

Uobičajeno je reći „networking" za sve one društvene situacije koje su poslovno orjentisane. Na sajmovima, koktelima, konferencijama koje prisustvujete, a svakako i na privatnim proslavama, veoma je važno da ostavite dobar prvi utisak. Ništa jači utisak ne ostavlja od savršene pribranosti i ležernosti praćene - pamćenjem imena sagovornika.

Ako je pomenuti događaj zvaničan, vrlo je verovatno da će prisutni imati kartice sa imenom i firmom iz koje dolaze, na reveru. Ali ako to nije slučaj, eto prilike da se pokažete. Baš kao što želite da budete zapamćeni, tako to žele i drugi. Najčešće se pamti ono što je izrečeno, prva rečenica, naročito ako je duhovito ili vrcavo, dok imena umeju da ostanu u senci.

Zato prvo: svoje ime ponovite dvaput: Jelena. Jelena Jovanović. Ovo jednostavno ponavljanje izgledaće prirodno i učvrstiće se u memoriji vašeg sagovornika dok se rukujete sa njim.

Dok oni izgovaraju svoje ime, utišajte unutrašnji glas koji viče „Kakav ću utisak ostaviti? Šta sada da radim? Šta sledeće da kažem?" i skoncentrišite se na ime. Ponovite ga smesta u sebi, dodajte u sebi neku asocijaciju preko koje ćete lakše zapamtiti ime i odgovorite nešto poput „drago mi je (Vladimire)". Ponavljanjem imena, lakše ćete ga i zapamtiti, a takođe, ovim dajete na značaju osobi s kojom razgovarate. Iako je zaboravljanje imena vrlo rasprostranjeno (što često znači da ga niste ni čuli, pa otud ni zaboravili!), to može da šalje poruku da vam osoba nije toliko važna, što svakako ne želite. Svi vole da čuju svoje sopstveno ime. Dejl Karnegi je to dobro primetio: „ Ime je osobi koja ga nosi - najslađi i najvažniji zvuk na bilo kom jeziku".

Napravite sponu

Sledeći korak je da učinite nešto da zainteresujete onoga s kim ste se friško rukovali: rečenica „Čuo sam mnogo toga lepog o vama" jednostavno je neodoljiva. Svi će želeti detaljan spisak divnih stvari o sebi i time ste pobudili izvanrednu radoznalost (naravno, gledajte da ne folirate. Jednom brendirani kao lažov, možda nikada više nećete imati priliku da vratite vreme unazad).

Jedna od čarobnih rečenica je „mislim da imamo nešto zajedničko". Ništa tako ne raduje kao međuljudske sveze - da li je to ljubav prema knjigama, vinu, putovanjima ili mačkama, svejedno. Pronađite zajedničku strast, i budite iskreni. To može da bude itekakva prečica - na primer ako ste oboje primetili da ljudi koji šetaju pse na Dorćolu uopšte ne mare za kantice, lopatice i kesice na svakom ćošku postavljene u svrhe bezbednije šetnje ulicom onih građana koji nemaju psa, to može da bude pomalo i bizarno. Ali ako je iskustvo zajedničko, verovatno će vas oboje nasmejati - ovo je 21. vek i važno je jedino da budete učtivi. Ako pronađete i neki zajednički poslovni interes, ne ostavljajte ništa za kasnije: gvožđe se kuje dok je vruće!

Prebacite loptu na njih

Veoma bitna stvar: nemojte da vam usta budu puna reči „ja", nego pustite njih da pričaju o sebi, postavljajte im pitanja o njima, njihovom radu i uspehu, time automatski sugerišete da su vam zanimljivi i značajni. A veliki broj ljudi prosto voli da bude u centru pažnje i da se oseća poštovano. A informacije o sebi „puštajte" usput kroz razgovor ili odgovore tipa: „Sjajno. Ja inače vodim administraciju u velikoj IT firmi, tako da sasvim razumem to što kažete. A koliko imate zaposlenih?"

Ako druga osoba oseti da ste vi zainteresovani za nju i da emitujete pozitivnu energiju (u poslovnom smislu npr.) veće su šanse da vam se ta energija i vrati. Naravno, ako niste previše napadni ili mnogo dosadni.

Prosto, morate imati i osećaja za to o kakvoj osobi i situaciji je reč. Možda ona baš i nije pričljiva i zamaraju je vaša pitanja i radije bi ćutala i slušala druge. Ili je prosto taj neko umoran i nije mu do toga da prepričava priču o svom životnom uspehu. Ili je vaš sagovornik domaćin skupa, te mora ne može da provede sa vama sat vremena ćaskajući nego mora da cirkuliše i posvti se svim gostima. Tad se prilagođavate sagovorniku i atmosferi.

I ne zaboravite: kada budete u prilici da ostavite drugoj osobi svoje kontakt podatke, a ovo važi za kontakt putem telefona naročito, govorite lagano. Dajte osobi s druge strane žice vremena da „svari" to što ste rekli i da zapamti.


http://znanje.infostud.com/sav...king_i_kako_da_vas_zapamte/138
[ buda01 @ 29.04.2008. 11:54 ] @
Citat:
Zato prvo: svoje ime ponovite dvaput: Jelena. Jelena Jovanović.


My name is Bond. James Bond.

Kakve sve gluposti pisu u ovim tekstovima, samo zbunjuju kandidate. Pa da se neko ponasa ovako ko sto pise u tekstu ne bi imao sanse da se zaposli, jer bi delovao kao isfolirana budala.

Jednostavno kada trazite posao javljate se na oglase, jurite veze i preporuke, pa sta uspe.
Na razgovoru im kazete sta znate da radite, odgovarajte na njihova pitanja i ponasajte se pristojno.

E a ovi razvise celu nauku, jos ce i doktorate da rade na ovu temu.
Ma sve je danas PR i marketing, menadzering, stajling, a sustina, ko jos mari za sustinu...
[ milanche @ 29.04.2008. 12:32 ] @
Citat:
buda01: My name is Bond. James Bond.


Oooo, vrlo mi je drago - ja sam Dam. Van Dam. Klod Van Dam. Zan Klod Van Dam
[ tomislavcetkovic @ 30.04.2008. 08:59 ] @
Citat:
milanche: Oooo, vrlo mi je drago - ja sam Dam. Van Dam. Klod Van Dam. Zan Klod Van Dam


hehe ovo me podsetilo na onaj vic kako naduvani Dž. B. muva plavušu u baru:

Hi. My name is Bond. James Dean.


Pre mog odgovora na ove upise samo jedna napomena. Ja jesam zaposlen u Infostudu, ali ne i u sektoru koji se tiče poslova i mišljenja koja iznosim ovde nisu stavovi Infostuda već moji lični stavovi. Imam i ja pravo da vodim diskusije po forumima na osnovu mog ličnog shvatanja, zar ne?

Citat:
Kakve sve gluposti pisu u ovim tekstovima, samo zbunjuju kandidate. Pa da se neko ponasa ovako ko sto pise u tekstu ne bi imao sanse da se zaposli, jer bi delovao kao isfolirana budala.


Ovo jeste savet pisan u duhovitom maniru, ali nije i instrukcija kako se ponašati...siguran sam da je svako mogao pronaći bar nešto korisno u ovome...nije li logično da ako želite da neko nešto zapamti ili da nešto istaknete to mu ponovite nekoliko puta?!

I generalno kroz ovu temu se proteže veoma negativan ton...evo još nekoliko primera osim ovog gore:

Citat:
Upravo, do bilo čega ozbiljnijeg dolazi se preko preporuka.


Citat:
Naravoučenije, ko ima preporuku ili vezu neka ganja, ko nema nek traži. Od oglasa nema mnogo leba za onog ko traži posao.


Pre svega ukoliko ovako negativno pristupate traženju posla(ili bilo kom poslu)sami sebi otežavate. Na osnovu ovoga može se zaključiti da se u Srbiji uopšte ne isplati tražiti posao ako nemaš vezu i da jedini spas u emigraciji u inostranstvo ili samoubistvu ili gde već...ovakvo razmišljanje ne vodi nikuda i zrači pesimizmom.Svuda u svetu je najnormalinja stvar da se ljudi zapošljavaju i preko oglasa. Zašto to u Srbiji mora da bude drugačije? Jednostavno stavite sebe u ulogu poslodavca firme koja raste. U početku ćete sigurno zaposliti nekoliko pouzdanih ljudi, prijatelja, tj. nećete odmah tražiti ljude sa ulice, ali vremenom će vam se ukazati potreba za još zaposlenih i zapošljavaćete i preko oglasa. Najnormalnija stvar...

Dalje, većina ljudi ni ne zna značenje pojma "networking"...bar sam ja stekao takav utisak nakon neformalnih razgvora sa mojim društvom...otprilike kao kada mome ćaletu objašnjavam šta je vajerles )

Citat:
Ono što meni jako smeta je suptilno izokretanje činjenica na temu zapošljavanja i davanje lažne nade ljudima koji se previše oslanjaju na traženje posla preko oglasa. Opasku sa nazivom Infostu[pi]d koristim isključivo da ukažem na stupidnost tj. neosnovanost takvog načina razmišljanja - da će me praćenje oglasa u kojima bude oglašeno tek 10-20% svih otvorenih pozicija na tržištu, i na koje aplicira u proseku 100-500 kandidata za istu poziciju, dovesti do posla...


Ovaj deo mi nije najjasniji...direktno želite ukazati ljudima da ne vredi konkurisati na oglase za posao? Zašto širiti takav pesimizam u našem društvu? Ima veliki broj primera da su ljudi dobili posao preko oglasa, da li preko Infostuda, ili iz oglasa iz novina ili na neki treći način to stvarno ne znam, ali činjenica je da ljudi stvarno dobijaju posao preko oglasa...pa evo i ja sam dobio posao preko oglasa a networking je mnogo lakše započeti kada već imate posao jer ste tada u kontaktu sa ljudima koji znaju šta je networking, tj. ulazite u krug ljudi koji funkcioniše na taj način. Osim ako niste počeli networking već na fakultetu, ali veliki broj studenata ne razmišlja o tome, tj. niko im tokom školovanja nije ukazao na to...

Traženje posla je posao kome treba ozbiljno pristupiti, raditi na sebi, usavršavati se i tokom potrage, prikupljati iskustva i kontakte, biti obavešten, prilagođavati svoju biografiju konkursima...

Citat:
Ranije je na infostudu postojala tema (na forumu) o poslodavcima.Vise tako nesto ne postoji.Cak postoji i obrazlozenej koje je vise nego glupo!Trebali su napisati mi zivimo od njihovih reklama pa ne mozemo da dozvolimo da ih iko kritikuje!


Pre svega sve teme postoje i sada u arhivi diskusija. Ne bih se složio da je obrazloženje glupo. Čak je i Davor naveo da su diskusije u tom obliku koje su postajale bile neobjektivne i beskorisne. Detaljniju diskusiju o ovome možete pokrenuti na diskusijama Infostuda. Da ne idemo u off topic;)


Citat:
Možda vredi razmisliti i o hipotezi da sami veb sajtovi drže oglase duže nego što ima potrebe ?


ovo možda neko i radi, ali mislim da svaki sajt koji se bavi zapošljavanjem koji želi da na duže veme opstane zna da je ovo veoma neozbiljno i da će posetioci to provaliti...


[Ovu poruku je menjao tomislavcetkovic dana 30.04.2008. u 12:14 GMT+1]
[ tomislavcetkovic @ 30.04.2008. 12:30 ] @
Šta je umrežavanje (NETWORKING)

Citat:
Verovatno retko ko od onih koji koriste internet nije čuo za pojam "networking", odnosno "umrežavanje". Pored toga što se ovaj pojam odnosi na wireless tehnologije i područje informacionih tehnologija, "networking" se odnosi i na ljude, od krvi i mesa, i njihovo međusobno spajanje. Naravno, ne na onaj način na koji se time bave agencije za bračno posredovanje...

Šta je ukratko "networking"?

Ovim pojmom se opisuju ljudi koji stupaju u kontakt, upoznaju se, teže da taj kontakt zadrže, i veruju da će im se, pre ili kasnije, to na ovaj ili onaj način "isplatiti". To može da bude ponuda za novi posao, ili informacija koja vredi, ali takođe i - nova osoba koju inače ne biste upoznali, a može vam pomoći. Baš kao što knjige koje čitate utiču na vas, tako i ljudi koje srećete ostavljaju trag. Ako ste zainteresovani za napredak, trebaće vam nekakav "motor" da vas pogura, i tu je umrežavanje često ključno.

...


Ceo savet pročitajte na:

http://znanje.infostud.com/sav..._je_umrezavanje_NETWORKING/147

[ Spamovska Hana @ 02.05.2008. 03:50 ] @
tja...
blokovi (unutrasnji) nikada nikome nisu pomogli. I drugo: jeste li VI spremni da pomognete nekome u potrazi za poslom??

Ozbiljno razmislite o ovome. Ako je odgovor NE, onda ...tja.

[Ovu poruku je menjao Spamovska Hana dana 02.05.2008. u 05:07 GMT+1]
[ Spamovska Hana @ 02.05.2008. 04:00 ] @
Citat:
buda01: My name is Bond. James Bond.



E a ovi razvise celu nauku, jos ce i doktorate da rade na ovu temu.
Ma sve je danas PR i marketing, menadzering, stajling, a sustina, ko jos mari za sustinu...


daaaa, nije to sa Bondom slucajno, iako je legendarno )

Sustina moze malo da boli - nije samo vazno da sve "znate i umete" vec i da budete osoba s kojom je prijatno saradjivati, takvi da vas sef ili kolega moze da zamisli da ostane prekovremeno u istoj prostoriji.

Sto rece Tomislavcetkovic, negativno razmisljanje nije plus. U vasem drustvu treba da im bude DOBRO. Jednostavno, zar ne? Takodje, vi imate pravo da birate s kim radite i svog poslodavca, zasto da ne - samopostovanje nema alternativu (ja ovo u svoje licno najprivatnije ime ) , i ako vam je uvodni intervju mucan, zahvalite se i put pod noge. Been there, done that.


A sto se oglasa tice, ne racunajte da ce ih male firme uospte davati - ne isplati im se, ni u vremenu koje im treba za pre-selekciju i selekciju, ni u novcu. Naravno da ce ici radije (ne i uvek...) na word of mouth varijantu.
Takodje, nije nemoguce da ukoliko stigne, recimo, 1.000 prijava za posao, HR menadzeri jednostavno pregledaju prvih 200 ili prvih 500. I klonu. Tako da nije lose biti medju prvima...
Znam da je ovo bezveze, ali je nazalost istina.
[ buda01 @ 02.05.2008. 12:19 ] @
Dobro, i kako nekom normalnom moze da bude prijatno u drustvu sa osobom koja na razgovoru za posao izjavi sledece:
"Ja sam Jelena. Jelena Jovanović"
"Čuo sam mnogo toga lepog o vama"
"Mislim da imamo nešto zajedničko"
"Sjajno. Ja inače vodim administraciju u velikoj IT firmi, tako da sasvim razumem to što kažete. A koliko imate zaposlenih?"

Meni ovo zvici kao ljigavac, smarac i folirant.
A najbolji su ti sto su kao "zainteresovani" i "filozofi" sa gomilom pitanja o firmi, pa iz njih prosto izbija neefikasnost i foliranje.
[ Odin D. @ 13.06.2008. 19:59 ] @
Debilnim razgovorom, poput gore navedenih primjera, se moze postici uspjeh ako je taj sto vas intervjuise takodje debil, i ako je firma manje-vise debilna, no pitanje je u kojoj mjeri nekom (normalnom) covjeku odgovara takav posao, pod uslovom, naravno, da se ne radi o nekoj nuzdi.

U svakom slucaju evo primjera kako se obavlja dobar intervju sa kandidatom:
http://www.youtube.com/watch?v=3a7C2EtErYQ


[ Davor Vlajkovic @ 15.06.2008. 15:33 ] @
:) Hvala na linku, lepo je bilo podsetiti se.

Debilni razgovori za posao zaslužuju posebno mesto za diskusiju. I HRM-ova, kao i poslodavaca i radnika uostalom, ima svakakvih.

A ovu temu smo manje-više iscrpeli i već zagazili u off, tako da...