[ Nena D @ 23.06.2008. 11:36 ] @
Dragi forumasi,molim za pomoc.Posle strašnog iskustva sa lopovima i hohštaplerima od majstora,narvno imam problem sa pvc stolarijom koju su ugradili.Vrata(balkon) su "spala",zapinju prilikom otvaranja,a jedna ne mogu više uopšte da zatvorim niti da namestim na kip.Kako je bio u pitanju nazovi preduzimač ja ne znam ni gde su vrata naručena ni ko ih je pravio,sem sto nanjima ima neka nalepnica,cini mi se "Pimapen" i pise na nemackom.Ja jednostavno ne znam koji majstor to može da popravi.Veruj te mi da sam očajna!Molim vas neka mi neko ,bar kaze koji majstori to rade.Unapred se zahvaljujem.Očajna domaćica.
[ bakara @ 23.06.2008. 12:41 ] @
Nije se nista pokvarilo, samo treba da se usteluju vrata.

Imamo ovde jednog clana koji se bavi PVC stolarijom, pa ako je voljan neka objasni...
[ veljkoE @ 23.06.2008. 14:50 ] @
kao sto rece bakara
ukoliko nista nije polomljeno, potrebno je samo stelovanje

ima 2 vrste stelovanja

prvo je sa (najcesce) imbus kljucem br 4
pogledate na sarkama gde se nalazi sestougani otvor
( donja sarka se steluje na stoku, gornja na krilu)
postoje tri pomeranja
po visini
i po sirini: levo ili desno - gornji deo vrata i donji deo vrata

ukoliko su desna vrata ( uzimate desnom rukom rucku i vucete prema sebi i otvarate krilo u desnu stranu)

potrebno je da donju stranu krila imbusom na sarki koja je na stoku -naterate max levo
a gornju stranu zategnete max ( do kraja, a ne jako stegnuti)
ukoliko jos kaci
potrebno je krilo malo podici - skinuti zastitnu maskicu sa donje sarke na krilu i pogledati- od gore ima isto imbus sraf, i okrenuti (zavrnuti) po zelji

sad se moze javiti problem
posto je tesko pronaci krila koja su isecena po standardu - ili su veca ili su manja (no nije ni bitno)
moze se desiti da kad krenete da dizete krilo i odgurate donju stranu u levo - krilo pocne kaciti o stok na levoj strani
ili kad dizete, da krilo pocne kaciti gore

no
pokusajte sa imbusom resiti problem

ukoliko ne uspete
tada je na redu druga vrsta

skidaju se lajsne koje drze staklo i to isto staklo se prepakuje da bi se krilo nateglo, dolazi do minimalnog ostecenja krila i lajsne ( posto je lajsna cvrsto upakovana treba nekako da se odvoji )

ovo ne objasnjavam
to ne moze niko uraditi osim majstora koji se time bavi
tj
moze ( nije neka mudrost)
ali postoji rizik da izleti ili da se polomi izo staklo od 40 kg i da ga isece kao sto samo staklo moze
posto nemate odgovarajuci alat - to jos vise onemogucuje ovu radnju

dakle
ne objasnjavam zato sto je opasno
( ljudi znaju da je u hladnjaku automobila vrela voda kad je auto upaljen, pa opet odmah otvaraju cep kad se nesto desi )

inace- servis vas moze kostati 20 eura, ima posla max 1 sat


pokusajte sa imbusom, iako po prici je krilo ipak previse palo da bi se nastelovalo, no sve je moguce
pokusajte
[ anon157690 @ 23.06.2008. 20:58 ] @
Mora da se šališ, pa takav posao nije za "očajnu domaćicu", prvi problem će biti pronaći imbus ključ...
Pošalji lepo broj telefona na pm i završi posao. A domaćica je trebala da pusti mužića da to sređuje
a ako neće da se prlja onda nek da 20€.
[ wolfpack @ 24.06.2008. 12:22 ] @
ko god da steluje vrata inbus kljucem OBAVEZNO da vrati cep nazad ! da nedodje do rastelovanja prilikom otvaranja-zatvaranja vrata
[ bakara @ 24.06.2008. 13:13 ] @
Citat:
Fliz: Mora da se šališ, pa takav posao nije za "očajnu domaćicu", prvi problem će biti pronaći imbus ključ...

nije za domacicu, ali veljkov komentar svakako moze koristiti nekome od nas, ili domacinom muzu, prijatelju ili vestom sinu

[ veljkoE @ 24.06.2008. 14:23 ] @
Citat:
wolfpack: ko god da steluje vrata inbus kljucem OBAVEZNO da vrati cep nazad ! da nedodje do rastelovanja prilikom otvaranja-zatvaranja vrata


iskreno, ja jos nisam nasao cep koji drzi okov da se ne rasteluje, okov je tako konstruisan da otvaranje i zatvaranje NE utice na nastelovanost krila
krilo se rasteluje (ili uopste ne funkcionise kako treba) iz vise razloga
zbog lose montaze
zbog loseg izbora materijala i okova
"zamor" materijala -> ( nije ni zamor ni diletacija, ali uglavnom prozor se siri i skuplja)
a i predvidjeno je stelovanje PVC stolarije na toliko puno nacina iz tog razloga
posto krilo radi na toplo i hladno ( temperaturne razlike leto-zima, dan-noc) mnogo vise od ALU stolarije i samim tim je jako tesko nastelovati PVC prozor da normalno funkcionise "iz prve", potrebno je bas skoncetrisano prici poslu , a to je kod PVC stolarije jako tesko
posto svaki dunster moze za jedan dan nauciti da pravi pvc prozor i da ga ugradi
a sta kasnije kupci
pa uglavnom su navikli na staru drvenu stolariju, pa misle da to tako treba
;)
a onaj ko je navikao na kvalitet
pa uzima ALU
klasika

[ alesta115 @ 08.07.2008. 21:06 ] @
pozdrav drugari,imam malo veći problem sa pvc stolarijom,naime dvoja balkonska vrata koja mogu da se otvaraju i na "kipu",potpuno su unistila šarku na kojoj stoje,probao sam po gradu da nađem i da zamenim,ali to je bilo uzaludno,niko ne drži tako nešto,ima li neko ideju gde bi to mogao naći ili da mi preporuči nekog ko se bavi tim,hvala unapred!
[ veljkoE @ 11.07.2008. 14:00 ] @
odes do bilo kog prozvodjaca PVC stolarije i poneses tu jednu sarku ( skini krilo i odvrnes)

ili
ako znas marku okova - ne moras da skidas, ali ipak je bolja varijanta da skines sarku


nego
jel to sarka sa krila ; ili sa stoka
obrati paznju : ako je sa krila- postoje i leve i desne sarke, nisu univerzalne, pa ako imas razlicita vrata tako biras i sarke
na stoku je "univerzalna"

uglavnom, poneses ono sto je pokvareno
samo pazi - krila su jako teska, otprilike kao dzak cementa.
ne okreci krilo na bok ili slicno, ne stavljaj krilo na cosak, samo ga skini i nasloni na zid - da ne bude kasnije problema sa staklom koje se malo pomeri
[ plavis @ 11.05.2010. 20:39 ] @
Pozdrav!

Smatram da je logicno da se nadovezem na ovu temu posto imam slican problem! Na ALU prozoru sam slucajno okrenuo bravu za otvaranje na kipu (kant) dok jos nije bio skroz zatvoren. Od tada ne mogu normalno da koristim taj prozor. Svaki put kad trbe da ga u potpunosti zatvorim (bilo sa redovnog otvaranja bilo sa kipe) treba da malko podignem stranu na kojoj nisu sarke. Pritom se prozor uopste ne pomice na sarkama vec se, zapravo, obrce oko svoje ose i luft je sa gornje strane gde je veza prozora i one sipke koja drzi prozor kad je otvoren na kipu.

Kad ga uspem zatvoriti, moram da okrenem bravu na totalno zatvaranje pre nego sto izaberem drugi tip otvaranja. Ako sa kipe odmah predjem na normalno otvaranje on mi ostane visiti na jednoj sarci jer se nije zabravio sa gornje strane.

Sta da radim?
[ veljkoE @ 13.05.2010. 15:04 ] @
probaj kad je prozor zatvoren

da stavis u polozaj otvoreno
ako radi normalno -OK

zatvori prozor, stavi na zatvoreno

prebaci sada na kip

ako kipuje - OK

pritvori prozor

stisni rukom u gornjem delu sarke ( konntra strana od rucice) - sad okreni rucicu na otvoreno

ako radi - OK

ako ostaje da "visi" tako sto je zakaceno na donjem delu, a gornji deo se seta
tada je potrebno stelovanje prozora...
[ whitie2004 @ 14.05.2010. 08:20 ] @
Lici da je u zoni makaze nesto otkaceno/iskrivljeno/slomljeno. Tesko ce ici bez novog dela i majstora... Kad je vec tu nek ti doda i:

- podizac krila; Ocito je krilo veliko i spada, pa da ne dizes ti rukama.
- osigurac ( kocnicu). Sprecava te da opet ponovis ovu operaciju i pomeris okov u zabranjeni polozaj.

Oba dela su stardni deo okova , ali , ipak, kriza je i svaki evric dobro dodje.
[ plavis @ 14.05.2010. 20:39 ] @
Veljko, probao sam navedeno.
Sa normalno otvorenog, ide na kip bez problema. Kad sam zatvarao kip laganim pritiskom na taj gornji deo prozora (kod sarke) prozor se odmah zatvorio i bez problema se otvorio kad sam rucicu prebacio na normalno otvaranje (bez prethodnog okretanja rucice na zatvoreno). Jedina zamerka je sto sam posle kipe za normalno otvaranje morao prvo rucicu spustiti malo nize od vodoravnog polozaja (za normalno otvaranje) i onda je vratio i tada se prozor normalno otvorio bez da visi na donjoj sarki.

Whitie2004, krilo jeste veliko, kvradratno i veoma tesko. Imam jos jedno takvo koje nece uopste da se otvori na kipu, a postoji taj polozaj rucice.

BTW, nedavno sam se uselio u ovaj stan pa tek upoznajem sta ne valja.

[ veljkoE @ 15.05.2010. 15:24 ] @
ukoliko ne zelis da bacas jedno 50 € na majstora, da ti menja okov, nauci tako da otvaras

samo stelovanje da ti neko odradi, verovatno ce ti uzeti jedno 20€

na tom drugom krilu je neko verovatno "zavrnuo" makazu, ukoliko ne ide na kip,

a desavao mu se slican problem kao tebi na ovom prvom prozoru






@whitie,
verovatno je rucica sa tom kocnicom, ali ako u gornjoj zoni -na sarki- ne uspe krilo da se privuce samo, moguce je da prebaci rucicu na otvoreno,a da makaza ne zatvori
desava se...




[ Taranto @ 04.10.2010. 09:10 ] @
Pozdrav drustvo...

I ja ima jedan problem sa pvc balkonskim vratima. Vrata su poprilicno velika, upitanju su dva krila po 90x220 i desna vrata imaju kip.
Problem nastaje kada duva vetar jer i na levim i na desnim krilima negde na polovini strasno vuce promaja (mislim na deo do stoka, ne do sredine), prakticno vrata nisu dobro priljubljena...
Tu na sredini ima onaj zub za kacenje, ali me interesuje da li on moze da se steluje u smislu da malo vise privuce vratana tom sredisnjem delu da bi guma odradila svoje?

Hvala!!!
[ veljkoE @ 04.10.2010. 20:04 ] @
ako u falcu na krilu ima okov na delu do stoka i na njemu postoje oni valjcici - ekscentri, koji imaju mogucnost da se okrecu - onda moze da se pritegne


ali jedino da gledam u pasulj pa da ti odgovorim tacno
[ Taranto @ 05.10.2010. 10:39 ] @
Vec si mi pomogao :)
da, imaju ti valjci, na njih sam i mislio kad sam pitao da li mogu da se steluju. Sad primecujem da i oni imaju mogucnost da se ekscentricno okrecu.
Imaju dva (pretpostavljam zbog poprilicne visine vrata), jedan na sredini jedan na sredini gornje polovone. Medjutim, sad kad sam probao da ih nastelujem da vise privlace vrata
primetio sam jos jedan problem, onaj sto je na sredini sad radi ok, medjutim onaj sto je na sredini gornje polovine ustvari uopste ne dohvata
do svoje kopce na stoku... :( (ne po visini, tako su dobro ustelovani nego bukvalno stoji paralelno sa kopcom). Pomislio sam da mozda treba cela vrata malo pomeriti u desno, ali kada sam pogledao valjke na tim vratima koji kace za leva vrata video sam da su
i na njima tragovi prakticno milimetar ipo koliko kace za kopcu, pa ako pomerim vrata udesno... jasno je sta ce biti.

Da li za to ima resenje ili mozda postoje duzi valjci ili.... ili...

Napravicu danas fotografiju vrata.

Unapred hvala jos jednom!
[ veljkoE @ 05.10.2010. 19:09 ] @
stvar je vrlo jednostavna

celu stranu krila do sarke, dakle vertikalu, pokusaj sa unutrasnje strane, da prislonis na dlan na sredinu vertikale
ali tako da je dlan u stvar na staklu a bocna strana dlana na vertikali krila ( kao karate udarac )
zatim
najjednostavnije objasnjeno
potrebno je da izguras sredisnji deo krila prema stoku
klizeci staklom udaris u krilo - po lajsni

ili

da uhvatis sakom krilo i povuces ( gurnes) ga prema stoku - od strane stakla prema stoku


verujem da ce ti ovo pomoci

da bi znao sta si uradio, najlakse je da pre svake radnje obelezis olovkom sadasnje stanje krila - zatvoris i obelezis linijom po vertikali
a zatim sve ovo odradis, pa vidis sta si uradio


ako ti akcija uspe - ustedeo si 20 €
[ Taranto @ 06.10.2010. 07:57 ] @
veceras idem u akciju da ustedim 20e :)))

Hvala!
Javicu za rezultat...
[ nikolatx @ 09.10.2010. 00:10 ] @
Može li neko da objasni kako skinuti staklo sa pvc prozora (odnosno lajsnu koja ga drži) ali priručnim sredstvima bez nekog specijalnog alata?
Kada prozor ima duplo staklo, da li skidanjem lajsni sa jedne strane ispadaju oba stakla ili mora da se skinu lajsne i sa druge strane?
[ veljkoE @ 09.10.2010. 15:09 ] @
koji je razlog da vadis staklo

inace
potrebno je malo znanja, dleto i cekic
[ AleXandarZ @ 22.02.2012. 21:58 ] @
Citat:
Taranto: Pozdrav drustvo...

I ja ima jedan problem sa pvc balkonskim vratima. Vrata su poprilicno velika, upitanju su dva krila po 90x220 i desna vrata imaju kip.
Problem nastaje kada duva vetar jer i na levim i na desnim krilima negde na polovini strasno vuce promaja (mislim na deo do stoka, ne do sredine), prakticno vrata nisu dobro priljubljena...
Tu na sredini ima onaj zub za kacenje, ali me interesuje da li on moze da se steluje u smislu da malo vise privuce vratana tom sredisnjem delu da bi guma odradila svoje?

Hvala!!!


Zavisi od okova trebalo bi da moze da tuljak deo koji se pomera na okovu kada pomeras rucicu da se rotira oko svoje ose imbusom a on je konusan pa se menja i dubina zatvaranja. Tako mozes da nateras krila da se bolje priljube uz stok. Pozdrav
[ bakara @ 08.03.2012. 10:37 ] @
Jel moze par instrukcija kako ustelovati ovaj prozor:

Desno krilo ne stoji paralelno sa levim, ja predpostavljam da sa donjim imbusom (predposlednja slika) mogu nastelovati da ide donja strana ka desno?
Nije mi jasno kako se steluje gornji ugao na drugoj slici, bilo bi dobro da njega mogu malo na levo?
Nisam jos nista cackao...





[ veljkoE @ 08.03.2012. 15:43 ] @
oznaku 4 pomeri prema krilu (odnos je ustvari isti, ali krilo pomeras prema sredini).

na drugoj slici, koliko vidim, verovatno ne mozes nista odraditi, vec je sarka navucena na krilo, ali pokusaj malo zavrnuti, merilo da li si preterao je nemogucnost kipovanja zapinje


na kraju opet oznaka 4, skini maskicu i na gornjoj strani (te donje) sarke malo zavrni da podignes krilo
time ces dodatno poravnati krila ako ima malo jos razlike u visini izmedju krila
isto je merodavam kip

ako je radno krilo OPET vislje, e onda na onom drugom krilu sve ovo ponavljas u kontra smeru
mozda je najlakse da ga malo spustis ( donja sarka sraf od gore odvrnes), pa onda gornju sarku malo odvrnes

ovim redosledom najlakse dobijas poravnata krila po visini i sa jednakim razmakom izmedju krila, vak je pozeljno da je dole malo uze nego gore.
pola sata pred sebe, pa "udri"

ukoliko ne uspe ( verujem da hoce) onda jedino podesavanje na staklu, otvaranje lajsni, ali to je opet relativno opasan posao ( da se vec ne ponavljam)
[ bakara @ 08.03.2012. 15:57 ] @
Citat:
veljkoE:

ako je radno krilo OPET vislje, e onda na onom drugom krilu sve ovo ponavljas u kontra smeru :)
mozda je najlakse da ga malo spustis ( donja sarka sraf od gore odvrnes), pa onda gornju sarku malo odvrnes

Levo krilo je fiksno bez podesavanja, i ja bih rekao da je ono skroz u redu.

To radno krilo nize je od ovog drugog, ja bih da ga podignem gore desno (ako me razumes?)
Kontam da ovaj sraf na slici 3 pomera donji ugao napred-nazad?

A sraf iznad njega (ispod poklopca ne vidi se) podize krilo na gore?


Ovo ne razumem, kako mozes proceniti sa slike?
Citat:
na drugoj slici, koliko vidim, verovatno ne mozes nista odraditi, vec je sarka navucena na krilo, ali pokusaj malo zavrnuti

Da li je moguce na gornjoj sarci stelovati napred-nazad i kako?

Pokusavam razumeti princip pre nego pocnem stelovati...



[ veljkoE @ 08.03.2012. 19:28 ] @
to na drugoj slici gde je uperena strelica (je verovatno sraf za ekscentar, odnosno privlacenje krila blize stoku) ali je to prvenstveno deo kolji sluzi pri montazi makaze da se namesti za "levi" ili "desni" prozor - to je tebi sada nebitno. mora postojati jos jedan sraf na gornjem delu makaze.

levo krilo je mozda fiksno, ali posto se ne vidi- necu da tvrdim, ali bi trebalo da ima opcije pomeranja

sraf na slici 3 pomera krilo u donjoj zoni u levo i desno deo br 4, ali tebi treba u levo, to podrazumeva i podizanje krila na sredini, tj poravnvas krila

ako zelis da gornji kraj ide desno , onda moras na slici jedan pronaci jos jedan sraf u gornjoj zoni makaze i zavrtati ga, ali kad okrenes jedan krug proveri da li prozor moze kipovati

na kraju
funkcionalan prozor ne znaci da sad moras samo ovo tvoje desno krilo podignuti, neko mozes i ovo drugo malo spustiti
ako su ti iste donje sarke na oba krila, onda je verovatnoca 99% da mozes i pomocno krilo stelovati
Citat:

A sraf iznad njega (ispod poklopca ne vidi se) podize krilo na gore?

da, podize ili spusta

princip je jednostavan :)
[ bakara @ 09.03.2012. 10:07 ] @
Juce sam stelovao i sada je stanje prilicno bolje ali i dalje nije savrseno, malo se dodiruje gornja bravica sa krilom...

Citat:
veljkoE: to na drugoj slici gde je uperena strelica (je verovatno sraf za ekscentar, odnosno privlacenje krila blize stoku) ali je to prvenstveno deo kolji sluzi pri montazi makaze da se namesti za "levi" ili "desni" prozor - to je tebi sada nebitno. mora postojati jos jedan sraf na gornjem delu makaze.

Ja na gornjem delu makaza ne vidim ni jedan sraf, a mislim da bi trebalo jos bar pola milimetra da namaknem gornji ugao u desno i da sve savrseno legne.

Citat:
veljkoE
levo krilo je mozda fiksno, ali posto se ne vidi- necu da tvrdim, ali bi trebalo da ima opcije pomeranja


Na levom krilu ne vidim da ima nesto da se podesi, samo sarka i klin koji ulazi, osim ako ne postoji neka fora?



[ veljkoE @ 09.03.2012. 18:21 ] @
tu strelicu na drugoj slici kad bi podigao do ruba sarke i tada pogledao, mozda bi nasao sraf, tu bi trebalo da bude, onako, zavucen unutra

na pomocnom krilu su onda verovatno stavljene drugacije sarke nego sto je praksa, tj, donja sarka bude identicna, a gornja umesto makaze - bude "lazna" makaza
[ bakara @ 09.03.2012. 19:39 ] @
Citat:
veljkoE: tu strelicu na drugoj slici kad bi podigao do ruba sarke i tada pogledao, mozda bi nasao sraf, tu bi trebalo da bude, onako, zavucen unutra

Jel moze na tom srafu da se dobije jos taj milimetar u desno?
[ veljkoE @ 09.03.2012. 21:00 ] @
naravno, testiras samo da li mozes kipovati prozor i to je to.
[ bakara @ 10.03.2012. 10:17 ] @
Nisam uspeo da lociram gde se nalazi taj sraf na koji mislis?

Na samim makazama ili gde?
[ veljkoE @ 11.03.2012. 09:59 ] @
ovde pogledaj
[ bakara @ 11.03.2012. 11:24 ] @
Citat:
veljkoE: ovde pogledaj

Izgleda da je to to, sto mi treba, ali kako da mu pridjem a da ne skidam krilo?
[ bakara @ 11.03.2012. 13:58 ] @
@veljkoE

Namestio sam, dovoljno je bilo samo otvoriti prozor ... sa ovim srafom se sasvim fino podesi sve.

Hvala!
[ veljkoE @ 12.03.2012. 20:37 ] @
pa kazem ja, jednostavno je
[ bakara @ 12.03.2012. 20:59 ] @
Ma da... da mi nisi rekao gde je ne bi znao ni da postoji taj sraf
[ kotko @ 12.05.2012. 11:43 ] @
molim Vas ako ima neko da mis tručno pomogne vezano za problem na pvc prozoru.
ne moze da se otvori na kipu nikako . ručica prozora uopće ne može da se okrene prema gore kako bi se prozor otvorio na takav način. radio je da neki dan i nakon čišćenja od strane djevojke nije se više mogao tako otvarati.

hvala
[ bakara @ 12.05.2012. 11:51 ] @
Imas gore, iznad tvoje poruke objasnjeno.
[ kotko @ 12.05.2012. 12:16 ] @
hvala, ali ovo objašnjenje nisam siguran da poaže, ja sam gledajući ovu sliku našao šaraf koji se imbusom pomjera sa donje strane na ovom uglu kako je na slici. pomjerio sam ali ništa nije pomoglo. i dalje ručica ne ide prema gore.
[ veljkoE @ 12.05.2012. 19:47 ] @
prvo, otvori prozor jedno 45 stepeni, onda prebaci rucicu na kip i vidi da li strana od gornje sarke ima otklon, kao da kip radi, ako radi, onda vrati rucicu na otvoreno i "zatvori" prozor...

posto je rucica na otvoreno, onda u donjoj strani gde je rucica jako stisni prema stoku (bolje celu vertikalu), i probaj da dignes rucicu na kip
ako ne ide, onda je potrebno lepo da uslikas prozor, delove okova pa da vidim sta i kako, iako je to malo teze iz slika pojasniti, pogotovo "docarati situaciju", ali ne bi bilo lose da proveris da se nije neki deo koji je negde usrafljen - pomerio.

otprilike skontaj kako okov funkcionise pa pogledaj
[ kotko @ 14.05.2012. 08:33 ] @
hvala velika

ja sam probao medjutim imam osjećaj da je sve blokirano.prozor sam otvorio normalno i onda ga gurnuo i on se otvara tako na kipu, bez pomjeranja ručice tj mogu ga dovesti u kosi položaj bez ručice. ručka može doći samo u vodoravan položaj najdalje . neće nikako da ide prema gore da se otvori prozor na kipu. zabrinjava me sto se ovo desilo iznenada. pogledao sam i one kružne klizače na okovu koji se nalaze na unutrašnjoj strani prozora koj se spaja sa drugim prozorom. oni iz maksimalnog gornjeg položaj mogu doći samo do sredine kao i ručica. medjutim uz makazu koja se nalazi uz gornji desni rub, ispod nje dva klizača su u početku na sredini, a ne na kraju kao ovi koji su na unutrašnjoj strani prozora. imam osjećaj da oni blokiraju daljnje pomjeranje jer nemaju gdje dalje se pomjeriti

probaću da ovo uslikam pa ako nije problem da Vam posaljem te slike

hvala jos jednom
[ veljkoE @ 14.05.2012. 20:44 ] @
evo malo sam crtao, pa vidi ste desava



ako imas jos koje pitanje, slobodno...
[ kotko @ 15.05.2012. 16:56 ] @
hvala za sliku
pogledao sam
izgleda da su klizači uz makaze problem
oni su pokretni ali nisu u istim pozicijama sa ostalim klizačima, tj pri otvaranju oni su vec u krajnjem položaju
kad krenem na kipu oni nemaju dalje prostora za pomjeranje
da li da sam majstorišem ili pak da zovem stručnu pomoć (od toga zazirem jer nakon ovih svih nazovi majstora prosto više ne vjerujem nikome)
[ veljkoE @ 16.05.2012. 01:10 ] @
to je u princpu veoma jednostavan sistem, samo ako se malo zamislis videces da nije tesko popraviti. imaju tu neki delovi, pa neki preklopi koje drzi jedan sraf, kad njega odvrnes, preklopni deo se moze pomerati...
[ iiiki @ 23.07.2012. 22:02 ] @
Pozdrav svima,imam jedan problem vezan za PVC prozore naime rucke kojima se zatvaraju prozori su se skroz rasklimatale (dobar kvalitet verovatno) vidim da ispod imaju neki srafovi kojima se zatezu ali prvo moram da skinem ručice.Kako to da uradim a da ne napravim neki veći problem.Hvala unapred.
[ veljkoE @ 24.07.2012. 17:44 ] @
ako je pvc, onda nema "ispod". sve se resava dok je krilo zatvoreno. stavis rucicu na otvoreno, dodjes do srafova tako sto zastitnu plastiku zakrenes na nacin sto je malo odvojis sa dva prsta uhvativsi gornju i donju stranu. onda "osecajno" zavrnes srafove. ili kupis nove rucice sa srafovima, one su oko 1.5€. s tim da ih sam nabavis i montiras.
[ iiiki @ 25.07.2012. 16:06 ] @
ok to je to hvala puno
[ lima_fil @ 11.11.2012. 00:56 ] @
Zdravo svima,
Kako otvoriti pvc vrata koja su se zaglavila? Verovatno su bila kriva ili šta već.
Zaglavljena su pri zatvaranju, gornji valjak (onaj deo koji se pomera gore dole kada okrećem bravu) je ušao gde već treba, a donji nije, i brava je pomerena na dole.
Sada brava ne može ni gore ni dole.
Ne vidim nigde neki šraf isl. kako bi ih rastavio ako treba. Obzirom da je štok uz sama vrata, sa strane ne mogu prići, i pri tom vrata su od terase, pa ne mogu ni spolja.
Obzirom na hladnoću koja upravo počinje molim za pomoć.
Hvala.
[ veljkoE @ 12.11.2012. 11:25 ] @
verovatno niste dobro zatvorili vrata, nego ste ovlas prislonili krilo na stok a zatim okrenuli rucicu, doduse ovo nije resenje nego moguci uzrok problema, ali prodje citav dan, pa ako se ponavlja problem, da vidimo sta je nedostatak...
[ lima_fil @ 12.11.2012. 14:47 ] @
To jeste uzrok, ali problem još nije rešen.
Kako da otvorim vrata?
Ne vidim nigde neki šraf koji treba da skinem.
Vrata su i dalje u tom malo otvorenom položaju i ne mogu da se otvore, a ni zatvore.
[ veljkoE @ 12.11.2012. 19:32 ] @
ajd prvo da resimo sta je sta

ako su balkonska vrata - brava ne postoji,
postoji samo rucica i mehanizam (okov). rucka je u horizontalnom polozaju - otvorena, okrenuta prema gore- kip, okrenuta prema dole - zatvoreno

ako su ulazna vrata - onda postoji brava, kvaka, cilindar. kvaka uvek stoji u horizontalnom polozaju. kad se zakljucavaju onda se povuce na gore da bi brava koja zatvara po visini u vise tacaka zabravila. zatim se kvaka sama vrati u horizontalni polozaj i tada je moguce zakljucati vrata kljucem pomocu cilindra.

idemo pretpostavkom da su u pitanju baklinska vrata. rucica mora moci da se pomeri u polozaj za otvaranje, ukoliko je zaglavila u polozaju za zatvaranje. osim u slucaju AKO postoji sistem osiguraca koji onemogucava okretanje rucice ukoliko su vrata otvorena.
ako nema osigurac, a nece da otvori, ne bi bilo lose da nekog potrazite da vam pomogne i da donju stranu krila vrata odskrine na silu, imajuci obzira da ne polomis staklo, tako da donji deo mehanizma na krilu izadje iz lezista koji je predvidjen da zabravljuje na stoku, zatim zakrenuti rucku u polozaj - otvoreno. verovatno ce biti moguce otvoriti vrata. ako ovo ne pomogne onda se moras malo bolje potruditi da pojasnis situaciju koristeci "termine" koje sam naveo
[ lima_fil @ 12.11.2012. 19:41 ] @
Vrata su balkonska. Da, nije brava, već samo kvaka.

I to rešenje, da se taj deo krila na silu otvori, trenutno meni zvuči kao jedino moguće.
To će već morati majstor, dovoljno sam izgrebao vrata, još treba staklo da polomim.

Hvala na pomoći.


[ veljkoE @ 12.11.2012. 21:06 ] @
kako ja shvatam taj donji deo krila nije ni zatvoren, tako da je lako moguce da ga pomeris prema sebi, no, ako ti je sigurnije da zoves majstora, onda OK
[ AKI L @ 11.12.2012. 13:14 ] @
Pozdrav svima,ja imam pitanje vezano za promjenu polomljenog stakla. Puklo (tacnije,napuklo) mi je unutrasnje staklo na balkonskim PVC vratima i zanima me da li je moguce da ja promijenim to staklo,ako jeste kako i sta mi je potrebno od alata,i da li se moraju mijenjati oba stakla,ili samo to sto je slomljeno? Hvala unaprijed
[ Art-Al @ 11.12.2012. 14:28 ] @
Aki:

moraju se zameniti oba stakla, jer su zalivena u ''sklopu''
samo skidanje pvc lajsni koje drze staklo, i montaza tj. kajlovanje novog stakla, pa i samo uzimanje pravilne mere je usko-strucan posao

Savetujem te da izmeris pribliznu meru stakla, svratis do nekog stakloresca ili radionice za PVC stolariju, i platis na mostu, dok nisi na cupriji ;)

p.s. Majstor mora da dodje jednom, da izmeri staklo, i jos jednom da montira... zato izaberi nekog ko ti je blize
mozda ce ti neko od njih otkupiti osteceno staklo, ali ne racunaj na neku veliku cifru (20-30%)
[ AKI L @ 11.12.2012. 16:39 ] @
Ok,hvala puno :)
[ janjic @ 19.06.2013. 09:33 ] @
Da ne otvaram novu temu. Imam problem sa PVC prozorima na terasi (nisu kip). Jedan od prozora ukoliko ga otvorim nema šansi da ga sam zatvorim jer je skliznuo ulevo i zakačinje u neki metalni jezičak (gornji) na okviru. Što se tiče drugog prozora, on je od pre par dana takođe počeo da grebe o gornji jezičak na okviru. Pogledao sam šarke u nadi da ću naći neki zavrtanj za štelovanje ali avaj, toga nema ili ga ja ne vidim. Šta da radim?


[ frenkijevac1 @ 24.06.2013. 15:01 ] @
Nema stelovanja, verovatno je "palo" staklo, treba da skines lajsne nekim ostrim nozem i cekicem, pa da ponovo "napaknujes" staklo, odnosno da plasticne paknice koje se nalaze dijagonalno gore u odnosnu na donju sarku vratis na mesto... mozda je najbolje da pozoves nekog staklara ili nekog ko se razume u blizini, pa da ti to nasteluje za 10 min.
[ ivan.985 @ 26.08.2014. 18:53 ] @
Sto volim kad vidim ove probleme. Niko se ne javlja sa nekom PVC stolarijom, vec samo neki Pimapen, weiss, profilink i sl. Kad su ugradjivali svi su gledali da ustede za 30-50 eur, a niko nije razmisljao sto je ista stvar jeftinija. I ne podrzavam jedan komentar sa pocetka da je ALu stolarija kvalitetnija!
[ veljkoE @ 28.08.2014. 11:47 ] @
zelis da kazes da je PVC stolarija kvalitetnija od aluminijumske ?
[ Java Beograd @ 28.08.2014. 13:08 ] @
Citat:
ivan.985:Sto volim kad vidim ove probleme. Niko se ne javlja sa nekom PVC stolarijom, vec samo neki Pimapen, weiss, profilink i sl. Kad su ugradjivali svi su gledali da ustede za 30-50 eur, a niko nije razmisljao sto je ista stvar jeftinija.
Nema veće radosti od zluradosti! Pa makar i posle godinu, dve, tri ... pet, šest !
[ ivan.985 @ 29.08.2014. 19:59 ] @
Citat:
veljkoE: zelis da kazes da je PVC stolarija kvalitetnija od aluminijumske ?


Kad se uradi kako treba sa dobrim materijalima, naravno da hocu da kazem to! Prvo da krenemo da boja brze matira na alu stolariji nego na PVC. A posle i sve ostalo: Kao sto MOZDA znas, alu stolarija se spaja spojnicama, a PVC vari so joj daje savrseno dihovanje. Guma na ALU stolariji se sece oko okova a na pvc ne. Guma na pvc solariji se geruje so daje mogucnost vremenom da se ta ista guma povuce i da se opet javi duvanje. Na pvc guma ide u krug i vari se zajedno sa plastikom! Okovi na pvc stolariji imaju mogucnost stelovanja a na ALu vrlo, vrlo malo mogucnosti!
Samo ljudi ne znaju, neki misle da je to sto je alu skuplje od pvc-a, bolje. Ali oni uporedjuju ALU sa nekim recerazrednim profilima, u firmi u kojoj sam radio pvc solarija imala isu cenu kao npr ELVIAL, ali fakat je da je alu skuplji od pvc, samo zato sto je kao sirovina skuplja!
[ SaleSk @ 29.08.2014. 21:57 ] @
@ivan.985
O kojim alu profilima pricas? O onima pre 15 , 20 god?
Evo malo kolko za edukaciju:

http://www.kalesy.ee/timber-aluminum-windows.htm
http://www.m-sora.si/en/windows/wood-aluminium-windows

Cudi me da na ovu temu su se javili toliko strucnjaka i majstora, a nijedan nije izbacio neki novitet, nesto novo, nesto kvalitetno...
Svi znamo za REHAU, Salamander, Brugmann, Aluplast, Roto, Maco itd itd...
Ali zasto niko ne pominje ove gore profile?
Zato sto su preskupi?
Nisu kvalitetni?

I da hoce neko kvalitet, nema sanse da ga dobije, konkretno kod nas, makedonija.
Evo zasto.
Zato sto niko ne nosi ovakve prozore, ovakvu dogramu. Skupa je, kosta za 30 posto vise nego PVC, najmanje, a i cisto sumnjam da neko ima znanja kako da je uradi.
Kod nas sve se radi sto je komercijalno, sve sto se radi na brzaka, sve sto se kupi jeftino a proda skupo.
Kvalitet, ma sta je to?
Verujem da je slucaj isti i u Srbiji, Bosni, po bivsim ex YU republikama.
Mozes da dobijes ovakvu dogramu, ali problem je u tome sto ce da bude preskupa jer nije iskomercijalizovana, kod nas naravno, pa cene ima da budu do neba i nazad...
[ ivan.985 @ 31.08.2014. 09:41 ] @
Nije to nista novo, sve to se vec radi u srbiji! Prvo da je samo 30% skulje, ne bih rekao, pre oko 70-80%! Ali i cemu to kad se radi i PVC i AL sa teksurama drveta!
Drugo, od svega gore sto si naveo od profila, mogu da pozdravim jedino ALUPLAST, INOUTIC, KOEMMERLING. Sve ostalo je tesko njesra. OD Alu samo ALUMIL i nista osim toga. A verovali ili ne radio sam i sa REHAU i profilinkom, radio sam i profilko, elvial. A montirao sam i salamander i king i brdo drugih ne mogu imena ni da im se setim.
Ali mislim da nas je teska ekonomska situacija u zemlji, mada i budale u nama, napravili da ne gledamo na kvalitet. Mada kad pogledas svi hoce mecku i bmw i audi da voze a na kucu stavljaju koje kakva sranja od prozora! I svi kukaju da nemaju pare a niko nece da vozi juga a da stavi nesto na kucu u kvalitetu, kao da svi spavaju u kolima!
[ veljkoE @ 01.09.2014. 16:34 ] @
Citat:
ivan.985: Kad se uradi kako treba sa dobrim materijalima, naravno da hocu da kazem to! Prvo da krenemo da boja brze matira na alu stolariji nego na PVC. A posle i sve ostalo: Kao sto MOZDA znas, alu stolarija se spaja spojnicama, a PVC vari so joj daje savrseno dihovanje. Guma na ALU stolariji se sece oko okova a na pvc ne. Guma na pvc solariji se geruje so daje mogucnost vremenom da se ta ista guma povuce i da se opet javi duvanje. Na pvc guma ide u krug i vari se zajedno sa plastikom! Okovi na pvc stolariji imaju mogucnost stelovanja a na ALu vrlo, vrlo malo mogucnosti!
Samo ljudi ne znaju, neki misle da je to sto je alu skuplje od pvc-a, bolje. Ali oni uporedjuju ALU sa nekim recerazrednim profilima, u firmi u kojoj sam radio pvc solarija imala isu cenu kao npr ELVIAL, ali fakat je da je alu skuplji od pvc, samo zato sto je kao sirovina skuplja!


tom logikom je i golf dvojka bolja od nekog ferarija, prvo zato sto ne mozes da vuces prikolicu sa njim, ne moze tele da stane u gepek, a i krovni nosac ne moze da se namontira. zatim puno trosi, skupe gume a nema ni kod komsije vulkanizera odlicnih polovnih iz uvoza...

pvc prozori su odlicna varijanta, aluminijumski prozori imaju svoje prednosti, a o vratima ne vredi trositi ni reci... nezahvalno je porediti pvc prozore sa alu prozorima. ne mogu da verujem da mislis da je pvc zavareni spoj bolji od aliminiujuskog sa spojnicama. i naravno, postoji jedan bitan razlog zasto okovi za pvc imaju velike "tolerancije" za stelovanje, dok alu tek nesto malo. to je taj kvalitet MATERIJALA.
[ ivan.985 @ 01.09.2014. 17:55 ] @
Prvo mislim da poredis babe i zabe. Drugo da je bolji golf 2 od ferarija i jeste, ne zbog toga sto si ti naveo, ali bar zato sto manje se kvari!

Tolerancija u okovu nema veze sa kvalitetnim materijalima! Imas i PVC okova bez da mozes da ih nastelujes uopste! Smem slobodno da kazem i bez da se osetim ludim da je pvc bolji; slicna stvar je sa ALU i PVC lamelicama za roletnu! Svi sad samo traze ALU lamelice, samo zato sto je neki komsija to uradio, A mnogo je bolja izolacija sa pvc Lamelicama! Sve je samo, kod nas Srba, stvar prestiza, a ne i kvaliteta!
[ veljkoE @ 01.09.2014. 19:04 ] @
nije mi namera da vredjam ikoga ovde, ali bojim se da nemas blage veze o temi o kojoj je rec, ili imas potpuno pogresne informacije i nikakvo iskustvo, pa si, eto, dosao do nekih zakljucaka.
[ ivan.985 @ 01.09.2014. 20:00 ] @
Nisam shvatio kao vredjanje. Ali preko 7 god iskustva iskljucivo na ovom poslu i iskustvo tece dalje!
[ deda75 @ 06.09.2014. 20:55 ] @
Pozdrav. Zastaklih terasu pvc-om, gornji deo su stakla, prozori, a donji deo je beli panel. Kad sipam vodu u odvodne rupe na štoku, kad je prozor otvoren,voda izlazi na otvoru za drenažu(ona mala bela kućica pri dnu), ali i u gornjem ćošku belog panela sa spoljne strane. Majstor kaže da je to normalno pošto kaplje sa spoljne strane i da je to očekivano zbog načina varenja pvc. Da li ova voda može da ošteti beli panel i da li mogu imati probleme zimi ako nešto zamrzne?
[ ivan.985 @ 07.09.2014. 10:40 ] @
Neces imai nikakvih problema osim sto ce ta voda prljati panel i ostajai tragovi vode. Majstor je trebao da izbusi drenazuna samoj precki koja razdvaja prozor i fiksni deo panela, ali i da koristi odgovarajuce spojnice koje imaju gumu tako da voda ne moze iz gonjeg dela da predje u donji!
[ SaleSk @ 07.09.2014. 21:48 ] @
Ljudi, nije lepo da se prepucavate preko neta ko je ko, sta je sta. Ovo je forum i treba uzajamno pomagati jedno drugima...
Sva vredjanja nisu lepa...
A kvalitet, iskustvo i sve ono sto neko zna, moze da prenese preko fotografije ili preko izvedenih poslova...
Ako hoce normalno...
[ iiiki @ 17.09.2014. 09:15 ] @
Pomagajte ljudu
Opet problemi sa PVC stolarijom. Balkonska vrata su izgleda "prezubila".Znaci rucica se okrece ali teze i recimo kada okrenem gore rucicu umesto na ventus ona se otvore skroz,pocela je i da "slajfuje".Kada se zatvore vrata rucica uvek ide malo vise nego obicno.I cini mi se da se svi oni valjci sa strane ne pomeraju.
Pozzdrav
[ ivan.985 @ 18.09.2014. 19:14 ] @
Otisao ti je tako zvani bocni zatvarac!
Najlakse ti je da reklamiras kod prodavca gde si kupio solariju jer on verovatno ima taj zatvarac i ako nema moze da poruci, jer moras da kupis bas taj od tog proizvodjaca!
Druga solucija je da pogledas na samom bocnom zatvaracu koji je proizvodjac i da pogledas na netu gde ima da se kupi!
Prosto ga je zameniti, okrenes plastiku na rucici i ispod imas dva srafa, njih odvrnes! Kada je prozor u otvorenom polozaju odvrnes sve srafove sa tog (metala po vertikali). Izvadis stari izmeris duzinu, tu duzinu preneses na nov zatvarac i odseces brusilicom, sve vratis na svoje mesto i to je to!
[ SaleSk @ 18.09.2014. 21:42 ] @
Citat:
ivan.985:
Nije to nista novo, sve to se vec radi u srbiji! Prvo da je samo 30% skulje, ne bih rekao, pre oko 70-80%! Ali i cemu to kad se radi i PVC i AL sa teksurama drveta!


Nisam pricao o Aluminiumu i PVC koji su sa teksturom drveta vec kombinacija ALU+Drvo i PVC+Drvo...
Na datim linkovima se vidi o cemu se radi...
Znaci pola drvo pola aluminium...

Citat:
ivan.985:
Drugo, od svega gore sto si naveo od profila, mogu da pozdravim jedino ALUPLAST, INOUTIC, KOEMMERLING. Sve ostalo je tesko njesra. OD Alu samo ALUMIL i nista osim toga. A verovali ili ne radio sam i sa REHAU i profilinkom, radio sam i profilko, elvial. A montirao sam i salamander i king i brdo drugih ne mogu imena ni da im se setim.


Cudis me...
REHAU je proglasen za najbolji proizvodjac PVC-a na svetskom nivou, Salamander/Brugmann su korak iza njih, a Aluplast, Trocal, Koemmerling, Roplasto su klasa iza ovih...Ima tu jos nekih, ali ovo su malo poznatije marke koje se prodaju kod nas, t.j na ovim prostorima...

Ja nemam iskustva oko izrade, vec pricam kao krajnji korisnik, i ono sto sam uspeo da nadjem i procitam kao podatak...
Jedina stvar zbog koje sam postavio kuci Salamander/Brugmann dogramu +Roto okov je covek koj mi je to radio, i o kome sam znao kako radi svoj posao...
U suprotnom 100% bi stavio REHAU.
Cena na svu dogramu je bila vislja za nekih 200 evra, ali nije bio problem da se plati, vec da se to sve napravi i funkcionise kako treba...Na 3000 e, 200 e su mala razlika, jel da...
Firma koja radi REHAU u to vreme nije radila bas kvalitetno, pa su korisnici bili nezadovoljni.




[ iiiki @ 18.09.2014. 21:52 ] @
Citat:
ivan.985:
Otisao ti je tako zvani bocni zatvarac!
Najlakse ti je da reklamiras kod prodavca gde si kupio solariju jer on verovatno ima taj zatvarac i ako nema moze da poruci, jer moras da kupis bas taj od tog proizvodjaca!
Druga solucija je da pogledas na samom bocnom zatvaracu koji je proizvodjac i da pogledas na netu gde ima da se kupi!
Prosto ga je zameniti, okrenes plastiku na rucici i ispod imas dva srafa, njih odvrnes! Kada je prozor u otvorenom polozaju odvrnes sve srafove sa tog (metala po vertikali). Izvadis stari izmeris duzinu, tu duzinu preneses na nov zatvarac i odseces brusilicom, sve vratis na svoje mesto i to je to!


Uh to mi bas i nije trebalo.Moracu da dovedem majstora da mi to zavrsi.Da li postoji mogucnost da je nesto drugo u pitanju.
[ ivan.985 @ 19.09.2014. 09:07 ] @
Citat:
iiiki: Uh to mi bas i nije trebalo.Moracu da dovedem majstora da mi to zavrsi.Da li postoji mogucnost da je nesto drugo u pitanju.

Ako se rucica okrece skroz u krug onda je to, ako se okrece samo u tri polozaja onda je nesto drugo, tj onda je nesto prezubilo! Onda ti sigurno treba majstor. Otvoris prozor i okreces rucicu, ako se oni valjcici pomeraju po vertikali dok okreces rucicu onda nije bocni onda je prezubio ili ugaonik ili makaza onda se nalaza na gornjoj strani po horizontali!

Citat:
SaleSk: Nisam pricao o Aluminiumu i PVC koji su sa teksturom drveta vec kombinacija ALU+Drvo i PVC+Drvo...
Na datim linkovima se vidi o cemu se radi...
Znaci pola drvo pola aluminium...


Koja je poenta staviti drvo aluminijum? To je drvo koje je sa spoljne strane samo stavljen aluminijum da bi zastitilo drvo od propadanja, nije pola - pola. NE razumem za sto bi se placalo nesto tako straobalno?

Citat:
SaleSk: Cudis me...
REHAU je proglasen za najbolji proizvodjac PVC-a na svetskom nivou, Salamander/Brugmann su korak iza njih, a Aluplast, Trocal, Koemmerling, Roplasto su klasa iza ovih...Ima tu jos nekih, ali ovo su malo poznatije marke koje se prodaju kod nas, t.j na ovim prostorima...


To sto je rehau proglasen za najboljeg, to je zato sto ima najveci promet. Ako nisi znao, rehau koji se kod nas radi je iz madjarske, naravno nemacka licenca. Ali to ti je kao fijat u srbiji. Kad kupis fijat iz kragujevca, to je kao da si u Savu bacio pare. NE moze da se poredi sa onim pravim italijanom!
[ whitie2004 @ 19.09.2014. 15:10 ] @
Dzabe ti 7 godina iskustva - ti ovo video nisi. A mrzi te da trazis na netu ...




Ovo je obican Alumil, a zamisli nemacki profil sa probranim komadima amazonijskod drveta ...
To o cemu ti pricas je obican drveni prozor sa spoljasnjim Al lajsnama. Vise se koristi na PVC-u.
[ ivan.985 @ 19.09.2014. 19:08 ] @
Dal je meni dzabe 7 god iskustva ili ne, tebi oci ocigledno nisu spojene sa mozgom. Decko je rekao pola - pola. Pola pola nema, ili je drveni sa ali lajsnama ili je alu sa drvenim lajsnama!
Ali ja vas sve koji imate iskustva pitam, po cemu je to bolje od PVC sa teksturom drveta, meni to jos niko ovde nije objasnio? I ako neko od vas "sa iskustvom zna" zasto kad je to dobro nigde nema drvo sa spoljne strane, ako je drvo toliko dobro? Cemu to raditi?
E sad jos nisam video, a ne kazem da nema ne mogu da tvrdim, ali mislim da nema ali ti si iskusan pa znas da li ima PVC+drvo?
[ SaleSk @ 19.09.2014. 23:44 ] @
@ivan.985
I pored toga sto su prozori drveni, zasticeni sa alu profilom, kao na gornjim linkovima koje sam postavio, cilj je jedna i jedinstvena, a to je dobra spoljasna zastita, i naravno drvo kao odlicna izolacija.
Kako god, taj aluminium stiti drvo maksimalno...
E sad, evo bas onakvog kakvog sam pomenuo, lepo prikazan na slici:



Ovde moze lepo da se uoce sve prednosti ovakvog profila.
Prvo i osnovno, profil koj se vidi u preseku je izradjen sa termobarijerom, tacnije deo koj je aluminium.
Unutrasnji deo je od drveta, prakticno ovo je ono o cemu sam pricao, pola drvo, pola aluminijum.
Drvo daje toplinu u prostoru, dobar je izolator, a sa druge strane imas odlican alu prozor, koj dobro stiti od vremenskih prilika ili neprilika, a samim tim sto ima termobarijeru, odlican je izolator.
Mislim da nema potrebe da se ulazi u diskusiju oko koeficienta sprovodlivosti, i td itd...

Zanima me tvoje misljenje oko ovog tipa prozora...
Ja verujem da je ovo mnogo bolje nego PVC ili Al.
[ ivan.985 @ 20.09.2014. 15:01 ] @
Citat:
SaleSk: @ivan.985
I pored toga sto su prozori drveni, zasticeni sa alu profilom, kao na gornjim linkovima koje sam postavio, cilj je jedna i jedinstvena, a to je dobra spoljasna zastita, i naravno drvo kao odlicna izolacija.
Kako god, taj aluminium stiti drvo maksimalno...


Ne mogu da se slozim sa tobom da ta drvena lajsna sluzi kao izolator, izolator je termoprekid , drvo sluzi samo kao ukras.

Citat:
SaleSk:
Prvo i osnovno, profil koj se vidi u preseku je izradjen sa termobarijerom, tacnije deo koj je aluminium.
Unutrasnji deo je od drveta, prakticno ovo je ono o cemu sam pricao, pola drvo, pola aluminijum.
Drvo daje toplinu u prostoru, dobar je izolator, a sa druge strane imas odlican alu prozor, koj dobro stiti od vremenskih prilika ili neprilika, a samim tim sto ima termobarijeru, odlican je izolator.
Mislim da nema potrebe da se ulazi u diskusiju oko koeficienta sprovodlivosti, i td itd...


Opet demant: nije pola drvo pola alu, cak i laik vidi da je dve trecine alu a jedna drvo, i opet drvo tu ne igra ulogu izolatora, sasvim je dovoljan izolator ona plastika!
Onaj koji radi sa stolarijom, zna da je najveci gubitak toplote preko stakla, a najmanji preko profila od kojeg je prozor izradjen, ali ne kazem da ovo nije lepo, kazem da je nepotrebno bacanje para. A sto se tice da drvo u kuci odaje toplou, to se apsolutno slazem, ali kad ga bacis u kotao.
Ja sam na mojoj kuci uradio solariju u zlatnom hrastu, i svi su mi rekli da je od lepog drveta odradjena stolarija, laik to ne prepoznaje, a meni sasvim lepo izgleda, a ujedno sa roslojnim staklom i nema dalje. Kvlaiteni profili sa jakim celikom i roslojno staklo je dobitna kombinacija. Tacka.
[ branko tod @ 20.09.2014. 23:30 ] @
Ugradio sam ( ugradili mi ) Gealan 800. Moje pitanje je
kako se pokazao ovaj PVC.
[ kameleon33 @ 03.10.2014. 20:42 ] @
Meni se prozor ne moze normalno zatvoriti. Prije izvjesnog vremena se polomio jedan uvrtni vijak koji drzi metalnu lajsnu (pri vrhu). Malo sam podigao lajsnu i uspio odviti ostatak vijka. Ostala je rupa u plastici. Pokusao sam (u istu rupu) uviti malo deblji vijak. Drzao je dan-dva i popustio. Poceo je da proklizava. Sumnjam da se rupa u plastici prosirila. kako da to pricvrstim? Ima li resenja?
[ veljkoE @ 04.10.2014. 21:42 ] @
Bez nekoliko slika nema resenja
[ razlicak @ 11.10.2014. 11:28 ] @
Pozdrav svima!

Ja na zalost imam problem sa dva prozora u stanu u koji sam se skoro uselila. Student sam i zivim u Nemackoj, a ovde su bilo kakvi majstori papreno skupi ,pa sam htela prvo da ovde pitam za savt i vidim da li bih mogla nesto sama da popravim.

Problem i sa jednim i drugim prozorom je sto se ne zatvaraju do kraja.
Prvi prozor - levi prozor - u principu funkcionise ok. Rucica se okrece bez problema na gore, prozor ide na kip, rucica se okrece i na dole ali ne do kraja.
Drugi prozor - desni prozor - ima malo veci problem rekla bih. Isto se ne zatvara do kraja - rucica ne moze da se okrene skroz na dole ali to okretanje ide jako tesko i na gore i na dole, zapinje nesto i potrebno je upotrebiti snagu ako hocu da pomerim rucicu. Mehanizam unutra se bas cuje.

Procitala sam forum od pocetka i moje pitanje je da li bi problem zatvaranja prozora do kraja mogao da se resi stelovanjem?
Kako se meni trenutno cini, oba prozora padaju na stranu na kojoj je rucica. Da li postoji nacin da podignem taj deo prozora ili bi trebalo zapravo da spustim deo prozora gde su srafovi/sarke? I kako da znam da li ga spustam ili dizem?
Proverila sam i sve "zdrave" prozore u stanu i rekla bih da su svi prozori pomalo odvojeni od stoka - jer su svi valjkici malo skrajnuti sa spoljnje strane. Kako da priblizim prozor stoku?

Hvala vam za bilo kakav savet!











[ veljkoE @ 12.10.2014. 22:20 ] @
Jel duva?
[ razlicak @ 12.10.2014. 23:13 ] @
duva. to je i problem (zbog grejanja)
[ veljkoE @ 14.10.2014. 21:44 ] @
Kad otvoris prozor na 90 stepeni, probaj rucicu da pomeras na zatvoreno i kip. Ako radi perfektno onda je problem sa prihvatnicima...
.
[ janjic @ 29.10.2014. 20:18 ] @
Hajde i za moj problem sa PVC prozorom ako imate savet. Unapred se izvinjavam ako sam upotrebio loše termine. Ogradio sam terasu sa PVC-om i na njoj imam dva prozora. Jedan od prozora je spao tako da može da se otvori ali posle toga nikako ne mogu da ga zatvorim jer gornji kraj udara na štok fiksnog dela (ako se to tako zove). Kad se zatvori na silu natezanjem, od ona dva hvatača bočno na prozoru, jedan ne "hvata". Šarke na prozoru nemaju mogućnost štelovanja (nema na njima nikakvih imbus zavrtnjeva niti bilo šta slično). Šta i kako dalje? Može li to nekako da se reši i koja bi bila prosečna cena ove opravke?
[ ivan.985 @ 31.10.2014. 06:37 ] @
Trebalo bi da ima stelovanje na gornjoj sarci. Otvoris prozor pod 90 stepeni, i pogledas makazu, tj gornji deo koji se spaja sa stokom. Obicno je to imbus 4mm. Pogledaj dobro. Ili slikaj taj deo koji sam ti objasnio pa cu da ti nacrtam gde da pogledas. Ako zaista nema gde da se nasteluje , onda bi najbolje bilo da konsultujes nekog majstora, jer ce trebati da se skidaju lajsne od stakla pa da se nasteluje na staklo!
[ SavanP @ 02.11.2014. 20:29 ] @
Poštovani ja imam problem sa alu. vratima, a radi se o tome da su vrata malo spala sa strane gde ja brava, i da zapinju pri zatvaranju, odnosno otvaranju(moraju se malo podići).Kako da rešim problem?Unapred zahvalan!
[ janjic @ 03.11.2014. 07:55 ] @
Hvala Ivane. Pogledao sam prozor (nema kip) i ne postoji nigde bilo kakav imbus zavrtanj. Konsultovao sam jednog majstora koji mi kaže da mora ceo prozor da skine i da ga nosi u svoju radionicu i da ga tamo popravi. Ne mogu da razumem da se prozor skida kad bi trebao da se našteluje prema postojećem štoku. Valjda bi majstor to trebao da radi na licu mesta.
[ ivan.985 @ 03.11.2014. 18:51 ] @
Citat:
janjic: Hvala Ivane. Pogledao sam prozor (nema kip) i ne postoji nigde bilo kakav imbus zavrtanj. Konsultovao sam jednog majstora koji mi kaže da mora ceo prozor da skine i da ga nosi u svoju radionicu i da ga tamo popravi. Ne mogu da razumem da se prozor skida kad bi trebao da se našteluje prema postojećem štoku. Valjda bi majstor to trebao da radi na licu mesta.


Ne treba sigurno da nosi u radionicu, treba da skine lajsne za staklo i pomocu plasticnih kajli da podigne prozor na staklo.

Citat:
SavanP: Poštovani ja imam problem sa alu. vratima, a radi se o tome da su vrata malo spala sa strane gde ja brava, i da zapinju pri zatvaranju, odnosno otvaranju(moraju se malo podići).Kako da rešim problem?Unapred zahvalan!


zavisi kakve su sarke, neke se steluju a neke ne. ako su male sarke onda i za tebe vazi isti odgovor, mada zavisi kako su "spala". ako kace od stok ili gumu po vertikali mozda se iskrivila osovinica od sarke ili popustili srafofi koji zatezu sarku, ako kace po horizontalnoj osi, onda prvo izvadis gumu iymedju lajsne i panela, pa izvadis lajsne i isto plasticnim kajlama nastelovati vrata. ali najbolje je da okacis sliku i oznacis na njoj gde kace!
[ SavanP @ 04.11.2014. 16:04 ] @
Evo Ivane slike vrata a kače dole po horizontali, nadam se da će ti slike nešto pomoći





[ ivan.985 @ 05.11.2014. 22:08 ] @
kod tebe su ipak, nazalost sarke koje se ne steluju, i moraces vrata da dignes na staklo! izvadis gumu izmedju stakla i lajsne, a zatim i lajsne, tako sto izvadis prvo lajsne po visini a zatim po sirini (vidi koja koju preklapa) gumenim cekicem udaris lajsnu prema staklu, celom duzinom je udaras (lagano) da se pojavi zazor izmedju krila i lajsne a onda ih pazljivo ravnim srafcigerom izvadis! kad oslobodis staklo uzmi pajser i stavi ga izmedju poda i krila u pravcu brave, i lagano pajserom napinji vrata ka gore! videces kako se u gornjem delu (u pravcu brave) pojavljuje prostor izmedju stakla i krila! e sad, ako su kose plasticne kajle ti ih dotegni, napni jednu ka drugoj, a ako su podmetaci ravni, onda moras naci nesto plasticno, tvrdo, da tu podmetnes.
nemoj da mislis da je to nesto strasno i komplikovano, mozda tako izgleda ili zvuci, najveci je problem naci to nesto plasticno.
to je najveci problem kod tih jeftinih majstora sto stavljaju te prozorske sarke od 200 din, ane sarke za vrata od 1200, i verovatno je dole pravljeni panel od lima i stirodura a bez ojacanja i verovatno nije ni nakajlovano staklo.
gde je tebi druze garancija? koja bi trebalo da bude bar 10 god?
ovo je hladni Alu?
[ SavanP @ 07.11.2014. 17:56 ] @
Hvala na pomoći Ivane
[ veskosc @ 31.01.2016. 01:22 ] @
Imam problem sa balkonskim PVC vratima. Primijetio sam da po sredini ne dihtuju dobro, malo su odvojena na strani gdje su sarke, Srednji fiksator ili kako se vec zove uopste ne hvata kao da je previse odvojen od vrata. Kako to da rijesim?[att_img]
[ ivan.985 @ 31.01.2016. 15:36 ] @
Probaj da slikas problem. Mozes me kontaktirati na [email protected].
Jel balkonac sa kipom ili samo okretni?
Vrovatno se krilo deformisalo na sredini, ili da probas da okrenes one male tockice sto zabravljuju za stok, mada ti imas taj sednji natezac, tako da je to onako na nevidjeno najbolje resenje ugradnja trece sarke na sredini.
[ dragibuti @ 10.10.2016. 11:02 ] @
Da ne otvaram novu temu, ovde su već pravi majstori :)

Imam problem sa PVC prozorom koji se otvorio i na kip i na stranu.

E sad, kad probam da podignem ručicu na gore ( kipovanje ) pa da probam da vratim prozor u makaze ( da bi posle spustio ručicu na pola i kompletno zatvorio prozor - valjda tako treba ) ne mogu da podignem ručicu do kraja. Klizači se pomeraju i oni sa strane i gornji ispod makaza ali ručica može da ide samo kao veliko slovo K ( ni gore ni dole do kraja ). Da li je nešto prezubilo ili... ???

Pomagajte, smrzoh se.
[ ivan.985 @ 11.10.2016. 14:28 ] @
Mozda imas osigurac na vertikalnoj strani prozora, slikaj tu stranu, obicno u visine rucice
[ dragibuti @ 13.10.2016. 11:59 ] @
Pa to bi izgledalo ovako:


[ bakara @ 13.10.2016. 14:01 ] @
Ako ti se otvorio na stranu i gore, treba da okrenes rucicu u polazaj za otvaranje a ne za kip, zatim zatvoris, podignes na kip, pa skroz zakljucas.

Ovo se dogodi kad vrata otvorena na kip neko krene da otvara, pre nego je zatvorio kip.
[ dragibuti @ 20.10.2016. 14:52 ] @
Pa to mi je problem. Ručicu ne mogu da podignem u kip položaj. Kada stavim ručicu u srednji položaj i probam da prislonim prozor onda legnr dole u obe šarke ali neće da legne u makaze a neće ni ručica da ode do gore. Ode do 45 % i dalje ne smem da potegnem da nešto ne pukne :). Kada je prozor sroz otvoren ( visi samo na donjoj šarci ) opet ne mogu da kipnem ručicu na gore. U bilo kom položaju ne mogu da ubacim prozor u makaze.
[ bakara @ 20.10.2016. 15:02 ] @
Ne radis dobro:
Citat:
bakara:
treba da okrenes rucicu u polazaj za otvaranje a ne za kip, i zatim zatvoris.

[ dragibuti @ 21.10.2016. 14:15 ] @
:) možda sam malo zakomplikovao odgovor.

Okrenem na sredinu i zatvorim prozor ( dole legne a makaze ne) probam da kipujem i neće ručica na gore. Dođe do 45 % ali neće gore.

Znači, neće ručica na gore i kad je prozor skroz kipovan i kad je kipovan a probam da ga primaknem da upadne u makaze.
[ bakara @ 22.10.2016. 20:48 ] @
E onda si uspeo da ostetis mehanizam zatvarajuci na silu.
[ medenko @ 13.12.2016. 10:06 ] @
Jedan problem,vrata otvorim normalno i onda ispadne neka sipka dole skroz i moram rucno da je vratim kako bih ponovo zatvorila vrata.Kada otvaram vrata i drzim ih sa desne strane onda ne ispada sipka.kako mogu to da namestim?
[ markoelektro @ 17.12.2016. 10:34 ] @
Zdravo,
Potrebna mi je pomoc oko stelovanja balkonskih PVC vrata. Naime, imam problem sa zatvaranjem. Kad se okrene kvaka i zatvore se vrata hvata samo onaj jedan valjcic i to gornji, a srednji i donji uopste ne prilaze uz one zakacke. Ne prilaze po horizontali jer su se cini mi se vrata iskrivila i spustila na dole. Bio bih vrlo zahvalan ako bi neko mogao da mi objasni kako to moze da se nasteluje ako uopste moze da se nasteluje...
Unapred hvala
[ ivan.985 @ 23.12.2016. 08:03 ] @
A jesi li probao da podignes vrata rukom pa da vidis da li ce da pridje. Mozda u daraju negde vrata premda su spala pa zato ne prilaze. Ako podignes i ona pridju onda nije problem popraviti. ali prvo to proveri!
[ SvetlanaRadic @ 23.12.2016. 09:14 ] @
Imam pitanje vezano za pvc stolariju, a tiče se kondenza na istoj. Čim je zahladnelo počeo je kondenz da mi se stvara na staklima pvc-a.
Nekada bukvalno lije niz prozore. Kupila sam stan letos, a sad sam šokirana zbog čega se to dešava. Svakog koga pitam ima neke čudne teorije. Kažu većinom da je taj pvc loše odrađen. Da li neko ima slično iskustvo? Hvala
[ eeestablishment @ 23.12.2016. 13:32 ] @
Ne znam sta im to znaci PVC LOSE ODRADJEN ? ( jel nesto klima , ne zatvara dobro , mehanizam ne funkcionise. . . . )

Ako bas toliko lije pre ce biti da je koriscen neki jeftin trokomorni pvc profil a ne bi me iznenadilo i da staklo nije termoizolaciono ni niskoemisiono .
[ branko tod @ 23.12.2016. 14:23 ] @
Ako se javlja kondez znači da su postavljena obična, a ne termo stakla.
[ Java Beograd @ 23.12.2016. 15:12 ] @
Sve u svemu znači da ima previše vlage u vazduhu, u stanu. I dobro je da se kondenzuje na staklima, jer bi se inače vlaga kondenzovala na zidovima.

Nema tu mnogo filozofije: smanjiti isparavanja u stanu !

- Ako se kuva, onda koristiti aspirator, tuširanje / kupanje - koristiti kupatilski ventilator, smanjiti sušenje veša u stanu (nekako).
- Češće provetravanje, kratko a intenzivno: svi prozori odjednom, na samo 2-3 minuta.
- Koristiti apsorber vlage.
[ tenzorSSM @ 24.12.2016. 00:38 ] @
Kondenzacija u velikoj meri pogotov na staklima može ukazivati na mnogo problema . Počevši od problema sa samim prozorima/staklima pa sve do kapilarne vlage unutar objekta . Uglavnom lako je utvrditi uzrok problema (termografija , merenje vlage i temperature , zidova i podova ) , ali je uvek mnogo teže rešiti isti . I vrlo je česta pojava u današnje vreme , nažalost
[ ivan.985 @ 26.12.2016. 09:43 ] @
Uglavnom najmanja verovatnoca je da je do profila, mozda ne zabravljuju prozori dobro pa tu dolazi do kondeza. A to dal je nisko emisiono ili nekakvo drugacije nema veze. Vise je verovatno da imas veliku vlagu u stanu!
[ eeestablishment @ 26.12.2016. 13:39 ] @
Citat:
Uglavnom najmanja verovatnoca je da je do profila, mozda ne zabravljuju prozori dobro pa tu dolazi do kondeza. A to dal je nisko emisiono ili nekakvo drugacije nema veze. Vise je verovatno da imas veliku vlagu u stanu!


Vidim da si profesionalac pa da priupitam . . .

ako pretpostavimo da krila dobro dihtuju ( valjda bi zena i sama vec primetila kako tu svira ladan vazduh )

ako nema veze koji je profil ( trokomorni , cetvorokomorni , petokomorni . . . . )

. . . . . . . . . . koje je staklo (termo - niskoemisiono . . . . . . . . . . . . . . . .. . )

zasto se ta velika vlaga u stanu bas manifestuje na PVC STOLARIJI ? a ne negde po spoljnim zidovima ( coskovima)

pozZz . . .

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 26.12.2016. u 17:35 GMT+1]
[ bakara @ 26.12.2016. 16:21 ] @
Citat:
eeestablishment:
zasto se ta velika vlaga u stanu bas manifestuje na PVC STOLARIJI ? a ne negde po spoljnim zidovima ( coskovima)

Zato sto je staklo hladnije od zidova, i vlaga iz toplog vazduha se tu izdvaja.
Ako mene pitas, bolje na staklu nego na zidovima, jer tamo bi dobio budj.

Ja bih ti predlozio da napravis inspekciju jednu po sobama i dlanom opipas kada je jako hladno coskove uz plafon spoljnjih zidova da li su jako hladni.
[ eeestablishment @ 26.12.2016. 16:58 ] @
Pitanje sam malo nespretno postavio pa tako dobih i odgovor.

Da li to znaci da bez obzira sta kacili po otvorima ( pvc 3-4-5-6 komora , Al sa ili bez termo prekida , termo- niskoemisiona ili obicna stakla ) vlaga ce se u svakom slucaju skupljati po stolariji jer eto ona je slabiji izolator od samih zidova ?

[ bakara @ 26.12.2016. 17:07 ] @
Vlaga ce se uvek skupljati na najhladnijem delu.

[ tenzorSSM @ 26.12.2016. 21:09 ] @
Osnovni problem je u tome što se na neupijajućim materijalima voda od kondenza vidi lako , dok se recimo na belo obojonemom zidu manje vidi u početku , Drugo zidovi su porozni pa deo vlage upijaju dok ne dodje do zasićenja . E sad u vezi "taloženja " vlage im još mnogo parametara koji utiču na to . Prvo kvalitet gradnje , kvalitet stolarije ali i životne navike . Recimo neko može satima da iskuvava veš u nekom loncu , pa eto kondenza , iako ga pre nije bilo .
Najčešći i najgori primer je kad se na objekat starije gradnje , a bez hidroizolacije ugradi pvc stolarija i "termo fasada " tu nastaje haos od nagomilane vlage u prostoru a samim tim i kondezacije i budji .
Konkretno rečeno neće se uvek prvo pojaviti vlaga /voda na stolariji . Kondenz će se pojaviti najhladnijem delu obejkta , a kasnije ako i dalje ima uslova za kondezaciju i na drugim mestima .
Sve navedeno se lako proveri uputrebom termokamere i termohigrometra :)
[ branko tod @ 27.12.2016. 12:17 ] @
Citat:
ivan.985:  A to dal je nisko emisiono ili nekakvo drugacije nema veze.


Ti izrađuješ PVC stolariju?
[ ivan.985 @ 01.01.2017. 17:35 ] @
Ja sam to radio preko 10 god, pa usled pada standarda nasih gradjana, i ne mogucnosti da kupe kvalitetne profile a ja nisam hteo da radim sa bilo cim, prestao sam to da radim, i sad radim nesto potpuno drugo
[ Java Beograd @ 01.01.2017. 19:11 ] @
Kupaca dobre i kvalitetne i skupe robe je bilo i biće. Izgleda da ti nisi uspevao da nađeš takve kupce.
[ branko tod @ 02.01.2017. 17:22 ] @
Citat:
ivan.985:
Ja sam to radio preko 10 god, pa usled pada standarda nasih gradjana, i ne mogucnosti da kupe kvalitetne profile a ja nisam hteo da radim sa bilo cim, prestao sam to da radim, i sad radim nesto potpuno drugo


Ili si izgubio klijentelu. Izjava da nema razlike između običnog i low e stakla sve govori.
Hiljade ljudi se bave proučavanjel low e stakala, stotine miliona se troše za izradu takvih
stakala. Ogromne količine nezavisnih testova sve to potvrđuju i ti kažeš da je to netačno.
[ ivan.985 @ 04.01.2017. 08:56 ] @
Ja nisam rekao da da ne postoji razlika. Razlika ne postoji sto se tice vlage. A kod nas, nasi staklorezci obicna stakla nazivaju raznim imenima samo da bi se uvukli kupcima. ja nisam hteo to da radim, ja znam sta je moj staklorezac stavljao i to sam govorio. Nikad nisam hteo da lazem musteriju. Sto se tice profila. Sama plastika po sebi je izolator nema veze koliko komora ima. komore ne uticu na izolovanost. komore uticu na njenu jacinu profila. Zato svaki AL profil ima samo jedan zid PVC prekida, jer AL je odlican provodnik temperature.
[ eeestablishment @ 04.01.2017. 15:46 ] @
Citat:
Razlika ne postoji sto se tice vlage.


Ne zelim da polemisem , sigurno da vise znas ( ipak si profi ) samo da iznesem moj licni primer . ( znachi nije ono rekao mika , zika , sestric moje shurnjaje . . . . . )

Dok je u stanu bila staara drvena stolarija , i na njoj ona dupla prozorska krila sa obicnim staklom 3 do 4mm non stop se stvarao kondez i spoljno krilo ( staklo ) je bilo zamagljeno .

Od momenta kad smo postavili PVC ( roloplast , rekose 6 komorni ) i niskoemisiono low e ( izopan ) staklo vise nikada nismo imali te probleme .

Nismo menjali rezim grejanja (AEG) niti smo odradjivali neku ventilaciju u medjuvremenu a taj vid vlage se vise nije javljao ?
[ ivan.985 @ 05.01.2017. 08:46 ] @
Da si stavio i obicno termopan staklo isto ti se ne bi pojavljivalo! Stara dvena je proustala hladan vazduh, a unutra ju je cekao topao i desavalo se zamagljenje. Istu stvar si primetio zimi u kolima, napolju hladno a unutra izdises topao vazduh i staklo magli, sve dok ne upalis toliko jako grejanje koje ce da susi to izmagljenje pre nego se pojavi! To je osnovni pricip. Sad imas prozore koji toliko dobro dihtuju da hladan vazduh ne moze da prodje. Staklo se spoljno hladi ali ga ceka vazduh kao najbolji izolator, a unutrasnje staklo usled dosta velikih temperatura koje su unutra ne moze da zamagli. Tako da to nema veze sa low-e staklima.
[ eeestablishment @ 05.01.2017. 09:44 ] @
U pravu si .

Stara stolarija je toliko svirala da su se zavese drmale pri malo jacem vetru iako su prozori zatvoreni . ( zato smo je i menjali a i dosadilo mi je da

je svake druge god gitujem , smirglsm i farbam . )

Sad je jasno , hvala na pojasnjenju .

pozZz . . .
[ SvetlanaRadic @ 06.01.2017. 11:16 ] @
Hvala Vam na odgovorima. Mislim da taj zid do terase nije dobro odrađen, nešto je tanji od drugih i hladniji. Pojavila se buđ u ćošku. Uklonili smo je, ali pojaviće se ponovo sigurno.
[ veljkoE @ 08.01.2017. 15:11 ] @
da se nadovezem...
kondenzacija se javlja na najhladnijem delu
kondenzacija u prostoriji se javlja zbog viska vlage u prostoriji. i ista se "lepi" na stakla. da je pvc stolarija lose uradjena, odnosno, da ne dihtuje, kondenzacije ne bi ni bilo, posto se desava provetravanje . ako je dobro uradjena, definitivno ce se javljati. resenje: resiti problem viska vlage. ako je rec o kupatilu, onda jbg. ostale prostorije je najbolje provetravati i pojacati grejanje. kad vidite rosu na staklu u donjem delu, otvorite prozor par minuta (ili samo 1 min), primeticete da SPOLJNO staklo odmah zamagli. to je ta vlaga koja izlazi napolje, doduse, zajedno sa toplotom .

niskoemisiono staklo je stvarno bolje po svim karakteristikama, ali ako imate jedan prozor 140X140, a 2 spoljna zida, niskoemisiono staklo nece puno pomoci u zagrevanju, tj. gubicima toplote. sto vece staklene povrsine, to je isplativost veca za ugradnju niskoemisionog stakla. razlika u ceni je minimalna (par evra po kvadratu) tako da nema smisla ni ugradjivati vise obicna izopan stakla.
Broj komora na PVC profilima ima logike isto na velikim povrsinama, ali je isto tako profil sa vise komora masivniji i cvrsci. sama plastika je los provodnik, a samim tim i dobar izloator, tako da na jednoj prostoriji stvarno ne utice u nekoj meri broj komora. ali isto tako, razlika u ceni je minimalna. onda je ipak bolje bar 5 komora.
u svakom slucaju, ako neki prozor kosta 150 evra, isti taj moze da kosta duplo vise. ovisno o proizvodjacu, da li je turski sa obicnim staklima, ili nemacki sa niskoemisionim sa argonom i stopsolom. a gde su roletne, komarnici, podprozorske daske, okapnice....




[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 08.01.2017. u 20:23 GMT+1]
[ SvetlanaRadic @ 14.01.2017. 09:14 ] @
Hvala na objašnjenju, sve je tačno. Dok sam na poslu otvorim prozor na kant. Luftira se stan jedno 9 sati, nema više kondenzacije na prozorima. Buđ u ćošku se nije vratila, nadam se i da neće.
Kada sam luftirala 15-20 minuta nije bilo nikakvog pomaka, sve je bilo isto. Jeste da trošim više struje za grejanje, ali je ipak bolje. Ima dosta radijatora pa i nije toliki problem.
Shvalila sam da i pvc stolarija koja mi je u stanu nije baš kvalitetna. Terasna vrata se teško zatvaraju.
[ veljkoE @ 14.01.2017. 15:57 ] @
to sto se tesko zatvaraju moze biti iz vise razloga. ukoliko se samo tesko zatvaraju, u smislu da se rucka tesko okrece u polozaj zatvoreno, to se resi tako sto se oni mali valjčići zakrenu tako da se obelezeni deo na njima, zakrene da bude OD gume, dakle ne blizu gume. tada ce se ostvariti lakse, tj. manje zatezanje gume krila - na stok. ukoliko ne mogu da pridju lako stoku, prilikom zatvaranja, onda je to malo drugacije.
[ veljkoE @ 18.01.2017. 16:41 ] @
realno, ovo nekome ko nikad nije radio nista od gradjevine, deluje kao izuzetno korisna informacija. u stvarnosti - krajnje neprecizan i realno tekst koji nije koristan, u smislu da sluzi kao vodic za ugradnju, bar u ovom slucaju. osoba koja je to pisala, nikada nije ugradila prozor. mogao bih cak da tvrdim ni da nije prisustvovao ugradnji . al dobro...
[ ivan.985 @ 19.01.2017. 13:39 ] @
Ahaaaaa. Silikon je Keva! Al bi kostala montaza pa bar 40eur
[ lazar markovic @ 20.01.2017. 00:20 ] @
ljudi,
posto je samo ova tema aktivna apropo PVC:

ja sledece nedelje biram ponudu i narucujem prvi pvc prozor (od 2 ili 3) a ugradnja valjda posle 7 dana.

citam horor iskustva, pa pomagajte sa savetom na sta da obratim paznju, da ne bude posle kuku&lele.

ovde sam nasao sjajan spisak toga, kao ocenas (ili vjeruju!) sa 19 stavki, koji svako ko ugradjuje PVC treba da nauci napamet:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492

a moja 20-ta bi bila: traziti da li daju garanciju na pojavu kondenzacije unutar termopana

inace odabrao sam inoutic prestige 6 komorni profil, troslojno staklo clima guard '4 godisnja doba' i siegenia okove

(jedan od majstora tvrdi da siegenia nema opcije mikroprovetravanja, vec samo podesavanje kipovanja na vise pozicija, pomocu specijalne rucice).

kazu da je ona bolja od ROTO NT, koji nudi drugi majstor?

to je za otvor 230x150, ocekujem da ce me izaci sve oko 550e sa alu roletnama, i rolo komarnikom na manjem krilu. uz demontazu i odnosenje na deponiju.

danas covek mora da izuci svaku skuplju intervenciju u stanu kako bi izvukao kolko-toliko prihvatljivu uslugu..

spasavajte sa savetima :)
[ veljkoE @ 20.01.2017. 18:58 ] @
onaj spisak je odlican, samo sve ima svoju cenu. realno, koliko platis, uglavnom tako i bude. sto vise trazis, to se uglavnom i ispostuje, sto se vise cenkas, e tu je vec mac sa dve ostrice. jbg, plati pa se nadaj da ce sve biti u redu. nema mnogo pameti.
sta je bitno: to je prozor, nije automobil. nema serijski broj. vise zaradi nakupac na automobilima (procentualno) nego neki proizvodjac prozora- obzirom na rad.

unutar izopan stakla se ne moze pojaviti kondenzacija. i ako se pojavi, verovatno ce svako zameniti. nece ti niko praviti problem oko toga. ali to se jednostavno vise ne desava.

jel to 230 X 150, dvokrilni prozor? na sta mislis kad kazes alu roletna? koja je kutija u pitanju na inoutic profilima? kakav je rolokomarnik?
[ lazar markovic @ 20.01.2017. 21:14 ] @
Hvala ti mnogo Veljko!

I ja sam ukapirao da ako mnogo spustam cenu, da ce majstor pristati - ali ce nadoknaditi ugradnjom jeftinije/losije elemente od dogovorenih.

Otvor je 230x150 a prozor je trokrilni 230x130, kao na slici.

Trazio sam da kutija bude original Inoutic, ona je PVC, ali posto ovde nude samo Inoutuc PVC zastore i vodjice, on predlaze da ugradi grcki alu zastor Viomal i vodilicu firme Aluminco.

Verovatno i rolo komarnik od iste firme, nije precizirao. Saznacu u ponedeljak. Samo da ne bude roloplastov :)

Od drugog majstora jos nemam specifikaciju.

Racunam da ce 6-komorni profil prestige sa 2mm ojacanjima lako nositi tezinu trostrukog stakla. Trazicu bez srednjeg stuba na dvokrilnom.

Ne znam da li da uzmem siegenia okove, ako nemaju mikroprovetravanje, vec samo podesavanje kipovanja na vise pozicija pomocu specijalne rucice.

Ili da li da trazim neke druge? Roto NT je kazu losiji.

[ ivan.985 @ 21.01.2017. 08:18 ] @
Moras da znas da staklo nosi samo sebe. Ono se unutar krila (kaljuje) tj sa staklom se steluje krilo, postoji sitno stelovanje i na sarkama, ali uvek je bolje na krilu. Ja bih te savetovao. da trazis od majstora da ugradi prozor bez stakla, u idealnu horizontalu, vertikalu i dijagonalu, i tek posle toga da montira staklo. Znaci stelovanje na staklo a ne na sarke.
sto se tice profila i okova, i jedno i drugo je zahvalno. dobra je to kombinacija. Samo nemoj da pristajes na AL kutiju, obavezno PVC kutija i ako moze, original inautik.
Ako nije tajna koliko ti je trazio majstor za iznosenje suta i ciscenje? Jesi li pogodio jos dodatnih radova. Mada ja mislim da je bolje da trazis drugog majstora za obradu!
[ veljkoE @ 21.01.2017. 10:05 ] @
inoutic ima odlicnu kutiju, ali "ima problem" sto nije moguce ugraditi alu rolokomarnik u njega, vec postoji originalni rolokomarnik u samoj kutiji i u vodjicama. tako da ces imati originalni rolokomarnik. nije mi jasno za vodjice, ali alu zastor ulazi u kutiju, a izmeniom vodjica nije mi jasno kako resava rolokomarnik. kutija je dosta specificna za rad... to ce biti jedan jako tezak prozor. okov: svejedno.

[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 21.01.2017. u 11:26 GMT+1]
[ ivan.985 @ 21.01.2017. 18:00 ] @
Naravno da ne moze al komarnik. ali ne vidim zasto bi se nesto budzilo kad moze da se stavi original. Jesu duple vodjice ali sirina je ista kao i one zamenske roletne, Cak su i uze originalne duple vodjice. I inautic komarnik se kaci sa strane i lakse ga je otkociti od alu komarnika.
[ lazar markovic @ 21.01.2017. 21:35 ] @
Citat:
ivan.985:
Moras da znas da staklo nosi samo sebe. Ono se unutar krila (kaljuje) tj sa staklom se steluje krilo, postoji sitno stelovanje i na sarkama, ali uvek je bolje na krilu. Ja bih te savetovao. da trazis od majstora da ugradi prozor bez stakla, u idealnu horizontalu, vertikalu i dijagonalu, i tek posle toga da montira staklo. Znaci stelovanje na staklo a ne na sarke.

Pitacu ga, ali uz onih 20 stavki iz Vjeruju, ima da me gleda belo i kaze'to niko ne trazi' , lakse mu je da to uradi u radionici. (BTW To je i osnovni konflikt investitiora sa vecinom majstora - sto oni rade kako je njima lakse, a ne kako je bolje, a mi koji placamao posle kuku&lele.
[ lazar markovic @ 21.01.2017. 21:43 ] @
Citat:
ivan.985:
Samo nemoj da pristajes na AL kutiju, obavezno PVC kutija i ako moze, original inautik.
Ako nije tajna koliko ti je trazio majstor za iznosenje suta i ciscenje? Jesi li pogodio jos dodatnih radova. Mada ja mislim da je bolje da trazis drugog majstora za obradu!

Bice inouticova PVC kutija. Trazi 530e za 6-komorni profil sa 4 godisnja doba staklima (doplaticu za trostruka), siegenia okovi, PVC kutija inoutic sa alu zastorom Viomal i alu vodjicama Aluminco, sa rolo komarnikom na jednom krilu ( ne znam ciji) uz ukljucenu demontazu i odnosenje na deponiju. Bez okapnica za koje trazi 3000rsd. Bez obrade spaletni (to ce valjda neki njegov moler, verovatno 7e/metar.) Covek ima firmu koja radi vec 20 godina pa za sada ima prednost u odnosu na drugog. 4 velike firme sam precrtao, jer traze 100-150evra vise za istu konfiguraciju.
[ lazar markovic @ 21.01.2017. 21:49 ] @
Citat:
veljkoE:
inoutic ima odlicnu kutiju, ali "ima problem" sto nije moguce ugraditi alu rolokomarnik u njega, vec postoji originalni rolokomarnik u samoj kutiji i u vodjicama. tako da ces imati originalni rolokomarnik. nije mi jasno za vodjice, ali alu zastor ulazi u kutiju, a izmeniom vodjica nije mi jasno kako resava rolokomarnik. kutija je dosta specificna za rad... to ce biti jedan jako tezak prozor.
[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 21.01.2017. u 11:26 GMT+1]


tezak zato sto ovde uvoznik ne nudi inouticove alu zastore, kaze da su mnogo skuplji od grckih, pa onda mora da se budzi...
[ lazar markovic @ 21.01.2017. 21:54 ] @
Citat:
veljkoE:
okov: svejedno.


da li i siegenia i roto NT imaju opciju mikroprovetravanja istog kvaliteta?

Jer majstor pise za siegeniu:

"Sto se tice mikroprovetravanja to ne radimo u varijanti sa rosterom nego jedino da stavimo specijalne rucice sa vise tacaka zatvaranja kojim reguliste kip na otvaranje male sirine koja je prikladna za provetravanje."

Sta je roster?

(Inace, ovde sam bio otvorio temu o tome, ali nasao samo jednog sagovornika:

http://www.elitemadzone.org/t491719-0


[ lazar markovic @ 21.01.2017. 22:01 ] @
Citat:
ivan.985:
Naravno da ne moze al komarnik. ali ne vidim zasto bi se nesto budzilo kad moze da se stavi original. Jesu duple vodjice ali sirina je ista kao i one zamenske roletne, Cak su i uze originalne duple vodjice. I inautic komarnik se kaci sa strane i lakse ga je otkociti od alu komarnika.


Znaci ti Ivane predlazes da ostanu original vodilice i komarnik a da se samo ubaci alu zastor druge firme?

Jer ako su vodjice PVC, onda ih moze ostetiti alu zastor? Te vodjice su predvidjene za PVC zastor.

Verovatno zato prvi majstor ugradjuje alu vodjice Aluminco.

A drugi majstor kaze ovo:

" Postovani,
Cena sa komarnikom samo na manjem krilu bi
bila manja za 45,64evra+pdv sto je cena
veceg komarnika.
Inoutic proizvodi samo PVC tako da ne moze njihove originalne vodjice i zastor od aluminijuma, ali mi ugradjujemo komb sa njihovom kutijom za roletnu i alum vodjice i
zastor jer su cvrsce."


[Ovu poruku je menjao lazar markovic dana 21.01.2017. u 23:15 GMT+1]
[ veljkoE @ 22.01.2017. 09:16 ] @
mislim da si mnogo zakomplikovao. a razumem i one sto traze 100-150 evra vise
tako ti je to
[ lazar markovic @ 22.01.2017. 09:50 ] @
Pa da, vama majstorima je svaki zahtev investitora komplikovan.

Ja samo zelim dobar prozor za svoje tesko zaradjene pare, 550-600e za samo jedan prozor su dve-tri plate.

Vi ste kao Dalmatinci koji kazu: "Neka gosti samo posalju pare, pa ne moraju ni dolaziti!".

Samo da vi imate sto manje, posla, a sto vecu zaradu.

Zato razumes i one koji traze 100-150e vise za istu stvar.

Uvek ce postojati taj konflikt narucilac vs majstor.
[ veljkoE @ 22.01.2017. 11:54 ] @
Naravno. Kao sto ti zelis za svoje pare da dobijes tacno ono sto zahtevas, tako i mi majstori imamo pravo da naplatimo svoj rad. Zasto te cudi razlika u ceni. To su samo jos 3 radnika za taj dan koji ce da odnesu smece na deponiju.
[ lazar markovic @ 22.01.2017. 12:52 ] @
100-150e su pola meseca sljakanja u zemlji srbiji, gde je prosecna plata realno 200e ( ajde 300 nek bude za BG,NS...)

znaci kupac prozora mora da radi 15 dana odnosno 120 sati, za 1 sat vremena koliko naplacujete odnosenje na deponiju...

znaci vas rad vredi 120 puta vise?

to treba da kazete klijentu, ali pre nego sto ugovorite posao.

[ bakara @ 22.01.2017. 13:34 ] @
Citat:
lazar markovic

znaci kupac prozora mora da radi 15 dana odnosno 120 sati, za 1 sat vremena koliko naplacujete odnosenje na deponiju...

znaci vas rad vredi 120 puta vise?

Ne, to znaci da ti za jedan sat mozes da ustedis 100-150eur tako sto ces sam da odneses to na deponiju.
[ lazar markovic @ 22.01.2017. 13:52 ] @
Angazovacu majstora koji ne trazi 100-150e za odnosenje na deponiju. Ima i takvih.
[ eeestablishment @ 22.01.2017. 15:10 ] @
Nesto me podseti . . .

Prilikom dogovora oko izarade nove (PVC) i zamene stare stolarije ( kod roditelja ) majstor im je trazio + 10eu ( po otvoru )za skidanje starih

prozora + odvozenje na otpad iste i kada sam ja dosao i rekao mu da onda posao otpada ipak je uz malo neckanja pristao i to da odradi bez

naplate .

Naravno on i momci su na kraju posla od mene dobili chast a od majke rucak i veceru .

Znaci sve je stvar dogovora i dobre volje.

jbga , kad su vec dosli kamionom zasto ne bi u isti potovarili staru stolariju i oterali je negde gde inace uvek i bacaju . pa nije im prvi posao i

put da tako nesto rade i verovatno imaju uhodan sistem a ne sad svako od nas pojedinacno da se snalazi ?

iskreno mislim da niko nikoga u toj prici nije zaj@bao , cak sta vise , redovno srecem istog choveka , posedimo , popijemo i ispricamo se .

pozZz . . .
[ bakara @ 22.01.2017. 16:04 ] @
Citat:
lazar markovic:
Angazovacu majstora koji ne trazi 100-150e za odnosenje na deponiju. Ima i takvih.

Pa vidis da umes da nadjes resenje :)

[ veljkoE @ 22.01.2017. 20:17 ] @
i tu je cela sustina... ocemo nemacki standard i sistem rada ( da se sve lepo ocisti i okreci), al da moze dzabe ... ne moze jbg. al uz malo ljudskosti, sve se moze jbg. i ajd realno, ako treba nekom da se odradi recimo 5-6 prozora. to ugraditi i nije neka kolicina posla. ali ako moras i vaditi i ugradjivati, i jos ti kazu da izvadis celu stolariju... jbg, to je vec ozbiljan posao, ubijes se od stemanja. pogotovo ako je neki 12 sprat, pa ti preCednik kucnog saveta zakljuca lift, a ispod je parking. ljudi, zaboga, pa to mora neko platiti.

Citat:
bakara:
Citat:
lazar markovic

znaci kupac prozora mora da radi 15 dana odnosno 120 sati, za 1 sat vremena koliko naplacujete odnosenje na deponiju...

znaci vas rad vredi 120 puta vise?

Ne, to znaci da ti za jedan sat mozes da ustedis 100-150eur tako sto ces sam da odneses to na deponiju.

ili cak mozes i sam da izvadis stolariju. to ti je jos veca usteda.

[ lazar markovic @ 22.01.2017. 20:41 ] @
naravno da nije problem da se plati rad.
problem je sto mnogi majstori poput tebe, precenjuju svoj rad kao da su hirurzi, pa svojim znanjem spasavaju zivote.

kao da ne znas kolike su plate u srbistanu.

(tacnije, hirurg cak manje zaradi za sat vremena operacije nego ti!).

problem je tvoj izjava apropo:

Citat:
lazar markovic:
4 velike firme sam precrtao, jer traze 100-150evra vise za istu konfiguraciju.


Citat:
veljkoE:
Zasto te cudi razlika u ceni. To su samo jos 3 radnika za taj dan koji ce da odnesu smece na deponiju.



tri radnika po 50 evra za odnosenje?? to nije smesno. naprotiv, te firme su isle na sistem APP - ako prodje prodje. to je cist lopovluk.

a ovo je jos veci problem, nego ne mogu da postignem na sve da repliciram:

Citat:
veljkoE:
realno, koliko platis, uglavnom tako i bude. sto vise trazis, to se uglavnom i ispostuje, sto se vise cenkas, e tu je vec mac sa dve ostrice. jbg, plati pa se nadaj da ce sve biti u redu. nema mnogo pameti.


znaci, investitor nema nikakvu zastitu, treba da se nada, da ide u crkvu da se moli da se majstor smiluje i uradi korektno, bez uvaljivanja skarta, umesto da ima ugovor i pisanu garanciju.

ja dajem prave pare, pitanje je da li cu dobiti pravi prozor.

ljudi se zale da im podvale prozore sa ojacanjem koje ne ide celom duzinom krila!
a neki cak dobili prozore bez ikakvog ojacanja.

[ ivan.985 @ 23.01.2017. 11:57 ] @
Da ti odgovorim na neke stvari. Ja razumem i Veljka i tebe. Situacija u Bg je mnogo losija po vas koji zivite u Bg. Ja i moje kolege smo dosta radile u Bg i nikad nismo naisli na neki problem. Ali mi smo iz unutrasnjosti, gde je standard dosta nizi. U nasu cenu prozora ide demontaza i odnosenje starih prozora, cak smo izuzetno sretni kad ne moramo da cuvamo stari prozor, ali i to radimo bez posebne naknade. Mi se siti ogrejemo o tu vasu staru stolariju pa ne znam zasto bi nesto vise naplacivali. Kad kamion vec dolazi mi potovarimo stare prozore stakla bacamo a stolariju struzemo i koristimo za ogrev po kucama. Sto se tice rucka, po meni ili nama koji zivimo u unutrasnjosti se smatra obaveznim, bar smo tako naucili. Jer ovde se smatra da je izuzetno ne kulturno da ti neko radi na kuci ili stanu a da mu ne das da jede, zamisli u kuci ima svega a mi treba da jedemo burek i da sedimo na nasim kistrama.
E sad beograd je previse brzo postao Evropski grad, koji pokusava uvesti neki standard gde se gubi sve ljudsko, i ja mislim da se tu mnogo gresi, ipak smo mi Srbi, treba da se drzimo i da cuvamo malo tog mentaliteta gde se cuva porodica, ljudskost i nesebicluk.

Ali razumem i Veljka. On covek pokusava da unovci svaki potez rukom ili stopalom. To je ono sto ova drzava pokusava da uvede Evropu kod nas ali da ostane standard srpski. Sto isto nije dobro.

Sto se tice prozora. Mislim da nece al zastor ostetiti pvc roletnu, ali nisam siguran nikad nisam budzio to. Prvo nisam pristalica AL zastora, ali ako ne mozes da obezbedis original inautic pvc zastor mozda je i bolje staviti AL. Ja sam uvek pristalica Da prozor ostane u originalu proizvodjaca, ako me razumes sta sam hteo da kazem. Znaci profil i svi dodatni profili da budu od jednog proizvodjaca, jer tako se sve najbolje JASE. Ja sam 100% za originalan komarnik koji je u kutiji od roletne, inautik je to odlicno resio pokrivnim limom da unutra slucajno nesto ne bi pocepalo komarnik, drugo sto zabravljuje sa strane a cetkica donja dihtuje na stok a ne na okapnicu i zbog toga je komarnik vislji i lakse ga je podici.

Sto se tice provetravanja. Ja koliko znam sigenia ima taj stistem, i po meni jedna veoma vazna stavka, je da mu trazis FALCNU DONJU SARKU. a ne sraku u peru, mnogo je jaca flacna nego pero sarka, ali kako hoces!
[ lazar markovic @ 23.01.2017. 13:32 ] @
Hvala ti Ivane na ovome!

Mada idemo u offtopic - ali u manjim sredinama Srbije je bolje. jer se svi znaju, pa je ljude sramota da prevare.
Ovde mogu slobodno da lazu, kradu i varaju jer je ogroman grad i moze to da se radi bez straha da ce ljudi upirati prstom u njih, prosto ljudi se ne znaju.
Ja bih najradije angazovao majstora izvan Beograda, ali koliko mu se isplati, zbog transporta.

Ovde su 'majstori' uglavnom takvi pravaranti, da ne mozes nista da im verujes, vec eto i ja moram da se obrazujem na forumu, i da znam dovoljno i o PVC stolariji, kako me ne bi prevarili i uradili onako kako je njima najlakse i najjeftinije.

Super ovo sto si mi rekao za falcnu donju sarku, umesto pero sarke.

Trazicu obavezno, kao i da staklo postavi kasnije.

U Nemackoj nema letnjih vrucina kao ovde, dva meseca przenja na 35-40C, pa tamo moze i PVC zastor da prodje.
Za tu klimu je OK.. ( Mada tamo nude i ALU , ali, kako kaze nas uvoznik, ovde ga nema jer bi bio dosta skup, a Grci prodaju svoje alu zastore mnogo jeftinije).

Meni treba ALU, jer prozor gleda na jug i sunce przi samo tako...Uz to, kosava razbija, pa bi PVC zastor tandrkao ( a mozda i ALU, ako nema alu vodjice.)

Ima cak i tema o tome : http://www.elitemadzone.org/t462827-tandrkave-alu-roletne

Ni ja ne bih da budzim, slazem se u potpunosti, ali izgleda mi da je ipak bolje tako...

Jedina alternativa bi bila da batalim inoutic i uzmem neki profil koji ima i original roletne sa alu zastorom, a za slicne pare.

Znas li neki? VEKA je preskup. A za KBE kazu da je reciklat.


[ eeestablishment @ 23.01.2017. 14:16 ] @
Konkurencija je chudo .

Sticajem nesretnih okolnosti u Kraljevu je dosta izbeglica , dobar deo njih je od Danskog saveta , Norveske vlade ili tako neke organizacije dobio

pomoc u obliku obuke i novcanih sredstava koje su namenski mogli da trose za alat kako bi zapoceli neki biznis .

Veliki deo se odlucio za izradu AL i PVC stolarije ( sto je i logicno jer je proces izrade mnogo brzi , laksi i jednostavniji od recimo drvene stolarije )

Mozda zbog toga prihvataju i ove dopunske poslove ( skidanje i odvozenje ) a da ne traze posebnu naknadu .

U Beogradu je verovatno druga prica i majstori vise drze do sebe ( sto im ne treba zameriti )

pozZz . . .

p.s naravno da se pice i klopa podrazumeva i o tome se uopste ne pregovara s tim da se i od majstora ocekuje pedantnost , preciznost i

postovanje dogovorenih rokova
[ bakara @ 23.01.2017. 14:25 ] @
Citat:
lazar markovic:
naravno da nije problem da se plati rad.
problem je sto mnogi majstori poput tebe, precenjuju svoj rad kao da su hirurzi, pa svojim znanjem spasavaju zivote.

kao da ne znas kolike su plate u srbistanu.

(tacnije, hirurg cak manje zaradi za sat vremena operacije nego ti!).

Podji od sebe...
Ko odredjuje koliko ti zaradjujes?
kolika je tvoja plata, da li je prosecna ili nadprosecna?

Zasto hirurge uzimas za reper, kad oni nisu hirurzi?
Ako ti je skupo koliko su ti rekli cenu ti to resi na drugi nacin, angazujuci neku drugu ekipu.
(ekipa lokalnih cigana koji ciste podrume bi ti rado ispraznila stan)

ne mozes ti odredjivati neciju cenu, mozes jedino da ne pristanes.
nece ni oni tebi zameriti ako ne pristanes na tu cenu.

I na kraju ti nisi investitor!

Ti si samo platio da ti se ugrade prozori, investitor je covek koji ljudima obezbedjuje redovan posao.
[ lazar markovic @ 23.01.2017. 21:55 ] @
Citat:
eeestablishment:

Mozda zbog toga prihvataju i ove dopunske poslove ( skidanje i odvozenje ) a da ne traze posebnu naknadu .

U Beogradu je verovatno druga prica i majstori vise drze do sebe ( sto im ne treba zameriti )

pozZz . . .

p.s naravno da se pice i klopa podrazumeva i o tome se uopste ne pregovara s tim da se i od majstora ocekuje pedantnost , preciznost i

postovanje dogovorenih rokova


Naravno, treba da se plati odnosenje, ali realno, ne 100-150e.

Pravo da ti kazem, je ne stizem ni za sebe da spremam klopu , a ne za majstora, jedem usput. To je lep obicaj, ali ovde u Beogradu ne vidim da se postuje. Ljudi zive brzo, stalna jurnjava, nema domacice koja sedi po ceo dan u kuci besposlena da sprema, kao nekada, od kada i potice taj lepi obicaj.
[ lazar markovic @ 23.01.2017. 22:14 ] @
Citat:
bakara:

Podji od sebe...
Ko odredjuje koliko ti zaradjujes?
kolika je tvoja plata, da li je prosecna ili nadprosecna?

Zasto hirurge uzimas za reper, kad oni nisu hirurzi?
Ako ti je skupo koliko su ti rekli cenu ti to resi na drugi nacin, angazujuci neku drugu ekipu.
(ekipa lokalnih cigana koji ciste podrume bi ti rado ispraznila stan)

ne mozes ti odredjivati neciju cenu, mozes jedino da ne pristanes.
nece ni oni tebi zameriti ako ne pristanes na tu cenu.

Ma niko mi nije ni trazio 100-150e za odnosenje, pogledaj gore, to je Veljko pomenuo, valjda hteo da bude duhovit...To je trebalo ignorisati, ali sam isprovociran reagovao.

Inace, apsolutno se slazem, nije meni cilj da spustam bilo kome cenu za njegov rad.
Ali problem je sto, kada odbijes ponudu, onda majstor uglavnom ponudi nizu, ali ti uvali losije materijale (to Veljko naziva 'macem sa dve ostrice').
To je problem poslovnog morala, ili ljudskosti, kako rece Ivan. Svi se bore za puko prezivljavanje, pa je izgleda sve dozvoljeno.

Ja nemam platu, radim freelance, moj honorar je podlozan dogovoru, ali ako pristanem na nizi od zahtevanog, to nikad ne utice na kvalitet posla koji odradim. Nazalost, sa majstorima nije tako. Zato sam i pokusao ovde da dobijem savet, kako da odaberem i osiguram optimalnu konfguraciju prozora za pare koje imam.

Primer sa hirurgom je tu da ilustruje koliko je u nasem drustvu poremecen sistem vrednosti - hirurzi zaradjuju manje od montera PVC prozora, univerzitetski profesori manje od Bgd taksisita. To vodi u sunovrat.

Citat:
bakara:

I na kraju ti nisi investitor!

Ti si samo platio da ti se ugrade prozori, investitor je covek koji ljudima obezbedjuje redovan posao.


Ma ne treba meni titula investitora :)

Tako mi se obracaju u ponudama, a oni koji obezbedjuju redovan posao se zovu poslodavci. U poslu sa PVC stolarijom nema investitora koji moze da obezbedi stalan/redovan posao.

Investitor je svako ko investira svoja sredstva , pa makar i 100e za kupatilski prozor.
[ veljkoE @ 23.01.2017. 22:37 ] @
jos ranije htedoh reci sta je investitor, al nekako me prodje...
investitor je osoba koja ulaze npr svoj novac u tvoj prozor
recimo: dogovorimo se za stolariju i ti das samo 10% avansa, sve nadalje sam JA investitor u tvoju kucu, dok god me ne isplatis. posto TI ulazes u SVOJ objekat, a ja koristim svoj resurse da tebi napravim stolariju.
investitor je osoba koja npr. ulaze svoj novac, stolariju, instalicije za grejanje... - u izgradnju zgrade koja se kasnije prodaje da bi se ostvarila zarada.
ti si obicna musterija, kupac, koja zeli jedan prozor, a za taj jedan prozor je potrebno poslati istu ekipu koja moze da ugradi i 6 prozora. matematika je jednostavna. razlika u vremenu je par sati, troskovi su skoro pa isti.

jel mozes da pojasnis svoj posao koji obavljas i na koji nacin obracunavas iznos koji naplacujes. kako odredjujes zaradu?
[ lazar markovic @ 23.01.2017. 22:51 ] @
lepo si objasnio. znaci ja sam investitor onda kada isplatim svu lovu tebi, kao dotadasnjem investitoru?

cenu svog rada odredjujem u odnosu na trenutnu situaciju na trzistu, tako da se ona menja.

nego, da ne idemo dalje u oftopic - reci mi sta mislis - da li da odustanem od budzenja PVC kutije inoutic, i uzmem neki drugi profil za slicne pare, koji ima svoju originalnu kutiju sa alu zastorom?

u dilemi sam zbog inoutic roletni, koje se isporucuju sa PVC zastorom, jer je verovatno da bi se budzenjem drugih vodilica i zastora poremetilo funckionisanje istog, kao i original komarnika koji je jako dobo resen u kutiji, sa limenom zastitom, koju je Ivan pomenuo.

Moj prozor gleda na jug, przi sunce, a izlozen je i jakoj kosavi, pa zato mislim da je bolje da budu alu zastori sa alu vodjicama zbog boljeg podnosenja temperaturnih ekstrema u toku godine , i preventive tandrkanja istih...Da gleda na drugu stranu uzeo bih inoutic pvc.

[ veljkoE @ 23.01.2017. 23:28 ] @
Ako smatras zamenu stolarije investicijom, onda si investitor
Ubacivanjem alu zastora umesto pvc zastora, ni na koji nacin ne remetis normalno funkcionisanje roletne. Kao da si stavio michelin pneumatike umesto Tigar.
Nego, koliko naplatis rad ako radis 5 dana za svoj proizvod
[ lazar markovic @ 23.01.2017. 23:44 ] @
ne treba mi titula investitora :)

hvala, ali kako se ne remeti, ako moraju da se izbace originalne pvc vodjice, na kojima su i zastori, i originalni komarnici, i ubace se nove alu, grcke vodilice?

zavisi sta za tebe znaci 5 dana rada, po koliko sati dnevno? ja recimo radim po vise od 12 sati dnevno .
[ veljkoE @ 24.01.2017. 06:35 ] @
nema veze koliko sati radis, i ja posao mogu da zavrsim za 6 sati, ili za 16 sati. kako se zalomi. ovisno kako pogodis i koji su ti rokovi :)

nisi me razumeo
SAMO zamenom zastora se ne remeti rad roletne. NEMA potrebe za zamenu vodjica. ne vidim smisao zasto bi to neko uopste radio. ja to ne radim, niko to ne radi. procamo o standardnom alu zastoru gde je siririna jedne lamele oko 40 mm, robne marke npr. alumil. koji zadovoljava neku max sirinu prozora oko 180 cm.
[ ivan.985 @ 24.01.2017. 09:01 ] @
Kada sam rekao da nisam pristalica AL zastora nisam mislio na tandrkanje. To tandrkanje ne traje dugo, par sekundi spustanja ili dizanja. stvar je sto je AL odlican provodnik toplote. Ako stalno przi sunce na tu stranu, na tim roletnama sa unutrasnje strane ces moci jaje da isprzis (ili Bake sto kazu, UPRZIS).
Sad ce da krene ona rasprava o tome kako su one izolovane pur penom, ali ta pur pena nije nikakva izolacija nego daje cvrstinu tankom AL. Jer na lamelici je AL izliven iz komada i toplota se siri po u krug i tako tebi bude sa unutarnje strane vrela roletna. E sad realno ti to neces osetiti premda ces imati tri stakla. E sad mislim da ti je bez veze doplata za to staklo ZA SVA GOD DOBA. Ja ne verujem u to, mislim da je obican majstorski trik da ti se uzme vise para. Radio sam dosta troslojnog obicnog stakla i nikad se trece staklo nije ugrejalo ili ohladilo zimi. Ali tvoje je i mozes kako hoces.

Brzina u gradu je nesporna, ali ne mogu ni da shvatim da ti das majstoru kljuc od stana i ostavis pet ljudi u stanu bez ikoga. Jedan slobodan dan neces ni osiromasiti niti se obogatiti. A mnogo je civilizovanije ostati da se ispostuju ti ljudi skuvati im povremeno kafu, posluziti ih necemu da se okrepe, ipak ti ljudi treba bar 20-ak puta da se popenju na tamo neki sprat i da sidju. Ali to ja tako rezonujem, ne znaci da sam upravu.
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 10:17 ] @
Nisam ja mislio na to tandrkanje pri podizanju, vec na tandrkanje na vetru. Ovde duva Kosava cesto, i traje danima i to je neizdrzivo -ako tandrce , nema spavanja. U gorepomenutoj temi o tome, ispada da se to resava samo alu vodjicama sa cetkicama:

http://www.elitemadzone.org/t462827-1-tandrkave-alu-roletne

Nisam znao ze vrelinu alu lamela. Da li mislis da PVC zastor bolje podnosi vrelo sunce (nema deformacija?) i da li mislis da je PVC bolje resenje za mene?

Bicu ja sa majstorima, ali nema skuvane hrane ni za mene, a mislio sam da se to ocekuje kao obavezno, Ako je OK samo sendvic i kafa, to moze.
Inace, komsinica kaze da su njoj dvojica ugradili isti takav prozor za dva sata, pa nisam ocekivao da bi se duze zadrzali.
Ili mozda hoce, ako treba na licu mezta da ugrade staklo, kako si predlozio?
Na srecu ovde rade oba lifta. Nisam znao da za jedan prozor treba 20 puta da sidju, niti da treba vise od dvojice.

Ja sam odabrao troslojno staklo + 4 godisnja doba, jer nema kondenzacije, i bolja je toplotna i zvucna izolacija.

To sam procitao na jednom forumu, i cuo od uvoznika Inoutica.

Ima i ilustracija dole.

Citat:

"Razlika u ceni postoji između troslojnih i dvoslojnih stakala, ali na ukupan iznos stolarije msilim da ih i te kako vredi uzeti.
Ja sam rekao da nije neka razlika u ceni ako je panel (bilo dvoslojni ili troslojni) obični ili niskoemisioni.
U prilogu je slika unutrašnje temperature na staklu za različite panele.
Nije isto da li je 9 stepeni za obični dvostruki panel i 17 stepeni trostruki niskoemisioni punjen argonom. Rešava se problem sa kondenzacijom na staklima, osećaj kad sediš pored prozora i na kraju trošak grejanja.
Da li troslojno ili dvoslojno je svakako izbor onog koji kupuje, ali kupovina običnog, a ne niskoemisionog panela je promašaj, pošto praktično nema razlike u ceni.
Na slici koju sam dao se i vidi da je najveći napredak kod dvostrukog panela kad se umesto običnog uzme niskoemisioni, a kod trostrukog je manji napredak. Iza ovih temperatura je i bolji koeficijent gubitka toplote (manji), naznačen je ispod svake slike.
To ne bi trebalo da bude izbor već uobičajena kupovina."

Hvala ti Ivane, tvoji postovi su mi korisni.
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 10:41 ] @
Citat:
veljkoE:
nema veze koliko sati radis, i ja posao mogu da zavrsim za 6 sati, ili za 16 sati. kako se zalomi. ovisno kako pogodis i koji su ti rokovi :)

nisi me razumeo
SAMO zamenom zastora se ne remeti rad roletne. NEMA potrebe za zamenu vodjica. ne vidim smisao zasto bi to neko uopste radio. ja to ne radim, niko to ne radi. procamo o standardnom alu zastoru gde je siririna jedne lamele oko 40 mm, robne marke npr. alumil. koji zadovoljava neku max sirinu prozora oko 180 cm.


Upravo tako. Mi slobodnjaci ne radimo na sat, vec nas placaju po obavljenom poslu, nije ih briga koliko vremena nam treba, i to je OK.

Meni je prvi majstor rekao da ostavlja vodjice (izgleda da su PVC), komarnik i sve sto je u originalnoj inoutic kutiji, samo ubacuje alu zastor.

A drugi bi menjao i vodjice (koristice Grcki zastor Viomal i vodilicu firme Aluminco) - ako sam ga dobro shvatio.

Ja mogu da pitam da ugradi samo zastor na postojece vodjice - ako ne bi tandrkalo.

Jer korisnici kazu da postoji problem tandrkanja na vetru ako nisu ALU vodjice, vidi gore link.

Da li znas mozda od kog materijala su vodjice kod Inoutic roletne?

I da li misilis da je za moju situaciju : jug+vrelo sunce+kosava, bolji ALU ili PVC zastor?
Meni bi mnogo olaksalo da stavim PVC, ali mislim da je bolje ALU.
Medjutim, posto nemam nikakvog iskustva ni sa jednim ni sa drugim, onda slusam savete. A tvoji su mi korisni.


[Ovu poruku je menjao lazar markovic dana 24.01.2017. u 12:57 GMT+1]
[ ivan.985 @ 24.01.2017. 13:53 ] @
Za rucak nisam mislio za tebe , neko je nesto pomenuo na tu temu juce prekljuce, ne mogu sad da citam, i to da se popenje 20 puta, ne mislim na tebe.

I PVC vodjica ima cetkicu, ja mislim da neces imati problem sa deformacijom pvc zastora, ali nemoj mnogo da se oslanjas na moj savet jer ja ne znam sta ce on da stavi ni koji pvc zastor. Ali svakako mislim da je bolje resenje PVC mnogo je bolji izolator.
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 13:59 ] @
OK je to, nema problema.

Pa ako mislis da je za mene bolji PVC nego ALU zastor, onda cu to da uzmem ozbiljno u obzir.

Jer onda ide ceo INOUTIC paket u roletni, original PVC zastor (ako mi ne podmetne neki drugi, a ne znam zasto bi to uradio).

A da li pise, ugravirano 'inoutic' na zastoru, pa da nekako prepoznam sta je ugradjeno?
[ veljkoE @ 24.01.2017. 16:03 ] @
alu zastor je bolji. al mozemo do sutra da raspravljamo jeste li ili nije voleo bih da upoznam "korisnike" kojima tandrce roletna ako nisu u alu vodjicama . pa valjda je alu vodjica jos bolji provodnik zvuka od pvc vodjice. i pvc vodjice imaju cetkice
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 17:12 ] @
I meni tako izgleda. Pa nisu slucajno duplo skuplje od PVC.

Evo jednog misljenja tebi u prilog, doduse od pre 10g, ali nista to ne menja:

http://www.elitemadzone.org/p1186890

(Mada odmah ispod, ti savetujes coveka da je bolje da na PVC prozor stavi PVC roletnu, jer se ALU se ne uklapa zbog boje).

Eto kako iskustvo menja stavove :)

Korisnik je pricao o onim starim, spoljasnjim roletnama, koje mogu da se 'izbace' napred pomocu makazica - e, one imaju limene a ne PVC vodjice, bez cetkica, pa je u tome fora, znaci nije primenjivo na ovu pricu sa unutrasnjim.

Znaci ti si siguran da ubacivanje grckog ALU zastora (bilo kog, sa sirinom lamele oko 40mm) u inoutikovu kutiju u originalne PVC vodjice, nece stvoriti nikakav problem?
[ veljkoE @ 24.01.2017. 17:16 ] @
potpisujem

a i nakon podosta godina nisam promenio misljenje

a posto ne znas o cemu sam govorio, kako ja sad da ti objasnim sta sam govorio. alu KUTIJA ne ide na PVC PROZOR
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 17:23 ] @
Da - ti mislis na spoljasnje roletne, a za unutrasnje mu savetujes da stavi ALU zastor. Sad procitah:) Znaci sve stoji.
[ veljkoE @ 24.01.2017. 17:24 ] @
naravno
[ lazar markovic @ 24.01.2017. 17:29 ] @
Znaci ti si siguran da ubacivanje grckog ALU zastora (bilo kog, sa sirinom lamele oko 40mm) u inoutikovu kutiju u originalne PVC vodjice, nece stvoriti nikakav problem? Nije malo pretvrd taj aluminijum za meke PVC vodjice?

(Ili si onim 'potpisujem' vec odgovorio na ovo pitanje?)
[ veljkoE @ 24.01.2017. 22:14 ] @
i onaj ti trazio samo 150 evra vise
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 05:11 ] @
zaista neobican odgovor na moje pitanje...
ok, vidim da ti se dopada app, pa slobodno i ti pocni tako...ako vec nisi krenuo sa manjom cifrom... sta te briga, veliki je NS, nece upirati prst u tebe na ulici, navikli su vec na takvo 'app poslovanje' u srbistanu.
evo i EPS to probao.
[ veljkoE @ 25.01.2017. 07:44 ] @
kad kazes koliko naplacujes svoj rad na dnevnoj osnovi, tada mogu da razumem kakav si da vidimo ciji rad vise cenis
[ ivan.985 @ 25.01.2017. 08:18 ] @
Hoce li meni neko da kaze ovde zasto je AL zastor bolji od PVC, osim sto je skuplji? Ja bih to voleo da mi neko objasni. Ali da se razumemo kad kazemo PVC zastor mislim iskljucivo na original od proizvodjaca koji isporucuje i profil.
Ja kod mene kuci imam Al zastor i sad kad gledam nikad ne bih ni i ugradio, a morao sam jer sam radio stolariju u zlatnom hrastu, pa ne postoji PVC.
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 08:49 ] @
Nemam bas nikakva iskustva ni sa jednim tipom zastora, pa bih ti bio jako zahvalan ako podelis svoje utiske o ALU...Konkretno - da navedes dobre i lose strane.
A jos bolje ako u kuci imas i PVC zastor na nekom drugom prozoru, pa da direktno uporedis.
[ veljkoE @ 25.01.2017. 08:53 ] @
jel bolji mercedes ili toyota ?
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 08:59 ] @
A mnogo bolji auto od ta dva je svaki sluzbeni auto :)

Salu na stranu, problem sa ALU je sto bude vreo na jakom suncu, sto tandrce.
PVC je bolji izolator, toplotni a i zvucni. Mana je sto moze da se iskrivi, i izbledi boja. Tako kazu neki, je nemama iskustva.

Ako pitam majstore, svaki ce mi reci razlicito: preporucice ono sto je njemu jeftinije, lakse za ugradnju, gde ima vecu zaradu ili cega ima vise na lageru.
[ veljkoE @ 25.01.2017. 09:16 ] @
koliko zaradjujes ;)
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 09:42 ] @
to je offtopic. tema je PVC stolarija.
[ veljkoE @ 25.01.2017. 10:13 ] @
Ti si potegao cenu i razliku u ceni, zatim poredjenje zarada. Zato- budi korektan pa reci.
[ ivan.985 @ 25.01.2017. 11:16 ] @
Ne znaci da zato sto je mecka da je bolja od tojote. I jedan i drugi su dobri u svojim oblastima. Mecka nikad nece napraviti terenac kao sto ga pravi toyota, niti toyota taj luksuz kao mercedes.
Al je skuplji, jer je kao sirovina skuplja. Kod kuce nemam PVC ali imam strica i brdo drugih drugara kod kojih sam radio PVC zastore i vec preko 10 god stoje kako stoje. Ja smatram da je PVC ako ga uzmes od proizvodjaca koji isporucuje i profil, u ovom slucaju inautic da sa njim problema neces imati.
Ja kod kuce osim sto zatvorim sunceve zrake, na toplotnoj izolaciji nisam postigao veliki efekat, do duse imam stop sol dvoslojni termopan.
Koliko ja znam ni jedan proizvodjac profila ne pravi AL zastore, da je potrebno da se stavljaju AL zastori fabrika bi ih pravila.
drugo ti imas pravo na pisanu garanciju za profile koje ti majstor ugradjuje, ona je na profil obicno 10 god. Pa i ako se sta i desi posle toga, zamena zastora je jeftina.

ali to je moje misljenje, ja bih tako. A ti kako hoces.
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 11:22 ] @
Vredi razmisliti.

Meni to isto kaze i firma koja ce ugradjivati, ali mozda tako nude jer im je lakse, da se ne muce sa ubacivanjem ALU zastora...Osim toga, sta bi onda radili sa PVC zastorom koji preostane?

E sada, kada bi zaista garancija vazila 10god umesto 2, u slucaju da ostavim original PVC zastor, to bi presudilo da zadrzim PVC.

Ovako, ne znam jos. Najvise se bojim da izlozenost izuzetno jakom suncu ne osteti PVC na neki nacin, da se iskrivi, deformise ili izbledi boja.

Ja kontam da ih Nemci ne stavljaju, posto je aluminujm kod njih skup, a i tamo je bitno razlicita klima, jer nemaju jako sunce koje przi 2 meseca na +35C, pa je PVC onda OK.

(Uvoznik kaze da inoutic tamo nudi i ALU)

S druge strane, Grci, gde sunce pece, imaju ALU kao standard, mislim. Doduse, tamo je i sirovina jeftina jer imaju rudnike alu, za razliku od Nemaca.

Sta ti jos smeta sa ALU, osim tandrkanja i vreline zastora leti?
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 11:45 ] @
Evo jednog od mnogobrojnih tekstova koji preporucuju ALU a ne PVC, pa zato naginjem ka aluminijumskim:

http://pvcstolarija.blogspot.rs/2014/11/roletne.html

Plastične ili aluminijumske roletne

Jedan od bitnih faktora popularnosti pvc stolarije je cena. Tako je i cena plastičnih roletni niža ako se poredi sa aluminijumskim roletnama, ali pvc nije preporučljiv za velike otvore (za zatvaranje terasa se koriste isključivo aluminijumske roletne), i što je posebno važno, ovaj materijal ne bi trebalo birati ako su roletne na neprestano izložene sunčevoj svetlosti. Još jedna lošija strana plastičnih roletni je da njihov vek trajanja kraći u odnosu na aluminijumske, tako da i o tom faktoru treba razmišljati prilikom njihove ugradnje.

Kod alu roletni postoje lamelice, koje u sebi sadrže je poliuretan, čime se postiže visok stepen izolacije.
Kutije za roletne su spoljne ili unutrašnje, su sve češće sa ugrađenim elektromotorom sa daljinskim, ili sa klasičnim zidni prekidačem.


Poseban deo, vođice služi kako bi roletne klizile naviše ili naniže, gore – dole a one mogu biti fiksirane ili sa makazama koje podpomažu izbacivanje na spolja. Aluminijumske roletne se mogu ugraditi i sa vođicama od istog materijala čime postaju kompletno aluminjiumske. Kod ovog tipa ne postoji opcija za izbacivanje vođica, i one su tada sve u boji roletni, fiksirane i plastificirane.

Vizuelno, nije teško uočiti da se roletne sastoje od letvica. Poliuretan kao njihov sastavni elemenat, čini ove proizvode veoma efikasnim u pogledu zvučne i toplotne izolacije. Zastore aluminijumskih roletni možete naći u različitim bojama, od kojih su najčešće bela, braon, siva, mahagoni i plava.
[ ivan.985 @ 25.01.2017. 11:54 ] @
Druze, sve je to marketiski trik, pa sta mislis ko pise te clanke. Pitaj inzinjere, mada ti i ne treba mnogo mozga da shvatis da poliuretan u konkretnom slucaju ne sluzi kao izolator toplotni. Pogledaj negde na netu poprecan presek i shvatices da se temperatura siri preko aluminijuma u krug, da taj poliuretan sluzi samo kao ucvrscivac tankog sloja aluminujuma. Najvise mi smeta nikakva toplotna izolacija. Meni tandrkanje i to sve ostalo je cista glupost. To mi ne smeta bas nikako. Ja koliko znam, mi ovde dajemo 10 god garanciju, jer proizvodjac daje nama toliko garanciju. Po zakonu je najmanje 2 god ali moze biti veca.
[ lazar markovic @ 25.01.2017. 12:05 ] @
Svestan sam toga, da mozda imaju veci zaradu od ALU pa ih zato hvale. Ali ne mogu znati.

Malo cu da guglam na engleskom da vidim sta kazu u svetu.

Mene zanima, da li garancija vazi u punom trajanju i ako firma ugradi ALU zastor umesto originalnog Inoutic PVC?
[ ivan.985 @ 25.01.2017. 12:34 ] @
logicno bi bilo da ne vazi, jer ne moze proizvodjac da mu garantuje kad nije stavio originalnu stvar. nego je nazovimo to BUDZIO.
[ bakara @ 25.01.2017. 13:55 ] @
Au pa ti kod da kupujes mercedes a ne roletnu :)

Evo kod nemen na kuci PVC roletne imaju 15 godina, nisu se tad ugradjivale ni cetkice pa nemam problema ni sa tandrkanjem, a nisu se ni raspale, rade kao i prvog dana i ako je kuca izlozena i suncu i zimi, a ukupno imam 17 roletni.
[ veljkoE @ 25.01.2017. 14:57 ] @
kod mene ima 4 vrste roletni, i ni sa jednom nemam problem ;)

[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 25.01.2017. u 18:17 GMT+1]
[ tenzorSSM @ 25.01.2017. 18:17 ] @
Odličan tekst na blogu , dakle ne treba birati pvc roletne ako su izložene direktno sunčevoj svetlosti , a pvc prozor može dugo biti izložen sunčevoj svetlosti . Čudno baš s obzirom da je u pitanju isti materijal...
Ovo što je napisao ivan985 o PUR je više nego tačno
[ veljkoE @ 25.01.2017. 19:43 ] @
budzio
ne znam cim se bavis, posto pise da radis stolariju, no, nesto mi pre deluje da samo srafove zavrces u metal, posto ne mogu da verujem sta pises ;)

[ lazar markovic @ 26.01.2017. 00:31 ] @
Citat:
bakara:
Au pa ti kod da kupujes mercedes a ne roletnu :)

Evo kod nemen na kuci PVC roletne imaju 15 godina, nisu se tad ugradjivale ni cetkice pa nemam problema ni sa tandrkanjem, a nisu se ni raspale, rade kao i prvog dana i ako je kuca izlozena i suncu i zimi, a ukupno imam 17 roletni.

:)

preventiva... bolje spreciti nego leciti.

zivot me naucio da se odluke donesene na brzinu precesto skupo placaju.

pametan izbor stedi vreme, zivce i novac.

bolje uloziti par sati vise pre, nego dane i nedelje posle.

(mada, nekad ne pomaze nikakvo preventivno delovanje - recimo kod izbora supruge, ili poslovnog partnera:)

roletna je integrisana u prozor koji kosta preko 600e , a zamena istog je jos toliko, ako se covek zezne pri izboru.

hvala na iskustvu s PVC ! Mada, nisi mi olaksao izbor ni malo:) Da si rekao da su se iskrivile i pozutele na suncu, ne bih vise imao dilemu :)
[ lazar markovic @ 26.01.2017. 00:44 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Odličan tekst na blogu , dakle ne treba birati pvc roletne ako su izložene direktno sunčevoj svetlosti , a pvc prozor može dugo biti izložen sunčevoj svetlosti . Čudno baš s obzirom da je u pitanju isti materijal...
Ovo što je napisao ivan985 o PUR je više nego tačno


Da, blog je malo pristrasan. Jer je jasno da PUR ispuna unutar ALU lamela nema funkciju toplotne izolacije.
A neki linkovi na tom blogu vode na izvesnu privatnu firmu koja radi PVC stolariju, pa su verovatno oni i napisali ceo blog.

Doduse, neki sajtovi na engleskom kazu da se ALU moze popraviti i da je dugotrajniji, te da pvc pozuti na suncu.
[ ivan.985 @ 26.01.2017. 08:04 ] @
Citat:
veljkoE:
budzio
ne znam cim se bavis, posto pise da radis stolariju, no, nesto mi pre deluje da samo srafove zavrces u metal, posto ne mogu da verujem sta pises ;)



Ja sam lepo napisao "nazovimo to budzenjem". Jer svakako to i jeste. ti u radionici mozes da stavis sta hoces i kako hoces. Poenta je da moras da stavis sve od proizvodjaca da bi imao garanciju. Ili ces da stavis mosicevu pvc kutiju a inautic lamelice, umesto onih limova sto podizu lamelicu ces da stavis rukav od tvoje majice i vezes u cvor, a umesto gurtne da stavis sajlu. I ko ti tu sta garantuje. Mani me tvog majstorisanja. Na sve ste spremni samo da uzmete pare, ugradili bi prozor i na drvo samo da bi uzeli pare. Nemas ni malo poslovne etike, gde ces da kazes ja nesto sto je lose necu da radim idi kod nekog sustera. Nisi video masinu bolju od one turske jednoglave varilice i ti mi nesto pricas.
[ whitie2004 @ 26.01.2017. 10:32 ] @

Pricamo o roletnama, a unutra slike venecijanera, zaluzina (grilja) i jedna sirota slika stvarno skromne roletne ... Dal' mi svi mislimo na istu stvar kad kazemo roletna? Razlika u ceni venecijaner - zaluzina je zemlja-nebo.

Takodje, jel pricamo o spoljnoj roletni koja viri napolje i kaci se sa spoljne strane ili o ugradnoj roletni koja ide u zid iznad prozora? Samo u tom slucaju mozemo pricati o termo izolaciji. U tom slucaju roletna mora biti termicki na nivou zida (desetak cm stiropora) i prozora ( ovde 3 dobra stakla + dobar profil ).
Tu ne pricamo o lamelicama ( nebitne ) nego o kutiji koja je puna stiropora, nesto ovako:
http://www.hella.info/de/rolla.../p4dd27db6562634.37765620.html

To nije nikakav svemirski kvalitet. Dosta je toga prodato po Beogradu, Vr.Banji, Kopaoniku ... ali ipak stoji to pitanje o velicini plate. Ovo kupuju samo oni kojima je plata zanemariva u odnosu na ukupna primanja ...
[ lazar markovic @ 26.01.2017. 10:56 ] @

( Na blogu ima te fotke jer je tamo i poglavlje "Roletne ili venecijaneri").

Ovde pricamo o roletni kao integralnom delu prozora, znaci o ugradnoj.

Bas kao ta sa tvog linka, samo u ovom slucaju to ce biti inoutic roletna (kosta zajedno sa 3-krilnim prozorom 230x130, trostruka stakla, sve oko 550e).

Inoutic PVC kutija ima debelu stiropor izolaciju, mislim.

Dilema je: koje lamele su bolje za nase klimatske prilike: - PVC ili ALU?


[ ivan.985 @ 26.01.2017. 13:46 ] @
To sa tim stiroporom u sebi nema neku termoizolacionu ulogu, sama po sebi plastika je gotovo nikakav provodnik temperature, iskreno nikad nisam dokucio cemu taj stiropor sluzi, osim mozda da drzi raspon izmedju gornjeg dela kutije i donjeg dela, pogotovo na vecim duzinama, da gornji poklopac ne pada prema dole i mozda kad se namotava lamelica da ne udari u prednji poklopac pa da pravi neku buku. To bas i nisam siguran. Kod PVC kutije ne treba stiropor sa spoljne strane osim estetskog izgleda da se sakrije kutija da imitira zub koji je ranije radjen za roletnu u serklazu.
[ lazar markovic @ 26.01.2017. 16:05 ] @
Hvala ti Ivane!

A sta mislis o tzv mikroprovetravanju - da li je to dovoljno, da se ostavi krilo malo otvoreno na kip, par milimetara, pa kada su minus temperature da ipak ulazi vazduh, jer se soba ohladi previse ako se ostavi pun kip.

Danas sam saznao i za drugi, skuplji sistem, koji ugradjuju i u Srbiji, a navodno je obavezno u Skandinaviji:

"Koje su prednosti prozora sa ugrađenim provetravanjem u odnosu na klasičnu pvc i alu stolariju?

Obezbeđuju bolji kvalitet vazduha u prostorijama.
Lakše se rešavate neprijatnih mirisa ili isparenja iz kuhinje.
Obezbeđuje se neophodan nivo vlažnosti vazduha u prostoriji.
Ne dovode do stvaranja kondenzacije, što smanjuje šanse da se u prostoriji pojave buđ ili gljivice.
Omogućavaju prirodu ventilaciju, bez dodatnog utroška energije.
Provetravanje se vrši bez stvaranja promaje.
Ne postoje ni troškovi održavanja, koji su neminovni u drugim sistemima.
Mogu se montirati ispod ili iznad stakla.
Lako se primenjuju na velikim prozorskim površinama.
Smanjuju rizik od obijanja, jer nema potrebe da se prozor ostavlja otvoren ili odškrinut."

http://pvcstolarija.blogspot.r...anje-kroz-zatvoren-prozor.html
[ veljkoE @ 26.01.2017. 16:45 ] @
Citat:
ivan.985: Ja sam lepo napisao "nazovimo to budzenjem". Jer svakako to i jeste. ti u radionici mozes da stavis sta hoces i kako hoces. Poenta je da moras da stavis sve od proizvodjaca da bi imao garanciju. Ili ces da stavis mosicevu pvc kutiju a inautic lamelice, umesto onih limova sto podizu lamelicu ces da stavis rukav od tvoje majice i vezes u cvor, a umesto gurtne da stavis sajlu. I ko ti tu sta garantuje. Mani me tvog majstorisanja. Na sve ste spremni samo da uzmete pare, ugradili bi prozor i na drvo samo da bi uzeli pare. Nemas ni malo poslovne etike, gde ces da kazes ja nesto sto je lose necu da radim idi kod nekog sustera. Nisi video masinu bolju od one turske jednoglave varilice i ti mi nesto pricas.


nemas ti pojma o prozorima... jeste da nije nikakva nauka, bar sa moje tacke gledista, al ti nemas pojma, bar za neke "moje" standarde o poslu.

garanciju daje izvodjac radova (firma, radionica) na rad. prodavac profila daje garanciju na materijal. ako ovo ne shvatas, nemoj vise da se blamiras jbg.

Citat:
ivan.985: To sa tim stiroporom u sebi nema neku termoizolacionu ulogu, sama po sebi plastika je gotovo nikakav provodnik temperature, iskreno nikad nisam dokucio cemu taj stiropor sluzi, osim mozda da drzi raspon izmedju gornjeg dela kutije i donjeg dela, pogotovo na vecim duzinama, da gornji poklopac ne pada prema dole i mozda kad se namotava lamelica da ne udari u prednji poklopac pa da pravi neku buku. To bas i nisam siguran. Kod PVC kutije ne treba stiropor sa spoljne strane osim estetskog izgleda da se sakrije kutija da imitira zub koji je ranije radjen za roletnu u serklazu.


vidi , kad imas upisano da se bavis alu i pvc stolarijom, ili bilo cime, onda se smatra da se u to razumes. ovakvim pitanjima, a i pisanjem, kompromitujes prvo sebe, a zatim i ceo forum, jer prosecan korisnik kad vidi da ti tako nesto pises, ocekuje tacan odgovor, jer zaboga, ako nesto znas, onda takva pitanja ne postavljas. osim ako ne znas sta radis i zasto

taj stiropor predstavlja izolaciju npr. OD HLADNOCE, posto HLADNOCA ulazi kroz onaj prostor gde lamelice IZLAZE. dakle citavom sirinom, taj stiropor, koji ti nije jasan, a ni zasto postoji, stiti poklopac kutije od HLADNOCE. (neki koji bolje znaju termodinamiku bi pomenuli i difuziju). to sto ti ne znas sta, kako ili zasto, nije problem, objasnice neko, ali predstavljajuci se kao neko ko se razume u posao, nije korektno. neko ce te shvatiti ozbiljno, i jbg...

---------

PU ispuna u lamelicama, osim sto ima "konstruktivno dejstvo", takodje ima i termoizolaciona svojstva. kao kad biste rekli da nekav krovni panel, sa ispunom od kamene vune ili klasican sa PU ispunom, nema termoizolaciona svojstva vec samo daje cvrstinu izmedju dva lima. tako da se u stvari povecavanjem debljine kamene vune ili PU ispune, u stvari povecava cvrstoca panela


kolika je razlika u termo izolaciji izmedju alu lamelica ili pvc lamelica, je mozda u ovoj prici i nebitna. ali shvatite to kao kvalitetniji izbor u roletni. i skuplji naravno. to je u stvari barijera - izmedju spoljnog uticaja toplo/hladno i vaseg stakla na prozoru, i ima 100% funkciju samo ako je spustena do kraja (logicno), u drugom slucaju sluzi samo kao suncobran ili skrivac od pogleda.



[ lazar markovic @ 26.01.2017. 17:29 ] @
Procitah dosta o razlikama PVC i ALU zastora, ali i dalje ne kapiram kada se preporucuju PVC a kada ALU lamele, u kojim slucajevima? (osim u slucaju kada majstor vec ima puno skladiste jedne vrste lamelica:)
[ tenzorSSM @ 26.01.2017. 17:33 ] @
Pur ispuna u sendvič panelima je nešto sasvim drugo u odnosu na ispunu unutar al lamele roletne .Prvenstveno zbog debline sloja a i zbog toga što u sendvič panelima nema direktnog kontakta izmedju dva lima . Pvc kao materijal nije nikakav izolator , a nije čak ni loš provodnik toplote , pogotovo kad se izračunaju gubici po formulama , a tek kad se snimi termalnom kamerom nastaje haos ...
A priča da komore daju čvrstoću ramovima je smešna . Komore unutar pvc ramova upravo služe da ublaže prolaz toplote . Provodljivost PVC na 25 stepeni je 0,19 W/mK
dok je recimo za stiropor ta vrednost 0.035 W/mK. Što će reći da je provodljivost striopora pet puta manja od pvc-a . Ja još nisam video krilo pvc prozora koje je "čvrsto " dok se ne ubaci staklo , a onda se kajluje i učvršćuje a i dovodi u pravac ..
A Al profilima i njihovoj provodljivosti ne vredi ni trošiti reči , jer oni i sa termoperekidom i bez termoprekida više ne zadovoljavaju standarde za ugradnju u stambene prostore .


[ lazar markovic @ 26.01.2017. 17:50 ] @
Tenzore, da li bi mi savetovao alu ili PVC zastor?

I da li tzv mikroprovetravanje kroz 7mm otvor na kip vrsi posao, ili samo oni skuplji sistemi (pomenuh ih tri poruke iznad) imaju opravdanje?
[ veljkoE @ 26.01.2017. 18:40 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Pur ispuna u sendvič panelima je nešto sasvim drugo u odnosu na ispunu unutar al lamele roletne .Prvenstveno zbog debline sloja a i zbog toga što u sendvič panelima nema direktnog kontakta izmedju dva lima . Pvc kao materijal nije nikakav izolator , a nije čak ni loš provodnik toplote , pogotovo kad se izračunaju gubici po formulama , a tek kad se snimi termalnom kamerom nastaje haos ...
A priča da komore daju čvrstoću ramovima je smešna . Komore unutar pvc ramova upravo služe da ublaže prolaz toplote . Provodljivost PVC na 25 stepeni je 0,19 W/mK
dok je recimo za stiropor ta vrednost 0.035 W/mK. Što će reći da je provodljivost striopora pet puta manja od pvc-a . Ja još nisam video krilo pvc prozora koje je "čvrsto " dok se ne ubaci staklo , a onda se kajluje i učvršćuje a i dovodi u pravac ..
A Al profilima i njihovoj provodljivosti ne vredi ni trošiti reči , jer oni i sa termoperekidom i bez termoprekida više ne zadovoljavaju standarde za ugradnju u stambene prostore .




kud niko ne pomenu drvo . ili drvo-aluminijum ...

toplinska provodljivost vazduha je 0,026. pa nesto kontam, da se napravi ram od stiropora, zategnu dva najlona na razmaku od 20 cm, i imas sve, i dihtovanje i toplinsku izolaciju... jedna cevčica fi8 mm za mikroprovetravanje... ma milina jedna

[ bakara @ 26.01.2017. 19:25 ] @
Citat:
tenzorSSM:
A Al profilima i njihovoj provodljivosti ne vredi ni trošiti reči , jer oni i sa termoperekidom i bez termoprekida više ne zadovoljavaju standarde za ugradnju u stambene prostore .

Da sam ja ovo rekao, izbila bi opsta svadja...
Slazem se sa tobom
[ whitie2004 @ 26.01.2017. 20:00 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Pvc kao materijal nije nikakav izolator , a nije čak ni loš provodnik toplote

Bakar kao dobar provodnik ima 385 W/mK. Sa hiljadu puta manjom vrednosti PVC jeste los provodnik !

Citat:
A Al profilima i njihovoj provodljivosti ne vredi ni trošiti reči , jer oni i sa termoperekidom i bez termoprekida više ne zadovoljavaju standarde za ugradnju u stambene prostore .

O cemu bre pricate. Pa najkvalitetniji i najskuplji prozori su sa Al osnovom. Sta to ne zadovoljavaju ...
Na ovom spisku sertifikovanih sistema dominiraju drvo i Al ...
https://database.passivehouse.com/en/components/list/window
[ tenzorSSM @ 26.01.2017. 21:27 ] @
Jedini razlog za za izbor al roletni je kod prevelikih duzina tj širina kod prozora, jer se pvc roletne krive i ispaduju i zaglavljuju . No i to se verovatno moglo ispraviti recimo da je zid lamele deblji . Sa današnjim kvaliteom roletni ne znam ni šta da ti kažem , nekada je i na "kraljevskim "( cca 2,4 *2 m) prozorima roletna bila drvena ili pvc iz komada pa je trajala po 30-40 god bez problema . Danas je to već nešto sasvin drugo .
Izvesno je da život u prostorima koji previše dihtuju nije baš pogodno iz mnogo razloga , pa je bilo dva pravca rešenja jedno je ugradnja rekuperatora a drugi pravac su te "škrge " za mikroprovetravanje . Naravno "treći " pravac je najviše primenjivan u "banana " državama kao što je i naša . Taj pravac je ugradi , pa posle oči vadi :)
Što se tiče problematike sa pvc prozorima pa i al prozorima to je jedna velika tema , i manje više se sve svodi na prepisivanje stranih ispitivanja uglavnom su finansirani od prozvodjača profila , ili kompanija koja nude sistemska rešenja tipa "NE" kuća .
Ja ne pričam ništa , pogledajte smernice u gradjevini i nove pravilnike pa će vam biti jasno ,na kraju krajeva lako je izračunati sve to o čemu ja pričam . A vrlo je lako uraditi par snimaka termalnom kamerom pa videti šta je i kako je .
To što je nešto skupo ne znači ni da je toliko supoeriorno ili dobro . Zlato je vrlo skup metal , a tehička primena zlata je gotovo nemoguća . Da ispadnem negde iz aviona i ostanem sam na pustom ostrvu , više bi vredeo "kineski " nož od 1000 din , nego 10 kg zlata . :)
Kod ovih " novotarija" u gradjevini korisna adresa za praćenje i isptivanje je Gradbeni Centar Slovenije i njihov ENSVET .
Apropo superiornih karakteristika pvc ramova , šta će im u samom ramu izglodani otvori ?, i što kroz njih kaplje kondenzat ...?

[ veljkoE @ 26.01.2017. 21:40 ] @
Citat:
tenzorSSM
Apropo superiornih karakteristika pvc ramova , šta će im u samom ramu izglodani otvori ?, i što kroz njih kaplje kondenzat ...?

ukratko:
pa da bi izlazio kondenzat, i ako neko ostavi prozor na "mikroprovetravanju", a bubne provala oblaka, da moze voda da izadje, a da ne udje bas sva u prostoriju
kondenzat moze da se stvori i u prostoru izmedju stoka i krila, ukoliko se ne provetrava neki period, mereno u danima.
[ tenzorSSM @ 26.01.2017. 21:56 ] @
A oklen kondenzat na superiornim pvc ramovima .... ? :)
[ ivan.985 @ 26.01.2017. 21:58 ] @
Sa ovim Veljkom se ne vredi ni raspravljati. Druze, proizvodjac profila po svim pravilima trazi da radionica ispunjava neke vrednosti koje oni traze, sa ispunjavanjem uslova, proizvodjac profila daje radionici ZERTIFIKAT, i time tu radionicu ovlascuje da moze da da garanciju na svoj rad i njihov materijal. E sad posto je ovo banana drzava pa radionica ili kako ti kazes izvodjac radova moze da kupi sebi Zertifikat, jer i uvozniku je stalo neki dinar sa strane, to je druga prica.
Ko tebi da objasni da su nama u firmu dolazili dva puta godisnje inzinjeri iz firme od koje smo uvozili profile da kontolisu rad, da mere razmak srafova za armiranje, debljinu varova, pa cak nam i kontrolisali masine, teflone, nozeve za ciscenje. i tako konstantno, inace smo mogli da izgubimo Zertifikat, pa cak i da prestanu da nas snabdevaju profilima. Jer je politika uvoznika da nece da neko radi nesto kako ne treba pa kad se nesto desi da pripisu proizvodjacu profila. Vidi se da decko ne da ne zna nego nema nikakvo izdradjeno misljenje na osnovu iskustva. ali dobro.

Tensor sa tobom se gotovo u svemu slazem osim sa onim da Pvc komore sluze kao izolator, naravno da je vazduh najbolji izolator i u tome se svi verovatno vec slazemo, i nije da komore nisu tu zbog izolacije. ali im je mnogo veca uloga ucvrscivanje profila, pa sto bi bila razlika izmedju 3, 4 ili 5 komora, kad povrsina toplotne provodljivosti na profilu je beznacajna u odnosu na staklo, a ni u jedan od tih profila ne moze troslojno staklo bar ne 4x16x4x16x4. mozda bi moglo nesto da se uradi sa lajsnom 9mm, ali zavisi od ponuda lajsni koje proizvodjac obebedjuje uz odredjeni sistem.

Moje misljenje sto se tice tog famoznog mikroprovetravanja, je da je to cista glupost. Ceo zivot smo ziveli bez toga, lozili u kuci kreke na drva i ugalj koje su po nekad malo i vracale dima, i tako nam narusavali lepotu zadimljene prostorije od cigara, i punu mirisa od kuvanja pasulja. Stalno smo zatvarali prozore da nam ne udje zimi hladnog vazduha, da nam ne ohladi kucu a ni leti da nam ne zagreje prostoriju. I sad nam odjednom treba mikroprovetravanje. Svi savetuju ujutru na 10-15 min provetravanje prostorija i to je dovoljno za ceo dan. Ali muka mi je vise od toga nije zdravo ovo ili ono. A mi srbi kako se vise zdravije ponasamo tako krace zivimo i tako bolje obolevamo.

Ja mislim da je to ono: Videla zaba da se koji potkivaju, pa i ona digla noge.
[ tenzorSSM @ 26.01.2017. 22:17 ] @
Najbolji izolator je vakuum ...
O pvc kao materijalu ne mislim ništa dobro i smatram da je pvc "stolarija" nužno zlo . Ali kod nas su poremećene vrednosti i u materijalnom a i u estetskom smislu , i to nepovratno . Pa je čak i fizčki proverljivo koliko je termički lošiji recimo 3 komorni ram od recimo 6 komornog . A uvek se mogu snimiti i termalnom kamerom .
Što se tiče starog načina života , pa tada smo imali lošiju stolariju koja nije dihtovala pa se sama "mikroluftirala " .
Kod nas su već javili problemi sa 6 komornim profilima i većim debljinama izolacija (cca 20 cm) , dok je recimo u Švajcarskoj tako nešto nemoguće jer nije dozvoljeno praviti takve kombinacije .
Ja recimo imam prozore stare oko 100 god , sa stakala curi voda i ledi , ali su ramovi topli i suvi , naravno drvo je u pitanju , unutrašnja temp je 23 stepena .
[ ivan.985 @ 26.01.2017. 22:51 ] @
Naravno vakum. Ali mi to ne mozemo da priustimo. Ja postujem tvoje razmisljanje, ali po meni je pvc nesto trenutno najbolje. Ja npr, nisam ni za kakve prirodne materijale osim kamena. Nisam dovoljno bogat da bi mogao sebi da priustim stalno odrzavanje koje prirodni materijali zahtevaji, i zato je najbolja zamena pvc u boji drveta. Po meni mikroprovetravanje ne treba, odrastao sam u porodici gde svi puse, gde smo se lozili na koje sta. I ja sam danas ziv i zdrav roditelji takodje pa i deda koji ima 91-u i ne pokazuje znake umora. Ja smatram da sto se vise cuvamo da smo svileniji i u tom duhu odgajam svoje dvoje dece. Vrata i prozori su stalno zatvoreni zimi a i leti a deca non stop napolju i leti i zimi. I hvala milom Bogu, nemaju ni kijavicu.
Kamerom mozes sve izmeriti, pa tako i razliku gubitka toplote u odnosu profil staklo, pa da vidimo gde se vise gubi.
[ lazar markovic @ 26.01.2017. 23:06 ] @
Citat:
tenzorSSM:
A oklen kondenzat na superiornim pvc ramovima .... ? :)


Valjda zato sto savrseno dihtuju...Plus, razlika u temeperaturi stakala. Mada, kazu da kod trostrukog prozora nema.

A kod drvenih prozora uvek ima malo lufta i to je prirodno mikroprovetravanje, pa ima manje kondezata, koji nastaje zbog razlike u temperaturi.

[ veljkoE @ 26.01.2017. 23:09 ] @
Citat:
tenzorSSM:
A oklen kondenzat na superiornim pvc ramovima .... ?

Pa toplo- hladno jbg.

[ lazar markovic @ 26.01.2017. 23:13 ] @
Citat:
ivan.985:
Moje misljenje sto se tice tog famoznog mikroprovetravanja, je da je to cista glupost. Ceo zivot smo ziveli bez toga...

To je moglo zahvaljujuci drvenim prozorima, uvek je malcice duvalo kroz njih, i oko vrata, pa je i tada bilo 'mikropovetravanja'. Zato ovde judi stavljaju cebad i peskire izmedju krila i ispod vrata, a neki ih ne vade cele zime.

E toga vise nema, usled savrsenog dihtovanja PVC prozora i vrata...Otud i potreba za (mikro)ventilacijom, na gorepomenuta dva (cenovno dostupna) nacina.
[ tenzorSSM @ 27.01.2017. 00:18 ] @
Tačno, toplo hladno . ... I kondezat na materijalima nema toliko veze sa provetravanjem koliko ima veze sa termičkim svojstvima i naravno r.v.v u tom prostoru . E sad što je dihtovanje bolje tu je i porast r.v.v , a rekoh već vreme će pokazati sve . Kao što je do sad pokazalo sve manjkavosti 1,2 i 3 komornih profila .
E sad šta se dešava sa kondezatom na ramovima prema zidovima , to će se tek saznati ...
Što se tiče drveta već sada su dostupni proizvodi sa 10 god bez održavanja . Takodje je rešen i problem lošeg materijala , itd.
Što se tiče termalnih snimaka uradio sam ih mnogo , i mogu reći da su poprilično razočaravajući po pitanju kvaliteta pvc ramova i krila . Donji prozor je drvo 1921 godište dupla krila 3 mm staklo , gornji prozor je 6 komrni pvc , stakla su min 2 slojna ali moguće i da su 3 slojna . Slikano u jesen i zimu u oba prostora temp oko 22-23



[Ovu poruku je menjao tenzorSSM dana 27.01.2017. u 01:32 GMT+1]
[ lazar markovic @ 27.01.2017. 09:44 ] @
da li ona bela povrsina iznad gornjeg/PVC prozora pokazuje da toplota izlazi na kutiji od roletne?
[ SvetlanaRadic @ 27.01.2017. 10:17 ] @
Svaka čast na pojašnjenjima i stručnosti.
Pozdrav
[ tenzorSSM @ 27.01.2017. 10:22 ] @
Da tu su najveći gubitci
[ ivan.985 @ 27.01.2017. 10:47 ] @
Jel ono nije serkalazna greda iznad kutije? Meni tako lici, jer ispod nje je plavo, i tu bi trebalo da je kutija. u svakom slucaju vidi se da su donji delovi hladniji od gornjih, jer isto tako spolja kad odlazi toplota, topao vazduh ide na gore i i na kameri pokazuje gornji deo kao najveceg gubitasa, jer se tu temperatura njvise nakuplja. ali svakako se vidi da je najveci gubitas staklo.
[ tenzorSSM @ 27.01.2017. 12:10 ] @
Nema serklaza niti betona , stara gradnja je u pitanju . Stakla su nepouzdana za merenje ,pogotovo sa laserskim termometrima. Snimanje je uradjeno samo za poredjenje stolarije od 100 god i 6 komornog pvc-a. Naravno ne sporeci kvalitet u smislu stakala i dihtovanja pvc je svakako bolji u tom pogledu
[ lazar markovic @ 27.01.2017. 12:10 ] @
Mozda toplota i izlazi oko kutije za roletnu, jer se najcesece 'budzi' odnosno zbog ustede=vece zarade, ne ugradjuju originalne roletne i kutiju proizvodjaca profila, vec neke znatno jeftinija, i onda slabije dihtuje?

Recimo meni su dve firme u ponudama trazile cak oko 120e vise za Inuotic original roletne, u odnosu na neke no-name (navodno italijanske i grcke). Rec je o 3-krilnom prozoru duzine 230cm.

Lako je moguce da mi, ako platim nemacke, ugrade/uvale te jeftinije, jer kako da prepoznam Inoutic?
[ ivan.985 @ 27.01.2017. 12:37 ] @
Mozes da je prepoznas po onoj maloj plastici kroz koju prozali gurtna za podizanje roletne. Kod njih se ta plastika ne srafi, nego se ukopava plastika donja koja leze na stok, drugo ako uzmes sa ugradnim komarnikom, prepoznaces da li je original, uostalom trazi mu da ti otvori kutiju, original inoutic kutija ima sivi stiropor i limenu zastitu komarnika. Po meni bi i trebalo da mu trazis da ti je otvori na licu mesta da vidis da li je stavio stiropor, jedna od usteda majstora je da ga ne stavlja, nije ni on bas jeftin.
[ lazar markovic @ 27.01.2017. 13:25 ] @
Mnogo ti hvala Ivane na dragocenom savetu!

Odlozio sam porucivanje, pa mozda stignem i da pogledam ovde u nekom salonu original kutiju.

Inace trazio sam mu ono sto si pomenuo: slozio se da su saveti dobri, ali malo se iznervirao i rekao "a sto ti on ne uradi stolariju?"
Ja rekoh, nije iz Bgd-a.

Kaze da prozor bravi na 5-6 mesta, i da moze da ugradi krila i bez termopana, kao i sa njim, kaze "u svakom slucaju staklo mogu da izvadim ako hoces, vrlo lako'.

Brine me sto stakla uzima od jedne firme iz Borce, na cijem sajtu vidim da rade samo auto stakla...

[ bakara @ 27.01.2017. 16:37 ] @
Meni su sve te integrisane roletne glupost, kroz njih svakako mora da curi toplota,
cini mi se da su ako gledamo izolaciona svojstva bolje su spoljnje roletne a dobija se i veca staklena povrsina...e sad estetika jbga.
[ veljkoE @ 27.01.2017. 16:44 ] @
pa uglavnom na staroj stolariji imas zub, i onda gore ide ta roletna, kad nema zub, onda spoljna.
[ ivan.985 @ 27.01.2017. 17:50 ] @
Pa i sa spoljnom ti se fakticki smanjuje staklo, jer i spoljna roletna je vislja od stoka i krila i prelazi preko stakla, da ne pricamo sto je cista glupost da novu stvar busis da bi provukao kanap. Druga stvar ako spaletna mnogo "pojede" stok, pa se ne izbusi dobro ili ti pobegne burgija, povuce je armatura pa udjes u pero, isvasta tu moze da podje naopako pa da novu stvar pretvoris u staru. Ja nisam za to. Ali opet, o ukusima ne vredi raspravljati, i svako ima razna iskustva.
Sto kaze narod, kad bi svuda bilo kao oko mu*a, bilo bi super.
[ ivan.985 @ 27.01.2017. 17:57 ] @
Citat:
lazar markovic:
Kaze da prozor bravi na 5-6 mesta, i da moze da ugradi krila i bez termopana, kao i sa njim, kaze "u svakom slucaju staklo mogu da izvadim ako hoces, vrlo lako'.



Ne znam da li smo se razumeli, on treba prozor da ugradi bez termopana strogo pod libelu pa sa staklom da nasteluje krila. Jer u spuprotnom on ce ram da ugradi pod libelu, ali ako je odprilike u radionici nakajlovao staklo, onda ce mu MOZDA krilo zahtevati da prozor malo mrdne iz libele po nekoj osi da bi to sve cucnulo, pa cak mozda i neko krilo da dosteluje na imbus. sto tebi kasnije ostavlja malo lufta za stelovanje ako vremenom krilo spadne ili se staklo raskajluje. Po meni je fabricko stelovanje okova uvek dobro ono je nastelovano na sredinu da mozes po potrebi i da dizes i da spustas. I bas zato kad on nasteluje prozor u libelu, i prema tome nakajluje staklo. Onda ce tebi kasnije u buducnosti ostati dosta lufta da ne placas majstora ako nesto popusti.
[ lazar markovic @ 27.01.2017. 18:50 ] @
E, sada si jos bolje RAZUMEN, sto rece Misa Vacic:)
Znaci ja sam njemu procitao od reci do reci tvoju poruku, i on je rekao da je sve to tacno.
A pre toga je muljao - kada sam ga pitao "kako vi ugradujete prozor, sa ili bez termopana" on kaze "mogu da ugradim i sa, i bez, zavisi od... bla bla bla..." Slozio neku pricu...
To njegovo pominjanje lakog vadjenje stakla nisam ukapirao, valjda mu je to neki dokaz da je sve OK.
Kako god - apsolutno cu da insistiram da bude kako si ti rekao, pre nego sto ugovorim posao sa njim.
Ako nece, onda trazim drugog.
Jer mnogi nesevesni majstori (a oni su u velikoj vecini ovde u BG) rade kako je njima lakse (uz razne 'ustede'), a ne kako je bolje.
I zbog toga narucilac posle ima velike probleme.
Ovo sto ti kazes je najbolja preventiva. Hvala ti.
[ lazar markovic @ 27.01.2017. 18:59 ] @
Citat:
bakara:
Meni su sve te integrisane roletne glupost, kroz njih svakako mora da curi toplota,
cini mi se da su ako gledamo izolaciona svojstva bolje su spoljnje roletne a dobija se i veca staklena povrsina...e sad estetika jbga.

Mislim da su i ovo neki razlozi zasto su te intergisane postale standard:

- Smanjuju se dimenzije prozora , umanjuju za dimenzije kutije, i time postaje osetno jeftiniji. U mom slucaju 50 evra.
- Roletna je zasticena od ekstremnih spoljnih temeperatura, i time joj produzena trajnost.
- A time i preventivno spreceni problemi u funckionisanju roletne - i na minus 17 kao ovih nedelja, i na + 40C (i vise) leti...

Na julskom suncu, spoljnja ALU kutija se malte ne usija, i mogao bi kajganu da isprzis :)

A na unutrasnjoj, nema sanse.
[ veljkoE @ 27.01.2017. 19:20 ] @
cisto radi korektnosti prema ostalim citaocima foruma, ne ulazeci u raspravu ni sa kim, ovde su recene neke poluinformacije, verovatno iz neznanja, a ne iz zle namere.

kao sto na automobilu postoji stelovanje trapa, pa se tako tockovi steluju pod nekim uglom, a ne "u libelu", tj vertikalno u odnosu na asflat...
Isto tako se prozori i vrata montiraju onako kako treba - a ne "strogo u libelu". ukoliko neko misli da ume da namontira prozor bolje od onog ko je dosao da vam ugradi prozor, i misli da je, procitavsi na internetu nekakve tekstove, moze da nabija na nos nekim firmama ciji je posao da rade odgovnoro, po pravilu struke, onda lepo, na pijac po libelu, pa montirajte.
niko nista ne radi otprilike, niko ne paknuje staklo u krila otprilike, vec za to postoje uslovi da se to odradi u radionici. uopste nije bitno gde se ubacuje staklo, krajnje je svejedno. ko ima obezbedjene uslove, taj to radi u radionici. ko nema, on to radi na terenu. nema frljanja niti otprilike.
Spoljne roletne se ugradjuju na nov prozor u radionici, i ugradjuju se po pravilu struke. kao sto postoji rupa na unutrasnjoj kutiji za ulaz gurtne u prostoriju, tako i na stoku postoji "ista ta" rupa za ulaz gurtne. u principu , kad je u pitanju rupa- nikakve razlike nema.
u ovim situacijama, osobama koje su strucne ne desavaju se nepredvidjene stvari, niti burgija moze da uleti u krilo. tako da po tom pitanju niko nema sta da brine.


na kraju,
kao sto je predvidjeno, da bi npr. nov automobil pravilno funkcionisao, obavezna je redovna zamena ulja i filtera, zamena pneumatika, preventivna zamena necega i eventalno zamena zbog istrosenosti. i to kosta veoma puno para.
kod prozora nema (uglavnom) nikakvog odrzavanja koje se naknadno placa.

ovo je internet forum, i svako moze da napise sta god hoce, i da se pravi pametan, al jbg, u to ime po koja poslovica


Biti svestan sopstvenog neznanja veliki je korak ka znanju.
Ko ništa ne zna, mora svemu da veruje.
Neznanje je lako dokazati, ali je teško postići da se ono prizna.

Ređe bi grešio kad bi znao ono što ne znaš.



[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 27.01.2017. u 20:30 GMT+1]
[ tenzorSSM @ 27.01.2017. 20:50 ] @
Apropo reglaže trapa ... Na novijim vozilima nema "reglaže " tj promene ugla točka već samo zatura . Kod starijih tipova vozila cilj reglaže je da točak stoji što je moguće bliže pravom uglu dakle idealno je 90 stepeni u odnosu na podlogu , zazori u tom delu se mere u minutima a ne stepenima . Kod montaže prozora se koristi libela koja na sebi ima odštampano već koliko greši . Tako da poredjenje ne stoji . Inače jedinu montažu "prema potrebi " sam video kod limenih vrata popularno nazvanih "protivprovalnih " ali je tu ram od lima 0,5 mm a krila su uglavnom kao "kifla " . O kajlovanju nečega preko stakla ne vredi ni trošiti reči koja je tu preciznost u pitanju. :)
[ ivan.985 @ 27.01.2017. 20:59 ] @
cisto radi korektnosti prema ostalim citaocima foruma, ne ulazeci u raspravu ni sa kim, ovde su recene neke poluinformacije, verovatno iz neznanja, a ne iz zle namere.

Ovde je neko verovatno zamenio teze, porediti auto i stolariju je nerealno. Posto vidim da se ovde samo moje teze komentarisu a ne necije druge onda ne vidim razlog zasto ih ne bih i odbranio.
A objasnjavao sam ti i kako radi garancija, ona prava i jedina validna garancija a ne ona usmena. a sad cu da ti kazem i za libelu. Vidis, sreca tvoja sto neces nikad pogoditi posao samnom, ali ja ti ne bih dao ni novac a ni dozvolio da napustis montazu dok ne uradis kako se od tebe ocekuje. Jer ti kad malo iskrivis prozor, onda moler malo iskrivi spaletnu, a ja vidis u mojoj kuci sam malterisao zidove sa lajsnama i strogo ih postavljao pod libelu a sve njih pod konac. I onda kad onaj vrde na vratim, pa onaj na obradi spaletne, meni se ne slaze sa malterom i zidom. A ti prozori i vrata su predvidjeni da se postave strogo pod libelu.
Drugo.
Vrlo je bitno gde se ubacuje staklo, jer vidis u nasoj drzavi mozda 2-3% majstora ima u radionici masinu za kajlovanje, drugi koji nemaju njih jos 20-30% kajluju staklo po difoltu na terenu, ostalih 60-70% kajluje staklo u radionici na otprilike pa bar metar da uzmere dijagonale, ni to ne rade,. Ja to smem da garantujem zivotom. Zasto? Zatosto je tako brze, a brze pare su najsladje. Zasto je brzo. Prvo je radionicki brzo, a drugo umesto da se nosi stok pa staklo, nosi se ceo prozor sa sve staklom, malo okilavis ali ne ides dva puta. Ali druze, nije poenta samo uzeti pare, najlepse pare su one kad izadjes a musterija te izljubi kao brata pa te jos mozda i casti. Pa te za 10 godina vidi a jos uvek zadovoljna. E tad je posao dobar. Je*o druze pare kad musterija za par godina vidi sa kime je saradjivala pa kaze "Da Bog dao deci za lekove". Najlepse je kad mozes dignute glave da ides gradom i da ne mislis dal ce neko nesto da kaze ili da te izudara.

Trece

Ja sam druze moj rodjeni, lupao plocice i malter da bi mi majstor ispravio cev od vode u zidu pod libelu. Nisam mogao da prihvatim da mu dajem pare a da mi je nesto ostavio krivo iako ne vidim cev i ne utice na rad, a novo kupatilo i srgano brdo love, i da bude nesto krivo. A zamisli kupim nov prozor od 500eur i on kaze moram da ga izbusim, a zasto zato sto nisam stavio roletnu odmah. Nisam pristalica da se od novog pravi staro a jos u funkciju nije pusteno. Ako nemam odmah 500eur za ceo prozor sa roletnom a 30 god nemam pvc prozor, pa sacekacu jos par meseci dok ne ustedim da ga uradim i sa roletnom. Ako covek planira da radi roletnu pa sto ne bi sacekao jos malo pa da napravi kako treba.

Uostalom na kraju. Vidis da samo ti imas neko kontra misljenje, pa cak i taj majstor je Lazaru rekao da to sto sam mu rekao da to sve stoji i da je bolje, samo covek nece da se cima i muci. A ti mene podsecas na njega. Naucio si da drzis srafilicu i da zavrnes par srafova, i znas da treba da se stavi staklo u krilo, jer bez njega ce da duva kroz prozor, i sad si ti baja koji ce ovom narodu da uzme pare. Drugar budimo ljudi, shvati da nisi kao jedinka bitan, da je bitan jednako svaki covek na planeti i da samo zadovoljni ljudi su srecni ljudi, a zamisli da nekog napravis ne zadovoljnim, zar mozes da spavas.

Mi smo druze Srbi, mi smo braca, ceo zivot su nas gazili i uvek smo se drzali zajedno i pazili jedni na druge. dok nisu dosli novi kasapi koji pod rep kolju.
[ djura63 @ 28.01.2017. 12:17 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Apropo reglaže trapa ...

Postedi nas svog filozofiranja i pokusaja da o svemu sve znas, narocito nas postedi ovih stranih reci za koje ni sam nisi siguran sta znace.
[ djura63 @ 28.01.2017. 12:29 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Da tu su najveći gubitci

gubiTci
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 14:24 ] @
Postoje ozbiljni problemi sa pur penom (osim sto je toksicna neko vreme posle ugradnje).

Budj.

Ovo mi izgleda kao najbolji nacin ugradnje (video iz donje teme). Naravno, kod nas jedva da to neko radi:

http://www.elitemadzone.org/p3715931

Doduse bar ima tekst od pre par meseci:

Kako se izvodi ral-montaža ili stručna ugradnja prozora

Objavljeno: oktobar 27 2016

Pravilna ugradnja za miran san

Spoj prozora i građevinskog objekta uveliko utiče na potrošnju energije i hermetičnost objekta. Kod loše zaptivenosti priključnih fuga prozora mogu nastati toplotni mostovi, a oni pak dovode do oštećenja od vlage, stvaranje buđi i gubitka energije

Prilikom kupovine aluminijumske ili PVC stolarije vrlo važno je raspitati se i o načinu njihove ugradnje jer se kod naših majstora podrazumeva da je sama ugradnja uključena u cenu, ali se nikada, ili vrlo retko, dobiju detaljnije informacije kako će stolarija biti i ugrađena. Reč je o vrlo bitnom momentu jer ako ugradnja ne ispunjava uslove paro nepropusnosti tokom eksploatacije, tj. korišćenja prozora, vrlo brzo se ispoljavaju brojni nedostaci. Zbog toga je bolje dati nešto više novca za skuplju ugradnju, koji se obično vrati već nakon prve grejne sezone, kako vas kasnije ne bi bolela glava od šteta koje mogu nastati zbog kondenzacije i vlage.

Istraživanjem je utvrđeno da se preko prozora gubi 30-35 odsto energije potrebne za zagrevanje objekta. Zbog toga se naročito mora obratiti pažnja na stručnu ugradnju prozora. Spoj prozora i građevinskog objekta uveliko utiče na potrošnju energije i hermetičnost objekta. Kod loše zaptivenosti priključnih fuga prozora mogu nastati toplotni mostovi, a oni pak dovode do oštećenja od vlage, stvaranje buđi i gubitka energije.

Problemi sa pur-penom

Prilikom stanovanja u kući ili stanu vazduhu se konstantno dodaje vlažnost zbog kuvanja, disanja, tuširanja… Problem nastaje kada se u toj vlažnosti vazduha pojavi pritisak vodene pare koja pokušava da izađe napolje. Molekuli vodene pare prodiru u paropropusna mesta. Građevinska fuga između štoka I zida koja je popunjena samo pur-penom nije paronepropusna. Zato vlaga iz vazduha defundira ka spolja pri čemu se stvara kondenzacija i fuga puni vodom. Tako nastaju štete poput buđi, smanjene izolacije, ali i gubitak energije. Zbog toga je neophodno naglasiti da ispuna pur-penom nije dovoljna da zadovolji savremene standard o montaži aluminijumske ili PVC stolarije.

Izolacione folije

Jedno od rešenja koje se danas nudi su izolacione folije koje se postavljaju sa unutrašnje i spoljašnje strane otvora, kao paro nepropusni odnosno paro propusni vodonepropusni zaptivači. U sredini se nalazi pur-pena kao toplotni izolacioni materijal.

Ekspandirajuće trake

Kako bi ljudske greške pri ugradnji aluminmijumske ili PVC stolarije sveli na minimum, proizvođači su napravili ekspandirajuću traku koja sadrži sva tri segmenta izolacije u jednom proizvodu. Ekspandirajuća traka je napravljena od specijalnih materijala zatvorenih pora, tako da je otporna na udare kiše. Sunđerasta forma koja se lepi na širinu profila, pruža istovremeno toplotnu izolaciju, a unutrašnja strana trake sadrži impregnaciju koja je paro nepropusna.

Ral-montaža

Ral-montaža označava funkcionalnost prostora (fuge) između prozora i zida (građevinskog objekta ), gde unutrašnja fuga mora biti zaptivenija nego spoljna po principu hermetičnosti. Mnogo objekata nije dobilo željeni nivo u energetskoj efikasnosti, upravo zbog toga što nisu obratili pažnju na pravilnu ugradnju stolarije.
[ veljkoE @ 28.01.2017. 15:17 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Apropo reglaže trapa ... Na novijim vozilima nema "reglaže " tj promene ugla točka već samo zatura . Kod starijih tipova vozila cilj reglaže je da točak stoji što je moguće bliže pravom uglu dakle idealno je 90 stepeni u odnosu na podlogu , zazori u tom delu se mere u minutima a ne stepenima .



Kako se podešava geometrija točka?

Tri glavna podešavanja geometrije točka su zatur, ugao nagiba prema unutra ili prema spolja, ugao zaokreta. Podešavanje geometrije točka sastoji se od podešavanja uglova točka za ispravan nagib prema unutra ili nagib prema spolja i ispravan zatur.

izvor: Michelin

uglovi se mere u stepenima, samo ste je stepen velika merna jedinica i zato je potrebno stelovanje u delovima stepena - minutima ( a mozda i sekundama ). na starijim, kao i na novijim vozilima, se radi geometrija tockova onako kako je proizvodjac vozila predvideo i svako vozilo ima svoje uglove.
inace, raglaza ili centriranje ili špura ili optika..., su termini, koji se koriste u narodu, za podesavanje geometrije tocka.
-----------
poredjenje sa automobilima radim jer "svi" znaju kako automobil funkcionise, pa zato.

sve sto pisem ovde, podrazumeva se za korektan rad i odnos prema poslu. to sto ima dosta nestrucnih osoba koji su sa nekim parama usli u biznis sa pvc stolarijom (ili sa pekarom), do pre par dana vozilo sleper (svak cast vozacima slepera), danas majstor za prozore. jbg...
sve sto se ovde pise, da se zahtevaju standardi, oprema, postovanje evropskih normi i pravila za ugradnju... biće, kad majstorski sat bude 12 evra, kad prozor bude kostao kao u evropi. to tada. izbacujte sami svoj sut, ugradjujte sami svoje prozore, popravljajte sami svoj auto... ako vam je skupo da platite. i ja placam sve ostalo drugim majstorima. za struju, vodu, gas, automehanicare... nekad bude skupo, nekad dzabe, jbg...

svi mi ovde prisutni, moramo leba da jedemo
[ tenzorSSM @ 28.01.2017. 15:18 ] @
Uvaženi lazare , polako odlazite u drugu krajnost .
Problematika ugradnje prozora jeste kompleksna pre svega zbog konstrukcionih propusta ili neizolovanosti VS i HS . U nekom postu ranije ste pisali o "mikrovenitlaciji " a sad je problem poroznost/neporoznost spojeva oko prozora . Ok čak i da prihvatimo svu logiku "ral montaže " šta ćemo sa ostatkom objekta gde nema ni folija ni traka . No problem je u nečem drugom , kod kondezacije na ivicama prozora , optužena je "pur pena " i materijali kojim se rade špaletne . E sad ako se ram prozora "znoji " mi to na vidljivom delu istog primećujem , ali na delu prozora koji je ugradjen/uzidan se to ne vidi. Taj kondezat će upiti i pur pena i gradjevinski materijali , ali će ga upiti i "ral traka " . Recimo kod iole kvalitetnijih odnosno masivnih drvenih ramova tih problema nema , pa čak iako su ugradjivani starinskim sistemom upotrebom komada šuta i maltera , bez ikakve izolacije . Problem sa termičkim karakteristikam prozora je uvek jasno vidljiv kad se uradi termografija . Kod starijih gradjevina gde postoji tzv zub na fasadi , gde bi inače "upala" kutija roletne koja nije nadgradna ovi problemi sa kondezacijom i pojavom "hladnog vetra " su vrlo brzo uočljivi .
Da vam dočaram situaciju , ako imate zid vrlo loših termičkih karakteristika , recimo da je vrlo tanak , i na takav zid ugradite kvalitetan prozor doći će do kondezacije na ivicama ramova . Jednostavno zid je" prehladan" a prozor "pretopao " i tu će se po pravilu javljati kondezacija . I kad je situacija obrnuta , da je zid sa vrlo niskim gubitkom tj propisno izolovan , a postavi se recimo Al prozor ili dvokomorni pvc ili metalni prozor sa zp profilom kondezacija će biti odmah vidljiva .
Sve ove propuste i "začkoljice " se sad pokušavaju rešavati "ral " montažom .

@veljkoe " prava" reglaža trapa je moguća kod vozila gde vešanje izvedeno putem viljuški , a to su uglavnom starija vozila . Odkako je vešanje tipa Mcpherson (i derivati ) masovno uvedeno a pogotovo zbog pogona na prednje točkove , ugao točka je fabrički "zavaren " tako da te vrste štelovanja nema , a ako je potrebno onda se menja deo vešanja (iskrivljen ili puknut ). Npr kod lade 2105 ili 2107 je mouće sve tri navedena parametra regulisati , neke pomeranjem poluge spona , neke podmetanjem distanc platni . Ali to su već rarireti . Npr "stojadin " ima viljuške i prednji pogon , ali se kod njiih često dešava da zbog problema sa trapom "poluosovine " ispadaju uglavnom iz kućišta menjača
Velika većina vlasnika automobila i ne zna koje vešanje imaju , ali i ne treba da zna , takodje još manje kako mogu da urade raglažu trapa .
Ono što jeste možda i jeste najgore je uništavanje kritičke misli ali i ideje da se postavljaju pitanja . Da izostavimo sve nepoštene "majstore " , postavlja se pitanje ko je naučio i obučio poštene majstore , u velikoj većeini slučajeva tu obuku su vršili prodavci ili predstavnici kompanija čije materijale majstor i kupuje . A tu se odma postavlja i pitanje sukoba interesa . Koji je "pvc majstor " ikada pokušao da izmeri ili nezavisno proveri bio koji tvrdnju proizodjača pvc profila i prozora .
A kad se već spominju vozila pa tu su jedan Audi i Micubiši lažirali gomilu podataka i testova pa nikom ništa !


[Ovu poruku je menjao tenzorSSM dana 28.01.2017. u 16:28 GMT+1]


















































[Ovu poruku je menjao tenzorSSM dana 28.01.2017. u 16:33 GMT+1]
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 15:39 ] @
Uvazeni Tenzore, Hvala vam na poruci. Nije meni problem poroznost pur pene, vec budj. Mikroventilacija je meni zaista jako bitna, kao i da nema budji. Samo to htedoh da kazem.

Citat:
tenzorSSM:

Da vam dočaram situaciju , ako imate zid vrlo loših termičkih karakteristika , recimo da je vrlo tanak , i na takav zid ugradite kvalitetan prozor doći će do kondezacije na ivicama ramova . Jednostavno zid je" prehladan" a prozor "pretopao " i tu će se po pravilu javljati kondezacija . I kad je situacija obrnuta , da je zid sa vrlo niskim gubitkom tj propisno izolovan , a postavi se recimo Al prozor ili dvokomorni pvc ili metalni prozor sa zp profilom kondezacija će biti odmah vidljiva .
Sve ove propuste i "začkoljice " se sad pokušavaju rešavati "ral " montažom


Ja stanujem u soliteru od armiranog betona, sa centralnim grejanjem. Zid debljine oko 30cm.
Raduje me sto, po vasem opisu, ispada da cu izbeci kondenzaciju, posto cu koristiti 6-komorni PVC profil i 3-slojni termopan :)
[ tenzorSSM @ 28.01.2017. 15:52 ] @
Budj je posledica kondezancije tj vode . Razlozi za pojavu vlage/vode u nekom objektu mogu biti razni i mogu imati ili nemati veze sa pvc stolarijom i načinom ugradnje a i ne moraju . Da vam ilustrujem prosto vi možete imati u objektu sve VS i HS neizolovane i "staru " stolariju " koja ima "vrhunsku mikroventilaciju " . Promenom stolarije vi dobijate zadihtovan prostor , a ne menjate ni jednu životnu naviku ( kuvanje svaki dan bez aspiratora , sušenje veša unutra ...), i kreću problemi sa kondezacijom i sa budjanjem . I sad je najlakše okriviti pvc stolariju , majstora , način ugradnje ... Opet vrlo se često dešava da ljudi postave nove pvc proozore na stare objekte bez ikakve hidroizolacije na samom objektu , dok je bila stara stolarija sam obejkat je bio "vila promaja " pa je povišenu vlagu koliko toliko regulisala rasklimana stolarija . E sad zamisliste šta se dešava u takvom objektu posle ugradnje pvc stolarije i recimo sistema centralnog grejanja . Pa internet je prepun takvih priča i pitanja šta je uzrok problema . I onda se uglavnom priča svodi na ono što je zadnje uradjeno a to je pvc stolarija i ona se "okrivljuje " a vrlo često i majstor .
Mali off . Kod izvodjenja termoizolacije sa stiroporom najčešće se izoluju zidovi a gotovo nikad temelnji zidovi tzv cokle/sokle , posle nekog vremena se pojavi kondezacija u dnu prostorija , a zatim u budj . Ako je na tom objektu menjana i stolarija sa novom pvc , naravno da je priča ista "kriva " je pvc stolarija i majstor . A "krivac " je u stvari nepravilno izvedena termoizolacija .
U celokupnoj priči problematika ugradnje pvc prozora je možda 1 % ukupne problematike
[ tenzorSSM @ 28.01.2017. 15:57 ] @
Da ne ispravljam prethodni post
Poštovani lazare , pošto živite u soliteru , verovatno da imate staru stolariju koja dihtiuje sa "zazorima " od 1 cm pa naviše :)
Odmah ću vam reći sledeće , neke životne navike posle ugradnje pvc prozora ćete morati da menjate . Upotreba aspiratora u kuhinji , upotreba ventilatora u kupatilu , vrlo verovatno nećete moći da sušite veš na radijatorima kao dosad . I naravno obavezno vetrenje stana 2 puta dnevno , ali tako što sve otvorite širom na 15 min .
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 16:02 ] @
Citat:
veljkoE:
sve sto se ovde pise, da se zahtevaju standardi, oprema, postovanje evropskih normi i pravila za ugradnju... biće, kad majstorski sat bude 12 evra, kad prozor bude kostao kao u evropi. to tada. izbacujte sami svoj sut, ugradjujte sami svoje prozore, popravljajte sami svoj auto... ako vam je skupo da platite. i ja placam sve ostalo drugim majstorima. za struju, vodu, gas, automehanicare... nekad bude skupo, nekad dzabe, jbg...

svi mi ovde prisutni, moramo leba da jedemo ;)



Negde si napisao da ugradnju jednog prozora naplacujes 50 evra.
Znaci, vec sada zaradjues dosta vise od 12e po satu.
Znaci mogao bi da postujes pravila i standarde :)
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 16:09 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Da ne ispravljam prethodni post
Poštovani lazare , pošto živite u soliteru , verovatno da imate staru stolariju koja dihtiuje sa "zazorima " od 1 cm pa naviše :)
Odmah ću vam reći sledeće , neke životne navike posle ugradnje pvc prozora ćete morati da menjate . Upotreba aspiratora u kuhinji , upotreba ventilatora u kupatilu , vrlo verovatno nećete moći da sušite veš na radijatorima kao dosad . I naravno obavezno vetrenje stana 2 puta dnevno , ali tako što sve otvorite širom na 15 min .

Tacno je za zazore od +1cm.

Zimi tako duva oko prozora u kupatilu, koji je iznad kade, da jedva cekam i njega da ga zamenim.

Ves susim na terasi kad moze, a kad je vlazost prevelika i nema vetra, koristim masinu za susenje vesa, ne susim na radijatorima.

Tako da valjda necu morati mnogo da menjam navike - jer i inace provetravam bar 2x dnevno cak i zimi, jer volim da disem svez vazduh. Zimi bas ne bih 15 minuta, ali zato ce prozor imati mikroprovetravanje (kao i kod drvenih prozora koji imaju zazor, pa nema budji). Ulazice svez vazduh stalno.

Cak i beogradski smog je bolji vazduh od kucnog. Dokazano je da je zagadjeniji vazduh u prosecnom stanu, od spoljasnjeg.
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 16:25 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Budj je posledica kondezancije tj vode . Razlozi za pojavu vlage/vode u nekom objektu mogu biti razni i mogu imati ili nemati veze sa pvc stolarijom i načinom ugradnje a i ne moraju . Da vam ilustrujem prosto vi možete imati u objektu sve VS i HS neizolovane i "staru " stolariju " koja ima "vrhunsku mikroventilaciju " . Promenom stolarije vi dobijate zadihtovan prostor , a ne menjate ni jednu životnu naviku ( kuvanje svaki dan bez aspiratora , sušenje veša unutra ...), i kreću problemi sa kondezacijom i sa budjanjem . I sad je najlakše okriviti pvc stolariju , majstora , način ugradnje pa je povišenu vlagu koliko toliko regulisala rasklimana stolarijaPa internet je prepun takvih priča i pitanja šta je uzrok problema . I onda se uglavnom priča svodi na ono što je zadnje uradjeno a to je pvc stolarija i ona se "okrivljuje " a vrlo često i majstor .


Hvala na ovome. Samo ste me ucvrstitli u odluci da insistiram na mikroventilaciji. Mada mnogi majstori jos ne znaju to da odrade sa okovom.

Ili na ovom uredjaju, ako je cena par desetina evra kao sto kazu: http://www.elitemadzone.org/p3732810

Na srecu, imam stan koji je na dve strane zgrade, tako da ce uvek duvati MIKROPROMAJA - izmedju prozora sa mikroventilacijom
[ tenzorSSM @ 28.01.2017. 16:28 ] @
Ne vidim o kom se uredjaju radi ?
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 16:33 ] @
malopre sam ubacio link
[ veljkoE @ 28.01.2017. 18:57 ] @
Citat:
lazar markovic:
Citat:
veljkoE:
sve sto se ovde pise, da se zahtevaju standardi, oprema, postovanje evropskih normi i pravila za ugradnju... biće, kad majstorski sat bude 12 evra, kad prozor bude kostao kao u evropi. to tada. izbacujte sami svoj sut, ugradjujte sami svoje prozore, popravljajte sami svoj auto... ako vam je skupo da platite. i ja placam sve ostalo drugim majstorima. za struju, vodu, gas, automehanicare... nekad bude skupo, nekad dzabe, jbg...

svi mi ovde prisutni, moramo leba da jedemo



Negde si napisao da ugradnju jednog prozora naplacujes 50 evra.
Znaci, vec sada zaradjues dosta vise od 12e po satu.
Znaci mogao bi da postujes pravila i standarde


malo me podsecas na one paćenike koji su uzeli kredite u svajcarcima. kalkulisali su i pomislili da su pametniji od onih koji su uzeli kredite u evrima ili dinarima, posto je (valjda) manja kamata. i sad kazu da su prevareni. oni drugi koji su uzeli kredite u evrima, na recimo 10 godina, evro je skocio duplo. o njima niko nista ne govori. to je, kao , u redu.

jedva cekam da jednom ugradis prozor koji nikako da kupis, pa da ti kazem gde su te zeznuli, tvojom greskom i pogresnim stavom.
i kostace te sigurno 100-200 evra da ti to odrade po pravilu struke , al jbg. ti "znas" sta ti treba, i greska ce biti samo tvoja
kao kod automehanicara: majstore zameni mi levi lezaj tocka, cuje se. majstor zameni. cuje se opet. pa nije bio levi, vec desni, ali ti rece levi, i ja zamenio.
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 19:13 ] @
Nista nisi odgovorio ...

Skaces sebi u usta , jer ti za ugradnju jednog prozora treba 2h, a uzimas 50e, znaci 25e/h a zalis se da ne mozes ni 12e/h da zaradis.

Ja pokusavam da naucim dovoljno kako me ne bi nasamarili majstori poput tebe. Tome valjda i treba da sluzi Forum, da ljudi nesto nauce. A ne da majstori ovde traze klijente/zrtve.

Ja cu da ugradim prvo jedan prozor, pa jos 3 na prolece. Kod istog majstora - ako se pokaze kao odgovoran kod prvog.

Tebi ne bih poverio posao, posto vidim kako razmisljas. Nazalost nisi usamljen. Savesnih majstora je sve manje.
[ ivan.985 @ 28.01.2017. 20:56 ] @
Evo Lazare Ja cu sve da ti objasnim sta da meris da bi bilo po struci, jer meni je vise bitno majstorstvo i da ljude naucim da budu korektni nego da zaradjuju pare.

Normalno prozor mora biti u meri kao sto izmeri majstor pri vadjenju mere kod tebe u stanu, u milimetar. Preklop krila na na stok mora biti 9 mm. Tj kad je krilo zatvoreno do ivice stoka treba da ti ostane 36mm. Zazor izmedju dva krila koji se suceljavaju na T precki je 27mm. Ako je sve u ovim merama, moze da pocne kajlovanje stakla. Ako je sve u merama, znaci da je i majstor isekao dobro i da mu je varilica dobra, nije jednu stranu zavario manje a drugu vise. Varilica treba da vari 6mm, 3mm jednu stranu i 3mm drugu. Zato se pri secenju svaka mera pusta 6mm duze.

Moj licni savet, mada ne znam kako je ni cime obradjena spoljna strana, ali u svakom slucaju po meni ne bi trebalo da prozor udje u spoljnu spaletnu vise od po 1cm levo i 1 cm desno. Znaci kad izmeris sirinu izmedju spaletni dodas 2cm.
Sad se setih i da mu trazis dva nastavka stoka od po 3cm sa po obe strane prozora, da bi u njih usrafio automate za roletnu, u suprotnom ce ti smetati automat kad budes hteo krilo da otvoris po 90stepeni.

Na ovom linku imas i tehnicke crteze sa merama za inoutic
I jos nesto i mislim da sam zavrsio sa tobom. Trazi mu pod obavezno da se ugrade stakla naknadno. Probaj da napipas srednje staklo, mnogo sam majstora nailazio da samo stave dve lajsne a ne stave srednje staklo.

http://stavba.tzb-info.cz/fasa...an-pro-vypocty-okennich-vyplni
[ lazar markovic @ 28.01.2017. 21:02 ] @
Hvala ti mnogo Ivane!
[ veljkoE @ 28.01.2017. 21:20 ] @
Citat:
lazar markovic:
Nista nisi odgovorio ...

Skaces sebi u usta , jer ti za ugradnju jednog prozora treba 2h, a uzimas 50e, znaci 25e/h a zalis se da ne mozes ni 12e/h da zaradis.

Ja pokusavam da naucim dovoljno kako me ne bi nasamarili majstori poput tebe. Tome valjda i treba da sluzi Forum, da ljudi nesto nauce. A ne da majstori ovde traze klijente/zrtve.

Ja cu da ugradim prvo jedan prozor, pa jos 3 na prolece. Kod istog majstora - ako se pokaze kao odgovoran kod prvog.

Tebi ne bih poverio posao, posto vidim kako razmisljas. Nazalost nisi usamljen. Savesnih majstora je sve manje.


ja prozor ugradim za 5 minuta, tako da... ;)

evo ti poslovni predlog, ti obezbedi ugradnju od minimum 12 prozora dnevno, na period od minimum 20 dana, i moje ruke su ti 10 evra po prozoru za ugradnju stoka "u zid". to ti je "dzabe".

[ tenzorSSM @ 28.01.2017. 22:28 ] @
Ajde pvc majstori da čujem i od vas . Dali je preporuka i bolje ugraditi tzv T adapter i obe "daske " da budu pvc . Ili ći na varijantu spolja al okapnica a unutra pvc daska sve lepljeno na pur-penu ? Jel tiplujete prozor kroz ram , ili uz pomoć limova spoljnih i šta je bolje ?
[ ivan.985 @ 29.01.2017. 07:23 ] @
Pa vidis ovako. Ne znam sta ti je t adapter. Kod mene se zove podstok. Kroz njega srafis okapnicu spoljnu, ali je svakako zalivas pur lepkom, unutrasnja se isto gura do podstoka i takodje lepi pur lepkom. Ja nisam bobornik al profila, ne volim ga jednostavno, pogotovo okapnice je su tanke i ne izgledaju mi lepe, nemaju masivnost. Ali sam pobornik pvc fabricke spoljne kose okapnice, i unutra isto. Samo da nisu roloplastove mosiceve. I naravno nisam za busenje stoka, ne volim da nagrdim novu stvar. Ja sam za ankerisanje sa limovima. Drzi jednako dobro, najbitnije je pravilno saviti lim. Kad se odradi kako treba nema mrdanja. E sad ja sam meni radio svu stolariju bez icega, samo na pur penu. Evo ni dan danas nije mrdnula nigde. Cak imam spoj prozora 180x140 i balkonca 80x210, cak ni spoj nisam srafio ali sam koristio original skrivenu spojnicu. Ali je vrlo bitno obraditi brozor u sto kracem roku da ne bi pur pena istrulila.

Evo link, za ovim kombi centrom sam radio, moja firma nije bila neka tasna-masna, niti garaza. Moja firma je zaposljavala preko 1000 ljudi, ali kao svaka velika firma podlozna politikanstvu.

https://youtu.be/Yc7F3peCh0Y

[Ovu poruku je menjao ivan.985 dana 29.01.2017. u 08:47 GMT+1]
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 08:50 ] @
Citat:
veljkoE:
sve sto se ovde pise, da se zahtevaju standardi, oprema, postovanje evropskih normi i pravila za ugradnju... biće, kad majstorski sat bude 12 evra, kad prozor bude kostao kao u evropi.


Cekaj, ne kapiram, kako inoutic profil ovde moze da bude jeftiniji nego tamo gde ga proizvode, jer ovde uracunaju i transport i carinu, i pdv? Jel imas neki primer konkretan - kolika je razlika u ceni?

Verujem da profil u fabrici kosta jedno 40% manje nego ovde kod uvoznika, ali nemacki 'majstori' papreno naplate proizvodnju prozora i montazu. te otud razlika u ceni.
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 09:00 ] @
Citat:
ivan.985:
E sad ja sam meni radio svu stolariju bez icega, samo na pur penu. Evo ni dan danas nije mrdnula nigde. Cak imam spoj prozora 180x140 i balkonca 80x210, cak ni spoj nisam srafio ali sam koristio original skrivenu spojnicu. Ali je vrlo bitno obraditi brozor u sto kracem roku da ne bi pur pena istrulila.


Ivane, posto nisam siguran da je idealno da prozor stoji samo na pur peni,
reci mi koliko je teze, sporije, komplikovanije ili skuplje ako se prozor montira po RAL ili prethodnom EU standardu? (da ne uzimamo i Ruski GOST standard u obzir).

RAL je ovde:

http://alupress.rs/istrazujemo...a-ili-strucna-ugradnja-prozora

ili po video snimku http://www.elitemadzone.org/p3715931

Svabe rade i ovako:

NOVOGRADNJA:

https://www.youtube.com/watch?v=dQ52-IzEuiA

ZAMENA STAROG PROZORA:

https://www.youtube.com/watch?v=Ka17Y2DmO70

Cak i klijent koji je iz svog iskustva sastavio 'PVC Vjeruju' , pise

7) Trazi da ti "stokovi" PVC prozora budu usrafljeni u zid metalnim drzacima - a ne samo da se drze na purpeni. To su bukvalno neke metalne plocice koje se usrave velikm srafovima za zid, a drugi deo se zaglavi na plastiku od prozora.

http://www.elitemadzone.org/p2795492

Sta mislis o tim nacinima ugradnje?

[Ovu poruku je menjao lazar markovic dana 29.01.2017. u 10:15 GMT+1]
[ veljkoE @ 29.01.2017. 09:24 ] @
ovo postaje smesno...
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 09:38 ] @
Citat:
veljkoE:

jedva cekam da jednom ugradis prozor koji nikako da kupis, pa da ti kazem gde su te zeznuli, tvojom greskom i pogresnim stavom.
i kostace te sigurno 100-200 evra da ti to odrade po pravilu struke , al jbg. ti "znas" sta ti treba, i greska ce biti samo tvoja :D


Gde to u Srbiji ugradnja jednog prozora po normalnom EU ili novom RAL standardu kosta 100-200e?.

Ne rece mi ni za cenu Inoutic prozora u Nemackoj i ovde.
[ veljkoE @ 29.01.2017. 12:11 ] @
ti ne znas ni sta je ral (standard), a pominjes ga. ne znas ni "kako to izgleda", ni sta podrazumeva, ni kako se radi. nista.
ni ti ne rece koliko zaradjujes, pa nikom nista

[ lazar markovic @ 29.01.2017. 13:30 ] @
Znam sta je RAL standard, dao sam bar dva puta link. Nego, pre ce biti da ti ne znas da ga primenis.
Doduse, pre par dana nisam znaoza RAL. Ali zato sam ovde, da nesto naucim.
Moja zarada je offtopic, tema je PVC stolarija.
A pitanja koje sam ti postavio su na tu temu - ne pitam te nista licno sto zadire u privatnost.
[ bakara @ 29.01.2017. 13:50 ] @
Nece nista da fali prozoru da stoji samo na pur peni, cak sta vise siguran sam da je to najbolji nacin.

Ovi video klipovi pravilnih montaza su cisto proceravanje, u praksi to sve izgleda drugacije i zavisi od situacije na terenu i nacina na koji majstor radi, a tesko ces naci dobrog majstora kome ces ti govoriti kako ce da radi.

Montaza prozora se svodi na cistu fizikaliju, i libelu.
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 13:59 ] @
Necu nista da mu govorim, samo da ga nadjem...
Majstora koji ima iskustva sa RAL montazom.
[ bakara @ 29.01.2017. 14:21 ] @
Trebace ti puno srece da nadjes takvog
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 14:46 ] @
u pravu si, za solo majstore, oni to ne rade jer klijenti i ne traze ( oni ne znaju da to postoji, ili im je preskupa takva montaza).

ali ja trazim firmu, od pocetka sam samo firmama i slao zahteve za ponude, i odabracu proverenu da mi ugradi prozore.

a vidim da nekoliko njih navode RAL na sajtu, a da li zaista i ugradjuju rutinski, to ne znam.

Jer RAL resava problem budji, a to je jako vazno.

Montaza samo na pur peni je najbolja, ali za majstore, ne za nas, jer im je tako najbrze, najjeftinije i najlakse.

Ali onda imas budj...
[ bakara @ 29.01.2017. 16:06 ] @
Citat:
lazar markovic
Ali onda imas budj...

odakle budj?
[ veljkoE @ 29.01.2017. 20:21 ] @
zacarani krug

"ral" ne resava problem budji

obavezno zahtevaj montazu BEZ pur pene. majstori oce da te prevare, njima je najlakse sa pur penom.
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 21:46 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
lazar markovic
Ali onda imas budj...

odakle budj?

Kondenzacija.
Imas ovde opisano:
http://alupress.rs/istrazujemo...a-ili-strucna-ugradnja-prozora
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 21:50 ] @
Citat:
veljkoE:
zacarani krug :D

"ral" ne resava problem budji :D

obavezno zahtevaj montazu BEZ pur pene. majstori oce da te prevare, njima je najlakse sa pur penom.


RAL podrazumeva i pur penu.

Majstori rade kako je najlakse, i onako kao znaju. A ne znaju RAL.

Jesi ikad ugradio prozor po RAL-u?

A sta po tebi resava budj?
[ veljkoE @ 29.01.2017. 22:15 ] @
znam dosta stvari, na nasem trzistu imam sasvim solidno znanje o poslu. znam sta resava budj, al ti meni objasni sta TI podrazumevas pod "ral metodom ugradnje" i sta dobijas sa time. jer, siguran sam da nemas pojma o tome.
[ lazar markovic @ 29.01.2017. 23:04 ] @
imam pojma onoliko koliko sam procitao sa linkova koje sam ostavio ovde. Sustina je da se koriste folije ili specijalna traka , pa pur pena bude u 'sendvicu', radi paronepropusnosti. Time se navodno eliminisu konsekvence kondenzacije, na primer opasnost od budji na spoju profila i zida.
[ veljkoE @ 30.01.2017. 00:30 ] @
Citat:
imam pojma onoliko koliko sam procitao sa linkova koje sam ostavio ovde. Sustina je da se koriste folije ili specijalna traka , pa pur pena bude u 'sendvicu', radi paronepropusnosti. Time se navodno eliminisu konsekvence kondenzacije, na primer opasnost od budji na spoju profila i zida.

Kazem ja da ne kapiras ono sta pises.
[ tenzorSSM @ 30.01.2017. 00:36 ] @
Ral montaža je izmišljanje "tople vode " i ništa se neće dobiti upotrebom tih folija , može samo da bude gore . Kako su se pojavili "novi " materijali tako se pojavila i problematika sa budjanjem ivica oko rama prozora , naječešće su gradjevinski propusti , a vrlo često i prevelika RRV u samom životnom prostoru . Sama ideja o takvoj montaži je nastala zbog problema koji su uzrokovani problamtičnim okvirima i nepoštovanju načina ugradnje prozora . Kondezacija je povezana sa temperaturom vazduha , RVV i "tačkom rošenja " . Tačka rošenja je temperatura na kojoj počinje kondezacija . Ukoliko zid i špaletna , ili ram prozora imaju nižu temperaturu od tačke rošenja , doći će do kondezacije , a vremenom će se u toj vodi/vlagi pojaviti budj .Ukoliko se tu još nalazi parozaptivna traka , eto belaja i to golemog ...
[ ivan.985 @ 30.01.2017. 08:19 ] @
Juce sam ceo dan bio pijan pa nisam mogao da odgovorim. A danas mi nije dobro pa ne mogu da gledam ono sto si mi poslao. Iskreno samo sam jednom koristio onu traku, Jer objekat koji smo radili je morao da prodje protiv pozarne zahtev ili tako nesto, pa nam nisu dali da koristio pur penu, vec samo onu foliju, ugradjivalo se na celicne ramove i mera je bila tacna u milimetar da bi bilo sto pasentnije. Prozori su posle usrafljeni ukroz stokove u celik. Ja privatno nikad nisam koristio nikakve te savremene metode. Ja korstim ankere (limove) i kroz njih srafim u zid. Rekao sam ti ne volim busenje stokova. I samo pur pena. Ja to tako, i ne znam da se ikome ista desilo. Mi zivimo u delu srbije gde nemas da kupis takve materijale, u gradu imamo samo dve gvozdjare gde mozes da kupis samo najosnovnije materijale.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 10:36 ] @
Hvala ti Ivane. Da li znas da li taj RAL nacin ugradnje, sa trakama smanjuje rizik od pojave budji? Ocigedno se RAL cak i kod nas vec zahteva radi sertifikacije / energestkog pasosa objekta.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 10:52 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Sama ideja o takvoj montaži je nastala zbog problema koji su uzrokovani problamtičnim okvirima i nepoštovanju načina ugradnje prozora . Kondezacija je povezana sa temperaturom vazduha , RVV i "tačkom rošenja " . Tačka rošenja je temperatura na kojoj počinje kondezacija.


Tenzore, hvala na vasim uvek znalackim postovima. Zanima me, da li je to nepostovanje nacina ugradnje, kod nas u praksi veoma cesto? I na koji nacin ugradnje mislite? Jer dobar deo poznanika i komsija koji su stavi PVC prozore pa nisu zadovoljni fuserskom i amaterskom ugradnjom, jer duva, iam kondenzacije, i raznih drugih problema. Zato pokusavam da to izbegnem izborom boljeg nacina ugradnje.

(Neki majstori jedno znaju da se dobro ugrade u cenu :)

Citat:
tenzorSSM:
Ukoliko zid i špaletna , ili ram prozora imaju nižu temperaturu od tačke rošenja , doći će do kondezacije , a vremenom će se u toj vodi/vlagi pojaviti budj .Ukoliko se tu još nalazi parozaptivna traka , eto belaja i to golemog ...


Ako dobro razumem, vi kazete je raniji nacin ugradnje , ili ono sto ovdasnji majstori standardno rade - bolje od RAL-a?
Posto vlaga moze da izadje napolje kroz pur penu ako nije u sendvicu sa parozaptivnim trakama.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 11:15 ] @
Citat:
veljkoE:
Citat:
imam pojma onoliko koliko sam procitao sa linkova koje sam ostavio ovde. Sustina je da se koriste folije ili specijalna traka , pa pur pena bude u 'sendvicu', radi paronepropusnosti. Time se navodno eliminisu konsekvence kondenzacije, na primer opasnost od budji na spoju profila i zida.

Kazem ja da ne kapiras ono sta pises.

Gresis, u pravu sam za budj - vidi citat dole.

Inace, zato sam ovde, da naucim nesto, ali koliko vidim od tebe nemam sta, posto ne znas nista o RAL-u, (ili cuvas to tajno znanje od nas neiniciranih?

Osim toga, ja kao narucilac PVC prozora, treba samo da znam sta hocu, a ne da znam sve o metodama ugradnje.
Ja hocu da nema budji.
RAL to obecava, bar u teoriji.
( Da ovdasnji majstori zasluzuju poverenje, ne bih morao ni ovoliko da proucavam).

Tenzor, koji mnogo vise zna od tebe, te najbolje demantuje u vezi budji:
Citat:
tenzorSSM:
Sama ideja o takvoj montaži je nastala zbog problema koji su uzrokovani problamtičnim okvirima i nepoštovanju načina ugradnje prozora . Kondezacija je povezana sa temperaturom vazduha , RVV i "tačkom rošenja " . Tačka rošenja je temperatura na kojoj počinje kondezacija . Ukoliko zid i špaletna , ili ram prozora imaju nižu temperaturu od tačke rošenja , doći će do kondezacije , a vremenom će se u toj vodi/vlagi pojaviti budj .Ukoliko se tu još nalazi parozaptivna traka , eto belaja i to golemog ...

[ veljkoE @ 30.01.2017. 11:59 ] @
Nisi u pravu. Proucavaj jos malo sta resava "ral"
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 12:31 ] @
Lakse bi bilo da ti navedes sta resava...
[ veljkoE @ 30.01.2017. 14:00 ] @
Al ne vredi, posto mi neces verovati. Ti si ubedjen da znas bolje.
[ tenzorSSM @ 30.01.2017. 15:46 ] @
Poštovani Lazare dali sada sa starim prozorima imate problema sa kondezacijom i budjanjem .. ?
[ bakara @ 30.01.2017. 16:33 ] @
Ovo cirkuska predstava se jos ne gasi...

Brate Lazare, mnogo komplikujes, i dzaba skupljas tebi nepotrebne informacije.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 16:50 ] @
Citat:
veljkoE:
Al ne vredi, posto mi neces verovati. Ti si ubedjen da znas bolje.


Zasto ti ne bih verovao. Ali ti ne znas, koliko vidim, jer nista nisi rekao o RAL-u.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 16:51 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Poštovani Lazare dali sada sa starim prozorima imate problema sa kondezacijom i budjanjem .. ?


Uvazeni Tenzore, nazalost imam sa kondenzacijom, ne i sa budjanjem.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 16:59 ] @
Citat:
bakara:
Ovo cirkuska predstava se jos ne gasi...

Brate Lazare, mnogo komplikujes, i dzaba skupljas tebi nepotrebne informacije. :)


I ja bih najradije sve sa poverenjem poverio majstoru.

Medjutim, horor iskustva mojih komsija i poznanika me teraju da izucim stvar - kako bih izbegao velike probleme koje oni imaju.

A oni su radili bas tako kako ti meni savetujes: nisu 'komplikovali'.

Ja hocu da odaberem nabolji nacin urgadnje - RAL ili standardni ovdasnji. To nije nepotrebna informacija.

Kao sto vidis, Veljko nece da kaze, verovatno ne zna. Ne zna ni Ivan. Nadam se da ce Tenzor da odgovori, pitao sam ovde:

http://www.elitemadzone.org/p3734048
[ bakara @ 30.01.2017. 17:01 ] @
Kondenzacija i budj su brat i sestra.

Dzaba to internet izucavanje...
Recimo dosta tog materijala ne mozes ni kupiti u domacim trgovinama, to ti je osnovni problem.

I opet da ponovim, krenuo si naopako, trazis nacin ugradnje umesto da podjes od toga da prvo nadjes majstora, pa sa njim vidis kako on to ugradjuje.
Onda vredi da pitas da li je taj nacin OK?
A verujem da jeste...

Nijedan iskusan majstor nece dozvoliti da mu govoris kako ce da ugradjuje prozor.
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 17:16 ] @
Slazem se, nece da trpi da mu govorim, niti mi to pada na pamet. Samo hocu da odaberem najbolji nacin, kao sto rekoh.

Covek koji se na ovom forumu ponajbolje razume u stolariju-TensorSSM- kaze da je problem u nepostovanju nacina ugradnje prozora.

Prema tome, ako hocu da znam da li 'moj majstor ' sve postuje kako treba, moram da znam bar one najvaznije korake u pravilnom, najboljem nacinu ugradnje.

To mi jos niko nije odogovrio...

(Doduse tek danas sam i pitao, ima vremena
Citat:
lazar markovic:
Citat:
tenzorSSM:
Sama ideja o takvoj montaži je nastala zbog problema koji su uzrokovani problamtičnim okvirima i nepoštovanju načina ugradnje prozora . Kondezacija je povezana sa temperaturom vazduha , RVV i "tačkom rošenja " . Tačka rošenja je temperatura na kojoj počinje kondezacija.


Tenzore, hvala na vasim uvek znalackim postovima. Zanima me, da li je to nepostovanje nacina ugradnje, kod nas u praksi veoma cesto? I na koji nacin ugradnje mislite? Jer dobar deo poznanika i komsija koji su stavi PVC prozore pa nisu zadovoljni fuserskom i amaterskom ugradnjom, jer duva, iam kondenzacije, i raznih drugih problema. Zato pokusavam da to izbegnem izborom boljeg nacina ugradnje.


[ tenzorSSM @ 30.01.2017. 17:17 ] @
Da ne bude mistifikacije "ral " montaža nije ništa posebno niti specijalno , a korištena je još početkom 1970 -ih kod nas . Ral je skraćenica za neku vrste nemačke standardizacije.
"ral " ugradnja neće "popraviti " ni termiku objekta , niti gradjevisnke propuste , niti mikroklimu samog objekta . Uvaženi Lazare sami ste napisali da živite u "betonskom " soliteru . Beton kao materijal je vrlo nepovaljan za gradnju , pogotovo ako je bez termoizolacije . Dakle beton može da upija vlagu , pa da je kasnija pušta , ili da je prehladan pa dolazi do kondezacije .Dakle kod vas je problematika kondezacije gotovo normalna , a taj problem opet ponavljam neće rešiti "ral " montaža .
Kao što sam već rekao upotreba zaptivnih traka i polupropusnih , može da nparvi više štete nego koristi .
Nažalost mi smo kao "zemlja trećeg sveta " prinudjeni što od strane velikih kompanija , što od "domaće prilagodjene pameti " da mnoga rešenja uzimamo zdravo za gotovo . Tako je i sa "ral montažom " . Zaptivenost stambenih prostora , pogotovo onih gradjenih po drugačijim proračunima i pravilima uvek dovode do komplikacija u eksploataciji .
Kad i bude zakazala i "ral " montaža , onda će sledeća preporuka biti i totalna "rekuperacija " i kontrolisana venitlacija .
Pre 20-ak godina problem sa budji i kondezacijom se javljao samo u podrumskim ili nekim vlažnim prostorima , danas je postala kao redovna pojava , milsim da nam to mnogo govori o mnogim lutanjima i promašajima u gradjevini .
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 17:50 ] @
Postovani Tenzore,

najlepse vam hvala na savetu.

To mi olaksava zivot, jer nije lako naci majstora koji zna da ugradi po nemackom RAL sistemu.

Posto niste odgovorili na drugi deo pitanja - pretpostavljam da je onda ovde uobicajen nacin ugradnje PVC stolarije bolji od RAL-a.

Molim vas, sta mislite o ovom spisku saveta, da li biste nesto dodali, na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492

[ veljkoE @ 30.01.2017. 17:54 ] @
evo i ja da dodam i da zavrsim vise sa ovim

samo jednom sam radio "RAL" montazu, i to pogresno, jer je "investitor" doneo tu traku (koja je, uzgred budi receno, za spoljnu stranu) rekoa da MORA iznutra. ta traka je "nekakav sundjer" koji je vodonepropustan a paroprustan. ima i drugi tip, one dve glindžave folije, ali u realnosti, i jedan i drugi tip su relativno nemoguci pri ZAMENI stolarije. potrebna je priprema otvora za taj tip montaze, ako cemo korektno... montaza po ral standardu, resava DELIMICNO (resava mnogo, ali je nemoguce 100%) problem pojave kondenzata SAMO u FUGI, tj u pur peni i smanjuje koeficijent prolaza toplote na prozoru za 0,2 W/m2K pod nekim uslovima, nebitnih za pricu. i resava naravno prodor vode u prostoriju, ali to RESAVAJU i normalni tipovi montaze. onaj , sa pur penom ;) .
pojava kondenzat je normalna, i uvek ce se pojavljivati KAD GOD ima VISKA vlage u prostoriji i/ili neodgovarajuce temperature vazduha na najhladnije delu (staklu) i nikakva montaza to ne resava, cak naprotiv, "uspesna" montaza samo povecava pojavu kondenzata. i to se resava samo pojacavanjem grejanja i menjanjem navika. cestim provetravanjem, ugradnjom aspiratora, al da se ne ponavljam(o)...
"mikroprovetravanje" je otvoren prozor na kip, ali jako malo ;) , postoji DUCO sistem, ali mislim da je uvoznik zatvorio firmu. u nordijskim zemljama je TAJ sistem obavezan, zato sto ljudi nisu kuci po ceo dan i nema ko da im luftira kucu, i to je samo jedan covek ugradio i to u podrumski prostor, da ne mora da luftira ;)
sve ovo mogu i "strucno" da napisem, pomenem izoterme , tacku rosenja, pojave kondenzata, razvoj buđi. al zasto. kome to treba. kuvas pasulj, upalis aspirator ili otvoris prozor na kip. pa gurnes rukom u gornjoj zoni da se nasloni na stok i reseno ;) duva, al malo...

inace, buđ - to je valjda gljiva, spore, pise na internetu, otkud znam, i nju resavas domestosom, ili specijalnim sredstvima za budj, mislim da su na bazi hlora. kosta 200-300 dinara, sta znam.

ako sada imas vlagu, kondenzat, sa novim prozorom imaces jos vise. resavani su problemi sa dihtovanjem, i gubicima toplote, a pojavljaju se problemi sa viskom vlage
jbg
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 18:29 ] @
Veljko hvala ti, ovo je super korisno sto si napisao!

Ali sustinski, ti dajes glas za RAL, a taman me Tenzor obradovao da ne moram to da jurim :)

Jer kazes da RAL resava mnogo problema, kondenzaciju na fugi, a to ne resava oubicajena ugradnja?

I ja sam pretpostavljao da je RAL ovde nepopularan jer zahteva pripremu gradjevinskog otvora, za razliku od uobicajenog metoda sa pur penom.

Posto je kod mene kondenzacija prisutna vec sada, kako da nanesem domestos na fugu? Nema sanse...Znaci bolje mi je ipak jurim RAL?

Ja sam zapeo za mikroprovetravanje jer mislim da bi time resio problem u velikoj meri, samo me brine da se vlaga ne zavuce tamo gde ne mogu da dohvatim i da se stvara budj koju je nemoguce otkoliniti - a to bi resio RAL, zar ne?.

(Inace ziveo sam nekoliko meseci u Norveskoj, preko zime. Tamo je obavezan taj sistem zbog klime - moze 24h i duze da neprestano pada sneg, tako da ne smes da otvoris prozor i provetris jer bi ti uleteo sneg u stan. Da ne govorimo sto bi usput ohladio stan ispod sveke mere, jer je tamo od novembra do marta cesto minus 10-20C, i nize).

Drugo,sta bi ti dodao ona onaj spisak, na sta da obratim paznju pri ugradnji , na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492
[ veljkoE @ 30.01.2017. 19:10 ] @
resava problem UUUU fugi. onaj deo sto NE vidis.

vidi, druze
ne mogu ja tebe da naucim neke stvari koje ne razumes. shvati jedno, sa ili bez "RAL", ako si imao vlagu, imaces je jos vise, i na fugi.

"ral montaza" , je realno, samo fora za dobijanje energetske efikasnosti i uzimanje para od drzave, ili naplacivanje vece cene stana zbog bolje energetske efikasnosti. dakle - dihtovanje - ne bukvalno, vec smanjenje pojave kondezata u pur penu (ukoliko dodje do toga). na jednoj zgradi koja ima ima preko 50% stakla sigurno ima efekta, na nivou zgrade
realno - ti nista ne dobijas.

nemas ti sta da obracas paznju na ugradnju, dodju ljudi , izvade stari prozor, ugrade novi, okapnica, klupica ili sta vec dogovoris i odu. ostalo resavaju moleri i sl. firma, majstori, koji to rade je rutinski posao kao zamena ulja u automobilu. najjednostavniji posao u ovom poslu je ugradnje obicnog prozora. sirina puta visina i kraj.

vise stvarno nemam sta da ti kazem na ovu temu
ziv bio
[ tenzorSSM @ 30.01.2017. 19:47 ] @
Fuga je muzički izraz , fugna je "majsotrski germanizam " i označava spoj,sastav .
Dakle "ral montaža " je pokušaj da se reši nešto nekad , konkretno kod nas to je samo "majstorski izgovor " . Veljko ti je lepo objasnio .
E sad poštovani Lazare vaša zgrada je gradjena po nekom drugom principu sa mnogo betona po vašem pisanju . Preveliko "dihtovanje " prozora , spojica , ili bilo čega drugog će kod vas imati kontra efekat .
Da vam dočaram malo ako nosite sandale zimi gotovo je svejedno kakve su vam čarape . Ako su vam čarape vodonepropusne , noge će vam biti mokre od znoja , a ako nosite vunene čarape biće mokre od snega ...
Dakle kako god ugradili i koje god prozore ugradili moraćete da regulišete vlagu , na ovaj ili onaj način . I tu "ral montaža " pomoći neće ali će potencijalno biti opasna . Zamislite da sa spoljne strane na betonskoj fasadi lepite trake i prelazite ih lepkom , koliko će to da traje . Ne zaboravite da vi ipak radite adptaciju postojećeg stanja .
Budji su mikroskopske gljivice , kojima je potrebna voda/vlaga za razmožavanje i život !
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 19:54 ] @
Hvala Tenzore, obojica ste mi pomogli da otkacim RAL opciju i sada mogu normalno da radim:)

Mislio sam da je to novi i mnogo bolji metod, a ne to ...

Molim vas, sta mislite o ovom spisku saveta, da li biste nesto dodali, na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 19:57 ] @
Citat:
veljkoE:

vidi, druze
"ral montaza" , je realno, samo fora za dobijanje energetske efikasnosti i uzimanje para od drzave, ili naplacivanje vece cene stana zbog bolje energetske efikasnosti
ziv bio


Hvala Veljko, ovo je bilo veoma korisno, resio sam dilemu, sada mogu da predjem na akciju.

Zelim ti puno posla. Svako dobro!
[ tenzorSSM @ 30.01.2017. 20:11 ] @
Ima jedna zanimljivost cele ove prepiske ne bi ni bilo da ste uvaženi Lazare izabrali kvalitetne drvene prozore .... :)
[ lazar markovic @ 30.01.2017. 20:39 ] @
Razmisljao sam i o njoj, ali sam odustao, iz uobicajenih razloga.

Ali predlazem uvazeni Tenzore, da otvorite novu temu: "Koji su bolji: PVC ili drveni prozori?", i u uvodu iznesete svoje argumente. Mislim da bi to bila jako korisna i zanimljiva diskusija.
Inace, vase znanje me impresionira. Svako dobro!
[ eeestablishment @ 30.01.2017. 20:40 ] @
auuuh tenzore . . . .

ako sad Lazar priupita i ode diskusija na tu stranu . . .

p.s dok sam kucao ovo vidim da je ipak stigao predlog


[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 30.01.2017. u 21:50 GMT+1]
[ tenzorSSM @ 31.01.2017. 13:37 ] @
Ne vredi otvarati takve teme , jer smo jednostavno postali potrošačko društvo , a tu prestaje svaka polemika , ostaje samo izbor krajnjeg korisnika ...
[ lazar markovic @ 31.01.2017. 14:14 ] @
Kako god resite... Hvala Vam jos jednom na znalackim, iskustvom utemeljenim postovima. Svako dobro!
[ Java Beograd @ 31.01.2017. 14:51 ] @
Citat:
lazar markovic:Ali predlazem uvazeni Tenzore, da otvorite novu temu: "Koji su bolji: PVC ili drveni prozori?", i u uvodu iznesete svoje argumente. Mislim da bi to bila jako korisna i zanimljiva diskusija.

Kad se kaže "drveni prozori" uvek se pomisli na stare, dvokrilne ili one sa spojenim oknima.
Ali, u stanu kod mog oca, ugrađeni su prozori drvenih okvira, ali sa staklima istim kao što se montiraju na PVC i sa okovima identičnog tipa kakvi se ugrađuju na PVC prozore. Mogu vam reći da je sve high-quality, i da ja takve prozore ni u ludilu ne bih menjao ni PVC-om ni ALU.
[ tenzorSSM @ 31.01.2017. 15:58 ] @
Upravo zbog tih "predubedjenja " ne vredi ni pokreatati temu "drvo " .
[ bakara @ 31.01.2017. 16:49 ] @
Pa okov i jeste ono sto cini da prozor dobro dihtuje, nakon toga treba gledati materijal od koga je okvir, pa tek onda staklo.
[ eeestablishment @ 31.01.2017. 17:18 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
lazar markovic:Ali predlazem uvazeni Tenzore, da otvorite novu temu: "Koji su bolji: PVC ili drveni prozori?", i u uvodu iznesete svoje argumente. Mislim da bi to bila jako korisna i zanimljiva diskusija.

Kad se kaže "drveni prozori" uvek se pomisli na stare, dvokrilne ili one sa spojenim oknima.
Ali, u stanu kod mog oca, ugrađeni su prozori drvenih okvira, ali sa staklima istim kao što se montiraju na PVC i sa okovima identičnog tipa kakvi se ugrađuju na PVC prozore. Mogu vam reći da je sve high-quality, i da ja takve prozore ni u ludilu ne bih menjao ni PVC-om ni ALU.


a cena sitnica ?
[ tenzorSSM @ 31.01.2017. 18:26 ] @
Cena jeste bitna , ali je čudno kako je kod nekih stvari vezana za kvalitet i trajnost a kod nekih ne .
[ Java Beograd @ 31.01.2017. 19:54 ] @
Citat:
eeestablishment:a cena sitnica ?
Stan je kupljen sa takvim prozorima. Stvarno ne znam cenu.
[ ivan.985 @ 31.01.2017. 21:08 ] @
Nikad, pa i da su jeftinii od PVc ili AL ne bih kupio drveni prozor. Da je ne znam kojeg kvaliteta. To drvo ce posle 5, 10, 20 god da trgne, a do tad ces morati svake ili svake druge da mazes, pa da pazis da ne umazes gumu, jer ce guma da se stvrdne od sandolina. pa ces morati kad trgne da ih natezes okovom pa ce okov poceti da puca, itd, itd...
[ SvetlanaRadic @ 04.02.2017. 14:52 ] @
Toliko toga sam naučila o stolariji iz ove grupe. Baš mi je zabavno i dalje da pratim. Bitno je da sam rešila svoj problem. Pozdrav.
[ ivan.985 @ 04.02.2017. 20:33 ] @
Forum sluzi da podelis iskustva, pa bi valjalo drugim ljudima koji budu posecivali forum da objasnis kako si resila problem
[ SvetlanaRadic @ 13.02.2017. 11:31 ] @
Poštovani Ivane, imala sam problem sa kondenzacijom na pvc stolariji. Lila mi je voda niz staklo, čim obrišem stvarala se iznova. Rekli su mi na forumu da provetravam na duže stan, što je i upalilo. Ostavim na kant prozor i ta kondenzacija nestane i tako svaki dan. Probala sam na razne načine ali je ovaj jedino upalio. Pojavila mi se u jednom trenutku i buđ u jednom ćošku, ali sam je rešila jednim sredstvom protiv buđi. Od kad tako provetravam nije se više pojavljivala. Već sam o ovome pisala. Pozdrav.
[ jedra @ 17.02.2017. 15:15 ] @
Dobar dan svima! Jedna molba, ukoliko neko ima ideju kako da mi pomogne, bila bih zaista zahvalna.
Moj problem je pvc prozor koji se kipuje. Ne znam sta se desilo, ali od nedavno moze da se otvori na kip i da se zatvori, ali da se "normalo" otvori - nikako!
Rucica se normalno pomera, cuje se da se pomeraju, sarke mehanizam, sta vec...ali kad se rucica stavi u vodoravan polozaj (za otvaranje prozora) prozor ni makac.
Ne smem da vucem, bojim se da nesto jos gore pokvarim. Da li neko ima ideju kako to da resim? Ako bude trebalo okacicu slike.
Unapred zahvalna, Jelena.

[Ovu poruku je menjao jedra dana 17.02.2017. u 16:58 GMT+1]
[ veljkoE @ 19.02.2017. 16:26 ] @
moguce je da se nesto polomilo na okovu, ili okov ne ostvaruje vezu na mestu koji sluzi da "iz-žljebi" sa kip-a . ili brobaj na silu da otvoris, ako je nesto polomljeno, ostace polomljeno, ali sa druge strane, moze da se i ne zatvori, bez neke manje intervencije. pa dok je hladno, izdrzi do proleca, il zovi majstore. ako ne mozes da otvoris, slike bas i nisu od pomoci, al ako imas vremena, uslikaj okov ili sve sto mozes ( ne moras staklo ili cvece pored prozora )
[ mrbakero @ 26.02.2017. 22:06 ] @
imam problem sa ulaznim vratima kad se zakljucavaju onda se povuce na gore da bi brava koja zatvara po visini u vise tacaka zabravila. zatim se kvaka sama vrati u horizontalni polozaj i tada je moguce zakljucati vrata kljucem pomocu cilindra,e sad imam problem sto kad dignem rucicu na gore i kad se vrati ne mogu da zakljucam vec moram par puta na gore malo jace da zapnem da bi zabravila i tek onda zakljucava,kako da nastelujem da lepo zabravi odmah kad okrenem rucicu na gore
[ veljkoE @ 27.02.2017. 19:14 ] @
nastelovati je vrlo jednostavno, ali je tako tesko to opisati... probaj da zakljucas tako sto drzis gore rucku. ako moze, onda su verovatno mala pala vrata. verovatno imas 4 prihvatnika, skines gornji pa probas... ako je ok, onda je u njemu problem. ako nije, onda skines donji... i tako redom dok vidis kad pocne da radi kako treba. ako ne resis, vrati prihvatnike gde treba i napisi da ne ide... kad otkrijes koji ne valja, ostale vrati, ovaj sacuvaj dok ne javis... jbg, skontaj nekako javi sta si uradio
[ veljkoE @ 14.03.2017. 16:07 ] @
nema tu sta da se prica. cena je ogromna.
[ veljkoE @ 15.03.2017. 17:33 ] @
ako cemo realno, to je jeftino

[ Sensa @ 11.08.2017. 18:01 ] @
Molim pomoć, ne mogu da zatvorim balkona vrata. Kada hocu da ih zatvorim deo otprilike oko ruke i na dole udara na ono parce metala na ragastolu. Sta raditi.? Pokusa u slike da postavim.
[ dejan0903 @ 22.04.2018. 07:32 ] @
Pozdrav svima. Ne znam da li je tema i dalje živa ali mi hitno treba pomoć, pa bi mi značio odgovor stručnjaka.

Imam sličan problem kao neko na starim postova na ovoj temi ali, koliko sam video, nije bilo odgovora na problem.

Naime, imam mali kuhinjski PVC prozor na kom ručica ne može da se okrene u gornji "kip" položaj. Koliko sam video na ovoj temi, verovatno je u pitanju situacija da je okov "preskočio" i da treba da se namesti tako da makazice pomeraju zatvarače u normalan položaj ali ne znam kako to da uradim.

Dakle, ručica se pomera i sa njom bočni i gornji zatvarači ali ne može u "kip" položaj do kraja jer gornji zatvarač nema dalje mesta za pomeranje kad ručica dođe do pola puta od srednjeg položaja do vertikalnog.

Nadam se da sam uspeo da objasnim problematiku, pošto ne baratam terminima iz ove oblasti

Hvala unapred!
[ vuletj1 @ 22.02.2019. 19:12 ] @
Bili neki pa mi ugradili PVC prozore i ulazna vrata.
Posto je u pitanju kuca sa dvoristem-kapija,nisam primetio da se ulazna vrata pri zatvaranju malo kace.
Jedino ako totalno spustim kvatu,se lepo otvore,ali ne uvek.
Posle mesec dana sam pokusao da zakljucam vrata,medjutim kvaka ne ide skroz gore tako da uopste ne mogu da ih zakljucam.
Na otvorena vrata,kvaka se dize i mogu da zakljucam,ali kada zatvorim vrata,onda nikako.

Dali neko moze da pomogne i preciznije mi objasnim kako da ovo namestim,jer ti majstori ne dolaze ,a strasno lazu i obecavaju vec vise meseci.

Molim neko da mi pomogne.
Hvala Jovan
[ kamicak @ 09.03.2019. 18:18 ] @
Da li može neko da objasni kako se šteluju ovakve šarke?
U pitanju su alu vrata koja su malo pala, imaju 3 ovakve šarke.
[ bordzija @ 01.04.2019. 16:54 ] @
Ja imam takve šarke i prošlo letu su mi isto pala vrata (odjednom nakon 15 godina) mada verujem da je neko toliko tresnuo vrata tj promaja pa je to kliznulo. Vrata nisu mogla da se zatvore. Odšrafiš ta dva imbusa i provozaš šarku na gore pa opet stegneš. Za sve to ti treba jedna grafitna olovka da beležiš položaj šarke u odnosu na vrata i polako pipkas i mozgaš.
I meni je trebalo malo vremena dok nisam pohvatao šta je za šta.

Za podmazivanje silikonski sprej ili mast.
[ vuletj1 @ 01.04.2019. 17:52 ] @
Sredio sam tako da sam sa desne strane skinuo sve metalne zljebove i jedan po jedan vracao,a mnoge sam morao cak i zasrafiti pored,pa i sam jezik od kvake nije padao na rupu,a i morao sam prosirivati da ceo jezik upadne u rupu,tako sa malo muke napravih.Inace su se vrata dobro zatvarala,ali pri otvaranju je zakacinjalo,a nisam mogao zakljucati. Sada sve radi.
[ bordzija @ 01.04.2019. 19:57 ] @
Pa da pipavo je ali se namesti uz malo logike, i meni su pala i glavila vrata prilikom otvaranja, i tu aluminijumsku stolariju treba svakih par godina dotezati i podmazivati. Imao sam problem i sa kvakama, stalno se odsrafljuju i rasklimaju pa ih dotegnem jednom godisnje.
[ vladarka @ 05.06.2019. 19:22 ] @
Pozdrav forumasi, ja objavila post na temi "problem sa PVC prozorima", izgleda da se to ne cita. sve stari postovi.

Ja sam pre nekoliko dana ugradila PVC dvokrilna balkonska vrata, dvoslojno staklo, profil KBC. Primetila sam na jednom krilu gledajuci staklo iz profila da ima u sebi neke sare u obliku elipsa uz prelive nekih boja. Da li to znaci da ovo staklo nije kvalitetno? Da li mi neko moze pomoci i objasniti o cemu se radi i da li da reklamiram staklo? Hvala unapred.