[ Java Beograd @ 28.10.2008. 09:00 ] @
Dakle, fluorescentan prsluk u kolima je obavezan. Čuo sam da je takođe obavezno da prsluk bude u kabini, a ne u prtljažniku. Zan li neko nešto o ovome ?
[ nickM @ 28.10.2008. 11:00 ] @
Koliko ja znam, prsluk još uvek nije obavezan. Biće obavezan kada se usvoji novi zakon o bezbednosti u saobraćaju.
[ cozmo_im @ 28.10.2008. 11:31 ] @
Obavezan je, ortak zamalo da plati kaznu zbog nemanja prsluka. Drzis ga tamo gde i ostalu opremu propisanu zakonom (gepek).

Ne ulazim u to da li je po vazecem zakonu, ali njega su maltretirali panduri zbog toga, a pri tom jos i sluzbeni auto.
[ damg @ 28.10.2008. 12:11 ] @
Prsluk NIJE obavezan, sve dok se ne donese novi Zakon. To što su ga maltretirali je zato što su idioti. Verovatno ništa nisu mogli da mu nadju da nema od opreme pa su izmislili ovo. Imaju kvotu koju treba da naplate (budžet, penzije, ovo-ono...), pa ne biraju sredstva. Dovoljno je samo tražiti da citiraju član Zakona u kome piše da je neophodan prsluk. Isto su tako navodno mogli da pišu kaznu zbog nemanja uključenih oborenih svetala...
[ Zarko Silic @ 28.10.2008. 12:18 ] @
U nekim zemljama u okruzenju je obaveza, a obaveza se odnosi i na drzanje prsluka u kabini.
Zakon vazi vec nekoliko godina i obratite paznju pri putovanju u npr. CRO.
Moze da bude problema zbog toga sto nije u kabini.
[ yu1ny @ 28.10.2008. 12:20 ] @
Viđao sam da ga ljudi okače na sedište, prosto navuku na naslon i zakopčaju pozadi, tako da služi i kao presvlaka za sedište
[ vladd @ 28.10.2008. 12:26 ] @
U novom zakonu se ne spominje spisak dodatne opreme i pribora. To je verovatno uvedeno nekim posebnim aktom, tako da moze da stupi na snagu pre zakona, i da se naplacuju kazne po vazecem zakonu.

Po meni, fluorescentni prsluk treba drzati blizu trougla, posto spada u istu kategoriju potrebne opreme.

Poz.

P.S. Evo jedva nadjoh,
.Član 67.

Vozač je dužan da motorno odnosno priključno vozilo, osim motocikla bez bočnog sedišta i mopeda, koje je zaustavljeno na kolovozu obeleži sigurnosnim trouglom:
1) kada je bio prinuđen da svoje vozilo zaustavi na mestu ili delu puta određenom u prethodnom članu ovog zakona;
2) kada je vozilo zaustavljeno na kolovozu na takvom mestu da vozači vozila koja se kreću istim smerom ne mogu ili teško mogu blagovremeno da ga uoče;
3) na putu van naselja, kao i na putu u naselju noću ili u uslovima smanjene vidljivosti kada je mesto na kome se vozilo zaustavlja nedovoljno osvetljeno.
Sigurnosni trougao postavlja se na kolovoz iza zaustavljenog vozila, u vertikalnom položaju i na udaljenosti koja na putu van naselja ne može biti manja od 50 metara a u naselju 10 metara, tako da vozač koji nailazi iz smera na kome je znak postavljen može blagovremeno da zaustavi svoje vozilo, odnosno da bezbedno obiđe zaustavljeno vozilo.
Kada je na putu zaustavljena kolona motornih vozila, znak se postavlja na način iz stava 2 ovog člana, s tim što se umesto jednog znaka postavljaju na kolovoz dva znaka, jedan pored drugog.
Pored sigurnosnog trougla, na vozilu iz stava 1. ovog člana moraju biti uključeni svi pokazivači pravca.
Ako se vozač nalazi pored vozila na kolovozu, dužan je da nosi svetloodbojni prsluk.


Tako da je trenutno samo moguca kazna zbog nekompletnosti opreme, a ne i po clanu ovog zakona.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 28.10.2008. u 13:37 GMT+1]
[ kukiii @ 29.10.2008. 00:22 ] @
U trenutno vazecem zakonu postoji jasno definisan spisak opreme, recimo 20 igala sigurnica u kutiji prve pomoci, ali se nigde ne pominje svetloodbojni prsluk. U nacrtu novog zakona o bezbednosti saobracaja u clanu trideset se kaze "Za vreme kretanja po putu, u putničkom, teretnom vozilu i autobusu se mora nalaziti odgovarajući svetloodbojni prsluk". Ali taj zakon tek treba da se usvoji.
[ vladd @ 29.10.2008. 11:47 ] @
Da, ali osim zakona, podstoje podzakonska akta, koja bliize propisuju pojedine detalje. E sad, treba neko to da istrazuje.
Podzakonska akta, uredbe i propisi ne moraju da idu na skupstinsko usvajanje, tako da mogu da budu vazeca i pre donosenja zakona.

Uostalom, taj prsluk ce na kraju ispasti jeftin gadget (nadam se, u EU kosta 2€), i imacemo obavezu da ga navlacimo kada god zaustavimo vozilo na putu, van obelezenog zaustavnog mesta, ali ne sumnjam da ce postati modni detalj.

Meni licno je intresantnija odredba zakona (nacrta), koja zabranjuje posedovanje elektronske uredjaje u vozilu, koji ometaju ili detektuju policijsku opremu za merenje brzine, kao i njihovo REKLAMIRANJE i PRODAJU.

Kako ce to da bukne kao posao u ilegali i "zabranjeno voce"

Poz

P.S.
BTW, nacrt novog zakona se nalazi na naslovnoj stranici ministarstva unutrasnjih poslova
http://www.mup.sr.gov.yu/domino/mup.nsf/zbs