[ Neflernis @ 09.11.2003. 04:47 ] @
Moja koleginica i prijateljica radi na psihologiji. Napisla je jedan dobar naucni rad i sada je zovu na kongres u Belgiju. Medjutim njoj je dosta ovih nasih svakodnevnogodisnjihdeceijskihvekovnih sranja i htela bi da iskoristi tu priliku boravka na Zapadu da tamo i ostane. Pitala me je sta mislim o ovome. Ja sam joj naravno rekao da pokusa da zgrabi nekog sefa katedre, ali serious, treba joj neki ozbiljniji predlog.

Sta joj vi savetujete ?
[ RiV @ 09.11.2003. 05:04 ] @
Evo shta kaze Moma K.
"Na Istoku, sluzbenici rade od sedam do tri.

Na Zapadu, od devet do pet.

Sluzbenicki Istok se budi u pola sest.

Cinovnicki Zapad u sedam.

Mamurni Istok baulja kroz maglovito zimsko jutro, psujuci posao, drzavu,

zivot, sudbinu.

Istok je poluobrijan. To je zbog toga sto se brijao

sinoc, da bi ujutru mogao duze da spava.

Glatko izbrijani Zapad vozi se cutke metroom.

Istok prica politicke viceve u pretrpanom autobusu.

Zapad cita novine. Potpuna tisina. Niko ni sa kim ne razgovara..

Istok se zaljubljuje u nepoznatu sluzbenicu sa zelenim ocima izmedju tri

autobuske stanice. Naravno, on stize u pola osam na posao i kaze ljutito

sefu: Sta je? Pa nismo, valjda, na Zapadu?

Zapad pocinje da radi u devet.

U to vreme Istok vec polako pocinje da dolazi sebi. Popio je tri kafe i

procitao u novinama sta se dogadja na Zapadu. Do pola deset, Istok

razgovara o tome sta je sinoc bilo na televiziji.

Zapad vec uveliko radi. On ne moze da preprica sta se sve dogadjalo na

dvadeset i sedam televizijskih kanala, jer niko nije gledao isti

program.

U pola jedanaest, Istok koji je imao dva sata prednosti nad Zapadom,

odlazi na zasluzeni dorucak, koji se placa bonovima. Kao da je celoga

jutra kopao, on doruckuje glavu u skembetu, gulase, pljeskavice, bureke,

tripice, corbaste pasulje, jagnjetinu sa kupusom, podvarke i ostala

laksa jela. Posle zvace cackalicu i popije tri piva, odlikovana na

svetskoj izlozbi.

Zapad ima pauzu za rucak izmedju dvanaest i trinaest casova. On stojeci

pojede sendvic sa hladnom piletinom (belo meso) i popije 7 UP . Zatim se

vrati na posao. U hodniku kuce u kojoj radi popio je prvu instant-kafu

iz kartonske solje.

Istok vec ima prednost od tri piva i dva vinjaka. Usput, cuo je za neku

rasprodaju, pa je skoknuo da vidi o cemu se radi i vratio se posle dva

sata u kancelariju.

Zapad se dogovorio da sastanak Sindikata bude odrzan u subotu, kada se

ne radi. Odlucivace se o mogucem strajku.

Istok je preko Sindikata dobio zaledjenu junecu polutku, koju ce strpati

u zamrzivac. Okrvavljeno odelo odneo je na hemijsko ciscenje.

U tri po podne Istok se vraca kuci. Pre toga svraca na pihtije i jos

jedno pivo.

Zapad i dalje radi.

Istok ruca. Porodica ide na prstima, jer se tata premorio na poslu.

Zapad i dalje radi

Istok je prilegao na divan i uskoro hrce, posto je prethodno novinama

prekrio lice zbog muva. Bude ga u 19h30 da gleda televizijski dnevnik.

Istok ima hiljadu primedbi na ekonomsku situaciju.

Zapad i dalje radi.

Posto je odgledao vesti, Istok se baca na laksu veceru: kuvana svinjska

kolenica sa renom i crnjak od tasta sa sela.

Sest sati: Zapad se vraca kuci. Nema snage da cita novine u podzemnoj

zeleznici. Zapad je iscedio sve iz Zapada.

Istok je sveziji uvece, nego ujutru! On vec igra karte sa kumovima i

otvara trecu bocu crnjaka.

Na smrt umorni Zapad zbacuje mokasine sa nogu i pije viski da dodje

sebi. Rusi se u fotelju i gleda treperave televizijske slike ne

shvatajuci, uopste, sadrzaj. Pita se, ima li zivot bilo kakvog smisla ?

Kuda sve to vodi? Zatim bezvoljno vecera: bleda atlantska riba bez

ukusa i bareno povrce. Casa belog vina.

U tom trenutku, Istok je vec u prednosti za pet boca crnjaka.

Zapad odlazi rano na spavanje. Sutra je radni dan. Zapad ce ziveti samo

preko vikenda. Od petka u pet po podne, do nedelje uvece.

Istoku je svaki dan praznik. Ne bih ziveo na Zapadu, kaze zeni, da mi

daju million dnevno!

Zapad uzima pilulu za spavanje.

Istok lakomisleno pozajmljuje novac od Zapada.

Zapad odobrava kredite, da bi ziveo od kamata sa Istoka.

I Istok i Zapad spavaju kao bebe i sanjaju u bojicama."
[ Gojko Vujovic @ 09.11.2003. 08:50 ] @
Čuj ovaj iz Stokholma ti citira Kapora! Ironije li..

Što se tiče psihologije, mora savršeno da vlada jezikom zemlje u kojoj bi radila, inače nema ništa od posla u toj struci. Apsolutno najjednostavnije rešenje je ono koje si ti rekao, da se uda tamo po svaku cenu. Problem je možda što je to ipak kratak period, ali bolje da barem nešto proba jer ne verujem da kao psiholog ima šanse ako nije ispunjen onaj jezički uslov koji spomenuh.
[ Neflernis @ 09.11.2003. 14:31 ] @
lud je ako misli da cu da prepricam taj crap. Niti bi ga citao !
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2003. 16:48 ] @
Momo Kapor je opisao svima dobro poznati procep u kulturama i zivotnim filozofijama - samo bih pre rekao "severo-zapada" i "jugo-istoka" :)

Italija i Spanija (i delovi juzne Francuske) su isto "Zapad" pa se pravila u Kaporovoj prici ne poklapaju sa stanjem stvari bas puno :-)

Citat:

Moja koleginica i prijateljica radi na psihologiji. Napisla je jedan dobar naucni rad i sada je zovu na kongres u Belgiju. Medjutim njoj je dosta ovih nasih svakodnevnogodisnjihdeceijskihvekovnih sranja i htela bi da iskoristi tu priliku boravka na Zapadu da tamo i ostane. Pitala me je sta mislim o ovome. Ja sam joj naravno rekao da pokusa da zgrabi nekog sefa katedre, ali serious, treba joj neki ozbiljniji predlog


To zavisi od mnogih parametara:

1. Da li ima ponudu za posao / ne

2. Da li je u stalnoj vezi/braku koju ne namerava da raskine ili da bude prinudjena na razdvajanje na odredjen rok (ako je u pitanju brak, do dobijanja radne i boravisne dozvole koja podrazumeva i dolazak bracnog partnera, ako je u pitanju veza onda ili 3 meseca zajednickog zivota max u 6-mesecnom periodu po trenutnom statusu SCG u sengenskom sporazumu)

3. Da li dobro poznaje jezik te zemlje, jer se bavi drustvenim naukama

4. Da li je spremna da potpuno promeni zivotni ambijent i da se integrise u drustvo sa kompletno drugacijom zivotnom filozofijom / sistemom vrednosti? Razlike su izuzetno velike u nekim gradovima/zemljama u poredjenju sa SCG - negde i nisu toliko velike.

5. Da li poznaje ljude u toj zemlji i da li ima nasih prijatelja tamo koji bi mogli da joj pomognu


Od odgovora na ova pitanja zavisi konacni odgovor "da" / "ne" . Bez ponude za posao mora postojati neki drugi osnov za dobijanje boravisne dozvole, na primer status profesora gosta / asistenta ili post-diplomskog studenta, ili brak sa osobom koja ima dozvolu boravka u EU.


[ Neflernis @ 10.11.2003. 03:45 ] @
1. ne, naravno, inache ne bi ovo pitala. Ima pozivno pismo sa kojim ne verujem da ce imati problema da dobije vizu jer ispunjava sve ostale sto traze (posao, lova, karta...)

2. ne ona je totalno single. Zato sam joj i predlagao da scepa nekog tamo, ali ona je isuvise konzervativna, mada ne izgleda lose -

3. uf, pa ne znam za belgijski, ustvari pa to nepostoji. Znam samo da razbija solidno govori engleski.

4. da definitivno.

5. nema nikoga tamo.

Sve u svemu njoj bi koliko ja cenim najbolje bilo da je tamo neko pozove da radi na institutu ili faxu negde. Mislim nemora to biti Belgijanac to je medjunarodni kongres moze da naleti na bilo koga drugog. I onda da se vrati u Srbiju i sa tim pozivom sredi papire za tu zemlju. Zar ne ?

Mislim ovo je neki moj plan, tj. tako bih ja uradio da sredjujem papire.
[ Gojko Vujovic @ 10.11.2003. 10:48 ] @
Pa postoji tamo jezik, moraju nekako da pričaju :)

Koliko sam čuo govori se francuski i flamanski (taj mi zovemo belgijskim obično).
[ Balša @ 10.11.2003. 17:03 ] @
Ja bih rekao da je prijateljica previše veliki optimista. Otići na zapad nije baš toliko jednostavno, a "prebezi" tipa "odem na dan-dva na naučni skup i onda tamo ostanem" funkcionišu samo u filmovima iz doba hladnog rata.

Ono što prijateljica može da uradi jeste da vreme provedeno tamo iskoristi da upozna što više kolega sa što višim akademskim statusom (profesore univerziteta, itd.), predstavi sebe u što boljem svetlu, kao osobu zainteresovanu za ove ili one naučne projekte, itd., itd. A po povratku u Beograd nastavi korespondenciju i pokuša da sebe ubaci na neki projekat, doktorske studije (zavisno od toga koje akademsko zvanje ima). To zahteva dosta vremena i truda, a i šanse nisu prevelike, no vredi pokušati ako joj je toliko stalo.
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2003. 17:23 ] @
Citat:

Koliko sam čuo govori se francuski i flamanski (taj mi zovemo belgijskim obično).


Mislim da se prica i holandski - a i kad sam bio u Briselu imao sam utisak da sam u nekoj mesavini Amsterdama i francuskog grada.. tipa Strazbura (ne bas Pariza) - mada vise naginje na Amsterdam, samo bez ludila koje je tipicno za AMS... i po meni mnogo dosadnije :)

U svakom slucaju, to sa "hvatanjem" kao sto Balsa kaze je bas ono.. optimizam, mada ne znam kako ti izgleda prijateljica i koliko je... elokventna - kako znam nekoliko osoba kojima bi to mozda poslo za rukom ne mogu da kazem da je nemoguce - ali ne i da je za svakog moguce, i koliko je pametno uopste :)

Mislim da joj je mnogo bolje da ide "akademskim" putem, cisto da kasnije ima vecu mogucnost izbora bez nekih komplikacija oko statusa / dozvola i sl..