[ deycha7 @ 16.08.2008. 15:37 ] @
Pozz, znam da rizikujem da ispadnem glup na forumu što ne razumem pesmu od Ace Lukasa, ali moram da pitam, ovih dana me baš nešto zanima to :). Dakle, nešto me je baš zaintrigirao tekst pesme zato što ne mogu da provalim o čemu se baš radi. Shvatam da je on kao umro i da mu ta neka devojka dolazi na groblje*, ali me bune ove zadnje dve strofe (ove underline - ovane), ne shvatam baš taj deo, ko će to ga poljubi, a ko će da ga izgubi, i šta mu znače ove ptice što rano poleću :) ? Evo vam pesma i tekst.

*za nas ne-beograđane: koliko su mi rekli, lešće je valjda beogradsko groblje



http://www.youtube.com/watch?v=siDpqOywz-4

Pojacaj stari radio
neka polude komsije
obuci plave farmerke
nek bude kao ranije

Ukradi ruze najlepse
sto vire iznad ograda
u bastama ispod Zvezdare
umesto mojih pozdrava

I kreni ka kraju grada
tamo, u livade cvetne
reci da meni si posla
ako te neko sretne

Ref.
Hej, Lesce, Lesce sareno
neka vidi jutra tog
ko je mene voleo
hej, Lesce, Lesce
neka vidi prokleto
kome me je otelo

Vidim joj senku, dolazi
ona u zlatnoj spavacici
nocas ce me poljubiti
a ti ces me izgubiti

I ako te nekad probude
ptice sto rano polecu
ti budi, budi najlepsa
nek se za tobom okrecu

Ref. 2x


PS ako nekome zazvuči pesma poznata, verovatno je i čuo odavno, jer je početak Aca zdipio od scorpionsa:

http://www.youtube.com/v/Yxzs1q50MeE&hl=en&fs=1
[ xspeed @ 16.08.2008. 17:30 ] @
Cini mi se da si promasio forum
[ sonus70 @ 16.08.2008. 17:37 ] @
Ček malo, ti to tražiš neki smisao i umetničku vrednost u pesmi narodnjaka?
Pa, kako da ti kažem, nema je. Napravljeno je da se pijanoj masi uzme kinta na svadbama. Šta njima znače metafore i alegorije.
[ markolazarevic @ 16.08.2008. 18:15 ] @
Mozda neka vila...
[ misk0 @ 16.08.2008. 18:49 ] @
Ja sam tu pjesmu davno jos cuo ali u izvodjenju Nikole Grbica i mnogo bolje zvuci i mislio sam da je njegova...??
[ Nabukodonosor @ 16.08.2008. 19:41 ] @
Odbojkasa?
[ djura012 @ 16.08.2008. 20:33 ] @
Meni sva "Ta" ( Neznam dali smem da kazem cija) "Narodna" muzika izgleda nebulozno.

To je samo zaglupljivanje sirokih narodnih masa .

Ali sve je to pesnicka sloboda!
[ Marisav @ 16.08.2008. 21:32 ] @
Citat:
Meni sva "Ta" ( ne znam dali smem da kazem cija) "Narodna" muzika izgleda nebulozno.

To je samo zaglupljivanje sirokih narodnih masa .

Ali sve je to pesnicka sloboda!
I ne samo domaca turbo folk, vec i strana: rock, heavy-metal i dr.
[ Aleksandar Đokić @ 17.08.2008. 11:50 ] @
doooooobro...znaci sva muzika, da skratimo :)
[ etjen @ 17.08.2008. 11:54 ] @
pa, da. Zato sad sve veci broj ljudi prelazi na haiku...
[ Milan Gligorijevic @ 17.08.2008. 12:01 ] @
Citat:
sonus70: Ček malo, ti to tražiš neki smisao i umetničku vrednost u pesmi narodnjaka?
Pa, kako da ti kažem, nema je.


Evo da te demantujem :)

Poslušaj ovu pesmu.

[ deycha7 @ 17.08.2008. 14:17 ] @
Citat:
sonus70: Ček malo, ti to tražiš neki smisao i umetničku vrednost u pesmi narodnjaka?
Pa, kako da ti kažem, nema je. Napravljeno je da se pijanoj masi uzme kinta na svadbama. Šta njima znače metafore i alegorije.


Pa bar pokušavam, eto onako :) . I nemoj da misliš da nema bar neke umetničke vrednosti u narodnjacima, tačno je da je nema u ovim današnjim grand-g****-pesmama, svaka je dno-dna, ali u onim starim je ima bar malo, sinan, toma itd., oni su bre imali opasne pesme ;)
[ Marisav @ 17.08.2008. 14:40 ] @
Dovoljno mi je odvratan turbo-folk i sve te emisije tipa Grand Show, pa nema potrebe da se komentarise Ksenijin spot.
Isto tako, druga strana medalje, rokenrol pesme zastupaju sadizam, mazohizam, incest, nekrofiliju, homoseksualizam, zverstva, silovanje i nasilje uz svagda prisutnu pobunu, drogiranje i promiskuitet.

[ Laki_Gen @ 17.08.2008. 17:28 ] @
Meni je bas O.K Acina pjesma. Slusao sam cjeli album i ovo mi je jedina pjesma koju mogu da slusam sa ovog albuma. Ksenija je ZAKON BRE! Ksendza, tebraaaa, aaaa....
E, da, umalo da zaboravim! Meni se cini da je smisao te dvije strofe, da ce ona da ga ozivi tj. vratice ga sebi (otece ga od Lesca). Bem li ga...
[ fanfon @ 17.08.2008. 17:39 ] @
Narodnjaci su sirok pojam i mnogo njih ne rezlikuje turbo folk i onu gamad sto ih pevaju svakojaki sarlatani koji na bilo kakav tekst(uglavnom glup do bola) nakace muziku, od narodnjaka tipa Tome, Zvonka, Merime i sl. Svilen konac je tipican predstavnik naseg izvornog narodnjaka. A ove Seke, Stoje, Karleuse i ostali trash su turbo folk...
[ Mitrović Srđan @ 17.08.2008. 18:50 ] @
Pesma je odlicna!
[ djura012 @ 17.08.2008. 20:47 ] @
Ukusi su razliciti i netreba raspravljati otome .

Ja licno bi izbzcio TV kroz prozor kad puste Gra..! i zato menjam kanal iz mesta !

Aca Lukas ima dobre pesme ali starije ( Ponos i laz ) ali ovo sad kao sto sam napisao

" Zaglupljivanje Sirokih Narodnih Masa"

a slusam narodnu muziku i istu priznajem do '90-tih tako da Acu ne zbrajam u narodnu muziku .

Danasnja muzika se svodi na : malo dumba ,dumba pa malo zurle ,zurle .
[ škorpion @ 17.08.2008. 21:21 ] @
Narodnjaci su zakon, a vama ostalima neka pevaju Betoven, Šopen, Mocart...


[ Laki_Gen @ 17.08.2008. 22:27 ] @
Braca bez Gaca!!! Prvi put sam ih cuo prije cetiri-pet godina kada sam isao kod nekih rodjaka. Prolazimo mi glavnom ulicom u selu, a iz kafane grmi "uplasih se, ispadoh budala, to je mala .... obrijala". Ajme iznenadjenja. Poslje smo isli na pice u kafanu da "uzivamo" u muzici.
[ acaradio @ 17.08.2008. 23:58 ] @
Sav taj folk
Jedini dokumentarni serijal u kome je obradjen fenomen "neofolk kulture" i ostalih produkata estrade na ovim prostorima.
Valja pogledati...ne jednom, vise puta!
[ Shoshone @ 18.08.2008. 00:44 ] @
Citat:
Marisav: Dovoljno mi je odvratan turbo-folk i sve te emisije tipa Grand Show, pa nema potrebe da se komentarise Ksenijin spot.
Isto tako, druga strana medalje, rokenrol pesme zastupaju sadizam, mazohizam, incest, nekrofiliju, homoseksualizam, zverstva, silovanje i nasilje uz svagda prisutnu pobunu, drogiranje i promiskuitet.

Joooooj boze gospode!!!!!
Da li je npr OVO ili pak OVO ili mozda OVO ( * random izbor pesama ) zastupanje i propagiranje sadizma i mazohizma, incesta, nekrofilije, silovanja itd?

Joj boze sta internet trpi...
[ kelja @ 18.08.2008. 00:54 ] @
Citat:

Isto tako, druga strana medalje, rokenrol pesme zastupaju sadizam, mazohizam, incest, nekrofiliju, homoseksualizam, zverstva, silovanje i nasilje uz svagda prisutnu pobunu, drogiranje i promiskuitet.


Da, ako "Love me do", na primer, pustis unazad, jasno se cuju i pozivi na nekropedofiliju!
[ Abdee @ 18.08.2008. 07:58 ] @
Citat:
Isto tako, druga strana medalje, rokenrol pesme zastupaju sadizam, mazohizam, incest, nekrofiliju, homoseksualizam, zverstva, silovanje i nasilje uz svagda prisutnu pobunu, drogiranje i promiskuitet.


U pravu si.

Evo ga pravi tekst pesme "Lejla" od Erika Kleptona koji su masoni i CIA sakrili u Vatikanu:


Lejlina pesma o sadizmu, mazohizmu, incestu, nekrofiliji, homoseksualizam, zverstvima, silovanju, nasilju i svagda prisutnoj pobuni, drogiranju i promiskuitetu

Tucem te po guzi,
Tuci me po guzi,
O mrtva sestro Lejla.

Siluj me,
Zverski siluj me,
O mili brate.

Mrzim drzavu i vlast,
Drogiram se u slast,
I yebem se sa svima na gomiliiii...


[ Marisav @ 18.08.2008. 10:22 ] @
Citat:
Shoshone: Joooooj boze gospode!!!!!
Da li je npr OVO ili pak OVO ili mozda OVO ( * random izbor pesama ) zastupanje i propagiranje sadizma i mazohizma, incesta, nekrofilije, silovanja itd?

Joj boze sta internet trpi...


Auuuuuuuuuuuuuuu neko se nasao uvredjen hahahahaha dobro malisa, slusaj to i dalje. :))))


U pravu si, to su odlicne pesme
I LEFT ALONE MY MIND WAS BLANK
I NEEDED TIME TO GET THE MEMORIES FROM MY MIND

WHAT DID I SEE CAN I BELIEVE THAT WHAT I SAW
THAT NIGHT WAS REAL AND NOT JUST FANTASY

JUST WHAT I SAW IN MY OLD DREAMS WERE THEY
REFLECTIONS OF MY WARPED MIND STARING BACK AT ME

COS IN MY DREAMS IT`S ALWAYS THERE THE EVIL FACE THAT TWISTS MY MIND AND BRINGS ME TO DESPAIR

THE NIGHT WAS BLACK WAS NO USE HOLDING BACK
COS I JUST HAD TO SEE WAS SOMEONE WATCHING ME
IN THE MIST DARK FIGURES MOVE AND TWIST
WAS THIS ALL FOR REAL OR SOME KIND OF HELL

666 THE NUMBER OF THE BEAST
HELL NAD FIRE WAS SPAWNES TO BE RELEASED

TORCHES BLAZED AND SACRED CHANTS WERE PRAISED
AS THEY START TO CRY HAND HEID TO THE SKY
IN THE NIGHT THE FIRES BURNING BRIGHT
THE RITUAL HAS BEGUND SATAN`S WORK IS DONE

666 THE NUMBER OF THE BEAST
SACRIFICE IS GOING ON TONIGHT

THIS CAN`T GO ON I MUST INFORM THE LAW
CAN THIS STILL BE REAL OR SOME CRAZY DREAM
BUR I FEEL DRAWN TOWARDS THE EVIL CHANTING HORDES
THEY SEEM TO MESMERISE ME ... CAN`T AVOID THEIR EYES

666 THE NUMBER OF THE BEAST
666 THE ONE FOR YOU YOU AND ME

I`M COMING BACK I WILL RETURN
AND I`LL POSSESS YOUR BODY AND I`LL MAKE YOU BURN
I HAVE THE FIRE I HAVE THE FORCE
I HAVE THE POWER TO MAKE MY EVIL TAKE IT`S COURSE
[ MyWay @ 18.08.2008. 11:42 ] @
Citat:
Shoshone: Joooooj boze gospode!!!!!
Da li je npr OVO ili pak OVO ili mozda OVO ( * random izbor pesama ) zastupanje i propagiranje sadizma i mazohizma, incesta, nekrofilije, silovanja itd?

Joj boze sta internet trpi...
Čuj, da li zastupaju navedeno, ili se pak bore protiv istog je predmet diskusije. Ono što je jedino izvesno je da se počesto bave tim temama:
Citat:
Daddy says "Come and sit on my knee"
Daddy says "You're the only girl for me"
'Cos Amelia, "You're Daddy's favourite girl"
Amelia, "Daddy loves his little girl"

Daddy comes in the dark of night
Daddy say "Don't be scared, it'll be alright"
Amelia, "Daddy hates to see you cry"
Amelia, "You're the apple of Daddy's eye"

Daddy says "Dry your tears and give me a smile"
Daddy says "If you're good I'll hold you awhile"
'Cos Amelia, "You're Daddy's precious girl"
Amelia, "Daddy loves to love his little girl"

"Daddy, tell me Daddy,
Is this really love?"

Daddy says "Don't tell Mama what I did to you"
Daddy says "If you do I'll beat you black and blue"
'Cos Amelia, "You make Daddy feel like a man"
Amelia, "Daddy loves you more than Mummy can"

"Daddy, tell me, Daddy
How can you call this love?"

Amelia
Damn your Daddy to hell
Ili, pak:
Citat:
Little girl sleeping in dreams of peace
Mommy been gone a long time
Daddy comes home and she still sleeps
Waiting for the world worst crime
And he comes up the stairs like he always does

And he never turns on the light
And she's wide awake, scared to death
She smells his lust and she smells his sweat
Curled in a ball she holds her breath

Praying to a God that she's never met
Don't let Daddy kiss me, don't let Daddy kiss me
Goodnight
...
Skratih text da ne bude predugačko (preodvratno)...
[ Laki_Gen @ 18.08.2008. 12:07 ] @
Ne vredi se raspravljati sa ovima sto toboze mrze narodnjake. Koliko god tresa bilo u narodnjacima ima ga nekoliko puta vise u ne-narodnjacima (taman koliki je odnos velicina zastupljenosti). Kakvih sam se ja gluposti naslusao od tih poznatih tipa Eminem, razni "reperi" i ko zna kakve spodobe. Najzesca mi je ona mala Rihana sto pjeva Umbrela-Mortadela-Ella-la la la. Stoja bi je razvalila samo tako!
[ MyWay @ 18.08.2008. 12:33 ] @
Ona ima dubokomislen text u odnosu na Des'ree:
Citat:

Life, oh life, oh life, oh life,
doo, doot doot dooo.
Life, oh life, oh life, oh life,
doo, doot dooo
Pesma se zove (gle čuda) 'Life' :-) Po dubini malko podeća na Bam-bam- bam neću ništa da znam...
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2008. 12:50 ] @
Citat:

Ne vredi se raspravljati sa ovima sto toboze mrze narodnjake. Koliko god tresa bilo u narodnjacima ima ga nekoliko puta vise u ne-narodnjacima (taman koliki je odnos velicina zastupljenosti).


Mislim da problem sa narodnjacima nije u tekstu toliko, sto kaze MyWay, ima jos vise puta besmislenijih tekstova u drugim zanrovima muzike.

Problem sa narodnjacima je vrlo iritirajuca muzicka forma i akordi koji mnogima ne lice na melodiju vec na nasumicno drndanje harmonike.

Jbg, to ti se ili svidja - ili ti se VRLO ne svidja. Nema izmedju :)
[ sonus70 @ 19.08.2008. 19:29 ] @
'ebi ga, ja sam onda treća kategorija VRLO VRLO mi se NE sviđa. Za sve je kriv Žikica Simić i "Tajanstveni voz" na studiuB 80' . Upropastio me čovek. Uostalom kod svih pesama sam glas mi je samo još jedan instrument i nije mi ni mnogo važan smisao samog teksta. Zato mi se i sviđaju Regina Spector, Lilly Alen, Jane's Addiction, Moby etc.
[ qazqaz @ 19.08.2008. 21:46 ] @
Zapaziti samo koliko su ovi NEnarodnjaci cool momci. Zabrazdili u offtopic i raspisali se...
Zar i ti admine, sine, brate?
[ kelja @ 19.08.2008. 21:54 ] @
Citat:

Problem sa narodnjacima je vrlo iritirajuca muzicka forma i akordi koji mnogima ne lice na melodiju vec na nasumicno drndanje harmonike.


Meni akordi nikad ne lice na melodiju, ni u jednoj vrsti muzike.

Ma, aranzmani su problem, ja vam kazem...
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2008. 22:04 ] @
Pardon, kombinacije akorda... ;-)

U svakom slucaju, my point is... melodija u tim "turbo folk pesmama" je vrlo cudna, i meni zvuci kao totalna kakofonija a ne kao neka muzicka forma koja odgovara usima.

Pogotovu ono oranje po harmonici... Neko bi isto rekao za neke varijante heavy-metala, moze biti ali cenim da je ovo jos gore i jos manje skladno :)
[ MyWay @ 20.08.2008. 07:49 ] @
meni je oduvek bilo najjače u 'narodnjacima' to što u pesmama troše skoro isključivo vino ('pijan od vina' i sl) - neko sa strane bi rek'o da onda nismo na začelju u evropi po potrošnji vina.. ili je pak to zbog onih drugih koji ne konzumiraju vino u pesmama - rokera, džezera, bluzera, luzera... :-)
[ Marisav @ 21.08.2008. 21:35 ] @
Malo je off topic..jeste li primetili da u gotovo svim americkim filmovima kod kuce piju sok od pomorandze.
[ deycha7 @ 22.08.2008. 01:54 ] @
jesmo, i to ujutru kad ustanu. Trebalo bi da počnu da slušaju Acu Lukasa, pa bi se treznili ujutru sa kiselom vodom :D :D :D
[ Deep|Blue @ 22.08.2008. 07:08 ] @
eh sada ispade da narodnjaci imaju iste tekstove kao i nenarodnjaci, kako da ne.

ne kazem da ove pesme ne postoje, ali postoji velika razlika u ucestanosti ovih pesama
neko je navodio tekstove 666 i par incestnih pesama, ali ako izuzmemo par grana repa i par grana metala, ovakve pesme su veoma malo zastupljene.
dok kod narodnjaka tj turbo-folkera ovo mu dodje ko normalna pojava, upalis pionk i ne mozes da izbegnes razne preljube, prostitucije, opijanja, drogiranja ...
problem je sto te teme preovladjuju u nasem novijem melosu. cak ponekad oni turbo-folkeri pre 15 godina ispadaju ko decje pesmice u poredjenju sa pesmama danas.
pored tekstova tu je obavezno pevaljka (Vrisca dupetaria) koja sa svojim stajlingom gura neke nove standarde u ponasanju devojaka.

sad mi jos samo fali da neko kaze da je ac-dc kriv za povecanje prostitucije i narkomanije kod mladih srbije
[ filip996 @ 03.07.2011. 16:52 ] @
sta lupas bre Pesma je nastala 80-ih godina. Jedan decko je boleo od neizlecive bolesti,i pred smrt je napisao ovu pesmu svojoj devojci. Aca Lukas je otpevao ovu pesmu,kada mu je jedan od najboljih drugara stradao. Pesma je previse jaka,a plus kad znas kako je i zbog cega nastala,jos vise dobija na jacini. Ja se sav najezim kad je cujem.. pozdrav za sve dobre ljude. :)
[ anon70939 @ 07.07.2011. 15:41 ] @
Ni ja ne volim ni Acuinu muziku ni bilo koju koja je ikada pustena na Pinku... Doduse ne volim muziku posle 95. godina bilo kog zanra...

A jel slusao neko i gledao spot pesme Nick Cave feat Kylie Minogue - "Where The Wild Roses Grow"

Pretpostavljam da je veci deo populacije slusao, ali da li su svi obratili paznju koliko je to bolesna pesma :). Ili je ja pogresno kapiram. Morao da ubije devojku posto je bila prelepa...

Eto i pop muzika moze biti cudna

Smislena pesma, melodicna, pevusljiva...



"Where The Wild Roses Grow"
(feat. Kylie Minogue)

They call me The Wild Rose
But my name was Elisa Day
Why they call me it I do not know
For my name was Elisa Day
From the first day I saw her I knew she was the one
She stared in my eyes and smiled
For her lips were the colour of the roses
That grew down the river, all bloody and wild
When he knocked on my door and entered the room
My trembling subsided in his sure embrace
He would be my first man, and with a careful hand
He wiped at the tears that ran down my face
[Chorus]
On the second day I brought her a flower
She was more beautiful than any woman I'd seen
I said, "Do you know where the wild roses grow
So sweet and scarlet and free?"
On the second day he came with a single red rose
Said: "Will you give me your loss and your sorrow"
I nodded my head, as I lay on the bed
He said, "If I show you the roses, will you follow?"
[Chorus]
On the third day he took me to the river
He showed me the roses and we kissed
And the last thing I heard was a muttered word
As he knelt (stood smiling) above me with a rock in his fist
On the last day I took her where the wild roses grow
And she lay on the bank, the wind light as a thief
And I kissed her goodbye, said, "All beauty must die"
And lent down and planted a rose between her teeth
[Chorus]

[ Isak666 @ 07.07.2011. 16:34 ] @
Citat:
filip996: sta lupas bre Pesma je nastala 80-ih godina. Jedan decko je boleo od neizlecive bolesti,i pred smrt je napisao ovu pesmu svojoj devojci. Aca Lukas je otpevao ovu pesmu,kada mu je jedan od najboljih drugara stradao. Pesma je previse jaka,a plus kad znas kako je i zbog cega nastala,jos vise dobija na jacini. Ja se sav najezim kad je cujem.. pozdrav za sve dobre ljude. :)


Brate, nemoj nas samo sibati!
[ triac @ 07.07.2011. 22:53 ] @
Citat:
filip996: sta lupas bre Pesma je nastala 80-ih godina.


Podigo si temu da bi bulaznio...svaka vi cast lepa gospojice