[ stankeee @ 02.12.2008. 14:27 ] @
Masina radi normalno , uzima vodu - izbacuje vodu , centrifugira, vreme pranja itd. Ali je problem sto ves posle pranja bude sav u flekama od praska a moze se reci i prljav .Na sta vam ovo lici ? D li to lici na hidrostat ???
[ gti2 @ 02.12.2008. 21:02 ] @
Koliki je nivo vode na pranju,a koliki na ispiranju?Da li je stisnut taster za visi nivo vode?Ta masina ima i taster za dodatno ispiranje.Da li greje vodu?

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 02.12.2008. u 22:17 GMT+1]
[ stankeee @ 02.12.2008. 22:25 ] @
Nivo vode moram da pogledam jer to stvarno ne znam. taster za visi nivo je iskljucen a dodatno ispiranje uvek je ukljuceno , masina zagreva vodu...
[ gti2 @ 02.12.2008. 22:29 ] @
Ukljuci taj taster za visi nivo pa onda probaj.
[ stankeee @ 02.12.2008. 22:35 ] @
Sutra probam i javljam ...
[ test1234 @ 03.12.2008. 09:43 ] @
Generalno sve 583 imaju lose resene nivoe vode. Posto fabricka garancija traje 5 godina musterije su osudjene da sacekaju taj period pa da ih mi majstori ,,prebudzimo,, i da onda na opste iznenadjenje pocnu da peru odlicno a i bolje ispiraju. Prvo sto preporucujem je da se premosti kontakt na prekidacu za dodatno ispiranje, one dve zute zice. Znaci dodatno ispiranje prelazi u stalnu funkciju. S obzirom da 583 slabo ispira razlog je razumljiv. Sledeca radnja je izbacivanje njihovih problematicnih i veoma skupih duplih presostata. Zasto. Zato sto je 583, po meni, nesretno zamisljena masina u smislu osnovnih funkcija. Onako kako su je projektanti Gorenja zamislili a nigde nisu napisali je da 583 u osnovnom programu ustvari radi za 1/2 vesa tj. sa manje vesa. Ako zelite da perete normalnu kolicinu vesa od 4-5 kg morate da pritisnete taster za visi nivo vode i taster za dodatno ispiranje, sto nigde nije objasnjeno, bar ne zvanicno. Posle kratkog vremena dolazi do (ne uvek ali uglavnom) kvara na presostatima posto nisu dovoljno osetljivi i fleksibilni. Iz iskustva savetujem sledece:

Umesto dvostrukih presostata postaviti obicne jednostruke male presostate. Kako i zasto?

Prvo kako a kasnije i zasto. Prvi presostat ionako koristi samo jedan nivo, plus zastita od poplave, cetvrti kontakt. Znaci skidamo dupli presostat
postavljamo mali sa 4 kontakta i bodemo zicu na zicu. Ovo netreba obrazlagati.

Sada drugi dupli presostat premostavamo tako da zice sa 11 i 21 premostavamo i zajedno ih stavljamo na novi mali presostat na broj 11. To isto radimo i sa kontaktima na presostatu 12, 22 i kontaktima 13, 23 premestamo ih na mali presostat na kontakte 12 i 13.

Sada preostaje da se premosti kontakt na prekidacu za visi nivo vode tako sto se premosti srednji i dalji kontakt, a onaj blizi se skine izoluje odnosno ostavi se van funkcije.

Zasto sve ovo raditi. Ovo smo rsdili mnogo puta i nismo imali nijednu reklamaciju. Masine ovako ,,obradjene,, rade sa nesto vise vode i nesto bolje ispiraju.

Znaci dobijamo bolje pranje, bolje ispiranje i nesto vecu potrosnju vode i struje, sto je u poredjenju sa losim pranjem i losim ispiranjem bole resenje a i manje prostora se ostavlja da se losom kombinacijom tastera lose opere ves. Takodje se uproscava rad same masine.
[ gti2 @ 03.12.2008. 18:35 ] @
Zanimljivo,ja nisam imao nijedan problem sa nivoima vode na masinama ove generacije (512...543,583).Cak sam i posedovao 543 u trajanju od 5 godina (te zadnje godine sam menjao pumpu za izbacivanje vode).Ti dupli presostati koje ove masine imaju su Metalflex-ovi i dokazali su svoj kvalitet tokom zadnjih 25 godina.Jesu veliki u odnosu na ove nove,male plastikanere,ali daleko od toga da su losi.U krajnjem slucaju,mogu se prestelovati ako je nivo vode stvarno jako nizak.Sto se tice prevezivanja prekidaca za visi nivo...Sta kazete vlasnicima masina kad prevezete prekidac?Ovo je fabrika stavila,ali to nije potrebno.Potrebno je dakako jer je to ustvari zamena za funkciju 1/2 osim sto se iskljucenjem tog prekidaca ne smanjuje i maksimalna temperatura grejanja(sa 90 na 60c) kao sto je to slucaj kod prave 1/2 funkcije.Ove masine imaju druge boljke mada ovo je samo moje vidjenje stvari.
Sve masine novije proizvodnje uvlace malo vode jer realno,svi proizvodjaci teze ka tome da njihov proizvod bude A klasa,a smanjena potrosnja el. energije kod ves masine se moze dobiti jedino smanjenjem kolicine vode odnosno skracenim vremenom grejanja i pranja.Slazem se da masina bolje ispira kad ima vise vode,ali je logika proizvodjaca:manje vode,manja potrosnja,veca koncentracija deterdzenta(zbog manje kolicine vode) i samim tim veci ucinak kod pranja.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 03.12.2008. u 19:47 GMT+1]
[ test1234 @ 03.12.2008. 22:02 ] @
Mora da pere i ispira dobro ako to ne radi dzaba mu sve. Posle gore navedene pregradnje garantujem da ce coveku 583 vrsiti svoju osnovnu funkciju prace i ispirace dobro sto i jeste njena funkcija.
[ VASSS @ 05.12.2008. 23:34 ] @
Ne pišeš,da li je problem od kada je kupljena mašina,ili naknadno se javio problem.Da li dobro iscedi veš,da li pumpa ima normalan protok...
[ stankeee @ 08.12.2008. 10:50 ] @
Ipored dodatnog ispiranja i viseg nivoa vode ves je prljav .Vreme pranja je OK , ves posle pranja je dobro iscedjen a vodena pumpa je cista i prohodna...???
[ krnjad @ 08.12.2008. 11:39 ] @
druze nisam bas sve citao ali pretpostavljam da je to masina novije generacije ako masina ne ispire sa ukljucenim programom za visi nivo probaj ocistiti hidrostatsko crijevi i prikljucke pogotovu na donjem dijelu ako ne i to produzi hidrostatsko crijevo na odgovarajuci nivo vode u bubnju
[ gti2 @ 08.12.2008. 13:44 ] @
Ako stvarno sve radi kako treba,a narocito grejanje onda jedino da se proba sa drugim praskom.Da li vrti bubanj u oba smera?
[ test1234 @ 09.12.2008. 00:31 ] @
Citat:
stankeee: Ipored dodatnog ispiranja i viseg nivoa vode ves je prljav .Vreme pranja je OK , ves posle pranja je dobro iscedjen a vodena pumpa je cista i prohodna...???


Masina prima dovoljno vode, ukljuceno dodatno ispiranje, vreme pranja dobro, temperatura dobra, prasak prosecan, okrece levo desmo, centrifugira dobro, izgleda da nesto od ovoga ipak nije dobro, prekontrolisi ti to jos koji put.
[ pecarosNS @ 26.12.2008. 14:57 ] @
Koja dugmad na masini WA 583 trebada budu ukljucena kada je beli ves, a kada sareni ?
Posebno me zanima koja dugmad za centrifuguy jer uopste nece da mi ga iscedi, ne radi mi centrifuga ?
[ test1234 @ 27.12.2008. 09:01 ] @
Citat:
pecarosNS: Koja dugmad na masini WA 583 trebada budu ukljucena kada je beli ves, a kada sareni ?
Posebno me zanima koja dugmad za centrifuguy jer uopste nece da mi ga iscedi, ne radi mi centrifuga ?


Nijedno sem glavnog i ako je masina ispravna i ako si odabrao dobar program-temperaturu, mora da sve odradi.
[ gti2 @ 27.12.2008. 15:41 ] @
Centrifuga mora da bude ukljucena,a ona druga dva prekidaca po volji i potrebi.Ako se dobro secam,treci prekidac od gore je za centrifugu.Da li masina uopste izbaci svu vodu posto kazes da ne radi centrifuga?
[ VASSS @ 27.12.2008. 20:14 ] @
Da li je moguće da još nisi rešio problem.Ako jesi, red bi bio da javiš da i mi znamo.Pošto su kolege prethodno već opisali skoro sve moguće kombinacije za rešenje,ne znam šta bi mogao dodati nešto pametnije.
USLOVI ZA EFIKASNO PRANJE VEŠA...
-odgovarajući prašak
-nominalna količina praška i za pranje i za p.pranje
-podešena temperatura(sa odgovarajućom temperaturom vode)
-čist filter(normalan protok izbacivanja vode)
-odgovarajuća količina(nivo) vode
-centrifuga da radi...
JAVI...
[ x3mann @ 27.12.2008. 20:52 ] @
Istina potpisujem ovo je ubedljivo najgori model Gorenja ever .Sve je tacno sto si naveo od loseg ispiranja do loseg (neuravnotezenog zagrevanja vode na programima )Dosta sam o ovome modelu vec ranije pisao u topicu koji se bavi najboljim masinama za pranje vesa.
Ja sam neko ko je odrastao uz modele Ps664 Bio S pa kasnije Olimpik 77 (pg 501 programator) zato mi je uvek bilo neverovatno da je programski novi model wa543 tako katastrofalno ocajno uradjen
[ gti2 @ 27.12.2008. 22:24 ] @
@VASSS Ovo je druga osoba i drugi problem :-)
[ test1234 @ 28.12.2008. 00:34 ] @
Modeli WA 412,512,543,583 ... , onako kako su napravljeni mogu korektno da operu maximalno 3 Kg suvog vesa, pod uslovom da su ukljucene opcije za vise vode i dodatno ispiranje.

Da biste se uverili u ovo uzmite 4-5 Kg suvog belog vesa i nagurajte ga u jednu od gore navedenih modela. Zatim napunite fioke sa nekim nasim ,,soda efekt koncentrovanim,, praskom plus punu posudu koncentrovanog omeksivaca. Sa onoliko malo vode koliko prime ovi modeli, puno jakog praska i omeksivaca, po zavrsetku pranja mozete da primetite da je ves pun nekih novih fleka, neispran i vrlo neprijatnog mirisa.

Posle godinu dana ovakvog pranja ovakvu masinu vise niko ne moze da dovede u red. Moze ali to kosta. Narano to nespada u garanciju. Dzaba 5 godina garancije kad masina nije pokvarena a nece korektno da pere.

U pitanju je moje licno majstorsko dugogodisnje iskustvo.
[ x3mann @ 28.12.2008. 01:38 ] @
evo mog detaljnijeg predjasnjeg zapazanja kad je u pitanju wa 543/583

Po mom dubokom uverenju definitivno najbolja masina za ves je ona koja ima u sebi PG 501 programator (modeli Gorenje PS 664 BIO S, PS 664 BIO s-B, PS 620 BIO S, PS 201, PS 303 B, PS 402 B, PS 442.Olympic 77)
I ako su to stariji modeli ,mislim da je bolje uloziti novac u takvu repariranu nego u neku novu a evo i zbog cega :
Moja devojka je nedavno kupila novu Gorenje WA 543 i ja sam nisam verovao da nova masina moze da bude tako ocajno losa u odnosu na recimo ovu PS 664 bio s (PG 501) koju moja keva koristi besprekorno zadnjih 30 godina !
PRVO programi nemogu da se uporede ni u snu sa PG 501.
WA 543 ima samo 3 vode ispiranja i to dve na nizem i jednu na visem nivou i ves vam uvek ostaje pun praska, posebno ako jos ukljucite pretpranje(pa neki put ponovo morate da idete na ispiranje) dok je PG 501 imala 5 ispiranja na visokom nivou i vas ves je apsolutno bio ispran.
Drugo ova masina nema termostat kao PG 501 vec vremenski odredjuje grejanje vode .Sto drugim recima znaci da recimo ako stavite na pranje od 60C ona bi za 30 minuta (2x 15 min) (koliko kod nje traje grejanje na tom programu)trebala da ugreje vodu na 60C stepeni , naravno ovo se odnosi iskljucivo na letnji period kad je voda veoma topla.Zimi (kada je voda skoro 2-3 C)ona za 30 minuta jedva da ugreje do 30-35 C tako da (jos ako koristite neki domaci deterdzent tipa Merix ili Rubel koji se nerastvara tako lako u hladnoj vodi) efekat pranja vaseg vesa je ravan nuli
Tri ova masina WA 543 apsolutno nije namenjena za pranje osetljivih tkanina (vuna,svila).
Naime stara PG 501 obavezno je imala delitkatne programe za pranje vune a to podrazumeva blago mesanja na visokom nivou (da se tkanina ne bi ostetila) i sto najvaznije ispiranje u toploj vodi.Po zavrsetku pranja PG 501 ima toplo ispiranje sto drugim recima znaci da na svakih pola minuta izbaci po 3 litra tople i doda 3 litra hladne vode i tako sprecava da se vlakna vaseg vunenog dzempera ostete (ucebaju) posto nagli kontak vune iz toplog u hladno moze da unisti tkaninu totalno.To je upravo problem kod WA 543 Ona nema toplo ispiranje i cim izbaci vodu od 40C odmah pocinje da prima hladnu vodu, pa Vi mozete da se oprostite za sva vremena od Vaseg novog vunenog dzempera ili jakne
Cetiri navodno Gorenje kaze da je glavna prednost WA 543 prohromski kazan.
Heh kazem ja na to.Pa kod PG 501 je i taj problem tako lako resen i ako ima emajlirani kazan.Recimo po zavrsetku iskuvavanja 90C ona nikada nije izbacivala svu vrelu vodu i dodavala hladnu (sto je glavni uzrok pucanja emajla) PG 501 ima proces po zavrsteku pranja gde narednih 4 minuta hladi ves (neprekidno izbacuje pomalo i dodaje kako bi svela temperaturu na gotovo 30C) sto ne moze nikako da ugrozi vas kazan.Za tridest godina mi nikada nismo menjali kazan !!!
Ovu su dakle po meni sasvim dovoljni razlozi da ostanem uz PG 501 i posto od skoro zivim sam u svom stanu apsolutno ne nameravam da kupujem novu masinu vec neku repariranu sa PG 501 programatorom !!!
Bice jeftinije a neuporedivo bolje !
[ gti2 @ 28.12.2008. 09:37 ] @
Citat:
Drugo ova masina nema termostat kao PG 501 vec vremenski odredjuje grejanje vode

Za cega sluzi regulacioni termostat?

Citat:
Recimo po zavrsetku iskuvavanja 90C ona nikada nije izbacivala svu vrelu vodu i dodavala hladnu (sto je glavni uzrok pucanja emajla) PG 501 ima proces po zavrsteku pranja gde narednih 4 minuta hladi ves (neprekidno izbacuje pomalo i dodaje kako bi svela temperaturu na gotovo 30C) sto ne moze nikako da ugrozi vas kazan.Za tridest godina mi nikada nismo menjali kazan !!!


Cooldown funkcija kod starih programatora prvenstveno sluzi da bi se ocuvao semering pumpe za izbacivanje vode.Prelaskom na nove programatore (T2000),promenjene su i pumpe pa su u masinama sada Askol magnetne pumpe koje nisu osetljive na tu vrstu habanja,a nisu ni kvalitetne(da ne bude da ih hvalim) jer izdrze maksimalno 5 godina(uglavnom).
Hocu da kazem da toplo-hladno nije ono sto unistava emajl na kazanu vec se on izlize postepeno od trenja(jaki deterdzenti,pesak-prasina iz odece,kamenac).Cist primer je WA 512.Masina ima emajlirani kazan,programator novije generacije i Askol pumpu.Emajl hoce da pukne na mestima gde je zavaren nosac motora,grejaca ili amortizera jer kazan na tim delovima trpi najvise.U tvom slucaju,kazan traje 30 godina.Ja mogu da kazem da sam promenio dosta onih od 10-15 godina.Sve je to relativno jer zivotni vek svakog mehanickog dela zavisi od vise faktora.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 28.12.2008. u 12:12 GMT+1]
[ x3mann @ 28.12.2008. 16:49 ] @
istina mada emajl puca i zna da se osteti usled naglog uticaja toplo-hladno .

Drugo sto se tice regulacionog termostata on nema klasicnu funkciju ,zapravo njegova jedina uloga je da nedozvoli da masina tokom pranja nepredje zadatu temperaturu programa .
Kod starih tipova masina termostat je imao ulogu da pokrece blokirni relej kod programatora tako bi programator bio blokiran na istoj poziciji sve dok ne bi dosao do zadate temperature tad bi termostat zatvorio kontakt dao signal blokiru da se otkoci i programaor bi prebacio poziciju i nastavio dalje sa redovnim pranjem
Medjutim kod WA543/583 on nema tu funkciju vec jednostavno greje vremenski u zavisnosti od pozicije programatora recimo na 60 stepeni oko 30 minuta na 40 to traje 15 minuta i tako dalje , dok regulacioni termostat samo sluzi da kontrolise da nepredje vise od zadate temperature . To se gotovo nikada ne dogadja (mozda leti kad je voda jako topla) ali zimi kada je prosecna temperatura vode jedva nekoliko stepeni iznad nule ,to je tako reci nemoguce jer on u tom slucaju nikada nepostigne zadatu temperaturu jos ukoliko pritisnete taster za vise vode ocekujte onda da ce vas ves definitivno u zimskom periodu na programu na 60 (za 30 min pranja) biti zagrejan maksimalno do 35-40 stepeni
Tako i ona cela prica o povecanju nivoa vode sa dva jednostruka hidrostata je neprakticna bas iz tog razloga sto automatski utice da smanji jos vise temperaturu vode tokom pranja
[ gti2 @ 28.12.2008. 17:05 ] @
Znas kako kazu,u danasnje vreme treba imati srece pri kupovini bilo cega.Mislim da sam na pocetku ove teme vec napisao,imao sam WA 543 i nikad s njom nije bilo problema sto se tice pranja,a prala je dosta (prvo dete se rodilo u to vreme) i sa "zimskom" i sa "letnjom" vodom.Daleko od toga da je masina savrsena,ali meni je zavrsavala posao.Jedino sto sam doradio na njoj je bilo ubacivanje relea za grejac jer je taj 6561 programator podlozan grejanju kontakta grejaca.
Odosmo daleko od teme :-)

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 28.12.2008. u 18:51 GMT+1]
[ VASSS @ 30.12.2008. 14:01 ] @
Nije li to reč o mašini WA583-STANKEEE.Ne vidim nigde da je javio da je rešio problem.
[ gti2 @ 30.12.2008. 18:35 ] @
Pisao si posle posta korisnika x3mann pa sam mislio da zbog toga pitas.
Mozda je stankeee resio da uzme stvar (mozda sekiru) u svoje ruke :-)))
[ ironman @ 05.02.2009. 08:29 ] @
Citat:
x3mann
Tri ova masina WA 543 apsolutno nije namenjena za pranje osetljivih tkanina (vuna,svila).
Naime stara PG 501 obavezno je imala delitkatne programe za pranje vune a to podrazumeva blago mesanja na visokom nivou (da se tkanina ne bi ostetila) i sto najvaznije ispiranje u toploj vodi.Po zavrsetku pranja PG 501 ima toplo ispiranje sto drugim recima znaci da na svakih pola minuta izbaci po 3 litra tople i doda 3 litra hladne vode i tako sprecava da se vlakna vaseg vunenog dzempera ostete (ucebaju) posto nagli kontak vune iz toplog u hladno moze da unisti tkaninu totalno.To je upravo problem kod WA 543 Ona nema toplo ispiranje i cim izbaci vodu od 40C odmah pocinje da prima hladnu vodu, pa Vi mozete da se oprostite za sva vremena od Vaseg novog vunenog dzempera ili jakne

Zato ja osetljive i obojene stvari perem u hladnoj vodi
@VASSS
zanimljivi saveti
Evo jos jednog, pokupljenog sa neta, od amerikanki koje sigurno koriste bolje masine od bilo koje sa naseg trzista, a isto peru u hladnoj vodi tzv. delikates, kako je neko napomenuo, da se prasak slabije rastvara u hladnoj vodi- prvo ga rastvorite u toploj, pa sipate u masinu.

Ponosni vlasnik WA543
[ x3mann @ 05.02.2009. 16:48 ] @
@ironman
amerkianci koriste 5 x gore masine od nasih !!!
evo konkretnog iskustva
http://www.elitemadzone.org/t177904-14#1789867
[ sergeymarkoff @ 13.05.2009. 04:30 ] @
Pozdrav svima! Pominjali ste masine sa programatorom PG-501. Upravo sam kupio jednu takvu, pre nekoliko dana, model PS-303B i imao bi nekoliko pitanja za vas, koje imate iskustva sa njom i za servisere.

1 - Cemu sluze dugmad broj 2 i 4 na njenoj tabeli?
Trazio sam svugde po internetu i nigde nisam mogao naci. Ista informacija na plastici kod kutije za prasak je izbrisana i ne mogu je procitati.

2 - Sta mislite o koriscenju sredstava kao Calgon, i koja druga sredstva se mogu koristiti za sprecavanje talozenja kamenca i uopste za ciscenje/odrzavanje masine?

i

3 - Da li neko zna iz koje je godine tacno taj model?

Na moje ogromno iznenadjenje, ova veoma stara masina, kojoj je boja otpala unutar pregrade za prasak, pere ves bolje, tise i ne skace dok radi centriguga, kao sto je bio slucaj sa sasvim novom WA63080 koju sam ranije imao. Ako imate bilo kakve druge komentare/savete/informacije vezane za ovaj tip masine bicu vam zahvalan ako ih podelite sa mnom. Hvala.
[ test1234 @ 13.05.2009. 13:37 ] @
Prvo dugme je za ukljucenje, drugo tije izbor 60-90*C, trece je za centrifugu i cetvrto je za pumpu pre omeksivaca.

Calgonit uvek naravno (ako nije reklama)

Masina se proizvodila od 1989 do 1992g.

[ sergeymarkoff @ 13.05.2009. 15:40 ] @
Da, znaci masina je stara 15-20 godina no radi odlicno i zvuk je veoma "prijatan". Da li postoje stvari koje treba menjati na tako staroj masini, cisto iz predostroznosti? Koliko bi kostao remont za takvu masinu, ako bude potrebno? Koliko je uopste realno ocekivati od nje da radi?
[ Kosuth @ 13.05.2009. 20:19 ] @
Eventualno proveri stanje amortizera i to je to,opushteno uzhivaj u starim tehnologijama...

Obezbedi joj radne uslove kao kod prethodnog vlasnika i trajace ona josh ihahaj...

Ti PG programatori "umeju" da se nikada ne pokvare...

A uostalom...tu smo,nema toga shto na njoj ne mozhesh sam da popravish,ako ti samo malo pomognemo.
[ sergeymarkoff @ 14.05.2009. 18:03 ] @
Hvala vam na odgovorima. No, kako proveriti stanje amortizera? Jel se to odredjuje time koliko se klati masina kada ide centrifuga? Nemojte se smejati, zaista se ne razumem u rad masina za ves. I koliko je zaista vazno koristiti te Calgone i ostalo? Ne postoji li neki "domaci izum" koji moze zameniti ta uvozna cuda?
[ Kosuth @ 14.05.2009. 18:58 ] @
Veruj mi da nisam siguran koliko je pametno u staru veš-mašinu stavljati taj calgon,ona je već ionako puna krečnih naslaga,pa kad to krene da se ljušti nakon calgona...eto ti belaja svakojakog.
U novu mašinu da,slažem se...
Amortizer na veš-mašini proveravaš isto kao i na automobilu,pritisneš bubanj i pustiš ga,ako osciluje dugo znači da su odslužili.
U principu nakon izvršenog pritiuska na bubanj on bi trebao da se umiri nakon jedne,dve oscilacije.
Što se tiče "domaćeg izuma" umesto calgona,pa soda bikarbona...kesica na pranje,otprilike...
[ Anita Stankovic @ 11.08.2014. 17:33 ] @
Poslusala i kupila PS 402 i prezadovoljna. Prethodno imala Indesit WIDXL 106 za pranje i susenje koja me je ukupno za 5 god koriscenja kostala oko 600 eura /startna cena + popravke/, a koja nikada nije oprala ves kao ova. Hvala najlepse na ovom postu-spasio mi je novcanik!!!!!!!!!!!
[ sleep544 @ 26.03.2015. 06:02 ] @
Pozdrav svima
Ne bi otvarao novu temu, pa ako nije problem pitao bi ovde.
Imam problem sa ves masinom Gorenje wa-583
Prilikom ukljucivanja pranja, masina krece da uvlaci vodu, a onda se cuje krckanje u programatoru, a vrata masine se mogu slobodno otvoriti, tek prilikom jaceg zatvaranja vrata ili ako rucicu na vratima stisnem u kontra smeru od onog kada se otvara, tada se cuje klik, pa masina "uhvati" i nastavi sa daljim radom, takodje ponekad imam problem kada masina treba da zapocne centrifugu, kada programator "klikne" i prebaci na centrifugu ponekad se cuje da nesto pukne unutra, odprilike kao kada neko pukne balon od zvake :)

Ukoliko neko iskusan ima ideju sta bi moglo da bude, molim za savet ?
Hvala
[ mugi junuzovic @ 26.03.2015. 08:58 ] @
Što se tiče vrata mjenjaj bravicu, a tog pucanja iz programatora sasvim normalno kod stariih i istrošenih programatora odnosno kontakata. Da se taj programator rastaviti i malo ti kontakti očistiti ali je to posao za iskusnijeg. Nekad se na starijim programatorima tipa PG 501,701, 900 itd na programator postavljao tkz. RC član koji je apsorbovao varničenje kontakata dok sada toga nema odnosno stavljaju samo na ulazu mašine RSO filter ali to nije to. Neka radi dok radi.
[ sleep544 @ 27.03.2015. 03:03 ] @
^Hvala puno.

Posto mi je masina vec pri kraju eksploatacijonog ciklusa, iliti narodski odradila je svoje , pa cu verovatno u nekoj blizoj buducnosti morati kupiti novu.
U ovo doba masovnog stancovanja svega i svacega, da li se moze ocekivati neki kvalitet da kupite masinu i budete mirni 10+ godina.
Cisto informativno neka preporuka za ves masinu iz nekog srednjeg cenovnog segmenta, sa 5+ kila kapaciteta, da dobro pere, dobro ispira, da ima dobru centrifugu koja dovoljno izvuce vode, da se ves brze susi, a da mirno radi , ne treska i ne zvekece ko traktor

Hvala
[ test1234 @ 27.03.2015. 11:40 ] @
583 moze da traje veoma dugo a da održavanje ne košta mnogo. Jos uvek ima skoro svaki deo za nju a da popravak nije bezobrazno skup.

Da je tehnički i tehnološki zastarela, jeste.

Skoro smo rasturali neke potpuno nove Gornje masine, jedna od tih je ova, svaki deo prilično kvalitetan i sto je možda važnije, do detalja je vođeno računa o svemu, recimo nema šanse da upadne nešto od sitnog vesa Izmedju bubnja i kazana usled istrošenosti tunel gume i jos mnogo funkcionalnih detalja koji govore da se neko u razvoju ove masine debelo pozabavio korisničkim iskustvima.




Pogledaj malo ovo, ima još dve masine koje smo rasturali a vema su za preporuku, mislim na one gde ima slika samo nalepnice:

http://www.elitemadzone.org/t177904-100

[Ovu poruku je menjao test1234 dana 27.03.2015. u 12:53 GMT+1]
[ sleep544 @ 29.03.2015. 06:16 ] @
^Hvala
Hvala za link za temu o ves masinama, pa kada dodje vreme kupovine tamo cu potraziti preporuku za "hit-best buy" masinu koja bude aktuelna u to vreme
[ sleep544 @ 16.05.2015. 01:34 ] @
Imam ponovo problem sa ves masinom ( Gorenje wa 583 )
Prilikom ukljucivanja, tj zapocinjanja pranja u masini nesto pukne i izbije mi osigurac.
Zamenjena je el. bravica ( jer mi se to desavalo ranije ), ali nije do toga, opet unutra nesto pukne i izbije osigurac.

Sta bi moglo da bude u pitanju ?
I koliko bi orjentaciono mogla da kosta popravka od strane majstora ?

Hvala unapred
[ mugi junuzovic @ 16.05.2015. 18:53 ] @
Provjeri RSO filter, zatim kondenzator motora pa grijač, vjerovatno je nešto u kratkom spoju...
[ sleep544 @ 17.05.2015. 03:45 ] @
^
Hvala.

Ukoliko je nesto od toga, koliko bi me kostala popravka kod majstora ( neki raspon od-do ).
I molba ukoliko imate preporuku za nekog dobrog i proverenog majstora za ves masine, pozeljno sa Novog Beograda ( molio bi odgovor na privatnu poruku, da se ne bi tumacio kao reklama )

Hvala
[ gilopile @ 17.05.2015. 04:05 ] @
Koliko brzo pri ukljucenju izbije osigurac? Grejac ne pali odmah, tj. dok ne primi vodu do kraja...

Koliko bi kostalo, niko ti sa sigurnoscu ne moze reci. Sve zavisi sta je u kvaru...Moze biti neka banalnost, tipa zabice iskocile i napravile kratak spoj, a moze biti i ozbiljniji kvar...

Najbolje je da nam uslikas par slika sa dobrim fotoaparatom, pumpu za vodu, hidrostat i deo za primanje vode, grejac....Mozda se vidi da je nesto izgorelo.
[ test1234 @ 17.05.2015. 08:52 ] @
Oreni uticnicu pa probaj, ako je grejac neće da kurslusira odmah.
[ sleep544 @ 17.05.2015. 17:16 ] @
Hvala na odgovorima

Prilikom zamene el bravice, bio je pomeren termostat na 0c, po secanju mislim da je proslo nekih 4-5 sekundi od ukljucivanja do izbijanja osiguraca.
Cini mi se da nesto pravi problem ili oko pumpe dok ubacuje vodu, ili motor kada treba da se pokrene bubanj. Pricam totalno laicki.

Ukoliko je taj kondezator motora, ili ako zeza pumpa, koliko mogu ocekivati da ce mi majstor traziti za popravku ( delovi+ruke ) ?
[ mugi junuzovic @ 17.05.2015. 19:58 ] @
Nakon 4-5 sekundi uključuje se elektroventil predpranja i mašina prima vodu. Skloni gornji polkopac i otkopčaj elektroventile (ima ih dva) pa vidi hoće li izbaciti osigurač. Ovo je za početak...
[ sleep544 @ 26.05.2015. 02:42 ] @
Izvinjavam se sto se ranije nisam javio oko masine.

Do sada utvrdjeno, nije elektricna bravica, nisu elektroventili, sada je masina pocela drugacije da se ponasa ( posle nekoliko dana bez ukljucivanja ).
Naime, sada ne pukne posle par sekundi, nego je zapocela program ( program na slovo G na 60c ), primila vodu, bubanj se okrece, radila 3-4 min, onda se culo da nesto unutar pukne, ali masina nastavlja da radi, pa posle 1-2min opet nesto pukne, i nastavlja da radi, tek kada je puklo treci put, izbio je osigurac.

Sta bi moglo da bude ???
[ mugi junuzovic @ 26.05.2015. 08:41 ] @
Otkopčaj kablove sa grijača, pa probaj, pusti mašinu da radi...
[ test1234 @ 26.05.2015. 09:48 ] @
Mozda RSO.
[ sleep544 @ 26.05.2015. 18:46 ] @
Izgleda da je u pitanju grejac.

Prvo sam iskljucio masinu iz uticnice tj struje, skinuo tri zice sa konektora na grejacu, obmotao izolir traku preko kontakata na zicama, a onda razmakao zice i dodatno ulepio sa izolir trakom, da bi zice pomerio dalje od motora i gumenog kaisa, da se ne bi zice pod naponom uplele tokom okretanja kaisa ili drmanja kazana. Ukljucio sam program na slovo G, na 60c, i pustio masinu, normalno je odradila do kraja, pustio sam jos jednom od pocetka za svaki slucaj da budem siguran, masina je normalno odradila od pocetka do kraja.

Grejac ima tri zice s'leva na desno: Crvena-ZutoZelena-Crna, u sredini se nalazi sraf. Kakva je procedura zamene, da li to mogu zameniti samostalno ili je to ipak posao za majstora ?
[ mugi junuzovic @ 26.05.2015. 19:48 ] @
Ne bi trebalo biti komplikovano, obično ide bez problema. Otpusti tu središnu maticu ali ne skroz do kraja-ne odvrnuti je sa šerafa. Zatim jako udari čekićem (uzmi komad drveta) po tom šerafu odnosno matici. na taj način češ osloboditi zateznost grijača. Sada izvlači grijač prema vani ( prema sebi). Zna se ta guma koja dihtuje raširiti malo više sa unutarnje strane pa to ne ide baš lako. Uzmi ravni šarafciger i zavlači. Znači guma se mora izvuči iz otvora pa tek onda će i grijač se lako izvući.
[ sleep544 @ 26.05.2015. 20:08 ] @
Hvala

Interesuje me ta guma-dihtung, da li se i ona menja zajedno sa grejacem, ili moze da posluzi stara, i da li se grejac unutar kazana kaci o nesto ili stoji slobodno ?

Deluje mi malo komplikovano, plus sto treba znati sta i kako, tj ne svodi se sve na prosto odvrtanje i zavrtanje.
Cini mi se da je ovo ipak posao za majstora, da mi bude mirna glava, i da se posao odradi kako treba.



[Ovu poruku je menjao sleep544 dana 27.05.2015. u 13:15 GMT+1]
[ sleep544 @ 27.05.2015. 20:17 ] @
Evo samo da javim, bio je majstor, zamenio grejac, sada masina konacno radi kako treba.
Sada samo treba puniti masinu kao na traci, pa oprati ove kubike nakupljenog prljavog vesa

Hvala jos jednom svima na savetima i pomoci.
[ simica1970 @ 22.07.2016. 16:57 ] @
Mašina kupljena u januaru 2002.Nikada nijedan problem.Pri svakom pranju stavim kašičicu sode bikarbone i naravno samo arijel ili persil.Nikada nije uključen nijedan dodatni taster i punjena je normalnom količinom veša.Fleke od praška ostanu samo ako ste je prepunili sa vešom ili koristili loš prašak.
[ test1234 @ 22.07.2016. 22:17 ] @
Malo je jedna kašika, treba šest (6) kašika sode bikarbone (90 gr) u svako pranje za našu veoma tvrdu vodu.