[ StORM48 @ 12.03.2009. 18:50 ] @
Citat:
USKORO TAKSE NA TEHNIČKE UREĐAJE

12:40 | Izvor: Večernje novosti

Beograd - Uskoro će svi oni koji kupuju televizore, razne tehničke uređaje i kompjutersku opremu plaćati i ekološku taksu, kaže Oliver Dulić.



"Znam da će mnogi reći da sada nije pravo vreme za uvođenje ovakve obaveze", priznaje Dulić i dodaje da je svestan da će ta mera, koja će početi da se primenjuje za nekoliko meseci, poskupeti aparate, ali i rešiti problem zagađenja od opasnih materija.

Prema njegovim rečima, sada taj otpad nema gde da završi, pa se na hiljade kompjutera nepravilno odlaže.

Dulić nije želeo da spekuliše koliko će taksa za reciklažu elektronskog otpada iznositi.


Izvor

Znači, po starom Mafijevom Zakonu - i od najgoreg postoji gore. Ko je planirao da nešto nabavlja ili neka se baci u ino-kombinacije ili neka kupuje sada. Ovo mora da je povezano sa onim "stendbajproblemom"

Ako sledeći put izađem na ulicu, bez pištolja ne idem!

Pozdrav
[ vidan kv @ 12.03.2009. 19:24 ] @
....ili prosto rečeno "nemamo čime više da popunimo RUPETINE u budžetu pa smo se setili te taxe a i lepo zvuči kao izgovor jer čuvamo životnu sredinu"!....ako to znači da će od te taxe svaki put kada se proda neki tehnički uređaj zasaditi po jedno drvo ili na drugi način oplemeniti prirodu prvi sam ZA.Koliko me sećanje služi neki sličan kvazi izgovor je bio i kada se svojevremeno uvodila "čuvena" šešeljeva taxa za registraciju vozila....šatro najebaće samo vlasnici džipova i besnih auta koji ionako ne znaju šta će sa lovom-vidim svi su do reda propali.......šta je sledeće?Taxa za hleb...pa mrvice koje istresamo zagađuju okolinu......extra taxa na pasulj,pa gasovi koje isti proizvodi u digestivnom traktu cepa i uništava ozonski omotač,.......interesantno je koliko ovaj narod ima savitljivu kičmu.......koji pištolj brate,ovo polako ali sigurno postaje za mitraljez......pozdra!
[ noreniou @ 12.03.2009. 19:32 ] @
Tataratira ;)
videli fazon od braće Crnogoraca
pa ajd i kod nas da uvedu svakojake eko takse - kako to lepo ušima zvuči
--nakon recimo eko nameta za priobalje - a domaći biznismeni pokupovali obale reka, te im se treba pomoći sada kad planiraju mega-giga poslovni centar na obalama, kao i čoveku koji kupi 3 šećerane za po 3 evra a iste posle 6 god. proda za milione evra a onda jos trazi pomoć države za svoju naraslu grupu kompanija, treba sada opet pomoći 'domaćim' biznismenima, sa firmama na egzotičnim ostrvima, da kupe stranu tehnologiju i ostvare značajan udeo u tržištu, koji je u celom svetu veoma profitabilan (ne bi se recimo mafijasi u Americi tukli za smeće/reciklažu) a posle par godina bi videli kako 'domaca' pamet masno preprodaje 'svoju' uspesnu industriju strancima.

A jednostavno, da je država kakva bi trebala da bude, mogli bi da otvore u pravom smislu te reči tržište za zainteresovane firme -promenom propisa i znatnim pojednostavljenjem postupka, a ne da Vam za jednu stvar treba hrpa papira sa raznoraznih strana, i dovoljno je da se nadje samo jedna osoba koja zahteva da bude 'poćaščena' pa da posao stagnira - konkretno, recimo znam za interesovanje Albe iz Nemačke (preko 5 god.) i još jedne firme iz Španije (preko 3 god.) medjutim trenutni propisi, propisi, propisi...
[ Horvat @ 12.03.2009. 19:48 ] @
a je l daju podsticaje za otvaranje reciklaznih postrojenja?
je l daju podsticaje za koriscenje oie?
je l daju podsticaje za ekolosku proizvodnju bilo cega?

a di ce lova iz taxi? u dzepove [dodati pridev po zelji] iz skupstine i ministarstava?
[ burex @ 12.03.2009. 20:23 ] @
Citat:
Beograd - Uskoro će svi oni koji kupuju televizore, razne tehničke uređaje i kompjutersku opremu plaćati i ekološku taksu, kaže Oliver Dulić.

To brate! Udri! Nek crknu pogana gamad! Kako ih samo nije sramota da od svoje bedne plate i penzije kupuju ultra jeftine CRT televizore koje štete okolini?
Ono što ovoj državi definitivno ne treba u ovom trenutku je i dalje usporavanje potražnje na polju električnih aparata. Koliko ljudi sada i dalje koristi neki EiNiš/Riz/Čajavec TV? Koliko ljudi ima matori računar i ne namerava da uskoro kupi novi? Koliko ljudi ima matori usisivač, veš mašinu, frižider, štednjak?! Zbog ovoga će još manje da se kupuju novi uređaji, najavljena digitalizacija televizije će biti odlagana u nedogled, 3G telefonija će da bude korišćena od strane 0.01% korisnika, internet brzine će biti "dovoljne", elektronsko poslovanje će biti na nivou Botsvane, a NEO/Matrix/Awai/Assai/VOX/"Daewoo"/"WEG" i sl. krševi će biti standardni brendovi u svakoj kući... Raj na zemlji.

A gde će biti objavljeno na koji način će se tretirati te "ultra štetne materije"? Da pogodim - jedan reciklažni centar u Srbiji koji je jedini sposoban za reciklažu elektronike će dobiti tender i ima da skakuće od radosti...?
[ Nenad1234BGD @ 12.03.2009. 21:48 ] @
Sta reci nego "Reboot Serbia"
[ Darko Nedeljković @ 12.03.2009. 22:45 ] @
Ovi Bozici su moji idoli. A i njihovi sinovi. Klanjam im se sa dubokim postovanjem.
Trenutno uzimaju pare od firmi za odnosenje starih racunara, a onda uzimaju opet kad te kompjutere malo prepakuju i prodaju kao polovne. Ono sto je neispravno, samelje se i prodaje firmama koje otkupljuju sekundarne sirovine, valjaonici bakra i ostalim slicnim. I od njih se dobiju neke pare. Nekad se ti mleveni kompjuteri i izvoze, pa se onda dobiju pare i od ino-kupca, i iz sredstava za podsticaj izvoza. Sada ce jos i ove takse da dobijaju. Znaci nema sta - ljudi su sposobni, postujem ih i duboko im se divim. Mislim da na planeti nema jos jedan takav biznis gde dobijas pare i kad nabavljas i kad prodajes i na sve to jos i od poreskih obveznika.
[ zenith @ 13.03.2009. 00:03 ] @
Ja cu da placam, i treba svi da placamo. I vazduh cemo uskoro placati, ja cu sve obracunate kubike da redovno platim, jer ako ne platimo, izracunace nam i kamatu :)
[ a1200 @ 13.03.2009. 01:03 ] @
[irony]Pa kako mislite drugacije da se "budzet" popuni, kad vec ne placate TV pretplatu...[/irony]
[ Joker @ 13.03.2009. 05:43 ] @
Znači opet će da zaživi šverc tehničke robe
[ Deep|Blue @ 13.03.2009. 07:36 ] @
Naravno da je u pitanju punjenje budzeta.
Bilo mi je zanimljivo kad su uveli eko takse za registraciju vozila.
Rekoh, konacno, pocece da mere izduvne gasove i da deru dizelase i ove sto voze na mesavini bezolovnog i motornog ulja ...
I onda, pri registraciji videh cene i umreh od smeha

1. Dizel, benz vozila starija od 5 godina ~ 400 din
2. euro 3 ~ 250 din
3. euro 4, euro3 + gas ~ 180 din

wow, bas u interesu zastite okoline.
[ musicmaster @ 13.03.2009. 08:33 ] @
Mislim da je George Carlin dao mnogo dobar doprinos ovoj temi.

[ zaraza @ 13.03.2009. 08:54 ] @
Nije mi jasno sto lepo ne uvedu stavku "Porez na budalu" i uzimaju koliko im treba....
[ sinpetrovic @ 13.03.2009. 09:55 ] @
Ja sam zadivljen i odusevljen jos jedan nacin doprinosu SEKE-a na nasem prostoru, posle talasa
poskupljenja (gas-a, telefona, struje, ....)

A genijalno za one koji ce dobiti posao reciklaze, a mislim da su vec tenderi zakljuceni, samo nisu jos raspisani.

1. Uzimace se taksa na el. uredjaje "i dotirace se izgradnja postrojenja". A time ce siromasniji gradjani biti onemoguceni da kupe noviju (green) tehologiju zato sto ce cene biti vece, ali ce onda kupovati polovnu (opasniju) tehniku na kojoj nece biti te ekotakse. Ili ce npr. prodavac iz oglasa polovne opreme, morati da naplati taksu i da je uplati na racun vlade?

2. "Firme" koje se bave reciklazom naplacivace oslobadjanje gradjana od tih "opasnih" uredjaja, jer se nece smeti baciti u smece cak ni u posebnim kantama. Samo kada se setim reklame Telenora o reciklazi mobilnih telefona (besplatno cemo preuzeti). Nego cemo im na noge nositi, televizore, belu tehniku, kompjutere. Naravno kolima, trosicemo gorivo na koje opet placamo poreze, a mozda i razne ekotakse, ili necemo ni smeti da sami nosimo, nego cemo morati zvati njihovu transport sluzbu ciju cemo uslugu opet platiti + cenu otkupa.

3. Centri za reciklazu ce stvarati profit, kada prerade stare uredjaje, tako sto ce od 5-6 komada napraviti jedan ispravan ili ih samleti i pretopiti u sirovine, koje kasnije mogu da prodaju.

Mislim da je ovo jos jedna o budalastih ideja, koja sluzi da popuni rupe u budzetu, zbog friziranih primanja.
Umesto da sebi skresu astronomske plate, tj. prihode po raznim osnovama.

Nemam nista protiv razvrstavanja otpada pocevsi od kuce/skole/posla gde god.

Papir, staklo, plastika/pet amalaza, metal, da svima nama po kvartovima ili pojedinacnim stanbenim jedinicama dodele (besplatno) i odredjene posude za odlaganje takvog otpada. Kazem besplatno, jer ce drzava imati zaradu od prerade takvog otpada i prodaje sirovina.

Sto se tice ekologije, koliko je stetan organski otpad? Koji npr. nastaje prilikom spremanja hrane (przeno ulje, kora paradajza, jaja, itd..). Da udarice nam posle eko-taksu na hranu, jer truli i stvara opasne gasove.

Ajde da im napravimo listu sta jos sve treba da placamo. Moj predlog vladi je:

1. da platimo svaki put na bilo sta da kupujemo 2% na ime ekotakse od iznosa (cena sa pdv-om + 2%). Naravno radi ravnopravnosti u drustvu i brzeg punjena budzeta preduzeca ne bi smele imati povrat tih 2%.
[ cozmo_im @ 13.03.2009. 11:01 ] @
Nista s ovim nece postici, osim drasticnog pada prodaje nove tehnicke robe, manjeg priliva novca trgovcima, sto izaziva domino efekat - manje PDV-a u kasi, manje zarade prodavcima i drzavi... pocece nova/polovna roba da se prodaje preko oglasa kao devedesetih, znaci opet crna berza.

U svakom slucaju, bice vise stete nego koristi. Slicni nameti (seseljeve takse i porezi) su i ranije bili nametani pa ukidani (porez na mobilne i slicno) jer je efekat bio totalno suprotan.
[ bukins @ 15.03.2009. 11:56 ] @
Ta ista taksa u Francuskoj postoji godinu dana. Pitanje je samo za sta ce ista biti koriscena u Srbiji i na koji nacin. U Francuskoj su prodavnice koje prodaju elektro uredjaje obavezne da ti uzmu stari uredjaj kojeg zelis da se resis i da plate nekoj od firmi za reciklazu da ga recikliraju. Iznos takse zavisi od tipa uredjaja. Najveca je (cini mi se) na televizore,kompjutere (1-5 evra) i frizidere 13 evra u proseku.
[ Horvat @ 15.03.2009. 12:04 ] @
a francuska kako stoji sa pogonima za reciklazu?
sa podsticajima za otvaranje istih pogona?
sa problemom pod imenom mito i korupcija?
[ StORM48 @ 15.03.2009. 22:26 ] @
@bukins
Kod nas ćeš za te cifre moći samo oči da isteraš...

Kod nas takse idu uvek procentualno, pa kad ti zalepe cifru, ima sve da pršti...

Na stranu što je kod nas zakon o nečemu uvek krajnje nedefinisan, pa ćemo (verovatno) imati i dubioze oko toga šta se tačno podrazumeva pod pojmom "tehnički uređaj", kao što će biti nedoumica oko uslova za plaćanje. Npr. da li će (kada su kompjuteri u pitanju) taksa biti naplaćivana za svaki kablić i komponentu pojedinačno?

Mesta za manipulacije, koliko voliš...

A kod nas sve puca od tehnološke ekspanzije, pa se "udavismo u otpadu". Hoće to... al' juče!

Pozdrav
[ Zeleni zub @ 15.03.2009. 22:59 ] @
OFF:
"Pionir sam, tim se dicim -
vidi majko na sta licim"
:D
[ etrarkia @ 16.03.2009. 13:23 ] @
Hahahaha... e svašta će da izmisle... jel se plaća posebno taksa za daljinski ili se računa da je on u sklopu TV-a?

Prvo, u Srbiji postoji tek nekoliko firmi (možda ne više od 2-3-4) koje se bave reciklažom električnog otpada.
I sve te firme funkcionišu tako što, kad im odnesete el. otpad, oni ga prvo izmere i kažu vam - to će vas koštati toliko i toliko pa vi ako hoćete, mi smo tu.
Znači, tu reciklažu otpada niko neće raditi besplatno!!! Jedino ako je neko dobronameran ili sl.

Dulić, pardon g. Dulić i njegovi ortaci, ako misli nešto ozbiljno da uradi povodom toga, onda lepo neka napravi po jedan centar za reciklažu el. otpada, po jedan u svakom regionalnom centru u Srbiji gde će građani da donose svoj otpad i da ga predaju za džabe, a ne da im se uvodi, pored RTS poreza, sad i ekološka taksa na TV. Pa ima bar 100 većih i ozbiljnijih zagađivača od domaćinstava u Srbiji.

Ma... svašta mi se mota po glavi da napišem, a neću da se nerviram....
Hahahahaha.... pa ni Kusturica se ovog nije setio!
Kakav je to sljam od ljudi....
[ Horvat @ 16.03.2009. 15:14 ] @
Citat:
etrarkia
I sve te firme funkcionišu tako što, kad im odnesete el. otpad, oni ga prvo izmere i kažu vam - to će vas koštati toliko i toliko pa vi ako hoćete, mi smo tu.


ha? kakav je to otpad?
svi otpadi ti PLACAJU da uzmu tvoje gvozdjurije
a ovde ti PLACAS???

kakva je to logika? pa ne iznose to na deponiju ,nego recikliraju,dakle zaradjuju

znaci ni ne mozes im za dz "pokloniti"??
[ etrarkia @ 16.03.2009. 15:33 ] @
http://www.elitemadzone.org/t3...-reciklazu-elektronskog-otpada

Potrazi malo po internetu, da ne bih ostavljao ovde imena firmi i sl.

Placa se, kako su meni objasnjavali, zato sto je el. otpad drugacija "sirovina" od bilo kog cvrstog optada, tj. jer ima dosta delova koji nisu od istog materijala i da mora da se radi separacija svakog dela i sl.

Uglavnom, znam da kad su neki poznanici hteli nesto da recikliraju (u pitanju je bilo bas dosta uredjaja...) da su hteli da naprave ustupak i da to urade besplatno. Normalno, dosao bi njihov kamion da preveze sve to, ali to su "fakultativni" troskovi, uglavnom znam da su tad hteli to da im urade besplatno (igrom slucaja, nesto se iskomplikovalo pa nije doslo do toga).

I da takvih postrojenja za reciklazu nema uopste mnogo (na preste se prebroje), i da se mozda oko toga nesto muti... ko zna ko ce imati racunicu od svega toga. Mi obicni ljudi sigurno necemo ako bude kako ovaj iz prvog maila najavljuje.
[ Horvat @ 16.03.2009. 15:42 ] @
nisu mi bitna preduzeca koja to vrse,nego razlog sto se naplacuje
vau,ima vise,pa i kola kada das u otpad nije sve samo celik...

Citat:
etrarkia
I da takvih postrojenja za reciklazu nema uopste mnogo (na preste se prebroje)


da na zalost,a ni ne postoje uslovi da se otvore nova ,da tako kazem "nezavisna"...steta
[ bukins @ 19.03.2009. 13:34 ] @
Ma slazem je sa tobom storm48 u potpunosti. U Francuskoj sam tek nekoliko godina i nisam zaboravio sta se i kako se to radi kod nas. Samo sam hteo da kazem da ako vec hocemo da donosimo zakone ugledajuci se na zemlje koje su po pitanju ekologije i reciklaze u prednosti na nas bar 20 godina postoji nacin da te takse ne prelaze manje vise simbolicne sume koje ce svi platiti bez problema.
[ Horvat @ 19.03.2009. 15:15 ] @
tu nista sto se tice placanja drzavi nije simbolicna svota :)