[ marijana27 @ 26.03.2008. 13:18 ] @
Ozirom da otvaram firmu, u pitanju je proizvodna delatnost, i da mi se firma vodi kao preduzetnicka radnja, zanima me da li je bolje da prijavim firmu u sistem PDV-a ili da budem van tog sistem? Da li neko moze da me posavetuje sta znace obe ove opcije u praksi, kakve su prednosti, kakve obaveze? Svaki savet je informacija vise, te je vise nego dobrodosao. Hvala unapred!
[ Deker @ 26.03.2008. 14:16 ] @
Proizvodnja čega? Očekivani promet? Ko su potencijalni kupci? A ko dobavljači materijala za proizvodnju?

Generalno, bez odgovora na navedena pitanja, bolje je biti u sistemu PDV.
[ McKracken @ 26.03.2008. 14:21 ] @
Ako je u pitanju proizvodna delatnost tesko da postoji razlog da se bude izvan PDV-a.

[ marijana27 @ 26.03.2008. 15:14 ] @
Hvala vam na tako brzom odgovoru! U pitanju je proizvodnja grajevinske stolarije i elemenata, tacnije PVC stolarije. Ocekivani promet preko 4 miliona dinara. Dobavljaci materijala su firme koje uvoze profil i okov i firme koje proizvode staklo.
Sta bi znacilo ukoliko bi nam promet bio ispod 4 miliona a sta ukoliko bi bio preko? Mi smo trenutno izvan sistema PDV/a, da li bi bilo bolje da se prijavimo i da li je moguce sada to izmeniti??
Da li znate da me posavetujete i sta sve treba da sadrzi racun koji mi izdajemo kupcima ukoliko jesmo u sistemu PDV/a a kako izgleda racun ukoliko nismo u tom sistemu?
Ako sam van sistema PDV/a kako poslujem sa fizikim licima? Da li fizicko lice moze da mi uplati iznos za cenu prozora na moj racun ili ja moram da imam fiskalnu kasu?
Ukoliko ostanem van sistema PDV/a na koji nacin firme mogu da posluju sa mnom?
Pocetak je posla i kao sto vidite imam puno nejasnoca. Bilo bi mi dragoceno ukoliko bi mi pojasnili svari po ovim pitanjima.
VELIKO HVALA
Marijana

[Ovu poruku je menjao marijana27 dana 26.03.2008. u 16:27 GMT+1]
[ McKracken @ 26.03.2008. 15:32 ] @
Ako nameravate da se bavite tom vrstom posla registrujte DOO umesto preduzetnicke radnje.
Takodje, nemate sanse da budete konkurentni ako niste u sistemu PDV-a.

Najbolji savet koji mozete dobiti je: Odaberiti zaista dobrog knjigovodju. Raspitajte se u okruzenju.

Detaljna diskusija sta treba da stoji na racunu je vec vodjena na forumu. Hint: Pretraga.
Detaljna diskusija o radnja vs. DOO je takodje vodjena i ima jako dobrih postova koji mogu pomoci.

Inace, sajtovi drzavnih sluzbi nude sve vise informacija napisanih pristupacnim jezikom pa ne bi skodila jedna poseta :)
[ Deker @ 27.03.2008. 09:56 ] @
POSLUŠAJTE SAVET McKracken-a: angažujte dobrog knjigovođu.

Od donošenja Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004 - ispr., 61/2005 i 61/2007 - dalje: Zakon), po drugi put se menja režim sticanja i gubitka statusa obveznika PDV. Do stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 61/2007 - dalje: Zakon o izmenama i dopunama Zakona), uslovi za sticanje statusa obveznika PDV bili su da lice samostalno obavlja promet dobara i usluga u okviru obavljanja svoje delatnosti i da mu ukupan promet prelazi 2.000.000 dinara.
Međutim, za lica koja samostalno obavljaju promet dobara i usluga u okviru svoje delatnosti, a čiji ukupan promet ne prelazi 2.000.000 dinara ( mali poreski obveznici), bio je propisan poseban režim oporezivanja uz mogućnost izbora, samo na početku kalendarske godine. Takođe, Zakonom je poseban režim oporezivanja bio propisan i za lica koja vrše promet poljoprivrednih proizvoda i usluga (poljoprivrednici), koji porez na dohodak po osnovu prihoda od poljoprivrede i šumarstva plaćaju na katastarski prihod, sa mogućnošću da na početku godine steknu status evidentiranog obveznika PDV, takođe uz prethodno ispunjenje propisanih uslova.
Stupanjem na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 61/2005), od 26.7.2005. godine, propisana je mogućnost da se mali poreski obveznici opredeljuju za sticanje statusa evidentiranog obveznika za PDV i u toku kalendarske godine, a ne samo na početku.
Zakonom o izmenama i dopunama Zakona od 8.7.2007. godine promenjeni su ponovo uslovi za sticanje statusa evidentiranog obveznika PDV tako što je ukupan iznos prometa povećan sa 2.000.000 na 4.000.000 dinara i uskraćena je mogućnost malim poreskim obveznicima da u toku godine mogu optirati za sticanje statusa evidentiranog obveznika za PDV, s tim što im je data mogućnost da to pravo mogu da ostvare samo na početku tekuće godine.
Pored navedenih izmena propisane su i posebne obaveze koje moraju da ispune postojeći obveznici PDV u decembru 2007. godine i u januaru 2008. godine.

USLOVI ZA STICANJE STATUSA EVIDENTIRANOG OBVEZNIKA PDV OD 1.1.2008. GODINE

Obveznik PDV, prema odredbama člana 8. st. 1. i 2. Zakona, definisan je kao lice koje samostalno obavlja promet dobara i usluga u okviru obavljanja svoje delatnosti. Pod delatnošću se podrazumeva trajna aktivnost proizvođača, trgovca ili pružaoca usluga, radi ostvarivanja prihoda, uključujući i samostalna zanimanja, delatnosti eksploatacije prirodnih bogatstava, poljoprivrede i šumarstva. Prema Zakonu, bitna obeležja koja moraju da kumulativno postoje da bi se neko lice smatralo poreskim obveznikom su:
" trajnost obavljanja delatnosti,
" samostalnost u obavljanju delatnosti,
" postojanje namere ostvarivanja prihoda i
" ukupno ostvareni promet.
Trajnost u obavljanju delatnosti postoji ako se delatnost lica ponavlja sa ciljem ostvarivanja prihoda. Bitni kriterijumi za trajno obavljanje delatnosti jesu:
" obavljanje određene vrste delatnosti, kao i intenzitet u obavljanju delatnosti (duži vremenski period - više godina, brojnost u ostvarivanju prometa, proizvoda i/ili usluga, kao i dugoročno trpljenje u obavljanju delatnosti),
" nastupanje u poslovnom odnosu prema trećim licima (obavljanje delatnosti u odgovarajućem poslovnom prostoru, u skladu sa poslovnim pravilima uz prisutnost i učešće na određenom tržištu - domaćem i/ili stranom).
Samostalnost u obavljanju delatnosti kod određenog lica ogleda se u tome da to lice radi za sopstveni račun i na sopstvenu odgovornost. Prilikom obavljanja samostalne delatnosti značajno je da se ista obavlja uz odgovarajuća obeležja, koja izričito karakterišu konkretni posao (da li se posao obavlja u svojstvu poslodavca, ili se obavlja za određenog poslodavca u radnom odnosu). Prema tome, mogu se razlikovati dve situacije da određeno fizičko lice delatnost obavlja samostalno ili nesamostalno. Takođe, jedno lice može istovremeno da radi za poslodavca i da obavlja delatnost van radnog vremena u cilju sticanja prihoda, pa i ta delatnost prema Zakonu podleže oporezivanju.
Namera ostvarivanja prihoda - bitno je da lice samostalno obavlja delatnost prometa dobara i usluga u okviru određene delatnosti uz nameru da ostvari prihod, bez obzira da li će taj prihod stvarno ostvariti ili ne.
Ukupno ostvaren promet - lice je u proteklih 12 meseci ostvarilo ili namerava da u narednih 12 meseci ostvari ukupan promet veći od 4.000.000 dinara. Specifičnost ovog uslova ogleda se u tome da i lice koje uz ispunjenje prva tri uslova ne ispuni četvrti uslov, odnosno ukoliko ostvari promet od 2.000.000 do 4.000.000 dinara može birati, da postane obveznik PDV.
Prema tome, kada jedno lice ispuni sva četiri uslova postaje po sili zakona obveznik PDV, a ako ne ispuni četvrti uslov (ostvaren promet od 2.000.000 do 4.000.000 dinara) može postati obveznik PDV samo ako se za takav status opredeli, odnosno ako mu takva opcija odgovara.
Lice koje ispunjava navedene uslove dužno je da preda nadležnom poreskom organu, evidencionu prijavu (Obrazac EPPDV) u propisanom roku, članom 38. stav 1. Zakona.
Prema odredbi člana 33. stav 1. Zakona, pod ukupnim prometom koji služi za sticanje statusa obveznika PDV smatra se ukupan ostvaren promet dobara i usluga, osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti, odnosno:
" ostvaren promet dobara i usluga, koji je oporeziv po opštoj stopi od 18% i posebnoj stopi od 8%, bez obračunatog PDV i
" ostvaren promet dobara i usluga, koji je prema odredbama čl. 24. i 25. Zakona oslobođen PDV, uključujući i ostvaren promet sa Crnom Gorom i AP Kosovo i Metohija.
U ukupan ostvaren promet dobara i usluga ulazi samo ostvareni promet po izdatim računima i drugim dokumentima koji služe kao račun, bez obzira da li su naplaćeni ili ne. U ukupan promet dobara i usluga ne uračunavaju se primljeni avansi.
Za određivanje poreskog perioda, u ukupan promet dobara i usluga ne ulazi:
" ostvaren promet koji ne podleže oporezivanju u skladu sa odredbama člana 6. Zakona,
" ostali promet dobara i usluga, koji po drugim osnovama prema Zakonu ne podleže oporezivanju (donacije, naknade štete itd.),
" promet ostvaren od prodaje opreme i objekata za vršenje delatnosti (iz ukupnog prometa opreme i objekata izuzima se promet kod onih obveznika PDV koji su izvršili promet sopstvenih objekata ili opreme).
U vezi sa navedenim (donacije ne ulaze u ukupan promet) postoji Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-0695/2005-04 od 22.12.2005. godine.
U slučaju kada lice isključivo vrši promet dobara i usluga koji je oslobođen od PDV, bez prava na odbitak prethodnog poreza, ima obavezu evidentiranja, kao obveznik PDV, pod uslovom da taj promet prelazi iznos od 4.000.000 dinara.

EVIDENTIRANJE MALIH PORESKIH OBVEZNIKA U SISTEM PDV

Premda mali poreski obveznici obavljaju promet koji je oporeziv prema Zakonu, nisu obveznici PDV, prema članu 33. stav 1. Zakona. Mali poreski obveznici se definišu kao (pravna i fizička) lica:
" čiji ukupan promet dobara i usluga, osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti, u prethodnih 12 meseci nije veći od 4.000.000 dinara;
" koja, prilikom otpočinjanja vršenja delatnosti, procene da u narednih 12 meseci neće ostvariti ukupan promet veći od 4.000.000 dinara.
Mali poreski obveznik nema obavezu podnošenja evidencione prijave (Obrazac EPPDV) i ne obračunava PDV za izvršeni promet dobara i usluga drugim licima, bilo obveznicima PDV ili licima koja to nisu.
Mali poreski obveznik nema obavezu, kao ni pravo da u računima ili drugim dokumentima iskazuje PDV, nema pravo na odbitak prethodnog poreza i nije dužan da vodi evidencije propisane zakonom.
Obaveza malog poreskog obveznika je da prati ukupan iznos ostvarenog prometa dobara i usluga. Ako u prethodnih 12 meseci, računajući i tekući mesec, ostvari ukupan promet veći od 4.000.000 dinara, podnosi evidencionu prijavu nadležnom poreskom organu, najkasnije do isteka prvog roka za podnošenje poreske prijave.
Prema tome, mali poreski obveznik koji je ostvario ukupan promet veći od 4.000.000 dinara dužan je da sledećeg dana, počev od dana u kome je ostvario ukupan promet veći od 4.000.000 dinara, ispunjava sve obaveze po Zakonu, a to su: podnošenje evidencione prijave, izdavanje računa, vođenje propisane evidencije obračunavanja i plaćanja PDV, kao i podnošenje poreske prijave (Obrazac PPPDV). Istovremeno poreski obveznik ima sva prava po Zakonu (pravo na prethodni porez, povraćaj, poreski kredit itd.).
Poreski obveznik PDV (samostalni preduzetnik, agencija, malo preduzeće i sl.), koji u prethodnih 12 meseci ostvari ukupan promet manji od 4.000.000 dinara, može, ako je to njegov interes, da podnese nadležnom poreskom organu zahtev za brisanje iz evidencije obveznika PDV. Navedeni poreski obveznik zahtev za brisanje podnosi na Obrascu ZBPDV. Kada dobije zahtev za brisanje nadležni poreski organ sprovodi postupak za brisanje iz evidencije obveznika PDV i o tome izdaje potvrdu.
Poreski organ je dužan, prilikom sprovođenja postupka brisanja iz evidencije, saglasno odredbi člana 8. stav 4. Pravilnika o obliku i sadržini prijave za evidentiranje obveznika PDV, postupku evidentiranja i brisanja iz evidencije i o obliku i sadržini poreske prijave PDV ("Sl. glasnik RS", br. 94/2004 i 108/2005 - dalje: Pravilnik), da vodi računa, kako ne bi došlo do dvostrukog oporezivanja prometa dobara i usluga, odnosno neoporezivanja dobara i usluga. Na primer, poreski obveznik je dužan da na zatečene zalihe obračuna PDV, ako te zalihe dobara nakon brisanja iz evidencije prodaje ili ako ih uzima za svoje potrebe i ako je na ta dobra pri nabavci ostvario pravo na odbitak prethodnog poreza.
MOGUĆNOST OPREDELJENJA ZA STICANJE STATUSA EVIDENTIRANOG OBVEZNIKA PDV
Status malog poreskog obveznika ima pozitivne i negativne strane. Činjenica je da mali poreski obveznik nema obavezu obračunavanja i plaćanja PDV i nije dužan da vodi propisane poreske evidencije. Samo po sebi ovo ne znači prednost za malog poreskog obveznika. Kada mali poreski obveznik isporučuje dobra ili pruža usluge poreskim obveznicima, oni će, budući da tada nemaju pravo na odbitak prethodnog poreza, radije kupovati od poreskih obveznika koji u računu iskazuju PDV (imaju status evidentiranog obveznika PDV), nego od malog obveznika. Kurentnost malog poreskog obveznika ne može doći do izražaja, jer isti nema pravo na odbitak prethodnog poreza, koji su mu obračunali njegovi dobavljači.
Prema tome, malom poreskom obvezniku, shodno odredbi člana 33. stav 3. Zakona, pružena je mogućnost da se opredeli za sticanje statusa obveznika PDV. Mali poreski obveznik, koji je u prethodnih 12 meseci ostvario ili procenjuje da će u narednih 12 meseci ostvariti ukupan promet veći od 2.000.000 dinara, može se opredeliti za obavezu plaćanja PDV na početku kalendarske godine, tako što će evidencionu prijavu podneti nadležnom poreskom organu najkasnije do 15. januara tekuće godine.
Kada se mali poreski obveznik opredelio za oporezivanje u sistemu PDV, obaveza plaćanja PDV mora trajati najmanje dve kalendarske godine. Mali poreski obveznik može da izgubi status registrovanog obveznika PDV pre isteka dve kalendarske godine, jedino pod pretpostavkom da nakon prve godine ostvari promet manji od 2.000.000 dinara, kada će od strane poreskog organa, prema odredbi člana 39. stav 2. Zakona, biti brisan iz evidencije PDV obveznika. Mali poreski obveznik, koji je stekao status obveznika PDV, može nakon dve kalendarske godine da podnese nadležnom poreskom organu zahtev za prestanak obaveze plaćanja PDV, pod uslovom da je u prethodnih 12 meseci ostvario ukupan promet manji od 4.000.000 dinara.

PRESTANAK STATUSA OBVEZNIKA PDV

Status obveznika PDV gubi se brisanjem iz evidencije koja se vodi u Poreskoj upravi. Do gubitka statusa obveznika PDV može doći po:
" zahtevu obveznika i
" službenoj dužnosti.
Na osnovu zahteva, koji može podneti poreski obveznik, Poreska uprava vrši brisanje iz evidencije obveznika PDV. Brisanje iz evidencije po zahtevu obveznika PDV Poreska uprava će izvršiti:
" pod uslovom da je obveznik u prethodnih 12 meseci ostvario ukupan promet manji od 4.000.000 dinara,
" ako je obveznik prestao sa obavljanjem delatnosti.
Zbog malog ostvarenog prometa zahtev za brisanje iz evidencije podnose poljoprivrednici i mali poreski obveznici, koji su se opredelili za sticanje statusa PDV obveznika na početku kalendarske godine.
Mali poreski obveznik, kao i poljoprivrednik, koji nisu ostvarili promet veći od 4.000.000 dinara mogu se opredeliti za dobijanje redovnog statusa obveznika PDV. Kada se navedena lica opredele za sticanje statusa obveznika PDV, on traje najmanje dve kalendarske godine. Dakle, zahtev za brisanje iz evidencije obveznika PDV, u ovom slučaju, obveznik ne može da podnese pre isteka navedenog roka.
Zahtev za brisanje iz evidencije zbog prestanka obavljanja delatnosti obveznik podnosi u roku od 15 dana pre brisanja iz registra kod Agencije za privredne registre. PDV obveznik zahtev za brisanje iz registra podnosi nadležnom poreskom organu na Obrascu ZBPDV - Zahtev za brisanje iz evidencije obveznika PDV. Navedeni obrazac propisan je Pravilnikom i čini njegov sastavni deo. Zahtev se podnosi Poreskoj upravi prema mestu gde je izvršeno evidentiranje za PDV.
Poreska uprava nakon sprovedenog postupka izdaje potvrdu o brisanju iz evidencije obveznika PDV, na Obrascu PBPDV - Potvrda o brisanju iz evidencije obveznika PDV. Ovaj obrazac propisan je navedenim pravilnikom. Bez potvrde o brisanju iz evidencije obveznika PDV ne može se izvršiti brisanje iz registra koji se vodi kod Agencije za privredne registre.
Ako je obveznik PDV u prethodnoj godini ostvario ukupan promet manji od 2.000.000 dinara, brisanje iz evidencije obveznika PDV vrši se po službenoj dužnosti. Poreska uprava o brisanju iz evidencije obveznika PDV po službenoj dužnosti takođe izdaje potvrdu na Obrascu PBPDV.

STATUS EVIDENTIRANIH OBVEZNIKA PDV U 2008. GODINI

S obzirom na to da je Zakonom o izmenama i dopunama Zakona došlo do promene načina sticanja statusa evidentiranog obveznika PDV od 1.1.2008. godine, to će uticati na obveznike PDV koji su status evidentiranog obveznika stekli pre 1.1.2008. godine.
Naime, jedan broj obveznika, zbog izmenjenog režima sticanja statusa obveznika PDV, će izgubiti status obveznika PDV po sili zakona, dok će jednom broju obveznika biti data mogućnost da zadrže status obveznika PDV uz ispunjenje propisanih uslova. U ovom slučaju se radi o obveznicima čiji je ostvaren ukupan promet dobara i usluga u 2007. godini manji od 4.000.000 dinara. Prava i obaveze ovih obveznika regulisana su prelaznim odredbama čl. 25. do 27. Zakona o izmenama i dopunama Zakona.
Navedenim odredbama propisani su status, prava i obaveze za dve kategorije obveznika PDV, koji su taj status stekli na način i pod uslovima prema ranije važećim odredbama Zakona, a to su:
" obveznici PDV koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet, osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti, manji od 2.000.000 dinara i
" obveznici PDV koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti, veći od 2.000.000 dinara, a manji od 4.000.000 dinara.
Status evidentiranih obveznika PDV koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet manji od 2.000.000 dinara
Obveznik PDV, prema odredbi člana 25. Zakona o izmenama i dopunama Zakona, koji je u 2007. godini ostvario ukupan promet manji od 2.000.000 dinara, za promet dobara i usluga koji vrši od 1.1.2008. godine ne obračunava i ne plaća PDV.
Ovi obveznici PDV od 1.1.2008. godine gube status evidentiranog obveznika PDV. Poreska uprava će za ove obveznike sprovesti postupak brisanja iz evidencije PDV, po službenoj dužnosti u skladu sa odredbama člana 39. stav 2. Zakona.
U vezi sa primenom navedene odredbe postoje dve dileme, i to:
" da li će Poreska uprava iz evidencije obveznika PDV brisati sve obveznike koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet manji od 2.000.000 dinara, ne vodeći pri tom računa da li se navedeni promet odnosi na celu ili deo 2007. godine i
" da li će Poreska uprava iz evidencije obveznika PDV brisati i one obveznike koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet manji od 2.000.000 dinara, a koji su planirali da u 2008. godini ostvare promet veći od 2.000.000 dinara, a izjasnili su se za sticanje statusa obveznika PDV.
Očekuje se da će Ministarstvo finansija i Poreska uprava ovu dilemu razjasniti službenim mišljenjem.
Odredba člana 25. Zakona o izmenama i dopunama Zakona odnosi se na obveznike PDV koji u celoj 2007. godini nisu ostvarili ukupan promet veći od 2.000.000 dinara. Svi obveznici koji su otpočeli sa obavljanjem delatnosti u toku 2007. godine, a čiji je ostvaren ukupan promet u 2007. godini manji od 2.000.000 dinara, mogu da nastave sa obračunavanjem i plaćanjem PDV u 2008. godini, samo ako se za to opredele. Dakle brisanje iz evidencije ovih obveznika PDV po službenoj dužnosti Poreska uprava može da izvrši tek ako ukupan promet ovih obveznika u prethodnih 12 meseci nije veći od 2.000.000 dinara.
Druga dilema odnosi se na pitanje da li će se brisati iz evidencije PDV i obveznici koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet manji od 2.000.000 dinara, a istovremeno su podneli zahtev za sticanje svojstva obveznika PDV u 2008. godini u skladu sa odredbom člana 33. stav 3. Zakona. Prema izmenjenoj odredbi člana 33. stav 3. Zakona o izmenama i dopunama Zakona koji se primenjuje od 1.1.2008. godine, mali poreski obveznik koji procenjuje da će u narednih 12 meseci ostvariti ukupan promet veći od 2.000.000 dinara, može se opredeliti za obavezu plaćanja PDV na početku kalendarske godine podnošenjem evidencione prijave nadležnom poreskom organu, najkasnije do 15. januara tekuće godine. Dakle, postavlja se pitanje da li će se ovi poreski obveznici prvo brisati iz evidencije po članu 25. Zakona o izmenama i dopunama Zakona, pa onda opet evidentirati po osnovu podnete evidencione prijave, što nije racionalan i logičan način. Pod pretpostavkom da se taj obveznik briše, bio bi dužan da iznos prethodnog poreza na zatečene zalihe ostvaren pri nabavci tih dobara uplati do 15.2.2008. godine, čime će biti dvostruko oporezovan. Naime, jednom će biti oporezovan na zatečene zalihe, a drugi put kroz promet tih zaliha od 1.1.2008. godine, a što je u suprotnosti sa osnovnim načelom Zakona, da ne može biti dvostrukog oporezivanja, kao ni dvostrukog oslobođenja od PDV. Prelaznom odredbom člana 27. Zakona o izmenama i dopunama Zakona obaveza popisa zatečenih zaliha dobara pri čijoj je nabavci obveznik ostvario pravo na odbitak prethodnog poreza i obaveza uplate tako utvrđenog iznosa prethodnog poreza na zalihe tih dobara, propisana je sa ciljem da se anulira ostvareno pravo odbitaka prethodnog poreza kako ne bi došlo do dvostrukog oslobođenja, a istovremeno će, po osnovu iste norme, doći do dvostrukog oporezivanja. Stoga je neophodno da nadležno ministarstvo zauzme stav kako bi obveznici PDV postupali u skladu sa Zakonom.
Status evidentiranih obveznika PDV koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet veći od 2.000.000 dinara, a manji od 4.000.000 dinara
Prema odredbi člana 26. Zakona o izmenama i dopunama Zakona ovi poreski obveznici imaju mogućnost izbora, i to:
" nastavak obračunavanja PDV i od 1.1.2008. godine u skladu sa Zakonom,
" prestanak obračunavanja PDV na ostvareni promet od 1.1.2008. godine, zbog čega gube status registrovanih obveznika PDV.
Obveznici koji su se odlučili za nastavak obračunavanja PDV od 1.1.2008. godine, imaju zakonsku obavezu da o tome pismeno obaveste nadležni poreski organ, najkasnije do isteka roka za podnošenje poreske prijave za poslednji poreski period 2007. godine, odnosno do 10.1.2008. godine.
Ovo pisano obaveštenje sadrži podatke o:
" nazivu, adresi i PIB obveznika;
" mestu i datumu obaveštenja;
" iznosu ostvarenog prometa u 2007. godini.
Osim navedenih obaveza ovi poreski obveznici dužni su da nastave sa izvršavanjem obaveza u skladu sa Zakonom, propisanih za obveznike PDV.
Obveznici koji ne dostave navedeno pisano obaveštenje nadležnom poreskom organu u navedenom roku, ne obračunavaju PDV od 1.1.2008. godine na ostvareni promet, a Poreska uprava brisaće ih iz evidencije obveznika PDV po službenoj dužnosti.
Obveznici PDV koji nisu ostvarili ukupan promet u 2007. godini veći od 2.000.000 dinara, kao i obveznici PDV čiji je ukupan promet u 2007. godini veći od 2.000.000 dinara, a manji od 4.000.000 dinara, a nisu odlučili da nastave obračunavanje PDV od 1.1.2008. godine, dužni su da:
" sa stanjem na dan 31.12.2007. godine izvrše popis dobara pri čijoj nabavci su ostvarili pravo na odbitak prethodnog poreza;
" za promet na malo u operativnoj memoriji fiskalne kase, izvrše izmenu podataka tako da ne postoji obaveza obračunavanja PDV.
Obaveza popisa zaliha dobara sa stanjem na dan 31.12.2007. godine
Odredbom člana 27. Zakona o izmenama i dopunama Zakona, propisano je da obveznici PDV koji u 2007. godini nisu ostvarili promet veći od 2.000.000 dinara i obveznici koji su u 2007. godini ostvarili ukupan promet veći od 2.000.000 dinara, a manji od 4.000.000 dinara, a nisu se opredelili da će nastaviti vršenje prometa dobara i usluga, kao redovni obveznici PDV, dužni su da sa stanjem na dan 31.12.2007. godine izvrše popis dobara pri čijoj su nabavci ostvarili pravo na odbitak prethodnog poreza, i to:
" zaliha dobara nabavljenih od 1.1.2005. godine;
" opreme i objekata za vršenje delatnosti za koje na dan 1.1.2008. godine postoji obaveza ispravke odbitka prethodnog poreza;
" dobara, osim dobara navedenih u prethodnim tačkama, nabavljenih od dana stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona.
Popisom su obuhvaćene zatečene zalihe dobara za koje je obveznik ostvario pravo na odbitak prethodnog poreza u celosti ili srazmerno, uzimajući u obzir sve nabavke od 1.1.2005. godine do 31.12.2007. godine. Obveznik na zatečene zalihe dobara za koje nije ostvario odbitak prethodnog poreza, ne vrši popis.
Navedeni obveznici nakon izvršenog popisa, dužni su da:
" za dobra koja su nabavili u periodu od 1.1.2005. godine do 31.12.2007. godine, odnosno od 8.7.2007. godine do 31.12.2007. godine utvrde iznos ostvarenog odbitaka prethodnog poreza,
" za opremu i objekte za vršenje delatnosti izvrše ispravku odbitka prethodnog poreza i utvrde iznos ispravljenog odbitka prethodnog poreza u skladu sa članom 32. Zakona.
Ovako utvrđeni iznos ostvarenog odbitka prethodnog poreza i iznos ispravljenog odbitka prethodnog poreza obveznik je dužan da plati do 20.2.2008. godine.
Sadržina popisne liste i način utvrđivanja ostvarenog odbitka prethodnog poreza sadržanog u popisanim zalihama dobara je uređena Pravilnikom o sadržini popisnih listi i načinu utvrđivanja iznosa ostvarenog odbitka prethodnog poreza ("Sl. glasnik RS", br. 106/2007).
Obaveza izmene podataka u operativnoj memoriji fiskalne kase
Obveznici koji vrše promet dobara na malo, u skladu sa propisom kojim se reguliše evidentiranje prometa preko fiskalne kase, dužni su da evidentiraju svaki pojedinačni promet preko fiskalne kase. Takođe, ovi obveznici bili su dužni da u skladu sa članom 5. st. 1, 2. i 3. Zakona o fiskalnim kasama ("Sl. glasnik RS", br. 135/2004) u operativnoj memoriji fiskalne kase označe dobra pod oznakom "Đ" i "E", u zavisnosti od toga po kojoj se stopi obračunava PDV na promet tih dobara.
Obveznici kojima od 1. januara prestaje obaveza obračuna PDV, treba da se u operativnoj memoriji fiskalne kase izvrši unos pod oznakom "A". Navedena oznaka omogućava da podaci o prometu dobara na fiskalnom isečku budu iskazani bez obračunatog PDV.
Ukoliko poreski obveznik ne sprovede navedene promene u memoriji fiskalne kase, na fiskalnom isečku fiskalne kase i dalje će se iskazivati obračunati PDV. Pri tome, treba imati u vidu odredbu člana 44. stav 3. Zakona, da su ti obveznici dužni da iskazani PDV i plate, bez obzira što od 1.1.2008. godine ne obračunavaju i ne plaćaju PDV. U vezi sa navedenim Ministarstvo finansija dalo je Mišljenje br. 413-00-14/2006-04 od 19.1.2006. godine.



Račun naročito sadrži sledeće podatke:
1) naziv, adresu i PIB obveznika - izdavaoca računa;
2) mesto i datum izdavanja i redni broj računa;
3) naziv, adresu i PIB obveznika - primaoca računa;
4) vrstu i količinu isporučenih dobara ili vrstu i obim usluga;
5) datum prometa dobara i usluga i visinu avansnih plaćanja;
6) iznos osnovice;
7) poresku stopu koja se primenjuje;
8) iznos PDV koji je obračunat na osnovicu;
9) napomenu o poreskom oslobođenju.
[ marijana27 @ 31.03.2008. 14:39 ] @
Hvala Vam puno na informacijama i dobroj volji da mi pomognete!
Pogledajte sajt moje firme www.windoora.com i dobrodosli ste u Windooru!

Pozdrav za McKracken-a i Drekera!