[ VASSS @ 08.02.2009. 18:03 ] @
Kako skinuti remenicu sa rotora od motora(kolektorskog)veš mašine.
HITNO POMAAAAGAAAJ!!!!!!!
Eto Šaljem i sliku.Da ne bi bilo da samo tražim, šaljem i skicu alata za skidanje zadnjeg ležaja.Moj izum,i mogu da kažem da je dosta praktičan.



[ lm741 @ 08.02.2009. 22:50 ] @
brzo i žestoko grejanje samo remenice,..
ali moraš imati neki drugi alat za bržu montažu tj. kada zagreješ imaš veoma malo vremena za skidanje
nešto slično tvom izumu ali bez šrafljenja,..
[ test1234 @ 09.02.2009. 01:06 ] @
Nemoj da se zezas stim, to rade vikleri, tu treba ozbiljan alat i presa od min 100 Kn. A posle vracanje.
[ Goran Mijailovic @ 09.02.2009. 16:47 ] @
OFF: Slican alat sam ja pravio za skidanje pedale sa bicikle (zavrtanj koji se usrafi a kroz njega prolazi zavrtanj koji gura).

Nazad na temu, zar ne moze da se skine lezaj radapcigerom?
[ lm741 @ 09.02.2009. 20:40 ] @
naravno da može,..
pokuša ću da pojasnim strugarskim žargonom a ako ne neka me neko ispravi,..
daklem,strugari kažu da je obrada "nula na nulu" a pritom navučeno na vruće.
to znači da je remenica koja u ovom slučaju treba da se skine, prilikom montaže bila zagrejana(gvožđe se zagrevanjem širi) da bi se dobila razlika u dimenzijama i na taj način se obezbedi "bezbolno" navlačenje na osovinu
postupak pri skidanju iste, zahteva grejanje ili na hladno ali mnogo veću silu,ali je u nekim slučajevima rizik..i da netupim dalje,..
[ Goran Mijailovic @ 09.02.2009. 21:11 ] @
Mnjah, tolerancije naleganja ovo ono ;)

Jasno je sta kazes. Evo malo teorije ovde: http://omk.mas.bg.ac.yu/Bolonj...ME1%20-%205%20smena/1_UVOD.pdf

i ovde: http://www.mfkg.kg.ac.yu/index...iew&gid=1610&Itemid=27
[ VASSS @ 09.02.2009. 23:30 ] @
GORAN-e potpuno si u pravu i što se tiče i tih procedura i proračuna.
Imam 19.godina radnog iskustva kao električar na održavanje ell.mašina u livnici(mada sam sad t.višak već oko 7.godina).Naučili smo sve i svašta-fušeracije(za vreme inflacije-i bravariju i svega po malo ,kao nužno zlo).
-A kao alat tj. radafciger(po tebi i za pedalu za biciklu) po meni u ovom slučaju mora u ovom fazonu da se namesti da bi mogao lakše prići, a da ne oštetiš namotaj rotora ili magnet za taho.Ne znam jel si nekad menjao ležaj na usisivaču -sloboda čačak- na delu gde se nalazi ventilator na rotoru(čini mi se da je ležaj 607 ili 608) e tu moraš da koristiš radafciger u sličnom fazonu .
-Još nešto ,kolega Im 741 je fino pojasnio(obrada nula na nulu)da se u kulturnim zemljama tako obrađuje i osovina i rupa remenice
(da ne bi doslovce citirao kolegu).
Tako sam ja uspeo da skinem remenicu bez ikakvih problema zahvaljujući i vašim savetima, i naravno ne sa presom,nego sa ovim mojim alatom u ojačanoj verziji(priložiću i sliku u JPG formatu).Ali naravno mora se grejati remenica sa autogenim brenerom ili(u mom slučaju grejalica ili kako se već zove-izgleda kao fem za kosu od 1600w. daje temperaturu 500-600stepeni)i ko od šale se svuče.Skineš ležaj(6202),zagreješ remenicu i lako nabiješ na osovinu sa aluminijskim ili bakarnim mater.
Eto čoveka nužda natera na svašta,pa da pravi i unikat alate.
Puno pozdrava.


[ Goran Mijailovic @ 10.02.2009. 21:53 ] @
Citat:
Ne znam jel si nekad menjao ležaj na usisivaču -sloboda čačak- na delu gde se nalazi ventilator na rotoru(čini mi se da je ležaj 607 ili 608) e tu moraš da koristiš radafciger u sličnom fazonu .


Uh, davno je bilo ali jesam asistirao :) moj otac je tvoj kolega, prisecam se da je ocas posla izgradio lezaj, pomocu nekih prirucnih pomagala, cekic, parce drveta itsl.

napomena:
izgraditi = suprotno od ugraditi
[ Goran Mijailovic @ 10.02.2009. 22:19 ] @
Mozda je offtopic ali evo moga alata za demontiranje pedala. Neka posluzi cisto kao ideja, drugima kojima mozda isto zatreba.

[att_img]
[ VASSS @ 11.02.2009. 23:37 ] @
Usput,da ne zaboravim kolegi Goranu da se zahvalim na "komplimentima".A što se tiče slike,mislim da sam takav radafciger pravio osamdesetih g. za skidanje magneta, sa motora APN-4.(pokojnog).he-he...
[ frigo servis bata @ 11.02.2009. 23:54 ] @
Usput i ja da reknem nesto,alat koji si ti pravio je identican kao i ja sto sam pravio dok sam bio u tom poslu:),a ovaj drugi takodje imam za skidanje magneta(na pokojnom automatiku:))...Kako je svet mali.....
[ Goran Mijailovic @ 13.02.2009. 00:03 ] @
Citat:
VASSS: Usput,da ne zaboravim kolegi Goranu da se zahvalim na "komplimentima".A što se tiče slike,mislim da sam takav radafciger pravio osamdesetih g. za skidanje magneta, sa motora APN-4.(pokojnog).he-he...


Na koje tacno komplimente mislis? :O)

Ja sam alat za skidanje pedale pravio kad mi je trebao, tj. pre nekoliko godina.

Pozdrav.