[ vlada131 @ 11.08.2009. 18:09 ] @
Izvor: Danas, 10.8.2009

Citat:
Zatvorenici iz Gvantanama stižu u Zabelu

Predlog je preko Ambasade Srbije u Americi upućen vladi SAD „kao predlog koji bi popravio odnose sa Amerikom“ * Srbija neće imati formalnih ograničenja da primi zatvorenike iz Gvantanama od momenta kada bude usvojen zakon o posebnom zatvorskom režimu

Autor: A. Roknić

Beograd - Zatvorenici osumnjičeni za terorizam iz Gvantanama, američkog zatvora na Kubi, mogli bi da kaznu izdržavaju u Srbiji, odnosno u posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zatvora Zabela u Požarevcu, saznaje Danas.
Kako za naš list objašnjava izvor iz Vlade Srbije, koji je zahtevao anonimnost, predlog je preko Ambasade Srbije upućen vladi SAD „kao predlog koji bi popravio odnose sa Amerikom“. Prema njegovim rečima, Srbija neće imati formalnih ograničenja da primi zatvorenike iz Gvantanama od momenta kada bude usvojen zakon o specijalnom zatvorskom režimu osuđenih za terorizam i organizovani kriminal. Ovaj zakon je u proceduri u parlamentu i očekuje se da bude usvojen u septembru.
Posebno odeljenje KPZ Zabela, poznatije kao „zatvor u zatvoru“, otvoreno je u januaru 2007. i može da primi 120 osuđenika. Specijalni zatvor se prostire na 2.200 kvadratnih metara, a sve je pokriveno sa više od 100 kamera koje 24 sata snimaju sve delove zatvora. Opasan je zidom visokim šest metara i ima četiri stražarske kule. Svaki zatvorenik će imati svoju ćeliju od sedam kvadrata, u kojoj se nalaze krevet, radni sto i mokri čvor. Zatvorenicima je omogućeno da gledaju televiziju.
Američki kongres je početkom ovog meseca predložio predsedniku SAD Baraku Obami da nijedan zatvorenik iz Gvatanama ne bude prebačen na američko tlo dok ceo plan o budućnosti zatvora i zatvorenika ne bude završen. U zatvoru se nalazi ukupno 240 zatvorenika.
Inače, američki Stejt department je krajem prošle godine zatražio od stotinak zemalja da na dve godine prime izvestan broj zatvorenika. Senat SAD početkom maja nije prihvatio zahtev američkog predsednika da odobri 80 miliona dolara za zatvaranje Gvantanama. Senatori su svoju podršku tada uslovili dostavljanjem detaljnijeg plana o tome šta će nova administracija učiniti po pitanju prebacivanja 240 osoba osumnjičenih za terorizam iz Gvantanama. Taj novac je prebačen za operacije u Iraku i Avganistanu.
Amerika je zbog primene agresivnih metoda tokom ispitivanja zatvorenika u ovom vojnom zatvoru optužena da teroriše zatvorenike.
Da bi mogle da prime zatvorenike iz SAD najavile su Italija, Velika Britanija, Portugalija, Španija i Francuska. Zemlje koje su odbile da prime zatvorenike iz Gvantanama su Australija, Austrija, Švedska, Danska, Holandija.
I zvaničnici Saveta Evrope nedavno su pozvali zemlje članice da prihvate zatvorenike iz zatvora u Gvantanamu.
Administracija Džordža Buša bezuspešno je svojevremeno pokušavala da ubedi saveznike da prihvate zatvorenike koji ne mogu da se vrate kući, a koje ni SAD ne žele, a predsednik Sjedinjenih Država Barak Obama najavio je u januaru da će Gvantanamo biti zatvoren za godinu dana.




[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 11.08.2009. u 20:03 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2009. 18:48 ] @
LOL :)

Da se nije to Bajden dogovarao sa Srbima - utaskovao ga Obama da uvali sto vise moze tih likova nekim levim zemljama... mislim posto ona teorija o "sredjivanju posla" sa Holandjanima svaki dan sve manje i manje izgleda verovatna :)
[ a1200 @ 11.08.2009. 18:58 ] @
WTF?!?!

DA LI SU OVI NORMALNI?

To nam treba - "pozitivan imidz" u svetu!!!
Gde ja zivim...

Srbija - septicka jama mocnih
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:05 ] @
Ovo je neka neslana šala? :O
[ barakuda111 @ 11.08.2009. 19:05 ] @
Zemlja je ionako puna olosa, sada cemo poceti jos da i uvozimo. A kad njih uvezemo jos veci olos ce krenuti da ih prati ovamo.

Ko zna zasto je to dobro... Mozda ce nam se povecati teroristicki turizam u zemlji :)
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:08 ] @
Bolje da nam posalju koju cheerlider-sicu nego grupu krimosa. Tu bi lako nasli smestaj.
[ Horvat @ 11.08.2009. 19:08 ] @
zar nije zabela vec krcata?
ovo je samo danas iz "pouzdanih izvora" objavio ili?
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:16 ] @
Pa ako list "Danas" smatras pouzdanim... ;)
[ Horvat @ 11.08.2009. 19:17 ] @
pa ne smatram,zato i pitam ;)
[ HarryTuttle @ 11.08.2009. 19:25 ] @
Vidis Horvat - plan je genijalan - od poreskih para i kredita MMF-a, ce se renovirati deo, ili sagraditi nanovo po "standardima", krilo zatvora - A sve to, da bi Srbija mogla TUDJE ZATVORENIKE da drzi na svome tlu!

Zar ti se to ne cini kao genijalna ideja! Svima lepo, i mocnim zemljama koje ce da ih posalju, i ekipici ovde koja ce da stavi koju paru u dzep...

Samo je loshe za ovaj narod, koji to placa iz svog dzepa, i koji ce biti stavljen na listu zemalja koju Alkaida smatra svojim direktnim protivnicima - ergo, podloznu bombaskim napadima... Mada koga ovde interesuje narod, vladu i ljude koji odlucuju o ovome sigurno ne.

Genijalno, zar ne!?
Ne sumljam da je ideja 'pouzdana' - ako im ne prodje (zbog otpora gradjana), recice da je to samo razmatrano...

P.S. Jos ako pukne neka bomba, pojave se neke Vehebije, koje ce jos pare moci da se obrnu, i slobode ukinu, zarad 'povecavanje bezbednosti gradjana'...


[ vlada131 @ 11.08.2009. 19:28 ] @
Evo šta kaže B92, današnji datum:

Citat:
"Dezinformacija o Gvantanamu"
Beograd -- Vlada nikada nije raspravljala o mogućnosti da zatvorenici iz Gvantanama budu prebačeni u požarevačku Zabelu, kaže Milivoje Mihajlović.


Šef vladine kancelarije za medije Milivoje Mihajlović je rekao da su potpuna dezinformacija napisi u medijima da uopšte postoji takva mogućnost. On je dodao da ni pojednačno ministarstva u Vladi Srbije nisu razmatrala takvu mogućnost. List "Danas" je objavio pozivajući se na izvore u Vladi da taj predlog postoji i da je njegov cilj poboljšanje srpsko-američki odnosi.
Informacija da bi zatvorenici osumnjičeni za terorizam iz Gvantanama, američkog zatvora na Kubi, mogli da kaznu izdržavaju u Srbiji, odnosno u posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zatvora Zabela u Požarevcu iznenadila je i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Oni su za B92 demantovali takve navode.

Zatvaranje Gvantanama već zadaje velike probleme SAD-u. Senat nije odobrio novac koji je tražio predsednik Obama, jer traži plan o tome šta će administracija učiniti po pitanju prebacivanja 240 osoba osumnjičenih za terorizam.

Taj problem je još prošle godine pokušao da reši Stejt department koji je od stotinak zemalja zatražio da na dve godine prime izvestan broj zatvorenika. Pozitivan odgovor stigao je od Italije, Velike Britanije, Portugalije, Španije i Francuske, dok su Australija, Austrija, Švedska, Danska i Holandija to odbile.

Novinarka Ljilja Smajlović kaže za B92 da je teško odgovoriti na pitanje šta bi Srbija trebalo da uradi.Ona objašnjava da se svima dopalo “kada je došao Bajden, ali se nikom nije dopalo kada smo platili milion dolara za Kovačevića, da to nismo platili ne bi bilo posete Bajdena”.

“Albanija je prihvatila pet Ujgura kineskih i zbog toga joj je ubrzan proces ulaska Albanije u NATO. Ne verujem da se Srbija nudila Vašingtonuda prime zatvorenike iz Gvantanama, ali sam potpuno sigurna da će na Srbiju da se vrši pritisak da primi nekog iz Gvantanama. Neki od tih ljudi su koliko sam ja shvatila potpuno nevini. Znate kad primete te kineske ujgure onda ćete pokvariti odnose i sa Kinom. Znači, tu treba biti prilično oprezan i koji profil zatvorenika uzimate i sa kojom zemljom ćete pokvariti odnose, jer te zemlje obično traže da se ti ljudi njima izruče” objašnjava Ljiljana Smajlović.
Kriminolog Zlatko Nikolić za B92 navodi da Srbija nema uslova da primi te zatvorenike, jer nije rešila problem ni sa smeštajem svojih osuđenika :

“Ovo je više neka vrsta činjenja usluge, neko pomodarstvo, eto Americi se mi nudimo kao moćni, ali mislim da je to priča za sebe. Prvo, neće ovi ni da prihvate znajući naše uslove, imate izveštaje OEBS-a, Saveta Evrope i najbolje je da ne diraju tu zver, neka ostane tamo gde jeste ili gde treba. Kapaciteti, dakle nisu problem, uslovi i kadrovi naši koji to treba da rade. Naši ljudi ne znaju jezik tih koje treba da prime, pa ne znam ko će s njima da radi i kako da radi” dodaje Nikolić.

List Danas navodi i da Srbija neće imati formalnih ograničenja da primi zatvorenike iz Gvantanama od momenta kada bude usvojen zakon o specijalnom zatvorskom režimu osuđenih za terorizam i organizovani kriminal.

Ovaj zakon je u proceduri u parlamentu i očekuje se da bude usvojen na narednom zasedanju koje je zakazano za 31. avgust.

Zamenik predsednika Odbora za pravosuđe Miroslav Petković tvrdi za B 92 da u tom Zakonu nema konkretnih odredbi koje omogućavaju da zatvorenici iz Gvantanama služe kaznu u Srbiji.

“Mene ne čudi takav predlog nekoga iz Vlade Srbije, očigledno da tamo sedi priličan broj dokonih ljudi koji smišljaju šta će novo da urade i kada je takav predlog već odbila Austrija, Švedska, Holandija, Beligija i niz drugih zemalja ne vidim nijedan razlog zašto bi Srbija pružila pomoć organima SAD-a upravo na takav nači. Amerika je jedna ozbiljna, velika i moćna država i mislim da joj nije problem da napravi jednu zatvorsku jedinicu u koju bi preselila sve zatvorenike iz Gvantanama” ističe Petković.

Postoje zamerke i na sam zakon, a svoju tvrdnju da on nije u skladu objašnjava kriminolog Zlatko Nikolić.

“Zato što kad nekog izolujete, kako je taj zatvor napravljen bez sadržaja, bez mogućnosti da radi, da se ispoljava kao ličnost,, vi ste ga onemogućili u onim osnovnim pravima koje Krivični zakonik propisuje kao svrhu izvršenja krivičnih sankcija. Zbog toga sam protiv takvog Zakona koji stvara uslove za zatvaranje na srednjevekovni način u tvrđavama, s tim što ih sada više ne vezujemo bukagijama, lancima i katancima, nego elektronskim napravama i tehnološkim novotarijama” naglašava Nikolić.

Posebno odeljenje KPZ Zabela, poznatije kao “zatvor u zatvoru“, otvoreno je u januaru 2007. i može da primi 120 osuđenika.Specijalni zatvor se prostire na 2.200 kvadratnih metara, a sve je pokriveno sa više od 100 kamera koje 24 sata snimaju sve delove zatvora. Svaki zatvorenik ima svoju ćeliju od sedam kvadrata, u kojoj se nalaze krevet, radni sto i mokri čvor.


E sad, šta je tu istina...





[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:31 ] @
Pa nesto ne verujem da ce da raspisuju referendum po ovom pitanju, odakle ti ideja da ce neko nesto da te pita? :D

(je li to bila praksa do sada?)
[ Horvat @ 11.08.2009. 19:32 ] @
@harry,a kao pitali smo se za bilo sta?na sta ce trositi "nas" novac?
i naravno da nikom ne odgovara,ne odgovora ni stanovnicima ove drzave,a ne odgovara bas ni evropi ;)

a i dalje sam pri stavu da sumnjam u verodostojnost "vesti"
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:36 ] @
Kriminolog Zlatko Nikolić za B92 navodi da Srbija nema uslova da primi te zatvorenike, jer nije rešila problem ni sa smeštajem svojih osuđenika...

Ma lako cemo mi svoje, daj prvo goste da smestimo :D
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2009. 19:37 ] @
Pa pazi, da si se pozivao na zvanicne izvore iz Vlade, verovatno ni vest o onih milion $ za onog shibadziju ne bi bila istinita ;-)
[ Kosuth @ 11.08.2009. 19:45 ] @
Citat:
HarryTuttle: Vidis Horvat - plan je genijalan - od poreskih para i kredita MMF-a, ce se renovirati deo, ili sagraditi nanovo po "standardima", krilo zatvora - A sve to, da bi Srbija mogla TUDJE ZATVORENIKE da drzi na svome tlu!

Zar ti se to ne cini kao genijalna ideja! Svima lepo, i mocnim zemljama koje ce da ih posalju, i ekipici ovde koja ce da stavi koju paru u dzep...

Samo je loshe za ovaj narod, koji to placa iz svog dzepa, i koji ce biti stavljen na listu zemalja koju Alkaida smatra svojim direktnim protivnicima - ergo, podloznu bombaskim napadima... Mada koga ovde interesuje narod, vladu i ljude koji odlucuju o ovome sigurno ne.

Genijalno, zar ne!?
Ne sumljam da je ideja 'pouzdana' - ako im ne prodje (zbog otpora gradjana), recice da je to samo razmatrano...

P.S. Jos ako pukne neka bomba, pojave se neke Vehebije, koje ce jos pare moci da se obrnu, i slobode ukinu, zarad 'povecavanje bezbednosti gradjana'...

Reci mi gde skupljaš potpise?
Da stanem u red,potpišem i dopunim ovo svojim predlogom o izboru najvećeg parčeta stipse,pa kad se lepo to parče stipse pronađe da je nabijemo ujka-Samu u prkno,ne bi li se malo smanjilo...
ovako je jako veliki red supozitorija koje bi da mu se zavuku...
[ barakuda111 @ 11.08.2009. 19:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa pazi, da si se pozivao na zvanicne izvore iz Vlade, verovatno ni vest o onih milion $ za onog shibadziju ne bi bila istinita ;-)


Sta je bilo sa tim bizonom? Mislim, ako je oslobodjen treba ce mu neki dzeparac da zapocne zivot da mu se odvoji jos koji milioncic. Bar srpska vlada ima toga koliko hoces
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2009. 19:48 ] @
@Kosuth - Oces reci da je u Strika-Putinovom prku bolje? :D

Sta ces, mala drzava, mora u necije prkno kako god okrenes.
[ Kosuth @ 11.08.2009. 20:06 ] @
Citat:
Kernel-1: @Kosuth - Oces reci da je u Strika-Putinovom prku bolje? :D

Sta ces, mala drzava, mora u necije prkno kako god okrenes.

Ništa ja nisam rekao,to si ti rekao,ili ajd' pitao.
Ja samo znam da dosad još nikada nisam pretendovo ni na jedno,niti ću,a ovim smrdljivcima je i onako svejedno jesu li u prknu ili ne.
[ D.H.Lorens @ 13.08.2009. 22:56 ] @
Dok se poklonici Edipa ne opredele , evo ga jeroplan kojim se , obicno , razvoze do destinacije :

http://www.google.com/search?q...:official&client=firefox-a

"Maltretman " je uobicajen i podrazumevan :



Paaa... ko voli ...! Moze i ovakooo...!



[Ovu poruku je menjao D.H.Lorens dana 14.08.2009. u 00:07 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 12.07.2016. 08:48 ] @
Stigla su dvojica "zatvorenika" iz Gvantanama u Srbiju . Da su krivi bili bi osuđeni i onda bi bili u zatvoru kao pravi zatvorenici . Ovako su samo poklon Srpskoj vladi . Da li imaju svoja dokumenta i da li mogu sada da otputuju gde hoće po svetu . Tako bi trebalo da bude jer su stigli uz pomoć centralnog rasadnika demokratije ! Ili će dobiti naša dokumenta i postati Srbi . Da li će sedeti u zatvoru ili će im država dati stanove i mesečnu apanažu ? A možda će se integrisati u domaće pobornike džihada .

http://www.alo.rs/zatvorenici-iz-gvantanama-u-srbiji/60245

[ Java Beograd @ 12.07.2016. 08:58 ] @
Moram priznati da me je ova vest prilično uznemirila. Definitivno postajemo mesto gde se prazni sadržaj američkih septičlkih jama.

Zašto javnosti nije prezentovano, preko medija, ko su ova dvojica, šta su uradili, šta ćemo mi sa njima, koja je njihova dalja sudbina.
[ qqll @ 12.07.2016. 09:18 ] @
mi smo saveznicka zemlja sa SAD skoro vec 16 godina.

Kmecanje prekaljenih Db nacionalista je neopravdano.
[ SlobaBgd @ 12.07.2016. 09:33 ] @
Eto ove dvojice u nekom domaćem rialitiju čim malo nauče jezik!
[ qqll @ 12.07.2016. 09:39 ] @
kakve njuske.
[ branko tod @ 12.07.2016. 19:38 ] @
Mansur Ahmad Saad al-Dafi rođen je 1979. u Jemenu.

Njegovo hapšenje usledilo je nakon što je utvđeno da je Mansur bio povezan sa Al Kaidom i da je prethodno znao za napade 11. septembra 2001.
Bio je povezan sa nekolicinom lidera Al Kaide i obučavan u jednom od kampova ove terorističke organizacije u Avganistanu, a trening je uključivao i vežbe za samoubilačke napade.
Šefovi Gvantanama okarakterisali su ga kao veoma rizičnog i pretnju za SAD i interese te zemlje, kao i da poseduje veliki broj značajnih informacija za obaveštajne službe.
U izveštaju se navode detalji o njegovoj porodici i odrastanju. Mansur nije išao u vojsku, ali je u detinjstvu naučio da koristi oružje kakvo je AK-47. Bio je, kako se navodi, inspirisan pričama boraca u Čečeniji i odlučio je da se i sam bori, nakon čega je otišao u Pakistan, odakle je stigao u Avganistan 11. juna 2001. godine.
Izveštaj dalje navodi da se Mansur dobro pokazao na treninzima u Avganistanu, te ga je Al Kaida odabrala za samoubilačke misije. Nakon obučavanja u Kabulu, ranjen je u Kunduzu
U novembru 2001. godine odlazi u Kandahar gde je pod komandama morao da se preda Severnoj alijansi, uhapšen je, a u Gvantanamo je prebačen 9. februara 2002. godine.
Kako se navodi, u pritvoru je trebalo da dostavi informacije o kampu za obuku terorista u Avganistanu, kao i o oružju i trenizima boraca Al Kaide.
Prema pisanju američkih medija, Mansur je u zatvoru promenio način razmišljanja, naučio engleski ii završio kurseve potrebne da dobije diplomu srednje škole, a od 2012. se uglavnom pridržavao pravila pritvora.
Američki mediji prenose i detalje njegovog boravka u Gvantanamu, kao i delove pisama koja je slao svojim zastupnicima u kojima hvali američku kulturu.
Tako se Mansur deklarisao kao obožavatelj Tejlor Svift, Šakire, serije “Igra prestola“, filmova Kristofera Nolana, ljubitelj Martina Lutera Kinga.
U nekim pismima sam se navodno zapitao “šta se to dogodilo sa ljudskom rasom“.
“Koliko daleko treba da doguramo kako bismo prestali da se ponašamo ovako. Kada gledam vesti ponekad plačem jer svet onakav kakvog ja znam više ne postoji. Sve što vidim je gubitak ljudskih života, ratovi, haos. I niko ne radi ništa po tom pitanju“, piše on.
[ branko tod @ 12.07.2016. 19:41 ] @
Omar Abdulajev iz Tadžikistana je rođen 1978. i dobrog je zdravlja, navodi se u izveštaju iz Gvantanama.

Abdulajev je priznati član Islamističkog pokreta Tadžikistana (IMT), a verovatno je bio član i Islamističkog pokreta Uzbekistana (IMU). Bio je povezan sa nekim borcima Al Kaide i nekim Talibanima.
Verovatno je prošao obuku u kampovima, a takođe je okarakterisan kao visokorizičan za SAD.
Abdulajev je iz Tadžikistana zajedno sa porodicom otišao još 1992, smešteni su u izbeglički kamp u Imamu u blizini Kunduza, zajedno sa još oko 1.000 izbeglica iz Tadžikistana.
U kampu je bila aktivna IMT, s kojom je Abdulajev lako i stupio u kontakt sa samo 13 godina.
Nakon smrti oca, kojeg su ubili Sovjeti, odlazi u novi kamp u kojem su svi muškarci morali da se pridruže IMT.
Do marta 2001. godine Abdulajev se preselio u Peševar u Pakistanu, a do sada nema zvaničnih informacija o tome kako je uhapšen.
Kako je on sam naveo, uhapsila ga je pakistanska policija u decembru 2001. jer su u njegovoj torbi pronađeni sumnjivi predmeti. Poslat je u zatvor Kohat u Pakistanu, gde je boravio desetak dana, a potom je prebačen u Kandahar. 9. februara 2002. prebačen je u Gvantanamo.
[ bachi @ 12.07.2016. 20:03 ] @
Vučić vagina izdajnička.
[ bachi @ 12.07.2016. 20:10 ] @
https://twitter.com/pegpauler/status/752931346151051264
[ trivo @ 12.07.2016. 20:22 ] @
Dobro rece Java-septicka jama amerike.Danas sam u autu cuo i hteo da iscupam volan kad sam cuo vucka kako s..e o nekim demokratskim tekovinama....definitivno cu prestati da slusam vesti ali ne vredi...(:
[ bachi @ 12.07.2016. 20:33 ] @
Ček, ima li premijer Ustavno pravo da uradi nešto tako? Niti smo ga mi osudili, pitanje je jesu li uopšte i osuđeni zvanično u američkom pravosuđu, koji status ta lice će imati?
[ Radgosta.3 @ 12.07.2016. 23:32 ] @
Verujem da ce Omar Abdulajev i Mansur Ahmad Saad al-Dafi naci iskupljenje u humanitarnom radu sa sirijskim izbeglicama i zdusno im pomagati da ostvare svoj cilj.
[ goran_68 @ 13.07.2016. 07:08 ] @
Ovi su gadno nešto zgrešili jer koliki baksuz treba da budeš da te posle 14 godina robije, iz Gvantanama prebace u Srbiju.
[ bojan_bozovic @ 13.07.2016. 07:18 ] @
Ne bi me čudilo da kad dođu kažu da im je bolje bilo u Gvantanamu ;))))
[ 3way @ 13.07.2016. 11:14 ] @
Ne razumem u cemu je problem. Ovdasnja javnost vec godinama jadikuje nad sudbinom nevinih ljudi zatocenih u Gvantamu, ropstvo, crnci, zlikovci....Pa eto vam prilike - sad ih prihvatite, vodite u banju da se oporave, posle na more, malo setnje po planini, itd...
[ nemojopetlebati @ 13.07.2016. 11:50 ] @
Problem bi mogao biti u sledećem:
Citat:
branko tod@

Abdulajev je iz Tadžikistana zajedno sa porodicom otišao još 1992, smešteni su u izbeglički kamp u Imamu u blizini Kunduza, zajedno sa još oko 1.000 izbeglica iz Tadžikistana.
U kampu je bila aktivna IMT, s kojom je Abdulajev lako i stupio u kontakt sa samo 13 godina.
Nakon smrti oca, kojeg su ubili Sovjeti

Ako je u kamp otišo 1992 nisu su mu mogli ubiti oca "Sovjeti".
Pre će biti da su oca ubili Rusi
jer su "Sovjeti" nestali 1991. tj. pre nego što su Abdulajev i porodica smešteni u kamp!

E sad, kakve to ima veze sa "problemom".
Možda se radi o otporu protiv ruske dominacije.
U USA nisu osudjeni jer im nisu mogli "prikačiti" neprijateljske aktivnosti protiv USA. A za Ruse ih ionako "zabole" pa su ih pustili.

To objašnjava zašto su neki izabrali Crnu Goru jer Crnogorce takodje zabole kitta za Ruse.

A ovi što su izabrali Srbiju crnu, paaa verovatno su se zahebali ili nisu imali izbora.

[ 3way @ 13.07.2016. 12:19 ] @
To uopste nije problem na koji sam ja mislio :)
Problem na koji sam ja mislio je , u stvari, nedostatak mozga.

Patriotska javnost, od kad zna za Internet i satelitske komunikacije, kuka kad 'americkim zarobljenicima', nevinim mladicima odvedeim od sitne dece i takve gluposti...
E, a kad se takav pojavi kod njih, eto problema :)
[ SlobaBgd @ 13.07.2016. 13:05 ] @
Da, samo što jeste zločin kada nekog odvoje od dece i porodice i drže ga u nekom zatvoru 14 godina bez optužbe, suđenja, advokata, prava da se jave porodici.
Takođe, to što kažemo da je gore navedeno zločin, ne znači da treba da žrtvu zločina primimo u svoju kuću. Nikakve veze on nema sa Srbijom, ni Srbija sa njim. Treba ih vratiti kući, da budu pored porodice i u poznatom kulturnom i civilizacijskom okruženju. Nama su oni nametnuti, ma kako se drugačije predstavljalo u domaćoj javnosti.
[ nemojopetlebati @ 13.07.2016. 14:26 ] @
Plaćno mu je.
Dobio je izbore...

Sad gradjanima stižu kamatice.
Glavnica će stići kad mu odseku nogu.
[ Bradzorf012 @ 13.07.2016. 14:31 ] @
Citat:
bachi:
Ček, ima li premijer Ustavno pravo da uradi nešto tako? Niti smo ga mi osudili, pitanje je jesu li uopšte i osuđeni zvanično u američkom pravosuđu, koji status ta lice će imati?


Nema, siguran sam skoro 100% da ne postoji deo ustava ili član bilo kog zakona koji reguliše tu materiju, a da dozvoljava ovako nešto. Međutim, ne znam da li ti je promaklo, nigde, ni u jednoj vesti, ni na jednom portalu, ne piše da je Srbija na osnovu nekog zakona(član taj i taj), sporazuma ili ugovora prihvatila ove ljude. Da stvar bude sumnjivija, nigde se ne kaže ni koji državni organ, ministarstvo, direktorat, agencija je ovo uradio, a nema ni Pere Perića koji bi na sve to trebalo da stavi svoj potpis. Ne očekujem da će ovi napraviti neku glupost, ali mogu samo da sanjam šta bi se desilo u tom slučaju. Policija i tužilaštvo verovatno ne bi mogli da reaguju i kazne odgovorne, jer njih i nema.
[ vladd @ 13.07.2016. 19:36 ] @
Nesto ne vidim veci problem sa ovom dvojicom, ipak su samo dvojica, pa kakvi god da su.

Mada, te sertifikate koje je nacrtala CIA nesto ne mogu da prihvatim kao objektivne, i dodelila im kao razlog da budu u Gvantanamu, a znajuci da je CIA imali neke akcije sa clanovima Al Kaide, u dilemi sam dali su ovi odbili saradnju sa CIA ili su na neki drugi nacin zasluzili Gvantanamo.
A tamo su pod mukama mogli da "priznaju" i da su plesali sa djavolom na mesecini..
[ cmpstr @ 13.07.2016. 19:39 ] @
Sami cackamo mecku. Sta ce biti ako prijatelji ovih zatvorenika krenu u neku misiju oslobadjanja? :)
[ Bradzorf012 @ 13.07.2016. 20:50 ] @
Citat:
vladd:
Nesto ne vidim veci problem sa ovom dvojicom, ipak su samo dvojica, pa kakvi god da su.


Ovo je vrh, vrh vrhova. Šta kažeš samo dvojica, baš tako, to i nije neki problem. Kako bi se osećao, da samo jedan od njih nasrne na tvoju imovinu ili još gore tvoj ili živote tvojih bližnjih? Samo jedan, samo dvojica, samo...
[ dusanboss @ 13.07.2016. 22:06 ] @
Mislim da se diže previše prašine oko ove dvojice. Imamo gomilu radikalizovanih sugradjana od kojih će neki možda odlučiti da pokrenu džihad i na našoj teritoriji. Nikad lakše nije bilo da čovek prihvati svakojake radikalne ideje preko interneta. Kada se tome doda visoka nezaposlenost i vrustriranost mladih ljudi imamo recept za katastrofu.
[ Radgosta.3 @ 13.07.2016. 22:26 ] @
Citat:
nemojopetlebati:
Plaćno mu je.
Dobio je izbore...

Sad gradjanima stižu kamatice.
Glavnica će stići kad mu odseku nogu.


Kako ti znas unapred da ce biti neki napad na premijera gde ucesnici zele da mu odseku nogu?!? Vrlo zanimljiva informacija od tebe. Vrlo zanimljiva.


@vladd, @dusanboss

Postoji jedan primer u Meksiku, Zeta kartel. CIA trenirani specijalci, umesto da se bore protiv kartela, oni su se "pobunili", osnivaju Zeta kartel i sada su najmocnija kriminalna organizacija na americkom kontinentu.

S obzirom na ovo bure baruta na kome sedimo, ako neko hoce da ga potpali i 2 su dovoljna (samo treba analizirati desavanja dan pre nego sto su dobili srpsko drzavljanstvo).

Ovo jeste malo nategnut scenario, ali nisam preterano optimista.
[ DaliborP @ 13.07.2016. 22:32 ] @
Pravicete vi migrante od blata.
[ Sceka @ 13.07.2016. 22:56 ] @
He, he, he... Odlicno, dao sam ti "palac gore" za ovo.

Mada, ne mogu da izdrzim da ne pitam, gde ti ono zivis?


Pozdrav!
[ 3way @ 14.07.2016. 00:04 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Da, samo što jeste zločin kada nekog odvoje od dece i porodice i drže ga u nekom zatvoru 14 godina bez optužbe, suđenja, advokata, prava da se jave porodici.


Eee, tako, tako......Tako treba i sa ovim silovateljima i ubicama....ponuditi im sva moguca prava i advokate...

U svakom slucaju. eto ti ih. Organizuj nesto pa im sudi, trazi advokate, porodice, sta god....
[ SlobaBgd @ 14.07.2016. 00:28 ] @
Verovao ili ne, kada prođe šok i gnev zbog nekog zločina kao što je nedavni nad onom trogodišnjom devojčicom, kada razmislim koliko-toliko hladne glave, da, mislim da i najgorim ubicama i zločincima treba dati advokata i pravo na odbranu. To naravno ne znači da pravdam zločine ili da aboliram zločince, samo ne volim rulju, linč, stihiju.

Nego, vratimo se na slučaj ove dvojice iz Gvantanama. Zašto bih im ja (ili bilo ko odavde) sudio? Šta imamo ja i ti i Srbija sa njima? Zašto bismo im mi sudili ako US of A nije uspela da im nađe krivicu (osim što su rođeni u pogrešnim zemljama i što su bili na pogrešnom mestu u pogrešno vreme)? Kao što rekoh, treba ih vratiti kući.
[ plus_minus @ 14.07.2016. 05:21 ] @
A šta ste očekivali da će da se desi nakon pogače i soli i to - KOME ?!? Šta ste mogli da očekujete kada je taj događaj prošao tako što niko i dalje živ u ovoj Srbiji jadnoj PRSTOM NIJE MRDNUO?
Jeste li to možda zaboravili? Ima li nekoga da možda kojim slučajem zna ko se dočekuje uz pogaču i so u Srbiji .. ? Jeste li svesni koji nivo hipnoze vlada u Srbiji?

Mogu misliti koliki je to danas debilski ponos, biti sns mušica zumzara.
[ dule_ns @ 14.07.2016. 08:47 ] @
Citat:
3way:
Citat:
SlobaBgd:
Da, samo što jeste zločin kada nekog odvoje od dece i porodice i drže ga u nekom zatvoru 14 godina bez optužbe, suđenja, advokata, prava da se jave porodici.


Eee, tako, tako......Tako treba i sa ovim silovateljima i ubicama....ponuditi im sva moguca prava i advokate...

U svakom slucaju. eto ti ih. Organizuj nesto pa im sudi, trazi advokate, porodice, sta god....

Naši sudovi, takvi kakvi su, su ipak mnogo bolji u tome od naših tabloida ili rulje bez mozga. Tako da, ponuditi sva moguća prava sigurno ne, ali ponuditi advokata i pravično suđenje sigurno da (ovo se odnosi na naše kriminalce, ova dvojica nam uopšte ne trebaju).
[ DaliborP @ 14.07.2016. 10:14 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Verovao ili ne, kada prođe šok i gnev zbog nekog zločina kao što je nedavni nad onom trogodišnjom devojčicom, kada razmislim koliko-toliko hladne glave, da, mislim da i najgorim ubicama i zločincima treba dati advokata i pravo na odbranu. To naravno ne znači da pravdam zločine ili da aboliram zločince, samo ne volim rulju, linč, stihiju.

Tako je, svako ima pravo da se brani, to se valjda neke tekovine civilizacije. Ali cisto sumnjam da su ova dvojica imala ikakva prava kad ih se docepala Busova administracija. Mogu da napisu sta god hoce, ali nesto im slabo verujem, i da jesu krivi za nesto, ne bi me cudilo da je to maksimalno preuvelicano. Taj Gvantanamo treba da se zatvori podhitno, to je sramota za Ameriku.
[ Ivan Dimkovic @ 14.07.2016. 11:02 ] @
Liferovanje tih ljudi u trece zemlje je podjednako sramotna stvar. Jasno je da je u pitanju cista domaca USA politika (verovatno niko ne zeli da bude osoba koja je odobrila da pusti te ljude na slobodu, takodje ni slanje u USA nije politicki podobna opcija, tako da ostaje samo ovo sto se desava :() - ono sto je najstrasnije je da ljudi nemaju pravo na osnovne civilizacijske tekovine zbog toga.

Ovo guranje trecim zemljama je verovatno smislio neki americki Sir Humphrey, ideja je da se zavrne ruka ili poturi sargarepa dovoljnom broju zemalja da problem "nestane".

Citat:
DaliborP
da su ova dvojica imala ikakva prava kad ih se docepala Busova administracija.


Steta koju je neokonzervativna struja napravila USA diplomatiji sa celom tom post-9/11 politikom (od Gvantanama i, ne zaboraviti, nelegalnog transfera ljudi preko trecih zemalja, preko napadanja Iraka zbog nepostojecih WMD-ova, preko Abu Ghraib-a pa sve do pobijanja svadbi dronovima), ce verovatno imati svoje poglavlje u istorijskim citankama.

Ali pre osude Bushove administracije (koja svakako zasluzuje osude, bez zabune) ne treba zaboraviti i ovo:

Citat:

PRINCETON, NJ -- The latest Gallup poll shows that Americans favor the use of ground troops in Afghanistan by more than a four-to-one margin, 80% to 18%. However, the poll also shows that there are differences in shades of support, with about one-fifth of Americans who can be classified as "hawks," one-fifth as "reluctant warriors," and two-fifths as "willing supporters," in addition to the one-fifth who are "doves."


i:

Citat:
A Gallup poll made on behalf of CNN and USA Today concluded that 89% of Americans thought the Iraq War was justified, with or without conclusive evidence of illegal weapons. 19% thought weapons were needed to justify the war.[9]


Tako da, tesko da ta generacija moze samo da kaze "Bush...".

Citava ta generacija je otvoreno podrzavala rat. Naravno kada su se stvari na terenu promenile u braon boju, odjednom je skocio % pacifista, ali to ne moze izbrisati istoriju.

Amerika je pocetkom prosle decenije bila zemlja paranoika i svesnih podrzivaca bombardovanja.
[ DaliborP @ 14.07.2016. 11:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Citava ta generacija je otvoreno podrzavala rat. Naravno kada su se stvari na terenu promenile u braon boju, odjednom je skocio % pacifista, ali to ne moze izbrisati istoriju.

Amerika je pocetkom prosle decenije bila zemlja paranoika i svesnih podrzivaca bombardovanja.

Ma daleko od toga da krivim samo Busa, vecina tamo podrzava ratove(pritom nemajuci apsolutno nikakvu ideju o cemu pricaju), ali Busova administracija je direktno kriva za to. Ako narod "podrzava" rat, ne mora vlast biti toliko glupa i srljati u bespotrebne ratove, a to je ono sto je Bus uradio, i usput je uspeo da napravi neprijatelje tamo gde ih nije bilo.
[ SlobaBgd @ 14.07.2016. 12:03 ] @
Nije "narod" srljao u rat zato što je takav, ratoboran po prirodi i kratkog fitilja, već je upravp američka politička "elita" stvarala preduslove da imaju podršku domaćeg javnog mnjenja kada treba "pacifikovati" i "demokratizovati" neku zemlju. Dakle, američki establišment je i tvorac i podstrekač i onaj ko vuče najviše koristi iz jastrebovske spoljne politike, pa od američke vlasti očekivati da donosi mirotvorne odluke nije baš logično. Da se "narod" pita, pola ratova Amerika ne bi vodila.
[ 3way @ 14.07.2016. 12:06 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Verovao ili ne, kada prođe šok i gnev zbog nekog zločina kao što je nedavni nad onom trogodišnjom devojčicom, kada razmislim koliko-toliko hladne glave, da, mislim da i najgorim ubicama i zločincima treba dati advokata i pravo na odbranu. To naravno ne znači da pravdam zločine ili da aboliram zločince, samo ne volim rulju, linč, stihiju.


Ne treba. Takve stvari dovode do podsmevanja zrtvama. Da li sudis psu koju je ubio coveka ili ga uspavas?

Citat:
SlobaBgd:
Nego, vratimo se na slučaj ove dvojice iz Gvantanama. Zašto bih im ja (ili bilo ko odavde) sudio? Šta imamo ja i ti i Srbija sa njima? Zašto bismo im mi sudili ako US of A nije uspela da im nađe krivicu (osim što su rođeni u pogrešnim zemljama i što su bili na pogrešnom mestu u pogrešno vreme)? Kao što rekoh, treba ih vratiti kući.


Realno - da li mi mozemo da ih vratimo kuci? Da li nas neko nesto uopste pita?
[ član @ 14.07.2016. 12:46 ] @
cekajte, kako sad odjednom americka vlast i Bus odlucuju o ratovima?! zar na mnogo tema na ovom forumu nije konstatovano da to rade mracni vladari iz senke a ne neke marionete poput Busa, Obame, Blera i slicnih?! nisu mi sad bas stvari najjasnije...
[ dusanboss @ 14.07.2016. 15:58 ] @
Naravno da rade valdari iz seneke preko svojih "spokesman-a". Jel moguće da postoje ljudi koji ne vide ili ne žele da vidi ili ne znam iz kog razloga guraju glavu u pesak i ne žele da vide očigledno.

USA je primer za knjige o marionetskim političarima. Iluzija izbora. Ove godine koriste taktiku koju smo mi već razradili. Danas je mnogo lakše naterati ljude da mrze nego da vole i tako imamo Trampa i Hilari. Biraće manje od dva zla, a ustvari ne biraju ništa.
[ vladd @ 14.07.2016. 16:29 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
vladd:
Nesto ne vidim veci problem sa ovom dvojicom, ipak su samo dvojica, pa kakvi god da su.


Ovo je vrh, vrh vrhova. Šta kažeš samo dvojica, baš tako, to i nije neki problem. Kako bi se osećao, da samo jedan od njih nasrne na tvoju imovinu ili još gore tvoj ili živote tvojih bližnjih? Samo jedan, samo dvojica, samo...





Razbile bi se vase brige, bar za tog jednog..ili obojice, ako se razvesele u paru

Uzgred, vidim da su neki parcijalno strasljivi, kao da nema dovoljno psihopata naokolo, ali su oni valjda "nasi"...
Meni nije problem ako su soleri, veci su problem ovi iza kojih stoji sistem, pa su kao "mocni"...
[ 7.scena @ 14.07.2016. 16:43 ] @
Genijalni Somborac ih integrisao u srpsko društvo :D.

[ vladd @ 14.07.2016. 18:19 ] @
Upravo pravi odgovor je dao Somborac,

Citat:
Prema izveštajima, Mansur je u zatvoru promenio način razmišljanja, naučio engleski i završio kurseve potrebne da dobije diplomu srednje škole. Preneti su i delovi pisama koja je slao svojim zastupnicima u kojima hvali američku kulturu. Osim Tejlor Svift, Šakire i „Igre prestola“, ljubitelj je filmova Kristofera Nolana i lika i dela Martina Lutera Kinga.


Nesto se ne osecam ugrozen, mozda neki zaposleni po javnim preduzecima, bice ozbiljno kvalifikovan za Srbiju...

Ima sve predispozicije da nastavi ubrzano skolovanje...

P.S.
Prilicno mi smeta malogradjanska histerija, na sta je Srbija spala, da se kriju od pomracenja Sunca, da se prihvata terminologija jedne modifikovane nadzakonske organizacije nazvane CIA, i pride da se tim bulaznjenjima veruje beskonacno, a jos mije losije kada vidim eminentne nazovi politicare, koji sa perverznim zadovoljstvom uzgajaju primitivizam i podgrevaju histeriju, ne bi li opstali iznad plebsa..
Gde nestade multikulturalnost, gde nestade domace vaspitanje...da se nisu procitale cijine kvalifikacije, niti bi se imalo pojma ko su dva stranca, niti bi se obracala paznja, niti bi se razvijale isprazne diskusije..

Pa sto migranti ne "siluju" po Srbiji, vec na nekim lokacijama svojih odredista...ili je i ta prica u necijem interesu...
[ dusanboss @ 14.07.2016. 23:59 ] @
Ne znam kako će se provesti ova dvojica ukoliko budu oslobodjeni i pokušaju da se uklope u naše društvo. U moje mesto je došao jedan Alžirac, oženio se sa lokalnom starijom ženom. Deo meštana misli da je došao kao izvidjać za ID. Drugi deo mu ne veruje i ostavlja to kao mogućnost. Jako mali broj ga vidi bez tih sočiva terorizma koja su nam svima na silu stavljena. I ja imam problem da se otarasim predrasuda.

E sad, to je čovek za čije predhodno ponašanje nema nikakvih loših indicija, a ljudi ga opet osudjuju. Kako će proći ovi za koje se sumlja da su povezani sa terorizmom?
Ne znam, ali ne bih bio u njihovaj koži.

Ne znam da li su krivi, ali ne mogu da dokažu ili su ipak imali neke veza, ali ne dovoljno za osudu ili su možda potpuno nevini. Malo me buni to što ih nisu vratili u zemlju gde su ih pokupili.
[ vladd @ 15.07.2016. 06:41 ] @
Misljenje mase u Srbiji je jako sumnjivo, po pitanju razuma i logike. Pretezno zbog sebicnosti, alavosti i deformisanog morala. Za sta postoje svakodnevni dokazi..

Cuti se o mnogo ozbiljnijim stvarima vezanim za zajednicu, ali se zato divno raspreda o nebitnim stvarima.
[ dusanboss @ 15.07.2016. 12:06 ] @
Izgleda da nam je u genima ta osobina guranja stvari pod tepih i gledanja u komšijsko dvorište dok svoje ne vidimo. Ne znam, nisam živeo u drugim društvima pa da mogu tačno da poredim.
[ bojan_bozovic @ 15.07.2016. 12:15 ] @
dusanboss

Ispravno je "sumnja" a ne "sumlja".
[ miki069 @ 15.07.2016. 12:40 ] @
O kakvom suđenju se priča?
Ova dvojica mudžahedina su slobodni građani Republike Srbije.
Sada sledi državljanstvo, diploma, službena kola...
[ dusanboss @ 15.07.2016. 12:56 ] @
Ne verujem da su ustanju bilo šta da urade. Biće pod lupom kako bezbednosnih služba tako i raje.

Ko zna šta im je uradjeno u gitmou. Moguće da so obradjeni nekim MK ultra 2000 programom.

Ispiranje mozga je veoma realno i funkcioniše. Pogotovo ako neko može da radi sa tobom šta hoće 24h na dan 15 godina.
[ dusanboss @ 22.02.2017. 17:18 ] @
Kad je i u Gvantanamu bolje nego u Srbiji

http://www.blic.rs/vesti/svet/...ego-u-gvantanamu-video/n46ctyv
[ superbaka @ 22.02.2017. 19:10 ] @
nije njemu Srbija losa nego mu je Nemacka bolja...
[ pajapop @ 22.02.2017. 19:30 ] @

Pa da... U Nemacku je stigao i Kurta i Murta, a on se toliko skolovao u alkaidi, trudio, dokazivao, pa cak i robijao,...i sve to da bi na kraju zavrsio u Srbiji, bez mogucnosti da pokaze svoje "vestine"...Bezvezeeee!
[ dusanboss @ 28.02.2018. 20:46 ] @
Al nas nahvali ovaj. https://www.youtube.com/watch?...ontinue=2034&v=x-v3oH3YRDw

Jel zna neko šta bi sa ovom dvojicom? Jel ovaj još kod nas? Jel onaj drugi uopšte dolazio?
[ pajapop @ 28.02.2018. 22:42 ] @

Ako nisu otisli u Legiju...ja ne bih znao...