[ Ivan Dimkovic @ 13.08.2009. 18:46 ] @
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8198766.stm

Citat:

The French and German economies both grew by 0.3% between April and June, bringing to an end year-long recessions in Europe's largest economies.


A u drugim vestima...

Fed says worst of recession over
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8197859.stm

I tako dalje...

Izgleda da je truli zapad jos jednom propao ;-)
[ Tyler Durden @ 13.08.2009. 18:53 ] @
hehehhe,
napokon smo vidjeli i kraj americkog carstva :)

pa vec neko vrijeme situacija izgleda puno bolje i mirnije, mada nisam vjerovao da ce vec sad da proglase kraj.
[ Slobodan Miskovic @ 13.08.2009. 19:05 ] @
Sve je to super ali mene interesuje koliko ljudi se vratilo na posao ove godine a koliko je ostalo bas posla...to je pravi indikator a ne neke cifre sa berze i slicno ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.08.2009. 19:10 ] @
Kao sto i sam znas, trziste radne snage ima "prozor" kasnjenja od nekoliko meseci u odnosu na berzu.

Bas kao sto otpustanja pocinju posle nekog vremena od padova na berzi, tako i oporavak trzista radne snage pocinje nekoliko meseci posle vidnog opravka berze.

Inace, u poslednjoj vecoj recesiji je trebalo dosta vremena od oficijelnog izlaska do prvih skakanja zaposlenosti.

Uzevsi te pretpostavke, ako ekonomija nastavi da ide u dobrom pravcu - vece skokove zaposlenosti mozemo ocekivati pocetkom sledece godine.
[ Slobodan Miskovic @ 13.08.2009. 19:18 ] @
Sto znaci da ce obicni ljudi oporavak osetiti tek za min. 2 godine, do krenu da se smanjuju stope nezaposlenosti i vrate u predjasnje stanje... Naravno, ko prezivi do tada :)
[ Tyler Durden @ 13.08.2009. 19:22 ] @
A sto se ti brines za obicne ljude toliko?
[ Slobodan Miskovic @ 13.08.2009. 19:28 ] @
Jel zabranjeno? :)))))
[ musicmaster @ 13.08.2009. 19:59 ] @
Citat:
Tyler Durden: A sto se ti brines za obicne ljude toliko?


Ovo gore citirano je jedno od najgorih pitanja koje sam mogao da pročitam danas.
Kladim se da veliki broj što običnih, što neobičnih korisnika misli isto.

/edit: flame.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 16.08.2009. u 10:51 GMT+1]
[ NicholasMetropolis @ 13.08.2009. 20:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovichttp://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8198766.stm



A u drugim vestima...

Fed says worst of recession over
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8197859.stm

I tako dalje...

Izgleda da je truli zapad jos jednom propao ;-)


Jel to kažu isti oni ekonomisti što su pre dve godine rekli da je sve OK?

Ja ne vidim da je do sada bilo šta urađeno na prevazilaženju krize. Nijedan od uzroka koji je doveo do pojave ove krize nije uklonjen. Scenario posle dot-com balona se ponovio. Isto kako je posle pucanja dot-com balona Greenspan odložio recesiju time što je dozvolio da se naduva balon sa nekretninama, tako su odložili depresiju time što su potrošili novac koji nemaju. Sledeći balon će biti još veći. Pitanje je samo, šta će se desiti kada on pukne.
[ Ivan Dimkovic @ 13.08.2009. 20:06 ] @
Citat:
NicholasMetropolis
Jel to kažu isti oni ekonomisti što su pre dve godine rekli da je sve OK?


Ovaj, ne kazu ekonomisti nista - izlazak iz recesije je podatak koji se racuna, a moze se tumaciti kako god hoces.

Citat:

Ja ne vidim da je do sada bilo šta urađeno na prevazilaženju krize. Nijedan od uzroka koji je doveo do pojave ove krize nije uklonjen


Uradjeno je i te kako dosta toga - od radikalnih mera federalnih rezervi do promene u zakonima koji regulisu nadgledanje finansijskih institucija.

Citat:

Sledeći balon će biti još veći. Pitanje je samo, šta će se desiti kada on pukne.


Dobro, vec smo presli na sledeci balon ;-)
[ NicholasMetropolis @ 13.08.2009. 20:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj, ne kazu ekonomisti nista - izlazak iz recesije je podatak koji se racuna, a moze se tumaciti kako god hoces.


Mogu oni da vide da je pad GDP-a zaustavljen, da je rast nezaposlenosti zaustavljen, ali to su privremeni efekti FED-ovog štampanja ogromne količine dolara.

Citat:
Ivan Dimkovic: Uradjeno je i te kako dosta toga - od radikalnih mera federalnih rezervi do promene u zakonima koji regulisu nadgledanje finansijskih institucija.


To su površne promene. Ekonomski problemi Amerike su mnogo dublji od problema finansijskog sektora. Šta god da su uradili sa finansijskim zakonima američka ekonomija nije ništa održivija nego pre ove krize. Čak naprotiv. Sada su u još većim dugovima.

Ako već nisi čitao, ili gledao neki od brojnih intervijua sa Peter-om Schiff-om pogledaj obavezno. Posebno je interesantan jedan video iz 2006. sa nekog skupa ljudi koji su u nekretninama gde je održao predavanje, gde je tačno rekao šta će se desiti i bio ismejan. Takođe bih preporučio Chrisa Martensona.
[ Tyler Durden @ 13.08.2009. 21:27 ] @
Citat:
Jel zabranjeno? :)))))


:)
naravno da nije.
nego mi je to refleks od politicara koji najvise od svega brinu za obican narod i rade na boljem sutra za taj obican narod. na rijecima.
koji usput nisu osjetili nikakvu krizu ni u teoriji, ali su puni empatije na svakom koraku. a nisu samo politicari takvi.

/edit: flame.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 16.08.2009. u 10:52 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 00:16 ] @
Citat:
NicholasMetropolis
To su površne promene. Ekonomski problemi Amerike su mnogo dublji od problema finansijskog sektora. Šta god da su uradili sa finansijskim zakonima američka ekonomija nije ništa održivija nego pre ove krize. Čak naprotiv. Sada su u još većim dugovima.


Meni je daleko bitnije da su DE i FR izasle iz recesije od USA iskreno... sto se USA tice, videcemo da li su njihove reforme finansijskog sektora "povrsne" ili malo dublje jako brzo - za par godina, cim krene novi talas rasta.

Na kraju krajeva, ako je nesto dobro od ove krize bilo, a to je rapidno ubrzavanje osiguravanja svetskog finansijskog sistema od USA - Kina je dobila vrlo velike koncesije zato sto su ponudili cist kes, i velike nas promene ocekuju u sledecoj deceniji po odnosu snaga.

U svakom slucaju - svet za 10-tak godina, kada se opet moze ocekivati neka "USA recesija" nece imati veze sa danasnjim po pitanju zavisnosti svetskih finansija od USA. To sto se USA desava danas je ista prica koja je zadesila GB pre mnogo godina.
[ NicholasMetropolis @ 14.08.2009. 01:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Na kraju krajeva, ako je nesto dobro od ove krize bilo, a to je rapidno ubrzavanje osiguravanja svetskog finansijskog sistema od USA - Kina je dobila vrlo velike koncesije zato sto su ponudili cist kes, i velike nas promene ocekuju u sledecoj deceniji po odnosu snaga.


Tačno tako. Polako je počelo dekuplovanje svetskog finansijskog sistema od USA, ali ovo je tek početak. Razlog zbog koga sam pominjao USA je to što je svetska ekonomija i dalje vezana za dolar. Tako će ostati sve dok ne dođe do finansijskog loma u USA i onda će biti ozbiljne recesije i u EU. Nije još ništa gotovo.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 10:15 ] @
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8201056.stm

Citat:

Hong Kong emerges from recession

The economy of Hong Kong has emerged from recession, posting growth of 3.3% in the three months from April to June.


:-)
[ Slobodan Miskovic @ 14.08.2009. 10:26 ] @
Videcemo u oktobru kako ce biti. Ovo je sve posledica intervencija pocetkom godine. Sada su te intervencije vlada dosta manje, videcemo da li ce privreda zabeleziti rast u drugom kvartalu i koliko ce to biti u odnosu na proslu godinu. Ovo sada je samo prividni oporavak, pravi ce biti ako se to nastavi i na jesen...
[ Shadowed @ 14.08.2009. 10:34 ] @
April-jun jeste drugi kvartal.
[ vladd @ 14.08.2009. 11:32 ] @
Sto rece Ivan dobro je da neko izlazi iz recesije, a Ameri neka se ceskaju. Oni su i izazvali, alavoscu, ljuljanje dolara, finansijsku krizu, a zatim i ekonomsku.

Sada kada se snazni oporavljaju, Amerika mora da vosi racuna o svojim japijima(tako omiljenim Lesliju) i o svom svetskom rejtingu, narocito ekonomskom. Nakon ekonomskog, sledi i interesni, nece ima bas biti prepusteno da je svaka tacka planete nihova "interesna sfera".

Napravice se nov medjunarodni sistem koji ce izbeci(marginalizovati papiric) dolar, a tada Ameri silaze sa trona..Brazil, Rusija, Kina i Indija vec funksionisu sa regionalnim valutama..

Poz
[ Slobodan Miskovic @ 14.08.2009. 11:39 ] @
@Senak

Greska, mislio sam na 3 kvartal.
[ DaliborP @ 14.08.2009. 11:40 ] @
Kakva gomila bullshita :)
Ono, nezaposlenost veca iz dana u dan U EU ali eto recesija je pri kraju. Da li neko stvarno veruje u to?


[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 11:45 ] @
Ameri su u vrlo teskom nok-daunu i njihova reputacija je pod ogromnim znakom pitanja - i ja sam sklon da mislim da su zapravo nepovratno izgubili na duzi rok, ali... umeju oni i da iznenade, videcemo.

U svakom slucaju, ako nista drugo - jako je dobro sto im se desila ta kriza bas u vreme izbora... Da je njihova "konzervativna" opcija pobedila po treci put na konto "terorista", bojim se da bi eskalacija sukoba bila jedno od njihovih izlaza i skretanja paznje javnog mnjenja - ovako sa demokratama koji imaju vecinu i predsednika cenim da ce ipak daleko vise da se bave unutrasnjim sranjima, jedno duze vreme jer njihova demokratska opcija crpi svoju snagu iz slojeva drustva koji su trenutno izuzetno ugrozeni.

A imaju puno toga da popravljaju. Od ekonomije do zdravstvenog sistema. Njihovo stanje se moze jako dobro uporediti sa stanjem njihove auto industrije - u teskom sranju, ogromno i neefikasno :-)
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 11:52 ] @
Citat:
DaliborP
Kakva gomila bullshita :)
Ono, nezaposlenost veca iz dana u dan U EU ali eto recesija je pri kraju. Da li neko stvarno veruje u to?


Mislim da ti ne razumes znacenje pojma "recesija" - to je cisto finansijski pojam vezan za obim ekonomije - nema nikakve direktne veze za nezaposlenoscu.

Drugo, nezaposlenost i finansijska recesija imaju indirektnu vezu - nezaposlenost je zavisna od jacine ekonomije tj. prati je ali sa zakasnjenjem od nekoliko meseci. Ako se secas, prvo je roknula berza, a tek nekoliko meseci kasnije su pocela prva otpustanja.

Takodje, isto vazi i u suprotnom smeru - ako se ovaj trend zaista nastavi jos jedan-dva kvartala, firme ce poceti ponovo da zaposljavaju vise ljudi.

Ono sto je bitno, nezaposlenost SIGURNO nece opasti dok ne dodje do oporavka ekonomije, a ovo sto se desava ovih dana je PRVI i NEOPHODAN korak

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.08.2009. u 13:05 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 14.08.2009. 12:00 ] @
Videcemo, zato i kazem da treba sacekati jos 6 meseci. Dosta velikih firmi je zaposljavanje ljudi radilo pod pritiskom drzave i uz neke povlastice ali sada kada drzave nemaju para da nastave te povlastice pitanje je kako ce sve da ide dalje jer se sada stvar optimalan broj radnika za maximalan profit i minimalne troskove. Poslodavci mnogo dobro znaju kako je tesko otpustiti radnika kad nema krize i kad imas sindikad nad vratom a posto su to sada uspeli (pod parolom:"Kriza je") mislim da se jos dugo vremena nece usuditi da povecavaju broj zaposlenih. Vecina zaposlenih koji su izgubili posao je u administrativnim sektorima i prodaji.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 12:06 ] @
Pa upravo zato povratak zaposljavanja obicno kasni cak i vise nego suprotan smer (pomenih krizu u USA - pocetkom 90tih)

Medjutim jedno je sigurno - bez izlaska iz recesije definitivno nema sanse za povecavanje zaposlenosti, dakle ovo je jedan od neophodnih uslova.
[ DaliborP @ 14.08.2009. 12:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da ti ne razumes znacenje pojma "recesija" - to je cisto finansijski pojam vezan za obim ekonomije - nema nikakve direktne veze za nezaposlenoscu.

Drugo, nezaposlenost i finansijska recesija imaju indirektnu vezu - nezaposlenost je zavisna od jacine ekonomije tj. prati je ali sa zakasnjenjem od nekoliko meseci. Ako se secas, prvo je roknula berza, a tek nekoliko meseci kasnije su pocela prva otpustanja.

Takodje, isto vazi i u suprotnom smeru - ako se ovaj trend zaista nastavi jos jedan-dva kvartala, firme ce poceti ponovo da zaposljavaju vise ljudi.

Naravno da recesija ima veze i to direktne za nezaposlenoscu. To je lancana reakcija.
Bila to indirektna ili direktna veza ne menja cinjenicu da ce trebati dosta vremena da se ekonomija neke drzave oporavi i da se povrate izgubljeni poslovi. Mozda cak i 10 godina u nekim slucajevima, pogotovo u drzavima gde je cela ekonomija vezana za banke kao UK.

A to sto DE izlazi iz recesije u tim promilima stvarno ne predstavlja nista bitno u ovom momentu da bi ti mogao ovakav tabloidni naslov u stilu Kurira da postavis :)
[ Kovacevic Vladimir @ 14.08.2009. 12:10 ] @
Citat:
DaliborP
Ono, nezaposlenost veca iz dana u dan U EU ali eto recesija je pri kraju. Da li neko stvarno veruje u to?


Vest iz naslova deluje pozitivistički, sem onima koji bi više voleli da čitaju kako su bankrotirali...

Starije generacije su postavile tezu da svakih 50 godina mora biti rata da bi se "ljudstvo proredilo" ili dobilo neko novo društveno uređenje i nov kvalitet baziran na činjenici da su ostali živi i kao takvi imaju istorijsko-sudbinsku ulogu za stavaranje novoga.

SEKA je izgleda zgodan momenat da se izvrši totalan "inventar" i sabere šta se sabrati može, a i oduzme šta je za oduzimanje.
Mislim na bukvalnu računsku/analitičku radnju od porodičnog gazdinstva do velikih kompanija i sistema.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 12:15 ] @
Citat:
DaliborP
Naravno da recesija ima veze i to direktne za nezaposlenoscu. To je lancana reakcija.
Bila to indirektna ili direktna veza ne menja cinjenicu da ce trebati dosta vremena da se ekonomija neke drzave oporavi i da se povrate izgubljeni poslovi. Mozda cak i 10 godina u nekim slucajevima, pogotovo u drzavima gde je cela ekonomija vezana za banke kao UK.

A to sto DE izlazi iz recesije u tim promilima stvarno ne predstavlja nista bitno u ovom momentu da bi ti mogao ovakav tabloidni naslov u stilu Kurira da postavis :)


Sta tacno ima tabloidno u celoj prici? Kao sto vidis, iz dana u dan stizu jako dobre ekonomske vesti i to ne samo iz Nemacke vec iz Francuske, Kine, Singapura, Hong Konga itd... - ne znam da li si spavao pod nekom stenom u proteklih par meseci pa to nisi primetio.

To jesu naravno sasvim bitne vesti - Nemacka je godinu dana tavorila u recesiji i ovo je vrlo pozitivan znak POGOTOVU ako se uzme u obzir da je Nemacka >IZVOZNO< orijentisana zemlja, sto znaci da neko vise kupuje. Nema tu nista skandalozno ili ne znam ti ja sta - vec samo govori da postoji velika sansa da je kriza dotakla svoje dno. A fakt da su se azijske ekonomije jos vise oporavile govori da je proizvodnja krenula da se zahuktava sto ce izazvati pozitivan lancani efekat.

Ako to za tebe nije vest, a ti nemoj da citas. Nisam primetio da su se ljudi bunili prosle godine na kisu losih vesti.

Svakako nije "gomila bullshita" osim ako nemas srpski gen prezira prema svemu uspesnom, ako to nisi ti.


[ Slobodan Miskovic @ 14.08.2009. 12:25 ] @
Ja sam misljenja da se previse daje znacaja ovim indikatorima koji su samo pokazatelj upumpanih para, bilo bi suludo da je recesija nastavljena posle svih intervencija. Kao su bi bilo suludo da covek ne moze da dise na aparatima za disanje, naravno da ce disati i ziveti ali kad se aparati iskljuce treba videti da li je sve ok.
[ DaliborP @ 14.08.2009. 12:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta tacno ima tabloidno u celoj prici? Kao sto vidis, iz dana u dan stizu jako dobre ekonomske vesti i to ne samo iz Nemacke vec iz Francuske, Kine, Singapura, Hong Konga itd... - ne znam da li si spavao pod nekom stenom u proteklih par meseci pa to nisi primetio.

izvini, jel se ti salis ili sta? 2.36 miliona nezaposlenih u UK trenutno, rast se nastavlja. U DE nezaposlenost takodjer raste, u julu novih 70k otkaza, sveukupno 3.4 miliona ljudi bez posla. 50k otkaza u malenoj Irskoj u prvih 6 meseci ove godine. Ne verujem da treba da navodim ostale drzave i statistike. Super su ti vesti, nema sta.
Jel ti stvarno verujes da se ovde radi o kvartalima do nekog veceg povrata ekonomije??
Citat:
Svakako nije "gomila bullshita" osim ako nemas srpski gen prezira prema svemu uspesnom, ako to nisi ti.

Tako je, imam srpski gen. Ne svrsavam na promile uspesnosti.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 12:28 ] @
Pa sad... prosle godine su isto upumpavane jako velike pare pa nije bas povracalo kredibilitet i kredit je bio jako tezak za dobiti, jer je svako malo pa neka velika banka / finansijska institucija odlazila bogu na istinu.

Ovo je i bila ideja cele strategije - da se pokrene proizvodnja i trgovina, sto BI TREBALO da se nastavi i omoguci postepen oporavak ekonomije.

Jako je dobro i sto se ovo prvo desilo - moglo je i dalje da ide na dole da je jos neka veca institucija roknula. Ako se ne desi neko neplanirano s***** u sledecih nekoliko meseci, situacija moze da ide samo na gore.

Citat:
DaliborP
zvini, jel se ti salis ili sta? 2.36 miliona nezaposlenih u UK trenutno, rast se nastavlja. U DE nezaposlenost takodjer raste, u julu novih 70k otkaza, sveukupno 3.4 miliona ljudi bez posla. 50k otkaza u malenoj Irskoj u prvih 6 meseci ove godine. Ne verujem da treba da navodim ostale drzave i statistike. Super su ti vesti, nema sta.
Jel ti stvarno verujes da se ovde radi o kvartalima do nekog veceg povrata ekonomije??


Jebote... opet ti o nezaposlenosti. NE VERUJEM ja nista, ali ZNAM da je izlazak iz recesije jedna od PRVIH i NEOPHODNIH stvari za oporavak ekonomije i JAKO JE DOBRO sto se desila, jer NIJE MORALA da se desi - stavise NIJE NI BILO OCEKIVANO da se desi.

Kapiras?

Zato je dobra vest.

Citat:

Tako je, imam srpski gen. Ne svrsavam na promile uspesnosti.


Ako malo izvuces glavu is peska, videces da Hong Kong i Singapur definitivno ne racunaju u "promilima" a to su 2 jako bitne ekonomije pokazatelji trendova.

Niko te ne tera da svrsavas - ali nazivanje ocigledno pozitivnih trendova "bullshitom" je znak da mozda imas doticni gen ;-)

[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 12:35 ] @
Samo za DaliboraP:

- Hong Kong Exits Recession - 3.3% rast ekonomije
- Singapore Exits Recession - 20.7% rast ekonomije
- France Exits Recession - 0.3% rast ekonomije
- Germany Exits Recession - 0.3% rast ekonomije
- Kineska industrijska produkcija u Julu je skocila 10.8% YoY

Ovo je sasvim lepa kolicina vrlo pozitivnih vesti - ako se uzme u obzir da su predikcije bile da ce se gradualni opravak desiti kasnije.

Da li treba "svrsiti" zbog ovoga? Definitivno ne.

Da li treba ovo nazvati "bullshitom" definitivno ne. Obratiti paznju da su Hong Kong, Kina i Nemacka jako dobri indikatori za proizvodnju / izvoz robe - sto znaci da je njihov skok zapravo rezultat gradualnog poboljsanja ekonomije u drugim regijama.


[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:40 ] @
Koliko država još uvek nije izašlo iz recesije?
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 12:41 ] @
Vrlo mnogo - ali Nemacka je najveci proizvodjac u Evropi (i sire) + skok kineske proizvodnje govore neke stvari.

Govore da neko to >kupuje< - a ako neko to >kupuje< znaci da je trziste kredita konacno pocelo da funkcionise.
[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:51 ] @
Citat:
Ivan DimkovicVrlo mnogo - ali Nemacka je najveci proizvodjac u Evropi (i sire) + skok kineske proizvodnje govore neke stvari.


Da.
We are fucked.
And those who aren't, will be.

Ivane, sve u svemu, tebi svaka čast za količinu pozitivnosti koju nosiš sa sobom,
bez zezanja.
[ Laki_Gen @ 14.08.2009. 12:57 ] @
Znamo Dimkovicu da "ponekad" volis da se zaletis sa "dobrim" vjestima. Valjda volis da obradujes ljude ili je ono drugo u pitanju.

Sto se tice Nemacke i Francuske, evo samo nekoliko citata i zasto je ovo u stvari veoma varljiv broj. Nista sto bi moglo da opravda toliki optimizam:

Citat:
The French and German economies were boosted by strong consumer and public spending as well as sharp drops in imports, helping to boost net trade figures. However, some analysts warned that the upturn reflected a raft of temporary measures, such as car scrappage schemes, introduced to boost spending.

Citat:
"Das Plus im zweiten Quartal ist maßgeblich durch die Konjunkturprogramme der Regierung bedingt", sagt Hinze. Entsprechend sei mit erheblichen Einbrüchen zu rechnen, wenn die staatlichen Förderungen wieder auslaufen. Das könnte sich schon im kommenden Quartal spürbar bemerkbar machen, wenn etwa der Abwrack-Boom wieder abebbt.


Citat:
Die Zahlen, die das Statistische Bundesamt am Donnerstag veröffentlicht hat, sind zudem noch unvollständig. Ausführliche Ergebnisse zum zweiten Quartal gibt die Behörde erst am 25. August 2009 bekannt

Prevod: Jos nisu potpuni podaci. 25.08 konacan izvjestaj za drugi kvartal. => Moguce cak i iznenadjenje.

Citat:
nde Juni zählten die Betriebe des verarbeitenden Gewerbes knapp 5,1 Millionen Beschäftigte. Das waren drei Prozent oder 154.900 weniger als vor einem Jahr, wie das Statistische Bundesamt am Freitag mitteilte. "Im Dezember 2002 war die Beschäftigtenzahl zuletzt mit minus 3,2 Prozent noch etwas stärker gesunken", hieß es.

Die exportabhängige Industrie hatte zu Jahresbeginn wegen der weltweiten Rezession die heftigsten Auftragseinbrüche der Nachkriegszeit hinnehmen müssen. Erst in jüngster Zeit zog die Nachfrage wieder leicht an.

Gleichzeitig sank die Zahl der offenen Stellen deutlich um 255.000 auf rund 900.000. Lediglich der Osten Deutschlands verzeichnete hier einen kleinen Zuwachs, weil die Industrie dort weniger exportabhängig ist.

Den stärksten Stellenabbau gab es bei den Herstellern von Gummi- und Kunststoffwaren sowie Metallerzeugnissen mit jeweils 4,2 Prozent. Die Autoindustrie baute 3,9 Prozent der Arbeitsplätze ab, die Maschinenbauer 1,9 Prozent. Die Nahrungs- und Futtermittelindustrie stockte ihre Belegschaft gegen den Trend um 1,6 Prozent auf.


Citat:
Der Vorsitzende des Sachverständigenrats der Bundesregierung, Wolfgang Franz, sagte der Zeitung: „Wir sind mit dem Fahrstuhl im Keller angekommen, jetzt geht es mit der Rolltreppe ganz langsam nach oben.“ Die Rezession sei aber noch nicht überstanden. Es werde keine stürmische Aufwärtsbewegung der deutschen Wirtschaft geben, weil ein Anspringen der Weltkonjunktur nicht zu erkennen sei. Der Wirtschaftsweise warnte: „Wir werden dieses Jahr ein Minus-Wachstum von 5,5 Prozent haben. Das hat schlimme Folgen für den Arbeitsmarkt: Zur Jahreswende wird die Vier-Millionen-Marke gerissen, 2010 bleiben wir aber unter fünf Millionen.“

Neka google prevede, mrzi me da kucam.
[ Horvat @ 14.08.2009. 13:02 ] @
a je l se nesto promenilo u sistemu?
jesu bankari postali manje halapljivi?
sumnjam...ovo je samo odlaganje ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 13:42 ] @
Citat:
Laki_Gen
Znamo Dimkovicu da "ponekad" volis da se zaletis sa "dobrim" vjestima. Valjda volis da obradujes ljude ili je ono drugo u pitanju.


Ma da, ja sam se zaleteo - ja i svaki svetski medij... mozes misliti :)

Vidi, za Nemacku i Francusku mozete da pricate sta hocete, te mali rast - beznacajan, te nekompletno ovo ono.. iako su godinu dana tavorile u cistoj recesiji.

Medjutim, solidan rast proizvodnje u Kini od preko 10%, ogroman rast ekonomije Singapura (koja je indikator za Aziju) i dobar rast u Hong Kongu (gde se obavlja dosta transakcija koje imaju veze sa kineskom privredom) ipak ne mogu biti tek tako dovedeni u pitanje.

Tako da - zao mi je, ali vesti ocigledno jesu dobre. Nisu odlicne, nisu za euforiju - ali su mnogo bolje nego sto se ocekivalo, i to je za pocetak nesto dobro.

Ako ovaj trend bude nastavljen u sledecim kvartalima, to ce definitivno poceti da se odrazava i na obican svet.

Citat:
Horvat
a je l se nesto promenilo u sistemu?
jesu bankari postali manje halapljivi?
sumnjam...ovo je samo odlaganje ;)


Vi pesimisti ste ko oni sto prognoziraju smak sveta - ako se nije desio 2000, desice se 2012... ako se ne desi ni tad, desice se 2027... na kraju krajeva zemlja ce morati da se sprzi za par milijardi godina :)
[ Slobodan Miskovic @ 14.08.2009. 14:03 ] @
Cek, taj rast je u odnosu na proslu godinu u isto vreme ili u odnosu na prosli kvartal?
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 14:05 ] @
Osim ako nije navedeno suprotno, rast se uvek racuna YOY (isti kvartal, prosle godine)
[ vladd @ 14.08.2009. 14:15 ] @
Logicno je da vazi na prosli kvartal, prosla godina ne postoji, odnosno malo znaci.

Nemci i Francuzi su uradili bukvalno sve da odreaguju na krizu, i smanjili uvoz i stimulisali domacu proizvodnju, i podelili otkaze, i regulisali kamate i ponudili gradjanima beneficije.

Uradili su mozda i vise nego sto treba, ali su URADILI...i pokazalo je rezultat.

I zaista je to VAZNO, posto su promenili gradijent, krenuli su prema povecanju proizvodnje, i sada mogu da pocnu da razmisljaju o politickoj ekonomiji, socijalnim programima, smanjenju nezaposlenosti, o cemu ne MOGU da razmisljaju u vreme recesije.

I ne treba to gledati kroz nasu neekonomiju, arcenje drzavnih para, dodatno zaduzivanje(sta bi sa parolom "gubernije") cekanja da nepogoda sama po sebi prodje(boze pa nismo mi izazvali krizu), neotpustanje parazita iz drzavne nepotrebne uprave...ne znam ko ce jos da nas finansira a mi da razvijamo agencije i upravna tela...cega?

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 14:23 ] @
Citat:
vladd
Logicno je da vazi na prosli kvartal, prosla godina ne postoji, odnosno malo znaci.


Zavisi od konteksta - nekad se koristi YOY nekad se koristi rast izmedju kvartala, i obe mere imaju smisao, u zavisnosti od toga sta se zeli ispitati.

U praksi se podrazumeva YOY osim ako nije navedeno drugacije - u slucaju rasta GDP-a u Nemackoj jasno je navedeno da je to rast u periodu OD - DO, dakle, nije YoY.

Citat:

Nemci i Francuzi su uradili bukvalno sve da odreaguju na krizu, i smanjili uvoz i stimulisali domacu proizvodnju, i podelili otkaze, i regulisali kamate i ponudili gradjanima beneficije.


Vazno je napomenuti da je vecina nemacke ekonomije okrenuta izvozu proizvoda. Nemacka je najveci izvoznik, i ona sama NE MOZE da utice previse na svoju ekonomsku sliku, osim da stabilizuju stvar eventualno i gase pozare (kao sto su uradili)

Ako nemacka ekonomija raste to znaci da druge ekonomije vise kupuju od njih :)
[ mrle 011 @ 14.08.2009. 14:31 ] @
Citat:
musicmaster: Koliko država još uvek nije izašlo iz recesije?


evo, nisu izasli ovi lukasenkovi.
zato sto nisu ni usli.
... a i ova nezaposlenost, koja nema veze. im 1%.

sashka ponabijao sve svoje kontroverzne bizmismene u mardelj.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 14:35 ] @
Belorusija rula... bas sam pre neki dan jeo neke njihove pecurke - odlicne a jeftine. Svaka cast, neka nastave tako!
[ Horvat @ 14.08.2009. 14:52 ] @
nisam ja pesimista nego realista
je l' sve ovo manje vise bilo zbog hiper produkcije i alavosti banaka? je l se nije znalo ko je vise kome pozajmio ?
je l se nesto promenilo sem sto su se igraci malo rotirali?
[ Laki_Gen @ 14.08.2009. 15:16 ] @
Citat:
In the three months to June, each recorded a 0.3 per cent rise in gross domestic product (GDP), confounding economists’ expectations. In the three months to March, Germany had contracted by 3.5 per cent and France by 1.2 per cent


Yep, napredak. Plus od 0,3 naspram minusa od 3,5 u prva tri mjeseca. Sve u svemu bajka :)
A napredak je ostvaren zahvaljujuci ogromnoj drzavnoj interveniciji i padu uvoza.

Kada se podvuce crta na kraju godine, opet ce biti u zestokom minusu, ali who gives a fuck, imali smo +0.3 u drugom kvartalu i to prema nepotpunim podacima (konacni ce biti objavljeni za dvije nedelje).
Stvarno razlog za optimizam.

Masovno povecanje nezapolsenosti se uvjek nekako previdi.
Sve veci broj nezaposlenih ima da pogura ekonomiju i dovede do rasta GDP-a u narednim kvartalima ili se to neko igra slaganja brojeva po lepoti i hvalospeva o +0.3?
[ DaliborP @ 14.08.2009. 15:24 ] @
Ah, pa nemoj sad ti da kvaris ovako sjajne vesti. Dimkovic kaze da nezaposlenost nema veze sa tim ni u kom slucaju, pa makar doguralo na 30%. Mora da i ti imas srpski gen.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 15:29 ] @
Citat:
DaliborP
Dimkovic kaze da nezaposlenost nema veze sa tim ni u kom slucaju, pa makar doguralo na 30%.


Voleo bih da znam na kojim si ti drogama kada izvlacis ovako genijalne dedukcije - znas, posto je petak popodne, voleo bih i ja malo :)

Mislim da je problem tebe i tebi slicnih sto vi "citate" nesto sto nigde ne pise.

@Laki,

Poenta price je da ovako brz izlazak Nemacke iz recesije NIJE bio ocekivan. Prognoze za ovu godinu su bile mnogo gore. Niko ne kaze da ce Nemacka zavrsiti sa pozitivnim balansom na kraju godine, ali ako se ovaj trend nastavi, iz toga ce izaci pre nego sto je ocekivano.

I to je >DOBRA< vest (pogotovu ako se uzme u obzir i rast kineske proizvodnje od 10.8%), koliko god vasa uvrnuta logika pokusavala to da predstavi drugacije.

Jednostavno u poslednjh 3 meseca se desilo jako puno pozitivnih ekonomskih stvari.
[ boccio @ 14.08.2009. 15:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jednostavno u poslednjh 3 meseca se desilo jako puno pozitivnih ekonomskih stvari.

Nije. Zato sto ja i dalje radim za 300 evra, zato sto meni i dalje nije biftek na stolu nego alpska salama (sa ocima), i zato sto do god meni drzava ne pokloni stan i da 4,000 EUR platu nista se pozitivno ekonomski nije desilo, a za francusku i nemacku me boli djoka. eto :)
[ Laki_Gen @ 14.08.2009. 16:07 ] @
Eto sad....

Ovo nije fuckin' izlazak iz krize!!!
Ovo su bednih +0.3 koji su izracunati na osnovu nepotpunih podataka i rast koji je nastao zbog ogromnih intervencija drzave.
Nista vise, nista manje.

Stvarno ne kontam kako neko moze da pravi tolike hvalospeve i presudjuje da smo pobjedili gledajuci samo jednu malu belu tacku, a slika velika kao zid i crna k'o necastivi.

A Kina, koliko je meni poznato, nije ni imala negativnu stopu rasta GDP-a. Nije +12, nego, negde 7-8%, ali je daleko iznad 0.
Kakve sad oni imaju veze sa -4% p.a De i tih famoznih +0.3 u drugom kvartalu?

[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2009. 16:12 ] @
Citat:

A Kina, koliko je meni poznato, nije ni imala negativnu stopu rasta GDP-a. Nije +12, nego, negde 7-8%, ali je daleko iznad 0.


Kina je, Laki, imala neplaniran skok proizvodnje u proslom mesecu od 10.8%

Zbog toga, i zbog desavanja u Singapuru i Hong Kongu su azijske berze solidno otisle na gore.

Citat:

Kakve sad oni imaju veze sa -4% p.a De i tih famoznih +0.3 u drugom kvartalu?


Imaju veze jer su oni PROIZVODNA zemlja, a skok u njihovoj proizvodnji znaci da neko trosi vise nego ranije :-)
[ Laki_Gen @ 14.08.2009. 16:54 ] @
Aha PROIZVODNA:

Citat:
According to China's customs bureau, exports in July declined a staggering 23% from a year ago. This number is apocalyptic, yet on paper China's GDP keeps soaring. How can an export driven mega-economy experience significant growth simultaneously with its core export sector undergoing a free fall contraction? By flooding the economy with liquidity through monetary easing, it would appear. However, this is not a recipe for long-term, sustained growth.


A evo i objasnjenja o tvojim omiljenima berzama i razlozima rasta kineskog GDP-a (koji je, btw, manji od planiranog):

Citat:
Officially, the Chinese government is still forecasting 8% growth for 2009, down from last year’s 10.6%, but still a remarkably strong performance given the plunge in exports, a key growth driver in the past. But there’s mounting evidence that China’s long cherished goal of on the back of local consumption. Take the auto market. At the beginning of the year the industry association was predicting a contraction in auto sales on the back of an anemic (for China) 6.7% growth last year. Instead, the China Association of Automobile Manufacturers on July 7 reported a whopping 17.7% increase in sales to 6.1 million vehicles, and is predicting this year’s sales could even top 12 million. For instance, General Motors sales through its joint ventures rose 38% in the first half to 814,442 vehicles.

The strength of the property sector has been another big surprise. Property sales were up 53% in the first six months from a year earlier, according to a survey commissioned by the statistics bureau and published in the China Information News, while nationwide prices averaged across 70 cities climbed year on year in June. This masks the fact that in second and third cities prices have been strengthening much more. Property normally accounts for about 25% of fixed asset investment in China and is a key form of wealth holding for most Chinese. Optimism about housing prices will translate into greater consumer confidence.

However China’s stimulus efforts still carry risks. New lending was up a whopping 201% during the first half of more than $1 trillion, equal to nearly one quarter of GDP, part of the reason why the Shanghai stock market is up nearly 75% this year

[ dejanet @ 14.08.2009. 18:04 ] @
Nema tu ništa čudno,

Kinezi krenuli malo više da troše, Nemci pomogli malo svoje majstore a Francuzi svoje seljake, malo dodali gas i to je to, proizvodnja i radni deo privrede i stanovništva na delu.

Ameri malo kaskaju ali imaju snažan osećaj samoodržanja, nema ni za njih zime.

Ostali neka gaje administraciju i razvijaju društvene kapacitete.
[ buda01 @ 14.08.2009. 18:43 ] @
Opet masite sustinu ove situacije...
A sustina su dugovi drzava, to je cena ovog "oporavka".
Znaci odgovorite na samo jedno pitanje: kako ce drzave vratiti dugove, i to je odgovor da li je ovaj oporavak odrziv.

Finansijsko-nekretninski balon se prelio u balon drzavnih obveznica, nista sustinski nije reseno...
Kao sto se prethodno IT buble prelio u kreditni buble.
Jedini problem je sto ovaj najnoviji balon obveznica jednostavno nema vise gde da se izduva.

A rast Kine i Azije je druga prica u odnosu na Zapad, evo ja predvidjam da ce se oni sigurno oporaviti, problematican je Zapad, hoce li ikada vise dostici stepen ekonomskog razvoja i standarda od pre ove krize?
[ drbogi @ 15.08.2009. 00:22 ] @
Potrebna je opreznost kod ovakvih prognoza, jer linija koja pokazuje trend ne mora uvek biti strmoglava, može ponekad da malo ode i ka uzbrdo, ali da zadrži negativan trend. Tako je bilo i 1931. pa se zapad skroz oporavio tek ulaskom Amerike u rat. Valjda će sada naći pametniji način?
[ milanche @ 15.08.2009. 07:09 ] @
Ima skoro godinu dana od kako sam napisao ovo:

http://www.elitesecurity.org/t338693-13#2071598

i u principu, sve sto sam tu rekao, manje-vise je to.

Imam nekoliko kolega koji su ostajali bez posla. Cak i najveci
kalibri menadzera (koje je najteze udomiti u krizi) su bez
problema dobijali po dve-tri ponude u roku od 2-3 meseca.
E-mail-ovi od headhuntera stizu na pretek, u poredjenju sa
januarom 2003-ce kad nije bilo apsolutno nicega...

...odprilike kao u poslasticarnici u Beogradu 1946-te.

Ovo je u sustini jedno govance od krize, zapravo talasic nereda
u domenu sredstava za razmenu dobara.

Prava kriza na USA tlu se tektonski valja vec nekoliko decenija,
a manifestuje se time sto se sistematski ubija kreativni proizvodni
proces (industrija, dizajn, stvaranje novih dobara i novih vrednosti)
na racun salabajzera, bankara, lawyer-a, berzanskih eksperata i
slicnih prodavaca magle i pretakaca iz supljeg u prazno, da ne kazem
parazita.
[ vladd @ 15.08.2009. 11:40 ] @
@Ivan
Mislim da prosla godina(pogotovo prvi kvartali) nije referentna posto je presecena "objavom" krize.



Cinjenica da se krisa u USA valja decenijama, zbog nacina funkcionisanja, velike zaduzenosti..

Par puta su se izvukli, IT tehnologijom, komunikacionim tehnologijama, ratovima, nasilnim intervencijama koje trose municiju...a toga je sve manje

Poz