[ Adidas108 @ 04.01.2009. 06:32 ] @
Tadiran je kupljen u septembru ove godine.Pod garancijom je.Gtm 12h je u pitanju.Radi ok i sad.Mislim, unutrasnja greje ok,klima ide regularno u defrost ali spoljna je pocela da se dere nenormalno..toliko bruji da iritira..bruji kada ide u defrost bruji kada pocne ventilator da radi..tresu mi se stakla od toga.Napolju se cuje extra...Nije gasena ves 10-15 dana.Od kad su poceli ovi minusi.
Pre par dana je isto doslo od brujanja ali to je bilo do lima koji kada se malo pretisne brujanje prestane.Ovo sada dolazi bas iz spoljne jedinice..znaci unutra negde.Inace ovaj tadiran je predvidjen da radi u rasponu -10 / +48.

Neki savet?
[ Metathron @ 04.01.2009. 09:25 ] @
isti slucaj, Tadiran klima kupljena prosle godine pocetkom avgusta, od kad sam je kupio nosim se sa mislju da se spoljna jedinica preterano dere, zamislite vrelo letnje vece, mir tisinu, i samo moja klima se cuje, dok meni hladi kuhinju i moju sobu, u sobi gde spavaju cale i keva, i koja izlazi na terasu gde se nalazi spoljasna jedinica, ne mogu sa spavaju od brujanja. Osecam da i komsije isto cuju i gore i dole, ja sam na 15. spratu, al to nije samo zujanje vec i vibracije koje se prenose. Sad u septembru cale nije hteo da ih zove da pogledaju klimu da bi se produzila garancija na jos godinu od 5, tako da verovatno i nemam vise garanciju pa i nema svrhe da ih zovem da nesto reklamiram
[ cozmo_im @ 04.01.2009. 10:45 ] @
Meni Midea hoce da zabruji 20-tak sekundi kad je -10 i kad je ukljucim ujutru... (ako radi non-stop nista ne bruji).

Meni se slede nosaci, odnosno oni zabruje kad je jako hladno. Verovatno zavibrira jace spoljna jedinica.

Fonko klima koja ima mnogo bolje nosace, ne cuje se ni na -15 kad je upalim (ne vibrira nista).

Proverite nosace. Jedino ne znam sto se to cuje stalno kod vas, kod mene na Midei samo kratko kad je ukljucim na velikom minusu.

To mi se desava od pre 5 godina kako sam je kupio i samo kad je oko -10 i nize (samo prvih 20 sekundi po ukljucenju na niskim temp). Inace klima radi i greje odlicno svo vreme.
[ Sylvester @ 04.01.2009. 11:30 ] @
Jel to Topaz Reflection? Ta klima je ista Midea (oni je i prave), to nije videlo Tadiran... Ne znam bas koliko je dobro da je palis na -10... Inace, ako imas garanciju ne razmisljaj se i reklamiraj klimu a onda napisi na forumu sta je radio servis da bi ovi bez garancije znali sta da rade ;)

pozz
[ Adidas108 @ 04.01.2009. 17:56 ] @
Ma ovo je neka infinity serija..nisam zvao jos majstore...bio sam u dilemi da li da je gasim ,jer ako je ugasim nema vise paljenja dok ne otopli,ili da je pustim tako da drechi pa nek rikne...i pustio sam je :)
drechala je ona tako jos jedno 3-4 sata..kerovi poceli da zavijaju okolo :P i stade...izgleda da se nesto zestoko zaledilo i kada se odledilo ono stalo da drnda.
Drugar ima istu klimu,doduse njemu je spoljna dobro izolovana od vetra snega i slicno jer se nalazi ispod trema,iznad ulaznih vrata (ali mu zato pravi klizaliste ispred,jos ima plocice pa je bas veselo) i on je ne gasi.Kaze da je radila i na -17.I tako vec 5 god..cak nije ni placao onih 20 e za odrzavanje godisnje..sam ocisti filtere i ostalo.
Kod mene je to toliko jako rokalo jutros da me je probudilo u 6 ujutru..reko gotova je...medjutim sve se sredilo samo od sebe kao sto je i pocelo..sada radi ok.
Toliko za sada..naravno ako krene opet zovem majstore pa javljam sta su radili da raja zna..


P.S.Infinity je koliko znam bas tadiran i to je serija pre Topaz Reflection
P.S 2.Obavezno pokusajte da sklonite slojeve leda koliko god to mozete ako vam je spoljna bas zaledjena..samo pazite da je ne ulubite naravno i da ne izbusite neku cev...znaci lagano cekic u ruke i udri :P

[Ovu poruku je menjao Adidas108 dana 04.01.2009. u 19:49 GMT+1]
[ cozmo_im @ 04.01.2009. 19:03 ] @
Tebi izgleda ne radi defrost (odledjivanje) onda kako treba. Toliko leda ne sme da bude na spoljnoj jedinici. To sam vidjao na par mesta, klime u ledu koje tandrcu. Moguce da zeza defrost tajmer ili senzor. Meni se klime odledjuju kako treba i nikad nije bilo leda, osim malo sto zabeli na sacu spoljne jedinice.

Verovatno ti je konacno ukljucila defrost pa sad "lakse dise". Zovi neki servis da to checkira.
[ Rubber88 @ 04.01.2009. 19:26 ] @
Ista stvar mi se upravo sada desila sa samsungovom 12-ticom,tako tandrce,tandrce da dosadila vise,ja sam provalio o cemu se radi,kao sto rece ''cozmo_im,,defrost je u pitanju,muci se muci pa onda odradi defrost,ja je i ne cekam par sati da odradi defrost,nego je lepo iskljucim i ukljucim i onda normalno radi,ali meni se to ne dogadja cesto,mozda se javi u nekih 15 dana,moj zakljucak je da elektronika zaglupi da ne zna ni ona kad da odradi defrost,na klimi tada ni jedna komanda ne radi,osim za krilca i off. . .Meni je jos u garanciji pa se nesto i razmisljam da zovem,mada smatram da to i nije neki veliki problem,inace ona odlicno greje a i hladi. . .e ima taj bag,sto vidim da nije moja jedina koja na taj nacin zaglupi.

Poz
[ Adidas108 @ 04.01.2009. 21:07 ] @
Citat:
cozmo_im: Tebi izgleda ne radi defrost (odledjivanje) onda kako treba. Toliko leda ne sme da bude na spoljnoj jedinici. To sam vidjao na par mesta, klime u ledu koje tandrcu. Moguce da zeza defrost tajmer ili senzor. Meni se klime odledjuju kako treba i nikad nije bilo leda, osim malo sto zabeli na sacu spoljne jedinice.

Verovatno ti je konacno ukljucila defrost pa sad "lakse dise". Zovi neki servis da to checkira.


bilo je oko 5 cm debelog leda na sacu sa strane i iza..kad sam to izlupao cekicem pocela je da dise sto ti kazes..mada ona radi defrost regularno..vidim da isparava iz spoljne ividim kad pocne da curi voda iz nje kad odledi ali izgleda da je sinoc bila tolika vlaga da je zaledilo zestoko..evo sve sljaka i dalje ok..pu pu pu da kucnem u drvo.Ko bi ga znao...kod mene inace duva ovde bas dobro a i malo sam na brdu pa je spoljna bas izlozena raznim sranjima.
[ Sylvester @ 05.01.2009. 01:38 ] @
Nazalost ni Infinity nije pravi Tadiran (to ne znaci da klima ne valja) - vidjao sam neke Hisense klime koje isto izgledaju, a sve rade braca Kinezi :))

Inace, ja ne bih smeo cekicem da lupam led na klimi, pogotovo ako se uhvatio na izmenjivacu toplote - mozda ne daj Boze probijes cev ili ostetis nesto drugo, bolje lepo fen u ruke pa lagano odmrzavaj :)

Ako se zaledi crevo za odvod vode iz spoljne jedinice zamrzne se i tacna i eto sneska belica :) - mozda se tebi to i desilo, proveri
[ Adidas108 @ 05.01.2009. 06:55 ] @
Citat:
Sylvester: Nazalost ni Infinity nije pravi Tadiran (to ne znaci da klima ne valja) - vidjao sam neke Hisense klime koje isto izgledaju, a sve rade braca Kinezi :))

Inace, ja ne bih smeo cekicem da lupam led na klimi, pogotovo ako se uhvatio na izmenjivacu toplote - mozda ne daj Boze probijes cev ili ostetis nesto drugo, bolje lepo fen u ruke pa lagano odmrzavaj :)

Ako se zaledi crevo za odvod vode iz spoljne jedinice zamrzne se i tacna i eto sneska belica :) - mozda se tebi to i desilo, proveri


vidis to je vrlo interesantno.kako u sustini da proverim da je to pravi Tadiran?Zna li ko?moja unutrasnja jedinica ne izgleda isto kao kod ovog mog drugara..mislim isti je oblik i sve to ali nema one "skrge" na poklopcu vec je zatvorena skroz..zato ima neke otvore na vrhu...evo slike..mada nije bas najbolja..slikano je mobom



ovde se moze videti infinity tadiran sa omegaing.co.yu
Code:
http://www.omegaing.co.yu/klime/infinity.htm

koji su kao distributeri za nasu zemlju i oni mi daju garanciju ustvari....
ako ovo nije tadiran original krvi cu im se napiti...


Posle malo istrazivanja na netu skontao sam da nigde nema ovakva unutrasnja jedinica kao moja...da li da pisem ovima iz omegaing.co.yu ali da se cimam sa ovom radnjom gde sam kupio?

[Ovu poruku je menjao Adidas108 dana 05.01.2009. u 08:52 GMT+1]
[ Sylvester @ 05.01.2009. 12:02 ] @
Druze ako te ne mrzi slikaj caskom spoljnu jedinicu pa cu da ti pokazem nesto...
[ Adidas108 @ 05.01.2009. 12:21 ] @


evo spoljne
[ Sylvester @ 05.01.2009. 13:02 ] @
Evo ti dve fotke pa ti sam prosudi da li je original Tadiran :)





To je Topaz Reflection, Infinity drukcije izgleda - ovako: http://www.niabis.open.by/filter/condicion_tad1.jpg... E sad, Topaz Reflection se kod nas prodaje kao "naslednik serije Infinity" (iako je klima potpuno drukcija), mislim da su cak i oznake modela iste ili slicne. Topaz ako se ne varam kosta oko 23 000 dindzi (12), za te pare nikako ne mozes dobiti pravog Tadirana...

Usput, tebi se klima bas mnogo zaledila, verovatno ti ventilator udara u led dok radi pa odatle to tandrcanje...
[ Adidas108 @ 05.01.2009. 13:37 ] @
hvala za slike.
Slicnost je ocigledna.Ovaj moj prijatelj ipak ima pravog tadirana (barem po spoljnem izgledu) a majstori bi trebali da stignu svaki momenat...to be continued...
[ Sylvester @ 05.01.2009. 13:48 ] @
Ok, javi sta si uradio ;)
[ cozmo_im @ 05.01.2009. 14:08 ] @
Za neupucene Toshiba, koja je radila ranije Tadiran u kooperaciji sa Carrierom, je kupila Mideu (fabriku) 2004. Midea (fabrika) pravi samo Tadiran i Toshiba klime, dok klime pod nazivom "Midea" prave za njih kineski kooperanti. Odnosno sada je Toshiba-Carrier fabrika koja pravi Tadiran i Toshibu (i Carrier klime za USA) preseljena u Mideinu fabriku. Zato su zadnje serije Midea klima lose, jer ih ne pravi Midea fabrika vec za nju sklapaju druge kineske fabrike.

Dakle, regularan je Tadiran u pitanju. Moja Midea je zadnja serija koja je izasla iz Mideine fabrike pod tim imenom i ima Toshiba masinu, radi kao sat vec 5 godina.
[ Adidas108 @ 05.01.2009. 14:40 ] @
Citat:
cozmo_im: Za neupucene Toshiba, koja je radila ranije Tadiran u kooperaciji sa Carrierom, je kupila Mideu (fabriku) 2004. Midea (fabrika) pravi samo Tadiran i Toshiba klime, dok klime pod nazivom "Midea" prave za njih kineski kooperanti. Odnosno sada je Toshiba-Carrier fabrika koja pravi Tadiran i Toshibu (i Carrier klime za USA) preseljena u Mideinu fabriku. Zato su zadnje serije Midea klima lose, jer ih ne pravi Midea fabrika vec za nju sklapaju druge kineske fabrike.

Dakle, regularan je Tadiran u pitanju. Moja Midea je zadnja serija koja je izasla iz Mideine fabrike pod tim imenom i ima Toshiba masinu, radi kao sat vec 5 godina.


Hvala za info.Inace potvdjeno je da je pravi tadiran u pitanji i iz Omege koja je predstavnik tadirana za Srbiju.Ova moja jeste GTM 12H ali novi dizajn..ono na sajtu je stariji model...Problem sa mojom spoljnom je sto je previse izlozena pa me zanima moze li se nakako to izolovati a da spoljna nema problem?
[ Sylvester @ 05.01.2009. 16:33 ] @
Citat:
cozmo_im: Za neupucene Toshiba, koja je radila ranije Tadiran u kooperaciji sa Carrierom, je kupila Mideu (fabriku) 2004. Midea (fabrika) pravi samo Tadiran i Toshiba klime, dok klime pod nazivom "Midea" prave za njih kineski kooperanti. Odnosno sada je Toshiba-Carrier fabrika koja pravi Tadiran i Toshibu (i Carrier klime za USA) preseljena u Mideinu fabriku. Zato su zadnje serije Midea klima lose, jer ih ne pravi Midea fabrika vec za nju sklapaju druge kineske fabrike.

Dakle, regularan je Tadiran u pitanju. Moja Midea je zadnja serija koja je izasla iz Mideine fabrike pod tim imenom i ima Toshiba masinu, radi kao sat vec 5 godina.

Ne bih se slozio. U Midea fabrici se sklapaju samo Carrier Allegro i Tadiran Topaz Reflection, Carrier XPower se sklapa na Tajlandu itd. Znaci druge modele Tadiran i Carrier klima NE sklapa Midea. Midea i dalje pravi svoje klime, u sta se lako mozes uveriti ako otvoris neku. Znam sta pricam i cvrsto stojim iza toga


Citat:
Adidas108: Hvala za info.Inace potvdjeno je da je pravi tadiran u pitanji i iz Omege koja je predstavnik tadirana za Srbiju.Ova moja jeste GTM 12H ali novi dizajn..ono na sajtu je stariji model...Problem sa mojom spoljnom je sto je previse izlozena pa me zanima moze li se nakako to izolovati a da spoljna nema problem?

Pa sigurno ti nece reci "Kakav Tadiran, to je Midea" :)
Inace, moje misljenje je da ti klima uopste nije izlozena spoljnim uticajima (koliko vidim prekrivena je balkonom iznad ili cime vec) i da ne mrzne zbog toga. Na koliko ti radi defrost, 40 mina? Moj ti je savet da je potpuno odledis fenom ako te ne mrzi pa onda ukljuci grejanje i prati na koliko klima radi defrost i sta se desava...
[ cozmo_im @ 05.01.2009. 17:22 ] @
Midea vise ne pravi svoje modele, vec ih sklapaju kineski kooperanti. A normalno je da ce da pise da ih pravi Midea - to i jesu Midea klime, samo ih druge firme sklapaju a ne Mideina fabrika.

Sto se tice defrosta, ima tajmerski i senzorski (neke klime imaju oba). Tajmerski defrost radi na 50 ili 60 minuta (zavisno od proizvodjaca logike), dok senzorski meri temperaturu u cevima spoljne jedinice i na osnovu toga ukljucuje defrost po potrebi. Klime koje imaju senzorski deforst imaju i tajmerski, tako da ako kompresor u rezimu grejanja radi sat vremena ukljucuje se defrost bez obzira na ono sto senzor meri.

Vecina obicnih klima ima samo tajmerski defrost koji se ukljucuje uglavnom na 50 minuta bez obzira na uslove pri grejanju.

Ocigledno je da na ovom Tadiranu defrost ne obavlja posao kako treba,
[ ivan_sim @ 05.01.2009. 19:33 ] @
Ovaj "tadiran" koji je na slici nema nikakve veze sa svojom maticnom firmom.
Proizvodi je fabrika midea u kini !!! Razlika je samo u imenu na nalepnici !
Moze prodavac,servis ili uvoznik da tvdi sta god hoce ali ovo je 1000% kineska midea.
Sve ovo znam iz iskustva jer sam ih montirao i servisirao na hiljade.

Ovaj tip klima ima defrost odredjen iskljucivo tajmerom i moze se lako prepoznati tako sto
za konekciju unutrasnja - spoljasnja koristi ukupno 5 zice tj. obicno kabli 5*1.5mm2.
Otapanje ovih klima se vrsi tacno na odredjeno vreme (obicno oko 45 - 60 min) i traje oko 8 min.

Klime koje imaju senzor defrosta (kondenzator-isparivac) imaju pored petozilca i jos jedan kabli obicno 2*0.75mm2.
Otapanje ovih klima se vrsi kada temperatura isparivaca bude (zavisno o proizvodjacu) -5 do-8 stepeni i
traje dok temperatura isparivaca ne dodje na 4.5 stepeni - vremenski 6-21 minut.
Ako u periodu od 59 minuta senzor ne javi da je potrebno otapanje onda se otapanje ukljuci vremensko i traje 8 min.

Moguci problemi sa Vasom klimom:
*ako je crevo za odvod vode iz spoljasnje jedinice dugacko onda se ono verovatno zamrzlo, i
da radi defrost sva voda ostane u tacni (dno) spoljasnje jedinice i uopste ne moze da se otopi.
Led se pocne skupljati sve vise tako da pocinje i elisa ventilatora da zakacinje (drci) (sto je verovatno i vas slucaj). Resenje ovog problema je da se uredjaj ugasi i otopi fenom ili najbolje pistoljem vruceg vazduha (za skidanje farbe).
*ako uredjaju fali gas onda on mnogo drze stvara prvo sneg,pa onda i led, a posto nema dovoljno gasa onda ne moze normalno da radi defrost tj. ne moze dovojno da ugreje isparivac da bi ga otopio.
*klimu nemoj da zasticujes nista zato sto to moze vise da smeta nego da koristi.

S postovanjem Ivan
[ Adidas108 @ 05.01.2009. 21:58 ] @
Odledjena je 95% i radi sve ok sad.Greje jako dobro.Majstori su dali savet da se skine crevo da bi voda curela kroz onu rupu jer se verovatno zaledi u tacni zato sto ne moze sva da izadje bas kao sto ivan_sim rece.
Ok ako ovo nije pravi Tadiran moze li neko da pojasni sta je pravi?U 95% slucajeva kinezi sve rade tj pakuju ali je bitno koja je "masina" unutra.To sto negde pise made in Germany ne znaci i da je proizvod dobar ako u sebi ima kinesku plastiku jel?

Sumnajm da bi firma poput Omege koja je distributer Tadirana uvaljivala kopije (mada nikad se ne zna) ili lagala o kakvim klimama se radi.Ne ide im u prilog.
U sutini nije mi ni bitno koja je i kako se zove bitno je da odradjuje posao ali me bas zanima sta je po vama pravi Tadiran :)
[ ivan_sim @ 05.01.2009. 23:01 ] @
Evo odgovora:
Pravi tadiran pravi izraelska vojna industrija!!! ako niste znali!
Znaci mora da bude Izraelac, i to mora da pise na deklaraciji.

evo nesto o toj kompaniji:
Prva fabrika Tadiran osnovana je 1962. u Tel-Aviv-u. Aktivnosti vezane za klima uređaje su počele 1970. Četiri godine kasnije, Tadiran počinje lokalnu proizvodnju ovih uređaja na osnovu stečenih stručnih znanja. Početkom 1983. aktivnosti vezane za klima uređaje su se prenela u veću i moderniju fabriku u Afuli, opremljenom automatskim proizvodnim linijama, sa sistemom kompjuterske kontrole kvaliteta.
Tadiran Appliances fabrika klima uređaja u Afuli zauzima ukupnu površinu od 47.000 kvadratnih metara. Proizvodnja se odvija po ISO 9000, 9001, 9002 UL i CE standardima, sprovedene od strane posvećene radne snage koja broji 220 inzenjera i tehničara.
Tadiran Appliances je udružena sa kompanijom Carrier, najpoznatijim svetskim proizvođacem klima uređaja. Kompanija je 1989. izašla na tržište. Nechushtan Holdings ima 42% akcija, Carrier 42% dok javna berza Tel-Aviv-a poseduje preostalih 16%.
Profesionalna ekipa inženjera-instruktora iz fabrike redovno održava kurseve i seminare za usavršavanje ovlašćenih servisera i obuku stručnih instalatera koji svojim potpisom garantuju pravilnu instalaciju, održavanje i servisiranje Tadiranovih uređaja.

Tekst je mislim sa njihovog sajta skinuo sam pre 4-5 mes pa se ne secam tacno

Samo da znate da su tadiran klime veoma skupe, a i kvalitetne.
Obicna TGL 15 (jacina dvanaestice tj 12000 btu/h) je preko 40 000 din sto je cena malo vise nego inverteri 12 kineskih proizvodjaca pa i samsunga,lg-ja ...
Kod nas ih uvozi jedna firma iz bgd-a a na nasem trzistu je definitivno najbolja serija "ASTRO" koja radi perfektno - montirao sam ih dvadesetak pa znam.
Sto se tice Omega electronic-a oni kolko znam ne prodaju tadiran nego samsung,galanz,qadro,polar a ugradjuju sve!
Inace Tadian spada i red najboljih klima uredjaja kao sto su :Delonghi,Fujitsu,Hitachi,Daekin,Toshiba.
Srednje po kvalitetu su:Panasonic,Samsung,Lg,Galanz,Midea,
Sve ostalo su nalepnice kao sto su:
Korel,Vivax,Tcl,Vailant,Nord star,Vortex,Elite,Whirlpool,Weg,Beko,Crown,Crypton,Venus,Vox...Ako ne verujete zagledajte ispod plastike!
Da kazem najlosije su klime NEO i sl. i to proizvedene u Turskoj i Bugarskoj.

[att_img]

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 01.02.2009. u 18:26 GMT+1]
[ frigo servis bata @ 05.01.2009. 23:17 ] @
Nisu svi modeli Neo klima losi,a Panasonic ne moze da se svrsta u srednje klase..
[ ivan_sim @ 05.01.2009. 23:25 ] @
Neo sa cevima na spoljasnjoj sa leve strane katastrofa
Neo kome je spoljasnja zatvorena limom sa leve strane katastrofa
Neznam trenutno tacne oznale uredjaja.
[ Adidas108 @ 06.01.2009. 11:43 ] @
Znam da tadiran radi za vojnu industriju.
Inace nije Omega electronic nego Omega I.I. sajt :
Code:
http://www.omegaing.co.yu/index.html

a bas bih voleo da vidim i kako ta deklaracija izgleda...
[ cozmo_im @ 06.01.2009. 11:44 ] @
Toshiba-Carrier i Midea su sada jedna kompanija (joint venture od 2004). Otud Midea sklapa i Tadiran klima uredjaje.

Carrier i Toshiba zajedno drze Tadiran u Izraelu.

Tako da postoje modeli koji se prave u Tadiranovoj i Mideinoj fabrici.

Recimo ja imam Fonko klimu vec 7 godina, koja je unutra Toshiba sa Sanyo logikom. Ta klima (koju sklapa makedonska fabrika u saradnji sa Toshibom) radi sto puta bolje od LG-a, Samsunga, Midee i Panasonica.

Greje na -20 bez problema (ima crankcase heater iako nije inverter, znaci pali se bez problema), i dan danas je kao nova, besumna unutra, spolja se nista ne cuje osim blagog sustanja peraja ventilatora, ima senzorski defrost, detekciju gubitka pritiska i freona, detekciju smrzavanja unutrasnje jedinice, superheat blokadu, detektuje pad napona i slicno. Kompresor je Toshibin, SUNISO G-4D ulje koje ne gubi viskoznost ni na -30.

Na -10 spoljne, greje na 25 sobu od 20m3 bez ikakvih problema, treba joj oko pola sata da dostigne tu temp. kad je ukljucim.

Steta sto ta firma nije zazivela (moj tast je jedno vreme radio kooperaciju za nase trziste ali ljudi su navikli da kupuju krsine od LG-a pa je prodaja slabo isla).

Uporedo sam testirao nju sa Panasonic inverterom i razlika je 5% u korist invertera na ispod -10. Smesno.
[ edo_ze @ 06.01.2009. 13:01 ] @
Heh... ovaj kupio onog a onaj kupio trećeg, treći četvrtog a četvrti ovog... ko je sad koga kupio i ko je čiji to mislim ni oni sami ne znaju.
Imam Beko inverter BKA 120/121, ispod poklopca, pored displeja može se fino vidjeti midein logo na ploči od elektronike, sad da li je samo daljinska kontrola mideina ili je cijela elektronika to pojma nemam, kompresor je National, vanjska jedinica izgleda kao panasonikov inverter, a majstor opet vidio sličnost sa LG vanjskom jedinicom... pa ti sad vidi ko je čiji i ko za koga radi. Prije dva dana kada je bilo ujutro -12 stepeni grijao je odlično. Pa eto, grijem nekih pedesetak kvadrata samo s inverterom do -2. Ispod toga potpomažem sa peći na čvrsto gorivo, jedno do dva loženja dnevno kako ne bi opterećivao kompresor i izbjegao zaleđivanje vanjske jedinice, bar dok ne nabavim još jedan inverter, ali do 0 stepeni mogu komotno samo sa ovim inverterom da grijem cijeli stan na solidnih 22-23 stepena.
Mislim da razlika izmedju dobrih i loših klima ne dolazi od komponenti koje su ugrađene već od onih koji ih ugrađuju. Na svoj Fonko cozmo sigurno može dati garanciju, ali za novi neotpakovani toshibin inverter sigurno nebi smio. Dell, IBM, Mac, HP imaju komponente proizvedene tamo gdje su proizvedene i one u noname konfiguracijama, ali su prošle bolju kontrolu i testiranja i zato su u vrhu. Tako je to i sa klimama, autima i ostalom tehnikom.

[ Rubber88 @ 07.01.2009. 02:45 ] @
Jok na -500 moze da starta kompresor,dajte ljudi inverter je inverter,da se razumemo,znatno je bolji od one koja nije inv. ,ima moj ortak 12 lg inverter i znatno bolje greje nego moja koja nije inverter,i nisam je samo sa mojom uporedjivao nego josh sa par klima uredjaja koji nisu inverter,i od svake se inverter pokazala bolje,i nemojmo da budemo u zabludi vise...







PS: K'olko para t'olko muzike.
[ cozmo_im @ 07.01.2009. 10:23 ] @
Ovo bas i nije tako. Imam iskustva sa inverterima i u proseku su oko 10% efikasniji od obicnih klima. Imaju iste kompresore kao vecina klima, a razlika je samo u logici koja kontrolise rad kompresora i spoljnog ventilatora - inverter ima dosta precizan termostat koji reaguje na 0,1 stepen u promeni temperature i konstantno podesava brzinu rada kompresora i ventilatora u zavisnosti od zadate temp. i spoljne temp. (Znaci varira brzinu i snagu kompresora da bi brze i preciznije postigao temperaturu koja je zadata, uz ustedu struje). Obicna klima radi punom snagom i iskljucuje kompresor kad dostigne temperaturu koja je zadata. Zatim kad temp. padne, ponovo ukljucuje kompresor i stalno tako, sto dovodi do pada u efikasnosti grejanja na nizim temperaturama, dok inverter to ne radi vec kompresor radi jace ili slabije i preciznije odrzava zadatu temp.

Imaju grejac kucista kompresora te se lakse startuju na niskim temperaturama i brze postignu zadatu temperaturu. Takodje se i manje zaledjuju i redje idu u defrost, sto znaci da redje prekidaju rezim grejanja od obicnih klima.

U sustini obicna klima ce isto odraditi posao ako je pravilno montirana. Za dogrevanje i grejanje jedne prostorije vam ne treba inverter, samo ako se komplet grejete na klimu...
[ Rubber88 @ 07.01.2009. 13:53 ] @
Citat:
cozmo_im

U sustini obicna klima ce isto odraditi posao ako je pravilno montirana. Za dogrevanje i grejanje jedne prostorije vam ne treba inverter, samo ako se komplet grejete na klimu...



Da slazem se s'time da i obicna klima zavrsava posao,i meni zavrsava moja na -10 ,na -15 je skoro lepo radila i fino je grejala dnevnu sobu oko 25kvm,ali kada smo kod invertera mislim da je znatno bolji od obicnih klima uredjaja,bas iz tih razloga sto si naveo.Tako da ima razlike ako ti na - 15 moze bude toplije za 2-3 cak i do 4 stepena nego sto moze da ugreje obicna,to je znatno bolji ucinak kod invertera.




Poz
[ ivan_sim @ 07.01.2009. 21:06 ] @
Razlika izmedju obicne i inverter klime su velike!
Obicna klima ima kompresor koji radi na 220V AC 1~(jedna faza i jedna nula) - naizmenicne(50Hz), i on radi ili ne radi. Inverter klima ima toplotnu pumpu (slicno kao kompresor) i radi na 0-320V DC(jednosmerne) na 3~(tri faze). Posedije elektoniku -inverter koji regulise broj obrtaja toplotne pumpe. Iskoriscenje inverter klime je mnogo vece na niskim temperaturama nego obicna klima.
Na -15 obicna klima ima iskoriscenje od samo 40% Samo da se zna da postoje inverteri za rad do -5, do -15, do -25,

Dakle razlike postoje! Moze obicna klima da greje na -10 i na -15 ali to nije dobro za nju ni za tebe.
Na njoj ostecuje kompresor a tebi dzep.Primer 12-tica na -10 ima manju snagu nego 9-ka a na -15 je kao sedmica.
Na -10 trosi 1200w a odaje kao inverter kad korisi 480w.Zar nije mnogo?
[ Adidas108 @ 07.01.2009. 21:56 ] @
Opet je zaledila majku mu...cim je ova magla i cim je vlaga velika ono zaledi.Moracu da nadjem taj fen za vreli vazduh za skidanje farbe.
ivan_sim posto si ga ti pomenuo imas li predstavu koliko brzo moze da se otopi sa tim cudom?Video sam da moze da razvije i do 600 stepeni..i koja mu je cena ako znas?
[ ivan_sim @ 07.01.2009. 22:14 ] @
Neznam kolko tacno imas mesta sa zadnje strane da bo ga otopio lako.
Nekad je taj fem bio preskkup dok sad ima da se nadje za 15-20 eur.

U nedostatku fema sasvim slobodno mozes klimu da otapas vrucom vodom.
Samo da je klima ugasena slobodno bacaj - prskaj sto topliju - vrelu vodu da bi se otopila.
I ovo je vrlo uspesan postupak za otapanje.Ne mozes nista da pokvaris!
Rekao sam ti za crevo odvoda vode neka bude sto krace,ako moze i bez njega najbolje bi bilo.
Skida se vrlo prosto na tvojoj klimi se samo zaokrene za 90 stepeni u poziciji levo - desno i onda smo iscupa na dole.
[ Adidas108 @ 07.01.2009. 22:40 ] @
Citat:
ivan_sim: Neznam kolko tacno imas mesta sa zadnje strane da bo ga otopio lako.
Nekad je taj fem bio preskkup dok sad ima da se nadje za 15-20 eur.

U nedostatku fema sasvim slobodno mozes klimu da otapas vrucom vodom.
Samo da je klima ugasena slobodno bacaj - prskaj sto topliju - vrelu vodu da bi se otopila.
I ovo je vrlo uspesan postupak za otapanje.Ne mozes nista da pokvaris!
Rekao sam ti za crevo odvoda vode neka bude sto krace,ako moze i bez njega najbolje bi bilo.
Skida se vrlo prosto na tvojoj klimi se samo zaokrene za 90 stepeni u poziciji levo - desno i onda smo iscupa na dole.


skinuta je cev i sto je najgore tacna je zaledjena a i ta rupa za cev je zaledjena.nema gde da curi voda...izduv je oko 40 stepeni trenutno i ona fino greje i odradjuje defrost regularno..jedino me ta voda zeza...pocinje lagano da se cuje brujanje
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 00:38 ] @
Brujanje se cuje zato sto se tacna zaledila ,siguran sam u to 100%,jer se i meni desilo to pre 3-4 dana ,jedva sam cekao da svane dan da joj ja pokazem ,okupao sam je vrelom vodom,bacio sam oko 20litra vode na nju i posle toga se nije ni cula,a i sad posle par dana se uopste i ne cuje kad radi,*(samo pazi 'utikac vadi iz struje da ne letis kod komsije)

---------------------------------------------------------------------------------------------

E sad mene zanima sledece pitanje to stvarno ne znam: Da li je neko probao da naprska neko sredstvo na klima uredjaju da umanji zaledjivanje i koje je to sredstvo ako uopste i postoji ??




Poz

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 01.02.2009. u 19:24 GMT+1]
[ frigo servis bata @ 08.01.2009. 01:02 ] @
Pa u ovom svetu nove tehnologije nije nemoguce da takvo sredstvo postoji,ja nisam cuo,ali samo da ti napomenem da vodis racuna,ako budes koristio neko sredstvo,da slucajno ne nagrize sace i napravis vecu stetu od koristi.
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 01:08 ] @
Pa bas upravo zbog toga i pitam,zato sto znam da moze da nagrize sace,ali nesto sam dugo razmisljao,sta mislite o antifrizu 100% on je u hladnjaku od auta 'isto (sace) da se lepo oprska klima i to je to ???je'l ?
[ frigo servis bata @ 08.01.2009. 01:16 ] @
Mozda i nije tako losa ideja.Da moram ja bih pokusao.P.s.nista bez drva :).Antifriz se razgradjuje sa vodom pa ne znam kolko ce da traje?Mozda glicerin?Nemam pojma....
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 01:21 ] @
Nacicu ja neko sace slicno klima uredjajima,pa cu lepo da ga zabiberim sa antifriz,pa javim d'al ga pojelo. . .ovako mi je malo rizicno da probam.

Ps: inace stvarno nista bez drva,ja sa klimom samo dogrevam ujutro. . .
[ frigo servis bata @ 08.01.2009. 01:25 ] @
Pa pazi ovako,to sace je od aluminijuma,cevi su bakarne.Imas antifriz za novija kola koja imaju alu hladnjake(oznaka g11,g12)to nece da steti hladnjaku,tj.sacu.sigurno.
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 01:35 ] @
Pa znaci to je to,uzmem 1 litar 100% rastvorim ga po upustvu,meni je klima pored prozora :p,samo pruzim ruku iz kreveta i poprskam. . .Ja sam siguran 100% da ce to imati efekta na ove mrazove i jaku zimu,ako se ne varam . .
[ Adidas108 @ 08.01.2009. 07:38 ] @
ja sam klimu ugasio sinoc.dok ne otopim spoljnu nista od nje.ovo sa antifrizom zvuci dobro.aj ako istestiras javi sta se desava :)
[ cozmo_im @ 08.01.2009. 09:24 ] @
Citat:
ivan_sim:Razlika izmedju obicne i inverter klime su velike!
Obicna klima ima kompresor koji radi na 220V AC 1~(jedna faza i jedna nula) - naizmenicne(50Hz), i on radi ili ne radi. Inverter klima ima toplotnu pumpu (slicno kao kompresor) i radi na 0-320V DC(jednosmerne) na 3~(tri faze). Posedije elektoniku -inverter koji regulise broj obrtaja toplotne pumpe. Iskoriscenje inverter klime je mnogo vece na niskim temperaturama nego obicna klima.
Na -15 obicna klima ima iskoriscenje od samo 40% Samo da se zna da postoje inverteri za rad do -5, do -15, do -25,
Dakle razlike postoje! Moze obicna klima da greje na -10 i na -15 ali to nije dobro za nju ni za tebe.
Na njoj ostecuje kompresor a tebi dzep.Primer 12-tica na -10 ima manju snagu nego 9-ka a na -15 je kao sedmica.
Na -10 trosi 1200w a odaje kao inverter kad korisi 480w.Zar nije mnogo?


Razlike u praksi su maksimalno 10%. Burazer ima LG inverter, ortak Panasonic a imamo i Panasonica (inverter) na drugom mestu. Inace, da ne bude zablude svaka klima JE TOPLOTNA PUMPA. Kompresor (svaki, rotary ili scroll) radi na principu toplotne pumpe. Inverter samo regulise broj obrtaja kompresora i neretko ima dve brzine ventilatora spoljne jedinice i na taj nacin, preciznijom regulacijom snage, postize tu ustedu. Mozda 30% ustede u odnosu na obicnu klimu postigne u nekim idealnim uslovima, ali to nikad nije tako. Ja ne primecujem neku razliku izmedju moje obicne klime i Panasonic invertera. Na -15 obe slicno greju, jedino se Panasonic odledjivao malo redje i mozda je postizao malo brze temperaturu samo pri prvom paljenju. Usteda na racunu za struju je recimo 10% kad se koristi inverter. Ovo je iz prakticnih uslova. To je moje iskustvo.

Recimo moja Fonko klima ima COP 3.2 na 0 stepeni dok Panasonic ima recimo 3.7. I to je ta razlika.

Inverter se uzima samo ako je klima JEDINI uredjaj za grejanje, cisto zbog racuna za struju i malo bolje efikasnosti.

Sto se tice habanja kompresora, meni Fonko greje vec osmu (da, da, osmu) zimu bez ikakvih problema, iste snage kao prvi dan! Isto vazi i za (original) Mideu iz 2004 - radi besprekorno vec petu zimu. Obe su Toshiba masine unutra.

Za ostale klima uredjaje ne znam, znam da LG radi kako treba, Samung je los na grejanju, Panasonic i Tadiran i Daikin su odlicni. No name klime su krs, naravno, jer se ugradjuje sve i svasta u njih (WEG, Elin, Neo, Vivax, Vox, Galanz... i slicno).
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 12:07 ] @
cozmo_im

(Za ostale klima uredjaje ne znam, znam da LG radi kako treba, Samung je los na grejanju, Panasonic i Tadiran i Daikin su odlicni. No name klime su krs, naravno, jer se ugradjuje sve i svasta u njih (WEG, Elin, Neo, Vivax, Vox, Galanz... i slicno).[/quote])



Nikako ne mogu da dodjem do zakljucka,odakle ti to da Samsung lose greje,to se malo varas,a mozda nisi ni upucen u samsung klima uredjaje,jer ja posedujem samsung,i odlicno radi,skoro kad je bilo -12 i neki mraz,meni je grejala bez problema 35kvm na 22 stepena,treba oko 30-35 minita dok postigne zadatu temperaturu i posle odrzava normalno,ako je to lose onda svaka cast tvojoj (Fonko koja mozda greje na -30 na 28 stepeni),mada to je nemoguce,samo znam da ovde jedan komsija ima eskimo klimu i da na -5 greje nikako,mozda na izduvu (ne verujem da ima preko 25-26 stepeni,isto tako i sa kopernikus isto drugi komsija ima koji ne moze da se greje dalje od polovine decembra,(zavisi od hladnoce,uglavnom ne greje ispod -2 -3 stepena),meni je proslu zimu Samsung izgurala bez ikakvih problema,i sada greje kako treba,malo me nervira sto je defrost na senzor,ali radi redovno defrost,nekada kad je dosta hladno cak 2 x na 1 h vremena,i nikakvih problema nemam,imam 2 samsung jedna je stara 3 god,a druga kupljena prosle godine u oktobru,i obe rade bez problema,za ovu sto je kod mene znam sigurno jer joj je ovo 3 zima,i nikad se nije zaledila niti da nije htela da ukljuci,a za ovu novu videcemo. :)
[ frigo servis bata @ 08.01.2009. 14:31 ] @
Ja imam dve Eskimo klime(doduse ima vise modela)i rade ko lude,tako da to sa brendovima nema veze.Ne koristim ih cesto na grejanje,ali kad mora rade bez problema,i rade sigorno bolje od samsunga jer ima senzor sa otapanje spoljne sto je najvaznije kod klima koje se koriste na grejanje.
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 15:48 ] @
E pa neam pojma,meni se sve cini da ova eskimo nema ni ''E,, od eskimo jer se vidi kao nakrivo nalepljena nalepnica,komsija kaze da je eskimo,ja ga uporno ubedjujem da je no name,a za kopernikus znam iz iskustva da su lose i to dosta lose,kao sto je i neo. . .Ta dva proizvodjaca nikad nebih uzeo. . .Bato mislis senzor za defrost ??je'l ?Ako si na to mislio onda si pogresio za samsung. . .
[ frigo servis bata @ 08.01.2009. 16:08 ] @
Nisam pogresio,ni jedan samsug(ne znam za invertere)nema spoljni senzor nego radi vremenski ili sa senzorom unutrasnje jedinice.
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 17:43 ] @
To da. . .zaista bolje.
[ cozmo_im @ 08.01.2009. 18:41 ] @
Citat:
Rubber88:Nikako ne mogu da dodjem do zakljucka,odakle ti to da Samsung lose greje,to se malo varas,a mozda nisi ni upucen u samsung klima uredjaje,jer ja posedujem samsung,i odlicno radi,skoro kad je bilo -12 i neki mraz,meni je grejala bez problema 35kvm na 22 stepena,treba oko 30-35 minita dok postigne zadatu temperaturu i posle odrzava normalno


Samsung klime imaju cest problem sa defrostom i jako cesto se brzo zalede, nekoliko prijatelja su imali puno problema sa Samsung klimama - slabo su grejale i ledile su se ko da su na severnom polu, defrost je radio kratko ili se nije palio uopste. Drugarica u radnji od 20m2 jedva se grejala na Samsung. Ja dodjem, napolju santa leda, otopimo to, radi dobro 2 sata i opet ista prica. Na kraju je kupila drugu klimu jer je nisu uspeli popraviti.

Elem, dok su ispravne verovatno rade kako treba, ali iz nekoliko odvojenih slucajeva sam naisao na taj problem sa njima, te mi nisu pouzdane za grejanje.

Najpouzdanije klime po meni su Panasonic, Toshiba, Daikin, Tadiran.
[ ivan_sim @ 08.01.2009. 19:06 ] @
Samsung klime nemaju senzor kondenzatora vec defrost radi "napamet" tj. tajmerski mada on na dosta klima ne radi uvek.

Za one koji neznaju svaki inverter mora da ima i ima 5 sonde i to:
1. senzor spoljasnje temperature (nalazi se iza kondenzatora ili u zadnjem levim uglu SJ)
2. senzor temperature kondenzatora (nalazi se u donjem delu kondenzatora SJ)
3. senzor "potisne" temperature (nalazi se na potisnoj cevi na desetak cm od kompresora SJ)
4. senzor isparivaca(nalazi se na isparivacu unutrasnje jedinice UJ)
5. senzor unutrasnje temperature(nalazi se u unutrasnjoj izmedju isparivaca i filtera UJ)
[ Rubber88 @ 08.01.2009. 19:11 ] @
Ne znam,mozda zavisi od proizvodnje po serijama,ewo moja vec 3 godine guli sve ok,evo upravo sada na -3 greje do 27 stepeni. . .Ne da hvalim klimu(svasta)boli mene . . .ako ne valja ja bi rekao,ali do sad nisam imao problema,nikakvih,i celu zimu odradi bez problema. . .vec treca zima
[ Adidas108 @ 09.01.2009. 17:28 ] @
Izgleda da kod ove moje klime nesto zeza elektronika (kazu mi majstoriu da su vec imali istu sa istim problemom).Pozovem ja seficu firme u kojoj sam kupio i ona mi kaze da kao ne mora da se menja nego da se ugradi grejac u spoljnu koji kosta oko 30 e (koji ,zamislite,moram ja da platim!) za koji mi ne pada na pamet da dam pare,ne zbog sugavih 30e,nego klima je nova i nije radila ni 30 dana sve komplet kad se uzme...
Zanima me koja klima,po vama,bi bila dobra zamena,koja moze fino grejati i hladiti i da ne zeza?Znaci nesto provereno.Dao sam 30000 sa sve ugradnjom za ovu.
[ ivan_sim @ 09.01.2009. 21:21 ] @
Citat:
Adidas108: Izgleda da kod ove moje klime nesto zeza elektronika (kazu mi majstoriu da su vec imali istu sa istim problemom).Pozovem ja seficu firme u kojoj sam kupio i ona mi kaze da kao ne mora da se menja nego da se ugradi grejac u spoljnu koji kosta oko 30 e (koji ,zamislite,moram ja da platim!) za koji mi ne pada na pamet da dam pare,ne zbog sugavih 30e,nego klima je nova i nije radila ni 30 dana sve komplet kad se uzme...
Zanima me koja klima,po vama,bi bila dobra zamena,koja moze fino grejati i hladiti i da ne zeza?Znaci nesto provereno.Dao sam 30000 sa sve ugradnjom za ovu.


Oko tvoje klime moze da bude i da nema gas dovoljno tj. ako fali 100grama ona ce da greje skoro sojidno,mozda samo malo slabije od normalnog,ali ce brze da se smrzava spoljasnja.
Isto problem oko tih klima koje nemaju senzor defrosta (a tvoja je ta) pravi elektronika zato sto neki put "zaboravi" da ga odradi i kad prodje vec 2h ona se normalno zaledi.
Sa tim grejacem tesko da ces sta da uradis, a ako i njega namestis i on ce da ti trosi struju.

Moja preporuka oko izbora klime je GALANZ STARI tip!!! (i ja ga imam i nebih je menjao ni za jednu pa ni za inverter!)
Kako prepoznati galanz stari tip:
unutrasnja je duzine 79cm
razmak nosaca spoljasnje je 57cm - ovo garantuje da je ta.
sada je malo redje ima u prodaji a prosle je bila pravi hit
inace je model klime koji 15 godina nije menjao izgled , nacin rada delove.Ima senzor za defrost.
Greje najbolje od svih obicnih klima - garantujem!
Trenutno znam da je prodaje tehnomarket pod imenom whirlpool razlika je samo u nalepnici i izgledu daljinca.
Nemoj da kupis galanca modeli iz 2008 kojima je razmak oko 43-44 cm.
Ako uzimas drugu klimu hocu da te ubedim da je ova odlicna, mada ja nemam nista od toga sta ces ti da kupis,ali hocu da ti dam savet da ne bude sutra sta si mi rekao?
Evi slika kako treba da izgleda ta klima obrati paznju na spoljasnju jer ti ona "proizvodi" toplotu!
[ mali genije @ 09.01.2009. 22:11 ] @
Citat:
ivan_sim: Oko tvoje klime moze da bude i da nema gas dovoljno tj. ako fali 100grama ona ce da greje skoro sojidno,mozda samo malo slabije od normalnog,ali ce brze da se smrzava spoljasnja.
Isto problem oko tih klima koje nemaju senzor defrosta (a tvoja je ta) pravi elektronika zato sto neki put "zaboravi" da ga odradi i kad prodje vec 2h ona se normalno zaledi.
Sa tim grejacem tesko da ces sta da uradis, a ako i njega namestis i on ce da ti trosi struju.

Moja preporuka oko izbora klime je GALANZ STARI tip!!! (i ja ga imam i nebih je menjao ni za jednu pa ni za inverter!)
Kako prepoznati galanz stari tip:
unutrasnja je duzine 79cm
razmak nosaca spoljasnje je 57cm - ovo garantuje da je ta.
sada je malo redje ima u prodaji a prosle je bila pravi hit
inace je model klime koji 15 godina nije menjao izgled , nacin rada delove.Ima senzor za defrost.
Greje najbolje od svih obicnih klima - garantujem!
Trenutno znam da je prodaje tehnomarket pod imenom whirlpool razlika je samo u nalepnici i izgledu daljinca.
Nemoj da kupis galanca modeli iz 2008 kojima je razmak oko 43-44 cm.
Ako uzimas drugu klimu hocu da te ubedim da je ova odlicna, mada ja nemam nista od toga sta ces ti da kupis,ali hocu da ti dam savet da ne bude sutra sta si mi rekao?
Evi slika kako treba da izgleda ta klima obrati paznju na spoljasnju jer ti ona "proizvodi" toplotu!


i ja se slazem sa ovim sto je ivan rekao imam istog galantza vec pet godina i radi neverovatno dobro
jedina im je mana senzor u spoljnoj jedinici mada kod mene nije jos riknuo
pozdrav.
genije..
[ ivan_sim @ 09.01.2009. 22:27 ] @
Nisam imao nekih problema sa tim senzorom.
Na oko 3-4000 ugradjenih ovih modela mozda sam senzor zamenio na desetak sto je 0.002%,a i taj senzor kosta u nabavci oko pola evra pa i manje a moze da se upotrebi i iz mnogih klima senzor isparivaca i radi ok
Ako je problem na 1 u 300 prodatih rezervni deo od 50 dinara onda...
[ Pajapatak @ 09.01.2009. 23:53 ] @
Koliko oma je ta sonda ?
Od cega pase i gde ima da se kupi za 50 din ?

Mlad momak a ugradi 4000 klima !
Svaka cast.
[ Pajapatak @ 10.01.2009. 00:10 ] @
Citat:
Adidas108: Izgleda da kod ove moje klime nesto zeza elektronika (kazu mi majstoriu da su vec imali istu sa istim problemom).Pozovem ja seficu firme u kojoj sam kupio i ona mi kaze da kao ne mora da se menja nego da se ugradi grejac u spoljnu koji kosta oko 30 e (koji ,zamislite,moram ja da platim!) za koji mi ne pada na pamet da dam pare,ne zbog sugavih 30e,nego klima je nova i nije radila ni 30 dana sve komplet kad se uzme...
Zanima me koja klima,po vama,bi bila dobra zamena,koja moze fino grejati i hladiti i da ne zeza?Znaci nesto provereno.Dao sam 30000 sa sve ugradnjom za ovu.



Ugradi taj grejac,dobra je to stvar a i nije neka para.Manje ti je zezanje nego da menjas celu klimu.
[ Rubber88 @ 10.01.2009. 00:38 ] @
A struju ko ce da mu placa??,ma hvataj to za'shiju,neka daju drugu ili da biras koju ti hoces do tog iznosa koji si dao,kakav grejac,on nije ni trazio klimu sa grejacem,da je hteo sa grejacem uzeo bi inverter(bar ima dobre grejace),dobra klima mora i na -10 fino da greje do 20kvm. . .




Poz
[ Adidas108 @ 10.01.2009. 06:36 ] @
ma znam da je taj grejac ok stvar ali zar na novu klimu???no way...
danas dolazi majstor " na pregovore".Ima da je zamenim..da je ona radila 2-3 god pa aj da covek kaze izakala se pa da ugradim grejac ali novu klimu pod garancijom da budzim je besmisleno..i kao sto rekoh jos ja moram da platim taj grejac..suludo..
[ cozmo_im @ 10.01.2009. 09:00 ] @
Ma taj grejac kucista kompresora trosi 24W samo (Crankcase heater). Imam ga ja fabricki ugradjenog u Fonko klimi i u tehnickim specifikacijama pise da je potrosnja tog grejaca 24W.

E, sad sto kosta toliko puno - ne znam, mozda vacare...
[ ivan_sim @ 10.01.2009. 20:35 ] @
Citat:
Pajapatak: Koliko oma je ta sonda ?
Od cega pase i gde ima da se kupi za 50 din ?

Mlad momak a ugradi 4000 klima !
Svaka cast.


Trebalo bi da bude oko 10 K oma na 20 stepeni NTC mogu sutra da ti kazem tacno samo da izmerim.

Neznam za koju ti treba klimu ali sonda za kondenzator napolju i sonda isparivaca unutra su iste.

Mozes ih nabaviti i PVF trade , Steelsoft , Kim-tek...

Sto se tice broja ugradjenih , da se ne hvalim , stari galanz oko 3500 a sve ukupno skoro 8 000 komada, bar tako kaze evidencija.


Citat:
cozmo_im: Ma taj grejac kucista kompresora trosi 24W samo (Crankcase heater). Imam ga ja fabricki ugradjenog u Fonko klimi i u tehnickim specifikacijama pise da je potrosnja tog grejaca 24W.

E, sad sto kosta toliko puno - ne znam, mozda vacare...



Pa ovaj grejac nece praviti bas nekakav racun,ne znam da nije 30 eur mnogo?
Ja mislim ipak da si njemu rekli grejac tacne?
[ frigo servis bata @ 10.01.2009. 21:03 ] @
Jel da ti meni kazes od kad ti montiras klime,ako nije tajna,pa da malko izracunamo tu cifru(moze)?Evo recimo ovako,ja to radim devet godina,maximalno sam montirao osam klima za jedan dan(na istom mestu).Pa sad neka sam 100dana montirao svaki dan 8 klima to je 800komada,pa kad se to sracuna dobija se cifra da bi za deset godina namontirao 8000 klima(marke Galanz).Jel sam ja nesposoban ili si ti mozda neki madjionicar pa si toliko klima namontirao.Treba uzeti u obzir,da su se prvi split sistemi kod nas pojavili 1989-90godine,tada si ti imao punih tri,ili cetiri godine(ako su tacni podatci u tvom profilu).
[ Pajapatak @ 10.01.2009. 21:43 ] @
A bre Bato,ti si omatoreo i usporen si.
Mladost je to,snaga,Guarana.
[ frigo servis bata @ 10.01.2009. 21:47 ] @
:)I to sto kazes,samo me ta matematika jos sluzi.
[ Adidas108 @ 10.01.2009. 21:54 ] @
kazu mi da je grejac od 300w..nemam pojma ni da li je mnogo niti kako izgleda to...uglavnom naletim na lika koji zna coveka koji je kupio 4 neke kineske najobicnije krsine od klima i ugradio te grejace u svaku klimu i sad greje 220km2 kucu na to...
[ ivan_sim @ 10.01.2009. 21:56 ] @
Citat:
frigo servis bata: Jel da ti meni kazes od kad ti montiras klime,ako nije tajna,pa da malko izracunamo tu cifru(moze)?Evo recimo ovako,ja to radim devet godina,maximalno sam montirao osam klima za jedan dan(na istom mestu).Pa sad neka sam 100dana montirao svaki dan 8 klima to je 800komada,pa kad se to sracuna dobija se cifra da bi za deset godina namontirao 8000 klima(marke Galanz).Jel sam ja nesposoban ili si ti mozda neki madjionicar pa si toliko klima namontirao.Treba uzeti u obzir,da su se prvi split sistemi kod nas pojavili 1989-90godine,tada si ti imao punih tri,ili cetiri godine(ako su tacni podatci u tvom profilu).


Klime montiram od pre5 mozda5.5 godina.
Svakog dana se montiraju i leti i zimi,zimi 1 ekipa a leti 2 retko kad i tri.
6 dana nedeljno,ne znam sta je godisnji odmor.
Danas su namestene 3 klime na 3 razlicite adrese.
najvise klima je namesteno za 1 dan: 11 komada na 1 mestu nac sluzba za zaposljavanje kraljevo -moze da se proveri!
Mada je ovih 11 klima namestalo 3 osobe.
Minimalno se montira 3 dnevno a max 6 sto moze da se odradi za 9h - jel da?
normalno ako ne iskrsne neki problem toga dana

26 dana u mesecu x 12 meseci puta prosek ajde 4 po danu x5 godina jednako 6864 plus malo druga
ekipa prosle 2 godine i to je 7500-8000.
[ frigo servis bata @ 10.01.2009. 22:01 ] @
Pa sad vec pricas o ekipama a ne o tebi!!!I ja sa mojom ekipom tj ljudi koji rade za mene mozemo malko vise da ugradimo,al i opet nema problema,nema kvarova,sve idealno,sve prizemne kuce i na kraju sve Galanci nista drugo!?Daj ti se hvali nekom drugom na nekom drugom foruma gde su filmovi i muzika..
[ ivan_sim @ 10.01.2009. 22:11 ] @
Nije mesto za prepucavanje aji ako dobro procitas sve videces da je galanz oko50%
Ovo sto sam napisao to je realno i normalno da jedna ekipa namesti 3-6 klima dnevno.
A na montazu ne ide 1 covek odnosno 2 osobe cine 1 ekipu jedino ako kod tebe ti sam ides na montazu?
[ ivan_sim @ 10.01.2009. 22:14 ] @
Citat:
Adidas108: kazu mi da je grejac od 300w..nemam pojma ni da li je mnogo niti kako izgleda to...uglavnom naletim na lika koji zna coveka koji je kupio 4 neke kineske najobicnije krsine od klima i ugradio te grejace u svaku klimu i sad greje 220km2 kucu na to...



pa dobro nije nesto mnogo mesecni racun veci do 400 din
[ Adidas108 @ 10.01.2009. 22:16 ] @
koji ste vi likovi..ccc...aj bre procitaj te gore sta sam napisao :) jeli mnogo za grejac za tacnu 30 jevreja?i radi li to uopste tj odledjuje li?oce li taj grejati samo tacnu ili ce imati efekat i na kompresor?
[ frigo servis bata @ 10.01.2009. 22:22 ] @
Ne znam nisam ugradjivao.Grejace samo tacnu,sto i jeste najveci problem kod klima, jer se odatle siri led.Ja bi dao 30 evra(ne bi po ovom vremenu to radio)i ako nemas druge mogucnosti ,nego moras na klimu da se grejes, stavi ga.Jos jednom da napomenem da kod svih klima uredjaja efikasnost klima uredjaja i stepen iskoriscenja pada i ispod 1,na temperaturama ispod 0 celzijusa.Da ne zaboravim: ako i onda ne radi na grejanje razbi im klimu u glavu(a mislim da nece da radi).
[ Adidas108 @ 10.01.2009. 22:55 ] @
Citat:
frigo servis bata: Ne znam nisam ugradjivao.Grejace samo tacnu,sto i jeste najveci problem kod klima, jer se odatle siri led.Ja bi dao 30 evra(ne bi po ovom vremenu to radio)i ako nemas druge mogucnosti ,nego moras na klimu da se grejes, stavi ga.Jos jednom da napomenem da kod svih klima uredjaja efikasnost klima uredjaja i stepen iskoriscenja pada i ispod 1,na temperaturama ispod 0 celzijusa.Da ne zaboravim: ako i onda ne radi na grejanje razbi im klimu u glavu(a mislim da nece da radi).


ama klima greje ok.trenutno je na -8 izduv 35c.nego ledi tacna ko luda...zanima me oce li taj grejac imati efekat i na kompresor?ako neko zna iz iskustva neka napise.mozda ugraditi i za kompresor taj mali od 24w..100 grejaca nekih..
[ frigo servis bata @ 10.01.2009. 23:23 ] @
Netreba ti za kompresor ako je ne gasis,samo tacna.Ako je gasis onda nebi bilo lose da ima grejac ulja za kompresor,ako radi non-stop, ne moze ulje da se ohladi da bi joj smetalo..
[ Pajapatak @ 11.01.2009. 01:46 ] @
Adidas108

To je kabal grejac male snage koji mi koristimo za grejanje okovratnika na hladnjacama u zoni gde naleze guma vrata.Imas duzine od 3m do recimo 6 m.
Taj grejac se postavlja na izmenjivac na spoljnjoj jedinici i po tacni i to pomaze na niskim temperaturama.
Srpsko budzenje ali radi. Da dalje ne diskutujemo da li jo u redu ili nije.
Po oglasima vidim to nazivaju ugradnja invertera i naplacuju i do 80 eu.

Eto,da ne kazes da se samo sprdamo a tebe ignorisemo.
[ Pajapatak @ 11.01.2009. 01:52 ] @
Citat:
ivan_sim: Nije mesto za prepucavanje aji ako dobro procitas sve videces da je galanz oko50%
Ovo sto sam napisao to je realno i normalno da jedna ekipa namesti 3-6 klima dnevno.
A na montazu ne ide 1 covek odnosno 2 osobe cine 1 ekipu jedino ako kod tebe ti sam ides na montazu?




Lako je tebi kada u tvom kraju nije -10 nego je +25 ovih dana i sve prizemne kuce od siporeksa. Ni merdevine ti ne trebaju.

Nego sta bi za one sonde od 50 din ? Gde to ima konkretno da se kupi u Ponedeljak po ceni od 50 din ?

[Ovu poruku je menjao Pajapatak dana 11.01.2009. u 03:06 GMT+1]
[ ivan_sim @ 11.01.2009. 02:06 ] @

E kad bi sanjali bilo bi dobro! E daje sve ovako kao sto napisa ja bih montirao i nocu i danju,
ali steta pa nije nago ja danas htedo da poletim sa skele led kolko volis.
[ cozmo_im @ 11.01.2009. 08:04 ] @
Citat:
Adidas108: ama klima greje ok.trenutno je na -8 izduv 35c.nego ledi tacna ko luda...zanima me oce li taj grejac imati efekat i na kompresor?ako neko zna iz iskustva neka napise.mozda ugraditi i za kompresor taj mali od 24w..100 grejaca nekih..


Meni su na -10 sledece temperature na izduvu (brzina medium na obe klime):

Midea - 46 stepeni
Fonko - 48 stepeni (2 stepena vise posto je klima malo zasticena a Midea je maltene na otvorenom).

Dakle, greju ko blesave. Mislim da je 35 stepeni na izduvu lose...

U sustini ne sme da padne na izduvu ispod 28, jer onda klima (ako je ispravna i ima gasa) mora da ukljuci tzv. PREHEAT mod, znaci ne duva nista dok se isparivac ne zagreje iznad 28 stepeni.
[ Pajapatak @ 11.01.2009. 11:33 ] @
Citat:
ivan_sim: E kad bi sanjali bilo bi dobro! E daje sve ovako kao sto napisa ja bih montirao i nocu i danju,
ali steta pa nije nago ja danas htedo da poletim sa skele led kolko volis.


Salim se ja malo,a ti cuvaj se i polako.
[ ivan_sim @ 11.01.2009. 20:50 ] @
ok hvala!
[ Adidas108 @ 13.01.2009. 08:11 ] @
moze li neko da postavi sliku tog dodatnog grejaca?gde ima da se kupi i koja je cena?
thx

ps.
interesuje me grejac i za tacnu i onaj sto bi do kompresora isao.
[ Pajapatak @ 13.01.2009. 09:07 ] @
Nije preporucljivo da to sam radis.
[ Adidas108 @ 13.01.2009. 09:22 ] @
pa ko kaze da bi sam radio??
pitam cisto za info...kazu mi da je to kabl grejac koji se postavi na tacni..pa me interesuje gde to moze da se nabavi ako neko zna pouzdano i koja je cana..
[ Pajapatak @ 13.01.2009. 15:33 ] @
Znam ja.Ali to ne mogu ovde na napisem jer je suprotno pravilima foruma.
[ Adidas108 @ 13.01.2009. 18:03 ] @
ok posalji na pp ako ti nije problem
[ Adidas108 @ 01.02.2009. 16:56 ] @
i tako prodje skoro zima i ja na kraju dobih zamenu za "tadiran"
da li su mi Astro seriju TGL 15...neki komentar za ovu klimu od iskusnih klimadzija?
[ ivan_sim @ 01.02.2009. 22:57 ] @
Ako ti nije tesko postavi slicice od te klime da vidimo da li je stvarno Tadiran a ne midea i sli sl.

Po oznaci bi trebalo da bude sve ok.
Mislim da si resio problem na dobar nacin.
[ Adidas108 @ 01.02.2009. 23:28 ] @
da ne slikam sad evo linka
Code:
http://www.tadiran.rs/IndexFrejmovi/index.htm

klikni na astro

ista unutrasnja,isti daljinac..spoljnu uslikam sutra.


evo i spoljne

[Ovu poruku je menjao Adidas108 dana 02.02.2009. u 12:04 GMT+1]
[ Sylvester @ 02.02.2009. 11:30 ] @
Ubo si premiju :)
Jesi to uz doplatu zamenio?
[ Adidas108 @ 02.02.2009. 11:44 ] @
Citat:
Sylvester: Ubo si premiju :)
Jesi to uz doplatu zamenio?


ma jok...samo zamena..stim sto je ovaj TGL 15 vec radio kod njih..znaci koriscen je neko vreme.Iskreno bio sam fin ali dosadan i insistirao na zameni.Hteo sam da uzmem i TK ali nisu imali na lageru.Nudili mi novog GTM12h ali sam rekao no way :) Nisam hteo da experimentisem vise...GTM12H koju imaju neki moji prijatelji radi perfektno!Klima 10-ka!Ali ta stara ne moze da se nadje...Tako da je upala ova Astro TGL-15h bez doplate.
[ Adidas108 @ 02.02.2009. 11:54 ] @
Nego ja tek sad vidim ovo...oni kabel grejaci su samo svezani za ona creva napolju???
Ima ga jedno 2-3 metra garant ako se rasplete..zar ovo nije trebalo da ide u spoljnu unutra??

Evo i slike
[ Sylvester @ 02.02.2009. 12:14 ] @
Kabal je trebalo da bude skracen na potrebnu duzinu, mada ga i ti mozes rasplesti i lako skratiti ako ti smeta... Osim toga, mislim da ne ometa normalan rad uredjaja
[ ivan_sim @ 02.02.2009. 18:57 ] @
Ovi vec lici na pravi Tadiran!
Mogli su taj kabli spakovati u spoljasnju ili da ga skrate na potrebnu duzinu.
Ne vidi se na slici bas najbolje ali to je verovatno kabli od senzora temperature kondenzatora tako da ima senzor defrosta.
Znaci grejac nije sigurno!
Taj kabli postavljen kako je na slici nema uticaja na rad urejaja (duzina nebitna) osim ako tebi malo ne bode ocisto se vidi
Misli da si resio problem.Neznam samo to sto je "polovna"?
[ Adidas108 @ 02.02.2009. 20:45 ] @
Citat:
ivan_sim: Ovi vec lici na pravi Tadiran!
Mogli su taj kabli spakovati u spoljasnju ili da ga skrate na potrebnu duzinu.
Ne vidi se na slici bas najbolje ali to je verovatno kabli od senzora temperature kondenzatora tako da ima senzor defrosta.
Znaci grejac nije sigurno!
Taj kabli postavljen kako je na slici nema uticaja na rad urejaja (duzina nebitna) osim ako tebi malo ne bode ocisto se vidi
Misli da si resio problem.Neznam samo to sto je "polovna"?


ma nema veze za kabal...kazem hteo sam da uzmem novu TK ali nisu imali pa je uletela TGL-15 koriscena (istestirana) koja je sa ugradnjom cini mi se oko 500-550e..kad se sve sabere i oduzme to mu izadje kao cena koju sam ja dao za novog GTM "tadirana" a to je 30000 sa ugradnjom...Iskreno ne pravim problem oko toga jer bolje je imati "polovni" Tadiran od 500e nego novi "Tadiran" od 300 :P
Na proslom su pre ove zamene prvo zamenili elektroniku i opet je spojlna bila zaledjena cak na +3C..polse toga je doslo do zamene kompletne klime.
Mislim da je u njihovom interesu da daju nesto sto ce raditi jer cu im se opet nakciti na vrat ako bude problema ;)
A i cova iz Omege je bio krajnje ok...mislim da oni imaju toliko posla i prometa da im se ne isplati da za jednu klimu prave problem.
cak mi je i sefica firme u kojoj sam uzeo klimu rekla a su imali nekih problema kod uvoza tih GTM-ova..ko zna sta je tu sve bilo...verovatno su platili unapred neku kolicinu pa im ovi uvalili onaj shit a ovi dalje da bi povratili pare moraju da uvaljuju narodu..probaju ,jbg, pa ako negde zapne onda promene komplet klimu....bolje to nego da covek vija razne inspekcije i sl..ne isplati i m se......nije lako kad svakakva sranja stizu u srbiju sa nalepljenim brend imenima.

[ Pajapatak @ 02.02.2009. 21:44 ] @
Znaci dobio si polovnu klimu i ti si zadovoljan ?!
A i dobri im montazeri koji ostave 6m cevi i kablova umotanih oko klime. Pa to nema nigde sem kod nas.
[ Adidas108 @ 02.02.2009. 22:53 ] @
Citat:
Pajapatak: Znaci dobio si polovnu klimu i ti si zadovoljan ?!
A i dobri im montazeri koji ostave 6m cevi i kablova umotanih oko klime. Pa to nema nigde sem kod nas.


pa upravo tako :)
Astro TGL - 15 za 300e nemas nigde da uzmes :) GTM koji sam imao ("novi") ne moze da se meri sa ovom klimom...ovo je pravi tadiran a ono je bila kopija ili nova verzija GTM12h i ako je tako onda je totalni promasaj..Druga stvar polovna nista ne znaci :) klima radi perfektno a to sto je koriscena samo joj je spustilo cenu i nista vise i iskreno receno izgleda novije nego GTM12h koji sam imao :P

Na izduvu za grejanje pici preko 50C sto je pojam za GTM12h...ima 3 brzine a treca tj Turbo je kao da imas kalorifer a ne klimu..pici ubija..itd itd..

Pitanje:"Da li ide u defrost po spoljnom senzoru ili tajmerski?"
[ Pajapatak @ 03.02.2009. 20:50 ] @
Vidi tamo ima li senzor. Ja bih rekao da ima i to je taj zamotani tanki kabal.
[ ivan_sim @ 03.02.2009. 22:05 ] @
Ako ti ide samo 1 kabli do spoljasnje (petozilni)onda je tajmerski. -mislim da nije ova
Ako ima 2 kabla (petozilni i dvozilni)onda je senzorski.
Ako senzor za 2h ne da signal za defrost ona ipak preventivno odradi 1 kraci defrost -mislim da je ova


Koliko je stara ta klima? Makar sta oni kazu?
[ Adidas108 @ 04.02.2009. 13:20 ] @
nemam pojlma..vidim u uputstvu da ima neki outdoor sensor cabel TH3..to je valjda ovaj crni sto je sto se vidi na slici.
[ Adidas108 @ 05.02.2009. 10:36 ] @
Citat:
ivan_sim
Ako senzor za 2h ne da signal za defrost ona ipak preventivno odradi 1 kraci defrost -mislim da je ova


to je ta.proverio sam u Omegi.