[ bojanvet @ 17.10.2008. 13:17 ] @
Mislim da je ovo interesantna tema za sve sadasnje i buduce vlasnike pandi. Ja sam moju nedavno testirao. Predjenih 452km, potroseno 26.5litara sto mu dodje 5,86litara na 100km.
Vise od polovine je bila gradska voznja, i ni malo nisam bio ekonomican, posto je auto kupljen nedavno. Benzin sam sipao na plavo zelenoj pumpi od tri slova, poslednje V.
Uskoro novi test.

[Ovu poruku je menjao bojanvet dana 17.10.2008. u 23:30 GMT+1]
[ IFA @ 17.10.2008. 23:40 ] @
Moja troši oko 7 na sto po gradu,kupujem na jp,kad mi se upali žuta lampica sipam 35-36litara,a prešao sam 500km.Uz to imam utisak da me cajger laže.Kad mi onaj svetleći znak kod Zvezdinog stadiona pokaže 50,moj brzinomer pokazuje 55.Da li tako laže i za pređene kilometre?
[ momsab @ 17.10.2008. 23:43 ] @
retko koji brzinomer je tacan
masu oko/do 10%
[ bojanvet @ 18.10.2008. 09:44 ] @
Zavisi i od dimenzija pneumatika, ako nisu u fabrickoj dim. cajger laze!
[ garcha @ 18.10.2008. 19:35 ] @
Evo sad sam je drugi put natankovao do čepa i konstatovao: 16l za 220km što je oko 7,3 litara uglavnom gradske vožnje. Naravno sve ovo je pre bilo kakve doktorove intervencije koja se sprema jer mi ne radi donja lambda sonda a i još jedan kabl mi je presečen. Očekivao sam i veću potrošnju jer mi motor ponekad zabrunda, posebno kad stajem na semaforu i pritisnem kvačilo a zna i da se ugasi u tom trenutku.
[ AcaDorcol @ 18.10.2008. 21:03 ] @
Garcha, vreme ti je za doctora. Lambda sonda, dosta utice na potrosnju. Nakon sredjivanja lambde i tih zica, potrosnja ne bi smela da prelazi 6.5 po gradu
[ papovicd @ 19.10.2008. 11:17 ] @
moj meda trosi 5.8-6.5
voznja pola pola -grad-otvoreno
letos je trosila manje ,sad vec povecava!!!!
pozdrav!!!!!!
[ bojanvet @ 19.10.2008. 18:23 ] @
Da li je neko koristio sredstva za ciscenje dizni? Cuo sam razlicita misljenja. Uglavnom su ljudi zadovoljni, sipa se na pun rezervoar i vec posle 100-tinak km se smanji potrosnja goriva, auti bolje vuce, mirnije radi na leru.
[ papovicd @ 19.10.2008. 19:59 ] @
ma to je samo prica
skini ih i ocisti na ultrazvuk
kliner za rezervoar je - popravi jedno-pokvari 10 drugih stvari!!!!!!!!!!!!
[ yungalunga @ 20.10.2008. 15:14 ] @
slazem se sa papovicd-em,ni ja nisam za ta sredstva,pa da je tako onda mehanicara i servisera ne bi ni bilo,
a sto se tice potrosnje trosila je oko 6,5 , pa onda 6,0-6,2, dok vec sada oko 6,5
pozz
[ milan.m @ 20.10.2008. 22:02 ] @
Zavisi i od vozaca ,kad ja vozim oko 6l,a kad ga supruga vozi oko 5l.
Sad me mrzi i da merim potrosnju,trosi manje od svega sto sam ikada vozio.
[ salemfk @ 25.10.2008. 12:27 ] @
Kod mene je na otvorenom putu potrosnja oko 5.5l. Dok u gradu guta ko lud cak oko 8l.
Ja se tesim da je zbog toga sto skoro uvek vozim po guzvi. Uvek je spic do posla i nazad tako da skoro 70% vozim drugom, 15% prvom i 15% trecom. Prepostavljam da je velika potrosnja zbog toga.
[ IFA @ 25.10.2008. 16:49 ] @

Small Car, Used vehicle
Price:
2,737 EUR
(VAT reclaimable, 19%)
Mileage:
69,000 km
Power:
40 kW / 54 PS
Fuel Type:
Petrol
Fuel consumption combined: Click here for more information
The values were measured according to the prescribed procedures (RL 80/1268/EEC in the current version). The figures do not refer to a single vehicle and are not part of the offer. They solely serve for comparison purposes between different types of vehicles.
6.0 l/100km
Fuel consumption (urban):
7.8 l/100km
Fuel consumption (extra-urban):
4.9 l/100km
CO2-Emissions combined:
141 g/km
First Registration:
4/2001
Kopirane karakteristike Pande sa jednog oglasa na mobile.de-jedna od onih žutih.Ovo su verovatno fabrički podaci
[ salemfk @ 29.10.2008. 15:29 ] @
Judi nista mi ne rekoste jel je OK da potrosnja moze da bude toliko veca u gradu, a da sve bude ispravno!
Da li sam u pravu, ako mislim da je to zbog skoro 70% voznje drugom? Ne mogu nikako sigurno da izmerim potrosnju po gradu jer cesto vozim i po auto-putu pa nikako da ustalim veci broj dana samo po gradu. Ali neki proracuni cak mi cak dau i 9l po gradu. Na otvorenom sam vec pisao da je provereno sasvim ok, oko 5.5l
Ko da mi je izbusen rezervoar!
[ AcaDorcol @ 29.10.2008. 18:02 ] @
Salemfk, moguce je. Iz tvog opisa, ako vozis 2 mic po mic, uz cesto podji stani, semafori, kolone, guzva, pa recimo par kilometara putujes sat vremena, onda je moguce. Najbolje je da odradis dijagnostiku na kompjuteru za FIAT, i tu ce se sve videti.....Za uslove saobracaja koje pominjes, sve je moguce, jer benzin se trosi i na ler-gasu, a ako na par kilometara rastojanja uradis podji-stani, po recimo 30 puta, onda svaki put pokrenes iz mesta tezinu punog vozila x 9,81, pa ti vidi. Za razliku od toga, kad se zaletis na auto putu, kotrljas se sa veoma malim utroskom goriva.
Da bi bolje docarao ovu situaciju, kada sam isao za Solun, na 700 i nekom kilometru da cepa sam nalio 38.5 litara (upalila se lampica). To znaci da je potrosnja bila cirka 5.5 litara. Koliko je to stedljivo docarava i cinjenicaq da 5.5 litara na 100 kilometara u stvari jeste 0,055 litara po kilometru, a to ti je jedna casica za rakiju!!!!! po kilometru.
Mislim da na Beogradskim ulicama jedino skuteri i Skate-bordovi trose manje od Pande.........
[ salemfk @ 29.10.2008. 21:54 ] @
Citat:
par kilometara rastojanja uradis podji-stani, po recimo 30 puta, onda svaki put pokrenes iz mesta tezinu punog vozila x 9,81, pa ti vidi.

Ako hocu da ustedim jedino mi preostaje da na posao dolazim ranije i da odlazim kasnije! Jos kada bi me i placali za prekovremeni rad mozda i ne bi isao kuci. Steta samo sto nemam original puticku (zbog obaranja sedista) pa bih mogao i da spavam u kolima ispred firme. Onda bi potrosnja bila idealna :)
[ AcaDorcol @ 30.10.2008. 06:46 ] @
He, he.....kapitalizam bato.....

Salemfk, ipak kad ti bude zgodno, prosetaj do nekog ko ima dijagnostiku za FIAT (obzirom da ti je doctor daleko). Mnogo toga u tvojim uslovima voznje zavisi od one dve lambda sonde, od polozaja i zaprljanosti leptira usisnog dela, od vremena i ujednacenosti otvaranja elektro-brizgaljki. Recimo na mojoj je u startu jedna brizgaljka kasnila u odnosu na ostale tri, nesto tipa nekoliko milisekundi, i to je podizalo potrosnju (majstor kaze da je to otprilike-efekat od litar na 100 Km). To se naravno odmah ocitalo na kompjuterskoj dijagnostici, i onda sam kod majstora - ocistio ultrazvukom - sve dizne, i sve se sredilo, a evo vec godinu dana ja sam prezadovoljan potrosnjom, i sve funkcionise.
[ umesna @ 06.12.2008. 23:45 ] @
Moja je sa nekim starijim motorom SPI 141C2.000 i potrosnja je bila izmedju 6,5 - 7 benzina. Sada sam ugradio plin, i negdje je oko 8 litara. Primjetio sam da zavrtanje plina ne dovodi do manje potrosnje, nego cak suprotno. Najmanje trosi kada je nastimana da ide optimalno. Ovako nastimana vuce kao luda, tako da me bas briga za dalju ekonomizaciju.

Ima li jos neko iskustva sa plinom?
[ yungalunga @ 17.01.2009. 09:39 ] @
pozz
sto se tice potrosnje goriva ,slazem se sa svim ucesnicima oko razlicitih faktora koji mogu prouzrokovati povecanu potrosnju.Sve je diskutabilno po pitanju teme potrosnje goriva ,ali smatram da najvecu potrosnju treba da krivimo sam kvalitet goriva koji niko od nas ne moze znatno promeniti.Kako i mnogi znaju koji su putovali izvan nasih granica ,a pogotovo u Grcku,gorivo je drasticno bolje ,sto samim tim i potrosnja goriva je manja. Informacije da gorivo na mnogim pumpama kod nas je drasticno razlicito ,sto znate i sami iz svog iskustva,ali treba voditi racuna i o potrosnji goriva u letnjem i zimskom periodu,pa tako da nije lose i uraditi proracun potrosnje i na godisnjem nivou. Moje iskustvo je da panda letos potrosi u proseku oko 6 lit./ 100 km , sto znaci izmedju 5,8 - 6,2 litara, dok se to sada u zimskom periodu krece i do 6,8 - 7,4 lit/100km. Zimi znatno vise praktikujem da se motor zagreje pre samog kretanja,sto verujem da i vecina vas to radi, pa samim tim je i potrosnja goriva povecana.
Gibanitza , svaka iole dobra panda ,mislim na onu koja je odrzavana , nece imati veliku potrosnju tako bez brige.
pozdrav
yungalunga
[ gibanitza @ 17.01.2009. 17:55 ] @
Što se tiče zimske vožnje, čuo sam da većini modernih automobila u priručnicima piše da se vozilo treba odmah pokrenuti i da treba izbeći zagrevanje u mestu (VW, Škoda, SEAT, AUDI)... Navodno brže se dostigne radna temperatura a i šteta po okolinu je manja (pazi Bogati) ako se odmah počne sa vožnjom... Sa svim svojim automobilima sam to praktikovao, startujem motor, maksimalno minut sačekam i krenem u vožnju bez da teram makinu u visoke obrtaje... Kakva su iskustva ostalih?

Ako sve bude kako treba pričaću vam o potrošnji moje Pande od ponedeljka
[ roberto_s @ 17.01.2009. 20:07 ] @
Ajd pa nek te sreca prati
[ gibanitza @ 02.02.2009. 14:48 ] @
Evo ovako posle nekih pređenih 300km situacija je sledeća:

Po užasnom gradu (extra urban) trošio mi je 7.5l (prelazak Gazele u špicu, Banovo Brdo, centar grada, uglavnom kratke relacije po hladnom vremenu bez prethodnog grejanja)...

Kada sam ga vozio po manjoj gužvi, do Zemuna (više autoputa) potrošnja je oko 6.5l...

Sve ovo je izmereno u iščekivanju velikog servisa... Posle zamene filtera, ulja, kaiševa, svećica, čišćenja dizni mislim da će mi potrošnja biti još manja, ali ne nešto znatno... Sve u svemu veoma sam zadovoljan...
[ AcaDorcol @ 02.02.2009. 15:14 ] @
Gibaja, otprilike to je to. Nakon servisiranja i podesavanja svih ECU parametara, ciscenja dizni, promene filtera i ulja i sl....moguce je nesto niza potrosnja, ali ipak Extra-Urban je nesto sto pravi vir u rezervoaru. I da ostane kako jeste, mislim da je to OK za tip Extra-urbana koji si opisao. Mislim da retko koje vozilo to moze da ostvari, bez hibridnog pogona........
[ sonsy1 @ 03.02.2009. 21:09 ] @
Da li neko mozda ima saznanja o motorima sa dve lambda sonde, i slucajevima kada dodje do propadanja katalizatora. Cuo sam da da se onda ne moze vaditi katalizator, jer ona sonda ispod njega detektuje da nesto nije u redu i zajebava kompljuter. Da li neko zna nesto o tome, i da li ste culi da je neko vadio katalizator na motoru sa dve sonde, i kako se to odrazava na potrosnju?
[ nele_123 @ 04.02.2009. 11:11 ] @
pozdrav svima!

Nekoliko puta sam pisao o svojim iskustvima o potrosnji...
slazem se sa Acom da extra urban voznja pravi vir u rezervoaru
sto se tice mog iskustva sa otvorenog puta potrosnja je oko 5.5 lit/100 km prosecna brina 70
a u gradu vise nemam nameru da pokusavam da izmerim portrosnju....jer ako 4 km vozim nekih sat vremena iluzorno je pricati o potrosnji po predjenom kilometru......tako da u svakom slucaju trosimo manje nego neko sa bilo kojim drugim automobilom!!!!
[ bole81 @ 18.10.2009. 09:58 ] @
pozdrav svim pandistima, moja panda pocinje da trosi sve vise i vise i da li neko moze da mi preporuci neki dobar fiatov servis u beogradu, na novom beogradu bi bilo idealno!