[ kesten79 @ 03.05.2008. 18:17 ] @
zanima me koji je najefikasniji načn za uvesti centralno grijanje u manjem stanu - cca50m2. naime, planiram renovirati bakin stan, gradnja od prije 100 i kusur godina sa debelim zidovima, tri veće prostorije+kupatilo i hodnik. do sada se grijao na drva sa šporetom snage 7 kw koji je uz otvorena vrata grijao sve prostorije, izuzev kupatila. malo sam gledao šta se nudi na tržištu i našao alfine modele (http://www.alfaplam.co.yu/cms/...hp?tip=X&sifra=ALF70EFAVOR) štednjak+ kotao snage 12,5 kw što u potpunosti zadovoljava moje potrebe. zanima me koliko je dobra ova solucija za grijanje dvije sobe+kupatilo + kombinovani bojler za toplu vodu i na koji način je najbolje izvesti instalaciju da bude najjednostavnija za rukovanje, imajući u vidu da će glavni operater biti moja baka. zbog nje bih najradije odabrao peć koja najviše sliči tradicionalnom šporetu. postoji li mogućnost ugradnje sistema sa prirodnom cirkulacijom, bez pumpe?
[ Budimir @ 06.05.2008. 20:15 ] @
To ti je fino resenje sto si zamislio. Ako ti vec ne smeta da lozis u stanu glupo je ne iskoristiti i ne grejati odatle i ostale prostorije. Samo sto bez pumpe nece ici jer za tako nesto mora da postoji visinska razlika izmedju kotla i grejnih tela. Obavezno ces morati da postavis i alternativno napajanje u slucaju da nestane struje. Razvod (preporuka dvocevno) mozes da radis od vise vrsta cevi a ja sam nekako za bakar. Mozes da ides sa ukopavanjem cevi ili da ih postavljas po zidu. Nesto preciznije moze da ti predlozi neko tek kad vidi stan.
[ kesten79 @ 07.05.2008. 18:54 ] @
hvala puno na odgovoru budimire,
ja svakako moram ložiti u stanu jer nemam drugu mogućnost za postaviti peć - malo me brine sam šporet jer nemam iskustva sa tim (jel to jednako dobro grije vodu u radijatorima i kuha/peče) a ova solucija mi se čini najlogičnija pošto u kuhinji već postoji mjesto za njega a i snaga od 12 kw je sasvim ok.
svakako sam mislio dvocjevni sistem i uopšte mi ne smetaju cijevi po zidu - kakvo dodatno napajanje treba za pumpu? ja bih to htio maksimalno pojednostaviti da nema više posla od loženja vatre s obzirom da je baka od 82 godine glavna oko šporeta i kuhanja. jest da je sposobnija od mnogih upola mlađih ali ne bih da zaboravi upaliti pumpu pa da ode u zrak :lol:
[ mali genije @ 07.05.2008. 19:11 ] @
lepo si to zamislio samo kad zalozis tu alfu da greje nece niko moci da pridje na 2m
i obavezno moras da imas konstantno napajanje pumpe kao i sig. ventil koji se
veze na izvor hladne vode i kanalizacije da bi u slucaju nedostatka cirkulacije
rashladjivao vodu u sistemu. inace sporet greje odlicno i ima zimski i letnji
polozaj resetke za lozenje i ne sme se loziti bez vode u sistemu
pozzz......
[ kesten79 @ 07.05.2008. 19:49 ] @
kako napajanje rješavam? neki ups ko kompjuter ili postoji nešto drugo?
[ Budimir @ 07.05.2008. 21:53 ] @
Da, radi se na principu UPS-a. Koristis neki akumulator i pretvarac 12/220 V. Obicno se koristi neki automobilski ili kamijonski akumulator. Kad ima struje akumulator se puni a kad nestane automatski se aktivira pretvarac i tera pumpu dok se ne isprazni akumulator ili ne dodje struja.