[ Horvat @ 02.09.2009. 15:02 ] @
Citat:
Beograd -- Direktor Kliničkog centra Srbije Đorđe Bajec potvrdio je da je lekar te ustanove Miodrag Petrović uhapšen i da je u pritvoru, zbog sumnje da je tražio mito.

Bajec je, na konferenciji za novinare, rekao da je uprava Kliničkog centra suspendovala Petrovića, a da je sada na istražnim organima, policiji i tužilaštvu, da utvrde da li su istiniti navodi da je "potraživao određenu svotu novca od pacijentkinje, kojoj je 24. avgusta operisana žucna kesa i koja je tri dana kasnije puštena kući".

izvor i ostatak


vreme je vec i bilo...
[ NoneVi @ 02.09.2009. 15:35 ] @
Država treba da propiše enormne novčane kazne za primanje mita. Pored zatvora naravno. Jer je to jedini način da se država i ozbiljno bavi time, jer bi se tako punio budžet.

Sada je jedini način da nekog lekara (ili bilo kog drugog) optužite da vam je tražio mito ako spomenete policiji da će te se obratiti medijima. Sad but true.
[ a1200 @ 02.09.2009. 15:49 ] @
ehhhh, kad bi bilo vishe ovakvih vesti - po mogucstvu svaki dan...
[ boccio @ 02.09.2009. 16:57 ] @
Opet vi trazite vesala za ove ili one, umesto da sagledate problem iz sire perspektive i shvatite koliko je sve ovo bullshit - lakse je baciti lavovima dvojcu doktora i stvoriti medijsku sliku kako eto, zakon postoji i primenjuje se, nego resiti sistemski problem u zdravstvu.

Problem korupcije se ne resava samo drakonskim kaznama, jer korupcije ne bi ni bilo da su ti lekari (pogotovo specijalisti i profesori) kompenzovani adekvatno svom obrazovanju i iskustvu. A generalno, mi smo medju najkorumpiranijim zemljama u svetu... Mozda su Burkina Faso i Sri Lanka gore.
[ a1200 @ 02.09.2009. 17:04 ] @
Pa mene niko ne pita da li sam placen onoliko koliko ja mislim da vredim... meni ako ta situacija ne odgovara, slobodan sam da potrazim drugi posao. Ali nisam slobodan da recimo uzimam mito da bi sa sredstvima firme zavrsavao svoj privatni posao i tako ostvarivao "zasluzenu platu".

Njima, ako je malo para, nek se preskoluju, odsele u drugu zemlju, promene posao, otvore privatnu praksu - a ne da uzimaju mito u drzavnoj instituciji i glume pritom velicinu (ispade da ti jos cine uslugu). Samo drakonska kazna uz zabranu obavljanja delatnosti minimum 10 godina... kome se ne svidja, moze da da otkaz.
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2009. 17:16 ] @
@boccio,

Drakonske kazne, na zalost, jesu obavezan deo dovodjenja haosa i anarhije u red. Zato smatram da je prosveceni apsolutizam idealan za zemlje u takvom stadijumu, jer je neophodno zavesti >na silu< red.

Tacno je da je ovo mozda "bacanje lavovima" ali ukoliko bi se zaista nastavilo sa hapsenjem zbog mita u zdravstvu, siguran sam da bi ostali lekari dobro razmislili pre nego sto prime mito.

Tacno je i da su njihove plate relativno niske - ali, opet, u odnosu na prosek i nisu bas... postavlja se pitanje odakle zemlji novac da doktore plati, sta znam, 1000-2000 EUR mesecno kada za to ne postoje osnovni ekonomski uslovi. Zasto bi doktori bili onda povlasceni, sto ne i profesori, policajci, sudije?
[ Horvat @ 02.09.2009. 18:23 ] @
boccio,naravno da treba sistemski resiti,a ne samo jedan da ispasta pa posle da se zuji,ali vec je red bio da se pocne i s tim jednim

ali opet,nisu samo lekari problem,nego i pacijenti koji i "bez pitanja" na dobar dan daju plavu kovertu

problem je i podmicivanje pandura i svasta nesto...
ako narod nece da se menja,mora drzava da ga promeni ,po tom pitanju
[ Majstor_Pućko @ 02.09.2009. 18:35 ] @
Plasim se, da problem korupcije u Srbiji nije samo ekonomske prirode, vec vise socijalno-psiholoske odnosno individualne prirode. Nikoga nece dobra plata spreciti da uzme jos para "ispod zita" vec naprotiv...
Jedini pravi lek je kaznjavanje korumpiranih pojedinaca i uterivanje straha onima koji se kolebaju. A cini mi se da se zapostavlja jedan bitan segment, a to su subjekti koji korumpiraju ljude, kako je nelgalno uzimati, jos je gore davati. Treba preseci izvor, pa ce "reka brzo da presusi".

Mozda gresim ali ja tako vidim situaciju.
[ Milos911 @ 02.09.2009. 19:17 ] @
Citat:
ali opet,nisu samo lekari problem,nego i pacijenti koji i "bez pitanja" na dobar dan daju plavu kovertu
problem je i podmicivanje pandura i svasta nesto...

Mislim da nije fer porediti ove dve stvari. Naravno da ce pacijent dati plavu kovertu kad mu zdravlje(neretko i zivot zavisi od toga)... I ja potpuno podrzavam tog pacijenta. Lekara koji primi to mito da bi uradio to sto treba da uradi besplatno ne bih kaznio. Ubio bih licemerno g****. Inace kad bi hapsili trebali bi da uhapse 99% lekara u srbiji.
[ Horvat @ 02.09.2009. 19:25 ] @
cekaj,kako nije kriv pacijent?

to samo produbljuje korumpiranost ,i sta sad,neka baba koja ima penziju par hiljada dinara,nema nikakvu bogatu rodbinu,kako ona da da plavu kovertu?

ako ti odes i odmah das doktoru lovu,za ono za sta je placen TI VRSIS ZLOCIN,kao i doktor koji to prima
ako ti doktor trazi mito,trebas ga prijaviti i u dosluhu sa plavcima dati mito [da,haha,smesno jako...]

ali opet,ne vidim nista lose ako ti samo castis doktora nakon,npr porodjaja zene,picem,kaficom,cokoladicom,bilo kakvom sitnicom,ali ne i lovom,jer slavis
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2009. 19:28 ] @
Ja se, recimo, ne slazem sa tim nacinom razmisljanja. Davanje mita je podjednak faktor kao i primanje, jedno ne ide bez drugog.

Ako je nekom zivot o koncu - pre davanja mita treba da obavesti policiju kako bi se to onda lepo moglo obraditi tj. kako bi se obezbedile obelezene novcanice. Lekar nece nista posumnjati - a verovatno ce imati problem sa zakonom posle. Nadam se da ce ovaj slucaj ohrabriti vise ljudi da to rade.

Medjutim problem je i sto je "cascavanje" ukorenjen fenomen u domacoj sredini - mnogima je verovatno to deo normalnog obavljanja poslova.

[ Horvat @ 02.09.2009. 19:29 ] @
^^i to je problem,a i to sto plavci u velikoj verovatnoci ni nece pristati na takvu stvar
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2009. 19:30 ] @
A to nikad ne mozes znati osim ako ne pokusas. Iskreno da se nadjem u takvoj situaciji stvarno bih uvek obavestio panduraciju. Na kraju krajeva, nemas sta da izgubis - ako te panduri otkace, uvek mozes da das svoj mito.
[ Horvat @ 02.09.2009. 19:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:uvek mozes da das svoj mito.


a ako nemas? ;)

tacno,ne kosta te nista ,vrlo verovatno panduri nisu u dosluhu s docama,pa ako neko zeli da prijavi to,da ovi jave...i potpuno se ovde slazemo za ovo pitanje ,i nema onda sta neko da kuka kako su doktori/panduri/ovi oni ovakvi ,kad na dobar dan daju mito...
[ pantic68 @ 02.09.2009. 19:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ja se, recimo, ne slazem sa tim nacinom razmisljanja. Davanje mita je podjednak faktor kao i primanje, jedno ne ide bez drugog.

Mozda nije u redu davati mito ali da se ja pitam potpuno bih dekriminalizovao taj cin. Pa davalac vise ne bi bio saucesnik onoga koji prima i koji jeste pravi problem jer vrsi zloupotrebu.
[ a1200 @ 02.09.2009. 20:32 ] @
A jel' Horvat, sta se po tvom misljenju dogadja u ovom slucaju:

Pacijent je regularno primljen u bolnicu i treba mu, na primer, operacija kuka. Doktor mu kaze da bolnica trenutno nema vestacki kuk za njega, ali da moze da ga stavi na listu "cekanja". Kad ovaj pita kad ce stici na red, doktor se nasmeje i kaze: Pa za jedno 6 meseci, mozda cak i godinu. Pritom sve to govori sa gestikulacijom i tonom na koji smo svi pre ili kasnije naleteli u Srbiji. Koje mislis da je sledece pitanje pacijenta???

Da nije mozda: A da li ja to mogu da platim/kupim da stigne brze?
Dobri doktor onda izvali cifru, i uzme kuk iz skladista, a koji je oduvek bio tu, samo je cekao nekog ko ce da plati... a inace, taj kuk nije kupio doktor nego je on placen parama iz zdravstvenog fonda, kao u ostalom i cela operacija u bolnici.


...
E vidis, tako funkcionishe nashe zdravstvo, tako su moju porodicu ucenjivali sa skenerom: skener ne radi, lista cekanja je 6 meseci, ali ako zelite privatno... a znas sta je bilo privatno - pa privatno je bilo da dodjes popodne, na isti taj skener "sto zvanicno ne radi", s'tim da prethodno platis pare doktoru... e onda je moglo za 3 dana.

I sta smo mi trebali da uradimo, da cekamo 6 meseci, a pritom za tu vrstu bolesti 6 meseci je bukvalno razlika izmedju zivota i smrti...
Isti slucaj je i za primanje u bolnicu, i za operaciju, i za skoro sve. Jednostavno ti kazu da nemaju mogucnosti ili ti daju listu cekanja koja je neverovatna (a tebi sat otkucava)... a sve to uz dozu prikrivenog obavestenja - za one koji znaju da citaju izmedju redova.

...
Sad ti slobodno razvijaj teorije kako narod "voli da casti"... mozda i voli, sa kafom i bombonjerom, rukovanjem i odavanjem priznanja doktoru...
ali sigurno "ne voli" da "casti" za nesto zasta placa porez, i to u iznosu izmedju 300 i 2000 Eura.

...
Neretko je slucaj, da neko ko se leci privatno, dobije ponudu da mu se uradi operacija/porodjaj/pregled/analiza itd. u bolnici gde taj doktor ili njegov prijatelj radi, jer ta privatna klinika nema uslova to da uradi, ali moze da sredi... naravno, sve je "sredjeno" ako platis - ako nemas pare, boze moj, idi na salter pa za jedno godinu dana ako te prime (kad se izredjaju svi ovi sto su platili)...

Ovo ti je isto iz prve ruke.

...
Tu zenu je mogla da zadesi sudbina, da ako ne plati, doktor je prebaci kod drugog doktora, ovaj je oteze mesecima... trazi dodatne nalaze i dijagnoze... ide na "kolegijum", i tako u krug (u ostalom, kao sto su setali onu trudnicu koja je umrla - zar mislis da bi umrla da je njena porodica imala da sevne 1000 eura za carski rez - garantujem da bi se odmah pojavili svi koji bi trebali, operaciona sala bi bila spremna, a ona ne bi bila poslata za Beograd u raspalim kolima hitne pomoci). Misli malo o tome... i ja se iskreno nadam da niko iz tvoje porodice pa ni ti, neces imati ozbiljnih zdravstvenih problama - pa da vidis malo kako izgleda "nase zdravstvo".

Onog Tomicu treba okaciti za m00da, za primer drugima... jer on je taj koji bi mogao i morao da uvede red, ali na zalost, pare su prevelike...
Sa druge strane on daje izjavu: "da pacijenti ne znaju koja su njihova prava", i jos trosi pare na nekakve postere i pamflete koji nama "glupima" objasnjavaju kako je nase zdravstvo na nivou Shvetske. E vidis to je pravi 'expertski' nivo za Srbiju... ignorisati problem, ne uraditi nista, a ostati na funkciji i obrtati pare...

zivela Srbija...



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 02.09.2009. u 23:17 GMT+1]
[ Milos911 @ 02.09.2009. 21:16 ] @
Kad sam rekao da pacijent nije kriv mislio sam bas na ovo sto je a1200 napisao. Evo da napisem nesto sto nazalost nije primer: Pre oko godinu dana majku mi je pocelo nesto da gusi. Doslo je do toga da joj je pozlilo i morala je u bolnicu. U hitnoj je imala strasan napad, kad smo dosli dole bilo joj je bolje. Proverili su joj krv, propisali lekove i rekli idi kuci. Osobi koja za malo da umre 15 minuta pre toga rekli su idi kuci. Na moje pitanje "je li to to, sta ako opet dobije taj napad?" je odgovoreno "a sta hoces da mi uradimo". Da sam kod sebe imao kesh da im dam uradili bi sve sto mogu. Ovako su je samo poslali kuci. 1 sansa za mito. Sutradan krenemo kod doktora, on ne radi, kod ostalih se ceka po 7-10 dana. Naravno nevazno sto je situacija ozbiljna ne moze doktor da je primi jer ima druge pacijente. 2sansa za mito. Vrati se njen doktor sa odmora, i kaze joj da treba da nosi holter. Odemo mi da zakazemo, ceka se 6 meseci(6!!!!). Probamo preko veze nema sanse. Znaci ako imate srcanih problema, prosecnu platu i zivite u uzicu najebali ste. Btw 3 sansa za mito. Urade holter posle 6 meseci i procitaju za mesec. Nadju neko s***** i posalju dalje. Doktor je salje na ekg i ultrazvuk. Ceka se, pogadjate, 6 meseci. Guzva. Sreca pa je njen doktor ovde mogao da sredi da zavrsi relativno brzo. Da nije to bi bila 4 sansa za mito (pod uslovom da joj se nije posrecilo i da je umrla cekajuci holter).
I sad ja bih bio kriv da sam dao mito u nekom od ovih slucajeva? Pa jbmti drzavu u kojoj kolicina novca koju imate odlucije o zivotu ili smrti(bukvalno). Nazalost ovo nije izdvojen slucaj, ovo se dogadja svakog dana. I to u bolnici koja je jedna od najvecih (ako ne i najveca) u zapadnoj srbiji....
[ maliradojca @ 02.09.2009. 23:20 ] @
Dobro su se panduri setili da hapse *ovna. Lekari se ponasaju kao da im je tata ostavio bolnicu, a ne da je vlasnistvo drzave, a pacijenti njih placaju. Ovo je izrazenije u manjim gradovima, a hapse samo u Beogradu.
Opravdanja za krivicno delo mita nema, a razlozi tipa "mala mi plata, pa moram da trazim mito" su u rangu razloga "nemam pare, odoh da obijem trafiku na brzaka".
Lepo je a1200 rekao gore, ako je lekarima (ili bilo kome drugome) mala plate, uvek postoji otkaz i drugi posao, nego lekari lopine koriste delikatnu situaciju u kojoj se pacijent nalazi, pa otimaju.
[ Danijel Krmar @ 03.09.2009. 00:06 ] @
Jbt ljudi, čitam komentare na Blicu vezane za ovu vest i ne mogu da verujem šta čitam. Znate li koliko ljudi ima koji imaju stav tipa:
Citat:
Ovo je jednostavno smesno, 300 eura kazete? Pa daju se mita po nekoliko hiljada eura za operacije, politicari se setaju sa desetinama hiljada eura po gradu, a hapsite coveka za tricavih 300 eura ... Jednostavno smeeesno!

Pa jbm mu sunce, to više kod nas korupcija nije korupcija ako se radi o "samo" par stotina evra? Bogtemazo, nisam znao da smo postali tako bogato društvo koje se tako lako razbacuje stotinama evra.

Inače, generalno se slažem da su dobrim delom i oni koji daju mito krivi za problem korupcije. Eto iz ličnog (na žalost nimalo malog) iskustva, naime moja mama je, pa recimo, relativno redovan gost kod lekara, mogu reći da nije nužno davati pare, čak iako se nekada da do znanja da je tako nešto poželjno.

Naravno razumem da je zdravstvo specifična oblast, gde jednostavno nekada stvarno nema druge (stanje kritično, čekati se ne može i tome slično) nego saviti se i dati hebeni mito.
[ Rumpletstilskin @ 03.09.2009. 07:48 ] @
Uhapsen lekar zbog mita? Magla, smoke&mirrors, pesak u oci.

Lekar osudjen na visegodisnju robiju zbog mita? Vest o kojoj vredi polemisati.

Pun mi je qrc pompeznih hapsenja koja ne rezultiraju sankcijama (hint: sudjenje kragujevackim pravnicima)
[ Horvat @ 03.09.2009. 09:04 ] @
@a1200,mislim da ces se sloziti da to ne potpada u ono "dobar dan,evo plava koverta" ;)
taj slucaj treba prijaviti policiji ,tj. trebalo je...

ne brini,nisam ni ja bas bez iskustva s doktorima ;),ali ja im nisam davao suske


ali da ponovim ono sto sam mislio ,tj i sto sam rekao vec
dzabe bilo ko kuka panduri samo mito traze [je li,ovaj prekoracio brzinu,pa je l moze "za pojas"...],doktori traze mito,sluzbenici na salterima traze mito ovi oni traze mito...ako ljudi cute i daju mito
ne kazem ja da ce policija nesto uraditi ako prijavis doticnog ,ali ako ne prijavis sigurno nece uraditi,u tome je razlika
ako se nakupi poveci broj tuzbi MORACE nesto da urade

ali posto ljudima "odgovara" dati jednog "pivara za pojas",ili "castiti doktora" s kovertom,jbg...

ponavljam,znam kakvo je s***** i kakvih nemoralnih doktora ima,ali to nije opravdanje da bez prijavljivanja i na dobar dan dajes mito
[ Milos911 @ 03.09.2009. 11:30 ] @
Pa jbg niko doktorima ne daje mito iz obesti ili sto mu se cefne. Po meni za primanje mita je kriva drzava i niko vise. Kontrola prakticno ne postoji. Uhapse nekad nekoga samo reda radi da zamazu oci glupom narodu i to je to. Umesto da stvarno pohapse gomilu njih i vrse kontrolu bar jednom mesecno. Da malo uteraju strah u kosti lopovcinama i licemerima.
[ Horvat @ 03.09.2009. 12:04 ] @
kako ne daju,ne jedan primer sam cuo "dobar dan doktore,evo koverta",pa tek onda kaze sta mu fali...
nemam zelju uopste da se raspravljam oko ovoga,ja sam svoje misljenje rekao,i ponovio par puta
[ fanfon @ 03.09.2009. 13:14 ] @
@Rumpletstilskin

Znas kako to ide, ljudi reaguju najinstiktivnije na prvu vest bez obzira da je tacna. Da gledas finale Lige sampiona sa danom zakasnjenja, ne bi se toliko radovao golovima tima za koji navijas kao kad bi gledao uzivo. Tako isto i s ovakvim vestima. Ljudi ce reagovati na prvu vest, ali posto je negativna, nece se zapitati da li je mozda greska, vec ce ga odma spaliti na lomaci. Naravno, ako se ispostavi da je greska, nece se izviniti nikom zbog svoje pocetne reakcije.
[ a1200 @ 03.09.2009. 13:23 ] @
Situacija koju sam ja neveo vishe spada pod delo iznude, nego davanja mita (ili "cascavanja")... sto je samo po sebi mnogo gore, a dogadja se svakodnevno - ali kao sto rekoh, ned'o bog da spadnes na to da moras da trazis ozbiljnu pomoc nasheg zdravstva, a pritom nemas kesha...
[ vladd @ 03.09.2009. 18:55 ] @
Nakacice pravnici i iznudu i mito i zlouotrebu polozaja i krsenje etike..Sledi zasigurno gubitak licence, a samim tim i posla.

Poz
[ Slobodan Miskovic @ 03.09.2009. 20:02 ] @
A sta cemo da radimo ako je (a jeste) i pravosudje korumpirano? :) Igranka bez prestanka.

Vazno je znati jedno, sve pocinje i zavrsava se kod pojedinca. Mozda zvuci smesno ali najbolji lek protiv mita i korupcije je psiholoski faktor odnosno postojanje osecaja da se svaki pojedinac zateci u kompletnom odbacivanju od strane drustva ako tako nesto uradi.
[ Majstor_Pućko @ 03.09.2009. 20:35 ] @
^Exactly, ali ko sto nas narod kaze: Ne lipsi magarce do zelene trave.

Korupcije ce biti uvek i svugde, samo je bitno u kojoj meri se desava. I opet ponavljam, u slucaju korupcije, bar duplo kazniti onoga ko daje, jer ti ljudi kvare drustvo, i stvara se opsti osecaj nezadovoljstva i nemoci, jer ljudi imaju utisak da im se sve moze + podstice nove da se isto tako ponasaju. U slucaju popud ovoga ovde stvar je jasna, doslo je do iznude, sto je fini termin za pljacku.

U svakom slucaju treba zesce kaznjavati inicijatore, tu je kljuc. A kombinovanjem stalnim hvatanjem takvih ljudi i konstantog medijskog pritiska, stovrice se odgovarajuca atmosfera straha, gde ce se mnogi u iskusenju pokolebati i odustati. Dokle god ne osete srah nema nista od toga.