[ Lizard King @ 03.03.2009. 00:55 ] @
naizgled ispravna obodin WA 718 SC ves masina, ali od skora lose (nedovoljno) opere ves?
ima li neko sugestije sta proveriti?
vodu greje, vrti, sve je naizgled normalno ali je ves neopran...
imam neke ideje, ali bih voleo da cujem jos neko misljenje
sto pre...

shemu sam veceras nasao na sajtu, ali je dosta necitka...

p.s. nije do praska...
[ ivan_sim @ 03.03.2009. 18:35 ] @
Ta masina ima samocistecu pumpu za izbacanje vode,tj mema filter.
Moguc problem:
-pumpa je zapusena tj puna jer verovatno nije ciscena,ili
-u crevu je mozda nesto zapalo i voda nema dovoljan protok te masina ne moze normalno da izbaci vodu a ni ispere.
-proveri da li masina okrece levo - desno tj da li pranje radi normalno.
[ ZDRAVKO T @ 03.03.2009. 20:09 ] @
Prijatelju,slažem se sa Ivanom jedino bih dodao
-Provjeri dali prima prašak
-dali izbaci svu vodu na kraju i jeli pali centrifugu a nije na odmet crjevo od odvoda staviti u kadu ili wc šolju jer može i biti zapušenje u zidu da se manifestuje kao takav kvar.
[ Lizard King @ 03.03.2009. 21:08 ] @
masina ima filter, koji je cist (proveravam vrlo cesto, bas zbog problema)
odvod je OK, izbacuje svu vodu
prasak i aditive uzima normalno
ostale sugestije cu proveriti
mada
danas sam je otvorio i nasao kabl u prekidu
amortizer je precvikao kabl koji napaja jedan od ventila za vodu
mislim da je za pred-pranje ili ispiranje, nisam siguran koja mu je uloga,
onaj koji "strca" direktno u kadicu (bubanj)

nadam se da ce to resiti problem,
videcu posle test-pranja

u svakom slucaju,
hvala na sugestijama a i nove ideje su dobrodosle
(za slucaj, ne daj Boze, da ovo ne resi problem)
[ Lizard King @ 12.03.2009. 01:33 ] @
Evo kako sada stoje stvari:

merio sam temperaturu pri pranju "belog vesa", sto ce reci da je termostat postavljen na 90+*C (MAX)
i izmerio sam (klasicnim alkoholnim termometrom) oko 70*C, negde na 3/4 ciklusa "kuvanja", nisam sacekao bas do kraja.
Posumnjam na termostat. Posto nisam nasao da kupim nov, od drugara pozajmim polovan ali ispravan, kako on kaze, i ponovim postupak, ovog puta bez vesa, samo voda (test-pranje).
Sacekam (s "novim") termostatom sam kraj istog ciklusa i izmerim 77.5*C!
To znaci da mi fali nekih 15-20*C!!!
To vec moze biti uzrok slabijem pranju, ali mi nije jasno sta moze biti uzrok tom temperaturnom podbacaju!?
Kontam - malo je verovatno da dva termostata boluju bas od iste boljke, tj. da oba lazu i to za istu vrednost!?
Sta jos moze uticati na ne-postizanje zadate temperature?
Zar programator ne bi trebalo da ceka da taj uslov bude ispunjen?

Opet razmisljam - ako je, recimo, "oslabio" grejac (kamenac, npr.), ne bi li trebalo da masina jednostavno ostane da ceka (doveka) da se temperatura digne do tih famoznih 90*C?
Ili mu ona da fore izvesno vreme pa posle tera dalje, postigao on zadatu temperaturu ili ne?

Ves-masina (ova, barem) nije neki spejs-satl, trebalo bi da je lako prokljuviti je, ali sam ja neupucen u tematiku i ovo mi postaje prava misterija.

Ima li s tim veze onaj fiksni davac temperature, mislim da mu je granicna vrednost negde oko 40*C?
Da ne laze on? Da ne sluzi on kao neka referenca ovom drugom (ne verujem, ali...)?

Sve u svemu, problem slabog pranja vesa ostaje, pa da cujem majstore

P.S.
Pozeljno je STO PRE naci resenje, jer imam ovde jednu bebu koja maximalno koristi pomenuti resurs!
[ Lizard King @ 12.03.2009. 01:54 ] @
Upravo procitah slicnu temu (http://www.elitemadzone.org/t346116-Gorenje-WA-lose-pere-ves)
pa mi to dade smernicu - mozda ni moja obodinka ne koristi regulacioni termostat kao komandni, vec samo kao osiguranje?
Ako masina nije obavezna da ceka zadatu temperaturu vec je samo osigurana od njenog prekoracenja, onda hladna voda i/ili los grejac mogu biti uzrok pod-grejanoj vodi!
Da li je to slucaj kod mene?
Moze li se prepraviti tako da masina ipak saceka zadatu vrednost?
drugim recima, IMA LI NEKO CITLJIVU SEMU za obodin WA 718 SC, kao i predlog prevezivanja, tj. prepravke/nadogradnje?
Sema na prvom mestu...

sto pre...
[ Kosuth @ 12.03.2009. 07:57 ] @
Odavno sam ja rekao da su "đetići" trebali da se usredsrede na proizvodnju"Njeguškog pršuta","sira iz mješine" i "loze"(a da što će drugo),pa da time"ošvoje švijet".
NE,oni krenuli s"bijelom teknikom" u "ošvajanje"...

I sad,imaš to što imaš...

Ajde probaj još ovo,kada mašina dostigne maksimalnu temperaturu,kako ti kažeš 70-tak stepeni Celzijusa,"VRATI" programator da ponovo istu vodu dogreje i prati šta se događa(mada ne verujem da je to problem).
Pazi,to što piše 90°C ne mora i nije u dlaku toliko,čini mi se da i na termostatu piše odstupanje od nekih+-10%,a i pitanje je koliko tačno možeš da izmeriš temperturu vode unutar bubnja.
I još jedna stvar,pošto sad mašina,zbog"aktivnosti"tvog medenog eksploatatora"mora"da radi 32 sata dnevno,da nije,kojim slučajem,PRENATRPANA vešom?
Nominalni kapcitet veš-mašine se ne sme pekoračiti,jer će to u tom slučaju biti jedan od osnovnih uzroka lošem pranju.(e,sad ovo malko"pere" đetiće)

PS
pročitaj oznaku na programatoru(PG...;EMP...;EAT...;...) pa da vidim imam li nešto od šema...

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 12.03.2009. u 09:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 12.03.2009. u 09:10 GMT+1]
[ ivan_sim @ 12.03.2009. 23:04 ] @
Ovo bar nije problem odgovoriti.

Po meni vm obod WA718SC nosi programator PG 302-01.

Elektricna sema i montazna sema su u prilogu.

Termostat NO 40 sluzi da masina ne napreduje i samim tim ne radi mesanje levo - desno dok voda
u bubnju ne dostigne 40 stepeni.

Termostat radni sluzi da bi iskljucio grejac tek kada se dostigne zadata tenperatura.
Taj termostat ima regulaciju od 0 - 88 stepeni tolerancije max +5% i -10%.

Princip rada na pranju tj od broja 3:
- masina pocne da prima vodu u drugu posudicu,
- kad se dostigne dovoljan nivo prestane primanje i ukljuci motorce programatora,
- posle 4 min pg (programator) prebaci za 1 zub i ukljuci grejanje.Istog trnutka se iskljuci motor pg i prestaje mesanje,
- ceka se da voda dostigne 40 C,
- kad se ugreje na 40 C NO40 se zatvori i pocne mesanje ,i napredovanje programatora na svakih 4 min,
- grejac i dalje radi ako nije dostignuta zeljena temperatura,
- maksimalno vreme kolko moze da radi grejac na pranju je 60 min racunajuci od trenutka kad je termostat NO40 ukljucio.

E ako i sad nekom nije jasno onda...

Neznam kako i gde si merio temperaturu?
[ Kosuth @ 13.03.2009. 05:49 ] @
Bravo @ivan_sim,nego izgleda da mladi tata dorađuje posao na ruke,pa nema vremena da se javi.
[ Lizard King @ 13.03.2009. 15:27 ] @
BAS sam zauzet oko klinca, hvala na odgovorima, javicu se
(ovo sa vracanjem programatora sam probao, digne na oko 85*C, ali sam probao bez vesa, ne znam kakav je efekat)
temp. merim tako sto zaustavim masinu (OFF), otvorim vrata i tutnem termometar u vodu - nivo je taman toliko ispod da voda ne izadje

C U soon

pozz
[ zoka akva @ 13.03.2009. 18:05 ] @
ta masina verovatno poseduje indesitov programator koji ima problem sa slabim oprugama kocnice koje sluze za vremenski pravilno pomeranje jezgra programatora te usled njihovih pucanja dolazi do brzeg koraka programatora pa samim tim i do skracenja vremenskog intervala pranja i nemogucnosti postizanja temperature od 90c
[ Lizard King @ 14.03.2009. 01:09 ] @
Kao sto rekoh, klinci mi maximalno trose vreme, pa ne stizem mnogo - ni da uradim oko masine, a ni da se okacim na Net;
nego, pade mi na pamet i ova mogucnost:

ako onaj fixni za 40*C ne radi (stalno je zatvoren), to takodje moze dovesti do slabijeg grejanja?
posto je voda iz vodovoda 4*C (bila juce), to znaci da, ako je programator ne ceka da krene od 40*C, nema sanse da dostigne neku pristojnu (pozeljnu) temp!

bogami, ima tu jos sto-sta da se proveri, a vremena je tako malo...
(evo i ovo pisem u 2h ujutru, dok "andjeli" spavaju;
a ovo je ipak nezgodno vreme za rad na masini )

2 B continued...
[ Kosuth @ 14.03.2009. 11:31 ] @
Nije se jednom desilo da ustvari "kvar" mašine bude u nestrpljenju mlade domaćice i želji da se odjednom opere što više veša...
Kapacitet te mašine je 4-4,5 kg SUVOG VEŠA!
Sve preko te količine može uzrokovati loše pranje.
[ Lizard King @ 14.03.2009. 23:18 ] @
kolicina vesa nije u pitanju, islo je i manje i vise

jedino mi krivo sto danas nisam imao sanse da proverim taj 40*C senzor (za minimum temperature, ako sam dobro shvatio, mada
nije mi bas jasno sta se desava s procesom ako se na podesavajucem termostatu odabere niza temperatura, recimo 30*C;
tada ga on premosti, valjda?)

pozz
[ zoka akva @ 15.03.2009. 20:32 ] @
ne bih zeleo da se ponavljam ali problem ti je sto posto u oprugama na programatoru . govorim ti iz sopstvenog iskusva jer se bavim servisiranjem
[ Kosuth @ 15.03.2009. 22:01 ] @
@Lizard King,
Pročitaj prvo oznaku na programatoru da bismo mogli uopšte bilo kakav smisleni odgovor da damo...
[ x3mann @ 16.03.2009. 16:06 ] @
moze ovde da bude jedan problem koji se meni desavao sa Gorenjem wa583
ali pre svega uradi mali test sa tom tvojom obodin
Naime ukljuci program bez pretpranja (dakle samo pranje ) a solju praska nemoj da stavljas u fioku (dozirnu posudu) vec je polagano prospi direktno po vesu u bubnju masine
Javi da li su ti tako bolji rezulatati pranja ?
[ VASSS @ 16.03.2009. 21:15 ] @
Hoće da laže klixon termostat(NO40).Možda ti je zalepio,i nema šta da se doda sve su ti kolege lepo objasnili.
Zzzzzzdddddrrrraaaavvvo
[ Lizard King @ 16.03.2009. 22:29 ] @
Posto je masina, ovakva kakva je, silom prilika IPAK u upotrebi (evo je, i sad pere), nemam uvek prilike da je "operisem";

elem, nadam se da cu sutra nastaviti rad - kao prvo nameravam da zamenim klixon termostat,
jer sam ga otvorio i video da je jedan od kontakata labav - drzala ga je neka nitna koja se "pojela".
Posto to nije zdravo za normalan rad, sledi zamena, cekanje da se lepak osusi i zatim novo kontrolno pranje.

Sve sugestije uzimam u razmatranje i pratim...

U ocekivanju novih podataka "sa terena", pozdravljam drustvo koje se ovako usrdno zauzelo za moj problem -
citamo se uskoro, cim saznam nesto vise.

pozz
[ Lizard King @ 17.03.2009. 14:25 ] @
na programatoru pise:

PG
0302

(pa utisnuto nesto kao T754, mada sumnjam da je bitno)

popodne idem u kupovinu klixona...
[ Kosuth @ 18.03.2009. 16:22 ] @
Do sada ti je mašina verovatno već"proradila",a ako nije,eno,gore ti je @ivan_sim objasnio sve u "sitna crevca" za taj tip programatora sa sve šemama zajedno.
[ Lizard King @ 18.03.2009. 22:23 ] @
danas popodne postavio novi klixon
sad ostaje cekanje na susenje lepka (24h) i test voznja
...samo da ne procuri...

bilo bi super da time zavrsimo temu

bicete obavesteni
[ Lizard King @ 23.03.2009. 00:12 ] @
na zalost, slaba vajda...
ni posle zamene kliksona (40) masina ne pere dobro
ostaju fleke, sto je posebno uocljivo na belom vesu (recimo, tragovi na pelenama)

razmisljam da li bi vredelo da stavim klixon 50, video sam da i toga ima u prodavnici.
doduse, sa ovim nisam merio dokle stize temperatura, ali ne znam ni da li bih tim drugim
mozda ugrozio pranje "obojenog" vesa - da ne pusti boju ili sl?
moracu da izmerim temperaturu na "kuvanju"...
(a i vreme opet zahladnelo, pao sneg, temperature pale...)

posle toga, dodje ponovno iscitavanje cele ove teme i razmatranje ostalih mogucnosti
(ako mi draga ne popizdi i odvede me u kupovinu nove masine,
sto mi bas nije omiljena varijanta)
malo sam skeptican prema ovim prepametnim masinama,
narocito ako utrefim neku losiju - ko ce tek nju da popravi, kad ne mogu
ovako prostu kao sto je 718!?
a ni cene im nisu naivne

dakle, trenutno stanje:
duplo golo!

pozz!
[ Kosuth @ 23.03.2009. 08:44 ] @
Batali klikson...
Citat:
nivo je taman toliko ispod da voda ne izadje

Nešto ti i dalje promiče pažnji,pa dok ne uočiš i javiš nam,pokušaj još i ovo,DODAJ,kroz kutiju za prašak JOŠ vode(može i zagrejane),toliko da nivo vode bude oko 10-15 cm od donje ivice"stakla" i to kada je veš već unutra,dakle istovremeno kad i mašina sama uzima vodu.

Isto tako,preporučljivo je da prašak za pranje(ne u procesu pretpranja),kao što je to već neko rekao ovde,staviš u sredinu veša!
Zašto?
Pa,zato što je potpunija i efikasnija iskorišćenost praška,jer se polako otapa u nadolazećoj vodi,dok kad mašina uzima prašak sama iz kutije,dobar deo odmah završi u filteru pumpe.

Ajde,pa se"čujemo"...
[ Lizard King @ 23.03.2009. 15:33 ] @
na to s praskom mi je i zet ukazao, ideja stvarno vredna paznje

a koliki je normalan nivo vode i moze li se (i kako) promeniti;
kod mene je nivo odmah ispod stakla, tako da se vrata mogu otvoriti bez prolivanja
(tu mislim na nivo kod "belog" vesa, na "obojenom" je nesto visi, cini mi se do kraja iskosenog dela stakla,
tamo negde gde pocinje ravan deo - "dno spijunke", da se tako izrazim

probacu i to, nego mi ide na zivac sto stalno mora da se ceka da se nakupi nova tura vesa za pranje,
ja bih to sve u jednom danu - al' ne moze...

javicu se...
[ Lizard King @ 24.03.2009. 02:30 ] @
Veceras sam otpratio dobar deo procesa pranja,
sad imam malo bolju predstavu o tome.

Koliko sam video, sve odradjuje -
cekala je da klixon ukljuci, tacno na 40*C;
dostigla je maximalnu temperaturu od 83*C na kraju tog
ciklusa,
sto bi trebalo da je dovoljno za dobro pranje (?), uzimajuci
u obzir ranije navedenu toleranciju termostata.
Izbacuje vodu kad za to dodje vreme, mulja, centrifugira,
razlikuje donji i gornji nivo vode...
E, za njih nisam siguran da li su korektni, nadam se da
jesu:
donji nivo je takav da voda tek prekrije donju ivicu
rotirajuceg dela bubnja (znaci da je ves u vodi dubine oko
10-12cm),
a gornji nivo doseze do vrha kosine stakla na vratima (tj.
sve do ravnog dela stakla, takoreci do njegovog "dna", kad
bi se postavilo u polozaj soljice za kafu, recimo).
To sam grubo predstavio donjim crtezom.

U ovom pranju sam primenio onaj sistem naknadnog sipanja
praska - nisam ga odmah sipao u dozer vec sam sacekao da
masina uzme vodu, pa sam tek tad dodao direktno kroz ulazno
crevo u bubanj, zalivsi ga odozgo vodom - da ga protera...

Sad nestrpljivo cekam ocenu cistoce ovako opranog vesa.

"cuce se...", sto bi rekao Radovan III


[Ovu poruku je menjao Lizard King dana 24.03.2009. u 03:41 GMT+1]
[ Kosuth @ 24.03.2009. 10:22 ] @
Na osnovu svega što si do sada naveo,spreman sam da zaključim da ti je nizak nivo,količina vode u toku pranja,pogotovu belog veša.
Presostati u veš mašinama su uglavnom svi sa dva nivoa,tzv.predpranje-više vode,pranje("kuvanje")-manje vode.

Obzirom da veš mora da se pere u VODI,slobodno dodaj JOŠ vode,kako sam ti već rekao,a eventualno štelovanje nivoa vode na presostatu,O TOM PO TOM...
Citat:
U ovom pranju sam primenio onaj sistem naknadnog sipanja
praska - nisam ga odmah sipao u dozer vec sam sacekao da
masina uzme vodu, pa sam tek tad dodao direktno kroz ulazno
crevo u bubanj, zalivsi ga odozgo vodom - da ga protera...

Greška!
Kad jednom staviš prašak,pre početka pranja,u SREDINU VEŠA nema više potrebe da ga dodaješ,jer će manje-više doživeti istu sudbinu,završiće opet dobrim delom u pumpi!
Jedini ispravan postupak dodavanja praška je da se prethodno DOBRO RASTOPI U TOPLOJ VODI i tako saspe u kutiju.

To sad baš i nema mnogo veze sa komforom domaćice u toku pranja,ali šta ćeš,OBODINKA JE TO...

Dodaj vodu!

Ajd' sad,skupljaj veš...
[ Lizard King @ 24.03.2009. 14:14 ] @
eh, da, komisija je zakljucila da jos nije dobro...
[ x3mann @ 26.03.2009. 00:20 ] @
@Lizard King
kolicina vode u pranju je oko 10 litara sto obicno bude do ivice gume bubnja
drugo zanima me sta si uradio .Da li si kao sto sam ti savetovao ravnomerno prosuo prasak po sredini vesu pre ukljucivanje glavnog pranja i sta se desava u tom slucaju
Prasak nikako ne moze u tom slucaju da ode u pumu kao sto se inace desava jer prva kolicina vode koja dolazi iz dozirne posude zatvara cev izmedju pumpe i kazana amasina pocinje da okrece tek nakon sto uzme vodu !
i ono sto me najvise zanima koji je prasak u pitanju i koliko ga stavljas kada se na belom rublju javljaju fleke ?
[ VASSS @ 29.03.2009. 08:29 ] @
Probaj sa ARIEL praškom,i ako imaš dobru temperaturu,i pumpu koja izbacuje vodu na vreme,trebalo bi da radi kako treba.Kazan nadam se nije zarđan tj. da se fleke ne stvaraju zbog rđe.Obrati pažnju na dužinu pranja,trebalo bi biti isto kao pre,kad je bio ispravan.
Ja na primerbeli veš perem na 60stepeni sa ariel praškom,i odradi perfektno(gorenje mašina).
Javi šta si uradio.
PPPPOOOOOZZZZDDDRRRRAAAVVV
[ test1234 @ 31.03.2009. 09:25 ] @
Probaj ovo, meni je uvek davalo rezultate.

Stavi novi grejac od 3000W. Postavi dvostruki presostat umesto jednostrukog i iskljuci-premosti termostat ,,NO-40,, .Dobices malo vise vode prilikom pranja, bolje ispiranje, izbecices ,,sagorevanje-flekanje,, vesa prilikom cekanja-stajanja da grejac zagreje na 40*C, dobices pranje na niskim temperaturama od (12-40*C) sto dosada nisi imao a ovi novi praskovi bas u toj temperaturnoj zoni najvise odradjuju pranje. Programator moze da izdrzi 14A jedino prekontrolisi snagatorske buksne i pravi pauze izmedju pranja po dva casa.

Presostat vezujes tako da kontakte 11 i 21 mostis, grejanje stavljas na nizi nivo a isklucenje dovoda vode na visi nivo (kod Metalflexa nizi nivo je 21-22-23).

Investicija je oko 1400 din,ako radis sam, vredi probati.

Ovo ti je provereno radio sam to mnogo puta, dok je Bog isao po zemlji.
[ Lizard King @ 10.04.2009. 01:07 ] @
eh, kad kola krenu nizbrdo...

riknuo mi HDD, nacisto crk'o, ni BIOS ga ne vidi - zato me nema danima (nocima) na forumu
jos se nisam sredio, javicu se cim stignem

pozz svima
[ Lizard King @ 18.04.2009. 00:30 ] @
aktuelni prasak je Tide Soft effect, mada je probano i s nekim drugim, ne znam kojim (isto )
ravnomerno posipanje praska po vesu nije dalo rezultate

onako obimne izmene (grejac 3 KW i ostalo) jos nisam spreman da probam;
na kraju krajeva, masina je prala s ovim istim elementima...
mozda ako sve ostalo propadne, sad je to vec pitanje casti

verovatno ce mi posle praznika doci majstor da pogleda,
racunam - covek sa iskustvom...

fleke nisu od rdje, tacno se vidi na peleni gde je bila kaka - ostaje bledo zuta fleka,
izvinite na slikovitosti...

videcemo...
[ Kosuth @ 18.04.2009. 09:58 ] @
Sve mi se čini da će u ovom slučaju promena praška da reši problem...

PP?
[ Lizard King @ 18.04.2009. 23:31 ] @
kao sto rekoh:

aktuelni prasak je Tide Soft effect, mada je probano i s nekim drugim, ne znam kojim (isto )
[ test1234 @ 20.04.2009. 12:58 ] @
Probaj prvo dvostruki nivo vode, premosti NO-40, to nije tesko ni skupo, dace rezultate iako nece dovoljno grejati. garantujem 100%.
[ Lizard King @ 04.05.2009. 01:25 ] @
izgleda da je Kosuth potrefio u centar:
s cetvrtim (!) praskom je oprala dobro (Duel)

ne mogu da verujem kakvo nam djubre prodaju,
a kupljeno u samoposluzi, ne na buvljaku ili slicno...

HVALA svima na pomoci,
usput sam dosta i naucio

pozdrav!

[ negeru @ 29.05.2016. 22:16 ] @
Nakon 7 godina zadnjeg odgovora, ja sa ove strane monitora, čitam post od početka. Kao španska serija, sedim sa pivom u rukama kao majstor i posmatram odgovore. Neverovatna nervoza između odgovora i odgovora. Šta može da bude sa mašinom.... Čak u jednom trenutku sam pomislio da @Lizard King nas/vas zeza. Al kraj je najjači :D :D Teška dramaturgija :D Kao što je u filmu Duhovi u Nama :D
Je*eni prašak :D :D

Izvinjavam se zbog mog odgovora, al sam baš slatko nasmejao :)