[ Pigoza @ 18.10.2008. 17:16 ] @
Zanima me u nizoj cenovnoj klasi do 4000 dinara, koji su se bolje pokazali usisivaci,sa kojim modelima ste zadovoljni, dali oni sa kesama, ili sa posudama i kanisteruma, vodeni filter,hepa filter, snage 1400 ili jaci..preporuke i saveti?
[ yu1ny @ 18.10.2008. 19:53 ] @
Za te pare teško ćeš nabaviti neki dobar sa vodenim "filterom", koji ne dozvoljava da se deo prašine koja ne ode u kesu vrati nazad u sobu

Pitaj na http://www.elitemadzone.org/f239-Klimatizacija-bela-tehnika
[ Pigoza @ 18.10.2008. 21:16 ] @
Ok hvala!
[ bakara @ 18.10.2008. 22:43 ] @
Znaci ipak dizes ruke od samsunga?

Najbolji su sa vodenim filterom, pa sa kanisterom...one sa kesama nikako ne preporucujem.

E sad, za 4k slabo ima da se bira, sve same kineske "renomirane" marke koje na oko ne izgledaju lose ali ne usisavaju nikako!

Ja upravo ovih dana trazim isto sto i ti i jedino sto mi je privuklo paznju je karcher A2004 (4k din.) i einhel koji me je odusevio za 7200din (okacicu sutra sliku posto ne znam oznaku).

Ako neko zna nesto vise o ovom karcheru, koristilo bi mi da napise ovde.

einhell


karcher
[ Java Beograd @ 20.10.2008. 08:36 ] @
Ja imam kineski, kupljen za 4k dindži, 2.700 W. Sa vodenim filterom. Vuče k'o lud, usisava ko lud ! Koristim ga za usisavanje kuće (pre svega), garaže, šupe, a i dela dvorišta, što da ne ? Velika prednost usisivača sa vodenim filterom je što je snaga usisavanja konstantna i ne zavisi od "napunjenosti" prljavštinom.
Jedina mana usisivača sa vodenim filterom je što je neverovatno smorno upotrebiti ga ako imaš nameru da usisaš nekoliko mrva ili na primer malo maltera koje je palo posle bušenja rupa u zidu.

Preporučujem što veće i robustnije rešenje, na primer u obliku ova dva koje je prikazao Bakara. Izbegavaj usisivače ne vodu koji su po obliku u veličini nalik na "obične". Jer onda im je rezervoar jako mali.

Mislim da sam već pisao, ali evo da ponovim: posle svih građevinskih radova, i posle moleraja, na betonskoj košuljici moje renovirane kuće bilo je oko 2-3 mm sloja peska, prašine, maltera, cementa, ošmirglane glet mase - jednom rečju svega. Na to nikako nisam nogao da stavim bilo kakvu podnu oblogu, a bilo je i apsolutno nemoguće to počistiti metlom ! Posle razmišljanja da li da pozovem neku profi službu za čišćenje, pala mi je na pamet ideja da nabavim usisivač na vodu, "pa makar ga i bacio posle usisavanja poda (betona)". Kinez je sve izdržao, a posle desetak ispražnjenih rezervoara oprao sam i motor (!) pod mlazom vode. Kad se osušio - radio kao da mu ništa nije ni bilo. Elem, evo i sada, dakle godinu dana kasnije, i dalje ga ekpsloatišemo maksimalno.

I kao što rekoh, mnogo mi je lakše da usisam garažu i šupu nego da se mučim metlom, crevom ili čime god.
[ Pigoza @ 20.10.2008. 09:35 ] @
Ma razumem ja vas,pa cepterov kosta 50000 dinara!
Ali meni treba za prvu pomoc,jedno godinu do dve,posle toga imam nameru da kupim neki kvalitetniji sa vodenim filterom od recimo 10-15000 dinara, ali to kasnije ,sada bih morao da se zadovoljim sa neki sa platnenom kesom od 1600W VOX,jer ne vidim alternativu.
Zamislite cak i skupljiji Panasonicovi usisivaci koriste papirnate kese.
Kavi li su oni sa kanistercicem-suvi i hepa filterom?
Ja sam gledao na www.tehnomanija.co.yu tu je najveci izbor, sada bih uzeo neki do 2500 dinara,ne mogu vise ali nema na lageru Elin sa kanistercicem,meni treba za stan 50 kvadrata, od toga imam dva tepiha i dve staze,ostalo parket,sta cu ne mogu sada da se isprsim za vise, nego za prvu pomoc,inace moj Samsung koji sam rasklopio,otisli lezaji,inace je made in Korea,videsu sta mogu da uradim sa njim, mada i onako tehnika traje danas 5-7max godina sem ako se dobro isprsis.
[ Java Beograd @ 20.10.2008. 10:44 ] @
Sa starim usisivačem kome su otišli ležajevi možeš samo u đubre. Ako je kinta apsolutno ograničavajući faktor (potpuno te razumem) onda saveti tu malo mogu da pomognu. Dakle, koliko se da videti, na raspolaganju su Weg, Beko, Fox i slični. Kupiš, šljaka neko vreme, onda ponovo ...
Mada i sa boljim brendovima ne možeš da računaš da će doveka da radi.
[ Pigoza @ 21.10.2008. 10:43 ] @
5-ta godina je Samsungu, smatram da je Samsung dobra srednja klasa uredjaja,ali ispade da duze traju neke nepoznate nobrand firme nego poznate,recimo nerazumljivo da mnogo skuplji LG i Panasonic i drugi usisivaci koriste jos uvek kesu i to sa malom litrazom 2L.
Mene su savetovali da zamenim lezaje,ocistim kolektor i probam, pa ako vredi vredi ako ne u kantu.
Inace japanski lezaje koje mogu ovde da nadjem u Pozegi su 250 dinara, meni treba dva, pokusacu da ih sam skinem i namestim nove,vrlo je nezgodno malo prostora od lezaja do namotaja na rotoru?Ako ne moram kod majstora da ih zamenim,sto znaci uz moj rad i eventualno zamena lezaja kod majstora,lezaji to je oko 800 dinzi, i ako budemmorao kesu da menjam koja je oko 500 dinara to je 1300 dinara, a najevtiniji usisivac je 1800 dinara dok je VOX kao prihvatljiviji zbog platnene kese,snaga 1600W -2000 dinara, steta sto nema na lageru Elin 2300 dinara 1600W a kanistercic znaci bez kese,valjda jer nepise nikakva posuda vec higijensko ciscenje?
Usisivac popravljam jer mi je to poklon od svadbe od kuma, a i stator i rotor izgledaju ko novi?
Javi cu sta sam uradio?
PS.A sto ako su lezaji otisli-a jesu, nema nista od usisivaca,cisto informacija?
[ bansek @ 17.11.2008. 00:12 ] @
I ja se zanimam istim pitanjem.
Ispitivanjem ljudi koji ih imaju dosao sam do zakljucka da su usisivaci do 4.000 din sa vodenim filterom, oni mali sto lice na obicne, cisto bacanje para.
Npr. Onaj Vox sto je bio na akciji u tempu - slabo usisava, mali kapacitet,... znaci nista ne uzimati ispod 2000W. Kao sto bakara rece ovi veci jesu robusni ali vrede. Ja sam probao jedan R2D2 od 2800W (pre 2 god placen oko 12.000,00 din),uzeo od komsija, i mogu reci da sam zadovoljan.Ti komsije su uzeli Vox u Tempu, pokajali se, i brze bolje ga poklonili roditeljima :)))
Meni se svidja ovaj Einhel koji je okacio bakara, moram otici do neke njihove prodavnice, ali me cudi da karcher kosta samo 4000 din ???!!!??? Jel' ovaj model sa vodenim filterom ili ne ?

Inace kod ovog vodenog R2D2-a mi se ne svidja sto vazduh koji izlazi iz njega pomalo mirise na plastiku od koje je napravljen.


[ Predrag Supurovic @ 17.11.2008. 09:18 ] @
Nemoj se mnogo dzapati oko toga. Kupi najskuplji koji mozes.

Skoro sam uzeo neki NEO, mali kucni za vodeno filtriranje, kostao je oko 4500, vise onako iz fazona hajde da vidim kako to radi, i pokazao se vrlo dobro. Jeste malo bucan ali usisava kako treba, a vodu posle toga samo prospes, mnogo komfornije nego petljanje sa kesama.
[ bakara @ 18.11.2008. 21:42 ] @
Citat:
bansek:ali me cudi da karcher kosta samo 4000 din ???!!!??? Jel' ovaj model sa vodenim filterom ili ne ?

Karcher je kostao 4000 dinara dok je bio na akciji, bojim se da si malo zakasnio

Inace ti usisivaci koje sam postavio su za tzv. vlazno usisavanje i u teoriji bi mogao da im naspes vodu u kontejner i da prakticno dobijes usisivac (i) na vodu.

Nisam to probao, ali verujem da moze bez problema.
[ bansek @ 19.11.2008. 00:53 ] @
Ne bih se ja sa tim zezao.Onda ovi sa vodenim filterom ne bi imali smisla.
Otud i ta cena. U Tempu je na akciji bio mali VOX 1800W sa vodenim filterom - 4900din, a sad ima VOX 2200W malo veci, R2D2, sa funkcijama suvog i mokrog usisavanja i kosta 2.900din.
[ Bata @ 05.12.2008. 19:01 ] @
Zna li iko nešto o Fuego proizvodima ?

Znam, verovatno je škart obzirom da Nikad-čuo , ali koliki škart ?

"snimio" sam jedan usisivač Fuego sa posudom umesto kese, košta oko 3000 din, a piše da ima
snagu 2400W (možda toplotne disipacije ? hihihi )

takođe sam "zapazio" jedan Bosch model "bez kese" BX 11800 čiji su način rada nazvali
turbo stream, ali kada ukucam u pretragu, dobijem sajtove na španskom.

[ Milos_bgdd @ 07.12.2008. 14:19 ] @
Svakako dajem prednost usisaivacima sa vodenim filterom
Ja sam kupio Igea Compact Gisowatt i za sada lepo radi
Merkur 50 posto akcija

[Ovu poruku je menjao Milos_bgdd dana 07.12.2008. u 16:16 GMT+1]
[ maksvel @ 13.12.2008. 19:47 ] @
Puno no-name firmi koje proizvode usisivače sa vodenim filterima. Danas u Merkatoru naleteh na Vorner - lep usisivač, nije veliki, piše 2400 W, cena povoljna. Ali, nikad čuo za Vornera (baš se tako piše..). Takođe, ima i Linea.. Znate li šta o ovim firmama?
Nekako bi mi najviše odgovarao neki branded, ali manji - ne znam da li tako nešto uopšte ima u gradu Čačku
[ Leyla77 @ 15.02.2010. 08:34 ] @
Vidim da je tema "malo" stara, ali ajd da je podignem ponovno:)
Naime planiram da kupim usisvac sa vodenim filterom. Nasla sam jedan Bauer UVF-01..kosta oko 4500 na akciji...E sad sve specifikacije su super, ali nikada nisam cula za tu marku. Takodje me buni ova razlika izmedju usisivaca sa vodenim filterom i usisvaca za mokro i suvo usisiavanje?! Ne znam sta je ovaj. To me zbunjuje i kod ovih Karcher usisivaca koji pocinju sa A...jer i na njima pise da su za suvo i vlazno ciscenje, a nista se ne spominje o filteru...
Preporucili su mi na nekom hrvatskom forumu i neki Elit, ali nikako ne mogu da ga nadjem na internetu u Srbiji...
Please ako neko ima neka iskustva da podeli:)
Sto se tice cene isla bi najvise do 100 Eura tako da Zepter, Rainbow i sl otpadaju u startu.
[ tdjokic @ 15.02.2010. 09:14 ] @
Uz rizik da kazem nesto netacno, jer se poduze nisam bavio ovim, evo uopstenog odgovora.

Postoje usisivaci kod koji vazduh ide samo jednim pravcem - kroz usisno crevo, pa kroz kesu ili vodeni filtar ili kanister (bez kese?), pa kroz motor i napolje.

Kod drugih je vazduh razdvojen - motor ima svoj vazduh za hladjenje, a onaj drugi ide slicnim putem kao gore, samo sto ne ide kroz motor. Ovi onda mogu da usisavaju suvo i mokro, jer nema opasnosti da voda udje u motor. Istina je, da i oni prvi mogu da usisavaju mokro, ali onda u posudu za vodeni filtar treba sipati manje vode nego sto je uobicajeno, da se ne prepuni, a i tamo postoje odredjeni filteri i prepreke, kroz koje vazduh moze a voda ne moze (recimo visina, vazduh tece i "uzbrdo" a voda to radi mnogo teze).

Znaci, usisivac sa vodenim filterom UVEK ima vodu u sebi, bilo da usisava suvo ili mokro, i tu prljavu vodu posle prospes. To je "kesa za prasinu" i to se meni cini najprakticnije za manje stanove. Imam jedan takav, neke leve marke, sa vrlo malim rezervoarom, koristio sam ga vrlo malo, jer podne povrsine sticajem okolnosti cistimo onom elektricnom metlom, pa posle peremo krpom. Znaci, nemam veliko iskustvo, ali ono malo sto ga imam je vrlo pozitivno. Milina je, kad mozes da bacis prasinu a da se je ne nagutas dok otvaras usisivac, vadis kesu itd. Jedina je fora, da vodu moras prosuti sto pre, ako stoji par dana moze da se usmrdi, a i sta ce ti prljava voda u usisivacu?

A cena k'o cena - to sto sam ja kupio za mozda 5.000 poodavno, istovremeno se reklamiralo na nekoj od onih TV prodavnica, mozda sa par dodataka vise, za skoro 10.000.

Evo jednog koji ima vodeni filter a moze da usisava i suvo (ima "suvu" cetku) kroz vodeni filter, a i mokro (sa "mokrom" cetkom), cena oko 10.000 din.

# LIV usisivač Aquafil 1500
# Usisivač sa vodenim filterom
# Mokro usisavanje
# Suvo usisavanje kroz vodeni filter
# Snaga motora 1400W
# Max zapremina vode 2.5 l
# Metalna ce (2 dela)
# Savitljivo crevo
# Četka za suvo usisavanje
# Četka za mokro usisavanje
# Četka za uglove i nameštaj

ili ovaj , oko 6.000 dinara:

# Vinchi usisivač VC 006
# Napajanje: 230V/ 50Hz
# Snaga: 1400W max
# Eco-active funkcija vodenog filtera
# Plus dupli perivi HEPA filteri
# Funkcije za mokro i suvo usisavanje
# Funkcija izduvavanja vazduha
# Veliki kapacitet usisavanja: do 7 l
# Elektronske kontrole za 4 nivoa brzine
# 6-stepeno filtriranje

Dodatak: covek najlakse previdi najlogicnije, pa se kasnije seti - usisivaci sa papirnom kesom ne mogu da rade mokro usisavanje sto ce reci da za mokro mora da postoji nesto drugaciji nacin usisavanja - posuda (kanta) ili vodeni filter. Ni jedno, ni drugo se ne kvari od vode.

Postoje i tekstilne kese, za visekratnu upotrebu, koje se mogu prati, ali jos uvek nisu za mokro usisavanje, jer ne drze vodu.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 15.02.2010. u 11:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 15.02.2010. u 12:00 GMT+1]
[ bakara @ 15.02.2010. 11:44 ] @
Citat:
Tina Janjic: Takodje me buni ova razlika izmedju usisivaca sa vodenim filterom i usisvaca za mokro i suvo usisiavanje?! Ne znam sta je ovaj. To me zbunjuje i kod ovih Karcher usisivaca koji pocinju sa A...jer i na njima pise da su za suvo i vlazno ciscenje, a nista se ne spominje o filteru...
Preporucili su mi na nekom hrvatskom forumu i neki Elit, ali nikako ne mogu da ga nadjem na internetu u Srbiji...
Please ako neko ima neka iskustva da podeli:)
Sto se tice cene isla bi najvise do 100 Eura tako da Zepter, Rainbow i sl otpadaju u startu.

Taj bauer je koliko vidim obican kinez koji mozes da vidis i pod drugim imenima...
Karcher je usisivac sa kanisterom ali sa filterom, moze i da usisava tecnost zato sto mu je motor na vrhu kanistera mada nema vodeni filter.

Sto se tice usisivaca, po meni su ipak najbolji usisvaci sa kanisterom, znaci bez kesa i vode, iz jednog prostog razloga a to je jednostavnost upotrebe, iz kanistera jednostavno prospete prasinu, dok kese morate prazniti a ove sa vodom morate prati.

Ako biras nov usisivac, mislim da samsung ima najinteresantnije modele, a gorenje najgore.

[ Horvat I @ 15.02.2010. 12:01 ] @
Imam sa karnisterom ni u poklon mi ne bi trebao.
Dok je propao "fisek" koji stiti motor moze ga se koristiti samo vani za skupljanje lisca.
A i to je brze sa onom metlom za lisce.
[ Leyla77 @ 15.02.2010. 12:13 ] @
@Bakara meni su bas ljudi koji imaju vodene usisivace sa kanisterom rekli da ne kupujem takve posto s vremenom pocinju smrditi na budju, nego ove uspravne sto se nakon upotrebe jednostavno razdvoje na pola i donji deo gde je voda operes i samo okrenes da se osusi.
Ja bi iskljucivo sa vodenim filterom zbog alergija.
Inace j imam od Karchera parocistac i nisam odusevljena sa njim:( Doduse mozda je i on dobar samo sam ja previse ocekivala:D
Sto se tice kineskog porekla na vecini usisivaca pise PRC...
Na karcherovom sajtu nisam ni uspela da nadjem sa vodenim filterom nego samo sa obicnim ili ove za mokro i suvo usisavanje.
[ jugotb @ 15.02.2010. 12:33 ] @
Uzmi slobodno taj Liv i neces se pokajati. Kvalitetna plastika i motor, nije pretjerano bucan i lak je za odrzavanje, a sto je najbitnije meni kao trgovcu i tebi kao potencijalnom kupcu za nekoliko godina koliko ih prodajem nisam imao ni jednu reklamaciju na njih a imaju dvije god. garancije.
[ bakara @ 15.02.2010. 13:09 ] @
Citat:
Tina Janjic: @Bakara meni su bas ljudi koji imaju vodene usisivace sa kanisterom rekli da ne kupujem takve posto s vremenom pocinju smrditi na budju, nego ove uspravne sto se nakon upotrebe jednostavno razdvoje na pola i donji deo gde je voda operes i samo okrenes da se osusi.
Ja bi iskljucivo sa vodenim filterom zbog alergija.

Nisi me razumela...
"sa kanisterom" ja zovem usisivace bez kese ali ne na vodu!

Evo ovakav recimo:



Imaju oni i hepa filtere tako da ni sa njima nema grinja.

[ baraka @ 15.02.2010. 13:52 ] @
KANISTRI su svi klasični usisivači (oni koji nisu uspravni), sa i bez kese.

Zapitajte se zašto nijedna ozbiljna firma, bila ona specijalizovana za usisivače ili ona koja se kućnom tehnikom bavi malo šire - nema u svom asortomanu usiisvače sa vodenim filterima. Mora da postoji mnogo dobar razlog.
[ gti2 @ 15.02.2010. 15:19 ] @
Citat:
nijedna ozbiljna firma


Evo jedna http://www.rainbowsystem.com/rainbowsystem/main/ Ne ulazim u to da li su im proizvodi precenjeni ili ne,ali voda je po mom misljenju najbolji filter.
Usisivaci sa vodenim filtriranjem zahtevaju redovno pranje posude pa ih to cini malo neprakticnim,ali je i to relativna stvar tj nije bas prijatno ni tresti hepa filter kod ovih "ciklona",narocito uz vetar :-)
[ baraka @ 15.02.2010. 15:53 ] @
Ovo su ozbiljni, veliki proizvođači usisivača:

Dyson, Hoover, Miele, Electrolux, Philips, Bosch, Rowenta, AEG, Siemens

Rainbow je egzotika.

















[ gti2 @ 15.02.2010. 16:08 ] @
Da li ih "egzoticnost" cini nestrucnima na tom polju?Kvalitetan usisivac sa vodenom filtracijom kosta jer mu je sam filter koji stiti motor od sitnih cestica vode izradjen od posebnih materijala (izmedju ostalog i srebra),a ne kao kod "kineza",neki filc i sundjer.Nabrojani brendovi su "komercijala" pa samim tim i prave uredjaje koji ce biti pristupacni sirim narodnim masama.
[ tdjokic @ 15.02.2010. 21:45 ] @
Licno bih uvek radje prao neku kutiju nego prosipao prasinu iz nje, ali svako ima svoj ukus
[ Leyla77 @ 16.02.2010. 08:25 ] @
Malo sam citala po forumima i vidim da mnogi hvale Liv aquafiletr 2000..Jel ima neko od vas iskustvo sa njim?
Doduse nisam planirala toliko da potrosim, ali ako je stvarno dobar kao sto pise onda mozda...
[ Leyla77 @ 16.02.2010. 14:27 ] @
jao ljudi ja bi ovo, cena bednih 125 000 din:))) Skoro ga porucih jer sam milila da je 12 500:D
"Opis proizvoda

* Siemens usisivač VSR 8000
* Robot za čišćenje Sensor cruiser
* Sensor cruiser, u zavisnosti od stepena nečistoće, automatski izabere jedan od četiri intenzivna programa. Prljavu površinu čisti tako dugo dok stvarno nije očišćena. Pritom Vaš rad ograničava samo na pritisak dugmeta, ostalo sensor cruiser uradi sam. S obzirom na program čišćenja, usisava 3, 6, 9 ili beskrajno dugi niz sati, a da sve vreme ne morate brinuti o njemu
* Sensor cruiser može usisavati koliko je potrebno - sve dok mu centrala ne pošalje signal za zamenu filter-kesice. Akumulator izdrži 60 minuta. Kad se akumulator polako prazni ili je njegovo skladište za prašinu puno, sensor cruiser se sam uputi ka centralnoj stanici. Nakon združivanja sa centralom, ova usisavanjem preuzima nečistoću i, ako je potrebno, akumulator napuni u roku od 10 do 20 minuta. Sensor cruiser potom može ponovo nastaviti s radom. Sve dok se filter kesica u centrali ne napuni.
* Budući da čisti samostalno i izrazito tiho, sensor cruiser možete upotrebljavati češće nego što biste sami usisavali. U jednom satu može očistiti približno 15 m². Na taj način, u zavisnosti od osnove stana, ne čisti samo jednu prostoriju nego više njih. Osim toga, centralu, zbog praktične ručke, možemo jednostavno i bez naprezanja prenositi. Zahvaljujući svemu tome sensor cruiser možete koristiti svugde a Vaš stan nikada neće biti zaprljan.
* Zapremina filtera: 2 l
* Zapremina skladišta za prašinu (robot): 0.2 l
* Dimenzije aparata (centrala): 500 x 250 x 230 mm
* Dimenzije aparata (robot): prečnik 280 mm, visina 120 mm
* Težina (centrale): 5,8 kg
* Težina (robota): 2,0 kg
* Kapacitet akumulatora: 1.7 Ah
* Napon: 12V
* Garancija: 2 godine
* Zemlja porekla: EU
"

Zamislite sedite i gledate TV, a on cisti, mozda prodam bubreg pa ga kupim:)))
[ tdjokic @ 16.02.2010. 15:07 ] @
Moze to u sredjenim stanovima, ali kod mene bi se ziv polomio - u jednoj sobi fali 0,3 m2 parketa, u drugoj prag - morao bi da skace, na trecem mestu rupa, nema ni praga, ni parketa, ni zida, i ako bi sve to preziveo doceka ga strujni udar - svaki dan bar jednom struja posteno trepne, padne napon, odneo bi djavo i senzore i logiku :-)

Bez zafrkancije - kupi najjeftiniji sa vodenim filterom - neces se preterano istrositi, a sigurno ces steci jasnu pretstavu sta moze, sta ne moze i kako radi. A pranje posude nije nista narocito, kao da peres osrednju serpu, a jos je i manje tezine od serpe.

Vec sam ranije rekao - 2 usisivaca, cena znatno razlicita samo zbog par dodataka, inace sistem vodenog filtera potupno identican, a sto se tice motora, elektronike, kablova, to je sada kod vecine vrlo slicno, svi to znaju da prave u nekom prihvatljivom kvalitetu, kupce hvataju na razne druge fore.
[ Leyla77 @ 17.02.2010. 12:02 ] @
Posto me vec boli glava od pretrazivanja neta, a i bojim se ako nastavim da cu da dobijem otkaz:) odlucila sam 97% da uzimam Karcher DS 5600! Kosta 28 500 din (za moj pojam preskupo za usisivac, ali nemam vise zivce). Ako neko ima nesto da kaze vazno vezano za ovaj usisivac neka kaze sada ili cuti zauvek :D
[ Leyla77 @ 19.02.2010. 07:33 ] @
Tresla se brda rodio se mis:)
Naime juce sam ipak kupila Keno usisivac, onaj stari model sto izgleda ko velika kanta sa poklopcem jer su mi savetovali da je taj laksi za odrzavanje od novih modela koji imaju u sebi neke kanistre sa rupom promera sake i onda moras da zavlacis ruku unutra i cistis.
Kostao je 7 500 din (i dobila jos na poklon ribez:))
Evo prvi utisci:
usisali smo sa njim dnevni, kuhinju i predsoblje, oko 60 kvm, sve laminat i plocice i namestaj (koza) i u vodi je nakon usisavanja bilo otprilike casa od 2 dcl peska (jbg zivim u Subotici:)), klupko dlaka i prasine velicine sake (ja i kci se linjamo:)) i voda totalno prljava. Napominjem da sam taj dan dva puta vec prethodno mela sa onom viledinom metlom ovo sve, ali imam los laminat i rupice izmedju tako da kapiram da ja celo vreme presipam iz supljeg u prazno, tj guram pesak iz jedne pukotine u drugu.
Kada uhvatim vremena krenucu na madrace pa Vam javljam.
pozz
[ tdjokic @ 19.02.2010. 13:17 ] @
Eto vidis - moze biti veselo i za manje od 100 evra!
[ Leyla77 @ 20.02.2010. 17:55 ] @
Ko sto obecah evo utisci o ciscenju madraca. Ocistila sam 2 mala i jedan madrac za bracni i kada sam otvorila voda je smrdila na povrsini je plivalo nesto penasto, bez i cini mi se masno...grinje?!
Ima i neka okrugla mala cetka koja je idealna za ciscenje prasine sa kompa i tastature.
Sve u svemu ja sam zadovoljna.
Vrlo lako se cisti. Skine se taj poklopac pa onda iz donjeg dela koji izgleda kao kanta sve fino u wc i jos tusem isperem, onaj neki drugi deo sto ide u tu kantu, pretpostavljam da je i to neki filter sve operem u kadi za nekoliko minuta i ostavim tamo da se ocedi.
[ tdjokic @ 20.02.2010. 19:57 ] @
Koji je to model? Nasao sam na netu ovo sto lici na uspravnu kantu - BS-861C
[ Leyla77 @ 21.02.2010. 12:11 ] @
to je taj, samo sto nisu imali tako sivi nego sa crvenim poklopcem.
[ tdjokic @ 21.02.2010. 13:26 ] @
Na njihovom sajtu pise:

- Kapacitet za vodu: 7L
- Kapacitet za prljavštinu: 10L - podna

Znaci li to da u njega sipas 7 litara vode za filtriranje prasine pa kasnije to moze da naraste do 10 litara ukupno?
[ bansek @ 21.02.2010. 16:24 ] @
A vredi li dodati jos 2.500,00RSD za Liv Aquafilter 1500 (Made in slo)? Njega su bas nahvalili ovde na forumu.
Ne svidja mi se sto nisu napravili neki mehanizam da se deo sa tockovima odvaja od kante, lakse bi bilo za odrzavanje.....

[ Leyla77 @ 21.02.2010. 16:27 ] @
ne sipa se 7 litara nego 1.5-2 litre. Mislim da ovo 7 litara znaci da moze toliko vode da usisa kada ga koristis za vlazno usisavanje...
[ jugotb @ 21.02.2010. 16:52 ] @
Ovaj usisivac je isti kao onaj Elit sto je pominjan u nekom od prethodnih postova. Prilicno dobar i kvalitetan za svoju cijenu (ovdje kod nas oko 80 evra). Mozda mala zamjerka na puno detalja na koje treba obratiti paznju prilikom ciscenja istog.

[Ovu poruku je menjao jugotb dana 21.02.2010. u 18:14 GMT+1]
[ Leyla77 @ 22.02.2010. 07:19 ] @
@Bansek taj Liv vidim da isto mnogi hvale na forumu, ja sam uzela Keno zato sto mi ga je preporucila prijateljica koja ga ima vec 3 godine i jako je zadovoljna.
Inace zaboravila sam da kazem da sam dodala u onu vodu etericno ulje (valjda se to sme...) i posle mi je citava kuca mirisala:)
[ Java Beograd @ 22.02.2010. 08:11 ] @
Glavna prednost usisivača sa vodenim filterom je da je sva snaga motora stalno na raspolaganju. Za razliku od usisivača sa kesom, koja kad se napuni, potpuno uspori tok vazduha pri usisavanju.

Glavna mana je smorno sipanje vode, pa prosipanje prljave i na kraju pranje svih pojedinih delova. E sad, to nije tako strašno ako se radi "veliko usisavanje" (u mojoj kući se to radi vikendom - osim ako preskočimo ) ali je prilično komplikovano ako hoćeš da usisaš nešto malo slučajno prosutog brašna, ili neku prljavštinu koju je uneo neko ko nije lepo obrisao noge.

Sledeća prednost je što se takvim usisivačem može lepo i bez bojazni usisavati sve - pa čak i dovrište, tj. površine koje se obično čiste metlom. Ja moju garažu usisavam, takođe dvorišnu šupu, a i betoniranu terasu. Što bih metlom dizao prašinu ? Posle svega, lepo prospem prljavu vodu - i gotovo.

Usisivač sam koristio i za "ubrzano sušenje" opranih tepiha, staza i tepisona, ali i patika !

Sve u svemu Tina, kupila si lep i dobar usisivač. I sama ćeš otkriti sve moguće namene i prednosti uvog tipa usisivača. Uzdravlje ga koristila.


P.S. Ja sam kupio usisivač sa vodenim filterom za sledeću namenu: kad sam renovirao kuću, nakon gletovanja i krečenja zidova, preko betonske košuljice je bio sloj od 2-3 milimetara ošmirglane i osušene glet mase. To sam morao da očistim pre postavljanja podnih obloga. Metla nije dolazila u obzir, a svaki drugi tip usisivača jednostavno nije mogao da odradi posao. Tako sam kupio kineski VOX (50 EUR) sa mišlju da mogu i da ga bacim bez griže savesti, čim obavi posao (pa makar i delimično). Ali, eto, koristim ga i dalje u sreći i veselju već duže od tri godine. I nemam dilemu šta ću da kupim, kad ovaj crkne.
[ Leyla77 @ 22.02.2010. 15:34 ] @
@Java Beograd ja ovaj moj evo koristim svaki dan od kada smo ga kupili...navukla sam se posto je nov. Evo imam vec upalu misica:) Inace mi kada smo se pre vise od 2 godine useljavali u novu kucu unajmili smo jednu tetu da ocisti onu grubu prasinu posto sam ja alergicna, a ona zaboravila da stavi kesu u usisivac pa je crko...e ja od tada nema usisvac nego koristim viledinu metlu (onu sa sundjerom) i parocistac. Tako da mi je totalna furka sada ovaj usisvac:)
Nije mi tako komplikovano ni pranje usisvaca posle...
Za mrve i ostalo sitno koristim ili metlu ili onaj rucni usisivac.
[ barcode @ 05.03.2010. 10:46 ] @
Za one koji imaju kucne ljubimce toplo preporucujem Samsung model koji je bez hepa filtera (sa obicnom vrecom) a na samoj drsci ima umetnut plasticni (ciklon) filter koji pokupi ama bas svaku dlaku pre nego sto stigne do kese. Taj filter se lako prazni, samo se malo odvrne i dlake same ispadnu napolje za razliku od nekih ciklon filtera po kojima morate da kopate rukom da biste izvukli dlake (oni koji to rade znaju o cemu pricam). Preporodio sam se otkad koristim ovaj usisivac.
[ JecaN @ 23.03.2010. 13:37 ] @
Jer može neko da mi kaže nešto o ovom usisvaču :

FROZZINI USISIVAČ ZTO-418

Usisivač sa vodenim filterom za prašinu
Snaga 2000W
Velika moć usisavanja
Dodatni set četki za razne namene
Aluminijumske cevi sa rebrastim crevom




[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 23.03.2010. u 18:04 GMT+1]
[ Java Beograd @ 23.03.2010. 13:49 ] @
Ovo je skoro isto kao FOX usisvač od oko 50-tak EUR.
[ jugotb @ 23.03.2010. 16:13 ] @
...a kod nas se zove Elit Aquatech, ima 1600w (pise) i kosta oko 60e... Nije los, mozda mala zamjerka na nacin sastavljanja motora i posude i gumicu na sastavu posude i crijeva, ostalo moze proci...
[ GRAFAM-JOVIĆ @ 31.03.2010. 01:31 ] @
Ja mislim da su najbolji usisivači sa papirnim kesama.Nema pranja ,kesu izvadiš i baciš-gospodski.Ne usmrdi ti se nikakva voda u usisivaču ako ne stigneš da ga opereš.Ne vadiš rukama smrdljive dlake i ne bacaš ih u šolju ....
[ Leyla77 @ 31.03.2010. 07:25 ] @
hehehe vidim zasto ti mislis da su papirne najbolje ;)
Moj usisvac na vodu uopste ne smrdi, dlake ne vadim rukama nego ih isperem u wc solju i onda posle citav usisivac (osim naravno dela sa motorom) operem pod tusem i okrenem u kadi da se osusi. Ja sam eto jos uvek zadovoljna :D
[ tdjokic @ 31.03.2010. 12:08 ] @
Bolje je hvatati mokru prasinu i dlake rukama nego suvu plucima! :-) Nisu mi jasni ovi sa turbo sistemom, bez kesa i vode, kako se tamo prasina baca - okrenes posudu i prospes u kantu za djubre, kao ono urnu sa pepelom po filmovima? Da li se prasina tamo toliko sabije da ispada u komadima? Bas me zanima.
[ baraka @ 31.03.2010. 12:31 ] @
Bolji usisivači bez kesa kompresuju prašinu, tako da vrlo malo prašine ode u vazduh kod pražnjenja. Razumem da i to nekome može da smeta, neki ljudi su izuzetno osetljivi na prašinu.

Za takve ljude su usisivači sa kesama koje se menjaju najčistije rešenje - malo skuplje, dosuše ali najbolje. Uzgred, usisivači sa kesama, pod ostalim jednakim uslovima, imaju osetno bolju usisnu snagu od onih bez kesa.

A vi kojima ne smeta da perete kompletan usisivač posle svakog usisavanja - samo napred.
[ Leyla77 @ 31.03.2010. 12:48 ] @
Posto u kuci imam samo laminate da je malo jaci ovaj na vodu iscupao bi ih tako da mi ne treba jaca usisna snaga :D Inace usisavam jednom nedeljno detaljno, a za ovo ostalo koristim metlu i rucni mali usisivac tako da mi nije tesko da perem.
Nego cula sam da kod kineza ima da se kupi neka kopija onog robota samo sto ne usisava nego brise...nakacis mu mokru krpu i on se sam kotrlja okolo, nema senzore tako da se zabija u zidove i kosta negde 3000-4000 din. Jel neko to probao, video...?
[ tdjokic @ 31.03.2010. 13:09 ] @
Ja se kesa bojim iz vise razloga:

- svojevremeno sam dobio na poklon Simens usisivac, mali, drzis ga u ruci, a iz njega do poda ide cev sa cetkom na kraju, koriscen. Kupac je svojevremeno bio mudar pa kupio i rezervne kese uz njega. Krenem ja da ga koristim, sve lepo i fino. Napuni se prva kesa, bacim. Tu se vec pojavio prvi problem - kesa se sama od sebe ne zatvara dobro i uvek malo prasine ode u nos

- uzmem drugu kesu - a ona zalepljena previse u proizvodnji, ne moze da se normalno otvori, da bi se koristila. Neke sam pazljivo odlepio, neke su se iscepale i gotovo. A da se kupi nema nigde. Cim prodje par godina ili ih vise ne proizvode ili ih nema bas kod nas i slicno

- tesko mi je da kontrolisem koliko je puna, uvek pogresim. A snagu imaju veliku bas zbog toga sto se kesa puni i koci protok. Ja moj najnoviji vodeni sa regulatorom obrtaja motora drzim na minimumu pa je i to stravicno i traje celo vreme rada

- nema govora o mokrom usisavanju
[ baraka @ 31.03.2010. 15:26 ] @
OK, za tebe je jasno, ne veruješ.

Za one koje to interesuje, evo 2 modela istog proizvođača, iste linije, koliko vidim identičnih specifikacija - jedina razlika je što je jedan sa kesom, a drugi bez.

http://www.hoover.co.uk/produc...d-cylinder/602/freespace-pets/
http://www.hoover.co.uk/produc...s-cylinder/587/freespace-pets/

Iz motora iste snage (2000 W), jedan izvlači 350 Airwats usisne snage, a drugi "samo" 220.
Ovaj sa kesom ima 59% veću usisnu snagu - dovoljno da se okarakteriše kao "osetno", zar ne?
[ bakara @ 31.03.2010. 20:11 ] @
Citat:
tdjokic:  Nisu mi jasni ovi sa turbo sistemom, bez kesa i vode, kako se tamo prasina baca - okrenes posudu i prospes u kantu za djubre, kao ono urnu sa pepelom po filmovima? Da li se prasina tamo toliko sabije da ispada u komadima? Bas me zanima.

Bukvalno tako kako si opisao...posle ciscenja skines posudu okrenes i prospes, nista vise od toga nije potrebno.
[ dragmilk @ 10.08.2010. 12:15 ] @
Karcher 5600. Mi smo ga kupili pre godinu dana i vredi svakog ulozenog dinara.
[ JecaN @ 06.01.2011. 13:47 ] @
Da li neko ima Bosch usisivač BX 11800 i kakva su iskustva
* Bosch usisivač BX 11800
* Priključna snaga: 1800 W
* Usisavanje bez vrećice sa tehnologijom turbo steam
* Elektronska regulacija snage usisavanja regulatorom
* Ručka Ergo
* Teleskopska cev za podešavanje na individualnu visinu tela
* Sistem filtera za čist izduvni vazduh: Air Clean II
* Korisna zapremina posude: 1,5 l
* Prikaz napunjenosti posude
* Nastavak za stajanje tokom mirovanja
* Automatsko namotavanje kabla
* 3 mekana točkića za čuvanje tvrdih podova
* Radijus delovanja: 8 m
* Ergonomski držač na aparatu za lakše prenošenje
* Oprema:
* Preklopni nastavak (širina usisavanja 260 mm)
* Boja: providno narandžasta / antracit
* Težina aparata (bez pribora): 4,7 kg
* Garancija: 2 godine
* Zemlja porekla: PRC

[url=http://http://www.tehnomanija.rs/katalog/bosch-usisivac-bx-11800.html][/url]
[ Gaga 3 @ 23.01.2011. 11:21 ] @
Evo da i ja malo osvezim temu i odgovorim na prethodni post. Imam dva usisivaca. Jedan je LIV AQUA FILTER 1500, njega korisitm jednom u 15 dana da celu kucu usisam. Na vodeni je filter, uh sta se sve tu moze naci posle usisavanja. Mogu reci da je fenomenalan, lak za koriscenje, jednostavno se cisti. Ja stavim i malo etericnog ulja u vodu, pa zamirise ceo dom! Po meni mozda i najbolji od vodenih usisivaca tog cenovnog ranga, cena oko 12000! E sad ima i noviji model koji cak i pere tepihe, cena 19000! Drugi koji imam za svakodnevno ciscenje ili svaki drugi dan, mora se ( moj psic u kuci) je BOSH BX 11800, radi na plasticnu kutiju u koju kupi svu prasinu, prljavstina se prospe i to je to, ima filtere koji posle nekog vremena mogu da se operu, dobro osuse i vrate. Znaci nema cimanja oko kesa. Takodje za cenu od 8200 vise nego odlican. Usisava fenomenalno, vuce , mali, sladak, ne zauzima puno mesta, lak 4,7 kg! Ma fenomenalno! Toliko od mene ! Pozdrav svima!
[ Female guest @ 14.08.2013. 01:25 ] @
@barcode
Izvinite, a koji je tačno taj model Samsunga kojim ste zadovoljni?

I ja imam psa, dugodlakog, i ubih se tražeći odgovarajući model.
Čišćenje usisivačem (a, još više, usisivača) koji sada imam je prava agonija (i to za ne baš male pare)..
[ Jare1 @ 09.01.2016. 16:27 ] @
Ja sam kupio Karcher T 7/1 i preyadovaljan sam. Dva meseca sam lutao.
http://visitmy.co/4du
[ rovaccccc @ 10.01.2016. 00:42 ] @
Mi smo nekoliko puta profulali sa usisivacem.......te vodeni te ovakav te onakav......sad smo ponovo trazili dobar usisivac da nije na vodu da je lako radit s njim........poceli gledati gorenje,bosch,miele itd.......cim pocnes trazit malo bolje odma cijena skace u nebo.

Uglavnom......naletio je kirby za 100€ polovan ali odlicno stanje........mi nismo znali da usisivac moze biti ovako dobar......ta stvar nova kosta par hiljada € sa svim prikljuccima........daleko od toga da bi ja to platio toliko novo.........ali za ovu cijenu kako se moze naci svima bi preporucio da to uzmu.

Kirbi trosi struje oko 600w a vuce jace od bilo cega sto sam vidio u zivotu........tepisi sa visokom dlakom njih nikad nismo mogli usisat kako treba.......kirbi kad predje preko njeg kao da ga kopacica prekopala......pored svega lako je s njim baratat.....on stoji uspravno samo ga upalis provozas i ponovo vratis uvijek je spreman....sretno sa usisivacima :-)
[ anon3017188 @ 10.01.2016. 13:47 ] @
To je pametna kupovina -- polovan a dobar.A jos bolji izbor je Rainbow usisivac.Radi na vodu a ima i mogucnost pranja tepiha , usisavanje alergena-grinje,usisavanje namestaja,..............moze se naci polovan za 200 - 350 E.Najvaznije da nema zamenjive kese a radi NEVEROVATNO.....inace nov kosta nekoliko hiljada eura.
[ rovaccccc @ 10.01.2016. 13:55 ] @
Moj kolega ima rainbow :-)
Ne znam sta bih rekao,oba su dobri nema dalje.
Rainbow posto je na vodu imam osjecaj da ce mozda bolje filtrirat sve to.Ali i kirby navodno filtrira skroz dobro.
Kirby takodje ima nastavke za pranje tepiha,dubinsko ciscenje namjestaja,masiranje,slajfanje parketa ,krecenje farbanje itd....ali ode tema daleko.

Meni se kirby svidio zato sto ga samo provozas i opet parkiras.......dok kolega npr ima drugi usisivac za stalno......samo se ponekad nakani sklopit rainbow pa cistit s njim.

Zaboravih spomenuti kirbi koristi neke velike papirne kese koje se postavljaju u neku platnenu posebno nesto......te kese kostaju malo vise...mislim oko 10€ 3 komada ili tako nesto........ali ja sam nasao covjeka koji proizvodi kese po zelji....i kostaju 1€ :-)
[ anon3017188 @ 10.01.2016. 17:32 ] @
Oba usisivaca su dobra i to je ispravna kupovina - kupiti polovan a dobar usisivac.Ako neko ipak zeli nov uredjaj onda jedino prava odluka je " Karcher ' usisivaci i to OBAVEZNO , kupiti preko interneta-oglasa-Subotica , na adresi kupujem - prodajem.
Imate izbor kakav pozelite -- narucite model koji hocete a sve jeftinije.Mogu se pronaci i dobri Talijani.

Vazan podatak koji govori o karakteristikama usisivaca je -- " Vakum ' i ' protok '.E takve podatke nema kod komercijalnih usisivaca poput Bosch , Samsung , LG..........i sl.Sta god da izaberete od komercijalnih usisivaca je cisto bacanje para -- oni usisavaju prasinu i mrvice samo sa " gornje 'povrsine tepiha.Odnosno takvi usisivaci -NE -RADE.....Kupujete uredjaj koji ne radi a dobijate samo lepo dizajniran i upakovanu plastiku.
Ako meni ne verujete odvoti 10 - 15 Eura , pa pozovite nekog iz vaseg grada da vam ocisti tepih , krevet ......pa se uverite sami o ovome sto vam pricam.Raspitajte se ima takvih koji ciste kuce , stanove....itd.



[ lazar markovic @ 12.02.2019. 21:08 ] @
Posto u kuci nemam tepihe, da li ovakav usisivac moze da dovoljno dobro pokupi sve sto treba sa parketa?

Jer HEPA H-13 mi je uslov, a ova dva Philips-a daju 99.7% uz garanciju od 5 godina.

Uzeo bih radije sa posudom, ali me nervira sto ce biti iritirajuceg cegrtanja, kada usisam recimo saku pirinca sa poda. Ovaj drugi sa kesom to nece raditi.





[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 24.02.2019. u 10:00 GMT+1]
[ bordzija @ 21.02.2019. 08:34 ] @
Ajder da se i ja nadovežem kad je vec neko podigao temu, treba mi usisivač sa vodenim filterom za ogroman stan. Imamo neki mali gorenje sa kesom koji je uglavnom zapušen i ne vuče, usisaš jednu sobu i on je gotov. Znači neki veliki sa vodenim filterom, da dobro vuče i da potraje barem neku godinu? Čuo sam od nekoliko ljudi da su ti sa vodenim filterom uglavnom bučni a slabo vuku. Ima tu i manjih tepiha ali uglavnom velike površine sa parketima.
[ lazar markovic @ 24.02.2019. 20:22 ] @
Gotov jer se napuni kesa... Kupis 10 originalnih kesa jeftino na internetu, pa ih menjas i ne kupujes drugi usisivac. Vodeni su svi sada losi, ne moze da se nabavi taj jedan koji vredi, slovenacki LIV.
[ lazar markovic @ 24.02.2019. 22:44 ] @
Ovde je kolega lepo objasnio: http://www.elitemadzone.org/p3697013

Doduse, problem ciklonskog sistema sa posudom je da se najfinija prasina vraca u vazduh prilikom praznjenja posude;

https://youtu.be/qBEuXxsj3tI?t=779

pa sam odabrao Philips usisivac sa kesom, FC8245/09 jer ima HEPA filter koji zadrzava 99.9% prasine, i 5 god garancije za 100e, a kesu bacim bez podizanja prasine. A nije ni skupa.

Ti potrazi LIV , ima polovnih, ako ne pocne uvoz opet, jer je poskupeo i dosao na nivo 150-200e.

[Ovu poruku je menjao lazar markovic dana 25.02.2019. u 00:03 GMT+1]
[ boree @ 02.03.2019. 13:38 ] @
Ima stari gorenje hurrican 1600w i toliko sam zadovoljan sa njim da sam kupio novo crevo i četku. Isto je ciklon sa plastičnom posudom, ima 5 "filtriranja" , prvi je u ciklonu, drugi u posudu, pa sunđer, hepa filter pre motora i na izduvu još jedan filter. Nikad problema sa pražnjenjem, ne praznim ga u dnevnom boravku već u kontejner. Filtere redovno čistim i još nikad nisam kupio nove.
[ bordzija @ 12.03.2019. 01:30 ] @
Nema taj liv to je nesto od pre sto godina samo polovni delovi.

Ne vidim racunicu kupovati ciklonski usisivač sa izmenjivim filterima koji su verovatno skuplji od papirnih kesa mislimna duge staze.

Znači usisivač na vodu mi je zanimljiv tj sa vodenim filterom. Nemoguce mi da su svi krsevi

Kakvi su ovi robot usisivači? Samsung ili iromba?8
[ x3mann @ 23.04.2019. 14:59 ] @
ovo na slici dole je ziva istina i toliko o usisivacima :-)






[ mjanjic @ 23.04.2019. 16:36 ] @
Ne znam, ali ja imam neki veliki Vox, kupljen pre 7 ili 8 godina, nije imao u par radnji gde sam gledao nijedan drugi sa vodenim filtrom (hteo onaj sa posebnom posudicom koja se lakše uklanja). Smaranje pošto se skida cela glava, neka plastika, crevo i tek onda sipam vodu, pa sve to nazad. Ali usisava apsolutno sve, mada je bučan više nego što mi se sviđa, plus to maltretiranje sa dodavanjem vode, ali zato pokupi svu paučinu i sve drugo, ali je pogodan kad se usisava cela kuća, jer je za neko brzinsko usisavanje maltretiranje oko dodavanja vode i pranja.

Ovi novi su lošiji verovatno zbog ograničenja snage prema direktivama EU.
[ bakara @ 23.04.2019. 20:21 ] @
Ne da nije istina, nego je zalosno koliko je neistina :)

nemam pojma sto uzdizu tu slobodu kad nikad nije bio dobar usisvac, valjda domaca nostalgija, sta li drugo moze biti?
[ mjanjic @ 24.04.2019. 03:53 ] @
Davno pitao nekoga iz te firme zašto su im bučni usisivači, kažu da je politika firme bila da za domaće tržište idu domaći ležajevi, a za strana tržišta strani!

Takođe, naslušao sam se priča o raznoraznim projektima u Slobodi u vezi smanjenja i sprečavanja pojave kružne vatre na kolektoru, međutim kad skinete poklopac motora na bilo kom njihovom usisivaču i uključite ga, ne da ima kružne vatre, nego može da posluži umesto logorske. Kao i za sve firme u vreme SFRJ, bile zaštićene od konkurencije iz uvoza, hiljade ljudi koji su glumeli neke inženjere dobijali stanove i dobre plate, a nikad ništa nisu napravili.

Banalan primer je da se rotor motora prvo balansira pa se posle ceo potopi u lak. I laiku je jasno da bi posle toga rotor opet morao da se balansira, ali kome to objasniti, njima je u proizovdnji bilo lakše da rade tako. Ležaji su još dobro izdržavali poprilično dugo (10 i više godina, kad se jednom zamene, služe po par godina ili kraće), s obzirom koliko su rotori tih motora bili loše balansirani.

A stalno su isticali koliko su ti njihovi univerzalni motori jeftini (cena bila nešto tipa 3-4 evra), ali je zato i kvalitet bio proporcionalan ceni.



Nego, za ove veće usisivače obratiti pažnju, kod nekih se kesa baca, jer je otvor veličine usisne cevi, pa je kesu teško ili nemoguće isprazniti kako treba, a i predviđeno je da se menja kad se napuni, što je po meni debilna varijanta.



Za svakodnevno glancanje, dobri su ovi "roboti", samo što je cena poprilična, ali ima modela koji se "pentraju" čak i na tepihe :)
[ x3mann @ 26.04.2019. 18:54 ] @
Realno kad si skorojevic i selja onda po default-u imas odijum na sve sto je domace proizvodnje ! ali to su vec stvari neke druge prirode

Drugo Sloboda je dokazala svoj kaviltet decenijama unazad ne samo kod usisivaca nego kuhinjskih sporeta termo-akumulacionih peci i ostalih kucanskih aparata .Da Vas podsetim da je Sloboda prva u Jugoslaviji pocela sa proizvodnjom ves masina kao i masina za sudove i frizdera pa je kasnije odlukom savezne vlade morala da se odrekne dela te proizvodnje zbog Obodina i Gorenja !
Trece i najvaznije a za sve ove kojima je sve strano dobro a domace lose da samo napomenem da sve sto je izaslo iz fabrike Sloboda je bilo u koperaciji sa italijanskim Ignisom ili nemackim Progresom (konstrukcija i dizajn) i da su se u isto vreme takvi isti uredjaji proizvodili u tim zapadnim fabrikama samo pod orginalnim imenom ! Toliko o tome kako je to sa zapada uvek bolje od ovog domaceg
Cetvrto ta prica kako je u Slobodine usisivace stavljano sve i svasta je tacna ali to se odnosi nazalost na poslednjih desetak godina proizvodnje na poslednju generaciju usisivaca koja je izasla iz ove fabrike a posledica je opsteg drustvenog stanja stvar (koja je svima poznata) i sankcija pa je sve pravljeno afirmativno i mnogo losije od onog orginalnog proizvodnog programa kakav je bio do pocetka 90tih godina proslog veka.Slobodini usisivaci proizvodeni 70tih 80tih godina proslog veka i dan danas sluze u mnogim domacinstvima sirom Srbije kao i bivse nam domovine a po svojoj realnoj usisnoj snazi su dan danas 3-4x jaci od ovih teletabis plastikanera zvucnog imena proizvodenih u nekoj kineskoj zabiti !
[ bordzija @ 01.05.2019. 14:59 ] @
Pamtim tu slobodu čačak da je nenormalno urlala a ništa usisavala, meni koji sam imao iskrin 1100 vati mislim (80te) sa potencionetrom e taj je čupao tepihe i parket.

Sloboda je valjala samo za farbanje i ništa drugo.
[ bakara @ 01.05.2019. 17:45 ] @
Vas dvojica nemojte da trolujete temu sa tim glupostima koje se ne proizvode zadnjih 30 godina, a ni tada nisu nikako usisavali sa pateticno malom papucicom i smesnim kesama.

Zali boze tog ko mora sa tim da usisava.