[ rale2rale @ 25.06.2009. 07:16 ] @
Poštovani,

Zanima me jel neko ima iskustva sa šporetom za etažno grejanje ABC proizvod Užice, ako da kakva?

http://www.abcproizvod.rs/english/spor.htm

Tnx
[ mehanizamm @ 25.06.2009. 08:12 ] @
Ja imam taj sporet. Organizovao grejanje u decembru prosle godine i mogu da ti kazem da extra greje (svi mi govorili kako sam trebao da stavim alfa term20, al ja nisam poslusao. U abc sporetu staje oko 30 litra vode koja se greje dok kod alfu oko 16l pa ti vidi). Grejem jedno 120m2(prizemlje) + 60m2 e sad sam sporet mi greje nekih 40 m2 i u toj prostoriji imam jedan pomocni radijator od 1m koji retko kad ukljucujem. Sto se tice potroslje drva ok moze da proguta onoliko koliko mu stavis jer je loziste veliko i nemoraju da se cepaju drva na sitne parcice. U svakom slucaju moja ti je preporuka za njega..
[ rale2rale @ 25.06.2009. 08:51 ] @
Hvala, super, reci mi jel unutra šamot ili je rađen od čeličnih ploča?
[ mehanizamm @ 25.06.2009. 16:51 ] @
Citat:
rale2rale: Hvala, super, reci mi jel unutra šamot ili je rađen od čeličnih ploča?

Ne ne ceo je čelični.. Dole gde bi trebalo da bude rešetka (a posebno se kupuje ako ti je potrebna) nalaze se cevi u kojima je voda i one su ti rešetke i tu leži žar i tako veće iskorišćenje ima vatra (taj princip je odrađen kod pravih kotlova bar ja što sam gledao).
[ Kosuth @ 25.06.2009. 21:49 ] @
Citat:
mehanizamm: Ja imam taj sporet. Organizovao grejanje u decembru prosle godine i mogu da ti kazem da extra greje (svi mi govorili kako sam trebao da stavim alfa term20, al ja nisam poslusao. U abc sporetu staje oko 30 litra vode koja se greje dok kod alfu oko 16l pa ti vidi). Grejem jedno 120m2(prizemlje) + 60m2 e sad sam sporet mi greje nekih 40 m2 i u toj prostoriji imam jedan pomocni radijator od 1m koji retko kad ukljucujem. Sto se tice potroslje drva ok moze da proguta onoliko koliko mu stavis jer je loziste veliko i nemoraju da se cepaju drva na sitne parcice. U svakom slucaju moja ti je preporuka za njega..

Reci mi kako si zadovoljan sa kuvanjem i pecenjem na tom sporetu,posto vidim da ima i rernu?
[ magnetista @ 06.10.2010. 17:04 ] @
Koliko cesto treba da se lozi ABC pec s obzirom da ima 30 litara vide u kotlu?
[ glackop @ 06.10.2010. 21:22 ] @
Citat:
Kosuth: Reci mi kako si zadovoljan sa kuvanjem i pecenjem na tom sporetu,posto vidim da ima i rernu?


Ja nisam zadovoljan odavanjem toplote na ploci,mislim da dobar neiskoriscen deo odlazi direktno u dimnjak zato sto nema nikakve prepreke,tako da jos uvek nisam uspeo ni kafu skuvati na njemu.Moj je concept mini bez relne pa ne znam samo da li uopste ima razlike u odnosu sa relnom.
[ n.lazic @ 07.10.2010. 08:41 ] @
takodje imam ABC COncept 2 Mini, ugradio sam i tu reshetku, smanjuje mu kw-ate tako da je to usteda toplote, medjutim chescje mora onda da se lozi shto je bzv, jer si onda ko pored smederevca, dok je pun, greje ko lud...

shto se tiche dimnjaka
to je tachno
ne postoji nikakva klapna tako da je osnovano da jedan veci deo toplote ide u dimnjak, sto se vidi po stepenu zagrejanosti odvodnog chunka...

videcu da pozovem danas ABC da ih pitam da li moze neka klapna da se odradi na chunku i da li to imaju fabrichki. Jer stvarno lepo greje ali lepo i troshi...
[ zasun @ 07.10.2010. 16:42 ] @
Citat:
n.lazic: takodje imam ABC COncept 2 Mini, ugradio sam i tu reshetku, smanjuje mu kw-ate tako da je to usteda toplote, medjutim chescje mora onda da se lozi shto je bzv, jer si onda ko pored smederevca, dok je pun, greje ko lud...

shto se tiche dimnjaka
to je tachno
ne postoji nikakva klapna tako da je osnovano da jedan veci deo toplote ide u dimnjak, sto se vidi po stepenu zagrejanosti odvodnog chunka...

videcu da pozovem danas ABC da ih pitam da li moze neka klapna da se odradi na chunku i da li to imaju fabrichki. Jer stvarno lepo greje ali lepo i troshi...


Citat:
glackop: Ja nisam zadovoljan odavanjem toplote na ploci,mislim da dobar neiskoriscen deo odlazi direktno u dimnjak zato sto nema nikakve prepreke,tako da jos uvek nisam uspeo ni kafu skuvati na njemu.Moj je concept mini bez relne pa ne znam samo da li uopste ima razlike u odnosu sa relnom.


Ne vidim korist od te klapne. Ako prigušujete dimne gasove pomoću klapne, onda će šporet još slabije da greje zbog malog dotoka vazduha (kiseonika) do ložišta a i dim bi verovatno našao način i da zadimi prostoriju gde se loži.

Zašto ne koristite izmenjivače toplote dimnih gasova - umesto dela solundara a još bi bolje iskoristio toplotu dimnih gasova ako bi postojao ventilator koji bi duvao horizontalno pored izmenjivača toplote? Imam jedan takav izmenjivač bez ventilatora i postavljen je USPRAVNO (možda bi bilo bolje da je postavljen horizontalno jer ima veću horizontalnu površinu zračenja koji spontano ide na gore) i nisam zadovoljan jer pipanjem solundara pre i posle izmenjivača toplote nisam primetio značajnu razliku temperature tj. vrući dimni gas izlazi napolje.

[ rale2rale @ 08.10.2010. 09:47 ] @
Pozdrav!

Ja sam takođe imao pritužbi na grejanje na ploču, čak su mi u fabrici nudili nakon mojih žalbi da mi vrate novac i da dođu u BG po njega, ali sam problem rešio tako što sam na rešetku postavio uz bočne zidove šamotne cigle 4kom (faktički obložio zidove na rešetki) i time podigao ložište za nekih 12cm i sad greje super na ploču, žar se hvata i koncentriše između cigli što je dobro jer i same zidove čuva, a cigle akumuliraju toplotu, mogu da ubacim ugalj i kad dobar se žar uhvati na sat i po dodajem drva , ugalj u toku noći malo jače drvo ili uglja i drži žar do jutra... čak se i manje troši drva i uglja, takođe komad šamotne cigle nekih 2/3 (koju sam sekao i ostala mi kod sklapanja ložišta) sam ubacio na dimovodni odvod/prorez iznad ložišta tako da sam i tu reducirao odvođenje i smanjio izgranje ogreva.

Sve u svemu ovih 10-ak dana koje ložim od zahlađenja prezadovoljan sam kako sve funcioniše, mada na početku sam bio vrlo razočaran, čak sam se čuo prilikom mojih žalbi na početku sa direktorom/vlasnikom ABC Užice koji mi je i ponudio vraćanje novca, pa sam mu predložio nešto takvo da izvrše modifikaciju, mislim da su oni klasični kotao pokušali da prevedu u peć za kuvanje sa tim reducirom i dodavnjem staklenih vratanca, sad koliko uspešno...???

Inače meni kad sam kupovao šporet primarno je bilo da može na njemu da se kuva, da greje prostoriju gde se nalazi i da na spratu radijatori funkcionišu! sa ovim svim mojim ,,modifikacijama'' sad fercera extra!
[ n.lazic @ 08.10.2010. 14:16 ] @
@rale2rale
ae napravi photo kako si unutra to stavio bash me interesuje


isto drugo, gledao sam tvoj topic jedan od ranije rale, kako si odradio cunak? da li si ostavio na 120 ili si odradio na 145

pazi meni je cunak odradjen na 145, ali i kada smanjim na onom reduciru vazduha na 1 (od 8) i dalje postize normalno temperaturu kotla od 70 tak stepeni na bukova drva dok je cunak usijan i dalje

to me navodi na pomisao da odradim reducir dimnjaka na 120 opet i da vratim onaj cunak stedisu, smanjio bih bar za 30 posto kako snagu kotla tako i potroshnju, i bash me kopka da probam

da napomenem 100 m3 kuca , izolacija 5 cm stiropor, prozori dihtuju, jedino tavan negde jeste negde nije izolacija.

23 C evo u sobi, 3 sata nisam pipao od kako je nalozen i josh uvek ima trecina od napunjenog ostala...

znachi da odradim reducir na 12 pa da stavim starog stedisu koji imam ili da narucim novog stedisu ali precnika 145...

misljenja?!

ps. stari nachin provere "vuche" dimnjaka, primakao sam sibicu otvoru, plamen je horizontalan, ABC vuce ko lud, a trebao bi kako sam negde citao da bude na 45 stepeni ugao. zbot toga i cela pricha sad da li da reduciram ili ne... poz
[ rale2rale @ 08.10.2010. 14:54 ] @
Napraviću fotke za vikend, a čunak je 120, urađen je čeličnim limom kupa koja je šira od 145 na dnu a pri vrhu ulazi u 120 i da stavio sam štedišu iznad nje to sam zaborvio da kažem.
[ n.lazic @ 08.10.2010. 16:00 ] @
pa je li ti "progutao" stedisa kilowate pa sad duze podize temperaturu kotao ali i slabije troshi,

ili ti je sa stedishom zanemarljivo sve, kakva su tvoja iskustva sad

takodje, kakvu kombinaciju drva i uglja koristish poshto ja velim bukova i banovici ili bukova i kostolac mozda za pocetak... dok ruski kameni ne bih da ne bi neshto "istopio" :)
[ rale2rale @ 10.10.2010. 18:19 ] @
Kotao podigne temperaturu na nekih pocetnih 60'c za pola sata. Koristim prosušenu bukovinu u maju kupljenu i u avgustu testerisanu i iscepanu i ubacujem kolubaru ugalj koja nije baš suva.

Čini mi se da se manje troši vezano za štedišu, ali on po meni treba samo da pojača grejanje ne mestu gde je šporet.

Treća fotka pokazuje gde sam ubacio deo šamotne cigle u prorez za odvođenje dima i time smanjio cug, takođe ovo sad sa oblozenim šamotnim ciglama svih strana sam skoro ubacio, prošlu godinu sam izgurao sa obloženom levom stranom i i kontra strane a desna je bila bez cigala, čini mise sad da je to ipak bolja varijanta, iako sad manje troši , zato što onako ima više mesta za zar, pa ću ovo što vidite na slikma koliko sutra skloniti cigle sa desne strane.



[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 10.10.2010. u 19:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 10.10.2010. u 19:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 11.10.2010. u 09:09 GMT+1]
[ glackop @ 10.10.2010. 21:08 ] @
Pokusao sam i ja to sa tri cigle ali sam ih nakon 2-3 sata morao na vruce vaditi zato sto mi je temp.vode pala na 45c i nikako da se podigne,ima sad tu jos nesto sto se ne pominje a mislim da je veoma bitno koliki je broj radijatora,kod mene su 12+2 bojlera ili tacnije celoukupna duzina je oko 11 metara + ta dva bojlera,pa smatram da sam blizu njegovog maksimuma te su zato cigle bile kontraproduktivne.
[ rale2rale @ 11.10.2010. 08:07 ] @
Ja imam ukupno 55 rebara ili 4 radijatora, cigle služe samo da se podigne vatra više prema ploči! Ako koristiš rešetku ona bi trebalo da vrši redukciju za one sa manjim brojem radijatora, tako da možda bi trebao da ga koristiš bez rešetke, nisam pametan??

Ovo sa šamotnim ciglama kod mene fercera, kažem prezadovoljan sam kako sve funkcioniše i toplotom gde se loži i kako radijatori greju! Inače nemam izolaciju na kući , zimus na -2'C sam ladno odao u gaćama po spratu , koliko dobro je grejalo!
[ n.lazic @ 11.10.2010. 17:55 ] @
@rale2rale

ja koliko vidim ti imash onu reshetku reducir original, koja ti deli kuciste peci na pola, pa na njoj cigle el tako...

a cevi sa vodom koja se greje su ispod, odnosno ugradjene u "donju" resetku..




shto se mene tiche, ja skinuo ovu reducir resehetku, pa onako kako je od pocetka bilo, e sad... da li da stavim cigle dole na nju ili pak, nisam pametan..

ovo sa pregredjivanjem dimnog odvoda mislim da je glavna stvar i time si redukovao odlazak toplote, pa sad ti radijatori jache greju iako si na reducir reshetki...

inache kod mene je prizemna 100 m2 i 5 radijatora + bojler spirala

[ rale2rale @ 12.10.2010. 08:13 ] @
Reducir rešetku koristiš kada ti je površina koju greješ ispod deklarisane šporeta mislim da je to 150m2, to što žar i vatra nisu na cevima koje su dole nema nekog uticaja jer se greju zidovi ložišta u kojima se nalazi voda pa ona po pricipu topla-hladna sama cirkuliše, sa ciglama jedino može biti da malo duže treba da se zagreje voda.

Sad ako hoćeš da možeš da kuvaš na ploči onda ova moja varijanta fercera, ali nisam siguran s obzirom na tvoju kvadraturu i broj grejnih tela, kako bi bilo optimalno, takođe ti je jako bitno kako ti je odrađeno grejanje, mislim na cevi koje su razvedene po kući, majstor koji je meni radio išao je u osnovi sa širim cevima mislim da je fi 27 pa je radijtore vezao sa manjim profilom koji već ide na radijatore, ali zahvaljujući tome, meni faktički i ne treba pumpa da tera vodu, pogotovo što nemam potopljenih radijatora, već kako se zagreje vod u kotlu ona sama kruži kroz sistem.
[ n.lazic @ 27.10.2010. 15:35 ] @
rale2rale
drugachije kod tebe, kod mene je ABC Mini Concept ne moz da se tako postavi kao kod tebe...


e pa ono shto me muchi je,

abc vuche fino preko 14.5 cm chunka i otvora takodje 14.5 u dimnjaku

e sad

1. shta postizem ako reduciram taj otvor chunka na peci na 12 i
2. da li je alternativa ugraditi klapnu u chunku za redukciju prebrzog odlaska toplote u dimnjak(poshto abc mini nema trostepeni eko sistem strujanja vazduha kao neki od drugih abc kotlova)

e sad moze se takodje reci da onaj fabricki ugradjen mehanicki reducir vazduha (0-8) zavrshava posao i sprechava rasplamsavanje peci ali kod mene i kad je na 0 vuce ko ludo... :|?

i poslednje

3. da li reducir vazduha moze biti zamenjen za automatski na ovim ABC kotlovima ili pak je to neizvodljivo?!

ps. mogao bih da kontaktiram ove iz ABC pa da ih uputim na ovaj forum, shta mislite?!

[ mitebo @ 31.10.2010. 02:31 ] @
cao,svima.vidim da imate dosta problema oko ovih sporeta.ne znam da li ste resili probleme ali evo malih saveta.prvo sto se tice reduciranja odvoda iz sporeta do dimnjaka tj.cunka najbolje je prvo proveriti da li je to uopste potrebno.provericete tako sto podignete temperaturu vode u sporetu na primer na 50stepeni i onda zatvorite postojecu klapnu na sporetu za promaju vazduha.ako temperatura vode stoji duze vreme na 50c ili se kojim slucajem povecava onda ima potrebe za smanjenjem precnika cunka.ako temperatura pada onda je sve u redu.sto se tice stedise,svaki stedisa koji prigusuje protok vazduha nije napravljen kako treba,on sluzi samo da toplota koja odlazi u dimnjak greje na vecoj povrsini lima,sto podrazumeva vece iskoriscenje toplote.
[ mitebo @ 31.10.2010. 02:52 ] @
svako smanjivanje lozista povecava potrosnju ogreva,jer se ne greje cela povrsina pod vodom.smanjivanje lozista je isto kao ubacivanje jos jednog radijatora na mrezi.onaj ko ima manje radijatora u sistemu grejanja i ko ne moze kontrolisati povecavanje temperature vode u sistemu,on moze smanjiti loziste bez nekih vecih problema u grejanju.onaj ko ima grejna tela prema prospektu ili pak malo vise i zbog toga mora vise loziti da bi postigao zeljenu temperaturu,samim tim zbog slabog iskoriscenja kotla veci deo toplote odlazi u dimnjak sto nije razlog za nikakvo gusenje kotla,reduciranja ili drugo.jedino resenje a i najbolje je kupovina veoma kaloricnog uglja,na primer kao sto je ruski ili neki slicni.taj ugalj sam po sebi daje veliku toplotu u samom lozistu tako da manji deo odlazi u dimnjak.
[ n.lazic @ 12.11.2010. 15:12 ] @
upravo tako, kada zatvorim regulator za vazduh na 0 ona josh uvek nabija temperaturu... vatra i dalje gori... odatle mi ideja da dimnjak previshe vuche...

e sad ugalj, banovici mrki, kostolac i kolubara lignit to je ok. nisam siguran kako se ovi ABC Mini kotlovi ponashaju sa kamenim ugljem, da se ne istopi neshto unutra..
[ mitebo @ 12.11.2010. 15:40 ] @
posto stvarno nemam vremena evo ovako-regulator na cunku sa mogucnoscu za stelovanje-premalo grejnih tela tj.prejak sporet u tom slucaju smanjivanje lozista ili slabije lozenje
[ meteor @ 07.04.2012. 21:05 ] @
A da li je za 120 kvadrata prostora (apartman 30 kvadrata, I sprat 30 kvadrata,II sprat-dve sobe i potkrovlje) dovoljan koncept mini ili je bolji koncept 2?Ukupno imam 11,50 metara panelnih radijatora.
[ n.lazic @ 03.09.2012. 18:52 ] @
zastarelo je pitanje verovatno si reshio ali eto odgovor je univerzalan pa ce neko mozda pre ili kasnije pitati isto

zavisi od:

spratnosti, kvadrature, izolacije na fasadi kao i plafonu, dihtovanju prozora, promeru dimnjaka, vrsti goriva itd itd.

pumpa sama po sebi moze da izgura i jedan ili dva sprata to nije problem samo da je pritisak dobar.

medjutim, najbolji odgovor ce dati u firmi direktno pozivom na telefon.

kada sam ih ja zvao bili su ljubazni, verujem da je tako i sada. poz
[ ivan_kost @ 25.11.2012. 22:39 ] @
kupio sam ja taj kotao pre 2 meseca i sada imam taj concept 2 mini i zasada je super.pred abc imao sam alfa term20.i alfa je bio dobar .ali abc mislim da je bolji.vuce ko lud grije ko lud temperaturu dize za 20 min. .Ima jedan problem kada koristim bukovinu medzu donje cevi u loziste kotao ima prevelike supline pa zato ne zadrzava se zar.ja sam ugradio resetku koje sam smestio nad same sevi i sada je bolje t.e.leze na same cevke.isto sam uraio jadan lim koj sam postavio na gorni deo ,tako plamen ne izlazi diretno u cunak.tako grije super a i ne ispusta toplinu kako sto i meni odgovra u prostoru.ja grijem 100m2.kuca mi ja bez izolacije i sa dupli drvenim prozora koi dobro diktuju.za sada mislim da je dobar videcemo kada padne temperatu ispod -10.
[ mitebo @ 26.11.2012. 00:51 ] @
ma dzaba sporet kad ne mozes da kuvas na njemu,a za pecenje jedne pogace ti treba pola metra drva.Ja ne mogu da shvatim ljude koji kupuju sporet da bi sto manje lozili preko dana i gledaju da je loziste sto vece,pa ljudi kad vec morate za njega da zidate dimnjak onda ubacite kotao.
Sta je poenta sporeta,da mozes da kuvas na njemu i da peces sa malom potrosnjom ogreva i da se pri tom dobro grejes,do sada koliko sam bio kod ljudi u kucama gde imaju takve sporete od svega ovoga nema nista.
Za mene je sporet kada radi na standardnom dimnjaku,pece,kuva i moze da greje od 80m2 pa i do 150m2 da li je napravljen neki do sada.
[ ivan_kost @ 26.11.2012. 17:03 ] @
znaci vama je potreban bas taj alfa term20-27 -on ja za oko 80-120m2 i sam sporet oko 30m2.mozes za alfom da grijes,kuvas i peces i dobro vuce sa 120f.ja sam prodao alfu jer je bio u kuhinju.tamo ja bila velika vrucina.
[ Rony79 @ 21.12.2012. 21:59 ] @
Citat:
ivan_kost:
kupio sam ja taj kotao pre 2 meseca i sada imam taj concept 2 mini i zasada je super.pred abc imao sam alfa term20.i alfa je bio dobar .ali abc mislim da je bolji.vuce ko lud grije ko lud temperaturu dize za 20 min. .Ima jedan problem kada koristim bukovinu medzu donje cevi u loziste kotao ima prevelike supline pa zato ne zadrzava se zar.ja sam ugradio resetku koje sam smestio nad same sevi i sada je bolje t.e.leze na same cevke.isto sam uraio jadan lim koj sam postavio na gorni deo ,tako plamen ne izlazi diretno u cunak.tako grije super a i ne ispusta toplinu kako sto i meni odgovra u prostoru.ja grijem 100m2.kuca mi ja bez izolacije i sa dupli drvenim prozora koi dobro diktuju.za sada mislim da je dobar videcemo kada padne temperatu ispod -10.


Hoces molim te da mi napravis neku fotografiju kako si izveo to pregradjenje sa limom. I fotku resetke ako mozes poslaji mi da vidim kakvu da uzmem. Inace imam isti kotao i iste probleme. Dimnjak vuce ko lud i kao sto je Lazic rekao i na 0 on rasplamsava vatru. Vec sam grdna drva potrosio a sva toplota ode u odzak a zar u ciniji sa pepelom jer je razmak izmedju cevi sa vodom veliki.
[ ivan_kost @ 24.12.2012. 23:12 ] @
izvini ali naznam kako da prikacim slike.
mozes da mi pises pa da ti posaljem slike.kod mene dimljak se nalazi na gorni deo na ringle.kada podignes ringlu videces taj deo koj se nalazi u sredinu na gorni deo loziste.znaci na zadnji deo gde je taj prolaz imedzu taj deo i zadni dio sporeta pravo nad njega ja otvor za cunak tamo imam staveno lim sa dimenzije 0.31-0.26 m.tako da din ne izlazi direkno u kunac nego zaobikoljava taj sredisni dio .neki kazu da su stavilo one glinane cigle na to mesto.to nisam probao.drugo.kada cistis gzubre pepel.kada izvadis pepeljaru mozes da vidis od desnu stranu unutra gde stoji pepeljaru nalazi se jedan otvor taj otvor je za klapnu za promaju.taka da treba redovno da cistis pepeljaru za da ne bi se napunio taj deo jer ta klapna se ne zatvara .kada ima zar i pepeo ta klapna celosno se ne zatvara tako celo vreme ima promaju i ogan gori ko lud. to mozes da ocistis samo sa usisivac.ili da odvrtis desni nadvoredni lim sporeta pa da ocistis dio gde se nalazi ta klapna.sta se tice sa cevima prvo sam napravio resetku tako da zatvorim prostor izmedzu ceve na donji deo ali kada se napuni pepeo sporet pocne da se gusi i temperatura padne.taka da sam ostavio prostor izmedzu poslednje cevi od levu stranu .tamu nemam cipku t.e isakao sam je .e sada zadrzava se zar i mislim da je dobro .postizem temperaturu izmedzi 60-70.ali kada je bilo -12 u kuci je bilo 23-25stepeni.i naravno drva letu .

[Ovu poruku je menjao bakara dana 25.12.2012. u 13:36 GMT+1]
[ Rony79 @ 28.12.2012. 17:19 ] @
Hvala puno, ukapirao sam. Ja sam stavio resetku i sada je bolje, zar se zadrzava mada treba cesce da se cisti zbog pepela kao sto si rekao. Kod mene na kotlu je odvod dima sa strane i stavio sam ciglu u taj otvor sada je duplo manji i mislim da je bolje, manje vuce. Neznam kako to sa limom da izvedem da li se lemi ili ga samo stavis ili zaglavis? Posalji mi kada cistis kotao slike na [email protected]. Hvala!
[ branedjuro @ 20.02.2014. 17:36 ] @
Pec ABC koncept 2 sam koristio 6 godina. Ne greje lose, ali sam ga vario nakon 3 godine, a nakon sest sam ga bacio u staro gvozdje. Nikome ga ne preporucujem. Treba ga izbaciti sa trzista. Alfu ljudi koriste po 10 godina bez ikakvog remonta.Ne moze se izvaditi loziste kako bi se remontovalo. Kad se pokvari, moras ga baciti.
[ branedjuro @ 20.02.2014. 17:40 ] @
Grejace vam 5 godina dok traje garancija, a seste ga morate baciti u smece kao i ja.
[ branedjuro @ 20.02.2014. 17:45 ] @
Los je kvalitet abc peci. Progorela mi je nakon 6 godina (taman kad prodje garancija, a ne moze se remontovati jer je sve zavareno!!!)
[ branedjuro @ 20.02.2014. 17:48 ] @
Ne kupujte abc koncept. Progoreo mi je nakon 6 godina pa sam ga bacio jer se ne moze rastaviti loziste niti variti. NE KUPUJTE ABC, BACIO SAM 78 HILJADA ZA 6 GODINA KOLIKO SAM GA KORISTIO.
[ rale2rale @ 21.02.2014. 13:23 ] @
Mogao si to i u jednom postu da kažeš, mislim da ovde ima posla i za moderatora, btw. moja radi već 6 godinu da ga ne ureknem!
[ mrkee007 @ 03.09.2014. 06:20 ] @
Jel ima neko ABC vulkan 24 kw? Zanima me kako greje, pošto bi da ga koristim za 30m2 prostora, 50m2 podnog grejanja i 50 m2 radijatora
[ Java Beograd @ 03.09.2014. 07:52 ] @
Ne znam kako si planirao da kombinuješ podno i radijatorsko grejanje, ali to baš nije trivijalna operacija (ne znači da ne može nikako) Jer, za radijatore, potrebna je temperatura vode od oko 70 C a za podno mnogo manja temperatura, oko 30 C (neka me neko ispravi ako grešim). Mislim da ima nekih tema na ovom forumu koje se bave tom problematikom.
[ 26091952 @ 13.07.2015. 13:15 ] @
Ja imam Abc šporet na čvrsto gorivo za etažno grejanje već punih pet zima,sada će šesta. Šporet je napravljen super.ja sam kupio dodatnu rešetku i nju postavio iznad grejnih cevi,tako da bolje drži žar i pepeo praznim samo jednom. jedino što mi malo dimi dok stavljam drva i to mi smeta,moram prozor da otvaram.
[ 26091952 @ 13.07.2015. 13:34 ] @
Pa nije on da se kuva kafa ali kuvanje jela ide super. lagano kuvanje na tihoj vatri,ništa lepše. Možda bi bolje bilo da su ugradili jednu klapnu za štelovanje odvoda dima.
[ 26091952 @ 13.07.2015. 13:42 ] @
Ja ga punim svaka tri sata sa cerovim drvima,toliko izdrži i dole zatvorim na onu tačku,tako da drži vatru.
[ nmiljan @ 12.01.2020. 19:10 ] @
Jel ima neko iskustva sa kotlom na pelet abc-vesta 21 kw?