[ Isak666 @ 04.09.2009. 20:54 ] @
Citat:
Vranje - Eparhija vranjska kupila je za potrebe vladike Pahomija terensko vozilo marke "džip kompas 2.0 CRD sport", vredan 26.341 evro da bi zamenila "dotrajali" službeni automobil "micubiši karizmu" koji je prešao 200.000 kilometara, a na kupovinu terenca su se odlučili, kako kažu, zbog konfiguracije terena Eparhije.


http://www.blic.rs/drustvo.php?id=109383



Nije moglo jeftinije.

Kao Puff Daddy ;)
[ Ivan Dimkovic @ 04.09.2009. 21:01 ] @
Mislis P. Diddy :)



^ I ovaj ima potencijal :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.09.2009. 21:12 ] @
Ovako je bolje:

[ Slobodan Miskovic @ 04.09.2009. 21:28 ] @
Bolje da su im dali tenk na koriscenje i free naftu...ipak je teren zajeban...
[ Mister_rap @ 04.09.2009. 21:29 ] @
@Ivan

Bas je gengsta
[ burex @ 04.09.2009. 22:23 ] @
Evo, već ga brane u komentarima:
Citat:
Pozdravljam! Iz dva razloga - drago mi je da crkvene staresine imaju pristojan auto, a takodje je to na jugu Srbije preko potrebno!

Citat:
Pa sta? Koja je poenta ovog teksta, da mi mislimo da su popovi lopovi? Je l' se ovo drzava ovako obracunava s crkvom? Bedno.... Hajde cik ovaj komentar objavite.

Citat:
NE VIDIM NISTA STA JE LOSE U TOME I TREBA DA KUPE NOVI AUTO

Citat:
Kupili, pa sta! Treba videti odakle devojcice jedva punoletne, voze Mercedese kabriolete, kao i jedan X5 crveni 4.8is, koji sam pre nekoliko godina video da je vozila neka plavusa, koja jedva da ima 18 godina

Citat:
Pa sta je trebao da kupi auto od 2,000 Eu. da bi vas zadovoljio ? Covek je Vladika, i vama komunistickim sinovima ova titula verovatno nista ne predstavlja.

Kakav narod, takva vlast... a bog'me i crkva.
[ the_tosic @ 04.09.2009. 22:35 ] @
Citat:
Zasto,bas americki moglo se nabaviti i ruska niva,ona kosta samo 8000 evra,nova...

:) i mene je uvek kad sam bio klinac zanimalo zasto politicari ne voze domaci auto, da pomognu industriji :)
[ Nemanja Avramović @ 04.09.2009. 22:42 ] @
Citat:
^ I ovaj ima potencijal


[att_img]
[ BluesRocker @ 05.09.2009. 00:58 ] @
Nije problem u kolima već što bi taj čovek u pravnoj državi bio osuđen za seksualno zlostavljanje maloletnika (i bio evidentiran za sva vremena).
[ Aleksandar Đokić @ 05.09.2009. 02:09 ] @
pazite sta on pokazuje srednjim prstom...

pa kakav crni dzip, ja bi njemu ladu nivu pa onda neka s*** po televizijama kako i sta trebamo raditi
[ barakuda111 @ 05.09.2009. 03:00 ] @
George Carlin je najbolje opisao religiju. Sta ona pretstavlja i za cega sluzi. Kratko i jasno

http://www.youtube.com/watch?v=RNy6ziOyxoA


ili evo jos kraca verzija sa animacijom

http://www.youtube.com/watch?v=n_gbzoVMmW4
[ hemarikon @ 05.09.2009. 08:06 ] @
Muzički predah: http://www.youtube.com/watch?v=uBZyu00xZco
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 08:41 ] @
Citat:
barakuda111: George Carlin je najbolje opisao religiju. Sta ona pretstavlja i za cega sluzi. Kratko i jasno


Evo šta reče nadezda milenkovic
30.06.2006.
Prva i najstarija i najbolja marketinška agencija na svetu je crkva. Holivud je najveća marketinška agencija, oni prave devedesetominutne spotove, ali i oni su učili od crkve. Svi smo mi od crkve učili, samo što sada imamo neka strana imena pa govorimo – ivent, hepening, marketing, promoušn i tako, ali zapravo, dve hiljade godina mi imamo jedan fenomenalan marketing, koji je sve izumeo i mi sad samo to prepisujemo. I dobili smo medije. Znači, ovi su kao prvo imali problem s proizvodom. Oni treba da izreklamiraju proizvod koji ti ne možeš da probaš nikad, dok si živ. Kad ga probaš, oni ne primaju reklamacije, ne možeš da se vratiš kao – znate, ono što ste pričali nije tačno. Nema šanse. Pazi koliko je to teško prodati. Prodaj tako auto – treba da mi otplaćuješ auto ceo život ili trideset godina, pa ćeš onda da ga voziš. Nema. Može lizing, ali odmah voziš, pa plaćaš, može kredit, ali ti odmah voziš. Ne, ovo prvo plaćaš, pa ćeš možda da voziš i možda će da radi – nemamo pojma. Znači, radeći marketing tako teškog proizvoda, oni su morali sve da provale.

Prvo, imaš logo – krst. On je fenomenalan, elegantan, jednostavan, može svako dete da ga nacrta, vidiš ga jednom i uvek ga prepoznaješ, znači, genijalna stvar. Imaju logotip o kojem „Najk", na primer, može samo da sanja. Jadna ona devojka što je nacrtala onu Nike kao božicu, koliko je godina ili miliona dolara bilo potrebno da postane dovoljno da staviš onu kvačicu i da mi znamo koji je brend iza. Ovde napraviš krst i svi znamo koji je to brend. Dalje, kako ide promoušn te priče, imaš prodajna mesta – crkve, imaš bilborde – freske i mozaike, znači, mi smo samo to izneli, pa stavili na ulicu, imaš postere koji se zovu ikone, imaš one liflete, to ti je kalendar crkveni, koji dobijaš i sve one givavejeve takozvane, one sitnice koje ti vise po kolima, brojanice i tako. Imaš promotere, doduše takođe u haljinama, ali nisu to mini haljine, oni su promoteri u dugim mantijama i to im ne smeta da ih ljudi slušaju. Pošto nisu imali medije, pa nisu mogli da prave TV spotove, imali su nedeljom misu, gde ti dođeš na direktni prenos, na emitovanje spotova, reklamnog materijala uživo. Imali su čak i ono što se zove telešop, ali pošto oni nisu imali televizor u to doba, oni su imali – aleluja, prohodao sam, znači – evo gledajte, ovaj čovek je prohodao, ovaj baca štake, ovaj je progledao.
Imali su i stalne ivente, male rituale po kućama, imali su i „dor tu dor", znači, dođe ti da ti sveti vodicu. Onda imaš te neke hepeninge, slave, preslave, crveno slovo, a imali su i velike ivente i hepeninge, kao što je ona gospa iz Međugorja. To ti je snaga marketinga, znači, kako nešto uđe u modu. Tako je nekad bilo moderno iliti društveno poželjno da si pionir i da imaš maramu i da ideš na radne akcije i ljudi su išli na radne akcije. Sada je moderno da nosiš brojanicu i krst i ljudi to nose, jer je tako rečeno. Znači, to smo ispropagirali da je sada moderno.
[ karadima @ 05.09.2009. 08:48 ] @
Pa ok, kupio covek auto, besan dzip u picku materinu... 26k evra? pa to i nije mnogo za dzip realno. Jeste li vi videli skoro sta se vozi po Vladi Srbije? Sto oni ne voze lade nive i jugo 45??? Realno te pare od kojih Vlada kupuje auta su od naseg poreza a dok trose nase pare na javasljuke ni ne trude se da nesto urade za ovaj narod. Pa ako moze neki savetnik sekretarice ministra za "ne znam sta radim ovde ali sam placen debelo " mogao da vozi sluzbeni auto koji kosta 40k evra onda moze i jedan vladika da vozi auto od 26k...

Cek , sad mi pade napamet super ideja za ove sto im smeta to ... ajde da privatizujemo crkve i manastire... mozda ce rusi i ameri da ih kupe pa da naprave trzne centre na svetom tlu... samo gomila ekonomskih vampira nece moci da udje u iste.. jbg... morace da sisaju pare na nekom drugom mestu.


[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 08:55 ] @
Citat:
karadima: Pa ok, kupio covek auto, besan dzip u picku materinu... 26k evra?


Pa i nisu neke pare.
Samo, jel to od povraćaja PDV-a ili iz dobiti po završnom računu za 2008 godinu?
[ karadima @ 05.09.2009. 09:06 ] @
Pa ako nekoga bas zanima odakle crkvi pare za kupovinu dzipa moze da posalje zahtev da se javno pokaze odakle crkvi 26000 evra za kola. Mozda je neko donirao te pare...? Iskreno ne znam odakle. Ali verovatno moze da se sazna. Koliko slicnih slucajeva trosenja para u raznim sektorima ove drzave postoji pa niko nikad nije nista prikazao odakle te pare. Nego je nekome ovo palo u oko jer je u pitanju Vladika...
[ Isak666 @ 05.09.2009. 09:06 ] @
Citat:
karadima: Pa ok, kupio covek auto, besan dzip u picku materinu... 26k evra? pa to i nije mnogo za dzip realno. Jeste li vi videli skoro sta se vozi po Vladi Srbije? Sto oni ne voze lade nive i jugo 45??? Realno te pare od kojih Vlada kupuje auta su od naseg poreza a dok trose nase pare na javasljuke ni ne trude se da nesto urade za ovaj narod. Pa ako moze neki savetnik sekretarice ministra za "ne znam sta radim ovde ali sam placen debelo " mogao da vozi sluzbeni auto koji kosta 40k evra onda moze i jedan vladika da vozi auto od 26k...

Cek , sad mi pade napamet super ideja za ove sto im smeta to ... ajde da privatizujemo crkve i manastire... mozda ce rusi i ameri da ih kupe pa da naprave trzne centre na svetom tlu... samo gomila ekonomskih vampira nece moci da udje u iste.. jbg... morace da sisaju pare na nekom drugom mestu.


Meni ne smeta - voleo bih da je kupio jos skuplji.

Onda bi i oficijelno bili isti kao i ekipa iz Vlade.

Samo jedino je shit sto se ekipa iz Vlade nije zarekla na siromastvo kao svestenstvo, ali ok. Pavle pravio sebi cipele i nosio dva kompleta mantija, a novoj postavi treba malo skuplji auto.

Ali kad novoj generaciji vernika koja nije za privatizaciju manastira ne smeta to, onda je sve u redu, posto meni interesantno kao fenomen jedino.
[ karadima @ 05.09.2009. 09:16 ] @
Citat:
Isak666: Meni ne smeta - voleo bih da je kupio jos skuplji.

Onda bi i oficijelno bili isti kao i ekipa iz Vlade.

Samo jedino je shit sto se ekipa iz Vlade nije zarekla na siromastvo kao svestenstvo, ali ok. Pavle pravio sebi cipele i nosio dva kompleta mantija, a novoj postavi treba malo skuplji auto.

Ali kad novoj generaciji vernika koja nije za privatizaciju manastira ne smeta to, onda je sve u redu, posto meni interesantno kao fenomen jedino.




Ja se slazem sa tobom u vezi Pavla. Tako i treba da se ponasa svestenstvo, nazalost dosla su neka cudna vremena... Nekada je crkva zivela od toga sta joj narod da , naprimer, kad krstis dete krstenje je kostalo koliko das, nisi imao tarifu kao danas. Ali kao sto svi znamo svet se malo promenio pa se verovatno i crkva adaprirala da ne bi izumrla kao institucija. Dobili smo cenovnike u crkvama, Popovi se voze kolima, ali tako valjda mora da bude. Eno ti na Svetoj Gori cist primer pravog hriscanstva. Nema luksuza, jedu sta sami naprave, piju vodu a ne gazirane sokice i sl. Tako je uglavnom u svakom manastiru... Ali crkve su malo drugacije, valjda sto su postavljene u urbanijim sredinama. Ali tako ti je svuda izgleda... ni katolici nisu nista bolji od pravoslavaca... sve je to isto , zato mi i ne smeta jer ne uticu na moj zivot direktno kao sto utice gore pomenuta Vlada.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 09:55 ] @
A kada posta naplacuje "taksu za izgradnju hrama ovog onog" ? :-)

A vidi ekipe... oni sebi kupuju dzipove, zanimljivo :)
[ pantic68 @ 05.09.2009. 10:25 ] @
Koliko sam ja video oni nemaju nameru da ikada potpuno završe hram, to je kao neki proces koji traje i osigurava prihode u koje niko nema uvid. Inače bi mu magarac bio prikladniji za konfiguraciju terena ali ako pastva kaže da tako ne može da stigne da obidje svu decu iz kraja onda nek im bude.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 10:26 ] @
Citat:

Kako piše lokalni nedeljnik "Vranjske", sekretar Eparhije vranjske protojerej Vladan Milutinović naveo je da je putničko vozilo kupljeno za potrebe eparhijskog Upravnog odbora, na koji je i registrovano. Da bi kupila džip, Eparhija vranjska se na 36 meseci zadužila kod "Komercijalne banke".


U bog te mazo, jos su se i zaduzili kod Lukavog... auuu ala ce da skoce cene usluga u parohijama :)
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 10:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A vidi ekipe... oni sebi kupuju dzipove, zanimljivo :)


Pa šta ćeš kad Eparhija ima zayebanu konfiguraciju terena.

[ MyWay @ 05.09.2009. 10:44 ] @
Izađem na b92 i vidim vest u vrhu - vladika kupio džip. To je u naslovu, a onda sitnije da nije on kupio džip nego da je eparhija kupila za potrebe vladike što već menja priču...
Znajući es, potražim da li je neko već otvorio ovu temu i naravno, standardna ekipa je već tu.
Žalosno je kad shvatiš da uvek isto spakovana priča trugeruje određene ljude a da nisu u pitanju slojevi društva najnižeg obrazovanja (oni imaju svoje trigere ali je i jasno zašto se primaju).

Da li znate kakva vozila voze čelni ljudi državnih institucija i firmi, koja su kupljena od para poreskih obveznika?? Dali znate kakva vozila voze čelnici ostalih veroispovesti u Srbiji?

Ne znate i ne zanima vas, jer nije na b92 i nije protiv (pravoslavne) crkve. Ovo možda i jeste rasipanje novca, a možda i nije (zbog konfiguracije eparhije je logično da bude laki terenac) ali je rasipanje crkvenog novca koji je skupljan od usluga i dobrovoljnih priloga, i nije od svih nas nego samo od onih koji su imali potrebe za njihovim uslugama i koji su želeli da daju prilog.

Ne bih da nagađam, ali sam poprilično siguran da velika većina onih koji su učestovalai u ovoj temi nije (možda neće nikad) koristila crkvene usluge/dala prilog te je svako dalje komentarisanje trošenja tog novca licemerno.
[ Isak666 @ 05.09.2009. 10:52 ] @
Citat:
MyWay: Izađem na b92 i vidim vest u vrhu - vladika kupio džip. To je u naslovu, a onda sitnije da nije on kupio džip nego da je eparhija kupila za potrebe vladike što već menja priču...
Znajući es, potražim da li je neko već otvorio ovu temu i naravno, standardna ekipa je već tu.
Žalosno je kad shvatiš da uvek isto spakovana priča trugeruje određene ljude a da nisu u pitanju slojevi društva najnižeg obrazovanja (oni imaju svoje trigere ali je i jasno zašto se primaju).

Da li znate kakva vozila voze čelni ljudi državnih institucija i firmi, koja su kupljena od para poreskih obveznika?? Dali znate kakva vozila voze čelnici ostalih veroispovesti u Srbiji?

Ne znate i ne zanima vas, jer nije na b92 i nije protiv (pravoslavne) crkve. Ovo možda i jeste rasipanje novca, a možda i nije (zbog konfiguracije eparhije je logično da bude laki terenac) ali je rasipanje crkvenog novca koji je skupljan od usluga i dobrovoljnih priloga, i nije od svih nas nego samo od onih koji su imali potrebe za njihovim uslugama i koji su želeli da daju prilog.

Ne bih da nagađam, ali sam poprilično siguran da velika većina onih koji su učestovalai u ovoj temi nije (možda neće nikad) koristila crkvene usluge/dala prilog te je svako dalje komentarisanje trošenja tog novca licemerno.


Potpuno si u pravu.
Evo ja se izvinjavam sto sam bio u zabludi i mislio da skrecem paznju na licemerje ljudi koji sebi uzimaju za pravo da aktivno odredjuju drugima mane pri izboru politicke opcije, seksualnog opredeljenja, drzavne politike i sl, a u stvari i ne shvatam da sam samo ovu vest koristio da napadnem SveStaJeSrpsko (TM).

Molim za oprost i predlazem da se pojedinci iz SPC, koji vec imaju iskustva u formiranju firmi za gradjevinske radove npr, udruze i po ugledu na katolicku crkvu krenu u obrtanje love po principu ulaganja u sigurne akcije.

Kao Pax Bank iz Kelna-

http://www.24sata.hr/index.php...how_clanak&tekst_id=128945
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 10:55 ] @
Citat:
MyWay
Ne bih da nagađam, ali sam poprilično siguran da velika većina onih koji su učestovalai u ovoj temi nije (možda neće nikad) koristila crkvene usluge/dala prilog te je svako dalje komentarisanje trošenja tog novca licemerno.


Mozda su poslali neko pismo u postanskom sistemu Srbije i time postali "dobrovoljci" u donacijama crkvenih projekata, si razmisljao o tome, a MyWay? :-)

Citat:

Ne bih da nagađam, ali sam poprilično siguran


Zato ti dobro radi "licemer" taster, reklo bi se refleksno na odredjene teme... Ima li sta besmislenije od konstrukcija "ne bih da... ali" ;-)

Citat:

Ne znate i ne zanima vas, jer nije na b92 i nije protiv (pravoslavne) crkve


Bu-hu, gde je sad Bartman da tema predje na on-topic pljuckanje B92... ;-) Stigla "Licemer" brigada - ode mast u propast.
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 11:04 ] @
Citat:
MyWay: ..., ali sam poprilično siguran da velika većina onih koji su učestovalai u ovoj temi nije (možda neće nikad) koristila crkvene usluge/dala prilog te je svako dalje komentarisanje trošenja tog novca licemerno.


Izvini, a koje tačno usluge pruža crkva?

A drugo, ne bih komentarisanje nazvao licemerjem, već reakcijom na pljačku lakovernih.
Konfiguracija terena ... ha ha ha
Dakle, citroen c4 je adekvatan za Beogradsku konfiguraciju terena ...
N95 je takodje adekvatan za ove mreže :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 11:12 ] @
Citat:
MyWay
Dali znate kakva vozila voze čelnici ostalih veroispovesti u Srbiji?


Jedno je sigurno, "celnici ostalih veroispovesti" u Srbiji nemaju deal sa Postom za "porez" na posiljke koji se koristi za vecite izgradnje hramova gde se vrsi "kontakt" sa njihovim virtuelnim prijateljima.

Takodje, nisam primetio da "celnici ostalih veroispovesti" u Srbiji sede na >drzavnim< funkcijama tipa republicka radio-difuzna agencija (covek je tamo sa svojim "poslovnim" imenom, tako da ocigledno radi u sluzbi firme i za interes njegovog poslodavca).

A tvoje opaske o licemerju... ima jedna izreka u Srbiji, pominje se prostitutka i postenje... a kada smo vec kod licemerja, mislim da licemerje "prodavaca vere" ne moze da se meri ni sa jednim drugim, cak ni sa politicarskim - magla koju prodaju politicari je bar u teoriji moguca :)
[ MyWay @ 05.09.2009. 11:25 ] @
Možda su poslali
Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda su poslali neko pismo u postanskom sistemu Srbije i time postali "dobrovoljci" u donacijama crkvenih projekata, si razmisljao o tome, a MyWay? :-)
Nisam. Jer ne razmišljam o glupostima. I da li je neki procenat mojih retko postalih pisama otišao crkvi, pošti, na ručkove poštanskih direktora ili sindikalne polutke radnicima...
Patetično. I sa mojim licemer tasterom uključenim - licemerno. Jer si preskočio sve one koje sam naveo a čija su vozila i rashodi plaćani neuporedivo mnogo većim izdvajanjima svih pojedinaca u Srbiji.

Citat:
Ivan Dimkovic: Zato ti dobro radi "licemer" taster, reklo bi se refleksno na odredjene teme... Ima li sta besmislenije od konstrukcija "ne bih da... ali" ;-)
Ja sam opisao kako mi radi logika (i iskustvo na es-u) a ne refleks. I jeste bilo tako.

Za ovo poslednje si možda u pravu - da ne ide 'ne bih da...ali', i da se ne može na taj način konstruisati rečenica, ali sam sasvim siguran da ti je, i pored grešaka, jasan smisao. Kao i većina 'matematičara' ponekad grešim u srpskom - izvinjavam se unapred (i unazad) :-)




[ vladd @ 05.09.2009. 11:27 ] @
Ne znam cemu cudjenje. Pa crkveni velikodostojnici funkcionisu kao narko kartel, a shodno podneblju, tako se i ponasaju.

Ne placaju PDV, nude utehu za dusu, vencavaju i sahranjuju svoje sledbenike..

Poz
[ staticInt @ 05.09.2009. 11:44 ] @
Sto se tice hrama tu je situacija jako zeznuta jer je ispalo da previse kostaju stvari, samo za freske koje bi trebale da se oslikaju moraju da plate par miliona.
[ vilil1 @ 05.09.2009. 11:46 ] @
A sta to vas boli uvo na sta crkva trosi pare? Da ne trosi vase? Da mozda vi niste dali neki dinar za taj auto?

Dezurni pljuvaci! Ne znaju sta ce sa sobom, pa malko pametuju po netu. Vode tudju brigu.

Licemeri, nego sta!


A zanimljivo je sto je temu otvorio lik koji se hvalio da je osnivac NVO. Znaci grebator od drzave, tj. od SVIH gradjana iste.

On vodi racuna na sta crkva trosi novac!?

I odmah se pojedinci prime na ovakve price...

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 05.09.2009. u 13:03 GMT+1]
[ Isak666 @ 05.09.2009. 11:48 ] @
MyWay,
probaj na Stormfront - tamo su ljudi "iz naroda". Ovde pojedinim udario vakultet i knjige u glavu.

Nego, sta znaci to "u Vladi trose vise na auta od crkve"?
Znaci da ne pisemo o pojedincima iz crkve koji trose u zayebano vreme na zayebanom mestu previse love?
Ima neka skala gramzivosti i do koliko je tolerancija?
Ili postujes Veljin princip otimanja Ne kradite mnogo, nego kraduckajte!


Ako su negde politicari izrokani, onda je to ovde.
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 12:14 ] @
Citat:
vilil1: A sta to vas boli uvo na sta crkva trosi pare? Da ne trosi vase? Da mozda vi niste dali neki dinar za taj auto?


Ne bih se njih ni setio, da se drže svog plota.

Iz poreza koji plaćam finansiraju se i ’’nastavnici’’ veronauke koji deci od 8 godina pričaju o strašnom sudu servirajući još stravičnije neistine koje se kose svim naučnim saznanjima koje je civilizacija spoznala tokom vekova.
Novac koji crkva prikuplja, koristi se za dalje širenje neistina i vrbovanje lakovernih, a najviše što mene u toj priči interesuje jeste zašto se na te donacije ne plaća POREZ.

Ukratko, gomila bradatih prelenjih lelemuda, koji ne rade ništa i samo kamče novac od onih koji su ga RADOM stekli.
[ pri3rak @ 05.09.2009. 12:36 ] @
Citat:
Zoran Rodic:
Dakle, citroen c4 je adekvatan za Beogradsku konfiguraciju terena ...


E vidis varas se.Ako imas zelju da propovedas po Dorcolu onda je tek Audi S8 odgovarajuci :D
[ Horvat @ 05.09.2009. 12:36 ] @
kome puca k sto je crkva kupila vozilo,ako tu lovu nije dobila direkt od vlade [[edit]ili obaveznih markica u posti i slicno[/edit]]
jedino je problem sto je crkva oslobodjena poreza



[Ovu poruku je menjao Horvat dana 05.09.2009. u 14:15 GMT+1]
[ vilil1 @ 05.09.2009. 13:07 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Ne bih se njih ni setio, da se drže svog plota.

Iz poreza koji plaćam finansiraju se i ’’nastavnici’’ veronauke koji deci od 8 godina pričaju o strašnom sudu servirajući još stravičnije neistine koje se kose svim naučnim saznanjima koje je civilizacija spoznala tokom vekova.
Novac koji crkva prikuplja, koristi se za dalje širenje neistina i vrbovanje lakovernih, a najviše što mene u toj priči interesuje jeste zašto se na te donacije ne plaća POREZ.

Ukratko, gomila bradatih prelenjih lelemuda, koji ne rade ništa i samo kamče novac od onih koji su ga RADOM stekli.


A tebi ustvari ne smeta taj kupljeni auto, nego veronauka, crkva!?

Rekoh ja, dezurni pljuvaci!!! LOL

@pri3rak
Zasto Dorcol i Audi?
[ pri3rak @ 05.09.2009. 13:11 ] @
Citat:
vilil1
@pri3rak
Zasto Dorcol i Audi?


A kako mislis da te uzmu za ozbiljno u Strahinicja Bana? :)
[ MyWay @ 05.09.2009. 13:20 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Ne bih se njih ni setio, da se drže svog plota.

Iz poreza koji plaćam finansiraju se i ’’nastavnici’’ veronauke koji deci od 8 godina pričaju o strašnom sudu servirajući još stravičnije neistine koje se kose svim naučnim saznanjima koje je civilizacija spoznala tokom vekova.

Ukratko, gomila bradatih prelenjih lelemuda, koji ne rade ništa i samo kamče novac od onih koji su ga RADOM stekli.
Vidi, deca/roditelji imaju pravo izbora veronauke ili građanskog tako da tvoja 'gomila lelemuda uči strašnom sudu' samo one koji to žele.
I religija nudi ono što naučna saznanja i civilizacija još nije spoznala tokom vekova :-)
[ hemarikon @ 05.09.2009. 13:35 ] @
Citat:
@karadima: 26k evra? pa to i nije mnogo za dzip realno ... odakle crkvi pare za kupovinu dzipa ... Iskreno ne znam odakle. Ali verovatno moze da se sazna.


Naravno da može da se sazna:

ZAKON o Budžetu Republike Srbije za 2009. godinu
MINISTARSTVO VERA 822.482.000 (822 milona 482 hiljade dinara)
http://www.parlament.sr.gov.yu...kta_detalji.asp?Id=516&t=Z

Osim kroz budžet crkva pljačka gradjane i kojekavim doplatnim markicama:
http://www.elitemadzone.org/t368590-Porez-za-crkvu-opet

Citat:
@MyWay: sam poprilično siguran da velika većina onih koji su učestovalai u ovoj temi nije (možda neće nikad) koristila crkvene usluge/dala prilog te je svako dalje komentarisanje trošenja tog novca licemerno.

Ne interesuje poreske obveznike novac koji crkva prikupi od vernika. Ko je dobrovoljno dao prilog njegov problem.

Citat:
@vilil1: A sta to vas boli uvo na sta crkva trosi pare? Da ne trosi vase?

Novac iz budžeta je novac poreskih obveznika pa se to poreskih obveznika itekako tiče. Pogotovu što, od kad je crkva stupila na scenu dva miliona radnika Srbije se našlo na ulici, bez posla, opljačkani, gladni i žedni.

Citat:
@MyWay: Vidi, deca/roditelji imaju pravo izbora veronauke ili građanskog

Poreski obveznici neka plaćaju gradjansko a vernici šta hoće, a ne da se novac poreskih obveznika sliva samo pravoslavnoj crkvi.

HOĆU MILIJARDU DINARA NAZAD PORESKIM OBVEZNICIMA. CRKVA ODVOJENA OD DRŽAVE.
[ Horvat @ 05.09.2009. 13:43 ] @
Citat:
MyWay: Vidi, deca/roditelji imaju pravo izbora veronauke ili građanskog tako da tvoja 'gomila lelemuda uči strašnom sudu' samo one koji to žele.

ali je misilo sigurno na cinjenicu da ti kao porezni obveznik placas "platu" tom popi koji pridikuje u skoli

Citat:

I religija nudi ono što naučna saznanja i civilizacija još nije spoznala tokom vekova :-)


like?
incest is ok? :) [adam eva - sinovi...]
ili ,znanje je zlocin [eva je pojela jabuku,koja je simbol znanja...]
itd...

a mozda one postulate koje BI SVAKI COVEK trebao da prati,ali hmmm 0,00001% stanovnistva ako prati,super je...a oni naravno nisu sigurno u prvim redovima u crkvi,a ni na ispovedanju,jer ne grese pa nemaju sto da se ispovedaju
[ Slobodan Miskovic @ 05.09.2009. 13:47 ] @
Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om.

http://jeep.rs/jeep-compass.pdf
[ the_tosic @ 05.09.2009. 13:53 ] @
Cekaj u cemu je problem sa veronaukom, niko nikog ne tera da je pohadja. Religija je deo zivota, koliko i umetnost, za dobar deo ljudi.
[ NoneVi @ 05.09.2009. 13:55 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om.

http://jeep.rs/jeep-compass.pdf


Divine version. Dolazi sa full opremom i petnaest posto ugradnje u cenu. Ali ko si sad pa ti da se petljaš u crkvena posla. Bog je rekao da se plati i tako mora biti!
[ Horvat @ 05.09.2009. 13:56 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om.

http://jeep.rs/jeep-compass.pdf


pimp verzija :D

@tosic,problem je sto je u skoli veronauka ,i sto "plate" popama idu iz budzeta
[ vilil1 @ 05.09.2009. 13:59 ] @
@hemarikon, Rodic, Horvat...

Imate nekoliko mogucnosti...

Osnujte svoju stranku, pobedite na izborima i menjajte zakone. Mada, posto vas ima k'o na zabi dlaka...mrka kapa.

Organizujte referendum i ukinite religiju.

Udajte se(ozenite), za radnu dozvolu, kao neki odavde, i napustite zemlju.

Ispoljavajte svoje frustracije na raznoraznim forumima. Sto inace i radite, ali bez uspeha.

Zalite se vodovodu.

Mislim da ce ovo poslednje dati najbolje rezultate.
[ the_tosic @ 05.09.2009. 14:01 ] @
Veronauku ne predaju popovi nego teolozi. Bar ne u onim skolama za koje znam. Msm da se ja pitam ne bi postojalo ni gradjansko ni veronauka, nego nesto korisnije. Ali kad se vec ne pitam u cemu je razlika izmedju veronauke i gradjanskog vaspitanja?
[ Slobodan Miskovic @ 05.09.2009. 14:02 ] @
Mislim da je dodat anti-djavo detektor pa to povecava cenu...
[ MyWay @ 05.09.2009. 14:05 ] @
Citat:
Horvat: like?
incest is ok? :) [adam eva - sinovi...]
ili ,znanje je zlocin [eva je pojela jabuku,koja je simbol znanja...]
itd...
Ajde malo razmisli o tome pa se javi ponovo. Otići ćemo u off sa daljom pričom, a odgovor je jednostavan
Citat:
hemarikon: Poreski obveznici neka plaćaju gradjansko a vernici šta hoće, a ne da se novac poreskih obveznika sliva samo pravoslavnoj crkvi.

HOĆU MILIJARDU DINARA NAZAD PORESKIM OBVEZNICIMA. CRKVA ODVOJENA OD DRŽAVE.
Nije milijarda, nego 822 miliona. Ne idu pare samo SPC-u nego i ostalim tradicionalnim verskim zajednicama u Srbiji - pronađi tekst o tome sam.

A zašto bi svi poreski obveznici plaćali građansko a vernici šta hoće??!! Zar ne bi trebalo osloboditi vernike plaćanja nastave građanskog a onda neka oni sami uplaćuju za veroučitelja?
[ Horvat @ 05.09.2009. 14:05 ] @
@vili ,hmm nikakve frustracije ja ne ispoljavam u ovoj temi,samo da mi je glupo da se crvki [tj religiji] izbacuje porez,da se ista mesa u posao drzave i tako dalje

@tosic,kod mene u srednjoj su bili katolicki i pravoslavni popovi ,oba u svojoj "nosnji"

a koja je razlika izmedju veronauke i gradjanskog,nisam bio na 1.,ali na drugom se nije pominjao bog uopste,svake godine je bila neka druga tema,secam se da je jedne godine tema bila prava dece... sve u svemu,slazem se s tobom da treba izbaciti oba
[ the_tosic @ 05.09.2009. 14:10 ] @
Prava dece:/ secam se toga jos iz osnovne kad smo dobijali onaj casopis skolarac :(.

Pazi mozda kod vas nije bilo teologa, u skolama za koje znam predaju teolozi, i za jednog znam da je kad se "zapopio" prestao da radi kao veroucitelj.
[ Horvat @ 05.09.2009. 14:12 ] @
kao sto rekoh,kod nas [ne samo u mojoj skoli,nego i u ostalim ,jer su manje vise isti predavali u razlicitim skolama,tj bilo ih je par u citavoj su] i nisu bili teolozi,nego oni vencani za crkvu ,da tako kazem

mi nismo dobijali nikakav casopis skolarac,cak sto vise,prvi put cujem za isti [jedino smo u osnovnoj po zelji kupovali,decije novine,ako se ne varam]
preveliki off :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 14:24 ] @
Citat:
the_tosic
i za jednog znam da je kad se "zapopio" prestao da radi kao veroucitelj.


Pa da, ocigledno daleko unosniji posao :-)

Citat:
MyWay
A zašto bi svi poreski obveznici plaćali građansko a vernici šta hoće??!! Zar ne bi trebalo osloboditi vernike plaćanja nastave građanskog a onda neka oni sami uplaćuju za veroučitelja?


To gradjansko vaspitanje je takva glupost, i to su uveli samo zato sto su ugurali popove.. pardon "teologe", pa kao da bude neki izbor. Ne zna se sta je veca glupost, bolje da su uveli seksualno vaspitanje da ljude nauce cemu sluzi kurton, umesto da koriste abortus kao kontracepciju.
[ MyWay @ 05.09.2009. 14:29 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om.

http://jeep.rs/jeep-compass.pdf
Koliko mi se čini, u textu nije rečeno da je plaćen 26k već da vredi 26K.
I vozilo je nabavljeno u vreme sajma automobila, a ona cena koju ti spominješ je sadašnja sa sve ispisanim na sajtu 'neverovatna ponuda' tako da je za očekivati da su im trenutno vozila na većem popustu, zar ne?
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 14:39 ] @
Hehe... kad smo kod gradjanskog, zapalo mi je ove godine ;)
Evo nastavne jedinice iz IV osnovne (za spec. skolu, doduse),
i, onako, meni su to sasvim OK nastavne jedinice...
Pored toga imamo izborni predmet "Narodna tradicija", to posto ne
predajem nisam ni stigao da pogledam, i naravno imamo veronauku :)

Evo sta mu je u tom gradjanskom, godisnji fond 36 casova, za celu godinu:

Upoznavanje učenika sa sadržajem predmeta i načinom rada
Upoznavanje učenika sa sadržajem predmeta i načinom rada
Drvo dečjih prava

Drvo dečjih prava
Pravimo reklamni štand- konvencija o dečjim pravima
Pravimo reklamni štand- konvencija o dečjim pravima
Svi različiti- svi jednaki
Nepravda je kad...
Nepravda je kad...

Stavovi o pravdi
Obr.
Prava, dužnosti, pravila
Obr.
Prava, dužnosti, pravila
Pon.
Uloga pravilnika- kućnog reda škole
Obr.
Uloga pravilnika- kućnog reda škole
Pon.
Svi imamo predrasude
Obr.
Svi imamo predrasude
Pon.

Da sam čarobnjak, ja bih...
Da sam čarobnjak, ja bih...
Stavovi o moći
Stavovi o moći
Sukobi i prevazilaženje sukoba- pregovaranje
Sukobi i prevazilaženje sukoba- pregovaranje
Timski rad
Timski rad
Da se čuje naš glas
Da se čuje naš glas

Delujemo jedinstveno
Argumentujemo i zastupamo naše interese
Argumentujemo i zastupamo naše interese
Tražimo zakon za...
Tražimo zakon za...
Međuzavisnost
Mreža života
Brinemo o biljkama i životinjama
Ja pre, ja posle
Prezentacija rada roditeljima
[ pri3rak @ 05.09.2009. 14:39 ] @
Jest, a i propoved sa moralnom poukom tipa

Citat:
Pre će kamila kroz iglene uši nego bogataš u carstvo nebesko!"


deluje uverljivije nakon sto duhovnik izadje iz dobrog auta :)
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 14:48 ] @
Treba i na njih tamo gledati na svakog coveka posebno.
Ne treba ih trpati u isti kos bas sve.
[ Kosuth @ 05.09.2009. 14:56 ] @
Citat:
vilil1

Teško je suprotstaviti se licemerju...

međutim,braniti osvedočene fariseje i njihovo haračenje po narodu,ukazivanjem na eventualno licemerje u ovim diskusijama,je licemerje bez premca.

Od današnjih crkvenih velikodostojnika jedino ime patrijarha Pavla izgovaram s dužnim poštovanjem.

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 05.09.2009. u 16:24 GMT+1]
[ vilil1 @ 05.09.2009. 15:04 ] @
Citat:


Ops, jos jedan dezurni...

Jos malo pa ce cela ekipa biti na broju.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 15:06 ] @
Zar postoji vece licemerje od prodavanja mesta u nekom zamisljenom "raju" i sluzbama nekom zamisljenom bicu za ovozemaljske pare? :)

Ne bih rekao... :)

U stvari... cekaj, ima - kada nazoves Vladu Srbije i blokiras usvajanje zakona van bilo kakve procedure - a delatnost ti je ono gore :)
[ burex @ 05.09.2009. 15:11 ] @
Citat:
Veronauku ne predaju popovi nego teolozi.

Kod mene nije bilo tako... U mantijama su se popovi šećkali po hodnicima škole.

Ovakav način obnove voznog parka je gnusan...
- Crkva ne plaća PDV
- Crkva se "uvlači" u PTT (baš mi je nedavno tužba stigla za RTS sa markicom za obnovu nekog hrama)
- Licemerno je da se traži jedan SMS za jedan obrok gladnima na KiM, a da sami troše pare na ovaj način
- Usluge koje crkva nudi su nepostojeće

Citat:
Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om

Dodatna oprema... DVD plejer, dobar sound system i tako to.

Da bi crkva i država bili odvojeni, ne bih imao protiv ni da kupe 50 Hummera, a pošto to nije slučaj - neka kolektivno crknu.
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 15:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To gradjansko vaspitanje je takva glupost, i to su uveli samo zato sto su ugurali popove.. pardon "teologe", pa kao da bude neki izbor. Ne zna se sta je veca glupost, bolje da su uveli seksualno vaspitanje da ljude nauce cemu sluzi kurton, umesto da koriste abortus kao kontracepciju.


Pokojni premijer Dr. Zoran Đinđić je bio primoran da prihvati ultimatum crkvenih predstavnika i tako uvede veronauku, jer je to bio uslov da crkva ne digne glas protiv izručenja miloševića u Hag.
Razgovor je obavljen u Nemanjinoj a vest o uvođenju je saopštena Gaši Kneševiću u hodniku, koji naprosto nije imao kud.
Moralo se.

Građansko je uvedeno kao odgovor i protivteg, ali uz negodovanje crkve.

Citat:
Udajte se(ozenite), za radnu dozvolu, kao neki odavde, i napustite zemlju.


Nema potrebe da napuštam zemlju zbog primitivnih poimanja sveta oko sebe, i uostalom, odakle ti pravo da mi predložiš nešto takvo.
[ milivoje t @ 05.09.2009. 15:19 ] @
Citat:
Btw jel neko zna kakav je to modela od 26000e? Na sajtu uvoznika najskuplja verzija je 22.538e SA PDV-om.
Ima posebnu dodatnu opremu, decija sedista.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 15:20 ] @
Ovo je bilo nisko :)
[ the_tosic @ 05.09.2009. 15:23 ] @
Ajoj a jadni psiholozi i pedagozi kao kolateralna steta dobishe jos jedan posao "zavrat". Bice da je tu pao dogovor sa sve tri strane:). Realno najkorisnije bi bilo da su uveli neki predmet da razvije deci logicno razmisljanje. Ali jbg nikome nije cilj da imaju glasacko telo koje misli svojom glavom:)
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 15:24 ] @
To ne sme - sta ce drzavi deca koja imaju bolju kognitivnu moc :)

Bolje da se bave virtuelnim drugarima ili tim tzv. "gradjanskim" zajebancijama... tj da se SMS-uju i pale sa casova :)
[ Isak666 @ 05.09.2009. 15:39 ] @
Nema veze ovo sa crkvom.

Ima veze samo sa jednim dziberom...






;)


[ Kosuth @ 05.09.2009. 15:46 ] @
Gledam ovaj plakatić i ne znam šta mi bi,ali prva asocijacija-rima na 'Pahomije' bi mi pomije!

Nemam pojma zašto...

Da @vilil1,još jedan dežuran svakako,jer ti očigledno to nisi bio kada je ovaj OSVEDOČENI PEDER,čije se ime na plakatu pominje,silovao onog nedužnog dečaka...

i država koja je tada trebala da DEŽURA,zaspala je...

moraće u svakom slučaju narod malo pomnije da dežura,pogotovu u ovakvim slučajevima...a ti ih brani,tvoje pravo...
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 15:48 ] @
Citat:
Zar postoji vece licemerje od prodavanja mesta u nekom zamisljenom "raju" i sluzbama nekom zamisljenom bicu za ovozemaljske pare? :)


Mozda samo imaju problem sa modulom za virtuelizaciju novca, nisu jos stigli da ga
implementiraju u citav program (komplikovano), pa dok za to ne izadje neki patch,
koriste ipak za sada SIGURNIJI i bolje testiran modul:

# insmod earth_money.ko

;)
[ vilil1 @ 05.09.2009. 16:01 ] @
Citat:
Kosuth:Da @vilil1,još jedan dežuran svakako,jer ti očigledno to nisi bio kada je ovaj OSVEDOČENI PEDER,čije se ime na plakatu pominje,silovao onog nedužnog dečaka...

i država koja je tada trebala da DEŽURA,zaspala je...

moraće u svakom slučaju narod malo pomnije da dežura,pogotovu u ovakvim slučajevima...a ti ih brani,tvoje pravo...

Koga ja to branim? Pahomija? A jel se ti to sada malo bavis podmetanjima?

Citat:
Zoran Rodic: Nema potrebe da napuštam zemlju zbog primitivnih poimanja sveta oko sebe, i uostalom, odakle ti pravo da mi predložiš nešto takvo.


Pa ja sam dao nekoliko predloga, i kao sto rekoh najvise uspeha cete imati ako se zalite vodovodu.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 16:04 ] @
A da ti malo odes do vodovoda? Vidi dal' sam tamo u isto vreme.
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 16:05 ] @
vilil1 - da li smatras da neko sa onakvom reputacijom, kao onaj sa postera, treba
da se BRANI, i da ima onakve pogodnosti, ili prosto ne mozes da prihvatis cinjenicu
da u SPC, kao organizaciji, ovakve stvari postoje, ili ti je prosto svejedno?

To gde ce neko da se zali, ili prosto da ukazuje na probleme u nasem drustvu, nije
tvoja stvar. Ti se zali gde hoces i kome hoces.

Moje licno misljenje je da takve stvari ne treba da idu pod tepih, vec da se iznose
na svetlost dana gde god je to moguce.

Necu da sutra moje dete bude necija zrtva, jer se "niko nije zalio".
[ vilil1 @ 05.09.2009. 16:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A da ti malo odes do vodovoda? Vidi dal' sam tamo u isto vreme.

Hahaha, pa stvarno si mirodjija...Makar nesto da napises. Mozda mislis da je ovo sto si napisao duhovito. Evo... LOL

Ostavite vi te vase fazone za po kuci, ili probajte da ih prodate nekoj decurliji. Ima takvih ovde dosta, klinci koji misle da su avangarda, pa mozda i nasednu na te price.

Ovde se ne radi o tome da li je Pahomije ovakav ili onakav. Ima tema o njemu, i njegovim postupcima prema deci.


Dakle, branim pravo eparhije da trosi svoj novac kako zeli, bez da pita nekoga, kao sto bi branio i svacije pravo da postupa kako zeli sa svojim novcem.

I da ponovim, za sve kojima smeta neka od crkava, religija uopste,
Citat:
vilil1
Imate nekoliko mogucnosti...

Osnujte svoju stranku, pobedite na izborima i menjajte zakone. Mada, posto vas ima k'o na zabi dlaka...mrka kapa.

Organizujte referendum i ukinite religiju.

Udajte se(ozenite), za radnu dozvolu, kao neki odavde, i napustite zemlju.

Ispoljavajte svoje frustracije na raznoraznim forumima. Sto inace i radite, ali bez uspeha.

Zalite se vodovodu.

Mislim da ce ovo poslednje dati najbolje rezultate.
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 16:26 ] @
Citat:
Ovde se ne radi o tome da li je Pahomije ovakav ili onakav.


Ovde se radi o Pahomiju, radi se o odnosu drzavne vlasti i crkve, i radi se uopste o
postupanju drzavne vlasti po razlicitim bitnim pitanjima.

Sva tri su katastrofa.

Citat:
Dakle, branim pravo eparhije da trosi svoj novac kako zeli, bez da pita nekoga, kao sto bi branio i svacije pravo da postupa kako zeli sa svojim novcem.


Sa ovime se potpuno slazem, ako postoji vrlo dobar mehanizam da se TACNO odredi CIJI novac ce oni da trose.

Kada saljem pismo u posti, ja sam primoran da platim deo tog dzipa, protiv svoje volje.
[ Isak666 @ 05.09.2009. 16:31 ] @
Citat:
vilil1:
Dakle, branim pravo eparhije da trosi svoj novac kako zeli, bez da pita nekoga, kao sto bi branio i svacije pravo da postupa kako zeli sa svojim novcem.

I da ponovim, za sve kojima smeta neka od crkava, religija uopste,


Ali zato mogu oni da polivaju po Ustavu Srbije, po statusu Vojvodine, po statusu Kosova, po spoljnoj politici, ko ce koga *ebati i kako ce biti *eban, po muzici, i po ko zna cemu jos.
Ali crkva je nedodrljiva.

I za poresku inspekciju.


Ako ti je Pahomije = SPC, onda nek vam je Bog u pomoci.
[ vilil1 @ 05.09.2009. 16:38 ] @
@Isak666

Vidi, kol'ko god meni isli na qurac likovi koji imaju NVO, i grebu se od drzave, ja cu braniti to njihovo(vase), pravo. Jer se grebete po zakonu. Da li je to u redu ili ne, je druga prica.
[ Isak666 @ 05.09.2009. 16:44 ] @
Citat:
vilil1: @Isak666

Vidi, kol'ko god meni isli na qurac likovi koji imaju NVO, i grebu se od drzave, ja cu braniti to njihovo(vase), pravo. Jer se grebete po zakonu. Da li je to u redu ili ne, je druga prica.


Elementarno poznavanje zakona bi ti saopstilo da svako udruzenje gradjana MORA da podnese zavrsni finansijski racun drzavi i da se vidi gde je novac otisao.

Ali crkva se ugledala na drzavu pa ne radi to, dok obicni izdajnici to moraju.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 16:46 ] @
Citat:
vilil1
Dakle, branim pravo eparhije da trosi svoj novac kako zeli, bez da pita nekoga, kao sto bi branio i svacije pravo da postupa kako zeli sa svojim novcem.


A ko njima ovde brani da trose novac tj. kako bi to uopste i bilo moguce? Mi ovde samo diskutujemo o tome KAKO oni trose novac... bas isto kao sto oni imaju pravo da drze konferencije za stampu u kojima se bave ljudima van njihovog udruzenja i da se bave stvarima koje ne spadaju u njihovu sluzbu.

Citat:

Vidi, kol'ko god meni isli na qurac likovi koji imaju NVO, i grebu se od drzave, ja cu braniti to njihovo(vase), pravo. Jer se grebete po zakonu. Da li je to u redu ili ne, je druga prica.


Pa kako ti onda i crkva ne ide na qurac, kad je ona najveci NVO, svidja ti se njihov "servis" u obliku vruceg vazduha? :)
[ vilil1 @ 05.09.2009. 16:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:A ko njima ovde brani da trose novac tj. kako bi to uopste i bilo moguce? Mi ovde samo diskutujemo o tome KAKO oni trose novac...


Opet ne citas pazljivo. Naime rekao sam-

Citat:
Dakle, branim pravo eparhije da trosi svoj novac kako zeli, bez da pita nekoga, kao sto bi branio i svacije pravo da postupa kako zeli sa svojim novcem.


Dakle, sta tebe, ili mene, ili bilo koga, briga kako neko trosi svoj novac? Sta ima neko da zaviruje u tudji dzep?
[ Horvat @ 05.09.2009. 17:07 ] @
^^apsolutno se slazem s tobom povodom ovoga,sta kome puca klinac da li je crkva kupila auto ili platila kurve svima redom ili pomogla siromasne,AKO taj novac dobija od raznih "obreda" koje odradi i od lemozije

medjutim,ako taj novac dobija od drzave ili od poste i time direktno svakog voljno i nevoljno opterecuje novcano ,onda se tice
isto kao sto smatram da ni politicke stranke drzava ne treba da finansira,tako smatram da ni crkvu ne treba finansirati

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa kako ti onda i crkva ne ide na qurac, kad je ona najveci NVO, svidja ti se njihov "servis" u obliku vruceg vazduha? :)


ja bih rekao da je crkva VO ;) ,jer mLogo mesa prste u istu...
[ hemarikon @ 05.09.2009. 17:07 ] @
Citat:
@vilil1: napustite zemlju.

Narko-duvanski-fašista koji je doneo taj izum u Srbiju riknuo je kao pas. Njegovim hordama je sipana so na rep. U dogledno vreme neće moći da se hara po Srebrenici, Vukovaru, Račku i da se proganjaju nenaoružani ljudi a hrabrost dokazuje na ženama.

Citat:
@MyWay: Nije milijarda

Jeste, bar milijarda jer pored budžeta pohlepni popovi i vladike su zinuli i na razne takse.

Citat:
i ostalim tradicionalnim verskim zajednicama u Srbiji

Možda simbolično. Pored toga ni jedna druga crkva nema priliku da kroz takse uzima novac osim nevidjeno pohlepne pravoslavne crkve.

Citat:
zašto bi svi poreski obveznici plaćali građansko

Zato što su crkva i država odvojeni.

Citat:
@Ivan Dimkovic: To gradjansko vaspitanje je takva glupost

Ti si opet promeni ćurak. Pa ljudska prava su osnov vaspitno obrazovnog sistema iz koga se javljaš i to sve u superlativima.

Citat:
bolje da su uveli seksualno vaspitanje

Postoji nastava i na tu temu.

Citat:
@vilil1: sta tebe, ili mene, ili bilo koga, briga kako neko trosi svoj novac?

Državni budžet i novac koji se otima raznim taksama je nešto o čemu se pitaju poreski obveznici. Oni koji hoće da daju dobrovoljan prilog neka daju ali to ne daje pravo osvedočenim kriminalcima da otimaju novac gradjanima.

[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 17:12 ] @
Citat:
vilil1
Dakle, sta tebe, ili mene, ili bilo koga, briga kako neko trosi svoj novac? Sta ima neko da zaviruje u tudji dzep?


Zajebato, kad postanes javna licnost - nemas vise privilegiju privatnosti... Crkva je odavno odlucila da postane javna organizacija, da daju izjave za stampu, da ocenjuju druge, da osudjuju, da se mesaju u donosenje zakona, itd...

A da ne pricamo o tome da oni dobijaju novac i od drzave kroz budzet, da su se ekskluzivno ugradili u postanski sistem Srbije sa njihovim vecito-neizgradjenim objektima (btw, ni za to nikom ne polazu racune) i dobijaju novac od svake poslate posiljke sto je unikatan slucaj u Evropi a verovatno i sire.

Prema tome, svako ovde ima pravo da kaze sta god zeli o njima, bas kao sto i oni zadrzavaju pravo da se bave tudjim poslom.

Ako se tebi to ne svidja - mozes da se obratis istom onom vodovodu koji nama savetujes.

@hemarikon,

Nisam ja okrenuo nikakav curak nego je taj predmet potpuno besmislen (sto se jako lepo vidi i iz nacina i razloga zasto je uveden) - postoji "Ustav i Prava Gradjana" kao predmet koji je sasvim dovoljan za upoznavanje ljudi sa njihovim pravima i obavezama kao gradjana. A deca imaju predmet "poznavanje prirode i drustva" - gde onaj drugi deo moze sasvim lepo da se iskoristi za upoznavanje sa organizacijom modernog drustva.

Cela ta glupost je uvedena jer je drzava iz nekog razloga htela da vrsi analingus sa nindzama u mantijama (sigurno je neki deal bio u pitanju, ne rade oni nista dzabe mada mi je nesto tesko da poverujem u tu pricu sa Slobom, mislim koga bi boleo stojko sta neka crkva misli o liferovanju doticnog u Haag), pa su uveli jos jedan besmisleni predmet radi nazovi-ravnopravnosti - prica o magli ne kosta puno, za razliku od, recimo, informatike...


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 05.09.2009. u 18:23 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 17:23 ] @
Uh, to stoji... kako bih voleo vise da predajem informatiku deci kao izbor, nego to gradjansko :)

Ali opet, kao sto se moze videti iz onog spiska nastavnih jedinica koji sam dao za taj predmet,
to uopste ne mora biti izgubljeno vreme, i ne mora biti magla, mozes ti na tim casovima sasvim
lepo da razvijas kod dece misljenje, argumentovanje, procenjivanje pojava u okolini, itd, dakle
sve zavisi kako osmislis svoj cas.

Mada za sam razlog uvodjenja tog "gradjanskog" ne sumnjam da je bio neki levi...

Za mene je skola uvek imala naucni karakter, i ja sam licno protiv veronauke u skoli,
jer ne mogu ja detetu da pricam o evoluciji na casu prirode i drustva, a oni na prethodnom
casu razglabali o nekakvim vaskrsenjima i slicno.

Postujem ja to sve njihovo, ali se zna gde je cemu mesto. Vera je licna stvar, nema veze sa
naukom i njenim metodama (sustinski joj je suprotna), te joj nije mesto u instituciji naucnog
karaktera, kakva skola treba da bude.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 17:25 ] @
Nije stvar u korisnosti nastavnih jedinica - vec o gomilanju gradiva i uvodjenju predmeta ne iz objektivne potrebe, vec iz politicke potrebe, tj. da budemo vrlo precizni - zbog onoga sto se u engleskoj terminologiji zove "horse trading".

Kao sto rekoh, sve to moze lepo da se uklopi u "Poznavanje prirode i drustva" i "Ustava i prava gradjana" nema nikakve potrebe uzimati dodatno vreme za to i zahtevati jos nove radne snage kako bi se odrzala ta nastava.

Nego, jbg, kao sto rekoh - analingus sa nindzama je proizveo dodatni predmet ciji je sam naziv oksimoron (veroNAUKA) pa, kako bi bilo, satro, jednako - hajd da se uvede i ovo.

Nesto mi se cini da je vladajuca klika samo htela da prikupi malo tzv. "tradicionalnog" birackog tela ali u toj operaciji nije htela da izgubi i tzv. "progresivno" biracko telo, pa su napravili 2 nakaze.
[ vilil1 @ 05.09.2009. 17:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Prema tome, svako ovde ima pravo da kaze sta god zeli o njima, bas kao sto i oni zadrzavaju pravo da se bave tudjim poslom.

Ma naravno, ovo je slobodna zemlja. I svako moze da kaze sta zeli. I ja to apsolutno podrzavam.

Na zaost, vama je ostalo samo da pricate, jer nista drugo ne mozete da uradite. Pa koliko ste glasni na ovome forumu, vas par, sto se ne organizujete, i osnujete neku stranku, pa promenite zakone. Ukinite crkvu. Btw. jel' vam smeta samo spc, ili religija uopste? Hocete li da porusite crkve, dzamije...
Ne zaboravite da su neki pre vas to pokusavali, decenijama, pa eto, nista...Ali vi ste "napredni", vi cete uspeti...
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 17:29 ] @
Tebi bi definitivno trebao mali kurs iz logickog zakljucivanja kada imas ideju da bi ovde neko da ukida te prodavce magle ili da rusi njihove objekte - ljudi bi samo da se zna ko pije a ko placa :)

Pisemo mi, polako - znas kako, jedna stvar je sigurna - prosecna obrazovanost i informisanost ljudi idu na gore polako ali sigurno, a broj zatucanih koje je moguce manipulisati je u stalnom opadanju na ovom kontinentu - tako da... polako, vreme samo jednoj strani ide na ruku :)

Nindze su uhvatile dobru priliku kolapsa drustvenog sistema u ovoj nesrecnoj zemlji i usle u lukrativni tal sa svojom korumpiranom bracom politicarima ali nece ni to biti dugog veka, znas kako se kaze - ne mozes sve ljude praviti majmunima svo vreme.
[ hemarikon @ 05.09.2009. 17:35 ] @
"Ustav i prava gradjana" ne postoji kao predmet na svim smerovima škola u Srbiji. Mislim da nastavni planovi i programi u Britaniji imaju mnogo više nastave na temu sličnu "gradjanskom vaspitanju" nego što je ovde. Ono što je ovde problem je uvodjenje veronauke u škole koje trebaju da na naučnoj osnovi obrazuju gradjane. Škola i crkva treba da su odvojene. Onaj ko veruje u "onaj život" i dalje može da ide u crkvu a u školi se priprema za "ovaj život".
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 17:39 ] @
^ Upravo tako.
[ Isak666 @ 05.09.2009. 17:42 ] @
Citat:
vilil1: Ma naravno, ovo je slobodna zemlja. I svako moze da kaze sta zeli. I ja to apsolutno podrzavam.

Ukinite crkvu. Btw. jel' vam smeta samo spc, ili religija uopste? Hocete li da porusite crkve, dzamije...
Ne zaboravite da su neki pre vas to pokusavali, decenijama, pa eto, nista...Ali vi ste "napredni", vi cete uspeti...:D


Meni licno smeta samo Pahomije.

Jer on je u crkvi ono sto je Brena u produkciji, Bregovic u muzici, Miljanic u fudbalu, Bjelogrlic u filmu, Tijanic u novinarstvu, Miskovic u privredi, Velja u politici, Crncevic u spisateljstvu i tako...


I mislim da Pahomije ne treba da stane! Ima jos dosta toga da se radi, ako hoce - npr
[ hemarikon @ 05.09.2009. 17:54 ] @
Iza Tomislava Gačića stoji kompletna pravoslavna crkva uključujući sve vladke i čelne ljude te crkve. Sve je to isto pakovanje do poslednjeg.
[ Tyler Durden @ 05.09.2009. 18:13 ] @
Citat:
Jesenjim shopingom vladika Pahmije se svrstao u gornji dom voznog parka vladika SPC koji po pravilu ne voze automobile jeftinije od 25.000 evra. Na vladičanskoj listi vode vladika Mileševski Filaret poznat i po tome što obožava mitraljeze, koji kako prenosi Blic vozi Folksvafgenov kombi od 40.000 evra, a istu vrednost ima i „Audi A6“ vladike šabačkog Lavrentija.

Ispred Pahomija je još Vladika Banatski Hrizostom koji vozi „Pasat trendlajn“ vredna 34.000 evra, dok su iza Pahomija vladike, valjevski i timočki Milutin i Justin. Sa sitroenima „C5“ vrednim 25.000. Skromno, hrišćanski.


Izvor
[ Au197/79 @ 05.09.2009. 18:16 ] @
Juče sam čitao pismo u Među nama u Politici kako se čovek žali na poštnsku marku za The Hram, a evo Ivan se toga setio :D

Ne znam da li ckrva plaća porez na taj auto.

Crkva je savrsena organizacija. Monopolišu veru i žive na njen račun što je svetogrđe te iste vere. Sva osnovna sredstva su dobili od naroda, a opet papreno naplaćuju usluge. Nemaju poreze, imaju gomilu beneficija, uveli im i fax (ok fax a zašto bre ne postoji i državni islamski i katolički fax? imamo mi i muslimane i katolike u ovoj lepoj zemlji poganog naroda) pa se sad čudimo. Pa ja u životu popa nisam video u domaćem autu. Kad je na jugu Srbije osamdesetih i jugić bio rekost (kečevi i fiće su još vladali) popovi su se vozali u stranim kolima.
[ Horvat @ 05.09.2009. 18:26 ] @
gradjansko vaspitanje bas nema nekih poveznica sa ustavom i pravom gradjana
u prvom se samo u jednoj godini pominju prava,i to prava DECE
a u ustavu i pravu gradjana se pominju "ukratko" prava i duznosti gradjana ,ne dece,koja se razlikuju koliko toliko

@kernel,posto predajes,ti imas informacije,sta se drugim godinama predaje kao tema gradjanskog vaspitanja?ja pozaboravljao,znam da su bile neke radionice,u sustini bilo je gubljenje vremena tamo... a i ocenjivanje zesce...

sto se tice kontracepcije,kod nas su po srednjim skolama malo malo [mislim da je svake godine bilo,barem jednom,ako ne i 2 puta] bilo predavanje o polno prenosivim bolestima,zastiti i tome,a i u osnovnoj u 7. razredu cini mi se,se uci iz biologije osnova o tome... a i u osnovnoj smo imali klince iz jazasa koji su drzali predavanje o kontracepciji i tome...[mozda ej to samo u subotici tako...]


i koje to skole nemaju ustav i pravo gradjana?

edit:@ Au,crkva je oslobodjena poreza
[ gleb @ 05.09.2009. 19:25 ] @
Sta je tu cudno? Pa price o pohlepnim popama postoje otkad i oni.
Samo, i sama crkva je napravila davno otklon izmedju onih koji su zaista posveceni veri, kaludjera, i onih sto se bave ovozemaljskim stvarima, tj poslom. Tako da od ovih drugih se moze ocekivati sve sto i od obicnog coveka, jel?

A sto se same veronauke u skoli tice, zaboravljate malu cinjenicu da postoji ogroman broj nasih sugradjana koje neuljudno zovu ’izbeglice’. Ljudi koji su po tradiciji primili veru, ne kao izbor ili u inat nekom, vec samo po nasledju i inerciji, ostavise to sto imaju i pobegose ovamo. Stoga, obrazovanje u tom pravcu je dobro ne zbog licnog identiteta i intimnog osecanja koliko zbog svesti zasto ce te neko na samo par stotina km od bg-a ili izljubiti ili se masiti za pojas cim te vidi.

[ MyWay @ 05.09.2009. 19:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pisemo mi, polako - znas kako, jedna stvar je sigurna - prosecna obrazovanost i informisanost ljudi idu na gore polako ali sigurno, a broj zatucanih koje je moguce manipulisati je u stalnom opadanju na ovom kontinentu - tako da... polako, vreme samo jednoj strani ide na ruku :)
Cenim da si želeo da kažeš da prosečna obrazovanost i informisanost ide naviše, ali si sa 'na gore' (sasvim slučajno) pogodio. :-)
Ne znam ni koji si period posmatrao/upoređivao, ni kakvim si metodom došao do zaključka (šac?) - ako bi bio raspoložen da malo potkrepiš te toje izjave čvrstim dokazima, bio bih ti zahvalan, najpre zbog podizanja moje obrazovanosti i informisanosti na viši nivo.
Citat:
Isak666:Elementarno poznavanje zakona bi ti saopstilo da svako udruzenje gradjana MORA da podnese zavrsni finansijski racun drzavi i da se vidi gde je novac otisao.

Ali crkva se ugledala na drzavu pa ne radi to, dok obicni izdajnici to moraju.
Htedoh da napišem 'gde ti živiš?' a onda videh gde, pa menjam pitanje u:a što se ti mešaš?
Možda u tvojoj domovini to mora, ali u ovoj zemlji ne - pored verskih organizacija imaš političke i NVO.
Svi oni zajedno ne samo da ne podnose završni račun (bar ne u smislenom obliku) jer ne žele da se vidi gde je novac otišao, nego još manje žele da se vidi odakle je novac došao...
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 19:50 ] @
Citat:
@kernel,posto predajes,ti imas informacije,sta se drugim godinama predaje kao tema gradjanskog vaspitanja?


Ono sto sam ja dao za IV razred je za spec. skolu, za redovne skole ne znam kakav je program.

Evo ti sta je kod nas za II osnovne:

Družimo se i razgovaramo
Čemu učimo? Kako učimo
Reporteri – igra intervjisanja
Ponosim se dobrim delima
Izražavanje zahvalnosti drugome
Dečija prava
Moja odgovornost
Kad deca krše dečija prava
Kad roditelji krše dečija prava
Kad odrasli u školi krše dečija prava
Različiti smo ali su nam prava ista
Rečnik osećanja
Kako se ko oseća
O stidu i sramoti
Ljubomora
Krivica
Rečnik osećanja : Ja i ljubav
Rečnik osećanja : Moje potrebe
Komunikacija : Kako da kažem
Komunikacija : Slušanje i neslušanje
Komunikacija : Da li se čujemo
Komunikacija : Čujem ti srce
Veština nenasilne kom : Kad ja neću
Posredovanje u sukobu između deč. i devojč.
Posredovanje u sukobu uč. istog pola
Posredovanje u sukobu roditelja i dece
Veština nenasilne komunikacije
Porodično stablo
Žirafe u učionici
Šta se kome dopada
Šta možemo da uradimo
Ja to već umem
Šta kad se to desi
Moj omiljeni junak iz bajke /priče/film
Saradnja
Ja pre ja posle

To je to, isto 36 casova godisnje. A sto se tice "gubljenja vremena" na ovim casovima,
to se naravno ne moze generalizovati, ni sto se predavaca tice, ni sto se dece tice.

Meni su ovo sasvim OK i zanimljive teme, e sad, kako ih i koliko ko realizuje, to je druga stvar.
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 19:57 ] @
Citat:
MyWay: Svi oni zajedno ne samo da ne podnose završni račun (bar ne u smislenom obliku) jer ne žele da se vidi gde je novac otišao, nego još manje žele da se vidi odakle je novac došao...


Nije tačno!!!
NVO podnose završne račune

A u crkvi novac od krštenja je završava u pekari za doručak.
Lično prisustvovao, stajao sam u sobi i nisu me primetili.
Kad me je video, nije mu bilo neprijatno što sam prisustvao tome.

Naravno, za krštenje nije izdata priznanica.
[ Isak666 @ 05.09.2009. 19:59 ] @
Citat:
MyWay: Htedoh da napišem 'gde ti živiš?' a onda videh gde, pa menjam pitanje u:a što se ti mešaš?
Možda u tvojoj domovini to mora, ali u ovoj zemlji ne - pored verskih organizacija imaš političke i NVO.
Svi oni zajedno ne samo da ne podnose završni račun (bar ne u smislenom obliku) jer ne žele da se vidi gde je novac otišao, nego još manje žele da se vidi odakle je novac došao...


"Mesam" se jer me interesuje.

Ne znam kakav je to "smislen oblik", ali radio sam dosta godina u par NVO u Srbiji i garantujem ti da se zavrsni racun podnosi u formi kako zakon propisuje.

Jedino crkva i partije to ne rade.


A odakle je novac dosao mozes videti na svakom sajtu i ne moras da trazis izvestaj - svaki sponzor voli reklamu. Osim onih stranackih, jer bi kod njih inace svuda video znak Delte.


[ Horvat @ 05.09.2009. 20:06 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:

To je to, isto 36 casova godisnje. A sto se tice "gubljenja vremena" na ovim casovima,
to se naravno ne moze generalizovati, ni sto se predavaca tice, ni sto se dece tice.

Meni su ovo sasvim OK i zanimljive teme, e sad, kako ih i koliko ko realizuje, to je druga stvar.


pa koliko je smisleno imati u srednjoj skoli "igraonice"?
[ hemarikon @ 05.09.2009. 20:21 ] @
Citat:
@gleb: primili veru, ne kao izbor ili u inat nekom, vec samo po nasledju i inerciji

Ideja boga je nadnacionalna pa vezivati ovu ili onu religiju za tradiciju nekog naroda nema mnogo utemeljenja u samoj religiji ili naciji. Pre će biti nametanje "očiglednim" objašnjenjem. Ukoliko je bog nacionlna kategorija onda postoji bogova ihajhaj a ne jedan. Posebno je providna priča o "izabranim" ili "nebeskim" narodima. Obično se kroz istoriju nadje neki fašista da potraži odgovor na takve ideje pa bi svi trebali da pripaze šta nameću kroz formu religije. Pravoslavna crkva sve čini da podbode strasti u najgorem pravcu.

Uzgred, "ministarstvo vera" je potrebno državi isto onoliko koliko i "ministarstvo političkih stranaka". Iz budžeta treba ukinuti finansiranje i političkih stranaka i religije.
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2009. 20:32 ] @
@Horvat - Ne znam u kom kontekstu pominjes srednje skole, ja radim
u specijalnoj osnovnoj skoli, i ovo sto sam stavio su nastavne
jedinice za spec. osnovnu skolu (IV razred prvo, a onda II, ona sledeca poruka).

Za srednje skole stvarno ne znam, tj. ne radim to, pa nisam imao potrebu da gledam i interesujem se.
[ Horvat @ 05.09.2009. 21:06 ] @
znam di radis,ali ja sam od pocetka pominjao srednje skole i njiho stanje sa gradjanskim/religijskim programom i poredio i sa predmetom ustav i p.g. [jer 1. samo sam se u srednjoj susretao sa time,a 2. ustav i prava gradjana,takodje ovde pominjani se samo u srednoj uce,pa sam se zato zadrzao na srednjoj]
i na osnovu svega toga rekao da je gradjansko gubljenje vremena :) [doduse kao i dosta drugih predmeta,but jbg...preveliki off,sorry]
[ hemarikon @ 05.09.2009. 21:09 ] @
GRAĐANSKO VASPITANjE (Za srednju školu)
(1 čas nedeljno, 35 godišnje)

SADRŽAJI PROGRAMA:

Uvodni čas
Upoznavanje sa sadržajem predmeta i načinom rada.

Prava i odgovornosti (16)
- Ova tematska celina uvodi učenike u poznavanje i razumevanje problematike prava i odgovornosti i razvija sposobnosti, stavove i postupke koji vode zaštiti i ostvarivanju prava.

1. Osnovni pojmovi (5)
- Potrebe i prava
- Prava i pravila u učionici
- Prava i zakoni
- Međunarodni dokumenti o zaštiti prava: Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i Konvencija o pravima deteta...
- Prava i vrednosti

2. Vrste prava i odnosi među pravima (5)
- Vrste prava
- Odnosi među pravima
- Sukob prava
- Dečja i ljudska prava
- Zadaci za vežbanje Poznavanje Konvencije i zastupljenost prava štampi

3. Prava i odgovornosti (4)
- Odgovornosti odraslih I II
- Odgovornosti dece
- Zadaci za vežbanje: Prava i pravila u učionici II

4. Kršenje i zaštita prava (2)
- Kršenje prava deteta
- Zaštita prava deteta

5. Planiranje i izvođenje akcija u korist prava (16)
- Ova tematska celina priprema i podstiče učenike na aktivno učešće u životu škole i zajednice i omogućava sistematizaciju i praktičnu primenu naučenog u ovom predmetu. Učenici identifikuju probleme vezane za dečja prava u školi i sredini, izrađuju plan akcije kojom bi te probleme mogli da rešavaju i izvode akciju u školi ili lokalnoj sredini.
- Sagledavanje promena

Participacija u školi I i II
Izbor problema I i II
Kako rešiti problem I i I
- Izrada plana akcije I i II
- Analiza mogućih efekata akcije
- Prikaz i analiza grupnih radova (2)
- Planiranje i izvođenje akcije - akcija po izboru učenika (4)
- Završni analiza akcija/planova i rezimiranje i evaluacija nastave celog predmeta.

Udžbenici:
Priručnik za nastavnike - Građansko vaspitanje II, grupa autora, Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije, 2003.
" Demokratizacija obrazovanja i obrazovanje za demokratiju i građansko društvo"
Od vizije do konkretnih koraka, MPS, 2002. Preporučena literatura za nastavnike : Vidović,S. i dr.
[ Horvat @ 05.09.2009. 21:15 ] @
^^koji razred?
[kada sam ja isao,nisu jos ni postojali udzbenici zvanicni,jer je to bila 1. godina kako je to uvedeno,pa su profesori ~svaki drugi vikend imali neke seminare ]
[ hemarikon @ 05.09.2009. 21:42 ] @
Ionako svi misle da sam špijun koji radi bar za CIA, još ako se budem raspitivao tačno koji razred koliko, nahebao sam skroz na skroz.
[ MyWay @ 05.09.2009. 22:13 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Nije tačno!!!
NVO podnose završne račune

A u crkvi novac od krštenja je završava u pekari za doručak.
Lično prisustvovao, stajao sam u sobi i nisu me primetili.
Kad me je video, nije mu bilo neprijatno što sam prisustvao tome.

Naravno, za krštenje nije izdata priznanica.
A jesu li te novčanice bile obeležen pa si nekako siguran da su završile u pekari?
Citat:
Isak666: "Mesam" se jer me interesuje.

Ne znam kakav je to "smislen oblik", ali radio sam dosta godina u par NVO u Srbiji i garantujem ti da se zavrsni racun podnosi u formi kako zakon propisuje.

Jedino crkva i partije to ne rade.


A odakle je novac dosao mozes videti na svakom sajtu i ne moras da trazis izvestaj - svaki sponzor voli reklamu. Osim onih stranackih, jer bi kod njih inace svuda video znak Delte.
Treba da znate da i političke partije podnose finansijske izveštaje, samo ste nekako sigurni da partije lažiraju a NVO ne?!?!
Daaaaaaj, nemojte da terate ovu temu u off svojim verama/ubeđenjima
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 22:24 ] @
Citat:
MyWay: A jesu li te novčanice bile obeležen pa si nekako siguran da su završile u pekari?


Stajao sam pored ulaznih vrata, unutar prostorije.
Čovek je platio krštenje, a pop ih je stavio na sto.
Čim je izašao, on je ovog drugog poslao da kupi 2 bureka i jogurt, i dao mu pare sa stola ... iste one kojima je plaćeno krštenje.
Ovaj je izašao, nije me ni pogledao a pop je tek onda video mene u prostoriji i upitao blaženo: A kako Vama mogu pomoći?

Eto tako.
[ vilil1 @ 05.09.2009. 23:03 ] @
Citat:
Zoran Rodic:Čovek je platio krštenje, a pop ih je stavio na sto.
Čim je izašao, on je ovog drugog poslao da kupi 2 bureka i jogurt, i dao mu pare sa stola ... iste one kojima je plaćeno krštenje.

Pa sta onda? Koja je poenta?
[ zaraza @ 05.09.2009. 23:12 ] @
Citat:
vilil1: Pa sta onda? Koja je poenta?


Kolko ja znam krstenje se ne placa. Bar ne bi trebalo.
A takodje, te pare bi trebale da budu "pare od crkve", a ne "pare za burek"....
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 23:16 ] @
Citat:
vilil1: Pa sta onda? Koja je poenta?


Ne bih se složio sa tvojim pitanjem.

Dakle, ako ti ne vidiš ovde ništa sporno ... onda dalja diskusija poprima

[ anon142305 @ 05.09.2009. 23:18 ] @
Citat:
hemarikon: Narko-duvanski-fašista koji je doneo taj izum u Srbiju riknuo je kao pas. Njegovim hordama je sipana so na rep. U dogledno vreme neće moći da se hara po Srebrenici, Vukovaru, Račku i da se proganjaju nenaoružani ljudi a hrabrost dokazuje na ženama.

WTF?
[ vilil1 @ 05.09.2009. 23:24 ] @
@Zoran Rodic
Nije bitno da li bi se ti sa pitanjem slozio ili ne. Bitno je da ti ne znas kako stvari funkcionisu, ali zato znas da kritikujes to isto!?

@zaraza
Nisi u pravu.
[ zaraza @ 05.09.2009. 23:25 ] @
Citat:
vilil1:
Nisi u pravu.


Ne znam da li sam u pravu za ono sa placanjem, ali npr. ovo je jako ruzno.
Zamisli da Mica Ubica sa saltera u banci uzima pare klijenata i odlazi po burek...Ne ide...
[ hemarikon @ 05.09.2009. 23:31 ] @
Ma u crkvi sve ide, dinari, dolari, evro, nije bitno može i zlato, srebro.
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 23:32 ] @
Citat:
vilil1: @Zoran Rodic
Nije bitno da li bi se ti sa pitanjem slozio ili ne. Bitno je da ti ne znas kako stvari funkcionisu, ali zato znas da kritikujes to isto!?


Nije bitno koliko ti znaš ili koliko ja znam.

Razlika je u tome što je to tebi normalno a meni nije.

Meni nije normalno da pedofil i dalje vršlja po Srbiji i da još dobija skup ''službeni'' auto.
Izvini, da sam ja kojim slučajem bio osumnjičen za pedofiliju, duboko sam uveren da bi se našao način da se uklonim iz ustanove u kojoj sada radim.
Još manje su šanse da bih dobio džip da vozim.

Pazi, ovo je bolesno ...
[ vilil1 @ 05.09.2009. 23:33 ] @
@zaraza
Vidi, ja kad nesto ne znam, ja pitam. Nije me sramota. Sramota bi me bilo da nesto tvrdim, a ne znam da li je to istina. Bar sam tako vaspitan.

Kol'ko god da je ovo tamo neki forum, ipak se ocekuje neko poznavanje materije o kojoj se diskutuje, a ako se nesto ne zna, trebalo bi da se pita.

Tako da... ja ti opet tvrdim da nisi u pravu. Eto, Z. Rodic ce da napise kako to funkcionise, on sigurno zna.

Edit A Rodic sada menja pricu, sada ni burek vise nije vazan. Svasta.
[ MyWay @ 05.09.2009. 23:35 ] @
Citat:
zaraza: Ne znam da li sam u pravu za ono sa placanjem, ali npr. ovo je jako ruzno.
Zamisli da Mica Ubica sa saltera u banci uzima pare klijenata i odlazi po burek...Ne ide...
Opet ja sa istim pitanjem - a otkud se zna da je isti novac u pitanju? Obeležene novčanice? I spominje se nekakva soba u kojoj neprimećen stoji naš izvestilac i uočava onu istu novčanicu kojom je plaćeno krštenje kako odlazi na neko pecivo...
Nema veze što je priča nepotpuna, smešna i konfuzna, odmah bude jasno da su pare 'otišle na burek' a resto verovatno na porniće sa decom - jel' sam počeo da vas pratim u potpunosti??
[ zaraza @ 05.09.2009. 23:39 ] @
Citat:
vilil1: Vidi, ja kad nesto ne znam, ja pitam. Nije me sramota.


Ako je ovo upuceno meni - ja ne tvrdim da je to tako, a to sam i naglasio....

Citat:
vilil1:
Tako da... ja ti opet tvrdim da nisi u pravu.


Pa dobro, ok :)

Citat:
MyWay:
jel' sam počeo da vas pratim u potpunosti??


Koje "nas"?
Ako je se pod tim podrazumeva svaka osoba koja se se usudi da kaze da je nesto u crkvi ruzno, onda ok....cisto da znam gde me...VI...smestate :)

[ hemarikon @ 05.09.2009. 23:39 ] @
Kad se desi skandal u civilizovanim državama crkva ne štiti svoje popove već ih prepušta zemaljskom sudu. Takodje, u ovom primeru US katolička crkva je isplatila 600-650 miliona dolara oštećenima
http://www.lifeisbusiness.com/article/174
Svaki oštećeni je dobio oko 1,3 miliona dolara. U pitanju su optužbe za seksualno zlostavljanje.
[ barakuda111 @ 05.09.2009. 23:39 ] @
Al ste ga razvezli za kratko vreme. Mada ovo mi je privuklo paznju.

Citat:
MyWay: I religija nudi ono što naučna saznanja i civilizacija još nije spoznala tokom vekova


Savrseno receno. Sve sto covek ne moze da razume i objasni, to je bog uradio. Nekad su ljudi verovali i da grom udara zato sto bog kaznjava nekog gresnika... bla...bla. Onda je covek saznao sta se stvarno desava i odjednom bog vise nije odgovoran. Drugim recima ljudska pamet je dostigla odredjeni nivo da nemora stvari da objasnjava prisustvom virtualnog prijatelja. E sad sto neki nisu, a mozda nikad i nece dostici doba razuma, valjda tako mora biti.

Religiozni fanatici treba da dopisu jednu boziju zapovest: Zadrzi svoju religiju za sebe... i svi srecni
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 23:40 ] @
Izvini, šta ima više da pričam o bureku kad je sve jasno.

Dakle, uzeo je 40 evra u dinarskoj provivrednosti, nije izdao priznanicu i deo novca utrošio da burek.

Jel ja treba da ti pričam šta se dešava u istoj toj pekari ako ne izda PDV račun ili kojim slučajem inspekcija naiđe na neslaganje izdatih računa i stanja u kasi.
Šta ne razumem?

Koji deo mi nije tačno jasan, molim te da mi pojasniš da jednom za uvek spoznam tajne funkcionisanja crkvenih institucija.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 23:40 ] @
Nego,

Da li se zna koliko ce jos decenija trajati izgradnja onog hrama? @MyWay, jel imas neki info, da li planiraju nindze da se utale i sa vama pa za svaki telefonski "impuls" da ide taksa na 'ram ko sto su izveli sa Postom?

Bas bi bilo kul, vec su se utalili sa vama za one SMS-ove, vi dobijate 50% a crkva posle distribuira onih drugih 50% na majkemi (boga mi ;-)... ovo bi bio pun pogodak.

Kako se nisu setili do sad da uvedu i one premium-rate brojeve, valjda im ne odgovara da se jos neko ugradi tu :)
[ zaraza @ 05.09.2009. 23:42 ] @
Citat:
Zoran Rodic:
Dakle, uzeo je 40 evra u dinarskoj provivrednosti, nije izdao priznanicu i deo novca utrošio da burek.


Ukoliko je tacno da se krstenja vencanja i ostalo naplacuje po nekoj tarifi, bilo bi lepo da se okaci cenovnik, kao i da se izdaju fiskalni racuni....
Pre neki dan dadoh za nesto 1000 i kusur dinara...Posle se razmisljam....a kud fiskalni?
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 23:45 ] @
Crkva nema obavezu izdavanja nikakvih racuna jer ne placa porez.

Dezurni advokat nindzi g-din MyWay ce ovde sigurno skrenuti paznju da ni ostale tzv. "tradicionalne" verske zajednice ne placaju porez - sa pravom, posto su to isti uvaljivaci magle :-)

Dobra fora i to sa "tradicionalnim" u fazonu oni su se prvi setili, pa sad imaju monopol na virtuelnog drugara... tj. drugare, posto svako od njih ima malo drugaciju verziju, ko praskovi za ves :)
[ vilil1 @ 05.09.2009. 23:46 ] @
Citat:
Zoran RodicDakle, uzeo je 40 evra u dinarskoj provivrednosti, nije izdao priznanicu i deo novca utrošio da burek.

LOL eto vidis da nemas pojma... Izvini al' tako je!

Citat:
zaraza: Ukoliko je tacno da se krstenja vencanja i ostalo naplacuje po nekoj tarifi, bilo bi lepo da se okaci cenovnik, kao i da se izdaju fiskalni racuni....
Pre neki dan dadoh za nesto 1000 i kusur dinara...Posle se razmisljam....a kud fiskalni?


U pravu si, a sta ako nema toga, cenovnika, tarifa i ostalog? Sme li onda da kupi burek?
[ Zoran Rodic @ 05.09.2009. 23:47 ] @
Citat:
vilil1: LOL eto vidis da nemas pojma... Izvini al' tako je


Izvini, jel ti mene zayebavash?
[ zaraza @ 05.09.2009. 23:49 ] @
Citat:
vilil1: U pravu si, a sta ako nema toga, cenovnika, tarifa i ostalog? Sme li onda da kupi burek? :D


Sme.
Al ne bi trebalo...valjda treba da se popravi krov ili tako nesto :):)
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 23:52 ] @
A ne, popravka krovova i zidanje hrama ide iskljucivo preko poste :)

Hahaha ali brate... markica za obnovu hrama jbt ko u Iranu bogtemazo.... nema labavo :)
[ vilil1 @ 05.09.2009. 23:52 ] @
Ma ne zayebavam te, ali stvarno ne znas sta kritikujes.

Citat:
Dakle, uzeo je 40 evra u dinarskoj provivrednosti, nije izdao priznanicu i deo novca utrošio da burek.


Sta ovde nije u redu? Sta tebi smeta?
Pa sta ako nije izdao priznanicu, da li je to protivzakonito? Pa sta ako je kupio burek, da li je to protivzakonito?
[ hemarikon @ 05.09.2009. 23:59 ] @
Pa valjda bi bio red da novac udje u crkvenu kasu. Ovako troši ko kako hoće i kako mu dune. Reč je o novcu koji pripada crkvi a ne ovom ili onom popu. Medjutim vernici ne razlikuju takve detalje tako da verovatno ni ne vredi diskutovati na tu temu.

Ali je neprihvatljivo da takvi arče novac poreskih obveznika.
[ vilil1 @ 06.09.2009. 00:02 ] @
Citat:
hemarikon: Pa valjda bi bio red da novac udje u crkvenu kasu. Ovako troši ko kako hoće i kako mu dune. Reč je o novcu koji pripada crkvi a ne ovom ili onom popu. Medjutim vernici ne razlikuju takve detalje tako da verovatno ni ne vredi diskutovati na tu temu.

He, pa naravno da ni ovo nije tacno.
[ MyWay @ 06.09.2009. 00:05 ] @
Citat:
barakuda111: Savrseno receno. Sve sto covek ne moze da razume i objasni, to je bog uradio. Nekad su ljudi verovali i da grom udara zato sto bog kaznjava nekog gresnika... bla...bla. Onda je covek saznao sta se stvarno desava i odjednom bog vise nije odgovoran. Drugim recima ljudska pamet je dostigla odredjeni nivo da nemora stvari da objasnjava prisustvom virtualnog prijatelja. E sad sto neki nisu, a mozda nikad i nece dostici doba razuma, valjda tako mora biti.

Možda je trebalo da napišeš da je ljudska pamet dostigla određeni nivo da ne mora SVE stvari da objašnjava prisustvom virtualnog prijatelja - ono što je bilo jednostavnije to se i objasnilo/razjasnilo/dokazalo. Ostaju nerazjašnjena najbitnija pitanja - nauka nema odgovora, religije nude (svoje) odgovore pa ti biraj.
Meni je to fer. Kao i da se poštuje tuđi izbor.
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2009. 00:15 ] @
Kakva najbitnija pitanja? Ima li zivota posle smrti? Vrlo bitno, opstanak vasione zavisi od toga - 99.9999999999% zivih bica na ovoj planeti zivi i umire i siri svoj DNK sasvim lepo bez tog odgovora :)

Kako je nastao univerzum? Jos jedno mega-bitno pitanje, mozes misliti, jedna zivotinja u mikro delicu kosmosa smatra da moze da dobije odgovor na to pitanje... i odgovor na to pitanje nalazi u zbirci bajki za laku noc ispisanoj pre par hiljada godina... wow :)
[ MyWay @ 06.09.2009. 00:16 ] @
Citat:
hemarikon: Kad se desi skandal u civilizovanim državama crkva ne štiti svoje popove već ih prepušta zemaljskom sudu. Takodje, u ovom primeru US katolička crkva je isplatila 600-650 miliona dolara oštećenima
http://www.lifeisbusiness.com/article/174
Svaki oštećeni je dobio oko 1,3 miliona dolara. U pitanju su optužbe za seksualno zlostavljanje.
Ovo je najjače - kao primer civilizacije se nudi rešenje: isplatiti određenu sumu i problem je rešen! Da je Pahomije znao za ovo, on bi umesto kupovine džipa ponudio dečacima pare na ime odštete i eto nas među civilizovanim.
Uopšte je taj sistem isplate grehova i grešaka je sjajan u svojoj praktičnosti te se i dokazao kroz vekove.
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2009. 00:19 ] @
Za pocetak ta deca su dobila SUDJENJE, i proces koji je zavrsen - OKRIVLJUJUCOM PRESUDOM.

To je najveca stvar u celoj prici - odsteta je sekundarna stvar ali naravno bitna jer mora postojati bar nekakva kompenzacija za to sto su pretrpeli kao i kazna za organizaciju koja je to omogucila (a poznato je da je ta organizacija vrlo pohlepna na pare) - a velicina te odstete pokazuje sta USA pravosudje misli o takvoj vrsti zlostavljanja.

Sta su dobila deca u Srbiji? Dobili su sakrivanje tog bednika i izrugivanje pravdi dok slucaj ne "ZASTARI", da bi danas taj lik paradirao u dzipovima i organizovao dogadjaje sa decom. Jebi ga, slucaj zastareo... sta da se radi.

I ti nekome bre pricas civilizaciji i relativiziras? Kako te nije sramota? Ima velike razlike izmedju civilizacije i onoga sto je Srbija danas sa ovakvim zakonima i takvom crkvom koja ne samo da ne pere ruke od takvog bednika, vec mu i pomaze da se izruga sa zakonom - i to se vidi cim se pogleda makar i coravim okom, nikakve relativizacije i cinicne opaske tu ne pomazu.
[ MyWay @ 06.09.2009. 00:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kakva najbitnija pitanja? Ima li zivota posle smrti? Vrlo bitno, opstanak vasione zavisi od toga :)

Kako je nastao univerzum? Jos jedno mega-bitno pitanje, mozes misliti, jedna zivotinja u mikro delicu kosmosa smatra da moze da dobije odgovor na to pitanje... :)
Vidi, 'jedna zivotinja u mikro delicu kosmosa' koja traži odgovor i koja zna da je dobila odgovor (kakav god on bio) je jedna srećna životinja na način na kojoj bi (kad bi bio svestan toga) mogao samo da zavidiš.
Sa tvojom materijalističkom filozofijom života je sigurno teško poimanje ovakvih stvari, ali je bitno da ima i stvari koje i tebe čine srećnim, i pitanja nakoje tražiš odgovor u mikro deliću kosmosa. :-)
[ zaraza @ 06.09.2009. 00:37 ] @
Citat:
MyWay: Možda je trebalo da napišeš da je ljudska pamet dostigla određeni nivo da ne mora SVE stvari da objašnjava prisustvom virtualnog prijatelja - ono što je bilo jednostavnije to se i objasnilo/razjasnilo/dokazalo. Ostaju nerazjašnjena najbitnija pitanja - nauka nema odgovora, religije nude (svoje) odgovore pa ti biraj.
Meni je to fer. Kao i da se poštuje tuđi izbor.


A jok, grdno se varas.
Religija nema nijedan odgovor na bilo sta.
Najlakse je reci - eto ga tu neki bog, eto ga sad resenje -> kad nema odgovora to je Bog.
U stvari, religija nudi nagadjanje...Kao...Bog je stvorio Svemir, bog je stvorio ovo, bog je stvorio ono, bog je napravio Veliki prasak...Nauku to ne zadovoljava i nauka trazi i dalje, sta je iza svega toga.
Odgovor religije je uvek prost - Bog. I dovidjenja.
Ko kad koristis heroin...sve ti je jasno i sve znas...

Drugim recima, religija nista nije razjasnila, nauka je mnogo toga razjasnila....Toliko toga da onaj otac Djoil koji govori o evoluciji nije ni svestan....
[ hemarikon @ 06.09.2009. 00:39 ] @
Citat:
@vilil1: He, pa naravno da ni ovo nije tacno.

Šta nije tačno?
[ zaraza @ 06.09.2009. 00:39 ] @
Citat:
MyWay:
Sa tvojom materijalističkom filozofijom života je sigurno teško poimanje ovakvih stvari, ali je bitno da ima i stvari koje i tebe čine srećnim, i pitanja nakoje tražiš odgovor u mikro deliću kosmosa. :-)


Za religije je ovo jako lako pitanje.
Kako je nastao Svemir?
Pa stvorio ga bog.

Zasto postoji gravitacija
Pa stvorio je bog.

Zasto su mi otkazale kocnice?
Pa bog je tako hteo.

Plitko je to brate...nema religija mesta kada se govori o svemiru...osim ako u taj bioskop udje bez karte...
[ MyWay @ 06.09.2009. 00:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Za pocetak ta deca su dobila SUDJENJE, i proces koji je zavrsen - OKRIVLJUJUCOM PRESUDOM.

To je najveca stvar u celoj prici - odsteta je sekundarna stvar ali naravno bitna jer mora postojati bar nekakva kompenzacija za to sto su pretrpeli kao i kazna za organizaciju koja je to omogucila (a poznato je da je ta organizacija vrlo pohlepna na pare) - a velicina te odstete pokazuje sta USA pravosudje misli o takvoj vrsti zlostavljanja.
Bravo. I ti bi bio zadovoljan civilizacijskim napretkom u Srbiji da je Pahomije platio odštetu deci umesto što je kupio džip?
Doći će i vlast i crkva u Srbiji do tog 'napretka' u nekom trenutku... i neka deca će imati više para.. još jednom bravo za civilizaciju.
[ hemarikon @ 06.09.2009. 00:50 ] @
Teranje inata je dobro oprobano sredstvo za maltretiranje gradjana. Umesto da Tomislava Gačića skloni sa javne scene, crkva i država ga eksponiraju kao nikad.

Citat:
- Vladika Pahomije u toku postupka za utvrđivanje odgovornosti za ovo veoma delikatno krivično delo od strane vlasti stavljen u pregovarački tim za Kosovo, čime je javnom mnjenju poslata jasna poruka da će on biti oslobođen

http://oneworldsee.org/js/node/11838

Pop i crkva u politici??? To rade samo Talibani. Šta očekujete od pregovora ako vas zastupa pedofil? Mislite da će neko s druge pregovaračke strane hteti da sa njim razgovara? Neće se ni rukovati.
[ vladd @ 06.09.2009. 00:51 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=1SuLGeHNfTo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=P1XdakIvhO8&feature=related

Ne mogu da odolim

Poz
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2009. 00:56 ] @
Mozda da se malo manete religije uopsteno, tema je ipak malo uza, i daleko prizemnija ;)
[ MyWay @ 06.09.2009. 00:56 ] @
Citat:
zaraza: A jok, grdno se varas.
Religija nema nijedan odgovor na bilo sta.
Najlakse je reci - eto ga tu neki bog, eto ga sad resenje -> kad nema odgovora to je Bog.
Religija ima odgovor - samo što to nije odgovor ni za tebe ni za mene, ali za ogromnu populaciju jeste. O tome sam i pisao u postu koji si citirao - svako ima pravo na svoj izbor, ali isto tako i moralnu obavezu da poštuje tuđ izbor.
[ hemarikon @ 06.09.2009. 00:59 ] @
@Srđan Pavlović
Korov se saseca u korenu ili opet raste. Nije Gačić uzrok već posledica. Dakle, rasprava je upravo na temu.

Citat:
@MyWay: i moralnu obavezu da poštuje tuđ izbor.

Zato nema turanja ruke u tudj džep!
[ Shadowed @ 06.09.2009. 01:11 ] @
Citat:
MyWay: Vidi, 'jedna zivotinja u mikro delicu kosmosa' koja traži odgovor i koja zna da je dobila odgovor (kakav god on bio) je jedna srećna životinja na način na kojoj bi (kad bi bio svestan toga) mogao samo da zavidiš.

Pa, moze da bude srecna i na bensedinima, jeftinije je od religije...
[ hemarikon @ 06.09.2009. 01:17 ] @
Obratite pažnju na pljačku koju priprema pravoslavna crkva gradjanima Srbije:
Citat:
Episkop raško-prizrenski Artemije očekuje pomoć Srbije, kako bi manastiri Pećka patrijaršija, Gračanica i Devič dobili struju.
...
"Živimo kao u srednjem veku uz sveću i kandilo"
...
"Mi smo državljani Srbije i očekujemo da naša država pomogne u rešenju problema"

http://www.rts.rs/page/stories...Dekujem+pomo%C4%87+Srbije.html

Pa eto, žive kao u srednjem veku a voze se u pobesnelim džipovima i sad nemaju novaca.

I mi smo državljani Srbije pa nam niko ne plaća račune.

Hajde popovi manje novca ostavljajte po kafanama pa ćete imati za struju.

A šta bi sa onim dobrovoljnim prilogom što ode u burek? Jel mogao da se iskoristi za plaćanje računa za struju?
[ burex @ 06.09.2009. 03:55 ] @
Heh, da... Drugačije mišljenje o crkvi od standardnog = fašizam, komunizam...
Nema šta da naša država uvodi struju nekoj tamo crkvi na teritoriji nad kojom nema kontrolu, a da običan narod mora da plaća paprene cene kako bi uveo struju, ili da se zadovoljava sa 180V kao kod mene na severu Bačke u pojedinim selima, ili da u potpunosti nema mogućnost za priključenje na el. mrežu. Nemam sumnje da će nešto od vlade da iskukaju, i opet nikom ništa. A da malo uštede na tim džipovima, mogli bi lepo neku solarnu/vetrovnu energiju da srede ili da kupe el. generator na gorivo, ili da zapravo plate račun KEK-u (ili kako god zovu tu nesreću od "korporacije").

Citat:
uz konstantno klevetanje

Navedi šta je tačno klevetano u ovoj temi.
[ Marko_L @ 06.09.2009. 04:07 ] @
Pravi vernik bi ostavio Bogu da odluči o ovakvim stvarima. Ti kad se požališ popu na neki problem, on će ti reći da se pomoliš Bogu. Ako problem ne bude rešen, reći će ti da je to božija volja. Prema tome, popovi bi trebalo da urade to isto. Ako im treba džip, lepo se pomole Bogu i zatraže jedan, pa ako ga ne dobiju, možda je božija volja da popovi idu peške. Mislite o tome.
[ MyWay @ 06.09.2009. 08:24 ] @
U pravu si. S tim da je božja volja ovaj put bila da Pahomije dobije džip. I dobio ga :-)
[ hemarikon @ 06.09.2009. 08:28 ] @
Šta će da navede kao klevetanje kad su iznete činjenice. Ostaje im samo ostrašćivanje vernika i huškanje na "one druge", proglašavenje drugih za fašiste i boljševike i laganje da je srpska pravoslavna crkva = srpski narod. Polarizacija kojoj je strast pogonsko gorivo je najjače oružje za okupljanje sledbenika.

Sve svoje račune neka crkva plaća iz svog džepa isto kao što to plaćaju i pošteni gradjani. Manje pijanki na crkvenim slavama, manje bureka od donacija crkvi, ne kupujte kapitalističke limuzine i imaćete novaca da plaćate račune koje ste napravili.
[ anon142305 @ 06.09.2009. 09:01 ] @
Citat:
hemarikon: Šta će da navede kao klevetanje kad su iznete činjenice.

Evo ne klevetanja, nego mnogo goreg: http://www.elitemadzone.org/p2379958
Citat:
Srđan Pavlović: Mozda da se malo manete religije uopsteno

Pa zar na ES-u nije dozvoljena prica o religiji, ukoliko se pljuje po njoj? :)
[ vilil1 @ 06.09.2009. 09:03 ] @
Citat:
hemarikon:Šta nije tačno?


Ovo-

Citat:
hemarikon:Reč je o novcu koji pripada crkvi a ne ovom ili onom popu



Citat:
Marko_L:Ti kad se požališ popu na neki problem, on će ti reći da se pomoliš Bogu. Ako problem ne bude rešen, reći će ti da je to božija volja.


Znaci ja se pozalim popu da mi je crkao motor, a on mi kaze da se pomolim Bogu!

Hahaha, e stvarno je ovo Mad zone.

[ hemarikon @ 06.09.2009. 10:00 ] @
Citat:
@vilil1

A znači tako. Novac koji ostave vernici u crkvi pripada popu? Dobro, ako je tako.

Citat:
@IUOP_1:

Ne da je istina nego ću ponoviti:
Narko-duvanski-fašista koji je doneo taj izum u Srbiju riknuo je kao pas. Njegovim hordama je sipana so na rep. U dogledno vreme neće moći da se hara po Srebrenici, Vukovaru, Račku i da se proganjaju nenaoružani ljudi a hrabrost dokazuje na ženama.

Ovaj pop je pozvao Kozake da čuvaju crkve:
Citat:
mitropolit srpske crkve u Crnoj Gori Amfilohije sa Atamanom velike donske vojske dogovorio dolazak Kozaka na Cetinje da čuvaju Manastir i svetinje

To je ratno huškanje protivno zakonu i neprimereno religiji. To nije vernik već ratni profiter.
http://www.slobodnaevropa.org/content/article/1371044.html?spec=2

Srpska pravoslavna crkva, huškana od strane ruske crkve, uporno gura Srbiju u krstaški rat protiv Vatikana. Za sada dosta uspešno, to je Srbiju koštalo a još će da plaća i rokće od muke sve dok se mafijaši u crnom ne pošalju tamo gde im je mesto.

Evo primer kako popovi podpomognuti vojnom huntom huškaju Srbe i Hrvate jedne na druge:

[ vilil1 @ 06.09.2009. 10:30 ] @
Citat:
hemarikon:A znači tako. Novac koji ostave vernici u crkvi pripada popu?

Sada mesas dve stvari. Jedno je ono sto se kao prilog ostavi crkvi, drugo je ono sto se da popu radi krstenja, svadbe...

Ovde je izgleda moderno pljuvati po spc, ne o nekoj drugoj religioznoj instituciji. Ustvari, kol'ko se secam na ESu je uvek tako bilo. Udri samo po spc, ne pominji druge...


A smesno je, ili zalosno, sto vecina dezurnih pljuvaca nema pojma kako ta institucija funkcionise.

[ markom @ 06.09.2009. 10:34 ] @
Citat:
A smesno je, ili zalosno, sto vecina dezurnih pljuvaca nema pojma kako ta institucija funkcionise.


Mislim da si upravo pogodio suštinu problema... Zna li neko zapravo kako funkcioniše ta organizacija? Sudeći po vestima, nisu ni oni baš 100% sigurni, ali to je i nebitno, dokle god ima naivčina koji će da plate 10ml vode i neko mlataranje rukama €100-€200 :-)
[ vlada131 @ 06.09.2009. 10:40 ] @
Citat:
hemarikon mitropolit srpske crkve u Crnoj Gori Amfilohije sa Atamanom velike donske vojske dogovorio dolazak Kozaka na Cetinje da čuvaju Manastir i svetinje


WTF je 'velika donska vojska'?!? Mislim, da li je Amfilohije stvarno toliko izgubljen da misli da će Crna Gora dozvoliti stranim....'trupama', ili šta su već, da dođu na njihovu teritoriju i 'čuvaju' nešto, zato što ih je neko zvao?

Bože, kakvih ludaka po Balkanu...
[ žutokljunac @ 06.09.2009. 10:49 ] @


http://www.youtube.com/watch?v=Vyrd4ucfKUQ&feature=related
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2009. 10:57 ] @
BWAHAHAHAH

Znaci citam jutros, neke nindze na Kosovu nece da plate struju jerbo ako potpisu ugovor sa kosovskom elektrodistribucijom, oni time priznaju nezavisnost Kosova (odlican savet ljudima u Vojvodini - prestanite da placate struju Elektrovojvodini - jer time priznajete nezavisnost Vojvodine :) ... i sada traze pomoc gradjana Srbije, valjda da se dobaci struja preko wireless mreze, sta li :)

Na stranu koliko je to glup izgovor - a to takojde pokazuje sta oni misle o kognitivnim sposobnostima njihovog "stada" kada daju ovakve izjave... meni se najvise dopao predlog jednog citaoca :)

Elem, cova je predlozio da kupe par dzipova, i da lepo povecu sijalice na akumulatore, i resen problem.. benzin se kupuje bez ugovora, za shusku, znaci nema priznanja Kosova a dzipova imaju ohoho u "centrali" kao sto se vidi, i svima super :)

[ Shadowed @ 06.09.2009. 11:00 ] @
Citat:
vilil1: Ovde je izgleda moderno pljuvati po spc, ne o nekoj drugoj religioznoj instituciji. Ustvari, kol'ko se secam na ESu je uvek tako bilo. Udri samo po spc, ne pominji druge...


Ti se lepo pomoli bogu da ES nestane pa ako se to ne dogodi, smatraj da je takva bozija volja i prestani da se zalis.
[ hemarikon @ 06.09.2009. 11:02 ] @
Citat:
@vilil1

Svaka javna ličnost i institucija je podložna kritici. Ukoliko to nekom smeta neka se povuče u svoj dom kao što to rade pošteni gradjani.

Citat:
@markom: Zna li neko zapravo kako funkcioniše ta organizacija?

Naravno da ne znam jer u crkvu ne idem niti dozvoljavam da mi lažovi sole pamet. Ali ono što dobro znam je da proverim kome se daje novac poreskih obveznika, kome ide prihod od markica i slične prevare. Za to sam dovoljno kvalifikovan. Isto tako ne vidim razloga da crkva ne plaća porez kad mi pošteni gradjani plaćamo porez čak i na hranu, školski pribor, zdravstvene usluge. A crkva je povlašćena da ne plati porez i na kupovinu besnih kapitalističkih džipova dok se upljuva pljujući po kapitalizmu.

Citat:
@vlada131

Samo bih te zamolio da ispraviš poruku (http://www.elitemadzone.org/t374716-7#2380164) tako da razvojiš taj citat od mog nicka. To nije moja izjava već prenosim vest a izvor sam naveo.
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2009. 11:03 ] @
A zasto ovaj misli da se na ES-u ne pominju druge religiozne institucije? Znaci osim sto mu kognitivne sposobosti nisu povisoke covek je i corav - ili misli da ispada pametan ako lupi nesto :)

Khm... http://www.elitemadzone.org/p2347222

:-) Eto - jos 2 religije pljucnute, jel sad OK?

Jedina religija koja na ES-u zavredjuje respekt su Jogi Letaci - u njih ne sme da se dira :)
[ Goran Mijailovic @ 06.09.2009. 11:09 ] @
Citat:
13. Bez političkih i verskih tema!

Strogo je zabranjeno pokretati političke i verske teme! Svaka rasprava na nacionalnoj, verskoj i političkoj osnovi biće momentalno obrisana! Ovo je stručni forum i molimo Vas da to poštujete, a svoje emocije iskaljujte na nekom drugom mestu.