[ kojovici @ 22.02.2009. 04:31 ] @
Izvor: B92.net

20. februar 2009. | 01:29 -> 18:14 | Izvor: B92, Tanjug

Beograd, Moskva -- Ministri spoljnih poslova Rusije i Srbije, Sergej Lavrov i Vuk Jeremić, potpisali su u Moskvi sporazum kojim se ukidaju vize za državljane Srbije i Rusije.

Lavrov je rekao da se trgovinsko-ekonomska saradnja dve zemlje razvija brzim tempom i da je robna razmena za prošlu godinu "dostigla skoro četiri milijarde dolara". Lavrov je rekao da će danas potpisan sporazum, koji predviđa bezvizni režim za putovanje građana dve zemlje, doprineti povećanju robne razmene.

Iako i pored višegodišnjih nastojanja Srbija i dalje nema bezvizni režim sa zemljama Evropske unije, građani Srbije bez komplikacija mogu da putuju u više od 20 zemalja sveta, dok vize na granicama bez problema izdaje skoro isto toliko država.

Na listu zemalja koje ubuduće neće zahtevati vizu u pasošu Republike Srbije uključena je i Rusija pošto je u Moskvi danas potpisan Sporazum o uslovima putovanja državljana dve zemlje bez viza.

Prema sporazumu o bezviznom režimu između Rusije i Srbije, državljani jedne zemlje moći će da ulaze, izlaze, nalaze se u tranzitu i borave na teritoriji druge na osnovu važećih dokumenata bez vize, uz uslov da dužina njihovog neprekidnog boravka ne bude duža od 30 dana od dana ulaska.

Ministri spoljnih poslova Sergej Lavrov i Vuk Jeremić rekli su da će obe strane što pre ratifikovati sporzum kako bi stupio na snagu.

“Napredak postignut u realizaciji dogovora postignuzih na samitu u decembru potvrdio je zajednički interes naših zemalja da grade odnose strateškog partnerstva i obostranu težnju da se maksimalno iskoristi potencijal tesnih veza između naših naroda koji imaju zajedničke kulturne i duhovne korene”, kazao je Lavrov.

“Pre svega, da kažem da sam zadovoljan što smo potpisali sporazum koji će omogućiti građanima Srbije da putuju bez viza u Rusku Federaciju. Govorili smo o potpisivanju drugih međudržavnih sporazuma koji su pred nama i u nekoliko narednih meseci biće potpisano još dosta međudržavnih sporazuma, pre svega o saradnji u oblasti kulture”, najavio je Jeremić.

Gasna kriza s početka godine pokazala je neophodnost izgradnje gasovoda Južni tok, izjavio je Jeremić posle razgovora s Lavrovim.

Odgovarajući na pitanje novinara kako teku radovi u realizaciji sporazuma o saradnji u oblasti nafte i gasa između Rusije i Srbije, Jeremić je rekao da su "strane zadovoljne kako se taj sporazum sprovodi u život", prenela je agencija Itar-tas.

Šef ruske diplomatije najavio je realizaciju novih strateških projekta u oblasti infrastrukture.

On je ponovio da stav Rusije prema Kosovu ostaje nepromenjen i da će Rusija nastaviti da pruža punu podršku Srbiji u odbrani njenog suverentiteta i teritorijalnog integriteta, o čemu možete čitati u posebnoj vesti.

Rusija sve popularnija destinacija

Zanimljivo je da ruski mediji nisu mnogo pažnje posvetili potpisanom dokumentu o uspostavljanju bezviznog režima.

Važnije pitanje za ruske građane kada je u pitanju Srbija je, sudeći prema izveštajima ruskih novinara, nepromenjen stav Rusije u vezi sa Kosovom.

Međutim, za građane Srbije, bezvizni režim je dobra vest.

Kako kaže Olga Stojanović, koja vodi program za Rusiju u agenciji Putnik, Rusija je sve popularnija destinacija za domaće turiste koji žele da iz prve ruke upoznaju kulturu i istoriju najmnogoljudnije slovenske zemlje.

Vize do sada nisu bile prepreka za turističke obilaske Rusije jer je za to bio dovoljan vaučer turističke agencije, kaže Ratko Čitaković, predstavnik kompanije R-tours.

Kuda iz Srbije bez viza

Dokument koji je danas potpisan u Moskvi stavlja Rusiju na listu zemalja u koju građani Srbije mogu da putuju bez komplikovanih procedura.

Prema podacima na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, više od 20 zemlja nam dozvoljava ulazak bez turističke vize.

To su evro-azijske zemlje koje su van Evropske unije - Albanija, Belorusija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Jermenija.

U Africi bez komplikacija može se putovati u Bocvanu, Tunis ili Zambiju.

Južnoameričke države koje građanima Srbije ne postavljaju posebne uslove za ulazak na svoju teritoriju su Argentina, Peru, Čile i Ekvador, a ne treba zaboraviti ni egzotične destinacije Kostariku, Kubu, Sejšelska ostrva, Singapur ili Trinidad i Tobago.

Link

E sad, nisu napomenuli šta će biti sa Albancima na Kosovu, da li ovaj bezvizni režim važi i za njih, mada verujem da su se Rusi zasigurno zaštitili od njihove eventualne najezde u bilo kom obliku.
U svakom slučaju veoma lepa i ohrabrujuća vest !







[Ovu poruku je menjao kojovici dana 22.02.2009. u 19:03 GMT+1]
[ bugsu @ 22.02.2009. 10:02 ] @
izem ti rusiju kad su oni (braca) pre koji dan ukinuli vizu i jos samo do 30dana....
s drugim zemljama smo u gorim odnosima pa imamo bolji tretman....zalosno
[ Laki_Gen @ 22.02.2009. 11:06 ] @
Sankt Petersburg, here i come. Bas sam imao zelju da odem tamo.
[ Horvat @ 22.02.2009. 11:28 ] @
Citat:
kojovici:  potpisali su u Moskvi sporazum kojim se ukidaju vize za državljane Srbije i Rusije.


zar rusija nije imala ukinute vize prema srbiji???

edit:u pravu sam,ruskim gradjanima ni nije trebala viza,izvor - http://www.mfa.gov.yu/Srpski/Vize/f_without_visa.htm

edit:bice da nisam,pise da je samo za cg to,cudno,my bad

edit:ovde - http://www.koznazna.com/pages/rusija.html pise da ne treba...ko je sad u pravu?!?!

edit:definitivno rusiji nije ni trebala viza - http://upload.wikimedia.org/wi...9b/Russian_visa_on_arrival.PNG

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 22.02.2009. u 12:50 GMT+1]
[ DaliborP @ 22.02.2009. 12:00 ] @
Da li si ti ikad napisao neki smislen post?
[ Horvat @ 22.02.2009. 12:04 ] @
pise da su ukinute vize gradjanima rusije I srbije,dakle da su i gradjanima rusije trebale vize za srbiju,sto nije tacno
[ NoneVi @ 22.02.2009. 12:12 ] @
Citat:
kojovici

Kuda iz Srbije bez viza

Dokument koji je danas potpisan u Moskvi stavlja Rusiju na listu zemalja u koju građani Srbije mogu da putuju bez komplikovanih procedura.

Prema podacima na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, više od 20 zemlja nam dozvoljava ulazak bez turističke vize.

To su evro-azijske zemlje koje su van Evropske unije - Albanija, Belorusija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Jermenija.

U Africi bez komplikacija može se putovati u Bocvanu, Tunis ili Zambiju.

Južnoameričke države koje građanima Srbije ne postavljaju posebne uslove za ulazak na svoju teritoriju su Argentina, Peru, Čile i Ekvador, a ne treba zaboraviti ni egzotične destinacije Kostariku, Kubu, Sejšelska ostrva, Singapur ili Trinidad i Tobago.

E sad, nisu napomenuli šta će biti sa Albancima na Kosovu, da li ovaj bezvizni režim važi i za njih, mada verujem da su se Rusi zasigurno zaštitili od njihove eventualne najezde u bilo kom obliku.
U svakom slučaju veoma lepa i ohrabrujuća vest !



Je**** ti državu! Bitno da ministarstvo spoljnih poslova vodi diplomatsku bitku za neko parče zemlje sa dva miliona ljudi koji ne žele da budu u istoj zemlji kao ja. To što ja ne mogu da mrdnem iz ove države, bez da se cimam po redovima i osećam ko g****, njih ne zanima.
[ kojovici @ 22.02.2009. 12:18 ] @
Da, mi smo ukinuli vize za građane Rusije još pre godinu dana, ali neki novinari i izveštači baš vole da ga tupe.
[ anon142305 @ 22.02.2009. 12:24 ] @
Citat:
NoneVi:Bitno da ministarstvo spoljnih poslova vodi diplomatsku bitku za neko parče zemlje sa dva miliona ljudi koji ne žele da budu u istoj zemlji kao ja.

Neverovatno da neko moze ovako da razmislja! Pa ako neko razbija drzavu (secesijom), to drzavi ne bi trebalo da bude najurgentniji problem?!? Svasta.
[ timotic @ 22.02.2009. 12:58 ] @
Citat:
NoneVi: Je**** ti državu! Bitno da ministarstvo spoljnih poslova vodi diplomatsku bitku za neko parče zemlje sa dva miliona ljudi koji ne žele da budu u istoj zemlji kao ja. To što ja ne mogu da mrdnem iz ove države, bez da se cimam po redovima i osećam ko g****, njih ne zanima.


Stvarno, sramota da je parce zemlje bitnije od tebe. C,c,c...
[ vladd @ 22.02.2009. 13:08 ] @
Selo gori a NoneVi se ceslja...

Boze kakav smor, jbote nije kul stajatii u redu, a tako dobar parfem su izbacili napolju..

Boze nikada necemo biti zapad, strasno...


Buahahaha

Nekada mi se plakalo, a sada sam se slatko nasmejao konformizmu...e da je meni takva pamet, pa da se odmorim...

Poz.
[ NoneVi @ 22.02.2009. 13:28 ] @
Ako je vama Kosovo bitnije od života to je vaš stvar. Ja sam, hvala na pitanju, već dva puta morao da bežim od rata i to je zadnje što mi treba u životu. Samo se vi ložite na Kosovo dok država ide u k***** po svim ostalim pitanjima. Pogledajte malo vesti, dnevnik, čudo je ako se nađe jedna dobra vest. Evro ode na 100, gas struja poskupljuju, krade se na sve strane, NIS poklonjen rusima, dačić ministar policije, autoput zavejan, država plaća milion evra za miladina, ali mi se i dalje borimo za KOSOVO.

I naravno da sam sebi bitniji od parčeta zemlje. Ja imam samo ovaj jedan život.

nego povratak na temu. Da li neko zna nešto o krstarenju Volgom (ide emisija na RTS)? koja agencija, kolko para?
[ žutokljunac @ 22.02.2009. 14:18 ] @
Ma džaba nam sad što su ukinuli vize kad je Moskva postala preskup grad. Bolje u Milano da odem.
[ djordje1979 @ 22.02.2009. 15:41 ] @
Citat:
NoneVi: Ako je vama Kosovo bitnije od života to je vaš stvar. Ja sam, hvala na pitanju, već dva puta morao da bežim od rata i to je zadnje što mi treba u životu. Samo se vi ložite na Kosovo dok država ide u k***** po svim ostalim pitanjima. Pogledajte malo vesti, dnevnik, čudo je ako se nađe jedna dobra vest. Evro ode na 100, gas struja poskupljuju, krade se na sve strane, NIS poklonjen rusima, dačić ministar policije, autoput zavejan, država plaća milion evra za miladina, ali mi se i dalje borimo za KOSOVO.

I naravno da sam sebi bitniji od parčeta zemlje. Ja imam samo ovaj jedan život.

nego povratak na temu. Da li neko zna nešto o krstarenju Volgom (ide emisija na RTS)? koja agencija, kolko para?

A jel imas ti CRTU?
To ti je razmisljanje tipa : Dali smo vam "parce zemlje br. 1"(Kosovo i Metohija), pa smo vam dali "parce zemlje br. 2" (npr. Vojvodina), pa smo vam dali "parce zemlje br. 3" (staviti teritoriju po zelji) a vi nam i dalje ne date vize. E vise ne damo. Sada nam je vaznija teritorija od ukidanja vasih viza.

Pitanje je, po tvojoj proceni koliko treba parcica zemlje dati da bi ti rekao e sad je dosta? (Naravno u koliko postoji ta granica)

[Ovu poruku je menjao djordje1979 dana 22.02.2009. u 16:56 GMT+1]
[ Laki_Gen @ 22.02.2009. 15:57 ] @
U pravu si ti. Rusima dadosmo NIS, oni nama ukinuse vize. Zmelju jos nisu trazili, dobro je.
Ovi drugi bi nam i gace skinuli da mogu, a nista ne daju. :) Koji ste vi likovi....

Sve za vize!!! Rodjenu bi mater prodali, ali nikako da nam ih ukinu...

P.S. Vidim ja de je neko vukao linije (crte), pa mu sve lepo i sve lebdi.
[ stsung @ 23.02.2009. 20:22 ] @
@NoneVi ... ova drzhava se bori protiv toga da ti odredjena ekstremistichka naoruzhana grupa ljudi otima deo teritorije (na kojoj ne zhivi samo 2 miliona ljudi koji nece da zhive sa tobom, vec ima i drugih), kako ne bi jednostavnim prihvatanjem istoga dozvala drugu oruzhanu i ekstremistichku grupu da otme deo teritorije na kojoj trenutno ti (a bogami i ja) zhivish.

Svako dobro svim dobrim ljudima.
[ ajdeBre @ 23.02.2009. 20:50 ] @
Citat:
NoneVi: ...I naravno da sam sebi bitniji od parčeta zemlje. Ja imam samo ovaj jedan život...

OK, život ti je bitniji od parčeta zemlje... Znači, mogu npr. ja sada da dođem kod tebe kući sa puškom i da ti kažem "mr'š napolje, ovo je sada moja kuća", i ti ćeš sebi da kažeš "pa, meni je život bitniji od parčeta zemlje, odoh ja" i otići ćeš? Da li sam te dobro razumeo? Ako jesam, 'ajde mi pošalji tvoju adresu, ali na PP, da ne vide drugi, da me neko ne pretekne?
[ bttp @ 23.02.2009. 21:26 ] @
Citat:
Laki_Gen: Sankt Petersburg, here i come...

Kaže se inače Sankt Peterburg.
[ Laki_Gen @ 23.02.2009. 21:46 ] @
Evo ga drug kolektor.

Results of about 40,700,000 for sankt petersburg
Results of about 2.380.000 for sankt peterburg

Da ga 'bem kako se kaze. Moz' da bude, al' ne mora da znaci. Vazno je da cu ja njega (mozda jos ovog leta) obici. Bcuska davaj vodka....
[ bttp @ 23.02.2009. 22:43 ] @






Ne znam gde si ti to tražio ali na Google je stanje stvari jasno, posebno što stranice iz pretrage za "Sankt Peterburg" ubraja i u ovu drugu pretragu.

Nezavisno od toga, činjenica je da se kaže onako kako sam ti rekao, a ti umesto da se zahvališ na dobronamernoj ispravci, po starom dobro seljačkom običaju, osećaš se ugroženim i pokušavaš da vređaš. Od tebe ništa manje nisam ni očekivao.
[ ventura @ 24.02.2009. 06:07 ] @
Ako ova mapa predstavlja stanje viznog režima Srbije, onda nije tačna... Vidim da Kazahstan i Kirgistan stoje da ne treba viza za njih.. Za Kazahstan nam je oduvek trebala viza, a Kirgistan je uveo vize pre par meseci.
[ kojovici @ 24.02.2009. 08:39 ] @
Ova mapa predstavlja vizni režim Rusije.
[ Laki_Gen @ 24.02.2009. 09:17 ] @
Da, kada vrsis pretragu sa googl-a lokalizovanog na srpski. Kako se ono kaze, Bec ili Wien druze kolektore?
Nemoj samo da se uvredis. Diplomacija mora da bude na prvom mjestu.
[ dmauka @ 24.02.2009. 09:18 ] @
Vijena kod Beca...se kaze
[ zveljko @ 26.02.2009. 16:28 ] @
Sankt-Peterburg ili Saint Petersburg, druge kombinacije nisu ispravne.

Poz.
[ gajo2 @ 27.02.2009. 08:48 ] @
A jel postoji neki low cost let za Moskvu ili S.Petersburg?
[ kojovici @ 25.05.2009. 19:51 ] @
Koliko je vremena proslo, a ovi nasi jos uvek nisu ratifikovali sporazum, izgleda da vlastima Srbije izuzetno odgovara da nase gradjane drzi u zarobljenistvu iz raznoraznih razloga!
[ kojovici @ 29.05.2009. 02:00 ] @
Kakav brz odgovor :-D

28. maj 2009. Izvor: Tanjug

Moskva -- Sporazum o međusobnom bezviznom režimu za državljane Rusije i Srbije počeće da se primenjuje od 10. juna, saopštilo je ministarstvo inostranih poslova Rusije.


"Sporazum potpisan 20. februara u Moskvi olakšava putovanja iz jedne u drugu zemlju za građane sa validnim pasošima. Oni mogu da, bez viza, uđu i ostanu na teritoriji druge zemlje do 30 dana", podseća se u saopštenju.

Ministarstvo je navelo da od 10. juna građanima Rusije koji putuju u Srbiju ili obratno, neće trebati pozivna pisma za privatne posete ili turistički vaučeri turističkih organizacija.

"Bezvizni režim je određen za građane dveju zemalja koji imaju dozvolu privremenog boravka na teritoriji druge zemlje, za akreditovano osoblje diplomatskih predstavništava, konzularnih odeljenja i kancelarija međunarodnih organizacija i članove njihovih porodica koji imaju diplomatske ili specijalne pasoše", navedeno je u saopštenju ministarstva inostranih poslova Rusije.

Nosioci diplomatskih i specijalnih pasoša moći će da ostanu u jednoj od dve države bez viza u periodu do 90 dana.

U svim ostalim slučajevima, uključujući putovanje radi posla ili školovanja, državljanima Rusije i Srbije trebaće vize da bi ušli na teritoriju druge države, prenela je ruska agencija Itar-Tas.
[ Nenad1234BGD @ 30.05.2009. 23:26 ] @
... nakon sto sam procitao sadrzaj teme "zeznute ruskinje", to sto vise nema viza za rusiju mi ne deluje tako atraktivno kao ranije.
[ Horvat @ 31.05.2009. 10:18 ] @
Citat:
kojovici
Moskva -- Sporazum o međusobnom bezviznom režimu za državljane Rusije i Srbije počeće da se primenjuje od 10. juna, saopštilo je ministarstvo inostranih poslova Rusije.


"Sporazum potpisan 20. februara


wtf??
ako im treba za "odobren bezvizni rezim" da se "usaglase" skoro pa 4 meseca,koliko im treba za nesto ozbiljnije...

Citat:

Ministarstvo je navelo da od 10. juna građanima Rusije koji putuju u Srbiju ili obratno, neće trebati pozivna pisma za privatne posete ili turistički vaučeri turističkih organizacija.

opet isti idiotluk,stanovnicima rusije je jos davno ukinuta viza za srbiju


ali onda dolazimo do ovoga
Citat:

U svim ostalim slučajevima, uključujući putovanje radi posla ili školovanja, državljanima Rusije i Srbije trebaće vize da bi ušli na teritoriju druge države, prenela je ruska agencija Itar-Tas.


pa je l ukidaju vize ili ne?
[ 1vi @ 10.07.2009. 14:36 ] @
Prošlo je malo više vremena ali sam morao da odgovorim jer kada neko čita temu ostaje u nedoumici da li su vize ukinute, kome su ukinute i sl.
Nadam se da će iz sledeća dva linka biti jasnije:

Link 1
Link 2

Poz. :)
[ Horvat @ 10.07.2009. 18:24 ] @
hvala za ovu informaciju :)
[plavcima sve isto = vize trebaju
crvenima ne trebaju]
[ vladd @ 11.07.2009. 12:23 ] @
Odnosno mnogo blaze od termina "viza" kakav primenjuje EU prema nama.

Znaci samo jednostavno popunjavanje formulara, sa starim pasosem, bez posebno vaznog razloga, slicno mnogim postojecim, "laganim" vizama u raznim zemljama sveta (koje se popunjavaju u konzulatu na aerodromu, plati neka taksa..)

Daleko od toga da treba icu u sluzbu platnog prometa, traziti papire o zaposlenju, lekarsko uverenje, garancije o povratku...

Cisto da razaznamo kakvih sve "viza" ima...ove za neke zemlje EU, USA, Izrael su najnenormalnije.

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2009. 13:04 ] @
Citat:
vladd
Cisto da razaznamo kakvih sve "viza" ima...ove za neke zemlje EU, USA, Izrael su najnenormalnije.


Hm, pa nije to nesto unikatno za Rusiju - slican tretman ces imati i ako ides u Tajland, Madlive, Indoneziju (koja nam je UVELA vize pre par godina), Indiju i sl. destinacije (dok ces jos laksi tretman imati ako ides u Jermeniju gde ce ti vizu izdati kada sletis na licu mesta, ili pecat u slucaju Turske, Egipta i sl...) odes, popunis formular, kazes "idem da se zezam", platis i oni ti zveknu vizu u pasos...

Strogoca vizne procedure je obicno u direktnoj proporciji sa verovatnocom ilegalnog ostanka tamo - koliko je nasih ilegalaca u Rusiji a koliko u zemljama EU ili USA - nema tu nista specijalno "nenormalno". Izrael je posebna prica i njihova strogoca je nesto sto nije uporedivo sa bilo kojim drugim slucajem na zemlji.

Da u Rusiji, kojim slucajem, postoji sestocifren broj ljudi sa nasim pasosem koji su tu ili ilegalno ili sa azilom, gotovo sigurno bi Rusi razmisljali drugacije - ovako mi smo prilicno low-risk za njih i fakticki od nas mogu da imaju samo punjenje kase :-)

Inace, svaka vest gde BILO KOJA zemlja ukida vize za Srbiju je ODLICNA.
[ tolstoy @ 20.07.2009. 22:03 ] @
Procedura za dobijanje ruske vize uopste nije jednostavna, kako se u prethodnim postovima pretpostavlja i kao sto je bila ranije. Ja zivim i radio sam u Rusiji od 2002. i samo sam te godine imao problem sa dobijanjem "poslovne" vize i to u nasem lokalnom MUP-u, jer sam nabasao na principijalnog cinovnika. Posle toga, svake sledece godine sam u NASOJ ambasadi u Moskvi produzavao vizu na po godinu dana. Cela procedura jednostavna: pozivno pismo u slobodnoj formi od bilo koje firme (cak i fiktivne, provereno u praksi!) + 25 EUR i sve. Isto je vazilo i za ukrajinsku vizu. Cak nisam ni morao licno da se pojavljujem, bio sam van Moskve, nego neko od kolega to obavi. O efektivnosti rada osoblja u ambasadi: strasno, ali detaljnije neki drugi put, udaljicu se od teme. Sada je situacija drugacija: do 30 dana se moze ici bez vize, sa crvenim pasosem, ali na aerodromu u Beogradu, pri registraciji na let, traze povratnu avionsku kartu na uvid!? Ovo je po meni jaaako diskutabilno, imaju li predstavnici JAT-a i Aeroflota pravo da to traze, obzirom da sam se uverio da pri ulazu u Rusku Federaciju na Sheremetjevu 2 niko nista ne trazi i ne pita? Licno sam doleteo iz Beograda 2. jula i usao u zemlju sa crvenim pasosem, bez vize i bez povratne avio-karte.
Dalje, pretpostavimo da covek dolazi poslovno u Rusiju, znaci ne na rad, vec na konsultacije, istrazivanje trzista, pregovore, dogovore, itd. sa odredjenom firmom iz RF. U tom slucaju, firma iz RF mora da podnese zahtev za overu pozivnog pisma lokalnom organu migracione sluzbe. To vise nije obican "pro forme" memorandum sa potpisom direktora i pecatom, vec popunjeni obrazac sa overom navedene sluzbe. Sluzba ne overava pozivna pisma "olako", vec trebuje ceo paket dokumenata od strane firme koja poziva i potvrdu da je covek u Srbiji u radnom odnosu, ali ujedno i brojeve socijalnog i penzionog. Onda (valjda) oni to salju ruskoj ambasadi u Beogradu, ova vrsi proveru navedenih podataka, daje povratnu informaciju lokalnoj sluzbi... Ceo proces traje maksimum 30 dana, bar u tome su bolji od nase administracije, jer to je zakonski rok da lokalni organ migracione sluzbe da odgovor. Onda se sa originalom poziva viza moze dobti i ambasadi u Beogradu.
Za radnu vizu je verovatno jos komplikovanija procedura. Ujedno, odgovorio bih na post Ivana Dimkovica, Rusija je vec odavno preplavljena nasim gastarbajterima, oko 15 % su ljudi na menadzerskim funkcijama, treneri, sportisti, profesori, ostalo su "sljakeri". Bojim se da je cifra bliska sestocifrenoj, tako da im vec pomalo upadamo u oci. Vlasti se odnose prema nasim ljudima isto, a mozda i gore, kao prema Tadzikima, Azerbejdzancima, Jermenima, Kirgizima itd...

[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 22:11 ] @
Citat:

Ovo je po meni jaaako diskutabilno, imaju li predstavnici JAT-a i Aeroflota pravo da to traze, obzirom da sam se uverio da pri ulazu u Rusku Federaciju na Sheremetjevu 2 niko nista ne trazi i ne pita? Licno sam doleteo iz Beograda 2. jula i usao u zemlju sa crvenim pasosem, bez vize i bez povratne avio-karte.


Yep, imaju pravo da traze sta hoce jer ce verovatno oni platiti za povratni let bilo koga ko biva deportovan :(

Citat:

jedno, odgovorio bih na post Ivana Dimkovica, Rusija je vec odavno preplavljena nasim gastarbajterima, oko 15 % su ljudi na menadzerskim funkcijama, treneri, sportisti, profesori, ostalo su "sljakeri". Bojim se da je cifra bliska sestocifrenoj, tako da im vec pomalo upadamo u oci. Vlasti se odnose prema nasim ljudima isto, a mozda i gore, kao prema Tadzikima, Azerbejdzancima, Jermenima, Kirgizima itd...


Sestocifreno? O pa to je definitivno nesto novo (za mene)... Koja je tvoja procena, koliko njih su legalno tamo?

[ tolstoy @ 21.07.2009. 01:04 ] @
Da, slazem se, mada, mislim da bi u principu ruska vlada trebala da snosi trosak deportacije, a avio kompanijama verovatno nije do cekanja na naplatu od drzave. Ali, zar se to nije moglo izricito navesti u sporazumu ili uredbi? Recimo, ja ne bih dozvolio sebi da rizikujem da me ne puste na let, samo zato sto mi je karta MOS-BGD-MOS a ne BGD-MOS-BGD. Ovako, osecam da sam imao srece jer me JAT-ova sluzbenica nije htela pustiti, pa, kada sam ja insistirao na odgovoru gde pise da moram imati povratnu kartu, ona zbunjena poce da zove "tamo nekog", taj neko se uporno nije javljao, a onda scena sa filma: salter pored je bio za registraciju za prvi JAT-ov let za Dubrovnik posle 18. godina i dolazi neki lik (zli sef) i startuje ribu zasto nije otvoreno cekiranje, ona sva unezverena... uradi moje cekiranje, zatvori salter i predje na susedni!!! JAT!?!!

A sto se tice broja legalnih, hmmm, pa mislim ne vise od 30-40% ljudi radi legalno. Jos 50% radi "polulegalno", tj. obezbedjuje dozvolu boravka na teritoriji RF nekim sporednim razlogom (brak sa drzavljaninom RF, predstavnik srpske firme na sluzbenom putu...). Ostatak su totalno nelegalni.
[ vladd @ 21.07.2009. 23:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hm, pa nije to nesto unikatno za Rusiju - slican tretman ces imati i ako ides u Tajland, Madlive, Indoneziju (koja nam je UVELA vize pre par godina), Indiju i sl. destinacije (dok ces jos laksi tretman imati ako ides u Jermeniju gde ce ti vizu izdati kada sletis na licu mesta, ili pecat u slucaju Turske, Egipta i sl...) odes, popunis formular, kazes "idem da se zezam", platis i oni ti zveknu vizu u pasos...

Strogoca vizne procedure je obicno u direktnoj proporciji sa verovatnocom ilegalnog ostanka tamo - koliko je nasih ilegalaca u Rusiji a koliko u zemljama EU ili USA - nema tu nista specijalno "nenormalno". Izrael je posebna prica i njihova strogoca je nesto sto nije uporedivo sa bilo kojim drugim slucajem na zemlji.

Da u Rusiji, kojim slucajem, postoji sestocifren broj ljudi sa nasim pasosem koji su tu ili ilegalno ili sa azilom, gotovo sigurno bi Rusi razmisljali drugacije - ovako mi smo prilicno low-risk za njih i fakticki od nas mogu da imaju samo punjenje kase

Inace, svaka vest gde BILO KOJA zemlja ukida vize za Srbiju je ODLICNA.


Slazem se da je odlicna vest.

U Indiji sam izdiktirao neke detalje sluzbeniku na aerodromu, potpisao artiju, platio 25$ i ogromna "viza" je sletela u pasos. Isto i za Keniju, samo je tamo 40$, i mozes da budes Srbin, Amerikanac, ili Marsovac, procedura je ista, popunis formular, i dobijes vizu na neki period. Ako hoces na 6 meseci to kosta 40$. Tretira se kao turisticka ili boravisna. Ako je poslovna, moguce su i neke radne aktivnosti...a razlika je samo u onome sto se navede u prijavi...

Te "vize" su vise kao evidencija ulaska i neka taksa, sto se zaista razlikuje od prostog pecata na granici.

Ali "vizni" rezim, koji je primenjivala EU, sa posebnim orgijama nekih zemalja, to je njima na cast, bez obzira na njihove "strahove", koji im indirektno donose profit, samo se malo plase nekontrolisanog zaposljavanja jeftinih "trbuhom za kruhom", i za takav odnos nema logicnog ljudskog opravdanja, sem da je neka patologija u pitanju.
Pogotovo sto su sadisticki "vizni" tretman imale i osobe, za koje EU dobro zna da ne bi sigurno prale posudje u nekom kafeu u predgradju..na crno

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 23:10 ] @
Citat:
Vladd
Ali "vizni" rezim, koji je primenjivala EU, sa posebnim orgijama nekih zemalja, to je njima na cast, bez obzira na njihove "strahove", koji im indirektno donose profit,


Pa sta znam Vladd... neki u tim EU zemljama bi rekli i da bar petocifreni broj ljudi sa nasim pasosem koji su prikaceni na kojekakve socijalne jasle isto sluzi nekom "na cast"... to ide u oba smera :-)

Citat:

t, samo se malo plase nekontrolisanog zaposljavanja jeftinih "trbuhom za kruhom", i za takav odnos nema logicnog ljudskog opravdanja, sem da je neka patologija u pitanju.
Pogotovo sto su sadisticki "vizni" tretman imale i osobe, za koje EU dobro zna da ne bi sigurno prale posudje u nekom kafeu u predgradju..na crno


Mislim da se oni daleko vise plase onih iz malo juznijih predela koji bi zatrazili Azil i neku pomoc... ti sto peru sudove su zapravo korisni :)
[ hemarikon @ 22.07.2009. 07:36 ] @
Ma šta ću u Rusiji? Da obidjem Miru i Marka? Ili da pogledam znamenitosti Tunguanske eksplozije?
[ noreniou @ 22.07.2009. 08:28 ] @
^hema
zasto ubijas temu sa svojim komentarom?
Rusija moze da ponudi mnogo vise od posete, tebi dragim osobama i mestu Tunguske (a ne Tunguanske) eksplozije, a koje se nalazi u bespucu Sibira.
Jesi li cuo mozda za recimo Sankt Peterburg i Muzej Ermitaž koji je najveći svetu, sa preko 3 miliona eksponata, ili grad Soči na Crnom moru, da ne navodim druga raznorazna mesta.

^tolstoy
EU ce od 1 januara (ako ne odloze) ukinuti turisticke vize, a ostaje nemala procedura za dobijanje poslovnih/radnih viza i po tome se nece razlikovati od Rusije. Znaci ako ides turisticki - nema problema, a ako hoces da radis - legalno- i stvaras konkurenciju domacim radnicima ima da ti traze papira i parira.
[ hemarikon @ 22.07.2009. 09:07 ] @
Citat:
@noreniou: Tunguske (a ne Tunguanske)

Zahvaljujem na ispravci. Vidi se da nikad nisam posetio Sibir.

Citat:
sa svojim komentarom

"sa" je suvišan jer ja ovo "ubijam" sam a koristim se komentarom.

Citat:
koji je najveći svetu

Tamo si nepotrebno dodao a ovde ti fali jedan "na".

Iskreno da ti kažem jako sam loš po pitanju pravopisa. Moraću sebi da zadam domaći da pročitam sve što postoji na tu temu. Ako ne pre a ono bar kad odem u penziju. Dotle izvini.

Citat:
Jesi li cuo mozda za

Da čuo sam, ostaje samo da me neko ubedi da to treba i da obidjem. Mada je bilo onih koji su pokušali... uzalud.

[ tolstoy @ 22.07.2009. 11:08 ] @
Da li ce vremenski biti ogranicen turisticki boravak bez viza u EU od 1. januara? Za Rusiju je samo mesec dana, e sad zamislite turistu koji bi hteo da automobilom ili zeleznicom ode do Bajkalskog jezera ili dalje, do Vladivostoka!? On to ipak ne moze bez vize, jer mu za putesestvije treba vise od mesec dana.
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 11:10 ] @
Bice naravno, kao i za sve druge - maksimalni boravak sa 'pecatom' je 90 dana. Onda moras napolje ;-)
[ vladd @ 22.07.2009. 16:53 ] @
Citat:
[url=/p2338854]Pa sta znam Vladd... neki u tim EU zemljama bi rekli i da bar petocifreni broj ljudi sa nasim pasosem koji su prikaceni na kojekakve socijalne jasle isto sluzi nekom "na cast"... to ide u oba smera



Pa ne mislim da je tako.

Socijalne jasle se nude od strane drzave, a takodje mogu da se i ukinu. Ne vidim osnov i metodu dobijanja soc pomoci. To precizni zapad moze da regulise u trenu.
O takvim jajarama koji kmece za pomoc i kada im ne treba mogu samo da kazem da su otpad covecanstva.

Ali, cemu onda sikaniranje decijih ekskurzija, poslovne saradnje, odlazaka na sajmove, kakav to debilni um mora da trazi gomilu papira, vise puta, i da odlucuje o davanju vize, i da se stiti da li ce neki profesor univerziteta, gostujuci na predavanju na inostranom univerzitetu...okrenuti curak i odluciti se da muze doticnu drzavu trazenjem socijalne pomoci...

Da ne skakucemo sa socijale, i jednih argumenata, na sve ostale, za koje takve ideje ne vaze...

U krajnjoj liniji, svi imamo neki maticni broj, neki genetski kod, i valjda neki dosije..da bi se gomila glupavih dokumenata prilagala svaki put..

U zemlje kojima sam bio, moglo se uci kao turista, ali ne da bi turista krenuo da nesto petlja i radi..kada bi to prestupio, ime bi mu bilo stavljeno na crnu lstu, ali ne i svi belci, ili svi gradjai "njegove" drzave..

Vizni rezim koji je EU smislila je izuzetno patoloski, necivilizacijski(objektivno posmatram, nikada mi nije bio problem ili veca smetnja, a i ne volim da zvrndam previse), i nejasni su mi pokusaji opravdavanja bahato-idiotskog ponasanja...nekim migracijama..!!

Kao da smo gladni mravi, ili skakavci, pa organizujemo najezde???
Zar misle da su svi gnjide koje ce da im piju krv...necuveno..

To je jedan od razloga zasto i ne idem u "elitni" deo EU, nisu zasluzili, a ako vec tako razmisljaju, ja o njima imam samo lose misljenje i "komuniciram" sa normalnim delom covecanstva.


Poz

[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 17:09 ] @
Citat:
vladd
Ali, cemu onda sikaniranje decijih ekskurzija, poslovne saradnje, odlazaka na sajmove, kakav to debilni um mora da trazi gomilu papira, vise puta, i da odlucuje o davanju vize, i da se stiti da li ce neki profesor univerziteta, gostujuci na predavanju na inostranom univerzitetu...okrenuti curak i odluciti se da muze doticnu drzavu trazenjem socijalne pomoci...


Ne znam Vladd - davno sam putovao u EU sa vizama, i bogme secam se da je za te "poslovne" vize trebalo jedno jedino parce papira - isao sam nekoliko puta "poslovno" i ni jednom se ne secam "sikaniranja" , stavise imali smo poseban red koji je bio relativno kratak - uporediv sa redom u kineskoj ambasadi u Nemackoj (gde svi isto moraju da cekaju za vizu))...

Mozda ima patoloskih slucajeva ali bojim se da ti ne uvidjas velicinu problema - ex-SFRJ zemlje su imale abnormalno visok nivo kojekakvih azilanata (koji sisaju budzet) i sl... slucajeva, nije to bas tek tako nastalo.

Sta znam, mozda se danas to promenilo u poredjenju sa 2001/2002... mozda je danas gore nego tada, to zaista ne znam jer nemam relevantno iskustvo. Opet... ono nekoliko ljudi koji su mi dolazili u posetu su dobijali vizu odmah i bez problema...

Citat:

Socijalne jasle se nude od strane drzave, a takodje mogu da se i ukinu. Ne vidim osnov i metodu dobijanja soc pomoci. To precizni zapad moze da regulise u trenu.


Mislim da ti jako jako precenjujes mogucnosti "preciznog zapada" - ako malo duze vremena provodis tamo videces da je to daleko od istine i da ima milion "genijalnih" nacina da se sistem "zajebe" sto kojekakve socijalne pijavice i te kako koriste. Da se ne lazemo, najvise socijalnih pijavica zapravo ima unutar samog zapada ("njihovih") ali ocigledno ne zele jos dodatnih "iz uvoza".

Citat:

O takvim jajarama koji kmece za pomoc i kada im ne treba mogu samo da kazem da su otpad covecanstva.


Slazem se... ali tih jajara ima jako puno. Po vrlo severnim "socijalnim" delovima EU imas relativno puno ljudi sa balkanskih krajeva koji imaju zivotni moto da je "lakse na socijalnom nego da se rmba" :-)

Citat:

Kao da smo gladni mravi, ili skakavci, pa organizujemo najezde???
Zar misle da su svi gnjide koje ce da im piju krv...necuveno..


Cuj... ono sto sam ja video u to vreme kada sam bio ispred konzulata jedne EU drzave... ne znam, mnogi nisu bas izgledali kao tvoj prosecan obrazovani komsija koji ide u naucnu posetu ili "urbana" devojka iz grada koja ide u neki shopping u Rim - bilo je ljudi koji zapravo nisu znali da se potpisu i na pitanje gde idu su odgovarali da idu "da pevaju na svadbu" (ozbiljno , nisam izmislio - pred mojim ocima se desilo) cak nisu ni znali ime coveka koji ih poziva ("sve pise u papiri")... Pa ti vidi.
[ vladd @ 23.07.2009. 10:28 ] @
Kod "poslovnih" viza nije sikaniranje broj papira, to ionako rade sekretarice, ali sluzbenik u ambasadi, nema nikakvu obavezu da postuje rokove, moze da oteze proceduru koliko mu se digne, a onda slede troskovi bukinga, beskrajna medjunarodna telefoniranje, gubljenje vremena i novca, pomeranje termina... sto je ogavno ako se nesto planira i radi.

Ostalo je istina, mada bi ja limitirao izdavanje pasosa, ili bar njegovo trajanje. Pa ako zvrndaju, a ne znaju gde idu, mogu da odu na nekoliko dana, da se vide sa vamiliju..i nazad u otadzbinu.

I ako se jednom aplicira viza, neka te osobne podatke cuvaju, ako ni zbog cega ono zbog NJIHOVE "bezbednosti"...o kojoj toliko brinu

Poz
[ tolstoy @ 23.07.2009. 20:33 ] @
Ne znam da li je pametno otvarati novu temu, zato bih Vas na ovom mestu pozvao da se osvrnemo na rad nasih ambasada i konzulata, kao i Ministarstva spoljnih poslova.

Primer: Proslog septembra, pred putovanje u Jermeniju, pokusavao sam na sve nacine saznati da li je srpskim drzavljanima potrebna viza? Nazovem nasu ambasadu u Moskvi, tek iz treceg pokusaja mi saopste da viza nije potrebna, a u medjuvremenu i sam nadjem informaciju na sajtu http://www.mfa.gov.yu/Srpski/konz/vize-vizni_rezim.htm gde se nedvosmisleno ukazuje da nam viza nije potrebna.

Kada sam sleteo u Jerevan, bilo je iznenadjenje u gostima: viza 50$, vazi 120 dana, ali samo za jedan ulazak (i izlazak), putovao sam jos nekoliko puta i svaki put nova viza. Par putovanja u Jermeniju i pola pasosa zauzeto njihovim vizama, istog su formata kao i sengenska viza i takodje se daje samo na DVE prazne stranice. Znaci, nase ministarstvo NE ZNA ili jos gore, ZNA, ALI NAM DAJE NETACNE INFORMACIJE, o viznom rezimu sa nekom drzavom!

Pisao sam im e-mail (na stranici http://www.mfa.gov.yu/Srpski/konz/vize-vizni_rezim.htm je link na nepostojecu e-mail adresu [email protected] , a pravu adresu sam nasao na stranici http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=67236 i prava adresa Ministarstva je [email protected]) ). Odgovor nikada nisam dobio!
[ tolstoy @ 24.07.2009. 22:14 ] @
Izgleda da neko iz Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije prati ES, jer posle moje jucerasnje recenice "Odgovor nikada nisam dobio!", danas mi stize pismo sa odgovorom! :)

"Postovani gospodine,

u vezi sa vasim pitanjem, obavestavamo vas da je azuriranje viznog rezima R.Srbije u toku, u okviru cega se razmatara i primena sporazuma sa pojedinim drzavama. U konkretnom slucaju, u pitanju je Sporazum izmedju SFRJ i SSSR o uzajamnim putovanjima gradjana iz 1989. Kada ovaj proces bude okoncan, najnoviji podaci bice dostupni na sajtu MSP.

S postovanjem, XXXXXXXXX "


Na stranu sto je odgovor uopsten i nemam neke koristi od njega, ali sta da se radi, azuriranje je u toku, a kada ce proces biti zavrsen... Eh, birokratijo!
[ vladd @ 28.07.2009. 18:23 ] @
Nego sta nego citaju, i sa ES-a ce da nauce kako treba da rade...ne samo jedno, nego sva ministarstva. Za pocetak i ministarstvo privrede, nauke, a za koji mesec ce svi da citaju naglas postove sa ES-a na sastancima

Poz