[ Bastard @ 12.11.2008. 00:14 ] @
E setio sam se zašto sam svratio do ovog foruma još pre mesec dva.
Dali je neko vido kod nas da se negde prodaju prazne cevčice cigareta sa filterom.
Obično su u formatu od 200 komada kao i prave cigarete.Ima i od 100 komada naprimer rizla+
Isto me interesuje dali se kod nas uvozi i prodaje duvan za rolovanje Virginia.
[ skymobile @ 12.11.2008. 00:22 ] @
Ja ih nisam odavno video, jedno vreme sam ih nabavljao iz Turske sa sve natpisom Marlboro, pa ako imas nekog da ide tamo, poruci nek ti donese.
[ Bastard @ 12.11.2008. 00:35 ] @
Ima u jevrope raznih marki tog papira.Ja sam koristio jedno vreme razne marke.Naj poznatija je rizla+
E sad naprimer isplati se možda (bar je bilo pre) nabaviti ovo iz Nemačke.Naprimer u Italiji papir toliko košta da se skoro ne isplati rolovanje.
Na netu sam našao ryo sajt gde 200 komada košta smešnih $1-2 na 50 komada (50x200)
Jel mislite da bi bio problem naručiti sa neta ovaj papir.Mislim što se tiče carine i td.
U svakom slučaju ako je neko vido da se prodaje kod nas neka napiše.
Naravno bez gde tačno da nebi kršili pravila foruma.
[ Java Beograd @ 12.11.2008. 08:26 ] @
Sve su to rezultati dovitljivosti proizvođača duvana. Pre više godina, porez i akciza na duvan su bili znatno niži nego na cigarete. Tako su se dosetili da posebno prodaju "praznu" cigaretu, dakle, papir u obliku cevčice, zajedno sa filterom (kako je već Bastard opisao), i posebno se prodavao duvan. I još se mogla kupiti posebna mašinica za ubacivanje tog duvana u papir ! I tako se dobiju 50 cigareta po znatno nižoj ceni, naravno ne na račun prodavca, već na račun države. Ali ni birokrate nisu sisali vesla, pa su se zakonske norme promenile, tako da danas od toga nema ništa. Jer, ko je lud da to nešto mota i ubacuje kad nema nikakve uštede.
[ Bastard @ 12.11.2008. 10:25 ] @
Mislim da nije stvar u ceni koliko u zadovoljstvu.
Naprimer tako čovek može da koristi duvan koji mu odgovara.
Nisam vido ni duvan za lule u prodaji.
[ boban779 @ 13.11.2008. 14:45 ] @
Hajde, malo je offtopik ali gde kupiti kvalitetan duvan. I koji?
[ Bastard @ 14.11.2008. 03:11 ] @
@Java
Nije to bilo nikada kod nas.Toga je uvek bilo u inostranstvu ,a i sada naravno ima.
Kod svakog pravog prodavca cigareta imaš i duvan za motanje i one za lule.Isto obično ima i cigare.Manje i one velike.
Da nebude zabune cigara je duvan zamotan u duvan.Ja nekad volim da se razvalim sa manjom cigarom.
Voleo bi i lulu da zapalim ali nema duvana.

To je ono kao što su prestali da pakuju vodu u staklene flaše pa trpaju u nezdravu plastiku.
[ ENA BG @ 16.01.2009. 14:29 ] @
posto sam ja presla na RYO tj sama motam itd znam da postoje dva mesta tj tri mesta u beogradu gde mogu da se kupe duvani za motanje i sve ostalo(lule , duvan za lule itd )

U srpskih vladara 8 u pasazu postoji jedan tobacco shop , zatim u city pasazu na prvom spratu cult plus i jedna je u pasažu kod Knez Mihailove prema Čika Ljubinoj ... eto to je to valjda vam je pomoglo

btw tu se mogu kupiti i vec pomenute prazne cigare i masinice za punjenje tih praznih cigara
[ Nemanja Avramović @ 16.01.2009. 17:24 ] @
Takođe, preko puta SKC-a u jednom pasažu (Njegoševa 1) postoji Groovy shop gde isto ima raznih stvarčica za pušače, pa i ove prazne cigarete.
[ ENA BG @ 18.01.2009. 16:58 ] @
@ Nemanja nisam znala da imaju i to u ponudi :) ... http://www.myspace.com/tobaccoshopbg
[ ivanaperic @ 30.11.2012. 08:56 ] @
Izguglajte cigarete uradi sam
Imaju sve osim fabricke virginije, samo ljubovijski i bastenski domaci duvan, ali je odlican.
Sto se tice saradnje korektni su. Moze da se kupuje i preko sajta samoopusteno.rs
[ dava @ 30.11.2012. 10:28 ] @
@Java Beograd itekako je jeftinije rolanje. Još ako se svrati u Hercegovinu gdje je kila duvana 20 KM (10 eura) pa ti izračunaj razliku.
[ anon70939 @ 30.11.2012. 19:45 ] @
mogu samo reci, da neke moje odlicne prijatelje sam u poslednje vreme poceo da izbegavam jer kad dodju kod nas, posle njih moramo da operemo zavese, i sve sto se nalazi u dnevnoj sobi...
ako mi odemo kod njih, oblacimo se dronjavo iz razloga sto ce nas usmrdeti odmah...
Jednostavno za 2h su u stanju njih dvoje da ispuse 2 paklice...

Pre par meseci su presli na neki crnogorski duvan. Sami uvijaju. Dima ima mnogo manje, i skoro da se ne oseca garderoba posle par sati provedenih sa njima.
Oni mi i sami priznali da mnogo manje kaslju
[ bakara @ 30.11.2012. 19:50 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Pre par meseci su presli na neki crnogorski duvan. Sami uvijaju. Dima ima mnogo manje, i skoro da se ne oseca garderoba posle par sati provedenih sa njima.
Oni mi i sami priznali da mnogo manje kaslju

Jos manje bi kasljali da nista ne uvijaju.
[ anon70939 @ 30.11.2012. 19:54 ] @
Citat:
bakara: Jos manje bi kasljali da nista ne uvijaju.


svet bi bio mnogo lepsi da nema rata nigde...
[ Shadowed @ 30.11.2012. 21:38 ] @
To je vec diskutabilno :)
[ vladd @ 01.12.2012. 09:07 ] @
Ne nasedajte na propagandu

Duvan je znacajniji i zdravii za celo covecanstvo, nego mnoge druge stvari, tipa nafte, hemijske industrije, cak i "zdrave hrane".

Istorija duvana je poznata, duvan je pokreato covecanstvo, svejevremeno, kao sto to radi nafta, ovih dana, ili razvoj tehnologije..
Prve robove su Holandjani prevezli za potrebe duvanskih polja u Virdziniji..

Poz
[ etjen @ 01.12.2012. 09:40 ] @
duvan i nije problem, mene mnogo više brine hemija kojom se prska za cigarete, to mi je najgore.
[ Vasastajić @ 01.12.2012. 10:33 ] @
Nisam pušač, ali nagnali ste me da se uključim u priču samo iz razloga snalaženja svih nas u šumi "istina" koje nam se svakodnevno serviraju, ovog puta vezano za duvan.
Citat:
Duhan (Nicotiana tabacum) je biljka koju su milenijima uzgajali autohtoni narodi Kariba i Amerika. Koristili su je kao pesticid, lijek, za spravljanje tinktura, obloga i naravno za pušenje. Do prije sto godina duhan se smatrao lijekom, no nakon drugog svjetskog rata, pušenje i duhan postaju optuženi za uzrokovanje najgorih terminalnih bolesti na planeti od kancerogenih oboljenja svih dijelova respiratornog trakta do moždanih udara, kardiovaskularnih oboljenja i tako dalje. No što se zapravo događa iza zavjesa politike i gospodarstva sljubljenih sa sponzoriranom znanošću, gotovo nitko ne zna.
Detaljnije o svemu

Citat:
Prije nego li su Europljani uništili indijanske američke kulture, starosjedioci su koristili neobrađeni duhan, pušili su ga u različitim obredima, a naročito su ga koristili u svrhu liječenja poremećaja i bolesti pluća!

Indijanski duhan je poznat pod imenom Lobelia inflate ili lobelia, a koju neki travari ne žele koristiti jer misle da će biti politički nekorektni ako koriste biljku koju je zabranila FDA za korištenje u medicinske svrhe. (FDA je krovna američka agencija za hranu i lijekove, koja je toliko licemjerna da je i orahe zabranila, o čemu smo pisali ovdje. Op. Ur.)

Lobelia se ne koristi samo kao običan duhan za pušenje, već se od nje spravljaju tinkture i drugi pripravci.
...........
Malo je ljudi upoznato s rizicima i ozbiljnosti prestanka pušenja zbog stvaranja ovisnosti na mnoge kemikalije koje se danas stavljaju u cigarete (nikotin unatoč javnom laganju ne stvara ovisnost), ove činjenice su se skrivale sve dok nisu napravljene neovisne studije i istraživanja koje su pokazale neistine o zvaničnim podacima vezanim za isto.
Još veoma interesantnih informacija...

Profesor Gerhard N. Schrauzer, sa kalifornijskog univerziteta kaže
Citat:
„Organizirao sam do sada tri internacionalne konferencije o anorganskim i nutricionističkim aspektima raka. Držim kako ne postoji znanstveni dokaz koji će opravdati navode da pušenje duhana stvara rak. Oni koji šire takve tvrdnje, uglavnom se oslanjaju na epidemiološka istraživanja koja ignoriraju netočnost podataka. Rak je iznimno kompleksna bolest koja je statistički povezana s mnogo faktora. Neki od najvažnijih faktora su povezani s ionozirajućom radijacijom, na primjer radonom ili EM radijacijom, izlaganju industrijskim kancerogenima, virusima i drugim biološkim agensima, kroz hranu, stres i vanjske čimbenike iz okoliša.“

Ja se samo nadam da je ovakvu izjavu dao misleći na organski gajen duvan...
...u suprotnom...
Citat:
Uvažena online tiskovina Live Science je objavila tekst o najnovijim istraživanjima vezanim za nikotin, u kojima su znanstvenici otkrili da nikotin može pomoći u borbi protiv gubitka pamćena i skleroze.

Nikotin može pomoći ljudima s gubitkom pamćenja u ranim stadijima ili može pomoći u popravljanju njihova fokusiranja i općeg stanja memorije, otkrila je najnovija znanstvena studija.

Učesnici znanstvenog ispitivanja s blagim problemima s pamćenjem koji su dobivali nikotin su nakon šest mjeseci korištenja nikotina imali napredak i poboljšanje memorije, taj napredak se najbolje uočavao na poboljšanom pamćenju različitih dijelova tekstova koje su čitali na kompjuterskim zaslonima.

Rezultat je jako važan naročito zbog činjenice da su liječnici u zadnje vrijeme u stanju bolje dijagnosticirati sklerozu u vrlo ranom stadiju, otkrio je koautor studije Dr. Paul Newhouse, profesor psihijatrije na Medicinskom Sveučilištu Vanderbilt.
još detalja i linkova...

...itd.,itd....
Možda će ovo nekome delovati kao pokušaj propagiranja konzumacije duvanskih proizvoda, što mi ni na kraj pameti nije bilo, već naprotiv, da SVI KONZUMENTI KOMERCIJALIZOVANIH duvanskih proizvoda stave prst na čelo.
Drugo je pitanje šta bi bilo da se kojim slučajem može doći do organski čistog duvana, što je u ovoj konformistički kondicioniranoj civilizaciji za većinu nemoguća misija.
[ Sava @ 01.12.2012. 10:48 ] @
Ova tema nije nova za mene, jedino ne poznajem trenutnu situaciju jer (da se pohvalim) ne pušim već punih 14 godina. Uglavnom oko mene su svojevremeno mnogi zavijali cigarete i uglavnom se smatralo da je hercegovački duvan najbolji za to. Da li danas može da se nabavi ne znam. Uglavnom ja sam se "zaustavio" na onim tabakerama u koje staviš papir i duvan pa preklopiš i dobiješ gotovu cigaretu, to je tada bi poslednji krik mode! Uglavnom imam poznanika kojeg srećem od svirke do svirke jedne grupe na kojima se viđamo i on oduvek puši lulu i mota duvan. Upravo sam nedavno video te prazne cigarete sa filtrom i da to puni. Ne verujem da nabavlja spolja tako da sam bio siguran da toga ima kod nas, a to su vidim i neki potvrdili u tekstovima iznad.
[ Vasastajić @ 01.12.2012. 11:18 ] @
Ma vidim i ja da su već odavno pijace pune sitno seckanog duvana "na kilo", međutim tek tu ostaje otvoreno pitanje kakva je to mačka u džaku.
120-godišnjaci sa Kavkaza su mogli da dožive duboku starost pušeći svakodnevno, ali opet ne više od jednog-dva CIGARA, i to onako meraklijski, seckanje, odabir tankog lista duvana, motanje, pa trud i kresivo da se to upali i to onda potraje bogami, a morali su i oni po nešto i da rade u toku dana.
Gotovo da sam siguran da je ovaj pijačni duvan isto đubre ko i onaj lepo upakovani samo bez AKCIZE.
[ Sceka @ 01.12.2012. 13:48 ] @
Nije isto kao standardna "kupovna" cigareta. Duvan koji se prodaje na pijaci moze biti kvalitetan ili manje kvalitetan u odnosu na neki drugi duvan koji se tako na pijaci prodaje. Ali je svakako kvalitetniji od bilo koje kupovne cigarete. Kvalitetniji u smislu da je "sirov", bez primesa hemije koja je standardno prisutna u kupovnoj cigareti. Da ne ulazim u tehnologiju ali vecina kupovnih cigareta u sebi imaju mesavinu najkvalitetnijih duvana, i sam duvan je inicijalno kvalitetniji od bilo kog koji se moze naci na pijacama nsih prostora!. Problem je u onom delu postupka koji sledi posle odabira i mesanja duvana spremnog za dalju proceduru. Tu dolazi do ubacivanja, mesanja, integrisanja... raznoraznih sastojaka koji u stvari svi imaju svoju primenu i opravdano su tu ali, nazalost, uticu na kvalitet po pitanju zdravlja. Sto bi se reklo - hemija se ubacuje da "poboljsa" prodaju a u isto vreme rusi zdravlje!

Te prazne cigarete je bolje, mnogo bolje koristiti (i kupovati duvan na pijaci, za punjenje istih) nego kupovati cigarete na trafici. Mislim na zdravlje.


Pozdrav!
[ morihei ueshiba @ 01.12.2012. 14:31 ] @
Moram malo da se ubacim:

Napravio sam skoro jednu masinu za ubacivanje arome u cigare. Bez reklame, cisto da se vidi kako izgleda: http://www.youtube.com/watch?v...A&index=3&feature=plcp
Dakle, radio sam je neka 3-4 meseca i na kraju sam testirao sa originalnom aromom (ima ih vise - kafa, rum, narandza itd) koja se mesa u odredjenom postotku sa glicerinom i alkoholom, u zavisnosti od arome itd. Sve u svemu, mesec dana sam testirao te arome u radionici povrsine nekih 600 kvm i visine 6-7m, sa stalno otvorenom kapijom i relativno dobrom cirkulacijom vazduha.

Vec posle prvog testa (vidi se na videu da se aroma prska po celoj povrsini cigare, a pomocu igala se ubrizgava odredjena kolicina unutra), cela radionica je intenzivno mirisala na doticnu aromu. I to fino, kafa, rum...medjutim, isto popodne sam dobio glavobolju tako intenzivnu kakvu nikada nisam imao. I ta glavobolja je pratila i mene i bilo koga ko se duze zadrzao u radionici bez namere da prestane bez jakih lekova, a cesto ni tablete nisu bile od pomoci. Totalno sam izludeo. Moram da testiram i da zavrsim posao, a sa druge strane znam da cu da poludim od glavobolje i pratece mucnine. Posle par dana sam sveo boravak u radionici na par sati i cim osetim da dolazi glavobolja, bezim.

Uspeo sam nekako da zavrsim sve to mucenje, sad je sve ok i glavobolje vise nema, ali nisam uspeo da saznam od kog s*anja su izmuckali te specije...e sad, ko to jos posle uvlaci direktno u pluca, alal vera.

Radim dosta i sa shishom (molasses tobacco), ali nisam imao problema, mada se i tu ubacuju arome slicnog tipa.

Aromatizacija cigareta se sad uglavnom radi preko papira, a i razni dodaci se nanose na papir sa filterom, te posle to duvan apsorbuje. Tako da se ja ne bih lozio da je pusenje hercegovacke skije zamotane u pripremljen papir sa filterom uvezen iz Kine i obogacen ko-zna-cim tako zdrav...Po mojim saznanjima problem sa hemikalijama potice iz papira, ne iz duvana. Tako da ne vredi raspravljati o ocuvanje zdravlja vec samo o ceni - roll your own sigurno izadje jeftinije. A ko bas hoce da zdravo pusi, nek zamotava skiju u jednoslojni wc papir napravljen od ciste celuloze - to je garantovano zdravo



[ Binary Mind @ 01.12.2012. 18:57 ] @
Ja vec odavno motam cigarete sa domacim rezanim duvanom (uglavnom kupujem domacu rezanu zlatnu virdziniju) i to sa onim papirima "Igla" bez lepka kao sto ima na "rizlama". Finansijski je daleko isplativije, zdravije je nego industrijke filter cigarete, a i mnogo manje pusim nego pre.
[ vladd @ 02.12.2012. 09:40 ] @
NAzalost taj aspekt koriscenja duvana je najzaostaliji na Balkanu. Valjda nije popularan kao "Billy the kid" biznis uzimanja nepovratnih bankarskih kredita

Postoje dobre smese i miksevi duvana za samostalno pravljenje cigareta, u mnogim szemljama, po solidno niskim cenama(ne i rekordno najnizim) i mislim da je najmanji problem u samom papiru lepku ili filteru.

Odnosno problem je u preniskom kvalitetu duvana, nemogucnosti da se definise kvalitet, poreklo i bezbednost duvana.

Mnogo veci problem je aljkavo koriscenje pesticida, koji su znacajno prisutni na listovima, od berbe do cigarete.

Kupovanjem "na crno" se samo pogorsava situacija..nazalost, i tesko da bih mogao da tvrdim da je motanje takvog duvana "zdravije" samo zbog nepostojanja lepka na papiricu, ili loseg, "kineskog" filtera..

A dati na pijaci 40 evra za kg "dobrog" duvana(a neakciznog), koji i dalje nema nikakav sertifikat, a za nijansu je jeftiniji od gotovih cigareta..tesko da je bilo cime (npr, ekonomski, bezbednosno) opravdano..

Poz
[ zzzz @ 02.12.2012. 12:09 ] @
Dosta razloga za ulazak u klub nepušača.
[ Binary Mind @ 02.12.2012. 14:11 ] @
@vladd

15-20€ za kg rezanog duvana Pesticidi se dosta koriste kod nas uopste u svim sferama odgajanja jestivog bilja Po meni je pominjanje pesticida, vestackih djubriva i ostalih zemljoradnickih pomagala kao argumenta da bi neko ostavio duvan vec precerivanje. Hajde onda da prestanemo da jedemo povrce, voce i zitarice koje su u velikoj meri isto tako otrovani koriscenjem vestackih djubriva, pesticida i ko zna kakvim drugim hemikalijama Takodje ne treba da jedemo ni meso od jestivih domacih zivotinja koje u velikoj meri isto tako hrane otrovanom hranom.
[ vladd @ 02.12.2012. 14:17 ] @
Citat:
zzzz: Dosta razloga za ulazak u klub nepušača.



Dosta razloga da se udje u KLUB RAZMISLJAJUCIH, i onih koji osmatraju i analiziraju zbivanja, oko sebe.

Duvan se moze izbeci, ako je tako lakse, bez obzira na lekovita i korisna sojstva, ali se recimo ne moze izbeci hrana, a situacija je identicna, i tu se apsolutno slazem sa Binary Mind-om.

NAravno, preterivanje u bilo kojoj oblasti, moze da izazove teske probleme i smrt, a da li je neko umro od raka pluca(za koji ne mora samo duvan da bude odgovoran, vec i setnje po planinskim predelima, npr..zbog gasa Radona), infarkta ili ciroze jetre, mislim da je svejedno..ishod je definitivan u svakom smislu reci..

Poz
P.S.
http://www.ivantic.net/duvan.htm

I posebno zanimljiv feljton
http://mojahercegovina.com/fel...ajsmrdljivije-navike-dio-prvi/
[ illuminati @ 03.12.2012. 08:14 ] @
Što se tiče pesticida i aditiva u duvanu i ostalim poljoprivrednim proizvodima, tu si u pravu. Svakako treba povesti računa i o kvalitetu filtera i filter tubica koje kupujemo da bi punili i zavijali. Svašta se prodaje po Srbiji, a da nismo sigurni šta je to što stavljamo u usta. Ja zavijam i našao sam firmu koja ima nemačke papiriće i filter tubice. VRHUNSKI kvalitet, a imaju zastupnika u Beogradu. Evo linka ako nekome zatrebaju dobri proizvodi ... a da ne ispadne reklama. Stvarno sam zadovoljan. www.fortistobacco.com . Ono što se prodaje po pijacama ne može ni da se meri sa ovima.
[ Vasastajić @ 03.12.2012. 10:14 ] @
Citat:
vladd:
Duvan se moze izbeci, ako je tako lakse, bez obzira na lekovita i korisna sojstva, ali se recimo ne moze izbeci hrana, a situacija je identicna, i tu se apsolutno slazem sa Binary Mind-om.

Pa čak ni taj momenat izbegavanja ovoga-onoga, zbog onoga i ovoga, nije odlučujući faktor u odgovoru tela na eventualni loš uticaj ovoga i onoga.
Čak mislim da je situacija sa hranom alarmantno lošija nego sa duvanom.
Recimo, o deficitu magnezijuma u hrani već zvone sva zvona sveta na uzbunu.
Reakcija uma na sve to je uvek od presudnog značaja i ako bilo koja aktivnost u uživanju, pa čak i u tzv. "porocima", generiše jedno zadovoljstvo i užitak ( da sad ne ulazimo u ona ezoterična dejstva duvanskog dima, zbog kojeg su ga "urođenici" uglavnom i konzumirali), onda se tim užicima i treba prepustiti u ovom izuzetno kratkom životu.
Ko to ume meraklijski i s merom apsolutnog gospodara svojih navika da radi, nema čega da se boji.
Na kraju svog puta ionako ćemo svi d'umremo od smrta... a ne od bilo čega drugog.
Od dužine života bitniji je njegov kvalitet, a to je uslovljeno u najvećoj meri svakodnevnim iskrenim osmehom na licu.
[ vujo032 @ 03.12.2012. 16:12 ] @
Ima u Čačku :) slučajno naleteh na Limundu:

http://www.limundo.com/kupovin...-AKCIJA-AKCIJA-AKCIJA-/6669645
[ DzoA @ 03.12.2012. 16:28 ] @
Ma opušteno, ima kod Kineza koliko hoćeš papirića ;)

Ja sam se preorjentisao, izađe duplo jeftinije od najjeftinije krdže a bar znam šta pušim ;)

[ vujo032 @ 03.12.2012. 18:29 ] @
A ova tiskovina dole, pa još u koloru, to daje posebnu olovnu aromu :)

[Ovu poruku je menjao vujo032 dana 03.12.2012. u 22:57 GMT+1]
[ Binary Mind @ 03.12.2012. 23:56 ] @
Meni 100g rezanog duvana, koliko obicno kupujem, traje 8-9 dana. 100g rezane zlatne virdzinije je u proseku ~200 din. 200 din. ÷ 8 dana = 25 din. na dan za cigarete, sto je cetvorostruko jeftinije od paklice najjeftinije industrijske krdze. Kad bih sad presao na industrijske filter cigarete za nedelju dana bih vec pusio paklu tako da mi ove RYO (roll your own) cigarete visestruko odgovaraju. I sto se tice ekonomicnosti i sto se tice broja ispusenih cigareta dnevno.
[ ironman @ 04.12.2012. 00:43 ] @
Jel ima razlike , šta/kod koga se kupuje, i za duvan i za listiće? Mislim, da se ne ispostavi kasnije da su listići od kineskog recikliranog/radioaktivnog papira, što ne isključuje da se takav može naći i kod kupovnih cigareta.
[ Vasastajić @ 04.12.2012. 06:53 ] @
Citat:
Mislim, da se ne ispostavi kasnije da su listići od kineskog recikliranog/radioaktivnog papira,

Maaa jooook, otkud ti to ?!?
Eno, nisi čuo, Kinezi otkupili onaj vrh Kopaonika, pa od čistih, Pančićevih omorika prave papir samo za naše pušače !
[ KrkaCiC @ 04.12.2012. 12:52 ] @
Otac kupuje od tipa koji svercuje iz Makedonije,placa 1800 din kg. Do pre par meseci bilo 1500 ali zbog tezeg sverca skace cena (a mozda i zato sto cigarete "skacu"). To je neki mek duvan. Posto je cigarete pusio oko 2 pakle dnevno,prelaskom na duvan rasteretio je budzet visestruko,a i vise mu prijaju organizmu. Pravi ih od obicnog papira-onog bez lepka,bez filtera. I da,primetio je da manje usmrdi prostoriju,inace pre duvana pusio je Bond
U svakom slucaju kog ne mrzi da pravi,i nadje odgovarajuci duvan ustedece na vise strana
[ vladd @ 04.12.2012. 17:40 ] @
Pa povecali su cenu posto je tada stagnirao i blago padao evro. A to znaci NESTABILNOST. Zatim je PDV skocio za 2%, odnosno 10% od postojecih 18%, sto je na 1500 dinara SVERCOVANOG duvana oko 150 din, ali ko ce da se zeza sa 50 din kusura, da zaokruzimo na 1800

Na pijaci sam dobio odgovor na pitanje, "zasto je sir od juce skuplji za 50 din"..opusteno "Pa svi su podigli cene"

Uglavnom se tako formiraju cene na Balkanu

Uglavnom, 0,8 grama ide po smotanoj cigareti, sto bi odgovaralo ceni za oko 4-5 boksova cigareta. Medjutim kada se preprodavci saberu, umnoze, na kraju ispadne nesto manje od 3 puta jeftinije.

S obzirom da je akciza najveca stavka pri kupovini cigareta, ispostavlja se da je usteda, na samom duvanu, mnogo manja. Ne uzimajuci u obzir ambalaze..

A kada bi se smanjile i kupovne cigarete, lako bi bilo za trosak..

Ali je zaissta problem preprodavcima, koji muvljaju sa duvanom, miksuju osrednji sa djubretom, ili uvaljuju peteljke i prasinu, a sve to zaokruzeno u nepoznato poreklo duvana.

Zato mi se svidja varijanta sa duvanom tipa Drum ili Samson, uz plavu ili zelenu rizlu..nije niska cena, ali je usteda, koliko je smanjena kolicina potrosenih cigareta..

Poz
[ KrkaCiC @ 04.12.2012. 18:54 ] @
Citat:
vladd
Ali je zaissta problem preprodavcima, koji muvljaju sa duvanom, miksuju osrednji sa djubretom, ili uvaljuju peteljke i prasinu, a sve to zaokruzeno u nepoznato poreklo duvana.


Tip od kog otac kupuje prodaje duvan zadnjih bar 15 godina,i uvek je istog ukusa
Ne bih da zvuci kao reklama (mada reklamiram nekog tamo sitnog prodavca),ali tip stvarno prodaje OK duvan. Par puta se desilo da trenutno nema,i otac je bio prinudjen da kupi na drugom mestu,i kaze sljam. Onda kupi paklicu Bonda,da mu se nadje dok ne stigne duvan
[ Binary Mind @ 04.12.2012. 19:04 ] @
I ja ponekad kupim Drum Drak Blue, koji sam svojevremeno trosio dok sam pocetkom 90-ih ziveo u Norveskoj, ili Van Nelle, ali samo kada ne uspem da naidjem na rezanu zlatnu virdziniju po mom ukusu. Inace duvan kad kupujem, pazim da je postojan (postojana vlakna sa prirodnom vlagom koja se ne drobe), da nije suvise suv, i takvih 100g moze u plasticnoj kutiji u frizideru da izdrzi taman toliko dok ga ne ispusim. Kad je rezan duvan suvise suv, tad se brzo drobi, i odredjena kolicina, postane neupotrebljiva prasina. Kad ga tako suvog "nafajtaju" vodom da bi dobio na postojanosti, tad se ugrudva, i nije nizasta, a kad se takav osusi, onda, kad pokusas da raspletes grudve, izdrobe se u rukama.
[ vladd @ 06.12.2012. 11:11 ] @
Mislim da pomaze drzanje u zamrzivacu. Naravno, neke malo vece kolicine, kilo do dva..

Poz
[ ineve74 @ 09.03.2018. 13:26 ] @
Ja sam Bastard ...zaboravio sam sifru naloga.
Vec godinama sam motao bond duvan u konzervi ,a dok je bilo i zlatnik i druge.
Od motanih cigareta u cevcice su mi pozuteli zubi a i prsti su mi bili zuti.
Sada pusim winston clasic cigarete i ne motam vise.
[ Boris Tadić @ 09.03.2018. 16:13 ] @
Prešao si u viši platni razred dok je ova zemlja krvoliptala.

p.s. Najbolja cigareta, bolja nego svaki Marlboro.