[ stewuss je @ 05.05.2009. 20:51 ] @
Slusao sam jutros na RTS1 vestima da su i nasi proizvodjaci konditorskih proizvoda poceli bez najave da smanjuju gramazu (u prilogu je bio konkretno primer sa Pionirovom cokoladom) a da pri tom ostaju iste cene. Navodi se da je EU donela takav neki zakon pa i nasi poceli da primenjuju. I ne odnosi se samo na konditorske proizvode nego i na mleko, secer, testenine, supe iz kesice... Interesantno mi je da nisam takav/slican prilog video na drugim televizijama. Tako vam se sada moze desiti da kupite cokoladu od 90gr ili 75gr po ceni one od 100gr. I jos navode da tu manju kolicinu pakuju u identicna pakovanja, te da ko ne obrati paznju ili ovo nije cuo bice prevaren. Evo i Politikinog Clanka:
Citat:
Evropa diktira manja pakovanja hrane
Eu ukinula regulativu o standardnoj veličini pakovanja namirnica, pa mleko može da teži 0,9 litara, a čokolada 75 ili 90 grama. – Pojedini domaći proizvođači već primenili nova pravila


Stare prepoznatljive mere namirnica – 100 grama čokolade i kafe, litar mleka, pola kilograma testenine ili kilogram šećera polako odlaze u zaborav. U potrošačkoj korpi je svakim danom sve više „kalirane” robe upakovane u istu ambalažu. I dok proizvođači i trgovci trljaju ruke, jer imaju priliku da smanje količinu a ne menjaju cenu, potrošači su pred još jednim iskušenjem: u trgovinama za isti novac kupuju ista pakovanja, a manje količine mlečnih proizvoda, kafe, čokolade, grickalica, zamrznutog voća i povrća, testenina... Sve ovo dogodilo se bez prethodnih obaveštenja ili promena ambalaže koje bi potrošače moglo da asocira na smanjenje količine proizvoda koje su navikli da kupuju.

Ni rizik da bi se na ovaj način moglo narušiti teško stečeno poverenje kupaca nije sprečio velike kompanije da se odluče na takve poteze. U suštini, kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda, to je prikriveno povećanje cena.

– Kupci su reagovali odmah posle odluke „Imleka” da smanji količine kiselomlečnih proizvoda sa 200 na 180 mililitara. Proizvođači time nisu prekršili zakon, proizvod je propisno deklarisan, ali su potrošači ipak mogli da budu dovedeni u zabludu, jer prethodno nisu jasno obavešteni o promenama – kaže Bogosavljević.

Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ističe da je na našem tržištu dosta ovakvih primera i on zamera proizvođačima što su uskratili informacije kupcima. Papović smatra da je to nemoralno i pitanje principa, jer istovremeno nisu promenili ambalažu.

Iznenada ukinuvši regulative o standardnoj veličini pakovanja namirnica, Evropska unija je pre desetak dana i ozvaničila ovaj trend koji se na gotovo svim tržištima odomaćio dolaskom krize.

I u Evropi i kod nas je do sada bilo lako uporediti cenu namirnica različitih proizvođača. Recimo, mleko od litra do sada je bilo standard, ali, po novim pravilima, koja se već od 11. aprila primenjuju u EU, ograničenja više neće biti. Tako će proizvođači sada moći da ga pune i u količinama 0,9, 0,95 ili 0,937 litara. Po novoj regulativi čokolade mogu da teže 75, 90 ili 158 grama. Da li će i cene pratiti ove promene i da li će kupci primetiti novine (sitno ispisane na pakovanjima) pitanja su o kojima sada najviše polemišu evropska udruženja za zaštitu potrošača. Sluteći da će opet profitirati proizvođači i maloprodavci, oni pozivaju kupce da širom otvore oči, jer je izvesno da će mnoge fabrike u istoj ambalaži pakovati manje količine, ali da roba neće pojeftiniti. Da bi zaštitio kupce, zakonodavac je obavezao proizvođače da na svakom proizvodu istaknu osnovnu cenu, odnosno koliko nešto košta po jedinici mere (kilogramu ili litru).

Ukidanje jedinstvene veličine pakovanja za određene grupe proizvoda fabrikama navodno otvara nove mogućnosti za inovacije i ideje, a time industrija može fleksibilnije odgovoriti na potrebe potrošača. Nove odredbe o slobodnoj veličini pakovanja inače se odnose na pivo, mleko, kiselu vodu, sokove, šećer, čokoladu, kafu. Klasična ambalaža od, na primer, 0,75 litara i dalje ostaju propisana za vina i jake alkoholne napitke.

Kako kompanije u Srbiji u ovom slučaju, sasvim je sigurno, neće čekati pristupanje EU da bi primenile nova pravila, ovdašnjim kupcima ne preostaje ništa drugo nego da krenu u inspekciju, za početak u sopstvenom frižideru. Da provere koliko artikala sa promenjenom gramažom su već pazarili po istoj ceni i prepoznatljivom pakovanju. Iznenadiće ih možda domaća čokolada od 75 ili 90 grama (za koje su bili sigurni da teži sto), kesica supe za tri umesto četiri osobe, sve manja pakovanja deterdženta (koji isto pere), zamrznuti grašak od 450 ili testenine od 380 ili 400 grama.


Link:http://www.politika.rs/rubrike...-manja-pakovanja-hrane.lt.html

Sta mislite o ovome?
[ zaraza @ 05.05.2009. 20:54 ] @
Citajte sta pise na deklaraciji.
Najmanje je lose ako vam uvale 20 grama manje od onog na sta ste navikli.
Najvise je lose ako na toj deklaraciji pise neka nebuloza....a kako statistike kazu vecina stanovnistva Srbije uopste ne gleda deklaraciju, nego samo naslov.....tako da je ovo u stvari dobro, mozda ce ljudi kupiti manje, ali ce pronaci manje djubreta medju proizvodima koje kupuju....
[ stewuss je @ 05.05.2009. 21:01 ] @
Ali to manje djubreta ces vise platiti..
[ zaraza @ 05.05.2009. 21:02 ] @
e onda ne kupis to nego nesto drugo, pa kad to uradi jos par stotina hiljada ljudi, onda se desi nesto....
[ Black_eyed @ 05.05.2009. 21:10 ] @
ha,ha.ha pa ovo stvarno postaje 1984...sledeceg meseca bice 20gr vise za +10% cene....
[ stewuss je @ 05.05.2009. 21:22 ] @
@zaraza
Ja se nadam da ce to isto uciniti jos par stotina 'iljada ljudi, ali nisam ubedjen u tako nesto, mi nemamo razvijenu potrosacku svest, niti posebno razvijenu zastitu potrosaca, cini mi se da ce biti: vuk se najeo, magarac nije ni imao sanse. :[
[ Horvat @ 05.05.2009. 21:26 ] @
sve je to divno sto su oni "najavili" ovo
ali ovo se vec godinama radi ;)
pogledajte gramaze cipseva,kekseva,cokoladica...naizgled isto pakovanje...
[ Kosuth @ 05.05.2009. 21:26 ] @
Citat:
stewuss je:

Sta mislite o ovome?


Budućnost je počela....
[ zaraza @ 05.05.2009. 21:35 ] @
Citat:

mi nemamo razvijenu potrosacku svest, niti posebno razvijenu zastitu potrosaca,


eee.......
sta reci....
[ Lesli Eldridz @ 05.05.2009. 21:36 ] @
Citat:
stewuss je: Sta mislite o ovome?

Ja mislim da su sve to degenerici koji treba da budu na silu leceni ili uklonjeni ako ih je nemoguce izleciti.
[ bakara @ 05.05.2009. 21:42 ] @
Najjaca mi je reklama za "novi" pepsi, gde se reklamira pepsi u "novom" pakovanju a po staroj ceni...
Naravno ni pomena da je staro pakovanje bilo od 2.5l a novo od 2l...a cena ista.
[ Challenger @ 05.05.2009. 22:12 ] @
Beat this



(nije u vezi tezine proizvoda ali nije daleko)
[ mulaz @ 05.05.2009. 23:59 ] @
U Sloveniji (a mislim da bas zbog EU) postoji pravilo, za vece prodavnice (ne znam koliko m^2 i vise), da moraju na ceni da imaju napisanu i cenu jednog kilograma/litra/komada tog proizvoda, da moze kupac lakse da uporedjuje cenu, sa cenom ostalih proizvoda.

Naravno to ima opet losu stranu, zato sto ljudi kupujo velika/ogromna pakovanja samo zbog relativno male cene kilograma/... tog proizvoda...

To je jako primetljivo pogotovu kod praska za ves, jer su oni, pre toga, bili ekstrem nestandardnih tezina (jer ko ce da deli cenu za 3.6 ili 4.3 da vidi koji je zaista jeftiniji), pa se je moglo kupiti pakovanje od 3.2, 3.6, 4.2, 4.5,..7.6,.. kilograma praska :))

Tako da, ja cu jos uvek da gledam cenu na kg, pa neka oni menjaju kolicinu koliko hocu, bez obzira na pakovanja, ova cena ne moze da vara (naravno ako prodavnica namerno ne 'pogresi', ali za to postoje institucije, gde se zali, pa onda te prodavnice, bar u normalnim zemljama, imaju probleme) :)
[ BBS @ 06.05.2009. 03:53 ] @
Nije mi jasno sta vas tu cudi?

Coca Cola je smanjila flasicu sa 0.33 l na 0.2l zadrzala istu cenu i to jos zestoko izreklamirala kao neki + kao lepsa bocica i slicne gluposti

Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.

Mi nazalost niti imamo izgradjenu svest niti imamo pokret koji ce zastititi potrosace, cak i kad se u susednim zemljama zabrani prodaja pojedinih prozivoda zbog otrova kod nas to ide kao alva (npr. Rauch sokovi i cuvena ambalaza u kojoj (su)se pakuju)

Za kraj samo jos jedan primer:
Sokovi koji su navodno 100% voce i sa 0% secera i bez konzervansa na nasem trzistu nepostoje i sto je najveca poenta od svega svi oni koi to napisu na kutiji ne krse zakon, jer zakon kaze da pored baze ne sme da se doda secer recimo a sta je u bazi to niko nekontrolise dakle ako proizvodjac baze kaze to je 100 prirodno (a nije) onda prozivodjac soka na bazu doda vodu i kaze to je 100% sok samo voce i nista vise (a baza sto sadrzi secere, boje, konzervanse itd nikom nista)

Srbija je ovo

[ NoneVi @ 06.05.2009. 09:17 ] @
Ja sam u nedavno primetio da jogurte neobeležavaju u litrama nego u gramima. Sad ne znam jeli uvek tako bilo, ali kad kupiš litru (po navici) jogurta dobiješ manje tj. kg.
[ Horvat @ 06.05.2009. 09:18 ] @
Citat:
BBS:
Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.


to nije problem,problem bi bio kada bi na onoj "standard" kutiji sve isto pisalo [sem sitnim slovima gramaza] ,a kad bi to bilo manje gramaze nego sto je uobicajeno


po pogledajte samo kisele vode i sokove u kaficima,ni za jednu casu te bocice nisu,i to nije od juce,vec ima godina


kao sto rekoh,nista novo
za zastitu potrosaca nema zainteresovanih finansijera,site na kojem su bile analize "prirodnih" sokova,misteriozno su nestale...tj nemaju finansijsku pomoc da vrse analize...


tako da,ako vidis da je nesto "na snizenju",prvo pogledaj koliko je to tesko uopste


@mulaz,ne razumem,sta je problem ako kupis vece pakovanje praska,u vecim pakovanjima je sve jeftinije po kg?ili nisam dobro razumeo poruku
[ Nabukodonosor @ 06.05.2009. 11:58 ] @
Citat:
cak i kad se u susednim zemljama zabrani prodaja pojedinih prozivoda zbog otrova kod nas to ide kao alva (npr. Rauch sokovi i cuvena ambalaza u kojoj (su)se pakuju)

Molim te reci mi sta je sa ovim sokovima, ja bas imam obicaj da ih kupujem.

Citat:
Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.

Plazma vise nije nasa?! AAAAAAAAAAAAAAAAA


Citat:
Sokovi koji su navodno 100% voce i sa 0% secera i bez konzervansa na nasem trzistu nepostoje i sto je najveca poenta od svega svi oni koi to napisu na kutiji ne krse zakon, jer zakon kaze da pored baze ne sme da se doda secer recimo a sta je u bazi to niko nekontrolise dakle ako proizvodjac baze kaze to je 100 prirodno (a nije) onda prozivodjac soka na bazu doda vodu i kaze to je 100% sok samo voce i nista vise (a baza sto sadrzi secere, boje, konzervanse itd nikom nista)

Srbija je ovo


Ne znam da li je neko ovde gledao onu emisiju Kljuc od pre par nedelja, gde je tema bila "da li je Srbija deponija za evropske proizvode", tj. govorilo se o tome kako jedan isti proizvod koji se prodaje u Evropi, nije isti kao ovaj sto se prodaje u Srbiji. Ja sam ovo imao prilike da vidim mali milion puta u praksi jer mi roditelji donose dosta toga otud, a kupujem isto to i ovde, i to je razlika nebo i zemlja. Ali sa druge strane, ni cene nisu iste, tamo su te stvari dosta skuplje, jer su i kvalitetnije. Pogledajte samo odecu i obucu. Udjite u Delta sport i pogledajte neke npr. Nike patike i kupite ih na zapadu negde, to je nebo i zemlja razlika. Pogledajte kakvo djubre se samo prodaje kod nas sto se tice npr. hemije za ciscenje. To je strasno sta sve kod nas prolazi.
[ mrle 011 @ 06.05.2009. 19:31 ] @
svu hranu, osim jogurta, kupujem na pijaci ... sve se prodaje "na meru", a cene izrazavaju u din/kg.
tamo jos nisu uvedeni prirodni zakoni trzisne ekonomije, po kojima je jedno kilo tesko 900 grama.
sve te blagodeti tzv. slobodnog trzista su oduvek valjda i sluzile da zbune protivnika i prodaju mu mooda za bubrege.
otuda valjda i citave "nauke" ... kojekakvi marketinzi, advertajzmenti itd. u kojima se "strucnjaci" obucavaju kako da te prevare.

tja ... blagodeti slobodnog trzista .... tri meseca u citavom yebenom beogradu trazim da kupim integralni susam i nema nigde.
... a u krugu od 200 metara oko moje zgrade imam 9 (devet) apoteka, 4 banke, i po jedno 10-ak pekara, menjacnica i kladionica.
[ Horvat @ 06.05.2009. 20:12 ] @
@mrle,hajde molim te napisi mi definiciju "slobodnog trzista"
jer taj termin koristis u svakoj mogucoj temi ,pa cak i kada nemaju dodirnih tacaka

p.s. ne volis cokoladu?

edit:p.s. kad pomenu jogurt,ja bih i nek smanje litrazu na 1,98dcl ,ali nek vrate ukus pravog jogurta,a ne ovo sto sada pakuju,razvodnjeno,fuj...

p.p.s. zar u begesu ne postoje prodavnice "zdrave hrane"? mada ne znam ni kod nas da li se prodaje integralni susam...
[ vladd @ 06.05.2009. 20:56 ] @
Kad pomenu jogurt, prisetih se priloga.

Djevreci kao cajni kolutici, kifle kao prst, satro dansko pecivo ili bavarske kifle, a cena 30 dindzi.

Sipaju dve mrve susama i vec je novi "proizvod".

Hleb da ne spominjem, ofarbani crni, male vekne 30% jeftinije od velikih..

Poceo sam da izbegavam fensi pekare, nisam video vece prevarante..

Poz.
[ mrle 011 @ 06.05.2009. 22:06 ] @
Citat:
Citajte sta pise na deklaraciji.


citam sta pise na deklaraciji, al' samo kad ponesen elektronski mikroskop sa sobom.
sve pisu fontovima od pola pixela, ono ni pcela ne moze da procita.

kad krenes u prodavnicu, treba da poneses 1 mikroskop, 1 laptop da mozes da preracunavas zapremine, tezine i cene, i 1-og ajnstajna da ti rastumaci one cene.

dodjes do frizidera, a tamo jedan isti jogurt, od istog proizvodjaca, u 15 razlicitih pakovanja, pa onda puta 30 kojekakvih razlicitih proizvoda od istog proizvodjaca, pa onda sve to puta 10 razlicitih proizvodjaca .... i onda imas okolo po onom frizideru nakacenih jedno 3.000 papirica sa cenama i ti sad kao tu treba da vidis koliko kosta tvoj jogurt.

u slucaju da ajnstajn, koga si poveo, uspe da se snadje, opet ni to nema veze jer ce tamo na kasi da ti otkucaju neku drugu cenu.
... a i to sve u slucaju da nadjes onaj jogurt koji trazis, jer obicno nema onog koji trazis, zato sto trazis najobicniji jogurt, a tamo uvek ima nekih "vitaminiziranih", "fit", "0%", ovo-ono ... otkud znam.

kad dodjes kuci i oces da ga otvoris, uvek ti se pokida onaj plasticni andrmoljak sto bi kao trebao da ga povuces i otvoris jogurt.

yebem ti, dok sam ziveo u onoj zloj planskoj ekonomiji, udjem u prodavnicu:
- dobar dan, dajte mi jogurt - ona mi da jogurt, ja dodjem kuci, popijem ga i gotovo.
... i bio bolji od svih ovih zajedno.
a i brate, tada je svaki pojedinacni artikal imao zalepljenu cenu na sebi.

dobro kaze lesli, sve je to degenerisano.
[ fanfon @ 06.05.2009. 23:06 ] @
Danas kupim u prodavnici Milka cokoladu koja je na popustu 85 din, kad ono ima 80g. Lopovi...
[ BBS @ 07.05.2009. 02:43 ] @
@Nabukodonosor

Problem sa Rauch sokovima je bio u ambalazi tetrapaka (ako taj izraz sme da se koristi) tj. koristili su materije koje su stetne za zdravlje i koje im je EUkomisija nalozila da povuku do odredjenog roka iz prozivodje aoni su to nastavili i takve sokove prodavali. Rtako ds aje cak i u Hrvatskoj ogromna kolicina tih sokova posle ispitivanja povucena a kod nas ni reci o tome nije bilo.

Slicna je situacija sa Kolgejt zubnom pastom u koju su umesto skupog glicerina za stvrdjavanje koristili opasnu hemikaliju dietilen glikol (jedan od sastojaka antifriza)

A sto se hemijskih prozivoda tice ono sto se na zapadu ibaci kao zastarelo ide na istocnoevropska trzista. zat oprasak na zapadu i taj "isti" ovde nisuisti jer nije ista generacija prozivoda. Drugi razlog je sto se na nasem trzistu klasican proizvod sa zapada prodaje kao koncentrovan samim tim skuplji a "obican" - standardni je razblazen i nazalosrt i kao takav je bolji od konkurencije na nasem trzistu.

Sto se tice cena tu nisi bas u pravu jer su recimo pelene kod nas naskuplje u evropi zbog mooola uzvoznika Nelta i monopola u distribuciji tipa Delte
[ Kosuth @ 07.05.2009. 06:27 ] @
Citat:
Citajte sta pise na deklaraciji.

Ajde da vidimo...
Prvo što nađoh u džepu...ŽVAKE...i na njima lepo piše “sugar-free” ,odlično-pomislim-znači,em dijetalne,em ne kvare zube...
ali,de sad,pa od čega su onda slatke?!?-pade mi prvo napamet...
"raspitam" se ja malo levo-desno(Google je ZAKON!) iiii....odgovor....

ASPARTAM

Znam za šećer,grožđani šećer,saharin,na med zamalo i da zaboravim...nije ništa od toga....

ope' google...

Citat:
Aspartam, veštaćki šećer izaziva veoma ozbiljne simptome, od gubitka pamćenja pa do tumora na mozgu. Iako odobren od američkog Zavoda za Zaštitu Zdravlja (US FDA) kao bezbedan dodatak za hranu,aspartam je jedna od najopasnijih supstanci kojoj su ljudi ikada bili izloženi.

Citat:
Aspartame je tehničko ime za veštački šećer koji je takođe poznat pod fabričkim imenima - NutraSweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure itd.

Citat:
Danas postoji već nekoliko stotina proizvoda koji u sebi sadrže aspartam. U svakom slučaju, mi ga najčešće unosimo u sebe pomoću tzv. “diet” proizvoda (kobajagi dijetalnih) kao što su Diet Coke, Diet Pepsi, i druga “diet” pića, pudinzi, jogurti…‘sugar-free’ žvakaće gume i bomboni, sladoled itd. itd.

Citat:
Aspartam se sastoji od tri hemikalije: aspartamska kiselina, fenilalanin i metanol. U knjizi, Prescription for Nutritional Healing, (autori James i Phyllis Balch), aspartam je svrstan u kategoriju “hemijskih otrova.”


Uglavnom,za dalje informacije:http://www.holisticmed.com/aspartame/ inače ako ovde nastavim dalje "raspašće" se server ES-a

Uzmem onda,našu čuvenu Vegetu(ili već šta je) i čitam:natrijum glutamat...

Šta je sad pa to?!?
Google...?
Citat:
devedest devet posto od natrijum glutamata (monosodium glutamate - MSG) je glutamična kiselina.
Suvišne ekscitativne amino kiseline kao što su aspartična kiselina i glutamična kiselina, koje se nalaze u našoj hrani, prouzrokuju veoma ozbiljne hronične nervne poremećaje kao i celu jednu paletu drugih akutnih simptoma.

Isti razlozi za gornji link...

Nisam dalje ništa više čitao...ionako mi je kanta za đubre već bila puna i od ovo malo čitanja...
Citat:
BBS: @Nabukodonosor

Slicna je situacija sa Kolgejt zubnom pastom u koju su umesto skupog glicerina za stvrdjavanje koristili opasnu hemikaliju dietilen glikol (jedan od sastojaka antifriza)


Stavi u google fluor fluoridiu zubnim pastama,pa surfuj malo...
Citat:
mrle 011, i 1-og ajnstajna da ti rastumaci one cene.

bolje Milevu,ovaj je sam rekao da je bio dunster za matematiku...

Tako da ukupno gledano,što se tiče"smanjenja gramaže",biće u tom procentu i manje đubreta,barem ovog kojeg smo prinuđeni da kupujemo po razno-raznim "mišković-dućanima"...

SELJAK(pijac) je zakon,nije ga uništio ni komunizam,a preživeće i delta-dućane....

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 07.05.2009. u 07:45 GMT+1]
[ Rumpletstilskin @ 07.05.2009. 07:26 ] @
@Kosuth:

A tek kad budes video sta intertubes imaju da kazu za dihidrogen monoksid... recimo
ovde
[ Kosuth @ 07.05.2009. 08:18 ] @

Pa,ovo je solidna potka za Wikipediu...

još jedna "odlična" definicija cinizma...najzastupljenijeg oružja u odbrani profita.

J*bote,pa taj "dihidrogen monoksid"...jesi li siguran da ti ne preovlađuje u lobanjskoj šupljini ili je možda sa konzumiranim količinama aspartama fermetis'o u metanol...,a možda je za tebe formaldehid osnovno sredstvo tvog ličnog opstanka...ma,otkud znam...svašta je moguće...ovaj "grip"...pa posledice...

svejedno šta je...učimo dok smo živi...pa i ovako nešto...

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 07.05.2009. u 09:30 GMT+1]
[ Rumpletstilskin @ 07.05.2009. 08:38 ] @
Citat:
Kosuth:jesi li siguran da ti ne preovlađuje u lobanjskoj šupljini

Sta da ti kazem, desava se da bude u vecini, mada se trudim da ga razblazim etanolom bar 2-3 puta nedeljno.

Apsolutno obozavam one koji stavove izgradjuju na osnovu clanaka po internetu, bez detaljnije analize procitanog. A jos kad je izvor "saznanja" nekakav holisticko-ajurvedski velnes sajt...

Enihu, evo sta moze da se procita o tom zlom aspartamu:

Citat:
"Aspartame is considered one of the most thoroughly tested food additives in the world, and FDA continues to confirm it safe to consume for everyone except phenylketonurics"


Citat:
"Some experimental studies involved animals ingesting the equivalent (for an adult human) of more than 1,000 cans of diet soft drink a day for up to two years. (i slovima ekvivalent konzumiranja 1000 konzervi dnevno tokom 2 godine).Results indicate no increase in brain tumors or other tumors."


I konacno:

Citat:
"When ingested, aspartame breaks down in the body to form phenylalanine, aspartic acid, and methanol. As stated above, we consume these same breakdown products in much greater amounts from common foods such as milk, meat, dried beans, fruits, and vegetables. The body does not see a difference between the breakdown products from foods or aspartame."


Izvor: http://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/FST-3.pdf
[ stewuss je @ 07.05.2009. 09:59 ] @
Ta stvar sa mlecnim proizvodima je najjaca, prvo su u jogurte ubacili druge kulture bakterija, kazu da su zdravije (prave jogurt od drugih kultura nego ranije, ako je zaista bolje za coveka, onda je to i ok iako menja ukus), zatim generalno sve mlecne proizvode cede do max, tj. smanjuju % mlecne masti koja, po meni, je jedan od najznacajnijih faktora ukusa proizvoda, i to sve reklamiraju, sto je neko ovde napisao, "fit" i sl. Neka naprave jedan proizvod sa smanjenim % m.m. za one koji to hoce, a neka nama ostalima ostave normalne, tj. one stare! Licno koristim neobrano mleko, od krave do mene desi se samo prokuvavanje, neverovanta je razliku u ukusu od obranog mleka. Kada vidim kiselu pavlaku sa 2.8% m.m. najezim se. Jednom sam je i probao, pola kasikice, zahvalio se i rekao ja to vise nemerem. Dobro je i sto sa napravili ono mleko bez laktoze za osobe koje nisu tolerantne.
[ Kosuth @ 07.05.2009. 11:14 ] @
Citat:
Rumpletstilskin: Izvor: http://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/FST-3.pdf
Apsolutno obozavam one koji stavove izgradjuju na osnovu clanaka po internetu, bez detaljnije analize procitanog. A jos kad je izvor "saznanja" nekakav holisticko-ajurvedski velnes sajt...
and FDA continues to confirm it safe to consume for everyone except phenylketonurics"

Aloha eeee !

Nema šta,"pouzdan" izvor(a,gle,nisam primetio da "članak nije sa interneta",e,onda mogu da "gradim svoj stav na osnovu njega")!
"Naučno istraživački rad" hula hula igračice,kojoj kredibilitet daje FDA ?!?!

U redu...no na kraj pameti mi nije da opterećujem server prepucavajući se sa tobom,gomilanjem linkova,to će već svako sam da nađe ako ga interesuje.

Nego ono što bi jedino mogao,da objasniš(svojim rečima) motive "tabora" čije sam stavove i viđenja napomenuo,jer motiv "tabora" čije stavove pokušavaš da plasiraš,definisao sam u jednoj jedinoj reči: PROFIT.(po svaku cenu)

Nema potrebe za više od LACONICAS BREVITAS.

Da i ti i ja damo konkretan doprinos"smanjenju gramaže",na svim nivoima,osim u profitu....
[ mrle 011 @ 07.05.2009. 11:57 ] @
Citat:
Rumpletstilskin: Enihu, evo sta moze da se procita o tom zlom aspartamu: ...


mentalno kontuzovani potrosaci racionalizuju sve sto im autoriteti sa psihopatskim crtama licnosti serviraju u televizor, internet i ostala sredstva dezinformisanja.
dearanziranih mozgova od rodjenja ziveci u hipnotickom transu, danas u zenitu hipokrizije potrosackog drustava, konzument nije sposoban da se zapita - cemu dodjavola uopste unositi sinteticke zasladjivace (i milion drugih otrova) u svoj organizam? ljudska hrana je organskog porekla, da je sinteticki zasladjivac hrana valjda bi rastao negde u prirodi, na drvetu npr. - a bez obzira na to kakve je establisment-nauka "dokazala" cinjenice.
onaj strucnjak iz televizora sto implantira u mozgove istinu o zdravim zvakama je iz iste narko-dilerske branse koja tvrdi da su rak i te ostale takve bolesti "greska prirode".
[ zaraza @ 07.05.2009. 12:09 ] @
Iz pouzdanih izvora saznajem da ce od danas u lebac da se stavlja specijalni zasladjivac, tako modifikovan da ce izazvati saobracajnu "nesrecu" ovima sto su provailili establisment, pa sad to objavljuju na tv i internetu.

Citat:
ljudska hrana je organskog porekla, da je sinteticki zasladjivac hrana valjda bi rastao negde u prirodi, na drvetu npr.


Znaci sve sto raste na drvetu za tebe je hrana?
I jos jedno pitanje - po kom principu funkcionise metabolisanje obicnog secera? Na koji nacin hemija u stomaku i organizmu zna sta je raslo na drvetu, a sta napravljeno u laboratoriji?
[ kelja @ 07.05.2009. 12:43 ] @
Citat:
mrle 011: mentalno kontuzovani potrosaci racionalizuju sve sto im autoriteti sa psihopatskim crtama licnosti serviraju u televizor, internet i ostala sredstva dezinformisanja.
dearanziranih mozgova od rodjenja ziveci u hipnotickom transu, danas u zenitu hipokrizije potrosackog drustava, konzument nije sposoban da se zapita - cemu dodjavola uopste unositi sinteticke zasladjivace (i milion drugih otrova) u svoj organizam? ljudska hrana je organskog porekla, da je sinteticki zasladjivac hrana valjda bi rastao negde u prirodi, na drvetu npr. - a bez obzira na to kakve je establisment-nauka "dokazala" cinjenice.
onaj strucnjak iz televizora sto implantira u mozgove istinu o zdravim zvakama je iz iste narko-dilerske branse koja tvrdi da su rak i te ostale takve bolesti "greska prirode".


Raskrinkacu ja tu vasu ''mafiju u belom''!

Babi Pupuska

[ p3j4 @ 07.05.2009. 13:56 ] @
Citat:
mrle 011: svu hranu, osim jogurta, kupujem na pijaci...


Je l' to ista ona pijaca gde mali poljoprivredni proizvodjaci prodaju voce i povrce na koje su prethodno bacali bojne otrove?
Doduse, za kupovinu na pijaci ti nije potreban mikroskop da bi procitao sitna slova na deklaraciji, zato sto deklaracije, niti bilo kakve druge kontrole proizvoda i nema. Imas samo "casnu rec" prodavca da zdravije voce i povrce neces naci nigde drugde.

Citat:
http://www.politika.rs/rubrike...trane/Krkaju-preparate.sr.html

U poljoprivrednim apotekama se u potpuno slobodnoj prodaji nalaze dva preparata „gramoxon” i „lanate”, kojima seljaci prskaju svoje usjeve i bašte.

„Gramoxon” je na listi bojnih otrova, zabranjen u Evropskoj uniji, visoko kancerogen i opasan, bojni otrov protiv kog ne postoji antidot niti lijek. Seljaci ga koriste kao herbicid, protiv korova, međutim, „gramoxon” ubija i mnogo otpornije organizme!

„Lanate” je otrov koji je NATO koristio za trovanje životinja na terenu gdje bi trebali postaviti logor, dakle, divlje svinje, pustinjski psi, lavovi, medvedi, zmije, sve ono što bi vojnicima zagorčavalo život na terenu, ali je i on, kao previše opasan po čovjeka, izbačen iz upotrebe!

Ovdje se „lanate” koristi kao vrlo djelotvoran insekticid. Pa naravno, ako može da obori medveda da je djelotvoran protiv biljnih vaši, i na kraju završi u našim stomacima!

Naši poljoprivrednici, naročito onaj neukiji dio (čitaj većina), krkaju ove preparate po sistemu – što više to bolje, što iz neznanja, što iz lijenosti da mehanički pleve usjeve. Kontrola postoji, ali samo na velikim poljoprivrednim dobrima; sam Bog zna koliko mali proizvođači krkaju tih preparata po povrću, voću, usjevima.

Za svoje potrebe seljaci, naravno, imaju posebne bašte, gdje ne sipaju nikakve otrove, tu im nije teško da mehanički opleve i zaštite plodove od štetočina.

Naravno, u Evropi već neko vrijeme koriste BT (bacilos turgenciencis) prirodne i za čovjeka potpuno bezopasne preparate.

Njemci su najdalje otišli, shvatili su da im se uloženi novac u kontrolu ispravnosti proizvodnje hrane višestruko vraća kroz manje račune za liječenje stanovništva!

Ono što treba reći ovom prilikom jeste da su kod nas (tu mislim i na Srbiju i na Crnu Goru, u obije države se s oproštenjem osjećam domaćim) redovi na onkologiji za zračenje i hemoterapiju dugi po šest mjeseci, da je zapravo prava epidemija kancera svih vrsta, ali prednjače ovi koji napadaju organe za varenje. Ne treba biti mnogo bistar pa podatke o upotrebi zabranjenih herbicida i insekticida dovesti s ovima u direktnu vezu.

Kada se ovi preparati i kod nas zabrane, i u upotrebu uvedu medicinski prihvatljivi po svetskim standardima, za nijansu će mi biti lakše da podnosim tu lukrativnu titulu „borca za ekologiju”.

Do tada, gorak ukus u ustima imaću svaki put kad vidim neko dijete kako uživajući zagriza jabuku, krušku ili šargarepu, misleći kako unosi nešto zdravo u organizam.
[ Kosuth @ 07.05.2009. 14:39 ] @
Citat:
p3j4:Je l' to ista ona pijaca gde mali poljoprivredni proizvodjaci prodaju voce i povrce na koje su prethodno bacali bojne otrove?
Doduse, za kupovinu na pijaci ti nije potreban mikroskop da bi procitao sitna slova na deklaraciji, zato sto deklaracije, niti bilo kakve druge kontrole proizvoda i nema. Imas samo "casnu rec" prodavca da zdravije voce i povrce neces naci nigde drugde.

He,he,pa sprijateljiš se sa nekim seljakom,odite jedan drugom u kuću,na slavu,poštujete se,pa taj onda neće da te truje "bojnim otrovima",koji,gle čuda,mogu legalno da se kupe u dućanima i da se na njih legalno obračuna i PDV...

nemoj seljaka smatrati svojim neprijateljem,trovačem nacije ili šta već,nego svoj gnev i pažnju usmeri na raznorazne"miškoviće" i konzumente PDV-a,zadužene da vode računa o tvom zdravlju,a koji su samo radi profita omogućili ponekom seljaku da dođe u posed nečega što verovatno ima neku"deklaraciju" sa potpisom WHO ili FDA,jer kako bi inače tako nešto moglo da se uopšte i proizvede i to,au,majku mu,baš u ameriki.

Nemoj smetnuti sa uma da će baš taj"pijac" da ti napuni kljun u vremenu koje je pred nama...i ja ću uvek više verovati u te proizvode nego u pakete UNRA,ili kako se već danas zovu,samo znam da nekako uvek "ujka Sam"stoji iza njih...

E,da,jogurt,kiselo mleko pravim sam i to od MLEKA...od litre,litar,a ne 750 grama...

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 07.05.2009. u 15:51 GMT+1]
[ _andjela_ @ 07.05.2009. 15:18 ] @
fanfon:
Citat:
Danas kupim u prodavnici Milka cokoladu koja je na popustu 85 din, kad ono ima 80g. Lopovi...


A zasto su oni lopovi? Kako bi nazvao osobu koja je nezainteresovana za ono sto kupuje, niti ima nameru da izracuna da li vredi ono sto kupuje? Zasto je potrebno da neko drugi bude kriv za odluke koje ljudi svesno naprave?

[ Srđan Pavlović @ 07.05.2009. 15:19 ] @
Pa ako na pakovanju pise 100 grama, a stvarna masa cokolade je 80 grama, onda jesu lopovi.
Ako lepo pise 80 grama na cokoladi, i toliko i dobijes, onda je to sasvim OK.
[ zaraza @ 07.05.2009. 23:05 ] @
Citat:

He,he,pa sprijateljiš se sa nekim seljakom,odite jedan drugom u kuću,na slavu,poštujete se,pa taj onda neće da te truje "bojnim otrovima",koji,gle čuda,mogu legalno da se kupe u dućanima i da se na njih legalno obračuna i PDV...


a sta ti mislis, koliko ljudi ima vremena da se prijatelji sa seljacima, i koliko tih seljake NE koristi tonu i po pesticida i kojekakvih otrovcina da zastiti svoje useve?

Oni koji proizvode bez bojnih otrova ulgavnom proizvode za sebe.

Citat:

Nemoj smetnuti sa uma da će baš taj"pijac" da ti napuni kljun u vremenu koje je pred nama...i ja ću uvek više verovati u te proizvode nego u pakete UNRA


a jel znas da ti proizvodi uopste nisu provereni i da 90% njih sadrzi otrovcine gore od svih zasladjivac zajedno?
[ mrle 011 @ 07.05.2009. 23:53 ] @
Citat:
kelja: Raskrinkacu ja tu vasu ''mafiju u belom''!

Babi Pupuska


e moj keljanovicu, zli totalitarizam iznedrio i sijana, i gorana markovica, i karanovica, i batu stojkovica, i zokija radmilovica, i paju vujisica, i serbedziju, i dzonija stulica, i mladenovica, i one kosarkase sto su cepali sve zivo ........
otkad uvedosmo ovu tvoju slobodu i pakovanje jednog te istog jogurta u 15 razlicitih pakovanja, takvih vise nema moj pobro.
[ Kosuth @ 08.05.2009. 09:15 ] @
Citat:
zaraza: a sta ti mislis, koliko ljudi ima vremena da se prijatelji sa seljacima,

Ma znam ja da dobar deo beograđana,u koje ti svakako spadaš,mora prvo putem Wikipedie da se obavesti o značenju pojma prijateljstvo...ili da im neko da "link" gde će se obavestiti o tome...
za početak bilo bi jako dobro za tebe da pročitaš,a ako uspeš i da razumeš,knjižicu oca Tadeja:"Kakve su ti misli,takav ti je život" ili se o tome obavesti iz literature koja se bavi bihejviorizmom u psiloanalitičkom pristupu.
Citat:
a jel znas da ti proizvodi uopste nisu provereni i da 90% njih sadrzi otrovcine gore od svih zasladjivac zajedno?

A znaš kad ćeš ti nešto da ZNAŠ?

Kad budeš HTEO da saznaš šta sve NE ZNAŠ.
Citat:
kojekakvih otrovcina da zastiti svoje useve?

Ajde,za početak,saznaj(i obavesti nas,nemoj da si sebičan)ko je uopšte omogućio da toga bude na PDV tržištu?
Citat:
Oni koji proizvode bez bojnih otrova ulgavnom proizvode za sebe.

Pa odlično!!!

Znaš za neke,čim to kažeš.

Pa,SPRIJATELJI se sa njima,majku mu,jel to baš toliki problem za tebe?!?
[ Horvat @ 08.05.2009. 10:08 ] @
svasta ovde pisete,pogotovo sto ne znate...[ne odnosi se na post iznad,da ne bude zabune]

zasto ne mozete ostati na relaciji smanjenje tezine-zapremine proizvoda,tj poskupljenje istih
[ drbogi @ 08.05.2009. 17:32 ] @
Citat:
zaraza: i koliko tih seljake NE koristi tonu i po pesticida i kojekakvih otrovcina da zastiti svoje useve?
Oni koji proizvode bez bojnih otrova ulgavnom proizvode za sebe.


To je zbog toga što su seljaci, ne kapiraju koliko su zdravi ti preparati, kako su lepe onda voćkice kad se poliju time, pa jedu one seljačke-neprskane.
Šta bi po tebi bilo normalno, da se solidarišu sa tobom i jedu prskano, ili da protiv nekakve ekonomske logike rade sa gubitkom da bi ti jeo takvo neprskano voće i povrće?
Ok, postoji i mogućnost da sve što proizvedu bude organsko i neprskano, ali je problem što svemoguće tržište izgleda nije to predvidelo.
Odakle povika na seljake kada se ponašaju tržišno, a u isto vreme se aplaudira npr. nekoj velikoj IT firmi kada se takođe ponaša tržišno.

Inače, seljaci bacaju tonu otrova zbog toga što se i proizvođači tih preparata ponašaju tržišno, pa je svake godine potrebna malo veća doza, a i seme od iste firme, koje podnosi te velike doze.

[ Lesli Eldridz @ 08.05.2009. 17:50 ] @
Citat:
mrle 011: e moj keljanovicu, zli totalitarizam iznedrio i sijana, i gorana markovica, i karanovica, i batu stojkovica, i zokija radmilovica, i paju vujisica, i serbedziju, i dzonija stulica, i mladenovica, i one kosarkase sto su cepali sve zivo ........
otkad uvedosmo ovu tvoju slobodu i pakovanje jednog te istog jogurta u 15 razlicitih pakovanja, takvih vise nema moj pobro.

Tacno, poznato je da su represivni sistemi dobri za umetnost i za dusu, i da se u zatvorima najbolje knjige pisu. Izem ti ja ovu njihovu zadriglost, nema od toga nista. Zadrigli i besni nikad nece da snime takve filmove i da pisu takve knjige kao oni koji zive u represivnim sistemima. Bas bi Dostojevski napisao one njegove knjige da se švrćkao po pariskim balovima u svili i kadifi. Nije nego. I kakve su ovo gluposti i ovi saveti, "kupci neka citaju" , sad cu ja da idem po marketima i da citam Rat i mir tamo na etikatama. Sto kazes, daj mi bre mleko i jogurt pa da idem kuci da jedem, imam ja i drugih stvari kojima bi se zanimao nego da citam etikete. To su prvo poceli sa onim pivom od 0,33 jos odavno, i jos tad mi je to islo na ganglije. Sta mi bre tu dajes levo jaje od piva, ja ti nisam to trazio nego pivo, a zna se sta je pivo, flasa od pola litra. Kakvo je bre to pivo od 0,33 sta da radim sa njim, ko je bre to izmislio. To samo sluzi da uzmu pare, isto kao i te cokolade od 80 grama ili mleko od 0,6 l. Sve su to gluposti, nego ne znaju vise sta ce od besa sto im je propao "liberalni kapitalizam" i sto se piramida rusi, pa daj da se malo ukrade sta jos moze, dok ima, to je svrha ovog najnovijeg umnog poteza.
[ kelja @ 08.05.2009. 17:55 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Tacno, poznato je da su represivni sistemi dobri za umetnost i za dusu, i da se u zatvorima najbolje knjige pisu. Izem ti ja ovu njihovu zadriglost, nema od toga nista. Zadrigli i besni nikad nece da snime takve filmove i da pisu takve knjige kao oni koji zive u represivnim sistemima. Bas bi Dostojevski napisao one njegove knjige da se švrćkao po pariskim balovima u svili i kadifi. Nije nego. I kakve su ovo gluposti i ovi saveti, "kupci neka citaju" , sad cu ja da idem po marketima i da citam Rat i mir tamo na etikatama. Sto kazes, daj mi bre mleko i jogurt pa da idem kuci da jedem, imam ja i drugih stvari kojima bi se zanimao nego da citam etikete. To su prvo poceli sa onim pivom od 0,33 jos odavno, i jos tad mi je to islo na ganglije. Sta mi bre tu dajes levo jaje od piva, ja ti nisam to trazio nego pivo, a zna se sta je pivo, flasa od pola litra. Kakvo je bre to pivo od 0,33 sta da radim sa njim, ko je bre to izmislio. To samo sluzi da uzmu pare, isto kao i te cokolade od 80 grama ili mleko od 0,6 l. Sve su to gluposti, nego ne znaju vise sta ce od besa sto im je propao "liberalni kapitalizam" i sto se piramida rusi, pa daj da se malo ukrade sta jos moze, dok ima, to je svrha ovog najnovijeg umnog poteza.





@mrle 011, nemoj ti mene sa ovom ''slobodom'' da povezujes, nisam se ja za to borio...

[ Kosuth @ 11.05.2009. 21:52 ] @
Citat:
Nego ono što bi jedino mogao,da objasniš(svojim rečima) motive "tabora" čije sam stavove i viđenja napomenuo,jer motiv "tabora" čije stavove pokušavaš da plasiraš,definisao sam u jednoj jedinoj reči: PROFIT.(po svaku cenu)

Ode ova tema i na trecu stranu,a josh mi niko nije odgovorio na gornje pitanje,jer konachno za sve je potrebna motivacija,pa i za smanjenje gramazhe...
[ Foki @ 14.05.2009. 15:22 ] @
Da se vratimo na pocetak:

Kupi juce sestra Chipsy, obmotan trakom na kojoj pise 15% gratis. Okrenem kesicu kad tamo pise - 45g. Wtf!?
U takvim trenucima pozelim onaj bajati, natopljen uljem sa crnim ivicama PIK Cacak cips, on je skroz zaostao u vremenu. Ali ni njega vise ne jedem, najvise zbog uvlacenja u dupe vecinskom stanovnistvu nase juzne pokrajine.

Ajde sve, nego ni Cipiripi vise nije Cipiripi nego jeftina kopija Eurokrema i jos se idioti hvale novom formulom. Eto kako ljudi stvore potrebu za marketingom. Treba to djubre prodati...

[Ovu poruku je menjao Foki dana 14.05.2009. u 16:56 GMT+1]
[ _andjela_ @ 14.05.2009. 16:00 ] @
Cek, cemu ljutnja na kompaniju? Tvoja sestra se nije ljutnula na sebe sto nije pogledala sta kupuje, jer joj je odgovaralo, pa je kupila. Ti kad budes kupovao, pogledaj gramazu ako te zanima.
[ mrle 011 @ 14.05.2009. 16:38 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: ... I kakve su ovo gluposti i ovi saveti, "kupci neka citaju" , sad cu ja da idem po marketima i da citam Rat i mir tamo na etikatama....


pa da, a i to sto napisu, ako si poneo mikroskop sa sobom da procitas, ili ne pise ono sto te zanima ili lazu ono sto su napisali.

kao sto rekoh kod njih kupujem samo jogurt, al' ponekad, kad me mrzi da idem na pijac il' pada kisa isl., bacim malo pogled i po tim supermarketima.
na primer mene zanima dal' je maslina skuvana ili nije, a to na onoj tegli nigde ne pise.
za maslinovo ulje lazu da nije rafinisano u 90% slucajeva, lazu i ostalo ... hladno cedjeno, devicansko ...
postoje sistemi da se to utvrdi, ali to mozes da ustanovis tek kod kuce, posto si ga je li vec platio.
lazu npr. i za med.
pola onoga tamo uopste nije pravi med.
nekada davno, u ono zlo doba, je pekabeta imala svoju laboratoriju i proveravala med koji je prodavala.
sad je to valjda kupio gazda misko .... po "trzisnoj ceni" naravno.

... ili mozda oni i ne lazu, vec samo malo slobodnije tumace pojmove rafinisano, med, 100 grama (koji mogu biti teski i 90gr.), integralni hleb itd....

integralni hleb - sto bi trebalo da znaci da je napravljen od integralnog zrna zitarice, kako je oduvek znacilo - tzv. slobodno trziste sada pravi od najjeftinijeg brasna T-500, u koje naspe aditive za boju, ukus, izgled itd... i onda u sve to dodaju 5-6 zrna integralnog susama, ili tako nesto, i onda to zovu integralni hleb.
reklamokratija i marketing.
tako se i razanim hlebom naziva onaj sto ima 10-15% razi.

sve kafe neki minasi iz brazila, ono bre u zivotu nije videlo juznu ameriku, sve africko 6-e kategorije .... ono sto pometu po podovima brodova.

idi bezi, a sa prednje strane sve nacrtana neka lepa deca koja se smeju, sunce, priroda, cvece .... kao oni deterdzenti su napravljeni sve od prirodnih sastojaka.
[ zaraza @ 14.05.2009. 16:54 ] @
a u kiselo mleko trpaju sircetnu kiselinu da bi ga zakisilililili...
[ Horvat @ 14.05.2009. 16:59 ] @
@mrle,i tu da te pitam,da mi pojasnis pojam "slobodno trziste"
[ Nabukodonosor @ 14.05.2009. 17:19 ] @
@mrle
Pa jel te tera neko da kupujes? I da uopste izlazes na ulicu? Sedi kuci i proizvodi med i slicne gluposti sam, tako niko nece da te zajebe.