[ Stevan Radanovic @ 23.06.2009. 05:03 ] @
Kao što sam naslov kaže IS Petnica je ostala bez značajnog dela sredstava iz kojih se finansirala, budući da je Ministarstvo prosvete odlučilo da ne uplaćuje 250 000 evra, koliko iznosi 60% godišnjeg budžeta Petnica koji je predviđeno da se podmiri iz republičkog budžeta.
[ _andjela_ @ 23.06.2009. 05:16 ] @



IdiJoti jedni, da bi bili idiJoti. Nije dovoljno da sakate fakultete, pa sad malo da sabotiraju i ono malo konstruktivnog za one koji hoce da rade.
[ Slobodan Miskovic @ 23.06.2009. 11:12 ] @
Srbija, Jun 2009.

Strasno!
[ Stevan Radanovic @ 23.06.2009. 11:31 ] @
Za sad je otvorena grupa na Facebook-u preko koje će biti koordinisane sve dalje akcije i biti prosleđena sva zvanična obaveštenja.
[ Stevan Radanovic @ 23.06.2009. 13:42 ] @
Potpuno - izdali su njih, izdali su nas... Samo sebe izdaju u zakup, za poprilične pare.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.06.2009. 13:55 ] @
Da da da... samo napred pametnjakovici, pa cemo videti sta ce ostati od ove nase jadne Srbije :(

Bas sam se razocarao... Ko nije bio u Petnici ne zna sta je propustio... Ono je jedinstveno i neverovatno dobro iskustvo, nauce vas i objasne vam stvari sa kojima bi se verovatno mnogo kasnije sreli u zivotu. Nadjete se medju ljudima slicnih interesovanja, stvorite prijateljstva za ceo zivot... Jednom recju tuga sta ova nasa nazovi drzava radi.
[ _andjela_ @ 23.06.2009. 14:45 ] @
Kad bi sve skole u Srbiji imale pristup kao u Petnici, djaci ne bi isli u skole, nego bi trcali.
[ Horvat @ 23.06.2009. 15:09 ] @
to se i finansiralo iz budzeta? pa sto su onda ucenici morali da placaju nedelju dana ~100 eura ,ili koliko vec?!

ode i to...
[ _andjela_ @ 23.06.2009. 15:16 ] @
Zato sto drzava ne moze bas sve da placa, a ucestvovanje u programu kosta.
[ Horvat @ 23.06.2009. 15:18 ] @
ili bolje receno,nije zainteresovana to da finansira...dosta sam off-ovao,izvinjavam se

sve u svemu,ostalo je jos istrazivackih centara u ovoj drzavi?
[ _andjela_ @ 23.06.2009. 15:24 ] @
Pa moguce je da ce iskoristiti ovaj novac da formiraju novo ministarstvo.
[ staticInt @ 23.06.2009. 16:05 ] @
Ovo je bilo ocekivano samo je bilo pitanje vremena kad ce se desiti. Ovoj zemlji jednostavno ne treba intelektualna elita i pare se trose na rodbinu, prijatelje i partijski podobne ljude. Doslo je vreme krize rasprodato je sve sto je bilo i sad vise nema odakle da se sponzorisu institucije koje su bile motor razvoja nase zemlje.

Kao i mnogi i ja sam bio u Petnici i to je oduvek bila izuzetna institucija koja je preko potrebna nasoj zemlji, medjutim kao sto vidite nema vise ko da ulaze u istu. Dobrodosli u sirov liberalan kapitalizam :)
[ Ivan Dimkovic @ 23.06.2009. 16:24 ] @
Strahota - sigurno imaju budzet za neku novu "Bolji Zivot / ili kako god se zove trenutna" style seriju, ali zato za nesto sto bi klince moglo da zainteresuje za nauku... jok.

Slika i prilika totalno dezorijentisane korumpirane bagre.
[ Igor Gajic @ 23.06.2009. 17:21 ] @
Znaci jedan Kovacevic je jednak tri godine rada Petnice ?

Srbija!
[ Kosuth @ 23.06.2009. 17:40 ] @
"E,pa necete vise vi da budete rasadnik svetske pameti"-rece ujka Sam i njegove supozitorije odmah pogasise svetla u Petnici...i to nije kraj...

Kad budu sudovi zabasurili slucaj onog bilmeza iz Sremske Mitrovice,da vidim ko ce jos u prosvetu....

NWO treba zombije,a ne nekoga ko ce nesto i da PITA!

Odavno se vec gase svetla po ucionicama,jos mnogo pre "Stipe Suvara"
Citat:
Igor Gajic: Znaci jedan Kovacevic je jednak tri godine rada Petnice ?

Srbija!

Ma,taj Kovacevic je sitna riba...

Tijanic svakog meseca kasira koliko osamnaest Petnica!!! i jos mu je malo,kaze,treba mu sest miliona evra...
[ madcama @ 23.06.2009. 18:31 ] @
Citat:
Kosuth: "E,pa necete vise vi da budete rasadnik svetske pameti"-rece ujka Sam i njegove supozitorije odmah pogasise svetla u Petnici...i to nije kraj...


A bas se pitam da li kod ujka Sema ima Petnicana na platnom spisku?

Citat:
Horvat:

sve u svemu,ostalo je jos istrazivackih centara u ovoj drzavi?


Kojih?
[ Horvat @ 23.06.2009. 18:59 ] @
pa to i pitam,da li postoji jos sem ovog [koji prakticno gase]?
sigurno neki faxevi imaju,ali ne mislim na to,nego nesto ovako,"vanredno"...da li postoji tako nesto?
[jbg,da su pametni "biznismeni" ,investirali bi u ovakve stvari,razne istrazivacke centre...]
[ Kosuth @ 23.06.2009. 19:04 ] @
Citat:
Horvat: o?
[jbg,da su pametni "biznismeni" ,investirali bi u ovakve stvari,razne istrazivacke centre...]

Koji?

Jel ovi sto su im Mozart i Shopen svirali u kafani?
[ Horvat @ 23.06.2009. 19:07 ] @
rekoh da su pametni,ti kojima su mozart i chopin svirali ne spadaju u tu kategoriju,dosta smo blatili temu time,ne?
[ Ivan.Markovic @ 23.06.2009. 19:19 ] @
I sta "mi" sada mozemo da uradimo povodom ovoga ? Ja nisam bio u Petnici ali znam ljude koji su bili i znam da je strasno sto nemamo i vise ovakvih institucija ...
[ vladd @ 23.06.2009. 19:44 ] @
Pa nista, samo da zvocamo i da im savetujemo da se strpe do belog sengena i paljba preko crte

Poz
[ Kosuth @ 23.06.2009. 19:45 ] @
n i f t a !

kao ni povodom svega ostalog
[ _andjela_ @ 24.06.2009. 04:18 ] @
Najlakse bi bilo zatrpati M. Prosvete, ali niko od njih nema bas da kaze ni 'a' u vezi budzeta.

Djelic je bio u Petnici, slikao se, televizija je snimala - sve to pred kraj 2008-e godine.

Stvar je u tome da on nije skolovan u Srbiji, i nista ga emotivno ne veze sto se tice skolstva ovde. Slati pregrst papira njemu bi samo znacilo materijal za reciklazu. Kao bivsi ministar fin. ima dobar uvid u budzet i funkcionisanje istog. Znaci, ako treba necija podrska, bilo bi zgodno imati njegovu podrsku.

Sam je toliko polagao o vaznosti skolstva bla bla bla, i onda jednom odlukom odlucio da sakati fakultete i studente. Tako da Petnica dodje tu kao propratna stvar. Komarac.

On ima malu decu. Tadic takodje ima malu decu. Tako da nece uticati na njihovu decu odmah, a posto se desava necijoj drugoj deci, onda je moguce da na to drugacije gledaju.

Za zgradu u Briselu budzet je odvojio 12.5 mil. Ne znam jos koja zemlja ide prvo da kupuje kucu, pre nego sto je resila clanstvo. Ne znam da li je zgrada blize parlamentu, pa da ovi manje vuku papira, ili da ne trose djonove. Znam samo da ovi nisu uradili domaci u vezi tog clanstva, a dobijaju nagradu, a ovi koji idu u Petnicu su uradili svoj domaci, a nema nikakve 'nagrade' - u smislu da drzava i dalje finansira ono sto je ranije finansira - a to je razvoj. Mozda ovima nije u interesu da se deca u Srbiji razvijaju. Zasto im je dozvoljeno da sakate mladje narastaje, ako su vec krenuli na fakultetsko obrazovanje? Sa kojim pravom to rade?

Jesu dali zakletvu da ce paziti na zemlju i ljude koje zive u toj zemlji? Zasto je ne paze?
[ Kosuth @ 24.06.2009. 19:57 ] @
Citat:
Država štedi i na talentima
24.06.2009. - 03:56
U Petnici se svake godine održi 140 programa...
U Ministarstvu prosvete kažu da će biti novca za Petnicu, kao i da „iznos možda neće biti koliko očekuje uprava Petnice, ali će biti u skladu sa budžetskim mogućnostima”.

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=55205

Pa,majku mu,ukinite Tijanicu i dajte te pare toj pametnoj deci!!!

Evo,obecavam,da cu obustaviti svaku aktivnost oko ukidanja pretplate RTS-u i sam cu je placati,ako usvojite ovaj predlog gospodo glavata!!!
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2009. 20:17 ] @
Vecina politicara u Srbiji su najobicnija ohola nekompetentna bagra, produkt negativne selekcije u drustvu koja je endemska pojava u nasem drustvu :(

Jedino cega se ta bagra bojji je za svoje guzice i jedino na sta oni reaguju su eskalacije, obicno preko medija, koje prete da im ugroze njihovu pretplatu na socijalni servis koji im je obezbedila njihova partija.

Prema tome, treba angazovati sto vise medija - sigurno ovde ima ljudi koji znaju novinare u raznim beogradskim novinskim kucama, jer je medijska eskalacija nesto sto im eventualno moze izazvati dovoljno neprijatnosti da ocene da im je lakse da plate "tu tamo neku Petnicu" nego da eventualno imaju posledice po pitanju popularne podrske.

Cela stvar je mrtvo more na zalost - fakat da "Vlada Srbije" moze da plati enorman novac da bi zastitila jednog bilmeza koji je de-facto ucinio krivicno delo u USA, ali zato nije u stanju da DEO tog novca ulozi u obrazovanje svoje buduce generacije. To uopste ne cudi, jer vecina ljudi u politickom zivotu u Srbiji ne samo da nisu isli u Petnicu nego su bili upravo deo druge ekipe zgubidana i giliptera koji su se "snasli" kako se to kaze na Balkanu.

Citat:

On ima malu decu. Tadic takodje ima malu decu. Tako da nece uticati na njihovu decu odmah, a posto se desava necijoj drugoj deci, onda je moguce da na to drugacije gledaju.


Vrlo verovatno njihova deca nece biti neki "luzeri" i "geekovi" vec ce biti "sposobni menadzeri" ugurani ili u neki partijski sistem ili, ako imaju malo vise mozga u glavi, CEO-ovi neke firme koja ce da radi posao sa drzavom za prenaduvane pare - sa takvim pedigreom u Srbiji kao sto je da ti je tata El Presidente, nauka je apsolutno poslednja stvar koja moze da zainteresuje klinca.

Tako da, ne... cisto sumnjam da vodeci politicari Petnicu dovode u relaciju sa njihovom decom.
[ Buum @ 24.06.2009. 21:36 ] @
Današnje društvo je osveta loših đaka.

Zato ni ne čudi što ima para za Miladina Kovačevića, a nema za Petnicu...
[ Laza80 @ 25.06.2009. 07:42 ] @
Očigledno kakav je profil ljudi na vlasti. Ne razmišljaju o budućnosti, već samo kako trenutno da namaknu što više novca, sutra ko zna gde će da budu.
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 08:35 ] @
Postavljena je peticija: http://www.savepetnica.com/index.php?page=p02&lang=sr

Koliko je meni poznato, pare koje daju polaznici idu na troškove hrane i smeštaja (što je, čini mi se 1/7 celokupnih troškova), a ostala sredstva idu na nabavku opreme za eksperimente, plate stalno zaposlenih, putne troškove predavača i saradnika...

[Ovu poruku je menjao flylord dana 25.06.2009. u 10:08 GMT+1]
[ Horvat @ 25.06.2009. 08:42 ] @
kako pimpasticno... http://www.savepetnica.com/index.php?page=p03&lang=sr

hajde redjajte imena i "brojeve licnih karata"...ako svako ne udari barem 100 imena ,nista nije uradio...ili drugacije,i tu da pitam,koji je smisao internet peticije?

a sto se troskova smestaja i hrane tice,malko je preterana cena ;)

edit:evo,sad sam proverio[testirao],nikakva zastita [ne racunam captcha] ne postoji na "peticiji"
Citat:
24. test, testno
25. test, testno


0 od ozbiljnosti sto se resenja tice :(
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 08:53 ] @
Saradnik sam na seminaru fizike od 2005, a pre toga sam 2 godine bio polaznik istog seminara. Koliko mi je poznato, za to vreme si niko od saradnika, vođa seminara i rukovodstva nije "'leba najeo" od Petnice, kako ističem prethodnih dana gde god se priča o tim parama. Za fiziku mogu da tvrdim, a za ostale oblasti da pretpostavljam, da polaznici seminara vide više "stvari" za par seminara godišnje nego za ceo fakultet, a to sve mnogo košta. Konkretno, imamo fantastičnu optičku laboratoriju (i par lasera), dok na fizičkom fakultetu nema nijednog lasera, koliko mi je poznato. Takođe, dovodimo najbolje predavače u konkretnim oblastima koji su nam dostupni, a to takođe košta.

edit: Hvala ti puno što si testirao. Ozbiljnost je sadržana u tekstu predloga, pošto je pretpostavljeno da će potpisivati samo ljudi koji žele da potpisuju, a ne u proveri sadržaja imena.
[ _andjela_ @ 25.06.2009. 09:13 ] @
Stevan,

spelling: '...this act is seem as the final straw.' seeN


Citat:
Horvat: a sto se troskova smestaja i hrane tice,malko je preterana cena ;)


Jesi ti ozbiljan?

U AU, samo ucestovanje u programu ovakvog kalibra iznosi oko $1,700AU + dodatni troskovi.
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 09:19 ] @
Hvala Anđela, oni koji su to pisali su bili ispali iz takta malo, pošto se jednom od njih jutros rodio prvi sin, pa je bilo neoptimizovanosti.
[ Horvat @ 25.06.2009. 09:35 ] @
@stevan,ja nisam ni u jednom trenu rekao da profesori tamo uzimaju malko vise nego sto treba sebi u dzep,nego da mi je bzvz sto je petnica privilegija "bogatih"...nije 100 eura neka cifra,ali opet za smestaj i hranu [verovacu ti na rec] je previse [nije to hotel sa 3-4 zvezdice ...]

sto se tice peticije,internet peticija nema nikakvu ozbiljnost ,ako nisi shvatio iz prilozenog zbog cega,nema razloga da ti objasnjavam

@andjela ,kao sto rekoh,ako je cena od ~100 eura za hranu i smestaj ,jeste previse,ako se od toga izdvaja i za razvoj same petnice i nije previse,ali opet,porediti australiju i srbiju,nije bas na nivou,barem sto se cena tice
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 09:47 ] @
Generalno, postoje dve opcije - pare dobijene od države i donacija raspodeliti na seminare sa manje sadržaja i naplaćivati nešto što će biti ulagano u kvalitetnije seminare, i Petnica se odlučila za ovo drugo, jer su bolji kvalitetniji seminari za nešto manje ljudi nego nekvalitetni za sve. Obrazovanje, nažalost košta, pogotovo kad se gotovo sva aparatura, hemikalije, literatura i ostalo nabavlja iz inostranstva.

Shvatio sam ja poruku da je moguće sam sesti i "naštancati" n+1 ime, ali shvati i ti nas da radimo šta je u našoj moći, podeljeni u grupice, da širimo informaciju o Petnici, i da nam ti nisi baš pomogao skrenuvši nam pažnju na očiglednu činjenicu.
[ boccio @ 25.06.2009. 09:51 ] @
Citat:

sve u svemu,ostalo je jos istrazivackih centara u ovoj drzavi?

Naravno. Istrazivacki centar "Crna Reka". Mnogo bolji od Petnice. Po meri danasnje Srbije.

[ _andjela_ @ 25.06.2009. 09:55 ] @
Pa ja sad ne znam u kojoj zemlji ima da je sve besplatno, a cifre su da malkice razmislis koliko stvari oko tebe kostaju.

Izvoli izracunaj trosak za jednu osobu za 14-odnevni boravak negde (na primer), sto se tice hrane i smestaja. Lokacija: Srbija. Eto, par ljudi na ES-u drze hostele, pa nek' ti bar oni jave okvirne cene smestaja, a za hranu se snadji kako znas i umes, da se uklopi u tih 100-injak evrica.
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 10:04 ] @
Citat:
boccio: Naravno. Istrazivacki centar "Crna Reka". Mnogo bolji od Petnice. Po meri danasnje Srbije.


Koliko mi je poznato, Istraživačkih stanica kao što je Petnica nema više u Srbiji - onih koje se fokusiraju na srednjškolce i osnovce. Od naučnih instituta postoji Vinča (kao, verovatno, najpoznatija), Institut za fiziku i sigurno još njih, ali to su institucije za već "formirane" naučnike.
[ Horvat @ 25.06.2009. 10:11 ] @
@stevan,a zasto jednostavno ne prosledite dopise faxom raznim skolama da potpisu peticiju? zar nije tako i elegantnije i verodostojnije?
doduse sad je kraj polugodista,pa je malo nezgodno,ali ako ima zainteresovanih ljudi da se cvrce po suncu,i smrzavaju po snegu da bi sakupili
za ...razne svrhe,mahom politicki pracene,uveren sam da postoji dosta osoba koje bi isto to radile,za petnicu ;)

@andjela,ne znam koliko je tacno,kazu da je u svedskoj potpuno besplatno skolovanje ;)
i u nekoj tamo drzavi sfrj je bilo slicno :)

i da,na zalost,obrazovanje jeste privilegija "bogatih",ili da kazem "bogatijih" [jedno vreme nije bilo...al' jbg...]

a sto se tice bolje malo pa kvalitetno,nego puno pa nekvalitetno,slazem se,ali isto tako ni ne moze svaka susa i da ima love da bude u petnici,zar ne? dakle da ova "drzava" zeli,mogla bi da plati svima to "dodatno skolovanje",a nije potrebno ni puno, 2 puta godisnje [ako se ne varam], uglavnom razlicitim ljudima, koliko se to godisnje odrzava

@boccio a i zabela je sigurno visokokvaletna obrazovna-istrazivacka ustanova
[ _andjela_ @ 25.06.2009. 10:17 ] @
Citat:
Horvat: @andjela,ne znam koliko je tacno,kazu da je u svedskoj potpuno besplatno skolovanje ;)

Za vise informacija, najbolje da upitas poreske obveznike koji finansiraju te besplatne aktivnosti.
[ Horvat @ 25.06.2009. 10:21 ] @
poreski obveznici i ovde placaju i za zdravstvo i za skolovanje i za jos mnogo sta ;)
pod besplatno nisam mislio "palo s neba",nego da ucenici ne placaju DIREKTNO skolovanje
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 10:21 ] @
Nema, nažalost, više nikog po školama. Uspeli smo da stupimo u kontakt sa đačkim parlamentom jedne od niških gimnazija i možda još nekom školom, al' to je to, koliko mi je poznato, to prate neki drugi ljudi. Da ne kažem da nam univerzijada, svinjski/meksički/H1N1 grip u Srbiji i ostale udarne vesti ne idu baš u korist.

Takođe, postoji opcija da škola/opština polazniku plati taj iznos za seminar, ako on(a) nije u mogućnosti. Do pre par godina je postojala mogućnost da polaznik navede da nema, niti je u stanju da nabavi te pare nikako, ali Petnica više nije u mogućnosti da to finansira.
[ Horvat @ 25.06.2009. 10:26 ] @
hmm onda mozda medije da kontaktirate,da sa njima organizujete prikupljanje potpisa,siguran sam da ce se naci neki zainteresovani
ili dovoljno da u necijim vestima [na drzavnom nivou] ostavite poziv za sakupljace potpisa za peticiju
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 10:30 ] @
Recimo da nešto slično, između ostalog, planiramo na malo duži rok od ovih 60 sati od kad je vest objavljena.
[ dejanet @ 25.06.2009. 10:59 ] @
Entropija ovog našeg društva je sve veća i veća, sistem jede samog sebe..
[ Isak666 @ 25.06.2009. 12:33 ] @
Rece Bozidar Djelic Maus:

Citat:
Đelić se saglasio da se do sada nije mnogo ulagalo u nauku i sprečavanje odliva mozgova, a rekao je i da će se Vlada sada ozbiljno pozabaviti time i da će jedan od njegovih predloga biti da se izdvajanja za nauku iz budžeta sa 0,3 odsto podignu na jedan odsto bruto društvenog proizvoda.



http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=367890


Zar nije ovo odvec bijedna cifra
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 14:21 ] @
Pa, ako posmatraš, npr. Indiju koja je povećala svoje izdvajanje za nauku i obrazovanje na, čini mi se, 20% budžeta, jer ne postoji drugi način da ekonomski napreduje dovoljno da stigne razvijenije zemlje, onda svakako da naših 1% za nauku koje Đelić najavljuje za 2014. deluje pomalo smešno i neozbiljno.
[ vladd @ 25.06.2009. 17:24 ] @
A koliko je dve zabe i tri babe, moj studentu....

Ako je sada oko 7-10% BUDZETA odvojeno za nauku, uvecanje 3X bi bilo nesto

Trenutno je 0,3% BRUTO DRUSTVENOG PROIZVODA, i porast na 1% je znacajan.

Sa dosadasnjih 0,3% je bilo para i za Petnicu, a sa tri puta vise para...

Problem u krizi, jer i BDP opada, pa je povecanje 3 puta realno manje, u kolicini novca.

Inace, EU zemlje su na oko 4%(retke su sa 7%, mozda par), ali tamo je nauka malo drugacije organizovana, ima neke drustvene vajde, a ne samo worksopovi i radionice, kao trosak.
U EU nauka ili proizvodi dobit, ili omogucava da se dobit uveca, radeci u korist privrede.

Kod nas je jos uvek nauka licna stvar, radi se ili za licni ceif, ili za usluge nekome van..odrzava se neki status, kao pratimo tokove..

Poz
[ Horvat @ 25.06.2009. 17:43 ] @
polako za dizanjem cifara,
to tek treba da se "predlozi" ;)
[ Stevan Radanovic @ 25.06.2009. 21:22 ] @
Da, stvarno sam lupi to za poređenje budžeta i GDPa.

I napomena - pare za Petnicu u principu bi trebalo da idu iz Ministarstva prosvete, ne toliko Ministarstva nauke.
[ vladd @ 25.06.2009. 22:59 ] @
Pa sad je moda da se ne daju pare.

Ministarstvo prosvete je mnogo opterecenije materijalnim troskovima nego ministarstvo nauke, ali..

Petnicu i Petnice bi trebalo da finansiraju pre svega lokalne urave, ministarstvo za kapitalne investicije, a min za nauku da finansira, odredjuje, i usmerava projekte.

Ministarstvo prosvete se bavi tekucim i sporim procesima, moze se reci zastarelim i monotonim, dok Petnica ( i daj boze slicni centri) treba da se bavi i novotarijama u nauci, a ne da provezbavaju zadatke iz zbirke.

Da je volje ovih managera, bilo bi para za Petnice. Pre jedno 6 godina su se (zahvaljujuci i Majicu) opremilo 15 grupa(tesko je reci "centara"), ali posle se zastalo, malcice se pokrenula reorganizacija nauke, pa se zastalo, a sada sve stoji...
Pljackaju se fakulteti, uskoro ce i vazduh da se oporezuje..

Poz
[ Stevan Radanovic @ 26.06.2009. 05:48 ] @
Pa da, taman je negde pre 6 godina finansiranje Petnice bilo ugovoreno na neki "duži" rok od par godina, a onda je od sledeće godine počelo nepoštovanje tog dogovora i smanjivanje para, tako da je najveće ulaganje u Petnicu (i apsolutno gledano) bilo 2002/2003, valjda.
[ vladd @ 26.06.2009. 10:47 ] @
Tako je, tih godina.

I to petnaestak obrazovnih centara, plus pojacano opremanje i programski rad u Petnici, i eventualno pravljenje jos jedne ustanove nalik Petnici(i to bi bilo dovoljno, ipak nemamo bas toliko talentovanih genijalaca).

A onda je, nekako, nastao biznis privatnih fakulteta, koji je naravno ugrozen renomeom Petnice, pa je reseno da se tu malo poradi.

Pa su bivsi i sadasnji vlastodrsci odlucili da prave pare proizvodeci "managere", ma sta znacio taj profil, i da komercijalizuju sopstvene uticaje po raznim ministarstvima...

Vazne su pare, da se prisvoje, kanalisu u licni fond, a prosperitet...pa to ce neke blesave buduce generacije da pokusaju...

Poz
[ Zoran Rodic @ 26.06.2009. 10:52 ] @
Citat:
vladd: Ministarstvo prosvete je mnogo opterecenije materijalnim troskovima nego ministarstvo nauke, ali..


Ma kakvi bre materijalni troškovi ...
Opštine brinu o tome
Ministarstvo prosvete brine o platama

Al kad sabereš, sve ti je to iz jedne kese ... tako da termin ''NEMA PARA'' čitajte sa ''NIJE ODOBRIO DINKIĆ'' a donekle i Dijana
[ _andjela_ @ 26.06.2009. 12:36 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Al kad sabereš, sve ti je to iz jedne kese ...

Slazem se. Jedna kesa, a sve ostalo su formalnosti.

Tipa, hajde sada da vam ukinemo, a ovi drugi su krivi sto niste dobili taj novac. A sve dolazi iz jedne prasice kasice.
[ Zoran Rodic @ 26.06.2009. 13:17 ] @
Para zaista nema u budžetu, a kada se na to doda da ni akcija uzimanja 40% sopstvenih prihoda obrazovnim ustanovama nije zaživela, onda se tek može zamisliti kolika je ''oskudacija'' što reče onaj šeret.
Elem, lično mislim da je priča oko Petnice identična kao i ona oko oporezivanja autorskih honorara pa se naprosto našla greškom nekog od savetnika na nekom spisku.

Dodatni kredit od MMF-a , rusa ... šta ti ja znam ... rešiće se to već nekako. ;)
[ boccio @ 26.06.2009. 13:43 ] @
Khm... malo jedan reality check... Peticiju je (do sad) potpisalo oko 2100 ljudi. Iliti negde oko 0.035% stanovnika Srbije.

Jesu sada stvari malo jasnije? :(( Neka dogura i do 0.1%, ma i 0.2%... opet nedovoljno da ikog zaboli...
[ Ivan.Markovic @ 26.06.2009. 13:54 ] @
Bice para za Petnicu: http://mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=138877
[ _andjela_ @ 26.06.2009. 14:15 ] @
Samo reci. Covek fino kaze da nije ni video 'papir'. :)

Ne znam o kakvim papirima je bilo rec prethodnih godina, ali da li je moguce da zbog 'papira' planira kocenje celokupnog letnjeg programa!? Je l' ovaj ozbiljan? :)
[ Horvat @ 26.06.2009. 14:26 ] @
Citat:
boccio: Khm... malo jedan reality check... Peticiju je (do sad) potpisalo oko 2100 ljudi. Iliti negde oko 0.035% stanovnika Srbije.

Jesu sada stvari malo jasnije? :(( Neka dogura i do 0.1%, ma i 0.2%... opet nedovoljno da ikog zaboli...


koju ,peticiju? internet "peticiju"?
slobodno me demantuj i reci kako je to verodostojno bilo cemu

pa cak i da je sve "legalno" popunjeno,ne mislis da ima puno ljudi koji bi potpisali a nemaju pristup kompu?
[ _andjela_ @ 26.06.2009. 17:54 ] @
Zanimljiv tekst:
http://almanah.petnica.rs/21/18.html
[ _andjela_ @ 26.06.2009. 18:43 ] @
Sta Božidar Đelić misli o Petnici (bar je tako izjavio u ovom izdanju novina):

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=799275

VREME | BR 941 | 15. JANUAR 2009
Iz ličnog ugla: Zašto je Petnica važna
Božidar Đelić, ministar nauke,
prvi nosilac titule "ličnost godine" nedeljnika Vreme

Krajem novembra prošle godine, prisustvovao sam otvaranju sedme konferencije “Korak u nauku” na kojoj polaznici Istraživačke stanice Petnica krajem svake godine prezentuju svoje naučne radove. Ova konferencija ni po čemu se ne razlikuje od drugih naučnih konferencija. Učesnici drže predavanja na kojima predstavljaju svoje rezultate, unapred pripremaju postere na kojima su prikazani najvažniji elementi radova, a svi radovi se objavljuju u zborniku. Jedina razlika je zapravo u tome što je reč o srednjoškolcima, a ne o afirmisanim naučnicima. Neverovatna činjenica da je i petnaestogodišnjak u stanju da za manje od godinu dana odabere temu, uradi eksperiment, analizira rezultate i predstavi ih na ovoj konferenciji, posledica je dvadeset i šest godina duge tradicije Petnice i napornog rada grupe entuzijasta sa Vigorom Majićem na čelu.

Vigor i njegovi saradnici su tokom godina od Petnice napravili jedinstvenu ustanovu za vanškolsko obrazovanje. Sve je specifično u vezi s Petnicom. Od toga kako se biraju polaznici, preko metode rada, do toga koliko ova institucija za sebe veže sve one koji su imali prilike da se susretnu s njom. Nije nimalo čudno to što su “petnički model” kopirale i slične institucije iz Nemačke i Izraela.

“Petnički model” specifičan je upravo po tome što učenike osposobljava za pravo bavljenje naukom. Fokus rada nije na akumulaciji podataka, već na tome kako postaviti prava pitanja, kako analizirati i prezentovati rezultate. Ovde su učenici u kontaktu sa najaktuelnijim temama u prirodnim i društvenim naukama.

Uticaj Petnice na nauku u Srbiji je nesporan. Pri tom, ne mislim samo na razvoj naučnog podmlatka, već i na uspostavljanje kontakta između ovih mladih ljudi i naših najboljih naučnika. Stručnjaci iz preko sedamdeset fakulteta i instituta dolaze redovno u Petnicu da drže predavanja srednjoškolcima i da im budu mentori na projektima. Kontakt sa naučnicima i njihovim radom petničani često nastave i u toku fakulteta i magistarskih i doktorskih studija. Bivši polaznici često i sami postanu saradnici i nastavlja se ciklus stvaranja mladih motivisanih naučnika. Kroz ovakav vid rada prošlo je preko pedeset hiljada učenika, studenata i nastavnika.

Danas, ovih pedeset hiljada petničana je svuda oko nas. Bivši polaznici Petnice bave se naukom kako kod nas tako i na najboljim svetskim univerzitetima, rade u Guglu i Majkrosoftu, promovišu svoja istraživanja na Festivalu nauke, a dvoje čak radi i u mom kabinetu. Nesporno je da je Petnica sve ove mlade ljude osposobila u veštinama koje u tako ranom uzrastu ne bi mogli nigde drugde da steknu.

U godinama koje slede, Istraživačka stanica Petnica mora da ostane ono što jeste, ali i da nastavi da se razvija i unapređuje, kako je to uvek i činila. Pre svega, moraju se unaprediti kapaciteti stanice za smeštaj većeg broja polaznika i obezbediti nove savremene laboratorije za eksperimentalni rad. U izradi projekta i izgradnji nove infrastrukture Petnica će imati podršku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj koje od samog početka rada Petnice podržava programe ove istraživačke stanice.

Takođe, voleo bih da u narednom periodu Vigor Majić, saradnici i polaznici Petnice igraju aktivnu ulogu u definisanju strategije naučnog i tehnološkog razvoja Srbije u kojoj će jedno od ključnih pitanja biti i kako motivisati mlade ljude da se bave naukom u Srbiji. U anketi koju smo sproveli među svim naučnim institucijama u septembru prošle godine, najviše zabrinjava starosna struktura u našoj nauci. Fokus u sledećih par godina mora da bude na identifikaciji i obrazovanju mladih ljudi koji će zameniti veliki broj naučnika koji će uskoro otići u penziju. Iskustvo Istraživačke stanice Petnice u ovome će nam biti od neprocenjivog značaja.

Mislim da je izbor Vigora Majića kao čoveka 2008. godine odlična odluka upravo zbog uticaja koji su on i Istraživačka stanica Petnica imali na ovu zemlju i zbog važnosti da ovaj uticaj i značaj Petnice u narednom periodu budu još veći. Već dvadeset i šest godina prioritet Petnice su mladi motivisani ljudi i vrhunska naučna istraživanja, a oni moraju da postanu i realni prioriteti Srbije. Od velikog broja mladih ljudi sam čuo o tragu koji je Petnica ostavila na njihov život i njihove karijere u nauci i drugim oblastima. Nadam se da će u budućnosti što veći broj mladih ljudi imati prilike da ide u Petnicu i siguran sam da će njihovo znanje i entuzijazam biti ključni u razvoju nauke u Srbiji.
[ Stevan Radanovic @ 26.06.2009. 18:44 ] @
Citat:
_andjela_: Samo reci. Covek fino kaze da nije ni video 'papir'.

Ne znam o kakvim papirima je bilo rec prethodnih godina, ali da li je moguce da zbog 'papira' planira kocenje celokupnog letnjeg programa!? Je l' ovaj ozbiljan?


Nisam siguran da sam u ovo najbolje upućen, pa ovaj post primite sa "zrnom soli" - IS Petnica svake godine potpisuje ugovor sa Ministarstvom prosvete o finansiranju (toliko znam sigurno). Koliko mi se čini, Ministarstvo redovno prekrši potpisano i uplati manje (nekad i daleko manje), pa Petnica nekako krpi kraj sa krajem (saradnici ne uzimaju dnevnice, koristimo iste računare već 6 godina, a simulacije radimo od kuće ili na Institutu za fiziku...) te godine. Oko 2002/2003 je postojao neki dugotrajni plan po kojem je trebalo da se pre godinu, dve stigne do cifre od 20ak miliona dinara godišnje od Ministarstva, ali je posle 2003 Ministarstvo počelo da "obara" iznos koji uplaćuje, koji je konstantno padao. 2008 Petnica je primila 5 miliona dinara za godinu dana (inače, dnevni trošak Republičkog Parlamenta je otpilike isti). Ako sam dobro razumeo, IS Petnica je za 2009 poslala više predloga Ministarstvu prosvete koji trenutno "sede" u nekoj fioci, dok Ministar priča kako ugovor nije potpisan, pa ne može da isplati pare.
[ Stevan Radanovic @ 26.06.2009. 18:50 ] @
Citat:
_andjela_: Sta Božidar Đelić misli o Petnici (bar je tako izjavio u ovom izdanju novina):

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=799275

VREME | BR 941 | 15. JANUAR 2009
Iz ličnog ugla: Zašto je Petnica važna
Božidar Đelić, ministar nauke,
prvi nosilac titule "ličnost godine" nedeljnika Vreme


Koliko mi je poznato, Petnica nikad nije imala nekih ozbiljnijih problema sa Ministarstvom nauke.

Edit: Članak koji tražim već neko vreme o finansiranju IS Petnica. Za one sa "jeftinijim ulaznicama", nadam se da mogu da linkujem sliku grafika iz navedenog članka.



[Ovu poruku je menjao Stevan Radanovic dana 26.06.2009. u 20:10 GMT+1]
[ Horvat @ 26.06.2009. 19:10 ] @
izivni na offu,samo da te priupitam kakav si ti faktor na petnici,posto sam stekao utisak da si tamo medju "sefovima"
[ Stevan Radanovic @ 26.06.2009. 19:19 ] @
Čini mi se da sam već rekao al' evo opet - mlađi saradnik sam na seminaru fizike. Moj "posao" je da pomažem polaznicima (srednjoškolcima) oko njihovih projekata, da im održim pokoje predavanje, da im odgovorim na pitanja koja imaju, da pazim na njih... Šefovi Petnice su svakome od nas dostupni, ali smo obično i mi i oni prezauzeti svojim poslom, tako da komuniciramo samo kad ima potrebe za time. Iz tog razloga uz svaku informaciju koju iznosim napominjem da je to "koliko je meni poznato", sem za one za koje mogu lično da tvrdim.

Edit: Ovo "mlađi" označava da još nisam diplomirao na ETFu. U trenutku kad diplomiram, postajem "stručni" saradnik.
[ rasha88 @ 26.06.2009. 19:22 ] @
>

--000e0cd25e8e14257d046d446c95
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

jel ti mozes meni da pomognes oko mobilnog telefona model NOKIA 6600?<br><br><div class="gmail_quote">2009/6/26 Stevan Radanovic <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex;">�ini mi se da sam ve� rekao al&#39; evo opet - mla�i saradnik sam na seminaru fizike. Moj &quot;posao&quot; je da poma�em polaznicima (srednjo�kolcima) oko njihovih projekata, da im odr�im pokoje predavanje, da im odgovorim na pitanja koja imaju, da pazim na njih... �efovi Petnice su svakome od nas dostupni, ali smo obi�no i mi i oni prezauzeti svojim poslom, tako da komuniciramo samo kad ima potrebe za time. Iz tog razloga uz svaku informaciju koju iznosim napominjem da je to &quot;koliko je meni poznato&quot;, sem za one za koje mogu li�no da tvrdim.<br>
<font color="#888888">
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2317133" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2317133</a><br>
<br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje-korisnika" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...-korisnika</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:367819:dabc999d656f7f2bca979f936f83d6bc<br>
[ Horvat @ 26.06.2009. 19:56 ] @
^^sta je ova poruka?!?

@stevan hvala,moguce da jesi napisao,nisam primetio,izvinjavam se ako se ponavljas
[ Stevan Radanovic @ 26.06.2009. 20:04 ] @
Nema na čemu, znam koliko je zeznuto kad se razvuče na više strana tema bez neke strukture.

A ovo je izgleda neko odgovorio preko maila, samo ne razumem kakve veze ima Nokia 6600 sa celom pričom, sem ako čovek ne zna da ja imam 6630.
[ vladd @ 27.06.2009. 12:06 ] @
@Zoran Rodic..

"Ma kakvi bre materijalni troškovi ...
Opštine brinu o tome"

Ne bas, optine brinu o predskolaskim ustanovama, i u nekoj meri o osnovnim skolama, ali ne za "kapitalne investicije", vec sitna pomoc, oprema ili popravke.

Znaci da ministarstvo prosvete odvaja glavni deo para i za "materijalne" troskove.


Jedina je cinjenica, da zaista, u ovom trenutku, zasigurno i u ministarstvu prosvete, i u ministarstvu kapitalnih investicija, i u ministarstvu finansija, ukljucujuci i lokalne uprave(neke opstine mogu a neke ne-recimo beogradske gradske opstine su nemocne), trenutno NE ZNAJU ko je za sta direktno nadlezan, ko za sta daje pare, bukvalno se svaki slucaj zasebno resava prelivanjem nadleznosti, i novca.

Ne postoji sistemsko resenje, svi kao stede i jajare sa parama, zato je Petnica i otpala kao trinaesto prase.

Trenutno zaviruju jedni drugima u dzepove(fondove) i nastaje opsti grabez i proizvodnja "prioriteta".

Prioriteti su naravno, nabavke..."razlivanje novca":)

Poz
[ vladd @ 03.07.2009. 02:12 ] @
Petnica je napravila sajt, cini mi se savepetnica, samo sam pratio link. Dobili su solidnu podrsku, ali je i dalje nejasna situacija.

Vigor kuka, a ministri su nesto prezadovoljni, kao sve je po planu.

E sad, da li je plan dobar, i da li plan predvidja novce.

Moze da bude dobar, plan, za ministarstvo, ako ne predvidja novce kojih inace nema. Ali nije dobar za Petnicu.

Sada se zaista ne zna ko iznosi pogresne podatke i sta se realno desava. Najgore sto se ne zna koliko para je stiglo i koliko ce i kada pristici..

Poz
[ Gojko Vujovic @ 03.07.2009. 09:02 ] @
Zamoljen sam da objavim sledece adrese:

Citat:
Ko zeli da napise molbu/podrsku za Petnicu, moze to da uradi:

G. MIRKO CVETKOVIC
Kabinet
Vlada Republike Srbije
Nemanjina 11
11000 BEOGRAD
SRBIJA

G. BORIS TADIC
Predsednistvo Srbije
Andricev venac 1
11000 BEOGRAD
SRBIJA
[ vladd @ 18.07.2009. 10:39 ] @
Dat je predlog strategije naucno tehnolosog razvoja, za javnu raspravu.

http://www.ipb.ac.rs/documents...cnog_i_tehnoloskog_razvoja.pdf

Na strani 48 se spominje znacaj podrske Petnici, i dobre namere osnivanja slicnih institucija.

Shodno dopisu

http://www.ipb.ac.rs/documents/Dopis.pdf

Pozeljno je ucesce u javnoj raspravi sa predlozima i kritikama, makar na forumu MNTR-a

Poz
[ zaraza @ 21.07.2009. 22:42 ] @
Evo jos jednog primera kako drzava krade nauku:

Citat:
ATA KARNET
ATA KARNET je državni način sprečavanja kultunrnih, naučnih i drugih sličnih vrednih manifestacija.
Možete vi imati lepu i plemenitu nameru da učinite nešto društveno korisno, možete da zasučete rukave i prionete na posao, volonterski, čista srca - ništa vam to ne vredi jer se na kraju pojavi država i traži pare za taj posao koji besplatno, bez ikakovog ličnog materijalnog interesa radite.
Dakle, ko želi da doputuje u Srbiju iz inostranstva na obeležavanje Međunarodne godine astronomije (po odluci OUN, UNESKOa... itd.) i da sa svojom astronomskom opremom učestvuje u jednoj od najlepših i najplemenitijih manifestacija popularizacije astronomije i nauke uopšte, e taj mora da nabavi ATA KARNET - od svoje privredne komore. A privredna komora to naplaćuje i po 100 e.


http://www.astronomija.co.rs/a...026-ak-qletenka-09q-vesti.html
[ vladd @ 22.07.2009. 14:46 ] @
Nije tema, ali to je sitan primer.
Jedan od krupnijih je da se tehnoloski projekat ne moze prijaviti direktno ministarstvu, vez postoje firme koje imaju "licencu" za podnosenje aplikacija, i uzimaju 20% od vrednosti projekta

Drugi je, da bi neko uradio neki autorski projekat, narucilac mora da plati 1,2 mil dinara, da bi izvodjac projekta uzeo 300k din

Poz
[ Horvat @ 22.07.2009. 16:56 ] @
@zaraza ne kontam zasto MORA da kupi taj ataratata karnet? cemu to sluzi?

@vladd,a koji to zakon zabranjuje da ti licno prijavis projekat?
ovo drugo mi nije jasno ,drzava uzme 800 000 dinara ???
[ vladd @ 24.07.2009. 11:12 ] @
Citat:
Horvat: @vladd,a koji to zakon zabranjuje da ti licno prijavis projekat?
ovo drugo mi nije jasno ,drzava uzme 800 000 dinara ???


Ne uredjuje to nikakav zaon, jednostavnoje uvedena "procedura"

Niko ne kaze da "drzava" uzme sve pare, drzava uzme PDV i porez za autorski honorar..

To je sada moderan "naucni biznis", tzv posrednistvo, u nekim drugim oblastima zivota, zove se reket.

Poz
[ Horvat @ 24.07.2009. 11:36 ] @
pa dobro,kome platis 800 kila??

a ako zaobidjes proceduru?
[ vladd @ 25.07.2009. 00:06 ] @
Mozemo drugu temu o tome

Citat:
vladd:...narucilac mora da plati 1,2 mil dinara, da bi izvodjac projekta uzeo 300k din..


Ministarstvo jos uvek nije uplatilo ni dinar Petnici...

Poz