[ yungalunga @ 07.02.2009. 11:18 ] @
otvorena nova tema
Na nasem trzistu ima mnogo verzija,mnogo proizvodjaca i mnogo varijacija u cenama.
Od mnogih -u mom slucaju to su tzv. halogenke talijanskog proizvodjaca koje je i sama zastava koristila za domaca vozila.Po tada trenutnom finansiskom pogledu one su mi bile najpovoljnije- oko dvadeset oera.Mada sam trazio da budu manjeg formata,tj velicine,ali zadovoljavaju.
Vidjao sam i one sa plavicastim staklima,pa sa nekim metalik sivim okvirima,trazio po bubnju i drugim radnjama i na kraju pazarih ove.
Sto se tice postavljanja na prednji branik dosta sam se dvoumio oko samog postavljanja,gde ,kako ,gledao slike na netu,i evo postavio sam ih na ovom mestu .
Sama mogucnost postavljanja je jedino bila moguca na tom mestu pomocu kljuca broj 13 sa mogucnoscu da isti ima varijantu zgloba ,jer drugacije nije moglo ucvrstiti.
Na bubnju sam kupio prekidac za maglenke iz zastavinog programa,posto nam pasu i iste su velicine.Majstor-komsija kod koga sam montirao , me je posavetovao da ipak kupim odvojeni prekidac ,jer se plasio da ovaj nas postojeci koji sluzi za paljenje zadnje leve maglenke u stop svetlu,mozda napraviti problem,znate ono -sprzio ga i tako to.
U samom pakovanju vec postoje halogene sijalice i adapter.
Majstor se bacio na posao ispod haube,a ja oko kontorlne table.Posto vecina sa foruma je imala priliku da vidi kako i sta se nalazi ispod kontrolne table ( dosta pohvala za Acu), nije mi bilo strano kako je skinuti.
U fiatu su po mom nekom misljenju su ipak ostavili odvojene ``kanale `` gde i kako, brzo prikaciti maglenke. Verujem da su i ostavili i mesto odakle dovuci masu,ali u mom slucaju to je bilo za svaku halogenku pojedinacno.
Pozdrav

[ gibanitza @ 07.02.2009. 17:44 ] @
Nije mi baš najjasnije sa slike šta je rađeno ali vidim da je stavljan relej... Ako je taj relej tu u službi maglenki onda ne vidim zašto ne bi sve prikačio preko jednog prekidača (velika struja koja napaja maglenke prelazi preko releja, a niža struja koja aktivira relej može da se vuče i sa prekidača)?

Sve u svemu lepo izgleda... Kako funkcioniše praktično?
[ AcaDorcol @ 10.02.2009. 07:19 ] @
Ko voli visoke napone, evo varijante koju rade Nemci:
http://www.superpanda.de/inhal...5&kategorie=1&fstart=0
[ AcaDorcol @ 12.02.2009. 07:19 ] @
Evo jos jednog objasnjenja Nemaca u vezi halogenki i releja
Uz pomoc Google Langauage Tools-a moze se sve prevesti, pa ako nekoga zanima........
Interesantno je da je svabo - odradio i signalne lampice na tabli, mada je njemu to bilo moguce jer je imao prazno mesto od lampice 4x4 i lampice ``code`` je je njegov Pandolini malo stariji.....
Evo teme:
http://www.superpanda.de/inhal...7&kategorie=1&fstart=0
[ vladd @ 12.02.2009. 10:52 ] @
Ja mislim da su gospoda nemci to jako zakomplikovali. On(i) svako vlakno napajaju kao da je svetionik, sa akumulatora, preko osiguraca i relea..

Ta 4 relea se zamene sa dva i postojeci osiguraci za kratko i dugo svetlo. Na prvi rele se dovodi jaka struja, i on ukljucuje svetlo tako sto prosledjuje struju za farove na rele br 2, a rele br 2 samo preklapa kratka-duga. Na mirnom(spojenom na releu bez napona) kontaktu kratka, a na radnom duga.

Ako se dodaju maglenke, tada treba dodatni prekidac, koji se napaja sa "kratkog" svetla(zbog propisa) i rele, osigurac na jakoj struji. Rele je dovoljan 20 amperski (moze i 10A za obe maglenke, retko rade).

Inace, napravise od pandolinija elektricno vozilo

Poz.
[ AcaDorcol @ 12.02.2009. 11:53 ] @
He, he Vladd, svabo je svabo, pa makar i u dotiranom filmu.....
[ yungalunga @ 12.02.2009. 12:36 ] @
Citat :
Gibanitza:Sve u svemu lepo izgleda... Kako funkcioniše praktično?

Gibanitza,posto sam imao u farovima sijalice tzv.``balonke``,shodno mogucnostima,a i finansijama,dao sam sebi zadatak da postavim dodatno osvetljenje i to ako ne nista drugo,onda su to bile halogenke. Dobro,posle sam kupio ulozak i stavio halogene sijalice umesto ovih balonki( znatno bolje osvetljeva ).
Sto se tice prakticnosti,smatram da je pun pogodak.Znam ,neko bi se pitao sto bas na branik,a ne u branik ( ispod ),ali meni ovo odgovara.
Kada su upaljena - kao danju da vozis
Moj savet - postavi ih ,neces se zeznuti
pozdrav