[ dussko @ 19.04.2008. 22:42 ] @
U velikoj sam dilemi u izboru klime izmedju Samsunga AQ-12NSAN/X koji koristi stariji tip freona R22 ili Midee MSG3-12HR koji koristi novi ekoloski freon R407. Molim za pomoc. Unapred zahvalan.
[ Pajapatak @ 19.04.2008. 23:50 ] @
Samsung.
Kod freona 407 nema dopunjavanja vec samo kompletno punjenje dolazi u obzir da bi sve bilo kako treba.
[ SASA M. @ 20.04.2008. 21:38 ] @
Kakvo dopunjavanje? Covek kupuje novu klimu?!?
Za tebe kao korisnika je sve jedno, osim ako ne vodis racuna o ekologiji, a za to treba da angazujes kvalifikovanog montazera.
[ Pajapatak @ 21.04.2008. 13:25 ] @
A sta ce da radi kada bude trebao da se uradi servis i treba recimo da se dopuni uredjaj ? A taj momenat ce doci pre ili kasnije.E tada ce da plati komplet punjenje R407 a R22 moze samo da se dopuni i vozi.Nisi shvatio poentu price.
[ frigo servis bata @ 21.04.2008. 23:08 ] @
Do sada su Mideine klime bile ok,medjutim ove nove(plavi znak)na spoljnoj jedinici mi se nedopadaju,izgleda da su menjali kompresore dosta su bucnije nego ranije a i ventili za prebacivanje grejanja-hladjenja nisu ti sto su bili do sad,tako da bi se i ja odlucio mozda za Samsunga.Ja licno Samsungove klime nevolim jer se pokazalo da crkavaju kompresori,doduse posle cetiri pet godina oni stariji modeli.Za ove kineske ne znam kakve su(mozda sam dvadesetak montirao)tako da to nije dovoljno za neku kritiku ili pohvalu.Na izgled mnogo su lepse od nekih u tom rangu.Sto se tice gasa ja sam uvek za dobro provereni R22.R407c zna da pravi probleme.Dakle izmedju ove dve klime glasam za Samsung.
[ SASA M. @ 22.04.2008. 01:34 ] @
Citat:
Pajapatak: A sta ce da radi kada bude trebao da se uradi servis i treba recimo da se dopuni uredjaj ? A taj momenat ce doci pre ili kasnije.E tada ce da plati komplet punjenje R407 a R22 moze samo da se dopuni i vozi.Nisi shvatio poentu price.


Najbolje je da se onda ubije. Ako si hteo da napravis neku analizu onda si trebao jos neke stvari da pomenes. Koji je prosecan period kada iscuri r407? Sest meseci? Godina? Mozda mu iscuri gas za npr. 10god? Mozda ce do tada 2-3x promeniti uredjaj? Mozda ce dobiti na lotou, pa se odseliti tamo gde mu klima nece trebati? Ja ne nagadjam da li covek ima para ili ne da ako nesto crkne moze ili ne da popravi. R22 se izbacuje iz upotrebe i hipoteticki za 2-3god njegovo dopunjavanje moze biti skuplje nego sa r407. Mozda ga i ne bude uopste. Trend je da se njegova upotreba zabranjuje, pogotovo u razvijenim zemljama. Takvi modeli zavrsavaju u zemljama treceg sveta. Distribucija i vracanje iskoriscenog se strogo kontrolise, ne pusta se u atmosferu. Ne znamo koje sve mesavine mogu da se izmisle i da se pocnu primenjivati. Nesto sto je danas skupo sutra moze postati jeftino i obrnuto. Moja pretpostavka je da je pitao za nov uredjaj, sa garancijom. Nije pitao koja je jeftinija od te dve vec koju da uzme. Ako se nestrucno odradi montaza imace problem sa kojom god da uzme. Garancijom moze pokriti te probleme koji mogu nastati. U to spada i curenje. Garancija od jedne do pet godina, kako ko voli.
[ Pajapatak @ 22.04.2008. 12:29 ] @
I R12 je zabranjen 1992 no medjutim i danas mozes da ga kupis gde god hoces za najnormalniju cenu.
R 407 je dosta cudan freon i treba ga izbegavati.Nemam volje da objasnjavam detaljno zasto i kako i da se raspravljam.
[ frigo servis bata @ 22.04.2008. 16:31 ] @
Slazem se sa svim ispred recenim.A sto se tice tih freona koji stete ozonu,pa ti uredjaji su toliko mali i neznacajni da nemogu da uticu na ozonske rupe u toj meri,problem su velike firme koje imaju te uredjaje i koje koriste te gasove dan danas (u pojedinim chilerima staje nekoliko stotina kg gasa)i to se ispusta kad dodje do kvara u atmosferu,bez ikakve kontrole i nikom nista.Ovo sto sam rekao tvrdim da je tako jer sam radio 8 godina u jednoj takvoj firmi koja ima instalirane rashladne sisteme nekoliko megawatta snage.Sve ove nove zamene tih starih i dobro proverenih gasova,kao sto su R12,R22,R502 sa sadasnjim R134a,R404,R407c,R600,R410....su sa manama i problemima u radu i exsploataciji.Toliko...
[ SASA M. @ 22.04.2008. 16:50 ] @
To sto se moze nabaviti ne opravdava tebe ako ga kupis. Da karikiram, i droga je zabranjena, pa ipak moze da se negde kupi. Kod nas mozes kupiti sta hoces, taj deo oko nedoslednosti drzava, zakona, prodavaca itd. sam preskocio da pisem jer previse siri temu. R407 je mesavina , cini mi se, 3 razlicita gasa sa manjim molekulima od onih u starijim varijantama, pa je time potencijalno lakse da on pre iscuri. Kazem potencijalno jer sve zavisi od onog ko montira i sa cime montira.
[ frigo servis bata @ 22.04.2008. 17:05 ] @
Jeste mesavina tri gasa od kojih je glavni sastojak R134a,i ima problema ne samo zbog gubitka jedne od tri komponenti nego i ulja koje se stavlja u te uredjaje.A i taj R134a nije nimalo bezbedan gas jer u kontaktu sa otvorenim plamenom stvara neku vrstu zagusljivca,dok R12 sa otvorenim plamenom stvara fozgen.Tako da ni sam covek nezna sta je gore,ali poenta je u velikim sistemima a ne u kucnim uredjajima.Ljudi su nesto naculi pa boze moj eko gas,to je nesto super a ustvari neznaju da ima daleko opasnijih stvari od freona sa kojima se srecu svakodnevno.Dakle da nesto razjasnimo za sve koji neznaju a interesuje ih.Freon kada iscuri iz uredjaja nije opasan za ljudsko zdravlje direktno,vec indirektno a to je da se u tim freonima nalaze neki molekuli koji stvaraju ozonske rupe i preko suncevih zraka vi ste izlozeni prevelikom uv zracenju.Valjda ce sad nekima biti malo jasnije sta se desava i zasto.Najveci zagadjivaci su veliki industrijski sistemi.
[ Pajapatak @ 22.04.2008. 19:32 ] @
R 407 je mesavina 5 komponenti,za 4 se kao zna koje su ali za petu se samo nagadja i zbog toga je problem dopunjavanje.
Nije ni bitno,bitno je da je moja preporuka Samsung na R 22.
Skola o rashladnoj tehnici je negde drugde.
[ gordecka @ 24.04.2008. 21:45 ] @
Uzmi VIVAX 12-cu sa zadnja 3 slova AEL , to je u stvari MIDEA klima sa R407c gasom,idi na www.kimtec.co.yu i tamo ces videti katalog sa tehnickim karakteristikama.Garancija je 3 god.( uz godisnji servis). Imas i spisak servisa koji ih ugradjuju, i budi siguran da ce ti sve biti odradjeno kako treba.
Jedino sto znam sigurno je da se u njih ugradjuju Brand kompresori.
Sto se tice gasa R 407 c on se sastoji od 3 gasa , i to R32 - 23% ;R125 - 25% i R134a - 58% kombinacijom ta tri gasa dobija se stabilnost sistema.U praksi rade ljudi svasta mesaju R22 sa R407c ,pune jedan umesto drugog...i u principu to i radi, ali koliko?Pa najduze 1-2 god je je problem sa uljem u kompresoru koje za jedan gas ide mineralno, a za drugi sinteticko tak da pri zameni gasa jednog sa drugim,dolazi do razgradnje ulja , i crkavanja kompresora, a tada zna se - NOVA KLIMA!!!