[ exsaba @ 03.07.2008. 07:59 ] @
Molim pravnike ovog foruma da mi odgovore na sledece pitanje u vezi sa RASKIDOM UGOVORA O POKLONU:
Poklonodavalac je ugovorom o poklonu dao na poklon poklonoprimaocu odredjene nepokretnosti - nekoliko katastarskih parcela, - pretpostavljajuci iz svojih saznanja relativno nisku cenu zemljista na toj lokaciji i saglasno tome, relativno razumnu vrednost poklona. Posle izvesnog vremena - nekoliko meseci - poklonodavalac je saznao da se neke od tih parcela nalaze u tzv. industrijskoj zoni, gde je cena zemljista daleko veca od one koju je pretpostavio poklonodavalac. Napominjem da poklonoprimalac zivi u istoj katastarskoj opstini gde se nalaze pomenute nepokretnosti i da je mogao da zna njihovu stvarnu vrednost (mada, verujem, da je to tesko dokazivo na sudu), a da o tome nije obavestio poklonodavaoca koji zivi 30 km dalje u drugoj opstini, i da je poklonodavalac ucinio ovaj poklon na trazenje poklonoprimaoca, a iz odredjenih moralnih obaveza prema njemu. Po saznanju o stvarnoj vrednosti dela tog poklona poklonodavalac je pokusao da ukaze poklonoprimaocu na tu cinjenicu, zahtevajuci odredjeno materijalno obestecenje, znatno manje od vrednosti poklona, ali poklonoprimalac nije na to pristao. Pitanje je: moze li poklonodavalac, u ovoj situaciji, da trazi od suda raskid ugovora o poklonu. Jos jedna napomena - poklonoprimalac nije uknjizio sporne nepokretnosti na svoje ime, vec se one jos uvek vode na poklonodavaoca. Unapred hvala na odgovoru.
[ D.H.Lorens @ 06.07.2008. 21:42 ] @
Pravac u "Savremenu administraciju" i potrazi "Zakon o obligacijama" .
[ dintel011 @ 10.07.2008. 23:05 ] @

Jedini osnov je da se dokaze da osoba koja je poklonila nije bila pri cistoj svesti. (neko od clanova familije da pokrene).
Ovaj sto je primio poklon, uopste nije duzan da procenjuje kolika je vrednost, dal je dinar ili milon... i nema apsolutno nikakvih obaveza prema osobi koja mu je poklonila parcele osim ako nije u darovnom ugovoru (ugovor o poklonu) naznaceno drugacije.



[ boban779 @ 10.07.2008. 23:19 ] @
Prema pravnim pravilima građanskog prava, ugovor o poklonu može se opozvati u dva slučaja, i to: u slučaju grube nezahvalnosti ili neblagodarnosti poklonoprimca i, drugo, u slučaju osiromašenja poklonodavca tako da nema nužnih sredstava za život.
[ Flo33 @ 11.07.2008. 00:05 ] @
Citat:
u slučaju grube nezahvalnosti ili neblagodarnosti poklonoprimca i, drugo, u slučaju osiromašenja poklonodavca tako da nema nužnih sredstava za život.


Jel ovo ti ozbiljno? Kako se ustanovljava neblagodarnost??
[ Bananaman @ 12.07.2008. 00:18 ] @
U parnici, po tuzbenom zahtevu tuzitelja da se ugovor o poklonu raskine.
[ boban779 @ 12.07.2008. 20:09 ] @
Potrebno je de radi o gruboj neblagodarnosti prema poklonodavcu ili njemu bliskim osobama. Sud o tome odlucuje uzimajuci u obzir sve elemente konkretnog slucaja.