[ pctel @ 21.07.2008. 21:30 ] @
Prekidam bavljenje kompjuterima, pa mi ostaje nekih 40.000 EUR-a na leru. Od proleca imam neke planove, a do tada - da li pare da stoje na gomili ili imate neku ideju da se obrnu i umnoze?
[ Davor Vlajkovic @ 21.07.2008. 21:42 ] @
Naravno da ne treba da stoje na gomili, što iz finansijskih (gubitak vrednosti vremenom), što iz bezbednosnih (povećan rizik od napada na tebe i tvoju porodicu) razloga. Ako ništa drugo, makar daj na štednju i/ili uloži u neki IF i/ili obveznice.

Ako nije tajna, čime će se od proleća baviti PCtel? I kako će(š) se zvati :)
[ Vitafon @ 21.07.2008. 22:25 ] @
psenica
[ deki77 @ 22.07.2008. 10:38 ] @
Uvoz...
Toliko toga nedostaje u Srbistanu...da
tink abaut dis
[ Davor Vlajkovic @ 22.07.2008. 10:47 ] @
Npr.?

Tipujem da je njemu dosta uvoza i da bi se radije okrenuo nekoj proizvodnji i/ili uslugama, možda grešim...
[ Buum @ 22.07.2008. 12:46 ] @
Za ovako kratak period, jedino rešenje je uvoz i prodaja neke robe koja ima sigurnu prođu na tržištu.
[ Java Beograd @ 22.07.2008. 12:50 ] @
Na primer, računari !
[ Miroslav Jeftić @ 22.07.2008. 13:09 ] @
^^Da, mogao bi i neku prodavnicu da otvori...
[ Burgos @ 22.07.2008. 13:19 ] @
Uloži u mene makar 100€ :).

A evo još jednog predloga: http://www.elitesecurity.org/t...zgradu-teniskog-terena-Bogradu

Šalu na stranu, ne znam šta bi moglo kratkoročno da ti donese profit, osim bavljenja uvozom. Možda da se usresrediš na mobilne telefone nove generacije? Cenim da zahteva mnogo manje živaca od prodaje računara.
[ dexinho @ 22.07.2008. 23:03 ] @
Beogradska berza...Cene su pale za vise od polovine nego u isto vreme prosle godine...A od tad smo imali krizu vlade,predsednicke izbore,proglasenje nezavisnosti kosova, pad vlade,parlamentarne izbore, sve propraceno generalnim padom na svetskim berzama i krizama pocevsi od hipotekarnih kredita u usa, padom dolara, rastom nafte, vecom globalnom inflacijom itd,itd...IMO sad je dotaklo neko dno i na duzi rok ( 5 god ) vraca se na ulozeno minimum trostruko , e sad glavno tvoje pitanje je da li si spreman da zaboravis na te ulozene pare ( ne moras sve ) na taj period odnosno da li su ti to pare sa strane ( imas neki drugi cash koji ces za to vreme da vrtis i zivis od toga ) ili ti je to sve, ceo kapital ( u tom slucaju ti preporucujem da samo deo para ulozis jer berzu shvati kao dugorocniji i profitabilniji vid stednje tj. para koje su ti visak i ne trebaju ti u tom periodu ). Mozes preko IF pa nek on vrti tvoje pare a mozes i samostalno da pokupujes neke nase najlikvidnije hartije slobodno jer su im cene na ovim nivoima pravi discount ( kmbn, aikb, sjpt, enhl, glos ...). Razmisli o tome a da te ne gnjavim sa onim standardnim tipa kafic, fast food, usluzna agencija itd...Pozdrav
[ Vinse @ 23.07.2008. 13:45 ] @
Eh, bilo bi nesuvislo da ja sa 400 evra ustedjevine savetujem nekoga ko ima 40,000 evra. Posto nisam biznismen ja bih tolike pare orocio.

Ne samo zbog kamate koja bi bila oko 300 evra (srpski prosek) vec i da ih ne spiskam. Jer znam sebe.
[ soman @ 23.07.2008. 13:58 ] @
Kupi naftu do nove godine bices dobar par hiljada ako ne i deset.
[ Aleksandar Đokić @ 23.07.2008. 14:27 ] @
kad se krene sa racunarima nema bezanja od toga, videces
[ Java Beograd @ 23.07.2008. 14:51 ] @
Jednom računari - uvek računari !
[ X Files @ 23.07.2008. 17:04 ] @
Za 12 meseci obicnom stednjom imao bi cisto barem 2,500E.
[ osmania @ 23.07.2008. 18:48 ] @
Citat:
X Files: Za 12 meseci obicnom stednjom imao bi cisto barem 2,500E.

sta hoces da kazes da akd bi on stabio na stednu knjizicu 40 000 eura da bi za 12 mjeseci imao 2500 eura cistih ???
nesto mi to malo nerealno necu reci da nije moguce je rja sam stabio na stednu knjizicu 10 000 eura i trebao sam dobiti cistih 90 eura za 9 mjeseci. Oni kazu kao dobijes nemam pojma nesto ali dok banka tu malo skrese tako da su mi tako ponudili...
ne znam to je dobro ako se moze za tako kratko vrijeme dobiti toliko kesa... extra...
moze li se znati koja banka?
[ X Files @ 23.07.2008. 18:53 ] @
Ako kazem ime banke bila bi reklama (a verujem da to uglavnom sve banke nude). Na reklamnom flajeru pise "Kamate 7,5% za sve uloge na 12 i više meseci!". U praksi, kad se odbiju raznorazni porezi to bude oko 6% (malo vise).

Dakle, minimum 2400e na pomenutu sumu.

[ bugsu @ 23.07.2008. 18:58 ] @
kupis psenicu ili neku uljaricu skladistis je negde u silos i prodas za koji mesec (ima da cena najmanje duplo a skladistenje te toliko nece izaci sigurno) ili sto kazu naftu.....to su odlicne investicije
[ Radovan__III @ 23.07.2008. 20:09 ] @
Citat:
bugsu: kupis psenicu ili neku uljaricu skladistis je negde u silos i prodas za koji mesec (ima da cena najmanje duplo a skladistenje te toliko nece izaci sigurno) ili sto kazu naftu.....to su odlicne investicije


Sa psenicom nece biti isto kao sto je bilo prosle godine, posto je mnogo vise rodila i to ne samo kod nas nego i u svetu , psenicu ako kupis sad po 15 din i posle platis skladistenje mozda ces moci da je prodas po 20-22 ali ! ukoliko dodje do te cifre sigurno ce biti uvoza iz npr rusije u kojoj je trenutno psenica 12 din.

Nafta je u padu u zadnjih nekoliko dana i ja cenim da cene nece uskoro ici mnogo gore + za posao sa naftom treba ti mnogo vise para.

Moja preporuka su nekretnine i to posto je to samo 40.000 da to budu placevi, ako se dobro uradi moze se kupiti od 10-40 ari zemlje u okolini bg-a, a cena ce sigutno skociti za bar 25% ako ne i za 200%!!
[ bugsu @ 23.07.2008. 20:17 ] @
Citat:
Radovan__III: Sa psenicom nece biti isto kao sto je bilo prosle godine, posto je mnogo vise rodila i to ne samo kod nas nego i u svetu , psenicu ako kupis sad po 15 din i posle platis skladistenje mozda ces moci da je prodas po 20-22 ali ! ukoliko dodje do te cifre sigurno ce biti uvoza iz npr rusije u kojoj je trenutno psenica 12 din.
poljoprivrednik si ili verujes ovim sto su na TV-u rekli da ima puno psenice? :)
ee misko po tvojoj logici svaki bi mlinar propao :)
mada ok ja sam dao svoj predlog ti tvoj :)
[ zemun88 @ 23.07.2008. 21:26 ] @
Otvori balon za mali fudbal, ima para sama da kaplje. I ako to uspe meni 100 evrica
[ Branko Santo @ 23.07.2008. 22:03 ] @
Kompjuteraski forum a niko ne spominje internet biznis?

@PCTEL

Javi se da ti ja prenesem ideju/realizaciju/etc. za jedan jak internet biznis.
Ne naplacujem, uzimam samo procenat u projektu :)
[ Davor Vlajkovic @ 23.07.2008. 22:05 ] @
Je l' se samo meni čini da je čovek napisao da bi to ulaganje bilo kratkoročno (čitaj: 6-9 meseci)?
[ Shadowed @ 23.07.2008. 22:59 ] @
Na takav period, ja bih stavio u banku. Oroceno na 3 meseca. Tesko da moze neki ne znam kakav biznis da se napravi za tako kratko vreme a ovde nemas ni neke brige a zarada, iako nije velika, sigurna je. Posto ces ionako poceti na prolece sa necim za sta ti je taj novac potreban bolje je ne rizikovati.
[ Horvat @ 23.07.2008. 23:13 ] @
ili da das zelenasima na obrt ili da obrces nekom trgovinom [po mogucstvu droga,najveca zarada ili ljudetina :D,salim se :)]
[ momsab @ 23.07.2008. 23:42 ] @
Vise se zaradi na svercu procesora... ne, to je poslednji put vazilo dok im nisu paaaaaaaaale cene

glasam za banku i to stranu :D
[ anon157690 @ 23.07.2008. 23:46 ] @
Nema tog biznisa iz kojeg se može (barem ne legalno) izvući 40.000€ na brzinu. Znači na tih 6-9 meseci samo oroćavanje u banci koja nudi najbolje uslove jer svako ulaganje vezuje novac na duže vreme od pomenutog.
[ djyova @ 24.07.2008. 01:59 ] @
Kupi video bilbord i iznajmljuj reklamni prostor. Postoji firma u zemlji koja prodaje video zidove/bilborde za 2500 evrica po kvadratu. Sa tom lovom mozes da kupis bilbord sasvim pristojne velicine, a uz to da ti ostane sasvim dovoljno i za dodatnu opremu. Evo na primer za 30000 evra sklopis bilbord velicine 4x3 metra. Za nekih 1000 evra mozes da kupis profesionalno odradjen nosac sa svom potrebnom projektnom dokumentacijom, atestima, i osvetljenjem. Za oko 3000 evra mozes da kupis svu neophodnu video opremu koja ti je potrebna za rad. Za 500 evra mesecno mozes da iznajmis sasvim pristojnu lokaciju za postavljanje bilborda (u unutrasnjosti za tu rentu mozes da dobijes lokaciju koja je TOP topova :). Kratkorocno na 6 meseci to je 3000 evra, do sada ukupno 37000 evra. Za sve ostalo sto ti je neophodno, ostaje ti sasvim dovoljnih 3000 evra.

Evo ti i racunice. Ovde kod mene (Pozarevac), postoji tip koji je postavio nekoliko plazmi od 120cm po izlozima, i dve na glavnom setalistu (mada ne tako dobra lokacija). Za svaku plazmicu, i odredjeni broj zagarantovanih dnevnih rotacija, tip naplacuje po 2200 dinara mesecno. S obzirom da vecina komintenata uzima paket koji obuhvata sve postavljene plazme, a ovaj ih ima 5, to je mesecno po komintentu 11000 dinara (10000 posto je u pitanju ceo paket). Na svim plazmama se vrti po 30-40 reklama. To je mesecno 350000 dinara (35x10000). Ako racunamo da su svi moguci troskovi 75% (porez, odrzavanje, lokacija, rad...), onda je cist mesecni profit 25% odnosno 87500 dinara (oko 1100 evra). Za 6 meseci tacno onoliko koliko je ulozeno u opremu. E sad zasto bi radio samo da bi odplatio opremu!? E pa nije bas tako. Ako uzmes u obzir da si razradio posao, i da svaki mesec imas standardni broj komintenata i odredjenu zaradu, uvek ces moci kompletnu firmu da prodas za sumu koju si ulozio u opremu. Znaci tvoja cista zarada za 6 meseci je 6600 evrica (za pomenutu varijantu sa plazmicama). Takodje, zarada nije 25% nego je veca, ali moras priznati da i sa tim procentom ne mozes biti nezadovoljan.

Sve ovo navedeno vazi za ovaj sistem sa "sitnicarenjem". Sa povecanjem velicine displeja, odabirom bolje lokacije, i uvodjenjem ponude tipa "iznajmljen termin", cista zarada na mesecnom nivou moze da ide i do 75%. Nije zanemarljivo zar ne!?

Ja sam na primer razmisljao da konkurisem za Start-UP kredit kod ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj, ali zakasnio sam za ovu godinu. Takodje sa maksimalnom sumom koju odobravaju (15000 evra), ne bih mogao da sastavim video bilbord zeljene velicine. O dodatnoj opremi da i ne govorim. Videcu do sledeceg konkursa da li cu da uradim nesto po ovom pitanju. Jos jedna prednost u mom slucaju je i to sto je Pozarevac jeftin po pitanju lokacija za bilborde. Na primer lokacija na glavnom gradskom trgu (okvivalent TRG REPUBLIKE u BG-u) kosta samo oko 300 evra mesecno. Kad se sve stavi na papir, ispada da za jako malo rada, imas jako dobru zaradu.

Jos malo pa ispada da ti neko placa za "maglu", odnosno da si zaradio dobru kintu a "NIT' SI OR'O NIT' SI KOP'O".
[ osmania @ 24.07.2008. 06:28 ] @
ne znam da li ima u Srbiji igraonice :)
kupis nemam pojma 3 ps3 3 puta wii i 3 puta xbox za pocetak i 9 lcd ukupno investicija nemam pojma 15 000 eura i neka djeca dolaze i igraju a ti kazes nemam pojam 2 eura sat... i udaraj naravno ovo nije kratkorocno ali moj kolega u BIH otvorio to ja sam mu kupio sve te igrice u Austriji i lik radi... i zaradjiva...
kaze jest da svakih 6 mjeseci mjenjas jojstike i ot je to...
[ rara @ 24.07.2008. 09:37 ] @
Ovo sa bilbordima zvuci primamljivo, ali u praksi nisam video da funkcionise. Pitanje je kako pronaci 35 firmi koje ce da svaki mesec placaju 11000 din za ovu vrstu reklame?
[ Vinse @ 24.07.2008. 10:52 ] @
Ja sam nesto racunao i an otprilike 100,000 evra orocenih na godinu dobija se oko 600 mesecno. Samo sad je problem sto i evro ima neku inflaciju.
[ priki @ 24.07.2008. 12:19 ] @
avansiraj garosnjeru ii kupi je u sirovom stanju
po prodaji gotove ćeš imati jedno 20% zarade

ako nadješ poštenog izvođača radova koji te neće izraditi i
naravno, kupca posle toga

[ Horvat @ 24.07.2008. 14:47 ] @
Citat:
Vinse: Ja sam nesto racunao i an otprilike 100,000 evra orocenih na godinu dobija se oko 600 mesecno. Samo sad je problem sto i evro ima neku inflaciju.

pa bas i nije neka zarada
[ Dejan Todosijevic @ 24.07.2008. 16:18 ] @
Da sam na tvom mestu imao bih tri varijante.
Prva, da stavis u banku koja ima najvecu kamatu, sve su razlicite. Naravno pitati na kraju koliko ti ostaje.
Druga varijanta ti je da ulozis u proizvodnju, to treba hrabro da uradis, I to sto bi proizvodio da volis iz sve snage, jer je jedino tako zagarantovan dobitak. Strpljenje, znoj, suze...
Treca varijanta ti je da ulozis u neki investicioni fond. Tu pare mogu da ti se brzo razmnoze, i umnoze, samo treba da imas malo strpljenja. Dobro bi ti bilo da kontaktiras nekog brokera iz poznate agencije. Ovde su ti najvece sanse za mnozenje para. Takodje i hartije od vrednosti nisu lose.
Cetvrta koju nisam ti ni naveo je da otvoris prodavnicu. Tu mozes i dobro da prodjes a i da zaglavis total. Zato nek ovo zadnje ostane bez komentara.
Sretno!!!
[ Horvat @ 24.07.2008. 16:45 ] @
@dejan,covek je imao prodavnicu racunara godinama i izlazi iz tog posla
rekao bih da hoce da obrne lovu u kratkom roku,pa pita sta je najisplativije
[ Dejan Todosijevic @ 24.07.2008. 16:51 ] @
Ja sam i naveo kao cetvrti (falican) predlog. Nikom ne bih preporucio da otvori prodavnicu, samo svojim neprijateljima!
[ djyova @ 24.07.2008. 17:50 ] @
@rara

Za bilborde veruj mi da funkcionise. Cak je i sa klasicnim bilbordima ekstra zarada. Evo na primer opet Pozarevac i onaj glavni gradski trg (kruzni tok). Opstina lokaciju izdaje za oko 300 evra po bilbordu, a firma u cijem su vlasnistvu ti bilbordi, reklamni prostor izdaje za oko 450 evra po strani. E sad, posto su bilbordi dvostrani to znaci da je racunica sledeca: +2x450 (za iznajmljivanje) -300 za lokaciju, to je 600 evra. Posto firma ima dva bilborda na toj lokaciji, to znaci da zaradjuje 1200 evra. Neka svi ostali troskovi budu pola od toga, to je opet 600 evra mesecno za "prodavanje vazduha". Napominjem da je cena od 450 evra samo za zakup reklamnog prostora, a da stampanje radi jedna totalno druga firma. Takodje sam iz znatizelje zvao tu firmu, kao fora hocu da zakupim obe strane bilborda. Dobio sam odgovor da ukoliko zelim da zakupim reklamni prostor, moram da se javim 4-5 meseci pre planiranog zakupa, odnosno ukoliko bih sada zeleo da zakupim bilbord, morao bih da cekam 4 meseca, jer je vec sve unapred ugovoreno. Sta dalje reci !!! Jos jedna bitna stvar. Taj tip klasicnih bilborda, koje oni imaju, se kod jedne domace firme prodaje za cenu od oko 1600 evra. Ako se uzme u obzir ona gore pomenuta racunica od 300 evra zarade po bilbordu, ispada da se ulozena sredstva vracaju za manje od 6 meseci. To je samo za izdavanje prostora. Ako se ubaci i stampanje, zarada je mnogo veca. Da ne bi bilo sve bas tako divno, postoji i jedan problem sa klasicnim bilbordima. Sve atraktivne lokacije su uglavnom vec zauzete. Zbog toga sam ja i pominjao video bilborde, jer je taj segment trzista oglasnih prostora skoro nepokriven. Takodje je sa tim poslom pogodno krenuti u godini u kojoj se ocekuju predsednicki ili parlamentarni izbori. Mislim da nije potrebno da objasnjavam zasto.

Eto, na kraju sve ove price, samo mogu nekom ko ima sredstva za ulaganje da pozelim srecu. Dzabe meni ideje i biznis planovi, ako nemam potrebni pocetni kapital.
[ McKracken @ 24.07.2008. 18:09 ] @
@dyova, ne funkcionise to bas tako. Niti se nadmecu ko ce da plati, niti je bas toliko jeftino, niti je lako prodavati prostor, niti je toliki profit, a niracunica ti nije bas dobra ;)
[ Horvat @ 24.07.2008. 18:11 ] @
ne znam kako je tamo u pozarevcu,ali tu u subotici,masa tih reklamnih panoa velikih zviri prazno ili sa reklamama od ihahaj
[ mega023 @ 25.07.2008. 00:36 ] @
Mislim u neku nekretninu. Mozes kupis neki manji stan pa prodas, ako treba malo ga okrecis i sredis parket da sija da bi dobio vecu cenu. Taktiziras malo prilikom kupovine, oboris cenu... onda ga sredis i prodas...

Ako vec ne mislis da se bavis berzom (tek od septembra se ocekuje neki blagi oporavak), psenicom (gde ces to da drzis) ili uvozom kojekakve robe (ne zaobravi nije samo to uvesti vec treba i prodati, ako je tehnika i servisirati, skart i ostalo).

Za nekretnine mozes dosta sam. Da zoves oglase, obilazis agencije, pregledas stanove, proveravas stanje u zemljisnim knjigama...
[ djyova @ 25.07.2008. 05:20 ] @
Ako uspes ovde da nadjes prazan bilbord svaka ti cast. Jednostavno ima manje bilborda od potraznje, i zbog toga se prostor rezervise unapred. A plus toga nisam ni pricao o "zabacenim" lokacijama, vec o lokaciji kaja je ekvivalent trgu "kod konja" u BG-u. Znaci NAJATRAKTIVNIJA lokacija. Takodje nisi u pravu ni za nadmetanje, jer je u lokalnim novinama (Rec Naroda) bio objavljen upravo suprotan oglas. Bila je odrzana licitacija po sistemu "ko da vise". Radi svog informisanja, nazovi i pitaj koliko kostaju rotacije na "Albaniji" u BG-u. Dakle na onom Miskovicevom video bilbordu na pocetku Knez Mihajlove ulice. Kad sve to uradis, a ti onda sedi i napravi racunicu, i videces da sam u pravu. Sta je pogresno u onoj racunici koju sam izneo? Mozda je situacija drugacija negde drugde, ali je ovde kod mene ovakva kao sto sam rekao. Pozarevac je spesifican po mnogo cemu, i ne bi me iznenadilo da je i po trzistu oglasnog prostora.
[ dejanet @ 25.07.2008. 09:28 ] @
Kratkoročno jedino normalno je da odigraš na berzi pa šta ti bog da, na duže staze u Srbiji nadji stranog partnera za otvaranje outsource linije u Beogradu ili Novom Sadu.

Ja bi ti ipak preporučio da odeš malo do Praga,Beca ili Budimpešte i uradiš domaći tamo po pitanju investiranja , ako ne nadješ tamo neku opciju, prijaće ti promena sredine.

Pozdrav.
[ djordjeno @ 25.07.2008. 09:45 ] @
Po meni jedno od dobrih rešenja je štednja u dinarima.
Nekima ce mozda da zvuči glupo, ali kad se pogleda kretanje dinara zadnju godinu - dve nije bas tako.
Plus zadnja godina bila puna "političkih faktora" i opet je dinar kako - tako stabilan.

Neke nase banke daju oko 16% kamate na stednju u dinarima a prema zakonu na orocene depozite u dinarima se ne racuna porez!!!
Sto ce reci cistih 16%.

Možda savet može da bude da se sačeka da dinar malo oslabi, tj ojača evro, i onda oročiti na godinu dana,
taman da sledeće godine u ovo doba stigne kamata kad je dinar najjači. 40k evra na 16% nije mala para.


Ako niste toliko sigurni u dinar i ako je godina dana prevelik rizik,
postoji varijanta rentne stednje gde se mesečno isplaćuje kamata, ali je tada je visina stope 12%


Nadam se da je od pomoći.
[ dusanissimus @ 25.07.2008. 10:17 ] @
@djordjeno ja se ni bih igrao sa dinarima. Dinari u poslednje vreme jacaju, ali meni se cini da se jakim dinarom kupuju iybori...a sad kako stoje stvari izbora nece biti naredne 4 godine.... Po meni sad ce dinar padati a evro jacati... Zbog izvoznika i smanjenja uvoza a ima i drugih razloga...
[ Agent Smit @ 25.07.2008. 11:21 ] @
Prebaci deo u dinare i oroči
[ Dejan Todosijevic @ 25.07.2008. 12:04 ] @
Imam jos jednu ideju koju bih ja verovatno sproveo u delo, da imam toliko para. Kupi iz direktno iz fabrike 10 tona ulja po njihovoj nekakvoj fabrickoj ceni, za kes lovu mozes cak i popust da dobijes. Pa preprodas za razumnu cenu kuci, veruj mi da ces jako brzo udomiti tu stratesku stvar, dal' pojedinacno po pakovanju, dal' na malo vece kolicine. Naravno sve to pazaris sa PDV-om da nemas problema sa drzavom. To mozes da uradis i sa secerom...
[ McKracken @ 25.07.2008. 13:18 ] @
@djyova: Slucajno sam imao svoju mrezu bilborda, pa sam prilicno upucen u problematiku ;) Za tvoju informaciju, te cene koje daju kad ih nazoves nisu one cene koje se dobijaju kad radis agencijski ili si malo upucen u problematiku :)

Ne kazem da je los posao, ali daleko od toga da se "smooth sailing" i da moze da se razradi brzo i lako.

Vise se isplati kupovati marketinski prostor na veliko i zatim ga preprodavati u manjim paketima.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 25.07.2008. u 15:04 GMT+1]
[ Java Beograd @ 25.07.2008. 13:40 ] @
Pazi kad se pc tel nije ni jednom javio !
[ Aleksandar Ilić @ 25.07.2008. 15:06 ] @
Citat:
Agent Smit: Prebaci deo u dinare i oroči
Ja mislim da će dinar nenormalno da skoči do kraja godine, tipujem da će da nabije stotku, ako ne onda blizu stotke. Ali to je samo moje mišljenje.
[ mega023 @ 25.07.2008. 15:40 ] @
Citat:
Java Beograd: Pazi kad se pc tel nije ni jednom javio !


vec ga izreketirali i izmlatili pa zavrsio u bolnici :)

hehe salim se naravno...
nedaj boze nikom...
[ user999 @ 25.07.2008. 16:14 ] @
Citat:
Mislim u neku nekretninu. Mozes kupis neki manji stan pa prodas, ako treba malo ga okrecis i sredis parket da sija da bi dobio vecu cenu. Taktiziras malo prilikom kupovine, oboris cenu... onda ga sredis i prodas...

Ako vec ne mislis da se bavis berzom (tek od septembra se ocekuje neki blagi oporavak), psenicom (gde ces to da drzis) ili uvozom kojekakve robe (ne zaobravi nije samo to uvesti vec treba i prodati, ako je tehnika i servisirati, skart i ostalo).

Za nekretnine mozes dosta sam. Da zoves oglase, obilazis agencije, pregledas stanove, proveravas stanje u zemljisnim knjigama...


potpuno se slažem sa ovom idejom.

u banke nikako ne bih stavljao novac
[ dusanissimus @ 25.07.2008. 20:09 ] @
Citat:
Aleksandar Ilić: Ja mislim da će dinar nenormalno da skoči do kraja godine, tipujem da će da nabije stotku, ako ne onda blizu stotke. Ali to je samo moje mišljenje.


mislis da padne.......
[ dusanissimus @ 25.07.2008. 20:13 ] @
kupi stan u somboru, zrenjaninu ili indjiji
u svakom slucaju negde gde su srs ili dss izgubili vlast...
po mom mišljenju tu će skakati cene u roku od 6 meseci....a u beogradu se za 40000 skoro ne moze kupiti stan...nemoguce je!
[ Aleksandar Ilić @ 25.07.2008. 21:18 ] @
Citat:
dusanissimus: mislis da padne.......
Na to sam mislio. :)
[ Miroslav Jeftić @ 25.07.2008. 21:59 ] @
Citat:
mega023: vec ga izreketirali i izmlatili pa zavrsio u bolnici

hehe salim se naravno...
nedaj boze nikom...


Otišao na Havaje ili u Las Vegas za sve pare.
[ rara @ 25.07.2008. 23:11 ] @
Citat:
dusanissimus: kupi stan u somboru, zrenjaninu ili indjiji
u svakom slucaju negde gde su srs ili dss izgubili vlast...
po mom mišljenju tu će skakati cene u roku od 6 meseci....a u beogradu se za 40000 skoro ne moze kupiti stan...nemoguce je!


U Zrenjaninu skocile cene odavno.
[ djyova @ 26.07.2008. 02:44 ] @
U Pozarevcu cena kvadrata novogradnje 650 evrica.
[ peetar @ 26.07.2008. 10:36 ] @
u novoj sezoni stavi sve na Manchester , moza ti Ferguson donese najvecu zaradu.
[ dexkg @ 26.07.2008. 15:17 ] @
Pazi kad se pc tel nije ni jednom javio !

Ja imam ideju al trazim 10%
[ igorsa @ 26.07.2008. 15:38 ] @
Ma kakvo oročavanje, jedino se u biznis isplati ulagati (ako si mlad, zdrav i prav).
[ dexkg @ 26.07.2008. 15:42 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Ma kakvo oročavanje, jedino se u biznis isplati ulagati (ako si mlad, zdrav i prav).

Tako je
[ Stefano @ 26.07.2008. 17:43 ] @
Citat:
Za nekretnine mozes dosta sam. Da zoves oglase, obilazis agencije, pregledas stanove, proveravas stanje u zemljisnim knjigama...

Da, narocito ovo poslednje je najbolje da radi sam... to je super put da covek skrene i da mu se ogadi ceo posao sa nekretninama.

Moj savet su takodje nekretnine. To ti je dovoljno za neki plac 4-6 ari u zavisnosti od lokacije (ali mislim na lokacije tipa Mirijevo 3,4, Medakovic, Visnjicka Banja i sl.), projekat, dozvole i da krenes sa izgradnjom i stanove da prodajes u izgradnji i tako izgradis zgradu, medjutim period obrta nije bas tako kratak... oko 2 godine, ne znam da li ti to odgovara.

U drugoj varijanti kupi neku losiju garsonjeru pa je renoviraj. Po mojim racunima od prosle godine oko 200 eur/m2 mozes da zaradis, moze i manje moze i vise.

Naravno to nikako nemoj da radis sam kako je neko savetovao, vec sa proverenim agentom za nekretnine i dobrim advokatom koji je specijalizovan za poslove sa nekretninama.
[ X Files @ 26.07.2008. 18:10 ] @
U principu, i to u vezi nekretnina nije losa varijanta s time sto je jako tesko uklopiti onu rec 'kratkorocno'. Kupovina i prodaja stana nekada dosta traju.

OT:
Citat:
djyova: U Pozarevcu cena kvadrata novogradnje 650 evrica.

Otkuda ti ta informacija?
Vec nekoliko meseci obilazim stanove (i starogradnju i novogradnju) i stoga znam da je novogradnja pojam koji je u Pozarevcu dosta rastegljiv:
* stan pod krovom koji je bio predvidjen za tavanski prostor (nema visinu, nema balkon, nema dovoljno dnevnog svetla)
* stan koji je nadzidan naknadno nad nekom stracarom (projekat je zavisio 80% od osnove)
* stan koji je bas zabacen ili mu je vidik totalno pokriven drugim zgradama
* stan sa nekim problemom (zgrada nije uknjizena, stan nije uknjizen, a takvih je podosta)
(mozda je ta cena koju si naveo bas usled gore pomenutih razloga)

Sto se tice 'normalnih' stanova:
Novogradnja (i to stanova u izgradnji, gotovih nema!!!) se krece od 750e-780e.
Cena u naselju Djura (zgrade preko 20 godina) je vec sada blizu 650e-700e. Moze se naci i za manje, ali to su opet stanovi pod krovom ili sa nekim problemom.
Cena u zgradama koje lice na bunkere (minijaturni balkoni, praistorijska varijanta roletni, sa unistenim fasadama) i zgradama van uzeg centra je oko 600e.
Ima i za 500e, van uzeg centra ili ako je potrebna neka ozbiljnija intervencija na funkcionalnim elementiam stana (npr. zidati kupatilo)

Otprilike, ako je cena na Pozarevackim portalima za nekretnine primamljiva, iza toga se krije neki 'sitan' problem :) To je moje iskustvo.

[ MarkoBalkan @ 26.07.2008. 18:31 ] @
uzdat se u svoju pamet i uložit u školovanje.
[ morpheusxxx @ 26.07.2008. 19:50 ] @
.... ne shvatam.... ovakvo pitanje postaviti na forumu?! .. ..moze da znaci samo dve stvari.......
[ pctel @ 26.07.2008. 20:27 ] @
Citat:
morpheusxxx: .... ne shvatam.... ovakvo pitanje postaviti na forumu?! .. ..moze da znaci samo dve stvari.......

Jedna je da ja verujem da ovde ima mnogo pametnih ljudi. Koja je druga?
[ PCS @ 26.07.2008. 21:58 ] @
Definitivno nekretnine. Najbolje stan ili lokal u izgradnji ako imas pouzdanog investitora ili nesto vec zavrseno. Za 8-10 meseci zaradjujes sigurno 10% a verovatno i vise. To ni jedna banka nece da ti ponudi.
[ Beltrammi @ 26.07.2008. 23:01 ] @
sve je nesigurno danas.

Pitanje je sta ce biti sa evrom, a sta sa dinarom. Evro polako dobija inflaciju, a dinar je precenjen zasigurno. Sto se tice nekretnina u Srbiji njihove cene ce rasti samo ako bude jacala privreda, a to je kod nas jednako dolasku stranih investicija s obzirom da nemamo nijedan ozbiljniji brend.

[ djyova @ 27.07.2008. 04:36 ] @
@X Files

Nisi u pravu.
Ako stan kupis u sivoj fazi mozes ga dobiti po ceni od 650 evrica. Naravno da je cena veca kada su stan i zgrada komplet gotovi. I ne pricam ti o bilo kojim zgradama, vec o ovim najnovijim "Madzarevim" po centru grada. Takodje moras da se slozis da su 650, 700 ili 800 evra po kvadratu, daleko prihvatljivije resenje nego Beogradskih 2, 3, ili 5000 evra.
[ X Files @ 27.07.2008. 08:45 ] @
Citat:
djyova:
@X Files
Nisi u pravu. Ako stan kupis u sivoj fazi mozes ga dobiti po ceni od 650 evrica.

Kad si se poslednji put raspitivao u vezi cena? To sto govoris su cene od pre godinu i vise dana.

Siva faza u Pozarevcu vise skoro da i ne postoji. Svi stanovi vec bivaju kupljeni ili rezervisani dok su u sivoj fazi. Kupovina gotovog stana od Madžara, Šljape, Švabe ili Arsića se otrpilike svodi na kupovinu stanova u potkovljima, tj. oko kojih se vode sporovi o uknjiženosti, jer nisu bili po projektu.

Pitao sam i Švabu pre izvesnog vremena u vezi zgrade pored Gimnazije. Može jedino da mi skrpi stan od dva manja na poslednjem spratu.

Eto, na primer Šljapa već sada prodaje stanove u Kosančićevoj ulici, pored Sexy Shopa (zgrada nije ni započeta) po ceni od 700*8%=756e. Šljapina zgrada iza poslednje 'Đurine' zgrade je prodata dok se još zidala. Bio je ostao samo jedan stan od 63m2, jer su neki od kupaca odustali pa je stoga i bio u ponudi.

Citat:
Naravno da je cena veca kada su stan i zgrada komplet gotovi.

Stanove koji su komplet gotovi je moguće kupisti samo ako neki od kupaca odustane ili akoneko vrlo brzo odluči da proda/preproda.

Citat:
I ne pricam ti o bilo kojim zgradama, vec o ovim najnovijim "Madzarevim" po centru grada.

Baš ću se raspitati, ali sigurno znam da svi drže iste cene, tj. solidarni su.

Citat:
Takodje moras da se slozis da su 650, 700 ili 800 evra po kvadratu, daleko prihvatljivije resenje nego Beogradskih 2, 3, ili 5000 evra.

Svakako.
[ jelena.o @ 27.07.2008. 12:49 ] @
Seoski turizam!
Mozda i maline,no seoski turizam se ponajvise isplati.


Malo na internet pa vidi u Sloveniji "cudo"!!
[ Mauricije @ 27.07.2008. 14:21 ] @
Hm, od ovih navedenih, nakako najsigurnijom mi se cine ove nekretnine, ali tu je par drugih faktora upitno ( kolicina novca, i uspeh pored svih ovih "stuka" koje vrebaju ), a druga bi bila ova sa bilbordima, ali je cinjenica da nisam upucen, ali mi zvuci primamljivo. Doduse samo u exkluziv verziji, znaci neka extra vruca lokacija koja bi isla sigurno...i na kraju razvalis sve i prodas po ceni za koju si kupio ili ako mozes vise....sto si zaradio...zaradio....

E sad, my own verzija bi bila da procackas malo vise sta se trazi, tj. neki opstenarodni proizvod za koji bi otisao u Kinu i direkt u tvornici kupio kontejner istog. Ovde bi morao imati prostor ili neko mesto gde bi to mogao da prodas. To ti kazem jer imam poznanika koji je tako kupio kontejner onih "blindiranih" ulaznih vrata, znate svi na koja mislim, ona limena sa dezenom......dovezao ovamo valjda brodom i sad to rastura.....nisam upoznat sa brojkama, ali ubire sigurno ne manji procenat od 40%......napominjem da je sve to kupio direkt u Kini i ovde rastura......cenim da bi trebalo da fercera.....

Ili opcija broj 2 bi bili automobili.......iako ta suma opet nije dovoljna za neki veci posao, ali ako imas nekoga na ruci vani nek ti doveze autic ili dva, prepises, registrujes i parkiras na neki siguran i prometan parking, sa zaracunatom zaradom unutar cene.....to bi trebalo da radi, ali bi trebao izabrati neki autic koji ce se prodati a ne sad doterati nesto sto niko nece hteti.....npr. Golf 4\5, C klasa, ili mali autici koje zene vole.....C3 i sl...... Naravno, tu su veliki troskovi, ali auto salonima koji prodaju polovne aute blizu mene, na svakom autu ostaje izmedju 500 i 1000E, nekada i vise......
[ djyova @ 27.07.2008. 19:58 ] @
Ovo sa robom iz kine na kontejnere verovatno znas kako ide posto si se bavio prodajom kompjutera. Ja imam jednu ekstra ideju za tebe. Risiveri za gledanje sastelitskih HD kanala. Od skoro su kinezi poceli da proizvode kopije risivera sa HD podrskom po bagatelnoj ceni. Na primer, fabricka cena jednog koji sam pronasao je, verovao ti ili ne, samo 65 Evra. Ako si iole upucen u cene risivera onda znas da se HD risiveri prodaju za 250 i vise evra. Posto trenutno jos niko nije poceo da uvozi ove "kineze", eto ti ekstra profita (samo da ne postanes ekstra profiter ;). Takodje se raspitaj kakav je ekstra posao napravila firma (da je ne reklamiramo), koja je svojevremeno pocela da uvozi risiver Tehnikus Nova DS. Prodali su na hiljade komada. Fora je u tome sto ovaj risiver ima ugradjen emulator, pa se mogu za dzabe gledati paketi kao sto su "Digi", "Premiere", "TPS", i razni drugi. Sve to za samo 50 evrica koliko kosta ovaj risiver. Posto i u ovaj risiver koji ti pominjem moze da se ubaci emulator, eto ti suske na dzakove :). E sad ja ne znam koliko procenata vise moze da izadje prodajna cena na osnovu fabricke, ali ne verujem da ja bas duplo. Cak i kada bi ih prodavao po duplo vecoj ceni, to je opet prihvatljivih 130 evra.

Napomena:
Cena risivera je na kolicinu od 500 komada. Taman da ih uvezes i platis carinu sa tvojim sredstvima.

http://www.alibaba.com/product-gs/51533845/DVB_S2_DVB_C_HD_H.html


P.S.
Ako bilo sta od ovde navedenih ideja upotrebis, i profitiras, ocekujem da ces da obnovis onu raniju ponudu za rostilj :)

http://www.elitemadzone.org/t139626-0


P.P.S.
Ako se resis da ih uvezes, oma da ostavis jedan po strani za mene ;)
[ Horvat @ 27.07.2008. 22:44 ] @
koliki je zahtev za hd receivere? i koliko sigurno je da bi on robu u vrednosti od 40 000 e prodao za nekih 6 meseci? ;)

jedan predlog sto mi je sad pao na pamet,raspitas se da li neko ima inovativnu ideju i trazi sponzora za realizaciju,npr. za neki konkurs kod [lupam sad] siemens-a ,pa ako smatras da je projekat dobar/isplativ,ti ih sponzoriras s tim da oni tebi daju 10-20% zarade [ili tako neka fora,dakle neka vrsta stipendije/sponzorstva]
[ mishkom @ 27.07.2008. 23:55 ] @
Pozajmljuj pare i zovi se pctel zelenas:P
[ sstanko78 @ 28.07.2008. 16:11 ] @
Ulozi novac u razvoj software-a,ako si do sada radio sa hardware-om
[ Broj_1 @ 28.07.2008. 23:09 ] @
Uloži u proizvodnju kablova, za početak je ta suma sasvim dovoljna.
[ pctel @ 31.07.2008. 23:46 ] @
Hvala svima na savetima. Na kraju sam se opredelio za investiciju iz oblasti nekretnina - nasao sam zemljiste za koje se tek radi detaljni urbanisticki plan, a ljudima je hitno za pare.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 04.08.2008. u 13:26 GMT+1]