[ marko37 @ 31.05.2008. 09:31 ] @
| Uskoro bi treboa da počnem da radim za jednu stranu firmu ovde u Srbiji (tj. regionu). S obzirom da nije u pitanju predstavništvo (mada će na kraju verovatno da otvore), koje rešenje je najbolje u pogledu rešavanja pravnog statusa? Znači hoću da mi ide staž, da se uplaćuju doprinosi, i sl.
Pretpostavljam da ovde ima ljudi koji su u sličnoj poziciji pa me interesuje kako su se oni snašli u toj situaciji.
Takođe, kako gledate na razliku između toga da li ste prijavljeni kao radnik u predstavništvu strane firme nasuprot tome da ste prijavljeni kao radnik u matičnoj kompaniji? Npr. u CV stavite da ste radili za XYZ Inc. a u svim dokumentima stoji da ste ustvari radili za XYZ d.o.o. iz Srbije. Da li smatrate da ima razlike, i zašto? |
[ momsab @ 11.06.2008. 11:16 ] @
otvoris agenciju, narpavis ugovor sa tom firmom i uplacujes sebi doprinose (sta i kako vidi u drugim temama)
sto se CVja tice, navedi TACNO stanje
s moje tacke gledista ima razlike: ako stavis tacno delujes mi posteno a ako stavis priblizno delujes mi malo sumnjivo
[ Davor Vlajkovic @ 11.06.2008. 12:03 ] @
Ako direktno radiš za stranu kompaniju koja nema predstavništvo / kćerku firmu ovde, taj vaš odnos potpada pod zakone države u kojoj se firma nalazi. No, za tebe kao radnika rezidenta Srbije i dalje važe srpski zakoni, pogotovo onaj o porezu na dohodak građana. To znači da si u obavezi da sve prilive prijavljuješ, pravdaš, sabiraš i, ako na kraju godine pređeš određenu cifru, platiš porez na dohodak.
Što se doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje tiče, ako ti je stalo do toga, možeš da ih uplaćuješ kao fizičko lice (bez firme), a možeš i da registruješ sopstvenu firmu i uplaćuješ ih u svojstvu vlasnika i/ili radnika. Ugovorene poslove sa stranom kompanijom možeš a ne moraš da realizuješ preko te svoje firme. Ako se na to odlučiš, onda si praktično zaposlen kod domaćeg poslodavca koji sarađuje sa stranom kompanijom, što donekle menja stvari po pitanju potrebne papirologije u odnosu na prvi slučaj.
Glede pravilnog navođenja referenci, ako je domaći d.o.o. deo inostranog Inc.-a, suštinski nema razlike, ali je sa stanovišta poslovne etike preporučljivo da navedeš onako kako zaista jeste.
Nadam se da je sada jasnije, tu smo ako imaš dodatnih pitanja.
[ Java Beograd @ 11.06.2008. 12:14 ] @
Što se CV-ja tiče, mnogo je važnije šta si radio, a manje je važno u kom je pravnom statusu, i u kom si odnosima bio sa onim za koga si radio.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.