[ maksabj @ 06.04.2008. 11:07 ] @
Treba da skidam, menjam plocice, pa me svi ubedjuju da kupim pneumatski cekic-busilicu...
Hvale neku Einhell, jer mi treba samo za svoje potrebe.
Moze li mi neko pomoci, da je pristojnije cene (majstor trazi 80€ za skidanje plocica)...
Treba mi vasi predlozi i iskustvo u tome...Hvala.
[ veljkoE @ 06.04.2008. 19:28 ] @
http://www.elitemadzone.org/t3...osch-Dewalt-Makita-ili-Hitachi

ovde je vec sve receno :)
al to za einhel

dobro su ti rekli
kupis onu najjeftiniju i udri



ovaj model samo einhel i zute je boje, imam ja, a u firmi smo istemali stvarno previse nego sto smo ocekivali, i pored toga sto imamo i wurth i bosch i hilti, ove stvarno rade posao

a za kucnu upotrebu, verujem da ne treba bolje
[ maksabj @ 07.04.2008. 15:59 ] @
Hvala puno...Moze li jos pitanja...?
Kolega je kupio neku Power plus, dzabe nesto oko 4500...Nahvalio je, ali kada sam ga pitao da li je za skidanje plocica, on kaze nije, lose to radi...
Zato me zanima da li neka (ili bas ta koju mi preporucujes) moze da skida plocice, posto ova Power to jako lose radi...?
Da li si sa nekom takvom radio...?Preporuci mi ako jesi...
Meni treba za 30+20 m2 (skidanja plocica), cisto za svoje potrebe...Nista profi...
Hvala, daj mi model, please !!!
[ rsinisa @ 07.04.2008. 18:08 ] @
Pitaj kolegu za taj POWER PLUS sta radi sa njom i kako se ponasa, i ja je merkam od pre neki dan, kosta nesto ispod 4500 din, a meni konkretno treba da razbijem deo zida radi renoviranja odzaka. A i ako zatreba za jos stogod, mada ne ocekujem da ce mi trebati vise od par sati godisnje, u proseku.
[ veljkoE @ 07.04.2008. 20:03 ] @
a jel zna taj tvoj kolega kako se skidaju plocice

;)

za einhel mogu , skoro pa da garantujem , da je odlicna za te pare, i za busenje ( 10 mm) i za stemanje, znaci lupaj ceo dan, samo pazis da se se ne pregreje ( pipnes ju malo sa strane )

power plus, nemam pojma
doduse imam neku malu brusilicu - matrix, bila bas jeftina, al jako se greje pri radu, tako da moram pazljivo sa njom, al zato metabo-velika jede malu decu - ne mislis


ako treba za upotrebiti ponekad, pa je dati i 2 puta po 45 evra bolja varijanta ( ako se ne bojis posla), i na kraju ti ostane bar jedna ispravna, nego dati nekom, sa istom takvom busilicom, 80 evra da ti nesto istema

postoje stvari koje se kupuju, postoje usluge koje se placaju
svako odluci sam






[ maksabj @ 07.04.2008. 21:32 ] @
Zaista ne znam da li zna da skida plocice...Stariji je covek, rekao bih da zna, ali...
A sta treba znati?
Ja bas nikada to nisam radio, pa ako moze mala obuka.
Za Power je rekao da je sjajna za busenje, ali ne i za stemanje...
Po istoj ceni je i einhell od 850w,3999 din i dve godine garancije.Mislim da je bas tu preporucio veljkoE.
Jedino bih zamolio veljkaE da napise tacnu oznaku te sto je ima u firmi i koju je rabio...
Pozz...
Imam cene einhell busilica, pa ako zatreba tuj sam...Cekam vase savete...
[ Black_eyed @ 08.04.2008. 06:26 ] @
U jednoj drugoj temi sam bas spominjao kako hocu da kupim nesto slicno. Tada mi einhell nije bio u izboru jer nisam imao predstavnistvo u NS-u, medjutim u medjuvremenu sam saznao da se otvara prodavnica enhell alata u NS i to za koji dan tako da sam odlozio kupovinu busilice.

Ja sam inace smeknuo BBH 950 (oko 5200 din), mislim da ce mi taj sasvim dobro posluziti za posao po kuci http://einhell-uk.co.uk/index....2&sb=0&gp=59&pr=17

Gledao sam i BBH 1500 ali mi je on vec dosta skuplji...
[ veljkoE @ 08.04.2008. 19:17 ] @
e jbg, sad vidim. videcu sutra oznaku, samo smatram da je nebitna
:)
samo pratis sliku i odaberes zutu boju :)

lupanje plocica
jednostavno
ako su preko celog zida,
izvalis jednu kako znas i umes
i onda lupas sa "dletom" izmedju zida i plocice tako da ti je busilica sto paralelnija sa zidom ( koliko je moguce, naravno)

sto bi rekli, odvaljujes jednu po jednu ( ako imas srece otpadaju po desetak odjednom)
desava se da ljudi uzmu i lupaju direkt u plocicu i onda , kao , ne moze
hm

ma, prosto ko pasulj

[ maksabj @ 08.04.2008. 20:47 ] @
Hajd' pogledaj ako ti nije cimanje...Ipak mi mnogo znaci.
Ako mi rikne, reci cu: VeljkoE mi rekao...(joke!)
Cekam da mi javis, pa pravo u prodavnicu!
Hvala na objasnjenju...
Meni mnogo znaci.
[ veljkoE @ 09.04.2008. 18:08 ] @
einhel bavaria

BBH 850/1

ista ko na slici samo zute boje

sa srecom

:)
[ maksabj @ 09.04.2008. 18:27 ] @
Hvala puno, car si...
Mogu li jos pitanja?

Kakav je Bosch?
Nasao sam neki oznake PBH 2000 RE?
Ima 550W.
Povoljna je cena, a prodavac kaze da je pouprofesionalna.

I da li za elektropneumatsku busilicu gledas snagu ili nesto drugo?Da li je 550w malo?
[ pctel @ 09.04.2008. 18:55 ] @
Sve te jeftine busilice su slabe i krhke, ali, ni plocice nisu ravne kamenu i armiranom betonu, tako da... trebalo bi da izdrzi do kraja. Nije bitna snaga, bitnija je pneumatika, a tu vec ne mozes nista da ucinis - vidis da su sve pravljene na isti kalup. Ja imam jedan Hilti TE75, to je prava masina, ali nije na prodaju - covek nikad ne zna kad ce mu zatrebati da srusi neki zid
[ veljkoE @ 09.04.2008. 20:06 ] @
pa znas kako
sve zavisi za sta ti treba busilica

kad sam kupovao sebi veliku brusilicu, koja mi treba povremeno, al posto mi je crkla ona stara sa "pijace"
resih da kupim profi
trazim metabo i nadjem ovu 19-230 (1900 W), kostala oko 12000
i trgovac, " zasto ne kupite ovu od 2300 W , mala razlika u ceni..." mislim da je kostala oko 15000

pa rekoh , ne treba mi, znam da je bolja al ...

kraj price.

tako da
ako dodas jos malo mozes kupiti i Hamer SDS + BOSCH GBH 2-18 RE, skuplja je samo oko 4000 tj. 50 evrica za profi

samo
to nije samo 50 evrica, to je sada vec skoro 3 X vise od planiranog

ajd ovako

realno - ne treba ti ta polu-profi
al opet - razmisli, pa kupi,

da ja biram: ili einhel ili profi, nema izmedju
[ Marko Enter @ 10.04.2008. 10:06 ] @
Citat:
pctel: Nije bitna snaga, bitnija je pneumatika, a tu vec ne mozes nista da ucinis . Ja imam jedan Hilti TE75, to je prava masina

Ma bitno je sve sto jaci motor to bolje , bese taj tvoj TE75 ima motor od 2kW,i udarac od 15 J ??to je ala od masine :)

pozdrav Marko
[ pctel @ 10.04.2008. 12:23 ] @
Citat:
veljkoE: ako dodas jos malo mozes kupiti i Hamer SDS + BOSCH GBH 2-18 RE, skuplja je samo oko 4000 tj. 50 evrica za profi

Taj model uopste nije pneumatski cekic i moze se koristiti da izbusi po neku rupu za tiplove i tome slicno.

Znaci, tu je bitna ona budza dole koja je puna zupcanika koji smanjuju ucestanost udaranja a povecavaju snagu. Zbog toga svi ovi jeftiniji modeli mogu lepo da odrade posao sa plocicama. E, sad, naravno, ako je razlika u ceni 1.000-2.000 dinara, svako gleda da uzme bolju masinu. Sad sam upravo gledao neke PowerPlus od 1200W kosta oko 5.500 i Ferros 1500W, kosta oko 6.400. Obe deluju malko robusnije od one sa gornje slike, tako da ih vredi uzeti u razmatranje.

Citat:
Marko Enter: Ma bitno je sve sto jaci motor to bolje , bese taj tvoj TE75 ima motor od 2kW,i udarac od 15 J ??to je ala od masine :)

pozdrav Marko

TE75 ima 1300W ali i neuporedivo jaci udar i kvalitetniji prenos, sto jos jednom potvrdjuje da nije snaga motora ono sto je bitno. Kao sto vidis, TE75 ima motor prblizno iste snage kao ove ok 40-80EUR-a, a TE75 kosta ~1.000 EUR-a.
[ veljkoE @ 10.04.2008. 14:23 ] @
nisam ekspert za elektro masine
ali

u onoj budzi se ne nalazi sistem zupcanika
vec elektro motor
a prenos vrsi otprilike : jedan puz i jedan zupcanik
elektro-pneumatska busilica ne ostvaruje udarce pomocu zupcanika nego ima sistem sa klipom

a ne kao obicna vibraciona busilica sa zupcanikom i nekom napravicom koja drma glavu

da se razumemo
svaka elektro-pneumatska busilica moze da stema, bez problema, samo srazmerno svojoj snazi
razlika u profi i amaterskoj je samo u izdrzljivosti materijala od koje je napravljena ( i po koje napredno tehnicko resenje kod novijih)

za profesionalno stemanje postoje tzv - stemalice, znaci nisu rotary hammer (Hamer SDS MAX BOSCH GSH 11 E) vidi se po ceni
dakle ova Hamer SDS + BOSCH GBH 2-18 RE moze da odradi posao, osim ako ne izbijas otvor za stepeniste u ploci ( moze i to, al ajd)

dakle
sa profi opremom mozes da tuces ceo dan bez bojazni da ce crknuti zbog pregrevanja ili zamora
dok sa ovom obicnom, greje se kad je upalis

svojevremeno
jedan kolega sa posla je stemao neki beton sa istom tom einhel i nameracio se da ju spali ( bio nesto nervozan :) )
nisi mogao da ju drzis nigde osim za rucke koliko je bila vrela,
ali nije uspeo da je spali, jos radi

za ne poverovati, ali istina je






[ maksabj @ 11.04.2008. 15:18 ] @
Kupljena Einhell bavaria BBh 850...3600 din.
Eto, VeljkoE, poslusah te...
Sada se ucim...
Ako ima nesto nejasno, pitacu te:
Za pocetak, koji stemajz za plocice?
Video sam METABO za oko 1000 din. ili da uzmem nesto jeftinije.
Jel' BBh koristi SDS plus?
POZZZ!!!
[ rsinisa @ 11.04.2008. 18:52 ] @
Danas sam svratio u jednu prodavnicu i od 5 modela amaterske klase izabrao EINHELL EBH 950 (nisam jos kupio, ali 99% da cu taj model); jeste da je najskuplja, ali ipak ne volim da kupim najjeftiniji model, iako ne verujem da ce mi trebati nesto mnogo sem ovog posla koji sam planirao ovog leta. Cena je 7200 din, udarac 4J, naspram npr. modela iste snage motora, cene 4300 din, udarca 1,6J. To je neka nova serija koja ce da zameni zutu, a navodno je visa klasa. Garancija za taj model je 2 godine.
[ Marko Enter @ 11.04.2008. 23:32 ] @
Za plocice uzmes najbolje ono dleto sto je malo zakrivljeno

pozdrav Marko
[ maksabj @ 12.04.2008. 09:26 ] @
Za rsinisu:
Ima logike kako pricas...Muka je odluciti se...
Ja sam poslusao veljkaE.Dobra ce biti i ova (ne ocekujem previse od nje), ali cu nauciti da koristim, pa ako se pokaze da mi treba, bacicu se na nesto profi i tada necu stedeti pare...
Bolje je nauciti da vozis na jugu, pa posle nekog vremena se bacis na neki bolji auto.
Za stemajz (dleto) sam pitao, da li je da gledam neku firmu, ili nije bitno...?Da li i tu ima presudan uticaj kvalitet...?
[ veljkoE @ 12.04.2008. 12:31 ] @
cestitam na kupovini
:)



pa nije valjda da nisi dobio u koferu i neke burgije i neke stemajze

ako jesi , ne treba ti bolje, a ako nisi onda su stvarno postali lopovi

uglavnom, dovoljno ti je da kupis i obican einhelov stemajz (spic i dleto) - a za bolje, po izboru

jedino, cuvaj se burgija, tih u kompletu, jako su lose

zasto?
pa kad busis sa profi burgijom, ona vrti ...

a ova,

zapne za zid,
sto bi rekli, lomi ruke

slobodno ih pobacaj, ili koristi samo za siporeks
[ maksabj @ 12.04.2008. 16:28 ] @
Prvo HVALA !
Da u kutiji sam dobio spic-dleto i tri burgije (8,10,12).Nisu lopovi, cak je decko toliko ljubazan da me odusevio...
U istoj radnji sam kupio dleto-stemajz (kako se god zove :-))),WERNER firme za kanalice (treba da istemujem metar dva za uzemljenje), a sada sam uzeo dleto za plocice METABO.
Uz UNIOROV-o rucno dleto, ima plocice same da padaju !!!
U toku nedelje toliko...

Ah, da, menjam temu, ali da li ste nekada kupovali plocice i kada dodjete kuci, proverite i ustanovite da imate manje...
Nazovete prodavca, a on kaze da se racuna i fuga!
Znaci, na 10 kvadrata fali pola kvadrata plocica...Prevara?
Imam racun, pa cekam ponedeljak...Ako me zavrcu, pravac inspekcija...
[ veljkoE @ 12.04.2008. 17:43 ] @
stemajz, spic, ravni stemajlz, zoves kako hoces, :)


za plocice,
prvo izracunas kvadraturu ( pa dodas jos 1 kvadrat)
pa pitas koliko ima u kutiji,
pa ako je 1.25
a tebi treba 10 kvadrata

kupis 8 kutija

a to da racunaju fuge
c c c


pa otkud on zna kakve fuge stavljam, od 2 ili 5 mm, ili lepim jednu na drugu
ma gluposti,
samo ti trazi kvadraturu koja pise na racunu i kutiji
1+1 = 2

nama fugi na racunu
[ maksabj @ 12.04.2008. 19:32 ] @
Kod ovih ima ...
Ne pominjem nista i nikog dok se ne resi u ponedeljak.Ako ne rese, inspekcija i daj Boze da me puste ovde na forumu da kazem koja je firma.
Ne znam da radim sa pneumatskom busilicom, ali sam toliko pismen...Zdrava logika je odavno emigrirala...

Tip me ubedjuje kako Spanci tako racunaju, a kada sam ja rekao da su plocice italijanske, on kaze: Da, da, italijanske...
Na kraju sam mu rekao da ovo nije Italija.

Da ne prepricavam, cekam ponedeljak, a onda cu, ako mi dozvole, skenirati racun, slikati kutije, slikati cenu u radnji, pa da okacim na forum...
Pa dosta nas muzu, mene nece ...
[ Black_eyed @ 14.04.2008. 07:36 ] @
Citat:
rsinisa: Danas sam svratio u jednu prodavnicu i od 5 modela amaterske klase izabrao EINHELL EBH 950 (nisam jos kupio, ali 99% da cu taj model); jeste da je najskuplja, ali ipak ne volim da kupim najjeftiniji model, iako ne verujem da ce mi trebati nesto mnogo sem ovog posla koji sam planirao ovog leta. Cena je 7200 din, udarac 4J, naspram npr. modela iste snage motora, cene 4300 din, udarca 1,6J. To je neka nova serija koja ce da zameni zutu, a navodno je visa klasa. Garancija za taj model je 2 godine.



Ja sam kupio BBH 950 za 5300 din. Isto je garancija 2 godine.

Inace, sada za vikend sam trebao da istemam kanal u betonu na hodniku (grejanje) pa sam pozajmio od komsije vodoistalatera Hilti TE72. Ovo cudo je prilicno staro i ima 800W ali rastura beton.
[ maksabj @ 14.04.2008. 20:20 ] @
E, ovako:

Plocice sam dobio, koliko sam i platio...Bilo peripetija, ali se na kraju prodavci izvinili i prica ima srecan kraj.

Sto se tice busilice, razocarao sam se...Ili ja NEMAM POJMA DA JE KORISTIM ili je (bar za skidanje plocica) bacen novac.
Bolje mi ide rucnom tehnikom.Da dodam da sam za obe tehnike pocetnik.Mislio sam da ce ici malo bolje, a ona samo grebe plocice.Posle mi jos teze da ih skinem dletom.

Gde gresim?
Pomagajte !!!
[ rsinisa @ 14.04.2008. 20:29 ] @
He, poveo sam oca u prodavnicu i stvar se totalno preokrenula - nije hteo da cuje za EBH 950 jer mu je glomazna itd, pa sam morao da uzmem BBH 920. Glavna stvar kod ove druge je sto lici na klasicnu busilicu, sto je nesto laksa i sto se sa njom lakse prilazi nekim manje pristupacnim mestima. Obzirom da mi nece trebati nesto mnogo, mislim da i ovo nije los izbor za moje potrebe. Cena 4999,00 i 2 godine garancije.
[ Ji 4Tze @ 15.04.2008. 08:28 ] @
Glavna stvar kod te druge je SDS-Plus prihvat, a kod ove prve SDS-Max prihvat.
Svaki shodno upotrebi, ali pneumatski cekici sa D-ruckom nisu nista epohalno jaci od obicnih. Ne toliko koliko je SDS-Max 'jachi' od SDS-Plus (mislim na cekice sa SDS-Max protiv SDS-Plus). Zato te dve masine nisu uopste ista klasa. Koliko gledam kataloge, i veliki proizvodjaci posustaju sa izborom cekica sa D-drskom, i umesto njih toga idu vise na SDS-Plus L "formata" (motor stoji vertikalno). Kompaktniji su i snazniji.

makso, sa tim cekicima nema preteranog guranja alata, tek toliko da prihvat odradi svoje tj. da masina moze da radi svoj posao - da lupa i udara (sa ili bez busenja) :)



[ Black_eyed @ 15.04.2008. 09:12 ] @
Citat:
maksabj: .Mislio sam da ce ici malo bolje, a ona samo grebe plocice.Posle mi jos teze da ih skinem dletom.

Gde gresim?
Pomagajte !!!


Pa ne udaras direktno u plocicu, zar ne? Dobro, izbijes jednu kako znas i umes, onda uzmes busilicu koju si prebacio na stemanje (mislim da je bolje da stavis dleto nego spic) i udaraj bocno sledecu plocicu, tj. spoj plocice i zida (ne znam kako ovo bolje da opisem), isto kao sto bi radio i rucno. U zavisnosti kako je majstor stavio plocice, kvaliteta plocica itd.. zavisi koliko ces imati muke sa svim ovim.
[ Black_eyed @ 15.04.2008. 09:14 ] @
Citat:
Ji 4Tze: Glavna stvar kod te druge je SDS-Plus prihvat, a kod ove prve SDS-Max prihvat.


Koja je prva a koja druga ?
[ Ji 4Tze @ 15.04.2008. 11:12 ] @
pa prva iz priče :) je EBH 950, druga BBH 920




[ Black_eyed @ 15.04.2008. 12:06 ] @
Pa i mislio sam da je tako ali stvar je sto ova prva nema SDS Max prihvat vec SDS Plus, pa sam te zato pitao...U principu nebitno ali cisto da se neko ne zezne kod kupovine...

http://einhell-uk.co.uk/index....=1&sb=0&gp=55&pr=5

[ Ji 4Tze @ 15.04.2008. 12:32 ] @
Greška, izvinjavam se :) preleteo sam specifikacije.
[ maksabj @ 15.04.2008. 17:14 ] @
Prvo vam hvala na savetima...
Danas sam imao malo vise vremena, pa sam "radio" jos malo na plocicama.IDE BOLJE !!!
Na trenutak (ali samo na tren) lici na onaj filmcic koji je postavio Bosch.:-))
Salim se, posle sinocnog razocarenja, danas sam za manje od 45 minuta, skinuo 2-3 kvadrata plocica.Stavio sam mast koju mi je prodavac preporucio i udri.Bole ruke, ako nisi u treningu.Zato vise puta po malo...
Jedino sto je uvek prisutan strah da masina ne stane, ali i dalje tvrdim da je stvorena za pocetnike kao sto sam ja.
Mozda ova i ne oprosti sve moje greske, ali vec se stice iskustvo.Ko bi rekao da ti treba znanje za skidanje plocica...:-)

Za 45 minuta uradio sam desetinu posla...Jedino me plase plocice na podu, kako onda?
[ maksabj @ 21.04.2008. 19:15 ] @
E ovako:

Dosao majstor i proverio sta treba da se radi, kada je video da treba da se razbija ploca, trazio mi je 70 € da kupi "hilti", jer mu je stari crkao (futer ili valjda glava mu otisla).Ja je pogledam,a ono Einhell , tamno plavo-siva-prljava.I pored pise profi.
Umesto nje je kupio od iste firme, ali 950W, kaze da je platio 100€,mada sam je nasao za 7200.Lepo je covek odradio sa njom i izbusio plocu i sve.Mala je sve uradila.

A sada o mojoj:
Kod mene je vruce hladno, prvo sam bio razocaran, pa super zadovoljan, a sada ne mogu da izvadim dleto iz nje, nece i nece, ne znam sta radim krivo.Mislim da sam je mazio u odnosu na majstora sa njegovom, ali ne ide mi...Moze pomoc?Sta da radim?

Mali help!!!
[ veljkoE @ 21.04.2008. 20:51 ] @
kako ne mozes da izvadis dleto,

isto kao i sto stavljas, navuces dole ono crno i izvadis

uglavnom ljudi imaju problem da ga ubace u busilicu, dok ne skontaju sistem ( koji je u biti prost ko pasulj)


[ maksabj @ 22.04.2008. 04:55 ] @
Nemam pojma kako nece...
Tip iz prodavnice mi je preporucio da namazem one kanale na dletu (neka Metabo mast = 300 din.), to sam i uradio.
Bez ikakvih problema je usla, koristio sam je, ali kada sam hteo da izvadim, nece!
Radi i sada busilica, ali ne mogu da zamenim dleto...Doduse, ja sam samo hteo da ga ocistim i uredno sredim posle rada tog dana.Rad je trajap nekih 30-45 minuta sa pauzama.
Poslao sam mail servisu, nemam pojma sta da radim sada?
Da li je kvar...?

Ah, da i dleto je Metabo.
[ dmauka @ 22.04.2008. 07:03 ] @

Lagano objasnjenje zasto je hilti hilti a einhell je einhell.
To sto ne mozes da izvadis burgiju je skoro pa normalna stvar kod jeftinih varijanti masina za stemovanje. Od trenja omeksa rupica u kojoj stoje kuglice koje drze burgiju. Nekvalitetan materijal. Nije predvidjen za duzi rad sa duzim pauzama. Kuglica propadne previse kroz rupu i kada se ohladi, biva stegnuta od iste tako da ne moze da oslobodi burgiju.
Resenje.
Odvrni prednji deo futera (neces moci da ga skines jer je burgija u futeru), povuci gumeni zaptivac prema telu busilice, videces jedan feder a ispod njega se nalazi drzac burgije sa cetiri lagera (kuglice). moras pokusati nekako da ih odglavis i burgija ce ispasti. Posle toga treba da proveris koliko su se razlokali otvori za lagere pa shodno tome da vidis sta i kako dalje.
Znam likove koji su jednostavno zavarili najkorisceniju burgiju i teraju dok ne stane.
Druga stvar je predimenzionisana snaga za velicinu gvozdja rotora i zbog toga dolazi do zagrevanja.
Ovaj alat nije predvidjen da se ozbiljno radi sa njim.
[ veljkoE @ 22.04.2008. 17:50 ] @
posto je uredjaj pod garancijom, ne bih ga rastavljao,

najbolje je da pogleda jos neku tu busilicu,
jednostavno ne vidim razlog da ostane u futeru
ili je ona uglavljena unutra , na silu, pa se nekako nabila unutra na one zljebove i kuglice ...

pa sad nece van,

kad si ubacio dleto unutra, da li si pokusao da ga iscupas pre rada, on tada mora da ima neki luft ( mali) kao da ce da se otkaci ako povuces jace,

inace, nikad nisam ni cuo da se tako nesto desilo, a kamoli susreo, a stamali smo sa takvim zutim svasta

[ dmauka @ 22.04.2008. 19:16 ] @
Ne radi se o rastavljanju busilice vec se radi o tome da se oslobode kuglice koje drze burgiju.
Princip drzanja burgije u sds futeru je sledeci. Mora da se oslobodi put kuglicama povlacenjem sigurnosnog prstena nadole, cime se omogucava da burgija gurne lagere sa svog puta. Pri pustanju prstena, taj prsten pritisne lagere koji upadnu u zlebove na burgiji i time je osiguraju. Zlebovi su duzi nego sto je razmak lagera cime se omogucuje da burgija ima neki dozvoljeni hod a da ne ispadne iz futera.
Lageri se, dakle, krecu upravno na osovinu burgije.
Pri radu, narocito stemovanju, klip konstantno udara u podnozje burgije i ako se ne podmaze dovoljno, dolazi do pojacanog trenja koje uzrokuje sirenje nosaca burgije (zbog toplote) u kome se nalaze i otvori za lagere. Lageri ulaze dublje u te otvore od predvidjenog i posle hladjenja postaju trajni osigurac koji sprecava vadjenje burgije. Lageri kod ispravnog nosaca ne smeju da prodju kroz rupe u unutrasnji deo, rupe nisu pravilne vec se suzavaju prema unutrasnjem delu nosaca, prema burgiji. Kada se to "pojede", lageri upadnu dublje i ne ispadaju pri povlacenju osiguraca. Ostaju zaglavljeni.
Ukoliko se dobro podmazuje, manja je verovatnoca da ce se ovo desiti ali...hilti je hilti
[ veljkoE @ 23.04.2008. 13:59 ] @
sve je moguce dok ne saznamo u cemu je bio problem,

da li ce se burgija ili kuglice prosiriti zato sto su se pregrejale tako da kao posledica rada, burgija ne moze napolje
nemoguce
mozda teorijski, al u praksi nema sanse
ovo bi bio prvi primer
bez obzira na podmazivanje ili ne

hilti jeste hilti
ali 1000 eura je 1000 eura


[ maksabj @ 23.04.2008. 18:34 ] @
E, pa ovako:
Meni uvek izgleda kao da sam otkrio toplu vodu, ali i nije bas tako...

Kontaktirao sam prodavca kod koga sam kupio malu zutu, a on kaze da se prvi put susrece sa tim problemom i da cimam...Kaze, ako ne uspes, zovi servis...
Naravno da nisam uspeo, zovem servis i ostajem zapanjen...
Oni kazu da se to redovno desava jer ne koristim dleto koje je za malu zutu.Kada sam pitao da li je to SDS plus, oni kazu NE!, vec samo SDS.Razlika je, kazu, u milimetrima i da ce se i posle njihove intervencije isto dleto zaglavljivati ako ga ne promenim.
Znaci NIJE SDS PLUS, vec SDS.
U radnji (nekoj koja radi Bosch program) su mi rekli da je SDS postojao, ali kako je to stari (citaj prvi) standard pitanje je gde se moze naci.
Moze! U koferu sa malom zutom ili nekom drugom.

I zaista u svim njihovim flajerima oni pominju samo SDS prihvat, mada je isti prodavac rekao da serviseri lupaju!
Cak mi je (kada sam kupio malu), na moje insistiranje da mi proda za pravljenje slica u zidu, prodao "dleto" marke Werner sa, pogadjate SDS Plus standardom.

I ko je sada lud?
Da li to nas, amatere Einhell namerno zavlaci i ne potenciraju standard (ne pise na kutiji i u papirima uz busilicu), pa sta nam kaze prodavac (kome amateri veruju) i cekaju da nam serviseri posle popravke otvore oci ili je u pitanju da ti prodaju proizvod sa standardom koji je izgubio bitku?

Meni su na poslu, skinuli dleto, malo ga obradili i rekli mi, tuci, imas jos skoro dve godine garancije...Ako ti se zaglavi ponovo, a ti nam opet donesi.
Ali sta da rade ljudi koji u svojoj firmi nemaju radionicu sa dobrim, prekaljenim majstorima?
[ maksabj @ 23.04.2008. 18:46 ] @
Nisam odgovorio na neka pitanja:

Kada kazem da sam je mazio, ja to zaista i mislim...
Pre stavljanja dleta u kanale dleta sam namazao Metabo pastu koju mi je preporucio prodavac (300 din.)
Imala je lufta, kao da moze da se izvuce.
Nista nisam stemao, skidao sam plocice i dleto je bilo takodje Metabo, sa pljosnatim vrhom oko 3-4 cm za skidanje plocica...
Pravio sam pauze posle svakih 5 minuta (jer sam i ja amater i da bih je odmorio) i nisam dozvolio da se zagreje, a kamoli da se "usija".
[ dmauka @ 24.04.2008. 08:27 ] @
Citat:
veljkoE: sve je moguce dok ne saznamo u cemu je bio problem,

da li ce se burgija ili kuglice prosiriti zato sto su se pregrejale tako da kao posledica rada, burgija ne moze napolje
nemoguce
mozda teorijski, al u praksi nema sanse
ovo bi bio prvi primer
bez obzira na podmazivanje ili ne

hilti jeste hilti
ali 1000 eura je 1000 eura


ne razumem zasto ne citas sta je napisano.
burgija se prosirila ? ne, nisam to rekao
kuglice se prosirile ? ne, nisam ni to rekao
u praksi se to desava jer je nekvalitetan materijal od koga je izradjen drzac burgije.
prica o sds plus i sds ne pije vodu jer bi se onda burgija zaglavljivala i bez rada.
inace, sa pripadajucim burgijama (kupljenim u kompletu sa busilicom) se desavalo zaglavljivanje. Ja znam za dva primera, licni i kolegin.
Ovo se desava i kod stemovanja i kod busenja, uvek kada se ukljucuje funkcija vibriranja burgije.
inace, t- 72 moze da se nadje za 400-500E, ako zelis da zavrsis posao bez nerviranja i cimanja po servisima koji ti prodaju rog za svecu...
Einhell je, sto se mene tice, izgubio bitku.
Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari.
[ maksabj @ 25.04.2008. 08:29 ] @
Ja nastavio sa malom zutom.
Ide ok.Vadi se dleto posle upotrebe.
[ veljkoE @ 25.04.2008. 14:39 ] @
Citat:
Pri radu, narocito stemovanju, klip konstantno udara u podnozje burgije i ako se ne podmaze dovoljno, dolazi do pojacanog trenja koje uzrokuje sirenje nosaca burgije (zbog toplote) u kome se nalaze i otvori za lagere. Lageri ulaze dublje u te otvore od predvidjenog i posle hladjenja postaju trajni osigurac koji sprecava vadjenje burgije.


ovde se pominje i sirenje zbog toplote.

nemoguce je takvo zagrevanje koje bi uticalo na rad busilice - svaka bi crkla ili zaglavila

ne bih da ulazim u polemisanje; gubimo smisao teme ( hilti se kupuje samo ako radis profesionalno- sve ostalo je egzibicija)


a sistem sds i sds+
stvarno nisam cuo za probleme, posto busim sa metabo, wurth ili bosch sds+ burgijama a dleta su za sada ona iz originalne kutije, a u firmi je nabavljeno neko novo, e sad da li je bosch ili wurth, nisam gledao , ali nismo imali problema

a trgovci opremom u radnjama -uglavnom- nemaju blage veze o onom sta prodaju
[ maksabj @ 30.04.2008. 17:51 ] @
Opet problemi!

Posle skidanja (vadjenja) dleta u firmi, radio sam sa busilicom i dletom za skidanje plocica...
Medjutim kada sam poceo sa podnim plocicama, dleto (spic, koji sam dobio u koferu sa busilicom, malom zutom) mi ispada iz futera i zaglavljuje se...Sve mi se cini da futer nije dobar od pocetka na njoj...Radi i to dobro, ali odjednom stane spic i zaglavi se, ili sam ispadne...Prvo sam pomislio da ga nisam lepo stavio, da prostite, metnuo, ali kada se to nastavilo shvatio sam (!) da nesto nije u redu...I sta sada da radim?

Da zavrsim poslove po kuci, da majstori ne cekaju, pa u servis?
Ali kako da im objasnim o cemu se radi?
Kada stavim spic, drzi se, medjutim posle par minuta rada, spic sam ispadne...

Znam da ce neko reci, tako ti i treba kada kupujes jeftine stvari ...

Mozda vas i davim, ali sta je sa malom zutom, jel' jos neko imao 'vake probleme?


I kako ih je RESIO?
[ veljkoE @ 04.05.2008. 13:22 ] @
hm
stvarno nisam imao problema sa tim malim zutim busilicama

da li pro radu pritisnes jako busilicu

posto
ni sa jednom "hilti" busilicom ne vrsis pritisak na uredjaj nego samo koristis njenu masu da bi razbijala

tj
ne pritisces svom tezinom, nego lagano, bez umaranja, sto bi rekli, tek tek stisnes, cisto da je drzis u pravcu koji zelis a da ostvaruje udarce


[ maksabj @ 07.05.2008. 19:26 ] @
Pa ne pritiskam je, to su mi vec objasnili...
Evo plasticno cu objasniti:
Ako ona udara, a ti je ne drzis dovoljno jako, onda ona odskace od poda, zar ne...ja je taman toliko drzim da mi ne vibrira busilica, nego da udara...Sada bas ne znam da li sam bio dovoljno jasan...
Za divno cudo, sada mi ne ispada dleto tako cesto, danas niti jednom.Kazu mi da je moguce da je usla prasina, ali kako se to cisti i da li to smem da diram posto je u garanciji...
[ veljkoE @ 08.05.2008. 20:55 ] @
ma cistis kako hoces, ako imas kompresor tim bolje, samo pazi da ne duvas u motor
tj, motor se izduvava, ali bitan je smer duvanja vazdua ( odnosno, kod brusilice je bitan smer, ima u uputstvu, a ja svoju ( a i firminu) izduvam u svim pravcima- i nista joj nije)


dalje
javlja se jedan problem u uputstvima:

ja nikad, ali nikad nisam podmazivao onaj deo burgije ili dleta koji ide u glavu, iako sam nalazio kasnije u uputstvima da je to potrebno

a i svi koji rade samnom, nisam nesto siguran da su podmazivali
e sad, mi se ne bavimo stemanjem, vec busenjem, a stemamo samo kad moramo ( jbg. vrata, prozori) i tada ne stedimo.
tako da i to nije bas relevantno, ali do sada nikad nije zakazala glava

ali i interesantno je da je taj deo uvek mastan, tj. izlazi mast iz busilice na burgiju, a ako si primetio ima gore neki cep crne boje, e tu sam ja malo dodavao masti (klip).


evo slicna situacija
mesalica za beton
do sada je uvek bilo bitno da se onaj deo koji tera zupcanik, ona traka nazupcena na bubnju - mora da bude namazana tovatnom mascu

a sada na ovim kao ne sme, kao, ulazi pesak i trose se zupcanici ( tako bar pricaju, ja imam neku staru, koju, ako ne podmazem- cuje se na 200 m )
[ Dusan km @ 09.05.2008. 13:21 ] @
Cesto se desava da ispada dleto kod jeftinijih masina.I to se uglavnom desava onima koji cesto koriste stemovanje.
[ maksabj @ 10.05.2008. 10:38 ] @
E, pa sad, a kako da sprecim da NE ispada (ako je to ikako moguce) i koji je uzrok tome?
Ja od pocetka sumnjam na glavu, cas se zaglavi dleto, te ispada ...

Za taj crni cep, treba da se dobije uz busilicu i kljuc (slican je onom za brusilice) i te masti dobijas u kofercetu (to sam dobio, kljuc ne), ali za glavu, kako je rekao prodavac se kupuje mast, 300 dinara je, METABO, zelena tuba i na njoj je nacrtano sta treba da se maze sa njom, glava, tj. zljebovi na dletu, sekacu, burgiji itd...

Ja se mislim da zavrsim posao i sa ovakvom, nema jos puno, pa u SERVIS!
Videcu sta ce da kazu, jedino sto dleto ispada kada se busilica malo zagreje, ovako na hladno ne ispada...(rekao sam malo zagreje, ne usija.)

Mada, da nema ovih za.....cija oko glave busilice, mislim da se isplati, jer sam sa njom do sada skinuo oko 80% plocica, sto zidnih sto podnih...I moram priznati da su bas zilave, ne daju se.Kod mene na poslu su majstori krenuli da skidaju plocice i one su padale samo tako, a ovde sa plocicom ode i malter, nemam pojma kako su stavljane (lepljene).Sada sam usao u kapatilce gde se ne mozes okrenuti i dosta je naporno...
[ veljkoE @ 10.05.2008. 22:05 ] @
ja ne podmazujem prihvate, pa kud puklo da puklo

a trgovci , kao sto sam vec rekao, uglavnom nemaju pojma o onom sta prodaju


ipak ti na kraju ostane busilica , kad sve zavrsis

a ljudi sve lose stvari zaboravljaju, takav nam je sklop

tako da nakon 3 dana neces se ni secati muka koje si imao
:)

a stvarno mi je krivo sto ne ide kako bi trebalo sa tim tvojim poslom ( mislim na busilicu)
jbg
kad zavrsis, odnesi na servis, i reci da ispada , da ne znas zasto
pravis se lud , a oni nek se njakaju


[ maksabj @ 10.05.2008. 23:45 ] @
Ne znam, ne ide, ali polako, svakog dana ostaje sve manje...Danas (juce) je nisam skoro ni koristio, te ispada dleto pa me nervira, te plocice kao da su zacementirane :-).
U pravu si, kada to bude gotovo, verovatno ce sve da ispari...Jedino cu omrznuti mala kupatila!
[ maksabj @ 25.05.2008. 19:15 ] @
Na maloj zutoj ispada dleto (njihovo originalno) par sekindi posle ukljucivanja...
Ja zavrsio sa plocicama, malo rucno, manje sa zutom...Sutra pali u servis!

Ali je zato UNIOROV (rucni) stemajz izuzetan !!!
[ veljkoE @ 28.05.2008. 14:43 ] @
:)

nek je gotovo, pa kad poprave, to je to
[ sarmudin @ 14.09.2008. 15:23 ] @
Trazeci nesto po webu naletio sam da pricate o einhellu 850, p me zanima moze li iskopat kanal 15x6cm u nosivom zidu i da ostane kasnije za busenje,tj stavljanje polica po betonski zidovima (imam boch SDS svrdla), i koja je uopce snaga udarca (to sam trazio pa naletio na ovaj forum, a po webu pise 3.8J sta znaci da nebi trebalo bit problema).

p.s. sve koji ste prije raspravljali o skidanju plocica postoji jedna caka. Kod mene su bile cementom zaljepljene na betonski zid, tako da ih ni vodoinstalater koji je imao plavi bosch sa udarcem od 15J nije mogao tako lako razbit (nekih 3m2 je trajalo poprilicno da iskopa, tako da je to sve relativno,
[ GORAN MAN @ 16.09.2008. 07:28 ] @
Čitam temu i ne mogu nikako da se setim SDS prihvata
Svi alati koje ja poznajem imaju ili SDS + ili SDS MAX prihvat
Možda Enhel namerno pravi SDS prihvat da bi posle morali kod njega kupovati pribor!
E sad što se tiče zaglavljivanja štemajza to je problem!A problem može da se reši jedino u Novom Sadu (jedino ako sad nije otvoren servis u Bgd) jer je jedini ovlašćeni servis bio tamo!
Povedite računa kad kupujete jeftin "elektro pneumacki čekić" da je taj alat pet puta jeftiniji od bilo kojeg profi alata i da je za sitne poslove!I kao što neko već reče,nema pritiskanja!
Snaga udarca tih alata se meri u džulima (J) i pritiskaj ti nju koliko hoćeš ona jače ne može!
[ sarmudin @ 16.09.2008. 21:40 ] @
Ma garant nije SDS jer smo u firmi kupili njihov set svrdala (zna se kako ide nedjelja, i treba probit 20cm betonskog zida a najduze svrdlo je 15cm, pa smo kupili za sitne novce njihov set) i on je SDS+ i radi s makitom bez problema.
Inace zanimljiva stvar jer da sve ove "stemalice" einhella i sve ostale kineske su na njemackom ebay-u i svugdje navedene kao SDS+. Inace ovo navodno ima vise J neo makita s kojom sam obicno radio (ona ima oko 2.2 a ovj einhell pise 3.4)

p.s. ovdje u Hrvatskoj to prodaje Pevec koji ima fora sistem servisa, tj. nema ga nego odma mjenjaju za novo :)) bar se tako prica
[ maksabj @ 20.09.2008. 12:16 ] @
Za sarmudina: O maloj zutoj mogu mnogo toga lepog da ti kazem. Da se isplati, isplati se. Busi vrlo dobro, stema poprilicno dobro. To tvoje ces sa njom zavrsiti, jedino pazi - odmaraj je.

E sada ovako, vec sam pisao, ja sam amater, zelja mi je da ja sam nesto uradim, ali profesionalci, vodovodzija i elektricar su koristili bas ovaj alat. Elektricar je proveo kablove, a pre toga pravio kanale sa malom zutom, i ako ima HILTI. Kaze da mu je laksa, pa ne zamara ruke...

A sta je vodovodzija iskopao betona sa onom od 7200 dinara (sivo -crvena), ni sam nisam mogao da verujem.
Kolega je pun hvale za ovu malu zutu od 850W jer je i on sebi radio kupatilo.

Za tako neki "poslic", izgleda da je stvorena.
[ Marko Enter @ 20.09.2008. 21:30 ] @
Za hobyste je mala zuta super stvarcica

pozdrav Marko
[ Brodoplovac @ 26.02.2012. 15:30 ] @
Potrebna mi je hobi čekić bušilica. Želim da izbušim nekoliko rupa debelih 15 mm kroz 40 cm debeo zid od pune cigle. Takođe bih je koristio za postavljanje stiropor fasade (nekih 30 kvadratnih metara). Budžet za bušilicu je do 10.000 dinara. Ovaj budžet uključuje i burgije.

U budućnosti bih voleo da istom bušilicom mogu da napravim i malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara. Takođe, ne bi bilo loše da istom bušilicom mogu da skidam pločice.

Čitajući po netu saznao sam sledeće. Molim vas da me ispravite ako nešto od ovoga nije tačno:
1) Većina hobi udarnih bušilica koristi SDS+ prihvat, pa će verovatno i ona koju ja kupim.
2) Treba da koristim isključivo visokokvalitetne burgije.
3) Neke čekićare imaju mogućnost podešavanja brzine. Kada razbijam nešto čvrsto treba da smanjim brzinu. Tako će udarci biti snažniji, a bušilica će se manje grejati.
4) Samo skuplje čekić bušilice imaju "kvačilo". Nije mi baš najjasnije kada se "kvačilo" aktivira, ali ionako neću kupovati skuplju čekić bušilicu.
5) Svaki put kada stavljam burgiju u čekić bušilicom treba da početak burgije umočim u namensku mast ili da išpricam futer sa WD-40.
6) Na nekim bušilicama se može vršiti podešavanje levo-desno, mada ne vidim ovome neku svrhu.
7) Većina čekić bušilica može da radi kao bušilica, kao čekić bušilica i kao štemer. Postoji poseban prekidač za odabir između ovih funkcija.
8) Nekim čekićarama može da se stavi samostezna glava za obične burgije. Meni ovo ne treba jer već imam običnu bušilicu.

E, sad imam i neka pitanja:
1) Koliko džula treba da ima bušilica koju bih kupio? Da li ima smisla kupiti hobi čekićaru od 7 džula?
2) Koliko se više umara ruka kada se koristi bušilica od 5 džula u odnosu na onu od 2,5 džula? Pri tom uvodim pretpostavku da su bušilice iste težine pošto mi je jasno kako težina bušilice utiče na zamaranje ruke.
3) Ako koristim hobi čekićaru, koliko duge i česte pauze treba da pravim prilikom korišćenja?
4) Da li treba da odaberem horizontalnu ili vertikalnu čekić bušilicu?


5) Koja marka alata ima najbolji garanciju i servis? Ja sam u Beogradu.
6) Koliko koštaju kvalitetne burgije i koju marku odabrati?
7) Da li se svaka čekić bušilica može koristiti za mešanje lepka za stiropor?
8) Šta sve treba znati vezano za osnovno korišćenje i održavanje čekić bušilice?
[ ozzyy @ 26.02.2012. 19:03 ] @
pa za ovo posla koje tebi treba da obavi i vise nego dovoljna ce da bude ova crvena sa tvoje slike, netreba za ovo malo posla raditi cijeli elaborat sto si ti napisao jer vecina (95%) inzinjera kad radi procjenu potrebnog alata za mnogo ozbiljnije stvari ne uzima sve parametre u razmatranje koje si ti uzeo, tako da sam ja misljenja ( mozda pogresnog) netreba od svakog posla raditi bauk ipak za ovo sto si naveo osim busenja rupe 40 mm sve do jedne ce ti da uradi a ako bi rupu tog ili veceg precnika busio krunom onda ce svaka definitivno d odradi posao. pozzz
[ bakara @ 26.02.2012. 19:22 ] @
^^ upravo tako, to sto ti hoces je prilicno nezahtevan posao i odradice ga i neka najjeftinija koja zid od pune cigle i busi i rusi kao sir.

Beton (armirani) je nesto za sta treba dobar alat.

btw, ova sa donje slike nije pneumatska busilica?
[ Brodoplovac @ 27.02.2012. 17:39 ] @
Danas sam išao po prodavnicama i evo šta sam zaključio:
- Svaka čekić bušilica jača od 2 J će odraditi posao.
- Najčešće zastupljene marke su Einhell, Womax i Villager. Verovatno treba birati između ovih marki.
- Svaka čekić bušilica se može koristiti za mešanje lepka, ali nije za to namenjena. Ovo bi generalno trebalo izbegavati.
- Neke bušilice imaju otvor na vrhu u koji treba staviti malo masti radi podmazivanja, ali se ovo vrlo retko radi.
- Cene burgija idu od 350 - 1350 dinara. Nemam pojma kakva je razlika u kvalitetu, ja ću kupiti neku skuplju od oko 1000 dinara.

Moj izbor se sveo na sledeće dve bušilice:

Einhell BT-RH 900 (7300 dinara, 2 godine garancije)

Idle speed 850 min-1
Impact rate 4100 min-1
Impact power 2,6 J
Drilling capacity concrete 26 mm
Product weight 4,3 kg

Width 293 mm
Height 428 mm
Depth 112 mm
Weight 5,6 kg

Womax W-BH 1000 (7590 dinara, 2 godine garancije)

- Napon: 230 V - 50 Hz
- Snaga: 1000 W
- Broj obrtaja praznog hoda: 0 - 800 /min
- Broj udaraca praznog hoda: 3000 /min
- Prihvat burgije: SDS plus
- Prečnik burgije: 26 mm max.
- Jačina udarca: 3 J
- Oprema:
· dodatni rukohvat
· burgije 8/150, 10/150, 12/150
· špic
· dleto
· plastični kofer
· gumena zaštitna kapa
· mast za burgije
· rezervne četkice-par

PAŽNJA:
U slučaju korišćenja adaptera za cilindrične burgije, ZABRANJENA je upotreba čekić bušenja.
Prilikom podmazivanja, ne stavljati previše masti.
Obavezno malo namastiti prihvatni vrh alata koji ulazi u steznu glavu.

GARANCIJA 24 MESECA UZ OBEZBEĐEN SERVIS I REZERVNE DELOVE


Da li ovo OK izbor?
[ bakara @ 27.02.2012. 18:21 ] @
Citat:
Brodoplovac:
Da li ovo OK izbor?

To nisu najjeftiniji modeli, tako da verujem da ces biti vrlo zadovoljan.

Ono sto najcesce crkava kod ovih hoby masina je bas taj futer, koji se jednostavno zaglavi i nece vise da izbaci ili prihvati novu burgiju, takodje gumeni cep koji stiti futer od prasine je obicno los pa se razglavi i ispada, tako da je podmazivanje futera bas obavezno!

Takodje futer ume i da pukne ako se nezgodno ispusti masina, mada servisi ovaj najcesci kvar uspesno resavaju.

Sve u svemu, ako vam ova masina ustedi jedno stemovanje isplatice se.

btw, ne vidim nikakvu potrebu da se na ove masine stavlja brzostezajuca glava i stavi obicna burgija, to nema ama bas nikakvog smisla posto nije zgodna za neko finije busenje rupa.
[ Java Beograd @ 27.02.2012. 18:56 ] @
- Kao što sam već više puta pisao: "Hobi alat hobistima, profi alat profesionlacima". Mislim da je Einhell dobar izbor. Samo jedan savet: ako radiš duže sa ovim alatom, pravi pauze i dozvoli da se motor ohladi. Ja to nisam radio pa sam spalio jedan rotor. Ali, nema veze, ni servis nije skup. Dakle, uvek imaj u vidu da je to hobi alat.
- Burgije ćeš najverovatnije dobiti u kompletu, pa stoga, kupovinu planiraj tek kad te iz kompleta potrošiš.
- Uzgred, ona moja "no name" je skinula desetine i desetine kvadratnih metara pločica, štemovala metre i metre zidova i probušila nebrojeno rupa u betonu. I sve vreme sam je neštedimice arčio uz stav "bila je jeftina pa i ako crkne - nije neka šteta".

[ Brodoplovac @ 27.02.2012. 20:01 ] @
Citat:
Ono sto najcesce crkava kod ovih hoby masina je bas taj futer, koji se jednostavno zaglavi i nece vise da izbaci ili prihvati novu burgiju, takodje gumeni cep koji stiti futer od prasine je obicno los pa se razglavi i ispada, tako da je podmazivanje futera bas obavezno!

Da li može da se zameni futer nakon zaglavljivanja burgije? Kako se uopšte menja futer? Ja, naravno, neću ništa raditi dok je bušilica u garanciji, ali čisto da znam.

Za navedene bušilice je rečeno da mogu da buše rupe do 26 milimetara u betonu. Ja pretpostavljam da se to odnosi na bušenje burgijom, a da sa krunom mogu da se naprave i veće rupe. Da li sam u pravu?
[ Java Beograd @ 28.02.2012. 07:48 ] @
Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

I zaboravih da prokomentarišem još nešto od pre: ja sam lepak za stiropor mešao onim jeftinim nastavkom prikačenim na običnu bušilicu. Sasvim korektno, preporučujem. Ali, takođe ne mogu da skapiram ko ti je rekao da nije dobro to raditi ovim alatom ? Šta će mu biti ? Ništa. Namestiš borer, stegneš kraj mešalice, isključiš čekičarenje i smešaćeš lepak bez problema. Jedino, što je ova alatka malo teža u ruci.
[ Brodoplovac @ 28.02.2012. 08:24 ] @
Citat:
Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

Nisam to znao.

Citat:
I zaboravih da prokomentarišem još nešto od pre: ja sam lepak za stiropor mešao onim jeftinim nastavkom prikačenim na običnu bušilicu. Sasvim korektno, preporučujem. Ali, takođe ne mogu da skapiram ko ti je rekao da nije dobro to raditi ovim alatom ? Šta će mu biti ? Ništa. Namestiš borer, stegneš kraj mešalice, isključiš čekičarenje i smešaćeš lepak bez problema. Jedino, što je ova alatka malo teža u ruci.

Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.

[ bakara @ 28.02.2012. 09:04 ] @
Citat:
Brodoplovac: Da li može da se zameni futer nakon zaglavljivanja burgije? Kako se uopšte menja futer? Ja, naravno, neću ništa raditi dok je bušilica u garanciji, ali čisto da znam.

Kako se menja ne znam, ali znam kako se lomi i kako moze da zaglavi
Ali ne brini to rade rutinski u servisu.

Citat:
Java Beograd: Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

Postoji krunska (pila) burgija sa dijamantskim zubima i za ove masine i moze da izbusi lepu rupu, u zidu od bloka ili cigle, jedino nisam siguran za beton (za to treba ozbiljna masina) mada su kod mene makitom busili i armirani beton rupu precnika 5cm, i to je bas trajalo...
[ bakara @ 28.02.2012. 09:10 ] @
Citat:
Brodoplovac: Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.

Sto se mesanja lepka tice, to mesaj sa obicnom nekom malo jacom busilicom, mnogo je jednostavnije, veliki mesac ti treba ako mesas bar 50kg materijala.

Nego ovo smo preskocili:
Citat:
Brodoplovac
4) Samo skuplje čekić bušilice imaju "kvačilo". Nije mi baš najjasnije kada se "kvačilo" aktivira, ali ionako neću kupovati skuplju čekić bušilicu.

Kvacilo sluzi da ti masina ne otkine ruku ako zaglavi u materijalu koji busis, zato ga slabije masine nemaju, a jace imaju, mada i ove slabije mogu dobro da te otkinu.

[ Java Beograd @ 28.02.2012. 09:33 ] @
Citat:
Brodoplovac: Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.
Taman posla. Ti mešači su za ljude koji svaki dan, iz godine u godinu mešaju stotine kilograma lepkova.

Citat:
bakara: Postoji krunska (pila) burgija sa dijamantskim zubima i za ove masine i moze da izbusi lepu rupu, u zidu od bloka ili cigle, jedino nisam siguran za beton (za to treba ozbiljna masina) mada su kod mene makitom busili i armirani beton rupu precnika 5cm, i to je bas trajalo...
Svaka rupa u betonu, veća od 15 mm - 20 mm je ozbiljan posao. Nisam to radio, i ne znam da li i kako može ovim alatom. 40 mm je stvarno ozbiljan posao. Posebno ako je betonski zid debeo preko 20 cm. Amateru se svakako ne isplati kupovati burgiju za ovo (koštaju min 100 EUR) a kamoli mašinu koja bi imala snage da pogoni ovakvu burgiju. Za takve stvari ima smisla pozvati i platiti profesionalce, ili, da ne zna gazda dovesti dva momka koji ugrađuju klime, počastiš nešto a oni završe posao (ako su u pitanju 2-3 rupe).

Ipak ono što pomalo zbunjuje je da je brodoplovac napisao "malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara" Mislim jedno je cigla, a drugo je armirani beton. Razlika - drastićna !
[ bakara @ 28.02.2012. 11:46 ] @
Citat:
Java Beograd

Ipak ono što pomalo zbunjuje je da je brodoplovac napisao "malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara" Mislim jedno je cigla, a drugo je armirani beton. Razlika - drastićna !

Nema govora da se sa ovakvim hoby masinama busi takva rupa u betonu, cigla i blok su nesto drugo, a kroz beton je makiton busio pola sata ali je presekao i armaturu....

nego
@Brodoplovac

evo masine za tebe bas sam je sad gledao na akciji u tempu, dolazi u koferu i uklapa se u cenu:

[ Brodoplovac @ 29.02.2012. 11:27 ] @
Kupio sam Womax W-BH 1000 (7590 dinara, 2 godine garancije) u "vobiju" u Bulevaru revolucije. Nisam je još koristio, ali hoću u sledećih mesec dana.

Moram još da kupim i burgiju od 40 cm, nekih 10 mm prečnika.

Što se tiče ostalih namena:
1) Krunske glave, znači, mogu da stavljam i na običnu bušilicu.
2) Ako ne mogu veće rupe u betonu ovom bušilicom i normalnom burgijom onda će se za te namene zvati profesionalac. Na svu sreću ta mogućnost je samo hipotetički razmatrana jer uopšte nemam potrebu da pravim takvu rupu.
3) Kada mi bude trebao mešač kupiću samo nastavak za mešanje, bilo za običnu bušilicu bilo za čekić bušilicu. Kojom bušilicom je bolje mešati, običnom ili čekićarom?
[ veljkoE @ 29.02.2012. 12:24 ] @
pa sumnjam da ces ubaciti mesac u hilti , ali u najjacu busilicu sto imas - stavis mesac

inace, mesac mozes navariti na neku staru polomljenu burgiju pa onda u hilti
[ Java Beograd @ 29.02.2012. 12:40 ] @
Čestitamo ! U zdravlju i veselju se služio tim alatom. Samo ga malo pripazi, i trajaće to dugo !

Što se mešača tiče, ono košta 100-200 din. Uglavi u bilo šta što će taj mešač da okreće.
[ botr @ 15.04.2014. 20:05 ] @
Ako imate volje, da malo popricamo o tome kakva mi masina treba, u odnosu na poslove koje planiram. Potrebno je da busi beton, radi postavljanja armaturnog gvozdja, to manje vise, moze svaka od ovih busilica. Posto pravim kupatilo na spratu kuce, postoji vertikala, moracu da izbusim plocu, u pitanju je monta. Taj deo mi nije bas najjasniji, tj. koliko je zahtevan za busilicu.

Sledeca stvar koja me interesuje je u vezi karakteristika buslice. Smatram da je snaga udarca bitna, ali se susrecem sa jos dva podatka, brojem obrtaja burgije u minutu i brojem udaraca. Koliko je bitan broj udaraca u minutu? Primera radi, Villager VLN 1545 vs Einhell:

Obe imaju 1500 W, Einhell vrti na 800 rpm, za Seljaka nije navedeno, Einhell udara 3900 puta u minutu sa 4J, a Seljak 3000 sa 5J.

Nije mi jasan taj odnos, da li je bolje da cesce udara, ili redje a jace?
[ gagi1983 @ 11.09.2016. 05:51 ] @
Pozdrav....nisam citao celu temu ali me interesuje kako da zamenim futer na einhell zutoj cekic busilici i dal ja to uopste mogu sam i gde bih kupio futer....hvala