[ gorankx @ 01.07.2008. 14:20 ] @
otvorio sam radnju za ciscenje
sifra delatnosti 74700.
Porez je pausal.
Nisam jos nista dobio po pitanju poreza i dr ali mi je poreznik dao brojeve na koje uplacujem porez(2000din) i doprinose(4000din)
e sad ono sto me interesuje jeste da li ce te cifre da se menjaju i sta mogu da ocekujem kada dobijem konacno resenje?
Da li doprinosi i porez moraju da se uplacuju svaki mesec i do kog datuma?
Da li racunom u banci mogu slobodno da raspolazem, da podizem pare za sta hocu bez obrazlozenja?
Unapred hvala na odgovorima!
[ totovic @ 01.07.2008. 18:42 ] @
To su iznosi koje treba da uplaćuješ do dobijanja rešenja o akontacijama poreza i doprinosa. Akontacija će se sigurno menjati u zavisnosti od kretanja presečne zarade u zemlji. Na kraju godine ćeš dobiti konačno rešenje o uplatama poreza i doprinosa. Sve obaveze moraš uplaćivati mesečno kako bi izbegao plaćanje visokih kamata.
Novcem u banci slobodno raspolažeš, ali u okviru propisa. Novac za sopstvene potrebe možeš da podižeš u nivou u kom plaćaš poreze i doprinose. Ukoliko želiš da podižeš više, moraćeš i da plaćaš veće poreze i doprinose. Naravno, postoje načini za podizanje novca koji nije za ličnu zaradu. O tome je najbolje da porazgovaraš sa knjigovođom.
[ Spanta @ 01.07.2008. 22:39 ] @
U slicnoj sam situaciji kao i Gorankx, pa cu se nadovezati jos jednim pitanjem. Vodim samo KPO knjigu. Na koji nacin inspekcija proverava da li sam pare sa racuna koristio namenski ili nenamenski? Recimo da uplatim letovanje preko racuna. Kako oni to tretiraju i kako proveravaju gde su otisle pare?
[ Predrag Supurovic @ 02.07.2008. 05:03 ] @
Pregledajte malo forum, o tome je nasiroko pisano: ako si pausalac, po zakonu, imas pravo da novcem potpuno slobodno raspolazes - niko nece proveravati za sta si ga potrosio. Gledaj samo da sto manje podizes kes a da sta god mozes placas preko racuna, pocev od komunalija do cipela...
[ totovic @ 02.07.2008. 07:13 ] @
Citat:
Spanta: ...Na koji nacin inspekcija proverava da li sam pare sa racuna koristio namenski ili nenamenski? Recimo da uplatim letovanje preko racuna...

Stvar je u tome da ih ne podižeš sa računa, ukoliko plaćaš nešto preko računa, nije problem.
[ Spanta @ 02.07.2008. 09:25 ] @
Ma gledao i citao, ali sto ljudi - dvesta misljenja. Meni je jedan knjigovodja rekao da, iako sam pausalac, ne mogu pare trositi bas za bilo sta. U stvari, rekao je da mogu prebaciti na licni racun i onda trositi za sta hocu (valjda u visini plate), ali da sa racuna firme ne mogu placati, recimo, letovanje. Kaze da se to uglavnom ne postuje pa gotovo niko i ne zna, ali da je, strogo gledano, po zakonu tako.
Zato i velim, bolje da pitam jos jednom nego da se ceskam po glavi posle
[ totovic @ 02.07.2008. 11:19 ] @
Strogo po zakonu, imaš pravo platiš sve za šta poseduješ fakturu. Letovanje se može računati kao poslovni put u inostranstvo i nije nikakav problem. Čak možeš da podigneš i dnevnice za taj period.
Da vodiš knjige, to bi iskazivao kao trošak, pošto si paušalac, potrebno je samo da imaš dokaze o tome šta si uplatio, tj.fakture.
[ acatheking @ 02.07.2008. 11:50 ] @
Pozdrav svima.
Brat je jos pre par meseci (u martu) otvorio preduzetnicku radnju, dakle pausalac.
Do danas nije stiglo nista od poreske uprave za placanje poreza i doprinosa.
Da li da preuzima neke korake ili je sve kako treba i ostane da ceka resenje?

@gorankx
Kako si ti uopste dosao do racuna za placanje mesecnih akontacija, a da nisi dobio resenje? Trazio od poreske ili sta vec?
[ gorankx @ 02.07.2008. 12:41 ] @
Otisao kod poreznika opstine kojoj pripadam i on mi dao 2 racuna i to je to, sada bih trebao dobiti i resenje barem mi je tako receno
[ totovic @ 02.07.2008. 13:10 ] @
U principu, nema potrebe da plaćate bilo šta dok ne stigne rešenje. Ali, onda će se cifre nagomilati, i krenuće kamata.
[ acatheking @ 02.07.2008. 13:17 ] @
@totovic
Hoces da kazes da oni obracunavaju kamatu jos od pocetka, od momenta dobijanja PIB-a? Tome ima vec par meseci, kao sto rekoh.


@gorankx
Poreznik je preduhitrio resenje i odredio ti visinu akontacija? Zvuci mi kao da placas nesto napamet i da ces pri dobijanju resenja da dopunis ako si placao manje :)
[ totovic @ 02.07.2008. 23:20 ] @
Kamata se obračunava tek po dobijanju rešenja i isteka roka koji je na njemu.
Poreznik ti daje približan iznos koji treba da uplaćuješ, a po dobijanju akontacionog rešenja, uplatićeš razliku ili ćeš umanjiti sledeću uplatu.
[ Predrag Supurovic @ 03.07.2008. 06:22 ] @
Citat:
totovic:Da vodiš knjige, to bi iskazivao kao trošak, pošto si paušalac, potrebno je samo da imaš dokaze o tome šta si uplatio, tj.fakture.


Upravo je stvar u tome sto pausalac nema obavezu da cuva racune koje je platio, te ne postoji nacin da se proveri sta je platio. Zato je zakon i ostavio pausalcu mogucnost da novcem sa racuna raspolaze kako god zeli. Tako stoji u Zakonu.

Ono sto je poreskoj sluzbi problem to je podizanje gotovine sa racuna. U principu, ne bi trebalo podizati vise gotovine nego sto je neto plata prema resenju koje izda poreska sluzba. Preko toga, po zakonu, moze se podizati novac uz neki dokument koji pravda to podizanej novca (ako podignete novac a nemate dokument koji to opravdava - gotovinski racun na primer) onda se racuna da ste podigli platu pa se tako i oporezuje.

E sad, tu je kvaka, jer pausalac nema pobavezu da cuva racuna, pa ni gotovinske tako da nema obavezu da cuva dokumente kojima opravdava podizanej gotovine. To je siva zona, caki dva razlicita poreska sluzbenika vam mogu dati razlicito tumacenje da li smete podizati novac. Zbog toga je pametno, ne podizati kes nego placati preko racuna. Tako ne talasate i poreska sluzba ne obraca paznju na vas.
[ Predrag Supurovic @ 03.07.2008. 06:32 ] @
Citat:
acatheking:
Kako si ti uopste dosao do racuna za placanje mesecnih akontacija, a da nisi dobio resenje? Trazio od poreske ili sta vec?


U svakom momentu mozes da odes u poresku upravu i oni ce ti reci koliki je iznos tvojih mesecnih zaduzenja. Stavise, iznos zaduzenja se izracunava i koriguje za svaki mesec, tako da to mozes da radis svaki mesec pre nego sto ces da upltis poreze i doprinose - odes u poresku urpavu i oni ti kazu koliko treba daplatis - koliko znam, ovu proveru mozes da uradis i telefonom.

To nije nikakav problem, jer se iznos poreza i doprinosa za pausalce odredjuje sablonski i uslovno receno, isti je za sve.

Resenje je dokumennt kojim si zvanicno obavesten koliki ja taj iznos, mada i u njemu stoji da si obavezan da pratis i uskladjujes iznos poreza i doprinosa.

Tvoja obaveza placanja poreza i doprinosa nastupa 15 dana nakon prijema resenja. Dakle, dok resenje ne dobijes ne moras placati nista, ali kada ga dobijes imas 15 dana da platis za sve mesece unazad. Posto to moze da izadje poveliak cifra, bolje je da odmah pocnes da placas. Kamata ce ti biti obracunata samo na onaj iznos koji ne platis u roku od 15 dana.

Nije problem ni ako svaki mesec ne uplacujes iznos poreza i doprinosa, vec uplacujes iznos koji ti stoji u resenju. Nece ti biti obracunavana kamata na razliku. Sredinom tekuce godine ces dobiti konacan obracun poreza i doprinosa za prethodnu godinu u kome ce ti biti tacan iznos poreza i doprinosa koji je trebalo da platis. Ako postoji razlika u odnosu na ono sto si stvarno uplatio, imas 15 dana da tu razliku uplatis. Posle 15 dana na dug se obracunava kamata.
[ totovic @ 03.07.2008. 07:41 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Upravo je stvar u tome sto pausalac nema obavezu da cuva racune koje je platio...

Paušalac nema obavezu da vodi poslovne knjige, osim knjige o prometu, ali ima obavezu da čuva račune, kao i svaka druga firma, kako bi se izbeglo pranje novca.
[ acatheking @ 03.07.2008. 09:19 ] @
@Predrag Supurovic

Lepo objasnjeno, svaka cast. Pretpostavio sam da je tako, mada i zvuci logicno (cudno za zemlju Srbiju, zar ne?) :)

Jedino mi ovo ostaje nejasno:
Citat:

U principu, ne bi trebalo podizati vise gotovine nego sto je neto plata prema resenju koje izda poreska sluzba.


Na kojem resenju to stoji? Na konacnom resenju za porez i doprinose ili nesto drugo?
[ gorankx @ 03.07.2008. 10:43 ] @
Znaci ne bih trebao imati problema ako mesecno podignem recimo 2000din a ostalo placam preko racuna?
[ Predrag Supurovic @ 03.07.2008. 10:53 ] @
Citat:
totovic: Paušalac nema obavezu da vodi poslovne knjige, osim knjige o prometu, ali ima obavezu da čuva račune, kao i svaka druga firma, kako bi se izbeglo pranje novca.


Pausalci jedino imaju obavezu da vode evidenciju izdatih racuna.


Citat:
acatheking:
Jedino mi ovo ostaje nejasno:
Na kojem resenju to stoji? Na konacnom resenju za porez i doprinose ili nesto drugo?


Na svakom resenju o porezima i doprinosima. Kada dobijes resenje o akontacionim porezima i doprinosima dobices bruto iznos plate sa porezima i doprinosima, odbijes poreze i doprinose i eto ti koliko mozes da podignes.

Citat:
gorankx: Znaci ne bih trebao imati problema ako mesecno podignem recimo 2000din a ostalo placam preko racuna?


I vise. Zavisi kolika ti je plata po resenju. Mislim da se to sada krece oko 12 do 19 hiljada.

[ Horvat @ 03.07.2008. 13:34 ] @
Citat:
Spanta:
U stvari, rekao je da mogu prebaciti na licni racun i onda trositi za sta hocu (valjda u visini plate), ali da sa racuna firme ne mogu placati,


povisis si platu :)

jedno glupo pitanje,sta smatrate pausalcem?
[ Davor Vlajkovic @ 03.07.2008. 13:41 ] @
Citat:
Horvat: jedno glupo pitanje,sta smatrate pausalcem?

Paušalci su oni koji plaćaju porez u fiksnom iznosu (nevezano za realne prihode).
[ Horvat @ 03.07.2008. 14:03 ] @
hvala
a kako postajes pausalac? da li ti prihodi ne smeju preci odredjeni iznos ili to vazi samo za odredjene delatnosti?
[izvinjavam se na off-u]
[ Davor Vlajkovic @ 03.07.2008. 14:14 ] @
http://portal.komora.net/infodesk/dokumenti/uredbapausalci.doc
[ Horvat @ 03.07.2008. 14:16 ] @
hvala dosta off-a :)
[ Predrag Supurovic @ 03.07.2008. 14:16 ] @
Da, postoji ogranicenje u prihodu na godisnjem nivou, a neke delatnosti ne mogu biti registrovane kao pausalne.
[ Horvat @ 03.07.2008. 14:32 ] @
da,pogledao sam ko moze
uglavnom zanati
[ pesakms @ 20.07.2008. 12:06 ] @
a da li ti pausalci tj preduzetnici treba da imaju fiskalnu kasu?
[ Predrag Supurovic @ 20.07.2008. 16:21 ] @
To ne zavisi od status poreskog obveznika vec od klijentele, to jest, ako firma radi maloprodaju, mora iamti fiskalnu kasu.
[ pesakms @ 20.07.2008. 16:36 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: To ne zavisi od status poreskog obveznika vec od klijentele, to jest, ako firma radi maloprodaju, mora iamti fiskalnu kasu.

ok, a ako je u pitanju neki servis tj popravka kucnih aparata ,jel znas mozda koja je to sifra delatnosti i da li je potrebna fiskalna kasa za to?
[ pctel @ 21.07.2008. 21:24 ] @
Citat:
pesakms: ok, a ako je u pitanju neki servis tj popravka kucnih aparata ,jel znas mozda koja je to sifra delatnosti i da li je potrebna fiskalna kasa za to?

Zavisi da li popravljas aparate koji se koriste u kucama ili u firmama. Ako ces da popravljas iskljucivo fiskalne kase, bankomate, brojace novca, kopir aparate i alarmne sisteme, onda mozes da se odreknes kucnih korisnika pa ti ni fiskalna kasa ne treba. Medjutim, ako popravljas televizore, ves masine, mikrotalasne, sporete i DVD plejere, onda sigurno nisi spreman da se odreknes kucnih korisnika, pa ti je fiskalna kasa neophodna za rad.