[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 11:26 ] @
Dakle, ispred mene na stolu stoji obrazac koji treba da popunim i overim za radnika koji samo produžava pravo na dozvoljeni minus u Komercijalnoj banci.
Sve to ne bi bilo toliko strašno da sam obrazac ne dolazi na cele dve strane sa gomilom što intimnih, privatnih i poverljivih pitanja.
Da sad ne prepričavam, možete skinuti taj obrazac i pogledati ga i obratiti najviše pažnju na stranu br 2. gde se čak traže i troškovi komunalija, alimentacija pa sve do veličine imovine sa sve godinom proizvodnje za pokretnu imovinu.
Okrenuo sam NBJ i dobio informaciju da ni jedan propis ne reguliše koje podatke banka ima pravo da traži od klijenta, i jedan komentar sagovornika da to ipak nije normalno.
Sve se svodi na ... ako ti se ne dopada, predji u drugu banku.

No, još gore od toga jeste i moje pitanje, šta zapravo banka radi sa tim podacima, koliko su zaista potrebni i kako ih čuva od zloupotrebe.
Primera radi, ja imam račun u banci koja nema ništa više od podataka koji pišu u ličnoj karti i matičnog broja moje firme sa sedištem.

EDIT:
Info iz Komercijalne glasi: Sve mi to ukucamo u kompjuter i to je tamo sigurno
How yes No
[ Horvat @ 21.07.2009. 12:17 ] @
a drzava "gura" komercijalnu banku :-|
[ djoka_l @ 21.07.2009. 12:20 ] @
Dozvoljeni minus po tekućem računu je vrsta kreditnog odnosa između tebe i banke.
Na osnovu podataka može a ne mora da se uradi skoring, bilo za konkretni dozvoljeni minus, bilo za neki drugi kreditni proizvod.
Na primer, uđeš u prodavnicu bele tehnike i hoćeš da kupiš šporet, a prodavac ti kaže: ako imaš račun u toj-i-toj banci možeš da dobiješ dotični na kredit, samo mi daj podatke iz lične karte. Ti mu daš ličnu kartu, a softver u banci na osnovu konkretnih podataka (vrsta robe koju uzimaš na kredit, postojećih podataka u tabeli klijenata i upita u kreditni biro o tvojoj kreditnoj istoriji) automatski odobri ili ne da ti se da kredit.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 12:29 ] @
Citat:

Da sad ne prepričavam, možete skinuti taj obrazac i pogledati ga i obratiti najviše pažnju na stranu br 2. gde se čak traže i troškovi komunalija, alimentacija pa sve do veličine imovine sa sve godinom proizvodnje za pokretnu imovinu.


Ovo su sasvim uobicajeni podaci koji zanimaju banku u slucaju odobrenja kredita.

Dozvoljeni minus je >kredit< (to su pare koje nisu tvoje) i za njega je potrebna procena tvoje kreditne sposobnosti.

A tvoja kreditna sposobnost zavisi od prihoda i rashoda. Prihodi su tvoja plata, a rashodi su - izmedju ostalog, komunalije, alimentacija, renta/kredit za stan itd...

To nije nista cudno, i to se trazi svuda u svetu. Banka ima sva prava da ima uvid u tvoje rashode ako zelis da ti odobri bilo kakav kredit.

Citat:

No, još gore od toga jeste i moje pitanje, šta zapravo banka radi sa tim podacima, koliko su zaista potrebni i kako ih čuva od zloupotrebe.
Primera radi, ja imam račun u banci koja nema ništa više od podataka koji pišu u ličnoj karti i matičnog broja moje firme sa sedištem.


Ti podaci se koriste u racunanju tvoje kreditne sposobnosti. To je formula koja zavisi od tvojih prihoda, rashoda i kreditne istorije koja postoji o tebi.

Vrlo verovatno ti podaci ostaju arhivirani u aplikaciji za kredit - na osnovu koje se izdaje ugovor o kreditu. Koliko godina ti podaci bivaju cuvani, to bi trebalo da pitas banku. Srbija je, na zalost, poznata kao zemlja sa vrlo zastarelim i nepotpunim zakonima o privatnosti, te verujem da banke uopste nemaju neke limite koliko dugo mogu cuvati te podatke.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.07.2009. u 13:45 GMT+1]
[ Horvat @ 21.07.2009. 12:49 ] @
a je l pise da banke ne mogu da zloupotrebljavaju te podatke i/ili ih prosledjuju drugim licima?

dobro da ne traze jos i kakvo ti je srce,da li si pusac,alkoholicar...pa ono,da vide da li si isplatljiv,ili ces umreti duzan :-|

too much is too much
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:00 ] @
Citat:
Horvat
dobro da ne traze jos i kakvo ti je srce,da li si pusac,alkoholicar...pa ono,da vide da li si isplatljiv,ili ces umreti duzan :-|

too much is too much


Banke traze informaciju o tvojim finansijama kako bi procenile da li se isplati zajmiti ti novac - kapiras? Alimentacija je rashod, komunalije su rashod, renta za stan je rashod, plata je prihod, penzija je prihod, stan je imovina - sve sami finansijski podaci, nema nista zdravstveno ili ne znam sta...

Tako da, nema potrebe karikirati i glupirati se - zna se koji su podaci relevantni za kreditnu sposobnost: finansijski. A to sto traze su upravo finansijski podaci, nisu to neki specijalni tajni podaci vec proste informacije o tvojim finansijskim mogucnostima. Ti mozes te podatke da drzis kao najvecu tajnu na svetu, niko ti ne brani - samo mnogi nece hteti da ti zajme novac.

Da neces da te banke pitaju "zakuni se da ces da platis dug" i ti kazes "keve mi, platicu"...

Citat:

a je l pise da banke ne mogu da zloupotrebljavaju te podatke i/ili ih prosledjuju drugim licima?


To bi trebalo da regulisu zakoni Srbije, ne propisi banaka (koji moraju biti uskladjeni sa zakonom). Uzgred, kreditni biro takodje ima pravo da zna te informacije i banke imaju pravo da to proslede kreditnom birou svaki put kada trazis neku kreditnu uslugu (i pristanes na upit kreditnom birou).

Shvati da kredit nije nikakvo "pravo" vec usluga koja nije dostupna svakom - gde ti neko zajmi novac. Ako ti se ne svidaju uslovi - a ti lepo nemoj da zajmis novac ili probaj da nadjes nekog ko ce da ga pozajmi na "majke mi". Prosto ko pasulj.

[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 13:10 ] @
Ovde se ne radi o kreditu već o dozvoljenom minusu čija se visina bazira na procentu od redovne zarade koja se redovno uplaćuje na račun iste te banke i koja sada traži informaciju od poslodavca koliko je uplatio na račun te iste banke.
Na visinu dozvoljenog minusa ne utiče to da li imaš 12 lanaca zemlje u banatu, alimentaciju od Bred Pita, kvadratura stana i renta od njega kao ni godište golfa … već isključivo visina tvoje zarade, tačnije IZNOS KOJI JE UPLAĆEN NA TVOJ RAČUN.

Da je sve to bezobrazluk svedoči to što imam račun kod banke koja mi daje isto to, čak i više a bez sve te papirologije.
Na stranu što klijenti Komercijalne banke kroz ovu agoniju prolaze svaka 3 meseca.
Jasno je meni da ima slučajeva kada se zbog kredita traži i lekarski pregled, nalazi veštaka … bla bla … ali ovde je u pitanju običan dozvoljeni minus.


[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:12 ] @
Nije tacno - i "dozvoljeni minus" je cist kredit.

Jesu to tvoje pare? Nisu.

Sta mislis odakle one dolaze dok ti ne legne plata - to sto se u Srbiji zove "dozvoljeni minus" se negde drugde zove "dispozicioni kredit" sto zapravo i jeste u sustini.

Citat:

već isključivo visina tvoje zarade, tačnije IZNOS KOJI JE UPLAĆEN NA TVOJ RAČUN.


Nope - ako je dispozicioni kredit ("dozvoljeni minus") veci od nule, tvoja mogucnost da ga otplatis je zavisna kako od tvoje plate, tako i od tvojih mesecnih rashoda, jer oni umanjuju maksimalni iznos otplacivanja.

To se obicno koristi za odredjivanje >koliki< maksimalni dispozicioni kredit mozes da imas.

Recimo, ako ti imas dozvoljeni minus u visini od jedne plate - i ako 2/3 tvoje plate jesu alimentacije i slicne pizde materine, kao sto vidis - ti nisi u sposobnosti da "zatvoris" maksimalni dispo kredit sa jednom platom. Upravo ta racunica interesuje banku u odredjivanju da li da ti odobri i koliku dispozicionu kreditnu liniju.

Citat:

Da je sve to bezobrazluk


Ma da... goli bezobrazruk, kako ih nije sramota da ih zanimaju takve sitnice kao recimo tvoja mogucnost otplate onoga sto ti pozajme.

[ Slobodan Miskovic @ 21.07.2009. 13:22 ] @
Okej je to, mozda ti jednog dana zatraze i da im kazes koliko puta imas sex i da li koristis kondome pa da mogu da izracunaju koliko para dajes na njih da bi ispitali tvoju kreditnu sposobnost...
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:26 ] @
Smesno i neprimereno karikiranje - eto to je "novo" u Srbiji valjda jer se ranije moglo sakom i kapom pisati cekovi bez pokrica i slicna sranja.. sada kada za svaki dinar koji nije tvoj traze informacije... e sad je "napad na privatnost".

Banka trazi samo prihode i rashode te uverenje da si zaposlen, vrlo proste finansijske informacije... Nikakve sex price, medicinsku istoriju i slicne pizdarije. Treba neko da calne lovu za tvoje troskove - vidis, zanima ga da li ces i kada to moci da vratis... Jbg, tako to ide.

Eto, ima jos banaka koje to ne traze za "dozvoljeni minus" i ne "napadaju privatnost" ali kada se digne zabrana i kada taj minus bude mogao da bude nekoliko plata (kao na "zapadu") onda ce verovatno sve da traze, bas kao sto traze i u vecini sveta.

Na kraju krajeva uvek imas mogucnost da trosis samo svoje pare, zar ne?
[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 13:28 ] @
Citat:
dimkovicNije tacno - i "dozvoljeni minus" je cist kredit.


Nije tačno.

Osim što su drugačije kamate, nosi i drugačiji naziv: DOZVOLJENI MINUS a rezervisan je isključivo za klijente koji primaju zaradu preko te banke.
Iza tog dozvoljenog minusa stojim Ja sa svojom zaradom jer će minus biti pokriven sledećom uplatom (jer obično nikad nije veći od 25-30% od zarade)
Posle mene garant je tu moja firma koja ima ugovor sa tom bankom i odgovara za mene.

Ne zaboravi da je tek u julu prošle godine pozajmica počela da se evidentira u kreditnom birou , ali ne zbog nje nego zbog pravih kredita.

Ovde se radi o debitnim karticama a ne o kreditnim karticama.
Da bi dobio debitnu karticu ne moraš imati stalni radni odnos, ali da bi dobio dozvoljeni minus moraš imati stalni radni odnos

Čak nisam uveren ni da bi dobio dozvoljeni minus sve i da im donesem potvrdu da izdajem 6 kuća na dedinju


EDIT
I uopšte nije poenta u tome već u nedozvoljenom prekoračenju sile i zabadanju nosa tamo gde mu nije mesto.
Pritom nemam informaciju šta se dešava sa tim informacijama niti ko ih i kako koristi.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:31 ] @
Citat:
Zoran Rodic
Nije tačno.

Osim što su drugačije kamate, nosi i drugačiji naziv: DOZVOLJENI MINUS a rezervisan je isključivo za klijente koji primaju zaradu preko te banke.


Ma moze on da se zove i "taraba" ali je sustina da banka tebi na neko vreme zajmi NJEN novac.

Svaka usluga gde neko pokriva tvoje troskove svojim novcem je usluga kreditiranja, kako god da je ti nazoves. Cak i kada ti mobilna kompanija ustupi skup telefon na koriscenje, uz obavezu da 24 meseca placas pretplatu - i to je usluga kreditiranja (i za to isto mogu traziti relevantne finansijske podatke)

Za svaku uslugu kreditiranja poverioc zeli da zna koja je tvoja kreditna sposobnost - a tvoja kreditna sposobnost, kao radnika koji prima platu je u direktnoj vezi sa tvojom zaradom i obaveznim rashodima koje imas svaki mesec.

Citat:

Iza tog dozvoljenog minusa stojim Ja sa svojom zaradom jer će minus biti pokriven sledećom uplatom (jer obično nikad nije veći od 25-30% od zarade)


Tvoja zarada nije samo tvoja uvek, i zato se trazi da se vidi da nemas mozda nekoliko vanbracne dece na koje ce ti otici vecina zarade ili dobar deo iste odlazi na rentu. U tom slucaju, kao sto vidis, ti bas i nisi "odgovoran svojom zaradom".

Vrlo prosto - to je informacija koja onome ko ti zajmi pare daje informaciju koliko vremena treba da ti otplatis to.

Citat:

Posle mene garant je tu moja firma koja ima ugovor sa tom bankom i odgovara za mene.


Sasvim sam siguran da firma ne odgovara za tvoje dugove :-)

[ Slobodan Miskovic @ 21.07.2009. 13:35 ] @
Ivane, mozda je to SADA tebi nenormalno ali isto tako pre 10 godina nije bilo normalno da dajes podatke od marki i godistu vozila koje posedujes pri odobravanju overdrafta :) Postepeno, step by step i vrsta kondoma koje koristis ce biti stavka u formularu ;)
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:38 ] @
Bogme, pravila za kredite bilo kakve vrste su duuuuuugo vremena "set in stone"

Kreditora zanima tvoj bonitet... i tesko da ce se tu nesto menjati.

Sto se marke vozila tice, slazem se da je to preterivanje, ali na kraju krajeva ti to mozes i da izostavis. Niko te ne tera da popunjavas bilo sta, ali ako se pokaze da su tvoji prihodi - rashodi nedovoljni, na osnovu informacija koje si pruzio... verovatno neces dobiti kredit.

Citat:

Postepeno, step by step i vrsta kondoma koje koristis ce biti stavka u formularu ;)


Ako uspes nekako da dovedes u vezu "vrstu kondoma" i tvoj bonitet... Kondomi nisu obavezan trosak, niko te nece prisiliti da pr*as :-) Sa druge strane, ako si to previse radio a posle zazalio - alimentacija je neizbezna...

[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 13:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sasvim sam siguran da firma ne odgovara za tvoje dugove :-)

O, da ... jeste. :)

Ako sam ja potpisao papire za novog radnika da otvori račun kod xz banke, onda sam i dužan da istu i obavestim kada je taj radnik otišao iz moje firme i da naglasim da mu ja više neću uplaćivati zaradu.
Njemu se ne gasi račun, ali ja više nisam odgovoran za njega.

Alimentacija se obično skida direkt sa platnog spiska, tako da zarada već stiže umanjena na račun.
Zato i napominjem, OD UPLAĆENOG IZNOSA

Ako mi je plata 100.000 i platim 3 alimentacije po 30.000 onda mi na račun legne 10.000
Banka mi da dozvoljeni minus 2.500 dinara
Njih ne zanima moja ukupna zarada već uplaćen iznos

Barem je tako slučaj u mojoj banci :)
[ djoka_l @ 21.07.2009. 13:41 ] @
Uzgred, ako nekoga zanima koliko se dugo drže podaci o tebi u banci - ne postoji (kod nas) ni minimum ni maksimum koji je propisan zakonom (za lične podatke).
Banka smatra da ima dobre podatke ako ima BAR 3 godina tvoje istorije, mada se za ozbiljne risk analize zahteva (najčešće po internima bančinim normativima) 7 GODINA.

BTW, ti se buniš što ti za 25-30% overdrafta na redovnu platu traže toliko papira. Moj overdraft (dok sam ga imao), bio je 300%. Sve zavisi od kreditne istorije...
[ Slobodan Miskovic @ 21.07.2009. 13:44 ] @
Citat:
Ako uspes nekako da dovedes u vezu "vrstu kondoma" i tvoj bonitet... Kondomi nisu obavezan trosak, niko te nece prisiliti da pr*as :-)


Prosto, ni automobil nije obavezan trosak pa si obavezan da navedes marku i godiste istog :) Kakve veze to sa bonitetom ima ne znam, mozda mozes da mi objasnis? :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:44 ] @
Citat:

BTW, ti se buniš što ti za 25-30% overdrafta na redovnu platu traže toliko papira. Moj overdraft (dok sam ga imao), bio je 300%. Sve zavisi od kreditne istorije...


Bingo!

I moj overdraft je 300% - i, banku je takodje zanimalo koji su moji obavezni troskovi svakog meseca pored plate...

Sto je valjda vrlo logicno i zasto - zanima ih koliko treba vremena da otplatim dug.

OK, za overdraft od 30% mozda nema puno smisla preterivati - ali sigurno imaju jedan obrazac za sve.
[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 13:45 ] @
Citat:
djoka_l: Uzgred, ako nekoga zanima koliko se dugo drže podaci o tebi u banci - ne postoji (kod nas) ni minimum ni maksimum koji je propisan zakonom (za lične podatke).

To je problem .. ne postoji zakonska regulativa

Citat:
BTW, ti se buniš što ti za 25-30% overdrafta na redovnu platu traže toliko papira. Moj overdraft (dok sam ga imao), bio je 300%. Sve zavisi od kreditne istorije...


Ne bunim se ja ništa :)
Meni je 15.000 bio dozvoljeni minus pre 6 godina i danas, jer sam limitirao iznos u dogovoru sa bankom.
Bez informacije o dubini šare na zadnjoj desni gumi

EDIT
Mala digresija, ali ceo EIS , informacioni sistem koji je trebao da zaživi u svim školama je pukao onog momenta kada su roditelji digli dževu po pitanju matičnih brojeva njihove dece, sklonosti i na kraju bezbednosti podataka.

EDIT 2

overdraft od 300% je već u domenu kreditne kartice
Nju sam dobio od iste banke, i iznosi 3xMoja plata
Takodje bez informacije o dubini šare na zadnjoj levoj
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 13:54 ] @
Citat:

Mala digresija, ali ceo EIS , informacioni sistem koji je trebao da zaživi u svim školama je pukao onog momenta kada su roditelji digli dževu po pitanju matičnih brojeva njihove dece, sklonosti i na kraju bezbednosti podataka.


Mislim da banke ipak malo vise vode racuna o bezbednosti podataka - prvenstveno sebe radi ;-)

Security breach je pre svega atak na reputaciju banke i poverenje njenih klijenata.
[ djoka_l @ 21.07.2009. 13:58 ] @
OK, evo jedna insajderska informacija: u nekim bankama nisu odobravali kredit ako se ne donese poslednji račun od fiksnog telefona. Ova informacija nije bila raspoloživa čak ni za referente koji su unosili zahteve za kredit.
Jednostavno, banka je odlučila da neće dati kredit za one koji ne mogu da dokažu da stanuju na adresi koju su prijavili, ako to ne dokumentuju računom za telefon. Stvar je doneta na osnovu iskustva: banka upiše adresu iz lične karte, upiše broj fiksnog telefona, a kada dođe vreme da se vraća kredit - dužnik niti stanuje na adresi iz lične karte, niti je njegov telefon...
[ Horvat @ 21.07.2009. 14:49 ] @
@ivan,a sta su "obavezni troskovi",sledece sto ce uvesti je i hrana? i to je obavezan trosak
hoce i traziti bmi zajedno sa hranom,da vide da ne trosis previse na hranu,jer ti je bmi visi od standarda?

kada potpisujes ugovor sa mobilnim kucama ti svojim potpisom ,imenom i prezimenom ,brojem licne karte dajes garanciju da ces placati,ukoliko ne budes,snosis posledice

btw,mozda neko od vas i zna,a ako se ispostavi da korisnik usluga banke ne placa alimentaciju da li banka ima obavezu da ga prijavi policiji?
[ djoka_l @ 21.07.2009. 15:58 ] @
Citat:
Nedavanje izdržavanja

Član 119

(1) Ko ne daje izdržavanje za lice koje je po zakonu dužan da izdržava, u iznosu i na način kako je to utvrđeno izvršnom sudskom odlukom ili izvršnim poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(2) Ako su usled dela iz stava 1 ovog člana nastupile teške posledice za izdržavano lice, učinilac će se kazniti zatvorom do tri godine.

(3) Pri izricanju uslovne osude sud može učiniocu postaviti obavezu da izmiri dospele obaveze i da uredno plaća izdržavanje.



Citat:
KRIVIČNA DELA PROTIV PRAVOSUĐA

Neprijavljivanje pripremanja krivičnog dela

Član 202

(1) Ko zna da se priprema izvršenje krivičnog dela za koje se po zakonu može izreći pet godina zatvora ili teža kazna, pa u vremenu kada je još bilo mogućno sprečiti njegovo izvršenje to ne prijavi, a delo bude pokušano ili izvršeno, kazniće se zatvorom do jedne godine.

(2) Ako nije prijavljeno pripremanje krivičnog dela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od četrdeset godina, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Za delo iz stava 1 ovog člana neće se kazniti lice kome je učinilac bračni drug, lice sa kojim učinilac živi u trajnoj vanbračnoj zajednici, srodnik po krvi u pravoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik. Ako se neko od lica navedenih u ovom stavu ne kažnjava za neprijavljivanje krivičnog dela iz stava 1 ovog člana, neće se kazniti za neprijavljivanje ni njegov bračni drug odnosno lice sa kojim živi u trajnoj vanbračnoj zajednici.

Neprijavljivanje krivičnog dela ili učinioca

Član 203

(1) Ko zna učinioca krivičnog dela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od četrdeset godina, ili ko samo zna da je takvo delo izvršeno, pa to ne prijavi, iako od takve prijave zavisi blagovremeno otkrivanje učinioca ili dela, kazniće se zatvorom do tri godine.

(2) Kaznom iz stava 1 ovog člana kazniće se službeno ili odgovorno lice koje svesno propusti da prijavi krivično delo za koje je saznalo u vršenju svoje dužnosti, ako se za to delo po zakonu može izreći kazna pet godina zatvora ili teža kazna, a za delo se goni po službenoj dužnosti.

(3) Za delo iz st. 1 i 2 ovog člana neće se kazniti lice kome je učinilac bračni drug, lice sa kojim učinilac živi u trajnoj vanbračnoj zajednici, srodnik po krvi u pravoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik, ili koje je branilac, lekar ili verski ispovednik učinioca. Ako se neko od lica navedenih u ovom stavu, osim branioca, lekara ili verskog ispovednika učinioca, ne kažnjava za neprijavljivanje krivičnog dela ili učinioca iz stava 1 ovog člana, neće se kazniti za neprijavljivanje ni njegov bračni drug odnosno lice sa kojim živi u trajnoj vanbračnoj zajednici.



Dakle, prema članu 203, stav 2, ne sleduje kazna službeniku banke ako ne prijavi neplaćanje alimentacije...
[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 17:06 ] @
Generalno, nama nedostaje Agencija za zaštitu podataka, koju ako je ima ... ja ne umem da pronadjem

nešto kao što naši susedi hrvati imaju ... Agencija za zaštitu osobnih podataka ... a da ne pričam o Nemačkoj i ostalim zemljama EU.

Citat:
Pravo na zaštitu osobnih podataka i privatnosti predstavlja jedno od temeljnih ljudskih prava. Agencija za zaštitu osobnih podataka osnovana je s namjerom da štiti navedena prava građana, ali i da upozorava na obveze svih onih koji prikupljaju, obrađuju i prenose osobne podatke.

....

Agencija u okviru javnih ovlasti:
- nadzire provođenje zaštite osobnih podataka
- ukazuje na uočene zlouporabe prikupljanja osobnih podataka
- sastavlja listu država i međunarodnih organizacija koje imaju
odgovarajuće uređenu zaštitu osobnih podataka
- rješava povodom zahtjeva za utvrđivanje povrede prava zajamčenih
Zakonom o zaštiti osobnih podataka
- vodi Središnji registar zbirki osobnih podataka


Tu se jedino valjda smara Rodoljub Šabić ... ali to je ... :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 18:34 ] @
Citat:
Horvat
@ivan,a sta su "obavezni troskovi",sledece sto ce uvesti je i hrana? i to je obavezan trosak
hoce i traziti bmi zajedno sa hranom,da vide da ne trosis previse na hranu,jer ti je bmi visi od standarda?

kada potpisujes ugovor sa mobilnim kucama ti svojim potpisom ,imenom i prezimenom ,brojem licne karte dajes garanciju da ces placati,ukoliko ne budes,snosis posledice

btw,mozda neko od vas i zna,a ako se ispostavi da korisnik usluga banke ne placa alimentaciju da li banka ima obavezu da ga prijavi policiji?


Obavezni troskovi su oni za koje ces biti tuzen ako ih ne placas i za koje se zna da si obavezan da ih placas na neki duzi rok, gde si na placanje obavezan ugovorom ili sudskom presudom.

U to spadaju:

- Alimentacije
- Drugi krediti
- Renta, komunalije
- Osiguranja

Nema potrebe da se uvodi "hrana" kao kategorija jer postoje statisticki troskovi zivota. Nisi obavezan da jedes Filet Mignon ili sashimi, ali alimentaciju moras da placas.

Citat:

kada potpisujes ugovor sa mobilnim kucama ti svojim potpisom ,imenom i prezimenom ,brojem licne karte dajes garanciju da ces placati,ukoliko ne budes,snosis posledice


HAHAHAH LOL - pa da, tako je gomila cigosa pokusalo da ojadi Telekom, svi imaju ime prezime i licnu kartu - a onda nestanu. Oces q. sine, nego lepo ti pokazes kolika ti je plata, koliki su ti troskovi, da si stalno zaposlen i, kao sto se vidi kod nekih ima i dalje - racun za telefon od stana gde zivis - pa ti onda veruju.

Nema "majke mi", "evo ime i prezime i LK"... Nisu bas banke i mobilni operateri sisali veslo, veci su oni maheri od Mileta, Zileta i Pere.
[ germanchc @ 21.07.2009. 20:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Nema "majke mi", "evo ime i prezime i LK"... Nisu bas banke i mobilni operateri sisali veslo, veci su oni maheri od Mileta, Zileta i Pere.


Za banke ne znam ali sam isao pre neki dan sa drugarom za koga sam siguran da nema redovna primanja (nikakva nema budi receno) i kupio je telefon sa telekom post-paid ugovorom koji kosta 100 evra za 1 dinar sa mix 2000 paketom... da pravim reklamu i gde ga je uzeo ?
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 21:05 ] @
Pa pravi... sto da ne :) Ipak mi se nesto cini da je tvoj drugar imao neku "foru", ako ne - onda su u Telekomu imbecili, sto mi je ipak teze da poverujem - ne bi bili tako uspesna kompanija da su krelci :-)
[ Horvat @ 21.07.2009. 21:57 ] @
kakva crna fora?

p.s. to sto pominjes cige,a odakle ti znas da on ima licnu kartu?
[a i ne mora mu gledati licnu kartu,ima izbacivace na ulazu,kaze nisi primereno obucen,nisi okupan,ne mozes unutra]

p.p.s. ne pise nigde kredit na ovom ugovoru,pise samo neki sindikalni kredit,dakle ti mozes [teoretski ,prakticno bi bilo kad ne bi medjusobno banke komunicirale] da budes zaduzes preko glave u drugoj banci,ne trebas navoditi

a i inace,proveravaju ove podatke sto se popune?
npr ako ti je voda 1000 dinara,a ti napises 100,da li zovu vodovod? ukoliko zovu ,koga da tuzis,banku prvo sto se zanima za te podatke ili vodovod sto daje?


inace,izvinjavam se,ima i hrana uracunata ,pise "troskovi zivota"

a sta se desava ako u sva ta polja upises 0 [nula]?
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 22:00 ] @
Dobijes isto toliko kredita.
[ germanchc @ 21.07.2009. 22:01 ] @
Aha moderatore.. zloupotreba sluzbenog polozaja i pravilnika o ne reklamiranju.... :) strasno ...


Nego , u pitanju je CT prodavnica koja se nalazi naspram standa telekoma u delta cityju , na standu telekoma je uzeo samo karticu za post-paid i potpisao ugovor, tu su ga pitali sta je po zanimanju i jos neke tricarije e sada da li proveravaju nekako on-line da li je neko kreditno sposoban ili ne .. nemam pojma ono sto znam je da drugar nema nikakva primanje, ..zivi od toga sto mu roditelji izdaju neku kucerinu na senjaku za 1800 evra firmi koja se bavi drvenom i pvc stolarijom..

I posle toga je otisao sa time i tamo podigao telefon....
[ Horvat @ 21.07.2009. 22:01 ] @
@ivan a ostatak odgovora? :)
[ BluesRocker @ 21.07.2009. 22:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa pravi... sto da ne :) Ipak mi se nesto cini da je tvoj drugar imao neku "foru", ako ne - onda su u Telekomu imbecili, sto mi je ipak teze da poverujem - ne bi bili tako uspesna kompanija da su krelci :-)

Telekom verovatno ima bolju proveru za kredit od računa u banci i knjigovodstvenih obrazaca. Svi građani Srbije su njihove dugogodišnje mušterije i lako je proveriti ko im redovno plaća račune a ko ne. A to što neko nema prihode ne znači ništa u državi gde ogroman procenat radi neprijavljeno.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 22:20 ] @
Pa sad... sta ako ti racun glasi na babu? :)
[ Zoran Rodic @ 21.07.2009. 22:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Dobijes isto toliko kredita.


Bogme, dobi ona danas dozvoljeni minus bez popunjene druge strane i dobrog dela prve.

Kao prvo, ja nisam hteo da napišem broj zaposlenih niti da popunim deo o blokadama računa i slično.

[ drbogi @ 22.07.2009. 09:35 ] @
Oni, KomBank, definitivno imaju neki kvrc u proceduri.
Kada sam hteo da otvorim tekući za firmu, dade mi žena na šalteru neke papire i na njima dopisa i još 3 menice.

Ja, naivan kakvim me Bog stvorio, pomislim da me nije dobro razumela, pa kažem, ne ne želim kredit, sammo tekući račun, na šta ona meni objasni da su menice način obezbeđenja da će naplatiti proviziju.

Iskontrolišem bes, kažem dobro, evo mene za 3 sata dok iskupim papire, a vi u međuvremenu spremite bančine menice da bi i mi bili sigurni kao firma, da će banka isplatiti novac sa računa. Tu se ona silno uvredi, kaže pobogu pa mi smo BANKA, mi ne dajemo menice.
Meni je tu postalo smešno, a pošto sam već doneo odluku da ne želim sa njima da imam posla, nisam se dalje nadgonio, a baš mi došlo da ih pitam da li su i oni što su držali onaj mirišljavi prašak u sefu ostavili menice?
[ Horvat @ 22.07.2009. 10:27 ] @
^^koje je to godine bilo?

@ivan,nisi rekao, kako to banke proveravaju validnost LICNIH finansijskih podataka?
racun za vodu,struju,alimentacija...nisu javna stvar,ne?
a i ovo oko troskove zivota,prati te jedan mesec,pa ako odstupas vise do 5% od upisane cifre odbiju ti kredit?
[ozbiljno pitam]
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 10:49 ] @
Nemam pojma koje banke >u Srbiji< proveravaju validnost bilo cega, ali znam da negde drugde to mogu lako da provere.

Nisi >obavezan< da popunis bilo sta, medjutim ako si sakrio neki VECI redovan izdatak, to se vrlo lako moze proveriti prostim zvanjem banke kod koje imas racun i upitom za tvoj tipican protok novca iz meseca u mesec (nesto mi se cini da banke sigurno imaju "dzentlmenski sporazum" da razmenjuju takve informacije ;-). Ako imas platu 1000 EUR, i troskove 800 EUR, to se vrlo lako vidi.

Citat:

a i ovo oko troskove zivota,prati te jedan mesec,pa ako odstupas vise do 5% od upisane cifre odbiju ti kredit?


Ne, vrlo malo verovatno - niti tako nesto tu stoji zbog toga. Mislim da ih vise zanimaju ljudi koji zive vise od svojih mogucnosti, a traze nesto sto ne mogu da plate. Odstupanja +/- 5% nisu problem, veci problem su ljudi koji traze, sta znam, daleko veci dozvoljeni minus a plata im je opterecena koje-cime...
[ Horvat @ 22.07.2009. 11:00 ] @
a ako lovu dignes sa racuna po primanju plate i licno platis racune?


p.s. pa sam si rekao,ako zelis kredit,JESI obavezan da popunis podatke
[ dmauka @ 22.07.2009. 11:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nemam pojma koje banke >u Srbiji< proveravaju validnost bilo cega, ali znam da negde drugde to mogu lako da provere.

Nisi >obavezan< da popunis bilo sta, medjutim ako si sakrio neki VECI redovan izdatak, to se vrlo lako moze proveriti prostim zvanjem banke kod koje imas racun i upitom za tvoj tipican protok novca iz meseca u mesec (nesto mi se cini da banke sigurno imaju "dzentlmenski sporazum" da razmenjuju takve informacije ;-). Ako imas platu 1000 EUR, i troskove 800 EUR, to se vrlo lako vidi.
....


Aha. Zove se Kreditni biro. ;)
[ Miroslav Jeftić @ 22.07.2009. 11:07 ] @
Ja sam produžavao dozvoljeni minus kod Komercijalne banke, popunio sam samo ono osnovno (ime, adresa), za ostalo sam udarao "nema podataka". Podatke o firmi isto nisam popunio, rekao sam da firma ne želi da popuni ništa osim onog što je neophodno. U banci su se malo mrštili, ali su prihvatili i produžili minus.
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 11:07 ] @
:) Pa dobro, ali ne cuva kreditni biro sve podatke - recimo mogu da, van kreditnog biora, nasumicno provere da li je tacno da imas samo 100 din rashoda za stan ;-)

Recimo ako iznajmljujes stan, cisto sumnjam da renta biva unesena u tvoju kreditnu istoriju - a jeste znacajan rashod.

Citat:
Horvat
a ako lovu dignes sa racuna po primanju plate i licno platis racune?


Onda si ih zajebo, Srbine :-) Doduse, to dizanje para onda izgleda kao redovan izdatak ako neko uradi prost upit ;-) A ako si im bas sumnjiv mogu da ti traze da doneses lepo svoje racune za stan ;-)

Citat:

p.s. pa sam si rekao,ako zelis kredit,JESI obavezan da popunis podatke


Pa ne moras da popunis sve - zavisi od toga koliko si OK po pitanju boniteta nesto mozes i da preskocis... Ja recimo nikad ne popunjavam stavku "osiguranja" vec stavim nesto "sac" metodom... nikad do sad nisam imao problema. Ista prica i za stan, ja delim rentu sa devojkom i uvek za sebe napisem samo moj deo... nikad me niko nije pitao da to dokazem i sta ti ja znam...
[ Horvat @ 22.07.2009. 11:47 ] @
koga si ti zajebao ako zelis da placas gotovinom a ne karticom [ili preko racuna]??

cek,znaci ja dignem lovu,trosim je kako zelim,i ja sam tu ucinio "mutnu stvar"???


Citat:
Ivan Dimkovic: A ako si im bas sumnjiv mogu da ti traze da doneses lepo svoje racune za stan ;-)


i ako odbijes?

razumem da traze licnu kartu - dokaz o identitetu,ali sto je puno puno je...uskoro ces ti prihvatiti i potrosnju kondoma kad te budu pitali,kako je to miskovic naveo...
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 11:53 ] @
Citat:
Horvat
koga si ti za***ao ako zelis da placas gotovinom a ne karticom [ili preko racuna]??


Pa zajebo si im sistem, time se svaki Srbin dici - oni tu pravili neki formular platili neke eksperte za to, a ti im kazes - prc, nema... Satisfaction guaranteed :-)

Citat:

cek,znaci ja dignem lovu,trosim je kako zelim,i ja sam tu ucinio "mutnu stvar"???


?! Ko je to rekao?! Tvoja lova, imas pravo da je trosis kako god hoces - mozes odmah da dignes svu platu i da trosis kes....

Citat:

i ako odbijes?


Pa nista, ako im se ne svidja tvoja frizura nece ti dati kredit, sta q... Najgore sto moze da se desi je da budes zamoljen da izadjes iz objekta :)

Citat:

razumem da traze licnu kartu - dokaz o identitetu,ali sto je puno puno je...uskoro ces ti prihvatiti i potrosnju kondoma kad te budu pitali,kako je to miskovic naveo...


Da li ti kapiras da su sanse da ti neko trazi nesto detaljnije od uverenja o zaposlenju i dokaza o plati i, eventualno, dobrovoljne napisane liste obaveznih troskova male, pod uslovom da si zaposlen i da nema nista sto ukazuje da nije OK?

Ako si imao vec neke "incidente" koji su zabelezeni u kreditnom birou (recimo "zajebo" si nekog za kredit), onda mogu da ti traze i mesecne rashode i racune ako ih to zanima, i niko ih ne moze spreciti... na kraju krajeva, njihova odluka je da li da odobre kredit ili ne.

Ne razumem sto se od ovoga pravi neka specijalna stvar.
[ Horvat @ 22.07.2009. 11:57 ] @
tacno,moja lova moja stvar,ne vidim kako se tu "za***" sistema uklapa...

pa ako si sumnjiv onda nek traze po kreditnom birou [a i dalje nemaju sta da zabadaju nos u tvoje racune i vlasnistvo],a ne na dobar dan da ti traze i broj gaca...
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 12:01 ] @
Kreditni biro ne skuplja sve informacije - vec samo dovoljne informacije za pracenje tvoje kreditne istorije.

Ukoliko je tvoj kreditni skor los - dakle predstavljas rizik iz ovog ili onog razloga, banka moze traziti dodatne dokumente koji bi dokazali ono sto si napisao na aplikaciji. Moze isto tako da ti tradi da pruzis dodatne informacije.

U suprotnom slucaju - ako je sve OK nemas "mrlje" ne kreditnoj istoriji, imas stalni posao, nemas eksesivne dugove, tebi se veruje kao i svakom drugom, cak i sa manje pruzenih iinformacija... medjutim ako si veliki rizik, tebi se NE veruje vec se trazi dodatno osiguranje, u vidu dokaza za to sto si napisao.

U cemu je problem? Ne svidja ti se... izadjes i trazis kredit negde drugde ako ti treba.

Mnogo bre filozofiras.

Citat:

a i dalje nemaju sta da zabadaju nos u tvoje racune i vlasnistvo


Imaju sva prava na ovom svetu ako hoce i ako misle da ima potrebe. Ti nikako da ukapiras da kreditiranje tj. zajam tudjih para nije nikakvo pravo. Oni te lepo zamole da pruzis te podatke ako misle da ima potrebe, ne "zabadaju nos" vec ti traze da te podatke dobrovoljno dostavis. Ako neces, ne moras... ali ne zaboravi da ni oni ne moraju da ti odobre kredit.
[ Horvat @ 22.07.2009. 12:06 ] @
tacno,i ako imas los "kreditni skor" nema sta da ti daju kredit [osim ako ne das jedno 2 nekretnine u vrednosti kredita pod hipoteku]

tacno,ne moraju da daju kredit,"njihov" novac [tj. novac njihovih klijenata,no to su vec sitnice],njihova stvar kome ce dati kredit
ali zar ne postoji nesto kao zakon o privatnosti?

sad kad bi te pekar uslovljavao da ti nece dati hleb ako mu ne pruzis na uvid racun za struju,ti treba da cutis? [karikiram malo naravno]
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 12:12 ] @
Citat:
Horvat
ali zar ne postoji nesto kao zakon o privatnosti?


Ne znam da li postoji u Srbiji ali u EU postoji i uopste nema veze sa trazenjem finansijskih podataka za odobravanje kredita. Zakon o privatnosti nalaze bankama da se na odredjeni nacin ponasaju prema tim podacima, ali im ne brani da ih traze. Banke imaju pravo da traze bilo kakav relevantni finansijski podatak koji utice na tvoju sposobnost da servisiras dug.

Ne zaboravi da te podatke banke tebi traze na dobrovoljnoj bazi.

Citat:

sad kad bi te pekar uslovljavao da ti nece dati hleb ako mu ne pruzis na uvid racun za struju,ti treba da cutis? [karikiram malo naravno]


Karikiras previse, na granici sa trolovanjem - pekar ti prodaje proizvod, koji regulise zakon o trgovini gde je propisano da prodaja proizvoda mora biti takva da se kupci tretiraju podjednako i da kupac ne moze biti odbijen.

Medjutim, ponuda kredita blage veze nema sa tim, niti su ponudjaci kredita obavezni da iste prodaju svakom niti pod istim uslovima.
[ Horvat @ 22.07.2009. 12:23 ] @
postoji i u srbiji ,samo pod malo drugacijim nazivom [zakon o zastiti podataka o licnosti]
prenecu neke delove koje se ovim ugovorom "krse"

Citat:
Obaveštavanje o obradi
Član 15.

Rukovalac koji podatke prikuplja od lica na koje se odnose, odnosno od drugog lica, pre prikupljanja, upoznaće lice na koje se podaci odnose, odnosno drugo lice o:

1) svom identitetu, odnosno imenu i adresi ili firmi, odnosno identitetu drugog lica koje je odgovorno za obradu podataka u skladu sa zakonom;
2) svrsi prikupljanja i dalje obrade podataka;
3) načinu korišćenja podataka;
4) identitetu lica ili vrsti lica koja koriste podatke;
5) obaveznosti i pravnom osnovu, odnosno dobrovoljnosti davanja podataka i obrade;

6) pravu da pristanak za obradu opozove, kao i pravne posledice u slučaju opoziva;

7) pravima koja pripadaju licu u slučaju nedozvoljene obrade;
8) drugim okolnostima čije bi nesaopštavanje licu na koje se odnose podaci, odnosno drugom licu bilo suprotno savesnom postupanju.

Obaveza iz stava 1. ovog člana ne postoji kada takvo upoznavanje, s obzirom na okolnosti slučaja, nije moguće ili je očigledno nepotrebno, odnosno neprimereno, a naročito ako je lice na koje se odnose podaci, odnosno drugo lice već upoznato sa time ili ako lice na koje se podaci odnose nije dostupno.

Rukovalac koji je podatke o licu prikupio od drugog lica, upoznaće sa uslovima iz stava 1. ovog člana, lice na koje se podaci odnose, bez odlaganja ili najkasnije pri prvoj obradi, osim kada takvo upoznavanje, s obzirom na okolnosti slučaja, nije moguće, odnosno zahteva prekomerni utrošak vremena i sredstava ili je očigledno nepotrebno, a naročito ako je lice na koje se odnose podaci već upoznato sa time, odnosno ako lice na koje se podaci odnose nije dostupno ili ako je prikupljanje i dalja obrada podataka od drugog lica propisana zakonom.

U slučaju iz stava 3. ovog člana, rukovalac je dužan da obavesti lice na koje se podaci odnose čim to postane moguće, odnosno ako lice to zahteva.

Upoznavanje iz stava 1. ovog člana vrši se u pismenom obliku u slučaju kada se za pristanak za obradu daje u pismenom obliku, osim ako lice na koje se podaci odnose, odnosno drugo lice, pristane na usmeno upoznavanje.

Rukovalac će obavestiti lice na koje se podaci odnose i korisnika o izmeni, dopuni ili brisanju podataka bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana izmene, dopune ili brisanja podataka.


[masnim slovima sam obelezio ono sto smatram da banka ne vrsi prema zakonu ,a naglasak na ovo zadnje,da li oni brisu podatke uistinu]

Citat:
Pravo na obaveštenje o obradi
Član 19.

Lice ima pravo da zahteva da ga rukovalac istinito i potpuno obavesti o tome:

1) da li rukovalac obrađuje podatke o njemu i koju radnju obrade vrši;
2) koje podatke obrađuje o njemu;
3) od koga su prikupljeni podaci o njemu, odnosno ko je izvor podataka;
4) u koje svrhe obrađuje podatke o njemu;
5) po kom pravnom osnovu obrađuje podatke o njemu;
6) u kojim zbirkama podataka se nalaze podaci o njemu;
7) ko su korisnici podataka o njemu;
8) koje podatke, odnosno koje vrste podataka o njemu koriste;
9) u koje svrhe se koriste podaci o njemu;
10) po kom pravnom osnovu koristi podatke o njemu;
11) kome se podaci prenose;
12) koji podaci se prenose;
13) u koje svrhe se podaci prenose;
14) po kom pravnom osnovu se podaci prenose;
15) u kom vremenskom periodu se podaci obrađuju.


zanima me da li neko moze da potvrdi,ako pozoves/odes u banku i pitas za ove podatke,da li ces dobiti tacne podatke?

ima jos dosta toga,da ne citiram sve - izvor
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 12:36 ] @
Pa napisi pismo rukovodiocu.

Ovde gde zivim to sve lepo pise sitnim slovima u ugovoru za kredit.

Uzgred evo ga jedan "tipican" EU formular - obrati paznju na drugu stranu koja pocinje sa "Monatliches Einkommen" (mesecni prihodi)

Primeti da je ceo taj formular na tebi da popunis, nije obavezan.
[ Horvat @ 22.07.2009. 12:36 ] @
pa vidio si formular sa prve stranice,nema sitnih slova...
[greska,formular,ne ugovor]
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 12:39 ] @
Evo ti "zapadni" formular za dozvoljeni minus.

Druga strana :-)

Za tebe i tvog zivotnog partnera:

- Plata
- Deciji Dodatak
- Dodatni prihodi
- Troskovi komunalija + rente
- Hipotekarni krediti
- Osiguranja (bez auto osiguranja)
- Dodatni troskovi (npr. izdrzavanje)
- Broj kreditnih kartica
- Nekretnine
- Dodatni dozvoljeni minusi
- Dodatni lizinzi
- Dodatni krediti
- Dodatni troskovi

"Sitna slova" su obicno u ugovoru, ne u formularu - kao sto vidis, ni na ovom nema "sitnih slova".
[ Horvat @ 22.07.2009. 12:41 ] @
nije mi toliko dobar nemacki,ali ne vidim sitna slova koja kazu kako ce se ovi podaci koristiti [jedino vidim molbu da se ne precrtavaju podaci koji ne vaze]

izmenio si poruku,pa daj ugovor
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 12:59 ] @
Kao sto rekoh, toga nema u formularima - uslove poslovanja regulise njihov "AGB" tj. opsti uslovi poslovanja

http://www.dab-bank.de/footer/...-File.File.FileRef.pdf/AGB.pdf

U njemu ne pise bas puno toga za dozvoljeni minus, osim njihovih prava da ti daju varijabilnu kamatu u skladu sa zakonom (koga zaista nemam zelje da citam sada - mada su ga naveli ;-) . Formular koji popunjavas je "slobodna volja" u vezi sa tvojim finansijama, tako da mislim da svakako moze da se podvede pod relevantne podatke - e sad, modus na koji ce ti oni odgovoriti kako se tacno ti podaci koriste - za to verovatno mora da se pise pismo.
[ Horvat @ 22.07.2009. 13:01 ] @
da li pise ista o tome kako koriste /cuvaju licne podatke? [ponovo,ne znam tako dobro nemacki]

odgovorio si
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 13:15 ] @
Ne koliko vidim - AGB se fokusira na prava i obaveze kupca i banke ali ne u pogledu privatnosti podataka. Mada za tim nema neke preterane potrebe jer banka mora da podleze zakonima zemlje u kojoj posluje, u sta spada i zakonska regulativa za privatnost prikupljenih podataka.
[ djoka_l @ 22.07.2009. 13:44 ] @
Naši zakoni koji se tiču čuvanja tajnosti ličnih podataka su još uvek prilično deklarativni.

U EU je to dosta strože. Kao neko ko se bavi Oracle bazom, znam da postoji opcija koja se zove DB Vault. Ona omogućuje da se ograniči pristup podacima, da se isti kriptuju, kao i da se čuva log kojim se može utvrditi ko je i kada pristupao ličnim podacima. Kao primer kompanije koja ovo koristi je italijanski Telekom, koji je ovo morao da uvede nakon skandala kada su podaci o telefonskim razgovorima članova Berluskonijeve vlade procureli u javnost.

Po mom saznanju, niko u Srbiji (ko koristi Oracle) još uvek nije kupio DB Vault. U Srbiji ne postoji ova obaveza, dok je na zapadu ovo praktično uslov (mislim na korišćenje sličnih proizvoda).

Kada ovo bude obavezno u Srbiji, biće uvedeno i u banke. Ja znam da većina banaka već zapošljava kadar na poslovima Security Officer. Ovde se pre svega misli na osobu koja se brine o čuvanju tajnosti podataka, a ne na fizičko obezbeđenje. Tehnički uslovi koji postoje u bankama su takvi da su sa stanovišta zakonodavstva dovoljni, a sa stanovišta banke nisu preskupi. Prilikom bilo kakvog ulaganja, gleda se odnos između cene rešenja i potencijalne štete ako dođe do curenja ličnih podataka.

Banke, na primer, imaju i osobu koja je odgovorna za sprečavanje pranja novca. Sreo sam se sa više takvih osoba, a među tim ljudima je većina imala iskustvo u finansijskoj policiji, policiji ili državnoj bezbednosti.

U celoj ovoj temi, bilo je mnogo proizvoljnih i netačnih spekulacija. Banka nije samo ono što vidite kada stanete na šalter. Ako neko misli da mu je ugrožena tajnost ličnih podataka, neka proba da to istera na sudu, pa da vidimo dokle će da dođe...
[ Zoran Rodic @ 22.07.2009. 13:57 ] @
khm, khm :)

LLB (Berlinska javna banka) je krajem prošle godina malko više ''izložila'' podatke o 130,000 korisnika, pa je na kraju menjala i kartice
Kad reče, telekom ... Dojče telekom pogubio podatke o 17.000.000 korisnika ... ne beše to davno ... stajali podaci metar dana na netu na izvolte

Poenta je da oni imaju Agenciju za zaštitu podataka ... i da to neko prati, koliko toliko.

[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2009. 13:58 ] @
Ma,

Kao prvo banci ne odgovara mogucnost da privatni podaci tek tako vise nezasticeni po njihovom sistemu - iz prostog razloga sto svaki nadrkani zaposleni kome je sef nesto ruzno rekao onda moze da snimi podatke na disk i da ih proda nekom / objavi na netu i totalno unisti imidz banke.

Ista prica i za navodno "prodavanje" podataka - tesko da se banci isplati tako nesto uz ogroman rizik da to procuri u javnost - na kraju krajeva, i zasto bi tako nesto radili kada sasvim solidno zaradjuju na musterijama.

U svakom slucaju - da zivim u Srbiji za banke bi se najmanje brinuo sto se privatnih podataka tice - daleko vise bih se brinuo za sve veci broj manjih firmi, privatnih zdravstvenih ordinacija i drzavnih institucija koje imaju sve vise privatnih podataka. Tu zakon treba i te kako da regulise.

Mislim da su drzavni servisi zapravo tu najgori - drzava je uvek tu, ne moze da "propadne" cak i ako se 100 puta izblamira sa curenjem privatnih podataka. Da ne pricamo o platama sluzbenika i tendencijama za korupcijom.
[ Horvat @ 22.07.2009. 14:09 ] @
pa nece sigurno podatke na pijaci prodavati...svasta

[mali off,tice se [pro]davanja licnih podataka,da li neko ima informaciju ko to radi za mladinsku knjigu?]
[ HeYoo @ 27.07.2009. 01:37 ] @
Da ta Mladinska knjiga je bas preterala. Spamovali vise od 2 godine. Znam samo da je neki glavonja sa tv-a hvalio tu firmu kao dobar primer preduzetnistva i kako uposljavaju omladince da pakuju one gluposti u koverte.
Stvarno odakle im te informacije (adrese, maticni brojevi..)?!!
Jel ima neki organ koji kontrolise te kvazi nagradne igre??
Znam ljude koji su poverovali u one njihove budalastine :)
U nekoj normalnoj zemlji bi bili kaznjeni za takav poduhvat ali ne i ovde!
[ Nemanja Jakovljevic @ 27.07.2009. 04:08 ] @
Adrese, MB... to valjda pokupe iz birackog spiska ; )
A za samo adrese - mogu i da angazuju omladince da zaredjaju po zgradama i urade popis sanduchicha ; )

Da se vratim temi - ja sam morao da posaljem za debitnu karticu rachun za struju. Poslao ja od pre 5 meseci rachun - oni mi salju pismo i kazu - salji poslednji rachun za struju. (Japan)
Doduse... godinu dana kasnije sam od druge banke preko fakulteta dobio kreditnu sa ogranicenjem od 3000 USD bez ikakve potvrde o ikakvim primanjima... al tu verovatno fakultet garantuje.
[ Horvat @ 27.07.2009. 10:45 ] @
^^nece biti da je tako,prvo sam i ja mislio da ide iz telefonskog imenika ,ali kad mi je stiglo na moje ime [koje ne stoji ni na jednom racunu prakticno] onda sam se malo vise upitao,ko im prodaje podatke...

sumnjam da je biracki list,jer valjda moras upisati jmbg da bi dobio ime i prezime i adresu,a sad sigurno ne idu sve komb. jmbg-a...

inace,poslao sam im mail sa pitanje odakle prikupljaju licne podatke,naravno,odgovora nema [mozda malo vise nas da ih "spamujemo" s tim pitanjem]

[ovo moze da se izdvoji u posebnu temu]


@nemanja sta su ti jos sem racuna trazili,i sto si im slao bzvz?
[ Nemanja Jakovljevic @ 27.07.2009. 11:23 ] @
Nisam bzvz slao - to je bilo u listi sta treba. A proces isao sledecim putem - pozovem banku i kazem dobar dan ja hocu karticu. Pitaju me za adresu i posalju mi formulare sa kovertom sa placenim povratkom.
Unutra da ubacim formular, fotokopiju licne karte za strance, fotokopiju studentske id cini mi se i racun za struju/gas/vodu
Posaljem, i oni mi posalju nazad pismo jedno i kazu posalji noviji racun, posaljem i za neko vreme sam dobio karticu. Sve preko poste. Isto tako zavrsena promena adrese.
U poslovnicu jos nisam isao. (Jace od godinu dana)