[ nacionale @ 08.02.2008. 08:56 ] @
Interesuje me da li na primer bojler snage 2kW kada ga ukljucim trosi za svakih sat vremena koliko je ukljucen 2kW struje ili se ta potrosnja smanjuje kako se voda u njemu zagreva. Dakle, ako je potrebno 2 sata da zagreje vodu (dok ne iskljuci termostat) da li znaci da je utosena struja 2kW*2h=4kWh?
Isto me interesuje i za TA pec, punim je nocu (recimo od 12-06h) da li je potrosnja struje 4kW*6h=24kWh?
Unapred hvala
[ bakara @ 08.02.2008. 09:33 ] @
Citat:
nacionale:  da li znaci da je utosena struja 2kW*2h=4kWh?

Upravo tako, ali to podrazumeva hladnu vodu i hladnu TA pec, u suprotnom se vreme grejanja smanjuje jer se voda ili pec dogrevaju.
[ Skandy @ 08.02.2008. 10:22 ] @
Bas tako. Aktivno vreme rada x snaga uredjaja.
[ kime1 @ 08.02.2008. 15:04 ] @
ne može da radi sa "pola snage" ni bojler ni ta peć, znači, ako radi, koristi svu snagu, za razliku od kompjutera :)
[ Predrag Krstic @ 09.02.2008. 15:58 ] @
Moze li neko da mi kaze koliko odprilike trosi frizider visine oko 160cm i zamrzivac iste velicine?
Interesuje me i prosecna potrosnja (posto se oni samo povremeno ukljucuju u toku rada) i maksimalna (u trenutku kad radi).
[ Marko Enter @ 09.02.2008. 23:32 ] @
Frizider odprilike oko 200 W a zamrzivac oko 300-400 W , motori najvise povucu struju kada startuju

pozdrav Marko
[ real-fantastico @ 10.02.2008. 00:42 ] @
Citat:
kime1: ne može da radi sa "pola snage" ni bojler ni ta peć, znači, ako radi, koristi svu snagu, za razliku od kompjutera :)


...mozda nisi shvatio shta je time recheno...ali ipak si u pravu u jednu ruku!

Znachi, "snaga" nekog uredjaja podrazumeva da taj uredjaj, potrosi tu snagu za 1h.

E sad, Bakare reche sledece:

Citat:
Upravo tako, ali to podrazumeva hladnu vodu i hladnu TA pec, u suprotnom se vreme grejanja smanjuje jer se voda ili pec dogrevaju.


...i chovek je lepo rekao...znachi to podrazumeva da ce potrositi za jedan sat rada 2000 Wati....e sad, koliko ce on raditi, to je sve relativno...moze da radi 10 minuta, ili 2 sata...sve zavisi od nameshtene temperature na termostatu, i od temperatre vode u bojleru....

Capishi?

;)
[ SASA M. @ 10.02.2008. 03:18 ] @
Napisi formulu za snagu.
[ Skandy @ 10.02.2008. 10:09 ] @
Po Omovom zakonu P= U x I . P= snaga(KW), U=napon(V), I= struja(A).

E sada uredjaji koji su pomenuti, ce trositi uvek isto istruje dok rade. Da li greju polu-zagrejanu prostoriju ili vodu, to ce imati uticaja na prosecnu potrosnju u odredjenom vremenskom periodu.
[ Gayo @ 10.02.2008. 19:04 ] @
Prevelika! :-))))))

Mene interesuje jedna stvar. Kako da ja izracunam razliku u potrosnji struje. Radi se o kuhinjskom bojleru i pranju sudova naravno. Dok ja perem namesten je nesto iznad jedinice tako da mi voda nije pretopla i otvaram samo toplu za ispiranje.
Dok bolja polovica pere onda je to skoro na dvojci i ona takodje koristi samo toplu vodu. :-)

I na kako sada da ja izracunam razliku? Naravno, trebao bi da izmerim temperaturu vode u oba slucaja i protok vode koja se trosi i temp hladne vode koja ulazi u bojler itd... Kad pogledam bolje da ne racunam.

[ test1234 @ 10.02.2008. 20:01 ] @
Slican zadatak ima u zbirci resenih zadataka iz fizike. Zbirka je Ruska a pisac mislim Saharov. Ako hoces precizne rezultate trebaju ti i granicne vrednosti. Sve u svemu jedan gimnazijalac prirodnog smera bi mogao da resi ovaj zadatak za polka sata. Srpskom tehnikom takodje moze da se dodje prilicno tacnih rezultata. Ako se uzme da ti i tvoja polovina potrosite istu kolicinu vode a razlicite temperature polazne zagrejanosti vode, da bojler ima 10 litara,svi ostali parametri su uglavnom priblizni, razlika u ,,kostanju,, pranja sudova je 10-20 para. Da bi se zagrejao bojler zapremine 10 litara od 15 *C na 60*C potrebnoje po najskupljoj crvenoj tarifi priblizno oko dva dinara preracunate struje. Da isto obavis sa 40*C verovatno ce ti trebati preracunate skupe struje oko 1,8 din. Sto je tarifa struje jeftinija usteda je manja. Medjutim na godisnjem nivou prica je nesto drugacija. Poz.
[ Skandy @ 10.02.2008. 20:51 ] @
@Gayo
Tesko da se u praksi moze precizno izracunati. Kao sto je test1234 rekao postoji nacin, ali samo u teoriji.
Problem u praksi je sledeci, ti dok trosis toplu vodu iz bojlera u njega istovremeno ulazi hladna voda, koja se mesa sa preostalom toplom vodom u bojleru. Temperatura tople vode se menja jos u samom bojleru.
Treba uzeti u obzir da hladna voda koja dolazi u bojler, nema konstantnu temperaturu. Njena temperatura se menja u zavisnosti u kojim zonama cevovoda je stajala odredjeni period. Znaci u pocetku moze biti hladna, pa recimo onda malo toplija, pa sve hladnija i hladnija.
Odredjen uticaj ima i brzina isticanja tople vode. Sto vecom brzinom topla voda istice, to pod vecim pritiskom hladna ulazi u bojler i brze se mesa sa toplom. Za razliku od sporog isticanja, gde je i dotok hladne sporiji, pa se mesanje sa toplom svodi na fizicki proces, koji nam je poznat da topla hoda ide u gornje slojeve, a hladna pada dole.
Znaci dosta faktora treba uzeti u obzir, da bi se doslo do preciznog racuna. Postavlja se i pitanje svrhe takvog izracunavanja.
[ @ 15.02.2018. 15:32 ] @
Imam jako veliki problem.Zivim kao podstanar.Od uredjaja imam sporet,frizider sa zamrzivacem,Ta pec ( koju je gazdarica kupila remontovanu ) bojler,kompjuter (athlon dual core processor 550r 4450e ,monitor.Retko kad palim velike sijalice .Koristim minjonku .Koliko bi mogla da mi bude mesecna potrosnja? Pritom radim.Jedina dva uredjaja koja su mi non stop ukljucena su bojler i frizider sa zamrzivacem.Za dva meseca racun mi je stigao 15 000 ..... Na koju foru?????? Pomazite ljudi sto pre
[ Java Beograd @ 15.02.2018. 16:00 ] @
Da li TA peć uključuješ danju ili noću ?
[ @ 15.02.2018. 16:08 ] @
ne ukljucivala je samo nocu i to navila alarm da me probudi u 00:10 i iskljucivala u 5:20
[ @ 15.02.2018. 16:09 ] @
pri tom vise od pola dana nisam u kuci...Toplu vodu koristim samo za tusiranje... Cak i sudove perem hladnom vodom.
[ test1234 @ 15.02.2018. 18:52 ] @
Jel imaš svoje brojilo?
[ @ 15.02.2018. 19:48 ] @
da :( al mi je sumljiva ta pec .... jel moze ona da napravi racun ako je neispravna?
[ SlobaBgd @ 15.02.2018. 20:39 ] @
U zimsko doba mesečni račun od oko 7 500 dinara nije ništa neobično, posebno ako se greješ na struju i ako ti bojler radi non-stop. Bojler uključuj samo onda koliko je potrebno da se voda zagreje za tuširanje, nikako ne treba da radi ceo dan. Takođe, i frižider sa zamrzivačem vuče dosta struje, posebno ako je stariji model loše energetske klase, ali na to ne možeš da utičeš, frižider ne možeš da isključiš radi štednje.
Kompjuter ne troši veliki deo računa za struju, ali ipak vuče nešto struje. Koristi hibernaciju kada ne radiš ništa na kompu, a TV gasi kada ga ne gledaš. Ako ti smeta tišina, nabavi neki radio, em manje troši em što ćeš se iznenaditi kakvih lepih muzičkih i govornih emisija ima na radiju.

Vratimo se na TA peć. Ako sumnjaš da ti ona nabija račun, isključuj je iz zida kada napuštaš stan. Takođe, imaš li jednotarifno ili dvotarifno brojilo?
[ test1234 @ 15.02.2018. 23:05 ] @
Pošto imaš brojilo, znači imaš i račun za struju, pogledaj datume. Nekada se desi da ne čitaju jedan mesec pa naredni bude duplo. Znači zadnja tri računa će razjasniti situaciju.
[ SASA M. @ 16.02.2018. 07:23 ] @
TA pec tesko da moze vuci vecu struju kada je neispravna. Obicno bi neispravnost rezultovala pregorevanjem osiguraca, sto je poprilicno "vidljivo". Jedino da su grejaci zamenjeni snaznijim od deklarisanog za tu pec. Da li znas kolika je snaga te TA peci i bojlera? Bojler, sporet i ta pec su najveci potrosaci, U odnosu na njihovu potrosnju, ostalo mozes da zanemaris.

Kontrolisi povremeno u razlicito doba dana da li sat pokazuje potrosnju kada su svi potrosaci iskljuceni? Kada je ukljucena TA, sporet, bojler, disk na brojilu se brzo vrti, dok sa sijalicom, tv-om i sl veoma sporo. Ako je dvotarifno, trebalo bi u vreme odgovarajuce tarife da odbrojava brojac samo za tu tarifu.

Potrosnja moze da se izracuna, ako se zna snaga i naravno koliko vremena radi aparat. Postoji mogucnost i da samo brojilo ne meri tacno. Android aplikacija "Račun za struju" koja izracunava automatski, ne znam da li je i koliko upotrebljiva.
[ belbeg @ 16.02.2018. 08:18 ] @
Citat:
SASA M.:
Napisi formulu za snagu.

[ SASA M. @ 16.02.2018. 10:26 ] @
Nisam je trazio za sebe ni tad (pre 10god. -al leti vreeemeee), ni sad.
[ belbeg @ 16.02.2018. 10:43 ] @
Citat:
SASA M.: Nisam je trazio za sebe ni tad (pre 10god. -al leti vreeemeee), ni sad. ;)

Izvini, nisam obraćao pažnju na datume. Pročitah par poslednjih postova i video sam da su "friški" i dalje nisam gledao.

[ Dreamgirl @ 17.02.2018. 17:10 ] @
Aj da ponovim....Nemam TV ,koristim hibernaciju....za komp i pec je crkla pre tri dana inace je kupljena remontovana ,ne nova... Racuni pre peci su bili 2000 hiljade.Nemam ves masinu ...Dakle perem ves na ruke .... Aj da kazemo jednom nedeljno.Ne kuvam svaki dan.Jedino sto skuvam kafu ili podgrejem nesto za jelo.
[ test1234 @ 17.02.2018. 17:40 ] @
Ako je termo peć snage 3 KW za mesec dana neprekidnog rada potrosi 3X24X30=~2.200 KWh plus ostalo~2.500 KWh puta ~10 din/KWh i eto računa.


Ali ovo su naglabanja, slikaj poslednja tri računa pa okači i sve će biti jasno ko dan.
[ lazar markovic @ 27.04.2018. 20:04 ] @
da li je moguce da samo 2 kucna aparata potrose 160KW za mesec dana ? (prastari vert. zamrzivac obod bauknecht od 260l, valjda trosi 160W i noviji komb. frizider LG GC-3991 , trosi 205W, oba su bila ispunjena samo 10% svo vreme).

Stan je znaci bio prazan ceo mesec od 1-30-og i zato mislim da je neispravan strujomer (koji je star bar 30god).

Nije u pitanju kradja struje od komsije, proverio sam iskljucivsi osigurace u dva navrata po 40min).

Komisnica u stanu iste velicine boravila tih mesec dana non-stop, a stigao joj skoro isti iznos racuna. Ne razumem.

[Ovu poruku je menjao lazar markovic dana 27.04.2018. u 21:15 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 27.04.2018. 20:11 ] @
Ne gledaju oni svaki mesec struju nego udaraju po inerciji. Meni je recimo stigao isti racun kad sam trosio pun mesec u fulu i kad pola meseca nismo bili kuci.
[ SlobaBgd @ 27.04.2018. 20:16 ] @
Pa šta kaže stanje brojila, je l' se slaže sa očitanom potrošnjom ili postoji drastična razlika?
[ scoolptor @ 27.04.2018. 20:16 ] @
Hoces reci 160kWh. To je previse za te potrosace.
Taj noviji frizider ima projektovanu potrosnju 370kWh godisnje, pa ti sad izracunaj koliko je to mesecno.
[ Branimir Maksimovic @ 27.04.2018. 20:23 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Pa šta kaže stanje brojila, je l' se slaže sa očitanom potrošnjom ili postoji drastična razlika?


Mislim da oni idu na to da ljudi ne proveravaju... a kad proveris treba da se zalis da se cimas. Prosle godine su za decembar i januar obrstili ljude, ko se zalio zalio ko nije nije...
[ SlobaBgd @ 27.04.2018. 20:53 ] @
Svakako da nije u redu da vrše prevare kao prošle zime, ali ne razumem ni stav "kad proveris treba da se zalis da se cimas". Ako ti je teško da se žališ da se cimaš da bi vratio svoje pare, onda ni kukanje po forumima bez dokaza nema smisla.

Da se razumemo, ne sumnjam da si u pravu, ali em te mrzi da proveriš stanje brojila, verovatno te mrzi i da proveriš da li neko neovlašćeno troši tvoju struju, mrzi te da se cimaš, mrzi te da prijavljuješ, mrzi te da se žališ... Praktično ih puštaš da te kradu. Šta se buniš onda?
[ Branimir Maksimovic @ 27.04.2018. 20:57 ] @
Ne bunim se, samo kazem coveku da proveri kad ja nisam... logicki je nemoguce da za 15 dana potrosnje struje racun bude isti kao za mesec dana...
[ lazar markovic @ 27.04.2018. 21:11 ] @
Ja mislim da oni u EPS-u idu na cuvenu opciju APP.
Ako Prodje, Prodje!
Eto kod mene je proslo, nisam proveravao ni pitao komsije koliko oni placaju.

Inace prethodnog i narednog meseca je bilo oko 350KWh, znaci ipak su ocitali brojilo.

Mislim da ih steluju tako da pokazuju vecu potrosnju.

Pa ako se neko pozali, njemu urade korekciju... Naravno ne prethodnih racuna koje su naduvali, vec bazdare brojilo tako da ubuduce nece krasti...Do neke nove intervencije na istom.

Moje brojilo pokazuje ocitanu potrosnju, ali naduvanu, kao kada taksimeter ima onu turbinu, pa otkuca mnogo vise rsd/km...

Upravo sam izguglao ovo, da je 80-90 posto brojila neispravno:

"U Srbiji postoji oko 3,8 miliona brojila, od kojih je čak od 80 do 90 odsto metrološki neispravno, i po zakonu bi trebalo da ih zameni EPS..."

https://www.danas.rs/ekonomija...ruje-na-neispravnim-brojilima/