[ NoneVi @ 08.09.2009. 09:25 ] @
Prema pisanju monda:

Međunarodni dan pismenosti, 8. septembar, Srbija dočekuje sa više od 1,3 miliona nepismenih ili ljudi koji nemaju završenu osnovnu školu, dok se u svetu taj broj procenjuje na više od 862 miliona.

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=146127

Bito da su ameri glupi a mi jako pametni. :-)
[ Lesli Eldridz @ 08.09.2009. 09:35 ] @
Kakvih 1,3 miliona, lazu. Ako se uracunaju i funkcionalno nepismeni ima ih jedno 5 miliona.
[ Catch 22 @ 08.09.2009. 09:40 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: ... Ako se uracunaju i funkcionalno nepismeni ima ih jedno 5 miliona.
... od kojih su neki učlanjeni na ovom forumu.
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2009. 09:42 ] @
A ne ta pamet se ogleda u necemu drugom... pismenost je za 3.14cke.

- Pazi, bar 9 od 10 Srba su uspeli da raskrinkaju globalne zavere kapitalista, pedera, CIA-e, masona, ...
- Bar 8 od 10 Srba mogu da sastave reprezentaciju koja bi postala svetski sampion
- Bar 7 od 10 Srba mogu da budu CEO multimilionske kompanije
- Bar 6 od 10 Srba mogu da budu predsednik republike
- Bar 5 od 10 Srba znaju da poprave svoj auto i uspeli su da raskrinkaju auto industriju
- Bar 4 od 10 Srba bi ishibali Tajsona
- Bar 3 od 10 Srba bi mogli da stanu na crtu Cak Norisu

...

- Bar 1 od 100 Srba zna da napravi perpetuum mobile, ali posto takodje zna sve svetske zavere to odbija da uradi jer se boji za svoj zivot

Tako da... najjaci smo :)
[ Zoran Rodic @ 08.09.2009. 09:46 ] @
Bilo bi zanimljivo pogledati starosnu strukturu.

Ne zaboravite da još uvek ima onih koje je II svetski rat omeo u sticanju osnovnog obrazovanja.

Lako je švajcarcima, oni su pre podne išli u školu a popodne brojali zlatne zube koje su nemci dovozili vagonima iz Aušvica.
Za to vreme smo se mi igrali četnika, partizana i nemaca
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2009. 10:37 ] @
Citat:
Zoran Rodic
Bilo bi zanimljivo pogledati starosnu strukturu.

Ne zaboravite da još uvek ima onih koje je II svetski rat omeo u sticanju osnovnog obrazovanja.


Da bi te WWII omeo u osnovnom obrazovanju, trebao si biti rodjen izmedju 1934-te i 1938-me godine, sto znaci da sada imas 71-75 godina.

Ljudi starijih od 65 godina u Srbiji ima 16.8% - sto je oko 1.1 milion.

Hajde da kazemo da je 30% tih ljudi starijih od 71 godine (posto mortalitet prilicno skace sa svakom godinom posle 65-te) - sto je oko 300-350 hiljada.

Hajde da kazemo da su 2/3 od njih ometene u obrazovanju i nisu nastavili skolovanje - to mu dodje oko ~220 hiljada ljudi.

OK, opravdanje na mestu - a sta sa onih ostalih ~1.1 milion?

Citat:

Lako je švajcarcima, oni su pre podne išli u školu a popodne brojali zlatne zube koje su nemci dovozili vagonima iz Aušvica. Za to vreme smo se mi igrali četnika, partizana i nemaca


A da, zaboravih:

- 9 od 10 Srba ima uvek spreman izgovor za sve probleme koji je uvek spoljasnji faktor. Cuj, i Japanci bas kao i Austrijanci su se igrali rata - pa su opet daleko daleko bolji po tom pitanju od nas.
[ cozmo_im @ 08.09.2009. 10:57 ] @
Pogresno je iznet ovaj podatak. Pise 1.3 milione nepismenih ILI ljudi koji nemaju osnovnu skolu.

Pri tom ovde se NE MISLI na osnovnu pismenost, da procitas i napises.

Pismesnost se sada "meri" (da se tako izrazim) ne samo da se zna citanje i pisanje karaktera, vec osoba mora smisleno da razume sto je napisano:

"Prema definiciji Projekta međunarodne pismenosti odraslih (IALS) pismenost se definiše kao prozna pismenost ( razumevanje i korišćenje informacija dobijenih iz tekstova), dokumentaciona pismenost ( informacije koje se nalaze u razlicitim formularima) i kvantitativna pismenost ( razumevanje, na primer, izveštaja o stanju na računu u banci, određivanje poreza, kamata i dr). "

Tako da se ovi podaci ne mogu uzeti zdravo za gotovo. Pretpostavljam da je 1.3 miliona nepismeno u tom smislu, inace znaju da pisu i citaju karaktere.
[ Catch 22 @ 08.09.2009. 10:57 ] @
Maločas je na TV Avali bila baš ova tema u kojoj je čovek izneo zanimljive podatke:
-Procenat pismenih u Srbiji 96,55%
-Srbija se nalazi na pedest i nekom mestu na svetskoj "top listi" (u prvoj trećini liste)
-Među prve tri "najpismenije" zemlje su Kuba, Litvanija... treću nisam registrovao(?!?)
-Slovenija je odmah u sledećoj grupi posle prve tri zemlje (ne znam tačno mesto)
-Albanija zauzima više mesto na "top listi" od Srbije...

PS
Izvinjavam se što iznete podatke nisam tačno citirao, TV je na poslu gde sam bio zauzet nekim drugim stvarima, pa sam tek ovoliko uspeo da "uhvatim u letu"...
Bilo je reči i o "kompjuterskoj pismenosti", kao i opštoj "tehnološkoj pismenosti" (koliki procenat korisnika mobilnih telefona, uopšte ume da napiše i pošalje SMS poruku?)
[ cozmo_im @ 08.09.2009. 12:05 ] @
To je ono sto sam ja napisao upravo. Ovde se misli na drugaciju vrstu pismenosti (ne citanje i pisanje) vec na pismenost tipa tumacenje ugovora, racuna, poreskih izvestaja, tumacenje formulara i slicno.
[ Lesli Eldridz @ 08.09.2009. 12:26 ] @
Onda treba da pise u Srbiji ima 1,3 miliona pismenih, a i to je mnogo.
[ combuster @ 08.09.2009. 12:37 ] @
Ja kad sam bio u vojsci gomila vojnika nije znala da se potpise, tek sam tad video koliko je to u stvari rasprostranjeno...
[ cozmo_im @ 08.09.2009. 12:38 ] @
U Nemackoj je osamdesetih godina procenat nepismenosti bio veci nego u Srbiji...

Ali sad se to, naravno, obrnulo...
[ Zoran Rodic @ 08.09.2009. 12:49 ] @
^ ... tako sto se naselilo jos turaka :D
[ Catch 22 @ 08.09.2009. 13:48 ] @
^ Kad ih već pomenu, primetio sam da si ih izostavio u prethodnoj poruci o Švajcarcima, Švabama, konc-logorima i zlatnim zubima...
Svi su oni "mali deca" u poređenju sa 500 godina turskih nabijanja na kolčeve po Srbiji, umesto slanja dece u školu... a za to vreme je Viljem Tel bezbrižno lukom i strelom gađao one jabuke na glavama... ili... Robin Hud je veselo skakutao Šervudskom šumom u onim pederskim helankama...


PS
A još i '99 tokom bombardovanja deca nisu ni išla u školu!
[ Kosuth @ 08.09.2009. 15:34 ] @
Misliš da je Turcima bilo lako ovde tih 500 godina?

Pa vidiš kakav su bum napravili odkad su odavde pobegli...

A mi....