[ tvrkic @ 04.04.2009. 22:15 ] @
Bok ljudi,

imam problem s mašinom Gorenje WA 942 typ PS103/11E.
Nakon uključenja i odabira programa mašina normalno uzima vodu i grije, međutim motor jedva okreće bubanj. Kao da je izgubio snagu.
Dok je bubanj prazan čini se da normalno vrti i centrifugira.
Mašina ima mehanički programator, te jedan elektronski modul koji upravlja motorom. Motor je kolektorski istosmjerni.
Ima li netko shemu za navedeni model ?
Remenica se čini ok i mislim da ne proklizava na osovini motora. Tako da ili motor crkava ili je elektronski modul u pitanju.
Modul ću sutra provjeriti. Ovdje se vjerojatno radi o PWM regulaciji snage/brzine motora ?

Molio bih Vaša iskustva i komentare.

Hvala i pozdrav

[Ovu poruku je menjao tvrkic dana 05.04.2009. u 21:56 GMT+1]
[ ZDRAVKO T @ 05.04.2009. 20:47 ] @
Najvjerovatnije četkice na motoru to provjeri jer su to simtomi toga kvara mislim da po onome što si opisao nije elektronika a mislim da taj motor nije istosmjerni već naizmenični sa šest kontakata.Možeš ga provjeriti i direktno povezujući na 220v-faza na jedan kontakt od četkica,most između drugoga kontakta četkice i jednoga kontakta od statora,drugi kontakt statora na 0.Pazi nemoj vezati ništa na tahogenerator(dvi tanke žice idu na osovinu nazad)motor tada radi kao na centrifugi.Ako treba još detalja tu sam.Pozdrav Z.
[ tvrkic @ 05.04.2009. 20:56 ] @
Problem riješen.
Motor i elektronika su ok, dolazilo je do proklizavanja remenika na bubnju mašine što nisam odmah bio primijetio.
Samo sam dotegnuo šeraf i radi normalno.

Zdravko hvala na pomoći i objašnjenju.

Pozdrav