[ ljiljanm @ 30.04.2008. 13:42 ] @
Otac i ja radimo kovane ograde, pa smo zbog sve veće potražnje pocinčanih ograda planirali da sami pokrenemo pogon hladnog cinčanja. Interesuje me da li neko ima iskustva sa tim. Dobro bi došli bilo kakvi članci na internetu, literatura i sl, a pogotovo praktična iskustva. Imamo jedan stari transformator za zavarivanje pa smo mislili da ga preradimo da nam bude izvor jednosmjerne struje za proces cinčanja. Problem je regulacija. Kako bi se to dalo izvesti. Imam nešto malo znanja iz energetske elektronike ali ništa praktično. Prvo me interesuje da li je ovo moguće izvesti sa trafoom za zavarivanje (pretpostavljam da jeste jer oba praktično rade u kratkom spoju) i koje komponente bi trebao kupiti da sam izvedem regulaciju.
[ Horvat @ 30.04.2008. 15:00 ] @
mali off,izvini ali kakve veze kovanje i varenje ima? ;)
[ ljiljanm @ 07.05.2008. 06:25 ] @
Kao izvor struje za cinčanje iskoristiti trafo za zavarivanje.
[ prikojas @ 21.05.2008. 10:38 ] @
Obrati paznju pre nego se upustis u ovakav biznis, da u nekim opstinama (verovatno svim!), zbog velike kolicine otpadnih voda koje su rezult cinkovanja, moras ispostovati odredjene ekoloske kriterijume. Dosta su rigorozni sa tim tako da u nekim mestima je zabranjeno u naselju imati radionicu za cinkovanje. Nije zgoreg da se raspitas.
U sustini sam posao i moguca zarada naspram ulaganja su prihvatljiva, ali nije bas sve jednostavno kao sto izgleda.
[ mikica1982 @ 04.07.2008. 21:27 ] @
Ja sam ipak za toplo cikovanje,
cisto sumnjam da je postupak hladnog cinkovanja dovoljno dobar i brz za zastitu kovanih ograda.

Ja imam preduzece koje se bavi izradom kovanih kapija i ograda, 95 % svih proizvoda zasticujemo toplim cinkovanjem,..
Usteda u vremenu je neverovatna, dnevno se moze cinkovati i po 100 m kvadratnih,
naravno jedini problem je visoka cena i malo cinkara u Srbiji.