[ flylord @ 07.08.2009. 10:57 ] @
Citam ovaj clanak: http://www.b92.net/info/interv...hp?yyyy=2009&nav_id=375212 i pitam se zasto ovom decku drzava ne organizuje docek, zasto se niko nije javio sa komentarom da mu se pokloni stan!?
Zasto je neka tamo nadja koja ce da bude sportista nekolko godina ima prednost u odnosu na nekog ko ce ceo zivot da bude naucnik i moze da doprinese razvoju ove drzave mnogo vise?

Sramota
[ zaraza @ 07.08.2009. 11:01 ] @
Koga briga za nauku?
[ flylord @ 07.08.2009. 11:07 ] @
npr, te iste plivace. Da nema nauke ne bi imalo one fenski kupace gace
[ zaraza @ 07.08.2009. 11:20 ] @
Ne mislim bukvalno.
Kada si ministar/gradonacelnik/poslanik/ovaj/onaj vaznije ti je da se slikas sa sportistom i da znas da ce te videti 2 miliona ljudi i da ces mozda imati neku koristi od toga na kratke staze...
Nauka donosi dobrobit na duze staze, a kako se kod nas politicari i zvanicnici smenjuju svakih mesec dana normalno je da niko ne obraca paznju na to.
[ reject @ 07.08.2009. 11:31 ] @
Nepismeni ovo ne razumeju, a kako cine vecinu redovnih glasaca, nema smisla da ih drzava zbunjuje bez potrebe,
niti da se trosi na reklamu koja bi 'dovatala' jedno 5% ljudi. A i kod nas se zna kako pravi naucnik treba da izgleda
i zivi, po "sssr u americkim filmovima" modelu: odrpan, siroma, kriv i bolestan, vuce nogu, a iz dzepova vadi nuklearne
bombe i uredjaje za teleportaciju.

Ovo generalno funckionise svuda u svetu, samo sto naucnici uglavnom dobiju uslove da rade dalje, jer mogu biti
korisni. Meni je vazda bilo cudno sto niko nigde ne slavi otkrice tranzistora kao praznik (neka me neko ispravi i
kaze mi da se negde slavi neko kljucno naucno dostignuce).

Citat:
flylord:Zasto je neka tamo nadja koja ce da bude sportista nekolko godina ima prednost u odnosu na nekog ko ce ceo zivot da bude naucnik i moze da doprinese razvoju ove drzave mnogo vise?

Ove drzave? Ako ima malo mozga, od sutra ce biti Englez, Svabo, Rus il' Amerikanac,
imati pristojan zivot i uzivati u svom poslu. Vazi i za sportiste.

Sunce tudjeg neba Nece vas grijat ko sto ovo grije;
Ovo ce vam sprziti mozak.
[ Horvat @ 07.08.2009. 11:32 ] @
nije bio prenos uzivo :P
[ flylord @ 07.08.2009. 11:40 ] @
samo me zanima gde su oni silni srbi koji su docekali nadju i ostale, kad neki mladi matematicar dolazi sa zlatnom medaljom sa matematicke olimpijade. Zasto ne pricaju sada o tome kako se oni poistovecuju sa uspesnim mladim ljudima

[ Mitrović Srđan @ 07.08.2009. 12:09 ] @
Ma da koga boli uvo za mlade matematicare :)
Znam da u zivotu ne bih otisao da docekam neko geeka koji 24h dnevno
vezba matematiku. Valjda tako svet funkcionise ;)
[ japan @ 07.08.2009. 12:13 ] @
Citat:
flylord: samo me zanima gde su oni silni srbi koji su docekali nadju i ostale, kad neki mladi matematicar dolazi sa zlatnom medaljom sa matematicke olimpijade. Zasto ne pricaju sada o tome kako se oni poistovecuju sa uspesnim mladim ljudima


kad vaterpolisti osvoje medalju, onda je mladim srbima lako da se poistovete sa njima - stave kapice, uskoce u fontanu na pasicevom trgu, i onda se osecaju kao da su oni osvojili medalju.

kad matematicari osvoje medalju... hm... pa onda bi valjda morali da crtaju nekakve hijeroglife i cica-glise, a priznaces, to ne prilici ni jednom ponosnom mladom srbinu...
[ Miroslav Jeftić @ 07.08.2009. 12:45 ] @
Njemu ni ne treba doček, koliko vidim čovek je na doktorskim studijama u Holandiji - već ima ono što mu treba, a i sam tako kaže. Ne verujem da bi mnogo naučnika bilo previše zainteresovano da im 40k ljudi urla i skandira, možda bi im čak bilo i neprijatno. S druge strane, sportisti (i njihovi navijači) žive za takve trenutke, pa ne vidim zašto bi im neko to uskratio.
[ StORM48 @ 07.08.2009. 13:02 ] @
Takmičenje i rivalstvo i sportskim disciplinama je nešto što seže u daleku prošlost i čovečanstvo je oduvek tako funkcionisalo.

Time je bitnija priča što se većini sportista (ne računajući one najizvikanije, koji ritaju po blatu i nikada ništa nisu osvojili) država nikad nije odužila, osim galamom posle osvojenih medalja.

S druge strane, naše školstvo, kakvo-takvo, svima omogućava da barem počnu ozbiljnije nečim da se bave, pa se može reći da je država nešto uložila od njih, u sklopu besplatnog obrazovanja do srednje škole, a za jedan deo i visokog obrazovanja, tako da...

Koliko god nekome bilo teško da prizna, takvi ljudi (pogotovo pojedinci) nas predstavljaju u drugom svetlu. Većina ljudi koji su putovali dalje od Mađarske i Rumunije, Grče, zna da gomila stranaca na drugim kontinentima ili nikada nije čula za Srbiju ili raspolažu sa vrlo malo informacija. Ipak, ako dođete u takvu situaciju, 95% je mogućnosti da će tok razgovora sa totalnim strancem poprimiti bitno drukčiji ton kada u priču umešate Divca, Đokovića ili nekog trećeg.

To su činjenice i protiv njih se ne može.

Pozdrav
[ hemarikon @ 07.08.2009. 13:12 ] @
Novčane nagrade se dobijaju samo ako sportista na svetskom prvenstvu osvoji medalju u olimpijskoj disciplini. 50m nije olimpijska disciplina.

Drugo, predvidjene nagrade za zlato su 30000 evra. Poredjenja radi USA daje $25000, dakle ako se uzme odnos evro-dolar upola manje.
[ component @ 07.08.2009. 13:20 ] @
Kako da se organizuje doček za matematičare (ili slično) kad nije organizovan ni TV prenos takmičenja gde su pobedili? Osvajanje medalja Čavića i Nađe smo mogli da pratimo na TV-u i zato su postali popularni i "nacionalni heroji". Ne možete se žaliti što je neko popularan a neko nije. Ljudi dočekuju svoje idole, heroje, ljude kojima se dive. Ako mene interesuje neki sport dočekaću sportistu, a ako me interesuje matematika dočekaću matematičara. Nema šta mi neko to organizuje i da se ljuti što nisam išao na doček nečega što me ne interesuje.
[ hemarikon @ 07.08.2009. 13:27 ] @
Svakako, izvadiš novac iz svog džepa i organizuješ doček jer to TEBE zanima. Ali ako neko uzima novac poreskih obveznika i dobijenu medalju plaća mimo pravilnika onda imamao problem. Radi se o prevari tih istih poreskih obveznika. Čemu onda služe pravilnici?
[ superbaka @ 07.08.2009. 13:58 ] @
odlicna tema! to sam se i ja uvek pitao ali sam shvatio da ce tako uvek biti... uvek ce se dizati spomenici i glorifikovati drzavnici, vladari, vojskovodje, sportisti i sl, samo ce naucnici biti na poslednjem mestu... tuzna istina koju bi prvo trebala da izmeni drzava a ne javno mnjenje... neka daju stanove naucnicima i ne mora da ih glorifikuju kroz medije... ovako, em sportisti uzmu pare za medalju, pa ih jos nabijemo u centar medijske popularnosti da zarade kroz reklame, pa im jos stan dodelimo... stvarno tuzno...
[ Miroslav Jeftić @ 07.08.2009. 14:08 ] @
Slično je i u SAD-u, sigurno da je neki bezvezni Quarterback popularniji od svih naučnika iz NASA-e zajedno. :) Naravno, kod njih država uradi ono što treba, za razliku od naše.
[ MyWay @ 07.08.2009. 14:41 ] @
Glupo pitanje. Zato što nije svetsko prvenstvo na nedeljnom ili mesečnom nivou - čini mi se da je Sajens nedeljnik?!
Zato što ne postoji Nobelova nagrada za sport.
Zato što se ne mogu mešati babe i žabe.
Zato što se neke profesije (materijalno) više vrednuju od drugih. Zato što se od geek-ova više ceni onaj ko ti spasava zdravlje/život, čuva novac, prčka po glavi, spašava od zatvora/gubitka imovine, zabavlja i sl..
Zato što se geekovi smor i krave zabavu ljudima.
I zato što su umesto pravog touchpad-a geek-ovi iz Omege napravili hitpad pa je zbog naše urođene suptilnosti grubijan dobio olimpijsko zlato.
Ua geekovi - dovoljno mu je što je dospeo na naslovnu stranu naše renomirane medijske kuće.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2009. 14:51 ] @
Citat:
superbaka
neka daju stanove naucnicima


Hihihi, da to je resenje - joj koliko bi onda bilo "naucnika" na listi... vi ko da ste zaboravili razne "naucnike" a-ka Marko Tasic, koji su prodefilovali medijima u poslednjih 10-tak godina.
[ reject @ 07.08.2009. 15:42 ] @
Pa nek ih boduju za stanove - ako imaju utvrdjenu psihijatrijsku dijagnozu +200poena,
ako im patent/proizvod zaista radi dobijaju -1000 i automatski ispadaju iz procesa.

Za njih udarni termin pre dnevnika na javnom servisu.
"A sada ce gospodin Prebranac, uzivo u emisiji 'Na dnu dna' pokusati da zaustavi zemlju."
[ ptak 13. @ 07.08.2009. 17:03 ] @
Veruj mi da boli njega k**** da dodje na terasu zgrade Vlade Republike Srbije i da mase ljudima...ima covek preca posla, vidis li i da ne studira u Srbiji...covek vodi svoj zivot u Holandiji i ne zanima ga mnogo da se rukuje i slika sa nasim foteljasima i da mu se par hiljada ljudi dere odozdo i peva "Budjav lebac" :D Licno ni ja ne bi pristao da idem na terasu i masem ljudima...ne vidim svrhu toga ako se bavim naukom...
Sportiste mogu da razumem sto su dosli jer za njih navijaju ljudi i prate njihove utakmice ( da tako kazem ) trke i sl. A ovog mladog naucnika niko ne gleda preko TVa, nije medijski pokriven i onda nema potrebe njemu organizovati terasu...ali opet mogli bi da mu organizuju neki docek...medjutim sumnjam ja da njega to zanima! ! !

A sto se stanova tice i to ne shvatam....dele stanove kao ulaznice za bioskop :) ajmo svi na plivanje , tenis, vaterpolo...kao neka javna reklama, podsticaj mladih....ili sta vec..
[ hemarikon @ 07.08.2009. 18:22 ] @
Citat:
@MyWay: Zato što se neke profesije (materijalno) više vrednuju od drugih.

Kad se materijalno više vrednuje neka uzme novac tamo gde se vrednuje. Tada nema potrebe krasti novac od poreskih obveznika mimo pravila. Ovde je izmišljena nagrada da bi partijski istomišljenik pohvalio partiju.

Para ima za stanove partijskih poslušnika. I šta sada radi vladajuća koalicija? "Ispituje" kako je Koštunica svojima delio stanove. Sada i ovi imaju novca da dele svojima. U isto vreme se masovno dele otkazi radnicima koji su upropastili zdravlje radeći u preduzećima koja je neka banda budzašto otkupila. Za te radnike nema ni prebijenog petoparca. Plate se ne isplaćuju godinama. A za partijske istomišljenike ima i stanova i nameštaja da se napune stanovi.
[ SlobaBgd @ 07.08.2009. 18:53 ] @
Sportiste dočekuju masovno i pompezno jer su medalje osvojili tako što su pobedili nekoga (Hrvate, Amerikance, čak i Ruse ili Grke), a naučnik je do medalje došao samo znanjem. Nije bilo pravog duela, nema adrenalina čije dejstvo se ispoljava, nema ovacija kao kad fudbaler da gol ili plivač dodirne ivicu bazena. Sportisti su ekvivalent boraca, naučnici jednostavno to nisu. Kako dočekuju osvajače šahovskih medalja, a i šah se broji u sportove?!
[ hemarikon @ 07.08.2009. 19:13 ] @
Novac iz budžeta se dodeljuje u skladu sa zakonom a ne na osnovu partijske simpatije.
[ flylord @ 07.08.2009. 19:50 ] @
Citat:
SlobaBgd: Sportiste dočekuju masovno i pompezno jer su medalje osvojili tako što su pobedili nekoga (Hrvate, Amerikance, čak i Ruse ili Grke), a naučnik je do medalje došao samo znanjem. Nije bilo pravog duela, nema adrenalina čije dejstvo se ispoljava, nema ovacija kao kad fudbaler da gol ili plivač dodirne ivicu bazena. Sportisti su ekvivalent boraca, naučnici jednostavno to nisu. Kako dočekuju osvajače šahovskih medalja, a i šah se broji u sportove?!


aha, a sto se onda sportistima poklanjaju stanovi, a ne i naucnicima? Vise vrede, a?
[ Miroslav Jeftić @ 07.08.2009. 20:05 ] @
Bilo bi lepo da su sportisti najveći problem. Dobila je stan Higl, Čavić je dobio stan na korišćenje (ne na poklon) i to od privatnih donatora. Ne sećam se da je još neko dobio stan. S druge strane u novinama skoro svaki dan naslovi kako je neki funkcioner otkupio (u trajno vlasništvo) neku stančinu za siću, itd. Oni su bar osvojili neko zlato, šta su ovi drugi uradili?

http://www.blic.rs/politika.php?id=105278
[ flylord @ 07.08.2009. 20:20 ] @
ma gle nije problem sto nekom daju/iznajme/poklone stan. Problem je kad je cavic rekao da odlazi iz drzave, svi su se digli na noge. Sad Nadja osvojila prvu medalju u zivotu i sve se raduju ko da je 100x osvojila istu.

I pitam se, da li iko shvata da srbija nema nikakvu materijalnu korist od sportista ali bi imala od mase ljudi koji su otisli i dalje odlaze iz drzave.
[ hemarikon @ 07.08.2009. 20:32 ] @
Iskreno govoreći ne znam sve detalje vezane za ovaj slučaj, a verovatno oni koji znaju mudro ćute. Oko tog stana se dosta licitira. Te dat na korišćenje, te dat doživotno, te od sponzora. Šta je tačno teško je odrediti u mutnoj vodi. Ali, poznato je da u jednom od izdanja "Službeni glasnik Srbije" izašlo da je Čavić dobio novčanu nagradu za neku pobedu na Evropskom prvenstvu. Kada ćemo saznati šta je izašlo u "Službenom glasniku Srbije" povodom ovog slučaja?
[ germanchc @ 07.08.2009. 20:52 ] @
Citat:
flylord: aha, a sto se onda sportistima poklanjaju stanovi, a ne i naucnicima? Vise vrede, a?


Odgovor je isti kao i na tvoje pitanje u naslovu teme... nedovoljna popularnost medju ljudima, nesto sto je popularnije na to idu ti koji rade PR za bolikiticare... na taj docek o za mladog matematicara bi ukupno doslo 50 ljudi pa to direktno moze da napravi i u svojoj gajbi.... dati gajbu takvom liku dize rejting politicaru za 150 glasova a ovde za cavica za 150.ooo .. pa eto razmisli . meni licno svejedno , drago mi je za bilo koga ko je nas da uradi nesto od svog zivota i to je otprilike to...e da, jedno pitanje za tebe, otkud tebi tolika mrznja.. svaki post ti je AHahhaAAAAAAAA Beogradjani lopovi, zasto plivaci...kill ... itd. ? Nije bre zdravo , prvo tebi pa onda ostalima oko tebe.
[ SlobaBgd @ 07.08.2009. 20:57 ] @
Citat:
flylord:I pitam se, da li iko shvata da srbija nema nikakvu materijalnu korist od sportista ali bi imala od mase ljudi koji su otisli i dalje odlaze iz drzave.


Nije sve ni u materijalnoj koristi. Uspešni sportisti podižu ugled zemlje u svetu, dok uspešni naučnici ostavljaju trag samo u uskim naučnim krugovima. Koliko nobelovaca - fizičara ili hemičara znaš da nabrojiš onako iz glave, bez Googla ili Wikipedije? A koliko zvezda-sportista znaš? I ljudi u belom svetu razmišljaju na sličan način, pamte zvezde a ne štrebere.
[ flylord @ 07.08.2009. 21:01 ] @
ja znam jako malo sportista :). Mene sport zanima samo sa stanovista praktikovanja, ne i gledanja. Ima mnogo zanimljivijih stvari na svetu
[ Horvat @ 07.08.2009. 21:12 ] @
pa ako postane covek kao mihajlo pupin ili nikola tesla na primer,onda ce svi u glas da skacu ;)
a ovako...pa fali prenos uzivo ;)

i kako neki sportista/naucnik/ovajonaj moze da "dize" odnosno "spusta" status zemlje?,sad eto,u 10 milja ljudi nadje se ~100 vrhunskih sportista [divac,bodiroga...] i sad oni kako to dizu drzavu?
ili kako neki mihajlo pupin dize drzavu? nije njega takvim drzava stvorila nego on sam [i mozda pomoc prijatelja/profesora/trenera...]

evo kao i za doticnog mladica,lik inace od srednje skole se stalno vrzma po takvim krugovima stalno nesto prcka,objavio vec znacajan broj tekstova i u drugim naucnim casopisima,ali tek kada je stigao u science su mu posvetili paznju malko vecu


a i svakako je otisao tamo di zeli,da uci i razvija to ,i sumnjam da ga zabole obrva da li ce neko na trgu da mu pravi "docek" ili ne
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2009. 21:34 ] @
Citat:

flylord: aha, a sto se onda sportistima poklanjaju stanovi, a ne i naucnicima? Vise vrede, a?


Meni uopste nije jasno zasto se uopste poklanjaju stanovi bilo kome... takva kretenska praksa postoji samo u Srbiji, ***ote ko da su Luksemburg a ne neka siromasna balkanska zemlja.

Stanove od drzave, i to iskljucivo na koriscenje - treba da dobiju socijalno ugrozeni slucajevi bez resenog stambenog pitanja i drzavni radnici koji ne zive u mestu gde im je trenutno radno mesto, tipa neki ministri i neki poslanici.

Naucnici i sportisti svoje stanove treba sami da zarade, pogotovu ako zele da ih poseduju.

[ germanchc @ 07.08.2009. 21:36 ] @
Citat:
SlobaBgd: Nije sve ni u materijalnoj koristi. Uspešni sportisti podižu ugled zemlje u svetu, dok uspešni naučnici ostavljaju trag samo u uskim naučnim krugovima. Koliko nobelovaca - fizičara ili hemičara znaš da nabrojiš onako iz glave, bez Googla ili Wikipedije? A koliko zvezda-sportista znaš? I ljudi u belom svetu razmišljaju na sličan način, pamte zvezde a ne štrebere.


Nisam bas siguran. i..... kakve bre ugled , e vidi crvena zveda postala sampion evrope ajde da damo podrsku Srbiji , malo morgen to ide tako , cak obrnuto pogledaj malo strane forume pa vidi kakva je bila pljuvacina cavica i srba generalno povodom onoga sto je rekao samo za dres onoj zivotinji, zamisli tek da je pobedio...
[ hemarikon @ 07.08.2009. 22:39 ] @
Citat:
@Ivan Dimkovic: Meni uopste nije jasno zasto se uopste poklanjaju stanovi bilo kome..

Evo zašto:
[ zaraza @ 07.08.2009. 23:30 ] @
Citat:

Sportiste dočekuju masovno i pompezno jer su medalje osvojili tako što su pobedili nekoga (Hrvate, Amerikance, čak i Ruse ili Grke), a naučnik je do medalje došao samo znanjem.


Samo znanjem? SAMO ZNANJEM?
Pa brate, svako moze da bude volina koja ce da trenira nonstop 24 sata dnevno i da mu dnevni plan sadrzi
1. spavam
2. jedem
3. vezbam

Citat:

Nije bilo pravog duela, nema adrenalina čije dejstvo se ispoljava,


Jok nema adrenalina....znas samo kako te puca adrenaln kada uradis nesto za cim tragas neko vreme...
[ zaraza @ 07.08.2009. 23:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Meni uopste nije jasno zasto se uopste poklanjaju stanovi bilo kome... takva kretenska praksa postoji samo u Srbiji, ***ote ko da su Luksemburg a ne neka siromasna balkanska zemlja.
.....
Naucnici i sportisti svoje stanove treba sami da zarade, pogotovu ako zele da ih poseduju.


Nasi naucnici, mislim na ove u Srbiji, su i te kako ugrozeni...a sportisti stanove mogu da zarade...
[ flylord @ 08.08.2009. 00:26 ] @
Citat:
hemarikon: Evo zašto:


ja ne vidim zasto? Ovde vidim samo d****a koji se pravio pametan. I jako je velika steta sto ga nisu kaznili zabranom takmicenja jedno par godina
[ SlobaBgd @ 08.08.2009. 00:31 ] @
Citat:
zaraza:
Samo znanjem? SAMO ZNANJEM?
Pa brate, svako moze da bude volina koja ce da trenira nonstop 24 sata dnevno i da mu dnevni plan sadrzi
1. spavam
2. jedem
3. vezbam


Čekaj, bre, zaraza, ne viči. Pisao sam o tome kako puk doživljava sportiste a kako naučnike. Naučnici nisu zvezde, i ljudi ih ne kapiraju kao borce nego kao štrebere. Pogrešno, ali tako stoje stvari. I ne može svako da bude "volina koja ce da trenira nonstop 24 sata dnevno i da mu dnevni plan sadrzi 1. spavam 2. jedem 3. vezbam". Što nismo ti i ja ni voline ni naučnici? To je stereotip koji furaju oni iz suprotnog tabora: "svako može da bude naučnik/sportista, a ovo što ja radim (sportista/naučnik) je teže". Obrati pažnju na izmenjeni redosled delatnosti.

Citat:
zaraza: Jok nema adrenalina....znas samo kako te puca adrenaln kada uradis nesto za cim tragas neko vreme...


OK, ali kako se taj adrenalin ispoljava? Je l' ima nekoliko hiljada navijača na tribinama koji urlaju na svaku uspešno rešenu jednačinu? Naučni rad je u krajnjoj instanci individualni uspeh, daleko od očiju i razumevanja javnosti. A sport je za mase, kao i okupljanje pred gradskom skupštinom pri dočeku sportista. Ne palim se ja na to, ali pogledaj koliko tu sveta bude, i biće ti sve jasno. Ponovo pitam, kako dočekuju naše sa šahovskih olimpijada?
[ zaraza @ 08.08.2009. 00:33 ] @
Citat:
hemarikon: Evo zašto:


A to se dobija stan ako provozas zastavu?
Ili je naucnik gej, i antipravoslavac, samim tim sto je naucnik, a samim tim antisrbin?
:)
[ zaraza @ 08.08.2009. 00:38 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Čekaj, bre, zaraza, ne viči. Pisao sam o tome kako puk doživljava sportiste a kako naučnike. Naučnici nisu zvezde, i ljudi ih ne kapiraju kao borce nego kao štrebere.


:)

Ma normalno, to sve stoji.
U ovoj temi nisam ostavio nesto poruka...
Poenta je u odnosu Srbije prema nauci...
Doduse, to je tako u svakoj zemlji, ali kod nas je izrazenije jer smo takvi kakvi smo..

Citat:
SlobaBgd:
I ne može svako da bude "volina koja ce da trenira nonstop 24 sata dnevno i da mu dnevni plan sadrzi 1. spavam 2. jedem 3. vezbam". Što nismo ti i ja ni voline ni naučnici?


Normalno, slazem se...

Citat:
SlobaBgd:
OK, ali kako se taj adrenalin ispoljava? Je l' ima nekoliko hiljada navijača na tribinama koji urlaju na svaku uspešno rešenu jednačinu? Naučni rad je u krajnjoj instanci individualni uspeh, daleko od očiju i razumevanja javnosti. A sport je za mase, kao i okupljanje pred gradskom skupštinom pri dočeku sportista. Ne palim se ja na to, ali pogledaj kolikmo tu sveta bude, i biće ti sve jasno. Ponovo pitam, kako dočekuju naše sa šahovskih olimpijada?


Ma sve je to ok :)
I trbea da se docekuju sportisti i ovi i oni.
Ali fora je u tome da treba posvetiti paznju i nauci.
Meni vec neko vreme ide na ku*ac odnos Srbije prema nauci...Pocelo je sa idejom da se ukine opservatorija jer su bili duzni....nesto tipa 100 000din, nastavilo se sa Petnicom itd i sa onim taksama na donosenje teleskopa na Letenku (ne znam na kraju sta je ispalo sa ovim) itd.....
[ reject @ 08.08.2009. 00:38 ] @
Citat:
flylord: ja ne vidim zasto? Ovde vidim samo d****a koji se pravio pametan. I jako je velika steta sto ga nisu kaznili zabranom takmicenja jedno par godina

Ako je stvarno patriota i mnogo voli Srbiju, moze da ustupi svoja
stanarska prava recimo onom nesrecnom paru iz doma sto su se
pojavili na histericnoj Beogradskoj Hronici.

Na stranu sto je "donator" mogao da dodeli stan nekome kome
stvarno treba.
[ SlobaBgd @ 08.08.2009. 01:06 ] @
Citat:
zaraza: Ma sve je to ok :)
I trbea da se docekuju sportisti i ovi i oni.
Ali fora je u tome da treba posvetiti paznju i nauci.
Meni vec neko vreme ide na ku*ac odnos Srbije prema nauci...Pocelo je sa idejom da se ukine opservatorija jer su bili duzni....nesto tipa 100 000din, nastavilo se sa Petnicom itd i sa onim taksama na donosenje teleskopa na Letenku (ne znam na kraju sta je ispalo sa ovim) itd.....


U pravu si 101%! Ali koliko Srba/Amerikanaca/Rusa razume šta je to neki naučnik/inžinjer zapravo izmislio ili usavršio i kakvu korist bi društvo imalo od toga? A svi (bi voleli da) znaju da igraju fudbal ili da razbiju već jednom onog Federera ili da udave u bazenu protivničku vaterpolo reprezentaciju. Nauka je svuda u svetu oblast koja ima retke nenaučne poklonike, a sport hrani mase iluzijom o veličini i važnosti nacije. Ono, jesmo mala zemlja, ali jeste vidli kako smo razje**li Amere u basketu?! A Ameri nas šiju u svemu drugom, ali to niko ne vidi u trenutku pobede. Doduše, ni Amerikanci nisu ništa bolji. Zvezde na njihovim koledžima i šire su volovi iz sportskih ekipa a ne marljivi i pametni naučnici. Koliko se para u USA vrti u sportu a koliko u nauci?
I ne treba uzimati za kontra primer Teslu i Anštajna i Hokinga, oni su uspeli da postanu zvezde.
[ hemarikon @ 08.08.2009. 05:37 ] @
Citat:
@flylord: ja ne vidim zasto?

Citat:
@zaraza: A to se dobija stan ako provozas zastavu?

Nije problem u zastavi, već na majici. Isticanje političkih parola je zabranjeno pravilima sportskh takmičena. Nije dozvoljena zloupotreba sporta u političke svrhe.

Ovaj dogadjaj ima više poruka a jedna je i nepoštovanje pravila sportskog i fer takmičenja, na šta je svaki sportista obavezan. Svaka čast za sportske rezultate ali za nesportsko ponašanje slede žuti i crveni kartoni. Da li je isticanjem političke poruke podignut ugled države u svetu? Ne baš naprotiv, to je sramota i za sportistu i za državu!

Nakon što je isti prekršio pravila sportskog takmičenja, državni činovnici krše zakon i dodeljuju novčanu nagradu umesto da se kritički osvrnu na nesportsko ponašanje. Kao šo sam već napomenuo, trošenje novca poreskih obveznika je podležno kritici tih istih poreskih obveznika. Na to vlada nema pravo "kako nekom padne na pamet", već mora biti u skladu sa zakonom. Zato je i dodela nagrada diskutabilna i po mojoj oceni politički motivisana.
[ xenox @ 08.08.2009. 09:33 ] @
A Kosovo je fer i sportski dobilo nezavisnost. Fer i sportski je sto se samo amerima veruje na rec da se nisu fiksali... Vec nisu svi isti, pa sto i on ne bi obukao majicu.

Sto se teme tice - Ne docekuju ih ljudi jer ovi ovakvi mediji ne posvecuju paznju istim. Vidim neke koji te ljude zovu geekovima. Covek voli to da radi a ne da blejaci u TV po ceo dan i gleda da li ce iz keca u dvojku, a onda ce euforicno da proslavlja TUDJE pobede jer su se ti ljudi trudili i radili bez ikakve njegove pomoci. E zbog toga sto ce da blejaci u TV na kome se vrte reklame na kojima ce neko da uzme pare ce i dobiti prenos. Direktan prenos takmicenja iz naucnih disciplina ne bi bas bio interesantan (al tu ne bi smetale ni reklame - nema sta da se izgubi).

Aj u zdravlje, pa zaboravite ove sportiste dok ne osvoje sledece zlato, a onda cete opet nesto postici u zivotu.
[ hemarikon @ 08.08.2009. 13:15 ] @
Ovde nije tema nezavisnost Kosova. Pa si se obratio na pogrešno mesto. Osim toga, nezavisnost ili zavisnost Kosaova nije opravdanje državnim činovnicima da krše zakone i propise.

A što se teme tiče ko god hoće nekome da plati osvojenu medalju neka ode na stadion i kupi ulaznicu, pa je platio. Jer i onaj "bedni i bezvredni" radnik koji sastavi neki uredjaj u fabrici dobije platu tek kad proda proizvod svoga rada. Isto tako sportisti treba da žive od proizvoda svoga rada a cenu odredjuje tržište. Ista pravila važe za sve. Nema više "amaterskih" sportova. Sportistu niko nije prisilio da trenira, već je to sam izabrao.
[ MyWay @ 08.08.2009. 13:26 ] @
Citat:
xenox: Sto se teme tice - Ne docekuju ih ljudi jer ovi ovakvi mediji ne posvecuju paznju istim.
Nisu ovi i ovakvi mediji, već svi i svakakvi mediji posvećuju n puta veću pažnju sportistima, političarima, kriminalcima, zabavljačima i sl. nego naučnicima.
To je tako. Da li je fer, možemo diskutovati, ali jednostavno je tako.
[ stil @ 08.08.2009. 15:43 ] @
I sport i zabava - (muzika itd) su deo zivota. To treba da postoji ali to su sporedne stvari koje su nekako dosle u prvi plan. Ono sto je jedan od osnovnih pokretaca razvoja drustva je nauka u raznim disciplinama.
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 17:11 ] @
Citat:
stil
To treba da postoji ali to su sporedne stvari koje su nekako dosle u prvi plan


Uh... pa jos u vreme Starog Rima je skovana izreka "Hleba i igara" - sto ocigledno govori da je "masa" duze vreme preokupirana najvise sa ove 2 stvari u slobodno vreme.

Jedna Britney Spears donosi celom tom show-biznisu masne profite (tj. bar je donosila) - sto, naravno, omogucava i njoj jedan deo tog profita - ali on je mizeran u odnosu na ukupan profit od promocija, reklama, uvaljivanja kojekakvih proizvoda itd... jednostavno velika lova je u pitanju i logicno je zakljuciti da ce i vodeci pojedinci tu imati solidan "cut".

Mislim da se ovde preterano potcenjuju ove stvari - gde god, vecina prosecnih ljudi nema neke specijalne aspiracije i ocekivanja od zivota i prozivljavaju svoj zivot koji se mahom sastoji od rada (za hranu) i uzivanja u tim sitnim, jeftinim zadovoljstvima... Kako je takve mase jako puno - i kada se to pomnozi sa "jeftnim" gledanjem TV prenosa, kupovinom CD-a i sl... dolazimo do velikih cifri.

Razmislite, uzmite recimo Beograd. Skoro 2 miliona stanovnika.

Sta mislite, koliki % njih slusa neku muziku? Koliki procenat njih ce gledati sportske utakmice?

A koliki % njih ce se baviti nekakvom matematikom ili kakvom drugom naukom, nebitno da li profesionalno ili iz hobija? Koliki % njih ce kupiti neki napredni tehnoloski izum koji je nastao u Srbiji? A koliki % njih ce kupiti neki CD ili kartu za utakmicu/koncert?

Tu ce vam se kazati i odgovor zasto jedan sportista vredi milione.
[ stil @ 08.08.2009. 17:50 ] @
Ima tu istine medjutim ne treba zanemariti ni vrednosti koje stvaraju razlicite industrije (mobilnih telefona, racunara, auto industrije itd). A sve to ne bi postojalo bez nauke. Ona u sprezi sa industrijom stvara milione radnih mesta. Mislim da kada se sve to skupi ipak donosi vise novca od sporta i muzicke industrije. Kazem lepo je odgledati neku utakmicu ili odslusati koncert ali to je sve to je samo zabava.
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 17:56 ] @
Pa pazi,

Vecina naucnika ima poslove - jel' da? Onda je na njima da se izdiluju sa poslodavcom oko njihovih plata i ucesca u uspehu njihovih tehnologija.

Oni sto ne rade u "industriji" vec u akademiji, dakle na fakultetima/naucnim institutima, su sami izabrali taj put, i to valjda govori da ih ne zanima novac vec nauka... Akademski poslovi su placeni OK (u odnosu na prosek) ali od njih neces postati bogat, i to je jasno - i to svi znaju, ali i nema problema posto da je neko hteo da postane bogat, ne bi ni izabrao akademiju.

Uzgred, u mnogim razvijenim zemljama autori patenta u naucnim/akademskim institucijama imaju solidan % od profita od tog patenta (u Nemackoj, pod odredjenim uslovima to moze ici i do 30%) - dakle, ako izmisle nesto stvarno revolucionarno, sto donosi ogroman profit - postoji nacin da oni ucestvuju u tome.

Da se vratimo na Srbiju - striktno komercijalno gledajuci, koliko naucnici danas generisu para u Srbiji? Vrlo verovatno znacajno manje nego show-biznis. Mozemo mi sad da razglabamo o tome koliko je to dobro ili nije dobro, ali situacija je takva... i u takvoj situaciji zaista ne vidim zasto bi sad odjednom naucnici trebali da dobijaju neke silne pare.

I - da... kada pominjete sportiste i muzicare - imajte u vidu da je samo mali broj njih zaista odlicno placen - koliko imate sportista koji su prosecni, muzicara koji nisu ultra-popularni... Mislim jeste da se neki baskare u skupim kucama i zaradjuju milione, ali oni nisu tako mnogobrojni u odnosu na ukupan broj onih koji se bave istim stvarima.

[ stil @ 08.08.2009. 18:09 ] @
Ajde ovako. Pogledaj jednog "fuzbalera" i jednog hirurga na primer. Ko ce "meni" da vise pomogne u zivotu ako mi nekad zatreba ? Ne kazem da ovaj prvi ne treba da trci po travi . Treba ali on trci zbog zabave ljudi a ovaj drugi spasava zivote. Ne kazem da ljudi od nauke trebaju da se enormno bogate, samo kazem da zbog svog doprinosa svima nama trebaju da dobiju adekvatnu paznju i finansije. Da bi mogli da zapocnu i nastave da se bave time. A da oni koji su mladi i neznaju sta ce sa sobom ne odbace taj put unapred .
[ hemarikon @ 08.08.2009. 18:40 ] @
Rudar koji redovno "trenira" 6 sati u jami nekoliko stotina metara pod zemljom je izložen nadčovečanskim naporima često većim nego sportista. Ipak sportista koji osvoji medalju dobija nacionalnu penziju a rudar čitulju u novinama i to ako strada na radnom mestu. Od medalje tog sportiste nemamo ništa osim visoko podignutog balavog nosa. A zahvaljujući onom rudaru svi mi udobno sedimo i kuckamo po tastaturi, vrtimo veš u mašini, kuvamo na rešou itd.
[ Miroslav Jeftić @ 08.08.2009. 18:43 ] @
Tako je, ali što reče Ivan i pre 2000 godina su se cenili više sportisti nego rudari i teško da se tu nešto može promeniti. Poznata je ona priča (jeste da je mit, ali bez obzira) kada su u Grčkoj porušili zidove svog grada kada su dobili pobednika na Olimpijadi (pošto im više ne treba zaštita kada imaju pobednika).
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 18:56 ] @
Citat:
stil
Ajde ovako. Pogledaj jednog "fuzbalera" i jednog hirurga na primer. Ko ce "meni" da vise pomogne u zivotu ako mi nekad zatreba ? Ne kazem da ovaj prvi ne treba da trci po travi . Treba ali on trci zbog zabave ljudi a ovaj drugi spasava zivote. Ne kazem da ljudi od nauke trebaju da se enormno bogate, samo kazem da zbog svog doprinosa svima nama trebaju da dobiju adekvatnu paznju i finansije. Da bi mogli da zapocnu i nastave da se bave time. A da oni koji su mladi i neznaju sta ce sa sobom ne odbace taj put unapred .


Pazi ovako -ako iskljucis Srbiju u kojoj je zdravstvena nega malo u raspadu i gde jos i dalje spada u "socijalna" izdavanja, hirurzi su generalno jako dobro placeni, i to iskljucivo od svog rada - ne dobijaju poklon od drzave sto rade svoj posao. Mene je operisao hirurg u DE i za 2 sata uzeo oko 3 hiljade EUR (tj. on i anesteziolog i naravno to nisam platio iz svog dzepa direktno, vec je platilo zdravstveno osiguranje) - nisam primetio da mnogi imaju takav sat... Reklo bi se da je jako unosno biti hirurg :-)

Drugo - Kakvu to specijalnu paznju treba da imaju "ljudi od nauke" ? Drzava placa te pozicije u mnogim slucajevima, pogotovu u slucaju drzavnih instituta i fakulteta, i placa neophodne troskove za rad tih institucija... Ne kontam sta sad treba specijalno sa njima da se radi... Mislim ako njima drzava treba nesto da poklanja, onda ce se javiti drugi koji isto hoce poklon.

Zapravo meni nije jasno uopste zasto drzava treba BILO KOME nesto direktno da poklanja tipa ogroman novac, stanove, osim u slucaju socijalno ugrozenih slucajeva koji, opet, treba da dobiju stanove na koriscenje (a ne na poklon) + novcanu pomoc za adekvatan kvalitet zivota...

@hemarikon,

Ako izuzmemo politicare, koliko je neko placen ponajvise zavisi od toga koliko on zaradi + koliko je tesko naci ljude za taj posao - taj jedan rudar ne cini bas neki veliki profit svojoj firmi a time moze da se bavi svako ko ima odgovarajucu fizicku snagu - sto gura plate na dole.

Da bi bio vrhunski sportista, ipak moras imati nesto vise od jednog rudara + pare koje ti donosis svom klubu ili firmama koje te koriste za promociju su astronomske u poredjenju sa ucinkom jednog rudara.

To je jednostavno tako... nista nemam lose da kazem o rudarima, ali ne vidim ni jedan razlog zasto bi rudari trebalo da budu placeni kao super-sportisti.
[ hemarikon @ 08.08.2009. 19:08 ] @
Evo dva linka pa uporedite plate u Zapadnoj Virdžiniji. Ovde

http://www.usatoday.com/money/...-02-14-miners-cover-usat_x.htm

kaže da su plate rudara oko $64000 godišnje a ovde

http://www.payscale.com/research/US/State=West_Virginia/Salary

možete uporediti sa platama drugih profesija. Može se uočiti da samo lekari (Physician Assistant) imaju veću platu, dok administrativni menadžer ima upola manje.

No, nije moje da zastupam prava rudara. Imaju oni svoj sindikat. Hoću samo da kažem da su u ovoj državi odnosi postavljeni naglavačke. Zato je moj stav da svaki sportista treba sebi da zaradi (i Kličko zaradjuje i to milione, mnogi bi platili samo da ih pljune) isto kao i svaki drugi radnik. Cene odredjuje tržište i ako neko na tržištu dobija milione neka mu je sa srećom. Žalosna je istina da plivanje nikoga ne zanima, posete su nikakve, ulaznice se slabo prodaju i to je tržište.

Ali, zamena teza je u tome što uskače "država" i svojim poslušnicima deli nagrade donoseći neke famozne uredbe. E to nema veze sa tržištem već je čista politika, prevara a na kraju i pljačka poreskih obveznika. Gradjani ove države, moraće da nauče kako da takvim "mangupima" stave brnjice, inače navlačenjenu gradjana na rudu neće biti kraja.
[ stil @ 08.08.2009. 20:01 ] @
@ Ivan Pa ništa onda ukini plate lekarima. I u sledećoj iteraciji generacija tvojeg unuka ne bi imao ko da operiše, ili bi ga operisao fudbaler Zbog toga što je bi to bio "zanat" u izumiranju. To bi bilo vraćanje korak u nazad razvoju društva. Molim te pročitaj moj prethodni post i reci gde sam ja pominjao enormno bogaćenje. Plate i medijska pažnja u skladu sa odgovornošću i koristi za društvo to je ono što sam hteo da kažem.

@ hemarikon Nemoj o politici.
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 20:28 ] @
Citat:
stil
@ Ivan Pa ništa onda ukini plate lekarima


?!?!?!?!?!?

A gde sam ja uopste to sugerisao? Ja sam samo primetio da su hirurzi jako dobro placeni (kao odgovor na tvoju tvrdnju gde pominjes hirurge i njihovu vrednost) - nemam ja nista protiv toga sto su oni dobro placeni, i treba da budu dobro placeni ali to njihovo placanje je zaradjeno, i oni te pare ne dobijaju na poklon.

Citat:

Plate i medijska pažnja u skladu sa odgovornošću i koristi za društvo to je ono što sam hteo da kažem.


"korist za drustvo" ne zaradjuje plate. Osim toga, sta je placanje racuna i plata na fakultetima i institutima nego ucesce drzave u finansiranju nauke? Naravno uvek moze vise, ali NIKADA to ne moze biti ni priblizno uporedivo sa privatnim biznisom koji finansira pevaljke i pro. sportiste - to su sasvim drugacije kategorije.

Medijska paznja nema blage veze sa "koriscu za drustvo" vec sa atraktivnoscu teme (gledanoscu) - tako funkcionise sistem vekovima, od starog Rima do danas - 'leba i igara.

[ MyWay @ 08.08.2009. 20:33 ] @
Citat:
stil: Ajde ovako. Pogledaj jednog "fuzbalera" i jednog hirurga na primer. Ko ce "meni" da vise pomogne u zivotu ako mi nekad zatreba ?
Kakvi ste vi demagozi - čudim se da se niste već oprobali u politici i ti i rudarska majka.
Da te pitam nešto u tvom stilu, ko će više da ti pomogne u životu ako zatreba, vozač kola hitne pomoći ili naučnik sa početka teme koji je unapredio teoriju strune???!!
I pitanje za rudarsku majku - da li zna koji procenat ljudi koji su trenirali neki sport postanu vrhunski sportisti??! Rudar može da postane svako ko hoće a za vrhunskog sportistu je potrebno mnogo rada, talenta i uloženog vremena i sredstava.
[ pri3rak @ 08.08.2009. 20:40 ] @
Citat:
stil: @ Ivan Pa ništa onda ukini plate lekarima. I u sledećoj iteraciji generacija tvojeg unuka ne bi imao ko da operiše, ili bi ga operisao fudbaler :) Zbog toga što je bi to bio "zanat" u izumiranju. To bi bilo vraćanje korak u nazad razvoju društva. Molim te pročitaj moj prethodni post i reci gde sam ja pominjao enormno bogaćenje. Plate i medijska pažnja u skladu sa odgovornošću i koristi za društvo to je ono što sam hteo da kažem.


Znas kako cak i u Srbiji, plata lekara opste prakse je ~50k rsd, plata spaecijaliste je ~70k rsd, ... itd Na sve to bitno je da se napomene da su to barem danas sigurne pare tj redovno dolaze.Kada to uporedis sa njihovim kvalitetom,znanjem, odgovornoscu i pogledas iz perspektive ekonomske realnosti sredine u kojoj se nalaze videces da su prilicno dobro placeni.

Drugo tokom 90tih su bili mnogo slabije placeni, plate su kasnile, bili su zezani na sve moguce nacine, pa opet evo danas imas ~1000 lekara na birou rada samo u Beogradu sto bas ne ostavlja utisak profesije kojoj jenjava popularnost i koja se gasi.

Sasvim je suluda pretpostavka da bi im neko ukidao plate, naprotiv ne.Da bi ti bilo koji sistem u drzavi funkcionisao mora biti gradjen i u kontekstu ekonomske odrzivosti, pa tako i zdravstvrni sistem.Svaka njihova uskuga kosta, postoje cak i cenovnici i oni te pare zarade.Osiguranicima usluge placa RZZO a drugi placaju sami.Vremenom ce ovaj sistem postajati na zalost ljudi punih komunisticke inercije sve vise ekonomski realan.

Sto se hirurga tice, oni su placeni i bolje od vec pomenutih grupa,pored toga imaju veoma izglednu sansu za dobrom zaradom u privatnom sektoru, pa tako danas u Beogradu postoje hirurzi koji potpuno legalno zaradjuju milionske (rsd) iznose mesecno. Nema potrebe da im bilo ko sta poklanja, ako im treba vise novca neka se sami izbore za njega.

[ SASA M. @ 08.08.2009. 21:06 ] @
Mislim da zenemarujete cinjenicu da nije isto postati prvi (ili drugi) na svetu u necemu i raditi bilo koji posao za koji mozete da se obucite(skolujete). Dzabe vam najklizavije gacice na svetu, trening 18h dnevno, da bi ste postali sampion treba da imate to jos "nesto" u odnosu na druge ljude.
Sto se tice rudara, tu isto gresite. Kada se pojavio rudar-sampion, odmah je zavrsio na novcanici. Tu Cavic za sada nema sanse.
[ hemarikon @ 08.08.2009. 21:58 ] @
Citat:
@stil: Nemoj o politici.

A šta je ovo nego politika?

Citat:
@SASA M.: nije isto postati prvi (ili drugi) na svetu u necemu i raditi bilo koji posao

Nije niko prisiljen da postane "prvi (ili drugi) na svetu" već je sam to izabrao. Pre nego što udariš glavom u zid treba da se zapitaš da li boli? Nemoj posle pričati da je neko obavezan da te leči. Jer od tvoje glavobolje niko nema koristi.

Rudar koji ne proda ugalj ostaje gladan. I onda pričate "nesposoban da zaradi". Pa onda neka i šampion zaradi prodajući šta već ima da proda.

Činjenica je da beskorisno plivanje duž bazena nije tražena roba. To se ne kupuje pa toliko i vredi. Ako ne može da zaradi, pogrešno je investirao i zatvara radnju. Isto onako hladno kao što svaki dan čujemo "otpušteno 1000 radnika", "otpušteno 2000 radnika" a smradovi iz državnih fotelja sležu ramenima "to je tržište, tako je u celom svetu". A jel' tako? Pa onda isto za sve.
[ stil @ 08.08.2009. 22:26 ] @
Ko o cemu baba o ustipcima.
[ mrle 011 @ 08.08.2009. 22:35 ] @
sport je duhovni opijum za gudriranje robova, koji sluzi za odvracanje razmisljanja, u slobodno vreme, sa sustinskih stvari o egzistenciji, sistemu itd...
sve ostale pojave vezano za isti, ispred televizora, ispod balkona, u kladionici, oko dodele stanova ... su samo posledice toga.

kakve veze sa bilo cime u zivotu ima to sto je tamo neki preplivao bazen za jednu milisekundu brze od nekog drugog, ili ubacio loptica u neku rupicu itd?

sport i te kako ima veze sa politikom.
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 22:51 ] @
Citat:
mrle 011
kakve veze sa bilo cime u zivotu ima to sto je tamo neki preplivao bazen za jednu milisekundu brze od nekog drugog, ili ubacio loptica u neku rupicu itd?


Nekima ima, neki cak i placaju da to vide. Njihova stvar, sve dok te neko ne tera da to radis sta ti imas sa tim :)

I zato su ti sportisti obicno dobro placeni.

Sve dok to nisu tvoje pare, sve je OK.
[ SlobaBgd @ 08.08.2009. 23:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sve dok to nisu tvoje pare, sve je OK.


Kako nisu Mrletove (i moje) pare? Pa od čega RTS plaća prava prenosa nekih stranih fudbalskih liga (to je ono kad 22 dlakava i znojava muškarca trče po travi, a tri dlakava, znojava i ćelava muškarca arbitriraju da li se ova dvdeset dvojica igraju po pravilima, a posle se ljubu i grlu kad nabiju onu krpenjaču u onu mrežu)? Ko normalan to želi da gleda?!
[ pri3rak @ 08.08.2009. 23:07 ] @
Nakon toga prodaju reklamni prostor pa zarade sasvim lepo :)
[ SlobaBgd @ 08.08.2009. 23:10 ] @
Da, ali investirali su Mrletove i moje pare a onda zarađuju a Mrletu i meni nema procenta, a ni inicijalni ulog nam nisu vratili!
[ mrle 011 @ 08.08.2009. 23:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ...

I zato su ti sportisti obicno dobro placeni.

Sve dok to nisu tvoje pare, sve je OK.


ove dve recenice su kontradiktorne.
cije su pare, nego moje?
... i ostalih robova, naravno.

odakle milioni tamo nekome koji ubacuje loptice u rupice, nego odatle sto smo mi robovi, svojim radom, stvorili te milione?
[ pri3rak @ 08.08.2009. 23:48 ] @
Citat:
SlobaBgd: Da, ali investirali su Mrletove i moje pare a onda zarađuju a Mrletu i meni nema procenta, a ni inicijalni ulog nam nisu vratili!


Pa sad.To nije klasican biznis model gde ces ti svojom voljom uloziti novac pa traziti dividendu.To je zakonskom normom (pod pretnjom prinude) naplacen novac kojim se finansira rad naseg "voljenog" javnog servisa.Bottom line je da je dobro ako taj novac ne spiskaju na neku potpunu glupost, a dobro je ukoliko umnoze taj novac pa se njime (eventualno) nesto pametno uradi.Iz sadasnje perspektive sve je dobro dok ne dignu pretplatu
[ MyWay @ 08.08.2009. 23:52 ] @
Citat:
mrle 011: kakve veze sa bilo cime u zivotu ima to sto je tamo neki preplivao bazen za jednu milisekundu brze od nekog drugog, ili ubacio loptica u neku rupicu itd?
Reci mi samo šta je to što se po ovom receptu ne može banalizovati???
Mrle, od komuniste si prešao u nihiliste..
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2009. 23:53 ] @
Citat:
mrle 011
ove dve recenice su kontradiktorne.
cije su pare, nego moje?
... i ostalih robova, naravno.

odakle milioni tamo nekome koji ubacuje loptice u rupice, nego odatle sto smo mi robovi, svojim radom, stvorili te milione?


Sta, platio si Tajgera Vudsa? Ili ti je dosao na gajbu i uzeo novac iz novcanika?

Ako izuzmemo te komunjarije tipa "Javni Servis" (plod socijalistickih tendencija) i iste takve komunjarije tipa drzavno finansiranje sportista - profi sport je komercijala - nema veze sa tvojom privatnom lovom dok ne odlucis da budes deo toga.

Uzgred, zaista ne znam sto si ti rob, i ciji si to tacno rob... ali znam sasvim dobro da ja ne finansiram Cavica, Tajgera Vudsa ili Sumahera niti bilo ciji Javni Servis koji ce da salje novinare da snimaju trke... mozda neki mikro delic moje love ode na reprezentaciju zemlje gde placam porez, ali bar odrzavaju druge stvari, pa ako im ostane za takve budalastine neka im - dokle god je dobar put kojim vozim do firme, i ne moram da nosim pistolj da se odbranim od lopova, nisam preterano uzbudjen sa tim faktom.


[ hemarikon @ 08.08.2009. 23:58 ] @
Došli smo do pravih pitanja. A odgovore ćemo dobiti onda kad budemo uvek i na svakom mestu reagovali na političke mahinacije. Dakle, "dura babina kobila". Ko razume shvatio je. Ostalima je "podignut balav nos" dunuo za vrat.

Nemam šta da dodam. Mogu samo da vas citiram:
Citat:
cije su pare, nego moje?
Da, ali investirali su Mrletove i moje pare a onda zarađuju a Mrletu i meni nema procenta, a ni inicijalni ulog nam nisu vratili!
Ko normalan to želi da gleda?!
sport i te kako ima veze sa politikom.
prodaju reklamni prostor pa zarade sasvim lepo
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2009. 00:00 ] @
Pa vi ih zeznite - odjavite TV aparat, nemojte da placate RTV pretplatu i napravite off-shore firmu koja ce da isisava pare iz Srbije.. i time ste ih zeznuli u korenu, i novinare i sportiste :-)
[ pri3rak @ 09.08.2009. 00:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa vi ih zeznite - odjavite TV aparat, nemojte da placate RTV pretplatu i napravite off-shore firmu koja ce da isisava pare iz Srbije.. i time ste ih zeznuli u korenu, i novinare i sportiste :-)


E s' kim ti mislis da ovde imamo posla? :D TV pretplata ti dolazi kao deo racuna za struju, pa ukoliko je ne platis ostanes ne bez TV-a nego bez pogadjas li cega?
[ stil @ 09.08.2009. 07:38 ] @
Citat:
MyWay: Da te pitam nešto u tvom stilu, ko će više da ti pomogne u životu ako zatreba, vozač kola hitne pomoći ili naučnik sa početka teme koji je unapredio teoriju strune???!!



Kažem još jednom, nisu svi stvoreni da budu vrhunski sportisti, naučnici, muzičari... Trebaju da postoje sva ta i ostala zanimanja . Međutim došlo je do poremećaja u značaju koji se pridaje tim određenim zanimanjima i ljudima koji se njiima bave. Taj naš naučnik kojeg pominješ je jednan delić velike slagalice koja će kada se sastavi svima nama rešiti problem energije i zagađenja. http://www.iter.org/proj/Pages/ITERMission.aspx Njegov doprinos je/će biti u boljem razumevanju superprovodnika kako bi se projekat realizovao i kako bi postrojenje imalo veći stepen iskorišćenja. Nešto što je veoma korisno ne samo za njega i uzak krug ljudi već za čitavo čovečanstvo. Treba gledati širu sliku.

[Ovu poruku je menjao stil dana 09.08.2009. u 08:48 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2009. 09:04 ] @
@pri3rak,

Imas savrseno pravo da odjavis TV aparat. Ne mogu ti naplacivati TV pretplatu ako nemas TV, ili tvrdis da nemas TV :-)

@stil,

@Treba gledati širu sliku kazes ti... OK, ali koliko ljudi moze da ukapira "siru sliku"? Ja dajem pola bulje ako sakupis vise od 10-tak% - a i to je vrlo nategnuto :-) Televizijama i politicarima je lakse da profitiraju na 90% nego na nekoj super-maloj manjini.
[ pri3rak @ 09.08.2009. 09:24 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @pri3rak,
Imas savrseno pravo da odjavis TV aparat. Ne mogu ti naplacivati TV pretplatu ako nemas TV, ili tvrdis da nemas TV :-)


Ne u Srbiji, na zalost.TV pretplata se vodi kao taksa na brojilo, uglavnom ukoliko placas struju ne postoji nacin da izbegnes placanje TV pretplate.
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2009. 09:46 ] @
http://www.rts.rs/page/rts/sr/Pretplata.html

Citat:

VI - ODJAVLjIVANjE PRIJEMNIKA

Na osnovu člana 81, stav 9, u slučaju otuđenja prijemnika, raniji vlasnik je obavezan da plaća pretplatu za sve vreme dok taj prijemnik ne odjavi, uz izjavu kome je prodao - ustupio predmetni prijemnik, kao i da ne poseduje drugi prijemnik.

Odjavljivanje se vrši na isti način kao i prijavljivanje.


Napises da si ga bacio u djubre, ili da si ga prodao tetki u Kanadi.
[ Horvat @ 09.08.2009. 09:51 ] @
^^jedino da ne placas pretplatu [legalno,je l da] je da si nekih 90% gluv ili slep ;)
ili ako posedujes 2-3 stana,pa logicno da fizicki mozes biti samo na jednom mestu u jedno vreme,onda mozes "odjaviti" [a kao prijavio si ...] 1-2 tv uredjaja,tj skinuti tv pretplatu

cak i sa preduzecima je velika frka kako skinuti ... a ni za njive/vocnjake nije jednostavno otkaciti pretplatu...
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2009. 09:53 ] @
Hahahaha super fora :-)

Nista, jedino onda da im redovno pravis neku stetu u toj vrednosti... tipa cupas kablove i tako to :-)
[ pri3rak @ 09.08.2009. 09:56 ] @
@Ivan pokusaj da odjavis TV pa reci BTW ovo sa cupanjem nije mnogo svetla ideja za obicnog coveka.Prvo RTS je radiodifuzna kompanija, a ne kablovski operater, pa bi se neko morao malo da iscima oko cupanja, a sa druge strane npr. ganci se nacupase raznih kablova u komercijalne svrhe, pa se za to cuje ili primeti tek kada pola grada/zemlje otkace sa mreze

Citat:
Horvat
ili ako posedujes 2-3 stana,pa logicno da fizicki mozes biti samo na jednom mestu u jedno vreme,onda mozes "odjaviti" [a kao prijavio si ...] 1-2 tv uredjaja,tj skinuti tv pretplatu

E vidis jok, tako se ja osecam kao sveprisutna osoba (barem kada je TV u pitanju )
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2009. 10:02 ] @
Koliko vidim na onoj drugoj temi na ES-u o izbegavanju placanja pretplate (http://www.elitemadzone.org/p1659384) gomila ljudi ne placa tu pretplatu i opomene baca u djubre :-)

Kapiram da im nisu ugasili struju - cim postuju poruke :)
[ pri3rak @ 09.08.2009. 10:20 ] @
Ono sto ja kapiram je da si zaboravio "filozofiju" zivota u Srbiji.Elem onog trenutka kada se neko nakani da pokrene sudski proces protiv njih postaje veselo.Vidis tu istu pricu tu i tamo cujem i za neka javna komunalna preduzeca, i za gradski prevoz i itd. Manje vise ljudima ovde mnogo prija da osete ili barem kazu kako su zahebali drzavu.E sad neko od njih zavrsi i sa prinudnom naplatom ali se onda ne hvali toliko :)
[ flylord @ 09.08.2009. 10:58 ] @
Da li ce i ovi da dobiju stan? http://www.glas-javnosti.rs/cl...-2009/srbija-ima-nove-sampione
[ dejanet @ 09.08.2009. 11:06 ] @
U ovim uslovima savršeno normalna reakcija običnog sveta, jer država (javna preduzeća i uprava) tako i RTV su trošila više od budžeta i u vreme nekih kakvih takvih investicija i privatizacija, pre krize. (RTS ima 7000 zaposlenih)

Molim lepo, kriza, nema para, neka se stisnu, neka smanje svoje troškove. Meni se čini da ih čak povećavaju, a output je katastrofalan.

Šta reći za tv program koji se sastoji od Voice of Amerika, EuroNews, Evronet, 1 fancy FBI serije i 1 fancy CIA serije, raznih reciklaža i naravno reklama koji čine do 30% programa i gle čuda, blok reklama počinje na svim kanalima u isto vreme.

Druga teška anomalija oko medija u Srbiji, jeste pomoć države PRIVATNIM medijima, kao i reklamiranje državne uprave i javnih preduzeća na istim.

Plus direktor jedne privatne TV stanice dodeljuje stan Čaviću, svaka čast Čaviću, verujem da se radi opet o državnim parama, jel to kandidatura privatnih medija za budžet i obaveznu preplatu uz elektr. brojilo, naravno.

Malo skrenusmo sa teme, ali ovog puta u dobrom pravcu.
[ reject @ 09.08.2009. 11:47 ] @
Citat:
dejanet:Molim lepo, kriza, nema para, neka se stisnu, neka smanje svoje troškove. Meni se čini da ih čak povećavaju, a output je katastrofalan.

Ma koja kriza? U kojim smo mi to velikim tokovima novca bili pa da nas tragicno pogodi kriza?
Nismo mi Island, deluje mi da je kod nas kriza samo novi izgovor za sve sto se desava.

Citat:
dejanet:Šta reći za tv program koji se sastoji od Voice of Amerika, EuroNews, Evronet, 1 fancy FBI serije i 1 fancy CIA serije, raznih reciklaža i naravno reklama koji čine do 30% programa i gle čuda, blok reklama počinje na svim kanalima u isto vreme.

Treba reci da je to nazalost jedan od kvalitetnijih programa koji se emituje kod nas. Uvek
biram emisije sa bbc-a od pre dve godine umesto porodicnog blata.

Citat:
Ivan Dimkovic:Tu ce vam se kazati i odgovor zasto jedan sportista vredi milione.

Naravno, samo sto nasi prolivi ne znaju da ih iskoriste kako treba.

Citat:
stil:Ajde ovako. Pogledaj jednog "fuzbalera" i jednog hirurga na primer. Ko ce "meni" da vise pomogne u zivotu ako mi nekad zatreba ?

Fuzbaler, ako je dobar covek, definitivno. Dace ti potrebnu i neophodnu kintu da bi te hirurg uopste pogledao,
tj. da ne bi umro na listi cekanja.

[ Horvat @ 09.08.2009. 12:23 ] @
@ivan,pa mozes,platis tacno u paru [bukvalno] koliki ti je racun za struju,jer sve preko ide na pretplatu...
ali pricamo o "legalnim" potezima,a za to ,tesko ;)

@pri...treba da odes u el dist. i da odjavis na 2. stanu [ako je na tvoje ime i jedan i drugi] i onda neces placati,samo sto je prilicno komplikovano [ne iz licnog iskustva]
[ hemarikon @ 09.08.2009. 13:54 ] @
Citat:
@Ivan Dimkovic: ODJAVLjIVANjE PRIJEMNIKA

TV prijemnik nisam ni prijavio pa ga neću ni odjaviti. A RTV pretplatu ne plaćam.

Citat:
@stil: nisu svi stvoreni da budu vrhunski sportisti, naučnici, muzičari...

Teško je reći za šta je ko stvoren. Pravljenje "zvezda" je biznis a ne puki talenat.

Citat:
Kažem još jednom

Za mene sportista vredi onoliko koliko novca donese u moj džep. Dakle 0, nula, zero. A rudar? Pa grejem se često na ugalj i treba mi. Zato sam prilično zainteresovan da taj rudar bude motivisan za svoj posao. U tom smislu svaka para koju mu otmu da bi se političari slikali sa "šampionima" je nešto što me itekako zanima.
[ stil @ 09.08.2009. 17:29 ] @
Pitanje je sta podrazumevas pod "zvezda" . Ako pod tim mislis na zvezde Granda onda je tacno to sto kazes. U slucaju naucnika ili sportiste to nije tacno. Pored psihofizicke predispozicije je potrebno puno rada, ali je i jedno i drugo od esencijalne vaznosti za krajnji rezultat. Bavljenje sportom je zdravo i razvijanje takmicarslog duha je takodje vazno ali ne treba ni u cemu preterivati. Ovo sto kazes za rudare se slazem sa tobom.
[ hemarikon @ 09.08.2009. 18:53 ] @
Sportista o kome ovde diskutujemo je postao "zvezda" onda kad je pokazao svoj politički stav. Njegovu "zvezdanu" slavu je "pojačao" predsednik države svojim prisustvom prilikom useljenja. Na istoj svečanosti vidjen je i Veran Matić valjda zato što je B92 pokrenuo inicijativu za prikupljanje novca za kupovinu stana. Ako je novac sakupljen isključivo od privatnih doncija šta će tu predsednik svih gradjana? Ako je predsednik želeo da izrazi priznanje svetskom rekorderu tada je to trebalo po protokolu da se obavi u zvaničnim prostorijama.

Zato, sve ovo smrdi. Označeni sportista se učlanio u "zvezde Granda" i odredio svoju političku orjentaciju. Na taj način je diskvalifikovao sve one koji ne dele njevog politički stav. A istovremeno sebe diskvalifikovao kao predstavnika države Srbije, i legitimisao se kao predstavnik odredjene političke struje.

[ stil @ 09.08.2009. 19:26 ] @
Evo [url=http://www.rts.rs/page/sport/sr/story/129/Ostali+sportovi/77928/Fond+B92+uručio+Čaviću+ključeve+od+stana++.html]vesti[/url] . Pominju se B92 privatne firme i Tadic ali ne i na koji nacin je ucestvovao. Ne znam zbog cega [url] tag ne radi.
[ hemarikon @ 09.08.2009. 21:39 ] @
Citat:
i Tadic ali ne i na koji nacin je ucestvovao

E to je pravo pitanje. A odgovor ćemo saznati kad nam stigne račun i to sa kamatama. Možda bi predsednik nešto uradio iz "čistog patriotizma". Ali sumnjam da "biznismeni" deluju u skučenim okvirima "čistog patritizma". U biznisu "patriotizam" je roba kao i sve ostalo, ima svoju cenu a može biti i kvarljiva.
[ stil @ 10.08.2009. 00:16 ] @
Sta ce neko da uradi sa svojim parama je njegova stvar. Nacin na koji iznosis svoj stav je obicna politicka agitacija. Kako to radis ispada kao da se slazem sa tobom. Ovima koji su sada ovde umesto onih koji su bili pre njih se to moze i reci i po nesto se pomera na bolje. Oni ranije su za****i ovo pa sad godinama mora da se ispravlja. Zbog toga iako se u nekim stvarima slazem sa tobom, ovo jednostavno ne moze da prodje.
[ hemarikon @ 10.08.2009. 06:45 ] @
Ne vidi se posebna razlika izmedj različitih rivalskih bandi. Nažalost, mnogi gradjani upadnu u zamku i svrstavaju se uz jednu ili drugu mafiju u nadi da će i njima ostati neka mrvica. Rešenje nije u podršci ovoj ili onoj bandi, jer je ona ili ova banda bolja. Rešenje je u reakciji na svaki kriminal.
[ stil @ 10.08.2009. 06:51 ] @
Jel hoces da kazes da se ja svrstavam zbog nekakvih mrvica ?

Ne ja se jasno distanciram i posto imam pamcenje kako je bilo kad su se pitali oni a na osnovu one "vuk dlaku menja a cud nikako" .

I naravno da treba reagovati na svaki kriminal - tu se opet slažemo.

Samo nije rešenje da se konstantno kao na traci smenjuju već je rešenje ( zbog toga što su slični ali ne i isti ) one koji su trenutno tu hvatati za gušu i terati ih da rade ono zašta su birani. I zbog toga reagujem kako reagujem.


[Ovu poruku je menjao stil dana 10.08.2009. u 08:20 GMT+1]
[ hemarikon @ 10.08.2009. 07:18 ] @
Iz činjenice da su oni lopovi ne sledi opravdanje da i ovi budu lopovi.
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 04:35 ] @
Zasto sportistima a ne naucnicima...

Pa po sportistima ce vas svi prepoznati u svetu i predstavljaju drzavu na svojevrstan nacin. Neko ce sad reci - pa i naucnici isto to rade.
Malo sutra! Jel znate koliko ljudi u Japanu i inace iz sveta znaju ko je/sta je Nikola Tesla?
Naisao sam samo na jednu devojku, koja zna jer joj je otac neki naucnik (i to iz SSSR) pa joj je on pricao o njemu itd...

Ajmo dalje...

Sta su naucnici uradili...

Napravili su barut, eksploziv, oruzje, atomsku bombu. Doveli su celo covecanstvo u rizik.
Unistili su ozonski omotac, doveli do globalnog zagrevanja.
Sintetizovali HIV - pa nas sada lece od istog, i uzimaju brdo para da naprave lekove za isti.
A ko zna koje su druge jos bolesti napravili.
Zbog tog silnog zracenja od raznih bombi, i raznih uredjaja - pojavljuju se kancerogena oboljenja i sl i zbog toga ljudi umiru, i zbog toga moramo da odvajamo sve veca i veca sredstva za zdravstvo i medicinu.
Treba nam vise struje, pa se razmatraju novi sistemi za pravljenje iste. A zasto - da bismo napajali vishe rachunara. A zasto nam treba vishe rachunara? Da bismo mogli da isprojektujemo bolji izvor el. energije. Jel neko vidi tu kruznu zavisnost?

Jel hocemo o koristi?
Kakve ja imam koristi od toga sto je on neku teoriju unapredio? Nemam nikakvu - stoga on za mene vredi 0 dinara. Sta ja imam od neke teorije o crnoj rupi? Nemam nista.

Da podvucem crtu:
Ko je veca stetochina - naucnici ili sportisti? Naravno - naucnici.
[ stil @ 15.08.2009. 06:36 ] @
Pa nista ti odmah pravac planina - peske - odrekni se svega i zivi ko covek. I nemoj slucajno da da si ukljucio TV da gledas neki prenos ili kompjuter da ovde diskutujes sa nama. Jer su sve to konstruisali neki naucnici ili inzenjeri. Samim tim sto pises ovde opovrgavas svoje stavove. Dosta stvari koje danas postoje i koriste se svaki dan ljudi uzimaju zdravo za gotovo. Primera ima bezbroj.
[ hemarikon @ 15.08.2009. 08:38 ] @
Citat:
@Nemanja Jakovljevic: Jel znate koliko ljudi u Japanu i inace iz sveta znaju ko je/sta je Nikola Tesla?

Raspitaj se koliko njih u Japanu zna za ovog sportistu. A onda kroz 100 godina dodji u Srbiju i medju Srbima se raspitaj za obojicu. Budi siguran da će se o Tesli i dalje govoriti. Ako ni zbog čega a ono bar zbog ventilatora ugradjenog u klima uredjaj, koji je u suštini električni motor pogonjen naizmeničnom strujom. Sve i jedna kuća u svetu koristi tu NAIZMENIČNU struju. Počelo pre 100 godina i malo šta će se promeniti kroz 100 godina. Čak i najsiromašniji u novobeogradskim "kartonskim naseljima" imaju uvedenu naizmeničnu struju. Neki imaju i ventilatore, iako nisu čuli za Teslu. Odlični su plivači na savskim plažama ali to nije zasluga osvajanja medalja nekog sportiste. Niti će šire mase primeniti bilo šta od rezultata osvajača medalje niti će moći da pritisnu prekidač na medalji pa da se nešto pokrene.

Ljudi koriste naučna dostignuća bez napora. Činjenicu da je neko osvojio medalju ne mogu da iskoriste ni za šta. Kroz 30 godina plivanje neće doprineti lakšem životu. Pre 30 godina počeli su da se proizvode prvi personalni računari. Danas to koristi i domaćica dok čita kuhinjske recepte sa interneta. Pritiskom na nekoliko tastera odštampa ću molbu za posao, zahtev za izdavanje nekog dokumenta itd. Kako i za šta da primenim to što je neko osvojio medalju? Vrlo rado bih ako može.

Ako govorimo o zlouporebama i štetnim primenama po život, hajde da kažemo nešto o dopingu. Najveći konzumenti dopinga su sportisti. Zašto su oni spremni da rizikuju zdravlje da bi se dočepali medalje? Na kraju: sve, ama sve i jedna medalja, od evropskog prvenstva naviše, danas ima osnov u nekoj vrsti dopinga. Danas nema vrhunskog sportiste bez dobro organizovanog i provedenog dopinga.
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 09:09 ] @
Znaju za Djokovica (mada nisu znali da je Srbin)
Znaju za Jankovicku, Ivanovicku
Piksi im je idol (ulaz na stadion u Nagoji ima ime Piksi, zapravo po nekim pricama su hteli i ceo stadion da nazovu po njemu, al on nije hteo)

Eto toliko o tome.

Stil: Ja vec godinu ipo dana nisam upalio televizor.
Volim i ja da koristim kompjuter - sad se ne moze bez njega, al da je to dobro - nije.
[ ptak 13. @ 15.08.2009. 09:12 ] @
Citat:
Nemanja JakovljevicEto toliko o tome.

Stil: Ja vec godinu ipo dana nisam upalio televizor.
Volim i ja da koristim kompjuter - sad se ne moze bez njega, al da je to dobro - nije.


Sta rece, nije dobro da gledas TV i koristis kompjuter....ccccc....sinko Aj bez TVa se moze, imas sve vesti na netu, u toku si sa svim desavanjima, ali bez kompa...odnosno da komp nije dobar..ne bi se bas slozio
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 09:25 ] @
Nivo u kome se koristi i u kome ga svi koriste... malo je mozda preterano...
[ stil @ 15.08.2009. 11:21 ] @
Ja nemam ništa protiv sportista. Sportisti trebaju da se takmiče i ljudi trebaju da navijaju. Međutim isto tako pažnja treba biti posvećena i onima koji se bave naukom zbog toga što svi imaju koristi od toga. Te dve stvari ne trebaju da se isključuju. Nekada je bilo ono " Sirotinja igra a bogati gledaju " , a danas je " Bogati igraju a sirotinja gleda " . Mislite o tome...
[ P a j o @ 15.08.2009. 11:24 ] @
Nekoliko puta sam gleda dnevnik samo da bih video hoce li bar 1min vremena odvojiti da obaveste narod da se u Srbiji odrzava takmicenje (sport) intelektualnog tipa (npr takmicenje iz informatike - programiranja isl). I nikad nisam video da su emitovali nesto slicno. Mada postoji jedna emisija koja je intervijuisala Srpske umove - kvadratura kruga (respect).
Primetih ovakvu diskriminaciju u jednom momentu htedoh da posaljem email odgovornom uredniku, ali se predomislih.
Samo nesto (dok se doticem televizije) b92 je napravio clanak, a sto nije to u nekoj emisiji na primer u vestima (ako nije)?

Jednostavno vlada Srbije nema nikakvu zainteresovanost za ovakvu omladinu, jer da ima svakao ne bi bilo ovako.

I drago mi je sto svi pametni i inteligentni napusaju drzavu. Sto da propadaju ovde kad vidie da su necenjeni? Meni je zao sto takvi umovi nemaju odgovarajucu paznju i postovanje kao sto zasluzuju. Ali kao sto je neko ranije rekao uopste ih ne zanima mahanje sa bine.

Veci je uspeh biti populara medju nekoliko inteligentnijih nego mase prostijih, mislim da toga treba da budu svesni!!!

[ hemarikon @ 15.08.2009. 11:24 ] @
@Nemanja Jakovljevic

I šta ja imam od toga što oni njih "znaju"? Bržu vožnju železnicom? Udobniji hotelski smeštaj? Brže skuvan ručak? Šta?
[ Horvat @ 15.08.2009. 11:33 ] @
@pajo,i to nije slucaj samo sa "intelektualnim sportovima" [??] ,nego i sa "underground",tj manje popularnim sportovima...

ako od toga stanica/poljit'cari/bla bla nece zaraditi - nece biti emitovano ;)
[ P a j o @ 15.08.2009. 11:46 ] @
Horvat, totalno si upravu. Ja sam se samo napomenuo intelektualne sportove jer se vise tice teme.
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 12:12 ] @
Citat:
hemarikon: @Nemanja Jakovljevic

I šta ja imam od toga što oni njih "znaju"? Bržu vožnju železnicom? Udobniji hotelski smeštaj? Brže skuvan ručak? Šta?


Pa npr - da ce uopste znati za tvoju zemlju... a ne da bude... cekaj - jel to Sibir? Ili - jel tvoja zemlja u Africi? Cek... tvoja zemlja je tamo na Baltiku? Deo Rusije/USSR?

Lepo je da stranci znaju nesto o tvojoj zemlji. Lepo je da znaju nesto DOBRO o tvojoj zemlji.
Oni su dobri u ovome, dobri su za ovo, dobri su za ono... pa onda kao - ajmo malo tamo.. pa vide - vidi dobar narod... gostoljubiv, prijatan... itd...

Al ako je tebe bas briga - onda u redu. Mozemo i da zatvorimo nase ambasade da sire bilo sta o nasoj zemlji - nego samo konzularno odeljenje za pomoc svojim drzavljanima.
[ Horvat @ 15.08.2009. 13:07 ] @
a sta ZNAJU xy stanovnici xy drzave o tvojoj drzavi ako se pojavi sportas?
je l on deli prospekte o zemlji ili sta?
ili to sto je on 1 u ~7 miliona vrhunski sportas govori nesto o drzavi ili sta?
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 13:16 ] @
Jednostavno se polako gradi interesovanje...
Jedno za drugim - ne treba se zaustaviti na sportistima. Nigde to nisam rekao.
[ P a j o @ 15.08.2009. 13:18 ] @
@ Nemanja Jakovljevic

Mogu samo da cuju da postoji, eventualno da znaju na kom je kontinetu. Opsirnije ce znati samo ako su bas zainteresovani da procitaju na wikipediji. A predpostavljam da je to veoma mali broj ljudi. Zar ne?
Tako da skoro nikakve vajde od njih u tom pogledu...
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.08.2009. 13:22 ] @
@Pajo
Pa i to je neki pocetak - dosta ljudi u raznim zemljama ne znaju nit da postojimo, nit gde postojimo.
A ako se bude culo - srbija ovo, srbija ono - pa majku mu - valjda ce neko okrenuti wikipedia-u. Ili barem ovde el. recnik koji vecina studenata nosi sa sobom, pa ce iskucati Srbija da vide barem osnovne informacije...
[ hemarikon @ 15.08.2009. 14:51 ] @
Citat:
@Nemanja Jakovljevic: Mozemo i da zatvorimo nase ambasade da sire bilo sta o nasoj zemlji - nego samo konzularno odeljenje za pomoc svojim drzavljanima.

Pozdravljam ideju. To je ono što nam treba, u siromašnoj i maloj državi treba uštedeti svaki dinar. Zato treba potkresati bar dve trećine osoblja u besplodnim misijama. Ako je 2 miliona radnika poslano na ulice usled nedostatka posla, takva sudbina čeka i one koji žive od rada tih radnika.
[ Zoran Rodic @ 15.08.2009. 22:39 ] @
Citat:
hemarikon: Pozdravljam ideju. To je ono što nam treba, u siromašnoj i maloj državi treba uštedeti svaki dinar.


I ja pozdravljam ideju.
Konzulate smestiti u kioske na periferiji svakog trećeg glavnog grada, gledano po kontinentima.
Strane ambasade u našoj zemlju srušiti, poplaviti zemljište i gajiti pirinač.

Ambasadore isporučiti na Horgošu, radi uštede u prevozu.
[ hemarikon @ 15.08.2009. 23:36 ] @
A tebe ćemo staviti da nadgledaš radove.
[ Zoran Rodic @ 16.08.2009. 07:31 ] @
@hemarikon: Naravno, samo uz uslov da sve bude pre roka, a plata u rubljama.

Inače, Nadji, Čaviću i sličnima, pored stanova treba posvetiti i više medijskog prostora jer daju mladima najbolji primer šta se može postići sa viškom energije u tim godinama.
Umorni od treninga i željni uspeha su manje izloženi pojedinim negativnim uticajima, kao što je zevanje po kafićima, ćoškovima, alkoholu i narkoticima.


Deca koja se bave sportom su u budućnosti spremnija na poraze, koji ih povremeno i neminovno očekuju u životu a najbolji promoteri toga jesu zapravo, već formirani i aktuelni sportisti.
Da su najbolji ambasadori, to ste već pisali ... tako da je izlišno.

A iskreno, srce mi je punije kad vidim svoje dete na terenu, sa loptom ... na biciklu i rolerima nego za stolom kad uči ...
Prirodno je da deca ne vole školu i da vole da se igraju ... troše tu nagomilanu količinu energije ... pa bih se sigurno zabrinuo za njega kada bih video Teslin poster na zidu umesto Dejana Bodiroge.

Zato čestitke, za uspeh i za useljenje, jer kao sprotisti predstavljaju skoro pa jedinu svetlu tačku na ovom našem medijskom nebu.

EDIT:
A poznato je to da se u Srbiji sve oprašta, sem uspeha.

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 16.08.2009. u 08:48 GMT+1]
[ hemarikon @ 16.08.2009. 08:03 ] @
Odakle si izvadio taj citat što mi pripisuješ?
[ stil @ 16.08.2009. 13:28 ] @
@ Zoran Zbog cega mislis da se oni koji se bave nekom naucnom disciplinom u isto vreme ne bave i nekim sportom. Jel' to nekakav stereotip. Ne vidim razlog zbog cega treba biti iskljuciv. Bavljenje sportom u stvari pomaze mentalnim sposobnostima ali svakako ne bi trebalo da bude samo sebi svrha.
[ Zoran Rodic @ 20.08.2009. 23:34 ] @
Citat:
stil: @ Zoran Zbog cega mislis da se oni koji se bave nekom naucnom disciplinom u isto vreme ne bave i nekim sportom.


Ne mislim.
Samo, naglašavam da je promovisanje sporta od vitalne važnosti za ovu zemlju.

Seti se, osvoje košarkaši zlato ... svi vise na koševima ... vaterpolisti, odbojkaši ... teniseri ... svi na mrežu ... u vodu ... reket u ruku.
Samo pogledaš na teren i odmah vidiš u kom smo sportu trenutni favoriti.
Dosta toga se odlije u klubove ... pa onda ide ona priča o usmeravanju energije.
Drugo, pravi klubovi od svojih članova traže i dobre rezultate u školi.

Meni je trener jednako pratio ocene u školi koliko i moji roditelji.
Mislim, da sam sada bio jasniji ;)
[ hemarikon @ 20.08.2009. 23:59 ] @
Škola je nekad bila na ceni. I pored komunističkih gluposti društvo kao celina je negovalo pozitivne vrednosti. Nikakva "jurnjava za loptom" neće vratiti učenike u školu. Bavljenje sportom samo po sebi ne razvija pozitivne vrednosti u čoveku. To je u drugim sferama ljudske delatnosti. Osim toga, osvajanje medalje u bazenu nije nikog povelo na plivanje. Naprotiv, razmenjuju se poruke internetom i mobilnim telefonima.

Osim toga, šta gradjani imaju od toga što je bivša SFRJ bila olimpijski pobednik u ovom ili onom sportu. Ništa, ta država čak ni ne postoji. Prazna magla se razišla, 2 miliona ljudi samo u Srbiji je ostalo bez posla, fabrike u rukama jeftinih revolveraša, država bez budućnosti.
[ stil @ 21.08.2009. 08:26 ] @
@ Zoran Slazem se stvar je u balansu. Zbog zdravlja ljudi bitno je da se bave nekim sportom. A zbog toga sto ne postanu svi vrhunski sportisti (citaj ne zaradjuju 300k€ po pobedi na nekakvom turniru) moraju da imaju nekakav bekap kako bi mogli od necega da zive kad sportska karijera prodje. Isto tako i oni koji se bave nekom naucnom disciplinom moraju da treniraju tu disciplinu da bi nesto postigli a bitno je da se bave i nekim sportom zbog zdravlja. Tako da te stvari ne treba sukobljavati vec udruzivati jer je samo tako to dobitna kombinacija za sve. Poz.
[ hemarikon @ 21.08.2009. 09:28 ] @
Da bi čovek diplomirao na ozbiljnijem falultetu sa boljim ocenama potrebno je da radi 10-tak sati dnevno. U tom smislu studiranje nije ništa lakše od bavljenja sportom. Kad dobije diplomu to mu ništa ne znači jer se od njega traži "politička podobnost". A onda "mezimac politike" dobije stan protiv-zakonito. I neko će me ubedi da je to "napredak društva".
[ Zoran Rodic @ 21.08.2009. 09:38 ] @
Citat:
hemarikon: Kad dobije diplomu to mu ništa ne znači jer se od njega traži "politička podobnost".


To iz iskustva?
[ hemarikon @ 21.08.2009. 09:42 ] @
Zar misliš da ovakvi kao ja idu okolo obučeni u parole neke političke stranke?
[ stil @ 25.08.2009. 12:18 ] @
2009 Men's Tennis Leading Money Winners -Men's Money List

2009 WTA Tour Leading Money Winners -Women's Money List
[ hemarikon @ 25.08.2009. 12:47 ] @
I kako to vezuješ sa ovom temom?