[ yungalunga @ 21.01.2009. 10:36 ] @
Postavio sam ovu temu radi raznoraznih potreba,tipa :
sta je sve potrebno od papira i dokumentacije za putovanje kolima na odmor? ( u zemlji i van nje )
sta je sve potrebno znati od tehnickih stvari vozila kada je putovanje u pitanju?
sta sve treba posedovati da se zadovolji zakon o bezbednosti saobracaja?

Ovu temu sam pokrenuo zbog mnogih nedoumica i nekog malog pred znanja koje imam,a zanima me uglavnom putovanje autom za grcku,pa posto znam da je nas Aca bio proslog leta cini mi se na Tasos-u,mogao bi pomoci oko istog.
[ AcaDorcol @ 21.01.2009. 11:26 ] @
POzdrav Yunga,

Za pocetak dosta korisnih informacija mozes naci na sajtu AMSS, a oni ti tamo mogu dati sve potrebne detalje za konkretnu zemlju.

LINK: http://www.amss.org.yu/
[ AcaDorcol @ 21.01.2009. 11:53 ] @
Inace dok malo ne proucis sajt AMSS, onako iz glave, kolko se secam, potrebna je Medjunarodna vozacka dozvola, vadi se u AMSS, placa se neka taksa i dve slike......I potreban je zeleni karton, odnosno medjunarodna polisa osiguranja, koju ti izdaje osiguravajuca kuca kod koje si i vrsio osiguranje vozila prilikom registracije, i to se placa dodatno na postojecu polisu.
Ako se auto ne vodi na tebe, mora se u AMSS izvaditi i ovlascenje za upravljanje tudjim motornim vozilom....sto se isto naplacuje.....

Drugi deo price se odnosi na opremu vozila, pri cemu je zvanicno u recimo Grckoj, potrebno da imas u kabini (ne u gepeku), fluorescentni prsluk, i aparat za gasenje pozara, plus sve ono sto moras imati i kod nas.....prva pomoc, sijalice, rezervne osigurace, uze za vucu, trougao.....

Treci deo price je vezan za paljenje svetala, pri cemu u Grckoj zvanicno i u toku dana moras imati upaljena oborena svetla (isto vazi i za Makedoniju) (u Makedoniji naplacuju zestoko i vrsenje prirodnih potreba na parkingu, pumpi i pored puta, jer policija ima dosta kamera po takvim objektima, i pre nego sto zatvoris rajflejsus, eto ti rotacije, i 50 eur i to te vracaju u prvu banku, postu i sl, jer ne naplacuju na licima mesta)
I u Grckoj ne naplacuju na licima mesta, nego Banka posta i sl, plus za neke teze prekrsaje trpaju u aps, pa cekas advokate, i deru.....

Uprkos svemu, od vise puta koliko sam bio u GR, nije nikad do sad bilo nikakvih problema, i atmosfera na putevima je opustena....policije vrlo retko ima - pogotovu u sezoni leta, ali voznja s Pandom zna da bude napeta, jer voze ludacki, i propise shvataju veoma neobavezno. Na primer, po njihovom zakonu treba da drzis upaljena svetla i po danu, ali izgleda da to grci primenjuju samo kad se i ko se seti, tako da sam ja imao utisak da sam jedini ludak sa upaljenim svetlima po danu, dok posle sat vremena voznje ipak naidje i po neki grk sa upaljenim svetlima.

Mnogo napetija situacija vlada u Makedoniji.......cak i gore nego kod nas.....ali moze se i postici ``komercijalni dogovor``.......




[ yungalunga @ 21.01.2009. 12:14 ] @
pozdrav Aco,
hvala za korisne informacije,sajt AMSS-a sam jos pre neki dan pregledao i proucio ga ,tako da sve sto si izlozio je 100% tacno.
Posto sam proslih godina bio vec u Grckoj,ali autobusom,pa ove godine ,zdravlja boze,putovao bih automobilom.
Eto za to u makedoniji sto si napisao i nisam bio upucen ,osim za striktno postovanje brzine kretanja,tu kazu da su bas rigorozni.
I jos jedna informacija,a znam da si ti to nabavio,a to je kofer : gde , kakvi i da li treba neki papir za isti . Zamolio bi i ostale ako znaju neke informacije o nosacima i koferima,bilo od znacaja.
Pozdrav
yungalunga
[ yungalunga @ 21.01.2009. 12:16 ] @

PS: Za PP-aparat sam video na listi zemalja da kod nas ne treba,ali u grckoj da.
[ AcaDorcol @ 21.01.2009. 14:10 ] @
Yunga, sto se kofera tice, kod mene je stvar stajala ovako:
1. Imam specifican stav po pitanju krovnog kofera, a to je: Mora da bude prilicno veliki, ali primeren Pandinoj mogucnosti montaze, mora da bude kvalitetan, mora da bude siguran, mora da traje vise sezona, mora da sto manje utice na potrosnju i kvalitet voznje, i ne treba da ruzi vozilo. (ovde ce se neki iznenaditi, jer i lepota vozila je stvar ukusa...)
2. Cena nije presudna, ako se ispune uslovi navedeni pod 1.
3. Nije mi presudno da imam fiskalni isecak, niti racun za isti, jer nemam mogucnost odbitka PDV-a i sl....
4. Nisam rad da od nekog pozajmljujem kofer, iako mozda postoji mogucnost za to, jer racunam da cu ga koristiti najmanje vise sezona.
5. Nisam vezan za neku specificnu marku proizvodjaca i sl..

Nakon definisanja napred navedenog, krenuh u potragu.......
Prvo krenuh da trazim nosace kofera koji odgovaraju Pandoliniju......Trziste u haosu i crno i belo, cene razlicite, prodavci razni.......Uglavnom ne znaju da li pase na Pandu (ovi po prodavnicama) ili tvrde da sigurno pasu (ovi po oglasima, buvljacima, budzacima, potocima i sl.....
Od tog sarenila na trzistu, nekako kad mi je bilo zgodno, nadjoh neke nosace u radnji u V. Stepe po relativno pristojnoj ceni, koji pasu, a nisu ni suvise jeftini, a ni suvise skupi u odnosu na ostatak ponude. Kod kupovine nosaca, treba znati da montazne sape idu kao jedan proizvod, a montazne sipke idu posebno i da svaka ima svoje dimenzije, vrste materijala i sl. Elem, za nase pande, napred se montiraju sape (dva komada), koje imaju manje zakacke, a pozadi idu dve sape sa duzim zakackama. U slucaju proizvodjaca CAM iz italije, napred idu sape broj 4, a pozadi sape broj 6, zato jer kod Pandolinija pozadi ima nesto veceg rastojanja da bi se sapa uhvatila za falc iznad zadnjeg bocnog prozora. U navedenoj radnji su veoma ljubazno znali da mi objasne zasto i kako, cak i da mi pokazu, a i na samoj kutiji proizvoda se nalazi slika Pandolinija kakvog mi imamo. Pored toga u istoj radnji su imali prilicno veliki izbor sipki koje povezuju sape (aliminijumske, metalne-plastificirane, metalne-farbane, duze, krace, itd.....) Pored toga tu imase i plasticne stitnike sapa i bravice sa kljucevima koje omogucavaju da se nosaci zakljucaju protiv kradje sa krova i sl...I tako ja nabavih tu nosace komplet sa tim propratnim elementima, sto za neke pojmove i nije tako jeftino. Naknadno sam utvrdio da se kupovinom na nekoliko razlicitih mesta uz malo truda sve to isto moze kupiti i jeftinije jedno 10%, ali sta je tu je, nisam hteo da jurcam, pa nabavih sve tu......

Kofer je posebna prica, haos na trzistu, a na internetu svega nekoliko tipova.......Kod ovih sto kao zvanicno zastupaju napoznatije firme, cifre otkidaju........idu i do 25.000 po komadu, a na buvljaku isto to (ako je isto, posto nemaju sve modele na tezgi, nego kao porucis po katalogu, pa ti donesu naknadno), malo je jeftinije, ali kupujes na bazi slike, pa ti budi pametan....Neke vrste imaju i da se nadju u megamarketima, ali za moje pojmove izgledaju kao deciji grobovi, i ne zakljucavaju se - nemaju bravicu, tako da meni nisu pasovali, mada im je cena u odnosu na ostatak ponude 3 puta manja. Ne znam ali i plastika mi deluje kod njih nekako bedna, i nesigurna kao da ce puci ili pregoreti od sunca........tako da otpisah tu varijantu......
Ostadose mi verzije CAM (ista firma koja radi nosace) i Thule, koji mi se ucinio mnogo kvalitetnijim, lepsim i sigurnijim, ali i oko 1.5 puta skuplji........
Na kraju nadjoh oglas u novinama, i pazarih ga tako, po nekoj srednjoj ceni, original u kutiji (tip ih donosi kombijem iz Svedske), i ispostavilo se da su svi moji kriterijumi zadovoljeni, i da sam ja zadovoljan. Ranije sam pisao o utiscima sa putovanja sa koferom u Grcku, i preporucujem svakom ovu moju varijantu, koja do duse izadje na nekih 20.000 dinara brutto......Sad sam miran za duze vreme, i mislim da ce stvar trajati i duze od auta......
Da ne pricam da nema drasticnog povecanja potrosnje i zvizdanja vetra, da je sigurnost sasvim ok, a uticaj na ponasanje vozila gotovo neosetan. Cini mi se (ali to je moj licni utisak) da je i dizajn najbolji na trzistu. Kofer je THULE model OCEAN 80 od 350 litara.....
Cesto u gradu vidjam razna vozila sa krovnim koferom, razna vozila......od keca do dzipova, ali stvarno mi poneki jeftiniji modeli na luksuznim vozilima izgledaju tuzno......Recimo na najnovijem pasatu, kofer iz megamarketa, a izgleda ko grob.......Zvizdi po auto putu ko stuke za vreme bombardovanja 41, i sl. Zato sam i potencirao pricu oko dizajna i cena u srazmeri sa kvalitetom.....Cini mi se da se dosta moze nauciti po ovim pitanjima na web adresama Cam- a i Thule-a, pa gooogliraj to i pretrazi malo pre kupovine. Sto se nosaca tice, na PP mogu poslati detalje kako da ustedite u odnosu na moje iskustvo.......

Za krovni kofer ti ne treba nikakva dodatna dokumentacija za Grcku, samo stavis i nosis......

Pozz
[ yungalunga @ 22.01.2009. 10:10 ] @
pozz
Aco , za ovo oko kofera kod nas na netu nema mnogo velike dileme,kao sto rece, ili CAM ili Thule. Smatram da su Thule-ovi bas kvalitet - profi nema sta,zato je i ta cena,a Cam-ovi ,ne znam probacu jos da se informisem pa da vidimo.Po mom misljenju ,a vidim i acinom, mnogo je bolje kupiti kvalitetu stvarcicu i zaboraviti na neocekivane probleme.

Jedna stavka oko papira mi nije bas jasna,sa mnogima sam pricao i vecina konstatuje da medjunarodna dozvola i nije bas neophodan, da li je to istina?
[ gibanitza @ 22.01.2009. 11:48 ] @
Ako misliš na međunarodnu vozačku dozvolu mogu ti reći sledeće:

Izvadio sam je u avgustu ili tako nešto, koštala je 2000din plus slike, izdaje se u roku od 20min., traje tri godine (to sam obavio u Makenzijevoj kod Orača)... TRebala mi je jer sam iznajmljivao auto u Grčkoj, a posle sam se malo vozikao i u Austriji, niko me nije zaustavljao od organa reda pa ne znam da li je neophodna ali znam da sam se sigurnije osećao znajući da je imam u džepu...
[ AcaDorcol @ 22.01.2009. 11:55 ] @
Yunga, meni su je trazili na granici izmedju MK i SRB. U Grckoj me niko nije ni pogledo a vozikao sam se, ali ipak mislim da je mnogo pametnije da je izvadis i budes miran.....
[ MicrosoftCorporation @ 22.01.2009. 16:52 ] @
Citat:
gibanitza: Ako misliš na međunarodnu vozačku dozvolu mogu ti reći sledeće:

Izvadio sam je u avgustu ili tako nešto, koštala je 2000din plus slike, izdaje se u roku od 20min., traje tri godine (to sam obavio u Makenzijevoj kod Orača)... TRebala mi je jer sam iznajmljivao auto u Grčkoj, a posle sam se malo vozikao i u Austriji, niko me nije zaustavljao od organa reda pa ne znam da li je neophodna ali znam da sam se sigurnije osećao znajući da je imam u džepu...


Za Grcku sam i ja cuo da treba mada nisam bas siguran sklon sam da verujem da to nas AMSS malo pumpa atmosferu da bi uzeli pare. I nemci i austrijanci imaju isti izgled dozvole kao mi pa ne nose nikakve medjunardne dozvole.

A za Austriju konkretno budi siguran da ti tu medjunarodnu nikad niko nece traziti ( cisto sumnjam i kad bi im pokazao da bi znali da je to dozvola :) )

Ono bez cega se nigde ne ide to je zeleni karton , prsluk, prva pomoc ( sa vazecim datumom) dodatno sediste ako imate malo dete, trokut i ponegde pp aparat.
[ AcaDorcol @ 22.01.2009. 20:00 ] @
Evo nekih podataka sa Grckog AMS-a

Information acquired on 16/12/2008

Compulsory documents

- Pink EU driving licence
- International driving license (recommended only)
- Car registration or rental papers
- Country initials sticker
- International Motor Insurance Card
- Passport (recommended only)
- Owner's permission required if using a vehicle belonging to a third party

Regulations

- Maximum alcohol level 0.05 %
This is to be considered dangerous : don't drink and drive.
- Minimum age for front seat passengers : 12 years
- Minimum driving age : 18 years
- Safety belt: compulsory front and back
- Motorcyclists: helmet compulsory for driver and passenger
- Studded tires permitted without regulation


Equipment

- Warning triangle compulsory
- First-aid kit compulsory
- Fire extinguisher compulsory
- Fluorescent safety jacket recommended

Speed limits (Light vehicles) (kph)

- In built-up areas : 50
- On roads : 90
- On dual carriageways
- On motorways : 120
- These speed limits are lower in wet weather

Da podsetim, a nisam ranije rekao, NALEPNICA ``SRB``- OBAVEZNO
[ MicrosoftCorporation @ 22.01.2009. 21:47 ] @
E svaka cast sto si postavio ovo.

Citat:
AcaDorcol: Evo nekih podataka sa Grckog AMS-a


- International driving license (recommended only)




Znaci kao sto sam mislio ipak nas amss stalno gura tu pricu ne bi li prodavali svoju uslugu

Citat:
AcaDorcol:


Da podsetim, a nisam ranije rekao, NALEPNICA ``SRB``- OBAVEZNO


Da to sam zaboravio da pomenem, takodje obavezno, bar dok ne dobijemo nove tablice koje ce tu oznaku imati na sebi.

[ AcaDorcol @ 23.01.2009. 06:22 ] @
Ma da, inace i slike ne trebaju za pasos i LK, pa ``sindikat`` foto-radnji gura tu pricu, da prilikom vadjenja nove LK i Pasosa mora i neka fotografija????/

Nalepnica i medjunarodna vozacka? kao i ostali ``detalji`` vise trebaju za FIROM jer tamo vlada divlji zapad......Sumnjam da ce Vas u GR, bilo ko sta pitati!!!!!
[ MicrosoftCorporation @ 24.01.2009. 01:04 ] @
Citat:
AcaDorcol: Ma da, inace i slike ne trebaju za pasos i LK, pa ``sindikat`` foto-radnji gura tu pricu, da prilikom vadjenja nove LK i Pasosa mora i neka fotografija????/

Nalepnica i medjunarodna vozacka? kao i ostali ``detalji`` vise trebaju za FIROM jer tamo vlada divlji zapad......Sumnjam da ce Vas u GR, bilo ko sta pitati!!!!!



Ajd da ne preteramo bas, opet cu da kazem iz sopstvenog iskustva proputovao sam vise od pola evropskih drzava kolima i medjunarodnu mi nikad niko nije trazio ( a nije da me nisu zaustavljavali) medjutim nalepnicu jesu gledali vise puta ( jednom sam i platio kaznu za to, drugi put za istekli datum prve pomoci ).. tako da ipak nije zgoreg imati stvari sa obaveznog spiska , iako po mom misljenju medjunarodna vozacka NIJE na tom spisku.

Po mom iskustvu ( zapadno od Srbije i Madjarske - u Grckoj i Makedoniji me nikad nisu zaustavljali) redosled stavri i dokumenata koje ce Vam traziti ide ovako:

0. Stolica za dete, ako imate malo dete u kolima ( kazne mogu biti enormne, iako vas inace ne bi zaustavili ucinice to ako primete u voznji da nemate, i onda ste peceni :) )
1. zeleni karton
2. Pasos
3. Fluorescentni prsluk
4. Vozacka i Saobracajna
5. Prva Pomoc
6. Sve ostalo

[ yungalunga @ 24.01.2009. 12:03 ] @
pozdrav,
ovo oko sedista za klince,
imam jedno pitanje- posedujem dva sedista za decu,
jedno - za starije dete od 4 god.( sediste predvidjeno od 3 god.-12 god.)
i drugo - za bebca (sediste predvidjeno od cini mi se od 7kg - do 18 kg),
da li moram imati i ovo drugo za manje dete koje jos i ne sedi ,(verovatno bi bebac bio kod zene u krilu na zadnjem sedistu )?
Jos nesto , u slucaju crkavanja jedne od prednjih sijalica fara, da li se i to kaznjava,ako te navata policija?


Kada smo vec kod ``ostalo`` na spisku ,pitanje za sve koji imaju iskustva : sta je sve potrebno poneti od alata ili pak nesto od delova za pomoc na drumu?

pozz
yungalunga


[ yungalunga @ 24.01.2009. 12:10 ] @
Mozda sam i daves,zar moraju i putnici pozadi da se vezu kada se putuje npr. u Grcku.
[ gibanitza @ 24.01.2009. 12:54 ] @
Mogu da ispričam moja iskustva što se tiče alata:

Dok sam vozio Bube nosio sam malu radionicu sa sobom... Dizalicu hidrauličnu, dve klocne, dve kutije alata, platine, kondenzator, razvodnu ruku, kapu, kablove, pumpu za gorivo, dihtung dekla, creva za gorivo, klinasti kaiš itd itd... Imalo je smisla jer su delovi bili jeftini, a i znao sam većinu stvari da popravim... Slično je bilo i na Audi-u... Kada bih Pandom kretao na put poneo bih komplet ključeva, klješta (kombinovana, smrt i špic), šrafcigere, dooobaaaar čekić, unimer, WD40, klocne, metar creva za benzin, rezervni trafo (ono umesto bobine), rezervni klinasti kaiš, osigurače, koju litru ulja i vode, možda lambda sonde ako skontam da umem sam da ih menjam i to bi bilo to... Generalno moj stav je da kod motora sa elektronskim ubrizgavanjem i paljenjem nemaš šta puno da čačkaš... Dok ide ide, kada stane stao je, sedneš i plačeš... Najbolje je ako ikako može da se dovuče do nekog servisa, cene delova su manje više iste, ruke su kudikamo skuplje, ali ono što je u slučaju defekta tamo dosta skuplje je šlep služba... Nisam se još raspitao ali cenim da bi bilo pametno imati i neki kupon za asistenciju na putu od AMS zemlje u koju se ide...

Inače, ako se uverim da sam napravio dobar pazar sa Gvidom i steknem poverenje u njeg nadam se da ću se na leto/jesen zaputiti malo do Austrije i juga Nemačke... A ovo gore je otprilike spisak stvari koje bih poneo...
[ ventura @ 24.01.2009. 15:15 ] @
Međunarodnu vozačku mi nisu nikad u životu tražili, a granice sam sa autom prelazio nekoliko stotina puta...

Doduše za ostatak opreme nemam pojma, od inostranstva su me jedino zaustavljali u bratskim državama: Bosna, Hrvatska, Makedonija, Rumunija i Bugarska, ali mi niko nikad nije tražio šta imam od opreme... Verovatno im je traženje mita bilo veći prioritet :)
[ MicrosoftCorporation @ 24.01.2009. 15:24 ] @
Citat:
yungalunga
da li moram imati i ovo drugo za manje dete koje jos i ne sedi ,(verovatno bi bebac bio kod zene u krilu na zadnjem sedistu )?


Ovo ti nikako ne savetujem, kao ni to da dete spava opruzeno na zadnjem sedistu i sl. Po mom iskustvu po ovom pitanju zapadnoevropska policija se ponasa kao da si pokusao nekog da ubijes. Sa dobrom pricom imas sanse da se izvuces , ali mogu te odrati i 200 - 300 Evra za ovako nesto.

Citat:
yungalunga:

Jos nesto , u slucaju crkavanja jedne od prednjih sijalica fara, da li se i to kaznjava,ako te navata policija?




Ovo nije problematicno, naravno neces reci da je crkla pre 3 meseca, vec kazes evo malopre se pokvarila i dobices samo savet da svratis na prvi servis ili pumpu i to popravis. Ukoliko ti se to desi tamo gde si odseo i kazes da si tu jos sedam dana recimo, onda ce mozda traziti od tebe da sutradan svratis do njihove stanice da se uvere da si to zaista uradio, ali ti kaznu verovatno nece naplatiti.

Citat:
yungalunga:

Kada smo vec kod ``ostalo`` na spisku ,pitanje za sve koji imaju iskustva : sta je sve potrebno poneti od alata ili pak nesto od delova za pomoc na drumu?


za ovo nemam iskustva , ja u kolima osim kljuca za tocak i rezervnog tocka nemam nista.

Vezivanje pozadi je obavezno u vecini zapadnoevropskih zemalja, mada ja (odnosno oni koje vozim pozadi) retko praktikujem. Za Grcku stvarno ne znam.
[ MicrosoftCorporation @ 24.01.2009. 15:33 ] @
Citat:
ventura: Međunarodnu vozačku mi nisu nikad u životu tražili, a granice sam sa autom prelazio nekoliko stotina puta...

Doduše za ostatak opreme nemam pojma, od inostranstva su me jedino zaustavljali u bratskim državama: Bosna, Hrvatska, Makedonija, Rumunija i Bugarska, ali mi niko nikad nije tražio šta imam od opreme... Verovatno im je traženje mita bilo veći prioritet :)


I da samo da se nadovezem na Venturu, da ne pomislite iz mojih postova, da ce Vas svako malo neko zaustavljati. Ako se pridrzavate propisa ( vezani ste, ne pricate mobilnim , vidi se pozadi da dete sedi u stolici) znaci u susretu sa policijskim vozilom na vama se ne primeti bilo kakva nepravilnost, stvarno treba da budete baksuz da Vas uopste neko zaustavi. Zapadnoevropska policija nema bas obicaj ( mada se desava ali retko) da ceka na putu i presrece vozila kao nasa, ali ako uoce najmanju nepravilnost ili im bilo sta bude sumnjivo oni ce krenuti za Vama i izvrsiti kontrolu.
[ ventura @ 24.01.2009. 21:28 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation: I da samo da se nadovezem na Venturu, da ne pomislite iz mojih postova, da ce Vas svako malo neko zaustavljati. Ako se pridrzavate propisa ( vezani ste, ne pricate mobilnim , vidi se pozadi da dete sedi u stolici) znaci u susretu sa policijskim vozilom na vama se ne primeti bilo kakva nepravilnost, stvarno treba da budete baksuz da Vas uopste neko zaustavi. Zapadnoevropska policija nema bas obicaj ( mada se desava ali retko) da ceka na putu i presrece vozila kao nasa, ali ako uoce najmanju nepravilnost ili im bilo sta bude sumnjivo oni ce krenuti za Vama i izvrsiti kontrolu.


Pa i ovo za mobilne telefone sam bio poprilično iznenađen... Letos u Francuskoj negde neko selo oko Nice, put pored mora i klasika gužva vozi se 2 na sat i ja na telefonu... Saobraćajna policija stoji pored puta, a pandurka izlazi ispred mene, i ja reko sad će da me odere za sve pare, kad ona samo stala ispred auta (pošto kolona maltene stoji) i pokazuje na telefon i maše prstom (kao 'no-no'), ja spustio telefon i ništa... Pustila me... Verovatno videla da sam stranac pa me samo upozorila.. Znači ima i toga :)
[ MicrosoftCorporation @ 24.01.2009. 22:51 ] @
Da , to je otprilike ono sto sam hteo da kazem, imao sam slicnu situaciju u jednom nemackom gradu. Znaci za takve stvari Vam mogu progledati kroz prste , telefoniranje, neispravna sijalica i sl.. Ono na sta bi svako ko ide u zap. evropu a dotle je vozio samo u Srbiji trebalo da obrati paznju to je da se bahato ponasanje uopste NE tolerise ( tipa nepropustanje pesaka na pesackom prelazu, maltretiranje vozaca ispred vas na auto putu ako je zapoceo preticanje a ide sporije od vas - pa mu pridjete na 2 metra i palite mu i gasite svetla i sl).

Ponasajte se normalno i mozete proci pola evrope i 10-ak hiljada km i necete imati vise od 2 policijske kontrole. Prva na relaciji Beograd - Subotica druga na relaciji Subotica - Beograd :)
[ yungalunga @ 26.01.2009. 10:04 ] @
pozdrav svima,
jedna nedoumica , gde i kako utvrsiti datum proizvodnje ili rok trajanja ``prve pomoci``,posto na nekim forumima kazu da i to traze?
pozz
[ yungalunga @ 26.01.2009. 10:47 ] @
Aco, ja kupi juce kufer,za 80 oera,spoljni dizajn je malo stariji( postavicu slike),ali po dimenzijama iste su kao i kod ocean 80 - 133x86x37cm,sto je ,cini mi se i kao tvoj. Ostade jos samo krovni nosaci i to je to.
[ AcaDorcol @ 26.01.2009. 20:16 ] @
Super, Yunga. Nosaci su najjeftiniji tamo u mocvari u hali montiranoj imbus kljucem broj 8, kojoj je i trafo-stanica na tockovima (prikolici), da lakse mogu da pobegnu, kad bude gusto.....

Samo vodi racuna za CAM-ove vazi pravilo, prednje sape broj 4, zadnje sape broj 6. Ostalo po izboru, a savetujem da odmah kupis i bravice koje idu u pokrivne plastike, tako da lepo sve zakljucas kad je montirano....
Pozz
[ MicrosoftCorporation @ 26.01.2009. 22:09 ] @
Citat:
yungalunga: pozdrav svima,
jedna nedoumica , gde i kako utvrsiti datum proizvodnje ili rok trajanja ``prve pomoci``,posto na nekim forumima kazu da i to traze?
pozz


jednostavno, otvori torbicu od hitne pomoci i malo pregledaj negde mora da ima datum..
[ AcaDorcol @ 27.01.2009. 07:09 ] @
Ako je kutija prve pomoci, neka iole normalna, kad se otvori, unutra mora biti kupon sa datumom proizvodnje i rokom trajanja (mislim da je 2 godine). Znam da to retko ko gleda, a da ne govorim da na semaforu kod Skupstine prodaju laznjak kutiju prve pomoci koja ima unutra samo kocku stiropora debljine 4 cm......(samo kutija i u kutiji stiropor)....Cjena prava sitnica........U slucaju ne daj-Boze, sa stiroporom mozes samo da....... Ne mogu ni da zamislim facu organa reda kad bi u kutiji videli komad stiropora????
[ yungalunga @ 27.01.2009. 09:13 ] @
pozdrav svima
hvala za informacije oko prve pomoci.
Pogledao sam sajt amss-a i zanima me da li neko ima iskustva sa njihovim uclanjenjem,da li vazi i u drugim zemljama(mislim na susedne) to clanstvo,posto vidim da imaju neke popuste i povoljnosti ako postanes njihov clan. (Imaju i neke razne varijente clanskih kartica).
pozz
[ AcaDorcol @ 27.01.2009. 09:53 ] @
Nemam bas iskustva s tim, ali mislim da AMSS ima neke kontakte i ugovore sa Grckim savezom. Onomad (pisao sam ranije), kad suraku riknu laguna, on imao je neko ino-osiguranje, koje je ovdekana platio (mada mislim da je ono bilo vezano preko banke i zbog lizinga), te su tamo dosli sa slep sluzbom, pri cemu je njemu bilo priznato nekih 100 orja za slepanje i jedan deo servisa u original Reno servisu, a ostatak se placao keshovinom, tamo.....Sve u svemu, ne secaam se koliko je to osiguranje u inostranstvu platio, niti gde ga je platio ovde kod nas (u AMSS ili drugde) znam samo da je morao da izvrti jedno 5 telefona (u romingu, naravno,) te da ceka neke operatere da mu se jave, tako da ga je i to dista izaslo. Zoves neki broj koji ti stoji na tom nekom kuponu (neki broj kao za Evropu), pa cekas operatera, pa te ovaj prebaci na operatera u Sloveniji, koja kao pokriva to osiguranje za Balkan, kao regionalni centar, pa te taj prebaci na renoovu centralu u Parizu, pa te oni prebace na renoov centar u Atini, pa te ovi prespoje (ako ti izdrzi baterija na mobilnom) na renoov centar koji je najblizi tvojoj trenutnoj lokaciji u GR (recimo u Katerinu, blizu Paralije), pa te ovi pitaju sta je kvar, koji ti je broj motora sasije, godiste, tip, gde si, sta si, ko si, sve to provere u kompjuteru, pa ti posalju slep-sluzbu i jave ti na mob, da cekas tu gde jesi....., pa cekas onog sa slep sluzbom, koji te cimne i ti njega cimnes jos jedno 2-3 puta na mobilni da bi ste se nasli, a to je obicno grk, koji zna dve reci na engleskom, pa dok te nadje, gde si.....Pa te slepa.....ma idi bre burazeru, ako se ne snalazis sa recimo engleskim ili nemackim....Sto je najgore, posto mu je riknuo akumulator na laguni, nije mogo da spoji mobilni na punjac u kolima, i da ne bi Pande.......skrljao bi samo na mobilni nekoliko iljada......Srecom nije pre-paid, inace nista od telefoniranja, jer impulsi prave vir u mobilnom......

Sve u svemu najbolje je da se raspitas u samom AMSS, oko dodatnih kupona, servisnih usluga, i sta one sve podrazumevaju u GR, i da ti daju precizno i pismeno sta i kako se to koristi......te da vidis isplati li ti se.......Evo recimo, ako ti to naplate recimo 5.000 dinara za taj kupon, vidi sta to sve ukljucuje od usluga, recimo slepanje do 50 km, ili popravku do toliko i toliko orja,,,,,itd.....ako ti se ucini da ne umeju da ti objasne, batali......

Ja sam u Grcku nosio samo saznanje da se auto-otpad, na Grckom kaze: Auto-kinta, i to je dovoljno.

Svasta ima na tom putu. Recimo, nije redak slucaj da prilikom prelaza iz MK u GR, na onoj nicijoj zemlji dok se kotrljas u koloni sa stalima da udjes u GR, iznenada odnekud se pojavi neki cikica (dedica) s nekim slamnatim sesirom, i koju te doziva, i u ruci drzi, kao neke kupone, koji su navodno putarina kroz grcku, te pokusava da ti objasni kako to mora da kupis da bi usao u grcku, i da imas to kod sebe dok vozis kroz grcku, i cesto upotrebljava rec polizzia, polizzzia, i gestikulira, kao da ce da te apse ako nemas taj kupon, koji ti recimo naplati 5 orja. Naravno, ja sam dedicu otkacio ladno, jer sam na forumima procitao da se na granici ne naplacuje nikakva putarina......Dedica je kao malo negodovao, ali na kraju je odustao - Vido srbenda, neda......vrucina udarila, a srbenda vice - Bezi bre deda, kakva tvoja putarina.............idi pitaj onog svabu u mercedesu iza mene.......he, he, ne zna deda sta smo mi sve prosli. Nekog napeca, ali nase cini mi se vise ni nepita, jos moze i batine da dobije.....he, he......
[ yungalunga @ 29.01.2009. 12:45 ] @
evo slika kofera:
[ yungalunga @ 29.01.2009. 12:53 ] @
pozz
posto sam pregledao sve moguce thule-ine sajtove,ovaj model se vise ne proizvodi,ali iste je dimenzije kao i thule ocean 80.Zadovoljava sve moje potrebe.
Nego Aco o kakvoj ti to mocvari zboris,nisam te razumeo?
pozz
[ AcaDorcol @ 29.01.2009. 13:58 ] @
HE he,

Most=Pancevacki most
Mocvara=Zemljiste preko mosta=Borca, Ovca, i ostala Ca Ca Ca naselja......
Plavi hangar sklopljen imbus kljucem broj 8=Hipermarket stranog vlasnika.......
[ AcaDorcol @ 29.01.2009. 14:16 ] @
Nego Yunga, Kofer je za medalju. Veoma je slican mom od istog proizvodjaca, i ima minimalne razlike u designu, i razlikuje se boja. Takodje moj se otvara od pozadi, a tvoj sa strane, no to i nije toliko bitno......

Videces da razni zljebovi i ispusti u dizajnu, imaju jako bitan uticaj na zvukove, aerodinamiku i u krajnjem uticaj na potrosnju, i ponasanje vozila u voznji, tako da ni cenovna razlika nije odraz samo ``brenda`` nego i funkcionalnosti.

Sve ce to lepo da cucne na nosace, pa pravac Egejsko more.......a mozda i Sredozemno, il Jonsko, zavisi sta volis. Ja recimo preferiram Egejsko (zamisli recimo jegulje svake godine prevale vise od 10.000 km, da bi dosle da sexsuju u Egejskom moru????? - a iz Evrope 20 miliona turista tokom leta takodje dolaze na isto more?????, Genetika, sex, ili nesto trece? Sta mislite, koji su razlozi tolikih migracija na isto more. Verovatno ima i jednog i drugog?)....
[ gibanitza @ 29.01.2009. 18:18 ] @
Zanimljivo... Yunga, koliko te je do kraja izašla cela nabavka? Jako lepo i kvalitetno deluje... Znači i u slučaju iznenadne prinove ću moći da zadržim Pandu - poučen vašim primerom
[ AcaDorcol @ 30.01.2009. 07:21 ] @
Ma i dve prinove.....

[ yungalunga @ 30.01.2009. 11:40 ] @
pozz
gibanitza, kofer + put do sapca,svrljanje po sapcu i nazad, oko 100 oera, ( ako racunas staru cenu goriva pre prvog poskupljenja ). Smatram da je to sasvim pristojno,za razliku koliko bi to u bgd-u kostalo kod nekog preprodavca.
Mada Aco, necu mnogo da hvalim,ali tvoja je lepsa i mozda samim tim sto se kofer otvara od pozadi i bezbednija.
pozz
[ AcaDorcol @ 04.02.2009. 07:02 ] @
He, he
[ yungalunga @ 04.02.2009. 09:31 ] @
auuuuuuuuu,breeeeeee Aco , idi bre u klinac!
Gde iskopa ovu sliku!
pozdrav
[ yungalunga @ 04.02.2009. 09:41 ] @
pozdrav
Sto se tice papira,vidim da ni overa ovlascenja za upravljanjem vozila(ako nisi vlasnik istog) van granica drzave,nije naivna,oko hiljadu ipo dinara,sto me navelo na razmisljanje da je ipak prebacivanje vozila na svoje ime bolja varijanta.
Juce dobih informaciju da ako neko zeli da izvadi nov paseporte,bez obzira na sve,svi gradjani stariji od 2 meseca svoga zivota, moraju se slikati i ostaviti svoj otisak prsta.
Da li je neko imao vise iskustva oko clanstva u amss-u?
pozdrav
[ gibanitza @ 04.02.2009. 12:03 ] @
Prenos te košta oko 100€ i jedno 3kg živaca, zavisno od opštine.
[ yungalunga @ 04.02.2009. 13:36 ] @
Aco,kolko ti plati svoje nosace sa bravicama ,kod onog coveka?
Izgleda da je podosta poskupeo,
pa nije ni cudo , svi se kroje po jevru.
pozdrav
[ AcaDorcol @ 04.02.2009. 13:57 ] @
Joj ne secam se tacno jer i nemam racun...., ali oko 60 orja za 2 x po 2 sape i dve plastificirane celicne sipke+ jedno 10 orja za pokrivne plastike (za sape) sa pripadajucim gumicama za njih i 4 bravice sa tri kljuca sto je islo posebno-isti je proizvodjac.......dakle mislim da je to ukupno za nosace bilo 70 orja u to doba.

[ Darko Nedeljković @ 26.03.2009. 23:19 ] @
Da pitam i ja nesto - moze li se sa neatestiranim plinom u Grcku?
[ lancia88 @ 27.03.2009. 07:48 ] @
Pozdrav,

generalno - moze.
Gde mogu nastati problemi?
Pa uglavnom kod nas, policajac zaustavlja kola iz bilo kog razloga, trazi da pogleda broj motora (sto kad radi, uglavnom i radi zbog provere da li imas plinski uredjaj) ili cak trazi da vidi imas li trougao, sajlu, prvu pomoc ili sta drugo iz gepeka, pa opet virne i snima imas li bocu pozadi, odnosno, uredjaj napred. Cim ga uoci, pita da li je to plinski uredjaj i potrazi mu atest, odnosno dokucanu stavku na saobracajnoj. Maltretiranje se svodi na moguc vanredni tehnicki, upucivanje na jablizi atest, iskljucenje iz saobracaja, moguce cak i skidanje tablica, ali kao sto sam mozes da pretpostavis, verujem da je to ipak samo teoretska mogucnost. Tesko da ce se desiti nekome spakovanom za put, desava se uglavnom u lokalnom saobracaju i to kada su akcije ili nekome stanes na zulj.

Grci moraju prihvatiti da je plin uredno ugradjen u kola jer oni nemaju mehanizam kojim bi to proverili bez posebnih, skupih i sporih protokola. Za njih si pravno cist ako imas zeleni karton, a on se izdaje samo uz aktuelnu polisu osiguranja koja vazi samo za registrovano vozilo.

Da, ...teoretski mozes kupiti polisu i zeleni karton a ne registrovati kola uopste, ako Te ne zaustave sa nase strane granice, sve je uredu :)
[ lanset @ 12.04.2009. 13:34 ] @
Citat:
AcaDorcol: Joj ne secam se tacno jer i nemam racun...., ali oko 60 orja za 2 x po 2 sape i dve plastificirane celicne sipke+ jedno 10 orja za pokrivne plastike (za sape) sa pripadajucim gumicama za njih i 4 bravice sa tri kljuca sto je islo posebno-isti je proizvodjac.......dakle mislim da je to ukupno za nosace bilo 70 orja u to doba.



A gde si kupovao nosace, meni su za thule nosace prosle nedelje trazili 15.000,00 din u dve radnje, a cam oko 6.000,00 ali bez bravica?. Tako da bi mi ta cena od 70 e bila bas dobra ako ima jos uvek.

Pozdrav Aleksandar