[ altx @ 05.04.2008. 12:24 ] @
Radim u jednoj nasoj privatnoj firmi. Posto su nam plate postale veome male sindikat nase firme je pozvao sve radnike pre neki dan na sastanak. Na tom sastanku sam i ja govorio, dan kasnije desetak radnika medju kojima sam i ja bio je pozvan kod direktora na razgovor. Dobili smo suspenziju mesec dana da razmislimo i da probamo potraziti neki drugi posao. Posto na sastanku nisam nikoga vredjao nego sam samo iznosio svoje misljenje pitao sam o direktora jel sam ja znaci kaznjen zato sto sam reko svoje misljenje a on mi je odgoverio da jesam.
Mlad sam, nisam ni glup naci cu sebi drugi posao ako treba...ali dali je on imao prava da nam ovo uradi i kako da se borim da zadrzim sadasnji posao? Nikada nisam bio u ovakvoj situciji i ne znam ni kome da se obratim niti dali postoji neko udruzenje u Srbiji koje se bavi zastitom radnika?
[ bakara @ 05.04.2008. 12:41 ] @
Sta bi ti uradio da si na mestu vlasnika firme?

[ Spanta @ 05.04.2008. 12:50 ] @
Mislim da nije poenta sta bi on uradio da je vlasnik firme, vec sta kaze zakon i kakva su mu prava.
[ Ivan Dimkovic @ 05.04.2008. 12:58 ] @
Pa ako firma ima sindikat, takve stvari bi trebao da resava upravo taj sindikat - ako si clan tog sindikata i jos si i govorio na sastanku sindikata oni bi tebe trebali da zastite.

Sindikat bi trebalo da ima pristup pravnoj pomoci a takodje moze i da proglasi strajk ako postoji gruba povreda zakona od strane poslodavca - dakle, oni su zaduzeni.

Osim ako to nije neki sindikat za polutke, koji ne radi nista drugo - onda imas problem, i najbolje je da unajmis advokata koji je specijalizovan za radne odnose.
[ Skandy @ 05.04.2008. 13:38 ] @
Treba da se informises i iskoristis sva prava koja ti pripadaju, ako ih ima. Ako ima osnova da gazda bude kaznjen probaj da to izguras do kraja, a na kraju trazi drugi posao. Jer ako bi ostao posle svega u toj firmi, samo bi sebi produzio agoniju. Vreba li bi te na svakom koraku i pratili svaki tvoj postupak, kako bi pronasli osnovan razlog za otkaz. Znaci nemoj im oprostiti, ali nemoj ni ostati kod njih.
[ altx @ 05.04.2008. 14:14 ] @
Sindikat firme mu jos nije ni predao zapisnik sa tog sastanka, a on je vec reagovao....nije rec samo o meni, ima jos par ljudi koji su tako prosli. On je pored sebe imao pravnika firme..a ja ne znam nista o svojim pravima, pojma nemam kako i na koji nacin da trazim svoja prava, niti kome da se obratimo. Od sindikata firme ne ocekujem puno, ljudi su zaplaseni ovim njegovim postupkom. Ljudi mi govore ili da nadjem advokata ili da se obratim nekoj nadleznoj instituciji, samo niko ne kaze kome i gde da se obratim za pomoc. Da sam nekog uvredio onim sto sam rekao ili nesto slicno ili napravio neku gresku osecao bih se krivim i prihvatio bih tu ''kaznu'' , ali nisam uradio nista lose i osecam se prevarenim i necu dozvoliti da ostane na ovome. Odlucan sam i isteracu ovo do kraja ali nemam puno ideja zasad sta da radim i zato sam se obratio ljudima sa ovog foruma jel mi trebaju saveti
[ Skandy @ 05.04.2008. 14:45 ] @
A da li je sindikat u tvojoj firmi do nekog veceg nezavisnog granskog sindikata. Ako jeste, oni ti mogu pruziti svu potrebnu pravnu pomoc. Ako nije, treba da se informise i vidis koji je prisutan u mestu gde zivis i radis. Mozes da se uclanis u njega, a vecina njih odmah pruza pomoc.
[ aleksandaraleksandar @ 05.04.2008. 15:13 ] @
pokušava da te uplaši; on je taj koji je trenutno u problemu i strahu.

samo hrabro!
[ Joker @ 05.04.2008. 15:52 ] @
Pored angažovanja dobrog advokata, moj savet ti je da pročitaš zakon o radu, a ovde http://poslovi.infostud.com/pravnik_odgovara/ možeš da postaviš pitanje pravniku i da pregledaš bazu pitanja i odgovora. Nadam se da moderator neće ovaj link smatrati reklamom i obrisati ga.
[ ventura @ 05.04.2008. 20:41 ] @
Citat:
altx: kako da se borim da zadrzim sadasnji posao?


Pa normalno je da te otpustio, i ja bi te otpustio da sam na mestu tvog poslodavca samo zato što mi ne trebaju bezkičmenjaci u firmi... Prvo se buniš kao loša plata pizdarije ovo ono, javno k****š o tome (a koliko je meni poznato diskusija o platama u firmi u bilo kom smislu je jedan veeliki crveni karton) a onda popiješ otkaz, i kukaš na forumu da hoćeš da zadržiš svoj posao, i čak bi i advokata angažovao zbog toga... Preslišaj se malo, i presaberi šta ti ustvari hoćeš, biće ti mnogo lakše.

[ McKracken @ 05.04.2008. 21:01 ] @
Citat:
a ja ne znam nista o svojim pravima, pojma nemam kako i na koji nacin da trazim svoja prava,


Na osnovu prethodnog se da prestpostaviti da ovo:

Citat:
ali nisam uradio nista lose i osecam se prevarenim i necu dozvoliti da ostane na ovome.


znaci da ne znas ni koje su ti duznosti. Sledeci put kad krenes da drzis govore, prvo se informisi, jer mi se cini da si ti napricao malo previse na tom "sastanku" (ako je direktor konsultovao pravnika, vrlo verovatno ima listu razloga na osnovu kojih moze da te udalji sa posla)

Dobrodosao u realni svet. Sama cinjenica da su vam plate "postale male" u firmi koja ima sindikat govori da mozes da se slikas sa istim sindikatom. Inace, zaboravi emocije i "uvredjenost", to ne pomaze :)

Citat:
pokušava da te uplaši; on je taj koji je trenutno u problemu i strahu.


Yeah ... Right ... I onda je mrmot zavio cokoladu u foliju....

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 05.04.2008. u 22:14 GMT+1]
[ mulaz @ 05.04.2008. 21:56 ] @
Citat:
ventura: Pa normalno je da te otpustio, i ja bi te otpustio da sam na mestu tvog poslodavca samo zato što mi ne trebaju bezkičmenjaci u firmi... Prvo se buniš kao loša plata pizdarije ovo ono, javno k****š o tome (a koliko je meni poznato diskusija o platama u firmi u bilo kom smislu je jedan veeliki crveni karton) a onda popiješ otkaz, i kukaš na forumu da hoćeš da zadržiš svoj posao, i čak bi i advokata angažovao zbog toga... Preslišaj se malo, i presaberi šta ti ustvari hoćeš, biće ti mnogo lakše.


bas danas je u ljubljani 10-35k (ne zna se jos tacan broj) ljudi iz cele evrope vikalo i protestiralo da hocu vece plate... dali treba i oni da dobiju otkaz?



http://www.rtvslo.si/modload.p...d&c_menu=1&c_id=169654
[ WuTang @ 05.04.2008. 23:21 ] @
ljudi se neki zale na kes a ima nazolst i ovakvih slucajeva
P.S posle ovoga dobro razmisli o nekim stvarima
Kraljevčanin Dragan Vujić, pošto je ostao na ulici, dao oglas na lokalnoj TV
Očajnik traži posao
Četvrtak - 03.04.2008
Kraljevčanin Dragan Vujić (53), posle mnogo uzaludnih pokušaja da dođe do zaposlenja, bio je primoran da posao potraži preko oglasa.

Na lokalnoj TV „Globus“ dao je oglas „Očajnik traži bilo kakav posao“, ali mu se ni posle toga niko nije javio. Vujić je 27 godina radio u Vojnograđevinskoj ustanovi (VGU), električar je po struci, ali je sa još 300 kolega, po osnivanju firme „Kraljevo gradnja“, poslat na ulicu. Na ovaj očajnički korak ga je, kaže, naterala muka jer tri godine nije primio platu, a posla niodkud.

- Kako da ne budem očajnik kad pet članova moje porodice živi od ćerkine školske stipendije i dečjeg dodatka. Žena ne radi, a ja u Kraljevu na crno ne mogu da zaradim više od 200, 300 dinara dnevno! Moja ćerka Vesna je najbolji učenik Medicinske škole, a ja nisam u stanju da joj pružim bolje uslove za školovanje! Marija je vrlodobar đak u Trgovačkoj školi, a stariju Sandru ne mogu nigde da zaposlim! Kakav je ovo grad kada klinci iz Ribnice sanjaju o tome da pronađu posao i od prve plate nabave bicikl, dok im je kompjuter misaona imenica - kaže Vujić, dodajući da nije jedini „kome je dogorelo do nokata“.
- Razmišljam jednog jutra šta ću deci za doručak i gledam oglase na televiziji u nadi da ću naći bilo kakav posao. Pozovem TV „Globus“, javi se ljubazna devojka, kaže da emitovanje košta 120 dinara! Kažem joj da nemam toliko novca, a ona mi odgovori da će da ga emituje besplatno - objašnjava Vujić, uz napomenu da će, čim bude zaradio neke pare, otići da plati oglas jer nikome u životu nije ostao dužan.
- Strašno je šta pošteni ljudi preživljavaju u Kraljevu. Evo, zavucite mi ruku u džepove da vidite koliko imam novca. Ćerki su potrebne nove naočare, kako da joj kupim? Jedino da joj uskratim užinu narednih mesec dana, pa da po školi pada u nesvest od gladi! Sad da mi neko priđe i ponudi mi da kupim najveći lokal u centru Kraljeva za svega 2.000 dinara, ne bih mogao da stvorim taj novac jer nemam gde da ga zaradim - ogorčen je naš sagovornik
[ ventura @ 05.04.2008. 23:32 ] @
Nisam nešto vernik u te "kalimero" životne priče koje prenose lokalni mediji...
[ McKracken @ 06.04.2008. 00:07 ] @
Trazi posao a moli boga da ga ne nadje.

Ako je zaista elektricar, posla ima vise nego dovoljno u Srbiji da lepo zivi (bar tri ozbiljne firme u Uzicu kukaju za dobrim elektricarima). Naravno, caka je sto mora i da se radi pomalo.



BTW. Njima neko, izgleda, nije objasnio kako se trazi posao?!
(ako je ocajnicki davati oglas, onda sam ja pingvin)
[ altx @ 06.04.2008. 08:22 ] @
Au ala sam napadnut ovde....
Nisam drzao nikakve govoracije niti ista slicno nego nisam vise mogao da slusam da se 200 - 300 ljudi svadja i vice pa sam predlozio clanovima sindikata neka zovu direktora na sledeci sastanak pa neka on objasni ljudima kako stoje stvari. Precutao sam ceo sastanak i o osim te jedne recenice nisam reko ni rec. A o sto se plate tice ja koji sam kvalikovan radnik i radim ceo mesec na odgovornom zadatku dobio sam 7 hiljada dinara za prosli mesec a mnogi radnici mnogo manje...pa ako vam je to puno i mislite da nemam cime da budem nezadovoljan onda stvarno imamo problem ovde.
Znam ja sasvim dobro svoje duznosti. Radim u toj firmi vec 9 godina i nikakvih problema nisam imao dosad, bio sam posten i odgovoran radnik i ljudi sa kojima sam radio uvek su mogli da se oslone na mene.
ventura nisam beskicmenjak niti sam budala niti sam kukao nikome nego sam opisao dogadjaje i trazio savet ali posle ovakvih odgovora narocito tvojeg nemam ja sta da trazim ovde. Zao mi je sto neki ljudi odmah napadaju druge na osnovu par recenica i donose zakljucke bez obzira sto nemaju uvid u pravo stanje stvari.
Sto se tice prava radnika mozete da kazete sta hocete ali velika vecina radnika u Srbiji pojma nema o svojim pravima niti zna sta da radi ako se nadju u nekoj neprijatnoj situaciji.
Od ponedeljka idem da trazim posao jer za mene buducnosti u toj firmi nema, mlad sam i pametan ne brinem se uopste za sebe vise se brinem za ostale koji se prosli na isti nacin kao ja a imaju 40-50 godina..gde ce ti ljudi naci posao? kome oni trebaju?

Ni ja ne verujem puno u te price iz novina ali ljudi ne mojte odma pljuvati po coveku...procitajte malo bolje....ima 53 godine i sa 300 ljudi je zajedno poslat na ulicu....da ima 30 godina pljuvo bi ga i ja isto sa vama ali kome treba neko ko ima 53 godine? nikom! Jedino da pocne nesto privatno i da ide po kucama da poravlja, a ako i se i nadje neki posao ima jos gomila njegovih kolega koji ce isto tako trcati za taj isti posao, bilo kako bilo ne bih zeleo biti na njegovom mestu

[Ovu poruku je menjao altx dana 06.04.2008. u 09:39 GMT+1]
[ ventura @ 06.04.2008. 09:19 ] @
Pa koji je tvoj problem čoveče? Hoćeš da angažuješ advokata da bi te vratio na posao na kome imaš platu 7000dinara?!?!?

Ili lažeš za platu (imaš veću), ili si totalno bezvredan i bez ikakvog znanja kad ti je to maksimum u životu...
[ closhar @ 06.04.2008. 11:25 ] @
Nisam strucnjak za zakon o radu ali mi se cini da je tvom poslodavcu lakse da dokaze da si popio suspenziju ili otkaz zbog loseg rada ili ponasanja na poslu nego tebi da si popio suspenziju bez razloga.A i borba za posao od 7k dinara je...Na gradjevini za 5 dana se zaradi toliko.A kad se usemis jednom kod preduzimaca,mnogo je lakse naci posao preko cele godine.
[ aleksandaraleksandar @ 06.04.2008. 13:41 ] @
ovde ljudi očigledno nikada nisu bili u kraljevu



Citat:
McKracken: Ako je zaista elektricar, posla ima vise nego dovoljno u Srbiji da lepo zivi (bar tri ozbiljne firme u Uzicu kukaju za dobrim elektricarima). Naravno, caka je sto mora i da se radi pomalo.


ovo je teorija kojom se dokazuje da u autobus može da uđe neograničen broj putnika.
bila je aktuelna 90-ih.

Code:
n=1: da, u autobus može da uđe 1 putnik.
n=K: pretpostavka. da, može da uđe k putnika.
n=k+1: ako može da uđe k putnika, onda uvek može da se ugura još jedan.


drugim rečima, u srbiji ima posla za sve, samo što niko ne želi da lepo živi.

... kad se robovi rugaju slobodi...

@altx

ovi što te napadaju su nezadovoljni svojim životom i nemaju m_da da bilo šta promene u istom. zato te i napadaju.
video sam više takvih primeraka kojima su oni bez posla krivi za _____, pa ne znaju ni oni sami za šta. jednostavne ste im krivi.
otprilike, ti si kriv što on mora da radi. drugog objašnjenja nema.
ne obaziri se na to.

samo hrabro!
[ McKracken @ 06.04.2008. 14:41 ] @
Ako nekoga ko radi gradjevinu mrzi da dodje iz Kraljeva do Uzica, onda i ne zasluzuje ni da nadje posao. Da ne pominjem da je stalno otvoren konkurs za radove u Sociju ili poslove u Crnoj Gori?

Citat:

drugim rečima, u srbiji ima posla za sve, samo što niko ne želi da lepo živi.


Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.

Ponavljam, elektricari mogu da zarade od 3-5 eur na sat u zavisnosti od toga koliko su pismeni. Samo sto moraju da mrdnu dupe.
[ ventura @ 06.04.2008. 18:36 ] @
Druga stvar je ako se Rumunima isplati da dođu u Beograd kako bi radili fizikaliju (i zaradili), što se ne bi isplatilo nekom iz Kragujevca?
[ Davor Vlajkovic @ 06.04.2008. 18:38 ] @
Razlika je ta što Rumuni žive u, kako neko reče u nekoj drugoj temi, 'surovom kapitalizmu'...
[ Boris Maksic @ 06.04.2008. 18:55 ] @
Ukoliko si stvarno siguran da si kaznjen neopravdano, a u ovoj zemlji ima poslodavaca koji se ponasaju kako samo oni zele, misle da su mali bogovi i ne obaziru se na zakon o radu, obrati se prvo inspekciji rada za tvoj okrug. Kada dobijes izvestaj od inspektora, a ako poslodavac ne postupi po njemu, moze i da ga tuzis. Volio bih da si u pravu i da osisas ovcu.
[ Marko_L @ 06.04.2008. 19:56 ] @
Opet o električarima :) Ja sam baš skoro na jednoj drugoj temi pričao o tome koliko je teško naći električara koji hoće da radi. Naime, imao sam neku havariju u kući i morao sam da okrenem 20 oglasa da bih našao jednog koji može odmah da dođe da sredi to. Ovi ostali su bili u fazonu, jedan ne radi vikendom, drugi radi samo pre podne, treći se tek vratio sa terena pa mu se ne izlazi ponovo, četvrtog mrzi... kao da ih zovem da rade za džabe, a ne za pare. Ako i taj očajnik tako radi, onda me i ne čudi zašto ne može da nađe posao.
[ aleksandaraleksandar @ 06.04.2008. 20:38 ] @
Citat:
McKracken:
Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.


nije to moje zaključivanje nego tvoje.
znači da je nezaposlenost posledica toga što ljudi neće da rade.

bruka bezobrazno i osiono.
[ Deker @ 07.04.2008. 10:42 ] @
@altx

Pročitajte ovo: http://www.mediafire.com/?m1dklvt20ts (OSTVARIVANJE PRAVA ZAPOSLENIH PO ZAKONU O RADU)

Pokušaću da odgovorim, ali je potrebno da kažete sledeće:

Šta želite? Da se vratite u firmu? Da "vratite" direktoru milo za drago? Novčanu korist? Ili nešto treće?

Kom sindikatu pripadate (koji sindikat je u vašem preduzeću)?

Privatna firma sa koliko radnika? Delatnost? Direktor je vlasnik ili nije? Privatizovana firma (pretpostavljam da jeste jer postoji sindikat)? Vlasnik je domaće lice ili stranac - strana firma?

Da li imate kolektivni ugovor?

Da li imate ugovor o radu?

Da li ste dobili napismeno bilo šta povodom tog slučaja?

Minimalna zarada za jedan mesec je 12.180 dinara neto, tako da po tom osnovu imate prava da ga prijavite inspekciji rada. Šta podrazumevate pod suspenzijom?

Zašto su vam zarade smanjene, i od kada su manje (koliko meseci)? Da li ste pristali na to (pismeno)?

Citat:
Dobili smo suspenziju mesec dana da razmislimo i da probamo potraziti neki drugi posao.


Šta ovo znači?

Citat:
Sindikat firme mu jos nije ni predao zapisnik sa tog sastanka, a on je vec reagovao


Šta će direktoru zapisnik sa sastanka sindikata? Kakav je to sindikat? Da li pripada nekom većem (u šta sumnjam) ili je lokalni - na nivou preduzeća?

Citat:
Da sam nekog uvredio onim sto sam rekao ili nesto slicno ili napravio neku gresku osecao bih se krivim i prihvatio bih tu ''kaznu'' , ali nisam uradio nista lose i osecam se prevarenim i necu dozvoliti da ostane na ovome.


O kakvoj kazni govorite, ako kažete da ste u stvari dobili otkaz?

Smatram sledeće: Da je možda i najbolje da napustite firmu. Zarade su male, a atmosfera u firmi sigurno nije dobra, sudeći po reakciji direktora. Ali prethodno proverite da li su vam uplaćivali redovno doprinose u PIO, tražite potvrdu o uplati staža od PIO, ne od firme. Takođe, firma je dužna svake godine da izda sličnu potvrdu, u kojoj je navedena vaša zarada, kao i uplate za doprinose za svaki mesec i ukupan iznos. Da li ste to dobijali do sada? Moguće je, da iako je privatna firma, koja je prilično velika, sudeći po broju radnika, da firma nije uplaćivala doprinose. Nemojte vi da inicirate otkaz, jer u tom slučaju nemate pravo na otpremninu. Pročitajte dokument sa linka. Ako firma inicira otkaz, verovatno će vam ga dati na osnovu tehnološkog viška. Ako postoji kolektivni ugovor, pogledajte da li postoje neka prava po tom osnovu (ili ugovor o radu, ili pravilnik o radu). Ako ne, onda imate pravo po zakonu o radu. Važno je napomenuti da je važna prosečna zarada iz prethodnih meseci. Takođe, ako niste pristali da vam se smanje zarade, imate pravo (naravno sudskim putem) da dobijete neisplaćene zarade. Takođe, imaćete pravo, ako vas proglase tehnološkim viškom, da u sledećih šest meseci primate nadoknadu od nacionalne službe za zapošljavanje, ili dok ne nađete novi posao u iznosu od 70% od vaše prosečne zarade.

Molim da odgovorite na prethodna pitanja, ako želite, pa da dobijemo jasniju sliku.

Neko mi jednom reče, da je naš Zakon o radu prepisan od hrvatskog, ali je usput izgubio nekoliko strana, a hrvatski je prepisan od nemačkog, koji je opet, gle čuda, usput takođe izgubio nekoliko strana. Pogađate, to su strane koje govore o zaštiti radnika.
Da zaključim, najbolja zaštita radnika od takvih poslodavaca je dobar sindikat, koji je uspeo da ispregovara dobre otpremnine (koje su po više stotina hiljada EUR u slučaju otkaza). Takav nažalost, u Srbiji ne postoji, iz prostog razloga što ljudi nemaju svest o tome, a kakva država takvo je i sve ostalo. Ipak je Srbija bila socijalistička zemlja, gde su slična prava "dobijana na tacni", tj. nisi se morao (krvavo) boriti za to, kao što je bilo na zapadu, pa ti i ne smeta kad ti nešto uzmu, jer nisi ni bio svestan šta imaš, dok ne izgubiš. Posle je kasno... A i solidarnost nam je na više nego niskim granama(setite se štrajkova GSP-a i reakcija građana). Zato ne treba da čudi da se zbog smanjenja/povećanja zarade, ili dobijanja/ukidanja nekog prava bukvalno cela zemlja diže na noge (na zapadu). Mi smo daleko od toga.
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2008. 11:01 ] @
Citat:

Da zaključim, najbolja zaštita radnika od takvih poslodavaca je dobar sindikat, koji je uspeo da ispregovara dobre otpremnine (koje su po više stotina hiljada EUR u slučaju otkaza).


Evo ja zivim u Nemackoj koju ste pomenuli u kontekstu prava radnika i prepisanih ugovora o radu, a jos ne cuh da je neko ko je obican radnik u privatnoj firmi dobio "vise stotina hiljada EUR" u slucaju otkaza, dakle raskidanja radnog odnosa iniciranog od strane poslodavca. Da je tako, ljudi bi se utrkivali u tome da postanu kandidati za otkaz.

Ogromna vecina ljudi dobije tri sledece plate, pogotovu ljudi koji spadaju u vrlo zamenljivu radnu snagu od kojih mnogi ne dobiju nista osim para od drzave koje su sami uplacivali i koje predstavljaju 70% mesecne plate. Vece otpremnine dobijaju strucnjaci i ljudi koji bi mogli da naprave stetu firmi - ali "stotine hiljada EUR" su rezervisane iskljucivo za visi menadzment.

"Vise stotina hiljada EUR" predstavlja preko jednu deceniju plata za vecinu ljudi - to bi znacilo bukvalno oslobadjanje od potrebe za radom na duzi rok, sto je nonsens, tj. bajka.

Citat:

(setite se štrajkova GSP-a i reakcija građana).


Ma da, na zapadu su vrlo solidarni sa strajkom gradskog prevoza - toliko da bi ih lincovali. Solidarnost postoji jedino u Francuskoj, na koju zaista ne bih voleo da se ugledam.

Citat:

Zato ne treba da čudi da se zbog smanjenja/povećanja zarade, ili dobijanja/ukidanja nekog prava bukvalno cela zemlja diže na noge (na zapadu).


Ma, gde to - osim u Francuskoj? Jedan kuriozitet - bunili se u Svedskoj da unajmljeni radnici estonske firme daju prava radnicima Estoncima ista kao u Svedskoj, posto je projekat trebao biti uradjen u Svedskoj - na kraju su svi izgubili posao jer se jednostavno nije isplatio pa nije bilo nikakvog posla uopste.

Poslovi se sele na istok, a ljudi bi prava ko iz doba buma industrije u Evropi, na kraju se to obicno zavrsava tuzno po radnike - poslovi odu u drugu zemlju. Prava se mogu zahtevati samo dokle postoji finansijski osnov za davanje istih - sve preko toga je eutanazija koja vodi ubijanju samog razloga za radno mesto.

Ne pricam ovde o elementarnim pravima, kakva moraju biti postovana - ali zahtevanje nekih bajki, kao recimo od strane radnika auto kompanija su kontraproduktivna pre svega za te radnike, jer ce oni ostati bez posla na kraju, jer su svojim "pravima" unistili bilo kakav razlog za postojanje bilo kakvog posla na toj teritoriji.
[ Stefano @ 07.04.2008. 12:37 ] @
Svaka cast na tekstu Ivane.

Inace dodao bih jos apropo "ocajnika", pa zar taj stvarno ocekuje da ce ga neko zaposliti ko je video oglas da "ocajnik trazi bilo kakav posao". Kome treba ocajnik kao radna snaga? Radna snaga treba da se sastoji od ambicioznih i kvalitetnih ljudi a ne od ocajnika.
Znaci ima sasvim pogresan pristup, na stranu to sto posao "ceka" a ne trazi ga, ali dati oglas i predstaviti se kao ocajnik je van svake pameti. Ako vec daje oglas trebao je "elektricar sa iskustvom nudi te i te usluge..."
Meni ocajnik ne treba ni za jedan posao... od takvih ljudi se "bezi".
[ Deker @ 07.04.2008. 13:30 ] @
@Ivan Dimkovic

Znam bar dva takva slučaja. Jedan je radnik iz OPEL-a (u Nemačkoj) koji je dobio, pre više godina, 250000 DM otpremnine (dve godine do penzije), drugi slučaj je sa Kipra odlazak u penziju - 180000EUR (elektroprivreda).

Ja nisam generalizovao stvari. Ono što sam napisao nije pravilo, već, kako rekoh zavisi od snage sindikata. Otpremnina je jedina efikasna mera od neopravdanog otkaza, i jedino se isplaćuje u slučaju tehnoloških viškova, a ne kako se kome ćefne.

Primer VW - umesto otkaza, smanjena je radna nedelja. Firma je smanjila troškove zarada, radnici su imali nešto manje plate, i svi su bili zadovoljni. Jedino, koliko sam čuo, bilo je problema sa brakovima, ljudi su dobili ekstra slobodnog vremena...

Više stotina 000 EUR može da znači sto i više 000, zar ne? Nisam napisao 500, 600, 900 000, ako ste to mislili.

Citat:
Ma da, na zapadu su vrlo solidarni sa strajkom gradskog prevoza - toliko da bi ih lincovali. Solidarnost postoji jedino u Francuskoj, na koju zaista ne bih voleo da se ugledam.


Mislite da nisu? I šta fali Francuskoj? Ili Grčkoj?

Citat:
Ma, gde to - osim u Francuskoj?


Možda, Grčka... (u zadnjih 15 dana)

Citat:
Jedan kuriozitet - bunili se u Svedskoj da unajmljeni radnici estonske firme daju prava radnicima Estoncima ista kao u Svedskoj, posto je projekat trebao biti uradjen u Svedskoj - na kraju su svi izgubili posao jer se jednostavno nije isplatio pa nije bilo nikakvog posla uopste.


Ne znam za slučaj, ali, kao što rekoste, kuriozitet.

Citat:
Poslovi se sele na istok, a ljudi bi prava ko iz doba buma industrije u Evropi, na kraju se to obicno zavrsava tuzno po radnike - poslovi odu u drugu zemlju.


E ovo mi nije jasno. Ljudi sa zapada ili istoka Evrope? Ako mislite zapad, pa i vi radite tamo, zar ne? Drugo, niste vlasnik firme? Ako mislite na istok, pročitajte zadnji pasus.

Citat:
Ne pricam ovde o elementarnim pravima, kakva moraju biti postovana


A koja su to elementarna prava? Da li je pravo da je mesečna zarada 7000 DINARA, umesto garantovanih 12.180 dinara, koja je dovoljna za burek i jogurt 3 puta dnevno?

Da se razumemo, nemam ništa protiv kapitala. Čak šta više. Ali kapital postoji jer LJUDI postoje. Kapital se zasniva na potrošnji (i proizvodnji). Ljudi su ti koji troše, a ne stvari ili ne znam ti ja šta. Ako nema ljudi, kome ćeš proizvesti ili prodati? A ti ljudi, baš su dosadni. Moraju da jedu tri puta dnevno, a ne jednom. Hoće i da se obuku, hm... A šta reći o tome da neće da spavaju pod vedrim nebom, nego, navalili da kupe stan. Kako mogu to da traže! A tek auto! To je luksuz žešći! Zašto ne mogu peške do posla, stigli bi za 2 sata, jer nema više od 10km?!
O čemu ovde pričamo?! Ja sam ipak, više za kapitalizam sa kraja 20. a ne sa kraja 19 veka...
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2008. 13:39 ] @
Citat:

Ja nisam generalizovao stvari. Ono što sam napisao nije pravilo, već, kako rekoh zavisi od snage sindikata. Otpremnina je jedina efikasna mera od neopravdanog otkaza, i jedino se isplaćuje u slučaju tehnoloških viškova, a ne kako se kome ćefne.


To je specificnost nemackog zakona o zaposlenju gde profitabilna firma sa vise od odredjenog broja ljudi ne moze jednostavno da otpusti radnike bez opravdanog razloga. Opravdan razlog su licni ne-kvalitet ili gubitak profita - tehnoloski visak nije opravdan razlog ako postoji profitabilitet. Verovatno je u tom slucaju firmi bilo najisplativije da te radnike isplati tu cifru nego da radi nesto kompleksnije sa strukturom kako bi se stvorili pravno opravdani uslovi za otkaz bez problema.

O takvim stvarima danas samo moze da se sanja jer su firme izasle vrlo kreativne nacine da svoje poslovne jedinice ucine neprofitabilnim posle cega otpada bilo kakva obaveza prema radnicima izuzev onih osnovnih - najava 3 meseca unapred (ili na kraju sledeceg kvartala) i nadoknada za sledeca 3 meseca. BenQ-Siemens je tipican primer - firma je izopstena iz Siemensa, prodata BenQ-u koji je prestao da placa mesecne dugove i cim je firma postala insolventna, ljudi su otpusteni bez ikakvih problema.

Inace bi bilo totalno suludo - dobijes otkaz a onda odes na put oko sveta i ne radis sledece 2 godine zato sto si dobio 100-200K EUR. To zaista nema ama bas nigde, inace bi bilo totalno bizarno - ispalo bi isplativije juriti otkaz nego juriti posao.

Koliko mi je poznato, Srbija nema takav zakon o radu (ispravite me ako gresim) - i ne postoji neka prepreka za otkaz u slucaju tehnoloskog viska cak i ako je firma profitabilna. U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.

Ne znam zasto bi radnik trebao da bude u nekom povlascenom polozaju i da mu se posao garantuje cak i ako za njim nema potrebe, kada je sama priroda rada takva da mora biti na obostranu korist. Sve ostalo je perverzija same potrebe za radom, i ne moze se zavristi dobro ni po radnika a ni po firmu, jer je profitabilitet osnova postojanja potrebe za poslom uopste.
[ Deker @ 07.04.2008. 14:34 ] @
@Ivan Dimkovic

Konačno jedan post sa normalnim tonom (kao i vaš prvi).

Citat:
Koliko mi je poznato, Srbija nema takav zakon o radu (ispravite me ako gresim) - i ne postoji neka prepreka za otkaz u slucaju tehnoloskog viska cak i ako je firma profitabilna. U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.


Nema takav zakon, jer je okrenut zaštiti poslodavca. Uostalom, i da je pozitivniji (prema radnicima) nema ko da ga sprovede, što, složićete se, u Nemačkoj svakako nije tako. Tj. moguće je i isterati svoj prava, ali to obično traje 3 i više godina. Naravno, postoji i sentenca da radni spor ne može da traje duže od 6 meseci, ali nema konsekvence ako traje duže, što je zaista pravilo.

Citat:
U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.


Nisam baš siguran šta navedeno znači, ali ako sam dobro razumeo, zaposliš radnika za određen posao, i eto kad se završi, daš mu otkaz. To mu dođe kao, kupiš bušilicu, izbušiš rupe, i kad završiš posao, baciš je (kupio si hobi varijantu, koja je završila posao).
LJUDI nisu stvari da možeš tek tako da se poigravaš sa njima. Ljudi, na osnovu posla koga rade, ulaze u druge ekonomske aranžmane, tako da stvari i nisu baš toliko proste kako ih vi zamišljate. (da ne dužim)

Mislim da vi baš i ne shvatate odnose koji vladaju ovde u Srbiji. Da li je moguće, u Nemačkoj, na primer, a ovde je to pravilo, da masa firmi koja zapošljava veći broj ljudi, kasni sa isplatama zarada (čitaj: ne isplaćuje im) više meseci, ne uplaćuje doprinose (iako je zakonom regulisano)?! A ljudi rade. I to kako. Tipičan slučaj privatizovanih preduzeća od strane domaćih lica. To mi liči na besplatno kreditiranje. Zar nije poštenije reći, firma ne može da isplati svima zarade, pa ćemo morati da smanjimo broj radnika, sve po zakonu, koji zaista ne štiti radnike. Ali onaj način je isplativiji. Imaš radnike koji rade, a ne plaćaš im, koji posao završavaju, znači biznis funkcioniše, sve teče kako treba, radnici se ne bune, a ko se i pobuni, vidi prvi post.

Citat:
Ne znam zasto bi radnik trebao da bude u nekom povlascenom polozaju i da mu se posao garantuje cak i ako za njim nema potrebe, kada je sama priroda rada takva da mora biti na obostranu korist. Sve ostalo je perverzija same potrebe za radom, i ne moze se zavristi dobro ni po radnika a ni po firmu, jer je profitabilitet osnova postojanja potrebe za poslom uopste.


To ovde niko nije tražio. Ali se traži fer odnos. Gledajte, kada se firma osniva, osniva se na neodređeno vreme, tj. smatra se da će da traje beskonačno. Firma se razvija, zapošljava radnike, dešavaju se problemi, otpušta ih. Sve je to u redu. Ali treba da postoji fer odnos. Ništa više, ništa manje. Ok nema posla. Morate dobiti otkaz. Evo po zakonu šta vam pripada (a nije bogznašta 1/3 pros. zarade za prvih 10god. staža po godini itd.). Ali ne. Ovde ti smanje platu - čak ispod minimalne (o čemu ti zaposleni misle, da mi je znati), i drže te na lancu, dok i dalje radiš? (Znate, mnogi ljudi ne mogu da se snađu u ovakvim situacijama, treba im savet)
Da li je situacija iz prvog posta fer odnos? Poslodavac kao nagradu ima profit. A radniku? 7000 DINARA mesečno? (Baš se pitam zašto radi za te pare, čekam odgovor altx)

Ako možete da primetite, ja govorim iz ugla radnika, tj. sindikata.
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2008. 14:56 ] @
Ja se potpuno slazem da su stvari kao sto su:

a) Kasnjenje zarada
b) Prakse neuplacivanja doprinosa (ili parcijalnog uplacivanja doprinosa)
c) Zarade ispod propisanih zakonskih minimuma
d) Mobing

Potpuno neprihvatljive i da je neophodno uciniti sve kako bi se one eliminisale. Sto se kasnjenja zarada ili neuplacivanja doprinosa tice, postoji jednostavno resenje a to je da se standardizuje platni cek, na kome treba da budu kodirane informacije o plati i placenom porezu - i da kopija tog ceka ide poreskoj inspekciji a druga kopija radniku. Uz malo kontrole bankovnih racuna i platnih cekova bi jako brzo eliminisali mnoge pojave kao sto su neuplacivanje doprinosa.

Medjutim, u isto vreme se i te kako ne slazem da je "hire at will" nesto sto je nepravedno prema radnicima. Poredite radnika sa busilicom - ali mozemo primeniti istu argumentaciju i na drugu stranu, pa da uporedimo nesto sto je komercijalna delatnost sa humanitarnom. Zasto radnik treba da ocekuje da ga neko drzi na poslu ako nema potrebe, kada ni taj radnik ne bi placao uslugu koja mu se ne isplati, recimo?

Ili, radnik u svakom momentu moze da odluci da da otkaz. Ne bi li to bilo "nepravedno prema ljudima" koji predstavljaju firmu, vlasnike, kolege i sl..., ako je radnik potreban istoj firmi? Pa, opet - niko ni u ludilu ne bi doveo u pitanje pravo radnika da iz firme iseta kada god zeli - ali mnogo ljudi ima problem sa obrnutim slucajem.

Ja zaista ne vidim razliku - ako radnik ima pravo da ode iz firme kad zeli, i firma treba da ima pravo da ga otpusti ako zeli.
[ altx @ 07.04.2008. 15:04 ] @
Evo ovako, vecinski vlasnik firme - direktor je domaci covek...radi se o jednoj klanici,koja je moze se reci poznata na ovim prostorima, sindikat je lokalni.
Nismo dobili nikakve papire nego nam je na tom sastanku licno direktor-vlasnik rekao da nas on suspendira na mesec dana koji pocinje od ponedeljka (danas) i da zato vreme razmislimo o nasim postupcima,da zato vreme pokusamo da nadjemo drugi posao i da ce nas za mesec dana zvati na razgovor...to su njegove reci.
Ostali radnici koji su prosli kao ja su stari ljudi kojima treba par godina do penzije i oni zele da se vrate nazad jer drugih nekih mogucnosti nemaju. Imamo ugovore o radu. Plate se vremenom smanjuju..znaci ne odjednom nego malo pomalo vec neko vreme i sve je bilo gore i gore ali za prosli mesec su bile najmanje dosad i to je izazvalo veliki revolt kod radnika.
Danas sam bio u opstinskoj pravnoj sluzbi na razgovoru, zena koja radi tamo mi je rekla da vecina vlasnika privatnih firmi koristi sve moguce nacine da izigravaju zakon i da cu tesko nesto postici sa tim da ga tuzim i da mi je najpametnije da batalim sve to i da nadjem sebi neki bolji posao, jedino sto mogu je da odem na inspekciju rada i da ga prijavim. Sve mi se cini i da ce tako i biti, danas sam vec bio na jednom razgovoru za posao..sutra idem dalje de trazim pa sta bude bude.

Zahvaljujem na Pdf knjizici o ostvarivanju prava radnika....takvo mi je nesto trebalo, odmah cu to procitati :)

Ivane ja nisam trazio nikakva specificna prava i slicno, ne treba meni otpremnina 100.000 EU meni treba samo ona plata koju sam zaradio i od koje mogu da zivim kako tako a ne ko poslednji klosar. Ok je to sa kapitalizmom u zapadnoj evropi ali ovamo kod nas stvari idu nekako drugacije, ove nase gazde misle da je kapitalizam kada radnike sto vise iskoristavas a gledas usput da im dajes sto manje.
Sto se tice ljudi koji cekaju da nadju posao on se mora aktivno traziti, niko ti nece dati posao ako sedis kuci i kukas...ok je to sa oglasima i tako to i tako moze da se posreci coveku, ali ipak treba ga vise i aktivnije traziti.

Sto se tice toga zasto tamo radim za te pare odgovor je da nemam nekih vecih mogucnosti da trazim posao drugde, u istom mestu gde trenutno zivim i osim toga volim svoj posao i zeleo bih ga i dalje raditi. Ali nakon ovoga dosta mi je svega pa cu potraziti neki drugo posao
[Ovu poruku je menjao altx dana 07.04.2008. u 16:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao altx dana 07.04.2008. u 16:22 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 07.04.2008. 15:18 ] @
Citat:
Ok je to sa kapitalizmom u zapadnoj evropi ali ovamo kod nas stvari idu nekako drugacije, ove nase gazde misle da je kapitalizam kada radnike sto vise iskoristavas a gledas usput da im dajes sto manje.


Tako gledaju svuda, da nema ljudi koji bi radili za te pare poslodavac (gazda) bi ponudio vise jer sigurno ne moze da radi taj posao sam bez radnika. Dakle zakon ponude i traznje u najjednostavnijem obliku.
[ Voodoo_master @ 07.04.2008. 19:54 ] @
A sta je sa minimalcem. Postoji minimalac, zakonom garanotovan, zar ne? Treba li napominjati da neki poslodavci isplate i taj minimalac, a onda od radnika/radnica traze da im "vrate" po 3000 od plate ili da idu kuci. Znam neke takve slucajeve, a bilo ih je i ovde na forumu. Sto su mnogi prijavljeni na 4h dnevno (pola radnog vremena), pa po zakonu primaju pola minimalca, a gazda ih tera da rade svih 8sati ili pravac kuci? To vama nije bezobrazluk vec zakon ponude i potraznje. Zakon u sake pa procitajte. TO JE ZA ZATVOR! Jedno 10godina, pa da razmisli koga ce dalje krasti, radnike, drzavu...
[ ventura @ 07.04.2008. 19:59 ] @
Citat:
Voodoo_master: A sta je sa minimalcem. Postoji minimalac, zakonom garanotovan, zar ne? Treba li napominjati da neki poslodavci isplate i taj minimalac, a onda od radnika/radnica traze da im "vrate" po 3000 od plate ili da idu kuci. Znam neke takve slucajeve, a bilo ih je i ovde na forumu. Sto su mnogi prijavljeni na 4h dnevno (pola radnog vremena), pa po zakonu primaju pola minimalca, a gazda ih tera da rade svih 8sati ili pravac kuci? To vama nije bezobrazluk vec zakon ponude i potraznje. Zakon u sake pa procitajte. TO JE ZA ZATVOR! Jedno 10godina, pa da razmisli koga ce dalje krasti, radnike, drzavu...


A jel neko puškom tera te ljude da rade ili to ljudi rade svojevoljno?

Da im šef kaže da se ubiju, jel bi ga poslušali?
[ Davor Vlajkovic @ 07.04.2008. 20:07 ] @
Moj stav po ovom pitanju je, mislim, mnogima ovde dobro poznat - do definisanja uslova rada dolazi konsenzusom na relaciji radnik-poslodavac, odakle proizilazi da su obe strane odgovorne za nastalu situaciju, uključujući i eventualno nepoštovanje aktuelnih propisa.

Zaista mi ne ide u glavu kako neki mogu da izjednačavaju radnike sa robovima - robovi nemaju slobodu izbora, za razliku od tipičnog radno sposobnog stanovništva. Ako nema 'lanaca i katanaca', tj. sredstava prinude generalno, izlišno je pričati o nekakvoj prinudi, zar ne?
[ jablan @ 07.04.2008. 20:17 ] @
Citat:
ventura: Da im šef kaže da se ubiju, jel bi ga poslušali?

Nije svako u poziciji da se kurči pred gazdama i zbog toga i postoje zakoni koji štite zaposlene. Pogotovo u zemlji sa ogromnom stopom nezaposlenosti kakva je Srbija.
[ Davor Vlajkovic @ 07.04.2008. 20:28 ] @
Tu sad ima i ono, odakle (zakonsko, ali i moralno) pravo nekome ko je svesno kršio zakon da se poziva na isti kada mu se ukaže potreba, a da pritom nikako ne želi da i sam snosi posledice svojih (ne)dela, u skladu sa istim tim zakonom kojeg su mu puna usta kada napada svog poslodavca...
[ McKracken @ 07.04.2008. 21:02 ] @
Citat:
McKracken:
Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.


nije to moje zaključivanje nego tvoje.
znači da je nezaposlenost posledica toga što ljudi neće da rade.

bruka bezobrazno i osiono.


Ja i dalje tvrdim da posla u ovoj zemlji ima vise nego ljudi koji su spremni da ga rade dobro i odgovorno.

Kao primer, pokusaj da zaposlis par ljudi. Npr, pokusaj da zaposlis tog "ocajnika".
Pa sve bi radio osim posla za koji ocekuje platu (to je model koji je jako popularan kod nas)
[ McKracken @ 07.04.2008. 21:30 ] @
Citat:
McKracken:
Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.


nije to moje zaključivanje nego tvoje.
znači da je nezaposlenost posledica toga što ljudi neće da rade.

bruka bezobrazno i osiono.


Ja i dalje tvrdim da posla u ovoj zemlji ima vise nego ljudi koji su spremni da ga rade dobro i odgovorno.

Kao primer, pokusaj da zaposlis par ljudi. Npr, pokusaj da zaposlis tog "ocajnika".
[ Deker @ 07.04.2008. 21:55 ] @
@altx

Ne odgovoriste na moja pitanja u prethodnom postu. Elem, imate dve solucije. Jedna je da pokušate da se pomirite sa gazdom i da nastavite da radite, i druga, koju bih jaodabrao, a to je da napustite firmu. Naravno, to sami treba da odlučite. Vi ste u pitanju, a ne ja. Pogotovo što nemam kompletnu sliku. Malo mest je malo mesto.

Ako želite da ostanete u firmi, znate šta treba da uradite: morate da se izvinete za svoj, koliko god vi mislili, nevin postupak (sujetan je to svet). Inicijativa mora da potekne od vas.

Ali, pošto firma sve slabije isplaćuje zarade, ne vidim razlog za ostanak u takvoj firmi, pogotovo sa takvim odnosom vlasnik - radnik. Jedino ako nešto niste rekli, a dosta stvari niste rekli...

U tom dokumentu, koji pomenuste je u stvari sudska praksa vrhovnog suda - razlozi za dobijanje otkaza. Vaše je da probate da ne ispunite neki od uslova da vas vlasnik otpusti. Njegovo je da pronađe neki razlog da vas otpusti, a da ga ne košta. Sumnjiva mi je ta suspenzija. I dalje mi niste objasnili šta to konkretno znači? Kako rekoste udaljeni ste sa posla na mesec dana. Koja je namera poslodavca?
Vaša rečenica je protivrečna:.
Citat:
zato vreme razmislimo o nasim postupcima“, „zato vreme pokusamo da nadjemo drugi posao“ i „da ce nas za mesec dana zvati na razgovor“.


Ovde nije jasno da li ste dobili vaspitnu meru, pa se eto možete vratiti na posao posle mesec dana, ili ste dobili otkaz. Ako ste dobili otkaz, čemu razgovor? Ili pak, ako niste dobili otkaz, zašto da tražite drugi posao. U vašem mestu i nije baš velika ponuda poslova, kao što rekoste. Tako da baš i ne važi

Citat:
Slobodan Miskovic: Tako gledaju svuda, da nema ljudi koji bi radili za te pare poslodavac (gazda) bi ponudio vise jer sigurno ne moze da radi taj posao sam bez radnika. Dakle zakon ponude i traznje u najjednostavnijem obliku.


Inače, radna snaga nije baš podložna uobičajenim zakonima ponude i tražnje. Nešto slično, a ipak drugačije od recimo hleba, koji ima neelastičnu tražnju. Na primer, ako sutra hleb poskupi na 50EUR, da li to znači da će se tražnja smanjiti? Ne, naravno, jer je potreba za hranom esencijalna, može se samo desiti da umesto 1 hleba kupite 1/2, i to je sve.

Ponuda radne snage postoji, te postoji, dok je tražnja promenljiva kategorija. U slučaju Srbije i vašeg mesta je nesrazmerna, ali to ne znači da vaš poslodavac može da vas kinji kako hoće. Bar ne u teoriji. Ali, da se vratim vama altx.

Ovo su mogući razlozi za otkaz:
Code:
Član 179. 
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog 
koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodavca, i to: 
1) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za 
obavljanje poslova na kojima radi; 
2) ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđene opštim aktom ili 
ugovorom o radu; 
3) ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je 
njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca; 
4) ako zaposleni učini krivično delo na radu ili u vezi sa radom; 
5) ako se zaposleni ne vrati na rad kod poslodavca u roku od 15 dana od dana isteka roka 
za neplaćeno odsustvo ili mirovanje radnog odnosa u smislu ovog zakona; 
6) ako zaposleni zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene sprečenosti za rad; 
7) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u smislu 
člana 171. stav 1. tač. 1) - 4) ovog zakona; 
8) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u vezi sa 
članom 33. stav 1. tačka 10) ovog zakona; 
9) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za 
obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla. 


Primetićete da su tačke 1), 2) i 3) takve da mogu da obuhvate svaku moguću situaciju. Zato i kažem da zakon štiti poslodavca. Nek me neko uveri u suprotno. Da ne govorim o sudskim taksama, koje su postale enormne.

Ako smatrate da možete da izbegnete ove tri tačke, nastavite da čitate. Prvo što ćete uraditi je, da se obratite sindikatu da proverite da li postoji kolektivni ugovor, ili pak pravilnik o radu. To biste trebali da imate i naravno da ga pročitate. Zatim, vaš ugovor o radu da pročitate. Naravno, vaš sindikat bi morao da vas uzme u zaštitu. Tražite od njih Statut sindikata. Tu bi trebalo da piše šta oni u stvari rade za vas.Oni bi morali da organizuju pravnu zaštitu, i da pokriju troškove iste. Vrlo je moguće da ćete morati da uđete u konfrontaciju i sa sindikatom, tj. vodećim ljudima u njima, jer koliko vidim, oni su tu da zauzdaju radnike, tj. više su u službi poslodavca. To je jedini realan razlog zašto sindikat kod vas i postoji. Zaista drugi ne vidim. Zato sam i pretpostavio da je firma naknadno privatizovana, pogrešno koliko primećujem.

Evidentno je da ste protivzakonito udaljeni sa radnog mesta član 165. zakona
Code:
(Zaposleni može da bude privremeno udaljen sa rada: 
1) ako je protiv njega pokrenut krivični postupak zbog krivičnog dela učinjenog na radu 
ili u vezi sa radom ili ako je učinio povredu radne obaveze koja ugrožava imovinu veće 
vrednosti utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu; 
2) ako je priroda povrede radne obaveze, odnosno kršenja radne discipline, ili ponašanje 
zaposlenog takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca pre isteka roka iz 
člana 180. stav 1. i člana 181. stav 2. ovog zakona. 

Niste učinili krivično delo, niti ste ugrozili imovinu vaše firme. Ja bih rekao da je to klasična šikana (mobing) od strane poslodavca.

Pošto papir niste dobili, jer takva zakonska mogućnost ne postoji, jer ne može vas udaljiti sa posla zbog razloga koje navodite, verovatno je u pitanju prevara poslodavca. Kako? Jednostavno ćete dobiti otkaz jer, eto, niste dolazili na posao četiri pet dana! Članom 180. detaljnije se reguliše postupak davanja otkaza od strane poslodavca, gde piše da poslodavac mora pismeno da vas upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da vam ostavi najmanje pet radnih dana da se vi izjasnite na navode iz upozorenja:
Code:
Član 180. 
(1) Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu u slučaju iz člana 179. tač. 1) - 6) 
ovog zakona zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o 
radu i da mu ostavi rok od najmanje pet radnih dana od dana dostavljanja upozorenja da se 
izjasni na navode iz upozorenja. 
(2) U upozorenju iz stava 1. ovog člana poslodavac je dužan da navede osnov za davanje 
otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz i rok za davanje 
odgovora na upozorenje. 
(3) Ako postoje olakšavajuće okolnosti ili ako priroda povrede radne obaveze ili nepoštovanje 
radne discipline nije dovoljan razlog za otkaz ugovora o radu, poslodavac može u upozorenju 
da zaposlenog obavesti da će mu otkazati ugovor o radu ako ponovo učini istu ili sličnu povredu, 
bez ponovnog upozorenja. 

Code:
Član 181. 
(1) Poslodavac je dužan da upozorenje iz člana 180. ovog zakona dostavi na mišljenje sindikatu 
čiji je zaposleni član. 
(2) Sindikat je dužan da dostavi mišljenje u roku od pet radnih dana od dana dostavljanja upozorenja. 
Član 182. 
(1) Ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9) ovog zakona, poslodavac 
ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od šest meseci od dana prestanka radnog odnosa. 
(2) Ako pre isteka roka iz stava 1. ovog člana nastane potreba za obavljanjem istih poslova, prednost 
za zaključivanje ugovora o radu ima zaposleni kome je prestao radni odnos. 

Evo, dolazimo i do vašeg slučaja:
Code:
Član 183. 
Opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu, u smislu člana 179. ovog zakona, ne smatra se: 
1) privremena sprečenost za rad usled bolesti, nesreće na radu ili profesionalnog oboljenja; 
2) korišćenje porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada 
radi posebne nege deteta; 
3) odsluženje ili dosluženje vojnog roka; 
4) članstvo u političkoj organizaciji, sindikatu, pol, jezik, nacionalna pripadnost, socijalno 
poreklo, veroispovest, političko ili drugo uverenje ili neko drugo lično svojstvo zaposlenog; 
5) delovanje u svojstvu predstavnika zaposlenih, u skladu sa ovim zakonom; 
6) obraćanje zaposlenog sindikatu ili organima nadležnim za zaštitu prava iz radnog odnosa 
u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu. 

Naravno, vaš cilj nije da se vratite na posao, već da pravedno raskinete radni odnos, tj. da budete pravično obeštećeni. Verujte mi, više će vas poštovati zbog toga (kao mrzeće vas, ali dva puta će razmisliti pre nego što pokušaju da urade protiv vas).

Za sve ovo potrebno je vreme, strpljenje, novac i doobar advokat, kojih nažalost nema mnogo, jer je u pitanju nova oblast – radno pravo, sa potpuno novim zakonom, a ni mušterije nisu baš pri parama (mislim na radnike). Nažalost, ni sudije nemaju iskustva u ovoj oblasti. I sudska praksa je veoma neujednačena.

Kakva je vaša strategija?
Ići ćete na to da dobijete otkaz zbog tačke 9 člana 179. Tehnološki višak. Nećete prihvatiti otkaz po nekom drugom osnovu. Jer se onda drastično redukuju vaša prava. I po zakonu imate pravo da dobijete otpremninu. Za više, pogledajte opšti akt. Naravno, postoji mogućnost i da se nagodite sa poslodavcem, naravno uz pomoć veštog advokata. Ide vam u prilog što je vaš P. uspeo da prekrši skoro svaki član zakona o radu. Bahatost treba da se plati. Ako dobijete otkaz kao tehnološki višak, imate pravo naknade od strane nacionalne službe za zapošljavanje, i to u roku od 6 meseci, 70% vaše zarade za svaki mesec, čini mi se. Takođe, NSZ ima programe obuke, a možete, što preporučujem da pokušate sami da pokrenete svoj biznis – i to pomoću kredita Fonda za razvoj i Agencije za mala i srednja preduzeća (konkurs je skoro objavilo Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj – pogledajte njigov sajt, kao i sajt Fonda za razvoj), kao preduzetnik početnik. Nude se zaista primamljivi krediti, uz zanemraljivu kamatnu stopu (1% čini mi se)i grejs period od čini mi se godinu ili dve. Jedino sumnjam u to ko dobija te kredite? Iznosi nisu veliki, oko 20.000EUR (za pokretanje ozbiljnog biznisa), ali za neku uslužnu delatnost bi moglo da posluži. Vredi pokušati.

Kako možete da naudite poslodavcu? To je inspekcija rada, koja sprovodi odredbe zakona o radu. Potrebno je da napišete pisanu prijavu protiv poslodavca i da istaknete sledeće:
- visina zarade – moguće je da vam se isplaćuje zarada u suprotnosti sa opštim aktom (pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom) ili ugovorom o radu, kao i to da je manja od minimalne garantovane zarade
- razlog za suspenziju (udaljenje sa posla) – klasična šikana,
- sam postupak suspenzije, od čega se sastoji, jer to liči na davanje otkaza, koji je suprotan zakonu,
- proveriti uplatu doprinosa – ako nije izvršena, možete da ga prijavite i Poreskoj upravi, što mu svakako ne bih poželeo, pogotovo u predizborno vreme. Mogao bi da postane kolateralna šteta.

Sve skupa to poslodavca može da košta, ako nema dobre veze sa vlašću (u šta sumnjam), od 5 miliona pa naviše – zavisi od plaćanja doprinosa, tu postoji i krivična odgovornost. Znači možete prilično da naudite. Za sve ovo je stvarno potrebno imati ono gore, što se u praksi zaista retko retko dešava. Obično se čovek obeshrabri početnim troškovima, neformalnim pritiscima što i jeste praktičan cilj zakona o radu. Na papiru i ne izgleda toliko loše... (ali pogledajte član 179, zar ne liči na formalne ugovore o bankarkom kreditu, gde banka zadržava diskreciono pravo da određuje kamatnu stopu „u skladu sa poslovnom politikom banke“).

Možda sam malo konfuzno izneo svoje viđenje, ali mislim da je razumljivo. Imate opcije, vaše je da izaberete

A sad da odgovorim Ivanu Dimkovicu.
Citat:
Sto se kasnjenja zarada ili neuplacivanja doprinosa tice, postoji jednostavno resenje a to je da se standardizuje platni cek, na kome treba da budu kodirane informacije o plati i placenom porezu - i da kopija tog ceka ide poreskoj inspekciji a druga kopija radniku. Uz malo kontrole bankovnih racuna i platnih cekova bi jako brzo eliminisali mnoge pojave kao sto su neuplacivanje doprinosa.


Ovo je odlično praktično rešenje. Ali šta vredi kada neko neće da ga namerno sprovede. Kao i sa ostalim opštepoznatim korisnim stvarima. Mislim, šta u Srbiji od ekonomije funkcioniše na tržišnim osnovama? Mali segmenti tržišta. Mali.

Citat:
Medjutim, u isto vreme se i te kako ne slazem da je "hire at will" nesto sto je nepravedno prema radnicima. Poredite radnika sa busilicom - ali mozemo primeniti istu argumentaciju i na drugu stranu, pa da uporedimo nesto sto je komercijalna delatnost sa humanitarnom. Zasto radnik treba da ocekuje da ga neko drzi na poslu ako nema potrebe, kada ni taj radnik ne bi placao uslugu koja mu se ne isplati, recimo?


Nismo se razumeli. Ja takođe smatram da ako ne postoji potreba za radnicima, da se to i obelodani, tj. da poslodavac kaže da će da se smanji broj radnika, i na koji način, i da to uradi. Konačno. To se zove fer odnos. Ok, nema posla, moramo da krešemo radnu snagu. Otpušta se x radnika, x struke. Ispoštovaće se zakonska forma, koja je više nego prosta, i doći će do smanjenja radne snage. Treba biti korektan. Ali, ne! To košta, koliko god malo bilo. Ovde su u igri drugi načini davanja otkaza. Prostim „iznurivanjem“ radnika, kao što je altx opisao. (Neelastična ponuda i tražnja – ljudi, ovde pola radno sposobnog stanovništva ne radi!) Prljavim, da ne kažem kulovskim radnjama. Pomenuću MK Kostića kako je davao ljudima otkaze – uvođenjem alkotesta. Pa je na brzaka otpustio više stotina ljudi. U redu je to, evropski standardi i ostalo, evropsko radno vreme, a evropski uslovi rada, da ne pomenem evropske plate? (Sad će odmah da me neko kritikuje za alkohol – naravno, ali nije to poenta). Ispada da su radnici i poslodavci u nekoj vrsti rata. Što ne treba da bude. Ne koristi nikome, pa ni tom poslodavcu.

Citat:
Ja zaista ne vidim razliku - ako radnik ima pravo da ode iz firme kad zeli, i firma treba da ima pravo da ga otpusti ako zeli.


Naravno da ima, to niko ne spori. U pitanju je stil. Neko ga ima, a neko, pa nema, šta reći više...

Još ću samo ovo reći. Vlasnik gore pomenute klanice koja ima nekoliko stotina radnika, u malom mestu, ima i neku društvenu, da ne kažem korporativnu odgovornost. Treba da služi za primer zajednici u kojoj živi. A kako se ponaša? Daje ljudima koji imaju par godina do penzije otkaz. I to zbog istine koju su rekli? Isplaćuje zarade koje su van svake mere male, pa i po zakonu. Koristi trenutnu situaciju u zemlji, kada nema posla, pa se ljudi, nenavikli na takve odnose, zadovoljavaju i sa malim. Neko će reći da je to legitimno. Ja bih rekao da je sramno. To je samo pitanje percepcije. Zašto im pre dve godine nije dao otkaz? Jer, eto, nema posla za sve. To bi bilo pošteno. Međutim, ako smanjiš broj zaposlenih, smanjuje se i profit. To je očigledno ovde, jer proizvodnja direktno zavisi od broja radnika. Manji broj zaposlenih, manja proizvodnja, manji profit.

Pitanje: Koliko klanica u Srbiji izvozi u EU? Ja sam čuo za dve da imaju dozvolu, ali je izvoz beznačajan.
Kakva nam je ekonomija je očigledan izraz sposobnosti naših menadžera. Možda je vreme da promene nešto u svom ponašanju i načinu rada. Jer dolazi vreme otvaranja zemlje. Ako neko misli da u Srbiji postoji slobodno tržište, vara se (bar u velikoj većini delatnosti). Hteli ne hteli, a ja želim, da se Srbija konačno otvori za slobodan biznis.




edit: dodati code tagovi kod clanova zakona i formatiran txt kod code tagova


[Ovu poruku je menjao momsab dana 07.04.2008. u 23:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao momsab dana 08.04.2008. u 15:13 GMT+1]
[ Vinse @ 08.04.2008. 13:54 ] @
altx, pokreni sopstveni biznis !
[ altx @ 08.04.2008. 17:04 ] @
Danas je dosao postar i doneo mi preporuceno pismo...
Dobio sam resenje iz klanice, nemam skener da vam skeniram pa cu napisati sta pise

Resenje o placenom odsustvu

1. altx ..... zaposlen na obavljanju poslova punjenja parovanj i vezivanja polutrajne i trajne kobasice upucuje se na placeno odsustvo od 30 radnih dana do kojeg je doslo bez krivice zaposlenog odnosno zbog privremenog prestanka potrebe za radom usled privremeno smanjenog obima posla
2. Placeno odsustvo u smislu 1. tacke ovog resenja pocinje od 7. 04 2008 a zavrsava se 21.5 2008
3. Za vreme placenog odsustva zaposlenom pripada naknada zarade u visini od 60% njegove prosecne zarade za 3 prethodna meseca. Stim de ne sme biti manji od minimalne zarade propisane zakonom

Deker zahvaljujem ti se na postovima stvarno sam puno toga naucio od tebe


Sto se tice izvoza u EU istina je da samo dve klanice smeju da izvoze, jedna je Kolbis iz Novog Sada a druga je BigBul iz Sida ostale klanice nisu zadovoljile ni minimalne kriterijume a ima ih jos vise od 1000 u Srbiji . Izvoz jeste beznacajan. Osim toga izvoze se neke kolicine mesnih preradjevina u Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu, i mislim da to je to ako nisam u pravu nek me neko ispravi. U poslednjih 10-20 godina nije se bas puno ulagalo u klanicnu industriju pa nije ni cudo sto nema izvoza.Ako se dobro secam cifre Srbija ima dozvolu da u EU izvozi oko 10.000 tona juneceg mesa godisnje a izvozi se samo oko 2.000 tona.

[Ovu poruku je menjao altx dana 08.04.2008. u 18:27 GMT+1]
[ bakara @ 08.04.2008. 21:40 ] @
Citat:
altx
3. Za vreme placenog odsustva zaposlenom pripada naknada zarade u visini od 60% njegove prosecne zarade za 3 prethodna meseca. Stim de ne sme biti manji od minimalne zarade propisane zakonom

Pa i nije lose, dobices vise nego sto bi dobio platu
[ Deker @ 09.04.2008. 09:16 ] @
Citat:
altx:
Resenje o placenom odsustvu

1. altx ..... zaposlen na obavljanju poslova punjenja parovanj i vezivanja polutrajne i trajne kobasice upucuje se na placeno odsustvo od 30 radnih dana do kojeg je doslo bez krivice zaposlenog odnosno zbog privremenog prestanka potrebe za radom usled privremeno smanjenog obima posla
2. Placeno odsustvo u smislu 1. tacke ovog resenja pocinje od 7. 04 2008 a zavrsava se 21.5 2008
3. Za vreme placenog odsustva zaposlenom pripada naknada zarade u visini od 60% njegove prosecne zarade za 3 prethodna meseca. Stim de ne sme biti manji od minimalne zarade propisane zakonom


Ovo znači sledeće: upućeni ste na "prinudni odmor, ali i otkaz! Vaš poslodavac počinje da poštuje zakonsku proceduru (ali samo delimično). Da niste dobili rešenje, i ako se niste obratili inspekciji rada (kao što niste) mogli ste da dobijete otkaz, zbog neopravdanog izostanka sa posla (kao što sam i napomenuo ranije). Takođe, u rešenju ne piše "zbog prekida rada bez krivice zaposlenog", već "bez krivice zaposlenog odnosno zbog privremenog prestanka potrebe za radom usled privremeno smanjenog obima posla". On brka (namerno) termine i razloge za prinudni odmor. Da bi vas poslao na "prinudni odmor", mora da dođe do prekida rada. Zakonom nije definisan prekid rada bez krivice zaposlenog, odnosno ostavljena je mogućnost poslodavcu da u svakom konkretnom slučaju ceni situaciju zbog koje je došlo do prekida rada i da li su se stekli uslovi za upućivanje zaposlenih na plaćeno odsustvo zbog prestanka potrebe za njihovim radom do kojeg je došlo bez krivice zaposlenih.

Slučajevi u kojima može doći do prekida rada bez krivice zaposlenog, takođe, nisu utvrđeni Zakonom, ali u praksi, najčešći razlozi za prekid rada bez krivice zaposlenih mogu biti: nedostatak repromaterijala, odnosno određene sirovine neophodne za proizvodnju, nagomilane zalihe robe bez mogućnosti prodaje, finansijska situacija poslodavca, unutrašnje promene i prilagođavanja, zabrana obavljanja delatnosti i dr. Ako nastupi neki od slučajeva zbog kojih bi poslodavac, ako nastavi dalji rad, pretrpeo značajne gubitke stekli su se uslovi za upućivanje zaposlenih na "prinudni odmor".

Za upućivanje zaposlenih na "prinudni odmor" neophodan je potpuni prekid rada - delimičan prekid rada na određenim poslovima ne bi mogao biti osnov za upućivanje zaposlenih na "prinudni odmor", s obzirom da u ovom slučaju, zaposleni nastavljaju sa radom u obimu koji je neophodan da se smanjeni posao izvrši (znači nije došlo do prekida rada).

Na plaćenom odsustvu možete biti najduže 45 radnih dana u kalendarskoj godini, a najviše dva puta u toku iste. Poslodavac ima pravo da vas pošalje na plaćeno odsustvo. Evidentno je i da firma ne stoji baš najbolje, sudeći po vašim primanjima. Bitno je i ovo, da li ste pristali na smanjenje zarade u protekle dve godine? I kako vam se određuje zarada. Nikako da napišete da li imate kolektivni ugovor, ili pravilnik o radu i da li je ugovorom o radu utvrđena cena vašeg rada (ili samo koeficijent), ili je zarada fiksno utvrđena. Sada uviđate da su vam vaša prethodna primanja osnov za naknade bilo koje vrste, i da je važno kolika vam je bila zarada. I da napomenem, moguće je (teoretski, Mišljenje Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, br. 011-00-00286/2005-02 od 22.7.2005. godine) da imate zaradu koja je manja od minimalne garantovane (12.180 din), ako ne ostvarujete standardni učinak u "skladu sa kriterijumima utvrđenim opštim aktom ili ugovorom o radu". Ali, pošto rekoste da ste dobar i kvalifikovan radnik, to ne bi moglo da stoji.


Dalje, citat "zbog privremenog prestanka potrebe za radom usled privremeno smanjenog obima posla" se koristi prilikom utvrđivanja viška zaposlenih, tj. davanja otkaza (stvarno je ovaj pravnik maštovit), a ne radi slanja radnika na plaćeno odsustvo zbog prekida rada (jer to i ne piše).

Vi znate zbog čega ste "suspendovani".

Zato sam ja i pisao ono što sam pisao ranije. Nema fer odnosa. Ovaj gazda bi da j***, a da mu ne u**. Ovo rešenje što ste dobili je nakaradno, i ako želite nešto da uradite, sad je pravo vreme da se obratite inspekciji rada i odmah da nađete advokata. Ili, ako baš volite posao koji radite (kao što rekoste), možete pkušati da "odškrinete vrata" vašem gazdi, tj. da mu na neko način dozvolite - olakšate da se "časno" izvuče iz nezgodne situacije.

Ako nema posla, što vam to odmah ne kaže, i da vam otkaz? Kakve su mu obaveze u tom slučaju? 1/3 vaše zarade (minimalna 12.180)x9 godina staža = 36540 dinara! (Jedna prosečna zarada u Srbiji)

Čemu ove pravne akrobacije? Verovatno pokušava da se izvadi iz g*****.

Saznajte u sindikatu koliko ljudi je dobilo isto rešenje. Imate rok od 90 dana od dana prijema rešenje da pokrenete radni spor, ili da se obratite direktoru radi rešavanja spornih pitanja postupkom pred arbitražom.
[ agardasevic @ 11.04.2008. 15:01 ] @
Ne znam zasto pokusavas da zadrzis posao u privatnoj firmi u kojoj su plate male. Sve i da te poslodavac vrati na posao, naci ce nacin da doskoci tebi i ostalima koji se bune (premjestaj na losije radno mjesto, manja plata itd...). Nadji sebi drugi posao, iz rekreacije probaj da tuzis poslodavca (naravno ako ustanovis da si u pravu), uzmi mu plate koje ti je duzan i onda ga lijepo napusti i posalji gdje treba. Na kraju krajeva, sve da od toga nista ne bude, ti ljiepo nadjes drugog poslodavca, pa se makar neko vrijeme osjecas kao covjek. Na sindikalnu borbu svakako zaboravi. Slabo to funkcionise i u sredjenijim drzavama, a ne kod nas.
[ Spavac_na_Chatu @ 11.04.2008. 19:22 ] @
Druze moj ovo je Srbija i ovde zakona nema :). Iz iskustva znam da ljudi mogu da se otpuste bez razloga a kamoli sa razlogom (izneo si svoje misljenje, a nisi placen da mislis). Ti ako nemas ugovor sa tom firmom u kome si zasticen nemozes nista da uradis povodom toga. Kao i moj otac i ja se pridrzavam pravila da radnik mora da radi ono za sta je placen a nije placen da iznosi svoje misljenje ili bilo sta drugo :). Za vecu platu se treba uvuci u dupe a ne ogranizovati sastanke sindikata i iznositi misljenje za koje ces dobiti otkaz kad tad. Znam da ce mnogi lazni moralisti da me citiraju kako se oni nikada nebi uvukli u dupe nekome ali isti ti ljudi ce imati malu platu i dobijati otkaz kada nesto slicno urade.

Nemoj da mislis da te napadam, ali u Srbiji nemozes da trazis pravdu a i tih 7000 dinara mislim da je laz :) koliko ja znam minimalac je oko 11000 :)

[Ovu poruku je menjao Spavac_na_Chatu dana 11.04.2008. u 20:40 GMT+1]
[ jesus alejandro @ 11.04.2008. 22:08 ] @
Da li poslodavac ima pravo da radniku koji je sporazumno napustio firmu (kao tehnoloski visak, ali sporazumno sa otpremninom) zadrzava radnu knjizicu i do kog perioda nakon raskida ugovora moze to da radi. Ukoliko poslodavac ne zeli da da radnu knjizicu, koji je nacin da se ista na najbrzi moguci nacin uzme posto je potreba zbog zaposlenja na drugom radnom mestu.
[ Silencer @ 12.04.2008. 08:02 ] @
Ne znate kad sam ja radio u jednoj firmi (dal mi je bila treca po redu jbmg-a) :) Potpisao sam da mi je otkazni rok 6 meseci (znaci kad kazem da dajem otkaz :P mogu tek posle 6 meseci da napustim firmu), i potpisao sam otkaz kako sam krenuo da radim (znaci da moze sutra dan da mu svirne i da napise samo datum tipa 13.april.2008) i da mi da taj papir kad hoce i zbogom.

Svom srecom sad radim u normalnoj firmi i srecan sam xD
[ Boris @ 12.04.2008. 14:05 ] @
Išao bih na teh. višak, da dobijem otpremninu plus prijava inspekciji...
[ Chellawy @ 12.04.2008. 19:51 ] @
ima tu puno price ali sve je tacno manje ili vise , jedini je problem sto je to sve receno individualno dok u globalu ,znaci sveopste to izgleda drugacije tj ovako :

u ovoj zemlji Srbiji (jadna li joj majka) , ovaj savremeni Kapitalizam ( savremeno robovlasnicko drustvo) vode ljudi (vise njih, koji su povezani na liniji vlast = politicari, + tajkuni= vlasnici svega sto postoji , pa cak i odlucivanje o ljudskim sudbinama, + monopol = elektrodistibucija+ NIS+ hemofarm+ telekom+ ...mnogo toga ) a sve zarad sopstvene koristi tj. para i moci kojoj nikad kraja.......

ako to priznamo kao osnovni preduslov za dalju pricu onda nam je jasno da gradjanska prava, prava potrosaca, pravo na rad itd... postoji samo na papiru i da obican gradjanin nije zasticen pa bio on u pravu ili ne , nikada nece biti u pravu jer sa "rogatim se ne moze bosti".

znaci iz toga proizilazi da je radnik prepusten sam sebi da odluci : da li hoce da radi ili ne za uslove koje nudi poslodavac. Naravno vecina poslodavaca gleda svoj intres i s obzirom da moze da radi sta hoce (iz sledecih razloga):
1. radne snage ima koliko volis
2. strucnost njih bas i ne intresuje previse a pogotovo sto se kod nas malo i rade neke preterano strucne stvari
3. drzava ne stiti prava radnika , tako da se poslodavac ne boji da maximalno zloupotrebljava svoju MOC (imanje para , veza itd.)
4. radnici tj gradjani ove zemlje , ne mogu da pobegnu iz ove zemlje jer nas nigde ne pustaju , i samoj vlasti (ovoj koja nas vodi vec jako dugo) ne odgovara da se prikljucimo evropi i da se ukinu vize , jer bi naravno svi pobegli iz ove zemlje i ko bi onda radio za 100evra ???

dolazimo do zakljucka da je politika(na zalost politika koja nema shvrhu koristi za gradjane vec samo za licnu korist) ta koja nam je umesana u svakodnevni zivot u svaki nas dan , u svaki nas minut zivota .

i dok god bude tako nece biti bolje radniku u ovoj zemlji.

na zalost narod nije takodje dovoljno svestan svoje nesvesti, nije dovoljno ni strucan, ni motivisan za rad , a kako i da bude kada 20 godina radi i bori se samo za goli zivot , za prezivljavanje.

a svi vi koji ne verujete da ljudi rade za 7 i 8 hiljada dinara , verovatno zivite u beogradu i jos par centara moci odakle se upravlja zivotima ostalih 5 miliona ljudi u ovoj zemlji ...... izadjite malo i pogledajte na sta lice sela i manji gradovi.....
provozajte se vasim auticima i pogledajte koliko godina zaostaje selo za gradom ...

ljudi na selima zive u 60im godinama proslog veka

jadno je uopste i spominjati da li je u pravu neko ko se buni zbog plate od 7000 dinara i jos ga napadati ???
pa sta treba da radi i da jos plati sto radi ???

pa te pare cigani naprose na ulici za par dana.

i sta uopste vredi znati svoja prava kao prava radnika??? gde mislite da ih ostvarite , ko ce da vam presudi da ste u pravu ???
pa taj protiv koga cete da se bunite ima para da plati sve sudije i tuzioce a sta ima obican radnik ???
pa nema ni kravatu....... mozda par pijacnih patika od 350 dinara...

ako se zeli bolje u ovoj zemlji onda su male sanse na sledecim izborima u maju, a ako ni posle toga ne bude bolje za gradjane ove zemlje onda se bojim da kada ostane gladna sirotinja da uzme kuku i motiku a tada cuvajte se lopovi i toboznje patriote i ostali koji vodite ovu zemlju sve ove godine a narod gladan !!!!!!!!!

[ Pneos @ 13.04.2008. 09:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Koliko mi je poznato, Srbija nema takav zakon o radu (ispravite me ako gresim) - i ne postoji neka prepreka za otkaz u slucaju tehnoloskog viska cak i ako je firma profitabilna. U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.

Ne znam zasto bi radnik trebao da bude u nekom povlascenom polozaju i da mu se posao garantuje cak i ako za njim nema potrebe, kada je sama priroda rada takva da mora biti na obostranu korist. Sve ostalo je perverzija same potrebe za radom, i ne moze se zavristi dobro ni po radnika a ni po firmu, jer je profitabilitet osnova postojanja potrebe za poslom uopste.


Na prvi pogled ispada da je tako pravedno. Medjutim zamisli da je zaista tako. U tom slucaju raspao bi se ceo poreski i socijalno-penzioni sistem. Radnici su ogromna vecina stanovnistva i mora im se izaci u susret da bi sistem uopste funkcionisao.
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2008. 12:31 ] @
@Pneos,

Sasvim slucajno prve 3 najrazvijenije ekonomije na svetu imaju "hire at will" princip, pa nisam primetio da im se raspada "penzioni i socijalni sistem".

Znas, i firme placaju porez na svoju dobit - od cega pare i te kako idu i u socijalne programe, pa vestackim smanjenjem profita firmi zbog insistiranja na drzanju nepotrebnih radnika umanjujes i naplaceni porez, a da ne pricamo o tome da svoju ekonomiju cinis daleko manje konkurentnom za ulaganja.

Cak i najsposobije zemlje u EU tipa Nemacka polako odustaju od tog besmislenog insistiranja na upornom zadrzavanju radnika cak i kad nema nikakve potrebe, pa su uvele 2-godisnji "probezeit" iliti probni rad, na kome radnik moze da raskine odnos sa poslodavcem u bilo kom momentu, i obrnuto.

Ako je tako i u zemljama sa vrlo velikim prihodima za socijalu, sta mislis koliko je takav sistem potreban zemljama koje imaju vrlo slabu privredu? Kao lanjski sneg.
[ Pneos @ 13.04.2008. 15:19 ] @
Naravno, superjake privrede mogu da izdrze ne samo socijalu nego i razne perverzije kao u Svedskoj da ne radis jer neces, a primas socijalnu pomoc.

Pustimo taj probezeit, da vidimo kako ce biti, jer ne zaboravi da je Nemacka toliko bogata da cak i ako nesto ne valja oni to ne mogu odmah da vide.

[ ghost2k3 @ 14.04.2008. 10:45 ] @
Nisam bas siguran da posla ima vise nego sto ima nezaposlenih.
Mozda i ima, ali to mozda treba mi deset radnika, koji ce raditi za 1000.00 mesecno i tako neki smesni poslovi. Cinjenica je da su ljudi naviknuti da malo rade i da budu malo placeni, pa onda pocnu da kukaju cim ih neko natera da malo vise rade, cak i sa vecom platom nista ne postignu, ne ukinu kuknjavu. Ovde bi ljudi radije manje radili i imali malu platu, nego vise radili i imali vecu platu. Bezveze. Valjda mladje generacije to razmisljanje 'ukidaju' polako. Mozda to ima veze sa komunizmom i njegovim ostacima.
A isto tako oni sto vec rade za 100 i kusur evra, i kao budale su sto rade za tako malo para, hm. Pa oseca se velika razlika izmedju plata u bg i ostatku srbije, a i cena. U bg je sve sem nekretnina jeftinije. Tako da nemozes to tako posmatrati. Taj sto radi za 100e mesecno sigurno ima dobar razlog za to. Odnosno vecina njih. Ako nece on, imaju njih trojica sto cekaju na to radno mesto. I tolike ce plate biti sve dok ljudi hoce da rade za njih. Ali tesko je ljudima dokazati i pokazati, nemojte da radite za toliko para. I onda kada niko ne bi radio za toliko para, plate bi se digle da bi se nasli radnici. Sve dok ne dodjemo do onoga sto dimkovic pisao. Dok se ne ugrozi isplativost posla. Posle toga se posao ili seli u kinu ili se dovlace kinezi ili rumuni. Tako to ide. Zivot je veciti balans.
Balansirajte ljudi, balansirajte.
[ augustus @ 14.04.2008. 11:28 ] @
Ja bih samo ispricao neku pricu o ljudima kao sto je "ocajnik":

Prvo evo moja situacija. Ja sam "software" inzenjer, skolovan, zivim u velikom centru, posla ima koliko hoces. Mlad sam, imam energije snage i volje da radim bilo gde. Znate onaj narodnjacki stih: "spakovacu zivot ceo u dva kofera". Beograd, Novi Sad, Nis, Ljubljana, Budimpesta....nista mi nije daleko i nije mi tesko. Postavljam uslove jer mi se moze, tj uvek ima nekog ko ce ih ispostovati. Sto se te price tice, lako je meni.

Sto se ocajnika tice. To su ljudi koji su dosli iz proslih vremena kad su bili zasticeni ko beli medvedi. Nisu oni krivi sto su ziveli u tom dobu i sto se svet naglo promenio. Sigurnost je nestala u momentu. Nakon tog momenta ti ljudi zive u strahu. Da razgranicimo, bitangi ima na svakom cosku, ovde govorim o vrednim ljudima koji su uvek radili pruzajuci svoj maksimum (ne vredjate olako tudje maskimume - i oni moraju ziveti).

@ventura, ne znam tvoju istoriju, ali mislim da nisi video te ljude. Ti ljudi zive u propalim gradovima, u selima vojvodine, palankama centralne srbije. Ceo svoj zivot su proveli tamo, ukljucujuci i skolovanje. Oni zaista rade za 6-7 hiljada dinara mesecno, prinudjeni su da potpisu blanko otkaze, tretiraju ih gore nego busilice(busilice nose na popravku kad se pokvare). To su u vecini ljudi sa osnovnom i srednjom strucnom spremom. Dakle, nisu videli velike centre, boje ih se jer se osecaju jako malim kad su u njima. Njima su gradovi poput Beograda i Novog Sada kao kosnice i gube svaku orijentaciju kad su u njima. Zasto? Zato sto to nisu mladi ljudi koji su zdravi i koji se mogu navici na skoro sve. Oni imaju preko 50 godina, narusenog su zdravlja, istroseni u borbi za opstanak. Njihova energija je na rezervi. Jedinu energiju dobiju kad vide svoju decu i tad izvuku iz sebe i poslednji atom snage. Kaze neko, zasto ne ide u Uzice? Nekome su uzice stotinjak i vise kilometara daleko. Tamo nema dece koja bih ih motivisala da rade punom parom. Tamo su sami u rupama od stanova, bez nekog svog, mrtvi umorni, sa bolovima...i primaju koliko? 50000?Tesko...mozda 15-20 hiljada...verovatno pola ili vise na crno. Koliko dugo mogu tako?

Ja sam u svojoj kuci imao priliku da vidim otpustanje na osnovu blanko otkaza(o otpremnini se pricalo samo u novinama) i na osnovu price. Stari je bio suvise tbrdoglav kad je pricao, ali mu je ta tvrdoglavost pomogla da nakon 8 godina dobije sud(maltene protiv samog sistema). Ali recimo i on i stara su se nekako snasli, imaju visoku strucnu spremu i kako tako ponovo su stali na noge. Nisu mogli ici u druga mesta raditi iz hiljadu i jednog razloga. Njihovo zdravlje...stari ne moze da spava bez bensedina i diklofenaka od bolova u ledjima...stara...ne mogu da napisem...

Opet njima je bilo lakse, jer su imali priliku da nauce nesto u velikim centrima i da svoje znanje ponovo iskoriste i poboljsaju zivot. Kostalo ih je skoro zivota, ali uspeli su. Motor pokretac smo im bili burazer i ja.

A sta sa onima koji nisu imali prilike to da nauce? Recimo varioci u jednom brodogradilistu u Vojvodini? Ljudi koji su citav zivot radili taj posao, i taj posao jednog dana nestane. Nekolicina "mladjih" (40-50 god) je otisla u druge gradove i Hrvatsku,ali sta sa ostalima koji nemaju gde i imaju gotovo 60 god? Da oni ce prihvatiti posao za 7000 dinara jer je to jedini nacin da kuci sutra bude dorucka. Rade i privatno vare, gde stignu i sta stignu...ali nije to Bg pa da ima sta da se vari. To su fatasticni majstori koji su godinama peli svoj zanat, tako da nema govora o losem kvalitetu. A oni sto idu drugi grad, radni dan pocinje u 5 i zavrsava se oko 20 kad ih dovezu kuci. Koliko dugo?

Dugo nisam boravio u takvim mestima i zaboravio sam kakav je zivot tamo. Kad ponekad svratim, vidim svu muku i tegobu tih ljudi. Poenta ovog teksta je sledeca: nemoj te olako vredjati i omalovazavati te ljude. Nemoj te ih prozivati ako im je 7000 maksimum u zivotu. Pa ne mogu tek tako umreti zbog toga.

@ventura, ne mozemo svi biti direktori i uspesni biznismeni, lekari, inzinjeri(sto rece moj kolega: mora neko i autobus da vozi :) ). Ne zivimo svi u centru dogadjanja niti mozemo, jer nismo svi isti i iz razlicitih filmova smo tu. Ne kazem ja da je sad tu neko kriv i da neko nesto mora da preduzme. Ne, niti vecina njih to ocekuje. Samo zelim reci, da ako niste videli i razumeli njihov film, nemoj te ih vredjati i napadati.

Kad budete videli taj strah u njihovim ocima i zebnju u njihovom govoru bice vam jasnije sta sam hteo reci. Primer, mehanicar/traktorista. To je ono sto on zna i kraj. Neko stvarno i mora da vozi taj traktor i da ga popravlja. Plata 9000. Iz dva dela, svakih 30 dana. Radni dan - ceo dan. Nema gde otici. Bolesni roditelji su tu, deca su u skolama tu. Doslovno slomljeni ljudi. Preko 100km od njih nema boljeg. Dajte mu savet, slobodno....

Zivot pise romane.

Inace, tako davno sam imao vremena da procitam neku normalnu literaturi(ne quick guide, tutorials itd. :)) tako da mi recenice i nisu najsjajnije. Mozda bi neki knjizevnik ovo mnogo bolje srocio od mene pa biste bolje i razumeli.

[ Deker @ 14.04.2008. 13:42 ] @
@augustus

Odličan post.
[ ghost2k3 @ 14.04.2008. 15:50 ] @
To.
[ milan_kraljevo @ 14.04.2008. 18:37 ] @
Tokom čitanja ove teme, pre nego što sam pročitao post koji je postavio augustus, imao sam nameru da napišem nešto slično, a sada mogu da napišem da je njegov opis položaja "očajnika" vrlo tačan i detaljan. Napisao je na kraju svog posta sledeće: "Mozda bi neki knjizevnik ovo mnogo bolje srocio od mene...", a ja na to mogu da dodam da bi neki književnik na osnovu toga mogao da napiše roman u više tomova, a ne bi mogao da opiše svu bedu, jad, korupciju i samovolju koje su ovladale ovom našom, lepom i malom Srbijom.

Moram i da napišem kontratezu: Nema potrebe da se pišu nova dela, s obzirom da je mnogo toga već opisano u delima već davno napisanim, negde krajem 19. i u prvoj polovini 20. veka. Ne sećam se tačno (ipak sam poprilično davno izašao iz školske klupe), ali mislim da se neka od tih dela sa socijalnom tematikom izučavaju u školskoj lektiri. Sve ovo podseća na period kapitalizma koji je bio zastupljen u Srbiji u navedenom periodu. Jedna, možda i ključna stvar je vrlo različita u ove dve situacije (ondašnja i sadašnja): Sada imamo i skoro 50 godina "socijalizma" iza sebe, a koji je nastao kao rezultat težnje "običnog" naroda da svoju obespravljenost i bedu smanji. Videli smo šta takvo nešto nosi sa sobom, a svesni smo kakav je surovi kapitalizam kakav je kod nas sada (i onda). Moramo težiti nekom balansu između dve suprotstavljene težnje: Radnici žele što veća prava i što veće plate, a kapital teži da se što više uvećava, tj. da je profit što veći. Trenutan odnos snaga je takav kakav je zahvaljujući velikoj ponudi radne snage i malom broju radnih mesta, a koliko će trebati da se nešto promeni je vrlo nezahvalno predvidjati, jer, možda će to potrajati i decenijama. U vezi toga sam popriličan pesimista.

Sindikati, organizacije radnika koja trebaju da zastupaju prava radnika kod zaposlenog su takvi da nemaju snage da obave svoj osnovni zadatak, i to iz više razloga. Prvo, sindikata i nema u većini privatnih preduzeća, jer, poslodavci bi taj vid organizovanja radnika shvatili kao napad na svoju imovinu i reagovali bi slično onom vlasniku klanice iz altx-ovog primera. Drugo, tamo i gde postoje, sastav rukovodstva sindikata ikolektiva je kao i većine našeg naroda. Ljudi nemaju izlaza, sem da ćute i trpe, jer egzistenciju moraju da obezbede tu gde jesu, poslova na drugom mestu nema, tako da ekstremne mere sindikalne borbe, mere koje bi verovatno jedine donele rezultate ne mogu da sprovedu. U vezi ovoga moram još da napišem i da je stav (većine) poslodavaca sledeći: "Ako ti nećeš da radiš za x (7000) dinara, ima ko hoće", i tu su za sada, a izgleda i još za dugo u pravu.

Moram da pomenem i sindikate u društvenom, tj. državnom sektoru. Situacija je takva da su poprilično inertni. Nemaju baš osnova za neke prevelike aktivnosti: Nepravdi poput ove skoro da i nema, a prostora za poboljšanje položaja radnika nema mnogo (Da li je baš tako?), uzimajući u obzir poređenje statusa radnika državnim preduzećima i statusa zaposlednih u privatnom sektoru. Uglavnom se drže politike: "Ćuti i radi, dobro nam je, može i gore" (posebno kada se uzmu u obzir i nezaposleni kao merilo za poređenje).

Kao delimičnu ilustraciju za sve ovo možete pogledati i seriju "Kože" nekadašnje RTV SA. Ista se može naći na internetu za download.

altx je tražio konkretne savete i Deker mu je vrlo eksplicitno izložio. Moram samo da dodam u vezi toga da se slažem sa savetom za promenu radnog mesta, što pre. Medjutim, altx, nemoj očekivati da ćeš se i na drugom mestu usrećiti. Kako nam je trenutno, budi srećan (?) ako i na tom novom mestu bude iole bolje.

[ Chellawy @ 15.04.2008. 10:15 ] @
evo pa procitajte malo sta pise u novinama , da ne kopiram ceo text ovde

http://www.gradjanski.co.yu/na....php?vest=20595&naslovna=1

eto koliko nam je lepo u ovoj nebeskoj zemlji
[ mipko @ 15.04.2008. 10:52 ] @
@augustus - fenomenalan post.

Venturine postove nemam volje da komentarisem.

poz
M.

[ augustus @ 15.04.2008. 11:13 ] @
yep...yep...na hiljade ih je...taman i da ode negde kad cuju koliko ima godina reci ce mu neka hvala...

prosle godine sam cesto putaovao vozom na relaciji bg-ns(voz je idealno mesto za upoznavanje ljudi, navika, zivota)

Jedna zena je razgovarala sa putnikom do nje. Kaze ide da trazi posao. Muz joj je radio u nekoj ex drustvenoj firmi blizu zeleznice(necu da navodim imena). Primaoje 6000 dinara mesecno. Imaju dvoje dece. Ona ih je cuvala(stariji ljudi,kasno dobili decu). Njenom muzu su na poslu govorili ne brini bice bolje samo sto nije samo ti dolazi na posao sve ce se srediti. Muz je zelo da napusti i da proba kao gradjevinac pa koliko moze da moze. Onda je prestala isplata i tih 6000. I dalje su mu govorili samo ti dodji sad ce biti plata. Deca su isla u osnovnu skolu kod uciteljice. Posle mesec dana resila zena da potrazi posao. Trazila ga je 2 meseca. Rekla je da je spremna da radi sve i da je spremna da joj se plati makar 6000 dinara. Tiho je rekla da kad poslodavac cuje da ima 40 godina samo joj kaze da traze mladje(kao da se plasila da neko cuje koliko godina ima). Ni u trafici ni u cistoci nigde je nisu primili. Muz je dobio otkaz i sad kao nema prava na otpremninu(ako je iko od njih i ima) jer je isao na crno da radi kao fizikalac da bi imali sta jesti. Struju im dao kosmija jer su im istu davno isklljucili.

Kakav je osecaj nemoci i osecaj nekorisnosti tih ljudi to samo oni znaju. Meni gotovo da je bilo krivo sto mi je lepo dok sam je slusao :)...ali sta ces...snaci ce se vec nekako (pogledajte u mom potpisu sta kaze Dostojevski :) )
[ Deker @ 15.04.2008. 12:51 ] @
@milan_kraljevo

Dao si mi odličan uvod o sindikatima. Sve što si napisao je nažalost tačno. Situacija će se promeniti tek kada se donese zakon o sindikatima, i kada se uvede profesionalizacija u sindikatu-(ima). Takođe, situacija je takva, svi veći sindikati su ispolitizovani. Kada to kažem, mislim da sindikate vode stranački funkcioneri nižeg ranga ili prostranački orjentisani ljudi, što, svedok sam, pre 2000. godine je bilo manje izraženo. Dalje, solidarnost među radnicima nije baš razvijena (ili je nema uopšte), zašto radnici nisu direktni krivci, već nesposobni sindikati.

Kada kažem profesionalizacija sindikata, mislio sam na to da sindikalni funkcioneri ne mogu (ne smeju) biti zaposleni kod poslodavca, već treba da primaju zaradu iz sindikalne članarine (sindikalnih fondova). Tim se rešavaju dva ključna problema u funkcionisanju sindikata: nezavisnost i motivacija funkcionera. Takođe, na taj način politika ne bi mogla da se "ugnezdi" u tako organizovan sindikat. Radnici, sa druge strane, bi na osnovu rezultata rada sindikata (svoje zarade i ostalih beneficija) mogli da ocene rad tog sindikata. Oni ga finansiraju svojom članarinom, i na taj način mogu lako da kontrolišu rad sindikata. Da se odmah primetiti da su potrebna znatna sredstva za rad tako organizovanog sindikata (ili vći broj članova), tako da bi se takva varijanta mogla primeniti na veća preduzeća (1000 članova na jednog profesionalca), ili jedne delatnosti. Naravno, najvažnije je edukovati ljude u cilju upoznavanja sa svojim pravima i svojim mogućnostima da ostvare svoja prava. I solidarnost je presudna u svemu tome.

SOLIDARNOST se uči od malih nogu, i očit je hronični manjak iste u Srbiji. Verovatna je pretpostavka da će tek sledeća generacija nešto naučiti o tome.

Da se razumemo. Nemam ništa protiv biznisa. Naprotiv. Ali biznis preko "mrtvih" ljudi, ili ekonomsko uništavanje čitavih porodica, e to već ne mogu da pretrpim (prećutim).

I sada dok ovo pišem, u Srbiji se prodaje naša imovina (preduzeća) za 1-5% knjigovodstvene cene, ne u cilju uspostavljanja ili unapređenja dosadašnjeg biznisa, već dobijanja najveće cene (kakve li ironije)!!! (što se tiče prodavca - Agencije za privatizaciju - države) i što brže preprodaje korisne imovine (što se tiče kupca). Ovim se određuje ekonomska budućnost cele generacije. Sada se određuje ko će biti bogat, a ko ostati siromašan u sledećih 100-200 godina (ili je već priča završana).
[ user999 @ 15.04.2008. 13:13 ] @
I to mi je sindikat.
Vjerovatno su u direktorovom džepu.
Moj ti je savjet da daš sve u novine. Sve dok se ne nauče pameti i ne dobiju po repu, iskorištavat će ljude kao robove bez prava glasa.

[ Marenović Slaviša @ 15.04.2008. 22:06 ] @


Ne samo u novine vec i na tv.

Kao sto rece aleksandaraleksandar ne znaju ljudi kako je u Kraljevu u koje je uslo DOSTA kapitala sa Kosova a koje je diglo cenu radnim mestima koja mozes dobiti samo preko veze....Nekada za jednu cenu, sada za mnogo vecu cenu.

[ igorsd @ 25.04.2009. 01:14 ] @
Pozdravljam svu ovu pisaniju ali bi da pokusam da usmerim vase razmisljanje u jednom, malo drugacijem smeru.
Vise puta sam i ja bio zrtva mobinga, direktori su godinama po pravilu bili politicki komesari i retko kome je znacila necija strucnost, zalaganje ili opsti odnos prema radu, ali je zato skoro svima smetalo kada nekoga od radnika ostali radnici vole i favorizuju, hvale i sl. Problem sam prevazilazio tako sto sam menjao poslove i firme gde sam radio, imao sam (za to vreme) redak zanat (racunarske mreze, baze itd.) pa mi se moglo.
E sada je doslo do toga da sam ja direktor u jednom javnom preduzecu. Nikada mi nije palo na pamet da ikoga maltretiram, niti sam koga popreko pogledao niti uvredio, ponizio… Medjutim…
U preduzecu imam par ekstremnih lenstina, kojima je sve tesko, koji uvek pametuju, koji su tu 20 god., koji su izgradili to preduzece,… (Zvuci poznato, ne?) Po navodima ostalih zaposlenih, istina je da su tu 20 god. ali je i istina da su svih 20 god. bili takvi kakvi jesu i da su vazda samo glumili opoziciju, nikad im nista nije bilo po meri i vazda su samo pametovali. Sta sad kad ja jednostavno po sili zakona i odgovornosti prema poslovanju moram da reagujem opomenom, kritikom ili cak i zvanicnim upozorenjem pred raskid ugovora o radu??? I oni lepo saviju papir i sa svojom tuznom pricom lepo odu kod advokata? (nije mi se ovo desilo ali je sasvim moguc i ovakav razvoj situacije)
Ko tu onda i kako utvrdjuje sta je mobing a sta reakcija i delo u cilju ocuvanja stabilnosti kolektiva kao celine???
Razmislite malo i o tome.
P.S. Malo o psihologiji srpskih radnika
Proslog leta sam u preduzecu zatekao radnike koji (svi) nisu primili platu 5 meseci. Za narednih 6 meseci je isplaceno 9 plata i od onda svakog meseca ide po jedna redovno. Svi veliki dugovi firme su isplaceni, i kada je konacno proslog meseca na racunu ostalo para i posle isplate zarada, podelio sam neke male stimulacije. I tek sad su se okurazili, setili se ljudskih prava, uslova rada, traze jos vece plate. (vecina ih je na oko 17.000, par na minimalcu i par sa oko 25.000)
Stavrno ce skroz da mi s_ebu rezon i da pocnem da mislim da u zemlji Srbiji direktor mora da bude skot koji maltretira (ne)radnike, ne placa ih redovno i sl.