[ mile75 @ 10.04.2008. 18:47 ] @
Interesuje me koje su alternative (da li je isplativo solarno) parnom grejanju kuce sa potkrovljem od 120 m2? Koji sporet bi mogao da obezbedi adekvatno grejanje cele kuce?
[ Horvat @ 10.04.2008. 20:10 ] @
u kom smislu parno?na vodu?pa svako zagrevanje osim onog preko el. uredjaja se vrsi po principu tople vode :)

solarno je isplatljivo ali na duge staze,veliko ulaganje
[ mile75 @ 10.04.2008. 20:33 ] @
Da, parno grejanje na vodu, klasicno radijatori.... Koliko bi kostalo to solarno? Imas li predstavu.
[ Horvat @ 10.04.2008. 20:46 ] @
par hiljada e,zavisi kolika povrsina ,koja lokacija i jos neki faktori
ali pazi,solarno g. je ISTO "na vodu",tj toplavoda
sunce zagrije tu vodu do nekih 30-40 i vise [zavisi od doba godine,pozicije sunca...] pa nekada je potrebno malo dogrejati vodu [manje nego klasicno lozenje]

jos jedna dobra stvar solarnog je sto mozes koristiti vodu kao toplo vodu u kuci,za pranje kupanje i tako to
[ sasa022 @ 10.04.2008. 20:53 ] @
Alternativa mogu biti toplotne pumpe

www.elitesecurity.org/t19098

www.google.com/search?q=toplotna+pumpa&ie=utf-8
[ Andrej013 @ 11.04.2008. 08:55 ] @
hteli smo da kupimo kucu od 180 kvadrata, renoviramo je i uvedemo solarno grejanje.
racunica je bila da bi nam bilo potrebno bar 15k eura da bi se to ljudski uradilo.
odustali smo.
[ Horvat @ 11.04.2008. 12:14 ] @
renoviranje i uvodjenje solarnog ili samo solarno 15k?
[ mali genije @ 11.04.2008. 12:31 ] @
pa jeftinije ti je da stavis toplotnu pumpu sa fan coil uredjajima
pa imas kompletno klimatizovan objekat
[ Marko Enter @ 11.04.2008. 12:45 ] @
Nemozes samo solarnim kolektorima da grejes , moraces da dogrevas vodu , jos pogotovu od decembra meseca onda ce ti grejati mozda samo nekih 20%, sada ovako za ova prolazna vremena je super solarno , moj komsija je pravio solarne kolektore, i rade isto kao ovi iz fabrika, ja planiram isto sada da napravim nekoliko komada da imam leti za kupanje i pranje sudova

pozdrav Marko
[ mali genije @ 11.04.2008. 12:51 ] @
Citat:
Marko Enter: Nemozes samo solarnim kolektorima da grejes , moraces da dogrevas vodu , jos pogotovu od decembra meseca onda ce ti grejati mozda samo nekih 20%, sada ovako za ova prolazna vremena je super solarno , moj komsija je pravio solarne kolektore, i rade isto kao ovi iz fabrika, ja planiram isto sada da napravim nekoliko komada da imam leti za kupanje i pranje sudova

pozdrav Marko

marko imas pp
[ mile75 @ 12.04.2008. 19:47 ] @
Kako to radi? Koliko to kosta? Da li je to pomocu klima uredjaja? Nisam bas
tehnicki potkovan.
[ mile75 @ 12.04.2008. 19:48 ] @
Kako je moguce napraviti samostalno kolektore? Gde naci materijal?
Pozdrav
[ Horvat @ 13.04.2008. 13:44 ] @
treba ti plasticnih crnih cevi,alu profili i stakla [jos bolje,ofarbana u crno] i ventili [za spajanje 2 kolektora i za izlaz-ulaz na kotao-radijator],ukratko

a to valjda znas gde mozes naci
[ branko_g @ 13.04.2008. 21:22 ] @
Citat:
treba ti plasticnih crnih cevi,alu profili i stakla [jos bolje,ofarbana u crno] i ventili [za spajanje 2 kolektora i za izlaz-ulaz na kotao-radijator],ukratko

a to valjda znas gde mozes naci


Može i tako, ali to je tehnika štapa i kanapa. Pogotovo to "plastičnih crnih cevi".
Danas konstrukcija i proizvodnja solarnih kolektora predstavlja "High Tech"i koriste se uglavnom
absorberske trake od aluminijuma površinski obrađene plazmom
tako da ovakvi kolektori mogu da absorbuju toplotu i kada je nebo naoblačeno.
Mislim, to je nauka za sebe, pa ako ozbiljno želiš to da primeniš onda se
bolje ostavi tog fušanja i nađi neke dobre kolektore koje te neće razočarati.
[ Horvat @ 18.04.2008. 12:02 ] @
pitao je samostalno :)

a tesko da ces sa trakicama sam odraditi i da sve bude cakum pakum ;)