[ zaraza @ 04.07.2009. 18:15 ] @
Evo gledam ove silne poplave koje se desavaju SVAKI DAN i pitam se sta se to uopste radi po Beogradu, osim sto se napravi neki teren za kosarku uoci izbora?
[ BluesRocker @ 04.07.2009. 19:18 ] @
Prave se šoping molovi. To je mnogo važnije od osnovnih egzistencijalnih problema stanovnika grada.
[ sanja2010 @ 04.07.2009. 19:49 ] @
Da ti molovi zvrje prazni, ne bi se ni pravili... Mene samo zanima ko placa one astronomske cene za robu tamo ako vec niko nema para.
[ flylord @ 04.07.2009. 21:48 ] @
dobili ste novi toranj na avali...
sramota
[ pitikovski @ 04.07.2009. 22:07 ] @
Da, dobili smo. Hvala vam na tornju, nema potrebe da nam to sada prebacujete.
Ako vec niste hteli da nam ga poklonite nista ni morali, ko vas je terao.
Pa nije sada komunizam pa da ste morali da glasate po direktivi za ovu vlast koja otima od siromasnih i poklanja bogatima.
[ maliradojca @ 04.07.2009. 22:54 ] @
Citat:
vec niste hteli da nam ga poklonite nista ni morali, ko vas je terao.

Niko nije ni pitao,vec je bilo otimanje. Jer za toranj neko mora da zaradi da bi se on izgradio. A ja sam bio kao klinac na Avali dok je bio stari toranj, nista bio nista posebno i sve u svemu je prevara.
Nije ni cudo sto se Crna gora odvojila.
[ flylord @ 04.07.2009. 23:01 ] @
prethodna vlast je bila jos gora, ona je i zapocela da pravi taj toranj
[ pitikovski @ 04.07.2009. 23:11 ] @
Ma kakvo otimanje?
8,5 mil € je finansirala Vlada Srbije, 1 mil. € iz gradskog budzeta i oko 1 mil. € donacije.
Jel to znaci da se Vlada Srbije bira samo glasovima iz Beograda?
Jesu li izobri demokratski? Jesu .....e pa molim lepo....

Pih....bas ste vi neka uzimala-davala...ma eto vam ga nosite ga gde hocete.

EDIT: @flylord
I prethodna vlast je izabrana na demokratskim izborima.
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2009. 23:17 ] @
A zasto vi krivite Beograd za nesto?

Beograd je jedino kriv zato sto se u njemu nalaze zgrade Vlade i Skupstine i centri moci tzv. "politickih stranaka" ilti sitnih interesnih grupacija - ekipice koje odrzavaju status quo po pitanju centralizacije Srbije su generalno IZ CELE SRBIJE - jedino sto dodju u Beograd i tu zive kada ih izaberu, valjda im lepo - cesto ih je tesko vratiti nazad odakle su dosli, hoce i stan da zadrze.

Tako da, nemojte kriviti Beograd i Beogradjane za fakat da je Srbija puna wannabee-feudalaca koji jedva cekaju da imaju kontrolu love - Beograd ima sasvim dovoljno sopstvene love da zivi - to sto neko koci decentralizaciju Srbije morate resiti na neki drugi nacin.

Na kraju krajeva mnogi ljudi u Beogradu bi bili najsrecniji kada bi te institucije makli odatle - a ne da se zatvara saobracaj svaki put kada dolazi neko bitan iz inostranstva, ili kada dolaze kojekakvi nezadovoljni likovi da urlaju i blokiraju saobracaj.

[ flylord @ 04.07.2009. 23:22 ] @
zasto je drzava finansirala taj toranj?
zasto je beograd hteo da premesti exist u BG ?
zasto je hteo da premesti Nishville iz Nisha u Bg?

zasto je premestane centralna proslava Milanskog edikta u Bg?

...
[ flylord @ 04.07.2009. 23:24 ] @
ako se ne varam, i sediste NIS-a je premesteno iz NS u Bg (ili samo hteli da ga premeste, bila afera oko toga), jer veci deo novca od privatizacije, ostaje u gradu gde je sediste firme
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2009. 23:32 ] @
Citat:

zasto je drzava finansirala taj toranj?


Zbog jeftinog politickog marketinga. Uzgred, ekipu koja je startovala taj projekat je izabrala cela Srbija - stavise glavni i odgovorni pokretac je covek iz Kostunica, ali mu se Beograd mnogo dopao pa je tamo i ostao.

Nesto mi se cini da je hard-core podrska tog coveka generalno dolazila iz regiona poznatijeg kao "Sumadija" i "Jug Srbije"... :)

Citat:

zasto je beograd hteo da premesti exist u BG ?
zasto je hteo da premesti Nishville iz Nisha u Bg?


Za Nishville stvarno pojma nemam ali koliko se secam Exit je jedno vreme bio u politickim/finansijskim problemima i vlast u Novom Sadu je vise puta htela da sabotira Exit - mozda je jednostavno bila u pitanju ponuda.

Na kraju krajeva, who gives u fuck, Exit je privatni biznis, ne moze gradska vlast u Beogradu da naredi organizatorima gde ce da ga organizuju.

Citat:

zasto je premestane centralna proslava Milanskog edikta u Bg?


Pojma nemam. Ali potpuno sam siguran da to najmanje veze ima sa gradjanima Beograda.

Citat:

ako se ne varam, i sediste NIS-a je premesteno iz NS u Bg (ili samo hteli da ga premeste, bila afera oko toga), jer veci deo novca od privatizacije, ostaje u gradu gde je sediste firme


OPET, covece - Vlada Srbije je republicki organ, izabran od strane cele Srbije... Sta su ti gradjani Beograda krivi za njihovu osionost. Ne moze gradska vlast u Beogradu da odredi gde ce da bude sediste NIS-a niti joj je to u nadleznosti.

Jos manje da se gradjani Beograda o tome pitaju.
[ flylord @ 04.07.2009. 23:38 ] @
ko prica o gradjanima ? Ne mogu da krivim gradjane kad su mi 3 Beogradjanina extra dobri prijatelji i drugovi. Ja pricam o gradu kao instituciji koja hoce da preko tudje grbace lepo zivi.

Jug Srbije nije nikad podrzavao izgradnju tog tornja.
[ flylord @ 04.07.2009. 23:40 ] @
zasto na nacionalnoj TV stanici ima emisija: Beogradska hronika
zasto ta ista TV nije pomenula svetsko takmicenje u paraglajdingu koje se odrzalo u Nishu, a pravi celu reporrtazu o glupostima koje se desavaju u Bg-u ?
Zasto se beogradska TV stanica zove nacionalna, i zasto nam je svima nametnuta?
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2009. 23:44 ] @
Citat:
flylord
Ja pricam o gradu kao instituciji koja hoce da preko tudje grbace lepo zivi.


To nije tacno - "grad kao institucija" je ono sto je u nadleznosti gradske vlasti grada Beograda, i oni zive gotovo iskljucivo od svoje grbace - stavise sasvim sam siguran da deo ogromnog poreza koji se naplati u Beogradu ide u nerazvijene opstine van Bgd-a.

Ti pokusavas da klasicni srpski tj. balkanski drpanluk nazoves "Beogradom". Sorry druze, nema to veze sa Beogradom - Beograd je kolateralna steta jer je ujedno i centar, ali jedini razlog je sto SRPSKA VLAST zeli da ima centralnu kasu kako bi mogla bolje da maznjava. Lokacija te kase je irelevantna - nije Beograd kriv za to, vec sibicarski lopovski mentalitet zajednicki za sve politicare.

Ja nikako ne vidim kakve to direktne veze ima sa Beogradom - Beograd mozda minimalno profitira zbog fakta da je sva ta administracija i lopovi u Beogradu (privremeno ili stalno) ali takodje od njih ima i dosta stete i troskova, isto tako.

Medjutim mentalitet koji to sve diktira je pan-srpski, a ne beogradski

Citat:

Jug Srbije nije nikad podrzavao izgradnju tog tornja.


Mozda, ali su se stranke koje je i taj jug podrzao ocigledno slozile - ocigledno postoji neki problem onda. Ali taj problem, rekao bih, nema puno veze sa Beogradom koliko sa necim drugim :-)

Citat:

zasto na nacionalnoj TV stanici ima emisija: Beogradska hronika
zasto ta ista TV nije pomenula svetsko takmicenje u paraglajdingu koje se odrzalo u Nishu, a pravi celu reporrtazu o glupostima koje se desavaju u Bg-u ?
Zasto se beogradska TV stanica zove nacionalna, i zasto nam je svima nametnuta?


A, da ti nije mozda grad Beograd i njegova gradska vlast to nametnula - kakve oni veze imaju sa RTS-om?!!?!? Nametnuli su ti kadrovi RTS-a, izabrani od strane Vlade Srbije (sada indirektno kroz tzv "Javni Servis").

Koliko mi je poznato, Vlada Srbije se formira na osnovu izborne volje gradjana, tj. sastava u skupstini - dakle, iz cele Srbije - zasto su poslanici iz Nisa precutno podrzali GLODUR-a koji ovo radi i zasto se to tolerise, to je pitanje za tebe - mozda im je njihova guzica bitnija od Nisa, a?

[ flylord @ 04.07.2009. 23:47 ] @
koju stetu to beograd ima?? Bas mi ga zao. Kad beogradu treba nesto, drzava daje pare. Kad nekom drugom gradu treba nesto, onda mora samo iz gradskog buzeta.

A pre neki dan u jednim novinama je pisalo: UNIVERZIJADA odrzava "SIROM SRBIJE OD ZRENJANINA DO SMEDEREVA"

Jel to Srbija?? Beogradski pasaluk?
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2009. 23:50 ] @
Citat:

koju stetu to beograd ima?? Bas mi ga zao. Kad beogradu treba nesto, drzava daje pare. Kad nekom drugom gradu treba nesto, onda mora samo iz gradskog buzeta.


Koliko mi je poznato, Srbija primenjuje asimetricno finansiranje opstina gde nerazvijene opstine dobijaju mnogo veci % nego razvijene - tesko da se Beograd kvalifikuje onda.

Citat:

A pre neki dan u jednim novinama je pisalo: UNIVERZIJADA odrzava "SIROM SRBIJE OD ZRENJANINA DO SMEDEREVA"


Da nisu mozda neke novine finansirane od strane Grada Beograda?

Pa ovo je fantasticno - izvini, sta ti je Beograd kriv sto neke tamo novine ne znaju gde je juzna granica Srbije? :)
[ flylord @ 04.07.2009. 23:50 ] @
kad je drzava obratila paznju na Pancevo i problem sa zagadjenjem? Tek kad je zahvaljuci vetru, vazduh stigao do beograda!!! Pre toga, su bili samo kolateralna steta, i nikog nije bilo briga
[ flylord @ 04.07.2009. 23:53 ] @
i nisu bile tamo neke novine, ne zelim da im udaram rejting ovde...

jadan mali beograd. Nema leba da jede... bas mi zao, jos ces da ga predstavis kao najvecu zrtvu, i da je njemu teze nego nama ostalima
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2009. 23:54 ] @
I, sta je tu krivica Beograda? A, da... u Beogradu se nalazi Dedinje pa su se masne guzice koje se cesto usele iz cele Srbije tu uspanicile za svoju vlast...

Inace inspekcije i zatvaranje su posao opstine, flylord... zasto li vlast u Pancevu nije poslala inspekciju i zatvorila zagadjivaca? A DAAAA! Zato sto im finansira dobar deo opstinske eknomije i zaposljava ljude.... Vidi vidi, onda nije frka ni da se susedi zagadjuju...

Citat:

jadan mali beograd. Nema leba da jede... bas mi zao, jos ces da ga predstavis kao najvecu zrtvu, i da je njemu teze nego nama ostalima


Nope, Beograd i te kako ima leba da jede - i ima svojih para, posto eto ima najjacu ekonomiju, najvise naplacenog poreza i visok procenat obrazovanog stanovnistva. Stavise, Beograd najvise i finansira nerazvijene opstine u Srbiji, iz prostog razloga zato sto sam ima najveci surplus u naplacenom porezu.

Jedini problem je sto svako u Srbiji vidi nekog drugog kao izvor problema. Kada se ekipa ministara i poslanika iz Nisa bude javno pobunila zasto nije ratifikovan Open Skies, koji bi NIsu dao mogucnost avio turizma i za mnoge druge stvari - onda mi pricaj price.

A do tada - dok ekipa iz tvog grada implantirana na visoka mesta u drzavi Srbiji precutno klima glavom kako im kaze "The Boss" stranke (koje god) - onda nemas ama bas nikakva prava da se bunis, jer i vi saljete iste takve.
[ flylord @ 04.07.2009. 23:58 ] @
Pa ne bas...
Pre nekoliko godina predsednik jedne niske opstine je pokusao da regulise divlje "letnje baste" u jednom od niskih parkova. I sve je sredio, i dosla direktiva iz centrale inspekcije (koja je gle cuda, u beogradu) , da smeju da diraju te letnje baste...

I to je bio posao opstine, ali inspekcija i policija nisu hteli da rade ono sto im opstina trazila!!!
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2009. 00:00 ] @
Flylord,

Postavi sebi prosto pitanje - u trenutnoj vladajucoj koaliciji - da li se ikad desilo da dodje do ozbiljnog sukoba / razmene misljenja zato sto neka regionalna frakcija zeli da forsira svoje interese??

Da li je iko od tvojih iz Nisa lupio sakom o sto u DS/SPS/G17+/Blablka i rekao "hajde da ratifikujemo open skies, hocemo da imamo low-cost kompanije u Nisu", recimo?

Molim te da mi ukazes na taj momenat kada se to desilo - voleo bih da cujem.
[ flylord @ 05.07.2009. 00:08 ] @
Trenutno se JAT protivi aerodromu u Nishu i Uzicu. I to jako otvoreno. A sasvim slucajno, to je beogradska kompanija...
I da obicno niko po manjim gradovima ne sme da se buni, da ne bi nestao sa politicke scene
[ Miroslav Jeftić @ 05.07.2009. 00:25 ] @
Hm... a od svih tih političara koji su što na vlasti, što u pomenutim kompanijama, koliko je njih iz Beograda? Mogao bih se kladiti da je 9/10 došlo tu od nekud, verovatno ne mali broj sa juga.
[ flylord @ 05.07.2009. 00:28 ] @
kao sto rekoh, ne radi se ovde u ljudima... zato nisam pominjao beogradjane, koji su ljudi sa svojim problemima, nego sam beograd. Koji je izmedju ostalog i glavni grad ove drzave
[ pitikovski @ 05.07.2009. 00:31 ] @
@flylord
Vidis na primer kako tebi smetaju neke stvari u vezi Beograda, e tako onima koji zive u Ostrovici smetaju neke stvari u vezi Nisa, ili nekome ko zivi u Mackatu neke stvari u vezi Uzica.
Evo da se ja pitam ja bih odmah izmesto sve te vlade, skupstine i ostalu gamad u neki drugi grad, pa neka se na referendumu odluci koji ce biti glavni grad.

A sto se tice izgradnje soping molova po Beogradu, pa to je kao kada bi se beogradjani zalili na izgradnju hotela i vikendica po Zlatiboru.


[ Miroslav Jeftić @ 05.07.2009. 00:33 ] @
Pa nije Beograd neko posebno biće koje radi šta mu se hoće, Beograd je onakav kakvim su ga napravili i kakvim ga prave. Često se priča ovo-ono, a puno njih čim dobiju neke pare prvo kupe stan u Beogradu, eventualno Novom Sadu. A ako dođu na vlast ponašaju se isto kao i njihovi prethodnici.
Inače sve te priče važe i na lokalu; decenijama je bila priča kako se u Sremu Ruma zanemaruje, sve ide u S. Mitrovicu... dok nisu i Ruma i Mitrovica propale, sad se slabo nešto priča.
[ pitikovski @ 05.07.2009. 01:07 ] @
Citat:
flylord: I da obicno niko po manjim gradovima ne sme da se buni, da ne bi nestao sa politicke scene

Ne plase se glasaca, nego od ovih svojih glavesina iz Beograda, koji uzgred i nisu beogradjani.
A zasto bi se i plasili od svojih glasaca kada im je sledeca stanica u karijeri Beograd, uteknu vam ocas posla.

JAT se nalazi u Beogradu, ali to je drzavna firma, nije to beogradsko komunalno preduzece.
[ zaraza @ 05.07.2009. 02:35 ] @
Citat:

Ja pricam o gradu kao instituciji koja hoce da preko tudje grbace lepo zivi.


Vidis kako lepo zivi, nemamo ni kanalizaciju koja radi kako treba :)

A ovi ostali komentari....pa ja ne mogu da verujem koliko vrcaju kompleksi na sve strane....jbt, cim se pomene Beograd odma se nadje milion i po coban da kukaju kako im beograd krade pare....
ajde sklonite se negde drugde, ova tema nije o vama, ova tema je o beogradu...
[ Mrki brk @ 05.07.2009. 03:16 ] @
Citat:
A ovi ostali komentari....pa ja ne mogu da verujem koliko vrcaju kompleksi na sve strane....jbt, cim se pomene Beograd odma se nadje milion i po coban da kukaju kako im beograd krade pare....
ajde sklonite se negde drugde, ova tema nije o vama, ova tema je o beogradu...

Brate, zao mi je sto moram ovo da kazem, ali jadan si kad ovako pises... Zbog takvih ko sto si ti ima da ode ova Srbija u pm...
[ zaraza @ 05.07.2009. 03:23 ] @
Sta u pm?
Jel se tebe is Nisa tice sto je kanalizacija i organizacija u Bg krsh?
Jok braticu, al je vrlo bitno da se u temama u kojima se spominje Bg odmah javi neko ko se pita "a sto se univerzijada zove tako" ili pocne da laprda o nekavim budalastinama....
[ anon142305 @ 05.07.2009. 09:12 ] @
Mozda se ipak treba malo informisati o podacima, pre sto ljudi ospu paljbu o svemu sto im se iz nekih razloga ne svidja.
Citat:
Gradonacelnik Beograda Dragan Djilas: postoji situacija u kojoj grad Beograd puni budžet Srbije sa oko 50 odsto, a od tih 50 odsto treba da nam se vrati 15. Samim tim dolazimo u nemoguć matematički odnos i nismo u situaciji da ispunimo sve ono što smo obećali građanima Beograda.

Izvor
[ maliradojca @ 05.07.2009. 09:13 ] @
Citat:
....jbt, cim se pomene Beograd odma se nadje milion i po coban da kukaju kako im beograd krade pare....
ajde sklonite se negde drugde, ova tema nije o vama, ova tema je o beogradu...

Ovo za cobane govori o tebi, ali ne radi se samo o parama, vec o zanemarivanju drugih mesta u Srbiji i to na nivou drzave.
[ Lesli Eldridz @ 05.07.2009. 10:08 ] @
Jedan lepo rece, sto je nakad bila partija, to je sad Beograd. A nekima ovde ocigledno nije dobro.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2009. 10:35 ] @
Citat:
flylord
kao sto rekoh, ne radi se ovde u ljudima... zato nisam pominjao beogradjane, koji su ljudi sa svojim problemima, nego sam beograd. Koji je izmedju ostalog i glavni grad ove drzave


Ama nema to veze sa "Beogradom" - to je, sto kaze Lesli, ko "Partija" - eto svim feudalcima iz Srbije se svidja da mrsomude u Beogradu iz nekih razloga, i sad eto - hajde da se lazemo i da probleme nazivamo "Beograd".

Da sutra promenimo glavni grad u Nis, bilo bi isto - samo bi ostatak Srbije kukao "Srbija radi, Nis se gradi"

Fakat, koji ti ne zelis da priznas je da je razlog u stvari servilnost i bahatost kao i ogromna korupcija SRPSKIH politicara - zbog toga svako gleda da mazne nesto nekom drugom. Nema to veze sa "Beogradom" koliko sa mentalitetom koji se nije menjao decenijama, jedino ga je stroga batina u vreme komunizma malo zauzdala.

Priznaj sebi da ce skoro SVAKI politicar iz Nisa, kada uznapreduje - otici u taj Beograd, postati neki Ministar ili nesto deseto i duvati u istu frulu - slusati sta mu kaze partijski gazda (jerbo je Srbija uvela partijsku drzavu pre par godina sa cuvenim "Ustavom" - da stranke gospodare mandatima) i uzivati u trenutnom luksuzu koji mu pruza posao.

Jebi ga, Flylord - narod Srbije je pre par godina vecinski prihvatio da mu "Partije" budu gazde, da poslanici odgovaraju partijama a ne njima - i sta sad hoces? A da, centrale svih partija su u Beogradu - pa napravite vi, lepo, neku sa centralom u NIsu... a sta kazes ? Nema dovoljno luksuza onda za mrsomude... ***i ga :)
[ Buum @ 05.07.2009. 11:14 ] @
Nije normalno da se sve trpa u Beograd.

Srbiji je potrebna ozbiljna decentralizacija. To bi potpomoglo razvoj ostalih gradova u Srbiji, pa ne bi bilo potrebe da svi dolaze u Beograd ako žele da se bave nekim poslom.

Drugo, to bi bilo dobro i za sam Beograd jer bi bio rasterećeniji po mnogo osnova. Na primer, trenutna saobraćajna infrastruktura je u kolapsu i sa prilivom novih stanovnika biće sve gore i gore. Zato bi bilo dobro da se, recimo, Novi Sad proglasi univerzitetskim centrom, da se u Niš preseli Vlada i celokupna administracija itd.

Problem je što ne postoji nijedna (ozbiljna) politička stranka koja se zalaže za tako nešto.
[ bachi @ 05.07.2009. 11:18 ] @
Slažem se, ali... Go to Ivanove poruke.
[ zorpetus @ 05.07.2009. 11:43 ] @

Pre bilo kakvih pausalnih analiza ko kome zivi na grbaci preporucujem da se proveri:



a) koliko zitelja Srbije zivi u Beogradu (sto samom gradu, sto prigradskim opstinama koje takodje pripadaju teritoriji grada Beograda) u %

b) koliko se drzavni budzet puni procentualno iz PDV-a a koliko iz ostalih izvora (a drzave kojima PDV cini vecinu javnih prihoda su... )

c) koliko se ukupnog PDV-a ubere u Beogradu a koliko u ostatku Srbije. Koliko tih para ostane u Beogradu a koliko ode u ostatak Srbije?

d) koliko % penzionera cele Srbije zivi u Beogradu

itd.

Da ne otvaram ponovo one price o tome da litar ulja ili kilo salame svercovane iz Madjarske samoposluge (sa sve Madjarskim PDV-om, transportom,
podmazivanjem carine, zaradom svercera) na pijaci u Beogradu kosta manje nego litar Vitalovog ulja ili kilo salame Topole iz Backe Palanke npr.

Da rezimiram: nit Srbija nesto radi (da se ne lazemo, cast izuzecima, ali to su zaista retki izuzeci), nit se Beograd nesto posebno gradi, a pogotovo ne na grbaci ostatka Srbije.






[ Horvat @ 05.07.2009. 20:00 ] @
problem je centralizacija ;)
sto da bi bilo ko van beograda obrisao dupe mora da pita da boss iz begesa ;)

nije nezavisno sudstvo
nije nezavisna policija
nisu nezavisni vatrogasci
da ne idem dalje...

nista ne mozes da uradis a da "beograd" ne pitas ;)

i kao sto je rekao flylord,to nema veze sa gradjanima "grada beograda" ,nego sa ,kako je to lesli nazvao "patrijom" ;)

inace komentari tipa "glasali ste za njih,eto vam " nisu bas nesto ...da kazem ...zdravi ;) ,sami smisljajte zasto ako vec ne znate

inace,da li postoji neki dokument [zvanicni] u kojem pise koliko iz koje opstine ide u drzavni budzet,koliko se vraca,koliko ide kom gradu,koliko ide nerazvijenim opstinama...i tako dalje

[p.s. plate "drzavnih glavasa" su i dalje sluzbena tajna?]

btw,na listu pored tornja avale slobodno dodati "hram sv. save" ;)

i da,ima velike veze sto se na reteseu prikazuje "beogradska hronika" ,a ne nesto tipa "dan u srbiji" ,da umesto da emituju satima o belome gradu,lepo napisu realno kakvo je stanje [hmmm...koliko bi to realno bilo?] sirom srbije...rts nije privatna kuca,rts se naplacuje iz dzepa svih [koji plate...] sirom "drzave" srbije...
kada se pomene na vestima nesto van bg-a? kada bude neka makljaza,lancani sudar sa x mrtvih i slicno...
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2009. 22:26 ] @
Citat:
Horvat
inace komentari tipa "glasali ste za njih,eto vam " nisu bas nesto ...da kazem ...zdravi ;) ,sami smisljajte zasto ako vec ne znate


A ne ne neeee... vidis, kvalifikovana vecina gradjana Srbije su pre par godina svojevoljno odlucili da ponovo uvedu partijsku drzavu menjanjem Ustava koji je mesto njihovih predstavnika zapravo poklonio politickim partijama na apsolutnu kontrolu.

Time zapravo poslanici (koji, btw, takodje biraju i mogu da ukinu poverenje i izvrsnoj vlasti tj. Vladi) postaju najobicniji "tool" i nisu uopste potrebni (osim za svoje potrebe podmirivanja socijalnih prohteva kao sto su plata, dnevnice, prevoz) jer se sve dogovara van Parlamenta i nije moguce usprotiviti se tome (jer te Partija moze sutnuti iz nje, a poslanicko mesto ostaje... Partiji - vrlo prakticno, i unistava samu poentu predstavnika naroda i transformise ih u predstavnike partije na socijalnom programu, tj. u Skupstini)

Time se zapravo korupcija i upravljanje drzave popelo na jedan vrlo visok nivo - na nivo "Partije". To je gadna stvar, posto partije u Srbiji obicno jesu vrlo centralizovane (u Beogradu, sticajem okolnosti) - imaju glavnog glavonju i skup izprepletenih interesa i svako hoce svoj deo... to nije kompatibilno sa nekim decentralizacijama, jer "centrala" onda postaje manje mocna i ne moze da kontrolise, deli, upravlja, a to nije lepo.

A da... bice da je dobar deo tih gradjana elementarno politicki nepismen, kada su dozvolili da im zemlja postane jedina u Evropi sa takvim nakaradnim Ustavom, tj. vecina se bavila virtuelnim resavanjem problema "Kosova" kroz besmislene preambule ali jbg... guess what, izgleda ih ima vise od 50%... gadno.

Tako da.. dok u Srbiji ne bude bilo bar 51% ljudi koji imaju elementarnu politicku pismenost, i u stanju su da stanu iza svojih prohteva (koje, pritom - moraju da formulisu u svojim glavama i koji moraju biti kompleksniji od "DOLE XYZ", "ZIVEO YZX") i dok nema bar 51% ljudi koji nisu investirani u drzavnu korupciju kroz institucije VEZE, MITA RODJE U PARTIJI, ZEME U UPRAVNOM ODBORU i ostalih divota, itd...

... bice mrka kapa a o nekoj demokratskoj regionalizaciji gde bi partije izgubile svoju moc mozemo samo da sanjamo :(
[ vladd @ 05.07.2009. 22:32 ] @
Ivan vam je dao zdrav i prav odgovor na ovo palanacko spinovanje. Moram da dodam palanacko, posto vredja inteligenciju.

Potura se prica, da "Srbija radi a Beograd se gradi"

Svaka iole ozbiljna analiza(ako ce iko ozbiljan uopste da analizira stupidariju) pokazuje da to nema neke veze sa mozgom, niti Srbija nesto radi niti se Beograd nesto gradi.

Ali, treba da se poturi regionalizacija, i rasparcavanje, a najlakse je bracu posvadjati oko zene ili oko novca..posto zene nisu problem, pogotovo kada se ima novca, politicki spin krece ka parama.

Da se Beograd tako gradi ne bi bilo zirafe u Jagodini, i ostalih zayebancija, zabave i razonode. Sto direktno pokazuje, da likovi tipa Verka, Palme, pa i nekada Bidze mogu da petljaju kako hoce u svojim pasalucima..

Zasto nema takvih u Nisu, Vranju, Pirotu i koje gde.....pa imaju valjda novokomponovane bizmismene, koji su odlucili da prave licni a ne opstinski prosperitet.

Svako neka gleda svoj obor, pa da vidimo sta i kako. Zato bih Djilasa ostavio Beogradjanima, Verka Kragujevcanima..i ostale svakoga svojim sugradjanima..

Pa neka paze koga birkaju, a ne samo da kukaju na divan fiktivni razlog i opravdanje za nesposobnost..

Demagogija je i smisljena zato sto je ugodna za usi i pruza neku plitku zaokruzenu logiku. Jos ako se doda muzikalna parola...milina...

Ne znam samo sta ce ovakva tema na ES-u

Poz

P.S. Ako Nislijama i dalje nesto nije jasno, jedino Z. Zivkovic moze da im pojasni..
[ Nenad1234BGD @ 05.07.2009. 22:39 ] @
1. Srbiji nedostaje regionalizacija, a pre svega odgovarajuca infrastruktura koja bi dozvolila regionalizaciju. Sta znaci regionalizacija (po meni)? To pre svega znaci da bi ljudi trebalo da imaju iste, ili makar vrlo slicne mogucnosti, bez obzira gde se nalaze. To znaci da neko u Paracinu/Subotici/Zrenjaninu/Vranju moze da ima slicne mogucnosti za rad/zaradu i zaposljavanje kao i neko iz Beograda. To pre svega znaci da ljudi mogu da svoju Beogradsku platu odnesu u mesto odakle su, koje mozda i nije bas blizu BG-a, i mogu da potrose taj novac u svojoj sredini. E, to je ravnomeran razvoj. Mislim da bi onda mogli da ocekujemo mnogo pozitivnih stvari u opstinama van Beograda ali i u Beogradu - od korekcije cene rada van Beograda do korekcije cena nekretnina, roba i usluga. A sve to se postize "relativno" lako - dobrom infrastrukturom (npr. zeleznicom).

2. Slazem se da bi i beogradska hronika mogla da se zove nesto kao "Srbija Danas" i da se svaki dan deo programa vrti iz gradova sirom Srbije. Tako bi smo verovatno bili bolje informisani o izazovima sa kojima se nasi sugradjani u drugim delovima zemlje suocavaju. Nema potrebe celu Srbiju opterecivati time sto trole ne idu dalje od slavije...

3. A inace svi problemi pocinju i zavrsavaju se na losem pravosudju i losem sprovodjenju zakona....

[ Horvat @ 05.07.2009. 23:14 ] @
@ivan,slazem se potpuno [osim ako niej bio ironican post ;)]
samo jedna zamerka,mislio sam na cinjenicu da ne postoje "tvoji-moji" ,nego da su svi ista ,lazem,nisu svi,ima izuzetaka [samo na zalost,ili ih neko "proguta",ucutka,ili ni ne dobiju "priliku" da se cuju...nije tema to...] bez obzira koja im ss ili ne ss skracenica bila...

[ madamov @ 06.07.2009. 08:22 ] @
Citat:
Da sutra promenimo glavni grad u Nis, bilo bi isto - samo bi ostatak Srbije kukao "Srbija radi, Nis se gradi"


Upravo tako, evo i primera:

1990., poslednji put videh grafit početkom maja 1991., Maribor, na svim šetalištima pored Drave grafit "Slovenija moja dežela", moja tetka priča priču "Slovenija radi, Beograd se gradi". Na istim mestima, oktobra 1994., vreme najgoreg tranzicinog perioda za Maribor koji je, ako se dobro sećam lekcija iz osnovne škole, bio drugi industrijski grad u SFRJ posle Beograda, Zagreb je bio tek treeći, precrtani pomenuti grafiti i stoje novi koji glase "Štajerska moja dežela", a moja tetka priča priču "Maribor radi, Ljubljana se gradi".
[ deerbeer @ 06.07.2009. 09:43 ] @
Jelte vi anti-bg-ovci ..a sta je sa Indjijom , Pecincima , Simanovcima ...
Jel su i te vase pare otisli u njihovu kasu ?
Zahvaljujuci kome je Indjija postala jedna od najnaprednijih opstina u Srbiji ,
u koju se investira, gradi , u kojoj se kojekakve dozvole ,papirologija i ostale birokratske zajebancije
zavrsavaju 10 puta brze i bolje nego u bg-u, licna dokumenta se dobijaju slanjem jednog sms-a ,
bez redova i guzvi, zasto jedan nemacki gigant "Krupp" ima sediste tamo a ne u bg-u ? .... da ne nabrajam dalje .
Koliko danas kostaju placevi u Pecincima i Simanovcima ?

Ocigledno njihov gradonacelnik nije imao nameru da nabije svoju g.uzicu u predsednicku palatu u bg-u
i da izigrava poslusnog politickog poltrona i nije cekao da mu padnu pare sa neba ili od nekih donacija ..
E sad sledeci ovaj primer stavite prst na celo pre nego sto ospete paljbu po bg-u ..

Nacelno i jesam za decentralizaciju pa da svako bude "svoj na svome" ,
i drago bi mi bilo da svi ostali gradovi i opstine u srbiji budu bolje nego sto jesu ...
Al uz takav mentalitet veoma tesko ..
[ Zoran Rodic @ 06.07.2009. 10:22 ] @
Kada su radikali ... cca 190x godine ... došli na vlast našli su za shodno da izglasaju zabranu izgradnje dvospratnica u Beogradu jer u unutrašnjosti nema ... jelte ...dvospratnica.
Razlog je bio da se svetu daje lažna slika Srbije, a ono kao ... bilo je i neukusno.

Srećom ... :)
[ zorpetus @ 06.07.2009. 17:49 ] @
Citat:
Horvat: problem je centralizacija ;)
sto da bi bilo ko van beograda obrisao dupe mora da pita da boss iz begesa ;)

nije nezavisno sudstvo
nije nezavisna policija
nisu nezavisni vatrogasci
da ne idem dalje...

nista ne mozes da uradis a da "beograd" ne pitas ;)



Sta znaci "nezavisno" sudstvo i policija?
Od cega su zavisni?
Znas li sta je definicija drzave?

I hoces da kazes, da ako neko iz Sombora pozove 93 i kaze da mu gori kuca, operater vatrogasaca mora prvo da zove Beograd da pita jel sme da gasi ili ne?
:(

Citat:
Horvat:

btw,na listu pored tornja avale slobodno dodati "hram sv. save" ;)



Zanimljivo... Verovatno znas da kazes i kakva je struktura troskova i iz kojih sredstava su obezbedjeni za Avalski toranj i za Hram Sv. Save?
Bas bi voleo da vidim.

Citat:
Horvat:
i da,ima velike veze sto se na reteseu prikazuje "beogradska hronika" ,a ne nesto tipa "dan u srbiji" ,da umesto da emituju satima o belome gradu,lepo napisu


Slazem se, ovo se tice otprilike trecine stanovnika Srbije (jer otprilike toliko zivi ili gravitira Beogradu) a preostale 2/3 od ovih servisnih informacija nema nikakve vajde.
[ zorpetus @ 06.07.2009. 17:58 ] @
Citat:
madamov:
1990., poslednji put videh grafit početkom maja 1991., Maribor, na svim šetalištima pored Drave grafit "Slovenija moja dežela", moja tetka priča priču "Slovenija radi, Beograd se gradi". Na istim mestima, oktobra 1994., vreme najgoreg tranzicinog perioda za Maribor koji je, ako se dobro sećam lekcija iz osnovne škole, bio drugi industrijski grad u SFRJ posle Beograda, Zagreb je bio tek treeći, precrtani pomenuti grafiti i stoje novi koji glase "Štajerska moja dežela", a moja tetka priča priču "Maribor radi, Ljubljana se gradi".


Izvinjvam se sto odgovaram "preko tebe":

Sada ima slogana "Srbija radi, Bec se gradi" sto je mozda najmanje od neistine kada se uzmu sve druge slicne parole u obzir. No, to je vec neka druga tema...


Elem, prodaja NIS-a : sve pare idu u Vovodjanski budzet, jer je sediste NIS-a u Vojvodini. Pre koju godinu, prodat Mobtel, za tri puta vise para, nesto se ne secam da je otislo u budzet "uze Srbije"?

Takodje na temu neravnomernog razvoja: tri najbolje privatizacije i tri najjace privatizovane firme u Srbiji su po mnogima: Apatinska Pivara (Apatin), Hemofarm (Vrsac), Tigar (Pirot), Sintelon (Backa Palanka).


Dakle, te koske tipa "xxxx radi yyyy se gradi" su uglavnom bacene polupismenim (u svakom smislu) da ih koriste u diskusijama sa istim takvih sagovorinicima...
[ Horvat @ 06.07.2009. 18:34 ] @
nezavisno od raznih "boss-ova" ;)
da ne mora gosn pandur da ceka "zeleno svetlo" da hvata lokalne idiote ,krimose razne
da sudstvo radi svoj posao...

ne,ne za gasenje,nego za unutrasnju politiku prema vatrogascima ;)


Citat:

Zanimljivo... Verovatno znas da kazes i kakva je struktura troskova i iz kojih sredstava su obezbedjeni za Avalski toranj i za Hram Sv. Save?
Bas bi voleo da vidim.


pa ,evo ti "h ram",pogledaj ovu temu

Citat:

Slazem se, ovo se tice otprilike trecine stanovnika Srbije (jer otprilike toliko zivi ili gravitira Beogradu) a preostale 2/3 od ovih servisnih informacija nema nikakve vajde.


kakve veze ima sto je trecina po tebi stanovnistva koja zivi ili lebdi nad bg??
ostalih 2/3 se nikog ne ticu?
je l postoji jedna emisija koja ide tako "retko" kao ta bg dnevnica,sta li je,a da se tice citave srbije?
kad je poslednji put pomenuta negotinska krajina,kad je poslednji put pomenut ibar i okolina,npr?

ti ljudi ne postoje?

ali ko je kenjao u koju septicku jamu u bg,to mora "citava nacija" da zna,tako?

edit:samo da dodam,ovo sto sada [opet] rade sa markicama i crkvom nemanjicu mladjem,su radili i za 800 godina hilandara...
[ ventura @ 06.07.2009. 19:35 ] @
Citat:
zorpetus
Takodje na temu neravnomernog razvoja: tri najbolje privatizacije i tri najjace privatizovane firme u Srbiji su po mnogima: Apatinska Pivara (Apatin), Hemofarm (Vrsac), Tigar (Pirot), Sintelon (Backa Palanka).


+ Smederevska Železara, a koja je btw i najveći izvoznik u Srbiji
+ Beočinska fabrika cementa

Inače i NIS i Srbijagas koji spadaju među nekoliko najjačih firmi u Srbiji su iz Novog Sada...
[ Horvat @ 06.07.2009. 19:41 ] @
nemojte zaboraviti duvandzije ;)

[p.s. kako je "Apatinska Pivara (Apatin), Hemofarm (Vrsac), Tigar (Pirot), Sintelon (Backa Palanka)." = 3 ?]
[ ventura @ 06.07.2009. 19:44 ] @
Citat:
Horvat
je l postoji jedna emisija koja ide tako "retko" kao ta bg dnevnica,sta li je,a da se tice citave srbije?
kad je poslednji put pomenuta negotinska krajina,kad je poslednji put pomenut ibar i okolina,npr?


Hint: Žikina šarenica, Znanje i imanje, ona emisija sa svadbama...

Inače, RTS odnosno Jutarnji Program/Beogradska Hronika raspoređuju svoje vreme i količinu informacija prema potencijalnom auditorijumu... Kad bi u Arilju propao šaht na ulici pa zbog toga nastao zastoj koji se direktno tiče 200-300 hiljada ljudi, verovatno bi RTS i o tome izvestio, ovako, stvari koje najviše utiču na veliki broj ljudi se uglavnom dešavaju u Beogradu... Kao kad ljudi iz Arilja dođu u sred Beograda pa zakrče isti, neće sigurno praviti prilog o tome kako je u Sjenici nađena dlaka u siru, već o stvari koja pogađa veliki broj ljudi... Uostalom, svaki grad ima svoju lokalnu stanicu koja prenosi gro količinu vesti, i putem koje se građani sasvim lepo mogu informisati o lokalnim zbivanjima koja ne zanimaju mnogo ostatak Srbije... Takva stanica postoji i u Beogradu a to je Studio B (iliti Studio Beograd, kako zgodno) čij se osnovni program upravo vrti oko zbivanja u samome gradu.

[ Horvat @ 06.07.2009. 20:45 ] @
evo,sad sam otisao na rts.rs i gledam dnevni program,nema tako nesto ;)

i odem da pronadjem o cemu je ta sarenica ...i naidjem na ovo
Citat:
nedelja, 05. jul 2009, 09:05
Žikina šarenica

U emisiji Žikina šarenica ove nedelje urednik filmskog programa TV Beograd Ivan Karl, pričaće o filmskom programu tokom leta - o letnjem bioskopu.

Gledaoce očekuju i brojne reportaže iz Srbije i sveta. Kako izgleda i kako živi selo poznatih keramičara u Zlakusi kod Požege, a kako to rade na Azurnoj obali u Francuskoj u mestu Valures kod Kana.

U ovoj emisiji Rastko Jovanov pričaće o manifestaciji u beogradskoj opservatoriji koja nosi naziv Bdenje Teslijanum posvećeno 10. julu - danu rođenja Nikole Tesle.

U muzičkom delu emisijije predstaviće se učesnici Međunarodnog folklornog festivala pod nazivom Ponesi opanke.

Autor i voditelj emisije Žika Nikolić


svasta...

[znanje imanje ide na b92,mozda si mislio na emisiju "brazde" ,koja se reemituje sa tv ns-a ;),a i to bas nije slicnog programa kao bg hronika ;)]

a tek ona debilana 48 sati svadba...

inace te sahte sto pominjes,njima je mesto na studio b ;)
ali ako vec pominju sahte u bg,red je da pominju i sire,ili je radio televizija SRBIJE samo "farsa" ,tj i dalj eje radio televizija BEOGRAD
[ zorpetus @ 06.07.2009. 20:59 ] @
Citat:
Horvat: nemojte zaboraviti duvandzije ;)

[p.s. kako je "Apatinska Pivara (Apatin), Hemofarm (Vrsac), Tigar (Pirot), Sintelon (Backa Palanka)." = 3 ?]


Pa hteo sam da stavim tacku iza Tigra iz Pirota, a onda se setih Sintelona.


A sada se setih Merime iz Krusevca. Pa Zorke iz Sapca. Pa Krusik iz Valjeva. Pa Sloboda iz Cacka. Pa MIN i EI iz Nisa. Pa YUMCO iz Vranja.
Zastava iz Kragujevca. Sve veliki sistemi uz koje su kao kooperanti bile povezane mnoge druge lokalne firme.

Jeste, neki su uspesni i sada, neki srednje uspesni, neki su propali... Ali ne moze nikako da se kaze da je sve koncentrisano u Beogradu. Niti moze niti
treba.



[ zorpetus @ 06.07.2009. 21:01 ] @
Citat:
Horvat: nezavisno od raznih "boss-ova" ;)
da ne mora gosn pandur da ceka "zeleno svetlo" da hvata lokalne idiote ,krimose razne
da sudstvo radi svoj posao...



A sto mislis da gosn pandur u Beogradu ne mora da ceka zeleno svetlo da nekog uhapsi?

I mislis li da sudstvo u Beogradu radi ista bolje nego recimo u Kragujevcu, Subotici ili Valjevu?

[ vladd @ 07.07.2009. 00:58 ] @
Ne znam koji mi se vise gade. Oni koji smisljaju stupidarne parole, ili oni koji se primaju na iste.

Zivot je kao crno-beo, i najlakse je za svoju aljkavost samo pronaci debeo razlog. Recept za srecan zivot?

Poz
[ deerbeer @ 07.07.2009. 09:17 ] @
Citat:

Ne znam koji mi se vise gade. Oni koji smisljaju stupidarne parole, ili oni koji se primaju na iste.

Sustina .

Kad lokalni gradonacelnici ili predsednici opstina pokradu pare iz kase , pa ih onda pitaju :
A gde su pare ? Odgovaraju : Pa otislo sve za Beograd ...

A elementarne stvari kao sto su ove :http://staklenozvono.rs/?p=684 naravno niko i ne vidi ..
Citat:

Na teritoriji grada postoji preko 150 divljih deponija, a na njima se nalaze veće ili manje količine otpada.
U prvoj fazi za koju je predviđeno tri meseca očistiće se 12 divljih deponija i biće otklonjeno 4000 kubika otpada.

Ministarstvo životne sredine iI prostornog planiranja za akciju ‘’Očistimo Srbiju’’ u Kragujevcu izdvojilo je pet miliona dinara,
a izvođač radova biće gradska čistoća.



Dolina reke Lima :
http://www.danas.rs/dodaci/san...smecem_.42.html?news_id=159508
Citat:

„Ovo je strašno. Voda je preplavljena gomilama plastičnih flaša. U Lim se sve baca i ambalaža, automobilske gume, uginule životinje, delovi odbačenih vozila.
Ukoliko se nešto hitno ne preduzme, on uskoro može postati mrtva reka“,

To hitno... verovatno treba bg cistoca da dodje i da pocisti ?


Citat:

i najlakse je za svoju aljkavost samo pronaci debeo razlog. Recept za srecan zivot?

Recept za mirnu savest ...Kao i uvek Turci su krivi za sve

[ ganjaman @ 07.07.2009. 20:38 ] @
BG je veliki grad sa svim svojim manama i prednostima velegrada i ok to je valjda normalno. Ono sto nije normalno je da ti/ja nemamo nikakve sanse da dobijemo neki od velikih projekata ako nismo iz bg-a. Sad, neko kaze svi pale za bg pa tamo i ostanu i boli ih k.. odakle su dosli sto u velikom broju slucajeva i jeste tako ali postoji i jedan broj slucajeva kad ne smeju mnogo da talasaju jer ih bratja nagaze i il ce da igraju kako oni sviraju il ce da stanu sa strane i gledaju kako se drugi zabavljaju. Sve u svemu ta centralizacija oupste nije sala i nije je neko neuk organizovao pa sve to pomnozeno sa mass medijima kojih na republickom nivou uzgred ima samo u bg daju jedan prilicno slozen sistem. Sve ovo gore sam ja ucio na tezi nacin i redovno dobijao po nosu zbog toga, pa se zato pokrenem i odem u bg ko covek i ljudi moji ovo je super, poso de oces i kako oces i kolko oces, ma uopšte LJUDI IMAJU DALEEEEKO VISE PARA nego u Nisu iz kog sam ja dosao.

I za kraj ako neko ne veruje u neverovatne/nenormalne razlike neka proveri poslove po sajtovima jer je odnos negde 1:20 i molio bih bez zakljucaka "pa kad ste glupi, a mi pametni"

P.S. Ako se ovako nastavi najebali su i beogradjani, a i ovi ostali (ovi ostali pogotovu ako su iz Surdulice, Bele Palanke i tako to) ako se i oni uopšte racunaju u ljude.

[ Horvat @ 07.07.2009. 22:00 ] @
da li je neko u medjuvremenu nasao neki zvanican dokument u kojem pise koliko koja opstina [u postocima od ukupne "zarade" ,kao i u dinarima] daje u budzet,a koliko joj se vraca?
[ ganjaman @ 07.07.2009. 22:13 ] @
Znas kad ces da dobijesh podatke, nikad. Pa iz takvih nekih podataka bg puni budzet 50% (loodlo), a i da je tako opet nesto debelo nije normalno....

Evo nadjoh neke podatke pogledajte google earth, cela eu je u regionima samo srbija (bg) "nece nesto"

Uh, ma idem da srolam B)
[ misahidro @ 08.07.2009. 14:50 ] @
''Ovo je Srbija'' je parola koja najbolje opisuje kako se to RADI u Srbiji (ugkavnom raznorazno mešetarenje).
To je inače i naziv emisije na RTS-u koja nije posvećena Beogradu...
[ musicmaster @ 08.07.2009. 16:28 ] @
U BG-u ne živim i mislim da nije BG kriv što je džungla baš kao i svaka druga metropola, ja bih rekao..
Sve opštine i ljudi u njima imaju mogućnost i mogu da RADE na tome da menjaju nešto,
kako bi pospešili životne standarde, te mogli da gledaju, ne toliko veliki broj pičetine po ulicama,
ali da svi budu zadovoljni, da, to se može. I za to treba vremena.
Kao u svakoj životnoj sferi, kada nešto treba da se ukenja, to se odradi za tili čas!
Kada nešto treba da se dovede u red, potrebno je mnogo više vremena.

Uzmimo za primer sudove. Treba samo da žljapneš jednom kutlačom pasulja u tanjir i on je prljav. Sekunda posla.
Ali za dovođenje tog istog tanjira u red, treba uzeti mokar sunđer, malo deterdženta i trljati. Posle saprati. I još uvek nije gotovo.
Treba da se i osuši taj tanjir, eventualno da se plakne ponovo, jer možda je ostala negde neka flekica.

Mene najviše nerviraju oni koji su izmislili BOOgradski Duh, oni koji su došli sa strane i žive kao podstanari a ne studiraju.
Jer, zaboga, nema života i nikakvog smisla u drugim opštinama, sve je dosadno, pa hajde da nađemo neki posao u BG,
i da se osećamo kao sav normalan svet, da budemo IN.
Mama i tata za to vreme da plaćaju 300 evara kiriju u tom BG-u svojoj dječici kojoj fali taman toliko, ali ipak rade nešto.
Uz obrazloženje i opravdanje kako je Beograd skup grad.

Da su ljudi u Srbiji više vredniji, manje skloni prevarama i manje pohlepniji nego što jesu, Beograd nikome ne bi bio kriv.
Bio bi isti taj jedan grad kao i pre 20-25 godina.

Da se našalim malo, možda treba krenuti sa promenama u načinu obrazovanja koji se upražnjava
u svim školama i višim školama i fakultetima,
što ih pohađaju dragi nam naši budući/sadašnji vanbeogradski političari....
[ balavi @ 19.08.2009. 21:59 ] @
Danas gledam Djilasa kako obilazi gradilistaa po Begesu, grade se sve neka obdanista , vrtici , sta li ....

I posle da mi neko kako se nista ne vuce za BG, mojega ... a u mom jebenom gradu nista nije radjenoo 20 godina ... a kao neki j**** industrijski grad ...

ma uvek se secalo za j***** BG

uvek ce da bude ono, Srbija radi BG se gradi ...

[ Kosuth @ 19.08.2009. 22:30 ] @
Ma ni Srbija ne radi ništa,samo pazari u Miškovićevim dućanima...
malo li je?
[ anon142305 @ 19.08.2009. 22:41 ] @
Citat:
balavi: uvek ce da bude ono, Srbija radi BG se gradi ...

Da li je bilo nekad ne znam, izgleda da vise nije tako, pa je vreme da ta glupa izreka nestane.
Citat:

Kako komentarišete jadikovke iz lokalnih samouprava da je Srbija - „beogradizovana“ i da sve pare ostaju u prestonici?
- Kao besmislice. Mnogo više para Beograd prihoduje u republički budžet nego što mu se vrati. Sav iznos doprinosa za zdravstvo koji se prikupi u Vojvodini ostaje u Vojvodini dok pola novca koji Beograd prihoduje odlazi u ostatak Srbije. To je opravdano, mi moramo da pomognemo i ljudima u zemlji da se leče ali to govori da takozvane „beogradizacije“ nema.
Otkud onda tolike povike?
- Bunim se protiv toga da predsednici nekih opština imaju veće plate nego gradonačelnik Beograda, pa čak i veće od premijera i predsednika države, a to je realnost. Nisam spreman da parama Beograđana finansiram zarade lokalnih lidera. Školstvo i zdravstvo možemo da pomažemo i to je naša obaveza, ali ne možemo da finansiramo nagomilanu administraciju i zapošljavanje rođaka i prijatelja.

Izvor: http://www.novosti.rs/code/nav...&kword_add=dragan%20djilas
[ SlobaBgd @ 19.08.2009. 22:43 ] @
Citat:
balavi: Danas gledam Djilasa kako obilazi gradilistaa po Begesu, grade se sve neka obdanista , vrtici , sta li ....

I posle da mi neko kako se nista ne vuce za BG, mojega ... a u mom jebenom gradu nista nije radjenoo 20 godina ... a kao neki j**** industrijski grad ...

ma uvek se secalo za j***** BG

uvek ce da bude ono, Srbija radi BG se gradi ...


Je li, balavi, a što ne napisa ni u profilu ni u poruci koji je to je*eni grad gde ti živiš?! Misim, ono, da znamo o čemu pričamo... I ne kažemo mi "u Begešu" nego "u Begišu" (odnosno tako kažu wanabe Beograđani). A kolika je potreba za novim školama, vrtićima, obdaništima u tvom gradu? Ako priraštaj drastično opada, što zbog bele kuge što zbog iseljavanja u Beograd, možda su nadležni procenili da nije isplativo graditi te objekte. A ako ipak treba da ih grade, zavrnite im jaja, pa neka grade. Nije nikome Beograd oteo ni obdanište ni školu ni tržni centar. To vaši (isto kao i ovdašnji) u vlasti drpaju. Samo ovde ima više da se drpa, pa ostane i za obdaništa, jaslice, vrtiće, vrtove, parkove...
[ vladd @ 19.08.2009. 23:05 ] @
Jes' vala, mi u Begisu zavrnuli Djilasu sve izrasline, zida obdanista, poceo benko da pije

Nego, vise mi mirise na nove izbore

Poz
[ balavi @ 19.08.2009. 23:40 ] @
Citat:
A kolika je potreba za novim školama, vrtićima, obdaništima u tvom gradu?


sad je kasno da se o tome misli, da su ostajali novci kod nas, bilo bi i ljudi, ali ovako, odose novci, odose i ljudi ...

mozda nije lose da se nesto obnovi, ali cini mi se i za to nema kinte ...

a ovo za beges, begis, izvinte ....
[ zaraza @ 19.08.2009. 23:43 ] @
E pa kad pravite previse ljute papricke, di ca da vam ostanu ljudi?
[ oporavak u banji @ 20.08.2009. 02:22 ] @
vidim da je iz diskusije odustala kontraBG ekipa, pa da ih malo odmenim.
ja da zivim van bg mogao bih da smislim razloge da me bg nervira.

eto jug srbije, tga za jug.
mala mi plata, nema izbora po pitanu posla, vecina kvalitetnih ljudi pobegla u bg, sljam ostao, losa infrastruktura, vecina devojaka ode u bg. ukljucim drzavnu televiziju srbije i gledam iritantnu beogradsku hroniku-voditeljku po ceo dan. kad u toj hronici njihovi problemi meni puste zelje, ne valja im kanalizacija, pa mi ni nemamo kanalizaciju. a imaju i kulturne i sportske sadrzaje, gde je to kod mene ?
zato je rakija jeftinija i sam je pravim, pa nije lose biti pijan po ceo dan. svako ko ima neke pare, pravi ih ilegalno ili poluilegalno.
sto vreme vise prolazi, tako je razlika sve veca.

sad ja nisam obican covek i ne gledam tv, brzo bi nasao nacin da iskoristim neku prednost te sredine ili bi brzo zapalio za bg.
a imao sam priliku da kratko vreme u zivotu provedem u malom mestu, mnogo mana, ali i prednosti, a zavisi i u kom ste razvojnom stupnju. a cudno svima je bg neki pojam i tema.

lokalana samouprava.
ne treba im davati ni dinar vise neg sto zarade, ne racunaju se tu bolnice i skole.
e kad nemas ni dinar u dzepu, tad najbolje mislis i najbolje radis. tada bi se svi potrudili da nesto urade za svoju opstinu, bar da bi zaradili platu, a ne da je dobijaju sa strane.




zivim u bg, a misljenja sam beograd nesto radi, a skoro nista se ne gradi. beograd i srbija radi sebe mora pokrenuti mala mesta, al NE tako sto ce im davati blanko cekove.
mislim da treba decentralizovati bg, a pare ostaviti opstinama, uvesti zborove mesnih zajednica tamo dolucivati o potrosnji novca.
ta obdanista su prva nova, posle koliko 20-30 godina, tuga. deca vec decenijama nemaju mesta u vrticima.
[ Kosuth @ 20.08.2009. 07:39 ] @
Citat:
IUOP_1: Izvor: http://www.novosti.rs/code/nav...152672&title_add=Mostovima premošćujemo teškoće&kword_add=dragan djilas

Rugala se svraka vrani da ima crne oči

Đe nađe baš tog prevejanog politikantskog manipulanta da citiraš?
Pa zar ga niste pročitali kad je ono"junački" 'teo da vas "brani" od one "sitnurije" na računima infostana?!?

Pošteniji je u svojim izjavama Mrkonjić,priznajem,iako sam protiv njega svojevremeno "zviždao".

Đilas još nije prestao sa kuknjavom zbog odluke republike da se Beogradu umanje sredstva iz budžeta i sad ova izjava treba da bude,šta znam ja,u najmanju ruku jevanđelje!?!
Citat:
SlobaBgd: Samo ovde ima više da se drpa, pa ostane i za obdaništa, jaslice, vrtiće, vrtove, parkove...

Baš me interesuje odakle taj višak?!?
Citat:
oporavak u banji:
e kad nemas ni dinar u dzepu, tad najbolje mislis i najbolje radis.


E sad samo da nam daš recept za ovaj tvoj demagoški pasulj,pa da svi srećni pocrkamo od izobilja!?!

Pa što onda,pobogu,ne ostade u tom malom mestu,nego si zbrisao za Bg??
Citat:
zivim u bg, a misljenja sam beograd nesto radi, a skoro nista se ne gradi. beograd i srbija radi sebe mora pokrenuti mala mesta, al NE tako sto ce im davati blanko cekove.

Ovde se delimično slažem sa tobom,samo mi reci kako realizovati bilo kavu ideju u nekom malom mestu kad o svemu konačnu reč imaju nepismeni,politički moćnici sa centrom političkog uticaja u Beogradu ili ako hoćeš u Novom Sadu?!?

Nećeš mi valjda reći da su ti centri odlučivanja tamo gde nisu pare?

Ne bih se složio sa tobom da se u Beogradu skoro ništa ne gradi.
Trenutno je to verovatno zbog ekonomske krize u stagnaciji,ali bez obzira na to Beograd je i dalje
Citat:
NAJVEĆE
gradilište u Srbiji!
Istina da se ti građevinski poduhvati uglavnom svode na predizborna šminkanja i po tome se Đilas ni najmanje ne razlikuje od lokalnih političkih moćnika u manjim mestima,pa se zato i može reći za sve njegove izjave da ne laje kera selaradi,već seberadi.
Sad što to možda po nekim tvojim merilima nije dovoljno,šta onda tek mi iz malih mesta da kažemo.

Da se razumemo,ja Beograd volim i rado odlazim tamo,ali brate mili "i mi cigani dušu imamo".
[ vladd @ 20.08.2009. 15:26 ] @
Eto Kosut, kako nastaju podele u Srbiji. Ako ima jedan orah, a dva srbina, eto podele.

Pri tom mislim na sve, ko god zivi u Srbiji, dovoljno je vec lud da se moze tretirati kao "srbin"

Nema potrebe da "branis" nebeogradjane, posto je veci deo Beograda naseljen nebeogradjanima, koji polako postaju Beogradjani.

Sa druge strane, jasno je, konstovano vise puta, da splet lokalnih mahera prvo muze svoju sredinu, da bi stekao kvalifikaciju da muze i ostale.

Lokalno drustvo koje se bavi brigom o novcu je sustina problema male sredine. Tu su moguce sve vrste igrarija, od zataskavanja, precutkivanja, do otimanja i pravljenja stete komsijama.

I onda su svi naterani na "snalazenje" i liniju manjeg otpora.
Rad se ne isplati, uvek se nadje neki posrednik, kljucar kase, koji zakera, zakida, ili uopste ne isplacuje zaradu.

Onoga trenutka, kada se gradjani opasulje, u potrebnoj meri, resice to na izborima. Ta varijanta ne moze da se izbegne.

Ali, koliko vidim, maheri su i dalje "u sedlu", tako da postoji VECINSKA volja da bude kako jeste.

Prema tome, izgleda, da samo neuklopljeni pojedinci nemaju zirafu, ili kombinaciju sa sopstvenom opstinom, i kukaju

Poz
[ Horvat @ 20.08.2009. 16:14 ] @
Citat:
vladd
Nema potrebe da "branis" nebeogradjane, posto je veci deo Beograda naseljen nebeogradjanima, koji polako postaju Beogradjani.

sto svojom voljom,sto silom prilika,s obzirom da od 100 ponuda za posao minimum 80 je u bg-u ...
[ milivoje t @ 20.08.2009. 16:47 ] @
Pa kad ti je reper infostud... to je nerealna cifra. Kao da ce neki mali poslodavac iz Srpske Crnje ili Kikinde da stavi oglas na infostud.
Al poenta ima smisla neka zanimanja nemaju posla sem u Beogradu.
[ mrle 011 @ 20.08.2009. 17:32 ] @
Citat:
milivoje t: ... neka zanimanja nemaju posla sem u Beogradu.


... kao npr. zanimanje - intelektualac opste prakse.
[ superbaka @ 20.08.2009. 18:06 ] @
ta prica o "beogradizaciji" je toliko netacna da se politicarima iz Beograda dize kosa na glavi... eto, toliko im se nesto dize da vec 19 godina od kako je uveden (posleratni) parlamentarizam u Srbiji ne mogu da decentralizuju Srbiju po evropskim standardima...

valjda ima precih zakona?
spisak donetih zakona od 2001. god
spisak zakona u proceduri

[ Horvat @ 20.08.2009. 18:11 ] @
@milivoje,ne samo infostud,i drugi site-ovi koji se bave zaposljavanjem,po sizu nisam gledao
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2009. 18:19 ] @
@superbaka,

Ne razumem - zasto krivis politicare "iz Beograda" ?

Hoces da kazes da u Parlamentu Srbije i Vladi Srbije sede iskljucivo Beogradjani? Hoces da kazes da politicke stranke u Srbiji nemaju regionalne i opstinske centre koji bi trebalo da prvo zastupaju svoje interese (a zasto to ne rade, to je njihov problem)?

Zasto ni jedan lokalni politicar koji dobije neku poziciju na republickom nivou ne zapreti vetom dok se ne rese problemi regionalizacije?

Nesto mi se cini da je to zato sto svi ti regionalci prvo gledaju svoje politicke guzice, a za one koji su ih izabrali ih boli cosak.

Sto su Beogradjani krivi za to?
[ vladd @ 20.08.2009. 18:20 ] @
Pa zar je posao jedina referenca.

Da lokalci nisu umlatili svoje resurse, ne bi bilo potrebe za migracijama tog nivoa.

Inace u Bg je priliv oko 10000 ljudi godisnje, sto nije ni malo jednostavno, ni za grad ni za te ljude. Posla sigurno nema u toj meri.

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2009. 18:22 ] @
Ej bre - pa skoro je bila vest da je neki grad u Srbiji (zaboravih vec koji) nekoliko godina GRESKOM uplacivao administrativne takse na racun DRUGOG grada...

I niko nije primetio to godinama... na koju foru?

Ako su im usta puna "Beograda koji pljacka" kako to da su bili tako galantni da ne primete da nesto nije u redu sa lokalnim prilivima novca hebenih 5 (PET) godina?

@edit - evo ga:

http://www.b92.net/info/vesti/...v_id=368980&nav_category=9

Citat:

Vranje, Požarevac, Beograd -- Takse koje su građani Vranja skoro pet godina plaćali za razne administrativne poslove umesto da služe izgradnji njihovog grada odlazile su u - Požarevac.


Sta je ovo ^ ? Mislim da je prvo red da se pocne od sopstvenog dvorista pre nego sto krenu da optuzuju Beograd.

Vazno je da je Beograd kriv uvek - a to sto su lokalci ista nesposobna bagra nema veze. Spoljni neprijatelj je oduvek bio najbolje skretanje paznje.
[ superbaka @ 20.08.2009. 18:37 ] @
Citat:
Hoces da kazes da u Parlamentu Srbije i Vladi Srbije sede iskljucivo Beogradjani?


ne, ali ako malo duze posede uglavnom im prebivaliste ostaje Beograd za stalno... oni koji dolaze iz unutrasnjosti obicno nemaju ni priblizno uticaja kao politicari iz Beograda niti smeju da im se suprotstavljaju... obicno cute i cekaju svoj momenat, a kada ga docekaju, u licnoj karti im stoji nova adresa... oni politicari koji se dobro zalazu za svoj grad bivaju odmah marginalizovani... ne mogu svih da se setim ali evo primera - Palma, Verko, Maja itd... svi su oni morali da naprave svoje stranke da bi odbranili regionalne interese jer se nisu uklapali u mainstream centralizacije iz koje su potekli...

sve ostalo sto si napisao se uglavnom svodi na isto...

cini mi se da je bio bolji onaj zakon po kome su poslanici birani iz regionalnih celina a ne kao sada sa izborne liste u cijem vrhu obicno stoje (gle cuda!) celni ljudi stranaka redom stanovnici Beograda...

i nije tacno da regionalci ne rade nista... a to sto ti nista ne znas o njihovom radu je upravo iz razloga sto te i ne zanima i sto nisi imao prilke da nasiroko slusas o tome, kao i vecina koja ima stav o tome kao tvoj...

http://www.skgo.org/code/navigate.php?Id=107

(prvi potpredsednik je predsednik opstine Paracin)

[ Horvat @ 20.08.2009. 18:40 ] @
@vladd,posao sam kao referencu postavio jer ljudi moraju da rade negde,zar ne?
mladjima je pogotovo lakse da se odsele,pa s toga i prihvataju posao u bg,silom prilika neki,a nekima je to ispunjenje snova
[ germanchc @ 20.08.2009. 19:03 ] @

ma hajde opet sa glupostima, prvo barem 25% srbije je beograd... toliko bi proporcionalno ljudi u parlamentu trebalo da bude iz beograda, evo ja mogu da se setim nekih imena koji vuku konce u srbiji a nisu iz beograda ... dinkic je iz vlasotince , djelic iz pirot , dacic je porekolom iz prizrena , toma nikolic je iz kragujevca, sloba je bio crnogorac (jugosloven)...dajte bre ljudi malo sa tom nazzi ideologijom i domacim neprijateljima...sto se mene tice mogu sve sa skupstinom i parlamentom da poruse i da sva to zajedno sa "politiciarima beogradjanima" presele u medvedju...


PS: ustvari nisam siguran da mogu da se setim nekog politicara poreklom iz beograda ? mozda je u tome problem :), saljete nam najveci olos pa onda kukate :)...

[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2009. 19:31 ] @
Citat:

ne, ali ako malo duze posede uglavnom im prebivaliste ostaje Beograd za stalno... oni koji dolaze iz unutrasnjosti obicno nemaju ni priblizno uticaja kao politicari iz Beograda niti smeju da im se suprotstavljaju... obicno cute i cekaju svoj momenat, a kada ga docekaju, u licnoj karti im stoji nova adresa... oni politicari koji se dobro zalazu za svoj grad bivaju odmah marginalizovani... ne mogu svih da se setim ali evo primera - Palma, Verko, Maja itd... svi su oni morali da naprave svoje stranke da bi odbranili regionalne interese jer se nisu uklapali u mainstream centralizacije iz koje su potekli...


Pa ja bih ovde rekao da je u pitanju problem upravo VAN Beograda - cim skoro svaki predstavnik naroda iz ne-beogradskih opstina jedva ceka da dobije "novu adresu" u Beogradu.

Rekao bih da je to zapravo najmanji problem Beogradjana.

Citat:

i nije tacno da regionalci ne rade nista... a to sto ti nista ne znas o njihovom radu je upravo iz razloga sto te i ne zanima i sto nisi imao prilke da nasiroko slusas o tome, kao i vecina koja ima stav o tome kao tvoj...


Nisam ja rekao da ne postoje uspesni regionalni projekti i opstine.

Meni upada u oko samo krivljenje nekog "Beograda" za sve nedace iako upravo sami korumpirani politicari >van Beograda< zapravo doprinose problemu.
[ Goran Arandjelovic @ 20.08.2009. 19:52 ] @
Pročitao sam celu temu jer sam otprilike hteo i da čujem šta se dešava na drugim mestima, ali činjenica je da prvo treba rešiti na lokalu.
Iz Zaječara sam (ja se nadam da većina uglavnom zna da je Timočka Krajina jedan od najsiromašnijih delova SR) i ovde se više godina unazad dešava sledeća stvar - Gitarijada, koja je ove godine bila 43. po redu, polako, ali sigurno tone i pitanje je kako će da doživi tamo neku jubilarnu 50-tu. Zašto? Nije se previše radilo na popularizaciji (za šta je usput potreban i keš), kako čujem i organizatori nisu baš najsrećnija kombinacija, ali se uglavnom problem na kraju svede (što i jeste 90% tačno) na nedostatak para.
Ko je tu kriv? Da nije možda kriv "Beograd"? Ne, kriva je naša opština što skoro svake druge nedelje baca (masne) pare na dovođenje Grand zvezda, plaća Lepu Brenu 50k EU da peva za NG, dovodi namazanu City produkciju i ostale šigumice umesto da BAREM DVA-TRI PUTA izostavi tako nešto i uštedi ~40-50k EU za tu Gitarijadu.
A onda, čovek pogleda iz još jednog ugla i vidi gradonačelnika koji sklapa političke dilove po svojoj volji (koja će jedino njemu da donese direktnu korist), pojavljuje se u Piramidi da izvodi besne gliste, organizuje najveću šabanijadu ("Dani estrade"), itd, itd...
I na kraju, čoveku naravno USPEVA da time kupi narod bez većih problema (a to što je prosečna plata jadna i bedna, nema veze, i što nema ni I od neke normalne industrije).

Dakle, niko "odozgo" nije kriv što se to dešava. Političarima "odozgo" naravno odgovara da ponude neki dil nekom tamo gradonačelniku Zaječara jerbo imaće kakvu-takvu korist.


Pre godinu-dve sam čuo za dotičnog gradonačelnika Inđije i skidam kapu za sve što je uradio.

E da, priča o "beogradizaciji":
Brat od tetke je otišao u Niš da studira ekonomiju, do tada nije pričao o tome (čitaj: baš ga je bilo briga za politiku uopšte) i onda posle god-dve
našao da se pravi pametan kako je neka "beogradizacija" uništila unutrašnjost. Mislim, dosta dobrih prijatelja imam tamo, da me neko ne shvati pogrešno, ali mislim da njemu to nije palo s neba, već je to i uticaj njegove okoline (čast izuzecima) kojoj pripadaju sve sami uspešni večiti studenti, itd... i gle čuda sad se malo spustio na zemlju... Tako se nekako i ovde digla prašina.

@superbaka
Jedna hipotetička situacija: U Paraćinu postoji recimo neka mlada osoba koja želi ozbiljnije da se bavi IT-om (nije toliko bitna konkretna oblast). Gde ta mlada osoba može da se zaposli u Paraćinu i da ima adekvatnu zaradu? Koliko se Paraćin osvestio u tom smislu da takve deficitarne kadrove stimuliše da ostanu u svom gradu, a koliko je keša bacio na neke gluposti... zanima me taj odnos? (Dakle, ovo pitam, ne prozivam)


[Ovu poruku je menjao Goran Arandjelovic dana 20.08.2009. u 21:10 GMT+1]
[ superbaka @ 20.08.2009. 20:42 ] @
Citat:
Pa ja bih ovde rekao da je u pitanju problem upravo VAN Beograda - cim skoro svaki predstavnik naroda iz ne-beogradskih opstina jedva ceka da dobije "novu adresu" u Beogradu.


kako onda ne shvatas da je to onda cinjenica koja se ne moze resavati van Beograda i institucija drzave na centralnom nivou?

Citat:
Gde ta mlada osoba može da se zaposli u Paraćinu i da ima adekvatnu zaradu?


evo bas danas procitah negde oglas da Holcim u Paracinu trazi nekog iz IT struke, a verovatno i dobro placa... zivo me zanima koliko rodjenih Beogradjana ce se javiti na oglas...
[ balavi @ 20.08.2009. 20:49 ] @
Bata Gorane, ti ispade veci BG-ovac od samih BG-ovaca, hehehehehe .... a nisi native .....
[ Goran Arandjelovic @ 20.08.2009. 21:07 ] @
^A po čemu si to zaključio? Citiraj me.

Po tome što sam konkretno pomenuo ono što ljudi mogu da vide golim očima, žive uglavnom lošije nego u većini krajeva SR, a na gradskom trgu i (čuvenoj nam) Popovoj plaži nastupa nekakva bolumenta koja se masno plaća?

Ne znam kako ti definišeš šta je "BG-ovac". Ja trenutno ovde samo studiram, a rekao sam odakle sam, mada ti još nisi.
[ oporavak u banji @ 20.08.2009. 21:43 ] @
@Kosuth

demogaoski pasulj :D, ako ste jeli neki, niste moj sigurno. od takvog pasulja ostaje prazan stomak, al ocigledno prozivodi gasove.

ja sam to dao savet iz licnog iskustva koje ne bih pozeleo nikome, cim se ima vremena za politikanstvo, laprdanje, filosofiranje, trazenje zrtvenog jarca, znaci da je nekom pun stomak.
kad nemas mnogo, jednino na sta mislis je kako da to promenis. kao posle ratova kada se zemlja gradi. ili ne daj boze izgubis sve, pa moras da nadoknadis, dok gledas kako se drugi zale na zlu sudbinu i zgubidane, veruj mi radis kao lud i stvaras kao lud.

ako dobijes pare za svoju platu, radis u opstini, pa si faca u selo i siru familiju, pa jos ima para da platis lepu brenu da peva i zamazes masi oci, nema nista od takve lokalne vlasti.

i sta si uhvatio za te lokalnosamoupravne pare, kao da vadim pare iz tvog dzepa. prvo nisu tvoje, vec nase. a drugo, izgleda da su vise moje nego tvoje :). salim se malo.
ali to je neki dinar koji treba da bude potrosen u proaktivno u svrhe poboljsanja uslova zivota lokalne zajednice.
lose ga oni trose.



pa kazes beograd se gradi, to sto se gradi slabo ima veze sa ricom iz ove teme.
a sta se gradi, gradi gradjevinska mafija stanove za nove stanovnike, a misko gradi nove maxije da ima gde da ih sisa kad stignu.

e sad, gde je ono drugo sto treba da se gradi, o cemu se ovde i prica, gde su obdanista za novu decu, gde je nova kanalizacija, skole, dom zdravlja, gde su parking mesta za sve te nove ljude...

u mom naselju 20 godina NISTA nije izgradjeno, a uvecalo se 2x.
ja imam spisak zelja, 2-3 pasarele da ljudi ne ginu pretrcavajuci magistralu, obdaniste, ne jedno nego 3, nemaju gde deca da idu decenijama, nema ni osnovne skole, zatvorena je pre 15 godina i pretvorena u svratiste, parkiram na banderu, ako na njoj ima mesta, kriminal je u porastu. a sad cujem da dajemo najveci do prihoda nekim opstinama u van bg, di su moji novci ?

sta je izgradjeno za 20g ? 2 maxija i par minimaxija, nekoliko stranih banaka iznajmile prostor, dilership strane automobilske kompanije, sve zgrade koje su mogli su nadzidali, tu je i gradjevinska mafija sa svojim zgradama... i to je to.

sta dalje da pricamo.

ja bi rekao da je problem u seljacinama koje nas lokalno vode, odnosno u nama samima.

p.s. u malom mestu sam bio zbog posla

p.s.s. ima nesto jako pozitivno kada zivite negde u pm u Srbiji, jer je dolazak u Bg slican odlasku nekoga iz Bg za NY, cak mislim da je NY mnogo slabije iskustvo.
vecina ljudi teze ka boljem, vecini je dolazak u Bg resenje te teznje, familija, presrecna, oni presrecni, nije med i mleko, ali nesto su uradili u zivotu, novi pocetak, nova iskustva, novi izazovi, opcije... znate ono kad babe kazu pune ponosa i srece, deca su nam u bg, imaju tamo i posao.
velike gradove pokrecu ljudi sa mnogo entuzijazma, a ljudi sa strane imaju vise elana nego urodjenici.

pa tako i mnogi beogradjani idu negde, al je njihov problem mnogo veci, gde otici da imaju taj filing kao kada se iz srpskog sela preselite u Bg ?? malo je takvih gradova i morate u inostranstvo, zbogom, familijo, prijatelji, komsije i bivse ljubavi.
a ovim prvima je sve opet na sat vremena...

odoh u grad, ziveli braco nebeogradjani i beogradjani.

[ balavi @ 20.08.2009. 21:57 ] @
Gorance, ma nekako mi se cini da im se suvise uvlacis!

poz za zaje, to mu dodje kao ono begis, zaje, begis, zaje .... apes me za j*** , e ovo nije upuceno tebi, eto onako doslo mi da se rimuje ....

ma sve u svemu ja bi da isparim odavde, prdi mi se od svega ....
[ Goran Arandjelovic @ 20.08.2009. 22:42 ] @
Kod nas su izbori najveća zanimacija, još jedan vid oslobađanja od stresa, a malo je onih koji ne diskutuju previše o tome već samo lepo odu i glasaju nakon što malo razmisle šta bi po njima moglo da bude "dobro". Mislim, negde je OK postavljati neka pitanja, ali sve to brzo postane "a kako vama može, a nama ne" - a 90% takvih nije mrdnulo guzicu za sebe, direktno ili indirektno. I naravno, posle još dođe neko da balavi...
[ Zoran Rodic @ 20.08.2009. 23:22 ] @
BTW, šta je tu posebno po pitanju Beogradizacije?

Zar inače više od 50% svetske populacije ne živi u urbanim sredinama, što je zapravo rezultat višedecenijskog trenda?
Zar samo u Srbiji svi hrle u najveći grad?

[ Au197/79 @ 21.08.2009. 10:53 ] @
Citat:
Goran Arandjelovic:Iz Zaječara sam

Ali u tvom gradu ima IT firma...
[ vladd @ 21.08.2009. 11:36 ] @
@germanchc
"..dacic je porekolom iz prizrena.."

Zitoradja, Cecin komsija...iz detinjstva


Poz
[ Goran Arandjelovic @ 21.08.2009. 12:56 ] @
Citat:
Au197/79: Ali u tvom gradu ima IT firma...


Ako su dileri hardvera IT firme, onda ih ima koliko ti duša hoće...
[ balavi @ 21.08.2009. 13:09 ] @
Gorance, pa sta je po tebi IT firma?
[ musicmaster @ 21.08.2009. 14:01 ] @
Balavi, Goranče je (zapravo, već je, samo se čovek usavršava) budući C++ programer.
Valjda je tako nekako, ako jesam pogrešio, ispravi me G.A.
I njega, a verujem i ostale programere iz te oblasti,
ne zanima posao koji može da obavlja svaki tinejdžer sa vrlo malo soli u glavi uz osnovno znanje eng. jezika.
Takav momčić, za mesec dana, bez problema sklapa svaku konfiguraciju i instalira OS za korisnika koji kupuje tu kantu....

Prodaja računara i računarske opreme je trgovina.
Dakle, uglavnom se radi o SZTR radnjama....

IT = Information Technologies = veoma širok pojam
A gde ima i hardvera onda se to opisuje kao Hardware & IT ili obrnuto.

Dakle, ako neka radnja prodaje računarske delove, a usput ima i cenovnik za usluge web dizajna,
to osobama poput Gorana nije u opisu posla, bez obzira što ta firma navodno obuhvata i IT i Hardware.

Visual Studio, npr. je ipak "malo" više od <div><span><ul><li> http://www.w3schools.com/ ... itd...
A zvezdasti šrafciger i fiskalnu kasu... to i nepismeni umeju da koriste kako treba.

[Ovu poruku je menjao musicmaster dana 21.08.2009. u 15:11 GMT+1]
[ balavi @ 21.08.2009. 14:50 ] @
E, musicmaster, pa zato i pitam coveka, vidim da je obrazovan? Videh mu prolfil ......

Nisam mislio nista lose, a i slazem se sa tvojim odgovorom ...
[ Au197/79 @ 22.08.2009. 00:03 ] @
Citat:
Goran Arandjelovic: Ako su dileri hardvera IT firme, onda ih ima koliko ti duša hoće...


Mislio sam na Vast.com, tu nema hardvera...
[ balavi @ 25.10.2009. 19:02 ] @
Malo o Boru, gde je i sta gradio, malo ovamo, malo onamo, ali sa posebnim akcentom na BG:

Citat:
DINKIĆ PRODAJE SRBIJU KOJU JE BOR GRADIO
22. oktobar 2009. | Author: dragan

Zašto je Dinkićevo još jedno (najverovatnije prazno) obećanje naljutilo Borane

Zašto se ministar Mlađan Dinkić i ostali u Vladi Srbije ne zapitaju koliko je Bor gradio Srbiju i Jugoslaviju koju oni sad rasprodaju ne hajući za bržu i efikasniju zaštitu i sigurniji razvoj kombinata bakra i Timočke Krajine. Građani i radnici hoće svoj deo od prodaje RTB-a. Da nije bilo borskog zlata i „dede Avrama“ Srbija bi 1994. dočekala totalni bankrot.

Izjava ministra Mlađana Dinkića da će Bor dobiti 160 miliona dolara za gradnju nove topionice i rudarsku mehanizaciju , u gradu bakra je dočekana sa vidnim oprezom, jer se ta izjava provlači odavno i uvek kad su politički interesi u pitanju. To što će država garantovati za robni kredit u tolikom iznosu i što će, po Dinkiću, još malo sačekati da se promeni vlasništvo, jeste važno , ali je samo kap u moru koliko je kombinat bakra uložio u podizanje fabrika i rudnika, sportskih i kulturnih objekata, pruga i mostova, puteva i hotela u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji. Sada se nekima u vlasti omililo da daju izjave koje će ohrabirti narod i pokazati maltene dobročinstvo prema Boru i tom delu Srbije, što, veruje se, nije nikome od koristi. Da li će taj projekat, kako se najavljuje, biti završen za dve do tri godine, pitanje je o kome Borani nerado razgovaraju, jer im je previše neispunjenih obećanja. Oni su više zainteresovani šta će i kad dobiti od privatizacije RTB-a u kojeg su uložili ne samo rad u najtežim uslovima rudarenja, nego, gutajući otrovne topioničke gasove, i deo zdravlja.
-Pripremamo dve kompletne analize učešća RTB-a i posebno građana u izgradnji Jugoslavije i Srbije. Jer, važno je da se zna koliki je i čiji udeo u sadašnjim dobrima kako bi se kvalitetnije i pravičnije nastaviio proces privatizacije. Radnici su recimo godinama izdvajali i samodoprinos za gradnju kapitalnih objekata i od rudarske kasabe i radničke varoši podigli lep i veliki grad. Ne može danas neko da prodaje tu imovinu, a da građani nemaju udela. Na to obavezuju i aktuelni zakoni. Ne dobija Bor ništa posebno što će država garantovati preko potreban kredit, taj novac će, kao i uvek do sada, biti vraćen bakrom i zlatom. I zato je potrebna puna i korektna informacija i efikasnija pomoć i podrška bržem razvoju Basena od kojeg će, bez obzira na predstojeću privatizaciju, zavisiti cela Timočka Krajina- kaže prof. mr Zvonko Damnjanović iz Udruženja građana „Grupa 55“.

OD PARA ZA SISAK-NOVI RUDNIK BAKRA

Damnjanović je predočio dva dokumenta o ulozi Basena Bor u posleratnoj izgradnji zemlje i šire lokalne sredine- jedan datira od pre tri godine i od poznatih je stručnih autora (ekonomista Branko Dragaš, dr Stojan Mitrović, bivši direktor Borskih rudnika bakra,ekonomista Mika Ilić, prof. dr Zoran Petković, dr Rade Kojdić, dugodišnji direktor rudnika „Jama“, prof dr Nadežda Čavić..) i nazvan je „Nova strategija RTB-a u procesu privatizacije“. Druga analiza je neka vrsta tajnog, stručnog dokumenta koji se ovih dana pojavio i na nekim sajtovima, ali se uglavnom oslanja na „Novu strategiju“. -Neki od tih kapitalnih industrijskih objekata, kao i najznačjanija infrastruktura, i danas imaju ogromnu vrednost od koje se zavrti u glavi. Borski gigant je učestovao u celini, ponegde i većim delom, primerice, u gradnji novosadskog „Novokabela“, fabrika kablova u Zaječaru i Jagodini, Valjaonice bakra u Sevojnu, Topionice cinka u Trepči, 70 kilometara autoputa Beograd-Niš, 100 kilometara pruge Zaječar- Beograd, dela bolnice u Zaječaru i pruge Beograd- Bar, „Severa“ Subotica, cele infrastrukture i žičare na Kopaoniku, HEI „Đerdap“, elektro-mreže Đerdap-Zaječar-Bor-Niš, Sava-centra, hrama Svetog Save, Jugoslovneskog dramskog pozorišta… Ni to nije sve. Podsetiću i na Ibarske rudnike u Doljevcu, fabriku i pristanište u Prahovu, zgradu Energoprojekta u Beogradu, Fabriku obojenih metala u Prokuplju i Fabriku odlivaka u Žagubici , Beogradski sajam, Fabriku sumporne kiseline u Šapcu, celokupnu čeličnu konstrukciju mosta „Gazela“, te deo VMA, Vojnog odmarališta na Tari, više mostova nakon NATO agresije, 30 miliona dolara izdvojenih za „Jelen-Hajat“ na Crnom vrhu, Miloševićevu rezidenciju na Dubašnici, celu infarstrukturu Bora i Majdanepka- ističe Zvonko Damjanović.

Ekonomista Branko Dragaš sa svojom ekipom došao je do još nekih bitnih podataka koji će, ubeđen je, kad-tad nekome koristiti i neće se, kao danas, izbegavati u javnosti. Na primer, RTB Bor je gradio i ulagao i u Zlataru Majdanpek, Fabriku kablova u Zagrebu i Tovarnu Maribor, ELID u Donjem Dušniku i „14.avgust“ u Sokobanji, knjaževački IMT, FAGUM u Zvorniku, rudnike Bučim i Lece, rudnike uglja Bogovina i Rtanj, fabrike kreča kod Banja Luke i šinskog pribora u Svrljigu, investirao u geološke radove kod Konjuha , Brskova i Bosilegrada, u Centar za rehabilitaciju Gamzigradska banja, brane na Borskom jezeru i Timoku kod Knjaževca, potom telefonske linije Bor-Zajrčar-Niš i Bor-Majdanpek, izdvajao za dalekovod na Kozari dužine 23,5 kilometara, kupio celokupnu opremu i mehanizaciju Preduzeća za puteve Zaječar, gradio odmaralšta u Rovinju, Čanju, Orebiću, Vrnjačkoj banji, Sutomoru, Omišu, Vodicama, u Budvi, hotel u Lepenskom viru, stambeno naselje u Baru, opremao Intstitut za majku i dete na Novom Beogradu… Parama koje su date za gradnju Železare Sisak, Bor je mogao da otvori još jedan rudnik.

PODIGLI INO-KREDIT ZA „ĐERDAP“

Naši sagovornici ne zaboravljaju još neke vredne objekte izvan Srbije u koje je današnji iznemogli Bor izdvajao kapom i šakom. To su: hotel u Ohridu i Rafinareija nafte u Skoplju, žičare na Jahorini i Belasici i sarajevska ZETRA. U gradnju Železare u Zenici učestvovalo se sa 60 odsto kapitala, gradilo se odmaralište u Neumu, pomagalo sarajevskom Energoinvestu i makedonskom kombinatu „Feni“. Ne treba zaboraviti i ogromne inevsticije u puteve u Timočkoj Krajini, sportske i verske objekte…
-Kod gradnje “Đerdapa” dolazimo do neverovane istine: da bi se izgradila hidrocentrala, RTB je morao da podigne i inostrane kredite kako bi isplatio svoj, ali i deo koji su preuzele druge firme iz bivše SFRJ. Možda je još zanimljivije i ubedljivije podsetiti na 1994. godinu kada je „deda Avram“ uveo novi dinar sa pokrićem u borskom zlatu. Novi dinar je zahvaljujući borskom zlatu bio relativno konvertibilan. RTB je u to vreme proizvodio mesečno 8.000 tona bakra i izvesne količine zlata, što je po tadašnjim niskim cenama iznosilo ukupno 26 miliona dolara. Svi troškovi nisu bili veći od 5 miliona dolara, a gde je odlazio ostali novac? Borskih 15.000 radnika dobijalo je platu kao i svi ostali u zemlji, pet i deset maraka mesečno, a moglo je da se mirne duše prigrabi 1.000 dolara. Kasnije su neke duvanske industrije i fabrike piva i mineralne vode uzimale isključivo sebi sve što su mogli više. Bor je uvek bio solidaran i zato ne treba bilo ko da se hvali kako navodno pomaže naše rudare, a ta milost nikako da stigne- konstatuje Damnjanović naglašavajući da je na zgradi Jugoslovenskog dramskog pozorišta zlatnim slovima bilo ispisan naziv RTB-a Bor.

Dinkić odbio digitalizaciju

U „Grupi 55“ rekli su nam da su Dinkićevi ljudi odbili projekat ovog Udruženja građana na konkursku za javne radove o digitalizaciji arhivske građe RTB-a Bor. Jer, neophodno je da se svi ovi,kao i ostali važni podaci, sistematizuju. Videlo bi s koliko je učešće radničkog dinara i kolika su izdvajanja iz dobiti kombinata u gradnji objekata širom Srbije i bivše Jugoslavije. U Nacionalnoj službi zapošljavanja rečeno je da je projekat odličan, ali se zastalo kod Dinkića zbog navodno lošeg lobiranja.
- Postoji verodostojna istorijska građa iz koje bi se sačinila ekonomnska analiza posle koje ne bi važile nikakve političke odluke. Tačno bi se utvrdilo da li je i koliko RTB učestvovao u gradnji recimo EPS-a. Danas kombinat bakra duguje i za struju, a ubeđeni smo da je vlasnik nemalog dela imovine- kaže Radmila Ležajić, predsednik „Grupe 55“

Borska ulica u Beogradu

-Verujem da se ljudima već „zavrtelo u glavi“ od ovih podataka i istina, ali ne sme da se zaboravi i radna akcija “Crni Vrh 1945.” kada je borska, uz pomoć ostale omladine Srbije, golim rukama u najtežim zimskim uslovima sekla drva za beogradske bolnice. Zato se jedna ulica u Beogradu zove “Borska ulica”. Sve je bilo na dobrovoljnoj bazi i bez dinara naknade. U toj akciji učestvovala su i deca od 12-13 godina. Neki od tih akcijaša, kao što su Slobodan Bosiljčić i Jovan Žikić, i danas su, hvala Bogu, živi. Filmovi „Osvajanje slobode“ Zdravka Šotre i “Kako se kalio čelik” Vlade Bunjca o tome govore- ističe Zvonko Damjanović.

Bor se danas smrzava

-Da čudo bude veće, Bor je, izgleda, jedini grad u Srbiji koji se danas smrzava, jer Toplana nema energente. Doživeli smo da od industrijskog srca Jugoslavije budemo jad i beda. Nemoguće je da sadašnja vlast za to nije kriva. Devet godina čekamo boljitak, tri privatizacije nisu uspele, nema ulaganja u proizvodnju, mada su istražene ogromne rudne rezerve, država je davala subvencije koje su se trošile za plate, a ne za povećanje proizvodnje. Od 22.000 zaposlenih spali smo na 5.000 radnika, a i taj broj će uskoro biti prepolovljen-ističe Dragiša Trujkić, predsednik Opštinskog Samostalnog sindikata.

Brana Filipović


Preuzeto sa MediaCentar Bor.

A'e ziveli!
[ abishai @ 25.10.2009. 20:23 ] @
Nisam sve citao, ali mi deluje da su mnogi u fazonu "ma koja centralizacija" ?

Centralizacija je sve izrazenija i izrazenija. Ja nemam nista protiv Beograda, ne volim ga nesto preterano i to je to, ali znam da ima prednosti, a i mane kao i svaka metropola. Bio sam neko vreme (jer sam morao) i zbog posla ako budem morao opet cu otici jer je ipak tamo sve, te price evo traze u paracinu to i to, pa idi u paracin da radis i bice ti jasno :)

Ali mi se k*** od toga kada upalim tv, ako je sport odmah "iiiii Srbija je pobedila, Beograd je pobedio!" ; "Dobro jutro Beograde" itd... itd... zar Nis, Novi Sad, Kragujevac itd.. ne postoje vise? Beograd je postao Srbija, Srbija je postala Beograd, jos samo i da se odcepi i da traze vize na ulasku :)

Posle se i Beogradjani bune sto im se grad napunio ljudi iz "unutrasnjosti" (kako to samo jadno zvuci... "unutrasnjosti", mada je istina, rupa). A najvece dno su bas ti kako kazete novopeceni beogradjani, koji su dosli ko zna odakle i glume neke gradjane.


pozz :)
[ Igor Gajic @ 25.10.2009. 20:58 ] @
Zanimljivo je da je cena zlata trenutno ~1050$ za jednu finu uncu, a da se ocekuje da ce ici samo navise u dogledno vreme. Takodje cena bakra je prosle godine bila ~8000$ za tonu, dok je trenutno cena jedne tone bakra 6.500$. Trenutno svi u svetu ulazu u "hard assets" u sta spadaju i sirovine ocekuje se da ce cene samo rasti.

I niko u ovoj zemlji nema nameru da reaktivira Bor ?!? Pa za par godina ulaganja Bor moze da izvozi bakra i zlata u tolikim kolicinama da MMF dolazi kod nas po kredit, a ne mi kod njih. Ali posto je u ovoj zemlji sve naopako....

http://goldprice.org/live-gold-price.html

http://www.lme.co.uk/copper.asp
[ mrle 011 @ 25.10.2009. 21:05 ] @
Citat:
balavi: ...

Borska ulica u Beogradu

-Verujem da se ljudima već „zavrtelo u glavi“ od ovih podataka i istina, ali ne sme da se zaboravi i radna akcija “Crni Vrh 1945.” kada je borska, uz pomoć ostale omladine Srbije, golim rukama u najtežim zimskim uslovima sekla drva za beogradske bolnice. Zato se jedna ulica u Beogradu zove “Borska ulica”. Sve je bilo na dobrovoljnoj bazi i bez dinara naknade. U toj akciji učestvovala su i deca od 12-13 godina. Neki od tih akcijaša, kao što su Slobodan Bosiljčić i Jovan Žikić, i danas su, hvala Bogu, živi. Filmovi „Osvajanje slobode“ Zdravka Šotre i “Kako se kalio čelik” Vlade Bunjca o tome govore- ističe Zvonko Damjanović.

...

A'e ziveli!


mi beogradjani necemo to da vam zaboravimo.
prvom sledecom prilikom cemo da promenimo ime toj vasoj borskoj ulici u nesto drugo, na primer u ulicu dimitrija ljotica.
sad imamo biznisa preko glave, pa nemamo vremena, al' mislimo na vas, nemojte da brinete.

evo na primer, u prosloj turi kad smo menjali imena ulicama, nismo zaboravili milana ilica cicu (bulevarom mira pa druga levo posle kruznog toka .... tj. ni bulevar mira se vise tako ne zove - ni taj mir nismo zaboravili) - solunskog borca i nosioca albanske spomenice u WW1 i pripadnika prve proleterske brigade partizanskog pokreta u WW2, poginulog u borbi sa fasistima.

sada ta ulica na dedinju, nasem omiljenom delu beograda, ponosito nosi ime vile ravijojle.

... eto, mozemo toj vasoj borskoj ulici da damo ime po konju muse kesedzije, ili ako 'ocete, jednostavno da je samo nazovemo konjska ulica, pa nek' svako razmislja i zamislja o cijem se konju tu radi.

tako nismo zaboravili ni bulevar revolucije, pa smo mu promenili ime u bulevar kralja aleksandra, a niko pojma nema o kom kralju se zapravo radi - jer ih je bilo vise aleksandara, pa sad svako zamislja sta god mu drago.

eto, pa vi borani posle recite kako smo nezahvalni.

a'e ziveli!
[ balavi @ 25.10.2009. 21:14 ] @
@mrle 011

ma bilo bi dobro kada bi se vi malo zahvalili u kešu


[ milivoje t @ 25.10.2009. 21:25 ] @
A revolucija je bilo manje nego Aleksandara, hm da...
Srbi su jaki istoricari, kao sto su selektori, koliko je to Kraljeva Alaksendara bilo ?
A termin je vracanje, a ne zamena naziva.
A 45' su svi sekli i kopali za dz, svugde negde.

Definitivno nasi zasluzni ljudi nevazno iz kog vremena treba da imaju ulice, pogotovo antifasisti.
To vracanje naziva je sigurno manje hirovito nego ono koje je prethodna vlast ucinila.
Valjda ce se sad opametiti, kad su im i Rusi sugerisali u tom pravcu.

Ne znam koje je resenje beogradizacije.
Da se Beograd ocepi od Srbije, Srbiji bi bilo gore.
[ Majstor_Pućko @ 25.10.2009. 21:57 ] @
Stvarno su ovakve teme glupe. Ne znam samo ko je gluplji, onaj ko pise ove sulude tvrdnje o BG ili onaj ko u njih veruje.
-Beograd je najbogatiji zato sto mu je takav polozaj i infrastruktura + zato sto je najveci grad.
-Beograd nije jedini grad u Srbiji koji prosperira.
-Novi Sad sasvim lepo napreduje i ima para.
-Gradovi u kojima se radi a manje ili skoro nimalo "radi" napreduju.
-Indjija, Stara Pazova i Pecinci su jedne od opstina sa najboljim razvojem. Tamo se radi. Tamo se ne drze rukeu d*petu.
-Svakome je onako kako se sam o sebi stara.
- X gradova po Srbiji se nalazi na autoputu, imaju jednake sanse kao BG, jer su ih imale i ostale opstine na autoputu(gorenavedene) koje su tu sansu iskoristile.
-Najvise kukaju najgori i najveci neradnici.
-Ivestitori dolaze samo u one opstine gde mogu da posluju bez problema i brzo srede papirologiju
-Mnoge opstine nisu menjale urbanisticke planove jos iz 80-ih godina, nisu donoseni novi planovi detaljne regulacije, nisu oraganizovane i opremane nove industrijske zone.
-Svaka opstina moze da kokurise kod Vlade za novac za opremanje industrijske zone, ako nema vlada ima EU, mogu da se dignu krediti cak postoje i mnoge bespovratne pomoci za realizovanje razvojnih projekata. Da samo treba biti dovoljno obrazovan, pismen i inteligentan da se to prezentuje i odobri. Ocigledno je to previse.

Najbolje je da se sedi, ne radi nista, da se pljuje po BG, da se govori kako se tamo nista ne radi, kako isisava pare iz cele drzave itd. Samo me jedna stvar fascinira... Kad ponekad vrtim kanale na TV, pa naledim na ledendarni G*and i vidim hale po centralnoj Srbiji pune, znaci nema para za zivot treba kukati, a ima za oblokavanje i seljobersku muziku?

Licemerje nema granica...



[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2009. 22:16 ] @
@mrle 011,

Znaci - ako kazes "Bulevar Kralja Aleksandra" ne znamo na kog se to Kralja Aleksandra misli.

OK... ima smisla.

Ali, po tebi, ako kazemo "Bulevar Revolucije", pa to je 100% jasno - mislim jedna i jedina revolucija je bila komunisticka... tako?

Zanimljiv rezon i nacin kritikovanja stvari... Iskreno, mislim da je Bulevar Revolucije trebao da ostane Bulevar Revolucije - ne zbog "revolucije" nego zato sto je menjanje ulica i svojevrsno "menjanje istorije" totalni idiotizam... ali ipak ne mogu a da se ne osvrnem na totalno odsustvo logike u tvojoj apologetici :-)

Sto se Bora tice, znate kako drzavni mesetari pljackaju sve sto mogu - bez obzira da li je to u Beogradu ili negde drugde.

Medjutim, Beograd - bas kao i Novi Sad, i jos nekoliko sasvim razvijenih mesta, imaju veliku trzisnu aktivnost i razvijene razlicite sektore privrede, pa je kvalitet zivota veci i gradi se vise - ne moze sve drzava da opljacka, pogotovu ne ako je vecina toga u privatnim rukama. A tamo gde se sve oslanja na nekog "giganta", ako se "gigant" opeljesi - to onda sve boli.


[ mrle 011 @ 25.10.2009. 22:19 ] @
Citat:
milivoje t: A revolucija je bilo manje nego Aleksandara, hm da...
Srbi su jaki istoricari, kao sto su selektori, koliko je to Kraljeva Alaksendara bilo ?
.....


ja znam za dvojicu.
onog obrenovica, poslednjeg iz te dinastije, sto je demokratski abdicirao 1903. u topcideru i jos jednog karadjordjevica .... i on je demokratski abdicirao.
... a sto se tice revolucije, znam za samo jednu 1941-1945.
dakle, jedan je manje od dva.
;)

ti si milivoje izgleda malo palio sa casova istorije?


...... a sad ozbiljno pitam:

jel' neko ovde od forumasa zna po kom kralju aleksandru je bivsi bulevar revolucije, za beogradjane odomacen sa samo bulevar, dobio ime?


Citat:
milivoje t: ....
A termin je vracanje, a ne zamena naziva.
.....


sta smo vratili ulicama po novom beogradu - bulevar avnoja, lenjina ... i sta ja znam sta je sve promenjeno - kad je pre toga tamo bilo samo blato i bare?


Citat:
milivoje t: ....
Definitivno nasi zasluzni ljudi nevazno iz kog vremena treba da imaju ulice, pogotovo antifasisti.
.....


eto vidis, a ulica franje ogulinca selje - spanskog borca, narodnog heroja WW2 i neustrasivog komandanta, poginulog u borbi protiv ustasa - se sada zove "ulica zvezdarskih jelki".


EDIT:

@ dimke
nisam video tvoj post, al' nema veze, odgovorio sam vec.

nego, lepo ti rece lesli ovde negde, da ti odmah predjes na nasu stranu ... i gotovo.
fino da javno priznas da si gresio, a mi ti necemo nista.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2009. 22:23 ] @
Citat:
mrle 011
... a sto se tice revolucije, znam za samo jednu 1941-1945.


Hahahaha i znas samo za sud tvoje partije? Koji si ti demagog :)

- Francuska revolucija
- Industrijska revolucija
- Komunisticka revolucija
- Srpska revolucija (koristi se kao za termin ustanaka protiv Turaka)
- Jogurt revolucija
- Balvan revolucija
- Petooktobarska revolucija
- Seksualna revolucija
- Informaticka revolucija
- ...

Sve sasvim validne "revolucije" zbog kojih bi mozda neki politikos alocirao ulicu, danas sve zivo moze da ima ulicu uostalom :) Zasto mislis da bi neko prvo trebao da pomisli na Titovu revoluciju a ne na francusku burzoasku revoluciju, a da nije bio pionir? Sta, ova jedna je bitnija od druge ili sta?

Citat:

ti si milivoje izgleda malo palio sa casova istorije?


khm... :)
[ madamov @ 26.10.2009. 07:31 ] @
Citat:
jel' neko ovde od forumasa zna po kom kralju aleksandru je bivsi bulevar revolucije, za beogradjane odomacen sa samo bulevar, dobio ime?

Bulevar je dobio ime po Aleksandru Obrenoviću, kralju ubijenom u majskom prevratu.
[ ganjaman @ 27.10.2009. 21:02 ] @
He he JAT otiso s Niskog aerodroma \o/ i odma bolje

Citat:
Nakon povlačenja "Jata", na niškom civilnom aerodromu beleže povećano interesovanje inostranih kompanija za otvaranje linija do raznih destinacija. Tako će Nišlije sa "Konstantina Velikog" uskoro moći da lete za Cirih, Podgoricu i Stokholm, a po svemu sudeći i za Moskvu, dok je u pregovorima i avio-linija do Bolonje.


http://www.blic.rs/srbija.php?id=117579



[ CTS @ 28.10.2009. 17:39 ] @
Citat:
A zasto vi krivite Beograd za nesto?

Beograd je jedino kriv zato sto se u njemu nalaze zgrade Vlade i Skupstine i centri moci tzv. "politickih stranaka" ilti sitnih interesnih grupacija - ekipice koje odrzavaju status quo po pitanju centralizacije Srbije su generalno IZ CELE SRBIJE - jedino sto dodju u Beograd i tu zive kada ih izaberu, valjda im lepo - cesto ih je tesko vratiti nazad odakle su dosli, hoce i stan da zadrze.

Tako da, nemojte kriviti Beograd i Beogradjane za fakat da je Srbija puna wannabee-feudalaca koji jedva cekaju da imaju kontrolu love - Beograd ima sasvim dovoljno sopstvene love da zivi - to sto neko koci decentralizaciju Srbije morate resiti na neki drugi nacin.

Na kraju krajeva mnogi ljudi u Beogradu bi bili najsrecniji kada bi te institucije makli odatle - a ne da se zatvara saobracaj svaki put kada dolazi neko bitan iz inostranstva, ili kada dolaze kojekakvi nezadovoljni likovi da urlaju i blokiraju saobracaj.


ovo jednostavno nije tacno. jedini politicar koji nije iz beograda u srbiji je velja ilic iz narodne stranke. svi ostali jesu i zive u beogradu. to gde su rodjeni ne menja stvar da su oni beogradjani - jer u beogradu zive i imaju prebivaliste.

pa 90% beogradjana je doslo na isti nacin iz nekih sela u beograd i tako su postali beogradjani

primera radi beograd je 1945 godine imao manje od 200.000 stanovnika a danas ima 2.5 miliona

[ Majstor_Pućko @ 28.10.2009. 18:01 ] @
^Gomila gluposti i bezveznih argumenata.

Uvek covek moze da pomogne razvoju svog mesta, samo je pitanje da li hoce.

-Kada student/kinja zavrsi studije u BG, uglavnom ni ne pokusava da nadje posao u rodnom gradu. Znaci sve i da ima ni ne pomislja na povratak.
-Ako ikada postane neko i nesto u javnom zivotu Beograda, skoro nikada ne pokusava da se izbori za to svoje rodno mesto, vec se i dalje okrece ka BG.

Pa ja vas pitam... Ocekujete da ljudi iz BG dolaze kod vas i da vam resavaju probleme i da rade umesto vas? Kada vi sami to ne radite i niste lojalni svom rodnom mestu? Pa sta onda ocekujete?

Ponavljam: Licemerje nema granica...
[ balavi @ 28.10.2009. 18:44 ] @
pucko sta ti smeta od argumenata, ajde reci tati, da ti objasni, ili dodji pa se sam uveri

i ne tupi ga molim te, kakvo licemerje, kao ja nemam sta da radim, sedim i se*** nesto bez veze

pisem jer mi se BG popeo na vrh q***, sve za BG i za u BG bem ti

znas kako kazu, sit gladnom ne veruje, ma turim vas sve ja na sokola gore ....
[ Majstor_Pućko @ 28.10.2009. 19:40 ] @
Citat:
balavi: pucko sta ti smeta od argumenata, ajde reci tati, da ti objasni, ili dodji pa se sam uveri

i ne tupi ga molim te, kakvo licemerje, kao ja nemam sta da radim, sedim i se*** nesto bez veze

pisem jer mi se BG popeo na vrh q***, sve za BG i za u BG bem ti

znas kako kazu, sit gladnom ne veruje, ma turim vas sve ja na sokola gore ....

Ne ne smeta mi nista od argumenata, jer to ni nisu argumenti. I nemam u sta da se uveravam, bio sam u NS prosle godine i mogu ti reci da mi je skoro bolje izgledao od BG. Ne verujem da su stvari posle na gore
Mrzi me da se ponavljam imas moj prethodni post procitaj pa mi se onda javi.
I brate mili mnogo si frustriran pogotovu na "onom" planu(pogledaj ovaj tvoj post), daj nadji nesto istamburaj, ili si mozda ljut sto je sve zensko sto valja pobeglo u BG?
[ balavi @ 28.10.2009. 20:20 ] @
Ma dodji ti malo istocnije ili juznije jos bolje, kakav NS .... pa tada pricaj ...
[ Java Beograd @ 29.10.2009. 07:54 ] @
A odakle si ti, Balavi ?
[ balavi @ 29.10.2009. 09:06 ] @
Bor city!
[ Zoran Rodic @ 29.10.2009. 09:24 ] @
Balavi, nije ti kriv Beograd
Ta pojava nije specifična isključivo za Srbiju a još manje za Beograd.

50% svetskog stanovništva živi u gradovima, gde imaš više od 40 gradova sa više od 10.000.000 stanovnika
Naprosto, ne mogu da zamislim koliki će biti recimo Šangaj za 20 godina.

To je naprosto trend … ne modni :) nego statistički
[ Backy @ 29.10.2009. 10:41 ] @
razlog promene imena bulevara = cena promene adrese za pravna lica pomnožena sa brojem firmi na bulevaru (u trenutku promene koštalo oko 50e)
[ Java Beograd @ 29.10.2009. 11:32 ] @
Citat:
balavi: Bor city!

Bogami, Bor je tuga živa.
[ Majstor_Pućko @ 29.10.2009. 13:02 ] @
Citat:
balavi: Ma dodji ti malo istocnije ili juznije jos bolje, kakav NS .... pa tada pricaj ...

Bio sam nekih 20 posle NS u Zajecaru. I jeste istina je. Zajecar je tuga. Nisam tamo pricao sa mnogo ljudi, ali sveukupni utisak je da su se ljudi tamo nekako predali. I nigde kao u tom kraju nisam video onolike kucerine koje zjape prazne. Da je bar pola toga bilo utroseno u privatne poslove, prica bi imala totalno drugi tok.
Kazem ti da je bilo jadnijih opstina od Bora i Zajecara, eto ponavljam primer Pecinaca, pa secam se ranije da su se svi rugali sa njima, ajde da cujem te face sada...

Ono sto sve vreme pokusavam da ti objasnim jeste da su u pojedinim opstinama vlasti "digle ruke" od drzave i njene pomoci za lokalne gigante, vec su se sami polako otisnuli u preduzetnistvo i sada sasvim dobro zive i skoro su nezavisni. Cela istocna Srbija ima veoma jaku dijasporu, i mnogo novca ulazi, samo se toliko uludo trosi da je to nesto strasno. I onda su posledice strahovite, da imas Ghost town-ove po Srbiji.
[ Java Beograd @ 29.10.2009. 13:27 ] @
Citat:
Majstor_Pućko:... imas Ghost town-ove po Srbiji.

Uporedi samo kuće u selima Mačve koja je izuzetno bogat kraj, sa kućama istočno od Požarevca.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 29.10.2009. u 15:34 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2009. 16:37 ] @
Citat:
balavi
Ma dodji ti malo istocnije ili juznije jos bolje, kakav NS .... pa tada pricaj ...


A sta, jel treba da dodju ljudi iz Beograda ili Novog Sada da tamo ciste ulice, sredjuju fasade, investiraju lovu?

Imas lokalnu samoupravu, pa se njima zali.

Eto taj fakat da je recimo NS vrlo sredjen i OK grad samo govori da cela prica nema bas veze sa Beogradom vec iskljucivo sa lokalnim mentalitetom i sposobnostima.

Znas kako se kaze - rdjavom qr i dlaka smeta, tako i svakom kome je mesto nesredjeno lose, smeta neki tamo "Beograd"
[ Majstor_Pućko @ 29.10.2009. 16:49 ] @
^To je ono sto pokusavam da kazem. Ali dzaba je nekima govoriti. Jos malo pa ce i marsovci biti krivi.

Secam se jedne emisije na B92 pre nekih 6 meseci, i pokazuju neki jad i cemer od opstine na jugu Srbije, i naravno svi kukaju. Biser tek sledi, intervjuisu gradonacelnika, sve onaj smooth-talk, novinari ga pritiskaju, i tek na kraju ispade kao, oni zele da srede sve ali ima puno posla, dokle se sredi dokumentacija za industrijsku zonu, promeni urbanisticki plan... Pa stvarno 'ebote treba li moja pokojna baba da dodje to ta vam radi ili ste toliki degenerici da to ne mozete sami da uradite?

Za svaki podbacaj definitivno vam je kriva lokalna samouprava, a ko je nju birao? Molim lepo, onda cutite i pokrijte se usima.
[ morihei ueshiba @ 29.10.2009. 19:22 ] @
Prema sadašnjem rešenju lokalne jedinice vlasti imaju vrlo nizak plafon zaduživanja, za razliku od centralne vlasti koja može da se zadužuje neograničeno. Lokalne jedinice vlasti ne mogu da emituju municipalne obveznice, jer to zakon ne dopušta, a ne mogu ni da uzimaju hipotekarne kredite, jer nemaju imovinu. Prosto je neverovatno koliko su zastarela neka ključna rešenja u vezi sa statusom i položajem lokalnih jedinica vlasti u Srbiji. One su lišene imovine i poverenja više vlasti, a centralna vlast se ponaša paternalistički, restriktivno i opresivno u političkom i finansijskom smislu.

Koga ne mrzi da cita,ceo tekst na
http://www.pescanik.net/content/view/3515/91/

Hm,autor je ponekad suvise liberalan za moj ukus,ali ovaj tekst mogu da potpisem.Mada mi se cini da kada bi se odjednom dale odresene ruke lokalnim samoupravama i vratila im se imovina,da bi tek onda u vecini tih manjih opstina nastao pravi haos,ukljucujuci i seriju bankrota.Treba samo pogledati te face koji su sad neki kao predsednici u tim opstinama i prebrojati padeze koje upotrebljavaju pa da se zakljuci kakve bi brljotine TO bilo sposobno da napravi kad bi im se dala prava vlas`.
[ balavi @ 29.10.2009. 21:22 ] @
Ivane batice, ne treba nama niko da radi, radicemo mi i sami ne brini ti nista za to, kad smo radili bilo je lepo svima a sad ces ti mene da ucis he he he, dva prsta molim te, samo vi malo odozgo da sunete kesa i to je to ...
Trazili smmo 2005 pomoc u kinti da pokrenemo proizvodnju da bi radili, i jos bi to vratili, sve sammo da pokrenemo proizvodnju u RTB-u , da bi radili kazem a ne da bi neko radio (vidim da se u sve razumes, pa te pitam jel znas koliko je bilo ovde udarnika, mislim, sama rec bi trebalo da ti kaze da mi ovde nismo lenji) ... i sta dobismo, kitu cveca, i de je sada jebeni RTB, eno ga sprcao se a i mi sa njim jer je to sto je hranilo ovaj grad, a bilo lepo kaad se nosilo, dodje Saja (apete me za ....) na dimljena pileca krilca i po koje kilce zlata, pa nosi bato ...

I ti sad meni pricas o nekim fasadama , ulicama, a ja tebi pricam o pukom prezivljevanju , ja kad placam porez kinta ne ide u opstinski budzet nego ide za BG, pa onda tate odozgo odrede koliko nam pripada pa toliko i dobijamo... eeeee . kamo srece da svi ovde radimo pa da onda mislimo na fasade i ulice ko sto kazes, mada jesu nam ulice otisle do djavola od kiselih kisa , ali se niko ne zali na to ...

E bata Ivane ja tebi pricam o socijali ti meni o estetskom uredjivanju grada i ciscenju ulica, jbg, da je do toga ne bih se ni zalio , uostalom, ovo je rudarski grad on i ne mora da izgleda kao neki velegrad, ali ... a o ulaganju necu ni da pricam , svi dodju , oce da ulazu, das im gde da rade das im ovo, das im ono cak im pol***** i ljubu, i tako na tome ostane ... ko ce da dodje ovde ... ko normalan ... kad je trebalo da se gradi kinta nije ostajala ovde... jel ti procita onaj text koji sam citirao sa sajta medicentra ....


Nego da vi gore odradite jednu decentralizacijicu ... pa da vidimo ko ce duvat u koznu frulu ... mada mi se cini i za to je kasno . barem ovde za nas ... od Pozarevca, Jagodine , pa na dole sve je otislo kitu u usta .... kad bi drzava dala malo kinte da se pokrene nesto da se radi, jer ovde nema industrije jer nista ne radi ... a vratili bii , kada nismo .. a ne ovde se samo prodaje i ceka da se udje u EU, a ti baata Ivane vec si tamo, a,




[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2009. 21:27 ] @
Citat:
Balavi
pa da vidimo ko ce duvat u koznu frulu


Ja sam skroz za decentralizaciju i svakom svoje - ali bojim se da u takvom poretku Beograd ima najmanje da izgubi - za razliku od mnogih opstina, Beograd moze sam sebe da izdrzava finansijski - tako da cenim da kozna frula ceka nekog drugog tu :)

Kada bi se zaista u Srbiji sve lepo sravnilo preko racuna, vrlo sam ubedjen da bi mnogi koji kukaju na "Beograd" ucutali samo tako :)
[ balavi @ 29.10.2009. 21:33 ] @
Bre bata Ivane, OK, neka se uradi decentralizacija pa da vidimo dda li si u pravu ... ako jesi svaka cast

Mada ja mislim da je obrnuto. Ali dok ne dodje do toga, neznamo nista.
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2009. 21:38 ] @
Na koju foru moze da bude obrnuto kada u Beogradu zivi skoro cetvrt Srbije i koji je ekonomski centar zemlje?
[ mrle 011 @ 29.10.2009. 21:42 ] @
ovakve stvari su moguce samo u tzv. trzisnoj ekonomiji, da grad koji lezi na zlatu i bakru tako propada.
nema to nikakve veze ni sa decentralizacijom, ni sa centralizacijom.
[ Majstor_Pućko @ 29.10.2009. 21:51 ] @
Citat:
balavi: ... a o ulaganju necu ni da pricam , svi dodju , oce da ulazu, das im gde da rade das im ovo, das im ono cak im pol***** i ljubu, i tako na tome ostane ... ko ce da dodje ovde ... ko normalan ... kad je trebalo da se gradi kinta nije ostajala ovde...

Ako ste se ovako ophodili prema invesitorima kao prema nama na forumu onda slavite dan kada bilo ko dodje da razgovara.
Uporno izbegavas pitanje, sta je Indjija bolja od vas pa je privukla brdo investicija? Vidi ti te lude investitore mora da su poludeli kada ne ulazu u Beograd... A neeeee.... Lakse je sedeti drzati ruke u dupetu mrljaviti predmete investitora, na sasvim logicna pitanja slegati ramenaima, i onad se cuditi sto ljudi odu. U normalnim opstinama, na kilometar se vidi ozbiljnost, i ulagac je u dobroj meri uveren da moze da posluje bez vecih problema.

Citat:
balavi: samo vi malo odozgo da sunete kesa i to je to ...

Citat:
balavi: .... kad bi drzava dala malo kinte da se pokrene nesto da se radi, jer ovde nema industrije jer nista ne radi ... a vratili bii ,

Ovako je uvek bilo, ovako ce se nastaviti. Ne mora vama drzava da daje, niste bogalji, imate internet, nadjite investitore, imate nacelnike za LER, saljite ih na sajmove, kontaktirajte kompanije, srezite birokratiju u opstini, pa ces da vidis kako dodju investitori. Nece onda trebati pare ni od koga... Ponavljam Idjija, Pecinci i Pazova nisu izmislile nikakvu hladnu fuziju vec su samo uradile ovo sto sam naveo.
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2009. 21:52 ] @
Citat:
mrle 011
ovakve stvari su moguce samo u tzv. trzisnoj ekonomiji, da grad koji lezi na zlatu i bakru tako propada.


Pa dobro si rekao - to sto je sad u Srbiji je bas "tzv. trzisna ekonomija" - znas ono, pise i na tarabi... :)
[ Majstor_Pućko @ 29.10.2009. 21:56 ] @
Citat:
mrle 011: da grad koji lezi na zlatu i bakru tako propada.

Istina, ali vidi se da interesenata nema, drzava para nema za renoviranje jer je budzet vec preopterecen. Bolje je bataliti to privremeno i igrati na neke sitnije adute.
[ balavi @ 29.10.2009. 22:15 ] @
Citat:
ovakve stvari su moguce samo u tzv. trzisnoj ekonomiji, da grad koji lezi na zlatu i bakru tako propada.
nema to nikakve veze ni sa decentralizacijom, ni sa centralizacijom.


ajde mi pojasni ovo mrle, mislim ovo gore sa trzisnom, slabo stojim sa tim, u stvari nikako ne stojim
[ the_tosic @ 29.10.2009. 23:00 ] @
Na kratke staze se ne isplati. Ako sada uloze 300 miliona to ce se vratiti kroz x godina, a njima je cilj sada da pokradu jer ne znaju gde ce biti za tih x godina.
Ali bash bih voleo da ozivi privreda u malim gradicima, zivo me zanima koliko bi oni davali nerazvijenom ostatku Srbije, posto vidim da kukaju kako BG malo daje (odnosno samo uzima).
[ maliradojca @ 30.10.2009. 01:08 ] @
U dosta slucajeva siromasnih opstina su krive nesposobne lokalne vlasti. A ima i toga sto ide novac u prestonicu,ali ako je opstina siromasna sta onda moze da ide bilo gde kada ga nema(novca).
Na Kosovo se ulaze veliki novac(patriotizam kosta), a sigurno se ne vraca ni deo u "Beograd".
Srbija je zemlja zaostaog naroda, nazalost.
[ ventura @ 30.10.2009. 05:34 ] @
Kad god neko od ovih što vuku kompleks Beograda krene da kuka kako njihove opštine nisu razvijene jer sve pare idu u Beograd, uvek se setim ono slučaja kad lokalna uprava u Vranju 3 godine (da, tri godine) nije provalila da pare od poreza odlaze u Požarevac umesto njima (bila je u pitanju najobičnija štamparska greška). Ej, lokalna uprava TRI GODINE da ne provali da joj fali pola miliona evra... Za te pare možeš napraviti osnovnu školu, a oni ne provle da im fali 500k evra.

I onda ovde se nađu pametnjakovići da pričaju kako im je Beograd kriv što njihov grad liči na ciganmalu, i što iz investitori zaobilaze kao da su šugavi.
[ Slobodan Miskovic @ 30.10.2009. 07:06 ] @
Zrenjanin i Indjija su recimo primer da moze sasvim lepo da se uredi grad. Recimo sam Zrenjanin tj. srednjebanatski okrug ima vise godina u nazad SUFICIT u trgovini sa inostranstvom dosta fabrika radi (mada nije kao sto je bilo pre raspada SFRJ) i zivi se ok, nije odlicno ali je sasvim pristojno.
[ Java Beograd @ 30.10.2009. 07:49 ] @
Citat:
balavi: Trazili smo 2005 pomoc u kinti da pokrenemo proizvodnju da bi radili, i jos bi to vratili

Niste vi tražili pomoć da bi radili, nego ste tražili pomoć da bi podelili plate. Ja ne znam opštinu i socrealistički kombinat koji je pocuclao i uzalud potrošio veću sumu para od Bora. Godinama i decenijama, od kad je ruda u Borskim rudnicima na granici isplativosti (shodno kretanjima cene bakra na berzi), u Bor se sliivaju i slivaju milioni, sve zarad socijalnog mira.

Ali, da je makar malo mudrosti, posle godinu, dve, tri ... deset, dvadest, pa neko bi rekao "Alo, ljudi, batali taj bakar, daj da pravimo prekidače, kontakte, spojnice, cevi, limove, utikače ... bolje da se uveze bakar pa napravi kabl, nego da se do imbecilnosti kukumavči nad iscrpljenim rudnicima"

I onda vam je neko 2005. god. rekao - DOSTA ! Ni jedan kredit u zadnjih 25 god. nije vraćen, svi su uludo spiskani na plate, a ne na pokretanje proizvodnje, i samo bi ludak mogao da pomisli da će baš taj, najnoviji kredit iz 2005 biti racionalno iskorišćen i da će baš on da pokrene proizvodnju.

A kad je bilo par realnih opcija za privatizaciju, onda ste dozvolili da vajni sindikati (čitaj hoštapleri i neradnici) sjebu ceo proces i oteraju investitore koji bi zaposlili (realno) bar 50% ljudi. Možda u početku i manje, ali zna se, kad dvoje rade, treći može da im prodaje pljeskavice.

I onda ti Beograd kriv.
[ deerbeer @ 30.10.2009. 09:29 ] @
Citat:
balavi
a kad placam porez kinta ne ide u opstinski budzet nego ide za BG,

Cekaj .. jel imas neki dokaz za ovo .. ili su vam ovo samo carsijske price po kafanama i kladionicama ?
Borski rudnik je propao , sto se grad/opstina ne preorijentise na nesto drugo ?
Nikom nije vise stalo digli ste ruke , a predsednici opstina zadovoljno ih trljaju govoreci vam da je sve pojeo BG .
Ma daaaj ...

Eno juce sam gledao na tv-u baja iz Lajkovca proizvodi mikro-kontrolere i izvozi ih u EU .
Zaradjuje fino , a opstina zbog papira i biroktatije nece da mu dozvoli da kupi zemljiste i napravi veci proizvodni pogon .

Pogledaj Indjiju koja je bila varosica kao i svaka druga a kako danas izgleda i koje su sve strane firme tamo ..
Napravili su plan sredili grad , lokalnu upravu, infrastrukturu i time privukli strane investicije .
Ne mozes da ocekujes da ce neko preko noci da dodje sa lovom i da sve odjednom procveta ...


[ balavi @ 30.10.2009. 09:42 ] @
Java, aje ti meni reci koje kredite je RTB uzimao/dobijao u poslednjih 25 gidina?
One koje je uzimao, ili je vracao, a kad je pukao onda je otisao u velike dugove u kojima je i sada!
Vlada je dotirala RTB, ali RTB ne opstinu, ali samo onoliko da bi pored svoje zarade mogao da isplacuje licne dohotke, od toga nije mogla da se pokrene proizvodnja. I to sto smo trazili 2005 nije bio kredit, vec pomoc za pokretanje proizvodnje!
A o privatizaciji, ne znam na koju mislis jel onu prvu, kada je RTB hteo da kupi onaj rumun, koji , da bi ga isplatio uzeo kredit a prethodno celu imovinu RTB-a stavio pod hipoteku a kazes trebalo da zaposli 50% radnika a on nije imao da ga kupi, sta mislis cime bi pokrenuo proizvodnju, pa kad se videlo da to vodi u propast protestovalo da se zaustavi privatizacija , ili mislis na Mirka Kovaca, koji nije kupio RTB , iz dva pokusaja, njega nismo mi oterali, on sam je pukao , one prve jesmo, ali opravdano. Pa su posle pokusali da prodaju rudnik, ej rudnik, koja normalna zemlja prodaje svoja prirodna bogatstva, ali tada niko nije ni izasao na tender ...

Nismo mi pravili samo bakar, imamo i fabriku lak zice i fabriku bakarne zice, fabriku ventila ..... ali eto prsose i one, mislim prsle, privatizovane, ali dobro , raducka se, ali nije kao pre kada je radilo mnogo vise radnika., ali kad prsne RTB, odrazi se na ceo grad koji je tako gradjen da celokupan zavisi od rudnika i RTB-a


Citat:
"Alo, ljudi, batali taj bakar, daj da pravimo prekidače, kontakte, spojnice, cevi, limove, utikače ... bolje da se uveze bakar pa napravi kabl, nego da se do imbecilnosti kukumavči nad iscrpljenim rudnicima"



jel si ovde mislio da sada RTB krene od bakra da pravi prekidace, spojnice .... ili sta ili mi sami?
A i niko nije kukumavcio zbog rudnika oni su OK, vec zbog RTB, da se obnovi izraubovana oprema i krene u proizvodnju ... ne znam ko ti je pominjao rudnike


I nemoj molim te ono "čitaj hoštapleri i neradnici", vise mi se popelo na ....

@ventura

jel u tvom slucaju u kome opisujes Vranje, jesu li rekli oni sami da im BG uzima kintu, ili ti to rekao sam ?

Ako nisu provalili 3 godine da im kinta ne ide u budzet, nisu ni znali da im fale ta kinta, kako su mogli da pricaju da im novac odlazi u BG?

[ balavi @ 30.10.2009. 09:57 ] @
@deerbeer

Jbg, izgledana kraju da cemo svi da pravimo prekidače, kontakte, spojnice, cevi, limove, utikače .... i da se ugledamo na Indjiju .... jea
[ ventura @ 30.10.2009. 09:59 ] @
Citat:
balavi:@ventura

jel u tvom slucaju u kome opisujes Vranje, jesu li rekli oni sami da im BG uzima kintu, ili ti to rekao sam ?

Ako nisu provalili 3 godine da im kinta ne ide u budzet, nisu ni znali da im fale ta kinta, kako su mogli da pricaju da im novac odlazi u BG?

Pa zato što je ta priča o odlasku novca u Beograd podjednako popularna i u Vranju i u Boru i u bilo kom drugom delu Srbije gde lokalnu upravu zabole paja da naprave nešto za svoje stanovnike... Eno pogledaj onog iz Jagodine.. Ma koliko stupidno zvučalo čovek je doneo žirafu u Jagodinu... Svi srednjoškolci dobijaju besplatno letovanje/ekskurziju koju dotira grad i još neku masu stvari... Jel to Jagodina nešto posebna, ili pak ima nekoga u toj upravi ko se ipak brine malo o svojim glasačima...
[ deerbeer @ 30.10.2009. 10:10 ] @
Citat:
balavi: @deerbeer

Jbg, izgledana kraju da cemo svi da pravimo prekidače, kontakte, spojnice, cevi, limove, utikače .... i da se ugledamo na Indjiju .... jea

Pa cek , nisu valjda u tom RTB radili samo rudari , ima li tu i nekih elektricara , metalostrugara po struci ..
Uostalom sta je to toliko sramotno prozivoditi ?
Ma jok ,najbolje je i najlakse da se kuka ..

Eno imate prelepo borsko jezero , sto ga grad/opstina ne preuredi , ocisti i sredi ,
napravite prostora i mesta za kampere, motele restorane i kafice , privucete turiste
pa da se bavite malo i uslugama i ugostiteljstvom a grad i opstina od poreza i prihoda ulozi u jos nesto
Eto potencijalne kinte ...

[ pri3rak @ 30.10.2009. 10:22 ] @
Citat:
ventura: Pa zato što je ta priča o odlasku novca u Beograd podjednako popularna i u Vranju i u Boru i u bilo kom drugom delu Srbije gde lokalnu upravu zabole paja da naprave nešto za svoje stanovnike... Eno pogledaj onog iz Jagodine.. Ma koliko stupidno zvučalo čovek je doneo žirafu u Jagodinu... Svi srednjoškolci dobijaju besplatno letovanje/ekskurziju koju dotira grad i još neku masu stvari... Jel to Jagodina nešto posebna, ili pak ima nekoga u toj upravi ko se ipak brine malo o svojim glasačima...


Postoji velika razlika izmedju brige za glasace, i brige za marketing koji se servira glasacima.Njegov marketing je evoluirao, pa je od nivoa od pre nekoliko godina gde je izvestaj o tome kako je dzak brasna i karton ulja doneo licno nekim nesretnicima vrteo na po jedan sat tokom celog dana na svojoj televiziji, sada postao marketisnki mag Pomoravlja pa otvorio zoo vrt, akva park, napravio fiktivnu zemlju dembeliju sa besplatnim ekskurzijama, posetama Guci, Novosadskom sajmu, besplatnim prevozom u lokalu za odredjene grupe itd .Naravno raja se poprimala ko stanovcnici zoo vrta, sto govori o dve stvari 1. koliko su oni pre njega bili katastrofalni (mada mu sada neki od njih prave drustvo), 2. koliko je zalosno kapiranje realnosti u tom kraju. Fakat da je od grada napravio urbanisticki uzas, da komunalne sisteme dovodi do kolapsa, da je naci pakring mesto postalo zanimacija kao u centru BG-a, da je standard i dalje uzasavajuce los nikog nije briga.No opet Palmica se uklapa u pricu Saperovske Srbije pa nikom nista ...
[ balavi @ 30.10.2009. 10:34 ] @
@deerbeer

NEznam odakle vam to da mi kukamo, trazili smo pomoc, ok, ako ima, ako nema, nista.

A tema je srbija radi, beograd se ne gradi, i jbg, otiso ja u aut sa ofsajdom. Kad sam majmun!

A da, imamo borsko jezero, da krenulo da se radi, jesi li cuo za frenkija iz BG-a, jesi li cuo da je otvorio diskoteku i neko odmaraliste? Ali nekako slabo ima interesenata ... dosta se ide gore leti i vise je ljudi za kupanje, kada opece zega po asfaltu , jos koju godinu i bice OK, dolaze i ljudi sa strane , ali slabo, mislim da ce za koju godinu da zazivi, valjda, nadamo se, ta diskoteka nije losa, ali ... dobro otom potom ....
[ Majstor_Pućko @ 30.10.2009. 12:30 ] @
@balavi: Ja u skorije vreme na ovom forumu nisam video veceg demagoga i kontrasa bez razloga. Argumenti su ti gomila gluposti i nekih neobjasnjivih frustracija. Zakacis se za neke sitnice i marginalne konstatacije, a na realna pitanja i argumente ocutis i pravis se lud. Cujes/vidis samo ono sto tebi odgovara i sto ima smisla u tvojoj zatucanoj realnosti.

Fakat:
-Beograd ne uzima pare dovoljno je sposoban sam da ih napravi.
-Postoje gradovi/opstine u Srbiji koji ne kenjau i rade i imaju para, pa makar pravili i glupe stekere za struju i plasticne posude.
-Celoj Srbiji odgovara jak Beograd, neko mora da bude lider, logicno je da to bude najveci i najrazvijeniji grad, i to NE MORA NUZNO DA ZNACI DA DRUGI NEMAJU SANSE ZA RAZVOJ.
-Da li trebam ove stvari jos 1000 puta da ponovim da bi shvatio?

I uostalom svi mi koji ovde hocemo na lep nacin ovo da ti objasnimo, smo zapravo vece budaletine od tebe, jer ti neces da se pomiris sa tom cinjenicom, i onda je sledeca najbolja stvar istresati svoje frustracije nad nekim ko ti nije nista skrivio.

Uostalom zabole me lakat za tebe i za sve vas tamo dole, ja vam nisam kriv za vasu propast i nesrecu krivi ste vi sami. A sda sami smisljajte da se izvucete kako znate i umete, ako ne znate onda sasvim opusteno legnite i crknite, meni ni koristi ni stete...
[ balavi @ 30.10.2009. 12:47 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: @balavi: Ja u skorije vreme na ovom forumu nisam video veceg demagoga i kontrasa bez razloga. Argumenti su ti gomila gluposti i nekih neobjasnjivih frustracija. Zakacis se za neke sitnice i marginalne konstatacije, a na realna pitanja i argumente ocutis i pravis se lud. Cujes/vidis samo ono sto tebi odgovara i sto ima smisla u tvojoj zatucanoj realnosti.

Fakat:
-Beograd ne uzima pare dovoljno je sposoban sam da ih napravi.
-Postoje gradovi/opstine u Srbiji koji ne kenjau i rade i imaju para, pa makar pravili i glupe stekere za struju i plasticne posude.
-Celoj Srbiji odgovara jak Beograd, neko mora da bude lider, logicno je da to bude najveci i najrazvijeniji grad, i to NE MORA NUZNO DA ZNACI DA DRUGI NEMAJU SANSE ZA RAZVOJ.
-Da li trebam ove stvari jos 1000 puta da ponovim da bi shvatio?

I uostalom svi mi koji ovde hocemo na lep nacin ovo da ti objasnimo, smo zapravo vece budaletine od tebe, jer ti neces da se pomiris sa tom cinjenicom, i onda je sledeca najbolja stvar istresati svoje frustracije nad nekim ko ti nije nista skrivio.

Uostalom zabole me lakat za tebe i za sve vas tamo dole, ja vam nisam kriv za vasu propast i nesrecu krivi ste vi sami. A sda sami smisljajte da se izvucete kako znate i umete, ako ne znate onda sasvim opusteno legnite i crknite, meni ni koristi ni stete...


tipicno za vas gore, da vas zabole za nas dole, kao i nas dole , zabole nas dole za vas gore bejbe ....
[ žutokljunac @ 30.10.2009. 12:49 ] @
Srbijo među palmama.
[ balavi @ 30.10.2009. 12:54 ] @
Citat:
žutokljunac: Srbijo među palmama.


jea , jea Love & Pride , mmMMMmmmmm .... bejbe Love & Pride .....
[ Majstor_Pućko @ 30.10.2009. 12:56 ] @
Citat:
balavi: tipicno za vas gore, da vas zabole za nas dole, kao i nas dole , zabole nas dole za vas gore bejbe ....

Bravo, znaci slazemo se, posto te zabole za nas onda predpostavljam da nemas sta vise da trazis na ovoj temi, koja je ionako zrela za lock :) Jer cim te zabole za nas gore znaci super ti je, bolje nego nama :) logicno :)
Sve u svemu ovu diskusiju bih zakljucio sa starom poslovicom: "Karavan prolazi, a psi laju" :)
[ balavi @ 30.10.2009. 14:28 ] @
Ako kazes da treb lokot, onda lokot!

p0z :)))))))))))))
[ Java Beograd @ 30.10.2009. 14:58 ] @
Eto, slatko smo se ispričali, i kao pravi Srbi, poprilično ispičkarali i ispljuvali, ajde sad da popijemo po jednu ko ljudi, pa da se razilazimo