[ zmau @ 23.12.2008. 15:53 ] @
Zanima me da li je zakonom regulisano šta sve treba da piše na platnoj listi, odnosno papiru na kome piše obračun ličnog dohotka za zaposlenog. I da li je ovo pravilo isto za privatni i državni sektor ?
Mene konkretno zanima za državnu službu, to jest za prosvetu. Moja žena je dobila (i to tek kad je išla kod sekretarice da traži) neki čini mi se prilično štur proračun u kome je maltene prvi podatak - bruto plata. I definitivno sa njega ne mogu da vidim kako je ta cifra dobijena.
[ Mister Big Time @ 03.01.2009. 23:54 ] @
Bruto - sta je tu cudno, u celoj EU se samo bruto iznos i navodi i usmeno i pismeno...
A kako je dobijena bruto cifra... po logici bi trebalo da je osnovica + deo koji ide drzavi na ime doprinosa tj. poreza za zdravstveno i penzijsko osiguranje, naknada u slucaju nezaposlenosti... a osnovicu formira gazda u tom slucaju drzava tj. min. prosvete. Sema verovatno postoji na osnovu broja casova nedeljno koje profesor mora da odrzi itd...

Za default obrazac ne znam, cisto sumnjam u ovako neuredjenoj zemlji da ima tako nesto uredjeno sto svi postuju.
[ zmau @ 05.01.2009. 11:06 ] @
Citat:
Bruto - sta je tu cudno, u celoj EU se samo bruto iznos i navodi i usmeno i pismeno...

Ma nemoj mi reći da nigde u Evropi zaposleni ne znaju kako konačni iznos plate zavisi od broja radnih sati ! I ostalih parametara ako ih ima, a kad ti je država poslodavac ima ih još.

Citat:
Sema verovatno postoji na osnovu broja casova nedeljno koje profesor mora da odrzi itd...

Umem i ja da pretpostavim kako bi to trebalo da ide :). Nego sam se nadao da će mi neko ispisati nešto konkretnije na tu temu.

Citat:
A kako je dobijena bruto cifra... po logici bi trebalo da je osnovica + deo koji ide drzavi na ime doprinosa tj. poreza za zdravstveno i penzijsko osiguranje

Da budem precizan, neto iznos se proračunava na osnovu bruto iznosa i iznosa poreza i doprinosa. Tako piše na isplatnoj listi koju sam pomenuo.
[ totovic @ 12.01.2009. 21:07 ] @
Postoji zakonom propisani minimum podataka koji mora da sadrži platni listić. Postoji zakonska obaveza da poslodavac kod svake isplate zaposlenom da i platni listić na kome se nalazi detaljan obračun.
Način na koji se dolazi do bruto zarade se ne mora ispisivati na platnom listiću, već se ta bruto zarada definiše na ugovoru o radu ili nekom njegovom aneksu.
Platni listić mora da sadrži:
-Osnovnu zaradu (bruto) za redovan rad
-Minuli rad
-Uvećanu zaradu
-Druga primanja koja imaju karakter zarade
-Naknade zarade (topli obrok, regres,...)
-Porez iz zarade i naknade
-Doprinosi iz zarade i naknade (na teret zaposlenog)
-Neto iznos za isplatu
-Eventualno, neku obustavu ako postoji
Na obračunu, takođe mora biti i navedeno za koji mesec je isplata, redni broj isplate i datum obračuna.
Inače, u svetu je poslovna praksa (a i zakon) da se zarada obračunava u bruto iznosu. Kod nas je takav sistem obračuna uveden Zakonom o radu. To je i sasvim normalno, prikazuje se iznos koji je zaposleni zaradio; od tog iznosa, naravno moraju se platiti porezi i doprinosi.